PDA

View Full Version : Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?


Pages : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

lirik
26-04-09, 00:18
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Honey
Te them te drejten une jam kurioze te njof.Mbase do te coja ne nje restorant me nje grupe shoqesh e shokesh e do te prezantoja si nje njeri me moral te ralle.Do deshiroja te na flisje me experiencat e tua ne fusha te ndryshme te jetes.Me dukesh nje njeri me nje jet te veshtire dhe ke shume te mesosh nga ty si i ke perballu kto situata te ndryshme.Ne fund do te dhuronim dicka qe te kujtonte kete moment.Bukur do ishte ne vere ne nje mbasdite ne restorantin e nje vapori .Te shoqeruar me muzik dhe kercim.Do doja te takoja ne boston se ne shqiperi pothuaj se ndjehem e huaj.

e shkruar nga nje shqiptare nga bostoni i amerikes

lirik
26-04-09, 00:22
Lol ca do andej nga jugu jan mbledh gjithe katunaret

Bostoni e ka tradite mikpritjen e shqiptareve.Kemi restorantin tone Anthony's Pier4 Restoranit I Antonio Athanas korcar dhe kishen tone Fan Noli ku mund te takosh me dhjetra shqiptare.Shume figura te njohura kan ardhur ne boston.Presidentat te gjithe.Qe tek Ramiz Alia e deri tek Bamir Topi ,shkrimtar e ku di une, kjo eshte cerdhja e shqiptareve ne amerik.Edhe ne NY ke, po dominon kosovari.ktu ke shqiptaret.


http://www.saintgeorgecathedral.com/history.html
Ktu ka me dhjetra vapor po spirit of Boston eshte i ngjitur me kete restorant ,ajde ajde se do kenaqesh!
Attached Thumbnails


--------------------------------------------------------------------------------
Herėn e fundit ėshtė redaktuar nga Honey : 09-01-09 nė 19:53

lirik
26-04-09, 00:29
Titulli: Sa Deshire Ta Shikoni Dhe Ta Njifni Nga Afer Tvsh?

--------------------------------------------------------------------------------

Sa po tė ju shofim nga afėr do tė mbytemi me ju nga puthjet

plot me lot malli sepse

jeni mrekullija vet

do ua mgrisim lart zėrin deri nė kot'ikistan e budalli'stan

bile edhe vargje do u kushtojmė ty e xhuxhu edhe asaj tė kthyeres me

kahje nga drejtimi i hororristanit


bėhuni tė lumtur pėr meritat tuaja me plot llafazani myk'istane

jeni tė parėt me llafe gjungli'stane ju lumtė pėr gjuhen plot mahni

sokak'istane jeni tė mrekullueshėm xhuxhuxhu dhe tvsh kotsirat i keni

perfekte menquritė nė majat ma tė larta tė hurit tė hundleshit

--------------------------------------------------------------
te nderuar lexues ketu shihen disa kundervenje te lirikut qe ju kundervihej disa provokatorve ne forume

lirik
26-04-09, 00:44
Je duke e bė kėt havardurė tėnde vetėm tė krijosh pengesa dhe
skena qesharake ne forum-
e tė pėrqendrosh punėt serioze nė pėrqėndrime dhe terheqje andej kah aventura seksuale dhe degjenerimi e skenat qesharake te merzitsdhme absurde -

por forumistėt nuk duhet tė meren shum me ty -
ata duhet tė anashkalojnė ty-
thjeshtė tė injorojnė sepse ti ke shkruar shum gjėra tė ndyta nė forum -
sa qė nuk tė besojmė fare edhe sikur tė na dalėsh ėngjull

por trego thuaj se kam dalur vetem e vetem te sabotoj te deziorentoj
forumin
aq sa mundem te pengoj me sjellje banale

nuk jemi tė shtėpiave publike e ke gabuar adresen


nuk e di se kush do tė kishte dėshirė tė takohej me ty


ndoshta ato prostitutat qė thua ti se do i takosh rrugės per ne itali

sigurisht se un nese jam me ty ne ndonji tavolinė dikund


aspak nuk e kam pėr nderė pas asaj qė kam lexuar se qka keni shkruar ne forum

por e vrej se ti kėtu del me qellim vetem e vetem te mi pshtjellosh punet mua dhe forumistve jo per diqka tjeter

Un jam njeri me pervojė dhe i njoh penguesit dhe sabotatorėt

ti e di se pas havarive tua

dhe gjėrave abnormale qė ke shkruar
nuk ka qenje njerzore perveq atyre qe the vet pra porstitutave
qe duan te takohen me ty

se njeri qe han buken me sa do pak nderė e karakter nuk do te kishte deshir te ket pun me ty

mos ja prefsh rrugen ti

ke bėrė forumin helaqė me llafe te ndyra

si themi ne kosovarėt njė shprehje popullore -

helaqė e ke bė me shprehjet tua

dhe tash ke dalur tė shpotitesh lirikun gjoja eh medet
nuk di q tė them tjeter

por vuajtje ka toka nga disa njerz qe e cin mbi te


dhe mos mendo se nuk e di e nuk i njoh provokimet tua


shum mir i njoh sabotatorėt e dezorientuesit penguesit

nuk do tė jesh ti busollė e jonja

e raporteve nejrzore kulturore

as shoqerore


me ato qoroditė tua qė ke shkruar

aq sa ka njerz qė jan skuqur nga turpi kur i kan lexuar

ke nevrikosur shum njerz

prandaj nuk e di kush ėsht ai qe don te takohet me ta pra me tipat si ti


apo te shkruaj ne temen tėnde pėrveq ndonjė si ti

nė forume duhet patur kujdes qka shkruan njeriu

fjalėt me permbajtje rrugaqėrie dhe degjenerimi nuk di si ti spjegoj

e gjej vetem nji lehtesim ne shpirtin tim

e di se ka njerz te pa edukuar shum

prandaj edhe ndalem e mendoj
them lene lene se bota q' ka s' ka

pėrndryshe

pėr ato fjalė qė ke folur ti nganjiher sikur te mos isha me shpirtė te
veqant edukativ
do e meritoje nji dajak deri sa te kishe thėnė o nėnė pse mė kė lindur

por jo nga un
se un nuk jam me dhunen

por ka dikush qe do tė jepte dajak qė e ke nervozuar me shprehje tė ndyra

dhe ke perlyer forumin me ato fjalė te ndyra ordinere

liriku autori i ketij shkrimi xhelal ferizi
ju kundervihet provokatorve be forumin shqiptarė
me ket artikull

lirik
26-04-09, 10:14
Citim:
Postuar mė parė nga Shkelqesia_E_Tij
Ja dhe debilizimi i pashmangshem dhe stratosferik i KOSOVAREVE bukshkale.

Po i harruat ju se kush u priti ne 1999 mer, apo kshu eshte kalova lumin te dhjefsha kalin !!!

A nuk ishte qeversija e Partise Socialiste me ne krye Pandeli Majkon si kryeminister apo i keni harruar ato vuajtje ene tani ēa beni hidhni vallen perpjete ti beni qejfin Berishes...

Jeni te mjere o te uruar qe shikoni PS e PD por duhet te shikoni vetem SHQIPTARIZEM.

-----------------------------------


Dhe na dole ti sherbetori i delirium tremensit qe paftyrsisht provokove autorin e vargjeve shqiptare xhelal ferizin
qė nuk ke lėnė vend pa shpotitur kosovarin xhelal ferizi

pa asnji faj pa asnji borgj -nga kush nxiteshe pra q borgj te pati ty xhelal ferizi
ja pra se nga greket nxiteshe nga kush tjeter dhe mundohesht me mshefesh pas maskesse deres se frasherllijve

dhe na thua se je patriot i deres se frasherllinjve-

ti ke koritur frasherrllinjtė nese je i asaj dere me siguri ke bėrė kori dhe paftyrsi te madhe pa dyshim -
ti i je bashkangjitur bandes se delirium tremensit dhe ke shpotitur aq gjat xhelal ferizin autorin e vargjeve shqiptarė nga kosova


dhe me motive anti shqiptare-

pra kur shpotitė kosovarin e pafajshem xhelal ferizin
ke shpotitė shqiptarin me motive te caktuara -

se kosovaret nuk jan diqka tjeter perveq se shqiptarė-

nuk jan banglladesh

por shqip flasin

neper shekuj


qysh se mbanė ne mend qielli e toka e pse ather ti kaq shum e shpotite

autorin e vargjeve shqiptare ku ne secilin varg shpaloste bashkimin kombtarė ndjenjen per atdhe -


ku t e rrinte motiivi ty per ket sulm aq te eger te q ekulibruar shpifs e shpotits qe krijove shqetsim te lexuesit ne forum -

ja pra se te antrishqiptarizmi te rrinte motivi -

por kurrsesi se te atdhedashuria e bashkimi kombtarė -

Abdyl Frasheri nuk isdhte i tillė jo por ti nese ke dalur nga dera e tyre sigurisht je ndonje kopil i namur qe ju bashkangjite surratit te delrium tremensit

as mos e quaj veten atdhetarė se aspak nuk je

perkundrazi ke deshmuar s e je provokatorė i frymes antishqiptare -
dhe pikrisht me rastin e xhelal ferizit pa dyshim e dijn te gjith -

dhe ke vepruar keq ndaj vargjeve atdhetrare shqiptare-

ke perovokuar ke penguar forumin -

ti me at vagabondin delirium tremens -

qe deshmon se disponimi antishqiptarė ju rrin ne gjak e ne fe-

si mund te thuash ti mos shiko pd e ps -

kur ti vet bėre kerdi me provokime ndasie me urrejtje te pa shoqe kunder autorit shqiptarė pa te pasur aio borgj asnji borgj qfar borgji te kishte ty autori kur ti edhe ne forume tjera je peprjekur ta fyesh me qdo kusht
se bashku me at jevgjiten angji tarapangji e shumn tjerė qe ju printe
korqari i q' ekulibruar delirium tremens ku jan shkaqet pra perve q se te antishqiptarizmi juaj apo jo pa dyshim s e po ktu jan shkaqet
-

dhe ndikove aq keq te autori e te lexuesit -

ti je nje provoakatorė je bishti i delirium

djallit -asgje tjeter perveq se antishqiptarė fund e krye me ato veprime te semura pastaj me ato genjeshtrat tzua se ke ndihmuar kosovarėt
leni llafet e propagandat mashtruese -
si nuk ke trup e genjen
aq pa skurpulltne vend te sherbimit


te solidarizmi t me autorin shqiptarė ne favor te qeshtjes kombtare


ti e provokove aq shum per te ja thyer vullnetin dhe per ta qoroditur forumin ky esht akti i lartė tradhtije akt armiqsorė pengesė sabotim


ne secilin rast ke shpotitur autorin xhelal ferizi
duke penguar mbarvajtjen e komenteve shqiptare ne forum
vetem e vetem pse je nji shqipfols i zi
se bashku me deliriumin e zi-jeni dy djaj antikosovarė te terbuar qka deshmoni se fryma juaj merret andej nga greku por kursesi nga shqiptarizmi

qka deshmon se veproni nga pozitat bollaniste-
te shpotitesh aq shum dhe aq pa faj pa te pasur borgj xhelal ferizi q mund te jet kjo per veq se antikombtarizem qellim zi

e qka tjeter -

si mund te na e psjegosh ti ket provokim-


aq te qelbur-


pa u ndalur ne secilin rast qe te jepetj kjo-

deshmon se je me prijre antishqiptare antikosovare gjithsesi -


vetem antikombtarėt e shpotisin autiorin xhelal ferizi
askush tjeter nji shqiptarė patriot kursesi nuk e ben ket veprim


i cili kaloj jeten burgjeve jugosllave e perndjekjeve per atdhe -

perse pra ju e ndoqet nje atdhetarė ketu ne forum tamam si udb ja e pist dikurė

qe eperndiqte dhe shpifte kunder autorit -
pra me te njejtat metoda jeni sherbyer ju

dhe quani veten shqiptarė -

e te deres se frasherrllijve-

se paku mos e korit emrin e frasherllijve ti


se ti je nje provokatorė i keq i banditve te delirum tremensit-qe rruen zonat e veriut te shqiptarve deri ne pa kufi kjo shihet nga sjellja e jote dhe te gjith atyre q eveprojn me ket poshtersi te njejt pa dyshim
se ju ekeni desmuar
e deshmuat ne veper se si e qka mendoni u demaskuat

dhe ju jeni ata qe keni bė kerdi kunder autorit shqiptarė kosovarė xhelal ferizi
me provkime te poshtra -
sepse ne vargjet e autorit kishte atdhetarizma pikrisht dhe per ket shkak keni vepruar kunder autorit
me qka e din i gjith opinioni shqiptarė-

qe kan lexuar -

sepse forumi i ka me mija antarė-

e qe pastaj kan treguar-

kud do-

keshtu qe te gjith e dijn se ti pikrisht ti me pseudomnimin shkelqesia e tij -

nga pozitat bollaniste ke sulmuar autorin e vargjeve shqiptare xhelal ferizin
te gjith e dijnė nuk ke se si mshefesh ti je deamskuar dhe deshmuar per antishqiptarizem ne sherbim te armiqve te kombit shqiptarė
me pengesat tuaja ne forum dhe shqetsimet me provokimet
ke deshmuar s enuk te pelqen patriotizmi ne favor te bashkimit kombtarė
qe e paraqet autori ne vargje

pra antishqiptarė je ndersa ti nuk eke ndihmuar asnje kosovarė

kjo nuk qendron fare aspak por esht genjeshter e kulluar e jotja si e shum disa tjerve tjerė jan ata qe kan dnihmuar koosvarėt jo llafazanet si ti

ndersa po e them se kunder autorit shqiptarė nga kosova ti
je deshmuar dhe paraqitur me qellime antishqiptare
ne sherbim te perqarjeve kombtare duke u solidarizuar me njeriun me te poshter provokatorė qe kan pa ndonjiher forumet shqiptare e ai ishte delirium tremens
nga ansji motiv tejeter ti nuk ke vepruar perveq se nga motivi antikombtarė

qe e ke ne shpirtė e ne gjak
te ky shty dashurija dhe aroma e grekve

veprimi qe bere ti ne forum dhe delirium tremens kunder autorit xhelal ferizi
me provokimet ma te qelbura antishqiptare
do t e mbahet ne mend te lexuesit shqiptarė

dhe kjo i sherben ndasive antipative perpjekjve perqarse shkatrrimtare ne mes te anėve te ndryshme te shqiperisė etnike -

Sponsorizuesit e Forumit

lirik
26-04-09, 10:16
ja pra diksutimet e disa fundrrinave si ky shkeqlesia e tij qe mundohet te mshef masken -
ndersa me urrejtje te pa shoqe shperndau shpoti per kosovarėt e sidomos per autorin e vargjeve shqiptare xhelal ferizin me urdher dhe dirigjime te caktuara te dikujt dhe deshmoj poshetrsi

lirik
26-04-09, 19:18
26-04-2009, 13:06 #58
lirikk
i/e regjistruar


Anėtarėsuar: 18-01-2009
Postime: 347
Citim:
Postuar mė parė nga Shkelqesia_E_Tij
Te semurit mendor, anadollak, poetit te veteshpallur Xhelal Ferizi a.k.a Psikopati


Kthehu ne udhen e mbare o delja e Perendise


------------------------------------------------------


---------------------------


Reagim i xhelal ferizit kunder grekofilit PROVOKATORė ne forumin shqiptarė
kunder grekofilit te poshter qe quhet me pseudonimin -shklelqesia e ti

---
Ndėgjo ti o psipkopatik grekofil qe quhesh shkelqesi e je asgje tjeter vetem nji hiq -

ti xhelal ferizin nuk e njeh fare -

dhe nuk e ke pa kurrė asnjėher -

dhe nuk e njeh as si figurė e as shendetin e tij nuk e njeh e as kurr ne jeten tende nuk din gjė asgjė hiq vetem flet kot -

me qfar te drejte o qelbanik shprehesh keshtu per shendetin e xhelal ferizit-

dhe i thua anadollak e psikjopat mni cilat baza i lafitur o i urryer primitiv


ti flet kot-

dhe je nje palaqo krahinarist i urryer primitiv destruktiv me defekte mentale
-
njeri shkatrraq i pa besė nji ordiner i pa burrni asgjė tjeter qe urren zonat pertej lagjes tende -

je i semurė me vese kunder t e tjerve-


xhelal ferizi nuk vetshpallet poet por po e quajn lexuesit -

qe ju disa te shkallur flliqsira te trinitirisė greke po ngordhni nga inati per ket fakt dhe u munduat te perhapni shpifje kunder autorit -

e ka provuar udb ja para jush por populli e deshti birin vet xhelal ferizin dhe do ta don sepse xhelal ferizi esht ne anen e popullit shqiptarė

e sa per poet se paku ma te mira i kam shkrimet se disa palaqo
qe po e quajn veten poet -

e nuk jan fare poet -

por disa poetuca te katandisur te deshtuar zhgarravina -


as gjė tjeter-

perveq se proagandist reklamagji te pa vlera -


e disa jan vegla te agjenturave te huaja-


ne sherbim te hasmit shqiptarė-

e di un me emra dhe mbiemra kush jan sepse populli i ka demaskuar -

tash edhe populli po i njeh se popullit i ka qelur sytė po din ti dalloj te bardhat nga te zezat populli esht i aft


ata far lloj poetucash-

qe me para te huaja kan rritur emrin e t yre bastard -dhe kn shkruar disa libra qe nuk dihet kush ua ka financuar


por kur shikon ne kualitetin e tyre te poezive sheh se ėsht zero krijimtaria e tyre -

pa vlera pa art fare as pa bukuri vargu-


un nuk fryhem si kaposh jam biri i thjesht i popullit -


sa per fjalėt qelbanike qe proppagandon ti me urdher te grekut


kunder xhelal ferizit

q e thua per mua psikopat e anadollak fjalė te ndyrae
fyerje te tilla


te poshtra te pa baza intrigante dezinformuese -

pa e njohur ti fare xhelal ferizin-

un nuk te njoh as nuk te kam borgj -

e as ti nuk me njeh-

as nuk ke kurfar informimi per xhelal ferizin -

as nuk e ke pa ne jeten tende xhelal ferizin

pse nuk thua se do te ngordhesh nga inati yt primitiv pse shkruan xhelal ferizi
vargje


pse nuk thua se ke dalur per te provokuar shqiptarė ne forumet shqiptare
i nxitrur nga nji dorė e padukshme antishqiptare dhe i motivuar nga urrejtja ejote e prisht -

per nje grusht para per te nevrikosur forumistet shqiptarė-
un jam nga mitrovica e kosoves-

ndersa ti nji dreq e di se ku rrin e nga shkruan -


prandaj ti dezinformon flet kot dhe shpifė per xhelal ferizin -


nisma e jote kunder xhelal ferizit i ka bazat te grekofilia jote urrejtse


ti
ke filluar shpotinė kunder xhelal ferizit -

pa filluar xhelal ferizi ke filluar ti te ngacmosh xhelal ferizin -

pa te ngacmuar dhe pa te pasur xhelali borgj ke hy ti borgj-
ndrersa ti flet pa baza dhe argumente-

as nuk e njeh fare xhelal ferizin -

dhe flet ne ket menyrė me inate te terbuara grekofilie e quan anadollak e psikopat pa e njohur fare askund -
por mentalisht je vet i semurė -

se vetem njeriu me te meta mentale psiqike si ti flet kshtu pa arsye pa u ndalur dhe pa te pasur borgj kush -
njeri totalisht i destabilizuar me funskione te deformuara psiqike defekte me afekte te qoroditura destabilizuese me rrshqitje mentale duke folur fjalen pa baza -

dhe duke mos u ndalur si nji shizofren ne fyerje pa nderpre kunder autorit te vargjeve shqiptare xhelal ferizit pa te pasur ai borgj mendoje pra

-shko vazhdo ik ne spitalet greke-

dhe mos fyej ma xhelal ferizin -

zgjedhi fjalet e diskuto mbrenda rregullave-

sepse ke fyer dhe ke shpotitur


ti ke filluar pa te njohur fare ty xhelal ferizi

as pa te pasur borgj as pa e pa ndonjeher


Mua me quajn xhelal ferizi -

un nuk mshefem as para krajlit as para mbretit -

as nuk me tremb vdekja

jam i gatshem te vdes menjiher pa u hamendur duke mbrojt nderin tim

nuk e ndjej veten zemer pule
nuk e kam ndje asnjiher
por mbaje gojen o flliqsirė dhe dije mirė preke rraddaken se me ke ke punė ti
e ke fyen ti nuk jam palaqo i rrugve un
qe te me fyesh ti e askush mbi dhe qe nuk i kam borgj

por si duket koha ka ardh kur duhet ta deshmoj veten se duhet te mbrohem -

nga qakajt grekofil-

dhe duhet te kthehem perseri ne burg atje ku isha -


sepse beteja ime nuk paska perfunduar si duket -

te them zgjedhi fjalet e shko fol atje ku je mesuar

neper psikiatri mor jevg i ndyrė

se nuk te kam borgj


as kurfar borgji nuk te kam asnjiher

nuk te kam pasur borgj as nuk te njoh

ik mos shpif

diskuto si njeri me edukim

nese ndoj gram burrni dikund ne gjakun tend
te ndyrė

qka un nuk besoj s e ke fare sepse


aspak burr nuk je ti

kur flet keshtu dhe shpifė pa e njohur fare xhelal ferizin

ti me je hedhur ne qafė mua pa faj -

por un di edhe ti heqi njerzt nga qafa ime -

nuk i le te rrijn gjat ne qafen time

di ti heqi nga qafa ime
dhe te jesh i bindur se un na qafen time nuk i le njerzt

e nese jam gjallė mbi dhe e me thonė xhelal ferizi-nuk i le te me hypin ne
qafė nuk jam skllav palaqo ti nenshtrohem gjithfar lugati


Ti ke fyer me poshtersi te pa shoqe ke shpotitur dhe shpifur ke provokuar-

dhe vazhdon me provoku njerz te pafjashem motivi yt esht urrejtja

e pa skurpullt krahinore

ti e urren veriun dhe kosoven -

dhe zakonet e tjerve

sepse je barbar i pa gdhendur i qoroditur i pa edukuar
i pa prirje per demokraci dhe akceptimin e tjetrit dhe kultures se tij sepse je i pa talentuar nuk je vizionarė por je ma i ult se nji qoban me tru budalle njeri kot

me shpirtin tend grekofil

qe je ne gjendje te bėhesh me grekun per ta urrejt kosovarin e malokun

siq i thoni ju malsorit disa rrugaq te zan qaushve andej -


kjo nuk do koment por shihet hapur -

je nga ato rryma antishqiptare te bollanove e zan qaushve -
qe adhuroni grekun

qe ngrisnin nga tre gishtrij te trinitrisė neper vlorė

qe urreni gjithqka kombtare shqiptare

ti je nga ata njerz i asaj kategorie urrejtsish krahinorė primitiv je -


ne vlorė ka atdhetarė patriot dhe ne permet un i njoh edhe ne tepelenė kam shkuar e kudo enjoh shum mir shqiperinė
un e njoh vloren ksamilin saranden-

vet i kam pa andej njerzt dhe rrymat e ndryshme se si silleshin-

pastaj kam pyetur vendasit-
te cilet ishin shumica patriot te flakt

dhe e donin shqiperinė kosoven atdheun-

e te gjitha zonat-

por ata vet me spjeguan se ka nji pjesė grekofilesh

qe jan teper te mbrapsht -

qe kan shitur shpirtin te i huaji dhe jan teper vandal e shkatrraq tre gatshem, te djegun shqiperinė ne qdo moment dhe ket e besoj sepse e deshmoj viti 1997 -

dhe edhe vet jemi ne hall prej tyre u binda pastaj duke pa shum patriot t e flakt ne vlorė e ne sarandė -

por kishte edhe grekofil te qoroditur -


nji pjesė jan patriot andej qe vertetė e duan shqiperinė -

por poashtu nje pjesė jan krahinarist koktrashė-

qe urrejtjen ne zonat tjera e kan orinetuar te nxitur ng a propaganda greke -


vegla te grekut -

njerz te prisht te edukuar ne mbrapshtira per te urrejtur zonat tjera te shqiperisė etnike e kosoven ne veqanti -


sepse jan qorra te ndyrė shiten leht jan mendjecekt-

te pa formuar kombtarisht por jan teper urrejtsa te zi te poshter per fat qe nuk jan numer i madh dhe nuk kan ndikim -

e nga ai edukim i mbrapsht i verber ata urrejtsa kan kaluar ne anen e grekut-

vetem e vetem pse urrejtja ua ka zėnė sytė dhe flasin keq per zonat tjera shqiptare e kunder kosoves e kunder shqiptarizmes -

nga semundja jote patologjike shihet se ti ke urrejtje ndaj kosovarve-

sepse je si debil i edukuar ne grekofili -

perndryshe si ka mundesi o i smurė mental qe sillesh keshtu me kaq harbuteri si i pa skurpullt -


lirikk
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirikk
Gjej mė shumė postime nga lirikk
Shto lirikk nė Listėn e Miqve

Faqja 3 prej 3 < 1 2 3« Tema e Mėparshme | Tema nė Vazhdim »

Mesazh nga Forumi

Anulo ndryshimet
Pėrgjigje e Shpejtė
Gjatė postimit tė mesazhit tuaj, ndeshėm nė kėto probleme

Nė rregull
Mesazh:Mundėsitė
Ta citoj mesazhin nė pėrgjigje?

Po Postojmė Pėrgjigjen Tuaj - Ju Lutem Prisni


Anėtarėt aktivė nė temė: 3 (3 anėtarė dhe 0 vizitorė)
lirikk, Flora82


Funksionet e Temės
Versioni i Printueshem
Shkarkoje temėn si PDF
Dėrgo me email faqen
Abonohu nė kėtė Temė

Kėrko nė Temė


Kėrkim i Avancuar

Vlerėso Temėn
Shkėlqyer
Mire
Jo Keq
Keq
Tmerrshėm


Regullat e Postimit
Ju mund tė hapni tema tė reja
Ju mund tė postoni pėrgjigje
Ju mund tė bashkėngjitni skedarė
Ju mund tė ndryshoni postimet tuaja

--------------------------------------------------------------------------------

Kodi i Forumit ėshtė Hapur
Fytyrat janė Hapur
Kodi [IMG] ėshtė Hapur
Kodi HTML ėshtė Mbyllur

Te gjitha kohėt janė nė GMT -5. Ora tani ėshtė 13:06.

lirik
26-04-09, 19:23
Lexuesit Le Ta Dijnė Se Kam Menduar Si Shqiptarė Q E Ndjehem Te

Gjithmonė Te Kontriboj Ne Sheerbim Te Atdheut Me Aq Sa Mundem Prandaj Neper Forume Shqiptare Jam Perhapur Me Qellim Kontributi -
Ne Menyrė Qe Te Jap Kontributin Tim Me Vargje Ashtu Siq Bera Perpjekje Dikurė Por Po E Them Se Neper Forume Dolen Edhe Njerz Te Poshter Te Cilet
Benin Punen E Armiqve Dhe Me Kan Sulmuar Me Fjalė Te Poshtra E Te Ndyra
Mua Autorin E Vargjeve Shqiptare Xhelal Ferizin

Dikurė Vertetė Nuk Kishim Mundesi Te Themi Fjalen E Lirė Sot Na Erdhi Kjo Mundesi Por Edhe Armiqt Dolen Ne Internet -
Mendoj Se Forumet Shqiptare Qe Kan Dalur Me Shumicė I Sherbejn Shqiptarve
Dhe Mirė Esht Kjo Qe Ka Disa Forume Ku Populli Mund Te Lexoj Por Ne Ato Forume Ka Edhe Shqipfolsa Qe Flasin Shqip E Qe Jan Antishqiptarė-

lirik
26-04-09, 19:30
Falenderoj Dardaninė Ket Faqe Shqiptare Qe Me Dha Hapsira Te Shprehem E Ti Demaskoj Disa Fytyra Qe Jan Ne Sherbim Te Urrejtjes Te Ndasive Jan Ne Sherbim Te Djallit-
Mendoj Se Forumi Dardania Na E Ka Dhėnė Krahun Uroj Qe Kjo Faqe Shqiptare Emrekullueshme Te Ruhet Sepse Ketu Ndjehem Si Ne Shtepinė Time Ndjehem Edhe I Mbrojtur Dhe Mund Ta Them Fjalen E Bukur Shqipe Sepse Mjaft Kemi Vuajtur Neper Shekuj
Dardania Esht Njė Faqe Shum Simpatike Shqiptare Me Plot Hejshi Vertetė Atraktive Dhe Me Plot Bukuri Esht Vertetė Nji Nder Forumet Ma Te Bukura Shqiptare Ndoshta Ma I Bukuri -
Dhe Sa Te Jem Gjallė Do Te Jem Antarė I Ketij Forumi Ku Ndjehem Se I Takoj Dardanisė Time Dhe I Jam Mirnjohs Ksaj Faqeje Dhe E Kshilloj Qe Te Ruhet E Te Siguroohet Nga Sulmet E Te Mirmbahet

lirik
27-04-09, 09:40
feneri
Anetar i Nderuar
Regjistruar: 20-12-2007
Vendbanimi: Kėrēovė
Postime: 472
Duke lexuar vargjet e poetit Xhelal Ferizi, antar i kėtij Forumi tė dashur pėr shqiptarėt, mė duhet sėpari ta pėrshėndes, dhe njėkohėsisht t'i uroj jetė tė gjatė, dhe suksese nė krijimtari.
Pa dashur qė tė hyjė brendive tė domethėnies sė shkrimeve poetike qė i pėrshkon njė narracion epik, do tė them, se aty lexuesi ndeshet me mallin pėr Atdheun dhe me plagėt qė ia hapėn ata qė synuan ta zhbėjnė !
Duke ecur rrugės sė krijimit, Xhelali nė kėtė moshė pjekurie, varėsisht prej rrethanave, do tė ishte poet edhe mė i mrekullueshėm, nėse nė poezitė e tij, bėhej njė shkurtim! Atėherė, ato, do t'i ngjanin drurit tė krasitur nė pranverė, prej ku do tė dilnin hapur gjithė bulėzat e poetikės sė kėtij poeti.

--------------------------------------------------------------------------------

mendim i antarit feneri marrė nga forumi i zemrave shqiptare mendim i antarit per autorin xhelal ferizi

lirik
27-04-09, 09:45
feneri
Anetar i Nderuar
Regjistruar: 20-12-2007
Vendbanimi: Kėrēovė
Postime: 472
EPIKA E EPOKĖS SĖ PĖRDHUNIMIT SĖRBIAN

Bashkėkohėsisė krijuese tė romantizmit, gjegjėsisht, Rilindjes sonė tė kėsaj periudhe tė vonshme, pėr shumė arsye i dalin krijuesėt e ri. Por, kjo nuk ėshtė vonesa e tė krijuarit ! Ėshtė mbi tė gjitha, shtypja dhe dhuna qė iu vėrsul Atdheut tonė tė ndarė ! Ėshtė strategjia e zhvillimit tė penguar qė herdo kurdo ajo t'i ketė pasojat.
Megjithatė, nė planin e krijimtarisė dalja e Homerit tė ditėve tona, nuk ėshtė befasi. Sepse Troja e tij , siē ėshtė Kosova e dalur nga thundra e barbarėve , qė pėrballej deri mė 1999 nėn kthetra pushtimi, duke lėnguar nga ferri pushtues i kaurrve tė Sėrbosllavisė nisi jetėn e feniksit ! E tillė siē ishte, me gjithė ato diga pushtuese, ku bashkėjetonin dhe bashkėvepronin lloj-lloj larashėsh, e kanė ngritur deri nė kulm hidhėrimin e shpirtit tė krijuesit Xhelal Ferizi, dhe ai ka shpėrthyer llavėn e tij krijuese e cila vjen e derdhet si gjamė ! Nė realitet, ajo e ka gjithė hijeshinė e njeriut dhe vendit tė robėruar ! Ajo e ka moralin dhe heroizmin e njeriut tė Kosovės dhe tė gjithė shqiptarisė ! Por, pėrballė tyre, gjithmon mbijeton e keqja e kaurroshkinisė sėrbiane e pėrkrahur nga rrėshqanorėt e Kaukazit!
Kjo e keqe e madhe, nėpėr tė cilėn ka kaluar shqiptari i robėruar , dhe toka e shqiptarėve nėpėr tė cilėn krijoj ferr administrata e pushtuesve, e ka detyruar krijuesin tė klithė ! Meqė, klithma e tij, nuk ėshtė klithmė e njeriut qė rri duarkryq dhe me ndjenjė qyqarie niset drejtė dorėzimit, ajo bėhet jehonė e njė kushtrimi, t'i motivojė brezat qė tė luftojnė kundėr pushtuesve!
Sado i pa stėrvitur nė instiitucionet e dijes, ky vullkan njeri, nė kantierėt e mėrgimit ka pėrmbledhur gjithė lėndėn poetike, dhe atė e ka postuar qė tė ndezė shkėndija shprese pėr rritėn e shqiptarėve nė Kosovėn e lirė , dhe tė bashkuar me tė gjitha trojet e shqiptarisė!
Pėr kėtė, ēka mund tė thonė kritikėt ?
Ėshtė e natyrshme qė tė japin vėrejtje. Dhe ato, plotėsisht do tė jenė me vend , pėr shtrirjen horizontale tė krijimit qė pėrpiqet tė paraqesė gjithēka, pėr vertikalizmin e domethėnieve qė me shumė fjalė tregonjė njė ndodhi, pėr integralizmin poetik nė pėrputhje me periudhat e kohės !
Jam i vetėdishėm se nga nxitja dhe kėrkesa e tij, akoma pa e studiuar gjithė kėtė brumė poetik, kam finalizuar bindjen se :
Xhelal Ferizi, ėshtė krijuesi i njė energjie tė pashterrėshme ! Pėr tė , jemi krenar, qė nė rrethana tė njė njeriu tė pėrndjekur, dhe njė mėrgimtari tė pėrmalluar, ka dalė njė sfidim i klimės heroike krijuese. Bie fjale, se ai ka mundur me heshtje, tė ēojė kupa e tė puthė ēupa udhėkryqeve tė Evropės. Ka mundur tė shkruaj pastaj dashuriēka siē shkruan njė vargan i madh kaloshistėsh , pėrfaqėsusesit e mulatėrisė krijuese, dhe shiten se bėjnė diēka nėn takimet E Rrapit nė Shkup, pėrse shpenzimet e prostitucionit krijues ua paguajnė ministritė e pushtuesėve! Ndėrsa Xhelal Ferizi, ka marrė pendėn dhe fletoren krijuese tė bėjė tė pamundurėn ! Ai i ka krijuar vargjet qė dalin ashtu siē ishte e kėrleshur vetė jeta e shqiptarėve. Ato mund tė krasiten nė kohėn e Kosovės sė lirė, kur Xhelali tė ulet si krijues i nderuar, dhe tė dėgjojė teoritė pėr artin. Por, meqė jeta e ka krijuar tė asaj natyre qė ai ta kalojė nėpėr pėrndjekje, ku t'i gjente gjithė ato kushte, siē i patė sinan hasanėt, fahredinėt, ollonėt, kaloshėt, gajtanėt dhe hajvanėt e pushtetit sllavist ! Andaj, ai si njeri "autodidakt" i kėsaj specifike krijuese u nis tė bėjė Kalanė poetike , qė del si epikė e epokės sė pėrdhunimit sėrbian !
Ajo ėshtė e pėrmbushur me mallin, dhembjen, plagėn qė kullon nga heronjtė, dėshmorėt, tė dhunuarit ! Mjafton tė hidhet njė shikim tek poezia Fetija ! Ajo natyrė e llahtarit qė del nga shpirti i kaurrėve tė Sėrbisė, edhe pse vrasin e djegin , pėrpiqen nė shpirtin e shqiptarve tė krijojnė plagėn ma tė madhe, siē ėshtė ajo e moralit. Ashtu siē vepruan ata me femrat shqiptare, kanė arritur kulmin e shpirtit kulim qė kurrė s'do tė arsyetohet ! Megjithatė, nga poezia e shkruar pėr viktimėn Fetije, Xhelali, ia ka arritur ta sėndėrtojė atė se:
- Sado qė tė bėhet ai akt i turpshėm mbi atė shpirt tė pastėr e virgjin nuk bie turpi. Sėrbėt e Milloshit duhet tė turren dhe ta kėrkojnė tė vėrtetėn tek nėnat e tyre shkina, qė pėrpara se i lindin me vetėtdėshirė kalohen e kalėrohen gjithkah pėr tė pjellė e rritur kėtė lloj kopilash kriminelė!...

---------------------------------------------------------------------------------------------------

vazhdon mendimi i antarit feneri te forumi zemra shqiptare nga feneri antarė i nderuar
i cili dha opinionin e tij per autorin xhelal ferizi

lirik
27-04-09, 10:01
28-12-2007, 05:50 #505
drenusha
Anetar i Nderuar


Regjistruar: 26-10-2007
Postime: 124
....PER TY POET Z.XHELAL FERIZI.
Ti o legjendar,Hero i popullit dhe i pendes,ti o i shenjt mergimtar, i epokes dhe i Atedheut luftetar,i fjales dhe i perkushtimit...ti gjeni i mendjes,dhe i patriotizmit....
Me poezi boten frymezon
me vargjet, flori qiellin ndriqon
le te din e gjithe shqiptaria
le ta din dhe bota mbar...
si ty poet kurr s'kan per t'par
vargu yt si ere prej mali
qe fryn lehte si flet prej ari
aman zot qfare s'shen syri
vargje ndritur si ulliri
male e fusha seq buqasin
nga marazi se q'po plasin
edhe penda si biluri
po nxerr fjalen dhe prej druri
mir e mire ajo i lidhe
me tere zerin popullin thirre
thirre pa ze me lot vajton
per kete popull qe posht po shkon!
aman burra o ju shqiptar
shqiperin ta bejm te gjall
mos ta lem qyqe per kam
mos ta lem ne dore dushmanit (armikut)!
zgjohuni vellezer ta mbroim vatanin
le ta mundim sllave bastardin
zgjohuni dhe me mos flini
se ka ardhur dita e bashkimit
per t'festaur nje dite te madhe
pavaresin e kosoves dardane
zgjohuni fusha o ju bjeshk
ndegjoni poetin me vargun theret
threret me ze kurr pa u ndalur
therret me penden, therret me vargun
pa ndegjoni kete ze burri
se me vargje po can' gurin
kush mos dashte vargjet e tij
mos past kurr ne jet miresi
e kush zemren thyen poetit
mos ti thot shqiptar vetit
mjaft me shpifje e hajgare
ndal shqiptar mos dilni fare,
mos e shisni gjakun me pare!

Shkruan Drenusha e Kosoves Dardane

-----------------------------------------
Antarja drenusha i kushton vargje autorit shqiptarė nga mitrovica e kosoves xhelal ferizi dhe jep mendimin e sajė -
ne mes te ketyre dy antareve drenushes dhe nje antareje tjeter ne forum lindi nji keqkuptim
pastaj rreth autorit xhelal ferizi per shkak se antarja tjeter kishte te drejt ne vrejtjen se xhelal ferizi poston vargje me gabime ne drejteshkrim

lirik
27-04-09, 10:05
Drejtesia
Anetar


Regjistruar: 08-02-2006
Vendbanimi: Europe
Mosha: 30
Postime: 75
Citim:
Mesazhi Origjinal Postuar nga drenusha
....PER TY POET Z.XHELAL FERIZI.
Ti o legjendar,Hero i popullit dhe i pendes,ti o i shenjt mergimtar, i epokes dhe i Atedheut luftetar,i fjales dhe i perkushtimit...ti gjeni i mendjes,dhe i patriotizmit....


Drenusha,
isha larg humorit, por ti ma afrove prane! Kam qeshur shume kur e lexova kete pjesen qe kam cituar me lart

Nga inati qe ke me mua, je shprehur pa u menduar hic. Te ma quash (me gjithe respektin qe kam) Xhelal Ferizin ''legjendar'', ''hero i popullit'', ''gjeni i mendjes dhe i patriotizmit'' etj. eshte kulmi i dehjes!!! Te lutem mos pi me alkol sepse demshmerine me te madhe e ka ne tru!

Per te mos postuar me shume ne kete teme, po i them edhe nja dy fjale te tjera ketu.

Drenusha,
Te mendoja nje vajze te re, te pakten nga shkrimi dukesh e tille. Une nuk kisha asgje me ty, por ti duke mos kontrolluar shkrimin tend, i cili eshte shume me poshte se i imi, padrejtesisht me quan analfabet. Pra, i bie qe une ndodhem ne mes te marreve dhe s'kam si te dal i mencur! Ti i qane hallin Xhelalit se shkruan qindra vargje dhe s'ka kohe t'i rregulloje dhe kjo eshte nje fare idiotesie gati e papare. Eshte sikur po punon per te ushqyer fukarenjte e mbare botes shqiptare dhe s'i del kohe me marre fryme! Une e keshilloj z. Xhelal qe te marre fryme lirshem dhe te shkruaje me ngadale sepse Shqiperia nuk eshte ne pritje te tij. Kemi pas dhe kemi plot poete qe po te jete per vargje, Shqiperia renditet ne nje nder vendet e zhvilluara, por ja qe poezia me problematiken shqiptare nuk kane asgje te perbashket. Koha e rilindasve nuk eshte me!

Gjithashtu ju keshilloj ne menyre miqesore:
MESOJUNI ME KRITIKEN SEPSE JO TE GJITHE E PELQEJNE KRIJIMTARINE TUAJ. Kurse persa i perket shkrimit qe e ke leshuar si Lopa bajgen, sbesoj se do gjesh qofte edhe nje simpatizant te vetem ne te gjithe boten. Te keshilloj te studiosh gjuhe-letersi perderisa ke ndermend te hysh ne listen e gjate te poeteve. Ndoshta edhe ne te tjeret kemi nevoje (per studim), por nuk po pretendojme te jemi apo behemi poete dhe jashte vargut, kaq sa dime eshte e mjaftueshme.

Suksese ne krijimtari ty ''Heroi i Drenushes'' dhe suksese ne jete te gjitheve.

------------------------------------------------------------------------------------------
JA KETU FILLON grindja dhe inati ne mes te kytyre antareve qe ne fakt ishin qe te dyja adghuruese te flakta te vargjeve te autorit xhelal ferizi-
por drejtesia antarja ne forumin e zemrave shqiptare pasi fyhet i mbetet hatri dhe ndryshion qendrimin
ndaj autorit xhelal ferizi dhe ngatrrohet pastaj me antarė te tjerė
drejtesia antarja kishte te drejtė per sa i perket drejteshkrimit vrejtja e saj ndaj drejtshkrimit te antarit
xhelal ferizi ishte me vend por xhelal ferizi e ka spjeguar arsyen pse po gabon ne drejteshkrim ne ortografi

lirik
27-04-09, 10:13
per deri sa ky drejtesia qe nuk e dijm nese ishte femer apo mashkull mbante anen e autorit
xhelal ferizi sa po filloj grindja filloj te ndryshoj pastaj -
me qka shihet s enjerzt sa te perfshihen sa do pak na inate flasin pastaj jo mirė dhe kjo nuk duhet ta karakterizoj njeriun -
pra le te flitet veqmas per njeriun eveqmas per vargun per vlren dhe artin e te mos ngatrrohen
vargjet me grindjet mbi bazat e grindjeve e te inateve nuk flitet per nje veper -
por mbi bazat e artit dhe vleres pra disa shqiptarė kur inatisen me personin nuk flasin mirė pastaj qka mendioj se nuk duhet te jet si zakon apo ves mentalitet por duhet te krijohet kultura e civilizimi i dhenjes se vlersimit veqmas te vargut veqmas ete njeriut veqmas sepse perndryshe nese flitet edhe per vepren nga inati qe ke me njeriun ather na del shum primitive nota dhe barbare -
edhe nese je ne konflikt me njeriun rreth nji vepre flitet gjithnji ajo qka permbanė reale rreth
kualitetit aty ne at veper pra pa dyshim se vepra fjala poezia nuk ka te bej me inatet e qastit

lirik
27-04-09, 10:15
drenusha
Anetar i Nderuar


Regjistruar: 26-10-2007
Postime: 124
..........ncncncncnc aman zot qka mban kjo tok!
ps..(marrja rrin e i zoti se len)
hm,sa me shum po jetojshe aqe me shum po mesojshe...e mbaj mend babgjyshin tem past ndjes,kur thojke bako me shum meson nga budalla se nga i menquri,keshtu qe mir eshte me njofte dhe budallen, e posaqerishte ne vende publike si punen e ketij fare Drejtesie,lool!

Tung dhe te fala shum nga Mixha Ram HAHAHAHHA

ps..pak humor per Drejtesin,pase e dashka humrin'a?!

__________________________________________________ _______________

Po ndalem ketu dhe me pak fjale, drejtuar Autorit te ndershem po Z.Xhelal Ferizit.
I nderuar Z.xhelal kerkoi ndjes,dhe dije se po me vie shum keqe,per qfare po te ndodhe!, nga njerez te pa cip,(SI GJITHNJE) si po e shen dhe ti vet.Besoi se dhe te gjithe ata/o qe lexoin keto skena te pa hamendta,po nga vet anetari shum i pa ndergjegjshem,ku dhe hyri ne mesin e vargjeve tua si shkarravaq,me fjale dhe me ironi te papar,me habiti fakti se si Stafi i ketij Forumi nuk ndermori as ni inciativ apo reagim ndaj ketij anetari?!vertet jam e befasuar shum!!!!se qka po te ndodhe me keto thika pas shpinde?! dhe si po ndodhin te njejta gjera? po ti me thoshe se shum mir po ndjehem ne ket Forum Drenusha..Ani te thash po me vjen shum mir per ty....me the qe jam shum i kenaqur me keta te Stafit se ishin shum te perpikt madje askush nuk po guxonte te fyej tjetrin me fjale se menihere,po e qitshin jashte,prap te thash po me vjen mir shum per ty ,me the hyn dhe ti e sjelli poezit tua aty se do i kesh ne vend te sigurt ku as ni Forum si ky nuk eshte.
mire te thash,une dua te regjistrohem vetem per t'lexuar poezit tua se kisha has ne to,po pa u regjistrua nuk me lejohej te shkoi me tutje per ti lexuar te gjitha,dhe u regjistrova,dalengadale kam kaluar neper disa tema te ndryshme,duke lexuar,ndonjeher dhe kam shkruar nga diqka sa per t'kaluar kohen si t'them,se per poezi se kisha ndermend te krijoi!
krejt kisha synimin mbi poezit e tua se si po shkoin?dhe nga te tjere anetar me intresojke shum se qfare sjellje po bejn ndaj ty!
.... per fat te keqe dhe une u gabova mbi temen tuaj qe shkrova hiqe pa u menduar,mir po ju me keni terhekur vrejtjen,e cila ishte plotesihste e drejt.
Dhe une menihere te kam kerkuar falje se ishte ni intepertim i gabuar nga une,dhe kjart e kam pranuar..kam kerkuar nga Moderatori Gladiatori qe ti fshin ato postime te mijat se jen te gabueshme,aty tek tema e autorit z.xhelal ferizi..nderkohe ai nuk ndermori as ni veprim ,e as qe me eshte pergjigjur te pakten me nje mesazh qe ban apo nuk ban!
nejse eshte detyre e tij,meqse une mendoi se ishte dashur te kryej kerkesen e kujt do anetari/res...
ketu di te Falinderoi Moderatoren Jesu...sa i perket anes time qka kam kerkuar nga ajo ka qen pun e kryer...ashtu si duhet te jete ni Moderatore apo Administrator/e i/e rregullt...meqse une kam then dhe ne nji tem dikund, qe me shum po jen aktive femrat....se sa ana e meshkujve,per fat te mire, kam ni keaqesi shum te madhe qe femra shqiptare ka ni talent te shquar ne gjitha rrethanat sot.
Faktikishte me vjen mire ne pergjithesi e kur shohe njerez te tille dhe te zgjuar,vertet kjo me jep nder...
e veqenarishte nderin dhe respektin kam sot ketu,(dhe ku do qe te jet) per te lartinn POETIN e shquar z.Xhelal Ferizin...te rrall, mund te jen njerzit si AI.
nga gjitha aspektet,sepse ka ni autoritet te larte dhe te moralshem njerzor ndaj gjithekujt......FLM
Po si thon, sa ke armiq je gjalle, e di se per ty keto nuk ta luajn as qerpikun,o i nderuar xhelal...se le per t'trazuar,asesi po ti ke kaluar periudha dhe me te veshtira,gjate gjithe jetes juaj, dhe s'te kan mundur,as udbashet e ishe, Jugosllavise!!!!!e jo po te mund ni kerkalec si puna e ketij fare marroqi,se shen qe ky qenka i ushqyer me turpin!!!!!dhe leshoja rrugen vellau im.
Ti nuk je ni njeri qe merresh me gjithkend,andaj vazhdo rrugen tende te krijimtarise...dhe mos lere vend armiqve antishqiptar, se ata keshtu duan te shfrytezoin rastin per t'keqperdorur krijimtarin e juaj te art po te letersise shqipe...per te cilen ke luftuar gjere me sot.Padyshim se heret a von mundi dhe dashuria yte e flakt per vendin dhe kombin shqiptar...do te dal ne drit ni dit.
Prandaj te pershendes ne aspektin ma dinjitoze qe ka nje femer shqipatre.
Po dhe moter shqiptare do jem per ty dhe gjithe at/o qe kan gjak shqiptari...do i konsideroi perhera...FLM
...pavaresishte se kush qka thot? une jam kjo qe jam,ndaj me te keqen kam qe ia them njeriut ata qka e meriton.Sepse? me pelqen shum realiteti...!!!

Siqerishte Drenusha
Me respekt te larte per Ty o i larte POET dhe gjithe fisin Ferizi...FLM


---------------------------------------------------------------------
reagim i antares drenusha kunder antarit apo antares drejtesia ne lidhje me diskutimin dhe opinionin per autorin xhelal ferizi
drejtesia kishte te drejtė sa i perket disa gabimeve ortografike por ne rrafshin e vargjeve dhe kontributit qe kishte dhėnė drenusha
drejtesia as per se afermi nuk e kishte kapacitetin e drenushes -
prandaj drejtesia fyu kot drenushen sepse drenusha shum ma e aft u tregua un i kam pa shkrimete drenushes neper forume ajo ka shkruar gjėra shum te bukura

lirik
27-04-09, 10:21
nderhynė pastaj moderatori antari gladiatori
-----------------------------------------------------
30-12-2007, 20:47 #513
Gladiatori
Anetar i Nderuar
Regjistruar: 09-03-2006
Vendbanimi: Londer
Mosha: 30
Postime: 591
Drenusha pershendetje,
Une jam nje nder moderatoret ketu dhe si te gjithe te tjeret, as une nuk jam i punesuar ketu dhe ne forum do hy kur te kem kohe te lire. Eshte kohe festash dhe sdo i rri i mbyllur ne forum!

Mesa pashe, ketu nuk ka ofendime, por vetem kritika (e kam thene edhe une fjalen time ne kete teme). Sikur te ishin te gjithe ne nje mendim, egzistenca e forumit do ishte e kote. Forumi eshte per te thene mendimin e tij cdo person, debat i hapur per cdo gje qe postohet. Mendimi ndryshe duhet te respektohet dhe jo te merret gjithcka personale. Per mendimin tim ketu nuk ka asgje per te fshire/moderuar.

Gjithe te mirat
__________________
Euforia momentike e cila te drodhi si korent i kohes se skandalizuar, te shkaterroi ty sepse te humbi perjete dashurine dhe njerezine. Nga Parajsa shkove ne Ferr, e mallkuar nga Perendia e Dashurise, Amor, sepse lendove Gladiatorin e pafajshem te zemres tende!

lirik
27-04-09, 10:31
31-12-2007, 01:23 #515
Gladiatori
Anetar i Nderuar
Regjistruar: 09-03-2006
Vendbanimi: Londer
Mosha: 30
Postime: 591
Lirik,
per ty si poet dhe njeri me vizion, eshte pafalshme te krijosh percarje fetare. Kush permendi fe ketu? Clidhje ka feja me kritiken letrare apo me vargjet e tua?!

Je ankuar se te kane percmuar ne forumet e tjera, por sic duket kjo eshte pasoje e ndjeshmerise tende!

Mundohu te jesh me i qete dhe te mirpresesh cdo mendim.

I kam edhe une disa vjersha amatore ne nje teme. Te gjithe jane te mirpritur te shprehin mendimin e tyre, qofte edhe me ''barbarin'' e mundshem se mua s'me behet vone. Mendoj se edhe ti duhet te veprosh keshtu, perderisa i ke publikuar ne forum.

Cdo te mire e gezuar vitin e ri.
__________________
Euforia momentike e cila te drodhi si korent i kohes se skandalizuar, te shkaterroi ty sepse te humbi perjete dashurine dhe njerezine. Nga Parajsa shkove ne Ferr, e mallkuar nga Perendia e Dashurise, Amor, sepse lendove Gladiatorin e pafajshem te zemres tende!--------------------------------------------------------------------------------------------------

nuk krijova perqarje fetare por ju kam kundervu antarit arven qe shpotiste dhe gjykonte sipas
ndjenjes se tij progreke nuk gjykonte si shqiptarė
sepse edhe pse arven ishte me fe ortodoks nga jugu ai gjykonte dhe mbante anen e grekut -
keshtu qe autorin xhelal ferizi
e ngacmonte pikrisht per shkak te inateve te tij -
sepse ai simpatizonte organizaten pan greke omonia te bollanos pra nuk ishte patriot atdhetarė shqiptarė por pan ortodoks edhe pse arven kishte nji far zgjuarsie dhe dihej se kishte aftesi-
por gjithsesi inatet jug veri jan pranishme pa dyshim kjo shihet te disa pjestarė te fesė ortdokse ne shqiperi qe nuk i durojn dot sukseset e ndonji shqiptari ne veri dhe mbi keto baza disa nga ata sillen epara gjykojnė viktimė e propagandess e ktyre ortodoksve ra edhe xhelal feerizi nga kosova-
por nuk esht qudi kur ndasi po ka edhe mbrenda kosove kur kan filluar dukuritė e shemtuara te ndasive klanore e krahinore edhe ne kosovė

lirik
27-04-09, 10:32
drenusha
Anetar i Nderuar


Regjistruar: 26-10-2007
Postime: 124
Pershendetje Lirik Njiherit Dhe Autor I Vargjeve Lirike Poetike Kushtuar Botes Shqiptare....z.xhelal Ferizi....nderimet E Mija Me Te Sinqerta Per Ty Dhe Familjen Tuaj Ferizi...flm

..........shfrytezoi Rastin Ne Mesin E Vargjeve Tua Amnore Te Te Uroi Vitin E Ri 2008 Gezuar Pergjithmon.......... Kam Nderin Ne Prag Te Nderrimit Te Ketij Motmoti 2008 Te Uroi Nga Zemer Suksese Mbi Devotshmerin E Juaj Te Larte Poetike Begadi Shendet Dhe Harmoni Ne Mesin Tuaj Familjar Dhe Per Gjtihe Ata Qe Kan Respektin Per Ty.
**********pra Gezuar Pergjithmon*********
*****per Ty Per Shoqerin Dhe Gjithe Qenien Njerzore******

Me Respekt
Drenusha

lirik
27-04-09, 10:35
11-10-2007, 08:19 #213
Gladiatori
Anetar i Nderuar
Regjistruar: 09-03-2006
Vendbanimi: Londer
Mosha: 30
Postime: 591
Si gjithmone, vargje plot dashuri per njeriun e atdheun.

Z. Xhelal,
me ka porosit Leonardi qe t'i rregulloj disa poezi dhe t'i publikojme ne faqen letrare. Sapo te kem kohe (per momentin jam shume i zene) do i rregulloj, nderkohe ti mund te na dergosh nje foto tenden (sic ke shprehur deshiren) si dhe dicka mbi veten ne adresen: admin@zemrashqiptare.net
__________________
Euforia momentike e cila te drodhi si korent i kohes se skandalizuar, te shkaterroi ty sepse te humbi perjete dashurine dhe njerezine. Nga Parajsa shkove ne Ferr, e mallkuar nga Perendia e Dashurise, Amor, sepse lendove Gladiatorin e pafajshem te zemres tende!

lirik
27-04-09, 20:13
23-12-2007, 11:05 #478
feneri
Anetar i Nderuar
Regjistruar: 20-12-2007
Vendbanimi: Kėrēovė
Postime: 472
EPIKA E EPOKĖS SĖ PĖRDHUNIMIT SĖRBIAN

Bashkėkohėsisė krijuese tė romantizmit, gjegjėsisht, Rilindjes sonė tė kėsaj periudhe tė vonshme,
pėr shumė arsye i dalin krijuesėt e ri.
Por, kjo nuk ėshtė vonesa e tė krijuarit !
Ėshtė mbi tė gjitha, shtypja dhe dhuna qė iu vėrsul Atdheut tonė tė ndarė !
Ėshtė strategjia e zhvillimit tė penguar qė herdo kurdo ajo t'i ketė pasojat.
Megjithatė, nė planin e krijimtarisė dalja e Homerit tė ditėve tona, nuk ėshtė befasi.
Sepse Troja e tij , siē ėshtė Kosova e dalur nga thundra e barbarėve , qė pėrballej deri mė 1999 nėn kthetra pushtimi, duke lėnguar nga ferri pushtues i kaurrve tė Sėrbosllavisė nisi jetėn e feniksit !
E tillė siē ishte, me gjithė ato diga pushtuese, ku bashkėjetonin dhe bashkėvepronin lloj-lloj larashėsh,
e kanė ngritur deri nė kulm hidhėrimin e shpirtit tė krijuesit Xhelal Ferizi,
dhe ai ka shpėrthyer llavėn e tij krijuese
e cila vjen e derdhet si gjamė !
Nė realitet, ajo e ka gjithė hijeshinė e njeriut dhe vendit tė robėruar !
Ajo e ka moralin dhe heroizmin e njeriut tė Kosovės dhe tė gjithė shqiptarisė !
Por, pėrballė tyre, gjithmon mbijeton e keqja e kaurroshkinisė sėrbiane e pėrkrahur nga rrėshqanorėt e Kaukazit!
Kjo e keqe e madhe, nėpėr tė cilėn ka kaluar shqiptari i robėruar , dhe toka e shqiptarėve nėpėr tė cilėn krijoj ferr administrata e pushtuesve, e ka detyruar krijuesin tė klithė !
Meqė, klithma e tij, nuk ėshtė klithmė e njeriut qė rri duarkryq dhe me ndjenjė qyqarie niset drejtė dorėzimit,
ajo bėhet jehonė e njė kushtrimi,
t'i motivojė brezat qė tė luftojnė kundėr pushtuesve!

Sado i pa stėrvitur nė instiitucionet e dijes, ky vullkan njeri, nė kantierėt e mėrgimit ka pėrmbledhur gjithė lėndėn poetike,
dhe atė e ka postuar qė tė ndezė shkėndija shprese pėr rritėn e shqiptarėve nė Kosovėn e lirė ,
dhe tė bashkuar me tė gjitha trojet e shqiptarisė!
Pėr kėtė, ēka mund tė thonė kritikėt ?
Ėshtė e natyrshme qė tė japin vėrejtje.
Dhe ato, plotėsisht do tė jenė me vend , pėr shtrirjen horizontale tė krijimit qė pėrpiqet tė paraqesė gjithēka,
pėr vertikalizmin e domethėnieve qė me shumė fjalė tregonjė njė ndodhi,
pėr integralizmin poetik nė pėrputhje me periudhat e kohės !
Jam i vetėdishėm se nga nxitja dhe kėrkesa e tij, akoma pa e studiuar gjithė kėtė brumė poetik,
kam finalizuar bindjen se :
Xhelal Ferizi, ėshtė krijuesi i njė energjie tė pashterrėshme !
Pėr tė , jemi krenar, qė nė rrethana tė njė njeriu tė pėrndjekur, dhe njė mėrgimtari tė pėrmalluar, ka dalė njė sfidim i klimės heroike krijuese.
Bie fjale, se ai ka mundur me heshtje, tė ēojė kupa e tė puthė ēupa udhėkryqeve tė Evropės.
Ka mundur tė shkruaj pastaj dashuriēka siē shkruan njė vargan i madh kaloshistėsh , pėrfaqėsusesit e mulatėrisė krijuese,
dhe shiten se bėjnė diēka nėn takimet E Rrapit nė Shkup,
pėrse shpenzimet e prostitucionit krijues ua paguajnė ministritė e pushtuesėve!
Ndėrsa Xhelal Ferizi, ka marrė pendėn dhe fletoren krijuese tė bėjė tė pamundurėn !
Ai i ka krijuar vargjet qė dalin ashtu siē ishte e kėrleshur vetė jeta e shqiptarėve.
Ato mund tė krasiten nė kohėn e Kosovės sė lirė, kur Xhelali tė ulet si krijues i nderuar, dhe tė dėgjojė teoritė pėr artin.
Por, meqė jeta e ka krijuar tė asaj natyre qė ai ta kalojė nėpėr pėrndjekje, ku t'i gjente gjithė ato kushte, siē i patė sinan hasanėt, fahredinėt, ollonėt, kaloshėt, gajtanėt dhe hajvanėt e pushtetit sllavist !
Andaj, ai si njeri "autodidakt" i kėsaj specifike krijuese u nis tė bėjė Kalanė poetike ,
qė del si epikė e epokės sė pėrdhunimit sėrbian !

Ajo ėshtė e pėrmbushur me mallin, dhembjen, plagėn qė kullon nga heronjtė, dėshmorėt, tė dhunuarit !
Mjafton tė hidhet njė shikim tek poezia Fetija !
Ajo natyrė e llahtarit qė del nga shpirti i kaurrėve tė Sėrbisė,
edhe pse vrasin e djegin , pėrpiqen nė shpirtin e shqiptarve tė krijojnė plagėn ma tė madhe,
siē ėshtė ajo e moralit.
Ashtu siē vepruan ata me femrat shqiptare, kanė arritur kulmin e shpirtit kulim qė kurrė s'do tė arsyetohet !
Megjithatė, nga poezia e shkruar pėr viktimėn Fetije, Xhelali, ia ka arritur ta sėndėrtojė atė se:

- Sado qė tė bėhet ai akt i turpshėm mbi atė shpirt tė pastėr e virgjin nuk bie turpi.
Sėrbėt e Milloshit duhet tė turren dhe ta kėrkojnė tė vėrtetėn tek nėnat e tyre shkina, qė pėrpara se i lindin me vetėtdėshirė kalohen e kalėrohen gjithkah pėr tė pjellė e rritur kėtė lloj kopilash kriminelė!...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Te nderuar nderuar lexues bashkatdhetarė te dardanisė-

nėna shqiptare ka lindur djem shqiptarė te dashur dhe shum te mirė
gjithmonė me kan bė pershtpyje djemt e shqiptarve te trojeve tona-
te shqiperis etnike -

si djemt nga kerqova dibra struga tetova shkupi e gostivari kumanova-

vertet me sa i kam njohur kam shum konsideratė per ta -
kan nji dashuri te madhe ndaj atdheut dhe jan shqiptarė atdhetarė e brum i mirė i shqiptarit-

sa qe kam vertet ndjenj a vllazrore per ta-


KET SHKRIM KOMENTI PER AUTORIN XHELAL FERIZI MA LART -

E KA SHKRUAR ANTARI FENERI
NE KOMENTIN TE VARGJET E XHELAL FERIZI TE FORUMI ZEMRA SHQIPTARE -

IA PAQA BORGJ FJALET E MIRA KETI BASHKATDHETARI TE EDUKUAR NGA KERQOVA-

DHE E FALENDEROJ PER KOMENTIN E MREKULLUESHEM


KOMENTET SHQIPTARE POZITIVE DIHEN SE JAN TE NJERZVE ME EDUKATė E ME INTELEKT


ME NJERZILLEK-

E VLERA DIHET S E JAN KOMENTE TE NJERZVE-

QE DUAN KOMBIN ARTIN KULUTREN JAN NJERZ TE URTė DHE TE SHQUAR HUMANITARė E BRUM I MIRė I EDUKIMIT

lirik
29-04-09, 22:49
Nacionalizėm apo atdhetarizėm i ndershėm dhe i paster -
parti subjekt unitet organizim qė i perkushtohet shendetshėm kombtarisht atdheut bashkkombasit -
dhe me kujdes interesave te kombit -
duke mbledhur tė gjith atdhetarėt e paster besnik rreth vetes rreth flamurit te kastriotit
rreth idealit per nji shqipni etnike te shquar per atdhedashuri
per nje qellim shqiperi etnike e bashkuar dhe me kordinime gjithkombtare -
me moton bashkimi dhe shpetimi kombtarė-rikthimi i fisnkrisė dhe dinjitetit te humbur dashurisė kombtare dhe kujdesit maskimal qe bashkkombasim-
ta vejm ne rrugen e binarin drejt te edukimit atdhetarė secilin bashkkombas qe ne djep te filloj te doj atdheun kombin token lirinė bashkkombasin shtetin nacionalizmen e ndershme -
te gjith rreth flamurit e idealit te atdheut dhe interesve jetike kombtare -
duke e qmuar dhe vlersuar lart qytetarin e paster shqiptarė dhe duke ja njohur e perkrahur vlerat e secilit qe ėsht i dobishėm per shoqeri e atdhe -
dhe shqiptarve te dobishėm kombtarisht -

shqiptarė te aft patriot te flakt duke forcuar radhet me atdhetarizem-
dhe duke i sherbyer kombit per forcimin e atdhedashurisė shtetit me qellime te larta kombtare -
e jo per ta hedhur per toke kuadrin e aft talentin specialistin dijetarin poetin patriotin
mergimtarin -
siq po veprohet sot- sepse nuk ka dhimbje nuk ka dashuri atdhetare nuk ka nacionalizem ideal te paster kombtarė as patriotizem por ka egoizem dhe shitje te njerzve per interesa personale dhe ngushtesi mendjesh pa vizione pa ndjenjaė per shqiptarizem e krenari kombtare e mirqenje e progrese kombtare
te cilet fare nuk mendojn per atdheun as per pasuritė e potencialin e tij por na e shesin gjithqka te shejt qe e kemi te tokes tonė duke filluar q enga dinjitetit morali vlerat pasuria minierat pastaj sabotojn ne secilin seksion te zhvillimit dhe gjveshin
qytetrin shqiptarė nga krenarija kombtare gjveshin artin muziken kulturen gjuhen dashurinė kombtare optimizmin vuillnetin e gjithqka tjeter te shejt t e kombit
per veq se per disa qellime te veta te ngushta dhe per disa interesa vetiake .

nga autori xhelal ferizi

lirik
29-04-09, 22:52
Atdhetarizmi ose nacionalizmi paraqet detyren ma te lartė ma te shejt te mbrojtjes se atdheut-
me qellimet ma te larta fisnike -me vetedijen ma te lartė kombtare- si dhe shtet bėrjen e komb bėrjen dhe vlerat e tij-
nacionalizmi nenkupton edukimin ma te shejt te solidaritetit -
dhe dashurisė se bashkombasve -duke ngritur lart vetedijen per atdheun dhe vleren e qellimin ruajtjen e vlerave kombtare-
duke edukuar brezat ne dashuri kombtare dhe zgjimin kombtarė ne vetedijen e fortė nacionale-
per ideale e bashkim -per sherbim dhe solidaritet ndaj te vetit atdheut dhe qeshtjeve madhore -
ndaj qeshtjeve jetike dhe zhvillimit duke u brengosur te gjith ne maksimum per qeshtje e vetedije kombtare
nga autori xhelal ferizi

lirik
30-04-09, 21:44
Nė salllen e burgut bėhej nji rrėmuj aq e madhe rreth temes time rreth problemit tim -
shkonte hallakamė-

te burgosurit kerkonin sqarim nga drejtoria e burgut me kėmbngulje nji pjes e madhe e tė burgosurve-

Ne mbledhjet qe mbaheshin me te burgosur qdo javė ku jugosllavia e ka pas sistemin e te drejtes
s e f jales s e lirė gjoja socializem vetqeverises demokratik -

per ti hedhė hi syve perendimit


por ka qen sistem fund e krye mafioz fannatik dhe i degjeneruar-


Ai qe fliste fjalen e drejt shenohej ne listė e vihej ne shenjester-

mandej ata ja organizonin pasojat tjera kurthat afatgjata ai ma ne kėmbė nuk ngritej-

me shum kopili qe nuk dijshe ka h po t e vjen taksirati nga regjimi mafioz ubdash -PRA NE SALLEN E BURGUT U Bė RRėMUJė-

SHTROHEJ PYETJA NE MBLEDHJEN ME TE P BURGOSURIT -

PSE LIHET LIRIKU VETEM NE DHOMė DHE NDAHET NGA TE BURGOSURTI TJERė PASI QE KY PROBLEM U SHTRUA NE SALLė ME DREJTORINė DHE ADMINISTAREN DHE EDUKATORET PSIKOLOGT SOCIOLOGT DEFEKTOLOGT E TE GJITH -
ME QFAR QELLIMI XHELAL FERIZI NUK PUNON ME NE NE SHOQERI E TE LIHET ME NE NE NDRRIM PSE E NUK E LENI PRA KU I KENI QELLIMET -

TE BURGOSURIT ME DONIN NJI PJES E MADHE DHE E KISHIN NUHATUR SE NJI KURTHė ME PREGATITEJ NGA REGJIMI -


SEPSE UN KAM GJYKUAR DREJT DHE KAM PAS HUMOR E MBRENDA BURGUT KAM ORGANIZUAR TURNIRE SHAHU AKTIVITETE TE LIRA DISKUTIME -

“ME TE BURGOSUR TE TE GJITHA KOMBEVE ATY -

MANDEJ NE MBELDHJET I KAM PAS TEMAT PER ALKOOLIZMIN DHE DROGEN DHE TEMAT RRETH DUKURIVE ASOCIALE -

E SHUM NDIKIME TJERA TE KARAKTERIN RESOCIALIZUES -

KU ZAKONISHT MBAHESHIN TEMA TE NDRYSHME NE SALEN E BURGUT NJIHER NE JAVė ME TE BURGOSUR

MBI PROBLEMET E NDRYSHME DHE DELTE ADHE REVISTA E BURGUT

NUK DUA TE LAVDROHEM POR SHUM TE BURGOSUR NE NJI FAR FOMRE KERKONIN KSHILLA
NGA UN-
QKA E SI TE VEPRONIN PAS BURGUT KUR TE DALIN NE LIRI-


NE BISEDA E SIPER NUK E LEJA RASTIN PA E GJVESHė E PA E PERQESHė SISTEMIN POLITIK TE ISH JUGOSLLAVISė DHE BANDAT MAFIOZE REVIZIONISTO KOMUNISTE KRIMINALE UDBASHE KLANORE TE ASAJ KOHE-

ME PROPAGANDA TE MIA GOJORE-

QKA HIQ E LEHTė NUK ISHTE PER KOHEN


PUSHTETI GJITH INATIN E KA PASė ME MUA PSE NUK ARRINTE ME MA MBYLLė GOJEN


DHE SIQ PO E SHEH O GURI SYLAJ GOJA NUK PO ME MBYLLET AS SOT E KSAJ DITE -

EDHE PSE ME KAN THANė -

SHUM NJERZ JETOJE JETEN TENDE TE QETė S E KE VUJTUR SHUM


MOS E KAP GAJLEN E BOTES -

SHIKOJ HALLET TUA-

POR JA QE DIKUSH QENKA LINDUR PER HALLET E BOTES

I TILL ė MUNDOHET SECILEN BIMė TE NATYRES ME E DREJTUE-

QENKA KATASTROFė NJI SMUNDJE E TILLė PER NJERIUN -

KJO QENKA ROBRI SHPIRTRORE
GRUAJA IME ME THOT MA MIR TE KISHE QENė PUNTORė MARANGOZ VEQ TE MOS ISHE POET

BRE AMAN VEQ POET JO SE NUK I DUA POETET NUK I KAM DASHT KURR


BILE QESHI E THEM PSE ME MORE PRA -

THOT PO NUK E KAM DIT SE DERI KTU
SHKON PUNA E POETIT SE JU POETET JENI NJERZ TE BEQANT KOHA NUK ESHT E IDEALEVE THOT POR E MATERIALIZMIT QE NE FAKT NGA NJI ANė KA TE DREJT SE MA PA MSHIRė SE QE PO SHKELEN IDEALISTAT NUK KA E MATERIALISTAT PO FITOJNė
---------
UN E KUPTOJ ATE E DI PSE E KA KET NEVERI -

SE E SHEH ME DY SYT E BALLIT SE JETA DHE SHPIRTI IM JAN TE ROBRUAR-

SE SHKRIMI E IDEALI QENKAN VARGOJ ZINGJIRė PRANGA QE TE LIDHIN-

AJO KA PASė DESHIR NJERI TE LIRė TE THJESHT ME NJI RROGė ME NJI JETė TE QETė-

E JO SI MUA KSHTU QE RROPATEM ME VARGJE E HALLAKAMA TE BOTES-

QE NUK KA BIR NANE QE R DREJTON BOTEN SE BOTA E SHTREMBER KA LINDUR DHE E TILLė DO TE MBETET -
NUK KA NJERI AS FORCė WE I E I VEN NE VENDIN E VET GJėRAT SE BOTA KA LIND PER TE SHTREMTEN POR JO PER TE DREJTEN-


PERMIRSIM I NJI ARTIKULLI KUJTIME TE AUTORIT NGA BURGU

lirik
30-04-09, 21:56
PERSE ME LENIN ASHTU VETEM DHE TE TJERET I QONIN NE DNRRIM E MUA MA VONė DHE KISHA FRIGė SE ME QELLIM E BENIN RRIJA NE ANKTH DHE MENDOJA SE DO TE ME VRASIN E PASTAJ TE ME SHPALLIN TE VETVARUR -
Nuk besoja nuk ja kishe besen asnjiher ne burg ishte veshtirė mund te te mbysnin pa deshmitarė e pastaj thonin u vetvar prandaj ket problem e paraqita para te gjith te burgosurve ne mbledhje
perse ju thash e perpiloni listen ku te gjith shoket e dhomes i leni ne ndrrimin e parė mua me leni ne ndrrimin e dytė ne puntori te burgut ku punonim -
perse un mbetem vetem ne dhomė me duhej te qohesha me ata e te dal te menza kur qoheshin ata
ndrrimi i parė disa her gardiant ma terheqnin vrejtjen ku po shkon ti nuk je ne ndrrim por un nuk ndahesha nga te burgosurit sepse mendoja se pasi te shkojn ne ndrrim do te hyn njisi pseciale vrasesisht per te me vra pastaj do me varnin me nniji qarqaf e do te thonin u vetvar -
pra nuk ju besoja dhe n e mbledhje para drejtoris e te gjith te burgosurve ne sallen e mbledhjeve
e shfaqa hapur brengen dhe problemin ju ju thash po planifikoni diqka te keqe kunder meje me qellim po me ndani nga te bugrosurit ather u bė rremujė e madhe dhe shum te burgosur vendosen te bejn grevė e te mos shkojnė ne punė ne mesin etyre un hyra ne greva urije dhe kerkuam te na vjen jurispondenca se bashku me perfaqsuesin e kshillit ekzekutiv püerndyrshe nga greva e uris nuk dal -
e kisha nje princip qe par ardhur dikush nga jurispondenca asnjiher nuk ekam nderpre greven e urisė
pastaj shtroheshin problemet-
NE burgjet jugosklave politika ishte e ndarė ne dy rryma ishte rryma kunder regjimit dhe rryma per regjimin kishte njerz qe ishin kunder regjimit ndersa sllvenet pjesa ma e madhe ishte per ndarje nga jugosllavia ky ka qen fati i ynė qe edhe ne burgje luhej kjo lojė per shembull zavendsi i komandantit te burgut ishte serb dh qetnik donte te na shkyente mish ne shqiptarve por komandanti i burgut ishte slloven dhe keshtu luhej loja e shkonin punet me lobi e hallakama keshtu mbijetonim

Nga autori xhelal ferizi disa kujtime nga koha eburgut politik te autorit ne ish jugosllavi

lirik
30-04-09, 22:11
Pas nji kundershtimi te madh u vendos qe un te mos ndahem ma nga te burgosurit kjo betejė u fitua pas nje hallakame te madhe ne burg dhe kundershtimi i nji numri te madh te bugrosurve
por kishte edhe te burgosur te kqi nuk ishin te gjith te mirė kishte edhe te poshter sa te duash me te cilet kemi pasur shum probleme se paku nja 30 per qind ishin te kqi e 70 per qind te mirė
mvarej se ne qfar njeriu takoheshe kishe ordiner krimoinela spiun te regjimit njerz qe nxiteshin
per sherre eprobleme gjithfare nuk ishte leht burgu ishte shum i veshtirė sidomos per ata njerz te cilet i kishin ne sy per te ke q politikisht -
duhej te perdorej diplomaci e madhe dhe talent elasticitet pehlivanizem mjeshtri dhe kombinim lobi duhej te krijoje grupin trend te burgosurve qe te krijohej grup i fuqeishem rreht teje
pastaj taktika qe te mos guxonte secili me ta msy mandej gjenim rruget se si te nxjerrnim lera ankimesh ne kshillin e ekzekutiv e ne jursispondencė -
ne kishim edhe formen se si ti merrnim vesh disa gjėra -
se qka po zihej aty ktu pastaj
nji dit nji moter medicinale sllovene dhe psikolog ja na tha ne te burgosurve shqiptarė se republika sllovene po perpiqet te lehetsoj poziten e shqiptarve si ne kosovė si ne burg me te burgosurit
politik shqiptarė por beogradi po ben zi e direktiva shovene prandaj kemi probleme -
njiher me kujtohet qe e kishin derguar nji raport sllvenet per lirimin e te burgosurve politik shqiptarė ne gjuhen sllovene dhe e federata jugosllave nuk ishte pergjegjur tri her e kishin derguar sllovenet
dhe tri her ua kishin injoruar beogradi me arsyetim se nuk emarrim vesh slloenishten
qfar absurdi ndersa ne kushtetuten e ish jugosllavisė garantohej e drejta e popujve dhe perdorimi i lirė i gjuhes dhe perkthimi ne federatė por serbet mizorė qetnik i benin kryesisht poshtersitė se bashku me veglat e tyre te shiturra te serbet vegla te tilla kishte ehde shqiptarė ne kosovė qe ishin ne sherbim te bashkim vlalzrimit qe do te thot te politikes serbe maska e se ciles mshefej mbas parolles bashkim vllazrim barabarsi por ne fakt politika ishte paansllave mafiozo qetniko komuniste

kujtime te autorit nga koha e burgut

lirik
02-05-09, 06:55
Pratolini
Moderator
Anėtarėsuar: 10-01-2007
Vendndodhja: Tirane
Postime: 670
Sapo morėt njė paralajmėrim tek Forumi Shqiptar

--------------------------------------------------------------------------------

I/e dashur lirikk,

Sapo morėt njė paralajmėrim nga moderatorėt tek Forumi Shqiptar.

Arsyeja:
-------
Fjalor i pahijshmėm

Problemet me Force Intruder apo cilindo anetar apo moderator te forumit, mund ti drejtosh tek stafi ne menyre private ose mund te hapesh nje teme ne vendin e duhur : por te prishesh temen duke ofenduar njerez, duke perdorur kete lloj fjalori, nuk ta toleroj dot.
-------

Postimi nė fjalė:
http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?p=2229602

Citim:
Citim:
Postuar mė parė nga Force-Intruder
Tani nuk dua te prish temen e Pratolinit (sepse durova sa durova po nuk mundem dot me) por deshiroj t'ju bej me dije se ne forumin shqiptar ekziston nje "entitet" i tille.
Ekziston realisht nje eksperiment i fshehte mbi IA i maskuar si nje anetar njerezor, per te pare nese ne te tjeret do ta dallojme apo jo.
Fatkeqesisht sic mund te shikohet, IA ka deshtuar direkt ne maskimin e saj, sepse duke perdorur free will ka vendosur te postoje poezi nen emrin e Xhelal Ferizit. LoL
Duket qarte qe eshte plot me bugs, jo vetem nga bullshit qe shkruan, por edhe nga fakti qe vendos signature ne fillim dhe ne fund te cdo vepre arti. Po nuk besove Pratolini ik lexo sa vargje.

Ne fakt mund te jete krijuar edhe me qellim humoristik. Nuk e ve dot doren ne zjarr. Nese eshte keshtu... po ia arrin 100%.
ROFL

----------------------------------------------

nuk je asgjė tjeter perveq se nji fundrrinė e pa fre-

prostitutė mashkullore o forca intruder o shpifs o jevgjit i intrigave
greke-

i shitur ne sherbim te agjenturave sekrete greke

i agjenturave tradhtare makabre antishqiptare nuk je asgjė tejeter vetem nji psikopat i pa normė morale shtazarak fund e krye

ne sherbim te huajve qe mundohesh ms shpifė kunder xhelal ferizit

se shpejti do te organizohen forca speciale per hulumtimin tend o kurva mashkullore dinake ti dhe delirium tremens

por e gjith bota lexuese e din se emri i xhelal ferizit i pengon agjenturate huaja kot ekeni do te bini ne grackat tuaja

ka shum njerz ne kosovė qe jan deshmitarė e dijn shum heret se kush ishte xhelal ferizi e si sillej udb ja e zagarve per ta shkatrruar dhe si i trembeshin pendes s e ti por po kutpohet se edhe sot shumkush i tremebet pendes
se ti prandaj shpif ti shpif qen bir qeni shpif se ka njerz qe jan duke u intresuar per t e gjetur

mos ke merak se per shpifjet tua do pendohesh qe nuke ke lėnė te qetė xhelal ferizin ka njerz edhe nga shtetit qe dot e intresohen per surratin tend edhe shum shqiptar tjer vetvetiu do te kerkojn xhelal ferizi nuk esht vetem

Paralajmėrimet shėrbejnė si njė mėnyrė pėr t'iu kujtuar ju rregullat e forumit tė cilat ju duhet t'i respektoni.

Gjithė tė mirat,
Forumi Shqiptar
__________________
Bukinisti@live.com

Sponsorizuesit e Forumit

lirik
02-05-09, 07:08
esht shum keq qe un xhelal ferizi liriku me kohė nuk i kam inqizuar poshtersitė e sjelljet e bishave te ndyra ne at forum qe shkruanin eshpifnin ndaj meje laviret mashkullore e fmerore ne at forum
u ngriten kunder emrit tim pas asnji faj q e te shpifin -
ka shum qka qe esht fshi edhe reagimet e forumistve -
por ketu due te them diqka se xhelozija esht smundja ma e prisht e shpirtit -
inati pse dikush krijon don ti plasė disa smirzi qe jna ne sherbim te armikut pa dyshim dhe shkruajn kso poshtersirash duke u munduar me lloj lloj propagandash e pjella te zeza te mdnejes se prishur

qe me emrin tim diqka negative te lidhet -
qellimi i ketyre fakteve esht qe le ta shohin lexuesit ne dardani se sa gjat kohė u provokova nga keta me nder me thanė qenefa e legena te cilet jan armiq te poshter dhe le te dihet se esht nji numer ne shqiperi nji numer i caktuar i njerzve qe kan xhelaozi e urrejtje dhe nuk duan as ta ndegjojnė emrin kosovė ata jan disa kopila te grekut ne jug zakonisht pjesė e origjineve te dyshimta q ekan ndrruar edhe emrat e jan ba grek per shkak se andej ka dominuar feja ortodokse -
origjina e tyre esht mjaft e dyshimt ashtu si origjina e goranve ne kosovė pra disa lluma qe flasin shqip sepse jan rritur ne shqiperi por origjina e tyre esht e dyshim t por ka edhe shqipfolsa -
tjerė te zi qe vepruan keshtu me sulme te pa reshtura kur un deshta te jap kontributin tim ne at forum qe un vertet e kosnideroj forum ortodoks por jo forum shqiptarė sepse ne dorė e kan ortodokset qe i lejuan te gjitha fyerjet ndaj meje nga njerz te poshter te cilet kurr nuk dilnin hapur
por me nje kurvri dhe dinakri vazhdimisht me shpotisnin e shpifnin per te denigruar-
EDHE KY SHKRIM MA LART ESHT FSHI NGA MODERATORET POR UN ARRITA QE TA KAPI E GJETA AKOMA PA E FSHI SEPSE GJURMET E PROVOKIMEVE ATA I FSHININ SHPEJT -
POR DISA KAM ARRIT TI INQIZOJ pa i fshi moderatori -
pra ju lexues te dashur mund ta shihni poshtersinė e pa besė te ketij antarit ne at forum qe quhet forca intruder ku neper tema mundohej te me paraqiste me pjellat e veta me intriga me tallje e provokime ashtu si ja donte intriga e tij dezinformuese -

lirik
02-05-09, 07:15
Pse dezinforumuan -
ashtu si ne kosovė qe kan dalė disa grupe njerish gjeloz primitiv e te poshter dhe nuk ta duan te miren -dhe sa te shohin se nuk je i klanit grupit apo krahines se tyre te mohojn gjith qka ke e ta shkelin edhe ne shqiperi kjo dukuri po ben kerdi -
e kam vrejtur vet neper shum zona edhe atje ku sa do i aft te jet njeriu e te deshmon vlera
nese esht nga zona e veriut mundohen te ja sakatosin te ja pergjysmojnė e te ja perbaltin e njeta gje
esht edhe ne veri pra ka inate te zeza te mjeruara ndersa kjo dukuri e shemtuar ne kosovė ka ardhur pas luftes ku kan filluar inatet fisnore klanore krahinore mendsi primitive provinciale antikombtare -
qe po i prakttikojnė edhe neper fushata elektorale me provinca e klane -pra sa te shohin qe nuk je andej kah duan ata te gjitha vlerat ti hedhin per toke -smundje kjo teper e rrezikshme -
prej te ciles kombi shqiptar duhet te sherohet sepse esht antikulturore anti njerzore esht teper barbare -
vetem formimi i vetedijes kombtare zhdukė keto pasoja te ndyra qe na i lan armiqt me pushtimet e tyre neper shekuj duke na nda ne fe e ne provinca bajraktarizma e qifligje pashalleqe e vilajete -
me qellim per te na sunduar ma leht

lirik
02-05-09, 07:22
Pra mendėsia e sjelljes se tillė u praktikua edhe ne rastin tim kus shum shpifsa ne ato dy forume
nga motivet e ksajė urrejtje vetem pse poeti ose autori esht kosovarė perbalte zjgjyrosde shpif merru me intriga -
ndersa ky shpifsi forca intruder nuk edin qe un kam te shkruara neper fletore te vitit 1975 akoma gjurmė te ruajtura te vargjeve te saj kohe edhe pse pjesa ma e madhe me ka humbur -
por pisat si anteret angji g 2 viking pink forca intruder delirium tremns dhe shum tjerė qe shpotisnin e benin me qellim provokimin qe ta q vlersojnė autorin nga kosova ashtu si po bejn mbrenda kosove tash mentalitetet provinciale te mjera per shum gjėra e vlera te shum kujtė me nji fjal kan hy inatet siq hyri inati ne mes te regjep qosjes dhe ismail kadaresė per fe e kadareja e quajtu qosjen njeri me probleme psiqike fyerje kjo e rendė pra ja deri ku arrijn fyrejte shqiptare
mbi bazat e ndasive deri te majat ma te larta te pensave e elitave te intelgjences -
esht per tu befasuar pra dhe kjo deshmon s e kombtarisht ne vetdije ne jemi akoma te pa forumar dhe nuk esht qudi sepse neper shekuj na u ndalua drita e arsimit dhe nuk u ndriqua truri ynė mbeten shum errsira te pa ndriquara

lirik
02-05-09, 07:29
per fat u ndaluan pastaj provokimet sepse jam i bindur se do te behej nami numer i madh i njerzve do te dilnin aty me shpifje poshtersira e lalfe te ndyra dhe ja ata njerz meren gjoja edhe em diskutime neper forume e vargje disa prej tyre ne anen tjeter nuk lėnė poshtersi fjalė te ult pa e shprehur
qe deshmon se nga degjenrimi dhe mos aftesia kulturore per tu shprehur ne menyren e civlizuar -
mungon te shum kush edukata dhe menyra per tu shprehur me fakte e dialog dhe diskutim konstruktiv por menjiher kalojnė ne meskinitete dhe primitivizma dhe mandej nuk ka fjalė rale aty por njeanshmeri shtrembrime forma per te denigruar e pshty me pshtymė te ult barbare vazhdimisht duke be peprjekje per te zvigluar per ta ukur personalitettin -
poshtersi pra kjo esht ves i te ligut -
njeriu i civilizuar dhe qe ka etikė ai tekritikon me kritiken e shendoshė ne bazamente dhe te ruan esencen thelbin dhe aty ku ka vlerė nuk te ulė por e qmon ate duke vlersuar dhe duke i dhėnė vleren reales

lirik
02-05-09, 07:37
njeriu me veti barbare shpellore i pa civilizuar njeri i pa formuar bastard te ulė secilen vlerė pa falte mbi motivet e inateve dhe smires hijanete -si nji hijenė sillet rreth teje per te perbaltur siq u sollen shum shpotitsa e rrugaq ne dis forume me mua por ishte inati ai qe i verbonte i shtronte plast per dhe -
si te rasti i disa pisave te ajo angji per shembull q emundohet me shitė dije neper forume duke i kopjuar disa tema psikologjike e te ndryshme e cila kur edhi ne dialog me mua ra per dhe si nji pulė
e pa aft as nuk ishte ne gjendje me ja nxjerr asnji kuptim vargut apo metafores time askund por vetem u mundua te llomotis kot duke u paraqitur si mbretreshė e dijeve gjoja neper forume - e ne fakt nuk esht gjė tjeter vetem nji llomotitse qe sherbehet me do shkrime qe i kopjon ne fakt shorehjet e saja orijinale pastaj jan krjet te thjeshta te nji simirzeze te pa arsimuar -
Ja njeriu pra qenja e dobt qe provon te ngritet pa kualitetin dhe aftesotė e duhura - ja njeriu qe mundohet te fluturoj si ne at prrallen e breshkes kur breshka ka fprovuar te fluturpj me lejleket -
Antarja angji neper forume shqiptare vazhdimisht me ka shpotitur u mundua pastaj te mi qvlersoj vargjet por e deshmoj se per asnji kuptim te vargt nuk ishte e zoja e aft por thjjesht ishte nji lalfazane e pa dije e pa aft dikund e zonave te jugut ndoshta korqare sipas dialektit qe ja njihja

lirik
02-05-09, 07:42
po ne ket menyrė veproi angjelina g 2 dhe shum forca intruder dhe shum shpifsa tjerė qe ishin nga
teritori republika e shqiperisė ndersa nga republika e kosoves e keqe ndaj meje u tregua antarja nga mitrovica me psedunominin e pa njohura si dhe emartumja qe u mundua te shpifte -
por ksaj te martuares ju ndalua turri nga moderatoret ketu ne forumin dardania spe kjo
u mundua te shpifė duke mos u ndalur aspak kunder autorit xhelal ferizit -
e cila u mundua me nji lloj sjellje primitive te nxjerr meskinitettin e vet te zi blozen nga shpirti -
por ju ndaluan shpifjet dhe zhgrarravinat antares te martuemes -
qe donte kjo analfabete te shkruante kunder autorit xhelal ferizi -ne forumin dardania
nuk ju lejuan sjelljet shoifse ktu ne forumin dardania -kunder autorit te vargjeve shqiptare lirikut -
pra si shihet ne dinakri dhe ne mbrendi ka njerz qe per krufar gjė tjeter por nga disa motive primitive e disa nga motivet einateve te smura te shpotisin ngjesin etiketojnė shpifin sepse e kan shpirtin e tillė te lig jan njerz me defekte -
perberje destruktive jo te civilizuar je te kulturuar jo te kultivuar -
kan dobsi katastrofale te meta dhe vese te deformuara

lirik
02-05-09, 08:09
e sa i perket ktij antarit spongebob keti ne dardani -

edhe ky ne fillim qoj bisht-

duke thėnė se xhelal ferizi po me kopjon mua ne vargje -

duke shpifur -

ne nji rast -

per mua-

por edhe duek folur disa fjal te kqija disa her ather me provokime -

por meqense u demaskua se esht nji sharlatan shou men -

dhe asgje tjeter -i mirė vetem per shou per cirkus

ket nuk e mora shum seriozisht ket shpifs -

i cil tash po thot jo guri sylaj po me kopjon mua ne vargje -

ky esht nje figurė karikature per tu tallur ne forum me te per ta kaluar kohen asgjė ma teper -
N e fakt fjala dezinformuese vret dhe zhgenjen kur esht publike -

megjithat disa njerz neper forume po e shfrytzojn dinakrinė e tyre duke u mshefur prapa maskave -
me pseudonime -

duke menduar s e maska ja lejon qdo gjė e trmron te sillet me ma siguri .


Duke e mnduar ket dukuri si jo fer per te qen sa ma afer vetvetes dhe edukimit e sinqeritetit -

nuk kam dalur me masken por me emrin e vertetė dhe adresen e identitetit -
tamam me identitetin e vertetė sepse mshefja pas maske te tjeterson -

ajo mund te shpie ne nji rrugė tjeter-

duke e ndje veten te sigurt prapa maske


kur je i hapur me emrin e vertetė ndryshe je e ndryshe ndertohesh mendon ndryshe ne realitet -

neper forma e formime te ndryshme gjithmonė me ndjenjen e identitetit se je ai se je identiteti se je vetvetja dhe ka ndikim tjeter te ndergjegj a dhe pergjesia e diskutimi -
-mbi bazat e ketij parimi duke mos dasht ti shkeli parimet e ndertimet ne karakter-

nuk kam dashur te dal me pseudonim -maske -pasi kam folur njiher gjat vet me veten por edhe kamn pyetur e monologuar me ndergjegjen time
duke u menduar kam menduar se ndertimi ma i mirė esht me dal ė me emrin e vertetė
ne forum pa pseudonim por me emer e mbiemer i keq e imirė ky q ejam

lirik
02-05-09, 19:26
www.ferizaj.net (http://www.ferizaj.net)
Mirė se vini nė forum
http://forumi.ferizaj.net/

Ta pėrshėndesim POETIN Xh. Ferizi!
http://forumi.ferizaj.net/viewtopic.php?f=17&t=999

Page 1 of 1Ta pėrshėndesim POETIN Xh. Ferizi!
Posted: April 10th, 2007, 11:00 pmby Finesa
Poetit me shpirte e pende kryengrite/luftues i lė ketu nje oqean pershendetjesh duke u perkulur para botes se tij krijuesi dhe vargut te tij gjurmues, zbulues, fuqizues, determinues, edukues, isnpirures dhe lehtesues........!

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Te nderuar lexues ket shkrim e gjeta ne forumin ferizaj net nga antarja me e shquiar e forumit finesa akivistja e njohur per shkrimet dhe mendimet e saja shum te mbrehta
neper forume kjo antare ku do la gjurmė te aftesive te saja dhe emndimeve te shquara n forume -
dhe ishte nji nder antaret shum te dalluara

pra te gjitha shkrimet dhe gjurmet ku esht shkruar diqka per autorin dhe nga autori do te permblidhen ketu ne ket rubrike te ksaj teme ne menyr qe pastaj te mbetem si gjurme te shkruara per lexuesit ne menyrė qe lexuesi te ket te gjitha ne nje vend qe te mos i kerkoj neper forume te ndryshme
ma ne fund keto do te permblidhen ne ndonji vend te veqant ku mund te lexohen ma leht nga lexuesit

lirik
02-05-09, 19:32
by Shqipe on April 11th, 2007, 2:31 am

Pershendetje dhe nga ana ime per poetin lirik...
ne kemi te mburremi me ty dhe me vepren tende patriotike...
Ti Hero i popullit shqipetar...... Ti qe sakrifikove familjen rinin dhe jeten per Atedheun dhe Kombin....Uroi qe mundi dhe hekja e juaj te shihet ne syte e njerzve qe njohin drejtesi.....Flm

Shqipe
Mos e harroni vendin tuaj tė lindjes, sepse ju vret dheu juaj!

-------------------------------------------------------------------------------------
Antarja shqipja forumit vvertetė e rallė si njeri dhe edukim si vyrtyt si aktiviste e forumeve

lirik
02-05-09, 19:34
by Ema on April 11th, 2007, 3:03 pm

Edhe une e pershendes miqesisht poetin Xh.Ferizi me deshiren qe te jete i pranishem gjithmone me penden e tij te arte ne forumin tone sepse ne kete menyre ploteson etjen tone per poezite e tij te mrekullueshme permes se cilave shohim nje pende-arte qe ne menyre fenomenale ka paraqitur aspiratat dhe enderrat tona per liri nder shekuj!
Ate ēka di unė,ėshtė sa njė pikė ujė,ate ēka unė nuk e di,ėshtė sa njė det!
Ema
I mrekullueshėm

Posts: 10095
Joined: April 30th, 2006, 7:36 pm
Location: Gjithandej!
Website
--------------------------------------------
ema poashtu antarja mjaft intelegjente

qe jepte shum kontribut ne forum

lirik
02-05-09, 23:21
Re: Ta pėrshėndesim POETIN Xh. Ferizi!
Posted: April 16th, 2007, 8:40 pmby Blerin@
Nuk te rastis shume here ne jete
te takosh nje poet
jo vetem ate
por dhe poezin
qe mbledh bashk krejt shoqerin.

Lirik se kom zakon me shkru dhe nuk di qa mire
por pak vargje per ty ndoshta ia qėlloj

Respekte
------------------------------------------------------------------

shkruar nga antarja blerina ne forumin ferizaj net

lirik
02-05-09, 23:26
by Finesa on Fri Mar 23, 2007 10:19 pm

Mos shterrofsh kurre o pendė e Xhelalit......!
Ne nuk jemi qenie njerėzore qė kemi njė eksperience shpirtėrore. Ne jemi qenie shpirtėrore qė kemi njė eksperience njerėzore.
Finesa
Moderator

Posts: 1428
Joined: Mon Jul 24, 2006 3:23 pm
Location: Botė
Private messageWebsiteMSNM/WLMYIMAIM

----------------------------------------
shkruar nga antarja e forumit ferizaj net finesa
-------------------

lirik
02-05-09, 23:29
"flm finesa-

besoj se nuk do te shterret penda ime por ,ndoshta me ardhjen e pleqrisė


lodhet ,

megjithat faleminderit per urimin tend te jam mirnjohs per uratat tua e fjalet shkelqimtare ,

shprehjeve tua ,dashamirsisė -

pershendetje finesa e nderuar, me vjen shum mirė qe ju ,po me jepni moral e vullnet
ky forum po me pelqen shum .-
trgeoni shokut shoqes lexoni se leximi pasuron njeriun

------------------------
liriku i shkruan fineses ne vitin 2007 ne at forum

lirik
02-05-09, 23:31
I nderuar, Lirik

Ne dhe vetem ne duhet falenderue juve per faktin qe jeni ai qe jeni dhe qe na krijuat mundesin t'lexojme vargjet e juaja(thelbin e qenjes se poetit),vargje keto qe ne esence permbajne/therasin per urti, dituri, bukuri , dashje, besim, qetesi, knaqje dhe bashkim/njerezi.....
Me shume endje po i lexoj, dhe po pushoj mendje e shpirte......!

Falenderimi dhe mirenjohja gjithemon ne anen time Zotni!
Ne nuk jemi qenie njerėzore qė kemi njė eksperience shpirtėrore. Ne jemi qenie shpirtėrore qė kemi njė eksperience njerėzore.
Finesa
Moderator

Posts: 1428
Joined: Mon Jul 24, 2006 3:23 pm
Location: Botė
Private messageWebsiteMSNM/WLMYIMAIM Top
--------------------------------------------------------------------------------


finesa i shkruan lirikut ne forumin shqiptar ferizaj net

lirik
02-05-09, 23:33
by lirik on Mon Mar 26, 2007 7:19 am

e kuptoj s e ju kan pelqy punimet e mija por nuk jam vetem un ai qė shkruaj bukur-
ka sa te duash neper forume qe shkruajn po ashtu bukur -
dhe kan punime te bukura .
megjithat faleminderit per konsideraten qe keni ndaj meje -

dhe mirnjohjen finesa e nderuar jeni e mrekullueshme me sjelljet tuajalirik
I mrekullueshėm

Posts: 364
Joined: Mon Mar 19, 2007 7:51 pm
Private messageWebsite
--------------------------------------------
liriku pra autori xhelal ferizi me ket psedunim njihet
i shkruan fineses

lirik
03-05-09, 14:55
Bota e pa meshirshme dhe politika e sajė e pa larė zgjyre -

qendrat e ndryshme agjentureske na e shkatrruan sitemine industrisė -

dhe sitemin e organizimit te punes

sistemin e prodhimit dhe e lan vetem nji koridor te mbijeteses -


ky esht kordiori e kirmit degjenerimit-te gjitha shtigjet tjera te nderit dhe te punes te fitimit me djersene ballit jan te mbyllura -
per veq koridorit te krimit droges prostitucionit e qthurjes -

deri ne shkatrimin perfundimtarė te kombit tonė te shumvuajtru-jan keto qenje e qendra te pamshrishme manjake te semura shpirtrisht qe na e kan caktuar ket fat sfat tjeter e shteg tjeter nuk ka - e shihni se si e sabotojn industrinė e progresin perparimin -
zhvillimin prodhimin bujqsinė industrinė e lehtė e gjithqka si dhe punsimin -
gjithqka esht ne katastrofė -

vetem koridoret e krimit i kan lanė hapur si shtigje per nji elitė te caktuar te pasurve ndersa pjesa me amdhe e popullsisė do te vuajn nga varfria deri sa te shemben te vyshkur per dhe ose do te detyrohen qe secili ne formen e vet te pasurohet-
qendrat miq e armiq qe naparaqeten po e luajn ket lojė ka vite qe ne vargjet e mia ekam pershkruar ket sjellje atrmiqsore ndaj kombit tonė-
ku perveq qellimeve koloniale te skllaverisė papunsisė dhe moszhvllimit si dhe sabotimit e pengesave nuk kan qellime tjera por keto jan qellime vrastare te nji kombi qe sabotojnė neper shekuj-jan keto veprime makabre dinake ndaj nesh si popull me straegji perfide naten mik e diten vrit esht kjo politika e vampirve te nates qe diten behen engjuj -dhe me keto forma e kan varfruar nji komb me te cilin tallen tash sa shekuj pamshirshem duke e tallur dhe rropatur neper vuajtje eluftra te imponuara -perndjekje te pa fund e zhurma premtime te kota duke u paraqitur si miq ndaj ti disa por disa duke vepruar me armiqsi ekan sjellur ket popull para katastrofes s evarfrisė prandaj jan te detyruar-
te gjendet format e mbijtesave sepse njeriu kur mbshtetet per muri nga varfria nuk ka kah ja mban e joshė pasuria dhe lakmija per te shpetuar nga kthetrate vuajtjes dhe frika e krizave e hyn ne biznese te rrezikshme e te pandershme sepse ne rrugen dhe shtigjet enderit nuk ka asgjė te siguruar -
prandaj po ndodhin dukuri te shemtuara ne trojet shqiptare dhe botrore sepse elitat kriminale mafioze qe sjellin keshtu rroten e historisė meritojn shkelje ne fyt nga popujt e pafajshem-
sepse ata me politiken e tyre te paskurpullt plot hile po i sjellin deri ne ket ktaklizmė morale situatat e qenjes njeri te cilin po e qeordisin me forma varfrie e bojkoti pastaj me demagogji te pispillosur i mbajnė fjalime mashtruse kur njeriu i thejshtė qytetari nuk ka qka i jep fmiut me ngranė e me pi -
ky esht absurdi i zi i feudalve dhe qifligarve qe ndertojnė politikė sklalvruese ndaj popujve e qytetrimit
me politiken e tyre ne emnyr qe vetem nji perqindje te jen te pasur te tjeret do jen te varfer -
do te vie nji kohė qe kur popujt ta kuptojn ket ata qe po sillen kshtu me popujt do te jen ne rrezik te madh vendin askund nuk do ta ken pra ata qifligaret feudalet emdhej qe e kan timonin e botes ne duar qe e zhvillojn feudalizmin duke e mbuluar me maskene modernizmit-dukee maskuar si demokraci bashkkohore qe ne fakt nuk esht por fund ekrye regjime kanibale shfyrtzuese te pa drejta kur te varfrit jan ne shenjester per tu tallur me ta e te pasurit me forma te paskurpullta e me hile duke grumbulluar pasuri haram-kjo esht bota e pa drejtė e rendit bota rrumbullake globi ku rrin padrejtesia e mykur ku krymbat e hanė mollen nga mbrenda duke emashtruar me ligje te cilat ne fakt perveq se jan ne leter nuk kan ndonji domethenje sepse prapaskenat e bejn ligjin -

lirik
03-05-09, 15:02
Kėrko Forumet


Shfaq Temat Shfaq Postimet
Kėrkim i Avancuar

Lidhjet e Shpejta
Postimet e Sotme
Shėno Forumet si tė Lexuara
Duke Shikuar Listėn e Miqve
Paneli i Kontrollit tė Anėtarit
Modifiko Firmėn
Modifiko Profilin
Modifiko Mundėsitė
Tė Ndryshme
Mesazhet private
Temat e Abonuara
Shiko Profilin
Kush ėshtė nė linjė

Vazhdo tek faqja...Veglat e Temės Kėrko nė Kėtė Temė Vlerėso Temėn Shfaq Pamjet

03-01-2008, 08:01 PM #1
Zemrushja
*~Drita e Ringjalljes~*
Anėtarėsuar: 01-11-06
Vėndndodhja: Boston, MA
Postime: 373
Reputacioni: 10
Indeksi i shkrimtareve shqiptare!

--------------------------------------------------------------------------------

A

Adrian Dule
Adem Demaēi
Agim Metbala
Anton Pashku
Asdreni
Andon Zako Ēajupi
Albert Gjoka
Ali Asllani
Ali Podrimja
Adriatike Lami
At. Zef Pllumi

B

Bardhyl Londo
Ben Blushi

C

Ē

D

Dritėro Agolli

Dh

E

Elvira Dones
Ernest Koliqi
Ervin Hatibi

Ė

F

Fatos Arapi
Fatos Kongoli
Faik Konica
Fan Stilian Noli
Frang Bardhi
Frederik Reshpja

G

Genci Leka
Gėzim Hajdari

Gj

Gjergj Fishta

H

I

Ismail Kadare
Irena Vreto
Ilo Manushi

J

Jakov Xoxa
Jeronim De Rada
Jorgo Telo
Jusuf Gervalla

K

Kasėm Trebeshina

L

Lasgush Poradeci.
Luan Starova
Lirim Deda
Lirie - Silke BLUMBACH
Laureta Petoshati

LL

M

Merita Bajraktari McCormack
Martin Camaj
Mitrush Kuteli
Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla)
Mimoza Ahmeti
Mirko Gashi
Moikom Zeqo

N

Naum Prifti.
Naim Frashėri
Nasho Jorgaqi
Nikollė Keta
Ndre Mjedja

NJ

O

Ornela Vorpsi

P

Perparim Hysi
Petrit Kuēana
Petro Marko
Pierre P. Simsia
Petrit Palushi
Pjetėr Bogdani
Pjetėr Zarishti
Petraq J.Pali

Q

R

Rexhep Qosja

RR

S

Sami Frashėri
Skėnder Mustafi
Skender Rusi

Sh

Shefki Ollomani
Shpėtim Gina

T

Teodor Keko
Teuta (Ahmeti) Kamberi

Th

U

V

Vehbi Kika
Vladimir Toroveci
Vilson Blloshmi
Vullnet Remzi Mato


X

Xh

Xhahid Bushati
Xhelal Ferizi - Lirik

Y

Z

Zh

Zhuljana Jorganxhi


Shkrimtare te rinj shqiptare

Aida Bode
Bujar Mucaj
Edmond (Andrea) Shallvari
Iliaz Gogaj
Jorgo Telo
Orieta Glozheni
Vjollca Naēi
Suzana Zisi
__________________
Kjo eshte paturpsi! Kjo eshte paturpsi! Kjo eshte paturpsi!
Kur te nduk une mustaqen e majte ti shkrepe topin e majte! Kur te nduk te djathten, ti shkrepe edhe topin e djathte! Kuptove!
-Kuptova Kapedan!

Loni... o Loniiiiiiii

--------------------------------------------------------------------------------
Sė fundi ndryshuar nga Zemrushja; 08-08-2008 nė orėn 01:09 AM Arsye: do vazhdoje klasifikimi..


Zemrushja
Shiko profilin publik
Dėrgo njė mesazh privat tek Zemrushja
Vizito faqen e internetit tė Zemrushja!
Gjej mė shumė postime nga Zemrushja
Shto (1) tek kontaktet tuaja
« Tema e Mėparshme | Tema nė Vazhdim »

Vizitorė Aktivė Duke Shikuar Kėtė Temė: 1 (1 Anėtarė dhe 0 Vizitorė)
lirik


Veglat e Temės
Shfaq Versionin E Printimit
Dėrgoje me e-mail kėtė faqe
Abonohu Tek Kjo Temė

Shfaq Pamjet
Pamje Lineare
Ktheje nė Pamje tė Pėrzier
Ktheje nė Pamje tė Ndėrprerė

Kėrko nė Kėtė Temė


Kėrkim i Avancuar

Vlerėso Kėtė Temė
E Shkėlqyeshme
Mirė
Mesatarja
Keq
E Tmerrshme


Rregullat e Postimit
You may post new threads
You may post replies
You may post attachments
You may edit your posts

--------------------------------------------------------------------------------

BB code is Hapur
Figurinat Janė Hapur
Kodi [IMG] ėshtė Hapur
Kodi HTML ėshtė Mbyllur
Zgjidh Forumin
Paneli i Kontrollit tė Anėtarit Mesazhet private Abonimet Kush ėshtė nė linjė Kėrko Forumet Indeksi i Forumit Forumi i 'Ringjalljes' sė Vlerave tė Mohuara Tryeza e Rrumbullakėt e Esmeraldės Misioni i Kėtij Forumi Rregullorja e Forumit Ide/Sugjerime Ku Konsiston Ringjallja nė Filozofinė Tonė Prezantimi Juaj Pėrshėndetje dhe Urime Diskutime Pyetje-Pėrgjigje Ndihmoni Njėri-Tjetrin Politika Politika Ndėrkombėtare Marrėdhėniet Ndėrkombėtare dhe Empistemologjia Shqipėria nė Arenėn Ndėrkombėtare Organizata Ndėrkombėtare Shkenca Politike dhe Juridike Sistemet Elektorale Qeverisjet dhe Ndarja e Pushteteve Filozofia Politike Shkencat Juridike Politika e Shqipėrisė Problematika e Politikės Shqiptare Aktualitete Politike Demokracia nė Shqipėri Politika Kosovare Problematika e Politikės Kosovare Demokracia nė Kosovė Aktualitete Politike Kosovare Media dhe Sondazhe Sot nė Media Media Vizive dhe e Shkruar Sondazhe Atdheu dhe Kombi Shqipėria, Trevat Shqiptare & Shqiptarėt nė Treva tė Huaja. Shqipėria Kosova Shqiptarėt nė Mal tė Zi Shqiptarėt nė Maqedoni Arbėreshėt Arvanitasit Ēamėria Lugina e Presheves Shqipe nė Diasporė Minoritetet Egjiptiane Greke Romėt Maqedonas Vllehėt Histori Historia Shqiptare Historia Botėrore Antropologji Arkeologji Gjuha Shqipe Dialektet Fonetika Historia Gramatika Fjalori Albanologjia Ēėshtja Kombėtare Figura tė Shquara Kombėtare Ushtria e Shqiperise Arti dhe Kultura Artet Pamore Skulptura Trashėgimia Kulturore Fotografia Artizanati Piktura Arti Dixhital Arkitektura Muzika Muzika Klasike Muzika Kontemporane Muzika Folkloristike Letėrsi Tregime/Novela tė Ndryshme Klubi" Lidhja e shkrimtareve dhe artisteve te forumit" Kėndi i Poezisė Shkrimtarė Shqiptarė Dhoma e Meditimeve Konkursi Letrar Letėrsia Folklorike Enciklopedia Letrare Kritika Letrare Artet Skenike Kinematografi Baleti Teatri Arti nė Ekranin e Vogėl Arti dhe Kultura Botėrore Artet Pamore Arkitektura Muzika Letėrsia Artet Skenike Bukuri & Estetikė Filozofėt Arti i Kuzhinės Gjellėrat Dieta tė Ndryshme Brumėrat Supat Sallata dhe Antipasta Gatimi i Mishit Ėmbėlsirat Gatimi i Peshkut Pijet Shkenca Diskutime Udhėtim i Mendjes sė Hapur Shkenca Alternative Kuriozitete Shkencore Shkencat Natyrore Shkencat e Jetės Shkencat e Tokės/Kosmologjia Mjekėsia dhe Shėndeti Shkencat Sociale Ekonomi/Biznes Filozofia Psikologji/Pedagogji Informatikė & Teknologji Interneti Teknologjia e Informacionit Elektronika/Rrjetet Kompjuterike Shkencat Kompjuterike/Tutoriale Dashuria Ndjenja shpirtėrore Ndjenja seksuale Shoqėria Shqiptare Inteligjenca Shqiptare Tradita Intelektuale Shqiptare Inteligjenca e Sotme Shqiptare Studentėt Shqiptarė Problemet e Shoqėrisė Shqiptare Aktualitete Tema Sociale Emigracioni Mjedisi Ngrohja Globale Jetesa ne Harmoni me Mjedisin Biodiversiteti Religjionet Shqiptare Islami Suni Tarikate Bektashi Krishtėrimi Ortodoks Katolik Ungjillor Bashkėjetesa e Besimtarėve dhe Jo Besimtarėve Toleranca Fetare Ateizmi dhe Agnosticizmi Sport & Argėtim Argėtim Kuriozitete nga Bota Humor & Barcaleta Lojra dhe Rebuse Lojra nė Kompjuter Playstation & Xbox Shkarkime Lojra Filma Software Template dhe Skripte Sportdashėsit N B A Sporti Shqiptar Formula 1 Moto-GP Futbolli Kampionati Botėror 2010 Skedinat e Basteve Gjuha e Huaj Forumi Anglo-Sakson Forumi Frankofon
Tė gjitha kohėt janė nė GMT. Tani, ora ėshtė 03:00 PM.

lirik
03-05-09, 15:06
Nga lista e shkrimtarve poetve dhe autorve forumi shqiptarė.com qe ne fakt un e quaj forumi ortodoks .com u hoq autori xhelal ferizi me urdher te nji dore agjentureske si gjithmonė siq esht vepruar ndaj ti ne kohen e udbs dhe te disa shqipfolsve me zemer shkjau -
disa shqipfolsat me zemer shkjau qe e kan paranė dhe mundsitė edhe sot e injorojnė autorin xhelal ferizi lirkun e vargjeve shqiptare -
te ne shqiptarėt absurditete sa te duash nga ma te ndryshmet ema te quditshmet

lirik
03-05-09, 21:49
Ndėr sulmuesit qė ishte jo numer i vogel ms sulme te rrepta bile edhe kercnime ndaj autorit xhelal ferizi -

TE FORUMI I ZEMRAVE SHQIPTARE DOLI EDHE ILIR DARDANI-
PAS ASNJI LLOJ SHKAKU AS QE NUK E KAM IDENė PERSE AI NJERI SHKOJ EDHE BUKUR LARG SA QE PUNA ERDHI EDHE TE DEBATET E NXEHTA TE DYANSHME-

MODERATORET I KAN FSHI SHPEJT GRINDJET NE MES TE DARDAN ILIRIT -

DHE XHELAL FERIZIT -
DARDAN ILIRI SULMOJ NE FORUM PA ASNJI SHKAK FOLLOJ ME FYERJE TE RėNDA KUNDER AUTORIT XHELAL FERIZI NE FILLIM AUTORI XHELAL FERIZI U SHKAMG POR FILLOJ EDHE KY TI KUNDERVIHET PASTAJ ASHTU SI DARDAN SHKRELIT DHE NJI TJETRI
QE PERSERI EDHE AI SULMOI QE QUHEJ DARDAN ILIRI-
SULMET EKTYRE NJERZVE NEPER FORUME NDAJ NJI AUTORI TE VARGJEVE SHQIPTARE DESHMON SE KA NUMER TE NJERZVE QE VERTETė DO TA SULMONIN AUTORIN PA SHKAK KOT FARE VETEM PSE KAN DESHIRė TE BEJN KSO SULMESH OSE PSE I SHTYNė DIQKA -
OSE DIKUSH POR AUTORI XHELAL FERIZI NUK EKA NDERMEND TI NENSHTROHET ASKUJT
SEPSE NUK I KA BORGJ ASKUJT -
TE DALESH DHE TE FILLOSH ME SULME KUNDER AUTORIT XHELAL FERIZI QE NE SECILIN VARG KA THIRRJE E VUAJTJE PER ATDHE E KUSHTRIM KOMBTARė SI GJITHMONė EPERKSUHTIM PER ATDHEUN QE NGA FMINIJA E TE QUASH VETEN SHQIPTARė PASTAJ KJO NUK ESHT E MUNDUR -
AUTORIN XHELAL FERIZIN MUND TA SULMOJN OSE TE SMURET NJERZ QE NUK JAN NE RREGUL L PSIQIKISHT OSE NJERZ ANTIKOMBTARė TE POSHTER TE PA KARAKTER PERNDRYSHE PSE
DOLEN ATA NJERZ ASHTU ME AT TURR SULMUES - PER Q ARSYE ATA DOLEN TE PARET DHE FILLUAN SHERRIN E GRINDJET NDERSA TE DISKUTIMET E GAZETES BLOG ISHTE GENTI NJI NDER PROVOKATORėT KUNDER SHKRIMEVE ATDHETARE TE AUTORIT XHELAL FERIZI E NE FORUMIN SHQIPTARė NET POASHTU EDHE ANTARI SOMER POETHIK QEE E SULMOJ ME DISA SHPOTI E IRONI PAFAJSHėM AUTORIN XHELAL FERIZI-
NE FAKT IRONITė SHPOTITė FJALET PROVOKATIVE KUNDER AUTORIT XHELAL FERIZI NEPER FORUME JAN Bė TE SHUMTEN E RASTEVE VETEM PER SHKAK TE MOTIVIT TE POSHTER TE ATYRE NJERZVE VETEM PER SHKAK TE KARAKTERIT TE ULT TE TYRE PER SHKAK TE VESEVE TE TYRE TE NDYRA E TE ULTA PER SHKAK TE DOBSIVE DHE LIGSIS SE TYRE Q ENUK KISHIN FISNIKRI DHE BURRNI PER NDRYSHE AUTORI XHELAL FERIZI AS NUK I KA NJOHUR ATA NJERZ AS NUK KA DALUR ASNJIHER PER TI NGACMUAR POR VETEM JU ESHT KUNDERVėNė PROVOKIMEVE TE PROOVOKATORVE KU ASNJI PROVOKATORI NUK I KA MBETUR BORGJ KUSH QKA KEKRON GJENė PO E THEM EDHE NJIHER PUBLIKISHT SE AUTORI XHELAL FERIZI NUK NGACMOJ ASNJIHER NJERI AS NUK NGACMON DHE PER NJERIUN E MIRė ESHT GJITHNJI PER NEJRZI E MIRSI E DIALOG E BASHKPUNIM POR NESE I KEQI I DEL PARA NE JEMI NJERZ ME DINJITET NUK JEMI PULA KET LE TA DIJ QDO KUSH QE SULMON E PROVOKON NJERZ E FRYHET PA NEVOJė TURP TE KENė TE GJITH ATA SHQIPFOLSA QE EDESHMUAN VETEN DHE FYTREN E TYRE SE KUSH JAN -
LEXUESI LE TE BINDET VET SE QFAR QUDIRASH PO NDODHIN SOT KŚ NJI AUTORė SHQIPTARė SULMOHEJ NE RUBRIKENE TIJ DUKE SHKRUAR VARGJE TE VETA DHE PA PRITUR NE TEMEN E AUTORIT TE VARGJET HOP DHE DILTE PROVOKATORI ME FJALė TE KQIJA E TE NDYRA E PROVOKUESE-HAJDE DUROJE PASTAJ -
KISHTE SHUM NJERZ SHUM LEXUES QE MBANIN ANEN E AUTORIT XHELAL FERIZI DHE SHKONIN DHėMB PER DHėMB ME PROVOKATORėT SEPSE SHIHNIN DREJTESINė DHE PAFAJSINė E AUTORIT -
ME KET DUA TE JU THEM LEXUESVE SHQIPTARė SE NE QFAR KOHRASH PO JETOJMė SE SA E SA NJERZ PO NGATRROHEN NEPER FORUME DUKE SULMUAR NJERI TJETRIN TE GJITH KETA NJERZ QE I KAM PA NEPER NGATRRESA E SULME KUR SHEH NJERIOU PER QKA FILLOJN SULMET MBETET PA TEKST ME AGRESIVITITETIN URREJTJEN DHE SULMIN DHE SI FILLON SHERRI ME NJI FJAL KRIJOHET MENDIMI BINDJA SE TE SHUM ANTARė TE FORUMEVE
KA KUNDERSHTIME TE QUDITSHME QE MENJIHER KALOJN NE FYERJE PRA KTA SHQIPTARė QE SHKRUAJN SHQIP E ANTARSOHEN NEPER FORUME E FLASIN SHQIP TE QUDISIN
SE SA LARG E KEQ SHKON GRINDJA NE MES TE TYRE EKUNDERSHTIMET EKERCNIMET KAM PA SHUM RASTE NEPER FORUME QKA NJERIU DETYROHET ME MENDUE SE DIQKA LEN PERSHTYPJE JO NORMALE NE SJELLJET E E TYRE TE HABISIN ME DISA SHJELLJE DISA NJERZ QE ME DUKEN JO NJERZ POR QUDIRA -

lirik
03-05-09, 23:28
kur jemi te ky somerthing poetik antari i forumit shqiptarė net


qe edhe ky me ka shpotitur disa her pa faj


e them se ky ishte nga skrapari i shqiperisė-

pra ky jo vetem qe shkruante vargje gjoja qe nuk kishin vlera arti ato vargje -

dhe merrte pjes ne disktuime historike -e tema te ndryshme

dhe t e tjera-

me qka deshmon se nji pjes ė e shpotitsve ironikve te mi -

qe me kan gjuajtur me fjalė te poshtra

nuk ishin nerz te thjesht por kishte nga ata qe shkruanin vargje-


disa nga ata mundoheshin me llafe si palaqo qe ishin te ndyrė prej karakterit te dobt te gjekozisė e inferioritetit te benin bajat vargjet e mia e te me denigrojnė me tallje bajate -

me ket dua te them se sa poshtė bjen dikush sa karakter i ndyrė esht ai qe i thot vetes intelektual -

e merr pjesė ne diskutime patriotike e vargje e publicistike -

e ku di un se qfare e ne histori ne fakt del e shpotit autorin xhelal ferizi me fjalė rrugaqerie -te ulta -

pra nji neri q e ka dije te silelt ashtu kjo tregon te quditshmen

pra ktu deshmon se inati dhe kompleksi i vogelsisė i mundon disa njerz qe nga xhelozija deshmojn se jan
njerz te ult -

nuk kan vlera fisnike por jan te degjenruar nga kompleksi i inferiotritetit dhe poshtersisė

disa nga ata u duiskredituan dhe deshmuan se pamvarsisht se kan disa prirje ne disa fusha te dituris nga karakteri dhe edukata qe jan jan zero jan te pa vlefshem jan ne nivelin e rrugaqve -
pa dyshim jam bindur se kshtu dhe te till ishin perndryshe pse delni me fjalė kaq tallse qe ato gjeste i shkojn vetem ordinerit kursesi intelektualit

lirik
04-05-09, 00:52
Postuar mė parė nga lirikk
---------------------------
Ndėgjo ti o psipkopatik grekofil qe quhesh shkelqesi e je asgje tjeter vetem nji hiq je legeni -
ku greket lajnė kembet o zhgjyr

ti xhelal ferizin nuk e njeh fare -

dhe nuk e ke pa kurrė asnjėher -

dhe nuk e njeh as si figurė e as shendetin e tij nuk e njeh e as kurr ne jeten tende nuk din gjė asgjė hiq vetem flet kot -me propaganden tende te qelbur te armikut je nje qelnbanik grekofil asgje tjeter

me qfar te drejte o qelbanik shprehesh keshtu per shendetin e xhelal ferizit me kos far dezinfomimesh armniqsore -qfar shqiptari je ti o pis

dhe i thua anadollak e psikopat mbi cilat baza i lafitur o i urryer primitiv


ti flet kot-

dhe je nje palaqo krahinarist i urryer primitiv destruktiv me defekte mentale
-
njeri shkatrraq i pa besė nji ordiner i pa burrni asgjė tjeter qe urren zonat pertej lagjes tende -

je i semurė me vese kunder t e tjerve-


xhelal ferizi nuk vetshpallet poet por po e quajn lexuesit -

qe ju disa te shkallur flliqsira te trinitirisė greke po ngordhni nga inati per ket fakt dhe u munduat te perhapni shpifje kunder autorit -

e ka provuar udb ja para jush por populli e deshti birin vet xhelal ferizin dhe do ta don sepse xhelal ferizi esht ne anen e popullit shqiptarė

e sa per poet se paku ma te mira i kam shkrimet se disa palaqo
qe po e quajn veten poet -

e nuk jan fare poet -

por disa poetuca te katandisur te deshtuar zhgarravina -


as gjė tjeter-

perveq se proagandist reklamagji te pa vlera -


e disa jan vegla te agjenturave te huaja-


ne sherbim te hasmit shqiptarė-

e di un me emra dhe mbiemra kush jan sepse populli i ka demaskuar -

tash edhe populli po i njeh se popullit i ka qelur sytė po din ti dalloj te bardhat nga te zezat populli esht i aft


ata far lloj poetucash-

qe me para te huaja kan rritur emrin e t yre bastard -dhe kn shkruar disa libra qe nuk dihet kush ua ka financuar


por kur shikon ne kualitetin e tyre te poezive sheh se ėsht zero krijimtaria e tyre -

pa vlera pa art fare as pa bukuri vargu-


un nuk fryhem si kaposh jam biri i thjesht i popullit -


sa per fjalėt qelbanike qe propagandon ti me urdher te grekut


kunder xhelal ferizit

q e thua per mua psikopat e anadollak fjalė tua te ndyrae


fyerje te tilla


te poshtra te pa baza intrigante dezinformuese -

pa e njohur ti fare xhelal ferizin-

un nuk te njoh as nuk te kam borgj -

e as ti nuk me njeh-

as nuk ke kurfar informimi per xhelal ferizin -

as nuk e ke pa ne jeten tende xhelal ferizin

pse nuk thua se do te ngordhesh nga inati yt primitiv pse shkruan xhelal ferizi

vargje


pse nuk thua se ke dalur per te provokuar shqiptarė ne forumet shqiptare


i nxitrur nga nji dorė e padukshme antishqiptare dhe i motivuar nga urrejtja e jote e prisht -

per nje grusht para per te nevrikosur forumistet shqiptarė-
un jam nga mitrovica e kosoves-

ndersa ti nji dreq e di se ku rrin e nga shkruan dikund nga policia greke e punve te mbrendshme -


prandaj ti dezinformon flet kot dhe shpifė per xhelal ferizin -


nisma e jote kunder xhelal ferizit i ka bazat te grekofilia jote urrejtse


ti

ke filluar shpotinė kunder xhelal ferizit -

pa filluar xhelal ferizi- ke filluar ti te ngacmosh xhelal ferizin -

pa te ngacmuar dhe pa te pasur xhelali borgj ke hy ti borgj-


ndrersa ti flet pa baza dhe argumente-

as nuk e njeh fare xhelal ferizin -

dhe flet ne ket menyrė me inate te terbuara -

grekofilie e quan anadollak e psikopat pa e njohur fare askund -


por mentalisht je vet i semurė -

se vetem njeriu me te meta mentale psiqike si ti flet kshtu pa arsye pa u ndalur-
dhe pa te pasur borgj kush -

njeri totalisht i destabilizuar me funskione te deformuara psiqike defekte me afekte te qoroditura

destabilizuese me rrshqitje mentale duke folur fjalen pa baza -

dhe duke mos u ndalur si nji shizofren ne fyerje pa nderpre kunder autorit te vargjeve shqiptare xhelal


ferizit pa te pasur ai borgj mendoje pra

-shko vazhdo ik ne spitalet greke-

dhe mos fyej ma xhelal ferizin -

zgjedhi fjalet e diskuto mbrenda rregullave-

sepse ke fyer dhe ke shpotitur


ti ke filluar pa te njohur fare ty xhelal ferizi

as pa te pasur borgj as pa e pa ndonjeher


Mua me quajn xhelal ferizi -

un nuk mshefem as para krajlit as para mbretit -

as nuk me tremb vdekja

jam i gatshem te vdes menjiher pa u hamendur duke mbrojt nderin tim

nuk e ndjej veten zemer pule


nuk e kam ndje asnjiher


por mbaje gojen o flliqsirė dhe dije mirė preke rraddaken se me ke ke punė ti


e ke fyen ti nuk jam palaqo i rrugve un


qe te me fyesh ti e askush mbi dhe qe nuk i kam borgj

por si duket koha ka ardh kur duhet ta deshmoj veten se duhet te mbrohem -

nga qakajt grekofil-

dhe duhet te kthehem perseri ne burg atje ku isha -


sepse beteja ime nuk paska perfunduar si duket -

te them zgjedhi fjalet e shko fol atje ku je mesuar

neper psikiatri mor jevg i ndyrė

se nuk te kam borgj


as kurfar borgji nuk te kam asnjiher

nuk te kam pasur borgj as nuk te njoh

ik mos shpif

diskuto si njeri me edukim

nese ndoj gram burrni dikund ne gjakun tend
te ndyrė

qka un nuk besoj s e ke fare sepse


aspak burr nuk je ti

kur flet keshtu dhe shpifė pa e njohur fare xhelal ferizin

ti me je hedhur ne qafė mua pa faj -

por un di edhe ti heqi njerzt nga qafa ime -

nuk i le te rrijn gjat ne qafen time

di ti heqi nga qafa ime

dhe te jesh i bindur se un na qafen time nuk i le njerzt

e nese jam gjallė mbi dhe e me thonė xhelal ferizi-nuk i le te me hypin ne


qafė nuk jam skllav palaqo ti nenshtrohem gjithfar lugati


Ti ke fyer me poshtersi te pa shoqe ke shpotitur dhe shpifur ke provokuar-

dhe vazhdon me provoku njerz te pafjashem motivi yt esht urrejtja

e pa skurpullt krahinore

ti e urren veriun dhe kosoven -

dhe zakonet e tjerve

sepse je barbar i pa gdhendur i qoroditur i pa edukuar

i pa prirje per demokraci dhe akceptimin e tjetrit dhe kultures se tij sepse je i pa talentuar nuk je

vizionarė por je ma i ult se nji qoban me tru budalle njeri kot

me shpirtin tend grekofil

qe je ne gjendje te bėhesh me grekun per ta urrejt kosovarin e malokun

siq i thoni ju malsorit disa rrugaq te zan qaushve andej -


kjo nuk do koment por shihet hapur -

je nga ato rryma antishqiptare te bollanove e zan qaushve -

qe adhuroni grekun

qe ngrisnin nga tre gishtrij te trinitrisė neper vlorė

qe urreni gjithqka kombtare shqiptare

ti je nga ata njerz i asaj kategorie urrejtsish krahinorė primitiv je -


ne vlorė ka atdhetarė patriot dhe ne permet un i njoh edhe ne tepelenė kam shkuar e kudo e njoh shum

mir shqiperinė

un e njoh vloren ksamilin saranden-

vet i kam pa andej njerzt dhe rrymat e ndryshme se si silleshin-

pastaj kam pyetur vendasit-

te cilet ishin shumica patriot te flakt

dhe e donin shqiperinė kosoven atdheun-

e te gjitha zonat-

por ata vet me spjeguan se ka nji pjesė grekofilesh te shitur

qe jan teper te mbrapsht -

qe kan shitur shpirtin te i huaji dhe jan teper vandal te pist
e shkatrraq te gatshem, te djegun shqiperinė-

ne qdo moment dhe ket e besoj sepse e deshmoj viti 1997 -

dhe edhe vet jemi ne hall prej tyre
u binda pastaj duke pa shum patriot t e flakt ne vlorė e ne sarandė -

por kishte edhe grekofil te qoroditur -


nji pjesė jan patriot andej qe vertetė e duan shqiperinė -

por poashtu nje pjesė jan krahinarist koktrashė-

qe urrejtjen ne zonat tjera e kan orinetuar te nxitur ng a propaganda greke -


vegla te grekut -

njerz te prisht te edukuar ne mbrapshtira

per te urrejtur zonat tjera te shqiperisė etnike e kosoven ne veqanti -


sepse jan qorra te ndyrė shiten leht jan mendjecekt-

te pa formuar kombtarisht


por jan teper urrejtsa te zi te poshter

per fat qe nuk jan numer i madh dhe nuk kan ndikim -

e nga ai edukim i mbrapsht i verber ata urrejtsa kan kaluar ne anen e grekut-

vetem e vetem pse urrejtja ua ka zėnė sytė dhe flasin keq per zonat tjera shqiptare

e kunder kosoves e kunder shqiptarizmes -

nga semundja jote patologjike shihet se ti ke urrejtje ndaj kosovarve-

sepse je si debil i edukuar ne grekofili -

perndryshe si ka mundesi o i smurė mental qe sillesh keshtu me kaq harbuteri si i pa skurpullt -
autori xhelal ferizi lirku i vargjeve shqiptare
kundervenje e autorit
xhelal ferizi filogrekve dhe disa fundrrinave
nga berati skrapari korqa armiq te kombit shqiptarė qe nuk elan te qet auzorin ne forumin shqiptarė.com

autori xhelal ferizi ju kundervu po ky shkelqesia e tij si duket esht nje fundrrinė
e ndyrė qe urren me aq fuqi zonat e veriut dhe partitė e djathta shqiptare esht nji socialist i terbuar makaber sepse e shoh
ne diskutim me shum te tjerė lexues e mbronė partinė socioalsite
ky shpirtė i prishur krimineli fundrrinė grekofile qe nuk i ka dy pika gjak shqiptari ky qe se bashku me tradhtarin delirium tremens dhe forca intruder jan kryesoret qe bejn gjith propagandene ndyrė kunder autorit xhelal ferizi dhe ngacmojn pa nderpre
me provokime te ndyra tradhtare te nxitur nga motivet e inferioritetit ndaj autorit dhe nga antikosovarimzi sepse shihet sjellja e tij qe qdo kund ju kundervehet kosovarve me nji lloj tradhtije te poshter propagandė te ndyrė si nji palaqo i pa kurfar burrnije
ket palaqo shum antarė nga zonat e shqiprisė e qortuan per sjelljen ndaj autorit xhelal ferizi por psikopati i semurė asnjiher nuk u ndal ky proqetnik grek klysh i vasil bollanos e palaqove tjerė zuarė te ndyrė makaber
-----------------------------------------------------------------------------------------------

lirik
04-05-09, 01:14
Something^Poetic
juventus^world^number^ONE
Regjistruar mė: 06-08-2006
Vendndodhja: LONDON
Postet: 4,488
Rep: 61
Titulli: Ndjeni urrejtje per greket apo per serbet?

--------------------------------------------------------------------------------

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Flamuri
Do masakra ti lali ? Po s'pertove hajde te kalojme nje here bashke Gramozin, dhe po shpetove gjalle se ke shancin qe je femer , lidhena prape e flasim ne.
Ketu jena , po atehere do te jena tre veta 1 do te jem une, i dyti do te jesh ti me mendjen tani dhe i treti do jesh po ti me mendjen pastaj.

Pse cfare jane duke bere tani greket nuk jane duke vrare rinine shqiptare qe shkon si hallexhi neper male ?

Cfare jane keto nuk jane masakra ? Pse cfare kerkon ti meshoje greku kufirit te Shqiperise dhe te vrase ne shtetin tone ? Ka ike ajo kohe se shqiptaret tani jane te armatosur. Ju dha 1997 nga nje kallash neper shtepi per mos me thone dhe te tjera.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------


o flamur ik e futi nga nje gote dhall burazer. mos te ishte greku , ti akoma do ishte ne maje te pemes per te kerkuar ushqimin se poshte do te hanin ujqerit.

bota i ka borxh grekur civilizimin e ti na vjen ketu e na genjen me barcaleta rrugesh.

te kam pare ne disa tema qe flet ne ajer , por ska gale se tek e fundit ke hyre ne forumin e pershtatshem per profilin tat.
__________________
''None are more hopelessly enslaved than those who falsely believe they are free.''Ja pra ky antari flamuri shqiptarė patriot ndersa ky antari
something poetic nji fundrrinė makabre progrek grekofil
ky dhe nji grup i ndyrė banditesh se bashku te cilet nji pjes ishin ne londer te anglisė
ne nje faqe te nji forumi bėnė namin kunder autorit xhelal ferizi duke e shpotirur me intriga
e fjalė te ndyra se sa pisa e intrigant ishin tregonte karakteri i tyre i poshter
te gjith jan tash antarė ne dy forumet shqiptare qe mshefen pas pseudonimeve -
por autori xhelal ferizi ju kundervu ketyre rrugaqve edhe kur keta ne at faqe me poshtersi thanė fjale kercnime deri sa faqja u mbyll qe quhej trashje pa kufi ku numer i madh i ktyre zagarve lehen aty te gjith ishin nga zonat ejugut te shqiperisė -
dhe ja ua solla nji dialog grindje ne forum ne mes te flamurit dhe kti poetic kti tradhtarit qe te shifni se sa me pasion e mbronė grekun armikun shekullorė te shqiptarve-
pra dijeni kush e sulmoj autorin xhelal ferizi ne ato forume te gjith palaqot endyrė grekofil femra e mashkuj lavire qe jan ne anen e grekut me trup e me shpirtė element progrek armiq te shqiptarve qe ngrisin lart kulturen greke e ulin ate shqiptare luftojn per grekun ma shum se vet greku

lirik
04-05-09, 01:29
Ja pra se autori xhelal ferizi nuk flet pa fakte -

ket le ta dijn te gjith lexuesit

vetem fakte dhe fakte pra
dhe te verteta pra u sulmua autori xhelal ferizi pikrisht kur ne forum shqiptarė.com
pikrisht kur u nis nji iniciativė e forumit para tri viteve-

per te organizuar nji pritje publike dhe recitime te vargjeve te autorit xhelal ferizi me nje sallė
ku do te merrnin pjes me mija antarė dhe numer i madh filluan ta aporovojnė iniciativen
ne ket fillim filluan e dolen pastaj keta ne krye me kryebanditin delirium tremens ku administrata
e forumit e perjashtoj pastaj xhelal ferizin nga forumi ku pas tri vjete vet e ftojn perseri -
ja pra lojrat qe u luajten ne forum -qe te din lexuesi pse luhen keto lojna po i informoj -
sepse klanet jug veri ndasitė armiqsija grekofilija inatet krahinariste dhe inferioriteti reagimi i shum forumiste me dashuri per vargjet e autorit xhelal ferizi i nxiti ata rrugaq q ete turbullojn situaten te shtyr nga dikush si dinak i prapaskenes qe nxiste veprime -
me kembngulje doken fundrrinat dhe e prishen iniciativen kur e gjeten fiorin per ta manipuluar
fiori ishte administratore e forumet dhe modratore per vargje -
komploti ndaj xhelal ferizit perfundoj me sukses -pra autori xhelal ferizi qe sa vite u bojkotua edhe ne forum edhe ne gazeten bota sot edhe ne gazeta tjera edhe ne kohen e ish regjimit te titos te ish jugosllavisė-injorim mohime nga ana e shqipfolsve shkejlje diskriminim ndersa ne albforum u ndalen qe ne start shqipfolsat nuk u lejuan qe te shkojn ma andej ma ne fund forumet e kan kuptuar dhe administratat e forumeve nuk do te lejojnė ma njerz gojqki per te provokuar autorin
xhelal ferizi por po marrin masa qe te ju ndeprehet mundsia menjiher provokatorve


dhe sa u nis kjo iniciativė ku edhe ishte si ide

lirik
04-05-09, 07:03
Inspirim
Vjollca Basha-Shqipėri 14-12-2008, 09:29pm

I respektuar z. Ferizi,
Or ne jemi tejet tė interesuar qė tė kontraktojmė pėrmes telefonit, ndodhė qė t'i thyhet mendja dhe oferta jonė ėshtė serrioze. Kėtu kem te bėjmė me projekte serioze, sepse z. Ibrahimi mund tė vij nė Shqipėri dhe tė punoi nė Institutin e Letėrisė pėr kritikė tė romaneve si romancier, si publicist dhe krijues i vlerave kritike pėr poemen shqipater, sepse shkrimi i tij na ka lėnė mbresa tej mase. So do qė tė jet ne nuk kemi tendenca qė ta pengojmė, por sė paku t'i tregojmė se me pagesen dhe kushtet e ofruara qė mund t'i ket z.Hyseni, janė tė shkallės sė lartė. Ne kemi burime tė sakta pėr intelegjences se si thoni ju pėr z. Ibrahimi sepse kritik kemi shumė pak dhe mund tė themi se jasht atdheut nuk gjinden fare ore. Qė tani e tutje ne do t'i shkruajmė pėr ofertat e njė plani tejet serioz qė ai tė vie nė Shqipėri. Ne quditeme fare pse ky njeri nuk don tė meret me kritikėn kur ka talent dhe pagesa ėshtė marramendėse. Do tė kishte mjaftuar qė ai nė vit tė dal me 5-6 kritika, pėr 10 vite afėr 60 kritika, kjo do tė ishte pasuri kombėtare nė fushėn e letėrisė sė kritikės. Mendojmė qė do ta kishim titulluar edhe me njė titull shkencor, nė bazė tė punės qė do tė kishte punuar.
Ne do ishim krenar me z. Hysen, tė till presonalitet janė modest dhe kanė shpirt njerėzor dhe janė tejet tė ngritur qė nuk pranojnė tė shiten me para. Janė njerėz qė kanė vlerė njerėzore.
Z. Ferizi, ne u jemi mirėnjohės pėr ato shpjegime, por ne nga ju nuk muarėm ndonjė telefonatė tė bisedojmė drejtėpėrsėdrejti me z. Ibrahimi. Ne nuk do i prishim fare ndonjė plan tė tij. Por besoi se pėrmes knotaktit qė do kishim me te, do ta kishim bindur qė tė takohemi, Øt'i ofrojmė kushtet e punės dhe ai tė vendos.
Megjithate ne tė falendrojmė nė pėrgjigjen tuaj, ne jemi nisur nga njė fakt, qė krtika e z. Hyseni, ėshtė tejet vlerėsuese dhe kap edhe poezinė edhe poetin pėr tė qituar nė pah punėn e tyre.
I LUMT
Sinqerisht, Vjollca.


'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''

Koment ne faqen e forumit zemra shqiptare paraqitur xhelal ferizit-

nga instituti i letersisė -
rrespektivisht nga zonja vjollca basha shefja e institutit te letersisė ne tiranė-

e cila u perpoq me qdo kusht ta kontaktoj zotri Hysen Ibrahimin -
pasi instituti i tiranes kishin pa dhe lexuar kritiken letrare qe i ben zotri hysen ibrahimi vargjeve te autorit xhelal ferizi per vargje t e tij-
tash institucioni i letersis e din si per vargjet e autorit xhelal ferizit -

si per aftesitė e zotri Hysen Ibrahimit -

se qfar talenti esht ai ne kritikė letrare - zonja Vjollca Basha kekroj numrin etelefonit dhe adresen
e zotri Hysen Ibrahimit nga xhelal ferizi por meqense Hysen nuk pranon kurfar oferte bashkpunimi me institutin e letersis zonja basha nuk arriti ta takon zotri hysenin per shkak se zotri hyseni nuk pranon te bashkpunoj me institutin e letersisė pas qe vet thot nuk jam kritik letrarė dhe i ka disa punė me rendesi dhe nuk mund testerngarkohet per shkak se mund ti ngarkohet teper shendeti nga ngarkesat e shumta meqense zotri hyseini shkruan disa libra te tij per aktivitetitn e diaspootres ne mergatė pastaj ka gara partiake meret me politikė dhe probleme tjera dhe nuk e pau te arsyeshme te ngarkohet edhe me hallin e letersisė dhe te kritikes letrare pasi qe vet Z:Hyseni thot nuk jam kritik letrarė kritiken letrare te xhelal ferizit e ka bė vetem per hirė te autorit mora aq kohė por nuk mund te angazhohem ne kritiken letrare siq i ofron instituti i letersisė bashkpunim z.Hysen Ibrahimit.

lirik
04-05-09, 07:11
Problemi i telefonates ishte se z.Hyseni nuk esht si xhelal ferizi por as si te tjeret qe
nuk te pergjigjen siq i pergjigjet xhelal ferizi gjith botes-

jo pse z.Hysenit i mungon thjeshtesia-

por nuk ka kohė-
dhe i ik ngarkesave te teperta -

ai nuk i lexoj as te gjith imeilat nga diaspora qe i vinin-ku numer i madh i krijusve shqiptarė e kerkonin qe te ua bente z.Ibrahimi kritiken letrare -
dhe siq thot ai nuk ka kohė qe ti lexoj imeilat e shum njerzve -

telefonaten-numrin e telefonit te z. Ibrahimit

nuk e mori vjollca basha sepse z, Ibrahimi nuk pranonte te shkon ne institutin e letersisė ne tiranė as te kontaktoj me ta-

perkunder asaj se un xhelal ferizi kam bė shum perpjekje qe ta bindi por z. ibrahimi me ka bindur-

se nuk mundet te merret me aq shum ngarkesa -

se edhe ashtu ndjehet shum i ngarkuar -z:Ibrahimi thot se vullnetarisht do ta bej nji kritik letrare per disa autor dhe kaq por nuk mund te punoj ne instititutin e letersisė ne tiranė pa marr para sysh se sa i ofrohet pagesa

dhe se ka edhe obligime familjare ne suedi -fmijt i ka atay neper shkolla dhe nuk mund te i largohet familjes
dhe nuk mund te shkon ne shqiperi te rrin larg familjes-

kur familjen e ka ne suedi pra ka arsye dhe shkaqe te shumta qe z.ibrahimi nuk pranoi te kontakton me institutin e letersisė se tiranes qe ata i ofruan vendin e kritikut letrarė per shum vepra te autorve te ndryshem
pra z:ibrahimi nuk kontaktoj me instititin
e letersisė ne tiranė per shkak te ktyre shkaqeve

lirik
04-05-09, 09:13
Inspirim
Vjollca Basha-Shqipėri 15-12-2008, 04:06pm

I nderuar Ferizi,
Ne muarem informacione se ai eshte aktiv politik kryetar i nje dege te nje partije ne Suedi, ne me ne fund fal njė lidhje ne jemi afėr kontaktit me z. Ibrahimi. Kjo lidhje vjen nga Kosova - Prishtina qė po e njifkan z. Hysenin.
Ne na intereson pėr kritik tė poezisė dhe botimeve tė shkrimtarėve tė mėdhenjė, sepse nuk kemi aq sa nevoiten sepse janė tejet te kerkueshėm dhe janė tė pakt. Poetė e shkrimtarė kemi mjaft, pa dashur qė tė ju nėnēmojmė, sepse fjalėn pėr poezinė tuaj e ka dhėnė z. Hyseni dhe mendojmė se ka vlerėsuar drejtė.
Respekt pėr tė gjithė.

lirik
10-05-09, 19:34
Nuk jemi duke e tepruar fare ne shqiptarėt nėse themi sangjaku ėsht i yni-
ne shqiptarve na e kan marrė komplet ilirinė sllavėt ardhacak te invaziioneve nomade barbare
ata na kan shum borgje per shkretimin ilirisė antike shqiptare -

dhe nė shum vise tė ish jugosllvisė sheh fytyra te ngjashme me shqiptarėt -

qka dėshmon se ne kohrat e shekullit te shtatė e tetė pas eres se re shum fise ilire shqiptare u sllavizuan-

nen ndikimin e shum shtypjeve dhe asimilimeve -


e trysnive terrosiste pansllave poullsia e lashtė ilire esht
asimiliuar

se iliret ishin shqiptarė qe jan sllaviziuar e asimiluar -


bosnja komplet dalmatija mali i zi istria-


ndersa viset ne lindje te ballkan it -


serbia kroacia lindore andej jan ma shum sllave-

sepse ndodhi ma heret invazioni nomad sllav -

por keta sllavėt

ishin shovenist dinak i kan mbuluar te gjitha gjurmet ilire te ishqytetrim it te vjeter ilir

m e mjeshtri dinake dhe
dhunen barbare -


Pansllavet

jan kanibal te grabitjeve te tokave gjurmve dhe qytetrimeve dhe civilizimeve -


ndersa sangjaku e peshteri te gjitha fiset i ka shqiptare -me tradita neper shekuj -

aty shkollat serbishte kan bė kerdi kan asimiluar shqiptarė-

prandaj duhet te qelet unviersitetit shqip ne sangjak-

e shkollat shqip-

ata te gjith jan fise shqiptare -

quhen gegaj drenaj kasaj pepaj lajqi teritori lidhej dikurė me zonat e ibrit -


te kolshajt -

me luginen e bardhė dhe drenicen mitrovicen dhe zonat perendimore te kosoves deri ne vishegrad -

pa ndepre-

sllavet i goditen keto fise me qellim per te ju afrue detit ilir durrsit -
por kur erdhen te drenica u vonuan -


sepse aty fiset shqiptare edhe pse ndrruan fe -

nuk u asimiluan port rrezistuan ruajeten gjuhen shqipe nuk u serbizuan -
prandaj vonesa drejt detit adriatik ndodhi -

sepse po te shkonte me hapa aq te shpejt durrsi do te fliste serbisht sot-


pa dyshim se sangjaku nuk ėsht tokė serbe -por tokė shqiptare
me fise shqiptare-

edhe me pamje edhe me traditen veshjes kombtare dhe gjurmet qe akoma jan shum te gjalla dhe sikur te kujdeset dikush me shprejtesi te madhe ato gjurmė mun dte ringjallen-sepse sangjaku akoma me shum vbise flet shqip dhe te vjetrit akoma kan plisa te badrhė
neper shum vende qka deshmon traditen shqiptare
-


krahina e psehterit duhet ti kthehet kosves -

dhe ti mbyllen perfundimisht rruget serbisė drejt detit adriatik-

etnikisht ti mbyllen te gjitha shtigjet kah ajo serbia mendon ta shtrijė ndikimin politik ekonomik etnik -
dhe poashtu shtigjet e lugines se presheves rruga drejt greqisė vetem ather ne mund ta kontrollojm serbinė -

andej kah lugina e presheves dhe kufijt me maqedoni ku serbia akoma del lirisht dhe zhvillon raporte e mardhenje politike ekonomike me greqinė si dhe kordinime armoqsdore antishqiptare -

vetem ky kontroll i perhershem qe mund ti behet greqisė e serbisė nga ana e shqiptarve -
mund ti garantoj jeten dhe tregjet me perendimin si dhe shtigjet e lira e sukseset e shqiptarve -
sllavt i kan grabitur keto toka per te ua mbyll shtigjet gjermanve franqezve anglezve

e tash se fundi edhe amerikanve e te italianve e austriakve e vikingve miqve dhe aleatve tanė ma te shtrejt e te perjetshem miqve mna te dashur qe i kemi miq qe na e garantojn jeten dhe lirinė miqve te cilet i kemi miq natyral e te pa ndryshueshem deri sa te ekzistojnė shekujt -


sllavt dhe europiant e tashe edhe amerioakėt jan armiq dhe konkurent me te cilet jan ne konkurenca neper shekuj per dominime ushtarakae gjeostrategjike politike ekonomike dhe te fuqisė e ndikimit te pergjitshem -


ne shqiptarėt me ndihmen ealetve perendimorė duhet te bejm perpjekje maksimale per te mbyllur keto shtigje te rusisė greqisė e serbisė -

perfundimisht me keto forma ne dhe perendimi ma leht mund ti kontrollojm
sllavėt dhe greklet e rrezikshem -

esht ky interes i i perendimit -

qe sangjaku dhe lugiant e presheves te hyjn ne n administraten e teritorin e kosoves shqiptare qe ti kthehen kosoves qe i jan marrur dhunshem.
gjat padrejtesive shekullore te historisė dhe grabitjeve bįrbare#

shkrim nga autori xhelal ferizi

lirik
12-05-09, 01:06
itulli: Artizanati Shqiptar
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga pekomeri Shiko postimin
------------
Me vjen keq qe ju njoftoj te dashur forumista se pekomeri fatkeqesisht ka mbyllur aktivitetin e tij krijues duke akuzuar shtetin qe dominon nga informaliteti masiv.
Me ne fund kam lindur per se dyti.Kam dorezuar licensen duke pezulluar aktivititen tim prodhues dhe me duket vetja i lehte dhe pa strese.Paskam vuajtur shume vite i ngarkuar me streset e punes dhe te detyrimeve karshi keti shteti te paafte dhe te koruptuar deri ne gryke qe di vetem te te mare dhe te mos te japi asnje sherbim sado te vogel.Kam paguar cdo muaj taksa nga me te ndryshmet duke qene i rregullt ne cdo aspekt te punes,por fatkeqesisht nuk e gjeta doren e ngrohte te nje administrate qe nuk di cfare emri te vendos.Une e di qe fjala ime shkon ne vesh te shurdhet dhe nje opinion qe te ben fajtor qe nuk ke ditur te pershtatesh ne nje ambient te shkateruar komplet nga morali.disa e kane bere me qejf ,te tjeret nga halli per te mbijetuar.Sot deklaroj se shqiperia eshte me kanser ne korupsionin galopant dhe nuk ka doktor qe mund ta sheroj.Uroj ndonje cudi nga Zoti.Gjithsesi une shpetova me ne fund duke pasur qetesine e munguar prej vitesh .
---------------------------------------------------
Pekomeri firma e tiranes e artizanatave ku u prit ne takime vllazrore autori i vargjeve shqiptare
----------------------

xhelal ferizi shkon ne tiranė per te vizituar punimet artizanale
dhe ja edhe leterkembimi pastaj ne forum poshtė qendron reragimi i autorit xhelal ferizit
me shkrim si reagim ndaj mbylljes se qendres se artizanatit ne tiranė
peer shkaqe financiare
e cila nuk pat asnjiher perkrahje nga shtetit apo nga askush#
shkruan xhelal ferizi


Ne kemi biseduar bashk nė tiranė ne zyren tende i nderuar petrit
apo ke harruar-un e shihja se ju keni veshtirsi te mdha financiare -dhe e di sepse kam pervoja me veten -ku shumqka
mbi dheun tonė shqiptarė po thuajse quhet pengesė sabotim zvarritje -

dhe sabotim mendjemadhsi-perbuzje-mohim
Ju jeni nji artist dhe talent i rrallė me ide brilante artizanati-

mahnitesha nga ato ide dhe punime nga disa edhe jam frymzuar per vargje arti me shum bukuri e emocion
-un si krijues vargjesh gati sa nuk me mberthente loti i frymnzimit aty --nga vlerat e bukura e punimet magjike
duke u emocionuar-
por i nderuar bashkatdhetarė kush te kupton sot -
kush te ndihmon-kush -askush hiq askush -sikur ato punime tua te gjenin vendin e duhur -dhe
te kishte angazhim te duhur -te organizuar te shqiptarve -shqiperia do fitonte shum me at treg -
sepse un besoj se ka ardhmeri ai zanatė-
me vjen me plasė nga kjo humbje e artizanatit kur e mendoj se sa gjėra te bukura aty krijoheshin nga duar te vyeshme magjike te shqiptarve -
me bukuri fantastike-
Por injorimi e sabotimi gjithqka sot kunder nesh qe bėhet-- bėhet me qellim strategjik antishqiptar -
behet qe ne te mos jemi te aft te marojmė krijojm ose punojm as patkoj kuajsh --as kapister gomari prandaj na i prishen fabrikat ---
tash nuk na lejojn as gjėrat ma e elementare ti prodhojm -
duan te na lėnė te plasim pa prodhim-
te vyshkemi kshtu te varfer -
gjithnji pa viza dalje jasht shteteve ---por ilegal rrogtarė
duke ikė neper detra me gomone-
duan te na lėnė nomad pa ardhmeri-te varfer
pa kurfar perspektive- gjithnji ne ikje e ne eksod pra -
vetem te tallen me ne -qe pastaj ne vet ta pshtyjm edhe jeten edhe lirinė--

na duan pra ne bojkot dhe varfri-ne mjerim -te plasim se s- kemi q -bėjm ne shqiptarėt -


vetvrasjet nga deshprimet u shtuan

u shtua papunsia pa perspektiva nuk ka prodhim -
ka vetem fajde banka e kamata blerje te njerzve -


mbjellje e shartim zi ne trojet tona etnike shqiptare -
ndersa smundjet nga kanceri te shqiptart jan shqetsuese-deri ne okb- ka shkua shqetsimi e statistika ne raporte nderkombtare per ket dukuri.-


Pėrqarja gjelozia ka shkuar deri ne qiell -

mohimi dhe nenqmimet e sidomos ajo e mallkuara mendjemadhsia e fodullizmi -

munges kulture -munges arsimimi e civilizimi

Si ka mundsi un i thash ktu disa pasanikve shqiptar te takohem bashk -se perveq halleve tjera kisha edhe hallin tend -

dhe deshta te ua tregoja edhe katalogun qe me dhe -
se e dija se ishte ide e bukur -
dhe vlerė

ajo qka ndertoje ti -
por kot

nuk u pergjigjen asnji ne ket ftesė -qenka gjithqka kot -


Shqiptart nuk i paska pru zoti ne ket botė qe te bashkpunojn me njeri tjetrin-

por vetem te perqahen- e te vuajn
me disa gjėra duke u larguar s a ma larg nga njeri tjetri-
i lutem zotit qe armiqt e kombit tonė nji dit te mos e shfrytzojn ket gjė se mbaruam .


Perqahen poetet Perqahen fetarėt perqahen shkrimtarėt perqahen politikanet- perqahen sportistet -arsimi -prodhuesit biznesmenet e qka jo-

qka qenkemi ne shqiptarėt qka jan kto mendje kshtu per tu habitur.


PO GJITH ATA NJERZ E BIZNESMEN NE SHQIPERI E KOSOVė SI KA MUNDSI


qė e lan me ra aktivitettin tend

qe un mendoj se ishte i mrekullueshem-
por nuk habitem as nuk quditem ma per asgje per asnji lloj absurdi qe ndodhė ne trojet tona


-sepse ellimi i dikuj ehst q e te na bej vend absurd e njerz absurd

po-

punohet ne ket drejtim me te madhe-

Un nuk quiditem ma as per aktivitettin tend pse u mbyll- sepse u shkatrruan fabrikat e prodhimit te gjitha dhe te gjitha vlerat ne trojet tona etnike -


PAMVARSISHT SE NUK JAM ENVERIST

nuk e dua at ideologji

me aq diktaturė te eger ekstreme -

por prap se prap te them te drejten

te gjith shqiptart ne duhet te shkojm e te qajm te vorri i ti-

jo per ndoj gjė tjjeter se ai ishte edhe aq i dobishem per ne
per kombin tonė-
por per disa mendjezi lapardhaqa e palaqo flas ne pergjithsi ne shum drejtime -

pra per disa tipa qe na i nxori kjo koha katastrofė -
nganjiher them-
koha e pa kuptimt -
pra per kto kohra te pakuptimta do te na duhej nji Enver
se do ua fuste dy kėmbėt nė njė kpucė disa pshtjellaqve e kokė derrave e kok boshėve -

ka raste kur mund te them ma e keqe na doli kjo kohė se ajo -


ndoshta po them nganjiher nga zemra e plast-por kur shoh disa absurde


e dukuri me plasė barku e prandaj them kshtu -


mendjemadhsia injorimi dhe paaftesia shumqka pa meritė po favorizohet


pengesat sabotimet varfria pshtjellimi tregtia me njerz krimi prostitucioni

e qka jo vetem negative favirizohen deri edhe krimie pedofilia
jan shfaqur -

e sa per korrupcionin ai na e mori shpirtin gjith botes -

qe besa jo vetem ne shqiptarve -

nuk di kur do te vjen nji qudi prej qielli q e ta luftoj at-

por kta te tokes mund ta korruptojn edhe shejtin qe zbret nga qielli ne tokė ne rast s e ai vjen per ta larguar korrupcionin mbi globin njerzorė---Dikur kishte revolucione kundershtime ndaja padrejtesive-


tash nuk ka ma revolucione ---

ka mbaruar gjithqka -
vetem vuajtja e madhe do e kaploj nji pjes te madhe te popullsisė botrore --


10 per qind do jetojn mirė---


te tjeret do jen skllever --- te tyre -pra erdhi koha e skllavopronarizmit feudalizmit -tiranisė me varfri --- vetem se masken e ka ndryshe-plus mendjemadhsia fodullėku skllavria ndaj njeriut do te ben kerdi-

deri aty kan ardhur punet sa qe femra te shitet me lek -

per qfar lirije e jete mund te flasim ma -


demokracinė ne botė e kam ėndrruar si vlerė si liri e dashuri e drejtesi dhe shans per tee cur njerzimi para ne hapa -

por e shoh se 10 per qind jan bosat e botes e hiq ma teper-


boten e udhheq 10 perqindshi i bosave ---


te tjeret nenshtrohuni o skllever te kohrave moderne -


lirik nuk ėshtė nė linjėGjej tė gjitha postimet nga lirik

Pėrgjigju pėrmes citimit


nga autori xhelal ferizi i cili esht pritur vllazrisht e me nji mikpritje te jashtzakonshme ne shqiperi
ne disa vende vende ne shqiperi -si dhe ne qendren e artizanateve ne tiranė

pas disa vitesh kjo qender e mrekullueshme artistike mbyllet per shkaqe financiare
ne tiranė dhe ja reagimi shkrimi i autorit xhelak ferizi qe nga deshprimi reagoj pas ksaj ngjarje
sepse aty ne tiranė punoheshin te gjitha bukuritė punė dore nga drurie hekuri qe u mbyllen per shkak te mos perkrahjes nga biznesmenet shqiptarė

autori xhelal ferizi beri perpjekje qe te bashkoj ne nje qellim biznesmenet por e vrejti se kjo esht nje punė e kotė biznesmenet qe quhen shqiptarė nuk jan te gjith shqiptar me zemer disa jan vetem shqipfpolsa

autori i shkrimit xhelal ferizi pergjigje qendres se artizanatave ne tiranė

lirik
12-05-09, 01:11
Vjetėr 17-02-09, 16:48 #9
pekomeri
Anėtar i F.SH.

Regjistruar mė: 12-10-2006
Vendndodhja: Tirane
Postet: 13
Rep: 0
pekomeri i ri

Titulli: Artizanati Shqiptar
Nuk kam cfare ti shtoj shkrimit tend.ke prekur plagen atje ku del gjak.Ne si komb jemi te shkelqyer por kemi nje difekt si shtet formues.Tani kemi vetem politikane qe e kane shitur moralin me lekun dhe kane haruar qe duhet te jetojne te gjithe. Kane haruar qe vlerat e nje kombi maten me ata qe kane vlera dhe jo me ato qe kane para. PEKOMERI FIRMA ARTIZANALE NE TIRANė PETRIT METOHU
__________________
Pekomeri e ben hekurin te flase
pekomeri nuk ėshtė nė linjė Vizito faqen e internetit tė pekomeri! Gjej tė gjitha postimet nga pekomeri Pėrgjigju pėrmes citimit

Talenti artisti i artizanateve shqiptare Petrit Metohu shoku dhe miku i xhelal ferizit autorit te vargjeve shqiptare nga Mitrovica i pergjigjet Xhelal Ferizit -

lirik
12-05-09, 01:35
Autori xhelal ferizi beri perpjekje qe rreth dhjet vite e ma teper per te gjetur shpetimtarė sponzor edhe per mjeshtrin fantastik Nikollė Vorfin nga mirdita -
talentin e madh rregulluesin e mauneve kaminonave
qe e sht mjeshtri ma i rrallė ne shqiperi mik dhe shok i autorit Xhelal Ferizi -

Nikollė Vorfi mjeshter i vetmi ne shqiperi rregullues i mauneve-

mbijeton me shum veshtirsi financiare ne mungesė te financimit per te moderuar puntorinė e mauneve afer autostrades shqiptare tiranė krujė -

ku i duhen para per nji puntori te re -

esht njeriu qe ka prirje qe sa vite merret me ndrrimin e pjesve e cilindrave te mauneve te mdha-

e kamioneve -

dhe ka nevojė per vendosje afer autostrades per mjete moderne e perkrahje -
esht talent i rrallė per kamionet e riparimet -

dhe nuk e ndihmon askush per modernizimin e puntorisė-

NJERZIT E DREJTė TALENTET NUK PERKRAHEN qellimisht
PARAJA JEPET KU NUK DUHET

bizmnesmenet miliarderet po heshtin jan vetem per vete dhe per askend tjeter

ndersa shum pasanik shpenzojnė paranė neper luksozitete e avantura -


autori xhelal ferizi ka shum mjeshter shokė e miq -

ku do andej -

ku ka pa se kan nevojė per perkrahje finaciare shum talent te aft te sektoreve te ndryshme -
njerz profesionist zanatli tejet te talentuar- suksese arriti edhe piktori i njohur fatmir velja nga vlora vetem pasi iku ne austri leshoj shqiperinė ai esht pergezuar nga shum president botrorė per pikturat e tij nder sa shum
tjer te talentuar si ne koosvė e ne shqiperi kan mbetur ne mjerim-
te gjitha perpjekjet shkuan kot sepse mendjemadhsia smundje e zezė mohimi mos dija cektesia e mendjes dhe mos deshira e disa zemerzijve qe shqiperia etnike te mos perparoj eben ket sjellje
qe te mos perkrahen talentet e kombit


por kot -

gjithqka kot -

parelijtė heshtin nuk ndihmojn aty ku duhet -


qfar krimi ndaj jetes shqiptare qfar sabotimi qfar mendjemadhsie

po ashtu mjeshter te mdhej te gdhendjes se gurit e artist zanatli miq e shokė te autorit xhelal ferizi


kan veshtirsi materiale per te realizuar projektet e tyre si talent te shkelqyer qe jan -

vetem dy apo tre kan arritur nga miqt dhe shoket e autorit
nji kpuctarė -
edhe ai me njimij mundime -dhe nji tjeter me restoranine tij

paftrysia e sjelljes se tillė me mendjemadhsi te disa biznesmenve -si domos te behgjet pacollit
qe nuk ju pergjegj fare autorit xhelal ferizit ne asnji leter kjo nuk ka si shprehet ndryshe vetem si injorim nga motivet emendjemadhsisė

qe po paraqiten disa fodull qe kan paranė e hargjojn neper kotsira duke u fry e reklama
u pa se kush jan fytyrat e tyre e te bijt e kujt jan shumica e biznesmenve dhe parelijve -

populli shqiptarė domosdo duhet te behet unik e te ndihmojn njeri tjetrin duke i perjashtuar biznesmenet te cilve nuk ju shihet hajri

lirik
12-05-09, 01:46
shum pasanik shqiptarė biznsmen shkojnė neper luksozitete ne pushime ne dubai ne ishuj ne amerikė e kudo shpenzojn par pa hesap por nuk kujtohen te organizojnė mobilizimin e talentve te ndryshem qe kan punuar zanate nga fabrikat si perpunimi lekures tekstileve letres e shum prodhimeve tjera -
ata njerz vyshkne dhe vuajn ne mungesa investimesh e perkrahjesh per projekte te mdha e te fuqishme te cilet me talentitne tyre do te benin qudira -injoranca e miliarderve shqipfolsa nuk po ka fund dhe idiferenca e tyre deshmon se nuk kan patriotizem as ndjenja per atdhe -
kam takuar njerz shum talenta per rrobaqepsi e kreatorė mjeshter te ndryshem por qe kan mbeur ne mungesa te financave pa ja arritur qellimeve mos perkrahja e ktyre njerzve esht krim dhe poshtersi
shkaqete varfrisė e papunsisė e kan sjellj shqiptarin ne breg te voriit neper ikje e shperndarje ne botė
ku fati tallet me ne dhe shpartallimi te pa organizuar dhe te shpartalluar te varfer e te mjerė me disa pasanik qe sillen pa mshirsdhem ndaj kti populli te talentuar enuk bejn gjė pėr ket popull per ta punsuar dhe angazhuar sepse shpirttat eshitur kan mberthyer per fyti trojet tona etnike

autori xhelal ferizi

Ilir@
12-05-09, 20:55
LIRIK
Mos te ngelen hatri poet nuk mund te quhesh, sa keq me vjen per ty, ku ta dish sa volume xhgaravina ke bere, dhe kure me nuk do te permirsohesh.
Edhe keta qe te bejne qejfin nuk kane hallin tend po si puna jote te bejne postime.
Shpresoj se do te me pergjigjeni, ama drejt !

jadore
12-05-09, 22:06
LIRIK
Mos te ngelen hatri poet nuk mund te quhesh, sa keq me vjen per ty, ku ta dish sa volume xhgaravina ke bere, dhe kure me nuk do te permirsohesh.
Edhe keta qe te bejne qejfin nuk kane hallin tend po si puna jote te bejne postime.
Shpresoj se do te me pergjigjeni, ama drejt !

eshte i turpshem ky prezentim , ende nuk keni arritur 10 postime dhe jepeni keso vlersime..!
p.s.
i/e nderuar ,shprehje me te bukur se te guri sylaj kur ju pershendeti ende nuk kam hasur .. mundoheni te kuptoni ju lutem peshen e atyre fjaleve( dhe deshmojeni qe nuk jeni nje insekt i ngujuar ne qarkun e mbyllur , ashtu siq avetari e paraqet..)

lirik
12-05-09, 22:42
Mesazh Privat: Rreth: E nderuara zemrushe
21-03-2008, 01:46 PM
Zemrushja
*~Drita e Ringjalljes~*
Anėtarėsuar: 01-11-06
Vėndndodhja:
Postime: 522
Reputacioni: 10
Rreth: E nderuara zemrushe

--------------------------------------------------------------------------------

Citim:
Postuar mė parė nga lirik
me rrespekt te madh per ju
po ua shkruaj ket leter
faleminderit per perpjekjet tuaja
dhe komentet tuaja te ja mirnjohs dhe gzohem kur me perkrahni jam krenarė me ju rinin intelegjente qe keni mbushur faqet e internetit kam rrespekt per ju e nderuara zemrushe ju falnderoj te gjith ju qė mė pėrkrahni ne vargjet e mia
aq sinqerisht jeni te mrekullueshem zoti ju gzoft ju
paqit fat ne jetė ju uroj mirsi
pershendetjet e mia enderuara zemrushe qofshi mirė dhe me shum njerzi ju pershendes te fala nga bashkatdhtari ne mergim

Pershendetje

Te falenderoj per keto fjale te ngrohta qe ke shkruar Xhelal. Eshte kenaqesia jone te kemi ne rradhet e ktij forumi nje pjese te perlave te kultures shqiptare..
__________________
Kjo eshte paturpsi! Kjo eshte paturpsi! Kjo eshte paturpsi!
Kur te nduk une mustaqen e majte ti shkrepe topin e majte! Kur te nduk te djathten, ti shkrepe edhe topin e djathte! Kuptove!
-Kuptova Kapedan!

Loni... o Loniiiiiiii

Si te postoj video ne forum

lirik
12-05-09, 22:50
LIRIK
Mos te ngelen hatri poet nuk mund te quhesh, sa keq me vjen per ty, ku ta dish sa volume xhgaravina ke bere, dhe kure me nuk do te permirsohesh.
Edhe keta qe te bejne qejfin nuk kane hallin tend po si puna jote te bejne postime.
Shpresoj se do te me pergjigjeni, ama drejt !

---------------------
Sė pari ju nuk jeni kurfar kritiku letrarė as njeriu ne nivel kush e di se qfare i deshmuar-
mandej cektesia jote ne deklarim pa kurfar analize as zberthimesh te asnje fjale ne poezi deshmon se ju nuk keni aftesi elementare per kurfar esence apo nxjerrje nga palca e kuptimit te ndonje definimi apo vlersimi poetik -
pra fjala jote me kaq cektesi me duket qesharake -
ju nuk jeni kurfar faktori as i deshmuari ne ndonje publicistikė-
dikurė ne te kaluaren e larget kur ndeshesha ne jeten time ne ndonje njeri xheloz smirzi hijenė nervikosesha dhe helmohesha me inate e nxehesha-
por me kalimin e kohes un kam pa lloje lloje njerzish-
pervoja ime jetsore esht pervojė shum e gjerė me gjithfar lloje njerzish te ksaj bote kam pa qenje njerzore gjithfare e karaktere.
NE BURG SA KAM NDEJTUR ME VITE KAM STUDIJUAR QENJEN NJERI NGA TE GJITHA ANET E ASPAKETET DHE E KAM PERSHKRUAR EDHE NE VARGJE
por qenja ma e ndyrė e planetit udb ja sigurimi i shtetit jugosllav kishte dhene urdher

te prerė asnji gjurmė shkrimi te mos i lejohet te dal jasht xhelal ferizit dhe nuk u lejua
ata u munduan edhe gjurmet si i denuar politik te mi shuajn pse me ndodhi kjo vetem mua nga aq numer i madh i te burgosurve?
Vazhdon debati me ilirin meqense paska dalur te thot fjalen e tij

lirik
12-05-09, 22:58
Mos te ngelen hatri poet nuk mund te quhesh, sa keq me vjen per ty, ku ta dish sa volume xhgaravina ke bere, dhe kure me nuk do te permirsohesh.
Edhe keta qe te bejne qejfin nuk kane hallin tend po si puna jote te bejne postime.
Shpresoj se do te me pergjigjeni, ama drejt ![/quote]

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Ti thua gjgarravina dhe ne mes te mija vargjeve shqiptare i quan te gjitha gjgarravina
pra maska jote automatikisht bjen dhe kjo deshmon se je i porositur te thuash keto fjalė-
nga kush je i porositur ti e din por gjithsesi ky esht provikim ngacmues me qellim-
sepse esht e pa mundur nga gjith keto shkrime qe jan paraqitur ne vargje te mos ket ndonji fjalė qe vlenė pra ti je nji provokues njeri qe del per te provokuar-
mua fare nuk me mbetet hatri dhe jam mesuar e thash ma lart kahdo kam testuar njerz dhe kam pa me mija e mija karaktere gjithfare te njerzve pozitive negative te mesme te ndryshme te kqija e tj-
ti ke thėnė nji fjalė qe nuk ka kurfar permbajtje madhore ke thėnė nuk je poet dhe ke thėnė jan zhgarravina fjalet tuaja por ky esht mendim i yti nuk esht mendim i shum njerzve tjerė dhe ti nuk mund te jesh ma i menquri -mandej ti del si nji qenje qe mshefesh pas pseudionimit qka di un se kush mund te jesh ti-
ne jeten time un jam kundershtuar me shum njerz pse edhe neper forume dolen
njerz shqipfolsa te mjerė dhe shpifen poshtersira e shkruajten kunder meje gjithqka

qka nuk ksihte te bej fare me vargjet as nuk kishte as lidhje me diqka tjeter perveq se me poshtersi dhe tendenca pra me intriga denigrime fyerje pse u nxiten ata njerz ashtu mos ju patra borgj jo aspak ata dolen dhe filluan kshtu si paske dalur ti-
por ti me nji verzion pak ma te butė por megjithat nuk dihet s e kush je ti -

lirik
12-05-09, 23:13
LIRIK
Mos te ngelen hatri poet nuk mund te quhesh, sa keq me vjen per ty, ku ta dish sa volume xhgaravina ke bere, dhe kure me nuk do te permirsohesh.
Edhe keta qe te bejne qejfin nuk kane hallin tend po si puna jote te bejne postime.
Shpresoj se do te me pergjigjeni, ama drejt !
ti mund te jesh edhe ai ilir dardani qe fillove ato provokimet tua te zemra shqiptare-
dhe paske hequr ate dardani e paske lene vetem ilir dhe paske ardhur ne dardani-
ka pasur shum provokatorė neper forume kunder meje por te gjith ata provokatorė deshmojnė ato karaktere siq i kam hulumtuar dhe shkruar un pra inate meskine inate primitive gjuhė qe e drejton zemra e zezė hijanetizma -
inate brabare tendenca shpirtngshtesi debilizma mos aftesi e te kuotuarit te vargut qellime dashakqija sjellje arrogante qellime te caktuara - inate klanore inate nga nxitjet etj-
me mija e mija lloje karakteresh te njerzve ka dikur babai im i ndjerė ne gjuhen
popullore thoshte sa insan ka aq tabjat ka qe spjegohet sa njerz ka aq karaktere ka -pra secila qenje e ka karakterin dhe karakteristiken e vet me ndryshime edhe ti e paske tendin por mos mendo se je ndonji njeri i madh qe mundesh me gjyku e me pretendu madhesira thjehst ti je nje njeri qe e ke nje gjuhė prej tuli dhe e qon sipas
qejfeve tua ose qellimkqija ose tendencioze provokative nuk e besoj se as qe je i aft me ekuptu metaforen poetike as palcen e ndonji vargu as qellimin e vargut e te poemes as poetikes ke dalur thejsht vetem per tė thėnė llafin tend te radhes te gallates tende shpotitse ironike meqnese as nuk dihet kush je e tek je-

GURI SYLAJ
12-05-09, 23:14
Jo i nderuari Lirik .Kjo deshmon se Iliri (raca e paster ...) moti sillet ksajde dhe nuk eshte sot fillimi dhe se nuk e bene kete pa qellim .Ka ardhe me sha e me fy ksajde si race e paster qe eshte!!
Ku pat kohe ky me i lexu te gjitha poezite e tua per dy ore a tri .Po kjo eshte thjesht nje provokim .
Pa te shohim kush po na del mbas keti nikut (kesaj maske)!
Pershendetje dhe shkruaj se vetem kjo i mbetet te ardhmes!!

lirik
12-05-09, 23:18
LIRIK
Mos te ngelen hatri poet nuk mund te quhesh, sa keq me vjen per ty, ku ta dish sa volume xhgaravina ke bere, dhe kure me nuk do te permirsohesh.
Edhe keta qe te bejne qejfin nuk kane hallin tend po si puna jote te bejne postime.
Shpresoj se do te me pergjigjeni, ama drejt !


DHE TE THUASH FJALEN EKEQE SI EDHE TE MIREN MJAFTON QE GJUHA TE PERDREDHET
ANDEJ EKENDEJ AJO PREJ TULIT ESHT SHKON KAH TE DUASH MUND TE THUASH QKA TE DUASH -

per shembull un me dashtė them kadareja nuk esht shkrimtarė ai lidhje me shkrime nuk ka ose me dashtė them po kadareja esht nji romansier shkrimtarė i mrekullueshem

qka te dua them si te dua kah te dua e qoj gjuhen gjuha gjuhė esht -

mund te them edhe per kantin e hegelin ata nuk jan fare filozof por injorant
dhe mund te them ata ishin filozof gjeni njerz te perkryyer te thellsive te mendimit
filozofik dhe te dijeve te persosura

si te dua e them kah te me dergoj timoni i gjuhes time mund te shkoj edhe ti thuaj lirisht qka te duash demokraci esht liri nuk me ngelet hatri aspak ky mendim i yti esht
kah te duash dergoje gjuhen e lakoje eperdredhe

lirik
12-05-09, 23:30
LIRIK
Mos te ngelen hatri poet nuk mund te quhesh, sa keq me vjen per ty, ku ta dish sa volume xhgaravina ke bere, dhe kure me nuk do te permirsohesh.
Edhe keta qe te bejne qejfin nuk kane hallin tend po si puna jote te bejne postime.
Shpresoj se do te me pergjigjeni, ama drejt !


ti mund te thuash si te duash e te shprehesh si te duash dhe siq po e sheh edhe lexuesi un kam qit edhe mendimet negative te provokatorve nga forumet tjera
por me shkru ne forum i mbuluar pas maske vertetė nuk esht problem aspak -
ka njerz qe regjistrohen dhe hajt del njiher e dy her e dhjet her e llaffazanon shpotitė intrigon shpifė ky nuk esht aspak problem gjuhen shqipe ka edhe shum serb qe e njohin te cilet kan jetuar ne kosovė e ne shqiperi jan lindur dhe rritur atje ka edhe grek minoritarė ka vlleh ka goran ka gjithfar lloj pakicash e gjithfar lloj njerzish
mandej ka njerz ish udbnasha komunista njerz gjithfare lloj lloj kalimtari ish bij te komunistve e renegatve e qka jo-
por ka njerz qe e dhe nuk ekuptojn fare poezinė as nuk ekan te kjartė thjeshtė nuk kan aftesi elementare te kuptuarit te vargut- as aftesi te menduarit -
disa qe nuk ekan ket aftesi un i kam provuar edhe nga afer ka pasur raste kur un ia kam lexuar personit nga afer vargjet dhe nuk kishte aftesi per ti kuptuar edhe pse ja spjegoja domethenjen dhe qellimin e vargut tim prap se prap e vreja se nuk i hynte ne kokė edhe kjo me ka ndodhur -
jam befasuar sepse perseri kam ba perpjekje qe ai ta kuptoj dhe perseri nuk e
e merrte dot vesh nuk e kuptonte -dhe kjo me nevrikoste e me befasonte por ja qe jam pajtuar qe ka edhe asin njerzish qe ju mungon aftesia e te perceptuarit si dhe te te analizuarit logjik -
ka edhe asi qe nga motivet zemerzeza te gjelozisė dhe te qellimit cinik nga ato motive shtyhen e nxiten per nji qellim te keq -
nga jeta e pervojes time kam perjetuar qudira-
PER SHEMBULL njerzit ne burg mi tregonin detalet ejetes s e tyre tregonin per shembull gjelozinė e kunetes ndaj kunetes dhe veprimit te cilat kan ndodhur perse jan nda vllau me vlla nga inatet dhe mosmarrveshjete kunatave dhe pse vetem pse njera kunatė ishte ma e bukur ma paraqitse ne veshje ma e aft dhe kjo tjetra plaste nga gjelozija

lirik
12-05-09, 23:34
LIRIK
Mos te ngelen hatri poet nuk mund te quhesh, sa keq me vjen per ty, ku ta dish sa volume xhgaravina ke bere, dhe kure me nuk do te permirsohesh.
Edhe keta qe te bejne qejfin nuk kane hallin tend po si puna jote te bejne postime.
Shpresoj se do te me pergjigjeni, ama drejt !
dhe pasta pasonte ndarja ne mes te vllezerve dhe shamata -
pra kur jemi te gjelozija neper burgje ekam vrejtur ket dukuri t enjerzit
sepse thonė nese don me i njoft njerzit shko ne burg un nga kureshtja poetike sii poet nes emund te quhem me interesonin verzionet dhe veset njerzore ne menyr q eatio pastaj ti pershkruaja dhe njerzit me tregonin jeten dhe pervojene tyre kur ishin ne liri sepse si ne burg askund nuk mund te ndegjosh sepse aty lirisht qelet njeriu
pra aty kam degjuar nga qindra njerz se si e kan perjetuar te kaluaren kur ishin pa ra ne burg dhe vesht e mia kan degjuar gjithqka gjithfar filmash e romanesh
pastaj i kam perjetuar nga afer dukurit e quditshme kam pa njerz me vese e me principe e gjithfar llojesh pra nuk befasohem ma kur del dikush eme shportitė ose me ironizon ose me lavdron sepse u bėra me nji far pervoje jetsore te njohjes se njerzve

lirik
12-05-09, 23:42
Jo i nderuari Lirik .Kjo deshmon se Iliri (raca e paster ...) moti sillet ksajde dhe nuk eshte sot fillimi dhe se nuk e bene kete pa qellim .Ka ardhe me sha e me fy ksajde si race e paster qe eshte!!
Ku pat kohe ky me i lexu te gjitha poezite e tua per dy ore a tri .Po kjo eshte thjesht nje provokim .
Pa te shohim kush po na del mbas keti nikut (kesaj maske)!
Pershendetje dhe shkruaj se vetem kjo i mbetet te ardhmes!!
-------------------------

Po si i nderuar Guri Sylaj un e kuptoj menjiher gjuhen provokative te personit dhe pak a shum edhe qellimin po edhe nse un nuk jam poet nuk esht fundi i botes mendimet jan te lira dhe siq po e shihni i kam qit mendimet e njerzve ne menyrė qe te behen krahasimet ne menyr qe lexuesi ti shoh ato vet-
po mua edhe mendimet negative me duhen jo vetem ato pozitive -
por kur jemi te mendimi negativ njeriu duhet ta argumetoj ate ne detale pra ne secilin varg qe un kam shkruar se ku qendron negativja por je vetem po dal e po e lshoj nji fjalė si ne pazarė veq hajt po flas diqka kot ne fakt pa kurfar aftesije as mbulese

analize vetem llaf esht ky i kti njeriu qe nuk paraqet kurfar verzioni te kritikes letrare perveq fjales nuk je poet kjo esht njejt sikur ti thuash dikujt qe ka shkruar njiqnd romane nuk je shkrimtarė pa ja lexuar asnji me ben te qeshi ky mendim i kti ilirit
por gjithsesi lexuesit ne dardani nuk kan nevojė te shqetsohen por me gjakftoftesi secili
ti shprehė mendimin e vet edhe kur i kundervihni dikuj qetsisht dhe me argumente shkruani spese edhe emndimet negative pjes e lirisė s e menduarit jan dhe le te rrijn ktu se na duhen si fakte

lirik
12-05-09, 23:47
sa per mendimin negativ te ilirit as qe me luan qerpiku as mos “u trazoni
un ju kam sjellur fakte kah kan shrkuar neper forume dhe mendime te ndryshme te lexuesve ne fillim nuk ju kam dhėnė rendesi se me dukeshin si komente normale por dikurė kur filluan zullumin ironikėt shpotitsat zemerzijt shpirtvegjlit veglat ehuaja koktrashet debiolet budallejt shizofrenet ahkmakat inatqoret etj ather fillova
te mendoj ndryshe sepse kishte njerz qe as nuk i kan shkruar as dy fjal per vargun por nga mllefi i shpirtit negativ drejt e ne fyerje ne ironi kan nisur me shpoti-
por kjo vetem na nderon sepse deshmon se armiqve po ju dhemb dikund -

Idila
12-05-09, 23:50
sa per mendimin negativ te ilirit as qe me luan qerpiku as mos “u trazoni
un ju kam sjellur fakte kah kan shrkuar neper forume dhe mendime te ndryshme te lexuesve ne fillim nuk ju kam dhėnė rendesi se me dukeshin si komente normale por dikurė kur filluan zullumin ironikėt shpotitsat zemerzijt shpirtvegjlit veglat ehuaja koktrashet debiolet budallejt shizofrenet ahkmakat inatqoret etj ather fillova
te mendoj ndryshe sepse kishte njerz qe as nuk i kan shkruar as dy fjal per vargun por nga mllefi i shpirtit negativ drejt e ne fyerje ne ironi kan nisur me shpoti-
por kjo vetem na nderon sepse deshmon se armiqve po ju dhemb dikund -
...atėherė mos e lodhė mendjen pėr gjėra tė kota! Pėrshėndetje nga unė! :smile:

lirik
13-05-09, 00:13
...atėherė mos e lodhė mendjen pėr gjėra tė kota! Pėrshėndetje nga unė! :smile:
--------------------------------

Pa dyshim mikesha ime e mirė pa dyshim qe nuk do te lodhem per llafollogjinė ironike provokuese te ilirit inatzi qellimkeq ironik -
un vazhdoj shkrimet e sa per mendimet
e te tjerve -

qofshin pozitive apo negative-
ato le te mbeten si gjurmė -

sepse s a ma shum mendime aq ma interesant jan

lirik
13-05-09, 00:24
ne anen time kan ken me mija lexues dikurė ne forumin shqiptarė .com
por kulmi i turpit ishte reagimet pozitive ne favor timin jan fshi me aq poshtersi deri sa
dikurė edhe vet forumi filloj e ndryshoj-
sa per dijeni te lexuesve mua me vbbjen mirė qe lexuesit e kan kuptuar nji diqka -
se sa ka shqipfolsa te ineteresuar te me trazojnė e te me perdjekun qe pergjojnė neper forume-
dhe e kan kuptuar s ejeta ime ishte nji perndjekje prej spiunve deri vonė pse shtrohet pyetja sespe e njihnin therrjen e goditjes s ependes time se ku e si mund te godas ajo pastaj mendonin se do te bej edhe vepra tjera ne dem te armiqve jugosllav prandaj jeta ime ishte ne rrezik te madh deri sa isha ne burg gjat vuajtjes se dinimit si i burgosur politik-
pra me vjen mirė qe lexuesi i drejtė e i sinqert shqiptarė e ka kuptuar se mua me pergjonin dhe me pergjojnė - ne shum forume ktyre gojqkqijve ju jan mbyllur shtigjet sepse administrata dhe mdoeratoret e kan pa se un jam ne shenjester dhe ua mbyllen shtigjet sepse nuk do te kishin lėnė gjė te zezė pa shpifur per mua -
dhe pse shtrohet pyetja pse as nuk ju kam vra nėnė as baba as nuk i njoh por nxiten nga dikush
pra nga ata qe un i pengoj me penden time ne dorė ja ky esht motivi dhe prapavija -

megjithat lene ilirin deri ku don te shkoj me perjashtim te ndonje fyerje nese e thot fyerjen e poshter
ather te nderuar moderatorė terheqjani veshin e nese thot kso ironishė sii kjo lene le te flet te shohim deri ku shkon shpotija e ti

Ilir@
13-05-09, 00:30
Sa per te ardhur keq ! Vetem shqip nuk ka shkruar, gjuha shqipe ka regulla.
Sa per kritike i kam be dhe me eshte falemderuer duke i pranuar gabimet, po tashti nuk na qenka vetem njo Xhelal ncncncncnc . Po tė mos kishte budallenj, me kė do qeshnim.

lirik
13-05-09, 07:20
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ilir@
U be aktuale tashti ! Sepse shate nje femer shquptare ku bukur e mire mbrojti dinjiteti e vete, i mbulle shtigjet pa fute ne telashe askendi
Keqbersin e uruat ......... ?

Ti poet, te japin urata .

etjer e tjer .


'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
nuk shkruhet femer shquptare por shqiptare dhe mos dilni te vargjet me komentu kso far lloj mendimesh te pa kurfar vlere te nivelit analfabet -
nuk ėsht vendi kėtu per diskutime te niveleve tuaja per te cilat nuk ja vlenė as te humbet kohė por hajt se po merrem megjithat -
kjo femer ėsht inatqore dhe kur e mori goditjen e duhur e qiti te keqtit siq thoshin te moqmit ahlakun qe do te thot e tregoj shpirtin e sajė inatqorė dhe gjithqka mundohet te flet tash mbi bazat e hakmarrjes-dikurė me lavdronte por kur ju prek pak
interesi kur u qortua ne nji rast te nji loje qė e bėri kjo u sul mbi mua si egersisrė per te nxjerr inatin barbar te pa arsimuar mbi mua-duke treguar strukturen e sajė asociale -
sepse as nuk njeh formė tjeter te shprehjeve as mjeshtri ashtu sikur se nuk njeh as ti ilir qe po i del ne mbrojtje-
kjo femer vet veteiu kjo e martumja e ka diskredituar vetveten neper forum me sjelljet e sajė dallimi ne mes te meje dhe ksaj esht i madh lexuesit e dijnė dhe e dallojnė kush sa vlenė e qka vlenė-
kjo po perpiqet te mė diskreditoj ne secilin rast dhe e bėn nga inati primitiv qe e ka sepse nuk esht e formuar aspak ne aspektin e vetedijeve te larta as ne shkallė te gjerė kulturore pra edhe ti edhe ajo jeni te pa nivel gjithsesi te pa arsimuar qe te dialogoni me mua mekeqardhje po e them -dhe tani po e kuptoj edhe dhimbjen tende ju qenkeni acaruar sepse e kam ndjekur nga tema ime te martuaren duke equajtur helaqe pse nuk tregon se qka e ke te martuemen se te paska djegur-.
Ketu te tema ime mos shkruaj ma sepse nuk esht vendi i diskutimeve -tema le te transferohet atje te titulli mendimet tuaja mbi poetin xhelal ferizi atje esht vendi i
diskutimeve a e sheh se ti as vendin nuk e din se ku duhet te diskutohet-
KETU mUND TE THUHET NDONJE FJALė NE LIDHJE ME VARGJET POR NUK ESHT VENDė I TEMAVE
prandaj elus moderatoren qe ti spostoj atje te titulli mendimet tuaja mbi poetin xhelal ferizi -ketu esht per te lexuar vargje lexuesi por jo per kuvende e tema prandaj mos shkruaj ma ketu shkruaj atje ku esht vendi i temave

lirik
13-05-09, 07:23
ket pergjegje autori liriku antari i dardanisė ia kthen antarit ilir qe paska zgjedh edhe nick te hjeshem per tu maskuar eh
--------------------------------------------------------------------------

kur ka qeshė me ironi dituria kur te padijshimit e kishin pas neperkembur

-------------------------------------------------------------------------------

ME VJEN KEQ POR AS KY AS ANTARJA E MARTUMJA NUK KAN NIVEL TE DISKUTIMIT
SIDOMOS TE MARTUMEN E NJOHIN LEXUESIT NE DARDANI SHUM MIRė NUK KAM
QKA TE SHTOJ MA TEPER

lirik
13-05-09, 07:34
Sa per te ardhur keq ! Vetem shqip nuk ka shkruar, gjuha shqipe ka regulla.
Sa per kritike i kam be dhe me eshte falemderuer duke i pranuar gabimet, po tashti nuk na qenka vetem njo Xhelal ncncncncnc . Po tė mos kishte budallenj, me kė do qeshnim.


'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''
Nuk jam njeri qe nuk i pranoj vrejtjet gabimet dhe humorin kjo nuk qendron qka
dikush mundohet te ma mveshė njė gjė tė tillė dhe ti ilir na thua se gjuha shqipe paska rregulla dhe un i paskam shkelur -
gjuha shqipe ehst vendosur me disa rregullla mbrenda disa ditve pa kurfar konsultimesh paraparake por nen ndikimin e diktataures komuniste dhe ajo esht kryesisht nji dialekt i
i nji zone ne jug ku komplet fjalet e zonave tjera jan perjashtuar-
ne vargje dhe poezi ka toleranca dhe liri te shprehjeve sidomos te vargu i cili per tu thurur mund te huazosh edhe fjalė te huaj meqense ne vargjet e mia asnji fjalė te huaj nuk mundesh me e gjetė por kulluar ėsht gjithqka shqip -
un mund te kem gabuar aty ktu ne ortografi mund te kem harruar ndonje shkronjė por
kur thua ti nga inati yt qe qenke plotesisht nen ndikimin e ksaj te martuares -
dhe del e gjykon per rregullat e shqipes me nji vogelsi aq te thjeshtė te nje diskutuesi
qe fare nuk qon peshė me vjen keq por te un ne rastin tim askund nuk jan shkelur rregullat e shqipes -
te vargjet te rima per tu thurur ajo duhet nje talent per ta gjetur fjalen se ku e si hyn ku e zen vendin ne rresht prandaj me vjen keq por ti qe flet per rregullat e shqipes nuk ja ke haberin fare me vjen keq qe po te them keshtu -
sa i perket gjuhes shqipe dhe kuvendit te unjisimit te sajė qe u bė nė vitin 1972 u bė nen ndikimin politik te partisė se punes te partisė komuniste por jo nen ndikimin e persosur analitik dhe shkencorė por u imponua -
gjuha shqipa ka shum per punė per tu rregulluer shum shprehje kan mbetur jasht sajė per shkaqe te shpatave kohore qe e kan pre me diktat

lirik
13-05-09, 07:48
Psikopat, nuk e kupton humorin, eshte i mbyllur me nje bote dhe pak me ja prish qartet. Zgjohu pak nga gjumi sje mo i burgosur tek shkive... Postimet e tuaj e vulosin mendimin time.
Me psotimet e mij lexo dy her me vemendja e tani pergjigju, nese sta rrok pyeem se qka deshta te shkruj e mos i thuj tjerve qfar provokimeja tu i bo, muj me thon vete.

Eshte hera e fundit qe kam pune me ty mos e jep as mendimin tend ne kete postime, bash po ma gerdit forumin e mos me hy kurre.

Lem rahat h ne forum mu argetu e me bo hajgare e jo u nervozu me njerz. Hyn pa ka kafja te ben hajr noshta.


E tani po pergjigjem per temen qe dikr e kam dhone mendimin time, dhe disa m'kan keku me te lon rahat... reata te gjata shkrun e jo poezi :biggrin: kujdes po te hyp tencini larte ahahahahahahah

-----------------------------------------------------------
Ti e martumja kujdes pak kur shprehesh kėshtu me fjalen psikopat qe me drejtohesh
te gjith ata qe sillen keshtu me mua kur ju sulem si rrufeja pastaj fillojnė e qajnė e bertasin ne menyra histerike ndersa vet fillojnė shprehjet manjake si ti qe len pershtypjen e nji te destabilizueare psiqike sepse po te ishe ne mendė te kokes se pari nuk e flet ket fjalė te ndyrė nga llafollogjija jote e ndyrė me nji njeri me nje te kaluar te vehstirė e ne moshė me shum te kaluara qe ti nuk i ke perjetuar je e pa kurfar pervojash jetsore dhe flet un ket llomotitjen tende e quaj vetem nji llamatje provokative ordinere
ne forumindardani ti nuk je kurfar faktori perveq se nji person i diskredituar qe paraqet zjgjyr secili qe lexon gjurmet e tua ne forum neveritet dhe i vjen me vjellė nga paraqitja jote pamvarsisht se ky shpetimtari yt iliri paska dalur te te ngrisė ne piedestale te larta duke te quajtur femer shqiptare -

Un nuk jam psikopat as ti nuk je mjeke nuk me ke kontrolluar fjala jote i takon nji fjalori rrugaqerie neket rast nje qenje e ligė e pa fisme sepse nje njeriu nuk i thohet keshtu ne diskutim -pa kurfar argumenti por e motivuar nga inetet meskine te zeza ne shpirtin tend te lig e e te ult -

Inatet tua dhe pa dituria jote te kan sjellur deri te errsirat ma te zeza te mendjes tende te terbuar idioteske qe ke filluar me kalu ne fyerje kunder meje e per se vetem per shkaqe inatesh je ne gjendje me kalu edhe ne mendje te qthurur ordinere kriminale e afektive nga terbimi yt primitiv per te nxjerrur inatin sadist me mua vetem pse te paskam kundershtuar ne nji rast ku ti deshte me me vu ne lojė e ne tallje eun te qortova-
pra inatet tua japin shenja simptomatike qe ti nuk je ne rregulll stabil nga logjika e te menduarit por je ne gjendje me shkallu deri ne degjenerim manjak per tu mu hakmarrė
lexo pak nga pskologjija se si quhet kjo diagnozė dhe kontrolloje sjelljen tende se mos po kalon ne anomali e devijime ma te rėnda prandaj kontrolloje arsyen mos fol nga motivet tua bastarde te nivelit analfabet por thirri arsyes se shendetshme dhe pranoje gabimin tend te sjelljes sepse nuk kalon njeriu ne ket lloj armiqsie per shkak te nji qortimi qe ta kam dhėnė ne te kaluaren ndersa ti per nje vrejtje e qortim je duke kaluar ne shizofreni ne shfrenim hakmarrs barbar

lirik
13-05-09, 07:58
Ndersa ti ilir me pacipesinė tende te qthurur degjenrike thua sikur te mos ishin budallejt me ke do te qeshnin mendoj se paturpsisht me paraqet mua si budalla gjoja por ti ne nivelin e budallait flet me vjen keq por thejsht ke dalur per te provokuar me sjelljen tende harbute e te ult -
sepse ne keto menyra nuk diskutohet por po shihet se nuk ke kurfar formimi as intelektual as profesional per veq se nji kalimtari t ethjeshtė i pa potencial provokatorė nji duduku te pa kurfar mequrije as vizioni thjesht nji kungull shqipfols i pa peprunuar ne asnji aspekt i paskurpullt
sepse nji autori nuk i thuhet ashtu me ato shprehje bastarde -
me duket se askush nuk qesh me mua perveq s e me ty qe je i pa formuar dhe i nivelit te pa lartesi i pa denjė per te diskutuar me asnji person qoftė ai edhe ma i thjeshti neparaqitjen tende dukesh i pa shije element turbullues dhe asgje tjeter thjesht me sjellje imbecile -
nji tendencioz q emundohet te thot diqka eperthuret ne budallakitė e veta qesharake-
mendon se do te arrish para lexuesve me sharlatanizmin tend ti pervetsosh lexuesit ne dardani kunder meje -
peprjekje dhe qellim q epo shihet te ti edhe te e martumja por qe te dy jeni te vegjel perveq se virusa te thjeshtė provokatorė dhe hakmarrs primitiv te nji gripi te zakonshem naiv asgje tjeter-
ndersa kjo e martumja njihet si femer e perdalur me shizofeninė e vet te degjenruar manjako seksuale
qe ka lanė nam ne dardani me zjgjrarinė e sajė te shprehjeve perverse

lirik
13-05-09, 08:06
Sa per te ardhur keq ! Vetem shqip nuk ka shkruar, gjuha shqipe ka regulla.
Sa per kritike i kam be dhe me eshte falemderuer duke i pranuar gabimet, po tashti nuk na qenka vetem njo Xhelal ncncncncnc . Po tė mos kishte budallenj, me kė do qeshnim.

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''
nuk thuhet ne shqip qenka vetem njo me at gjuhen tende te opinges nuk duhet me dalė per te krtikuar dikend o qenje devijante por thuhet nji -prandaj me ty o ilir nuk ja vlen te merret askush se je vetem nji endacak i pa kurfar leksiku i pa kurfar pervoje -
qenje llafesh te rrugve e kafeneve qe ke dalur per tu fry ne stilin e bretkoces gjoja po
e qortoj un autorin xhelal ferizi -
por ne shkrimet ma elementare deshmon se je vetem nji endacak i pa kurfar arsimimi e rregullash as pa kurfar pasurije as ne sintaksė as ne gramatikė as ne gjuhė e letesri as ne asnji fushė te veprimtarisė nuk shquhesh per veq se ne disa llafe debole injorante qe mundohesh me do havardura tuajat gjoja mbi teorinė e rraces -a nuk e sheh se je vetem komiko tragjik qesharak objekt per tallje me ty ne forumin dardania -
ma mirė shko ne ndonji kurs elementarė kunder analfabetizmit aty se paku mund te mesoash shqipen te cilen ti fare nuk e njeh ose e ke mesuar nga endcakria si at fjalen njo qe shihet se nuk je asgje tejeter vetem i ndonji grupi endacakesh qe kur nuk e keni ndjekur rregullin e te folurit ne pasterti ne gjuhen gramatike shqipe -
dhe nuk ke faj sepse je i pa shkolluar pa lexim pa kapacietet

lirik
13-05-09, 16:31
po nese ti e shprehė mendimin tend te gabuar dhe tendecioz qellim keq me pa turpsi siq -
un mendoj se trup duhet te keni ti dhe shum kush per sjelljet tuaja -
ju shoh se si nga kneta e te menduarit tend plot lym e alge ne tru flisni me paturpesi kunder
nje te burgosuri politik aq poshtersisht -
po ju a nuk leni pershtypjen e nji te q' ekulibruarae psikopate -
NATYRISHT SE PO SIPAS MENDIMI T TIM JE TI PSIKOPATE E DESTABILIZUAR-
DHE ME PATURPSI ME QUAN KESHTU KAQ ULT ME QELLIMIN EKEQ PER TE ME DENIGRUAR -
Dhe mendoj se fare nuk ke vlera dhe je me vese te devijuara si dhe len pershtypje shizofrenije-sepse nuk ka fund ironija jote dhe intet tua te zeza bizare meskine -
Me aq paftyrsi je turrur edhe ather kur ta ndalen turrin per tu shprehur ne menyren e pandlashme te qthurur me qellim per te denigruar dhe perbaltur emrin tim-
kush ky hy ne lojė me mua ka kerkuar me dalė por ne lojė me mua nuk hyhet se nuk jam njeri qe luhet me mua e me dinjitetin tim e te me neperkembni si te doni ti dhe disa endacaka me defekte mentale neper disa forume qe mshefen pas maskave -
Primitivizmi yt hakmarres len pershtypjen e nji qenjeje te smurė qe nuk din te ndalet shko vizitou te ndonje psikiater esht kshilla ime e mos dil neper tema per te shitur moral se nuk je e tillė te gjith e dijn karakteristiken tende e paraqitjen tend e dhe te secilit prandaj mos fyej e te me quash mua psikopat me paturpsi sepse nuk ke te drejt dhe nuk me njeh as nuk me ke kontrolluar por po dezinformon e po shpifė me poshtersi-
PASKE MENDUAR TI SE KE TE DREJT T I FYESH TE TJERET E PASKE PRITUR SE ATA DO TE PERKDHELIN TY PASTAJ -
KUR TE FILLOSH ME SHERRE E SHAMATA SHERRET TE PRESIN ASHTU SI SILELSH ME DIKEND SILELT DIKUSH ME TY GJITHQKA ESHT RECIPROKE DHE PASKE DALUR E PASKE GJET ALEAT PARTI KUNDER MEJE AT ILIRAN FAMKEQE QE PO FYEN E PROVOKON ANTERėT NE DARDANI KJO ESHT VEPER DHE ORGANIZIM I YTI DHE PARAPASKENė E JOTJA KOMPLOT I YTI VEPRIM I YTI PER TE PROVOKUAR SITUATEN-
JE E VOGEL TI PER PUNė TE MDHA MATE KAQIKUN TEND PASTAJ HYN NEPER GARA E NEPER RREBESHE MOS NGACMO E MOS POSHTRO NJERZ SE NORMAL QE TE KUNDERVIHEN ATA PASTAJ MBAJE GOJEN E PA LA DHE MOS ME QUAJ TI MUA PSIKOPAT QUAJE VETEN TENDE TI ASHTUI SE AT DIAGNOZė
E KE TI PA DYSHIM

lirik
13-05-09, 16:40
se pari duhet te msohesh rrespekt e sjellje ne forum si dhe mos me cenu njerz un e di ku fillon
nisma jote por e ke deshmuar se sa je e shfrenuar vertetė me ke befasur me shrenimet tuaja nuk je ne gjendje me epermbyllė urrejtjen tende meskine e te pa kufi per shkak te nji vrejtje apo qortimi qe ta kam dhėnė si e harbuar u shfrenove per shkak te asja vrejtje dhe kalove ne sulme te qthururra
deshte me ba namin per shkak se un u revoltove se ti fillove talljen me mua-
kur te pata shkruar vargje me lavdroje si skile si dhelper duke tundur bishtin e servilisė e sa fillova te qortoj per sjelljen tende fillove qmebdurinė tende te hakmarrjes duke u sherbye edhe me dezinformime
e etiketime harrove ti deri ku deshte me shkue sikur te mos ta ndalinin turrin -
vertet len pershtypjen se ke diqka defekte ne shendet dhe ke kaluar ne armiqsi per shkak se nuk e durove qortimin edhe pse ne privat te thash mos luaj me mua mos u tall e ti u talle me qka mua me kcej kanari e pastaj te qortova nga aqi qortim ti pastaj more arat me bisht perpjet si dhelper e hallakatur pa u ndalur dhe tregove se ke mungesė kulture dhe arsimimi e formimi-
me vjen keq qe po shprehem keshtu por sjelljet tua deshmuan se nuk je e nivelit dhe nuk njeh dialog te mirfillt por je e qrregulluar dhe e pa denjė per nivele e diskutime te civilizuara-
ti me quan mua psikopat me paturpsi e paftyrsi kur shumica e lexuesve kan shfaqur mendime pozitive pra te gjith per ty jan budallej vetem ti na dole emenqur apo jo -
mendoj se duhet te ndalesh me ato marritė e tua inate endacake te sokaqeve te cilat nuk paraqesin kurfar vlerash .

lirik
13-05-09, 16:49
dhe na paske dal ti me vlersu se qka esht liriku mendoj se esht katastrofė qe njerz te klasit si ti te diskutojn per lirikun por meqense koha solli internetin dhe mundet qdo kush me hy ne diksutim perndryshe njerz si ti nuk do te kishit mundsi me hy ne biseda me lirikun sikur te ishin kohrat kur nuk ishte interneti sespe nuk e ke nivelin as aftesinė te mungon formimi dhe ndergjegjja dhe arsimimi e por as potencial nuk disponon per ndjekje te dijeve dhe analizave -
me vjen keq por keto shprehjet tuaja per mua nuk jan te sakta jan ironi primtive dhe bastarde ku goja e jote nxjerr analfabetizma te sjelljeve te pa gdhendura qka deshmon se as arsmnimim elementarė as kulturė e konsideratė nuk ke te mungon ndershmeria dhe aftesia per gjykim dhe te verbon inati primitiv prandaj edhe shprehesh per mua paturpesisht me ato shfrenime urrejtese -
qka deshmon se pertej gardhitte shtepisė kurr nuk ke dalur e don te matesh me njerz te pervojave jetsore duke mos pasur as kandarė a spregatitje niovelesh as shkollore e as njohje te praktikave e teorive -
perse nuk e ulė koken e me msue me lexu por fyen njerz ti ke dalur menjiher nga gardhiqet embylluar drejt e ne internet aq ma teper nuk e ma larg nuk ke pa prandaj mbaje gojen e mos me quaj me ashtu me ato etiketime tua te pa ekuliber dhe nese ke probleme shko vizitou e mos etiketo njerz
o ti e martuemja se edhe sherrin ta kemi pa nuk na le rahat te argtohemi se paku atje te tema thash e themet te kalojm kohen nganjiher por edhe aty dole e u perzieve

Ilir@
13-05-09, 23:03
eshte i turpshem ky prezentim , ende nuk keni arritur 10 postime dhe jepeni keso vlersime..!
p.s.
i/e nderuar ,shprehje me te bukur se te guri sylaj kur ju pershendeti ende nuk kam hasur .. mundoheni te kuptoni ju lutem peshen e atyre fjaleve( dhe deshmojeni qe nuk jeni nje insekt i ngujuar ne qarkun e mbyllur , ashtu siq avetari e paraqet..)

Sipas jush mos i them te zezes e zeze !

lirik
13-05-09, 23:49
Sipas jush mos i them te zezes e zeze !


-------------------------------------

ti e ke shprehur mendimin tend me ke thėnė se nuk jam poet dhe jam poeti i deshtuar
un po e them ai esht mendim i yti i lirė ti mund te shprehesh sipas mendimit tend ke te drejt me e dhanė mendimin kush te tha se jo por edhe te tjeret kan te drejt me dhanė mendim prandaj mos ua ndalo te tjerve -
te japin mendim per ty liria e te menduarit dhe te shprehurit -
ti po ke deshirė me folė per te tjeret por per ty jo asksh pse si ka mundsi qe je e tillė apo kush je ti femer apo mashkull akoma nuk e morem vesh-
sa per njerzt qe ti po provon me i ulė e me i gjvlersu si deshtak jan me mija lexues e njerz qe shohin e flasin por ka edhe te tjerė shqiptarė lexues e kritik qe dijn me bė krahasime nuk jan 7 milion shqiptar analfabet por kan shkollim tash te gjith dijn me lexu prandaj mos u mundo te imponohesh mendimin tend e dhe por edhe un e dhash timin kshtu e ka kjo

lirik
14-05-09, 00:26
30-04-2009, 10:43 AM #332
alfeko sukaraku
Moderator


Anėtarėsuar: 26-08-08
Postime: 850
Reputacioni: 1


--------------------------------------------------------------------------------

Citim:
Postuar mė parė nga Pseudo-nimi
Pa dashur qė tė lėshohem nė kritikė letrare tė krijimeve tė autorit Xhelal Ferizi, u mundova qė tė kuptoj diēka nga ajo qė paskan shkruar kėta katėr publicistėt, Sabriu, Selmani, Hyseni dhe Ibrahimi (pėr tė cilėt dorėn nė zemėr nuk paskam dėgjuar kurrė), por mė mundoi shqipja e shkruar keq dhe fjalitė e formuluara gabimisht, pastaj pata dėshirė qė ta bej punėn e lektorit por hoqa dorė nga dhimbja e kokės qė mė kaploi.
Dua vetėm tė theksoj diēka qė mund ti shkojė nė ndihmė autorit tė vargjeve
lirike e pse jo edhe kėtyre dy publicistėve qe medashje i quajta katėr:
Nėse krijimi i njė proze apo vargu nuk shkruhet qartė nė gjuhėn qė krijohet dhe nuk ėshtė i kuptueshėm pėr lexuesin, ėshtė me mirė qė ai krijim tė hyjė nėpėr duar tė njė daktilogafisti para se tė hidhet nė letėr pėr publikun, ose pėrndryshe duhet tė mbetet aty ku u krijua sėpari si ide.

Me respekt pėr punėn dhe mundin - Nimi.

Shqipja letrare eshte nje gjuhe e krijuar nga nje grup komunistash edhe ne menyren me bastarde.Shqipja letrare e dialektit time"toske" ishte eshte edhe mbetet nje varrerremijse e gjuhes shqipe...se shpejti nuk do ta kuptojm shqipen e folur te koheve me te vjetra pasi gjuhet letrare jane te denuara me vdekje te ndryshojn rrenjesisht nga gjuha fillestare ..ashtu si latinishtja nga italishtja apo greqishtja e vjeter nga greqishtja e re...ne se i njihni keto gjuhe do me kuptoni.

Shqipja krahinore eshte gjuhe shqipe edhe gjuhe bilbilash te lire ne natyre...nuk eshte gjuhe e bilbilave qe kendojn se plasin nga marazi brenda kafazit.

Ne se per tyja ka rregulla edhe sisteme ne menyren e te shprehurit....per shume te tjere rregullat edhe sistemet jane ndertuar te thyhen rithyhen edhe te hapen rruge te reja.
Xhelali flet ne zemren e shqiptarit ashtu sikurse shqiptari e kupton fare qarte e fare mire....ashtu si Pashko Vaso-Gjergj Fishta apo NAim Burri.
__________________
Pra mallkue ai bin Shqyptari
qi kyt gjuhe t Perendis
trashgim qi na i la i PARI
trashgim sja le femis
---------------------------------------

te nderuar lexues ketu po jep mendimin e publicistit alfeko sukaraku qe esht moderatorė ne nji
forum shqiptarė akfeko sukaraku ne mos gaboj merret me shkrime ne proza dhe publicistikė

lirik
14-05-09, 00:27
Tė gjith ata qė po pijnė turp
-------------------------------------

autorė xhelal ferizi
-----------------------
-------------------------------
Tė gjith ata qė po pijn turp po dehen
po knaqen si me raki gjeneti
tė gjith ata qė po pijnė nderė po thehen
pė bėhen me folė vet me veti
-----------
kult tash po quhet arka e thesi
gryk'sia gryka e tijė e paraja
varri i kombit do tė bėhet interesi
si duhen ma kuj fjal't e mdhaja
-----
koha etje nuk po ka
ajo tash po pin hile
dredhari po pin pa ja nda
fituan kohrat kopile
-------
fitoj doli hilja e para
skilja kohė mbretereshė do tė kurorzohet
drejtėsisė do ti humbė fara
hiqi lart do tė qohet
----------
do tė vdesin tė gjith tė bijt e drejtėsisė
do tė fitoj e rrejshmja lavdija
do tė vyshken lulet e lirisė
suksesin do ta mbajė rruspija
------------
paraja do ta ket fjalen
peshkun do ta han krokodili
qakalli do ta han njalen
nė lot do tė rrin bilbili
----------
kėngen do ta kėndojnė arigjeshat
tallava do tė pėrdridhet bythėtare
kurvari do ti veshė tė faraonve teshat
me pamje do tė duket kombtare
---------
e moti i merites duke qa ka me ndejtė
se koha kopile thundėrsisht ka me e shkelė
shpirtrave tė mirsisė do tė ua vejnė frejtė
frytet e lirisė lavirja ka me i vjelė
----------
po pijn' turp rrenat kohore
po k'naqen me lukse bizare
po dėnesė e pėrgjakura stėrvuajtja arbnore
me turp po hahet buka shqiptare
--------
bythėtarėt e bythėtaret e kan gjetė tash shėrbimin
si sot kurr nuk u ka ardhė dita
etnia me sy nuk e pau shpėrblimin
te djajt po shkojka rrita
----------
po pihet me lezet turpė mjerė dalldisja

vallzojnė gjveshjet e mykura

atdhe po tė vjen rrokullisja

nga modat e zemrat e ndryshkura
---------
po dehet ahengshėm turpi me tradhti
mbreteritė lakuriqe po e tregojnė hapur vaginen
tė palarat po dalldisen nė knaqsi
do i vrasin mot e stinen

--------
do i vrasin shekujt me zhgjyr
tė dehurit e lumturisė zhgjyrtare
po fiton koha e pa fytyrė
po shuhet mirėsija shqiptare
----------------
Autori Xhelal Ferizi
nė per vite e mote me vargje shqiptare
------------------------------------------
e shkruar ne deshperim gjat nji kohe nuk e di e vlen edhe per kohen sot
le ta vlersojnė lexuesit ma mirė se sa autori autori nuk flet per vargjete veta por flasin te tjeret

lirik
14-05-09, 22:15
lirik
Anėtar i F.SH.


Regjistruar mė: 02-06-2007
Postet: 2,633
Rep: 34
Qka Mendoni Pėr Idenė Time

--------------------------------------------------------------------------------

Tė nderuar bashkatdhetarė

shum gjat kohė kam menduar dhe kam provuar ta bėj nji organizim ose organizatė pa ngjyrime partiake me emrin shqiptari ndihmon shqiptarin
nė at organizim antarsim kam menduar tė hyjnė tė gjitha shtresat
tona kombtare duke filluar nga moshat mbi 18 vjeq
nė at organizim kam menduar tė pėrfshihen tė gjith por qeveria tč mos ket tė drejt ndikimi aty as ndonjji parti politike nė mėnyrė qė organizata tė mos korruptohet apo te partiakizohet tė mos ndikohet nga ngjyrimet politike por antar mund te jet secili edhe kryetari i shtetit po deshti
Kjo organizatė do tė kishte qėllim tė ndihmonte shqiptarin ku do qė ėsht duke verifikuar normalisht gjithqka ma parė para se ta ndihmoj
nėse diksuh ka nevojė pėr ndihmė ta ndihmoj
kjo organizatė do ti kishte te gjitha edhe njerzt e fuqishem qė mbrojnė
qė do te kishin autorizimin si policia do ti kishte ekonomistat njerzt akademik projektuesit biznesmenėt tregtarėt ideologt e shum profile tjera
nuk do tė ndikohej nga asnji ideologji por statusi i sajė do tė ishte kompromisi nė mes tė njerzve tė nji kombi
ndėrsa shpirti i sajė neni i veqant kodi i marrveshjes do tė ishte
deri ku mund te bashkpunojn dy persona me idelogji te ndryshme deri aty shkon bashkpunimi
banka e ksaj organizate do te ishte banka ma e fuqishme nė botė organizata do te duhej te regjistrohej pran shtetit dhe duhet ta ket
me statut te ndaluar te zgjedh njerz tė dyshimt
ndėrsa me rastin e denoncimit tė gabimeve me tė drejt vote ta shkarkoj menjiher drejtuesin me mbledhje te jashtzakonshme
qė asksuh tė mos ndjehet i pėrjetshėm
Kjo organizatė do tė duhej ta siguronte falas kanalin televiziv dikund
duke kėrkuar vazhdmisht me aftesit e saja nji mundsi tė tillė
kanali televiziv radio dhe gazetat e organizates revistat tė jen tė gjitha tė pa mvarura tė pa ndikuara nga ndonji ndikim te dikuj tjeter jashta interesave tė organizates
organizata shqiptari endihmon shqiptarin duhet te ket qellimin dhe kodin e parė zhdukjen e varfrisė tė tė gjith shqiptarve dhe aftesimin e tyre lobin e vet interesimin dhe regjistrimin e qdo shqiptari qė flet shqip
shpetimin e shqiptarve per te mos u rrrezikuar me asimilim
dhe shfrytzimin e potencialit tė ti
secili shqiptarė do te duhej organizates tri dergonte informata per biznese dhe ekonomi etj per produkte mandej nga cili regjion esht ta informoj organizaten se sa shqiptar jan me qka merren dhe per qka jan te aft te kontribojnė nė mėnyrė qė organizata tė ket informime qe pastaj ajo te dij si ti shfyrtzoj ata per qellimin e mirė nė shėrbim tė organizates
kryetari dhe serketari e gjith kryesia me ligj dhe status te organizates nuk guxojn te ken ne krye nji natyrė hajduti matrapazi te dyshimt politik
te ndoj familje te dyshimt qe mund te jet ne sherbim te armikut
por duhet te ken te gjith te kaluar te deshmuar atdhetare
angazhimi i roganizates do te ishte lobomi neper botė gjetja e sponzorve dhe fondacionet banka e fuqishme per kredi ku nė atdhe do te ndihmonte dhe specializonte te gjith shqiptart per ide dhe biznese
organizata do te duhej te kishte kompetencat ne secilen firmė deri sa ai qe merr kredi te fillon seriozisht aktivitetitn pastaj ai ta marr persiper
aktivitetin e formes s e vet ne bazė te suksesit te deshmuar dhe fitimit
e pastaj ta paguaj organizaten e cila e ka ngritur
shqiptari ndihmon shqiptarin shqiptari ngritė shqiptarin do te ishte organizata ma e fuqishme solidare nė botė lidhjet dhe motivet do te ishin shum te fuqishme ku secili antarė i saj do te merrte obligim ndersa specialsitet e fuqishem te saj neper qendra te marrin lidhje shum te fuqishme me kombe tjera per biznese dhe ndihma organizates
secili antarė do te vlersohej sa ka kontribuar dhe sa ka gjet e sa ka sjell dobi per organizaten
do te shkohej ne sistemin ebletes ndersa ne lobom dhe angazhim do tė bėhej si e fuqishme ne lobim qe do te ua kalonte lidhjes se judejve ne organizim te persosur per dallim nga kjo organizata do te duhej te ket percjelljen ekontributit dhe dhėnjen e llogarisė
secili antar do te duhej me dhan llogari me shkrim sa ka kontribuar dhe shkaqet pse nuk ka kontribuar mbrenda gjasht mujorit per organizaten
Hyrje daljet e parasė ne banken e organizates apo fondin do te kishin sistemin ma te madh te sigurisė ne botė po mendoj dhenjen e llogarive ne menyr mikroskopike
Bilanci hyrje daljet e parave te regjistrohen per qdo jav ne gazet informative dhe revista e internet ne menyr qe secili te ket mundsi ti percjell hyrje daljet per qka ėsht dhėnė paraja sasia dhe ku ėsht dhėnė sa ėsht e suksesshme kush e si ne detale


NJI SHKRIM I AUTORIT LIRIK NE DISKUTIOME NEPER FORUME TJERA

lirik
14-05-09, 23:24
Titulli: Edhe une shkruaj...

--------------------------------------------------------------------------------

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rozafa
Sonte ndjej mall... mu kujtua fotografia jote,kur ma dhurove qe ta mbaja si kujtim nga ti...mora fotografin dhe me sy te fiksuar ne brendesine e asaj fotoje, mendja nisi fluturimin e saj....(a thua,a eshte e mundur qe ndjenjat e mia mos te jene ne kontrollen time)shiqoja syte qe jane aq te bukur...jane aq te thelle...te shkelqyer....ne brendine e tyre ndij aq ngrohtesi..ne pranine e tyre jam me e lumtura ne bote....shkelqej edhe une me ta.

Sikur te kisha mundesin te tregoj se sonte ndjej mall...

Po ti ku je..ku gjindesh..?

Te puth me mall te pashuar!


-----------------------------------------------------------------------------------------------

lart permbi vija ka shkruar antarja e forumit rozafa poshtė esht vlersimi kritik i lirikut

Shprehje te bukura mjaft te thella dhe emocionale
perqendrimi ne fotografi dhe thelsli te fotografisė paraqet nji art t e vertetė shpirti ku koncentrohet etja e mallit--

je perfshi nga ndjenjat qe nuk i ke kontrolluar dot per qka flet se rrembimi i motivit te ka rrembeyer ne boten e asaj qenje qe ti e edhuron dhe te ka sjellė ne ėndrra dhe
mendime fisnike duke u endur neper shpirtzimet e emocio
nit -
dhe e forta deshirė e jotja qe esht mjaft e dhimshme dhe fisnike e sinqertė
fuqizon indet e ndjenjave ku malli esht kulmi i mallengjimit dhe ndjenjave ku ato detalizohen neper qelizat shpirtrore
neper mes te kti arti teatri dhe drame shpirterore e nderuara rozafa
ju keni interpretuar talentin tuaj te shpirtit emocionin e pasur njerzoren dhembjen dhe mallin largesinė e keni intepretuar me mjeshtri nepermes senseve dridhjeve mallengjy<ese ne boten tuaj te pasur te ndjenjave ku mungesa e personit qe la mallė e gjurmė kujtimi i tij u krijua nje shumė e madhe ndjenjash neper fushate gjera te shpirtit qe kerkon qe ato hapsira te mbueshen me kujtime te cilat ti i ofron si spjegim dhe parafytyrim me mjeshtri e afersi nepermes ekranit tend te gjerė shpirtror qe quhet emocion

sikur te kisha mundsi te tregoj se ndjejė mallė fjala jote esht oikturė e dhimshme shpirti ku ajo thirrje mshire dnjenje nevoje per te pasur afer te shejten te dashuren madhore qe nga gjeografija gjendet larg intimja thellsia shpirterore qe krijon nevojen e madhe ne hapsiren shpitrore per te paraqitur me komplet shpirtin dhe nevojen per ta pasur se paku ne gjersinė emadhe te ndjenjees magjike qe quhet emocion per ta pasur at qe e ke dashur dhe tash te mungon shprehet nepermes te nji pasuri te madhe shpirtore me m jaft forcė dhe ndjenjė qe perkulė para teje shpirtin e butė dhe mirkuptuaes kur thua ah si kur te munndesha te tregoj se sonte dnejė mallė-
ketu qsti yt qe bėhet emocion per shkak te kohes largesisė dhe kujtimeve vertet shprehė mjeshtri interpreti artistik me dy fjalė por paraqet diqka madhore te dhimbshme te vuajtur qe zgjedhje nuk ofron sepse largsia esht ndasia ne mes

te pergzoj per keta rrEshta magjik e nderuara rozafa jeni shprehur bukur me emocion te lartė njerzorė emocion i pa fasjshem qe thrret per ndihmė e mirkuptim duke gjetur mbeshtetjen se paku te paraqitja te shfaqja shpalosjja te te pastjhirrma jote ku shfaqesh me ndjenjė e nevojė per te qenė kujtimi i pranishem se paku si shpresė per qastin dhe fjalet jan madhore
aty shprehesh s e vetem shprehja mund te flet e te dal krah shpirtit te mallengjyer
e ti shprehjen e qastit e shendrrove ne talent arti lidhje emocionale qe kerkon flet shprehet thrret te rrespektoj per ket mjeshtri te keti interpretimi te mrekullueshem
dhe te nderoj

autori xhelal ferizi

lirik
14-05-09, 23:36
Titulli: Qka Mendoni Pėr Idenė Time

--------------------------------------------------------------------------------

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Qielli
more Lirik, je dashamire i njerezimit dhe sidomos i kombi tend. Te uroj per idene. Te tregoj dicka. Ketu ku jetoj une (ne Gjermani), ne nje qytet me shume shqiptare, nuk ka asnje klub, apo shoqate, apo dicka te tille qe do te mblidhte shqiptaret. Dikur thone se ishte nje por aty mblidheshin per t'u share e goditur, per te pire e thyer dhe arsyetimi: "hajt more se shqiptar eshte, shkojme pime dhe nuk paguajme!" Keshtu kane thene, nuk kam qene aty. Edhe po qe se e tera nuk eshte e vertet, gjysma se pakut po. Sepse diskoteka shqiptare qe ishte ketu pas nje viti e mbylli policia. Pse, sepse gjermanet nuk mund t'i duronin bemat "E mira" te shqiptareve. Pra, gjithmone, sa here kishte kengetare, intervenimi policor ishte i pashmangshem. Megjithate, mire eshte te provohet.

------------------------------------------------------------------


lart shkruan antari ne forumin shqiptar net qielli perkrahs i autorit te vargjeve shqiptare xhelal ferizit

poshtė pergjegjja e e lirikut xhelal ferizi
Qielli je i mrekullueshem-
tė pėrgėzoj per perkrahjen e vazhdueshme-njė gjė mos harro
jan perpjekjet e mia tridhjet vjeqare qe nuk besoj se do i bėj kush tjeter
pa rezultate si un un jam nji njeri qe gjithqka kam percjellur mbi baza vullnetare-
nuk jam ndjekur nuk jam burgosur kot -se pse disa her me jan kapur shenime - qe krijonin paknasi te regjimi i athershem jugoallsv- dhe me pyesnin qka te duhen ty keto -
pse -ku i merr kujt ja dergon-

dhe perjetoja maltretime te ndryshme- e nuhasnin qe un nuk jam i rahatshem per ish shtetin e jugosllavisė-
un isha vertet viktimė ev etmuar qe njerzit asnjiher nuk me kuptonin -plotsisht -
sepse njerzit jan msuar te mendnojn personalisht e jo kolektevisht -
si fuqi e interesitt e organizuar te perbashkt te bashkuar -
un pe bej perpjekje te reja qe ta ndertoj njeriun e ri shqiptarin e ri-
E kam deshmuar me vargjet e mia vazhdimisht dhe me veprimet e mia- jan nerzt gjallė dhe jan deshmitarė numer i madh per fjalet e mia ku se cilit si me varg si me fjalė i kam thėnė - o njerz na duhet mendim i ri i -perbashkt - pa organizim dhe njeriune ri shqiptarin e ri nuk mund te qesim hapin para -asnji hap hiq -asnji-
qoftė edhe nji -
sepse egoizmi individual na shkatrron-

na krijon te menduar egoist smirėzi - na qet neper pozita inatesh meskine dhe lakmishė te tepruara egoiste -
dhe na ndryshon si njerz -ne duhet te krijojm te menduarit e ri -
vetedijen e re -
formim te ri -jo bajraktarist jo regjionalist jo egoist por kombtarė opcional racionalist te edukuar te kulturuar kolektiv te luftojm per vetedijen e lartė-
si individ ne shqiptarėt jemi njerz te jashtzakonshem energjik te bijt e shqipeve trima e te gjitha i kemi- por si kolektiv jemo zero nuk kemi aftesi te ndjejave kolektive aftesi oragnizative te persosura si kolektivė si masė e organizuar -prandaj po luftoj vazhdimisht qe ta ngris te e mnduarit e perbashkt vetedijen me dritė - zemren e dhe formen gjerė shqiptare per bashkpunime kolekzive - mandej vyrtytet besen kulturen nderin nderin fjalen bashkpunimin ekonomik-
Ne temen qe kam hapur me shkrim a e ndjeni firmen e shefit qe shkon ne humbje si dhimbje tuajen ose pergjegjsinė -
tamam si ne firmen tende- -siikur te testohej shqiptari me numer te madh ---
shumica do te thonin jo-
sepse nuk ekziston ndjenja e pergjegjsisė e formimit e vetedijes kapitale potenciale kolektive as nuk i njohin pasojat e humbjeve -rendesia e prodhimit - rednesia e bazes materiale vetedija-ata nuk e dijn se humbja e shefit do te thot humbja e vetvetes- e shoqerisė-do te thot greminė se pse gjerat lidhen direkt qdo gje lidhet si organizmi i njeriut -
per shembull nji damarė i trupit me u pre nuk fumksionon organizmi -
keshtu edhe jeta esht- organizim dhe kordinim -nji penges ne organizim shkakton qrregullim pastaj qrreguillimet vijn njera pas tjetres -dhe mbar shoqeria fillon e vzuan pasojat--- nji firm ė nese prishet jan te lidhura njimi firma pas sajė e pastaj njera pas tjetres -
je ti vet viktima pastaj dote vie radha qe do te perjetosh varfrinė-
e do te pesosh vet-
varfrija sjell shum te kqija tragjedi dhe ten kqijat pastaj vijn vet rrokullisjet-un kunder varfris luftoj me penden time ne dorė ne shum vargje ate e kam cekur si tragjike -varfria esht ma e keqe se epidemija e lufta luftojeni si kolektiv i oragnizuar varfrinė nga ajo vijn te gjitha te kqiat mbi dhe -
Dua te krijoj mendim te ri te shqiptarve qe te formojn vetedijen kolektive-
KOMBTARE NDERGJEGJSORE EDUKATIVE MBI VLEREN E LARTė TE VETEDIJES MBI ORGANIZIMIN DHE PERGJEGJSINė
-kanalizimi i energjisė qe kan shqiptart -
sikur te kanalizohet ne kolektiv te organizuar me pergjegjsi -dhe te ngritet vetedija ky popull pastaj mund ti shpetoj tragjedisė varfrisė dh e skllaverisė--
i gjith mjerimi vetvrasja skamja mos suskesi e pushtimet shekullore nga varfria kan ardhur nder ne - ndodhen pastaj edhe eksodi mos shkollimi vuajtja shkeljet smundjet devijimet deri edhe te degjenrimet shitja e femrave trafikimi prosttitucioni -
Baza materiale esht percaktuese e shum vetedijeve njerzore esht e rendesis jetike me te lidhen shum suksese te jetes te gjitha sukseset lidhen me bazen materiale -pikrisht per ket shkaqe un luftoj me penden time qe te ngritet vetedija dhe pergjegjsia edukimi mbi bashkimin per te ndertuar bazen materiale - dhe mos rrenimin e bashksisė organizimit dhe bazes materiale si dhe pergjegjsinė duhet ta ket si ndjenjė te shejt secili qytetarė me ndjenjen e brenges dhe te edukimitt e fuqishem plot me dritė ku timonin jetsor kolektiv do t a ket vetedija elartė formimi i shqiptarit te ri synimi dhe e ardhmja mbi bazat e persosur t e organizimive per progres zhvillim e prodhim per suksese dhe shoqeri te emancipuar
- jam kunder vandalve shkatrrimit dhe virusve shkatrrimtarė -
kjo shihet kudo ne vargjet dhe shkrimet e mia -
prandaj vetem bashkimi i sinqert i ndermarrsve- dhe aksionarve shqiptarė -te cilet e gjejn veten ne invvstim te perbashkt ne fitim ne bashkpunim - mund te ngritė vetedijen dhe fuqinė e kolektivit prodhimit te shendoshė shoqerisė se shendoshė duam shoqeri te shendetshme dhe stabile te sigurt ne suksese -
I pamvarur esht vetem zoti - ndersa njerzt te gjith mvaren nga bashkpunimi dhe kordinimi nga njeri tjetri direkt apo indirekt ket te mos harrojn - mendoj se kjo lėndė duhet te hy ne shkollė si landė e veqant ne shkolla per edukim ku si qellim duhet ta ket formimine shqiptarit te ri njeriut me formim te ri te vetedijes e ndergjegjes -
EDUKIMI PERGJEGJSIA DHE RREGULLI NDJENJA MBI BASHKIMIN KOLEKTIV TE FORMIMITT E SIPERMARRJEVE DHE MBARVAJTJES SE FIRMAVE
duke e ndje secili brengosjen-
sikur te ishte e vetja -ndersa fitimi te ndahet duke zhvilluar ndergjegjen kulturore- sikur per vete- duke u brengosur edhe per tjetrin -
e sa ma larg murtajes se korrupcionit dhe shpirtit primitiv te grabitjes egoiste -por brenges se sinqert qe edhe ai tjetri qytetari yt te ket mirqenje dhe bazė materiale e siguri ne atdhe ekzistencė mirqenje ekonomike sepse kjo shkon bashk dhe l e pazgjiur si interes kombtarė qytetarė - dhe duke mos u ndje mirė ne shpirt nese ai rrezikohet materialisht -sepse po te rrezikohet bashkqytetari - te esht thye ty nji krah pastaj - dhe ke mungesė ke nji hendek te hapur ke nji problem social - te mungon nji bashkpuntorė pra - duhet menduar se ai demtim herdo kurdo reflektohet ne ty indirekt pastaj nese shumohen te varfrit as ti nuk do t eksh qetsi e stabilitet nuk do te ksh as siguri ne at komb e ne at shtet si i pasur ne mes te shum te varferve e te mjerve -
ME NJI FJALė un luftoj per driten per vleren kunder errsires primitive-
luftoj per te menduarit e ri te shoqerisė - qe ajo te ndertohet mbi themelin e domosdoshmerisė se keti te menduari - si -
formė e lartė solidaritetti me qellim te mbijetesave kunder varfrisė- e te suksesit duke aftesuar jo vetem te menduarit e qytetarit-
por duke profesionalizuar e persosutr njeriun e ri duke e mbush vetedije pergjegjsi dhe pervoja e modernizim civilizim -
PA bashkimin e shum njerzve nji firmė nuk mbahet -
fitimi dhe drejtesia duhet te jet e pa hile - kjo vetedije kjo dritė duhet te ndertohet ne trurin e shqiptarit te ri - duke u formuar si vetedije mbi punen te menduarit civilizimin dhe luften kunder varfrisė-
JAM KUNDER MENDIMIT TE ZI SHPIRTIT TE ZI DHE TE MENDUARIT BARBAR -
se nese humbė shefi apo zavendsi i ti un do te knaqem pershembull ----
ky i menduar esht barbar--- dhe egoist---
mbrapambeturon shoqerinė komplet---
firma kolektivi duhet te luftojnė si nji familje---
q ete mos humbė firma----- dhe te luftohet qe te mbrohet sekreti i firmes -----
interesi i firmes dhe prodhimi -
te gjith duhet te luftojnė per knaqesinė e jetes dhe begatinė - dhe te brengosen per kualitetitn e prodhimit ---
per suksesin e kontratave te firmave per suksesin e shefit-
e shefi duhet te mendoj per te gjith qe njerzt e firmes se ti te knaqen dhe te jen fitues me ekzistencė te garantuar dhe pagesa te mira ku njertzt me firmen mund te jetojn mirė te gjith si qytetar me dinjitet e jo si lypsarė te mejrė e te stervuajtur -
Un me penden time luftoj per te menduarit e ri -per edukimin-
per fuqi te re per te menduarit pozitiv -
jo negativ-jam kunder barbaris dhe errsirses jam kunder sabotimit -
dhe pshtjellimit-
kunder egos e kunder zvarritjeve kunder varfris anarkisė dhe mjerimit-idealet e mia jan zhvillimi dhe progresi shoqeri e mirfillt e ngritur e civilizuar kolektiv i edukuar ne masė te madhe duke bashkpunuar sipas organizimeve dhe domosdoshmerive organizative e ligjeve njerzore te kohes mooderne -

lirik
18-05-09, 17:55
20-03-2009, 06:36
DeLiRiUm TrEmEnS
Nihilist
Anėtarėsuar: 27-04-2004
Postime: 204
Citim:----------------------------------------------
Postuar mė parė nga lirikk
---------------------------------------------------
nuk dua te ma kthesh asnji fjalė ketu me e prish temen -
e fillove e more pergjegjen-
at qka me the mua je vet -
medioker je vet pra ta ktheva -
dhe tash
lene temen le te vazhdoj -
e mos fyej ma asnjiher njerz-
se nese fyen diken te fyen dikush
keshtu e ka kjo reciproke ėsht
prandaj sillu mir ne forum e temen ktu mos e prish me diskutime e fyerje
sepse tema esht per diken tjeter -e mos fyej kurr ma njerz okej a more vesh
asnji fjal ma -
mbylle tash -
e more pergjegjen mbylle e rri ne punen tende kurr mos fyej njerz shko ne shkollė e msou si flitet me njerz ne hapsira publike ---ky shkrim esht i autorit xhelal ferizi

------------------------------------------------------


Xhelal Ferizi, eshte ringjallur!!!

Amen -

Xhelal trimi me flete, Infinity eshte nje nga adhurueset e tua me te denja, do te thoja me te cmendura pas krijimtarise tende fishteano-magjypse. Pse e ofendon ti xhelo? Ajo thjesht te pyeti nese kishe hedhur ndonje gote, ne menyre tejet te edukuar. Prandaj xhelo kapedani, deri ne te arushes te vajti nami, mos i fyej adhurueset e tua, ato te duan me gjithe shpirt. Dhe sic thoshte Ymeri i shkrete "Puthi cupat e boshatis kupat."

Me respekte te patjetersuar per Ty, nalt madhnia juaj Xhelal.
__________________
The Revolution says " I was, ... I am, and ... I will be!!!".
RAF

ndersa ky shkrim ketu esht nga degjeneriku fundrrina nga jugu i shqiperisė nga korqa
i deforumari i pist delirium tremens qe urren gjithqka shqiptare ne veri urren malsorėt urrenė kombin urren at gjergj fishten dhe vargjet e ti
--------------------------------------------------------------------------------
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DeLiRiUm TrEmEnS : 20-03-2009 mė 06:43.

lirik
18-05-09, 18:10
12-03-2009, 11:32 #30
INFINITY©
Simply a realist!


----------------------------------------

Anėtarėsuar: 18-02-2009
Vendndodhja: Galaxy of stars!!!~~~"I've shut the door on yesterday, and thrown the key away / tomorrow holds no fears for me, since I've found today."
Postime: 680
Citim:
----------------------------------
Postuar mė parė nga lirikk
-------------------------

esht dashur te thonė albanisch per nxenesin -
sepse shqiptar jemi-
duke na e mohuar identitetin kombtarė gjithmonė-
pėrse kėshtu veprojnė me ne
nuk ka komb kosovarisch kosovarė kjo esht shpifje e kohes s e re
se pari ket emer per ne e filluan shqiptarėt nga shqiperia
ata filluan duke na quajtur gjithmonė kosovarė
te na quajn kshtu ata filluan te parėt ne botė me kembngulje

mandej bota filloj te na quaj me ket emer te ri nacional
e ne jemi shqiptarė
nuk jemi kosovarė fjala kosovė ka prejardhje serbe

kosova ishte dardania ilire e vjeter-
me ardhjen e pushtimit serb ia ndrruan emrin serbet-
tokes tonė te lashtė ilire
prandaj nuk jemi kosovarė me komb por shqiptarė
te gjitha shtetet e europes duhet ta thonė gjithmonė emrin
albaner per shqiptarin e kosoves

zoti esht ne qiell ai sheh dhe shkruan emrin shqiptarė te kosoves

ky shkrim ktu lart ishte i autorit xhelal ferizi

????????????????????????? ---------------------

Ke pire apo je me te meta mendore?!

Nqs ai femije ka prinder Kosovar, ai eshte kosovar.
KOSOVA eshte shtet me vete o matuf.
Ne pashaporten e nje kosovari nuk shkruan shtetas SHQIPTAR, por KOSOVAR,

prandaj boll shkruajte idiotizma te tilla.

Ca ka te bej kjo teme me kete "patriotizmin" tend medioker njehere?

ky dhkrim esht i antares se forumit shqiptarė qe quhet infinity
e cila siq flitet nga ai manjaku delirium tremens adhuron vargjet e autorit xhelal ferizi
por ja shihni se si ne nji rast shprehet lexuesja e vargjeve te autorit xhelal ferizi
dhe pse shprehet keshtu vetem pse autori xhelal ferizi ne nji shkrim ne diskutim embrojti emrin shqiptarė sepse autori i shum vargjeve shqiptare xhelal ferizi nuk pranoj asnjiher ekzistimine emrit kosovarė si komb as qe e pranon dhe duke ua thėnė hapur shqiptarve nga shqiperia se ju e filluat ket emer ti quani shqiptarėt e kosoves kosovarė autori u fye nga lexuesja dhe adhuruasja
e vargjeve te xhelal ferizit edhe pse autori xhelal ferizi nuk mbanė ne mend qe kjo infinity te ket dhene ndonji koment pozitiv per vargjet e autorit xhelal ferizi por rrenat e delirium tremens dhe dezinformimet nuk kan kufij

-------------------------------------------------------------------------


Kjo eshte nje dukuri qe po perhapet gjithandej.

Amerika eshte mese e mesuar me kete gje edhe pse nuk eshte gje e mire aspak, por fatkeqesisht po shkon dhe drejt Evropes tani. #
Arsyet qe cojne keta adoleshente te kryejne gjera te tilla jane nga me te shumtat, por gjithmone, ne nje menyre apo nje tjeter perfundon te jete dicka qe ka te bej me trajtimin jo cilesor te ketyre femijeve nga shoqeria, familja, mos-siguria qe kane ne vetvete,
dhe deshira qe kane per t'u bere "heronj".
Dmth gjithmone ka te bej me rejection qe eshte bere ndaj tyre.
Shpresoj qe kjo t'i bej shkollat te marrin masa sigurie, por nuk mendoj se do perfundoj me kaq.

Uroj te jem gabim sepse eshte shume gjynah per keta femije ta humbin jeten e tyre per shkak te problemeve psiqike te dikujt.

perseri ky shkrim ketu poshtė esht i autorit xhelal ferizi
------------------------------------------------------

__________________

"The way to comprehend what is meant by Infinity is to contemplate the extent of human stupidity

lirik
18-05-09, 19:49
92. xhelal ferizi
06/10/2007 ne oren 11:48
92
ne histori te autoret ma te lashtė peremndet s e kerkyra ishte tokė e ilirve-
e fiseve ilire enkelejve kerkyrasve dhe fiseve tjera shqiptare qe kishin ardhur per ta mbrojtur ujdhesen nga invazionete ndryshme e plaqkitsit barbar endacak e pirat si dhe nga romaket me te cilet ishin ne rivalitet te madh aty ishin prezent edhe japodet e lburnet e dalmatet me anijet e tyre te shpejta qe kishin vendosur bazat ushtarake te caktuara nga mbreteria ilire nga shtetit ilir
per te ,mbrojur kerkyrasit ose siq quheshin shqip kyamėt

ose qamėt e kishin ishullin pronė te tyre
ata her pas here thirrnin fiset detare ilire vllezrit e gjakut
per te mrbojtur tokat nga shovenet e terbuar grek te ardhur nga egjipti -
fise endacake pushtuese dhe nga disa pjesė te azisė ,

fise te ndryshme konglomerate helenesh spartan maqedonas akej grek

e qka jo
por merrėnj nga egjipti e mesopotamia invaduan greqinė pellzgjike.


pellazgt ishin paraardhsit e ilirve

dhe nuk ishte e rastit q e fiset ilire shkonin her pas here ne ndihmė andej ne jug

por nuk esht a s e rastit
se trojen e mbrojten dardanėt dhe poenet e tjera fise ilire

sepse kudo pra trojet iliriane ishin ne rrezik nga ardhcakt grek te pa identitet ne at kohė por tokat e kufijt e ujdhesat mbroheshin nga vullnetaret trima qe dergoheshin nga qendrat ilire

kta greket njiher qe ne fillim te historis se tyre queheshin akej qe mbi treqind vjet u enden neper azi te vogel e ne ballkan pastaj u vemdosen ne peloponezin pellazg te parardhsve te shqiptarve

mandej u vetquajten helen -
e grek
keta u munduan me ndihmen e konglomerat popujve te perzier
te krijojn histori spartanėt qė i shn me origjinė diaka krejt tjeter dyshohet se ata gjat dyndjeve ishin nji fis i vjeter pers te ardhur nga persia
diqka krejtsisht tjeter me hlenet
por te asimiluar mandej ne hleen
itakasit kretasit poashtu nuk kishin te njejten origjinė me greket
epirotet emathianet maqedonasit e vjeter thrakianet e qindra e qindra fise tjera te vogla qe ma vonė u rriten ishin ne te nji substrati me pellazget e ma vonė me iliret emathianet ishin maqedonasit e vjeter

ndrsa shum fise greke ishin te ardhura konglomerate nga egjipti mesopotamia anadolli -dhe populluan tokat pellazge andaj sot komplet toka helene ne dhe qendron me gjurmė pellazge te vjetra ku greket erdhen dhe ndrruan civilizimin e tyre greket edhe sot kan ngjashmeri me egjiptasit nuk ngajnė aspak ne rracė europiane me asgje

kta ishin
gjenetikisht fise tjera konlomerate por u formuan dhe u bashkuan ne nji far gjuhe te ashtuquajtur helene greke.
Nuk jan te rastit qe shum her iliret thirrnin ne ndihmė fiset e mbrendhsme vullnetare te ilirisė lindore e perendimore fiset dardane liburne e dalmate qe shquhesin per trimerie luftra e fuqi detare e kalorsie
dhe ket gjė e benin qamet kyamet korkyrkiamia e vjeter ujdhesa e sotme e korfuzit qe e ka shtetit grek ne administrim

pra epiri korkyra janina ishin toka te shqiptarve

ku gjat gjith brgdetit rrinin gati edhe histret rjapodet her liburnet her rizonasit ne gjirin e kotorrit

anijet
per ndihmė kunder helenve
helenet dhe historianet antik ne nji rats i permendin ne shekullin e shtatė para eres se re

kur liburnet kishin vendosur bazat ne kerkyrė per ti mbrojtur vllezrit e vet ilir te korfuzit
dhe aty ne krofuz vijn pastaj pushtuesit grek
vijn helenet pushtues duke i ndjekur nga andej liburnet dhe fiset tjera ilire.
pra qe nga kohrat ma te hershme permenden fiset ilire ne jug te ilirisė e ne trojet e grekve sot

artikull i shkruar ne diskutime te lexuesve ne blog te gazetes shekulli nga autori
xhelal ferizi
Komenti juaj do te kontrollohet nga moderatoret e blogut.

lirik
18-05-09, 22:55
06-02-2007, 14:31
#73

irexha
i/e regjistruar

Anėtarėsuar: 01-11-2005
Vendndodhja: ITALY
Postime: 102

ANGERT, lexova me endje rreshtat e shkruar nga ju, rreshta qe mbartin ne vetvete dashurine per vendin e lindjes , token arberore.
Sa me pelqyen reshtat e pamvaresise .
Une ndoshta jam euforik por mendoj se tani ajo i ka oret e numeruara, atehere mire se te vije dhe e gezofshim se bashku KOSOVE E SHQIPERI.


irexha
--------------------
iregja ishte antarė i forumit shqiptarė .com me ket shkrim i drejtohet autorit xhelal ferizi
ku e pergezon per vargjet te cilat antari iregja i lexonte me knaqsi
-------------------------------------------

lirik
19-05-09, 09:35
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jana

TI

Net te tera kan kaluar,
Dhe un rrall kam folur me ty,
Shum lot kam derdhur nga syte,
Sepse s'e di c'po ndodh me ne te dy.
Pse nuk me thua me te dua?
Pse ti me ke harruar?
Pse s'te merr malli me per mua?
Pse nuk me do sic me ke dashuruar?
Nje brenge te poshter kam,
Thelle tek zemra ime,
Nje ndjenje te pa pershkruar,
Qe do perfundoje jeten time.
E di qe ti per mua,
Nuk ke me dashuri,
Por un shum te dua,
Jam ber gjysem njeri.

--------------------------------
keto vargje me titullin ti i ka shkruar antarja e forumit jana
--------------------------------


kritiken letrare mė poshtė te ketyre vargjeve e ka bė
xhelal ferizi
-------------------------------------------------------------------

opinion mendim per vargjet e janes
xhelal ferizi

opinion nga xhelal ferizi mbi vargjet e antares jana

prekėse e thellė me ndjenja

me plot ndjesi vargu e emocion
sinqeritet i dhimbjes -qė intepretohet -flet me te prekshme elegji loton -kėrkon shpetim me qdo kusht -shpirtin e copton secilen thirrje e shpirtzon -e dhimbshuron don tė shpeton me qdo kusht nga kthetra e vuajtjes humbjes -

nuk e pranon humbjen -

nuk don humnerė zemra don dashuri mbshtetje shpetim


rikthim jete -rikthim tė asaj qe dikur e kishte e tash zbraztia mungesa e asaj mbushje shpirtrore-
e dikurshme dashuria pra e humbur -e copton me peshė te dhimbjeve- siq shiihet ne secilin varg te janes -

kjo humbje e rendon s e c opton e rėndon ne shpirtė -
Kėtu qendron britma e dhimbja thirrja lutja ankimi ne varg dhe apeli per kthim -
per ilaq per rigjallrim shpresė dhe rigjenerim -
e dyshuar paraqitet nganjiher shpresa por me ankim-
perzier me shpres rikthimi -

dhe paraqitje dhimbjesh-

por gjithsesi situatė e mjeruar tragjedije-

ku dashurija te trishton si e humbur -

pergzime per kto vargje e nderuara jana jana-
jan mjaft shpirttherrese shpuese me dhimbsuri-

paraqitje e gjendjes e renduar shpirtrore
bukur i ke thurur -
dhe intepretuar-
ne kuptimin emocional se si vret dashuria e humbur -
se si gjymton e sakatosė dashuria dhe si shkakkton dhimbje
te pergzoj per kto vargje te prekshme me kuptim -
vet fjala dhe pyetja pse pse nuk me thua ma tė dua ,?

PSE ti mė ke harruar psehja paraqitet e dhimbshme tragjke rrezik shpirtror gremine dhe me qdo kusht pergjegje kerkon per shkak se e shtyjn dhimbjet
pse nuk te merrr malli per mua?-
pyet vargu-
pse nuk me don siq me ke dashuruar-

vet psehet jan dhimbje-
jan thirrje lutje shpresa te luhatura ku emocioni gjenė art-
ne forma habije me dhimbje -dhe dyshime te pseheve -kur shpirti ndjenė nevojė per tu akumuluar-
perr tu shpirtzuar me dashuri e shpresa per te gjetur mbeshtetje
ne secilen ndjenjė qe diqka kerkon qe tani mbretron dhimbja -
dhe lllahtari aty ku dashurija la zbrazti e vrragė pas mungeses tash ........
e di qe ti per mua nuk ke dashuri por un ty de dua jam bė gjysem njeri thot vargu!
...................... vet absurdi i jetes kur NJERI DON E tjetri mohon perbuz e tjetri mbetet rob ne grepin e pa meshirė te mohimit sepse ka besuar ne dashuri -
mbetet pa dashuri
si peshku pa uj mbi zallė as gjallė as vdekė ne jeten makabre -
pa dashuri -

sepse jeta pa dashuri esht makabre mjerim esht llahtar errsirė dhimbje-

pa dashuri ajo nuk i duhet askujt -
pa dashuri ajo esht varrr -ku ka jetė ne te cilin jetohet varrėsisht pa dashuri -
pa motiv -
dhe jeta pa dashuri nuk ėsht jetė-
pra kur tjetri jeton me dhimbjen grep varur si peshku -
e thash si peshku as ne qiell as ne tokė as ne uj por ne grepin e dhimbjeve-

kur e don tjetrin e ai e perbuz e mohon-

pergzime per vargjet e pasqyruara me dhimbje e ndjenja endruara jana-

fjala jote paraqet dhimbje thejsht-

por realisht jan dhimbje qe thrrasin jan ne forma te thjeshta por reale dhe godasin thell kto vargje tuat
e nderuara jana antare e forumit dardania
ke shkruar bukur dhe qilter

pamvarsisht se antari i forumit dardania xhelal ferizi me pseudoonimin lirik
pati disa kundershtime e ferkime edhe me janen ne forumin dardan por kur vjen puna te vlersimi i vargjeve fjala reale e vlersimit kritik te vargun xhelal ferizi nuk ja han askuj hakun sepse nuk merrret xhelal ferizi me varfri shpirti e shpirtngushtesi siq jan disa
ne neper forume
te cilve nuk ka nevojė tash me ua permend emrat secili e deshmon pasqyren dhe edukimin e vet shpirtine vet dhe karakterin e tij -

xhe lal ferizi nuk perfillė karaktere as krahinariste as primitive te askuj xhelal ferizi vazhdon rrugen e ti te nisur ne rini dhe nuk merret me shpirta mikrskopik te pa civilizuar-
te mos me keqkuptoj jana se fjala ne ket rast nuk esht per te por per disa tjerė


________________

lirik
19-05-09, 09:55
Citim:

Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sy_kaltra

Do te vij naten
dhe te puthi fshehurazi
Ti sdo ta dish
ne endrra tua do te hy dhe ti shprishi
ti sdo ta dish
do te behem si nje ylle dhe te sjelli drit
pastaj do te shkoj
te kthehem prap ne ket vetmi !!!

keto vargje i ka shkruar antarja e forumit
dardan sykaltra poshtė ketyre vargjeve esht mendimi opinioni
letrarė i xhelal ferizit per keto vargje te sykaltres-
------------------------------

-----------------------------


Sykaltra e nderuar
shkruan xhelal ferizi
----------------
Mė Pėlqyen kėto vargje tė bukura tuajat -
dhe me ndjenja e stil te bukur art i bukur ndjenjash i paske shkruar

paraqitje dhe sinqeritet ndjenjash-
ndjenjė vuajtje pėr dashuri ideal dashurije

dėshirė e sinqert -ndaj tė dashurit ,-
vuajtje shpirtrore- vetmije- dhe vuajtje mungese nga i dashuri-

Tė gjitha tė intepretuara me ndjenjen e tė vėrtetes -
ashtu si qėndron dhe vuan shpirti e ndjenja.
Dashuria e pa kufi si dhe imagjinata pėr tu shėndrruar nė yllė- paraqitet metaforisht ne vargun tend te bukur -
vetem qė ti me shku me dritė-
paraqet zemren tėnde me dritė tė pa djallzuar-
qėllimin me e ndriqu nė shpirtė-
dhe me e prekė me dritė shpirti e ndjenje aty ku atij i rrin errsira-

dhe mungesa e vetedijes per vuajtjet tua-
dhe mungesat tė tij por nė anen tjeter paraqitet butsija jote -
qė pėrveq drites dhe pranisė tėnde aty qoftė edhe fshehurazi si yllė paraqet fisnikrinė dhe dėshiren tėnde dashurinė e sinqert e te perkushtuar -

dėshiren tende te gjerė te virgjer e te pa djallzuar qiellore-
per me ja paraqitė ati te dashurit ti fshehurazi -

dhe formen e paraqitjes don me e bė te ai leht e but pa te pa ai
pa e pa pa e dit ai i dashuri imagjinatė vertet mjeshtrore e jotja e metaforizuar ne varg aq bukur e ndjeshem te pergezoj -

kjo flet pėr nji dashuri dhe shpirtė tė vetmuar qe e mbanė peng kujtimi adhurimi i dikurshėm -
mbreteria qiellore e endrrave te dashurisė-


Ky spjegimi yt se don me e shiku fshehurazi-

paraqet shpirtsisnė tėnde te vuajtur-e humane

dhe idealin e dashurisė se virgjer te kulluar
si dhe roberinė me tė cilin ajo ta ka lidhur at shpirtė gjevahir -
ne perjetimet qė ty tani tė duken
vet vuajtja per shkak te mungesave te tanishme ne dashuri -

sepse pėrjetimet e dikurshme tė dashurisė tė robrojnė pėr sė gjalli e ti jeten nuk e mendon ndryshe
perveq me dashuri -
prandaj bėhesh rob i tė kaluares dhe perjetimit nuk shkeputesh dot-


nga ajo-

dhe nga ai adhurim i dikurshėm perjetim i dikurshėm-


vet fakti se si don tė shėndrrohesh nė yllė paqsorė me driten shpirtrore -
e ta puthesh te dashurin kur ai nuk din-
pra fsheurazi ti e don

tė jesh perjetimi e mirsia por pa e lenduar personin-
qė e deshte ti don me ja prishshė ėndrrat iluzionet e tij-
por pa e lenduar duke ja sjellė driten-
dhe lehtesinė -

pa e prekė nė lėndim -
sa dashamirse e butė qe shprehesh artisitikish ne varg duke shpalosur shpirtin tend te butė dardan gjevahisr e fisnik kultururorė te emancipuar -
por vetem duke ja dhuruar sinqeritetin duke ja intepretuar vuajtjen heshturazi -

por pa e lenduar -

po thuajse-

vetem vetveten tende-por jo ate sa e madhe ne shpirte del ne ket varg tendin -
duke e prekur vazdimisht ne ndjenja -
qfar kujdesi qfar ndjenje paraqitet ne ket poezi -

qfar sakrifice dhe dashurije per tjetrin-


vjedhurazi ti don me u bė yll qiellorė me shum butesi -

dhe shkon per ta puthur te dashurin
sa do pak per ti gjet shteg shpirtit tend qe vuan-


INTEPRETIM VERTET ARTISTIK I BUKUR NE KET VARG POETIK-

TE PERGZOJ E NDERUARA SYKALTRA DHE VAZHDO ME VARGJET E BUKURA


Pas Puthjes Vjen Prap Rrethimi Me Vetmi Kthimi Nė Vetminė Tėnde Vuajtse
Dhe Vazhdim I Plagve Shpirtrore Ai Nuk E Din Qfar Roberije Zingjirore Perjeton Shpirti Yt Urime Sykaltra Per Poezin E Shkelqyeshme rrespekt per vargjet
opinionin e mendimit te lirė
per vargjet e antares sykaltra te forumit dardan
e dha xhelal ferizi nga mitrovica
__________________

--------------------------------------------------------------------------------

lirik
19-05-09, 10:43
Un nuk jam shprehja magjike
-------------------
autori xhelal ferizi
--------------------
perse o shpirtė kerkon shprehjen magjike e qelsin e sajė ma madheshtorė
un nuk jam shprehja thėnje e shpalosjeve magjike
per dashurinė mund te shprehet ndonji magjik meteor
larg ne thellsitė e shpirtsive galaktike
------
se un as dritė shprehje magjike pėr fjalė te ndjenjes nuk kam
shpirtė mos trokit me kerkime ne artin e varfer tim
un i shpirtzuar ne secilen qelizė per dashurinė jam
por fjalorė magjik me duhet per at enigmatik zberthim
--------
shpirti ėsht bė ndjenjė ne secilen pse
pyetje mė ėsht bė nėpėr inde
un nuk jam dielli i fjalėve gjith boten me e nxe
mos e pyet gjithqkajen pse nuk linde
'''''''''''''''''
se mua me mundon ne gjenetikė specifika
as dalje as shteg nuk gjejė me e shpalosė
nga metafora ne metaforė neper kerkime ika
por fjala me art me esht plagosė
----
prandaj te un mos kerko sekretin
e shprehjes magjistare
kerkoje te pa fundimin qiellin e detin
me kurreeshtjen tende kerkimtare
'''''''''
aty mund esh me gjetė fjalė
ati shprehen me art
dashuria qenka si e detit valė
si ylli
qe rrin andej lart
''''''''''''
ato ,mund ta spjgeojnė
por jo fjalori im
shpirtin perkushtimet prore ma mundojnė
fjala se shfaqė dot ket shpirtzim
autori xhelal ferizi
-----------------------

lirik
19-05-09, 22:29
Sa per Kosovo-Metohine, Pacolli nuk ka mbledhur akoma shumen i duhet te blere veton kineze, se per ate ruse nuk behet fjale per shitje. Nuk besoni se kemi cecene me teper se c'duhet ne Shqiperi, e me qindra km2 toka te pushtuara nga cecenet, por tashme u dashka te shartohemi me ta?! Apo ju njerezve te kulturuar, ... i kini shpelare duart me Dheun-At, dhe e kini levizur menderen pergjithe jeten nga ajo Toke, ju intereson vetem perimetri, dhe jo c'do te ndodhe perbrenda siperfaqes?! Hidhni nje sy nga Tirana, Durresi, Korca etj, per te pare konsekuencat!!!
Delirium Tremens
__________________

TE SHOHIM SE KUSH ESHT Ky DELIRIUM TREMENS KY SOJ JEVGJITI MAGJUPI RRONDOKOP
KY ESHT NJE NIHILIST SHIZOFREN ME GJASė I PERZIER JEVGO SHQIPTARė NGA KORQA DIKUND QE SHKRUAN VARGJE NE FORUM DHE ISHTE PISI ME E I NDYRė QE SHT PA NE FORUMET SHQIPTARE
SE SA E URREN KY KOSOVEN E KOSVARėT E SI SHPREHET PER TA SHIQONI NE SHKRIMIN MA LART QE E KAM GJETUR NE FORUMIN SHQIPTAR SE SI SHPREHET KY
KY GJITHNJI SHPREHET ME DASHURI PER SERBET I QUAN PATRIOT
NDER SA I GJYKON ANGLOAMERIKANET ME FE ESHT ORTODOKS
DHE JA PSE E NISI KY URREJTJEN E SHPIFJEN KUNDER AUTORIT TE VARGJEVE SHQIPTARE NGA KOSOVA XHELAL FERIZI T
KY MAGJYP MENDON SE ESHT RRACė MA E AFT MA E BUKUR SE KOSOVARėT
KY I URREN JASHTMASE SHQIPTARėT KOSOVARė DHE NGA INATI E GJELOZIJA
SEPSE NE VARGJET E TIJ NUK DELTE ASKSUH ME DHANė KOMENTE
U TURR ME GJITH KAFSHERINė PER TA PENGUAR AUTIRN XHELAL FERIZIN NE KOHEN KUR MA SE SHUMTI AUTORI PERKRAHEJ NE FORUMIN SHQIPTAR :COM NGA LEXUESIT
JA PRA SE QKA SHKRUAN PER KOSOVEN DHE KOSOVARET MAGJYPI I KORQES
NJI ZAGARė JEVGJIT FRIGACAK BAGEL PREJ KARAKTERI I LIG DHE I NDYRė I PA BURRNI
I PA TRIMNI NJI PALAQO LLUM SHPIFS INTRIGANT I NDYRė QE SHKRUAN VARGJE GJOJA POR NE FAKT PA KUFIJ E URREN SHQIPTARIZMIN DHE KOMBIN SIDOMOS MALSORėT KOSOVARėT DHE TE GJITH ATA QE NUK JAN MAGJUP DHE QE NUK JAN NGA FEJA E TI

lirik
19-05-09, 22:34
Se Qfar Rracisti Esht Ky Qe Kosoven E Quan Qeqen
Se Gjoja Jan Musliman Me Fe
E Te Pa Kulturė
Duke Aluduar Ne Shqiptart E Kosves Dhe Duke Nxitur Me Urrejtje E Helm Perqarje-kunder Shqiptarve
Por Nji Pjes E Shqiptarve Qe Jan Me Fe Ordodoks
Mbajn Anen E Serbit E Grekut
Qe Ta Dijm -

Pak Ka Nga Ata Patriot Qe Mbajn Anen E Shqiptarizmit

Shqiptart Ortodoks Flasin Shqip
Por Mendjen E Kan Te Greku Shumica
Per Fat Shqiptart Katolik Nuk Jan Te Tillė Se Po Te Ishin Edhe Ata Keshtu
Shqipni Shqiptare Nuk Do Te Kishte

lirik
21-05-09, 22:51
XHELAL FERIZI

08/05/2008 ne oren 20:37

13
NJė JETė Mė SHKOJ ME VIZA -DHE QEVERIT TONA KOSOV SHQIPERI
NUK JAN TE AFTA TE BEJN DIQKA PER QYTETARET E TYRE -SE PAKU TRANZIT VIZA NEPER KROACI -TE N A HIQET -
QFAR ABSURDI
SI KA MUNDSI QE QEVERIT SHQIPTARE AS NDER MEND NUK JU SHKON TE BEJN AS VEPRIMIN MA TE VOGEL NE DOBI TE MIJLONA QYTETARVE TE TYRE NEPER EUROPė -

PER TU HABITUR-

ATA PER VETE NUK KAN PROBLEM SE KAN PASAPORTA DIPLOMATIKE-


NDERSA PER NE NUK E QAJN KOKEN FARE -
AS TE BISEDOJNė ME NDONJE QEVERI APO ME VENDET TE CILAT NA BLLOKOJNė
NE QDO HAP ME REGJIMIN ABSURD TE VIZAVE-


REGJIMI I VIZAVE ESHT LUFTė SPECIALE PSIKOLOGJIKE NDAJ SHQIPTARVE-

NE JEMI POPULL KOMPLET I ZIOLUAR DHE I MALTRETUAR NE KET PLANET-


VUAJTJET QE JA SHKAKTOJNė KTI POPULLI DUKE MOS JA LėNė LEVIZJEN NE LIRė

KJO MUND TE QUHET SADIZEM DHE RRACIZEM ANTISHQIPTARė


TMERR I VERTET-TERRORISTA PSIKOLOGJIK TE NJI POPULLI

PER KOHEN E SOTIT-

PER KOHEN PER TE CILEN FLITET PER INTEGRIME-


NDALIM QARKULLIMI I SHQIPTARVE-

KUR GREKėT LIVADHISIN KAH TE DUAN-

ESHT PER TU HABITUR QEVERIT TONA NUK BEJN KURFAR PERPJEKJESH PER TA NDRYSHUAR KET SITUATė


A NUK E SHT TURP QE NJI POPULLI TI VEHEN VIZA DHE PSE SHQIPERIA NUK VEN VIZA PER TE GJITHA KTO SHTETE-

QE NA VEJN NE VIZA EDHE NE KALIM TE THEJSHT TRANZIT -
POR TE NJEJETEN GJė DUHET TA BEJ EDHE KOSOVA TASH-

NESE TE KERKON VIZė DIKUSH KERKOJ EDHE TI VIZė QDO GJė RECIPROKE
ESHT

MENDOJ SE NE SE VAZHDON KY REGJIMI I VIZAVE NE JEMI POPULL PA ARDHMERI

PA PERSPEKTIVė

ASNJIHER NUK DO TE INTEGROHEMI NE BASHKIMIN EUROOPIAN


KALUAN DEKADA E DEKADA VITE DHE I NJEJTI QENDRIM NDAJ NESH


ME VIZA-

MENDOJ SY KY ESHT TURP DHE ARMIQSI KRIMINALE KUNDER NJI POPULLI TE PAFAJSHME -


HABITEM PSE EDHE VENDET SI SHQIPERIA KOSOVA TURQIA NUK QESIN REGJIM VIZASH PER ATO VENDE QE SILLEN KSHTU ME NE


TE GJITHA SHTETET QE JAN TE BLLOKUARA ME SISTEM VIZASH DUHET TE BEJN NJI MARRVESHJE TE PERBASHKT

PER TE JU IMPONUAR ATYRE SHTETEVE QE NXJERRIN REGJIME VIZASH


VETEM KSHTU TE BASHKUARA MUND TE DALIN NGA KTHETRAT E PAMESHIRSHME TE ATYRE SHTETEVE QE SILLEN NE MENYR SI TE THEM MENYR MALTRETUESE

MALTRETIMI I PA FUND I SISTEMIT T E VIZAVE SIDOMOS I VIZAVE TE NE MERGIMTARVE

QE KEMI QENDRIM TE PERHERSHEM NE SHTETET PERENDIMORE

KJO ESHT TEPER E PA KUPTIM TEPER ARMIQSORE

PROVKUESE MALTRETIM


MUND TE THEM LIRISHT

DHE KY ESHT MENDIM E SHUM NJERZVE

SE NE SHQIPTARVE QEVERITė TONA NA LėNė GJITHMONė PAS DORE

DHE NUK KUJDESEN FARE PER NE
SIDOMOS PER MERGATEN

NUK E BESOJ NE BOTė QE KA SHTET QE SILLET KSHTU INDIFERENT

NDAJ MERGATES

S E VET SI KOSOVA DHE SHQIPERIA ME MERGIMTARėT E VET TE CILėT PLOTSISHT I LARGON I MOHON


NUK INTRESOHET PER TA FARE- QUDI KJO E PAPARė DERI ME SOT MBI GLOB-
E
MBI TOKė

REGJIMI I VIZAVE KY ANTISHQIPTARIZEM SIDOMOS KROACIA
Q E ME KA BEFASUAR FARE KU SHQIPTARėT DHAN KONTRIBUT
PER KROAT -

ATA ME AQ PABESI NA E KTHYEN SHPINEN DHE SILLEN SOT

NDAJ NESH ME REGJIM VIZASH
SE PAKU TE NA JEPNIN VIZAT NE KUFI
POR NA SOROLLATIN POSHT E LART NEPER KONSULLATA
TE TYRE

MENDOJ SE KY ESHT KULMI
PROVOKIM
NDAJ SHQIPTARVE DHE SJELLJE PERBUZSE

NDERSA QEVERIT TONA FARE NUK REAGOJN
AS NUK BEJN PERPJEKJE TE KERKOJN AS MA TE VOGLIN SQARIM PER KET PUNė


KISHA PROPOZUAR Q E TE GJITHA MALLRAT KROATE MARVESHJET APO KONTRATAT TE BOJKOTOHEN
DERI SA TE JET NE FUQI REGJIMI I VIZAVE NDAJ SHQIPTARVE

IMPORTI KROAT TE BOJKOTOHET NE KOSOV E SHQIPERI

OSE ATA TE NDRROJN SJELLJET NDAJ NESH

PERFUNDIMISHT TI HEQIN VIZAT NDAJ SHQIPTARVE

VETEM ME TE TILLA KUSHTE ARRIHET DIQKA
PERNDRYSHE KSHTU DO TE NA MBAJN GJITH JETEN NE IZOLIM

GJAT GJITH KOHES U INJORUA DIASPORA SHQIPTARE
DHE U ND A PARTIAKISHT PER INTERESA TE KARRIERISTVE

DIASPORA NUK ARRITI TA THEMELOJ LOBIN E VET
PER SHKAK TE PARTIAKIZMIT DHE NDARJEVE

PRANDAJ EDHE NUK ARRIN TI MBROJ INTERESAT E VETA PRANDAJ

ESHT E DOBT
DHE E SHPARTALLUAR
PERNDRYSHE SIKUR TE ISHTE E FUQISHM E DHE E BASHKUAR NDRYSHE DO TE ISHTE POZICIONI I SAJ


SHKRIM I AUTORIT XHELAL FERIZI NE VITIN 2008 NE BLLOGUN E GĮZETES SHEKULLI
AUTRI NUK EKISHTE NDERMEND TE DNANTE PRESIONIN ESHKRIMEVE DERI SA KROACIA TE HQITE VIZAT RRUGA E SHQIPTARVE PER LEVIZJE NEPER BOTė DUHET ME KENė E LIRė

DHE E PAPNEGUAR
SEPSE NUK E EMRITPJNė SHQIPTART IZOLIMIN

lirik
21-05-09, 22:56
XHELAL FERIZI

23/05/2008 ne oren 8:58

46
Vizat ndikojnė keq te njė popull nė karakterin e njė populli krijohet njė revoltė ndjenjė e pėrbuzjes dhe armiqsi tė mos them.
Koha ėsht qė tė bėhet presion i madh nė tė dy qeveritė shqiptare
nė tiranė dhe nė prishtinė,qė ato tė angazhohen pėr liberalizimin e vizave
pėr shqiptarė .
Mjaft ma me izolimin e kėtij populli popullit shqiptarė duhet ti liberalizohet levizja ne duhet dal ngadal tė mėsohemi nė integrime europiane prandaj edhe lėvizja e lirė ėsht e nevojshme.
Nuk i kuptoj disa shtete qė sillen aq primitvisht dhe aplikojn sistemin e vizave pėr rruge tranzite dhe kalimin e lirė qysh nė kohrat parahistorike jan bė marrveshje kalimi ndersa sot disa shtete sillen sot nė kėt shekull
me viza .
Rruga e lirė qarkullimi i njerzve dhe i mallrave duhet tė jet ideali njerzorė i sė ardhmes dhe sa ma lairisht e me ma pak shpenzime tė lėvizin njerzit aq ma e bukur do tė jet jeta dhe pėrpunimi i njeriut

-----------------------------
Reagimet e autorit xhelal ferizi kunder regjimit te vizave kroate neper forume
filluan dhe pa ndepre nuk u ndalen shkrimet kundershtimet

ky esht po ashtu nji nder shum shkrimet me reagim kunder vizave dhe maltretimit
qe kroatet po beni ndaj shqiptarve
me viza duke i munduar per viza neper konsulata kroate-shkrimi esht shkruar ne bllogun e gazetes shekulli ne vitin 2008

lirik
22-05-09, 09:16
xhelal ferizi

05/12/2007 ne oren 18:26 blogu i gazetes shekulli

14
KėTU NUK KEMI Tė BėJMė VETEM ME PARANė

POR KA GJėRA SHUM ME Tė THELLA DHE ARSYE

veprime te mbrapshta sabotime te disa qarqeve te huajve

qudira dhe plane -
qė shqiperinė e dergojn ne drejtime te gabuara

si duket frejt e fateve tona i mbanė nji dorė e padukshme e fortė dhe mizore ,

nėse vlora ėshė nji vlerė aq - MADHORE TURISTIKE -
dhe komplet bregu i detit shqiptarė-
perse ne na drejtojnė pikrisht kah shkatrrimi i turizmit -,
kjo ndodhė vetem e vetem qė tė na e humbin pergjithmonė shpresen e fundit at te turizmit,-
nese fitimi nga turizmi siq flitet nga shum kush esht dhjet her ma i madh se petrolifera-

ather me qfar guximi dikush guxon ta vendosė at petroloferen qe ndynė turizmin ambientin ne trojet shqiptare ne brigjet e detit-

bregu i detit tonė esht aq i virgjer-
dhe fenomeni natyrė nė shqiperi ėsht fenomen mbi fenomene- ku secila pllėmbė mund te shendrrohet ne turizem-

dhe ne te ardhura nga turizmi- ku do te mund te punsonte jo vetem shqiptarė nga shqiperia -

por edhe diasporen shqiptare -

dhe trojet etnike me rregullimin e rrugve -
nuk do te jet ma largsi dhe pamundesi punsimi nga qdo regjion i shqiperisė etnike -

prandaj dikush po e nuhatė ket rrezik ndotje te ambientit
me nji strategji SHKATRRIMTARE per kombin tonė nen shkruan ket projekt te rrezikshem -
si duket populli yne qellimisht mbahet nen zgjedhen e ksaj bote te padrejtė roberie-

nen zgjedhen e varfrisė-
dhe planeve shkatrrimtare e afatgjata -

te mos zhvillimit- duar te zgjatura te kujt jan kto -duhet ta zbulojnė ekspertet shqiptarė perndryshe si ka mundesi kur aq mbrapsht dhe me plan gjithqka u shkatrrua ne trojet tona etnike -

duke shkatrruar edhe at prodhim qe e kishim dikurė -

ndersa sot jo vetem qe nuk duan qe turizmi yne te zhvillohet -

por duan qe ai te shkatrrohet-

perveq asaj duan te na lėnė si popull gjithmonė i izoluar -

larg kontaktit botrore vetem argat te lobeve kriminale-

per qellimet e tyre perfituese-


duan qe ne te mos jemi vend turistik-

te mos vizitohet shqiperia por te jet perjetsisht e izoluar -

sa ma e izoluar ne menyr q et e dominoj rrethi i zhgenjimit -

dhe izolimi dhe sa ma larg kontakteve me kulturat dhe boten-


gjelozojn turizmin dhe jeten tonė kur niset sa do pak ne zhvillim apo progres nse secilinn aspekt -
ndersa punsimin tonė e shkatrrojnė me plane sistematike afatgjata-

duke na robruar me kamatat e krisura te bankave te tyre qe na bejn deri ne fyt borgjli-

pra nuk mund te quhet kjo kurgja tjeter per veq nji skllavopronari e perjetshme-

zgjedhė e vendosur perjetsisht ne qafen e shqiptarve -
shkatrrim me plan ne secilin aspekt varfri sklalveri pengesė sabotime ngterrim -
qe si duket shqiptarėt vet duhet ta shkundin me forcen e vet -
tjeter gjė nuk ka mbetur
pas gjith ktyre britmave te kota dhe avazit te njejt.

Populli bertet per diqka tjeter-

E VEPROHET KREJTSISHT NE KUNDERSHTIM ME INTERESAT E POPULLIT

perse te ndertohen qendra nga italia qe ndyjnė bregdetitn shqiptarė turizmin apo italia i trembet konkurences se turizmit nuk e don shqiperinė turisitike -

Sa i perket fatit te shqiperisė etnike ma e keqja esht se rinia dhe populli kan nisur te topiten nga tehu
nuk jan si dikurė te gatshem per sakrificat -
ketu hasmi shum mir ė ka nuhatur dhe tallet me ne pa mėshirshėm-

timonin tonė dikush tjeter po e drejton- ashtu siq e drejtoj neper shekuj-pernadoria vetem tash kan ndrruar format jan ma moderne te pa dukshme -

perse u shkatrruan te gjitha fabrikat dhe prodhimtaria ne shqiperinė etnike ne te gjitha trojet-
dhe prodhimi -dorė e kujt dhe veprim i kujt esht ky -i te huajve pra kush tjeter -

edhe gjėja ma e lemntare veshmbathja dhe industria e ushqimit e letres jan shaktrruar -

nuk ishte kjo rastesisht aspak por me qellime te caktuara afatėgjata “jan krijuar keto plane varfrie antishqiptare -
per ta lėnė nji popull ne mvarsi ne nji sistem qifligarėsh dhe skallvopronarėsh -
vetem me nji ndryshim kozmetik -pak ma modern se ne esencė ne fakt trojet shqiptare ne ket model sabotimi nga duar te padukshme udhheqen dhe mbijetojnė-
se a do te jen te afta kto troje me ket popull qe te ndryshojn gjendjen?
te shohim ne kohrat q e vijnė -
perndryshe keshtu nuk do te ecet ma-
qe dirigjimet per gjithqka te imponohen-
pa marr para sysh nese kto behen me blerje njerzish-
me para mercenarizem apo me diktim modern maskues te heshtur qe ne populli nuk e shohim-
as nuk e degjojm-
por shihet se vepra flet dha pasojat flasin vet mbi ket dhe te roberuar me shekuj -

secili nga ne mund ta shoh -gjithqka esht e dukshme -

ne secilin seksion- se sa mbrapa bote jemi ne prodhimtari matereiale industri punsim e zhvillim-
duke filluar nga secili aspekt
shkruar
autori ne mergim xhelal ferizi
-------------------------------
te dashur lexues ishte ky nji shkrim i autorit xhelal ferizi botuar ne gazeten shekulli te republikes se
shqiperisė i shkruar ne vitin ne dhjetorė 2007-ne shenj proteste kunder disa sabotimeve qe behen ne atdheun tonė ne shqiperi etnike

lirik
23-05-09, 22:49
Pushoj gjithemon ne keto vargje ,se pse nuk e di ,disi e ndjej si timen edhe pse e di qe nuk eshte e shkruar enkas per mu ...

Me pelqen se ketu pershkruan natyren dhe dashurin e trojeve tona ,dashurin sinqert dhe te paster qe duhet te jete n'mes te dy te dashuruarve , vuajtjen ,sakrifikimin per ata qe vijn mbas nesh ,per diellin ...etj ,ku nese ne i shikojm dhe i perjetojm te gjithe keto atehere mundemi te ia dijm sensin e jete.

U mundova qe ta reduktoj pak kete poezi ,por qdo fjale kishte vendin e vet dhe po ne vend te duhur .Dhe do te ishte nje krim ndaj kesaj krijimtarie perfekte .

Komplimenti ty dhe pendes tende te palodhur ,dhe antarve ju preferoj qe te bejn nje vendpushim ne vargjet e tua .

Me sinqeritet ,Vjeshta!


ps: ky pershkrim ishte nga nje amatore e poezis .
__________________
Faleminderit qe ekziston !
------------------------

te nderuar lexues ky mendim ky shkrim esht i antares se forumit dardan me nickun vjeshta-
e cila vlerson vargune lirikut me kto mendime me rastin e nje vjershe qe asaj i pelqeu
----------------

lirik
13-06-09, 02:24
on e Dielė, 19. Prill 2009 at 10: 35 am
xhelal ferizi

Pa marrė para sysh se me qka e qfar veture vozitet gazetari -
e si e ka jeten luksoze apo qfare e ka -
gazetaria ka kriteret normen pergjegjsinė moralin kodin sjelljen dhe etiken e vet-

poshtersia qendron te kamuflimi e cenzurimi qe ne demokraci dukej e pabesueshme por ne fakt ka cenzurė
absurdi ėsht te egoizmi interesi egoist i qarqeve sunduesi dhe gazetarve qe ka prej tyre qe jan vegla te qarqeve te caktuara sunduese -
pra blerje korruptim dhe pervetsimi i gazetarit njeriut ne forma te ndryshme -
kohet e fundit po paraqitet nji deshtim moral ne gazetari dhe pervetsime te teorive gazetareske per qeshtje interesash te klaneve sunduese -

ndergjegje e mykur kjo deshtim moral quhet kjo-
shkelje maskim dhe shmangje nga thelbesorja
dhe kamuflim mashtrim tjetersim
dhe mbulesė me maskime ilustruese mashtrime teorike publicistike per shmangje nga problemete verteta zbukurim artikujsh etj
me diktat e interesa sunduese grupore klanore diktimedhe imponime

mbi fjalen e lirė dhe mos shkrime te asaj qe duhet te shkruhet
paraqitet shumqka sipas versionit te interesave te qarqeve te caktuara grupesh
dhe dominimesh por jo thellsisht ajo qka duhet ne fakt te paraqitet shum her shmangetshumqka mshefet nen masken e vizllimeve dhe estetikave publicistike

qe mund te quhen edhe demagogji mashtruese
qe ne fakt shum shkrime nuk paraqesin te verteten por e mbulojnė

ku gazetari knaqet me kushtet e veta jetsore -dhe shkruan sipas diktatit e censures
e klases apo padronve qe e ushqejnė

gazetarė te tillė duhet perjashtuar nga qdo pjesmarrje etikė dhe gazetari-


dhe ironia e cinizmi absurdi i ksaj na del se ne kohėt qe po jetojmė ne kemi skllaveri moderne
edhe ne shtyp ku shumqka nuk guxon as te shkruhet

ne fjalen e lirė ka cenzurė diktat dhe mshefje te shum problemeve

apo paraqitjes se problemeve sipas verzionit qe e
kerkon pershtatja ndaj padronve dhe atyre qe u konvenon ndrysh e me taktika te ndryshme paraqitjeje sipas interesave te caktuara ka shum raste kur shum artikuj publicistik apo gazetaresk sghkruajn sipas interesave te tilla ditore apo te pershtatjeve sipas diktateve te te fortve

ku shkelet parimi i lirisė dhe demokracisė

shkruhet sipas qejfit te fortve dhe urdhruesve

demokracia na paraqitet shum kund me perde
prapa se ciles nuk dijm se qka ka ne te vertetė
e qka
mshefet e qka ne fakt duhet te shkruhet
e nuk shkruhet ose nuk paraqitet si duhet

sundim diktaturė cenzure dominim i kamufluar -

ku bashibozuket e veshurė mirė me kravata-

e demagogji te ushtruar mbulojnė problemet e verteta-

e te kombit -

shkelin mbi gjithqka normative dhe me egon e tyre se bashku me ata gazatarė vegla te burokracisė


shkruajn at qe duan ata dhe paraqesin at qe duan ata sipas pershtatjeve qe u shkon atyre

perbejnė klanin e zi te sabotimeve


dhe taktikave moanovruese per te mbuluar gjurmet e tyre me llafe
vizlluese

kozmetike demagogjike


te mos themi shkurt e shqip me fall modern te stilizuar

por qe perben poshtersi dhe mos pergjegjsi ndaj etikes mospergjegjsi ndaj problemeve te verteta duke i mshefur ato me maska kozmetike
dhe probleme te jetes te civilizimit e te nji kombi -


Skllaveria e ushtruar e praktikuar mbi popullin e mjerė qe duket moderne e mbuluar me llafe te vizlluara


po mbulohet me maska kozmetike demagogjike me interviste pom,poze


qe ne fakt ne disa raste jan vetem allishvereshe llafesh lojra fjalesh -
dhe cenzura -

ku dominimin po e ka i forti i pozicionuari dhe i privilegjuari-

kjo nuk i ngjanė lirisė dhe demokracisė

po ashtu edhe kontrollin e mediat po i ka kasta e privilegjuar -


mbulohet e verteta me kozmetika lajkatare

nuk ju jepet shansi njerzve te progresit

as per te analizuar as per tu ankuar as per te nxjerrė ne
siperfaqe probleme te caktuara te kombit e te shoqerisė
qe jan te shumta dhe preokupojnė -

te cilat jan shum aktuale por ju jepet sharlatanve fjala mediokerve sabotatorve klaneve te caktuara

cenzuristve pashallarve modern qifligarve feudalve modern kriminelve te maskuar me kravata


gjithqka po ben paraja klani familjarizmi krahinarizmi bajraktarizmi intereat e caktuara -

ju jepet vlerė ju kushtohet rendesi parazitve pengueesve kozmetikve
mashtruesve te rafinuar te talentuar per demagogji -

por problemet e verteta te shoqerisė mbulohen me nje perde cenzure perde e kamufluar me demagogji
te teorizuara e te zbukuruara ne forma propagandistike qe ne fakt largohen nga thelbet dhe esencat e problemeve te verteta

shkrim i autorit xhelal ferizi ne nji rast disktuimi per gazetarinė dhe etiken gazetareske

lirik
13-06-09, 11:51
Mik i dashur Lirik, besom mė duket sikur ju humba pėr gjithmonė -
me mosfunksionimin e kėsaj faqe!
Pena yte magjike, akoma mė shumė ia shton bukurinė fjalės sė cmuar shqipe e qendisur nė shkronja...! Ju falėnderoj nga thellėsia e shpirtit qė nuk mė harroni o poet i fjalės sė Artė!
Uroj nga zemra tė jeni i lumtur dhe fati tė ju pėrcjellė nė cdo sferė tė jetės!

Nderime dhe respekt; nga antarja e forumit dardania Idila

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Te dashur lexues

jan keto fjalėt e antares se forumit dardania idiles e cila e thot fjalen e sajė nga shpirti nga sinqeriteti per autorin e vargjeve shqiptare lirikun antarin e dardanisė

lirik
13-06-09, 11:57
jEtA_1
Zonje-Shqiptare
Anėtarėsuar: 01-01-07
Vendndodhja: UK_London
Postime: 1,752 lirik

--------------------------------------------------------------------------------

I nderuari dhe i respektuari autor i shkrimeve dhe poezive zotri Xhelal Ferizi me nickun '' lirik '' , duke lexuar dhe percjellur me vemendje shkrimet tua qe ju ofron lexuesve te forumit ton shpreha deshiren ta hapi dhomen tende personale ku do te keshe pershendetje ,verejtje dhe sygjerime nga lexuesit e shkrimeve tua .
Une ne emrin time personal te pershendes dhe te porosis qe forumit Dardan ti sjellesh gjdo dit shkrime te bukura nga ana juaj pasi qe kan vler te madhe sidomos per shqipteret qe jane te emigruar neper bot dhe besoj do te mallengjehen nga fjalet qe ke thurrur ne poezit e tua me respekt jEtA_1 nga Prizreni
__________________
Edhe pas 100 vjetesh kur pluhuri i harreses te me kete mbuluar ti do te mbetesh engjulli im i preferuar......!!!

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Te dashur lexues
ky mendim ky shkrim lart esht i antares se forumit dardania emri i saj esht lart ne fillim

lirik
13-06-09, 12:38
Ignis


Anėtarėsuar: 09-05-09
Gjinia:
Postime: 368 Titulli: erdhi raca e paster Ilir@

--------------------------------------------------------------------------------

Nuk mundesha pa thėnė dy fjalė edhe unė sepse mendoj si pasardhėse Ilire e kam kėtė tė drejtė. Por nė rradhė tė parė desha t'iu uroj mirėse ardhjen tuaj!

Shpirti i lirė..... Shpirt i lirė ėshtė edhe Liriku, madje besoj se ėshtė aq lirė sa ka lejuar vetveten tė bij viktimė e sjelljeve ē'njerėzore, ndoshta nga aty buron dhe ai egoqendrizėm i tij shumė herė i theksuar......
Por mendimi im ėshtė qė nuk shkoni mė pas, edhe tek ju ky egoqendrizėm ėshtė po ashtu tejet i theksuar....

Flitet kėtu pėr rracė tė bukur Ilire dhe gjypsa ballkanik....Nė njė shoqėri prej gati trembėdhjet mijė anėtarėsh siē ėshtė FD nuk mund tė jeni ju , dy ilir dhe tė gjithė tė tjerėt gjypsa ballkanik...

Unė me kėtė pak mendje qė kam me fjalin ' Rracė e bukur Ilire' kuptoj njė rracė qė din tė dojė, tė falė, tė mirėkuptoj, njė rracė qė nuk din tė dhunoj. Ndėrsa me 'Gjypsat ballkanik' kuptoj njė rracė tė poshtėr qė fatkeqėsisht na qėlluan fqinj, njė rracė dhunuese, pushtuese njė rracė mohuese qė shkel ē'do lloj tė drejtė njerėzore....... Mė falni por mė kujtoni kėtė rracėn e dytė.....

Kush jeni ju?!
Pėrse mendoni se jeni mė shumė Ilir se sa miliona shqiptar qė fati i shpėrndau nėpėr botė?!
Mos ndoshta jetoni akoma nė epokėn e gurit apo tė hekurit duke u flijuar kėshtu pėr Shqipėtarėt e tjerė?!
Personalisht mė lodh kjo hipokrizi, mė lodh ky ligj i marketingut duke bėrė reklamė tė keqe pėr rivalin pėrfitojmė ne.

Me respekt pėr vargjet e juaja, por me indiferentizėm pėrsa i pėrket ideve , komenteve dhe vetėvlerėsimeve tuaja.

--------------------------
ishte ky nji shkrim i antares ignis antare e forumit dardania qe dha nje mendim per lirikun gjat nji diskutimi ku ilira dhe odisea dy antarė te dardanisė fyenin lirikun -

lirik
13-06-09, 13:26
Egoqendrizmi i lirikut i ka rrenjet ne fyerjet e pa ndeprera te shum te qoroditurve
qe gjat jetes time me kan befasuar
te cilet e detyruan me detyrim lirikun te sillet keq me ata-
me te kqijt pra jio me te miret ne asnji menyrė jo me te miret por vetem me te kqijtė
e ksaj bote ndaj mirėve kurr nuk jam sjellur keq -
por te kqijt ma kan sjellė ne majė te hundes dhe jeten ma benin te zezė e me nevrikosnin

profesori ne msim kur ishim nxenes dikurė na thoshte -
mjaft ma- qetsi -
kur ne benim zhurmė te pa ndalur -
mos me detyroni te behem i keq na thoshte profesori-

kur ne nxenesit e tepronim me zhurma -


e deshironim te pengonim msimin me muhabete-
thua se klasa ishte kafe e jo vendi ku duhej msuar -
dhe kishte nga ata qe e detyronin profesorin te behej i keq

edhe mua lirikun gjat jetes time disa ndytsira te pa fytyrė me detyruan te behem i keq -

kush tjeter perveq disa zhgjyranve provokator ė te kqi
manjak qe shkuan larg me provokime -
llojet dhe natyra e njerzve jan te ndryshme
dikush nuk mund ti duroj
gjithmonė provokimet e dikush duron ma shum ka ma shum qetsi shpirtrore
por disave ju a provokon sistemin nervorė ma leht sepse njerzt nuk jan te gjith te njejt

lirik
13-06-09, 15:51
lirik13-05-08, 11:18

Gabimet e shekullit tė kaluar si duket europes do ti kushtojnė shtrejt-
dhe amerikes e perendimit nė pėrgjithsi,

Gjithnji e ma shum prania ruse nė mal tė zi e nė trojet etnike shqiptare shqetson.

Nga vonesa e pa kuptimt amerikanve dhe anglezve e australianve zelandezve kanadezve anglishtfoles -
dhe mungesa e kordinimeve te tyre dhe ndikimet ne kto anė -

mali i zi dal ngadal po hyn ne kthetra tė rusve-

e ne shqiptarve do te na kputen damrėt e jetes -

dhe levizjeve te lira -

si tranziti levizja enjerzve transporti tregu turizmi etj-

si tregu su rruga pėr nė europė-

por kjo do ti ndodhė edhe europes-

ku do ti prehet tregu dhe lidhja me jugun ne europen jugore -

dhe me greqinė e turqinė-

pika synuese e rusisė esht mali i zi -

po rrethohet nga bolla e akullt siberiane dal ngadal-
Ariu polarė ka hapė gojen tash drejt adriatikut amerikanėt e ngatht e ngadalshėm
qe po na befasojnė me ngathtesi e kriza -
tė cilve ju ka ra dollari -e standardi -dhe jan mbushur borgje deri ne fyt -


dhe ju mbeti vetem emri si duket-

po humbin nė fushen e dominimit.

Rėnja e dollarit pengon edhe forcen e tyre vepruese ne europė -

dhe mė gjerė -

dhe rusija me kapitalin e saj dal ngadal po fut hundet neper pika synimi kryesorė deri edhe ne nigeri te puse4t e naftes atje e ne disa vende te ballkanit serbi mali i zi
tash pėr tash ėsht mali i zi ne shenjester te rusisė -si rrugė gjeostrategjike qe e thanė ne kurriz europen dhe perendimin e ameriken nese ajo i nderprehet -
por si duket amerikanet me shum vonesa po i shohin disa rreziqe -
e ndikime


ku amerika si duket po e humbė betejen.
ose nuk po ka fuqi me ndikue

Nė sy tė rusisė si duket nė shėnjester ėsht valdanosi -baza e dikurshme afer ulqinit e adriatikut

nji nder pikat ma te bukura ne adraitik afer ulqinit ne zonen etnike shqiptare.
me shum bukuri e pyje jo larg zonave bregdetare ku ishin te stacionuara bazat serbe dhe arsenali i madh tekniko luftarak i ish jugosllavisė pansllavo ruse serbijane -


Mbasi hrushovi dikurė provoj ta vendosė nji bazė ushtarake ne shqiperi afer karaburunit ne ne pasha liman dhe deshtoj me

bazat ruse
dhe nuk arriti ti vendoste ather afer perednimit dhe detit adriatik--


tash pasardhsi i ti-

breva ruse

putini -

agjenti i kg“b s tejet i rrezikshėm syrin ja ka vu valdanost.dhe krejt malit te zi-
Ka kohė e vite qe i kam alarmuar disa biznesmen shqiptarė
dhe disa personalitete me rendessi me nji leter shkrimi per rrezikun-

qe na kanoset nga ruset ne ato zona ku mund ti blejn te gjitha objektet turistike e ti vendosin ndikimet e tyre pansllave me anė te pasurisė se tyre qe e investon komplet kgb ja agjenturė ruse per shkaqe te ndikimit pansllav kolonialist ---por un kam thanė dhe po e them -

sa i perket pasanikve shqiptarė-

fjalen e kam pėr disa prej tyre-

mos ta prefshin rrugen-

ata me duken kombtarisht shum tė dyshimt-

dhe nuk me duken se i sherbejn interesit kombtarė.


Ka vite qė paralajmroj pėr kėt rrezik-te blerjes se objekteve nga ruset ne mal te zi-


sepse rusia dal ngadal po e shtrinė ndikimin ne mal tė zi -

e amerikanėt si duket ju intreson vetem te vendosin njė bazė ushtarake dikund -

dhe te izolohen nė te-

nė at oborr tė mjerė-te tyre te ngushtė e teper shkurtpams ku ata a thua nuk e dijn se prej nga mund te rjedh paraja e te ardhurat
qe ju shkojn rusve qe ata dal nga dal nji pjes e tyre po pasurohen -e shqiptart po varfrohen-


thua se amerikanve nuk ju intreson se qka ndodhė pėr rreth-

ndersa europa tradicionalisht sillet akoma me mbeturinat e simpative prosllave


Ritja e euros karshi dollarit pengon praninė amerikane nė kto anė


ME KOHė JU KAM SHKRUAR LETRA DISA STRUKTURAVE DHE BIZNESMENVE SHQIPTARė

te gjejn forma dhe ti kapin ato pika me investime


dhe prani etnike


por kujt ti thuash e kujt ti flasėsh

shqiptari neper shekuj nė gjumė si gjithmonė-

hataja e kokes se tij mendjemadhsia-

injorimi -

kokė perpjetė mediokrtiteti-
shkurtpamsija-

gjithmonė me vonesė duke i pa gjėrat -

dhe mandej duke shit dokrra -

ashtu siq po shesin per mitrovicen-qe sa vite e mitrovica u bė de fakto etrni serbe ne veri edhe pse nuk ishte asnjiher mbi 3 perqind serb prandaj absurdet vazhdojnė e ne mitrovicė nuk po kthehen njiqndmij shqiptatrt e ikur nga zona e mitrovices dhe zveqanit -me rrethina

per kto probleme per te cilen ne kohrat e para luftes publikisht dhe hapur jam shprehur neper tubime

ne mergimin e largėt por ather nuk kisha internet por shkruaja neper letra -te cilat i mbaja ne dosjen time te shenimeve por q i duhej kujt kjo kur gazetat mendjemdha nuk ti botojn letrat
sepse gazetat tona veprojn me te njofshem e me klane ashtu si edhe mediat e televizioni
qe vetem djalli e di se ne sherbim te kujt jan -
por nuk me duken se jan ne sherbim te qeshtjes kombtare


se ajo zonė gjendet ne rrezik pra uqlini e valdanosi e komplet mali i zi rruga e jonė jetike e shqiptarve dhe e perendimorėve nga perendimi -


Por ja qė per fat te keq analfabetat po kan perparsi-

dhe gjithmon po dalin ne krye te zhvillimeve-

kush ishin ata shkurtpamsa qė e lan mitrovicen nen serb-

te ciles sot po ja shohim sherrin-

e do te ja shohim me shekuj-

ata pra ata te cilėt un i njoh kush jan-

dhe kam informata per ta -

e di se sa kan vlerė dhe menquri -

ata nuk shohin ma larg se hunda e tyre-

as nuk ishin asnjiher njerz te shquar e te denjė per diqka kombtare por dolen si mizat pürej dheut

duke mos qenė ma parė kurfar veprimtarsh as kurfar faktorėsh
vetem te ne shqiptart njeriu behet mbret mbrenda nate askund tjeter ne botė jo pa derdhur djers te mdha neper vite me kontribute
Pra ata edhe na u bėnė dikusha gjat rrokullisjes sė ngjarjeve -

dhe futen hundet aty ku nuk e kishin vendin -sepse nuk ishin te zotet as nuk dinin


edhe pse nuk kishin kurfar largpamsije strategjike
as njohuri politike as ushtrake-

as kurfar pregatitje -

e deshmuan me shkurtpamsinė e tyre katastrofale .pasojat ete cive sot po i ndjejmė -
Te kalojm tash pak te mali i zi Fjala ishte te valdanosi -

njė parajs e vertetė mbi tokė njė gjiri i ulqinit-

ku agjentet e kgb s ruse si investorė tė maskuar po i sillen teritorit per ta vu shputen e ariut siberian
aty dhe ndikimin --

dhe te mbeten aty te pranishem me shekuj-ku do te mund te ushtronin ndikim -


ka mundesi qe pregatisin aty pastaj edhe bazė raketore ruse siq tentuan ne pasha liman -

dhe karaburun dikurė -

gjat kohes se sundimit te Enver Hogjes.


Sa u gėzuam pak qė u hoq ndikimi ushtarak serb ne gjirin e kotorrit e ne baza tjera e ne valdanos-

rreziqet te cilat po sillen tash nuk jan te vogla -

perendimi po paraqet vonesė tragjike -

MALIN E ZI DUHET PRANUAR MENIHER NE EUROPė-

SOT -

TASH-

PA HUMBUR KOHė ASPAK AS NJI MINUT -

DHE PRANIA EUROAMERIKANE DUHET TE JET NE SECILEN PLLėMBė TE MALIT TE ZI-

KJO ėSHT ARTERIE ZEMRE QE LIDHė EUROPEN -

KU DUHET TE LIDHET AUTOSTRADA PER KROACI-

BREGDETI PER MAL TE ZI SHQIPERI GREQI TURQI-

E PASTAJ NE AZI -

PASTAJ NE TE NJEJTEN VI EDHE HEKURUDHA -

NDIKMI RUS ATY NUK GUXON TE JET I PRANISHEM ASPAK -

NE ASNJI FORMė-

AS SA NJI FLETė DUSHKU -

POR JA Qė NDIKIMI DITA DITES PO SHTOHET-
BIZNISMENET RUS PO BLEJN ANDEJ GJITHQKA -

PER FAJIN E EUROPIANVE DHE EMRIKANVE E SHQIPTARVE TE VONUAR E TE NGDALSHEM-

E SHQIPTARVE QE KURR NUK ARRITEN TE ORGANIZOHEN NE FUQI INVESTUESE SEPSE SHQIPTART JAN TMERSOSHT TE PERQARė DHE VUAJN NGA NGATHTESIA EMEGALOMANIA EGOIZMI MOS SOLIDARITETIT E MOSNJOHURITė LARGPAMSE

AUTORė I SHKRIMIT XHELAL FERIZI LIRIKU NE MERGIM

lirik
13-06-09, 16:05
FARE NUK FIGURON AS IDEJA MA E VOGEL E bashkimit te pasanikve shqiptarė -PER TU FUQIZUAR E PER TE BLE OBJEKTE AS NE TROJET ETNIKE E AS NE VENDE TJERA ME INTERES STRATEGJIK

projekt te cilin u mundova heshturazi ta realizoj me vite por nuk arrita per shkak te nji lloj mentaliteti -

E KOKėTRASHSIE TE DISA AHMAKVE QE NUK NJOHIN KURFAR STRATEGJIJE LARGPAMSE DHE TE LARGOHEN NGA MENDJEMADHSIA E TYRE E HAJVANLLEKU -

qe me len pa koment PA DITURIA E te ktyre njerzve plot shpirtvopgelsi -

dhe mendjemadhsi qe nuk ka shembull ne botė .


Duke u vonuar tragjikisht dhe duke mos kordinuar asnjiher planet e perbashkta
vendet dhe teritoret hotelet po blehen nga rusėt- ne mal te zi -

me para ne dorė te cilat i jep direkt kgb ja ruse u a jep per qellime politike gjeostrategjike dhe te pranisė e ndikimeve -

per qellime invazioni-dhe pasurimi per qellime dominimesh -

per te ja mbyll shtigjet europes-

praninė dhe tregun-

ne mal te zi dhe per ta shtri ndikimin serbo rus-

amerikanve si duket ju intresoj vetem bonstili ne kosovė asgje ma teper -

ajo pikė dhe asgjė tjeter


si ka mundesi pra gjith ky mjerim ne kosovė dhe gjith kjo vonesė e kjo indiferencė duke mos u bė kurfar perpjekje per te parandaluar qellimet e rusve ne ballkan-.


KOSOVA e te gjith shqiptarėt e gjorė te shperndarė

SOT PARAQET NJI VARFRI EKSTREME-

QKA SIPAS MENDIMIT TIM
me keto veprime te superfuqive-

nuk paraqitet ndonje vullnet i veqant per aleanca dhe vllazrim me ne-

as bashkpunim serioz-

perveq talljes me ne te kriimit-kolonizimit papunsisė ngecjes qe te mos na marrin asnjiher serizoisht si partner aleat - as si zhvillim ekonomik as integrim as partner serioz per luftra te perbashkta kunder armiqve te perbashkt -por vetem objekt te nji mozaiku ne ballkan -kryesisht lojra me ne


shqiperia dhe kosova na paraqiten si dy tampon zona mozaik-
te interesave te caktuara por jo ne favor te shqiptarve -por jo si aleat serioz dhe partner-


perndryshe do te ju ndihmohej nė fuqizime ne ekonomi-

dhe fuqizim poltitik e ushtarak -

qė tė jen partner dhe miq e aleat te perendimit -

te pasur dhe te fuqishem-

e jo gjithkund shqiptart te varfer e te rrethuar me viza-


qe nuk paraqesim kurfar faktori-

ku me perjashtim te nji teritori koloni ku te gjitha firmat i skllavrojnė te huajt kolonizojn shfyrtzojn barbarisht minierat tona
dhe
sabotojn kryesisht te te huajt i bejn kto veprime antishqiptare

e ne mbesim me gishta ne gojė te varfer dhe kurfar faktoresh-

nuk e shoh nga aspekti i aleances nji sjellje te tillė -

por nji tallje me ne -

forma mozaike tampone zonash dhe si nji koloni -ku shqiptart trajtohen si sklelver te kohrave moderne -


ku vijn e zhgrryejn -kolonizojn thithin minerat tona pa kurfar kriteresh -


kush te don-

mbi pasurin e trojet e hiset e te parve qe na i lan stergjysht -

njė gjė tė till kolonializem e shfrytzim e bente edhe serbia-

te minierave shqiptare -

pra ma teper me duket se sikur kemi ndrru sundues se sa sikur kemi gjet aleat.

--------------------------------------------------------------------------------

shkrim nga autori xhelal ferizi

lirik
14-06-09, 12:36
I lutem stafit dhe moderatorve te te forumit shqiptar .com qe te ken mirkuptim per gabimet ne ndonjė harresė te germave ne ortografi dikund dikund ne vargje -
nuk po jam ne gjendje ti kontrolloj te gjitha gabimet ne vjersha -


ka gabime ne disa germa -per shembull ne vend se te shkruhet shkrep esht shkruajtur sqep ose dikund nodj germė esht harruar por besoj se lexuesi e kupton

te cilat nuk kam mundur ti kontrolloj-
per shkak se thjesht nuk po mundem ti kontrolloj -

as nuk po arrij ne secilen germė te koncentrohem-

nuk po kam ma koncentrim sa duhet ti kontrolloj-

te gjitha -

dhe mendoj se un e meritoj
nji tolerim te vogel apo jo -

edhe pse po bashkpunoj me forumin qe te mos lė gabime ne ndonje germė per shkak se edhe nganjiher po kam dhimbje te syve pra gabimet po behen pa qellim besoj se kuptohemi drejt pa hile e tendenca -

ka raste kur mendoj se nuk ka gabime por megjithat kur i rilexoj her pas here e shoh se gjej gabime ne vjersha aty ktu germat kan lshime per shembull kam dashur te shkruaj shkrepi e kam shkruajtur sqepi kam gabuar-


poashtu moderatorėt nuk duhet te bien pre e gjithfar lloj psikopati e manjaku e njeriu naiv e gjithfar lloj antikombtari e provokatori te qellimshem qe dalin ne forume vetem per te provokuar --
qe u deshmuan me veprimet e tyre rrugaqe te smura e destruktive -

forumi nuk duhet te dorzohet para gjithfar lloj njerzve qellimkqi provokatorė-

por duhet te ket gjykimet e veta te drejta -dhe te paanshme -

baraspeshat e veta dhe principet e veta te gjith jemi shqiptarė me te drejta te barabarta pa dallim -


provokatoret kur jan regjistruar te gjith i kan pranuar rregullat e forumit -

dhe te gjith e kan shkelur betimin sepse me fyerje dhe provokime kan penguar dhe shkelur rregullat e forumit -

nuk paten te drejt me fye e me denigru njerz publikisht -

sidomos ata qe mshefen pas maskave e fyejn njerz-

fyejn ata njerz qe kan dalur me emer e mbiemer -
ku qendron ktu drejtesia as nuk esht fer aspak

-
te gjith ata njerz nese jan trima e burra le te qerojn hesapet ne privat mesazhe -

por jo te fryhen ktu
para lexuesve -


te mshefur pas maskave dhe le te dihet se te gjith ata qe nuk qerojn hesapet privat mesazhe ose nuk japin imeila privat per tu shkruar e per te qeruar hesapet qoft ne dialogje qoft fizikisht por ne publik e mshefen pas maskave jan njerz te ligj -te pa trimni te pa zemer frigacak te pa vlerė prandaj shoqeria nuk duhet te jap as pers pare ne ta se nuk jan te fism as burra as trima
jan thjesht njerz te ligj qe fryhen ne publik

jan te pa vlerė as nuk jan burra as trima as nuk kan kurfar vlerash -


deri sa ekziston trimeria ekziston burreria le ta tregojn ne privat-

si fyerjen si kundershtimin si dyluftimin -e te mos e shqetsojnė shoqerinė llafazani e provokoatroi kurr nuk ka burrni as trmieri as nuk ka zemer per kurfar dyluftimi vetem te mshefet pas maske e te lalfazanoj si nji lavire bushter qe lehė prapa mureve -----prandaj shoqeria e as forumi nuk duhet te ju jep rendesi atyre njerzve qenje te mykura te shoqerisė llumi i shoqerisė por rrespekti duhet te ju jepet njerzve qe mbajnė principe e kulturė-
te gjith ata qe provokojn dhe nuk dialogojnė ne menyrė te fisme e kulturore ose me arsye me edukatė pa fyerje
per mua ata jan bastard te pa edukatė dhe te pa civilizuar -jan njerz destruktiv qe nuk kan kulturė-


prandaj shoqeria forumet dhe i gjith kombi ne ata njerz qe nuk kan vlera te fisme e as kurfar burrnije-

e nuk kan zemer te mos i marr fare per njerz me vlera -dhe te mos brengoset shum per ta ma shum le te brengoset per drejtesi se sa per ata te pa fismė

dhe te mos jep pes pare per ta -

sepse ata nuk jan qytetarė qe vlejn as sa nji mizė-

trimi e burri e i fismi del ne privat-

aty shtrengohen dhembet e mbrehen shpatat ose dialogu por jo pas maskave lavire -

burrninė e tregon ne privat mesazh secili ose duke e dhen imeilin privat per qfardo qerimi te hesapeve -

ne privat mesazh kerkon dyliftym-

qfare do qoftė por jo provokime ne publik-per te shetqsuar shoqerinė e per te penguar forumin e diskutimet e njerzve

per te penguar te tjeret -
prandaj ka ardh koha qe ne shqiptart duhet ti ndajm njerzit e vklefshem dhe te pa vlefshem-

kush do qofshin ata pqa marr para sysh se qka i kemi e kush jan-

dhe po e them hapur se praktika e maskave e njerzve pa adresa qe mshefen pas emrave aspak nuk me pelqen ne forum-


KOMENTET NEGATIVE ne temen time le te ndalohen -po mendoj destruktivbe provokative-

por ajo te atyre njerzve qe jan te entuziazmuar e qellim mirė te japin mendimin e tyre rreth vargjeve te mia -

sepse kjo ngjan ne diktaturė dhe diskriminim -

pastaj shum leht esht te dihet komenti negativ e ai pozitiv qellimkeq -

qe esht jasht teme dhe ne funksion te qellimit te keq -

te gjitha komentet jasht temave do te duhej gjykuar-dhe dallohet natyra e provokimit te gjith e dallojmė

e jo te diskriminohen ata qe jan ne lidhje me temen dhe flasin me qellimin e mirė pa fjalė fyese e poshtruese -


NE RASTIN TIM MODERATORET KAN LEJUAR FYREJET NE KET FORUM SHUM GJAT KOHė SEPSE KAN PRIVILEGJUAR MANJAKET
ose nuk ekan kuptuar me kohė ose kan lejaur per arsye tjera -

ne forum fyerjen ndaj meje te gjith e dijnė ket fakt te pa mohueshem --

dhe gjithqka jash temave dhe provokatoret qka ka ken ne kundershtim te rrept me rregullat e forumit-

ne rastin tim jan shkelur ligjet dhe rregullat e forumit pamshirshem .


ME NDERIME autori i vargjeve shqiptare Xhelal Ferizi


gjithmonė kunder diktatures -

gjithmonė per fjalen e lirė te arsyeshme dhe te dinjitetshme -


gjithmonė kunder pisllekut-

ligsisė dhe rrugaqerisė-

degjenrimit dhe zhgjyrit e gjelozive te smura -

gjithmonė kunder tendeciozes-

me negativitete e poshtersi dyftyrshe -


kunder genjeshtres e pa besisė-
dhe pa ftyrsisė -

kunder njerzve te ligj provokatorve -


te pa kurfar feje e pa kurfar etike -

gjithmonė kunder te pa fismes -

e dinakrisė e shpirtzijve te pist-


gjithmonė kunder atyre njerzve te pa personalitet -

te pa princip te pa kriter te pa besė dinak


edhe ma parė e ua ndaluan publikut fjalėt e lira -

esht dashur te ndalohen negativitetet e tyre e jo te publikut te entuziazmuar por te manjakve provokatorė -
qe lshojn e gjuajn fjalė mbi mua-

e tentojnė te njollosin emrin tim pa baza e pa arsye -

nga motivet e smura armiqsore antishqiptare qe i kan ne shpirtė e ne gjenetikė -


-sepse njerz te tillė nuk jan normal ne psiqikė por te luajtur mendsh-


per shkak se un asnji borgj atyre nuk ua kisha -


perndryshe si ka mundsi qe shizofrenia e tyre nuk ndalet me vite kunder meje -

e nuk kam deshirė qe moderatoret e nji forumi kaq te madh shqiptarė-

te bien ne kurthat e tyre te horrave psikopat e manjak-

gjoja me do far vrejtjesh ndaj meje-por qellimi ishte provokimi -


paraqiteshin ne fakt ishte thejsht sadizemn i tyre manjak i pa kufi-

prombleme mentale shizofrene -

qe nuk ndaleshin -

ishte barbari primitivizem poshtersi e ndyrė -
e pa fund bajate sadizem gallatė manjake shpoti te pa fundme te smura te njerzve qe nuk dijn kur dhe ku jan kufijt

e normales -thjesht barbar te smurė te pa kulturė provokatorė -
me defekte shpirtrore -

prandaj i lutem stafit e moderatorve -

te percaktojn ma mirė vendine pozicionin tim -

qe te mos neperkembem ma nga barbaret-

e te mos i ndalojn komentet pozitive por vetem ato negative-

se un askuj nuk i kam borgj por edhe gabimet-
ne vjersha -

qe do ti permirsoj te mos me qesin para faktit te kryer me diktaturė-

se nuk jemi ma ne kohen e regjimit enverian-

por me bashkpunim e mirkuptim arrihen te gjitha-

pra un po bashkpunoj dhe po tregoj se cila vjersh mund te fshihet -

ose nese ju lodheni per ti fshi ato qe them leni te djyat ate me gabime dhe ate pa gabime-

e di se esht e bezdishme kjo por nuk po arrij dhe nuk po arrij qe ti kontrolloj te gjitha gabimet -


Gabimet aty ktu ortografike jan po ka por thjesht nga e kaluara ime me vuajtje jan shfaqur edhe veshtirsitė e harresa- dhe nuk po mundem ma secilen germė ta kontrolloj e te koncentrohem -
e vertetė esht po ka gabime -

por moderatoret kan mundsi te fshijn at vjershė qe them un-
ku ka gabime -
per shkak se un po shkruaj shum jo vetem vargje por jam i angazhuar edhe me punime tjera-dhe detyra tjera e strese ditore -

--------------------------------------------------------------------------------
ky shkrim i i autorit xhelal ferizi i esht adresuar dikurė ne nji formė tjeter forumit ma te madh shqiptarė forumi shqiptar .com e ma vonė pastaj esht ndryshuar pak ne tekst dhe ju esht shkruar
stafit dhe moderatorve te forumit per shkak te provokimeve te shumta kunder autorit qe pastaj ma vonė provokimet u ndalen
por kan zgjatur shum nga disa njerz te smurė nga zilija e shpirti defekt barbar i mykur

-----------------------------------

lirik
14-06-09, 23:37
Ju falemnderit per fjalet tua i nderuari lirik, ishin koherat momentet dhe vullneti per te shkruar e per te bera analiza ne forume,
nuk je i vetmi qe pyet se pse nuk jam aktive si me pare,
apo pse nuk shkruaj si me pare,
por ja qe me eshte ikur vullneti qe kisha dikur,
mandej jam dhe e zene me pune te perditshme qe jane me te rendesishtme se kjo bota virtuale qe mjafte sjelle dhe shqetesime ne jeten tone nga disa njerez egoista ,
genjeshtare,
lajkatare dy ftyresh,
dinake,
qe mundohen te shkelin me ate dyftyresin e dinakerin e tyre qe cdo moment
qe has ne ta,
qe jetojne e ushqehen me keso gjera , njerez qe nuk njohin respekt!

Ju falemnderi nga ana juaj qe cdo here me vleresoni larte shkrimet e mia,
si ketu dhe ne forume tjera!

Cmoje vullnetin tende ,penden tende te palodhur dhe lexoje poezite tuaja me endje!

Te pershendes dhe nje keshille te vogel ,
te mos ua varesh veshin apo syrin fjaleve te njerezve qe nuk u ka mbete gje tjeter ne jeten e tyre te zbrazet pos te vien ketu dhe mundohen te perulin te tjeret

dogzona autore e kti shkrimi
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,
Ky shkrim ketu ma lart esht shkruar nga mikesha ime dogzona antare e forumit dardania
------------------------------------------------------------------------------------------------


PERGJIGJE NGA LIRIKU

Duke qenė se un liriku antari i dardanisė edhe ne rininė time e kam njoftė shoqerinė e miqsinė -
me shoqe e shokė e miq e njoh edhe sot-

e do ta njoh-
dhe ja nje mikeshė e imja antare e forumit DARDANI A

-

qe quhet dogzona
ka shkruar ket shkrim ne temen time te vargjet -

i jam mirnjohse dogzones
dhe e di vuajtjen e njerzve -
por njerzit duhet te kuptojn diqka ne ket jetė duhet ta dijn se bota esht edhe me njerz te kqi e jo vetem me te mirė se ka edhe te kqi dhe duhet me ju perballu dhe kundervu atyre -
njerzve te kqi -sikur te mos kishte njerz te kqi nuk do te ishte as ligji as gjygji as policia
as prangat as arma per ta as shkopi


ne fakt e di se ka plot njerz te mirė te dashur dhe te urtė e te njerzishem qe merziteshin nga te kqijt dikurė -

me kujtohet shoqet tona ne shkollė te gjenerates time qanin merziteshin vuanin
dhe shpreheshin kshtu-

ma mirė mos me ardhė hiq ne shkollė -

dalin rrugaq dhe na ndalojnė na bejn oferta na bezdisin per dit -
nuk jemi te lira na ndalin na provokojnė disa na thonė edhe fjal te pista

deri sa vijm nga shtepija ne shkollė -

e nga shkolla ne shtepi -
na merzisin na nervikosin na ndalin kur nuk jemi te disponuara per bisedė kur nuk i duam nuk guxojm te ju tregojm familjeve per shkak se mos behen bela e te kqija -

ne nuk duam ti pranojm dikuj me kalu ne kemi ardh ne shkollė e jo me kalu me djem kur nuk jan kohrat as kushtet as me fillu avantura - as me i pranu secilit qe na del me na ndalė ne rrugė keto jan fyerje per ne keshtu ankoheshin ato athere
pra kishte probleme per qka sinqerisht me vinte keq-


e di se sa po delnin nga shkolla fillonin ndalesat e djemve ne qdo 50 metra e ndalte femren
ndoj mashkull -
duke ju vardisur ä-
ose kishte kerkesa me kalu me te -
pra shqtesoheshin femėat shqiptare -

edhe pse nuk jepnin shenja se e dojn at personin personi dilte e behej i bezdisshem duke e ndalur
ne rrugė femren qdo her edhe per qdo dit
edhe tregonte kercnim edhunė dhe nuk i ndahej -
kishte edhe probleme kur kerkonte edhe dhunshem me i pranu me kalu me te

po keshtu ishte ne kohen time e mbaj ne mendė kishte probleme -

por ja qe jeta ka probleme-

te gjith njerzit nuk jan te mirė ka edhe te kqi-

pra ka njerz qe ngacmojnė provokojnė nxisin kerkojn sherre jan te kqi -

por ka edhe te mirė engjuj te dashur dashamirė te
edukuar bota e tillė esht me gjithfar llojesh -
liriku autor i kti shkrimi

lirik
15-06-09, 00:22
--------------------------------------------------------------------------------

Lirik i dashuri im pa dashur te mohoj krijimtarine tende, te respektoj per ate c'fare beson i dashur ............
Poezia, lirika nuka jane kopje.... poeti eshte boehem, eshte shpirt, eshte une ti ndjenja , perjetimi..... I dashur ka shume dite qe te lexoj ..... Ti vjen ne kundershtim me parimet tua , ne kundershtim me nje shpirt poetik, poeti fal......poeti kupton....poeti ndjen.....poeti per hir te poezise faben hallall........poeti nuk eshte kurre burokrat......poeti eshte shpirt dhe shpirti simbilizon madheshti dhe modesti gje qe tek ju i dashur shoh qe mungon....
Ne nje nga kritikat tua lexova qe nuk jan burra ata qe maten me femra dhe nuk kalojne pos disa postime dhe beni te njejten me ate qe akuzoni.
pranoni fjalen time i dashur jo si kritike , por vetem si nje ambasadore e nje shprehije te lire lirike......
Pashko Vasa me krijimterite rilindase ka vdekur kaq vjet........nuk mund te pranoj te rilexoj nje Pashko Vasa i gjinhkend tjeter te asaj epoke te zgjohet me Amnisi dhe te shendrroj vargjet lirike te asaj epoke ne shfrytezim te epokes se re .......
Gjithsesi shkruaj Lirik sepse je ti dhe ekzistojne ato qe ndjen, por mos reago ashtu.....modesti i dashur... nuki na duan te gjithe dhe nuk duam te gjithe .....
Ahhhhhhhhhh sikur te mund te respektonim vetem kete!!!!!!!!!!!!!!!

---
Kjo mikeshė qe e ka shkruar ket shkrim ktu lart quhet Ignis esht antare e forumit dardania
qortimi i saj dashamirė ndaj meje pranohet nga ana ime -
por ignis e nderuar mikeshė vertet un kam rrespekt per femren -
ju akuzen ma ngatrroni pak -un ju kundervihem me fjalė atyre femrave qe me ngacmojnė ato ferma qe me fyejn me qellim ose nga pozicioni i ndonji nxitje nga dikush me gjuajn me lalfe e shpoti te
liga prandaj edhe ju kundervihem me fjalė me argument -
parimi im nuk kam punė me gra nenkupton ju shmangem sherrit me to sepse femra esht femer-
edhe nese te sulmon fizikisht duhet me ja mbajt duart qe te ja pamundesosh me te goditė
e jo me i ra mashkulli sepse me femren mundsiht nji mashkull burrė nuk rrahet -

kshtu e ka nji burrė i fisshem fisnik -

por kur nji femer te ngacmon te perlyen te poshtron publikisht me fjalė te provokon e ti nuk i ke borgj
se paku me nji argument mund ti kundervihesh e te mbrohesh duke luftuar per pastertinė tende -
ti thua leshoja rrugen gjelozve te smurė ziliqarve me shpirtė defekt te paperpirsueshem aty ke shum te drejtė ka pasė raste kur ua kam leshuar por nuk kan dit te ndalur ketu qendronte problemi-
megjithat mirė esht me u largu aq sa mundet njeriu por ka raste disa njerz te paskurpullt ti mbyllin shtigjet qofshin ato femra apo mashkuj -
e di se fjalen eke per shkak se un ju kundervihem disa njerzve ne provokime qe ata mi bejnė por
ti ke te drejt duhet shmangur njeriu nga aq sa mundet nga disa ziliqarė te smurė ne fakt
un ksaj ilires qe me provokoi nuk ju kunervuna shum ajo me tha je poeti i deshtuar -
un i thash ilirė moj vockelsirė ndoshta kam gabuar edhe ket pse i thash e nuk heshta -
nuk e di o ignisa e nderuar a e ke ketu te rasti i ilires ket vrejtje se un po bie ne kunershtim
me parimet e mia qe kam thėnė se nuk kam punė me gra do me thėnė edhe nese femrat sulmojnė
ne forum mos u merr me to -
por pozicioni im esht i veshtirė sepse disa njerz po dalin me maska e po me gjujn nganjiher me disa llafe cinike ngacmuese provokuese qka po ndikojn ne reagimin tim njeriu ka dobsi edhe un kam dobsitė e mia pa dyshim se nuk jam i perkryer -----------------------------------------------

lirik
15-06-09, 13:18
Per Shkaqe Te Veprimtarisė Sė Pa Nderprereė Udb Ja Shpifi Shum Fjalė Tė Ndyra Dhe Tė Poshtra Pėr Mua dikurė nepermes te disa shpifsave shqipfolsa -
---

Ashtu Siq Shpifi Per Shum Shqiptarė Tė Tjerė Me Dezinformime Te Poshtra -

Ja nji rast interesant se mund te genjej nji shtet zyrtarisht shtetitn tjeter -
habitem se si esht kjo e mundur

Para Disa Vitesh-

Nuk Ka Shum Vite Dy Apo Tri

Nji Shok I Imi Ish I Burgosur Politik Kėrkoj Shtetesinė Gjermane ne gjermani pas kishte shum vite ne gjermani-


Dhe Kur Kėrkoj Tė Hiqte Shtetesin ė Jugosllave-

Pra Meqense Nuk ėsht Sekret-

Po E Ceku Emrin Dhe Mbiemrin E Personit-si diqka dokumentare

Quhet Xhavit Topallaj Nga Fshati Vitak skenderaj

Drenicė

Xhaviti Ishte Disa Vite Bashk Me Mua Ne Burg si i burgosur poolitik

I Akuzuar Per Grup Per Veprimtari Armiqsore kunder jugosllavis se athershme


Mbas kryerjes se Burgut Ka Shkuar Ne Sherbim Ushtrak ne kazermat jugosllave -

Ku Mezi Me Gjysem Shpirti Ka Shpetuar Pa U Ekzekutuar e likuiduar fizikisht dhe mi tregonte vuajtjet e tij se si Ju Ka Shpetuar Kurthave te armikut -

Ne Ushtrin Jugosllave-

Ku Deshten Ta Vrasin disa her por per fat shpetoj -


Mbas Kryerjes Se Sherbimit Ushtarak ne at jugosllavi antishqiptare -


Xhaviti Detyrohet Me Ik jasht koosve Per Shkak Te Ndjekjes Nga Udb Ja-

Martohet Me Qefsere Malajn -
Kusheriren E Te Njohurit Heroit t e Popullit Regjep Malaj -


Pas Disa Vitesh Ne Gjermani Xhaviti Kėrkon Shtetėsinė Gjermane -


Gjermani E Kushtzon Xhavitin Dhe I Thot Duhet Hequr shtetesia Jugosllave
si kusht per ta marr shtetesinė gjermane -

Pra Shtetesija Jugosllave -

Serbija Nuk Pranon Te Ja Heq Shtetsinė jugosllave Gjavitit-

Dhe Zyrtarisht I Raporton shtetit Gjerman Se Xhavit Topallaj Nuk E Ka Kryer Sherbimin Ushtarak-


Ne Jugosllavi -

Prandaj Nuk I Mundsohet Heqja E Shtetsisė Jugosllave-


Perveq Asaj Zyrtarisht -Jugosllavia-

Nuk Pranon Se Xhavit Topallaj Ishte I Burgosur Politik -por e paraqet para organeve gjermane si terrorist qe kekrohet dezertorė qe nuk e ka kryer ushtrinė -

por faktet gjygjsore te vendimit te gjygjit jugosllav ku dokumenti gjygjsorė me vulate gjygjit jugosllav -

per qka esht denuar gjaviti -

mjafton qe shtetit gjerman ti besoj plotesisht gjavitit -e jo serbisė rrenacake dezinformuese e cila kurr nuk e flet te verteten dhe esht diskredituar me rrenat e saj aq sa ka neveritur boten duke u diskredituar si dezinformues rrenacak te pa shembullt ku asnji shtet ne botė ma nuk i beson fare kurfar versioni zyrtarė te serbisė -
Ja Pra Se Si Vepronte Kjo E Zezė Jugosllavi me rrena eraporte te rrejshme ku vet shtetet e europes disa her kan delkaruuar dhe jan ankuar se gjithmonė ish jugosllavia i ka genjyer e dezinformuar
shtettet e europes sepse te lindur per dezinformime jan ata serbet e zi-Xhaviti Kishte Kryer Sherbimin Ushtarak Ne Jugosllavi deri ne diten e fundit -

Dhe Kishte Vuajtur Shum-edhe burgun e ka krye deri ne diten e fundit jam vet deshmitarė e di kur esht liruar i ka pewrfunduar denimi dhe ka shku ne shtepi -

pastaj i ka ardh ftesa per sherbim ushtarak dhe esht lajmruar ne ushtri ne kazermen jugosllave

Nga Provokimet Ne Ushtri kishte perjetuar disa kurtha te rrezikshme -

Sepse Kishte Qen I Burgosur Politik dhe ishte ne sy te shtetit mundsisht per nje riburgosje pro ksaj here ne sherbim ushtarak por per fat transferohet ne nji kazermė tjeter -


Mbas kryerjes se sherbimit ushtarak gjaviti leshon jugosllavinė dhe kerkon azil politik ne gjermani

pas shum viteve i plotson kushtet per shtetsi gjermane -
gjermania ja qet kusht heqjen e shtetsisė serbojugosllave -

dhe kur paraqitet zyrtarisht heqja e shtetsisė jugosllave -

jugosllavia dhe regjimi qetniko serbo mafioz i pa moral dhe si gjithmonė rrenacak-
ja paraqet zyrtarisht verzionin e rrejshem shtetit gjerman se gjoja xhavit topallaj
nuk e ka kryer ushtrinė jugosllave -ja qfar rrene e pa shembullt -
se si mundet nji shtet me e genjy shtetin tjeter edhe zyrtarisht -
e ket e ben serbia tradicionalisht kriminale


PDhe Ja Se Qfar Raportesh Shtetrore I Paraqet serbia sdhteteve te huaja per shqiptarė se qfar regjimesh kriminale jan e deri ku shkon intriga serbe e flliqur e pa besė dinake dhe rrenacake e diskredituar ne gjith boten e njerzimit qe askush nuk i beson ma serbisė edhe me fol serbia se ka diell e gjith bota mund te dyshoj per ket - ja se qfar sjell rrena dhe morali i prishur qe me shekuj vetem me genjeshtra e shpifje u mor pansllavia -
Ajo serbia zyrtarisht ja ka paraqit versionin zyrtarė Gjermanisė Se Gjoja Xhavit Topallaj Nuk E ka Kryer Sherbimin Ushtarak qka fare nuk qendron kjo gjavit topallaj e ka kryer sherbimin ushtarak deri ne diten e fundit te fundit pa asnji dit falje -Turp Apo Jo -

Turp I Zi -

Njė Shtet Zyrtarisht Te Merret Me Kso Mashtrimesh e rrenash -

kush mund ti besoj ma mbi dhe seerbisė sojit ma te keq te shtriges mbi glob qe ka pa ndojher historia e njerzimit mashtruese rrenacake fund e krye armike e njerzimit e qdo lloj civilizimi
shoveniste e smurė mafioze dinake dhelper e pa skurpullt grabitse e tolkave te huaja mizore dhe bizare

Ja Pra Se Si Shpifte ish serbo Jugosllavija zyrtare -

Shpifte Dhe Shpifte -

Asnjiher Nuk E Fliste Te Verteten-


Dhe Asnjiher Nuk Mund Ti Besohet asnji verzioni te tyre as ati zyrtar as shtetrorė--_

Merreni Me Mendė Njeriu Kryen Burgun-

Kryen Sherbimin Ushtrarak-


Dhe Na Del Me Qendrim Zyrtarė Shteti E I Thot Shtetit Gjerman Se Nuk E Ka Kryer Sherbimin Ushtarak-
etj


Ky ėsht Kulmi I PaskurpullsisėNji Shtet Zyrtarė Lshon Kshtu Shkresa Zyrtare Qfar Turpi mbi dhe -
Ja Pra Tash E Treqind Vjet Kta E Genjyen Europen -me gjithfar lloj rrenash por tash jan diskredituar
rrenat serbe kurr ma nuk depertojnė askund ato nuk i beson ma kush


Genjyen Dhe Shpifen Per Ne -


Shpifin Dhe Vetem Shpifin -


Por Europa Ma Asnjiher Nuk Ju Besonn-


As Bota-


Kjo seerbi e mallkuar e zezė ruso pansllavo kanibale
U Diskreditua para gjith botes e civilizimit njerzorė-

Dhe Njerzimi Ma Kurr Nuk Do Ti Besoj serbisė se tash ma e njofti :
Sa Katastrofale Me Duket Kjo-


Dhe Ne Disa Raste Jam Vet Deshmitarė Per Disa Njerz Qe Mundoheshin Te Merrnin Vertetime Nė Kosovė -

Dhe Mohoheshin Si Banorė -

Atje-ne kohen e regjimitte milloshit ata genjenin zyrtarisht

Disave Nuk Ju Leshonin Fare dokumente -

Per Disa Thuhej Kerkohet Per Hajdutri E Per Disa Thoshnhin Esht Terorist -

Kerkohet Se I Ka Ik Sherbimit Ushtarak Etj


Shpifje Vetem Shpifje serbe per shqiptarė -mashtrime qe ju behej shteteve te europes -


Keshtu Shpifen Edhe Per Mua Genjyen Dhe Shpifen


Gjithmon Shpifnin -

Siq Shpifnin Per Shum Shqiptarė -

Siq Shpifte Millosheviqi e qetnikt tjer neper shekuj mallkuar qofshin me farė e fise mos paqin emer as hije mbi dhe sa vuajtjet ua shkaktuan popullit shqiptarė


E Serbet Tjerė Ne Gyjgjin E hages Per Masakrat E Dhunimet-

Kur Thoshin I Kan Bė Vet Shqiptart masakrat -

Ja Pra Te Tillė Jan Dhe Kshtu U Sollen Me Shekuj Me Shpifje-

Vranė Dhe Shpifen Sepse Per Shpifje Te Lindur Jan -


Pra Shpifen-


Edhe Per Mua Gjithqka Ishin Njerzt E Veqant Ata Qe Shpifnin -

Per Secilin Veprimtarė Patriot Ishin Ata Postiert Qe I Banin Fjalt shpifse

Por Tash Ma Askush Ne Botė Nuk E merr Seriozisht Ma Serbinė -as politiken e tyre qetniko kanibale


Edhe Sikur Ajo Gjithmon Ta Flas Te Verteten -

Askush Ne Glob Ma Nuk E Beson-

Sepse Kjo U Gjvesh Para Gjith botes u zbulua se rrenen e kan smundje te pa sherueshme ne gjak -
dhe me ta kurr nuk mund te behet marveshje e ndershme qe ata ti permbahen marrveshjes sepse jan manjak me komplekse shekullore antishqiptare dhe kan qellime shfarosese -jan renacak dhe dinak te pa besė falcifikues te qdo gjėje intrigant dhe shpifsa te pa shembullt -
mos ta prefshin rrugen as ne as civilizimit as europes e as njerzimit as globit e kombevePrandaj Populli Yne Nuk Duhet Me Ra Viktim I Shpifjeve Dhe Trillimeve te armiqve

Por Te Maten Mirė E Mirė Per Secilen Fjalė Qė Dėgjojnė-

Sepse Shpifja Sot U Bė Forma Ma
PraktikeQe Perdoret Kunder Njerzve E pa Verteta Dhe Dezinformata-

Jan Ba Ushqim Sot Dhe Shum Peprhapet Per Te Trullosur Njerz-


Kjo Nuk Esht Asgjė Vetem Propagand E Ligė Mashtruese -

Ne Kurthen E se Cilies Nuk Duhet Te Bjen Kurr Populli Ynė-

Populli Yne Duhet Te Tregohet I Matur I Menqur T E Ju Besoj Bijve Te Vet Atdhetar-

ė E Jo Shpifjeve Te Armikut Shekullorė

lirik
16-06-09, 20:32
29/01/2008 ne oren 15:00

120
SėRBėt dikurėnshperndanin me tonelata propagandė kunder
kombit tonė-

ata thonin s e te ju shqiptarėt shiten femrat me te holla -

transportothen si bagtitė pa ndjenja te dashurisė .

Ata i shkruanin europes zi e ma zi per gjoja zakonet tona shqiptare te egra -

te pa gdhendura ,

ata i thonin europes mi le mua shqiptarėt o j europė -
s e un ti pregatis per civilizim ,qfar demagogjije mashtruse pushtuese vetem sa ti fuste nji her hundet paansllave me rrena e propaganda e pastaj ti shfyroste shqiptart me gjenocid e perndjkje e ta qitte europen para faktit te kryer -ata serbet e mashtronin europen ne fakt-

qellimin e kishin te asimilimi kombtarė te shqiptarve-

per ta pansllavizuar adriatikun detin komplet dhe trojet tjera etnike

e mandej dal nga dal edhe greqinė e ma gjerė-
kur te forcoheshin per pushtime -


kjo u politikė pansllave u dėshmua qysh ne kohen e car dushanit.


Serbia trillon gjithfar lloj metodash e rrenash
nuk ka djallzi qe nuk i bjen nder mend kunder popullit tonė -

dhe per ta thyer substancen etnike shqiptare.


Mendoj se ėsht koha e formimit te organizatave patriotike te cilat ndikojn
te formimi i vetedijes kombtare shqiptare dhe sqarojnė publikisht me mbledhje
te detyrueshme ket problem ne menyr qe te informojn hapur se ksuh ishin pushtuesit tanė shekullorė .
Pra ora politike dhe e mbledhjeve duhet te jet me detyrim-

qe te formohet vetedija kombtare shqiptare
dhe mbrojtja nga viruset e armiqve.


Zgjedhje tjeter nuk ka vetem mbledhjet masive per qdo javė -

apo qdo dy javė ku ligjeruseit duhet te spegojn se sa e rendesishme esht qeshtja kombtare -

qe ta dij edhe banori i fundit i trojeve shqiptare.


Po e them publikisht s e vetem me edukim dhe alarmim dhe masa mund te arrihet mbrojtja nga armiqt -

shekullor-

qe nuk e kan ndermend te heqin dorė nga trojet tona shqiptare.


Meqnese vetdija kombtare ėsht akom a e ult me detyrim duhen ligjerata
politike-


neper salla te qyteteve dhe literaturė falas e gazeta te alarmoj-

si dhe duhet nė neper fshatra te organizohen mitingje kombtare-

per nji ngritje ma te lartė te vetedijes nacionale -


nga mbrojtja e armiqve -

dhe mos thoni s e kjo i ngjan diktatśres apo komunizmit por ekzistences
domosdoshmerisė kombtare -

dhe dashuris kombtare -

garancionint ekzistencial si komb dhe atdhe-


Si ka mundesi qe tani serbet po martohen me transport pa dashuri me femra shqiptare-

keto jan asgja tjeter perveq qellime dhe prapavija te pansllavizmit serb me qellime te caktuara.

--------------------------------
Shkrim reagues nga autori xhelal ferizi ne blogun e gazetes shekulli ku qindra shqiptarė kan reaguar-
ne temen femrat shqiptare martohen ne serbi-
ne ket temė reagon edhe autori xhelal ferizi me shkrimet qe shihen lexoni te dashur lexues

lart shihet edhe data e shkrimit me reagim ne ket temė teper te ndjeshme
kombtare

lirik
16-06-09, 20:46
06/02/2008 ne oren 16:51

226
FAEMRAT SHQIPTARE KOSOVARE KA PASė RASTE KAN KRYER FAKULTETIN NE ZAGREB BEOGRAD SARAJEVė-

KAN ARDHė ME DIPLOMEN NE DORė JAN KTHYE NE KOSOVė -

POR DASHURINė

DHE MARTESEN E KAN Bė ME SHQIPTARIN :


JU LUMTė FEMRAVE SHQIPTARE KOSOVARE TE ASAJ KOHE QE ASNJIHER AS IDENė MA TE VOGEL NUK E KISHIN PER MARTESė ME SERBIN -PER SHKAK TE PATRIOTIZMIT QE KISHTE FEMRA SHQIPTARE -
DHE QENDRIMIT NDAJ ARMIKUT
SHEKULLORė


DIPLOMUAN FEMRAT KAHDO NEPER QENDRAT UNIVESRITARE TE ISH JUGOSLLAVISė-


POR KURR NUK JU SHKOJ MENDJA ME U MARTU ME TA ME SERBIN EDHE PSE EDHE NE KOSOVė KA PASUR SERB AS MENDJA NUK JU KA SHKUAR FEMRAVE SHQIPTARE TE MARTOHEN ME TA-


GJITHMONė FEMRA SHQIPTARE E KOSOVES U MARTUA ME SHQIPTARIN E VET -

PRANDAJ KUJDES KUR FLISNI PER FEMREN SHQIPTARE TE
KOSOVES-

QE ESHT NJI PJES· MJAFT E EMANCIPUAR DHE KA VETEDIJE TE LARTė KOMBTARE


PERKULJUNI DERI NE TOKė FEMRES SHQIPTARE TE KOSOVES -

QE AS MENDJA NUK I SHKOJ ME U MARTU ME TJER POPUJ TE ISH JUGOSLLAVISė VEQ ME T VETIN ME SHQIPTARIN ---


PRANDAJ RRESPEKT MAKSIMAL PER FEMREN SHQIPTARE KOSOVARE


ATO JAN MBRETRESHA TE EMANCIPIMIT DHE PATRIOTIZMIT -

JAN MOTRA DHE NANAN TE SHKELQYESHME SHQIPTARE -

JAN AMVISE DHE FAMILJARE-SHUMICA JAN TE FISME

TE SHKEKLQYESHME-

JAN TE VYRTYTSHME FANTASTIKE-DHE JAN KRENARIA E KOMBIT SHQIPTARė


DHE JAN ZANA TE SHARMIT MA TE BUKURA QE I KA EUROPA


RRNOFSH KOSOVė SHQIPTARE ILIRO DARDANE-

ME GJITH BRUMIN E ILIRIANEVE TUA TE BUKURA E TE NGRITURA NE VETEDIJE KOMBTARE --

LAKMI TA KA BOTA PER KET MADHESHTI TE LUMT KOSOVA BUKUROSHE

-----------------------
autori xhelal ferizi me ket shkrim reagon kunder provokimeve te disa shqipfolsve te kqi nga shqiperia qe mbajn anen e serbit e grekut
qe ne at blog pepriqeshin ta paraqisinin femren shqiptare nga kosova se gjoja ka n pasur dashuri e martesa me serb qka fare nuk e sht e vertetė-
kjo esht thjeshtė propagandė e disa ziliqarve te ndyrė element proserb e pro grek

lirik
16-06-09, 20:46
te gjitha datat jan data lart kur ne cuilen datė esht shkruar e reaguar ne shkrime

lirik
17-06-09, 19:53
XHELAL FERIZI
shkruar me daten ne blogun e gazetes shekulli
13/01/2008 ne oren 9:55

10
Nji nder shkaktarėt e tmerrit tė historisė sė shqitarve ėsht edhe varfria.

Varfria bėn pjesė nė ato gjėmimet e mėdha kombtare gjat historisė se kombit shqiptarė-

shqiptarėt nuk ishin shum te vetedijshem per rendesinė e bazes materiale

Po ashtu si shkrimi qė nuk shkruajten ilirėt as nė antikė as ma
vonė -nuk e diten se sa i rendesishem esht ai per vlerat e nji kombi dhe civilizimine pozicionin

iliret nuk lan gjurmė shkrimi. shum tragjik ky fakt katastrofė kombtare pa dyshim

Pra shkrimi dhe vetėdija pėr punen e bazen materiale -

dhe domosdoshmėrinė punes dhe te organizimit te fuqishem shoqerorė-
per te gjitha keto ksuhte te rendesishme jetike nuk ishin te te vetedijshem sa duhet as sot nuk jan -


dhe rendesisnė e unitetit kombtarė
,kėto jan shkaqet kryesore tė shkatrrimit dhe pushtimeve -

te tė githa pushtimeve e rrenimeve dhe mjerimeve qe ndodhen e perjetuan shqiptart -

dhe po ndodhin akoma sot ndasi krahinore fisnore edhe ne ket o kohra moderne .
si duket jan smundje kronike te shqiptarve kto vese te rezikshme

VARFRINė mund ta zhdukun shqiptarėt vetem nėse te gjith si komb
bashkohen e angazhohen ne punė dhe disciplinė duke u orjentuar ne te mirat materiale dhe vetedijet e larta kombtare duke hequr smundjet e dfesmhme kronike duke eu treguar te disciplinuar te organizuar jo mbi baza krahnore klanore fisnore por te nivelit e shkalles e vetedijes gjithkombtare pa dallime krahinore e fetare -
nė mobilizim ne bashkpunim secili person me secilin dhe shoqeria e shteti


QEVERI SHTET KOMB TE GJITH TE BASHKUAR DHE ME KORDINIM strategjik gjithkombtarė


perndryshe varfria do te jet shkaktare edhe ma e madhe e rėnjeve greminave rrokullisjeve prapambetjeve izolimeve dhe pushtimeve e shum tragjedive tjera kombtare ,
varfria ajo do te lulzoj krimin dhe prishjen e shpirtit te shqiptarit deri nė palcė.
do te ket kolonizim nga te huajt plaqkitsa bandita kriminela do te ket thyerje morali ngecje sabotime shkatrrime dhe vetvrasje zhgenjime e ndasi tjera

ZHDUKJA E VARFRISė BėHET DUKE U MOBILIZUAR Tė GJITH SI KOMB

dhe pa i perbuzur njerzit por duke shfrytzuar potencialin e secilit -


me unifikimin e te gjith shqiptarve ne nji front-

te gjith te punsuar - motoja-te gjith te bashkuar


pa marrė parasysh ne vend apo mergimtarė duhet bashkim kombtarė dhe hulumtime te vlerave dhe
te secilit njeri duke e llogaritur se secili qka mund ti sherbej atdheut pra potenciali njerzorė te hyn ne shfrytzim te kombit t e shtetit e jo siq po behet injorim dhe perbuzje e secuilit njeri -

- vetem me ket plan e strategji kombtare ather mud te fuqizohemi si komb-

por duhet angazhim dhe ligje dhe-
detyrime te marrin mbi vete pasaniket dhe shteti at jan lokomotiva-


qe terheqin prapa vagonat e quajtur kombi-

kombi mandej bjen vet ne binarė.
Ne kto situata shteti nuk guxon te rrij indiferent askush te gjith duhet te mbajm pergjegjsi -

sepse kombnbi yne ben perjashtim ne gjith globin si kombi ma tragjik qe jeton sot ne globin e njerzimit -

tragjedia jonė e te kalueres esht pa shembullt ne civilizim -


Shteti duhet te jet NE KRYE TE INICIATIVAVE -

SEPSE KOMBI YNE NUK MUND TE NGRITET NE KėMBė PA NJI LOKOMOTIVė TE FORTė-

PER SHKAK S E PUSHTUESIT NA I SHKATRRUAN EDHE NE GJENETIKė

AFTESITė MOBILIZUESE -na i dobsuan caqet

prandaj duhet rigjenerim dhe udhhqje -

iniciativė e dikuj-

e ky duhet te jet shteti dhe qeveria -

dhe te gjith shoqatat instititucionet partitė e te gjith
Mobilizimin duhet te udhheqe shteti dhe pasanikėt -

ne radhė te parė drejt prodhimit te te mirave materiale fabrikave bujqsisė industrisė dhe organizimit te njerzve te shoqeris shqiptare dhe te punsimit-


qfare do qofshian ata njerz e forca ne kordinim per zhvillim komb shtet
njerzit ju vijn pastaj mbrapa me punė konkrete te motivuar dhe te aftesuar
te ju kthehet shpresa shqiptarve per punė dhe jetė te luftojm frontalisht kunder varfrisė dhe egoizmit -
kunder indiferences dhe sabotimit e armiqve qe sabotojn dhe ndalin te gjitha zhvillimet tona kombtare e shtetrore

kėshtu fillon e shuhet varfria mjerimi dhe perparon shoqeria shqiptare ne hapa te metejm drejt ardhmeris se brezave .


ME LARGIMINE VARFRISė NDRYSHOJNė SHUM GJėRA
SOT BOTA E KA KUTPTUAR S E VETEM SHPETIMI NGA TRAGJEDIA E VARFRISė -

MUND TI SHPETOJ KOMBET E TYRE


SHQIPTARI KET NUK E KUPTON sa duhet se sa e rendesishme esht te mos jesh i varfer“ se sa shum te kqija sjell varfria
Varfria nese mbetet nder ne shqiperi nuk ka as etnik shqipperi e ardhmeri kurfare
por mjerimi do te jet pjesa jon e pa ndarė

autori i kti shkrimi xhelal ferizi ne mergim-
------------------------------

lirik
21-06-09, 22:21
Finesa
Moderatore


Anėtarėsuar: 24 Jul 2006
Mesazhe: 1594
Vendodhja: Botė
44735 Poena
[ Donato ]

Postuar: Sun Apr 01, 2007 10:08 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Ne oden e Fineses perplot gjalleri/ngrohtesi.....
Vellezer e motra kuvendojne aq afer e dashem.....
E une po shetis me yjet.....
Dhe shoh tek Hena e Prillit lule derdh permbi ......

Vlla liriku, na dhuron shume.....
Zbulon shpirtin e paster njeriu....
Lotin......
Buzeqeshjen….
Energjin....
Madheshtine....
Flijimin......
Kenaqesin....
Sakrificen......
Qendresen.....
Stoicizmin.....
Krenarin.....
Mburrjen......
Besimin......
Dashurine.....
Vuajtjen......
Kengen.....
Vajin......
Profilin e patriotit dhe poetit.....

--------------------------------------------------------------------------------

ishte ky nji mendim i fineses moderatore mjaft intelegjente qe shkruante ne forumin ferizaj net-
pershtpyjet dhe vlersimet
per autorin e vargjeve shqiptare xhelal ferizi

lirik
21-06-09, 22:55
Sa i pėrket yllit qe nuk u inkuadrua nė temen time per vargjet-

mendoj se ėsht deklaruar disi me nji formė te distancuar ,edhe pse e kuptoj se
per vepren time siq thot ai kuptimlotė nuk u deklaruan edhe disa poet -


dhe krijues-

sidomos ndue dragusha-nga lezha i cili tha-

vlla xhelal jan shum te veqanta vargjet tuaja -

,dhe nuk mud te hyj ne keto thellsina kaq te thella metaforike vetem se te pergzoj per krijimtarinė shum te pasur .
Ndersa Azem Balija njeri i cili merret me vargjet percjell vargje dhe lexon vargje POETIKE -

esht drejtor i radio televizionit ne lezhė,-

tha TEKSTUALISHT KESHTU:


i NDERUAR XHELAL-

NE SECILIN VARG TėNDEIN EsHT NJė ART NE VETE QE TE MAHNITė;

NUK DI QKA TE THEM ;

JAM I SHUM I VOGEL PER QDO VLERSIM;

MUDNEM VETEM TE RRI SI I QUDITUR NGA KRIJIMTARIJA JOTE E SHUMLLOJSHME DHE VEQNRISHT MAHNITSE DHE ASGJE TJETER:

KESHTU THAN SHUM NJERZ NE LEZHė Q E LEXUAN NGA VARGJETE AUTORIT KOSOVARė
XHELAL FERZI-

KESHTU ME KETO PERSHTYPJE THAN EDHE NJI NUMER I LEXUESVE NEPER FORUME SHQIPTARE -

KESHTU PO THOT EDHE YLLI MODERATORė DHE ADMINISTRATORė NE FORUMIN FERIZAJ NET-QE vet shkruan EDHE VET vargje.
UN PO E THEM SE VERTET KA THELLLSINA DHE KUPTIMPLOTESI DISA VARGJE JAN PAK TE KOMPLIKUARA -

JAN EDHE DISA ATY VARGJE PER SHEMBULL KUR
SHKRUAJ-

NE PENDEN TIME KA HY GJITHSIJA -

KA HY ARTIE BUKURIJA QE DON PAK ANGAZHIM TE LEXUESIT PER TA KUPTUAR :
Vetem ketu mun te shkruhet gjat e gjat sepse gjithsija perben simboliken E GJERSISE e nji gjithqkaje dhe mund te hysh ne te gjitha temat qe perben gjithsija-

ndersa penda paraqet simbolin e gjithqkajes q emund te shkruaj,
mandej fjalet tjera nji person qe lexoj vargjet t mia ketu ne qytetin tonė tha ,
neper vargjet tua ka romane TE GJERA E TE BUKURA
.
UN NUK KERKOJ NGA YLLI ANALIZA THELLESI SE JAM I BINDUR QE VARGJET E MIA MUND TE ZBERTHEHEN;
KETU KA INTELEGJENCė S A TE DUASH DHE YLLI NUK PAT NEVOJ TE SHPREHET INFERIOR

SEPSE KA SHKRUAR EDHE VET BUKURI S ATE DUASH-

DHE FJAL ė TE E MNQURA TEMA TE PERGJITHSHME :


NUK KAM KERKUAR GJANA AKADEMIKE KETU DHE SUPER DITURI -

PERSOSMERI QIELLORE -

POR KAM KERKUAR RRESHTA SIPAS SHIJES DHE MENDIMIT T E LEXUESIT -

MUA ME SHIJON SHUM shpirti dhe ndjenja e lexuesit-

te finesa kam pa disa paraqitje te bukura -

ashtu si e paraqet vargun tim ,-

finesa ka than gjėra te bukura poashtu shqipja dhe ema.


Nuk kerkrova nga ylli dije akademike-

por kerkova ndihmė si bashkatdhetarė -

dhe me t kendshme jan mendimet e lexuesit -

s e pse mendimi nga lexuesi esht origjinal dhe pa interes.


lexuesi esht kendshmeria dhe burimi origjinale i fjales -

dhe ju po e ndihmoni vepren-

besoj se e kuptoni misionin ,
un kam kerkuar mendime ashtu siq i jep finesa te kjarta te drejta -

dhe sipas mendimit te saj sipas shijes .

nese te gjith lexuesit japin mendimet e veta dhe jo vetem disa -


vepra mund te kompletohet sepse lexuesi ja jep bukurinė .

ne popull esht dija per lexuesin shkruhet.

KRITIKU LETRAR DON PARA DHE AI TE BEN HERO NESE E PAGUAN MIRė -

PRANADAJ SHUM NUK ME PELQEJN KRITIKET LETRARė ME TEPER ME PELQEN ORIGJINALITETI I LEXUESIT SEPSE ESHT BURIMORė ORIGJINAL DHE I PA INTERES -
EDHE PSE AS KRITIKUT LETRAR NUK I TREMBEM-

SEPSE KUR SHKRUAJ DIQKA UN MATEM MIRė -
Q E TE JA GJEJ VENDIN VARGUT-

Q ETE MOS PERQESHEM QE TE MOS THOT DIKUSH KE SHKRUAR PA LIDHJE PA VLERė KOT APO JO -

nuk ja vlen te lexohet etj.


ylli mund te jepte disa mendime ashtu sipas ndjenjave ,
un nuk kam kerkuar nga ylli dhe te tjeret te shkruajn romane per mua-

por ja keshtu siq shkruan finesa-

mendimet e lexuesve analitike perbejn nji vlersim te bukur .

lexuesit shkojn deri ktu pastaj kritiket letrar nes e kan vrejtje ata edhe mund te thon ketu ose ketu nuk ka bukuri VARGU-

nuk esht me vler nuk ja vlen ose esht i pa fuqishem i pa kuptim e qka te dua n mund te
thonė


,por un kisha deshirr q e lexuesi ta thot fjalen e vet,-

ne vargjet e mija-

me rendesi jan mendimet e te gjithve ngapak-

nga askush nuk kerkohet nji roman q e t a shkruaj -

por ja keshtu siq shkruan finesa.
me intreson larmija e medimeve ,
ne nji vlersim q e dha ema u ndala vet dhe mendimin e saj -

e bera krahasimin aty ku ajo fliste

ne baz te krahasimit pastaj kam shkruar diqka disa zberthime vet ,-

pikrisht ketu esht intresant -

sepse ne secilin varg publiku me nxite te vrapoj aty me pend -

pikrisht ketu esht edhe nji lloj nxitje qellimi

qe vargjeve ti jepet kuptim s ama i larmishem-

dhe mundesisht publiku te mos thot te ngjajshmet fjalėt-

,ne varg-

por qdo njeni te shtoj nga diqka -

njeni thot esht i bukur tjetri thot ku qendron bukurija-

tjetri thot ku esht motivi tjetri thot qfar natyre ka vargu ,
tjetri thot ,ku esht esenca e keshtu me radhė -

un kam disa mendime te njerzve q e me quajn

poet -

ku di une me krahasojn me disa njerz te krijimtarisė -

por ato fjalė nuk e pash te arsyeshme ti shkruaj ketu -

ne ket temė -

sepse nes e te quajn ashtu s e pari duhet te zberthehen nji nga nji bukurit e vargjeve


permbajtjet kualitetet dhe mandej arsyetohet pse dhe ku e si .


Nuk pajtohem me ate q e njerzit te me quajn ky apo ai si ky e si ai
apo ku di un ,
mua me pellqennjiher dal ngadal ne secilin varg te thuhet fjala-

dhe vlera e vargut ,pastaj lexuesi e ka hapurr rugen te thot-

esht apo nuk esht i mir -

poeti vlenė apo nuk vlenė-

ky epik lirk apo poet qe shkruan vargje-

ato duhet pak nga pak te arsyetohen.

prandaj keni nis nji rrugė te mirė dhe mos u ndalni.


Un kam besuars e yllin do ta kem krah-

dhe do t ndihmoj-

,un mund ti q es disa mendime te tjerve q e kan shkruar por ato mendime nuk me kan pelqy

,ata me quanin me dis a emra te ndryshem -

dhe nuk e pash te arsyeshme asnji nga ata njerz te sjelli ne ket temė -

ti thuahs njeriut je kshtu e je ky e je
mundesh me ja dhan njifar vullneti -

por se pari duhet te arsyetosh pak ngapak vargjet,

duhen shum mendime te lexuesve dhe konkrete si finesa-

qe me anė te spjegimit ne prozė te zberthimit realisht bukur kjart dhe qetė ,
rendisur me qetsi me mjeshtri poo e thot fjalen e vet,.


FJALA E FINESES SHQIPES EMES PERBEN NJI KNAQSI -

THJESHTSI DHE PARAQI REALE ORIGJINALE ;

NUK KErKOHET NIVEL AKADEMIK ne vlersim


DHE JU LUTEM MOS HARONI DIQKA -

KAN SHKRUAR SHUM E SHUM POET E KRIJUES DHE VARGJE T E TYRE HALA KOMENTOHEN-

E SHKRUHEN vepra e nji krijuesi neper breza shqyrtohet -

dhe nuk flitet vetem ne njo kohė ne nji brez ,

un e di si nnxnės ne qdo vit veprat dhe puna e samiut e naimit zgjerohej kompletohej shtohej neper gjenérata spgjegohej diqka ma teper ne tabele nga arsimtari zgjeronte diqka ma teper ne lexime etj.
pra vepra gjithmonė nga dikush nga indivd mbas sa e sa vitesh ka diqka per te shtuar -

s e paku ndonji fjalė -keshtu e shoh un realaisht vepren qe krijon krijuesi autori .
kur lexoj diqka vlersime neper forume per krijuesit ne letersi shpeshher lexoj diqka shtesė te re ma ndryshe te njerzit e qe i shohin
ma ndryshe ne kendveshtrime te ndryshme.VLERSIMET PER KRIJUESIT NGA NJERZ T E NDRYSHME I KAM LEXUAR NE VERSIONE TE NDRYSHME-

EDHE PSE KAN PAS NGJAJSHMERI:

me gjithat finesa shqipja dhe ema po ndihmojn mbrenda mundesive te veta ,
me nji pasterti dhe qellim t e mirė pa keqkuptime kjart dhe paster si i ka hije nji lexuesi.


e kuptoj yllin qe don te rrin anash-

ai i din punet e veta por nuk besojse ai nuk mund te jep mendimin e vet her do kur do .

ketu nuk shoh diqka mekat-

as te jashtzakonshme
nes e te gjith forumistet japin mendime te lira-

nuk ka asgja te keqe esht thjesht nji test

dhe mendime mund te jep njeriu aq sa don-

nuk esht e thanun te japish mendimin per qdo gje

,ngapak ju lihet edhe te tjerve vend per te than diqka ,

ylli nuk ke nevoj te rrish anash ,por prap ti i din punet tua.

Kjo veper do t ekompletohet per nji q ellim -

nes e ja vlen te kompletohet
publiku esht ai q e ja jep bukurinė,
besoj s e e ke kuptu misionin ylli.
UN KAM RRSPEKT PER TY NE NJIHEMI EDHE NGA AI FORUMI TJETER

me qenėse esht hapur tema thjesht nga kureshtja me intreson mendimi i publikut i te gjithve pa perjashtim -te fala nga xhelal ferizi

xhela ju pershendes lexue te dashur,

kam knaqsi kur shoh me nji bukuri te embel dhe lehtesi-

sa paster e bukur radhisni mendiimet tuaja per vargjet e mia -

ko tradit e vlersimit mund te percillet neper lexus-

tema eshte hapur per ju

ather te themi vertet esht shkruar diqka e
bukur - sepse lexuesit e me shije e pelqejnė
me endje e lexojnė embel dhe me vullnet--------------------------------------------------------------------------------

pergjigje e autorit te vargjeve nje lexusje te vargjeve ne nji shkrim ne forum ne vitin 2006

lirik
29-06-09, 00:47
Inspirim
Vjollca Basha-Shqipėri 09-12-2008, 12:12am

Zoti Ferizi,
Tani kuptova se jeni bashkveprinmtar i afėrt me z. Hysen Ibrahimi, dhe me siguri ju keni pasur at privilegjė qė ai tė meret me poezinė Tuaj, gjė qė u'a kemi lakmi. Megjithate, dua tė them diq, qė unė dhe disa poet jemi tė gatshėm tė bėjmė pagesė pėr punėn e zotit Ibrahimi, pasi qė kemi vlerėsuar kritikėn.
Por ne nė pamundėsi pėr tė kontaktuar me z.Hysen, ju lusim qė ju tė na veni nė kontakt qė tė na dėrgoni adresen ose telefonin pėrmes kėtij komenti.
Po shofim se keni lidhje tė ngushtė, dhe ai njeri qenka mėse i domosdoshėm qė tė kėthehet nė Shqipėri ose Kosovė, sepse puna e tij ėshtė me vlerė dhe do tė paguhet mirė, pėr kėtė jam mase e sigurtė, kėtė po nisem nga vetvetja.
Vetėm nė rrethin qė unė i njof, ai ka punė pėr 5 vite sė paku dhe do tė paguhet me njė pagė shumė tė lartė. Po ēėshtja ėshtė si ti vim nė kontakt.
Unė kam shkruar me njė adresė elektronike tė tij, por nuk kam mar pėrgjigje. Adresen e kam marė nė redaksi dhe besoi se ėshtė e sakt. Tani kuptova se ai qenka i angazhuar edhe nė politikė dhe ndoshta ai nuk qenka i interesuar tė miret me kritiken. Por jam mase e sigurtė se kur unė do i kisha treguar sumen e lekėve, ai do tė kishte pranuar me knaqėsi. Kėti kemi tė bėjmė edhe me institucione tė vendit.

E sinqertja, Vjollca
ME RASTIN E KRITIKES LETRARE TE HYSEN IBRAHIMIT E CILA U PA -
TE LEXUESITT E VJERSHAT E AUTORIT XHELAL FERIZI
institituti i shqiiperis e kerkon Hysen Ibrahimin si kritik letrarė per te be kritiken e shum veprave letrare sepse realizmi dhe embelsia paraqitja e kritikes letrare nga hysen ibrahimi renditja dhe aftesija per kriziken letrare la peershtypje te thellė ne institutin e letersisė ne tiranė-
pas shum ofertave te ktij instituti qe i behen Hysen ibrahimit qe ai te merret me kritiken letrare Hysen Ibrahimi kategroikisht refuzon ket punė duke u arsyetuar se ket punė nuk mund ta kryej pra ai refuzon oferten per kritik letrarė edhe pse instituti i letersisė s eshqiperis i ofron shuma te mdha te parave Hysen ibrahimi i shmanget ksaj oferte

lirik
29-06-09, 00:54
poet
Xhelal Ferizi 07-12-2008, 10:40am

E nderuara vjollca


se e sa her u pėrpoqėm direkt dhe indirekt nga lexuesit

qė ti qortoni njerzt qė kan mundsi tė japin mė shum pėr letersinė shqipe

pra sponzorėt dhe qendrat kompetente -

dhe njerzit tjerė qė e kan paranė e hjedhin neper tallava -


por kursesi asnjiher as gjat diskutimeve as gjat forumeve
nuk e vrejta nji njeri qė gjuan ose drejton shiqgjeta nė ata-


Poetet dhe krijuesit jan kryesisht njerz te varfer-

poashtu edhe disa kritik letrar te pa afirmuar siq esht Hysen Ibrahimi -

sepse ata jan aktivist politik edhe per atdhe

prandaj baza materiale i kufizon

ju duhet ta kuptoni kėt fakt

presioni nga lexuesit duhet tė bėhet mbi qeverinė -

qė ata te ua rrisin tatimet milionerve-
te pa vetedisjhem-

e te bejn diqka ma teper per njerzt e artit-

dhe materialet e shkrimet e tyre----- por jo te rrepsketohet vetem tregtari mashtruesi e hajduti-----
prandaj penda ka ra edhe krijimtaria ka mbaruuar -------
esht katandisur per faj te qeveris qe sillet kaq injorushėm
ndaj penes ndaj kultures ndaj talentit poetit kritikut potencialit-


poetet nuk jan tregtarė -------
si duket shum njerz as qeveria ket nuk po e kupton hiq-----

ata po mendojn se poetet e kritikt letrar po merren me kamata e shitje mallrash te skaduara-----

prandaj duhen te ken shum para -----por ktu gabojnäääää poetet e letraret kan profesoin tjeter---- nuk kan lidhje me paranė e me mallrat -----ata e kan vetem penen e ciua kerkon perkrahje nga shtetit qeveria e kombi nga milioneret e pasaniket prandaj kendelluni


--------------------
PERGJIGJE LETRES SE SEKRETARES SE INSTITUTIT TE LETERSISė NE TIRANė VJOLLCA BASHES NGA AUTORI XHELAL FERIZI ne mergim

lirik
29-06-09, 00:58
inspirim
Vjollca Basha - Shqipėri 16-11-2008, 05:21pm

Jam Vjollvca Basha nga Shqipėria - Tirana,
ku desha ta pėrgėzoi z. Hysen Ibrahimi, pėr kritikėn poetike, te vargjeve te poetit xhelal ferizi-

megjithate kam kėrkesė qė ju pėr asnjė qast tė mos e ndėrpreni aktivitetin nė fushėn e kritikės,

pėrkundrazi duhet tė vazhdoni nė kėtė sferė tė kritikės poetike letrare,
sepse do pasuroni fondin e kritikės.
Ju pėr asnjė ēast nuk duhej nguruar sėshkruari, sepse keni kapur majen e kuptimit tė poezive (pėr tė cilat keni shkruar poezitė e z. Ferizi dhe Ollomani), prandaj keni pėrgėzime nga unė Vjollca -

dhe nga instituti i letersisė ne tiranė -

dhe nga tė gjithė ata qė dinė dha kanė njohuri nė kėtė fushė.

Do tė isha e priviligjuar tė kontaktoi me Ju ,
pėr tė ju dorėzuar disa libra me poezi tė poetėve dhe disa miqėve tė mi.

Unė kam gjetur njė adresė elektronike, por ja qė nuk kam marrė asnjė pėrgjigje nga z. Ibrahimi,
kuptoi pėr shkak tė ngarkesės qė ka i nderuari .
Puna e juaj i nderuar poet ferizi dhe
z. Ibrahimi, le tė mbetet inspirim edhe pėr kritik tė tjerė.
Zoti qoft me Ju, do mbetesh i pėrkdheluri i poezisė shqiptare.

---------------------------------------------------------------------------
shkrim i vjpollca bashes shefe e institutit te letersisė ne tiranė

lirik
29-06-09, 01:00
Gani Sejdiu, Australi 10-11-2008, 10:17pm

Jam kureshtar qė ta njof pėr sė afėrmi z. Hysen Ibrahimi, edhe pse kam lexuar pėr veprimrarinė e tij nė fushėn politike. Nuk e kam ditur qė mirret edhe me kritikė letrare, por po e them tė vėreteten se mė ka pėlqyer kritika e tij, e cila ėshtė tejet tėrheqėse dhe tė emprisionon nė lexim. Dallon nga kritika tė tjera sidomos nė kritiken me poezi. Unė kam hasur nė dy kritika tė z. Hysen Ibrahimi, tė poezisė sė z. Xhelal Ferizi dhe z. Shefki Ollomanit, e shumė pak tė z. Ismet Hasanit. Tė gjitha i kam tė kursyera dhe sa herė qė i lexoi, mė emprisionojnė qė t'i lexoi prap.
Ky njeri duhet pėrkrahur pėr t'a angazhuar dhe pėr t'u marr edhe me poezi tė tjera, se vėrtetė janė tė shkėlqyera dhe i kontrubuojnė krijimtarisė shqiptare.
Unė e pėrgėzoi z. Ibrahimi, dhe e kėshilloi qė ai tė vazhdoi me kritiken mos tė ndalet.
Me shumė konsideratė pėr krijuesit dhe z. Hysen Ibrahimi, nga Australia e largėt.-----------------------------------------

lirik
29-06-09, 01:01
Erion Lleshi 20-10-2008, 10:25pm

Kritikė e shkėlqyer me pasurim shprehjesh duke i kapur tė gjitha kuptimet e poezisė sė krijuar tė z. Ollomani.
Ja pra po dalin edhe krik tejet tė zot nė kėtė drejtim, tė cilėt duhet tė vihemi nė kontakt me tė gjithė sidomos unė do doja tė vihem nė kontakt me z. Hysen Ibrahimin, dhe tė bashkėpunoja pėr t'i marrė disa kėshilla nga ia.
Do tė ndjehesha i priviligjuar t'a kontaktoja dhe do doja qė ta lutesha qė tė merret me disa punime tė disa poetėve shqiptarė e qė veprat e tyre tė shofin dritėn dhe mos t'i mbulon pluhuri nėpėr arkivat tona.
Lutem pėr ty z. Hysen Ibrahimi.

lirik
29-06-09, 01:01
Xeni 01-06-2008, 11:31pm

Me ka mahnitur kritika e z. Hysen Ibrahimi, pėr formėn e formulimit dhe mėnyrėn e tė shprehurit. Kam konsideratė tė veēant pėr kėtė kritikė. Unė kam lexuar edhe kritikėn e z. Hysen Ibrahimi pėr krijimtarinė poetike tė z. Xhelal ferizi, gjė qė dėshmon se ka njė prirje tė mahnitshme nė kritikėn letrare.
Unė pėrgėzoi z. Ibrahimi, me shpresė se ai prap do tė na freskoi me tė tilla kritika letrare poetike.
Suksese edhe z. Ibrahimi edhe pooetėve. Zoti ju ndihmoft.
Shkelzen Ganiu, (Xeni) Zvicėr.

lirik
29-06-09, 01:03
Krijimtarija Poetike e z. Shefki Ollomani
Liridon Jashari 28-04-2008, 05:57pm

Unė e lexova kritikėn letrare tė xhelal ferizit e z. Shefki Ollomani, e cila krijimtari ėshtė e pasur.
Por dua tė shprehi konsideratėn time mė tė lartė tė kritikut letrar z. Hysen Ibrahimi, qė me njė profesionalizėm letrar, ka arritur tė komentoi poezinė e z. Ollomani. Unė e pėrghėzoi z. Hysen Ibrahimi, dhe kisha pėr ta lutur qė ai edhe mė tutje tė del me tė tilla kritika qofshin potike, romane, publiciztikė etj.

Unė banoi nė Zvicėr, dhe asnjhėrė gjer mė tani nuk kam lexuar njė kritikė aq e komentuar mirė dhe fuqishėm. Tė lumt o z. Hysen Ibrahimi.
Vėrtetė qenke mė shumė kritik se sa politolog, ky ėshtė mendimi im.

Tė tillė na duhen. Unė kam shkruajtur poezi, por si tė vi nė kontakt me z. Hysen Ibrahimi. Lus redaksinė tė mė ndihmoi.

Me respekt Doni.

lirik
29-06-09, 01:05
Vjollca Basha-Shqipėri 14-12-2008, 09:29pm

I respektuar z. Ferizi,
Or ne jemi tejet tė interesuar qė tė kontraktojmė pėrmes telefonit, ndodhė qė t'i thyhet mendja dhe oferta jonė ėshtė serrioze. Kėtu kem te bėjmė me projekte serioze, sepse z. Ibrahimi mund tė vij nė Shqipėri dhe tė punoi nė Institutin e Letėrisė pėr kritikė tė romaneve si romancier, si publicist dhe krijues i vlerave kritike pėr poemen shqipater, sepse shkrimi i tij na ka lėnė mbresa tej mase. So do qė tė jet ne nuk kemi tendenca qė ta pengojmė, por sė paku t'i tregojmė se me pagesen dhe kushtet e ofruara qė mund t'i ket z.Hyseni, janė tė shkallės sė lartė. Ne kemi burime tė sakta pėr intelegjences se si thoni ju pėr z. Ibrahimi sepse kritik kemi shumė pak dhe mund tė themi se jasht atdheut nuk gjinden fare ore. Qė tani e tutje ne do t'i shkruajmė pėr ofertat e njė plani tejet serioz qė ai tė vie nė Shqipėri. Ne quditeme fare pse ky njeri nuk don tė meret me kritikėn kur ka talent dhe pagesa ėshtė marramendėse. Do tė kishte mjaftuar qė ai nė vit tė dal me 5-6 kritika, pėr 10 vite afėr 60 kritika, kjo do tė ishte pasuri kombėtare nė fushėn e letėrisė sė kritikės. Mendojmė qė do ta kishim titulluar edhe me njė titull shkencor, nė bazė tė punės qė do tė kishte punuar.
Ne do ishim krenar me z. Hysen, tė till presonalitet janė modest dhe kanė shpirt njerėzor dhe janė tejet tė ngritur qė nuk pranojnė tė shiten me para. Janė njerėz qė kanė vlerė njerėzore.
Z. Ferizi, ne u jemi mirėnjohės pėr ato shpjegime, por ne nga ju nuk muarėm ndonjė telefonatė tė bisedojmė drejtėpėrsėdrejti me z. Ibrahimi. Ne nuk do i prishim fare ndonjė plan tė tij. Por besoi se pėrmes knotaktit qė do kishim me te, do ta kishim bindur qė tė takohemi, Øt'i ofrojmė kushtet e punės dhe ai tė vendos.
Megjithate ne tė falendrojmė nė pėrgjigjen tuaj, ne jemi nisur nga njė fakt, qė krtika e z. Hyseni, ėshtė tejet vlerėsuese dhe kap edhe poezinė edhe poetin pėr tė qituar nė pah punėn e tyre.
I LUMT
Sinqerisht, Vjollca.

lirik
29-06-09, 01:06
kontakt
Marian Deda 09-12-2008, 11:35am

Jam Marian Deda, jetoi nė Kanada, kam te shkruajtor afer 1000 poezi, dhe me lek qendroi mire. Kisha pas deshir qe me keto poezi t'miat te meret zotnia Hysen Ibrahimi. Jam ne gjendje te shkoi kudo qe ai te me thot, vetem e vetem qe ta kam nje liber te shkrojtur me kritiken e tij. Une do t'kisha finansuar dhe at liber do ta kisha permbyll krijimtarin poetike.
Lus Zotin Hyseni, qe te len adresen e sakt ne keto komente dhe te vie ne kontakt.
Po lexoi komentet e ndryshme, por zotnia xhelali duhet me na lidh me zontian e tij Hysenin. Ne internet e kam gjetur e-mailin, por ai nuk pergjigjet, ndoshta qenka i zene, ose nuk don te meret me kete pune sepse ai ma teper po u merka me politike.


Zoti e ruajt kete njeri.

lirik
29-06-09, 01:07
Liridon Jashari 28-04-2008, 05:57pm

Unė e lexova kritikėn letrare tė z. Shefki Ollomani, e cila krijimtari ėshtė e pasur. Por dua tė shprehi konsideratėn time mė tė lartė tė kritikut letrar z. Hysen Ibrahimi, qė me njė profesionalizėm letrar, ka arritur tė komentoi poezinė e z. Ollomani. Unė e pėrghėzoi z. Hysen Ibrahimi, dhe kisha pėr ta lutur qė ai edhe mė tutje tė del me tė tilla kritika qofshin potike, romane, publiciztikė etj.

Unė banoi nė Zvicėr, dhe asnjhėrė gjer mė tani nuk kam lexuar njė kritikė aq e komentuar mirė dhe fuqishėm. Tė lumt o z. Hysen Ibrahimi.
Vėrtetė qenke mė shumė kritik se sa politolog, ky ėshtė mendimi im.

Tė tillė na duhen. Unė kam shkruajtur poezi, por si tė vi nė kontakt me z. Hysen Ibrahimi. Lus redaksinė tė mė ndihmoi.

Me respekt Doni.

lirik
29-06-09, 01:10
Poetet E Erkojn Hysen Ibrahimin Per Kritikė Letrare Por Ai Nuk Pergjegjet -
Hysen Ibrahimi Merr Imeila Privat Por Nuk Ju Pergjegjet Ai Thot Se Nuk Mund Te Merret Me Kritiken Letrare-
Te Gjith Ne E Dijm Se Hysn Ibrahimi Ka Prirje Te Jashtzakonshme Per Kritiken Letrare-
Por Hysen Ibrahimi E Refuzoj Ket-
Nuk Don Te Merret Me Ket Profesion Ai E Din Pse Ma Mir Se Ai Askush Nuk I Din Arsyet Pse

lirik
29-06-09, 01:11
Marian Deda 24-12-2008, 03:19pm

I dashuri Ferizi,
Ju jeni duke biseduar se ne gjhėja se kemi kundėr z. Hysen Ibrahimi, apo jemi duke bėrė diq qė nuk ish dasht t'i bėhet. Jo ore, larg asaj. JU duhet kjart dhe drejtė tė mirėkuptoni, se shkrimi i Hysen Ibrahimit ne na ka mahnitur dhe eshte jasht mase tėrheqės dhe shumė joshes dhe ka vlera. Megjithat, deshira eshte qe ai te merret me poezine time. Pėr mua kishte me qene nderi me i madh qe z. Hyseni te meret me poezit e mia, ketė e e kam nga deshira, e jo diq tjeter. Unė do thosha se do shkoj ne Suedi dhe do i thosha: te lumt z. Hysen Ibrahimi, po qe se ke mundesi te merresh me vjershta qe kam shkruar, merru, por mos e le pėr para, sespe une e di vlerėn e kritikes se z. Hysen Ibrahimi qe e kam te lexuar dhe e kam ne kokė, prandaj jam ne gjendje qe te paguaj sa te thot z. Ibrahimi. Rreth kesaj ju vet z. Ferizi keni deklaruar (lexoi komentet tuaja) se Hyseni ka nevoje pėr ndihmė me para bile ke shkruar edhe pėr vete qė te gjenden firma me finansue. Prandaj une kam deklarue se z. Ibrahimi, mos te lej pėr lekė e tė mos shkruaj pėr poezine time se une i kam mundesit dhe kam para, dhe jam ne gjendje ta paguaj mundin e z. Hyseni, kurse vlerėn e kritikes se tij e di se nuk kam para se ajo vlene shuuuuumė. Po e kuptoi se qenkeni shokė te idealit, dhe pėr kėtė ti duhet krenuar se edhe une do isha krenuar gjerė nė maje.
Te tillė njerėz i duhen atėdheut dhe Kombit, juve ju lumt qe keni kontribuar, andaj edhe z. Hyseni me plotė tė drejtė eshte marr me poezine tende dhe ti tani je me i priviligjuari se bashku me z. Ollomani qe e kam lexuar kritiken e tij. Bile me poezinė tuaj dikush ėshte marr, por me tonat, nuk di ē'far do bėhet, do i mbuloi pluhuri pa e thėnė askush njė fjalė.
Ėshtė mendimi i imi, se z. Ibrahimi, shumė mė shumė kishte me i kontribuar Kombit nė kėto raste me kritika, se sa me politikė, ndoshta po gabojė pa e nėnvlerėsuar profesionin e tij si politikan, por po e them duke e ditur se nuk kemi kritik, kurse politikanė kemi mjaft. Tėr internetin e hulumton e nuk mundesh me gjetė kritika tė mirėfillta. Ju z. Ferizi duhet tė ndikoni tek z. Ibrahimi qė ai tė meret me kritikė, pasi e paskit shok te idealit dhe qenkeni kaluar fėmijėrin bashk.
Nė kuptimin e drejtė, dua te them, se z. Hysen Ibrahimi, eshte nje kristal i kritikes, qe me se shumti me ka pelqyer dhe te tilla nuk kam lexuar. Ju qenkeni ne lidhje. Une do kisha dashur vetem zerin t'ja ndegjojė, hiq me tepėr, pėr mua kishte me qenė nderė.

lirik
29-06-09, 01:16
Numer i madh i imeilave nga te gjitha anet e botes ku jetojn shqiptar i kan ardhur Hysen Ibrahimit me ket rast por gjat bisedes time ne telefon me zotri Hysen Ibrahimin -
te cilit i bėra edhe vet presion qe te merret me kritiken letrare ai kategorikisht refuzon-
per shkak se siq thot ai kritika letrare do te me robroj per se gjalli do te ma merr kohen shum dhe do te me burgosė ne nje far menyre un nuk do te kem ma liri sepse kritika emirfillt letrare kerkon shum kohė dhe un kaq kohė nuk mund ti kushtoj

lirik
29-06-09, 01:17
Pra keto jan shkaqet qe e shtyjn Hysen Ibrahimin qe te mos merret me kritiken letrare

lirik
30-06-09, 11:18
29-06-2009, 18:49 #371
ZANOR
i/e regjistruar
Anėtarėsuar: 25-09-2002
Postime: 836
xhelal ferizi, ti e ben veten poet, autori, liriku, xhelali, e pa turp edhe i shkruan ne fillin e fundin e secilit shkrimi - ti tallesh me vetveten - merri kritikat te dobishme, se ashtu kurr nuk mund te behesh asgje, e ma se paku poet e autor, ajo mire e ka qe te qorton e kritikon, se ato vargje te stergjatura e pa asnje kompozicion poetik, pa ide, pa teme, pa motive, pa mjeshtri te fjales artistike, pa krijuar asgje bash asgje te re - nuk jane lirika, por zhgenjime rasti pa fre pafund, qe edhe po te ishje ti ndonje Eliot, Lorke, Pushkin, Gete.... askush nuk merr mundin te lexoj ato vargje - mendo thelle e gjykoje vetveten, parase te gjykosh njeri a popull te tere! Ti ia humbe vleren vet poezise e ben shporte mbeturinash! Nese vertet ke aq kohe te humbesh, si azilant a mergimtar, nuk mund ta beshe nje popull placke tregu fjalesh sikur te hudhura per dritare, se jo duke i nxierr gjoja nga fundi i shpirtit!

Kujdes! Ti nuk guxon te shkruash poezi ma te gjate se 7 vargje! E nese ka secila poezi jotja vertet 7 vargje poetike, ti duhet te jeshe shume krenar dhe i gezuar!

Nese i merr per keq keto mendime, dije se ti gabon dyfish! Ashtu sikur ti paske te drejte, ta kritikosh nje popull te tere as pa nje fuqi krijimi poetik - poashtu ka te drejte seciuli te te kritikoj ty! Ti paske te drejte ta kritikosh nje popull - e ty nuk paska te drejte te te kritikoj njeri?

Nese i merr pozitivisht keto mendime - do te jete shpetim per ty!
__________________
HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

--------------------------------------------------------------------------------
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ZANOR : 29-06-2009 mė 18:55. Arsyeja: fakultative
------------------------------------

te nderuar lexues keta rreshta te kti shkrimi i gjeta ne nji forum shqiptar qe shkruanin per autorin
xhelal ferizi-

nga nji komentues kokderr dashakeq qe nuk i dihet as nacionaliteti por si duket esht shqiptar nga republika e shqiperisė-
dhe ja se si lete shpotit ai autorin e vargjeve xhelal ferizin

lirik
30-06-09, 11:20
ndersa nezir myrta nga rrethi i istogut ish i burgosur politik qe shkruan vargje -


tha per xhelal ferizin -

xhelal ferizi esht poet i deshtuar nuk esht poet xhelal ferizi


dhe me fyerje te ndyra u paraqit kunder autorit xhelal ferizi-

si dhe kunder antarve te fforumit
dardania -

lirik
30-06-09, 11:30
Un e thash nuk kam kritikuar nji popull dhe kam thėnė se jan disa parazit qe veprojnė e sillen ashtu parazitqe dhe mos shisni shum mend se keto fakte shihen qartė perse jemi ma te varfrit ne europė pra --

ashtu pra hė thuaj tash pse-

por edhe sikur te jet nji popull qe nuk e don punen-

duhet kritikuar at popull-un tek e fundit nuk kam thėnė asgjė armiqsore -
por jan kshilla dhe qortiime ne vargje per disa njerz qe ne fakt veprojn ashtu apo jo-


por ti e tipat si ti mundoheni te gjeni qiqrra ne hell -
e kime ne vezė nga inatet po thujase armiqsore qe i keni me mua-
ku e di un ju mund te jeni ndoshta grek qe e flisni shqipen-


sa per vlersimet ne poezi ti nuk ke thėnė asgjė hiq-

asgjė kurfar veqorie e kurfar aftesie te ndonji zberthimi metaforik te vargut-

ti e diasa tjer thonė uh sa mirė ishte ne vargje te bukura deri tani e tani e paska prishur ky autori i vargjeve -se paska shkruar diqka qe nuk na pergjigjet ne paskit menduar ju te shkruhen vetem perkdhjelje e servili-
e kurfar qortimesh -
ne atdheun tonė ku quhet shqiperi etnike ma shum ka vend per qortime se per lavdata-


e sa per vargun as je ekspert as artist as i aft per vlersime ti nuk thua asgjė hiq mundohesh te thua diqka por kot nuk te ka dhėnė zoti aftesi per te thėn diqka jan disa gjoja vlersime fjalė te pa vlera -

nuk je artist as kritik letrarė-

dhe flet kot me paushallizma te cekta te paaftesisė tende per vargun-
thjesht flet nga inati zilija dhe tendenca e jote me qellime zhvlersuese te kqija por kjo nuk i takon as kultures as nivelit por inatit primitiv-
por nuk e zhvlerosn vargun asksuh -

nese ai ka sa do pak vlerė as ti jo-


-un te ajo vjersh e spjegova rastin -

si duket qenke edhe ti ai parazit qe pret prej te afermve tu ne mergim te holla e nuk punon ne atdheun tend-
prandaj te paska djegur -

sepse disa parazit qe ideal e kan rakinė -

dhe kafenenė e sorollatjen kot poshtė e lart duke mos u angazhuar fare as per atdhe as per shoqerinė as per ide te punes-

se le ma per te kontribuar diqka -

e shohin vetem nga duart e mergimtarve-

te cilet i rjepin i plaqkisin pa mshirshem-
duke i zhvatur -

jan disa thash-

dhe disa ashtu veprojnė-pse te duket pak ty un jam banorė i kosoves dhe paguaj 80 euro per te hy ne atdheun tim per dy javė a nuk esht plakitje kjo- e mergimtarve kush i vjedh kto para perse ta paguajm ne nga nga tetdhjet euro per te hy ne token tonė a nuk esht kjo plakitje mergimtarve shqiptar-
pastaj te mos harrojm rjepjet tjera qe na jan bė me vite apo jo-


kjo esht fakt nuk po genjej -

por nuk jan te gjith shqiptart te tillė -

jan nje numer e thash dhe e them dhe ashtu mbetet vetem nji numer jan kshtu mendoj dhe kshtu esht jo te gjith shqiptart jan te tillė pra te merremi vesh-

sa her me tė thanė ty -o tendecioz-dashakeq nxits i sherreve -----

nes e je mentalisht ne rregull ather merr vesh shqip e thash kjartė-
disa n njerz jan te tillė nji numer jo te gjith shqiptart-

e jo te gjith pra -

e kjo edhe ne vargje tash ma u spjegua se si kujt si dhe per per qka kushtohen
------------------------

pergjigje e autorit xhelal ferizi qe i jepet nji provokatori ne forumin shqiptar

lirik
30-06-09, 11:35
Nuk kam nevojė te turprohem nga identiteti im asnjiher-

le te truprohen ata qe dalin me maska -

un nuk turprohem nga malli im e pronat e mia as nga identiteti i qartė dhe adresa -

dal publikisht -

se as nuk vjedhi as nuk jam i korruptuar nuk jam hajdut as matrapaz -

jetoj me djersen time dhe nuk bėj krime-
as punė te poshtra -

vargjet jan te mijat dhe jap pergjegjsi per to-

por jo si disa njerz qe dalin me maska e mshefen pas maskave-

se burrni e quan ti e nderė daLjen me maska te njerzve qe nuk lėnė forum pa penguar -

e pa bė gallata te pa hijshme -

por e pengojn punen e faqeve shqiptare duke ju krijuar pengesa dhe shqetsime moderatorve dhe publikut-


se per se ua qes un emrin E MBIEMRIN UN punimeve te mia -

ky esht problem i imi -

sepse nuk dua te na ngatrrohen vargjet -

kur me qindra autor po shkruajn neper forume-


le ti din secili te vetat-

kush qka shkruan-

un ne hak te askujt nuk po hyj -

as nuk i marr kujt vargje -----me mundin tim po i shkruaj e djersen time ----

thjesht per qeshtje adrese-----

te sakt -----

identifikohem sepse nuk i kam borgj askuj nuk merrem me provokime as me spiunlliqe aq sa jam autor jam edhe nes e nuk jam -NUK JAM
fjalen e lir nuk e ndalon ti -

as nuk na e percakton ti se nga sa vargje ti shkruajm -


sepse nuk jemi ne diktaturen enveriane-

por jemi ne liri ne lirin e ffjales
-sa keq me vjen per ty sa keq sillesh m,e qellim pa le s e kush je ti nji zot e din -
sigurisht ndoj maskė qe mshefesh per qellime te dikuj

lirik
30-06-09, 15:39
xhelal, anipse fole me nje ton si maturie ne fillim te ketij shkrimit tend te fundit, eshte e kote te harroj mushku zanatin e tij. Nje gje dije - as piken e inatit nuk e kam ne ty edhe sikur te ishje nje Lorke a Jesenin a Nerude - do ishte krenari ime dhe e kombit tim shqiptar (qe ty tu dhie goja sikur grek) - po ti as fillin e njohurive poetike nuk e ke - as teori poetike nuk ke, ani ato mund te mesohen - po figurativisht ti shkruan, sikur duke u derdhur me pike, nje knate uji e rrxuar, pa cak pa synim realizimi poetik te vargut dhe i con dem gjith ato fjale ate mund Sizifi!

Poezia nxit ndjenjen kunder nje paknaqesie, vetie negative a pozitive te njeriut a shoqerise, e jo del ne dritare e zbras arme me kapsolla, ne mase, pa e cilesuar ate nje5iun a pjesen e mases, po ty tu ka ba magje gjithkah (si ajo gruaja e dehur duke situr miellin neper dysheme). Mendova se i more keshilla ato fjale te mia, e ti nuk ke fregoje (se edhe njeriu e ka nje). Rilexoje ate qe nuk e kuptove, venja gisht6in kokes, e jgyko cka ti shkruan!

Poezia jote me e gjate - 7 vargje te reja! Beso kurr inati nuk ia kam poetit! Rilexo edhe ate shkrimin e asaj...siper as e njoh, po ka fakte t gjalla! Jane terapi keto mendime per ty!

Mirmbetsh!
__________________
HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

---------------------
ja se qka shkruan ky morrr i zi kunder autorit xhelal ferizi ne nji forum shqiptar ky antarė zemerzi i porositur nga dikush ne nji forum shqiptarė -
te interesuarit le te me shkruajn ne privat dhe mund ti gjejn kto komente ne forumet tjera shqiptare

lirik
30-06-09, 15:41
te interesuarit lexues shqiptarė mund ti kundervihen kti te birit te bushtres qe shpotitė autorin xhelal ferizi lirikun-
te inetreusrve mund te ju tregojm se ku shkruan ky pis me pseudonimin zanori ne forumin shqiptarė

lirik
01-07-09, 09:25
po ky labi moderatori i fshinė postimet tona qka shkruajm ne kunder nezir myrtes
-

po del fjala e shum kuj -

qe nezir myrta ka kriju privilegje e kumari ne dardani-

ndersa te nezirit i lejon ky llafet ku do -

e dikush qe ja zbraz turijve kti nezir livdaqit -

ky labi i fshinė sepse e mbron ket nezir kerkushin

lirik
01-07-09, 09:28
O medet per mendt e tua e nezir myrta zeza se na a marrove krejt shqiptarinė me budallaqet tua -injorante duke nxjerr teori neper librat q ene i kemi lexuar ne shkollat e mesme

e ke dal ne forumin shqiptar atje e po mundohesh -

me shpotitė autorin xhelal ferizi -

pa kurfar turpi -

e pa kurfar cipe a ke hiq ndoj fije ftyre ftyrė more-a po mendon se njerzt nuk ta zbulojn pseudonimin tend dinak

tash edhe para lexuesve nga shqiperia-

dole ne forumin shqiptar qe e ke pergju aq gjat xhelal ferizin -
e nuk ke shkruar asnjiher as nji varg ne forum e pastaj fillove te ja emtipjsh temat e titujt liria bukuria etj -

e po i qet te pa larat e kosovarve-para leyuesit te shqiperisė

per shkak te inatit tend te zi meskin provincialist-

per shkak se nuk mund ta durosh smundjen tende te flliqur inatin shpirtngushtė o i mjerė fukara ne shpirtė fanatik-
nuk mund te durosh kur edhe dikush shkruan vargje e jo veq ti-

po ku sihit ju qe ne asnji forum deri sivjet asnji varg tuajin se kam pa -


o kokė mushku ti edhe disa tjer qe po mundohni te emitoni-

qka jue tue ba e kur do me u ndalė me kto budallaqe tuat primitive shpotitse ne at forum me pseudonimin zanor q po i ndrron pseudonimet sa ftyra i paske pas o njeri u qudisė -
e inate ziliqare fminore -

sa fminorė qe ishe o mistrec o plak i keq i mitur ziliqarė deri kur do me i ndalė shpotitjet tua ne at forum kunder xhelal feerizit se bota po qesh me ty

lirik
01-07-09, 09:29
nji det ndjenjash -nji ndjenj detrash

ja se si i ka kopjuar ky langaraq shum shprehje te miat -pra shprehjet e lirikut ne vargje ky matuf dinak nezir myrta qe pergjon si vampir neper forume

por vargjet e tij nuk kan kurfar vlerash-

as kurfar arti -

as kurfar thellsije te domethenjes -
jan te pa gjallri ne shprehje te pa kuptimta ne lidhjet logjike e te pa tingllima shpirtore qe nuk zgjojn aspak ndjenjė bukurie as emocioni -
as kureshtje pa vlera arti jan
jan thjesht disa kotsira zhgarravina-
te nji amatori nismetarė qe filloj tash te dal ne siperfaqe-

qe me par kurr nuk ishte ne forume me vargje -

kurr nuk e kam pa me asnji varg ne forumin shqiptar -

edhe ky si disa tjer pergjues te mallkuar te forumeve -
qe rrijn duke pergjuer si maca nen tervesė-

e pastaj mundhen te dalin pa vlera artistike ne emnyr qe te imponohen para dikuj
e ti gjvlersojn te tjeret -
gjėrat qe shkruan ky kunder meje ne forumin shqiptar e poashtu edhe ktu ne dardani qe doli me at provokimin e tij e mandej edhe me fyerjet te njejtat esht duke i bė ne forumin shqiptar ky matuf i kalbur

--------------------------------------------------------------------------------

lirik
01-07-09, 14:00
Makresh si duket shtremeber po e kupton paraqitjen time -
un nuk kam inferioritete as ne raport me europen as me ameriken -por aleancė shok dhe bararabarsi ne at aleancė jo si skllever por si partner serioz zhvillimi-


a s nuk jam kunder feje -

liritė fetare nuk do te guxonte askush ti cenonte para syve te mi -
nuk dote preanoja per shkak te fetarve te njerzve per hirė te zotit qe un shum e besoj dhe kam dashuri te madhe per zotin pa dyshim-
-
sikur te kem mundsi ti mbroj fe tė gjith do ti mbroja se feja e sht e mirė por jo fanataizmi fetarė-
per shembull komunizmi----- nese do ta kisha un fuqi -nuk do te leja komunizmin me i rrezuar kisha e gjamija-

por un fetė i dua dhe do ti mbroja nuk do ti largoja nga shpirti i popullit-
por do ti radhisja aty ku e kan vendin jo te jen ne shtet e mbi ligjin e rendin-

mbi shtettin -
feja esht fe--- nuk guxon feja me ken shtet--- un jam per shtet ku feja nuk ka ndikim-
por demokracia -----shteti kombi para kombit nuk vejn kurgja ne shprehje pa komb nuk ka atdhe pa atdhe nuk ka fe kurfare -

ligjet gjygjet e shtetit e kombi kultura e feja vetem aty ku e kan vnedin-pra te lira jasht ndikimit shtetrorė-


ameriken e kritikoj-

per qdo veprim te pa drejtė dhe europen por ndjehem thell ne shpirtė aleat i tyre keshtu e dua edhe kombin tim shqiptarė-
dhe nese jam ne rreshtimin e perbashkt ne aleancen perednimore -

bashk me ata pra ameriken dhe perendimin -

nuk do te thot se jam kunder kombeve tjera-

as kunder arabve apo ndonji feje ---

dhe nuk do te kisha lejuar diskriminimin e tjerve -

dhe duke qenė aleat me ta me perendimin edhe ma me guxim kisha kundershtuar-

qdo gjenocid apo padrejtesi-por un i trembem pansllavizmit -dhe ndikimit te tij ne botė prandaj e dua perendimin besoj se shqiptart poashtu e duan ket aleancė shqiperia ka hy ne nato kjo esht aleancė tash edhe zyrtare edhe shpirtrore me perednimin-


si aleancė anti sllave e shoh perednimin naton dhe ameriken -
prandaj e shoh ardhmerinė e shqiptarve ne siguri ne gjirin e perendimit---

se nuk cenohet as feja as kombi as lirija fetare dhe nese jam ne gjirin e tyre te aleances perendimore ma e sigurt esht gjamija dhe kisha katolike ne aleancė perendimor se sa ne at pansllave-

ne shum ma leht japim vrejtje e qortime nga ai pozicion i aleances me perendimin -
japim vrejtje qortojm ma leht me kritik e ju kundervihemi padrejtesive kunder mospajtime ve -
se sa me ken jashta aleances perendimore-

kundershtojmė ma leht padrjtesinė dhe nuk pranojm inferioritet -

por barabarsi parteneritet bashkpunimi miqsi -
ne aleancė perendimore -

ndersa arabt dhe te gjith muslimant bashk me fe e zakone te tyre -
do i kisha dashur ne lidhje aleancash e miqsije me perendimin me europen dhe ameriken-aty ata mund te jen ma te sigurt -

siq esht dubai arabija saudite kuvajti etj -----

nuk ka nevoj te trembet aspak irani nga amerika ------perse !!!!!!!!!

ma shum le te trembet IRANI DHE TE GJITH ISLAMIKT nga rusija -ketu qendrojn dallimet tona ne pozicione

qka ju me keni keqkuptuar se un nuk po dua qe te praktokohet ndonji padrejtesi apo diskrimin
ndaj iranit dhe popullit te ti-
irani nese miqsohet me ameriken -


nuk humbė asgja vetem perfiton bėhet nji dubai i ri-----


por shum njerz jan duke menduar se rusija ka shum ndikim ne iran ---
ne kubė ne spanje e ne disa shtete latine-----

qe po i qet cunga nen rrota amerikes-----
prandaj jan gjith kto probleme sepse amerika nuk e don ndikimin e tjerve aty as te pansllavėve-
kuptojeni drejt ket-


amerika ka deshir ta bej aleat te vetin iranin mik ---

qe te jet irani ne anen e saj ---

ne keto gara per dominim ---

pse jan turrė kina e rusija ne ndikime botrore -

amerika po ka qef me pas sa ma shum miq ne anen e saj per siguri ma te madhe botrore -

qe te ua merr forcen dhe peshen kinezve dhe pansllavo rusve -
e ti dominoj tregjet dhe ndikkimet botrore ---

irani duhet ta kuptoj ket dhe te behet me ameriken-te largohet nga aleanca ruse pansllave ---


dhe ne iran ka shum intelektual qe e kuptojn ket --


askush nuk ja prek at fe islame iranit as kulturen kombtare gjihen perkundrazi perendimi ja ruan ma mir se sllavt -----


bile ma shum do ta ruaj ne miqsi me ameriken---

amerika nuk lendonas nuk poshtron civilizime as fe-----

as nuk ngacmon fe -----

dhe si kampione e lirisė ju e dini te gjith sa ajo as zakone as fe nuk ngacmon-----

perkundrazi i ruan si vlera te njerzis e demokracisė prandaj e simpatizoj ket mbrojtse te feve -----

e te shqiptarve te lirive e te popujve te vegjel -----

por nuk mendoj ne nen shtrime -----

as diskriminime me ameriken as nen ameriken nuk e mendoj ashtu jeten por as amerika nuk mendon ashtu ---

do te jemi te gjith me te perparuar e me te zhvilluar ---

por rusija po trubullon shum situata e popuj neper botė------po prishė shum

lidhje e miqsi neper popuj ---siq e prishin lidhjen irano amerikane ---

irani po e keqkupton ameriken -----

ne fakt po e keqkuptojn disa qarqe proruse ne iran -----

dhe ne irak ----

por jo ata te tjeret qe e duan ameriken-----

ka shum iranian qe e duan ameriken perendimin---

sepse te gjitha liritė njerzore e fetare jan shum te mdha ne perendim ---


e ushtrimi i fesė demokracisė e i qdo gjėje---

perendimi esht ma i lirė---dhe i civilizuar nuk ka fanatizeme radiklalizem as egersi por jan njerz qe merresh vesh me ta mund te besh marrveshje sepse jan te zhvilluar ---nuk edi se a je shiit apo sunit ---

por dije se sunitet ne iran jan te diskriminuar-----

nese irani behet mik me ameriken ---

te gjitha fetė ma shum do t e ken liri ---

me kuptoni drejt tash dhe jo gjithnji shtrember gabimisht


shkrim nga autori xhelal ferizi

lirik
01-07-09, 16:56
Xhelal Ferizi: Arabizimi i Kosoves
E Diel, 28-06-2008, 06:18pm (GMT+1)


Arabizimi i Kosoves

Leshimi i mjekrave, wehabizimi dhe rrymat e tjera fetare

Pas shume vuajtjeve dhe peripecive dhe mbrojtjes nga shkrirja dhe asimilimi nga pansllavizmi dhe invacionet e shumta gjate historise, luftrat dhe pushtimet si dhe rezisteca nga osmanllinjte, Kosoven e ka tronditur bukur shume edhe invazioni i modes arabe!

Nga Xhelal Ferizi

Nga lindja, iranizmi, sektarizmi dhe klanorizmi si dhe faregjia talibaniste jane dukuri te reja ne Kosove. Synimi i te gjitha ketyre praktikave te aplikuara ne kete terren europian eshte ndryshimi i popullit antik shqiptar, formimi i nji injorance dhe koncervatizmi tjetersimi i kultures kombetare.
Keto sekte fetare kane hyre nen ndikimin e Iranit dhe Arabise Saudite si dhe nen ndikimin direkt te pagesave mujore, apo sigurimin e nji ekistence.
Njerez qe me pare, jo vetem qe nuk kane pasur prirje fetare, por as idene per kete fe, as per fete ne pergjithesi.
Kur vete i kam pa disa njerez te cilet i njoh personalisht, nga qyteti im, jo vetem qe nuk kane qene te pershtatshem as per me hy ne grup me satanin, se le ma fetarisht, te cilet kenaqin njerez vetem kot, qe kane ec mbi dhe.
Merreni me mend se kush ka hy ne keto organizata qe une i quaj politike me prapavija per te asgjesuar kombin shqiptar.
Te gjitha keto rryma organizohen nga qendra financiare arabo-iraniane, por me bashkepunim me qendrat Athine-Moske-Beograd, me qellim te paraqitjes para bote te nje talebanizmi ne Kosove.
Se sa jane te vetdijshem shqiptaret per kete rrezik te ri qe i kanoset kombit tone, nuk e di, por rrezik sigurisht i madh po, edhe pse numri akoma eshte i vogel. Po shfrytezohet varferia dhe dembelia e disa njerezve te cilet jane te gatshem per para edhe me djallin me hy ne shoqeri, se le me dike tjeter.
Habitem me ata qe guxojne te bejne veprime te tilla kur e dine se sa shume vuajti kombi shqiptar per kete liri dhe sa sakrifica.
Keto organizata duhet te ndalohen menjehere, te shpallen te ndaluara dhe shume te rrezikshme per interesat e kombit me dekret shteteror.
Perse keto sekte nuk lejohen ne Serbi, Rusi apo Greqi? Keto sekte financohen nga bugjeti arabo-irano-ruso-ortodoks, per te irrituar perendimin kunder Kosoves ne menyre qe perendimi ta braktise Kosoven, te neveritet nga Kosova dhe ta leje ne kthetrat e pansllavizmit.
Komplet loja ketu luhet se ketu nuk ka te bej asgjė me fe.
Ne kete loje te rrezikeshme kane hyre ata njerez qe marrin nga 500 euro ne muaj duke duke ndenjur kot, ndersa tinza (fshehtas) disa nga ata pijne raki dhe bejne njeqind te zeza, ndersa diten paraqiten fetar te rregullt te sektit.
Mendoj se kjo praktike teatrale duhet ndeprere dhe duhet te kerkohet llogari nga keto shtete qe menjihere ta ndepresin aktivitetin e tyre ne token e kosoves.
Kombi shqiptar do e shohe se sa gabim eshte.
Me mos marrjen e menjihershme te ketyre masave qe shperndajne keto cerdhe te rrezikshme talibanizmi do te vije nje dite kur do te jete vone. Pervec prishjes se kultures tone dhe indentitetit ka me pase edhe pasoja te tjera.
NUK LUFTUAM DHE NUK U COPTUAM QE TE SJELLIM TALEBANT NE EUROPE, POR QE TE EUROPIANIZOJME KOSOVEN DHE JETEN TONE, LIRINE DHE DEMOKRACINE TA SJELLIM NE KET TOKE TE SHUMVUAJTUR.
Por jo! Pas kaq lot e gjak, te vijne te tjeret dhe te tallen me mundin dhe lotin tone neper shekuj, me gjakun dhe varret e deshmoreve tane qe rane per liri dhe modernizim, per progress dhe integrim europian.
Mosnderprerja dhe mos ndalimi i kesaj rryme radikale i ka shtuar guximet qe te veprohet edhe ma lirshem neper udhekryqe te medha te qyteteve. U ndertuan xhamija qe me pare nuk kane qene askund aty. Ato u ndertuan pa plan, vetem se ai qe lejoi tenderin mori disa mijera euro per te ble nji bulice dhe nji mushke si dhe nje makine.

Injoranca dhe rreziqet qe lejoheshin nga gjithfare lloj idiotesh qe marrin poste ne duar e nuk kane kurfar karakteri njerzor, pervec karriges dhe paftyrsise qe per para nuk po lanė gjė mbi tokė e mbi dhe pa pranuar qe me duket se nene e baban do ta shisnin per para duke mos menduar fare per pasojat qe mund t'i vijn atdheut nga kjo aventurė tejet e rrezikshme ku nate e dite repeorteret dhe gazetaret pansllav e grek e armiq te tjere fotografojne dhe shkruuajn per kto grupe dhe propagandojne Kosoven si nji taleban i ri, si nji Iran, si nji vend i faregjeve dhe kultures aziatike
VET KY VEPRIM TREGON ANTISHQIPTARIZEM SIKUR TE ISHIN MIQ TANE KETO VENDE NUK DO TE NA SILLININ KETO SEKTE TALIBANISTE NE TROJET TONA POR KET E BENE NE BASHKPUNIM ME MIQT E TYRE NE MOSKE, NE ATHINE E NE BELGRAD. THIKE PAS SHPINE KOSOVES NDERSA NE KET E KURTH NE KETE PROVIM RANE TE GJITHE NAIVET DHE LAKMIQART DEMBEL QE DOJNE PARA PA PUNUAR SI DHE POLITIKANT TANE QE PER PARA LEJOJNE GJITHCKA.
Lejojne cka do qe i teket botes qe mbi ne te kaloje gjithfare lloj shtegtari e praktikanti i qorbave te perziera me arabo ortodoksi irano pansllavo talibanizem.
Te shpetojme atdheun sa nuk esht vonė nga ky rrezik.
autori i shkrimit xhelal ferizi liriku

lirik
02-07-09, 18:39
Te falenderoj bashkatdhetarė i nderuar- top monstar - per intresimin ndaj vargjeve t e mia-

kėto vargje po ja fali kombit tim shqiptarė qe ti ket neper shekuj brezave arkivave kohrave gjenerataveprandaj ruani si syt e ballit keto vargje

se qdo material esht pasuri gjurmė te shkrimit pas njimij vjete kto shkrime jan shum interesante


arkivat dokumentet
e
shkrimi temat qe ka ky forum


e secili forum

jan vlera ash“tu si edhe materiale krijimet librat literaturat


ne ktu do t ejemi dhe do te kemi akoma argtime dhe bashkpunime

vargje biseda shkembime mendimesh


dhe tema


kti forumi dhe antarve i uroj mirsi bashkathjdetarve te mi ju falenderoj per perkrahjen tuaj q ė mė jepni

un i kamdisa vlersime q eme kan shkruar njerzit ne imeil

por ato po i ruaj per vete


kto te hapurat jan intresante sepse thonė publiku esht ai qe shpaloset

ai q eta jep vleren dhe noten

nes e publiku te pelqen nuk ka dilemė s ete pelqen edhe komisioni kualifikues


mjerisht sot gjithqka esht bė treg dhe interes


,njerzt po behen heroj me pare
dhe vlerat etyre po rriten me njoftesi e dallavere

me madheshti te rrejshme


duke u ngritur ne baza te pseudovlerave e pseudo kualiteteve

Un nuk dua ashtu nuk me pelqen sepse me pelqen origjinaliteti me pelqen publiku i cili pa pare dhe kurfart intersi e thot fjalen e vet hapur
origjinale
pa kurfar interesi

nuk me intreson fjala e atyre qe quhen t e medhej
sepse ata fjalt i kan me pare dhe me interes esht ba gjithqka

treg

dhe nes e ja jap 1000 euro te ben qka te duash te lavdron pa merita

ndersa lexuesi jo

lexuesi esht origjinal ashtu si ndjehet shprehet
ktu nuk ka treg


prandaj me pelqen shum fjala

e lexuesit origjinal


un jam nis nga lexusi dhe me lexusin kam shoqeri.


NėSE LEXUESI KNAQET SHPIRTNISHT ai vertet knaqet pa kurfar

falcifikimi#
ai knaqet vertrtet nga knaqsija origjinale


te ai nuk ka zyrtarizma e paraqitje finesash

e artificializma

prandaj knaqem me lexuesin


edhe sikur t ebotoja njimij libra shum ma me dė shirė do ti promovoja me popullin me lexuesin

se sa me te mdhejt e letersisė


per mua ka rendesi q elexuesi po knaqet shtresat popullore kjo ka rėndėsi

dua te jem i popullit ne radhė te parė

kshtu kanqen gjithmon idealet dhe ndjenjat e mia veret kshtu ndjehem besoni

te fala nga autori liriku XHELAL FERIZI (xhela)

ME KET EMER ME KA NJOFT SHOQERIA

-------------------------
shkrim nga autori xhelal ferizi pergjegjeje nji forumisti

te forumi zemra shqiptare ne at forum

lirik
02-07-09, 18:46
E nderuara drenusha e di s e entuziazmohesh nga krijimet e mia


vertet ju po me quani me shum emra jo vetem ju por lexuesit

ktu ka shum ne imeilinti privat q e me krahasojn me kolosin e madh

shqiptarė

FISHTEN POR JO PO JU THEM S E LARG JAM nga ai dhe kualiteti qe ai ka shkruar


dhe nuk mud te krahasohem


ket qe ju po me quani po e quaj si nji entuziazem ose vullnet ju keni knaqsi q e un po krijoj dhe nga knaqsia po shpreheni por ne ralitet

ne ato maja te larta un nuk jam .

vet publiku do te shkruaj do te knaqet do t ekomentoj por

bukuria e fjales te Gjergj fishta eht emadhe dhe e pa arritshme

kan me shku shum shekuj me kalu nese dikiush do te arrij te ai
per kah shprehja aq madheshtore siq dinte ai te shprehej

megjithat qka do q ete me thonė lexusit un prap gjithmonė me gjykimin tim

dhe kutintim i mati punet dhe vlerat e krijimtaris


edhe ns eme bejnkrahasime me at apo ket poet un gjithmon mendoj dhe them ngdal xhelal ferizi dije ku ben pjes
mos u ngut nes eje nji krijues i zakonshem apo mund te keshė ndonje kualifikim me te madh


kur esht fjala te Fishta ai ka aq shum bukuri ne te shprehur


sa qe esht e
pamundur ne kta shekuj ti afrohet dikush apo te krahasohet

ai ka aq shum bukuri dhe vlera eka lahuten emalsis

e cila ne shekuj te shekujve nuk arrite me bukuri nji bukuri qiellore kulmore nji krijimtari mahnitse


un jam i vetedijshem per ket fakt

prandaj faleminderit qe ju me jepni vullnet

por me fishten nuk mund te krahasohem

per ket jam i vetedisjhm pa marr para syhs s e si me shkruajn e si me thonė


te tjeret

un ekam lexuar secilin varg te lahutes s e Malsisė
ATY KA AQ SHUM FUQI SA Q E dIKUSH TJETER
ME E ARRITė ESHT E PA MUNDU
MUND TE LINDė DIKUSH NDOSHTA NE SHEKUJT QE VIJNė POR LAHUTė MALSIJE ME SHKRUA DIKUSH SI AI NUK E BESOJ S EMUNDET

S E PAKU EDHE TREQIND VJET JO
ENDOSHTA EDHE MA TEPER SHEKUJ

JANDISA NJERZ TE MDHEJ Q EVETEM NJIHER LINDIN

ose shum rrallė lindin

megjithat un ju jam mirnjohs

q e me jepni vullnet dhe me rrespket i trajtoni vargjet e mia


un kam me mija krijime tjera
por te shohm sigurisht lexuesit do t ebejn peprjekje ne te ardhmen m i krahasu bukuritė e krijimtarisė


e te krijuarit e krahasimeve vlerave shkalles nivelit artistik

dhe nivelit pasuror te brumit t e fjales dhe qellimit t e fjales filozo fis s ese fjales e te shprehurit artit dhe metafores se saj ka shu e shum koha per te sjell krahasime
kur krahasojhen shkrimtart e krijuesit cili esht kolosi merret per bazė shum
arti cilsia kualiteti fjala mjeshtrore behet krahasimi ne shu pika se kkush qka ka dahst te thot ne cilen rruggė estetike filozofike apo popullore apo ne qfar forme e ka futė ne perdorim inteüretimin dhe qellimin e intepretimit
si art si bukuri si brum si krijim si vlerė si esencė thelbsorja vlesohet caku i saj dhe suksesi persosmeria tlante et paraqiturit prandaj ktu
notat kaloj n neper duar te shum shijeve te krijuesve
dikush edhe nes eka krijuar shum bukur e ndoshta shijen e dikujt nuk eka knaqė edhe ky faktror miret para syshė dhe vetem kur knaqė shijen e shumices je i suksesshem
ty dreniśsha te falenderoj q epo mundohesh me me ngritė dhe shum te tjerė
por te shohim un vazhdoj te krijoj nese vargjet e mia pelqehen nga nji mas emadhe njerzish athe rmud te them se jam nji poet por un per veten time them mesatarė ndoshta por jo aq lart te fishta ne asnji menyrė shiheni secilin varg ne lahuten emalsis dhe mund te beni krahasime nuk ebesoj s e vargjet emia mud te arrijn atje prandaj mos u ngut drenusha se fishta
q ete arrihet esht shum tejet veshtirė sidomos te kryevepra etij lahuta emalsisė qe sht nji kryeveper bukurie

te fala nga autori lirik xhelal ferizi

lirik
02-07-09, 18:46
E nderuara drenusha e di s e entuziazmohesh nga krijimet e mia


vertet ju po me quani me shum emra jo vetem ju por lexuesit

ktu ka shum ne imeilinti privat q e me krahasojn me kolosin e madh

shqiptarė

FISHTEN POR JO PO JU THEM S E LARG JAM nga ai dhe kualiteti qe ai ka shkruar


dhe nuk mud te krahasohem


ket qe ju po me quani po e quaj si nji entuziazem ose vullnet ju keni knaqsi q e un po krijoj dhe nga knaqsia po shpreheni por ne ralitet

ne ato maja te larta un nuk jam .

vet publiku do te shkruaj do te knaqet do t ekomentoj por

bukuria e fjales te Gjergj fishta eht emadhe dhe e pa arritshme

kan me shku shum shekuj me kalu nese dikiush do te arrij te ai
per kah shprehja aq madheshtore siq dinte ai te shprehej

megjithat qka do q ete me thonė lexusit un prap gjithmonė me gjykimin tim

dhe kutintim i mati punet dhe vlerat e krijimtaris


edhe ns eme bejnkrahasime me at apo ket poet un gjithmon mendoj dhe them ngdal xhelal ferizi dije ku ben pjes
mos u ngut nes eje nji krijues i zakonshem apo mund te keshė ndonje kualifikim me te madh


kur esht fjala te Fishta ai ka aq shum bukuri ne te shprehur


sa qe esht e
pamundur ne kta shekuj ti afrohet dikush apo te krahasohet

ai ka aq shum bukuri dhe vlera eka lahuten emalsis

e cila ne shekuj te shekujve nuk arrite me bukuri nji bukuri qiellore kulmore nji krijimtari mahnitse


un jam i vetedijshem per ket fakt

prandaj faleminderit qe ju me jepni vullnet

por me fishten nuk mund te krahasohem

per ket jam i vetedisjhm pa marr para syhs s e si me shkruajn e si me thonė


te tjeret

un ekam lexuar secilin varg te lahutes s e Malsisė
ATY KA AQ SHUM FUQI SA Q E dIKUSH TJETER
ME E ARRITė ESHT E PA MUNDU
MUND TE LINDė DIKUSH NDOSHTA NE SHEKUJT QE VIJNė POR LAHUTė MALSIJE ME SHKRUA DIKUSH SI AI NUK E BESOJ S EMUNDET

S E PAKU EDHE TREQIND VJET JO
ENDOSHTA EDHE MA TEPER SHEKUJ

JANDISA NJERZ TE MDHEJ Q EVETEM NJIHER LINDIN

ose shum rrallė lindin

megjithat un ju jam mirnjohs

q e me jepni vullnet dhe me rrespket i trajtoni vargjet e mia


un kam me mija krijime tjera
por te shohm sigurisht lexuesit do t ebejn peprjekje ne te ardhmen m i krahasu bukuritė e krijimtarisė


e te krijuarit e krahasimeve vlerave shkalles nivelit artistik

dhe nivelit pasuror te brumit t e fjales dhe qellimit t e fjales filozo fis s ese fjales e te shprehurit artit dhe metafores se saj ka shu e shum koha per te sjell krahasime
kur krahasojhen shkrimtart e krijuesit cili esht kolosi merret per bazė shum
arti cilsia kualiteti fjala mjeshtrore behet krahasimi ne shu pika se kkush qka ka dahst te thot ne cilen rruggė estetike filozofike apo popullore apo ne qfar forme e ka futė ne perdorim inteüretimin dhe qellimin e intepretimit
si art si bukuri si brum si krijim si vlerė si esencė thelbsorja vlesohet caku i saj dhe suksesi persosmeria tlante et paraqiturit prandaj ktu
notat kaloj n neper duar te shum shijeve te krijuesve
dikush edhe nes eka krijuar shum bukur e ndoshta shijen e dikujt nuk eka knaqė edhe ky faktror miret para syshė dhe vetem kur knaqė shijen e shumices je i suksesshem
ty dreniśsha te falenderoj q epo mundohesh me me ngritė dhe shum te tjerė
por te shohim un vazhdoj te krijoj nese vargjet e mia pelqehen nga nji mas emadhe njerzish athe rmud te them se jam nji poet por un per veten time them mesatarė ndoshta por jo aq lart te fishta ne asnji menyrė shiheni secilin varg ne lahuten emalsis dhe mund te beni krahasime nuk ebesoj s e vargjet emia mud te arrijn atje prandaj mos u ngut drenusha se fishta
q ete arrihet esht shum tejet veshtirė sidomos te kryevepra etij lahuta emalsisė qe sht nji kryeveper bukurie

te fala nga autori lirik xhelal ferizi

lirik
02-07-09, 18:46
E nderuara drenusha e di s e entuziazmohesh nga krijimet e mia


vertet ju po me quani me shum emra jo vetem ju por lexuesit

ktu ka shum ne imeilinti privat q e me krahasojn me kolosin e madh

shqiptarė

FISHTEN POR JO PO JU THEM S E LARG JAM nga ai dhe kualiteti qe ai ka shkruar


dhe nuk mud te krahasohem


ket qe ju po me quani po e quaj si nji entuziazem ose vullnet ju keni knaqsi q e un po krijoj dhe nga knaqsia po shpreheni por ne ralitet

ne ato maja te larta un nuk jam .

vet publiku do te shkruaj do te knaqet do t ekomentoj por

bukuria e fjales te Gjergj fishta eht emadhe dhe e pa arritshme

kan me shku shum shekuj me kalu nese dikiush do te arrij te ai
per kah shprehja aq madheshtore siq dinte ai te shprehej

megjithat qka do q ete me thonė lexusit un prap gjithmonė me gjykimin tim

dhe kutintim i mati punet dhe vlerat e krijimtaris


edhe ns eme bejnkrahasime me at apo ket poet un gjithmon mendoj dhe them ngdal xhelal ferizi dije ku ben pjes
mos u ngut nes eje nji krijues i zakonshem apo mund te keshė ndonje kualifikim me te madh


kur esht fjala te Fishta ai ka aq shum bukuri ne te shprehur


sa qe esht e
pamundur ne kta shekuj ti afrohet dikush apo te krahasohet

ai ka aq shum bukuri dhe vlera eka lahuten emalsis

e cila ne shekuj te shekujve nuk arrite me bukuri nji bukuri qiellore kulmore nji krijimtari mahnitse


un jam i vetedijshem per ket fakt

prandaj faleminderit qe ju me jepni vullnet

por me fishten nuk mund te krahasohem

per ket jam i vetedisjhm pa marr para syhs s e si me shkruajn e si me thonė


te tjeret

un ekam lexuar secilin varg te lahutes s e Malsisė
ATY KA AQ SHUM FUQI SA Q E dIKUSH TJETER
ME E ARRITė ESHT E PA MUNDU
MUND TE LINDė DIKUSH NDOSHTA NE SHEKUJT QE VIJNė POR LAHUTė MALSIJE ME SHKRUA DIKUSH SI AI NUK E BESOJ S EMUNDET

S E PAKU EDHE TREQIND VJET JO
ENDOSHTA EDHE MA TEPER SHEKUJ

JANDISA NJERZ TE MDHEJ Q EVETEM NJIHER LINDIN

ose shum rrallė lindin

megjithat un ju jam mirnjohs

q e me jepni vullnet dhe me rrespket i trajtoni vargjet e mia


un kam me mija krijime tjera
por te shohm sigurisht lexuesit do t ebejn peprjekje ne te ardhmen m i krahasu bukuritė e krijimtarisė


e te krijuarit e krahasimeve vlerave shkalles nivelit artistik

dhe nivelit pasuror te brumit t e fjales dhe qellimit t e fjales filozo fis s ese fjales e te shprehurit artit dhe metafores se saj ka shu e shum koha per te sjell krahasime
kur krahasojhen shkrimtart e krijuesit cili esht kolosi merret per bazė shum
arti cilsia kualiteti fjala mjeshtrore behet krahasimi ne shu pika se kkush qka ka dahst te thot ne cilen rruggė estetike filozofike apo popullore apo ne qfar forme e ka futė ne perdorim inteüretimin dhe qellimin e intepretimit
si art si bukuri si brum si krijim si vlerė si esencė thelbsorja vlesohet caku i saj dhe suksesi persosmeria tlante et paraqiturit prandaj ktu
notat kaloj n neper duar te shum shijeve te krijuesve
dikush edhe nes eka krijuar shum bukur e ndoshta shijen e dikujt nuk eka knaqė edhe ky faktror miret para syshė dhe vetem kur knaqė shijen e shumices je i suksesshem
ty dreniśsha te falenderoj q epo mundohesh me me ngritė dhe shum te tjerė
por te shohim un vazhdoj te krijoj nese vargjet e mia pelqehen nga nji mas emadhe njerzish athe rmud te them se jam nji poet por un per veten time them mesatarė ndoshta por jo aq lart te fishta ne asnji menyrė shiheni secilin varg ne lahuten emalsis dhe mund te beni krahasime nuk ebesoj s e vargjet emia mud te arrijn atje prandaj mos u ngut drenusha se fishta
q ete arrihet esht shum tejet veshtirė sidomos te kryevepra etij lahuta emalsisė qe sht nji kryeveper bukurie

te fala nga autori lirik xhelal ferizi

lirik
02-07-09, 18:46
E nderuara drenusha e di s e entuziazmohesh nga krijimet e mia


vertet ju po me quani me shum emra jo vetem ju por lexuesit-

ktu-

kam ne imeilin
tim privat poashtu pergzime

disa lexues nga entuziazmi po perpiqen te me krahasojn me disa poet

por un jam larg nga ata


nga kualiteti qe ata ka shkruar


dhe nuk mud te krahasohem


ket qe ju po me quani


po e quaj si nji entuziazem ose vullnet ju keni knaqsi q e un po krijoj
dhe nga knaqsia po shpreheni por ne ralitet

ne ato maja te larta un nuk jam .

vet publiku do te shkruaj do te knaqet do t ekomentoj por

bukuria e fjales te Gjergj fishta eht emadhe dhe e pa arritshme

kan me shku shum shekuj me kalu nese dikiush do te arrij te ai
per kah shprehja aq madheshtore siq dinte ai te shprehej

megjithat qka do q ete me thonė lexusit un prap gjithmonė me gjykimin tim

dhe kutintim i mati punet dhe vlerat e krijimtaris


edhe ns eme bejnkrahasime me at apo ket poet un gjithmon mendoj dhe them ngdal xhelal ferizi dije ku ben pjes
mos u ngut nes eje nji krijues i zakonshem apo mund te keshė ndonje kualifikim me te madh


kur esht fjala te Fishta ai ka aq shum bukuri ne te shprehur


sa qe esht e
pamundur ne kta shekuj ti afrohet dikush apo te krahasohet

ai ka aq shum bukuri dhe vlera eka lahuten emalsis

e cila ne shekuj te shekujve nuk arrite me bukuri nji bukuri qiellore kulmore nji krijimtari mahnitse


un jam i vetedijshem per ket fakt

prandaj faleminderit qe ju me jepni vullnet

por me fishten nuk mund te krahasohem

per ket jam i vetedisjhm pa marr para syhs s e si me shkruajn e si me thonė


te tjeret

un ekam lexuar secilin varg te lahutes s e Malsisė

ATY KA AQ SHUM FUQI SA Q E dIKUSH TJETER

ME E ARRITė ESHT E PA MUNDU

MUND TE LINDė DIKUSH NDOSHTA NE SHEKUJT QE VIJNė
POR LAHUTė MALSIJE ME SHKRUA DIKUSH SI AI NUK E BESOJ S EMUNDET

S E PAKU EDHE TREQIND VJET JO

E
NDOSHTA EDHE MA TEPER SHEKUJ

JANDISA NJERZ TE MDHEJ Q EVETEM NJIHER LINDIN

ose shum rrallė lindin

megjithat un ju jam mirnjohs

q e me jepni vullnet dhe me rrespket i trajtoni vargjet e mia


un kam me mija krijime tjera

por te shohm sigurisht lexuesit do t e

bejn perpjekje ne te ardhmen m i krahasu bukuritė e krijimtarisė


e te krijuarit e krahasimeve vlerave shkalles nivelit artistik

dhe nivelit pasuror te brumit t e fjales

dhe qellimit t e fjales filozo fis

s e

se fjales e te shprehurit artit dhe metafores

se saj

ka shum e shum koha per te sjell krahasime

kur krahasojhen shkrimtart e krijuesit cili esht kolosi merret per bazė shum
arti

cilsia kualiteti fjala mjeshtrore behet krahasimi ne shum pika

se kkush qka ka daht te thot ne cilen rruggė estetike filozofike apo popullore
apo ne qfar forme e ka futė ne perdorim interetimin dhe qellimin e intepretimit


si art si bukuri si brum si krijim si vlerė si esencė thelbsorja vlesohet

caku i saj dhe suksesi persosmeria talnte et paraqiturit

prandaj ktu
notat kaloj n neper duar te shum shijeve te krijuesve

dikush edhe nes eka krijuar shum bukur e ndoshta shijen e dikujt nuk eka knaqė
edhe ky faktor mirret para syshė
dhe vetem kur knaqė shijen e shumices je i suksesshem


ty drenśsha te falenderoj q epo mundohesh me me ngritė dhe shum te tjerė

lexues

por te shohim

un vazhdoj te krijoj nese vargjet e mia pelqehen nga nji masė e
madhe njerzish

ather rmud te them se jam nji poet

por un per veten time them#
jam mesatarė

ndoshta

por jo aq lart ne asnji menyrė
shiheni secilin varg ne lahuten emalsis dhe mund te beni krahasime
nuk ebesoj s e vargjet emia mud te arrijn atje
prandaj mos u ngut drenusha
q ete arrihet
atje ne ato maja esht shum tejet veshtirė sidomos te kryevepra etij lahuta emalsisė qe sht nji kryeveper bukurie kombtare

te fala nga autori lirik xhelal ferizi

panta_rhei
02-07-09, 18:59
Qe po e shprehi edhe unė mendimin tim pėr "poetin" lirik, si anėtar i forumit gjithsesi:

Aq sa kam arritė me pa edhe me lexu, shkrimet e lirik-ut janė: me ta gėrditė shkrimin, me ta gėrditė leximin, me ta gėrditė poezinė, me ta gėrditė diskutimin, me ta gėrditė gjuhėn edhe kulturėn... forumin... Ma shkurt me ta gėrditė edhe rrushin!

Ju pėrshėndes dhe ju dėshiroj shumė suksese nė tė ardhmen, duke shpresuar se ju i mirėpritni edhe kritikat, e jo vetėm lėvdatat.

lirik
02-07-09, 19:04
Ne nikun tim Drenusha do e hap ketu ni tem Kryesosre lidhur me vargjet e Poetit lirik

--------------------------------------------------------------------------------

Shprehi deshiren si dhe kam nderin qe ta ndihmoim nje POET me shum ne te dhena vlersime nga gjithe anetar te ketij Forumi te mrekullueshem Zemra Shqipetare...FLM

...Ndaj ju ftoi qe te shkruani nga dy fjal te zgjedhura,ne pelqim te juaj,duke ju dhen vlersimin po nga keto vargje te rreshtitura nga ky Poeti i larte mergimtar lirik,njiherit me Ermin e tij te publikuar dhe te njohur pra Xhelal Ferizi-nga Mitrovica e gjithe Kosoves Dardane
Xhelal Ferizi eshte. Njeriu i kohes dhe i pendes,njeri i vuajtjes dhe i turtures me MAKABE nga njerez te MLLSH(millosheviqit),qe nga vitet 1981-ten-qe nga ateher dhe SOT!
akoma me ate diktature,te brishte sllave,qe nuk diti kurr te ngopur, ne gjakun e shqipetarit....hiqe pa u penduar, dhe per te kaluarat, se qbenin dhe qfare merrnin mbi ni popull te pa mbrojtur shqipetari,nder VITE DHE SHEKUJ me radhe...!!!
Prandaj ne duhet te jemi ato SHQIPE qe tua thejm turrin nihere e pergjithmon....duke ju than ndal o fashist, ndal e kulqeder,se mjaft me, me lojera tua intikgre,dhe me makabe,e gjithe shovinizmi Sllav!

Duke mos i mbyllur syt tashme para Evropes e as Botes...!
te jemi aktiva ne qdo pikepamje, sa me shum qe ti hapim shtigjet tona para vetes.
qE dhe ne ti THYEJM MURET ni dit DREJT BASHKIMIT dhe civilizimit gjithe KOMBIT SHQIPETAR...per t'qen me te fort dhe me ta bashkuar se kurr.
le ta din bota se nuk gjunsohem jo leht ,se jemi bijte e te madhit Gjegjergj KastriotitSKENDERBE qe nga atehere ia kan frigen e gjithe BOTA
qe mire e din se kush ka qen ai njeri DRANGOI....qe si eshte trembur syri kurr e as qe i eshte perkulur askujt.

...dhe njihere ftoi dhe kerkoi nga gjithe ata/o qe kan GJAK SHQIPETARI dhe qe din te respektoin te jemi te bashkuar te gjithe rrethe Temave nga keto vargje tipkike lirike,,po te ketij POETI te SHQUAR LIRIK.

Prandaj me nje miresi dhe me nje mirekuptim presim nga ju......qe mundesishte te zgjedhni, fjalen dhe rreshtin ata qka juve ju ben pershtypje per ti dhen ni vlersim fjales, qofte vargut,si dhe ndoi poezie te mundshme,aq sa keni mundesi,dhe perkushtim...Jufalemnderit....
e dim qe disa nga poezit e autorit jen shum te gjata...prandaj,mos hezitoni dhe jepni mendimet dhe vlersimet tuja,duke dhen nikun e juaj dhe ndonji koment qe deshironi...
ps..them jasht fyerjeve,apo fjalve banale,si dhe ndoi moskuptim,qfare do qe nuk shkon nemesin ton,mundem te shkruajm neper mesazhe dhe emaila,te cilit do.

Dhe njihere jufalemnderit ne miekuptim nga gjithe ju Forumist si dhe Stafi i ketij Forumi me nje pamje te larte respekti....FLM
[b]Qofte e bekuar e gjithe Bota Shqipetare ku do....

ME RRESPEKT
DRENUSHA SHQIPE

***
PRANDAJ PO FILLOI KETU NGA E PARA
Me Emrin dhe Mbiemrin e autorit.
Xhelal Ferizi-nga Mitrovica e Kosoves:
I Njohur tashme si Poet neper te shumta Forume shqipetare
Me plot vargje por si vale deti...pra Mbret i poezive
Po ne kete Forum Zemra Shqipetare...shum e hareshme...
I Regjistruar:26-05-2007
Mosha:49
Postime:336

Fillojm duke Vlersuar nje nga Poezit me fjalen,apo me vargun,qofte dhe e tere poezin.... mund ta shkruajm me vete deshiren, nuk do prish pun.Jufalemnderit

Une po e zgjedhe pikerishte kete,
Me Titullin
DHE DESHTA TE QAJ

....ja po e cek me disa nga vargjet e preferuara
shkruaj...pa gabime dhe paster duke mos u prekur ne shkrimet e autorit,nga se me mija vargje,nuk do thot qe mos te behen gabime,a seshte keshtu apo jo te nderuar Forumiste? si dhe miqe shok/e vellezer dhe motra shqipetar/e....


"DHE DESHTA TE QAJ"!
autori i vargjeve Xhelal ferizi
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Kur deshta te qaj,
nganjihere kur me nxiste moti
ndalesha te mos qaj,
dhe sikur me ndalte diqka?
ndoshta dhe zoti
nuk me lente me shperthye ne vaj.

Pse nuk qaja dot?
nuk e di as neper shekuj kerkimtar
as sot,
ndoshta dhe "loti" me ishte thare!

Ndoshta ishte shendrruar ne gur
ndoshta ishte bere akull,
si do qe te jet,une nuk jam me bilur
ndoshta ndjenja u vyshk,
dhe mbi dhe ra shakull....

Si mund te mos qaj,ni poet
pse qan? me thot vet thoti,
edhe sikur te keshe, ne sy e shpirt ni det
kuptimin e ka humbur "loti"!

Keshtu me than shekuj sot,dhe ata qe vijn
mos qaj me than kot,
ndoshta botet tjera, ta kthejn harmonin
dhe une qava pa lot.

E Vlersuar nga Drenusha...SHQIPE
RESPEKT
Drejtuar Autorit Xhelal Ferizit
Nga Mitrovica e Kosoves
Poetit lirik:
FLM

----------------------------
NJI SHKRIM I GJETUR NE VLERSIMET TE ZEMRA SHQIPTARE NGA LEXUESJA DRENUSHA
NE FORUM VLERSIME TE SAJ PER AUTORIN LIRIK

lirik
02-07-09, 20:18
Qe po e shprehi edhe unė mendimin tim pėr "poetin" lirik, si anėtar i forumit gjithsesi:

Aq sa kam arritė me pa edhe me lexu, shkrimet e lirik-ut janė: me ta gėrditė shkrimin, me ta gėrditė leximin, me ta gėrditė poezinė, me ta gėrditė diskutimin, me ta gėrditė gjuhėn edhe kulturėn... forumin... Ma shkurt me ta gėrditė edhe rrushin!

Ju pėrshėndes dhe ju dėshiroj shumė suksese nė tė ardhmen, duke shpresuar se ju i mirėpritni edhe kritikat, e jo vetėm lėvdatat.
-----------------------------------------------------
Ndigjo more faqezi more wahab smirzi e i zi antikombtarė -
ti jo vetem qe je i gerditshem por je nji faqezi i partisė antikombtare te atij behgjet pacoll
mashtruesit e je wahab e ksi faqezijsh
qe ja hanė buken kosove e ja bejn varrin e ja ngulin thiken mbas shpine-
ti je fanatik i lig me zemer katrani sakaqegji ksi far lloj berllogash qe e mashtrojn popullin -betera rrenca qe ta tugitin jeten-
un te njohe di se qfar malli i zi je ti zuzarė filimen -
ati jargė ruaj per vet e e oij ne dolli me ata mashtuesit tuaj proviincialist me ajken e faqezijve qe ja gryyejn token kosoves nen kambė more i pa kurriz -

un u them gjanat troq ashtu si ja kam than jugosllavis ne gjygj hapur ne vitin 1981
ku prej marshalli e teposht nujk kam lan gja pa thanė qe mund te ju thohet te poshterve -
ti per mua nuk je kurgja tjeter veq nji phsurran i pa vlerė nji hiq nji plesht morr i zi-
dhe mos mendo se nuk e di se ne anene kujt je ti e qfar veprimesh ben ti eper qka flet kshtu-
ti je soji i llumit te jargve nji legen kurgja ma teper -

nji hiq-

nji primitiv maskara rrugaq i nxitur nga diksuh me qellime te kqija more zemer zi zemer e karakter zhgjyr zdroli iantgji maskrallakgji maskara berllog -

qe mshefesh pas maskes lavire te ndyrė e flet kshtu me urdher te atyre rruspijave
anti shqiptare qe te msojn e te peshperisin ne vesh se si me folė per lirikun-
Lirikun dhe vargjet e tij nuk munden me gjvlersu lahperat sakaqegjijt d he un i them hapur gjanat troq e them hapur at qka mendoj e ma merr mendja se ahstu esht -
por ata q epo e perqajn kombin shqiptarė le ta dijn se ka me ardh dita se vend ne token e te parve tanė nuk do te ken ashtu siq me tha nji dit nji ushtar i uqk s -
se ataq epo ja hanė buken me sherr shqiptarisė qe besa nuk e kan hanger gjat -
ka me ju erdh dita qe veq ne serbi nen fustan te shkinave le te shkojn e te mshefen se pjesllė e tyne jan se shqiptari qe sht me zemer shqiptarė nuk lfet kshtu me ket poshtersi e fjalė te gjuhes rruspihane por qenke mall i lig i pa vlera i pa kurfar ftyre e karakteri-
qka po mendon ti se ti je e po te duket vetja nuk je kurfar faktori per veq se nji kurkushi hiq

lirik
02-07-09, 20:24
Zoteri Lirik j'u falemnderit.Un kam percjellur ,lexuar me vemendje te gjitha kometet t'uaj dhe kam pershtypje shum te mire .Jane te argumentura dhe mjafte realiste.Poashtu,kam lexuar dhe lexoj ato poezi te bukura qe ju i shkruani. Jane fenomenale ,me beso.Cdo here kur lexoj poezit t'uaja freskohem disi ,ndjej kenaqesi ,shlodhem.I nderuari Lirik e kuptoj brengen t'uaj ,friken per qeshtejn e Kosoves dhe kombit ne pergjithesi.Ate frike e kam edhe vet personalisht.I nderuar,ju jeni njeri nga ata shqiptare te persekutuar nga regjimi shkavelljan i Titos dhe me von Milloshevicit.Ke te drejte per brengosje .Jan disa gjera qe me mundojne mua ,ty dhe cdo shqiptare te vertet.Ka edhe frike ,eshte e paevituar frika.Do te mundohem t'i potencoj ca probleme .Paraqitet pyetja se kush po udheheq me kosoven e pasluftes?Mendoj se jan kater Qeveri.Jane qeveria e Eulexit,Unmikut,Serbise dhe qeveria e Kosoves .Unmiku dhe Euleksi me qellim nuk deshirojne te krijojne nje administrate te pergjithshme ne tere teritorin e Kosoves,nuk deshirojne te nderpresin keqperdorimet ne hallkat e pushtetit te Kosoves sic jane korrupsioni,hajnija , malverzimet etj.Ket e bejne per qellime te caktuar,me leht me sunduar dhe me leht me manipuluar .Me ket futin edhe percarje ne spektrin politik kosovar.Dihet se c'far sjell percarja,ket po e shohim ketyre diteve te fundit a po jo.Serbia ushtron pushtet te zyrtarizuar ne veri te Kosoves dhe ne disa pjese tjera ,ne disa komuna tjera .Ne veri serbet ndertojne ,shqiptareve ju ndalohet.Ne veri menjehere pertej ures se Ibrit valojne simbolet serbe ,targat e veturave serbe ,sherbimet komunale jan serbe,PTT-ja serbe,administrata serbe,valuta serbe etj etj.Kjo gje po ndodhe qe dhjete vite dhe jo nga sot.Kjo pjese eshte e shkeputur ,nuk ushtrohet pushtet i institucioneve kosovare.Ne komunat tjera si ne Shterpce ka polici te vten ,ka polici sekrete,ka administrate te veten si ne Gracanice .Aty jepen leternjoftime dhe pasaporat serbe.Cka do te thot kjo?Eshte krijuar nje Kosove me nje teritor te cunguar qe ka marre formen e lekures se Leopardit.Shqiptaret e perjetuan me se njeqind vjet dhunen dhe terrorin serb.U munduan cdo here dhe gjeten rrugen e shpetimit ,u vran dhe u persekutuan per nje Kosove te lire ,demokratike,dhe jo per nje Kosove c'far po eshohim sot,assesi.Un te pershendes i nderuar dhe besoj se do te ket djem dhe vajza qe do t'i dalin zot ketij populli dhe vendi ,pavaresisht.Te kuptoj per shqetesimet t'uaja te drejta z.Lirik.Ke te drejte te shqetesohesh e bere per ket vend qysh nga vitet e rinise ,ishe i persekutuar i perndjekur dhe i lincuar nga neonacionalistet serb dhe bashkpuntoret e tyre te ish sistemit Jugosllav.Vazhdo dhe vetem vazhdo se dije qe ke force per te vazhduar ,perkunder problemeve shendetesore qe ke ,behu i forte si cdohere,ashtu deshiroj qe te te shohe ,ne balle ,sic ishe ne balle ne demonstratat e vitit 1981.Te pershendes vellazerisht dhe te uroj suksese z.Lirik.Me nderime Uragani_99

--------------------------------------------------------------------------------
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Uragani_99 : 27-06-09 nė 01:40.


shkruar nga nji lexues ne forumin dardania me pseudonimin urragani
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''

lirik
02-07-09, 20:28
Leonardi
Administrator
Regjistruar: 14-02-2005
Vendbanimi: UK
Postime: 3,275
Re: i nderuari

--------------------------------------------------------------------------------

Tungjatjeta mik i dashur,lirik
faleminderit per mesazhin miqesor dhe per cdo varg apo fjale te shpirtit tend, me te cilen ja ke ngritur vleren forumit.

Forumi dhe i gjithe komuniteti ''Zemra Shqiptare'' do jete gjithmone i hapur per te gjithe shqiptaret. Do mundohemi ta mbajme me nder, por per kete nuk varet vetem nga stafi, por nga cdo pjesemarres. Megjithate vend per anti-shqiptaret sdo kete ndonjehere ketu.

Vargjet e tua jane te shkruara me shume ndienje dhe plot dashuri e dhimbje per Dardanine tone dhe mbare Shqiptaret, pa harruar te te them se ngjason shume ne Gjergj Fishten, por edhe me Migjenin.

Eshte kenaqesi dhe nder te te kemi ne mesin tone.

Perzemersisht,
LeonardiKY ESHT MENDIMI I LEONARDIT PRONARIT TE WEBSEITIT te forumi i quajtur zemra shqiptare

lirik
02-07-09, 20:40
Arven
Anetar i Nderuar
Regjistruar: 02-09-2007
Vendbanimi: Ku te jete me mire
Postime: 153
Re: te pershendes arven

--------------------------------------------------------------------------------

Citim:
Mesazhi Origjinal Postuar nga lirik
arven te lumtė per ket artikull pergzime te pershendes
sinqerisht je i mrekullueshem me kto shkrime


Faleminderit lirik dhe ti je i mrekullushem me vargjet e tua.
Suksese
__________________
Tri gjera nuk kthehen mbrapa:
fjala e dhene,
shigjeta e leshuar dhe koha e kaluar.vlersim i shkurtė i nji antari q e me shkruan ne privat per vargjet
antari i kti forumi siq shihni shkruan shkurt dhe kjartė


-------------------------

ky arven i pelqente vargjet e autorit xhelal ferizi
kur filloj xhelal ferizi ti kundervihej politikes se bollanos i cili ne bashkinė e vlores bente kerdi -
me poshtersitė e tij shoveniste panhelene -
ather ky arven nji shqiptar ortodoks shqiptar nga jugu dikund nga zona e delvines
fillon e ja perqesh xhelal ferizit vargjete gjithqka tjeter flet si ky rrugaqi ngjajshem si ky

panta rhei

lirik
02-07-09, 22:56
08-11-2007, 11:35 #345
drenusha
Anetar i Nderuar


Regjistruar: 26-10-2007
Postime: 124
Nderimet e mia per ty o larte madheri Xhelal Ferizi-njiherit dhe poet i shquar si dhe etnikisht Atedhetar.
Kam nderin dhe krenarin,qe te kyqem mbrenda vargjeve tua duke lexuar me andje,nuk me habit fakti se qdo fjale dhe varg qe shkruan,shkruan me potencial,ku lexuesi mund te gjen,mbrenda tyre...Atedhedashurin,mirebesimin,fisnikerin,talen tin,si dhe maturin.Prandaj keto vargje tua na jepin kuarizitet per t'dhen vlersimin e duhur ne realitet....mundohem qe dhe une t'jap vlersimin tim me pak fjale,mbi kuptimin e kesaj poezie me titullin,

Kam shkuar deri ne thellsi

kam hy njihere deri ne ftoftesist ne akull
ne palcen e tij te ftohtesise
per te pa pse ran te gjithe shakull
te bijte e nen shqiperise
-ketu autori tregon se mban ni dhimbje te thelle shpirtrore,qe pak kush mund e ndjen si ky,te tillet jen keshtu.Keto vargje kan ni krijimtari te rralle poeti!
Te pazavendsueshme te kohes sot.Duke mos i len pas nga shum poet te dalluar,qe pati kombi yn shqipetar.....
Si Gjergj Fishten te par.E shum te tjere qe ndiqen dhe po ndiqnin idealin e tij poetik.

Me respekt per ty dhe gjitha Legjendave poetike,kombetare shqipetare...ne fakt per ata/o qe kan t'bejn per t'zbardhur FATIN e gjithe Kombit Shqipetare....PERGEZIME


Drenusha-si nje anetare familjare e autorit Xhelal Ferizit e respektuar gjithnje...FLM
Eregjistruar: 26-10-2007-po ne kete Forum:Zemra shqipetare
Postime totale:21

Pergezimet e mija o Larte madheri...........Te qmoi,te qmoi Larte o Njeri........Se ti je ni Gjeni.

lirik
02-07-09, 23:04
Ura e lakmisė
**************
shkruan xhelal ferizi

****************************************
*********************************************
*mbi uren e lakmisė kalova me zjarr'me deshirat ndezur nėpėr qeliza
*mendjen plot magnete joshse ėndėrrime
*duke u shty nga disa te imagjinuara shpirtpuhiza
*qe ndeznin epshe lakmije neper egot e jetes time

*dhe thash oh sa ta kaloj e matanė
*do te jem nė kopshtin e tė pėrhershmes lumturi
*do tė pi lumturi sa nji oqean
*i dehur ne sherbetin e knaqsisė nė tė perjetshmen dashuri

*dhe uren kur kalova dhe dola nė pjesen tjeter tė jetes
*kopshtijet e iluzioneve me kėndellen
*nuk me mbajtėn kriht e ėndrres erlehtes
*se hallet tinzrisisht tinzarėt mi mbjellen

*e tash duhet te kem kujdesė nėpėr kto tė rrejshme kopshtije
*ku jeta mbjellė gjemba e vuajtje pa meshirė
*kėndej ure qenka jo ma lojė e padjallzuar rinije
*por lufta per te qenė instikt zemermirė


*as nuk mund te jem i pėshtirė as maskė vrazhdėsije
*se e kėrkon lustra fytyr mode qeshjen n' dimensione
*duhet ruajt pushtet e ekuiliber vetėdije
*edhe kur ne shpirtė kam te pazgjidhura ekuacione

*kėshtu qenka kėndej ure mosha pjesa tjeter kopshtare
*qė quhet jetė e lakmuar ' sa detyrim lajkatarė
*vrapim ky qė shkruhet nė shum memoare
*me emrin shekulljetė iluzioni kureshtarė

*Autori xhelal ferizi nga Mitrovica
AUTORI I TITULLIT URA E LAKMISė


pershendetje o mik
me pelqeu shum kjo poezi....faleminderit si na ushqen shpirtin me keto vargje kaqe unike o i lart poeti lirik.....vertet per tu mahnitur me brilantizmin tuaj madheshtor,se di valle nga cilen ta zgjedhi, me te miren prej te mires...
te lumt penda dhe kurajoziteti shqipetar....FLM

Drenusha
...........Shqipe

-------------

lirik
02-07-09, 23:06
Per Drenushen Mendoj Se Rrallė Mund Te Vie Nji Femer Shqiptare Ne Forumet Shqiptare Si Ajo Me Vyrtyte Kq Te Rralal Njerzore -
Rrespekt Maksimal Per At Femer Shqiptare Burrneshė E E Mancipuar

lirik
02-07-09, 23:08
Ne lotin tim
Shkruan xhelal ferizi
autori i titullit ne lotin tim

Ne lotin tim shkruhen te gjitha perjetimet
sikur te kisha nji gjuhė botrore
ajo gjuhė te kishte shprehjet me t e persosoura
edhe shprehjet qiellore
aty do te shiheshin plasjet e plandosura
dhe te pa fuqishmet perkthyese shkrimet
kot e provova me metaforė
as me gjuhen e qelizave
ne mbrendinė e lotit kristal
pasqyrat ma specifike kam perdorė
sa her yjet per skjarime i kam ndalė
ylberat kam provuar ti zbres me dorė
rrethin hermetik per ta kaluar
loti im sa globi botrorė
te gjitha aty jan ne mbrendinė u kulluar
te lotit tim te pervluar valė
edhe shekulli ma i zgjuar
nuk arriti
as me ndihmen e pseheve
kuptimit te dhimbjeve ne definim me i dalė
permbajtjes tende fat
o loti im i kulluar bilur
sa gjuhet i shterrė ti
ne perpjekje per te spjeguar me fjalė
gurė i qmuar prej ujit
neper qerpik sa her u rrokullise
shkaktuar nga demonet
mbrendia jote kerkon pendė shekspiriane
nuk mud te di nga cila rrudhė e stacion fatit u nise
ti permbanė gjuhė dielli e hane
por fat te pervluar
mundim biblik
sa nji curril je nga madhsia
por permbajten e ke si romane
sa shpirtra u perpoqen te lexojnė
sa shekujt digital i grise
sa lexuesit e menqur fatesh
sa diagnostike kekrime
analistė shekuj kureshtarė
kerkimtarė shkaqesh
qe me formula u perpoqen
pasqyrisht te formulojnė ne definim te gjejnė
pse
psehen tende
ne te gjitha psehet stacione
neper gjeografinė dhe udhet e fateve
neper rrudhat e ballit te qiellit
te kerkuan
spjegimet
ne rrumbullakun tend optik
dhimbjet e shkaktuara nga te maskuarit
qe ti nuk i vrejte
me syrin tend kullim te padjallzuar
o loti im ne qerpik
sa i rrokullisur neper gremina jete
pasqyrat e menqura digitilaike
nuk te kan kuptuar
o loti im optik
gjam i tejdukshem
vizllues
te shtynė maskat kah udha e dhimbjeve
ne mbrendi denesshem je i pervluar pervlues
nder engjuj nuk gjete mik qe te gjejn shteg
as nder lutjet e persosura
as ne thirrjet hapsirave te lira
as ne mbiqiell
vrapove
arsyeve .
kurrreshtjeve shkaqeve
si maratonik rrokullisesh vrapues
demont nga prapa te ndoqen
ne kurtha te shtynė falltoret
me karta te dante aligerit nga nent rrathet e ardhur mbi tokė
se bashku me mashtruesit trishtues
me maska ngjyr ajri
me lojė dasme
e vello te bardha
peshperitje buzesh te kendshme ne dukje
e ne mbrendi
form ulat e fshehura tardhtare
te gatshme
per te derdhur ty tragjikisht
o loti im me domethenje te madhe
curril je ne dukje
sa i vogel
nuk je as s anji gogel
por i thellė
sa nji dramė jete

ti je tash pa miq e shokė
te poqen
xhelat e demon
ti je curili i hallit
hallin kush ta lexon
cili shekull i menqur me kokė
fatnisjen ne zanafillė ta kupton
fajtorė te lanė ne moskuptim edhe kokrrat e zallit
fajtorė pshen e derdhjes s ta besojnė
ku ti pafajshem u rokullise
ti q e ne nisje paske pasur dinak vrojtues
shtytsa bukrishė te hejshuar
te mallkuar qofshin
sa shum me dahsuri hjeshije u mbeshtollen
maska karavanesh
djaj te veshur bardhsisht
qe shpirtin tim
ku ti buron
e mashtruan
me qehre engjellore
me pamje enigmatike
me aq te zbukuruara kurtha
permbajtjen ta njohen
dhe shfrytzuan kullimin tend
mbrendia jote flet
kush do ta kuptoj ket gjuhė
dhimbjen
dhe pafajsinė tende
ti ke aq shum fakte
e vogel je kur pikon
lotushja ime
por e madhe si det kur rrokullis'shem gjemon


permbajtje currili qe flet
kush te kupton
se ti je plot gjoba denime te perjetshme paguan
per shkaqe te demonve
me maskė ngjyr ajri
rrudhat e dashurisė
ti perputhen mashtrueshem
binarė qelizash te rrejshme
me dhurata danajsh
me te mahnitshme pamje
te aktruar
ne barkun e cipes se qthurur
duke te joshur lakmueshem
ty
qe me te derdhur kur lojen e kan nisė
nuk te treguan
se duan me te rrokullisė
greminave te dahsurisė
ne dnesjen e dhimbjeve te perjetsisė
sa gjygj i padrejt o curril
o loti im
qe nuk gjenė as ne shteg kthim
as shteg kalim
te mashtruan vrasesit e mshehur
nen karajfil
o rreshqitshmi i pendueshmi currili im
i qertpikut pervlim

xhelal ferizi autori ne mergim
autori i titullit ne lotin tim
shkrime vargje shqiptare ne mergim

lirik
04-07-09, 09:10
Tito ishte nji antishqiptarė teoria pansllaviste e shkrirjes dhe asimilimit tė shqiptarve
vinte nga ideja e tij ai ishte sllav dhe si i tillė punoj per ngritjen e sllavizmit- ju dha mundsi gjeneralve dhe oficerve serb armatim pushtet e qka jo-
pėr te i rndesishem ishte pansllavizmi - neper mes njė forme mashtruese tė ashtuquajtur socializem vetqeverises qe ne fakt ishte pansllavizem-
Ai e dinte s e popujt e vegjel nuk kishin kah te ia mbanin i kishte futur ne grusht -

dhe dal ngadal i shkrinte me mjeshtri nepermes kultures martesave-
e teorisė e praktikes se sistemit bashkim vllazrimit dhe ndjenjave e formave tjera
asimiluese -

Nė dorė nuk u lente asgjė shqiptarve vetem skllavri varfri burgje -


Tė GJITH ATA Qė llomotisin se kundershtart e titizmit na qenka n- marksist leninist ata jan vetem llomotitsa qė flasin pa baza dhe vegla ish jugosllave titiste -
kundershtart shqiptar te titos sihin largpams dhe shqiptart te vertet
patriot guximtarė dhe sakrifikues se jets s etyre per ta shpetuar kombin shqiptar nga kthetrat e pasnsllavizmit karpatian -
si dhe me per te be shqiperine bashkuar etnike-


SHQIPTARėT KUNDERSHTARėT E TITOS DHE REGJIMIT te jugosllavis-

ishin patriot te vertet dhe nat e dit rrinin kujdestar duke folė kahdo neper poopull kunder politikes asimiluese e skllavruese kolonialiste e shfrytzuese -
ASIMILUESE
dhe se sa e demshme ishte ajo e ku e kishte qellimin-

si dhe metodave tjera perfide pėr mbajtjen ne robri te popullit shqwiptarė -

ku parashihej per nji shekull qe dal nga dal shqiptart te shkrihen ne asimilim sllav kryesisht ne serb me metoda spciale-


nepermes muzikes -lajkave servilizmit mashtrimit dhenjes se disa pozitave

dhe kontaktit me sllav -
martesave e tjera metodave duke i aktivizuar si aktivist-
duke i nxitur per te spiunuar njeri tjetrin -
e qindra metoda dinake qe as dreqi nuk dinte si pansllavet qe te arrinin palnin por ju ra shum qka -
ne balt duke falenderuar sakrifikuesit shqiptar patriot -qe nuk e deshten luksin titist por atdheun
ndaj te cilve sot askush nuk ėsht mirnjohs-

ather ne at kohė shqiptart i mashtronin duke i i angazhuar

neper parti e aksione e neper kontakte nepermes filmave muzikes e nepermes mija formave tjera -

ne emer te bashkim vllazrimit -
duke i jsohur e me kultur e filma serb me gjithfar emisionesh e programesh me pllaka gramafoni sillinin kentarė srb ne koosvė -e kshtu dal nga dal me metoden e tyre kulturore filloj njiher prosllavizimi i shpirtit kombtarė pastaj dal nga dal do te fillonte shkriirja nji numer jo i vogel i shqiptarve filluan te shkruhen jugosllav - ne at komb te ri ku flites serbishta ishte edhe famkeqi ali shukria i shkruar e shum tjerė bastard te zi -

ku disa rrogtarve ju jepte ngapak me lpi pjaten ne menyr qe ti terheqnin te tjeret


PLANIFIKOHESHIN ME MIJA E MIJA MARTESA TE SHQIPTARVE ME SERBE-

e tjera nacionalitete -

dekoroheshin si per shembull jugosllavisti i zellshem -aktivist

azem vllasi e sa e sa antarė te lidhjes se rinisė socialiste-

e antar te lidhjes komuniste


sa e sa aktivist te rinisė te aksioneve mbledhjeve dhe takimeve ku gjithmon shtyhej e motivohej

shqiptari te martohej me sllav -

ndersa teoria e patrio tizmit socialist jugosllav propagandohej si patriotizem i shtetit -
teori e pjellur kjo direkt nga planet qubrillovqiane vetem e moderuar nga sistemi i ri jugosllav mashtrues kriminal -se bashku me hymnin patriotik socialist jugosllav qe ishte hymn shovenist pansllav .
ku duhej qdo kund ta nderonin shqiptart i cili ishte hymn total rracist pansllav
ne frymen e pushtimit dhe perandoris sllave

Npermes posteve dhe aksioneve agjentureske hynte gjithnji e ma shum forma asimiluese pansllave
si modė shqiptare


EDUKOHEJ SHKRIRJA DHE ASIMILIMI I SHQIPTARVE -

NDERSA kontrollohej e ekspolatohej pa meshirshem kosova-

KRIJOHEJ NJI SHTRESė E PASUR BORGJEZESH TE NDYRė PE SHPIRTė PANSLLLAV PROJUGOSLLAV SI SHTRESA E FASIL HOGJS AZEM VLALSIT SINAN HASANIT MAHMUT BAKALLIT qe krijonin edhe forcen e policisė ne menyr qe ti shtypnin ma leht shquiuiptart 70 per qind te varffer -

bėhej plani i fshehur i ndrrimit te emrave shqiptarve -

rregullheshin dokumentet dhe shpernguleshin shqiptart neper republika tjera jugosllave-

e serb vinin ne kosovė -

e bėhej plani i ardhjes se serbve si kolon ne tokat tona shqiptare -


kosova varfrohej kontrollohej nga burokracija tradhtare proserbe dhe hyzmeqart e saj -

vendet i kishin njerzit e shitur antishqiptar te edukuar ne frymen pansllaviste -


jugosllavia forcohej deri ne at masė ushtarakisht -sa qe ishte sateliti kryesor u rusis ne ballkan dhe europė-


ndersa shquiptart mbetnin te dobt ne qdo aspekt -

qe te mos kishin as gjasa ne shekujt qe vijn te ju dalin sllaveve prej dore-

ka edhe plot fakte tjera sa te duash per-

politiken titiste antishqiptare-

te jugosllavis se athershme dhe te gjith ata shqiptar patriot -


qe e kundershtonin ket pansllavizem dinak-

dhe te rrezkshem -

ata ishin patriot te vertet kombtarė -

njerz qe ne shpirt nuk kishin kurfar idelogjije perveq kombtarizmit shqiptarė te flakt -

per atdhe -
pa kurfar ngjyre partiake as ideologjiste siq mundohen disa titist projugosllav ti paraqesin


lirik
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirik
Gjej mė shumė postime nga lirik
Anėtarėsuar: 24-03-08
Postime: 82 Titulli: FUCK YU - Pashiq, Tito, Millosheviq

--------------------------------------------------------------------------------

Ēysh te koka edhe naglishte njahit puna e tpraptumes si te na nshqip he mozomakeq!

nji shkrim i xhelal ferizit autorit shqiptar nga mitrovica e kosoves qe u ndoq e u perndjek nga regjimi titist pansllav -autori me gjith forcen dhe qenjen e tij ishte
kunder titizmit te mallkkuar
per shkak te keqpeerdorimit te fotografive te titos kardelit gjuro gjakoviqit -
ne nji shkollė si dhe parollave ne vitin 1976 autori xhelal ferizi esht torturuar ne podrume te policisė ku nuk pranon asgjė nuk e qet as nji shok se kush kishte pershklli fotografitė e titos kush kishte shkruar parolal armiqsore kishte kryer nevojen mbi flamurin jugosllav dhe fotografi te titos -

rreth shtatmdbhjet dit u torturua autori xhelal ferizi pa nderpre ne tortura paronte edhe vdekjen ne kthetrat e udb s jugosllave por kurr me i qit shokėt dhe udb ja u ndal vetem kur e pau se xhelal ferizi po ju mbette ne duar -
pas ksaj torture dhe mos pranimi xhelal ferizin e lirojn kur e shohin dhe mendojn se ai mbaroi -
dhe xhelal ferizi shtrihet ne spital rreth tre muaj dit mjekt e konstatojn ndryshimin e ritmit te zemres nga torturat e shumta dhe dhimbjet e mdha qe i kishin shkaktuar udbashat ne rrahje e tortura -
ne at kohė xhelal ferizi nuk i kishte akoma 18 vite te plota ishte akoma i mitur dhe kur e sollen ne at gjendje e ai nuk pranoj asgjė e lan te lirė per ta torturuar perseri disa her tjera pas daljes se tij nga spitali ky ishte titizmi fashist pansllav qe sicelin qe mendonte kombtarisht patriotikisht atdhetarisht e hante te gjallė-

kujtime shkrime nga autori xhelal ferizi ish i burgosur politik dhe i perndjekur neper kohra

lirik
04-07-09, 10:10
Zoteri lirik me vjen shume mire qe tek ti shoh njeriun e pandryshuar ,ashtu si cdohere ,patriot i flakte i qeshtjes tone kombetare.Keshtu ishe edhe ne kohen e rinise,sy patrembur,i mbushur perplot me urrejtje ndaj armikut shekullore dhe luftetar i denje per liri.Regjimi titist te burgosi dhe kalove rinine tende ne burgjet dhe kazamatet me idioteske te ish Jugosllavise.Tek ti i nderuar shoh vetem realitet,i thua gjerat ashtu sic jane ,pa fryrje, gjerat qe jan te prekshme,.Eshte realitet se sot nuk ka drejtesi( e ke potencuar ne ca komente) dhe dakordohem me mendimin t'uaj.Ne Kosove sot ka padrejtesi.A ka padrejtesi me te madhe se sa mos funksionimi i ligjit.Mendim i drejte i juaji se :"sot po vepron ligji i xhungles". Vertet ligji i xhungles vepron posaqerisht ne Kosoven e pasluftes.Kush eshte me i forti fiton ,pasurohet ,uzurpon pasuri ,bene korrupcion,kriminalitet, etj etj.Nuk ka mundesi te zbatohet ligji i se drejtes ne Kosoven e pasluftes.Jane shume faktore qe e pengojne zbatimin e ligjit.Si te zbatohet ligji apo te krijohet sistemi i drejtesise kur dihet se Kosoven e udheheqin bashibuzuket,te paguarit,nostalgjiket e ish Jugosllavise - ata te parolles famekeqe te bashkim -vellazerimit,kriminel te ndryshem ,bashkpuntore te sherbimeve sekrete serbe etj etj.Paramendo,c'far do te thot me luftuar kunder armikut ,me u vra ,persekutuar,dhunuar ,e me ne funde ne pushtet te vije prap vrasesi,dhunuesi,persekutuesi etj.Kjo eshte tragjedi.Ky eshte realiteti ne Kosoven e pasluftes,ky eshte realiteti qe dhjet vite ne institucionet e Kosoves.Ta zeme p.sh.Kush eshte Kryetar i Gjykates Supreme te Kosoves?Kush eshte Prokuror Publik Republikan i Kosoves?Kush eshte komandant i SHPK-se?Kush ishte drejtor i gjigantit me te madhe Trepces deri para nje viti e gjysme?Kush,kush ,kush..........munde te behen me qindra pyetje.Nuk ua them emrat jo pse frigohem, por secili nga ne te mendoj se kush ishin keta persona dhe c'far kan qene ne te kaluaren,c'far funksionesh kryenin ne ish Jugosllavi.Populli thot "Qimen ujku e nderron por zanatin nuk e harron " a po jo.Pra eshte e pamundur prej komunisti te perbetuar te kaloj ne demokraci dhe te behet demokrat i shek.21(me permasa europjane ),assesi.Kosova e pasluftes po udhehiqet nga ata njerez qe mendimet,veprimet e tyre i kan mbeshtetur cdohere ne meshiren dhe lemoshen e te tjereve,keta nuk kan marre pjese as ne lufte ,kan ikur te paret,pa fillaur lufta,nuk kan marre pjese ne asnje aktivitet kombetar ne demonstrata,protesta,perkundrazi i kan shikuar me perbuzje ,me perbuzje e kan shikuar te madherishmen UCk-ne dhe luften e saj. Sot kjo klase e ketyre zoterinjeve edhepse eshte nje klase qe nuk ka histori fare,ka arritur te futet ne poret e tere sistemit institucional te Kosoves dhe ate me ndihmen e Unmikut dhe sherbimeve sekrete serbe.Kjo eshte realitet e deshtem me pranuar apo nuk e deshtem.Keta sot jane me te zeshmit,sepse kan frike nga e kaluara e tyre poshteruese dhe nenshtruese.Nga te tillet rrezikohet shteti i Kosoves dhe jo nga populli fukara qe mezi e siguron kafshaten e gojes .Institucionet e Kosoves jane te krijuara me te tille njerez,dhe mu per ket kane neglizhence ,nuk jane efikase.E perfundoj me nje thenje qe e kam hasur diku gjate leximeve te ndryshme dhe perafersisht po e parafrazoj: "Ata qe nuk kan kontribuar per liri shumehere shkelin edhe mbi gjakun e deshmoreve me nje qellim te vetem qe te arsyetojne qyqarllekun e vet".pra keta njerez te tille qe sot jane ne pushtet ne kosove ,jo te gjithe , nje numer i caktuar ,jo qe shkelin mbi gjakun e deshmoreve por jane ne gjendje te bejne edhe tradhti kombetare nese do te ken mundesi dhe rast.Me nderime Uragani_99

-----------------------------
shkruar nga antari i dardanisė urragani per autorin xhelal ferizi qe ka informata dhe njohuri sepse nuk esht larg nga vendlindja e xhelal ferizit dhe ka njohuri e informata rreth autorit

Llapjani_HH
04-07-09, 19:58
lirik si e kuptoni ju titullin e kėsaj teme:

Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Vetėm me pak fjalė.

lirik
04-07-09, 23:33
lirik si e kuptoni ju titullin e kėsaj teme:

Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Vetėm me pak fjalė.

------------------------
I nderuar llapjani un as nuk ekam idenė se si merret kjo temė un personalisht-
dua ti qes shkrimet e mia ktu ku do qe kam shkruar-
sepse kam shkruar dhe kam marr pjesė ne shuum vende me shkrime -
prandaj dua ti gruimbiulloj shkrimet e mia dhe ku do qe sht shkruar diqka qe te bej me mua rretht emave te ndryshme natyrisht ktu bejn pjesė edhe vargjet-

se kush e qka e qysh mendon e qka thot ehst qeshtje e tyre e imja eshtq e shkrimet ti tuboj rreth temes dhe ti lė si gjurmė pastaj ne ndonji disketė timen kur ti kopjoj dhe ti qes ne ndonji bllog tmin pastaj -
ky esht interesimi im e qka tjeter un nuk di qka tjeter -
shkrimet mbeten gjurmė ma interesant se gjurmt e shkrimit nuk ka -
gjithqka qe flitet e nuk esht shkruar si dokument nuk ka fare rendesi -
vetem shkrimet jan gjurmė qe kan vlera prandaj perveq qellimit qe ti mbledhi shkrimet e mia ktu ne ket temė nuk kam qellim tjeter sepse kjo temė ma jep ket shans-
mandej prej ktu i qes ne ne bllogjet e mia dhe i ruaj ne memorizimet e mia-
un tjeter kuptim nuk di ktu sa per te tjeret se q bejn te tjeret kjo esht punė e tyre jo e imja kashtu mendoj un dhe nujk ka pse me intreson tjeter diqka -
shkrimet kahdo kam shkruar gjurmet e tyre jam duke i mbledhur se i kam kahdo te shpernda e nese grumbullohen ne nji vend ndoshta do te mbeten si gjurmė-
sikur te kishin ditur shkrim gjyshi e stergjy<shi do te isha knaqur tash duke lexuar tema te tyre ne kohrat kur ata kan jetuar dhe kjo esht interesant kaq kuptioj un ne ke teme qka kam me kuptu tjeter

lirik
05-07-09, 09:51
I nderuar llapjani un as nuk ekam idenė se si merret kjo temė -
un personalisht-kam nji qellim ne ket temė -
dua ti qes shkrimet e mia ti bashkoj ktu ne ket temė ato shkrime kahdo e kudo ku do qe i kam shkruar-
sepse kam shkruar dhe kam marrė pjesė ne shuum vende e tema me shkrime -

prandaj dua ti grumbiulloj shkrimet e mia -

dhe ku do qe sht shkruar diqka rreth meje ato mendime dhe opinione-

qe kan te te bejnė me mua rretht emrave pra shkrimet e ndryshme opinionet etj -

natyrisht ktu bejn pjesė edhe vargjet-

Se kush e qka e qysh mendon e qka thot eshst qeshtje e tyre pastaj e lexuesve -
e imja esht q e shkrimet e mia ti tuboj te gjitha ne nji vend rreth temes time -

dhe ti lė si gjurmė pastaj ne ndonji disketė timen kur ti kopjoj dhe ti qes ne ndonji bllog timin pastaj -

ky esht interesimi im e qka tjeter un nuk di qka tjeter -

shkrimet mbeten gjurmė pastaj sepse shkrimi esht gjtiqhka e jo fjala ne ajr siq jemi msu ne shqiptart neper shekuj mos me lanė as kronika as gjurm shkrimesh -

ma interesant se gjurmt e shkrimit nuk ka -prandaj un mendoj ndryshe dhe them se ma me vlerė se shkrimi nuk ka pas sa shekujsh ai jet i shkruar dhe faktik -gjithqka qe flitet e nuk esht shkruar si dokument nuk ka fare rendesi -


vetem shkrimet jan gjurmė qe kan vlera -

prandaj perveq qellimit qe ti mbledhi shkrimet e mia ktu ne ket temė nuk kam qellim tjeter -
sepse kjo temė ma jep ket shans- esht tema ime-


mandej prej ktu i qes ne ne bllogjet e mia dhe i ruaj ne memorizimet e mia-

Nn tjeter kuptim nuk e di ktu-nese ti din diqka tjeter thuaje lirisht-


sa per te tjeret se qka bejn te tjeret e qka mendojn te tjeret kjo esht punė e tyre jo e imja -

kashtu mendoj un dhe nuk ka pse me intreson tjeter diqka -

shkrimet kahdo i kam shkruar gjurmet e tyre jam duke i mbledhur -

se i kam kahdo te shpernda neper forume -
e nese grumbullohen ne nji vend ndoshta do te mbeten si gjurmė-personale qe me interesojn mua pra qe ato te mbeten si gjurmė shkrimi-


Sikur te kishin ditur shkrim gjyshi e stergjyshi do te isha knaqur tash duke lexuar tema te tyre ne kohrat kur ata kan jetuar -

dhe kjo do te ishte jashtzakonisht interesant por ja qe nuk ekzisojn kurfar temash as shkrime te stergjysherve tanė -
esht interesant shkrimi dhe gjurmet e tij
kaq kuptoj un ne ke teme ktu nuk e di qka kam me kuptu tjeter eju se si ju e kuptoni nuk edi ma mirė se qe enjohin secili vetveten nuk e di se kush e njeh por un enjoh vetveten prandaj nuk esht interesant per mua mua me intereson se kush jan te tjeret dhe qka ata mendojnė ajo esht interesant-

esht interesant te shihet se si e qfare jan te tjeret e si mendon secili -

lirik
05-07-09, 12:12
Duhet te jemi te disiplinuar ne ket Forum dhe te kemi respekt per njeri tjetrin pavaresisht dallimeve ne mendime .Jemi njerez , shqiptare ,vellezer te gjakut dhe nuk na ka "hije " ta ngacmojme , ofendojme njeri tjetrin deri ne ekstrem, pse nuk pajtohemi ne mendime .Ky fenomen eshte i pa pranuar.Ketu ne ket Forum ,ne kohen e fundit,po hasi te lexoj shume here kundershtime ,me nje gjuhe jo te zgjedhur ndaj te nderuarit z.Lirikut.Perse valle i behet kjo nga disa ?Une besoj se juve qe e kundershtoni ,deri ne ofendim, ,jam i bindur se nuk e njifni historin e ketij burri fare , por as nga c'far familje rrjedh .Pa keqkuptim , nuk kam qellim qe ta mbroj z.Lirik ,assesi,se ai mbrohet vete ,posedon aftesi mendore te mjaftura per te ju kundervene secilit me argumente dhe fakte te pamohuara.Ju lutem, komentet e tija kerkojne lexim te ngadalshem dhe elaborim te sincert .Une mendoj se e drejte e cdo kuajt eshte me u shprehe i lire ,pa ndonje diktat.Nuk duhet te vazhdohet dhe te sulmohet z.Liriku pa nevoje ,nuk duhet te jete objektiv i juaji ( juve qe e sulmoni pa nevoje) ,vetem kundershtimi.Ai me sa e kuptoj dallon nga juve,nuk ka objektiv fyrjen dhe grindjen ,vetem pse nuk shkruani sipas orekseve te tija,perkundrazi,disa po beni ofendim ndaj tij pse ai nuk shkruan sipas qejfit te juaj .Se pakut ashtu po e kuptoj. Veprimi i keq eshte shum i shemtuar.Nuk duhet ushqyer me urrejtje ndaj askuajt,e ne vecanti ndaj nje njeriu sic eshte z.poeti Lirik, i cili qysh ne lulen e rinise u burgos dhe perjetoj tog mizorish ne burgjet me famkeqe te ish Jugosllavise.Ky njeri duhet te ket respekt,pavaresisht.Shum gjera qe thuhen ketu per z.poetin LIrikun jane ireale,dicka te mjera,deshtake,por edhe qesharake.Per hire te realitetit dua te potencoj vetem dicka ,sepse e njohe mire zoteriun por edhe familjen e tije.Me besoni qe ky njeri mua nuk me njeh fare ,por nuk me njeh as familja e tij.Jetoj shume me larg nga vendi ku jeton z.Liriku ,por kam njohuri per veprimet patriotike te tija qysh se kur eshte burgosur .Per hire te realitetit dua te potencoj vetem dicka c'ndodhte pas vitit 1981,pas demonstratave te pergjitheshme popullore te asaj kohe.Si behej jeta tek shumica e popullit ne Kosove.Si kalonin ata qe nuk ishin te implikuar ne politike dhe ata qe ishin te implikuar ne politike ,kundershtaret e ish sistemit jugosllav.Ata qe nuk ishin te implikuar festonin festat ne ish Jugossllavi si :festa e Bajramit ,benin dasma dhe ahengje tjera,leviznin te lire ,ndersa familja e ketij patrioti qante( si dhe shum familje tjera patriotike).Nena ,babai ,vellezerit dhe motrat e tija qendronin te stepura ,pa goje cdohere, ne vaj, per djalin ,vellaun e tyre qe si i ri u burgos ( nuk e kam ne memorje te sakt moshen) dhe trupi i tij kalbej ne Goli Otok ,Dubrave te Zagrebit apo Stara Gradishka e Idrizove te Shkupit.Familja e tij ,ishte e izoluar ne ate kohe ,e vrojtuar,e percjellur, nate dhe dite,askush nuk guxonte te ja shkel pragun e shtepise ,ndoshta as te afermit e tij ( te afermit e benin nga frika jo se kishin deshire ),ishte i bojkotuar nga vet shqiptaret,sipas te ashtuquajtures "Platforma e Kosoves per diferencim ideopolitik" qe udheheqja Kosovare e asaj kohe e zbatonte me perpikmeri ndaj popullit te vet te mjere..Nuk eshte njerezore te ofendohet dhe shantazhohet vetem pse zoteriu tenton te mbroj realitetin dhe drejtesin .Mos i jepni vetes te drejte te implikoheni ne gjera pa pasur nevoje ,mos u beni aq naiv te trilloni apo shpifni gjera te shemtuara dhe te orvateni qe sa me shume t'i mbroni te pavertetat.Deklarimet e disave per dhe kunder z.Lirik jane te pavendshme.Keni hasur ne keqkuptime me sa e shoh ne qeshtjen fetare .Zoteriu nuk mohon fene ,jo ore,por tregon per marifetlleqet e pista qe ndodhin dhe po behen ne emer te fese ,gjithnje duke e keqperdore fene .Nuk eshte kundershtar i fese islame ,perkundrazi e respekton fene. Kush i ka lexuar me vemendje komentet e tija do te kuptoj esencen se c'far ka thene .Mendimi i tij me teper lidhet dhe i gjason thenjes se shkrimtarit te njohur Petro Marko.Shkrimtari i njohur Petro Marko shkruan: citoj"Identitetin e vet shqiptari nuk e ka mbeshtetur edhe aq te feja sesa te gjuha,historia,origjina dhe humusi kulturor i perbashket.Ndaj edhe mes bashkesive fetare s'ka pasur probleme madhore.Prandaj edhe shqiperia nuk munde te quhet vend mysliman as ortodoks ,as katolik.Eshte Shqiperi" fund i citatit.Kjo vlen edhe per Kosoven sic vlen per Shqiperine.Zoteri Liriku ka te drejte qe frikohet nga perqarja fetare e shqiptareve dhe perqarja fetare vertet na kushton shtrejt,kjo eshte frika e tij,o te nderuar .Ka sakrifikuar per Kosoven por jo per nje Kosove c'far e kemi sot ,te deshtuar fund e krye,me hajni,korrupcion,kriminalitet,uzurpime e tj etj.Per fund dua te ju pershendes te gjtiheve .E dije se do me kundershtonie pranoj kundershtimin dhe kritiken dhe ju falenderoj per ate .Me kurseni nga sharjet ju lutem.Pershendetje ......Me nderime Uragani_99

Udhėtari
05-07-09, 12:18
"LIRIK" na lodhe o lirik burri, boll mo sa na je mėrzitur, njerzia po ta bajn rrafsh, por ti je njė rast i mjerė. ktheju vehtes dhe familjes sate, lėri kėto tė "shkruara" se s'tė sjellin gjė.

Miqėsisht njėfar "Udhėtari" qė ra ktupari.
P.s. ēfar do tė pason pas kėtij shkrimi:

Pėrgjegjiet e gjata e tė mėrzime ?
Apo do mbushesh mend !

lirik
05-07-09, 12:27
I nderuar urragani ju jeni trim dhe analist i shkelqyeshem -
te faleminderit qe me mbronė kjo ju ka pasė hije edhe tjerve por ketu ne dardani siq po e sheh vet -
disa njerz i fusin vesht ne lesh sepse egoja esht ma e madhe se ideali kombtarė jan disa q eme mbrojnė dhe jan ne anen e se drejtes por numer i vogel esht ai -me numrin i cili do te duej te ishte i madh kunder fundamentalistve dhe perqrsve kombtarė-
ka shum njerz q e ne heshtje me perkrahin por heshtja esht ma shum ne anen e armikut se te qeshtjes kombtare-
sepse kur heshtet armiku qon krye merr guxim -
kurren ekurres as fundamentalizmt as varrosje t e njerzve per se gjalli as bestytnitė talibane as kryqzatat as dervishizmat e as antikombtarizmat nuk do t i pushtojn trojet shqiptare per deri sa te jet gjallė pushka e kreshnuikve si ajo e kreshnikut luanit Adem Jashari Azem Galica Mic sokoli-

Asnjiher nuk do te triumfoj ideja e mykur e mbrapshtisė per sakatosjen e tokave tona shqiptare-
do te vie dita kur shquiptarve do te ju vie ne maje te hundes prej demtimeve te interesave kombtare-
keta demtuess virusia ose te msojn shkollen e duhur shqipe dhe te edukohen se feja e shqiptarit esht shqiptaria ose do te mbeten pa atdhe -ne trojet shqiptare nuk ka vende per ekstremizma fetare e klanorizma-
ne trojet shqiptare do te kendojn bilbilat shqip trojet do te qeshin enuk do qajn ma dgget shqip do t elulzojn nekrejt atdheun puna dhe perparimi pasuria punsimi e jeta e shqiptarit-
dhe nuk do te lejohen kurr ardhje te bestytnive qe te rrenjosen si kalbsira ne brezat tanė por drita e dukimit artit dhe perparimit modernizmit dhe jetes kulturore e zhvillimit tonė-ne krye te udhheqejes se jetes tonė civile e kulturore do te jet shpirti i shqiptarit sigurisht me besim ne zot por jo ne vese te huaja e bastardizma j ne kulte e sekte te ardhura nga anet e gjith botes vetem e vetem per nji rrogė mujore e 300 euro ne muaj ka disa nga ata te gjorė qe predikojn talibanizem e fshehurazi pijn raki sepse morali i dy fisht ndikon ne labilitetet e karaktereve te tyre ku qellim kryesor e kan dorzimin si pa kurrizor qe jan ata nuk e kan asnji princip te mbrojtjes se atdheut qe atdheut te mos i hyn ndoj virus i rrezikshem-
Un e di se jam ne shenjester te disa qarqeve idioteske e isha edhe ne kohrat e komunizmit kur disa njerzve ju pata drejtuar disa duke ua spjeguar situeaten time te me strehojn diku jasht atdheut sepse kam qellime dhe plane e ne atdhe jam duke u rrrezikuar_dhe nuk kam baza materiale per nji veprimtari ma te fuqishme -
qyqaria dhe egoizmi i tyre edhe ather edhe sot u tregua qyqari se qyqari nder sa llomotitjet etyre nuk u ndalen-
un nuk e kam ndermend sa te jem gjallė te dorzohem per qeshtje kombtare ma din apo nuk ma din dikush esht qeshtje qe do te flas koha por virusat e huaj te ardhur nga jasht qe demtojn interesin e atdheut dhe kombin shqiptarė nuk i pranoj kurr ne trupin e nenes etnike shqipni

Udhėtari
05-07-09, 12:32
A ka nis (prap) lufta a ?

lirik
05-07-09, 12:37
"LIRIK" na lodhe o lirik burri, boll mo sa na je mėrzitur, njerzia po ta bajn rrafsh, por ti je njė rast i mjerė. ktheju vehtes dhe familjes sate, lėri kėto tė "shkruara" se s'tė sjellin gjė.

Miqėsisht njėfar "Udhėtari" qė ra ktupari.
P.s. ēfar do tė pason pas kėtij shkrimi:

Pėrgjegjiet e gjata e tė mėrzime ?
Apo do mbushesh mend !

-----------------------
Po shihet qe je udhtarė dhe hajt ta them nji fjalė ta gjuaj nji guri per ta nervozuar lirikun-

ke mujt edhe mos me gjue ket fjalė hiq-

as mos me u merzitė hiq -

kush nuk e don merzinė ai nuk i qaset hiq ksajde ksaj teme po ti je ardh me qellim provokimi qka po ta nxen ty udhen tema e jeme hajt baco udhes tande po droj mos je nis per serbi a eke pasaporten e shkajut hajt baco ec udhes tande msyja kah kina e rusija mbasi qenke udhtarė a thue je vetem me ke je -
ec baco hajt se mir je

por ti e don hilen perqarjen sherrin -

dhe gjuajtjen e gurve kt se te ka msue ndoj djallė i zi shejtan me gjue kshtu -

gurin e me mshef doren -


te ka thanė ne vesh pshhssh phshshsh pshshshs e ti drejt e me gjuhen shqipe-
je ardh ktu me e gjue gurin qe mos kjofsh shqiptarė je ardhe e ke gjue ket gurin me ironi ktu

ky guri esht i ndoj provokatori e dora vegel esht e jotja -

perndryshe pse je hi bash ktu nuk esht rastesisht kurgja jo mos mendo se i mashtron miletin

Llapjani_HH
05-07-09, 14:06
1-> I nderuar llapjani un as nuk ekam idenė se si merret kjo temė -
un personalisht-kam nji qellim ne ket temė -
dua ti qes shkrimet e mia ti bashkoj ktu ne ket temė ato shkrime kahdo e kudo ku do qe i kam shkruar-
sepse kam shkruar dhe kam marrė pjesė ne shuum vende e tema me shkrime -

prandaj dua ti grumbiulloj shkrimet e mia -

dhe ku do qe sht shkruar diqka rreth meje ato mendime dhe opinione-

qe kan te te bejnė me mua rretht emrave pra shkrimet e ndryshme opinionet etj -

natyrisht ktu bejn pjesė edhe vargjet-

Se kush e qka e qysh mendon e qka thot eshst qeshtje e tyre pastaj e lexuesve -
e imja esht q e shkrimet e mia ti tuboj te gjitha ne nji vend rreth temes time -

dhe ti lė si gjurmė pastaj ne ndonji disketė timen kur ti kopjoj dhe ti qes ne ndonji bllog timin pastaj -

ky esht interesimi im e qka tjeter un nuk di qka tjeter -

shkrimet mbeten gjurmė pastaj sepse shkrimi esht gjtiqhka e jo fjala ne ajr siq jemi msu ne shqiptart neper shekuj mos me lanė as kronika as gjurm shkrimesh -

ma interesant se gjurmt e shkrimit nuk ka -prandaj un mendoj ndryshe dhe them se ma me vlerė se shkrimi nuk ka pas sa shekujsh ai jet i shkruar dhe faktik -gjithqka qe flitet e nuk esht shkruar si dokument nuk ka fare rendesi -


vetem shkrimet jan gjurmė qe kan vlera -

prandaj perveq qellimit qe ti mbledhi shkrimet e mia ktu ne ket temė nuk kam qellim tjeter -
sepse kjo temė ma jep ket shans- esht tema ime-


mandej prej ktu i qes ne ne bllogjet e mia dhe i ruaj ne memorizimet e mia-

2->Nn tjeter kuptim nuk e di ktu-nese ti din diqka tjeter thuaje lirisht-


sa per te tjeret se qka bejn te tjeret e qka mendojn te tjeret kjo esht punė e tyre jo e imja -

kashtu mendoj un dhe nuk ka pse me intreson tjeter diqka -

shkrimet kahdo i kam shkruar gjurmet e tyre jam duke i mbledhur -

se i kam kahdo te shpernda neper forume -
e nese grumbullohen ne nji vend ndoshta do te mbeten si gjurmė-personale qe me interesojn mua pra qe ato te mbeten si gjurmė shkrimi-


Sikur te kishin ditur shkrim gjyshi e stergjyshi do te isha knaqur tash duke lexuar tema te tyre ne kohrat kur ata kan jetuar -

dhe kjo do te ishte jashtzakonisht interesant por ja qe nuk ekzisojn kurfar temash as shkrime te stergjysherve tanė -
esht interesant shkrimi dhe gjurmet e tij
kaq kuptoj un ne ke teme ktu nuk e di qka kam me kuptu tjeter eju se si ju e kuptoni nuk edi ma mirė se qe enjohin secili vetveten nuk e di se kush e njeh por un enjoh vetveten prandaj nuk esht interesant per mua mua me intereson se kush jan te tjeret dhe qka ata mendojnė ajo esht interesant-

esht interesant te shihet se si e qfare jan te tjeret e si mendon secili -
1-> lirik nuk besoj qė nuk e dini kuptimin e kėsaj teme.

2-> Nė bazė tė titullit: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
Unė e kuptoj se tė tjerėt jan thirrur tė japin njė mendim pėr poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik, nė bazė tė asaj qė ose ju njohin personalisht ose kan lexuar diqka pėr ju ose nga ju.

E sa pėr atė qė dėshiron ti pėrmbledhėsh tė gjitha shkrimet tua, atėher do ishte me vend tė hapėsh personalisht njė temė qė ndoshta do ta kishte titullin: Pėrmbledhje e tė gjitha shkrimeve qė kan tė bėjnė me poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?


Ps.
Ju si poet duhet tė jeni shumė tolerant ndaj kritikave, e jo ti akuzoni menjėher kritikuesit nė lloje tė ndryshme........

Kalofshi mirė.

lirik
05-07-09, 20:06
I nderuar llapjani-

me vjen keq por disi sikur po imponohesh ne ket temė timen-

mendimet mbi autorin ketu mund te jepen mbi bazat e te gjitha shkrimeve -
qe jan ketu si te artikujve politik si atyre fetarė si te vargjeve-si te kritikes letrare si te temave shoqerore ku jan shkruar artikujt publicistika dhe mendimet-

un askend nuk e imponoj qe te shfaqė mendimin ket e te shkruaj -
per mua per shembull do te ishte qeshtje kurrereshtje se qka shkruan dikush aq kurgja ma teper se pse un e di qka shkruaj e si sillem si ne tema si ne vargje ne cilat ideale e ne cilat tema shkruaj
e qfar natyre ka ketu ne shkrimet e mia dhe permbajtje-
Ne secilin forum ose shoqeri esht pasqyra ajo qe paraqet gjithqka shprehjet mendimet dhe percaktimet-
tema eesht hapur ketu qe sa kohė dhe ku ishe ti pra qe deri me tani heshte -
dhe qfar njerzish jeni ju un mund ti kuptoj shum popuj e kultura por asnjiher popullin tim jo-
un e di s ehesht vetem memeci qe nuk din te flas ose ai q e nuk din ose ai q enuk ka interesa fare per temen -
prandaj ne ket temė esht shum e qelluar qe un artikujt e mi i permbledhi dhe nuk mund te plakem duke pritur mendimet e tjerve ne logjiken time te mendimit un nuik mund te ndalem duke pritur te tjeret-
un te gjitha shlrimet e mia do ti vendosi ketu -
ato shkrime kan te bejn me mua mendimet e te cilave rreth tyre te gjith mund ti jepni dhe te mund te zgjedhni edhe vargun temen apo publicistiken artikullin ne cilin mund te reagoni e te jepni mendimin-
peerse bre bnurr nuk thoni nuk kemi mendime kurfare por del e sillesh rrotull kendej e andej -
pse nuk thue trup e shkurt o lirik nuk kemi mendime dhe un do ta kuptoja ket po a i ke syt ne
ballė me pa o llapjan kjo temė qe sa esht hapur e nuk ka shkruar askush po qka po me intreson mua shkruan apo nuk shkruan dikush kush don shkruan kush don nuk shkruan ne liri dhe demokraci
jemi si te dojn le te veprojn askush nuk e detyron kend me zor me shkrue -as me u deklaru por un
nuk mundem me hapė teme te re per perbledhjen e shkrimeve te mia ketu do ti qes te gjitha e sa te rrnoj le te rrnoj un dhe dardania le te rrijn ktu e pastaj te gjitha do ti qes ne bllog timin -
un nuk mund ti drejtoj njerzit e te shkoj ti kekroj neper shpija qe te japin mendime sepse nuk jan te vegjel qe ti msoj e ti drejtoj dikush se qka te shkruajn e si te shkruajnė-
tema esht hapur ktu askujt nuk i ndalon qe ti shfaq mendimet e veta e nes e ti i ke dy sy ne ballė me pa e me lexu ne qoft se ke lexu ktu diqka qka un dyshoj ather shihe pra se un mendimet e t e tjerve qe kan dhanė mendime per mua po i qes ktu ato vetem po i sjell nga vendet ku ata kan shkruar e po i vendosi ktu po a nuk po sheh ti a a ke si bre bur♪ me pa shihe per sshembull qka shkruan urragani per shembull esht ky mendim per autirin e te cilit esht qelur tema apo jo -
e ti o llapjani mundesh edhe me ekundershtue urrganin ose me e perkrahė kush po ti ndalė ty mendimet ktu pse bre burr nuk po behni te sinqert e te kjartė e me thanė o jo valla nuk ekemi lexuar me vemendje ket temė hiq veq hajt dola me thanė diqka po me pas dashtė me shkrue o llapjan kush te ka ndalė tema esht e hapur per shum shkrime e nese i ke lexuar vargjet mund te thuash edhe per vargjet edhe per artilujt tjerė e diskutimet pra te gjitha jan rreth autorit pse bre vlal po del koder mbas bregu e nuk po behni te sinqert e me thanė o nuk jemi te intresuar s po na intreson hiq me dhanė mendime po po silleni me rrotlla

lirik
05-07-09, 20:43
I nderuar llapjani-

me vjen keq por disi sikur po imponohesh ne ket temė timen-

mendimet mbi autorin ketu mund te jepen mbi bazat e te gjitha shkrimeve -


qe jan ketu si te artikujve politik si atyre fetarė si te vargjeve-si te kritikes letrare si te temave shoqerore ku jan shkruar artikujt publicistika dhe mendimet-

un askend nuk e imponoj qe te shfaqė mendimin te shkruaj -


per mua-


per shembull do te ishte qeshtje kurrereshtje se qka shkruan dikush -


aqkurgja ma teper --

se pse un e di qka shkruaj ---

e si sillem si ne tema si ne vargje ne cilat ideale e ne publicistikė e diskutime -

cilat tema dhe s i shkruaj


e qfar natyre ka ketu ne shkrimet e mia dhe tematika e permbajtje-te ndryshme por


Ne secilin forum ose shoqeri esht pasqyra shkalla vetedija ajo qe paraqet gjithqka -


shprehjet mendimet dhe percaktimet- dialogjet njohjet analizimet e tj #


tema eesht hapur ketu qe sa kohė


ku ishe ti pra qe deri me tani heshte -ti dhe te tjeret-


dhe qfar njerzish jeni ju-------qe heshtni por heshtni vetem ne disa gjėra jo ne te gjitha


un mund ti kuptoj shum njerz e kultura por asnjiher disa njerz te popullit tim popullit tim jo-


un e di s e heshtė vetem memeci qe nuk din te flas-

ose ai q e nuk din ose ai q e nuk ka interesa fare per temen -prandaj ne ket temė esht shum taktikė e qelluar qe un artikujt e mi i permbledhidhe nuk mund te plakem duke pritur mendimet e tjerve -


un s mund te ndalem duke pritur te tjeret-


un te gjitha shkrimet e mia do ti vendosi ketu -


ato shkrime kan te bejn me mua


mendimet e te cilave rreth tyre te gjith mund ti jepni


dhe te mund te zgjedhni edhe vargun temen apo publicistiken artikullin ne cilin mund te reagoni e te jepni mendimin-perse bre burrė nuk thoni nuk kemi mendime kurfare -ose me tthanė nuk po duam me dhanė hiq -


por del e sillesh rrotull kendej e andej -


pse nuk thue trup e shkurt


o lirik nuk kemi mendime hiq por ty -

dhe un do ta kuptoja ketpo a i ke syt ne ballėme pa o llapjan -


kjo temė qe sa kohė esht hapur -dhe nuk ekam pa asnji mendim tendin ktu -e nuk ka shkruar askush


po qka po me intreson mua shkruan apo nuk shkruan dikush-


kush don shkruan kush don nuk shkruan ne liri dhe demokraci
jemisi te dojn le te veprojnė
askush nuk e detyron kend me zor me shkrue -as me u deklaru


por un
nuk mundem me hapė teme te re per perbledhjen e shkrimeve te mia


ketu do ti qes te gjitha shkrimet e mia e disa vargje -


e sa te rrnoj le te rrnoj un dhe dardania le te rrijn ktu-neper shekuj


e pastaj te gjitha do ti qes ne bllog timin -


un nuk mund ti drejtoj njerzit e te shkoj ti kerkoj neper shpija-


qe ata te vijn e te te japin mendime per lirikun -

sepse nuk jan te vegjel qe ti msoj -

e ti drejtoj -secli e din se qka esht mirė e qka esht keqsecili edin qka te shkruajn e si te shkruajnė-


tema esht hapur ktu askujt nuk i ndalon qe ti shfaq mendimet e veta


e nes e ti i ke dy sy ne ballė me pa e me lexu


ne qoft se ke lexu ktu diqka qka hiq nuk po ma merr mendja


qka un dyshoj


ather shihe pra se un mendimet e t e tjerve qe kan dhanė mendime per mua ne forumet tjera shqiptare

po i qes ktu te permbledhura -
a nuk je tue e pa se qka po shkruan urragani jo sigurisht jo se nuk e ke lexue as qe te ka intresue

mendimet e te tjerve vetem po i sjell nga vendet ku ata kan shkruare po i vendosi ktu

po a nuk po sheh ti a a ke sy bre burrė me pa shihe per sshembull qka shkruan urragani per shembull

esht ky mendim per autorin e te cilit esht qelur tema apo jo -


e ti o llapjani mundesh edhe me e kundershtue urrganinose me e perkrahė


kush po ti ndalė tymendimet ktu jan te lira

pse bre burr nuk po behni te sinqert --

e te kjartė---

e me thanė o jo valla o lirik nuk e kemi lexuar me vemendje ket temė hiq-

veq hajt dola me thanė diqka


po me pas dashtė me shkrue o llapjan kush te ka ndalė


tema esht e hapur per shum shkrime


e nese i ke lexuar vargjet mund te thuash edhe per vargjet edhe per artikujt tjerė e diskutimet


pra te gjitha jan rreth autorit


pse bre vlla po del koder mbas bregu e nuk po behni te sinqert-


e me thanė o nuk jemi te intresuar s po na intreson hiq me dhanė mendime po po silleni me rrotlla

lirik
05-07-09, 20:44
vlenė ky artikulli i mė poshtem
i permirsuar

lirik
06-07-09, 07:00
Un i njoh disa qė flasin per art
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
un i njoh disa qė flisnin per art
ata nuk jan te bijt e artit
as nuk ishin kurrė
sa shum kemi qeshur me kėta vetmashtrues
un dhe koha
ata nuk e njihnin te artit asnji gurrė
sa shum jemi gajasur
ata nuk e kishin pa veten ne asnji pasqyrė
pa u pa kurrė me artin ishin mburrė
ata as nuk kishin te artit fytyrė
as shpirtė te artit as zemer
me asnji qast arti nuk kishin folur
as ndjenjė me artin nuk kishin shkėmbyer
ishin disi ne shpirtė te per zdrolur
ata donin artistėt me i tkurrė
gjithqkajat duke i perfolur
ata as nuk e njihnin nocionin burrė
donin shpirtrat e pa faj per ti thyer
te artit ata nuk do te beheshin kurrė
------
por edhe keq na ka ardhur nga kėta vet aktrues
sa her me lot kemi qeshur kemi ra gati plasur
kėta quheshin moha
e ne te bijt e vargut te zjarrtit
qanim se edhe rriqnat i jan veshur artit
ata pinin aq shum, vet lavdi
mundoheshin te jen te bijt e dukatit
por ishin te pjellur nga koha rruspi
ata nuk isnin te asnji shtratit
as komb e as te shtratit dituri
ishin te bijtė e dinakerisė
qe nuk i lenin tė bijtė e artit nė qetsi
ishin te mjerė
sa te gjorė
ata nuk kishin pi asnjiher vlerė
as zberthyer metaforė
ne qeshnim me zemer
por nganjiher nga mjerimi
na dhimbsej tokė e jonė
se nuk shtohej mbi dhe tonin zbukurimi
por pjelleshin satan e demon
e ne vuanim nga pseudo arti
nga pseudo i te vetquajturve te mdhej
me pseudo'nota kualifikimi
ne donim qe tė mbushej me art toka e jonė
e jo te thahej
nga mashtrimet e pa mbulesa
e me pseudovlera te lahej nga mjerimi
jo pseudo artit mirnjohja ti ndahej
e te qanin artistet me lotin si vesa
e te shkrumbej atdheu nga vetlavdrimi
jo jo qe besa
art nuk esht vetmashtrimi
nuk lidhet arti me disa interesa
duke tė perkdhelur gjugjėritė servile
qka jan kto kopile te korruptuara martesa
po kumbarohen pseudo vlerat kopile
nuk dua nuk dua o kohra cinike
nuk dua
te jem merita me hile
qe shqipnija e ime etnike
te merr gjithmonė ne thua
a eshihni s i qajnė nen hije te zymta
sa lule talente karajfile
perse o pseudo art art vetit i thua
pse e vret shqiperinė antike
pėrse vet'quhesh mbret
mashtrues e vet mashtrues
e vlerat me hijen tėnde i vret
pėrse o vetlavdi zaptues
per se po shpalles vet'mbret
perse me zgerdheshje aktrues
arrt po quhesh ne jetė-
nuk te dua me krye ne hi
o i dashur i imi atdhe
per art jan lindur e dashuri
drangojt e zhegnyjer mbi dhe
por jo ata te pa fe
qe jarget i derdhin rreke
'''''''''''''
autori xhelal ferizi mergimtarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
--------------

lirik
06-07-09, 10:22
Mesazhi Origjinal Postuar nga lirik
Shqiperia ishte dikurė iliria-

dhe diheshin kufijt e sajė -

armiqt u treguan te pa meshirė ne secilin aspekt -na ndanė shpirtrisht teritorialisht -
por kjo shqiperi q e mbeti e cunguar
mbeti -

dhe duhet ta bashkoj shpirtin trupin dhe zemren sepse flet gjuhen shqiptare-


pamvarsisht se na kan degdisur neper kahje tragjike e mergime

por shteti kombi atdheu etnija bashkimi do te ndertohen dal ngadal

do te riparojmė demtimet dhe te gjitha oasojat e ndarjeve kombtare gjat historisė-

me kohė do te zhduken

per shum kend nuk esht ėnderr rusija e madhe as kina e madhe-

as kombet gjigande-

ndersa kur esht fjala per shqiperinė etnike qesin shkelma duke thėnė shqieri e madhe -
ather pse duhen kaq shum shtete sllave le te mbetet vetem nji shtet i vogel sllav sa shqiperia aq -kur ne flasim per trojet stergjyshore qe dihen si buka qė hahet ata ssallvt dhe disa te huajt na i mohojnė jo vetem pamvarsinė teritorin ekzistencen historike por gjithqka ekzistenciale qfar e zezė qe te imponon vetem m vetmbrojtjen sepse d rejtesi nuk ka -


Kombi esht bukuria e jetes miqsia me kombe esht detyrim mirsi paqe knaqsi e jetes normė kusht civilizim e domosdoshme per hirė te mirkuptimit-

por ne duam te bashkohemi si komb shqiptarė dhe nuk ia duam te keqen askuj -

ne duam bashkim si atdhe si nji etni nji qnedrim nji komb shqiptarė -
asnji te keqe nuk ka ktu -

ata e nuk duan bashkim kombtarė le te shkojn kah te
duan-

askush nuk i ndalė te s hkojnė neper token e zotit-


te shohim se si do te ndjehen neper vendet e huaja -

duke qenė i huaj-

se zoti e krijoj afersinė gjakun gjuhen etninė ndjenjat e veqanta kombtare -

qe secili te ndjehet bukur mbrenda artit jetes teritorit shtetit kombit dhe kultures sė vet-

mbrenda gjirit t e vet kombtarė e shtetrorė-

shkrim i autorit xhelal ferizi ne nji diskutim ne nji forum shqiptarė

lirik
06-07-09, 13:08
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Aida
Lirik, me vjen keq qe do te kundershtoj.
Shif, djali me siper te ka treguar experiencat personale, e ne ketu flasim pa bere pergjithsime. E vertete eshte se ka pas raste per te cilet kosovaret duhet te rime heshtur dhe kokeulur. E me kete nuk i fusim gjith ne nje thes. Perjashtime ka cdohere. Si thote populli: Cdo mal ka derra! I kemi edhe ne derrat tone, qofshin Kosovar, nga Shqiperia apo trojet tjera.

Mos shkojme me larg, ka shume femra te cilet kane qene viktima te perdhunimeve e sot jane braktisur nga familja dhe rrethi, i fajesojne se kane bere turp dhe kan shkel nderin e familjes! Ata sot jetojne nga meshira e tjereve me dhimbjen e tyre dhe pa perkrahjen e shtetit.

Nese don te sjelli edhe fakte!!!

Burre eshte ai i cili do te me braktise mua vetem se kam qene viktime e dikujt? Edhe ate te me lene me gjith femije te bredh rrugeve?

Ata qe sot i perbuzin grate e perdhunuara skane qene me armet ne mal ta mbrojne vendin dhe nderin! Ata jan fsheh neper kacube e sot na mbahen trima neper kosove dhe ecin rrugeve me hunden perpjete!

diskutime ne mes te lirikut dhe anteres se forumit shqiptar aida ky shkrim esht nga aida

lirik
07-07-09, 02:47
04-01-2008, 06:22 #531
drenusha
Anetar i Nderuar


Regjistruar: 26-10-2007
Postime: 124
....Ti poet!
Ti poet si kopshte me lule...
Ti qe kurr su perkule
as ne ditet me t'veshtira!
gjithe kerkoje dite me t'mira
n'per protesta me dy gishta
duam liri demokraci
s'duroim dot jo roberin,
duam bashkim me nan shqiperin
nder turtura kaluat rinin
neper burgje te serbise
ne dy venda ndarur dyshe,
kush ne nishe kush n'podgorice!
shum te vdekur,ca te gjallur!
disi nga burgjet keni dalur
ne sy boten keni marrur
trup e shpirt te plagosur,
per t'shpetuar disi koken
udhet e europes keni mesyr
neper hajme te gjermanise
me mall t'familjes dhe gjithe shoqerise
gjithnje mendjen prej shqiperise
per t'bashkuar trojet e etnise
shkruar vargje gjithe njerzise
mbuluar boten e miresise
Ti poet i pendes letrare
Ti qe therret kushtrim per paqe
Ti sheron palget me vargje
....asesi ti nuk perkule
Ti poet si kopshte me lule...
edhe boten ke habit
me zemer t'madhe shpirt etnik!

Me respekt
Drenusha

---------------------
ketu mund te shohin drenushen nje malsore nga kosova e cila i kushton autorit lirik vargje
ne forume shqiptare e jo si dis a me shpirtė te vogel e plot smirė qe vetem fyerjen nuk njohin kultur tjeter sepse jan bastard me shpirtė te sterkequr te mjeruar qe nuk dijn kurr se qka esht e mira e solidariteti as mirnjohja -
as edukata
drenusha esht zonja ma e mirė shqiptare neper forume qe e esht pa ndonjeher

lirik
12-07-09, 08:51
Postuar mė parė nga mondishall
Ndjek sa here hy ne forum vargun tend te bollshem, i dashur Xhelal dhe them se ju ligjeroni me poezi. Nje miniere e vertete vlerash, ku kerkuesi kurre nuk kthehet duarbosh.
Shendet dhe vazhdimesi krijimi.

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''


I nderuar Mondioshall---

ka kohė qė nuk jemi ndėgjuar bashk ---

mė paska marrė malli pas kaq kohėsh qė nuk jem dėgjuar -

vėrtet jeni tė mrekullushėm ju disa lexuesit dhe miqt e mi qė mė keni perkrahė gjithnji-

dhe ishit teper tė dashur e tė sinqert ne paraqitjet tuaja -

vėrtetė jeni tė mrekullushėm te dashur miq -

un kam shum rrespekt dhe ju jam shum mirnjohs pėr pėrkrahjet tuaja morale-

qe vazhdimisht i potenconi i vulosni ndaj meje-

si perksuhtuese e te perhershme te pa ndryshueshme dhe me qendrueshmeri -

duke mos ndryshuar bindjet por gjithnji duke shtuar fjalen tuaj ne vertetimin dhe gjetjen e trasnparencave tjera
me fjalet e zgjedhura ne perkrahje te vargjeve

ju jam borgjli per fjalet e mrekullushme-

ju jeni disa krijues vargjesh te mrekullushėm disa njerz kontribues ne forum-
legjenda te gjalla forumit si dhe vet arti dhe hjeshija e forumit me shkrimet tuaja shum te dalluar -

si Hajla - Brari - Agim Doqi ti i nderuar Mondishall dhe disa veteran te tjerė -

si Dorontina qe poashtu ėsht tejet e mrekullushme -

ndersa ju te tjerėt edhe me vargje- u treguat super tė jashtzakonshėm -

legjenda te gjalla te forumit -


qe forumi shqiptarė kurrė nė jetė tė jetve nuk do tė ju harroj-


BREZAT DO TE KALOJNė NJERI PAS TJETRIT POR KONTRIBUTI JUAJ DO TE MBETET
SIMBOL I KOHRAVE -

i memorizuar ketu ne arkivat e perjetshme te forumit si vulė magjike e gjurmve tuaja me vlera -


ju jeni te famshėm gjeneratė e kontributit gjevahir te kti forumi-


ju keni kontribuar dhe keni bėrė emer nė kėt forum te madh shqiptarė-

me vargjet tuaja plot shkėlqim bukurie -

me sjllejet tuaja tė mrekullusheme- vėrtetė keni lėnė pėrshtypje tė jashtzakonshme-

forumi duhet t ė jet krenarė qė u ka ju qe sa kohė qė kontriboni


vėrtetė jeni me merita tė jashtzakonshme -dhe un kam shum rrespekt per ju

Un shpeshher kam menduar per ju -nuk ju kam harruar miq tė dashur -

vėrtetė keni lėnė pėrshtypje keni lėnė mbresa -

keni lėnė gjurmė tė pashlyeshme mahnitse te kohes nė forumin pa dyshim ma tė madhen faqe shqiptare ne internet -

Kam menduar shum her pėr ju -kėtu un dikurė kisha miq ne ket forim - dhe kisha mallė pėr kohen kur fillova aktivitetin kėtu nė kėt forum---

forumet shqiptare tash jan vetėdijsuar pėr shum qka- ėsht ngritur lart vetėdija e ruajtjes s ė vlerave-
dhe njerzve
e rėndėsia e shum qkaje -dhe mė vjen mirė sepse nje jetė tė tėrė me njerz ku do qe isha ne jeten time ne kontakt me njerzit ma sė tepėrmi kisha interesa e pėrpjekje qė vetėdija tė rritet te njerzit -
qė njerzt te vetedijsohen per shumqka -
Un jam i lumtur qe ju takova prap dhe ju shoh mirė e ju vazhdoni te jeni po aq tė dashur e tė sinqert si ma parė dhe teper rrezatues te njerzishem si gjithher dhe te paster ne ideale -

Knaqsi e veqant ėsht poashtu kur ju me kaq bukuri fjale e vullnet mė pėrkrahni*

emocionohem dhe ndjehem shum mirė nga sjelljet tuaja civilizuese dhe ju jam mirnjohs per vargjet tuaja qė po ua leni brezave ne forumet shqiptare-

kam shum rrespekt per ju yjet e arta te forumit -
jeni te mrekullushem dhe kontributin e keni te arit -
keni lėnė gjurmė te pa shlyeshme sa te jen brezat ne forum -

esht e pa mundur edhe pas sa e sa vitesh qe lexuesit t e mos perqendrohen nė krijimet e juaja shum tė bukura -

dhe teper me vlera gjevahire qe lėnė pershtypje dhe jan me ndjenja magjepsese-

ku vargu ndikon bukur e len shum mbresa emocionuese -
ju pershendes me shum mirsi shoqeri e dashur d he ju ndjej aq miqsisht dhe ju falenderoj


lirikk
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirikk
Gjej mė shumė postime nga lirikk
Shto lirikk nė Listėn e MiqveFaqja u krijua nė 0.02557
ne ket shkrim ketu jan fjalet dhe pergjegjja e autorit xhelal ferizit

shoqerisė qe e perkrahu me vite ne forumin ma te madh shqiptarė -

forumin shqiptarė.com
nder perkrahsit e mdhej dalloheshin hajla dhe mondioshall e te tjeret pastaj brari qe ka shkruar me qindra shkrime e replika -hajla nji paraqitse magjepsese mahinitse-
qe i la forumit s i kujtim aq shum fjalė engjellore fjalė te urta vargje te bukura dhe u tregua shembull i magjikshem i paraqitjes brilante ne forum -
mandej agim doqi qe doli me fjalen e tij te madhe perkrahse per autorin dhe po ashtu ai ka shkruar aq shum vargje te bukura shqiptare ndersa poashtu mondishall teper i mrekulueshem ne paraqitje e ne vargje -

autori xhelal ferizi -
autorin xhelal ferizi e perkrahen fytyrat ma eminente krijuesit ma serioz te forumit e te forumeve shqiptare

lirik
12-07-09, 09:01
Ndersa sjelljet e disa poetucve qe mundoheshin te jen poetuc e ne fakt ishin njerz te pa vlera te ndyrė disa njerz qe kurr nuk do te behen poet dallohen per poshtersitė e tyre rekord dhe pisllieqet fyese provokuese delirium tremens nofka ma ma dyftyrshe ne forumin shqiptarė djalli ma i zi i te gjitha kohrave dhe ky odisea qe kopjon tituj te krijimtarive sepse ky ide te vetat asnjiher nuk ka
as nuk esht autentik burimorė por pergjues i vlerave te huaja -
pastaj ky merr disa libra te autorve antik e ilirilog e shkruan nga tesktet e tyre -
ilirologet aleksander stipqeviq fabnula papazoglu historianet greko romak i kemi lexuar -
si dhe punimet elibrat e eqrem qabejt nuk ka nevoj ky plagiati odisea antari i foruimit tonė dardanķa-
te na i shes si dije t etij kur ne i njohim fjalet qe i kemi lexuar ne ato libra -
mendoj se ky njeri sa per fytyrė e dinakri nuk e ka hiq problem-
ky njeri esht i diskredituar ketu ne dardani te gjith ekemi pa shkrimin e ti se qka i ka shkruar murgeshes qfar fyerjesh makabre-
Ky njeri me nofken nickun odisea ne forum dardan neper disa forume tjera esht orfe arbias etj ky me ka befasuar shum me sjelljet e tij te ndrya ndaj meje dhe sa i pa cipė tregohej-
ndera forumi dardan po e njifka edhe ma heret sepse un ather isha ne forume tjera-
kam ken edhe un heret ne forumin dardan por forumi dardan ka pasur disa probleme deri sa u riformua -

AUTORI I SHKRIMIT XHELAL FERIZI-
NGA MITROVICA

lirik
12-07-09, 09:15
Citim:
Postuar mė parė nga lirikk
---------------------------------
E po e nderuara bashkaktedhtare
ju thoni se jan shum te bukura te gjitha-

por q ti bėjmė kėtij kokė ziut e kokė zi ve tjerė mendjezi -
ky zanor orfe odisea qe ndrron pseudonimet neper forume
qe sorollatet qe sa vite-
pergjon vargjet e mia -
nga smira e zilija si shum tjerė -

duke i shikuar vjedhurazi vargjet me smirė dhe i thot vetes poet-
u bė edhe antarė i lidhjes shkrimtare shqiptarė-
ky thot se vargjet e autorit xhelal ferizi nuk jan vlera nuk kan vlera nuk jan kurfar arti -
dhe nuk kan kurfar brumi nuk ja vlejnė nuk i duhen lexuesit sipas ktij nezir myrta ky i quajtur zanor -
ky dhe shum zemerprishur tjerė qe kurr nuk e kisha besuar kan pergjuar me vite vargjet e mia dhe as si pseudonim nuk ju ka thėnė zemra as shpirti qoftė edhe per nji varg te thonė fjalene mirė por jam i befasuar shum se pikrisht ata qe po pretendojn me plagiatizma te behen poet me mashtrime me disa pseudo vlera -
ata ma se tepermi me gjuajn me fjalė te liga dhe nuk e kisha besaur kurr se njeriu qe mundohet te merret me art shkon kaq larg kunder meje pa i njoftė un ata kurr e pa ju pasur borgj por le te shohin lexuesit se deri ku mund shkojn kuajt e püelat e pa fre te gjelozisė se pa edukatė-
dhe tash le te binden lexuesit se un isha i mohuar jo vetem ne kohen e komunizmit te ish jugosllavisė ku nuk me lejohej as nji shkronjė as nji liber asnji revistė por edhe pas luftes se vitit 199 9 perbuzem dhe anashkalohem nga disa te tillė ziliqarė te smurė karriesist q enuk kan te bejn asgjė me arin dhe zemren e shpirtin jo q enuk ekan artist por e kan me plot katran e shum t e vogel

SHKRIMI I AUTORIT XHELAL FERIZI LARTNDERSA KETU POSHTė KY ZANOR PSEUDONIM NE FORUMIN SHQIPTARė:COM
E KETU NE FORUM NE DARDANI ESHT KY ODISE A ME PSEUDONIM

DHE JA SHIHENI SI SI E SHPOTITė DHE E IRONIZON AUTORTIN XHELAL FERIZI KUDO NEPER FORUME
KY SHUM FYTYRSH I ZI---------------------------------------------------
skizo
pėrsėri tė kruhet puērra e fjalės
se e din se nuk mund tė rrijsh pa e kruar, ke zor tė lėvrinė krimbi brėnda
nuk ke ēfarė kruhesh me emra zanor orfe odise
o xhelal ferizi i shthurur epidemik
pjerdhet tua as qė lexoj, se kemi punė mė tė menēura err e terr, e nuk shtihohemi si shtriga nė emėr te shqipėrisė etnike
por duhet punė Shqipėria don punė o skizo me fjalė pafre si kalė n'pėr dynje po tė kruhet puērra e fjalės nėn stilin e melosit lirik shqiptar
e sot nuk ka nevojė pėr mėrgimtar azilant e rezilant skizofrenik!

Me helme fjalėsh nuk krijohet poezi, ato janė vargje qė ty tė lidhin nė fyt

Poezia ėshtė bukuri krijesė e mahnitshme jo veshur me gėzofin e shtrungave rithmike

Poezia ėshtė bukuri o skizo ferizo! Pendė e helmėt ėshtė ajo pendėl jotje

Ti shkruan me helm nė vend boje

ngjyra jote ėshtė e zezė edhe nė ndjenja tė shfrenuara,

qė vetėm leprozet kanė kohė tė tė lexojnė, se fjala jote nuk pushton!

Merru me letra tua me vula azilantesh, po ēfarė justifikimi ke sot pėr azil fshehur vetėm nėn broēkullat tua, qė nė emėr tė shqipėrisė etnike e melosit tė vajetoreve
gjoja derdh lumė vreri i mbytur vet nė tė, po kush mund ta ndalojė tė mbyturin nė pellgun e helmit tė fjalės sė vet?

Shkrolat janė me shkrua bukuri

o skizo ferizo!
__________________
HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

lirik
12-07-09, 09:22
Ja Pra Ky Odisea Ketu E Atje Zanor Ne Forumi Zeri Yt Arbias E Ku Do Qe Ka Dalur
Ky Esht Turpi I Te Burgosurve Politik -
Ky Esht Diku Nga Fhastrat E Istogut Njeri Qe I Ka Shkruar Titos Vargje
Njeri Servil Qe Po Mundohet Tash Te Paraqitet Para Opinionit -
Ky Pervjedhurazi Kopjon Tituj Te Krijimtariove Sepse Vet Nuk Ka Ide
Por Merr Tituj Si I Dyftyrsh Qe Esht E Kam Percjellur Ky I Mer Titujt E Mi
Si Liria Bukuria E Shum Tjerė Por Nejse Kryesorja Ket Njeri E Njohin Te Gjith Tash E Njeh Dardania Ktu Se Qfar Gjuhe Te Gjarprit Ka Ka Ky I Zi I Degraduar Ne Opinion Sidomos Ne Kujtesė Me Ka Mbetur Shkrimi I Tij I Pist Krejt I Degjenruar-
Qe Ja Ka Shkruar Antares Murgesha Ketu Ne Dardani Me Fjalet Ma Te Pamoralshme Nuk Di Sde Si Ka Fytyrė Ky Pis I Ndyrė Me Dalė Neper Forume Me Ja Pa Dikush Bojen -
Forumi I Dardanisė Te Gjith E Dijn Sjelljen E Secilit Per Secilin Dihet Se Si Esht Sjellur Ne Forum-

lirik
12-07-09, 09:26
PA TITULLRuaju pak xhelal ferizi
je ba si therrė murrizi
se po t'thehet kurrizi
e t'derdhen dhėmbėt si orizi!

2.

ti i ngjanė kalit pafre
xhezdisė nėpėr dynje
po ta them pėrsėri -
kto nuk janė poezi
kto janė kėngė pėr qifteli
kur s'ka pas laps as letėr
kur s'ka dijt kush gja tjetėr
kur plakat tjerrshin n'furka
kur n'qerep iu digjej buka
kur nuk dinte kush me shkrua
sikur fjalė grashė te nji krua
janė po kėto poezitė tua!


3.

Ndal xhelal se s'u ba nami
as nuk tė ra n'tokė takami
pse nji kėshillė ty ta dhash
i ngreh brirėt sikur dash -
pse tė thash shkruaj ma shkurtė
se poezia asht vet fjala e gurtė
nuk lindet nga shpirti aq lehtė
shkruaj fjalė e kryet pėrpjetė
kur njeriu ty tė kritikon -
ai vetėm tė mirėn ta don
pasha besėn po t'betohem
me varg tandin nuk krenohem
se ti nuk ke asgja tė re -
veē shtin rruza pėr njė pe
pa dijt ku hyn as ku del
siellesh rrotull si teveqel!


4.

fjala e artit ka shumė mana
don stėrvitje shumė panda
kto janė vjersha nji fletore
mund t'i kndoi njė defatore
qė ta ēon zemren peshė -
e t'shkrinė n'gaz tu qeshė!
fjalėt tua si ēampare defi -
kcen gjithditen eni prej qefi!


5.

ti ke dalė hapur nė botim
duhet duruar ēdo ēortim -
kto vargje tua nuk kanė vlerė
ty tė ka marrė moti koka erė -
t'kanė marr n'qafė me sehire
ta dhanė nji rremb dėshire -
duke u lidhur pėr troje etnike
mund ta gjejsh dhe ndoj mike
krejt ashtu sikur je vet ti -
duke menduar pėr poezi
E dijmė se kjo Shqipja jonė
gjuha e zotit pėrgjithmonė
gjuhė e pasur plot me lule
fjalė tė bukura nėpėr crrule
osht nji gjuhė perėndie -
osht vet tingull poezie
plot figura plot madhėrie
ēka tė thuash tė ka hije!

6.

Po tė krijosh fjalė tė re
duhet ngjitur pėrmbi re
atje ku askush s'ka mbrrij
atė qė askush s'e ka ndij
ta siellesh bukur nė tokė
pa tė marr erė ajo kokė
sikur zhdirgjesh nga nji mal
me nji zjarr vargu triumfal
qė mbi tė gjithė mbi dhe
tė jetė vėrtet poezi e re!

7.

kshtu pra ti xhelal ferizi -
mos u ngreh si therrė murrizi
herė lirik herė cirilik -
me krijua vargje s'ke kaēik!
Ma mirė thuaj qe bre burra
ky osht kroni kjo osht gurra
s'kam burim jam nji rrke shiu
qė posa ndalet shterrė vetiu!
A din sot sa poet ka bota -
ata s'derdhin fjalė tė kota
Me shkrua sot nji poezi -
duhet ta bėshė nji mrekulli
s'osht poezia o lum ferizi
nji thes i shterur prej orizi -
mbaje n'krah e ecė n'hava
kokrrat tė bijnė pas pa nda
s'din ku e nisė a ku e sosė
veē zgėrdhihesh si njė dosė
sa me gas e sa me vaje -
duke ndjellur klysht e saj!

8.

Ty veē pak nė ta marrtė mendja
pėr replika po ta pat pak ėndja
n'daē edhe nė vargje a si tė duash
ti mundesh kroset tė i kruajsh -
kur kemi pak kohė flasim hapur
bukur fortė edhe pa u ēartur -
jo si barkat qė s'kanė vela -
hyn ma andej po ta ngrehu pela!

2009-07-03.


DHE JA SE QKA I SHKRUAN NE FORUMIN SHQIPTARė KY ODISEA I DARDANISė QE TE GJITH ENJOHIN KETU NE FORUM JA SE QKA SHKRUAN KY NE FORUMIN SHQIPTARė KUNDER AUTORIT XHELAL FERIZI
JA DERI KU ARRIN SHKINIZMI I TIJ QETNIKO SHQIPFOLS SHPIRTI I TIJ I ZI SHIZOFREN
QE NGA GJELOZIJA NUK MUND TI PERBALLOJ
KRIJIMTARIT E AUTORIT SEPSE ESHT I SMURė DHE DINAK

lirik
12-07-09, 09:28
tash ky odisea atje me zanor m e pseudonim jo vetem qe mundohet me dinakri e pa ftyrsi ta mohoj ku do autorin xhelal ferizi por me poshtersi te madhe mundohet edhe te poshtroj ne publik para lexuesve

lirik
12-07-09, 09:29
Tash e teprove me kto vargje e fyerje -
dhe ik nga tema ime tash -
dialogu yt nuk i ngjanė ma dialogut njerzorė por nji pislleku te poshter-
fyes e provokues

te nje te smuri mental-ti je deshmuar dhe degraduar para te gjith opinionint ne dardani-

ty te njohin tash ma te gjith per shumė fytyrsinė tende -ti njihesh tash

per mendjen tende hipokrite trilluese dhe te destabilizuar-

dhe je njeri i poshter manjak e dinak.


mendoj s e je aq i poshter e labil shizofren shifet kalimi yt shizofrenik nga nji ndryshim ne tjetrin neper afekte te mendjes labile idiotike bastarde
labile qe secili psikolog mund ta konstatoj -

q e nuk je mirė ne mendė -

dhe un nuk dua psikopat ne temen time as vargjet tua ktu-

te perseriten neper rubrika ne temen time-

sepse shihet se je i q' orientuar -

as provokimet tua ktu ma nuk i dua -

dhe ik tash the qafen boll ma mos u paraqit ma ne temen time e ke te ndaluar ktu -

perndryshe do ti them moderatores qe te mos ta mundsoj ty ma me e pa ket temė-


as me hy ti ne ket temė ket mundesi e ka moderatorja -

un ne temen time jam un ktu-nuk kam ku shkoj
dhe i jam lutur moderatores qe te lejoj komentet shkurt dhe rreth vargjeve-
debatet-

por jo provikmet e
fyreje

se fyerjet jan ne kundershtim me rregullate forumit-


dihet qe je balosh qe nuk din me diskutu -o ziliqarė i smurė-


njeri i shpelles inatgji primitiv -q ete pengo secili varg i dikuj e vetem tuat jo -

e nuk i gzohesh kurr suksesit te tjetrit dhe je provincial me fuakarallek mendorė i pa edukatė i pa kulturė kombtare njerzore as te vlerave

postimet e tua te fllqta qe ja ke be anteres murgesha ne dardani -
jan
simbol i poshteris dhe moralit tend te degraduare te flliqur
se ti e merton me te rrahė dikush gojes si lopen -

deri s a te pshurresh ne pantoll -

e pastaj te mbushesh breket perseri -

deri sa qe kur te mendosh fyerjen ndaj dikuj me te ardh me vjellė-

se le ma me e fye ti diken-

po ku me njeh ti mua more i poashter -

ne jeten tende nuk ke ndejt me mua as nuk me ke pa e qet fjalė te tilla per goje-

mor i smurė shizofren e njeri i pa vetedije ne afekte je vet -

shkrim i autirt xhelal ferizi qe i pergjegjet ktti defektit zanor qe ne forumin dardan esht odisea

njeri q e mbrenda kohe te shkurtė ndryshon-

jam duke ti vrejtur defketet mentale po ik se nuk kam kohė te merem me te smurė se ma zhgarravite temen-


Mua me vjen keq nga moderatorja shigjeta dhe i kekroj falje asaj -

se i nxorem punė kam menduar se do t e ket njerz qe i permbahen diskutimeve mbrenda mundsive te rrespektit pa fyerje -


por nje gje e tillė nuk esht e mundur per shkak te kafshve te tilla si ti o zanor -

dhe ti o ilig e i pist un jam me emer e mbiemer te vertet ne forum e ju mshefni pas ushkureve te pseudonimeve -


turp te ju vij qfar shqipfolsash te mallkuar jeni se ju disa vertet e meritoni me ua q endis dikush ballin -

aq ja neverisni jeten njeriut sa qe ka raste kam takuar njerz vertetė te merzitur e te neveritur nga disa pisa provokatorė sa qe thonin me me ardh dita ma para ja kisha numrue ne ballė ati provokatorit e tradhtarit te keq se shkjaut -

shkrim i autorit xhelal ferizi

pergjegje zanori t ky zanor esht odisea ket ne forumin dardan

lirik
12-07-09, 09:41
e gjit smundja dhe idiotizmi i ketij zanor odise esht fyerja ndaj

krijuesve te vlerave ku nuk mund te duron asnji njeri qe krijon
ky neper forume esht
provokatorė i zi i pa shembullt i smurė qe ka deshirė te ua humb krijuesve vullnetin-
smundje te tilla njihen te njerzit -
dhe ky la nam ne dardani e ku do ky esht trupi i ne te burgosurve politik sjelljet e tij tash i ka kuptuar secili ne forum e ku qellim kryesor e ka qe ti diskreditoj te gjith krijuesit e vlerave ne menyr qe te ua humb vullnetin

lirik
12-07-09, 10:01
gjith smundja dhe idiotizmi i ketij zanor odise esht fyerja ndaj

krijuesve te vlerave ku nuk mund te duron asnji njeri qe krijon
ky neper forume esht provokatorė i zi


i

pa shembullt i smurė qe ka deshirė te ua humb krijuesve vullnetin-
smundje te tilla njihen te njerzit -
dhe ky la nam ne dardani
e ku do

ky esht trupi i ne te burgosurve politik

sjelljet e tij tash i ka kuptuar secili ne forum

e ku qellim kryesor e ka qe ti diskreditoj te gjith krijuesit e vlerave ne menyr qe te ua humb vullnetin

lirik
12-07-09, 10:03
Provokimet tua o nanor -orfe-odise-
jan kercnuese dhe me kan nervozuar -

ti nuk din me diskutu por provokon-

kto vargje qka ti i ke shkrue ne vargje -

esht fyerje e ult dhe provokim bajat dhe vargjet jan disa emitime te miat qe mundohesh te me emitosh neper lirika qka do qe sheh e kishe zakon me emitue krijo diqka nga vetvetja-

thyerje dhembesh thyerje kurrizi ky esht kercnim brutal -

pastaj fyerjet e pa ndershme epitetet dash pelė e fjalet tjera poshtruese -
ndaj meje kujdes si po silelsh me mua esht vrejtja e fundit kjo

ti je i pa edukuar per dialog-

dhe i pa edukuar ne pergjithsi -po shihet se si po sillesh

njeri me komplekse qe fyen dhe ngjet epitete nga motivet e inateve -

njerzt e tillė si ti meritojn tjete r qka -

nji pergjegje e autorit xhelal ferizi drejtuar zanorit ne forumin shqiptar

lirik
12-07-09, 10:05
tash ndale ma llapaqken tende provokuese e me le te qetė te shkruaj-
o zanor orfe odise i zi

se kurkushi nuk je hiq kurkushi per mua je zero ne qdo aspekt -

problemi esht se ti dole jasht teme me kto fyreje ne vargje tuat zhgarravina -
te nji analfabeti ku ne shtat tet vende
figuron fyerja-ndaj fyerjeve jam alergjik

prandaj me njeriun qe sillet me fyerje nuk dua te diskutoj -

sa per kercnimet e tilla si thyerje kurrizi e thyerje dhembesh un nuk te trmebem ty hiq aspak mos harro kurr mos harro hiq as qerpiku nuk me leviz pej kercnimeve tua

nje pergjegje tjeter e autorit xhelal ferizi shkruar zanorit ne forumin shqiptar

lirik
12-07-09, 10:06
Edhe fjala ti i ngjanė kalit te pa fre -
e shkruar drejtohet te un si fyerje nenqmim

qe e ke shkruar esht fyerje ndaj meje -

kjo fjalė nuk flitet nuk perdoret ne nivele diskutimesh -

esht primtive dhe
fyerje -

njeriu i shkolluar dhe i ngritur nuk flet kshtu per veq ai qe nuk ka kurfar pregatitje cilsore-


esht provokim kjo fjalė -
nuk jemi ne stalla ktu po ne forum -

dhe duhet te diskutohet me kulturė dhe dinjitet -e maturi shummme maturi
e morem vesh q enuk vlejn vargjet e mia qka tash sa her duhet te thuash njeriu thot njher dy e ndalet ma lej te tjeret tash le ta thonė fjalene tyre nuk kam kohė te merrem me ty

PERGJEGJE ZANORIT NGA AUTORI XHELAL FERIZI

lirik
12-07-09, 10:52
ty ore majmun, kush te tha te perziejsh emra e nofka te ndryshme bashk edhe replikon per te njejten gje neper forume tjera, si dardania.de, barte brockulla nga ketu atjedhe merr nje fjale timen e sterzgjate cmendurisht gjoja po ben poezi poerdhira tua, shih cka shkruan e thua osht tema ime, e ti vet vjen ne tema tjera e kruhesh qeleve tua, qe si ke shkrua: lirikkkkkaka

----------------------------
JA DHE FYERJET TJERA NE FORUMIN SHQIPTARė
NGA KY ZANOR ODISEA KUNDER AUTORIT XHELAL FERIZI-
DHE NE VAZHDIMSI FYHET XHELAL FERIZI NGA KY QEN BIR QENI ODISEA-
ORFE ZANOR-

QE I NDRRON PSEUDONIMET

NEPER FORUME KY NDYTSIRė

QELLIMIN KRYESOR E KA QE TA QES XHELAL FERIZIN AUTORIN E VARGJEve
SHQIPTARE NGA BINARET ME provokimet e tij te ndyra bizare

Uragani_99
14-07-09, 00:17
Poezite e juaja i nderuari Lirik jane fantastike ,mua personalisht gjate leximit me japin kenaqesi shpirterore.Tek poezia e jauj preku,shijoj, kėnaqėsinė shpirtėrore,sepse ,tė tėra ato fjalė te shkruara,janė tė dalura nga thellesia e shpirtit t'uaj.Vargjet t'uaja janė sic thash ,shprehje qė burojnė nga thellėsia e shpirtit t'uaj.I shpreh dukuritė ashtu sic i sheh dhe sic i pėrcepton ,reale dhe pa egzagjerime.Ne vargjet t'uaja , ju me njė mjeshtri te rrallė zbertheni te kalauren historike tė popullit shqiptarė, njė tė kaluar qė ishte me pėrplotė peripeci dhe pėrjetime tė pėrmasave tragjike.Me nje sens te rralle poetik,e vėni nė pah shtypjen,torturimet,burgimet,maltretimet, qe shqiptarėt i pėrjetuan nga barbarizmi serb ,pothuajse me shumė se njė shekull .Kam lexuar shume vargje t'uajat dhe mbetem i mahnitur ,shume i impresionuar,se sa bukur i pėrshkruani bukuritė natyrore tė atedheut tonė, Kosoves.Kam hasur ne vargjet t'uaja edhe ne reagimet qe ke bėrė ndaj ca dukurive negative si psh: tentimit tė vendosjes se sundimit nga te tjeret,thjesht nga tė huajėt,kushdo qofshin ata .Poezia e jauj permban nje mesazh shumė te kjartė per shqiptaret e Kosoves ne pergjithesi,qe tė angazhohen me te gjitha forcat per te mbrojtur identitetin e vetė kombetare qe disa qarqe te caktuara luftojnė qe t'a perkembin ate .Ne vargjet t'uaja shohe anen kritikuese qe ua ben disave qe kan humbur shpirtin dhe nuk kan iden se cfar bejne .Ju, potenconi ne vargjet t'uaj mija here ,qe shqiptaret te janė tė kujdesshėm dhe mos te bėhen pre e ndonje diktati social apo ekonomik.Mos te bėhen pre poashtu e ndonje kurthi te pregaditur nga klasat politike te caktuara si dhe te sherbimeve sekrete te huaja qe nuk ja dojnė te miren Kosovės. .Ju, jeni i mrekullueshem, vashdoni angazhimin t'uaj dhe mos pushoni.Do te keni pengesa ne jete si cdohere ,ket duhet t'a kuptoni dhe hudhni menjė anė cdo kundershtim, mos humbni kohė aspak me gjėra tė tilla .Pėrshendeti edhe ata qe te ofendojnė ,te pengojnė ,nėncmojnė ,ata qe tė shajne ,se vetem kėshtu arrinė suksese edhe mė tė mėdha,kundėrshtarėt do tė vdesin si vesa para mėngjesit,kur shohin perparimin t'uaj, i merr sėmurja kancerogjene mbrenda natės nga inati i kapluar .Ne ket forum cdo kush qė komenton , tregon kulturen e vet njerezore,edukaten se si eshtė i edukuar ,mos u brengos fare per tė tillet ,se nuk kanė c'far tė bėjnė.Pėrshėndetje........me nderime Uragani_99

Makresh
14-07-09, 01:16
Iluminati.

lirik
14-07-09, 02:10
Poezite e juaja i nderuari Lirik jane fantastike ,mua personalisht gjate leximit me japin kenaqesi shpirterore.Tek poezia e jauj preku,shijoj, kėnaqėsinė shpirtėrore,sepse ,tė tėra ato fjalė te shkruara,janė tė dalura nga thellesia e shpirtit t'uaj.Vargjet t'uaja janė sic thash ,shprehje qė burojnė nga thellėsia e shpirtit t'uaj.I shpreh dukuritė ashtu sic i sheh dhe sic i pėrcepton ,reale dhe pa egzagjerime.Ne vargjet t'uaja , ju me njė mjeshtri te rrallė zbertheni te kalauren historike tė popullit shqiptarė, njė tė kaluar qė ishte me pėrplotė peripeci dhe pėrjetime tė pėrmasave tragjike.Me nje sens te rralle poetik,e vėni nė pah shtypjen,torturimet,burgimet,maltretimet, qe shqiptarėt i pėrjetuan nga barbarizmi serb ,pothuajse me shumė se njė shekull .Kam lexuar shume vargje t'uajat dhe mbetem i mahnitur ,shume i impresionuar,se sa bukur i pėrshkruani bukuritė natyrore tė atedheut tonė, Kosoves.Kam hasur ne vargjet t'uaja edhe ne reagimet qe ke bėrė ndaj ca dukurive negative si psh: tentimit tė vendosjes se sundimit nga te tjeret,thjesht nga tė huajėt,kushdo qofshin ata .Poezia e jauj permban nje mesazh shumė te kjartė per shqiptaret e Kosoves ne pergjithesi,qe tė angazhohen me te gjitha forcat per te mbrojtur identitetin e vetė kombetare qe disa qarqe te caktuara luftojnė qe t'a perkembin ate .Ne vargjet t'uaja shohe anen kritikuese qe ua ben disave qe kan humbur shpirtin dhe nuk kan iden se cfar bejne .Ju, potenconi ne vargjet t'uaj mija here ,qe shqiptaret te janė tė kujdesshėm dhe mos te bėhen pre e ndonje diktati social apo ekonomik.Mos te bėhen pre poashtu e ndonje kurthi te pregaditur nga klasat politike te caktuara si dhe te sherbimeve sekrete te huaja qe nuk ja dojnė te miren Kosovės. .Ju, jeni i mrekullueshem, vashdoni angazhimin t'uaj dhe mos pushoni.Do te keni pengesa ne jete si cdohere ,ket duhet t'a kuptoni dhe hudhni menjė anė cdo kundershtim, mos humbni kohė aspak me gjėra tė tilla .Pėrshendeti edhe ata qe te ofendojnė ,te pengojnė ,nėncmojnė ,ata qe tė shajne ,se vetem kėshtu arrinė suksese edhe mė tė mėdha,kundėrshtarėt do tė vdesin si vesa para mėngjesit,kur shohin perparimin t'uaj, i merr sėmurja kancerogjene mbrenda natės nga inati i kapluar .Ne ket forum cdo kush qė komenton , tregon kulturen e vet njerezore,edukaten se si eshtė i edukuar ,mos u brengos fare per tė tillet ,se nuk kanė c'far tė bėjnė.Pėrshėndetje........me nderime Uragani_99--------------------------------------
I nderuar urragani mos mendoni qe nuk e di -

e di shum bukur -e di qe heshtin te ligjt-

dhe ata te pa zemer-

dhe ata q ė mė kan shpotitur nga zemervogelssija e nga pa aftesia emocionale-

nga motivet en djenjave barbare e te liga por ju jeni ndryshe -

ju jeni patriot i formuar dhe real i ditur - e di se ka shum qe flaisn keq per mua por ata jan maska mjerane jan edhe disa autorė si ai nezir myrta dhe disa autorė xheloz te smurė nga republiika e shqiperisė qe nuk mundte perballen me kurfar konkurence
sepse ata duan te dalin edhe mbi zotin prandaj nuk ju kam qasur shum lidhjes se shkrimtarve dua te rri kshtu i lirė si bilbil as nuk dua te shkoj te krajli as te mbreti
dua te rri vetem si karajfil vetem jam lindur vetem do te hi ne dhe ne vorr me asken nuk do te hyj ne vorr bashk prandaj as nuk i jep pes pare hiq

a e shihni se njerzit deshirojnė qe morali te jet ndryshe feja te jet ndryshe

njeriu te jet ndryshe-

jo sipas normes qe e ka caktuar zoti dhe drejtesisė

por sipas egoizmit te tyre fundamental-

e un jam idelist

nuk jam i tillė

si ne fe si ne ideal si ne politik si ne sensin jetsorė si ne dijet e disciplina tjera
kam deshirė te jem objektiv -

por ka shum shpirta te vegjel qe objektivizmin tim nuk e duan por e duan te shtremten -


un e di se nji jetė isha i diskriminuar
jo vetem nga armiku me gjuhė te huaj shkino serbe

por edhe nga armkiu shqipfols nga pjellat e bastardve te tipit ali shukri sinan hasan rrahman morinė


ata ne kohene viteve te shtadhjeta asnji varg nuk deshten te ma bototnin as sot jo -


edhe pas njizet e tet vjete kthimi ne atdhe-

pjellat e zeza klanore me mendje te madhe e ideLE KLANORISTE mjerane '
po a shtu u sollen me mua me mosperfillje-

ndersa ne forume e di s se shum pergjojnė si dinak e heshtin nuk kan zemer

por nuk ua thot zemra keto fjalė qe i thua ti -


e dis e shum shkrimtarė pergjojn e shum politikan e di shum mkirė dhe nuk dua ti ceku disa gjana njiher ketu por do te vie dita se do ti them hapur


por heshtin siq kan heshtur gjith-
ja pra shkaqet tona se deri ku arrin absurdi ynė vetemd disa vjet pas luftes dh tragjedisė
e gjenociditka edhe qe me njohin perosnalisht edhe ata heshtin -
e nuk me ndihmuan aspak me asgjė hiq


ndersa rrethina ku jetoj poashtu kan pasur gabime

nji pjesė jan trullosur me klane e grupe


disa grupe duke zhvilluar familjarizem e grupe sabotuese

kan penguar shum qeshtjen kombtare


qe nuk i sherbenin harmonisė kombtare


-por helmonin mardhenjet nder shqiptare
dhe jo vetem qe nuk ma kan ditur kimetin
si poet por e kunderta

ata qe me kan pasur ne rrethin e tyre

e me kan

por kam ken i penguar


edhe ktu ne shum raste me duhet te them se vetem nji kojshi i imi Hysen ibrahimi

QUHET ai e mori penden ne duar dh filloj me papanshmeri te u jap hakun vargjeve te mia

realisht pa anime dhe duhet te them se i jam mrinjohs per kritiken letrare qe e ka bė objektivisht


Ne si popull shqiptarė kemi vuajtur me shekuj neper kthetra te pushtuesve

dhe nuk jan ngritur sa duhet akoma ne nivel vetedijet tona

prandaj nuk i fajsoj mbrapambeturitė shekullore

sepse e di se per shembull vetem turku pesė shekuj ka ndalur arsimin

romaku po ashtu njimij vjet
heleni bullgari serbi qe nga shekulli i shtatė
mandej kan shkatrruar shum avari kelti huni e shum ardhacak te tjerė

qe kan demtuar shemtuar aq shum civilizimet tona dhe nuk kan kan lanė formim diturie e drite per tru e civilzim

dhe nuk e fajsoj askend per ket o sjellje tash se jemi mbrapa por dal ngadal do te arsimohemi neper breza

ndaj meje ka pasur shum padrejtesi


megjithse ka pasur shum njerz qe me kan perkrahur
por ka pasur edhe shum te gjymt sakata ne krye
q e me kan penguar e kan fol keq siq po flsin neper forume -
ndersy me mua flisnin shum mirė e mbas syve flisnin keq
bile kam degjuar se disa idiot kishi pas thanė hajte bre se veq po ja bej rrafsh nder sy se vargjet e tij kurgja nuk vyejn
dhe nuk kan arritur te vetedija akoma te disa njerz se qka do te thot atdhe e rrespekt
per bashkatdhetarin

lirik
14-07-09, 16:23
Nje poet qe trumbeton te jete poet,nuk mirret me kaq shume fjale te pista lirik
pastaj ketu cdo njeri eshte anonim,dhe ka drejt te shfaq mendimin e tij te lire
pse kaq shume thashetheme te pa argumetuara me asnje fakt lirik
jemi ne kohe moderne dhe fjala e mendimi i lire sduhet ta vras aske ,as ty lirik
poeti i mirfillt ka rrugen e tij ,poezine ose prozen dhe jo shpifjet e mendimet e skrupullta dhe te pa argumetuara,nga nje paragraf qe ty ste pelqen,ti nxjerr nje mije fjale pa argumente nje mije shpifje pa argumente,nje milion fjale te turpshme,sa mendja e njeriut nuk ia pret ,eshte turp te lexosh kaq shume shprehje te pista te pa baza,nga njeriu qe ne cdo varg e quan vetin poet,menyra se si fyen personin anonim, tregon nivelin e individit.
Dhash mendimin tim te lire sepse tani me fjala e lire duhet te ze vend,te pelqej apo jo ty ,kaluan kohet e censures dhe te dhunes "mendo siq mendoi une".

thumbi dinak kritik ndaj lirikut nga ky odiesea qe ne forumin shqiptar ka pseudonim tjeter
__________________

shiheni se si paraqitet ky odisea tash i urtė si nuse thue se asken ne dardani nuk eka fyer sa intrigant qe essht ky njeri

ja si shprehet ky odisea qe ngacmon me nji dinakri gjuan gurin eshererrit e pastaj bėhet pulė paraqitet si viktimė her behet dheleper her pulė her tiger

ksi lloj njerzish me kaq shum fytyra jan porblematik per civilizimin per shkak te dinakrisė
se madhe qe e kan ne shpirtė-
ky njeri pa kurfar baze edhe vargjet edhe mbrojtjen time i quan fjalė te pista
ndersa ngacmimet e fillon vet dhe pastaj terheqet ekur dikush i kundervihet fillon e
shtihohet si viktimė ndersa her pas here del me paturpsi sulmon dhe hyn pastaj ne maskene vet

mbrojtje dhe shkrim i lirikut

lirik
14-07-09, 16:26
sa shum genjejn disa per mua se gjoja ne qdo faqe un trumbetoj se jam poet sa te kqi e te ndyrė jan disa njerz te mjerė qe nuk i shikoj n punet e veta por nevrikosin njerz nha zemra e tyre e zez qe e kan

lirik
14-07-09, 16:27
po edhe sikur te jem un liriku poet bota nuk permbyset -
por si duket ky titull shum kend po e pengon

lirik
14-07-09, 16:28
Iluminati.
-------------------------

edhe ti ma makresh talibani kur te vlersosh ti ja kemi vu vulen poezisė

lirik
14-07-09, 16:32
Iluminati.

makreshi paska ndejt gjith kohen ktu si vampir duke pergjuar per ta thene pas kaq vitesh ket fjalė sa te quditshem jan njerzit disa nga ata qe flasin shqip sidomos

lirik
14-07-09, 16:35
I nderuari urragani

e di se ne botė ka njerz te bindjeve te ndryshme
ka gjithfar lloj njerzish -fetarė komunist ish bij te titstve

e gjithfar lloj kalimtari gjithfar lloj edukimi-
ka qe as nuk i marrin vesh vargjet e qka nuk ka

por ka edhe te tillė te quditshem ziliqarė e gjeloz qe me gjelozojn
ka edhe te tillė qe veq pak mos me u perputh mendimet per diqka

qe per inatin ma te vogel ti shanė komplet vargjet #

por sjelljet e tilla nga inatet deshmojnė per ligsi

un kur e shaj diken se paku nese diqka te mirė e ka at te mirė nuk ja shaj

por ja shaj te kqiat tjera -
qe i ka
disa vese

por te ne ka njerz qe per nje inati te vogel sa pleshti e
kallė krejt vendin flakė flaken ja qet nga inati

Makresh
14-07-09, 16:43
-------------------------

edhe ti ma makresh talibani kur te vlersosh ti ja kemi vu vulen poezisė

Un e dhash mendimin tim per Xhelal Ferizin, me nje fjal e pershkrova si nje ILUMINIST (vetėm pse ky nuk lidhje me shkenc).

Ju pergjigja temes i nderuar, te keni respekt per antaret e forumit se nuk jeni edhe Pablo Neruda apo edhe Aragoni shqiptar, keni rruge te gjat, qe me sa di, asnje liber nuk e keni te botuar. Pra jeni jasht-LOJE.

lirik
14-07-09, 17:24
Un e dhash mendimin tim per Xhelal Ferizin, me nje fjal e pershkrova si nje ILUMINIST (vetėm pse ky nuk lidhje me shkenc).

Ju pergjigja temes i nderuar, te keni respekt per antaret e forumit se nuk jeni edhe Pablo Neruda apo edhe Aragoni shqiptar, keni rruge te gjat, qe me sa di, asnje liber nuk e keni te botuar. Pra jeni jasht-LOJE.

-----------------------------------------------
Nuk vuaj per kompleksin e botimeve

shum

nuk jam njeri si disa qe gjithqka bejn ė per tu dukur

e per te ken dikun

pa marr para sysh se a paraqiten me kualitet a jo-


nuk me indtereson as te jem ne mesin e te mdhejve as ne lidhjen e shkrimtarve


as -ne mesin e poltikanve

me intreson vetem e drejta dhe liria ime -
dhe me intreson qe trojet etnike te ecin drejt zhvillimit

e te behen sa ma te mira te zhvilluara
ku edhe un nga njiher aty mund te gzoj lirinė e knqaqsinė time-


nuk jm as llaskuc te vuaj per pasuri te mdha-
por te padrejtave ju bie fort ne kokė -me intereson te kem jetė normale si te gjith te tjeret te jem normal dhe i zakonshem poshtrimet nuk i duroj as shkeljet -
sa per kohen sot kjo esht kohė e pa fytyrė dhe mosmirnjohse -
ku i pa drejti perfiton un ket asnjiher nuk e quaj demokraci e drejtesi por gjungel mbijtesash ku zakonisht i pa drejti me brryla del ne maja e perfitime

lirik
14-07-09, 21:28
iluminist me quan makreshi do me thėnė njeri kunder vlerave shpirtrore fetare te tjetrit-
ketu i dhembė makrshit
sepse ja kam ngacmuar rrymene tij wahabo talibane-
modelin e tij sektaro fetarė radikal-
dhe mua me quan iluminist qe do te thot me forma te egra kundershtarė i nji ideje tjeter
qe do te aplikoje formen e ashper -
per shembull si ne revolucionin franqez ku dhuna ne revolucion giljotina u bė mjet i arritjeve te ideve te revolucionit -
neper mes formave te ashpra te pergjakshme makreshi shpifė un nuk jam i tillė -aspak
makreshi aludon se fenė e tij gjoja un me forma te tilla do ta asgjesoja-
makreshi esht i njeanshem dhe tendencioz ne rastin tim deh asapk nuk me kupton makreshi po ngjet-
po etiketon pa e njoft fare shpirtin dhe mbrendinė time un vetem ne raste te caktuara -
mund te jem i pa nenshtruar por ne kur esht puna te mshira dhe mirkuptimi un lshoj pe -
dhe e njoh arsyen e thhras logjikene dhe vetedijen te kontrolloj qendren e gjykimeve dhe faljeve ne
te un gjendet edhe mshira por makreshi shpifė dhe gjithqka e kualifikon mbi bazen e vet te gjykimit sipas kutut te tij fetarė duke mos kuptuar se un jam rritur ne gjeneraten kur muslimanizmi ishte shum modern ndersa formate fundamentalizmit nuk i akceptoj por dhunen goljotinen me pre koka -
sqi po me akuzon makreshi nuk e gjen te un me perjashtim te vetmbrojtjes ose kur e arsyetoj -
vetmbrojtjen te kombi te cilin nuk e dua te poshtruar-
por makreshi nuk i vlerson aspak te un ndjenjat per dialog dhe shiprtėsitė e idetė paqsore as idetė e mia ne vargje -
pra makreshi nuk ka aftesi te analizoj e te zberthej as vargun as pijkpamjet e autorit lirik -
sepse ne radhė te parė nuk e ka autorin simpatik per shkak te mos perkrajhjes se bindjeve te tij fetare te formave fetare te tij ne tariqet te cilat autori lirik nuk ben pjesė -
pastaj makreshi ka inate per shkak te bindjeve dhe frymzimeve properendimore te lirikut -
si dhe te muslimanizmit reformatorė kulturorė muslimanizem i cili nuk do te kishte ashpersi radikale -
por integruese me perendimin me qka makreshi absolutisht nuk pajtohet dhe pikrisht ktu qendrojnė shkaqet pse e quan autorin lirik iluminist dhe pse e quan se nuk ka lidhje me shkencen -
do te thot vlersim i njianshem me qellime egoiste jo reale

Makresh
14-07-09, 22:17
Po pertoj edhe te shkruaj me ty, te thash diku qe s'je askushi dhe qe s'ke as kapacitet per t'logjikuar, mjafton me te lexue nje here per t'shikuar qe s'je aspak i vendosur me gjithe ato kundėrshtime qe i ben vetes, me fjal tjera je OFF qysh kur t'ka qitur jash sekretaresha e Pacollit.

Ilimunist injorant je, se ka qe jan te menqur.

Arb
14-07-09, 23:04
Kush ke ky pllumagjia Xhelal Ferizi?

lirik
14-07-09, 23:18
I dashur lirik, shpirtmirėsia yte nuk ka tė sosur.
Tė falėnderoj nga thellėsia e zemrės pėr fjalėt e mira mbresėlėnėse.
Je si shpirt dhe eØmeriton njė pėrqafim nga unė.
Zemra yte rrezatoftė dritė pėr jetė e mote!

gjithmon me respekt ndaj teje;

Idila
__________________

Pershendetje nga nje mikeshė e imja ne forum

lirik
15-07-09, 11:10
Kush ke ky pllumagjia Xhelal Ferizi?
--------------------------------

ne ket botė ka gjithqka

qka s ka kjo botė qudira befasi -

ka njeri qe me nji shkelm karate ja qet njeriut mushkritė per goje ka njeri te ushtruar
qe me nji goditje ja then qafen -

ose me nje te rame me themer te shkelmit ne zemer ja qet zemren prej veni ja qet komplet fulqitė dhėmbėt gjoksin prej shpine -
mandej ka njerz qe me nji te dredhur te qafes ja dredhė qafen ja then kurrizin

me nji goditje shkelmi me nji goditje ose me nji goditje shkelmi ne bri ja then krejt britė-


qka nu ka kjo botė e madhe gjithqka ka qe shum njerz nga naiviteti nuk e dijn hiq -

turlifar njerzish te ushtruar ka qe njeriu befasohet me i pa -

qka nuk kan pa sy t e mi gjithqka ka

ka asi lloj njerzish qe hiq nuk fryhen -

duket qe kurgja nuk dijn as qe merret vesh se kan ushtruar ndoj zanatė-

por e njohin zanatin e goditjeve si rrufeja -

prandaj mjer ai qe lehė fyen e provokon e nuk e di kujt i lehė shum keq per ata qe nuk dijn se kah hyjn e kah dalin e ku dalin -

e kah ngacmojnė

e keqja esht se turlifar pulagjije e sakaqegjije u bė me folė ne internet

por xhelal ferizi nuk bėn te fyhet nuk lejojn rregullat e lartpermendura .

duhet shum kujdes me pasė ai qe e fyen xhelal ferizin


jashtzakonisht e sht e rrezikshme kjo lojė

por disa fatkeqsisht nuk po dijn

shum ka
qe nuk po e dijn dhe kur te binden pastaj nuk ju duhet gjė pastaj -

shum ma mirė do te ishte te mos fyhet xhelal ferizi te mos ngacmohet -

sepse askuj nuk i ka borgj xhelal ferizi
ketu qendron i gjith problemi

se ky askuj borgj nuk i ka
as nuk deshoron me hy ne ngatrresa me asken hiq

por kush kerkon sherr gjenė pa dyshim

Arb
15-07-09, 14:06
Po ti s'kallxove kush osht ky njeri?

Makresh
15-07-09, 14:09
Eshte nje i ndriquar, aq i ndriquar qe e ka qorruar edhe veten :rolleyes:

lirik
15-07-09, 14:25
Tash ikni nga tema ime ju provokuesit -

pergjithmonė ne temen time jeni te pa deshiruar-


mos krijoni nervozė te keqe te un e reagim te sert nga un
se nuk ka nevojė te shkohet ma larg nuk na bjen mirė as mua as ju

sepse di me ken shum i keq -

pastaj nese ju nuk largoheni nga tema ime dhe nuk i nderpreni provokimet-


un do ti ankohem administrates dardania -e nese ata nuk marrin masa ndaj jush do ta qeli nje temė per ket problem per ju te dy

dhe te gjith moderatorve te forumit do ti ankohem stafit per provokimet tuaja -
te pa fytyra ------

un nuk kam kohė te merem gjith me ju sepse kam me shkru gjėra tjera -
ju e keni thėnė fjalen tuaj
jeni deklaruar keni treguar fytyren tuaj ikni tash boll mjaft ma se e keni tepruar

Arb
15-07-09, 14:27
Edhe kjo nalte, eshte poezi?

Uragani_99
15-07-09, 16:23
I nderuari, poeti Xhelal Ferizi shkruan me emėr dhe mbiemėr,nuk i frikėsohet tė vėrtetės,perkundrazi urren tė pavėrtetėn .Nuk eshtė nė punėn time te paragjykojė pėr "nofkėn" e tijė Liriku , mirpo,,jam i bindur se dicka simbolizon nė kujtesėn e tij ,ky pseudonim.E rėndėsishme eshtė se ,nuk e pėrdorė "nofkėn" ,pėr tė fshehur identitetin e vet,realiteti eshtė ky.Ai shkruan me emėr dhe mbiemer,nuk ka frikė nga askush,sepse e kaluara e tij eshtė e ndritur,shkelqen si shkelqejnė rrezet e diellit. Ai nuk i frigohet te kaluarės,por as tė tanishmes,pėrkundrazi ,qėndron ballėhapur,ballėlartė ,sepse bėri aq sa pat mundėsi per qeshtjen e Kosovės dhe shihė, shkau i shkinės e burgosi pėr vite tė tėra,me qėllim tė gjunjėzimit.Xhelal Ferizi alias Liriku nuk u gjunjėzua,veproi edhe nė burg edhe pas daljes nga burgu,vepron edhe sot e do tė veproj edhe nesėr, pėr derisa i rreh edhe damari i fundit.Nė ket pohim t'imin jam i bindur ,pavarėsisht, qė tani po pėrballet me ca kundėrshtarė( jo tė arsyeshėm) ,qė po tentojnė me cdo kusht me e thyer,me e lodhur, moralisht dhe psiqikisht,qė tė hjek dorė nga vepriamtaria e tij patriotike dhe kombėtare .E kaluara e tijė ėshtė e pastėr si loti,e kthjelltė sikurse qielli kur ėshtė pa asnje re,pra e kaluara e tij ėshtė prej nje patrioti tė devotshėm ,qe beri pėrpjekje te njė pas njėshme,sė bashku me shumė shok tė tjerė, pėr t'u liruar nga okupimi serbosllav qindėvjecarė. E kaluara e tijė historike e bėnė ate te forte sikurse granitin,e bėnė njė vranakont te pathyer ,qė tė ju bėjė balle tė gjithė atyre qe me nofka tė fshehura e kundėrshtojnė,ofendojnė kėrcnojnė,besa e lincojnė sikur tė kishin mundėsi , e cka,e cka, jo tjetėr.Ata "zotėrinjė" qė po e ngacmojnė,ofendojnė,pėrdhunojnė,etiketojnė, si duket atyre po ju mungon trimėria,nuk e kan guximin me shkruar me emėr dhe mbiemėr,sikurse qė po shkruan poeti i nderuar z.Xhelal Ferizi .Kjo e dallon z.Lirikun ,poetin Xhelal Ferizi , nga ata ,qė nga vokabulari i tyre gelltitin vrerė kunder poetit Ferizi. Cdo kush ka tė drejtė te shprehet i lire dhe publikisht,pa u friguar,pa ndonjė diktat,pa tutorizėm,por nga ana tjeter duhet tė mbajė pėrgjegjėsi pėr ate se c'farė shkruan dhe c'far deklaron ,sė pakut tė mbaj nje pergjegjesi morale .Nuk ėshtė e drejtė qė ta vlerėsosh gabimisht njė vepėr ose njė vlerė,duhet pasur kujdes,sepse ,bėnė mėkat ndaj dikuaj tjetėr,i hyn nė hak dikuaj tjetėr,kjo nuk eshtė njerėzore por as humane..Duhet bindur me prova dhe fakte se tė gjitha ato qė thuhen janė te vėrteta.Nuk ėshtė burreri dhe aspak njerėzore tė fyesh nje burrė ,njė patriot, sic eshte z.Liriku.Eshtė turp,dhe duhet tė skuqur nga turpi kushdoqoftė ,ai, qė e ngacmone pa fakte dhe argumente,ai, qė e ngacmon vetėm pse i teket nga mėndja e tij e krisur, jo e kthjelltė.Ato shkrime qe e fyjnė dhe e shajne ,apo e ngacmojne pa fakte dhe argumente per mendimin t'im janė alogjike dhe jo njerėzore,tė paqėndrueshme,gjėra qė nuk egzistojnė, por nė njė mėnyrė apo tjetėr sajohen aty pėr aty,vetėm sa pėr t'a ngacmuar.Nese dikush ka qellimin qė t'a ngacmoj apo nencmoj,etiketoj,shajė, te nderuarin poet Lirik , jam i bindur se ata do ta bėjnė kėte ,do ta gjejnė mėnyren,metodėn, se si pėr t'a bėre .Mirpo,ky veprim dashakeqės i tyre , ndaj poetit tė nderuar z.Liriku, sipas mendimin tim, ėshtė nje e metė(njė e keqe) e atyre njerėzve .Eshtė pėr tė ardhur keq pėr ata njerėz,se nė c'far gjendje janė " tė gjorėt" dhe se nuk e shohin vehten se nė c'far pozicioni janė,janė nė pozicion tė mjerė,nuk kan mundesi kontrollimi tė vetėvehtes,sepse e keqja ėshtė ngulitur nė kokat e tyre,nė mendjet e prishura tė tyre dhe faktike ėshte se tė tillėt, nuk janė tė mėsuar qė t'i respektojnė tė tjerėt,atyre ju mungon dinjiteti ,nuk janė tė formuar sic ėshtė i formuar njeriu normal.Tek ata eshte mungesė e tolerancės,mungesė e dinjitetit,mungesė respekti,mungesė dashurie ndaj tjerėve,mungesė e civilizimit bashkėkohore.Ata qe tentojnė tė njollosin dike, janė vet tė njollosur,vet janė te "paisur" me "damka" dhe ato "damka" i bėjnė te frigohen nga vetėvehtja dhe nga e vėrteta.Dhe se kritika qe nuk ka parim, ne realitet eshte kamuflim,trillim ,eshte nje metodė klasike e njerezve tė papėrgjegjshėm.Ketyre,qė nė shpirt kanė vetem urrejtje ,ngacmim,ofendim, ju eshtė ndalur ora,nuk ju ecin akrepat e orės ,ata, nuk janė ne hap me kohen moderne, me kohen e civilizimit bashkėkohorė, ku, nenqmimi,perdhunimi,ngacmimi,sharjet,lincimet,etik etimet,fyrjet,sjelljet jo civilizuese, nuk kan vend.Keta per mendimin t'im jane persona( pa keqkuptim) qė para ditės nuk e dojnė vehten ,e pas ditės e urrejnė tėrė dynjanė.Ky ėshtė realitet i hidhur,sepse,disa ( shum pak) po e lėndoni njė njeri shum tė mirė,njė patriot tė devotshėm qė dha nga kapaciteti i vet aq sa pat fuqi per qėshtjen e Kosovės dhe popullit tė saj.E lėndoni tė nderuarin Lirikun ,pa e kuptuar nė esencė shpirtin e tij liridashės dhe njerėzor,pa e kuptuar fare, se sa ai ėshtė i flakur pėr popullin dhe vendin tė cilit i takon.Lendimi i personalitetit te dikuajt tjetėr kushdoqoftė(ai) nuk ėshte civilizues,i drejtė dhe aq mė pak njerėzorė.Nuk eshte reale te te lendohet z.Liriku pa nevoje , detyre e te gjitheve eshte qe t'a mbrojme,t'a pėrkrahim nė punėn e tij prej njė poeti tė ri.Si shqiptar obligohemi t'a ndihmojmė,pėrkrahim,t'i japim shtytje, njeri tjetrit kur eshtė nevoja,e jo t'a sakatosim qė nė fillim .T'a ndihmojmė,t'a pėrkrahim, por edhe t'a kritikojmė ,nėse ka fakte dhe argumente.Jam shum i bindur dhe besoj me tėrė qenjen t'ime , se kritikat qė i bėhen me fakte dhe argumente, z.Liriku i paranon si pozitive dhe nuk i mbetet "hatri" aspak,nga askush,perkundrazi,ata njerėz do tė kan respektin e tij.Ai deshiron bashkėpunim me tė gjithe shqiptarėt kudo qė janė ,qoftė edhe njė ,se i tillė ėshtė ,ka dėshirė tė bashkėpunojė me cdo shqiptar sic bashkpunoj edhe nė kohėrat mė tė vėshtira tė okupimi serb,sė pakut kam njohuri per tė nderuarin dhe pėr kėt arsye shkruaj pa u hamendur dhe pa ndonjė ngarkesė .Ai,besoj se do tė mė kuptoj edhe nėse i tejkaloj caqet e diskutimit ,nuk i bėj me qėllim ,pėrkundrazi i bėj nga dėshira qė tė binden,sė pakut tė kuptojnė, ata qė po e ngacmojnė pa ndonjė arėsye, se jan duke bėrė gabim . Zotėri Liriku nuk e meriton njė trajtim tė till,bėhuni tė bindur .Ai meriton respekt ,respekt tė dinjitetshėm nga tė gjithė ,pavarėsisht.T'a perkrahim se paku moralisht nė punėn e tij dhe jo t'a nencmojmė,ofendojmė,e t'i drejtohemi me lloj -lloj fjalėsh qė eshtė turp pėr njė njeri qė vehten e quan tė civilizuar.Nuk mundet me qėnė njeriu i civilizuar kur e shanė dikend ,kur e shpotitė tjetrin, me lloj - lloj fjalesh, jo, assesi ,kjo ska tė bej me kodin e miresjelljes tė civilizimit bashkėkohorė.Me kėt diskutim t'imin nuk kam qėllim tė mbrojtjes por as tė sulmit ndaj askuajt,kam qėllimin e pastėr,real ,qė tė kthjellėmi dhe tė dijmė sė paku tė mėsohemi me respektuar njeri tjetrin .Me nderime Uragani_99

Makresh
15-07-09, 16:36
Qe nga kur i ke privatizuar Temat keshtu ? Keto jan tema qe nuk blihen iLirik'o,

Arb
15-07-09, 16:53
O Uragani99!

Afer zemre e paske more burre? Po kadal he burre, se nuk ka nevoje qe t'i vihesh ne mbrojtje.

Hajt se Liriku duron...

lirik
15-07-09, 20:35
I nderuar urragani

ne jeten time siq e din edhe ti ndoshta e shum kush

nuk e kam lanė asnji shqiptarė vetem -

gjat vuejtjes se denimit ne burgje

per qfardo vepre ka ken ai ne burg

bashkimin e shqiptarve e kam qelikosur aty

dhe ua kam kriju unitetin si nji familje

ne radhė te parė i kam dalė krah popullit tim

ku do qe ishte dhe kjo ka zgjatur ne rastet ma te veshtira

por kam pas edhe armiq qe i ndersente udb ja e beogradit -
ata ishin po thuejse 10 per qind

por edhe kan pas konsideratė per mua ne burg te gjith popujt

e nacionalitetet te gjith 90 perqind te tyre

qe kan dit veq pak se qka esht qenja njeri

nuk e kam lanė kurr vetem sqhiptarin

as kurr nuk e kam lanė mee sulmue dikush shqiptarin

per pa i d alė krah nder 2500 te burgosur ne burgun e madh ne ish jugosllavi

me vjen keq qe po them por fjala ime ka ecur dhe duke e pa ndikimin tim te madh te te burgosurit paparimtmas me transferonin nga nji burg bne burgun tjeter-

te gjith shqiptart qe ishin me mmua ne burg e dijnė ket fakt ne burgje

dhe qendrimin tim ku un nė jetė te jetve-

shqiptarin nuk e kam lanė vetem -dhe pa i ndihmua

por isha gjithmonė pran tij i gateshem me vdekė ne mbrojtje te tij-
isha aty dhe pa vdekė un nuk sulmohej ai te gjith shqiptart qka ishin me mua e dijn e din edhe i nderuari Naim Maloku nenkryetarė e kuvendit t e kosoves qe ishte ne burg me mua ne vuajtje te denimit

e dijn sa e sa te tjerė shqiptarė se si esht sjellur liriku ne burgje dhe se kush ishte liriku per te burgosurit

neper burgje t e mdha ku me kan transferuar

jam njohur per greva e probleme te mdha qe ju kam shkaktuar-tollovi te mdha pushtetit


kur na e ndalonin gjuhen shqipe ne vizitė kur njerzit tanė vinin nga kosova me plisa te bardhė pleq te lodhur familje me lot ne sy per ti pa njerzt e vet te burgosurit politik ata me qellim nganjiher na e ndalonin viziten ne gjuhen shqipe qe te na provokonin na thoshin flsini serbisht me njerzit tuaj

por kjo ishte e pa mundur -
ne nuk pranonim dhe fillonte shamata

lirik
15-07-09, 20:43
Me kujtohet njiher ne nji rast kur te burgosurit kerkonin ushqimin ma te mirė

dhe ne ishim duke punuar ne fabrikat e ndha te burgut
ne makineri ku nji i vegel per shemull kushtonte shum shtrejt
sepse te burgosurit qe punonin prodhonin gjithqka e atyre u jepej nga nje pjatı qorbė e ligė ku shiheshin dy tri grisha patate ne ujė dhe te burgosurit kishte disa ushqime qe nuk i duronin dot -
ne menzen aty ishin te gjitha nacionalitetet kemi qenė rreht dyqind shaiptarė te burgosur aty -
dhe sa e kam perplasur ushqimin rreth treqind te burgosur jan quar pas meje-
ne nji moment policija deshti te me dergoj ne qelija por ju thash te mos gabonin te me prekun me
dorė dhe greva filloj mbajta fjalimin para te gjith te burgosurve ne oborr dhe kundershtuam shkuarjen ne punė-
te gjith te burgosurit ishin me mua policet dhe administrata me inatė te mdah e percillte fjalimin tim-

grevė thahs d eri sa te plotsohen kushtet eushqimit veshmbathjes banjove
pastaj te mos ndodhė asnji maltretim i shqiptarve dhe shoveniszem ose provokim te zgjatet vizita e shqiptarve qe ju vijn te burgosurve shqiptar nga kosova-
te mos gabon kush me ju thanė te flasin serbisht por shqip sepse ne kushtetuten e jugosllavis
figuron e drejta e barbart e te gjith popujve per perdorimin e gjuhes amtare-
dhe ju nuk keni te drejt ti maltretoni shqiptar e as te bugrosurit tjerė

lirik
15-07-09, 20:48
Administrata e burgut terbohej rreth fjalimeve te mia rrinin ne gatishmeri por nuk kishin guxim bga truma emadeh e njerzve te me merrnin e te mendanin nga te burgosurit i trembeshin incidenttit te madh-
mundoheshin te me ndanin vetem gjoja per bisedime dhe nuk pranoja nes ekeni diqka me bisedu bisdedoojm ne prezencen e te burgosurve-
ata terboheshin sepse kishin deshirė te na sklalvronin te na jepnin ushqim te ligė vizita te shkurtra -
ku s ama pak administrata buriokratike te ksihte punė te merte rrogat e mjame e te na ushqente dobt-
ne kekronim rroga me te mdha se nuk na delin as per zhikleta per tu rruar prnadja te burgosuritz e te gjitha nacionaliteteve me donin me perjashtim te tradhtarve ose injorantve budallej qe i mashtronte pushteti

lirik
15-07-09, 20:49
Grevat ne burgje dhe mbrojtjene te drejtave te njerzve e dijn te gjith te burgosurit se si kam kenė aktiv ne mbrojtjene te drejtave te tyre dhe sa kam vuajtur e sa kam pasur pasoja pastaj ku ata hakmerreshin ne forma te ndryshme

lirik
15-07-09, 21:06
Kur qetsohej situata

dhe arriheshin qellimet e greves se te burgosurve -

e ata pastaj administrata e burgut gjenin shkak tjeter me shpifje e me izolonin ne qelija

te kqija te rrezikshme

TE NGUSHTA TE ERRTA ME BETON

deri ne shtat tet e ma gjat dit beja greva urije pastaj ne qelija -

nuk ua merrja buken


qendroja ne te gjitha qelijat ne beton ashtu i uritur per vdekje -

deri ne agoni dhe i gatshem edhe per te vdekur i pa kthyeshem ne vendimet e mia

nuk kishte ma interesant se greva e urisė

un mundohem ta pershkruaj ne vargjet e mia qe i kam te shkruara rreth saj

por nuk e besoj se kam aftesi ta pershkruaj esht diqka qe nuk gjej fjalė te pershkruhet

ndersa burgun ekam pershkruar ne disa vargje


GREVA E URISė ajo ishte diqka e jashtzakonshme

aty e kam vrejtur se sa interesant esht trUri i njeriut

dhe qka prodhon ai gjithfar lloj te menduari ne gjendje te greves se urisė-

AI ME TRILIARDA E TRILIARDA MENDIME I PRODHON N E ATO QASTE

DHE DUKET GJENIAL FENOMEN ATY JAM BINDUR SE TRURI I NJERIUT ESHT DIQKA FENOMEN KU I RRIJN TE GJITHA ATO PRODHIME HABITESHA

kur truri ishte i uritur ishte i jashtzakonshėm

ishte diqka i jashtzakonshem dhe prodhonte oqeane mendimesh -


qe ne miliarda e miliarda nuk ndaleshin

greva e urisė esht diqka jashtzak,onisht e e vshtirė


ata mendonin se un te diten e tretė do ta marr buken por un nu k e merrja

vinin eshkonin me radhė duke me pergjuar duke menduar se do te me thyhej mendja me provokonin me ushqim e me demagogji duke tebntuar te bisedojm me dialog por nuk kthehesha -


deri sa kundershtonin te burgosurit dhe kercnoheshin me mos shkuarje ne punė me greva masive

nese administrata e burgut nuk me lirojnė

dhe ata detyroheshin te me lironin

e te me kthenin ne dhomen time ne pavilon

ne mesin e te burgosurve perseri -kur shihnin te burgosurit se sa kam humbur kilogram me greva urije tmerroheshin dhe edhe ma fort shtrengonin radhet rreth meje administrata e burgut ishte ne hall me mua ata shum kushte nuk donin ti plotsonin edhe shetitjet ka ken vetem gjysm ore ndersa me greva nder te cilat isha aktiv edhe un i arritem shetitjet e te burgosurve te zgjasin dy orė

dhe aktivitetti im ne kundershtime per te drejtat e te burgsosurve ka zgjatur gjat gjith kohes se denimit

ne forma te ndryshme her ma leht e her me periudha te veshtira e te komplikuara

disa kujtime te autorit lirik ish i burgosur politik nga koha e burgut

Uragani_99
15-07-09, 23:30
I nderuari Lirik,i kam tė njohura tė gjitha peripecitė t'uaja,dhe sakrifikimin qė bėre gjatė tėrė jetės tėnde.Angazhimi i juaj per tė miren e kombit ėshtė i padiskutuar,ata qė tė njohin e dijnė bukur mirė se kush jeni dhe c'far angazhimi keni bėre, per kauzėn tonė kombetare nė pėrgjithėsi.Vazhdo i nderuar,si cdo herė,pavarėsisht pengesave qė do tė hasė gjatė rrugėtimit tėndė.Rruga e juaj prej njė poeti tė ri do tė hasė nė pengesa,vėshtirėsi,sigurisht,mirpo ,unė besoj nė aftėsit e juaja dhe se ato pengesa do t'i kaloni pa ndonjė shqetėsim ,a po jo.Me respekt ....Uragani _99

lirik
16-07-09, 00:31
Grevat ne burg ishin te shpeshta ishte e keqe pamja dhe qastet kur na rrethonin policcia ne vendet e punes ishin qaste nervash dhe grindjesh vuajtjesh-
vet rrethimi dhe pamja shum e keqe e tyre ishte nevrike-
ata me anė te kercnimeve me drejtoheshin me akuuza -
je ti ai qe e saboton shtettin jugosllav me thoshin je ti ai qe nga motivet armiqsore vepron-
ne fabrikė puntoret kur eleinin punen ishte diqka shum e demshme sepse ne makineri prodhohehsin pjesė te ndryshme e te shtrejta per teknologji-
percillesha hap pas hapi dhe i dronin organizimeve te mia te grevave -
grevat dhe protetatat na shakaktoni shum grindje akuzat te nevrikosnin gjithfare te quanin armik i shtetit dhe nga motivet nacionaliste ben kso veprimesh-

puntoret rrinim ne greva dhe nuk pranonim pamvarsisht se ne puntori na rrethonin me qenė e te veshur ne uniforma te gjendjes s eluftes me lotsjellsa ne duar e shkopij momentet ishin shum nervoze vinte drejtori naqallniku e komandanti i burgut disa her vinte edhe jursipondenca dhe kekronin organizatoret ishte shum e rende te pergjegjesh per shum qka -
burokracia nuk lshonte pe dhe na a kthente gjithqka ne organizime armiqsore te renda isihin atmodferat dhe pyetjet e kercnimet-

per shembull njiher kemi pas bė greva per banjo nuk kishim ujė te mjaftueshem dhe ftofeshim ne ujt e ftoft ather me kujtohet greva ishte shum me kahje te keqe erdhi deri te momenti deri edhe ne kacafytje na derguan neper qelija dhe me qenė te ushtruar na terrorizonin

kujtime nga ditet e burgut nga autori lirik

lirik
16-07-09, 00:41
Burgu esht shemtija ma e madhe per njeriun

kush ka lindur mbi ket dhe dhe hyn ne burg ai ka hy ne varr per se gjalli

burgu esht nji ndryshim i jetes ndryshimi ma radikal qe sjell jeta dhe

po thuajse vetem peer atdhe ja vlenė te shkohet aty

per tjera motive esht veshtirė te thuhet-
burgu ndryshon gjithqka -

njeriu shkeputet nga rrjedha e jetes dhe shkeputja me kohen esht esht fenomen qe asnjiher si diagnostifikim nuk i gjendet gjuha e shprehjes ne diagnozen e shpirtit esht ndjenjė qe mungon fjala per ta pershkruar

shkeputja me rrjedhate jetes hyrja ne burg ndryshon sistemin e botes emocionale dhe ndryshon shumqka ne jetė te disa ndryshin ne menyren ma radikale tze disa ndryshimet jan te fenomeneve qe nuk mund te shprehen te disa mbetet shumqka emaparshme por shumqka ndryshon-
por se gjithsesi koha e keputjes esht keputja me lidhjen dhe ajo nuk kapet ma asnjiher ne jete dhe pikrisht ajo kputje dhe mos lidhja ma me kohen qe e ke humbur ne burg esht diqka qe ne jetė te ben te ndjehesh ndryshe dhe paraqet nji qudi mundohesh te lidhesh por asnjiher nuk lidhesh si ma parė koha per ty ka ikur dhe kur njeriu del nga burgu ka ndryshime te mdha ne kohen dhe jeten ku gjithqka ka ndryshuar e ti ke mbetur te koha kur ke hy ne burg me ato kujtime

kujtime nga ditet e burgut nga autori lirik

lirik
16-07-09, 00:41
pikrisht per ket shkak esht burgu denimi ma i rende shpirtrorė per njeriun

lirik
16-07-09, 00:44
burgu esht menduar per njeriun por ne fakt sikur te kishte denim tjeter per njeriun un do ta kisha ndrruar at denim vetem qe burgu te mos jet denimi i njerzimit -
por ne fakt denim si burgu nuk ka dhe ky denim esht menduar nga njerzit-
nga ligjet por shum denim i rende esht per njerzimin -
sepse ndryshon gjithqka nga jeta kputet dhe koha qe kalon ne burg nuk te lidhė ma kurr aty ku ishe

prandaj un ne vargjet e mia e kam shkruar nje vjershė poetike me titull e kputura -
qe i kushtohet kohes ne burg kur esht keputur

lirik
21-07-09, 01:11
Postuar mė parė nga lirikk
Hajla e nderuar ju faleminderit per gjithqka kei bė bė per mua ju uroj mirėsi shum mirsi
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Gjithashtu dhe nga ana ime,nga do ce jeni qofshit shendosh dhe me fat ne mbare familjen tuaj dhe gjithe dashamiret ce keni...flm,
p.s.dhe mos harro o mik se une nuk shkoj kah fryejn ererat,sepse me pelcen ce te jem vetvetja,dhe pa frige se nuk ndryshoj dote une,edhe po ndryshuan te tjeret...une mbaj cendrimin tim,per te cilin nuk pendohem ne asnje moment,po te rrutullohet dhe bota,une nuk kam per t'ndryshuar jo.
Sepse kete e kam me tradit nga rugovasit e mij....

Prandaj une jam une,kurse vetja ime eshte vetja.

dhe per mos u shkeputur me ni-ren nga tema yte,miku im i vjeter lirikk.

...me lejo me pak rreshta ce ti le mu ne temen tende,po ne perkushtimin e micesise ton me shum moral te larte dhe dinjitoz/e... nga do ne forume shqiptare ce kemi cen bashk.
------------------------------------

hajla antare e forumit shqiptar i shkruuan lirikut

lirik
21-07-09, 01:19
Te falemnderit mik
**
Ne kohen kur u bem miqe
ce te dyt ishim ne mergim,
(por jo ne te njejtin vend),
ishte koha kur po shkruanim poezi
ne te njejtin forum,pra ne kte shqiptar
ne mesin e gjithe bashkatdhetarve tan
ce te gjithe lexonim shkruanim per deshirat e veta,
ndonjihere dhe per deshirat e lexuesit/es
gje ce nuk mungonte as atmosfera
per mos ti harruar ndonjihere dhe konfrontimet,
te cilat jen si trashigimi,per shqiptaret ku do!
por gjithnje me pretendime,
ce jemi bashkombas shqiptar/e
dhe duke gjetur perkrahje tek njeri tjetri..
ne te shumta raste,dhe opione
por pa harruar se vargjet tua ishin ato,
ce na kurajonin ne cdo kohe
edhe se ne to kishte me shum vuajtje,
dhimbje,lote,dhe malle te atdhedashurise
duke gjetur fjalet me dinjitoze njerzore
ku ne cdo varg dhe fjale,
kan prekur shpirtin e autorit'es
ce dishit ti shkruani te lashtes shekullore,
si dhe te ardhmes sot
per jeten dhe koherat e kaluara,
dhe sa here me kan bere te caja me lot,
por prap nga kurreshtja nuk ngopesha se lexuari
mu nen oret e vona te nates,
mbi vargjet e tua perplot argjend
edhe se ne cdo fjale paraftyroheshin
mjerimet, dhe tmerret,me te djallzuara,
nga "Shovenizmi Serb!!!
per ty,dhe shum djemve te nanave shqiptare
per te cilet kemi mjaft per ti kujtuar e rikujtuar,
edhe se sot gjithecka shihet ndryshe,nga e kaluara,
por ja ce brenga mbetet ajo e pashlyer,
ne cdo kohe dhe vite!!!
mu per ata/o ce kan perjetuar tmerre
nga dore e zgjatur barbare,
e ishe UDB-es Jugosllave!!!
p.s. dhe per dashur ti permendim,
dhe ni nder ato antishqiptare!!!
ce nuk u kyrsyen nder shekuj me radhe,
duke mos u zhdukur kjo fare e kece cycare!,
te shitur e te perzhitur mire,per interesat e veta
e sa per gjakun e vet te njollusur,
ce aspak se paten gajle
kurse per ty o mik,ne t'ardhmen
qofshin ditet me, me fat dhe kurajim
dhe per familjen ne pergjithesi....FLM

Prandaj cdo here me respekt per ju

Hajla Rugovase
__________________
Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

--------------------------------------------------------------------------------
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga hajla : 10-02-2009

vargjet qe ja shkruan mikesha e lirkut shoqja e sinqert e forumit shqiptarė hajla
ku me vite se bashku hajla dhe liriku dridhen forumin progrek te albos ortodoks shigjetes administratore dhe fiorit ortodokse
progreke ata vertet ishin njerz progrek

dhe fiorit progreke ortodokse e delirium tremensi komplet kompania grek himariot pakica te perziere greko vllehe qe flasin shqip e ne fakt forumine kishin hapur per qellime perfitimi dhe interesa te tyre personale #
te gjith ortodoks te bostonit te amerikes ishin
qe nuk kishin aspak ne shpirtė shqiptarizem

dhe nuk i donin kosovarėt

por filluan hakmarrjen ndaj lirikut me veprim agjenturesk

dhe shum te tjerve pastaj qe mbajten anene lirikut

deri s a u hap forumi tjeter shqiptar e ta filluan te plasin nga inati

duke sulmuar forumet tjera shqiptare

lirik
21-07-09, 01:28
23-02-2009, 19:00 #101
Brari
i/e regjistruar


Anėtarėsuar: 23-04-2002
Postime: 11,864
xhel..

ti je Fishta i gjalle..

je poeti me i madh i kti shekulli.. pa diskutim..

lidhja e shkrimtareve te kosoves duhet patjeter te merret me ju..
ta lexojn vepren tende..ta redaktojn per gabime drejtshkrimore nxitim-ore.. pra qe vijn si shkak prej vrullit tend ne te shkruar.. e qe jan te kuptushme.. dhe ta botojne krejt poezin tende.. se vlen si ushqim shpirteror per gjith brezat.. e jo vetem ne kosov po kudo ku ka shqiptar..

pegezime e respekt.. per ju ..
------------------------------------------

brari dhe shum lexues shqiptarė agim doqi e shum te tjerė njerz qe e njohin artin
kur shkruanin per lirikun keshtu ne forumin shqiptarė

rryma proortodokse e albos fiorit delirium tremens shigjetes dhe te tjer ortodooksve

dhe progrekve qe i urrenin kosovarėt binin plast nga inati dhe fillonin format diskriminuese bdaj lirikut edhe pse me mija lexues ishin ne anen e lirikut progrekja moderatore fiori dhe shigjeta gjith naten fshinin komentet pozitive dhe diskriminonin autorine vargjeve shqiptare lirikun nga urrejtja dhe gjelozia
sepse shpirti i tyre ishte progrek e vargjet e lirikut i perkushtoheshin patriotizmit atdheut shqiperis etnike si dhe thumbimitt e te gjith armiqve qe sabotonin shqipninė etnike

lirik
21-07-09, 01:30
askush nuk ishte ne sy therrė ne sy te ortodoksve te ortodokses fiori shigjeta albo e grekofilve tjer si liriku te cilėt ja fshinin vargjet e komentet pa ja nda greko ortodokst qe turp te ken se ata kurr nuk jan shqiptarė por njerz qe per grekun jan me trup e em shpirtė perndryshe nuk mund te jet i till shqiptari

lirik
21-07-09, 01:31
tradhtia kombtare antishqiptare ka hy thell neperporet e jetes ku do ne forume ne media ne shtet ne qdo pore agjenturat ehuaja kan dorene gjatė dhe kjo shihet ne shum veprime bizare te disa shqipfolsve qe gjoja luajn rrol si shqiptarė por ne fakt per gjithqka e informojn armikun e shqiptarve

lirik
21-07-09, 01:32
Postuar mė parė nga Dorontina
ska kush qe ja humb vullnetin asht optimist i jetes .
te vazhdon puna e xhelalit ishalla e shef kadareja e ndohmon te publikoj keto punime nese asht vertet kadareja poet e mik i popullit .

------------------
ja edhe mendimi i dorontines per lirikun

lirik
21-07-09, 01:34
ndersa zullummgjijtė si ky odesea ne forumin tonė e delirium tremens qe mshefeshin pas maskave te gjelozisė se smurė jan njerz absurd ashtu si ajo fiori administratorja e pastaj shigjeta qe jan dy shtriga ortodokse antishqiptare gjelozze te smura dhe ne kulm antikosovare
sidimos ato nuk e duronin dot
vargun patriotik te lirikut

lirik
21-07-09, 01:36
ndersa kjo phanta rhei ne forumin tonė dardania nuk esht gjė tjeter perveq se nje vegel e behgjet pacollit

lirik
21-07-09, 01:39
forumi shqiptarė.com

e ka sulmuar forumin ferizaj net

dhe i ka futur virus nepermes veglave te veta te poshtra qe e i mbanė ne veprim per qellime kriminale mafioze

kjo esht dokumentuar qind per qind dhe esht faktifikuar se vet dora e forumit shqiptar ishte prandaj forumi dardania duhet te marrr masa sigurie ne mbrojtje nga ata kriminela te ndyrė qe sa e sa her me kan diskriminuar

lirik
21-07-09, 01:41
gjithmonė kam menduar qe lexuesve shqiptarė te ju sherbej me vargje

e secilit forum duke menduar se kontributi vlenė duke menduar se forumet jan shqiptare

por te gjitha forumet nuk jan shqiptare ket duhet ta dij shum mir lexuesi

lirik
21-07-09, 01:44
25-02-2009, 02:21 #118
Agim Doēi
i/e regjistruar
Anėtarėsuar: 23-05-2002
Vendndodhja: Tiranė, Ministria e Mbrojtjes
Postime: 2,178
i dashtun Xhelal.
Nuk i heq asnje fjale mendimit te sinqerte te Brarit. Ti je nje Rapsod i Madh i frymes FISHTEANE.Urime miku im dhe mos u ndal seshkruari.

lirik
21-07-09, 01:47
Per Veq Agim Doqit Edhe Ma Parė Kishte Shum Njerz Qe Shkruajn E Marrin Vesh Nga Arti Por Shtrigat Ortodokse Administratore Te Forumit Si Fiori E Shigjeta Qe Nga Motivet E Dobta Te Ulta Fetare Ortdokse Qe Urrejn Jash Tzakonisht Kosovarėt Qe Te Dyja Ato Te Gjitha Komentet Ma Püozive I Fshinin Naten Sepse Ishin Te Dyjat Hiena Antikombtare Qe Nuk Mund Ta Shihnin Me Sy Patriotizmin Shqiptar Nga Kosova

JA PRA KETO JAN SJELLJET E DISA PLEHAVE Q EME DISKRIMINUAN

EDHE PSE MA PARė ISHA DISKRIMINUAR KUR NUK ISHTE INTERNETI

SI DUKET JETA IME FUND EKRYE QENKA DISKRIMINIM PREJ GJELOZAVE TE SMURė DISA SHQIPFOLSAVE TE MJERė QE AT QKA PATEN NE DORė DHE MUNDEN E BėNė DHE VEPRUAN PER TE ME PENGUAR NDERSA FIORI E SHIGJETA KAN FSHI ME QINDRA VJERSHA TE MIAT

NGA MOTIVET E ULTA TE URREJTJES RRACISTE FETARE -
SA KEQ KUR NJERIU PARAQITET SHQIPTARė E NE FAKT ESHT DREQ DRQ I MALLKUAR
NEN MASKEN E TE QENURIT SHQIPTAR PO MSHEFEN SHUM DJAJ TE MALLKUAR

lirik
21-07-09, 01:56
nuk esht puna se po bėhem qirak nga komentet e dikuj ose po fitoj diqka por si ka mundsi qe njeriu qe flet shqip e paraqitet shqiptarė edhe administratorė forumi ta bėn nji skandal te tillė pa drejtesi -
te poshter e gjoja po te heqim nga andej nga lista eshkrimtarve etj
poshtersi makabre ziliqare manjake se mos jam mangut un te futem neper lista e radha kjo mua nuk me hyn ne punė fare por komplet inatin e kam qe un te mos botoj diqka qe ndoj botim i imi mundsisht te mos shoh driten te me nervozojn sa ma shume te me diskrim inojn
ky ishte edhe qellimi i disa provokatorve ne at foeurm ather kur ishte kulmi i hapave ne at fillim
dhe kur isha ne formė te madhe per krijimtari dikush i urdhroj fiiorin dhe shigjeten dhe filluan diskriminimin-

tradhtija ka thell neper vende te rendesishme dhe atdheu esht ne rrezik mund ta shpetojn vetem organizatat patriotike qe e percjellin tradhtinė dhe tradhtart e vetem ata te cilet nuk do te jet e largt dita kur do te lindin e do te merren me pastrimin e tradhtarve -
sepse tradhtart shum po livadhisin neper troje shqiptare ne dem te atdheut
e kombit tonė te mjerė e te lodhur

lirik
21-07-09, 01:58
pa dyshim qe i urrrej fiorin shigjeten albon delirium tremens dhe ket pisin tonė odisea qe atje ishte me emer tjeter dhe grryente edhe ky her pas here por kryesori ishte delirium tremens
forumi i ortodoksve shqipfolsa te bostonit

lirik
21-07-09, 02:01
sa e sa her kam menduar te terhiqem prej forumeve por lexuesit e dashur me dhimbsen

ata kan nevojė te infromohen nga vargjet e mia

per boten e zezė agjentureske

qe i esht gjue ne qafė popullit shqiptar
neper shekuj e sot
prandaj nuk po arrij te largohem


me duket sikur po i tradhtoj lexuesit shqiptar
popullin

lirik
21-07-09, 02:05
mbi 500 vjersha mi ka fshi kohene fundit qetnikja ortodokse administratorja ne forumin shqiptar .com shigjeta moderatore e forumit

ndersa te njejtin veprim e ka ba agjentura ne forumin kosova de -
tradhtart e serbisė te shitur te armiku
krime pa nderpre masaker ndaj vargut e kultures padrejtesi ndaj lexuesve

e gjoja e quajn veten shqiptar por nuk jan jan spiuna te serbit e te te grekut
te gjitha veprimet tradhtare
kunder autorit lirik flasin per ket poshtersi dredhi agjenturė tradhti spiunim sherbim per amrikun

lirik
21-07-09, 02:06
armiqsia dhe antishqiptarizmi sjellja makabre brirė nuk ka vetem kshtu esht kjo
me ba keq keq e zi ne nji njeri qe jep kontribut qysh ne ririnė ma te hershme -

lirik
21-07-09, 02:25
Postuar mė parė nga mondishall
Ndjek sa here hy ne forum vargun tend te bollshem, i dashur Xhelal dhe them se ju ligjeroni me poezi. Nje miniere e vertete vlerash, ku kerkuesi kurre nuk kthehet duarbosh.
Shendet dhe vazhdimesi krijimi.
------------------

te gjitha urimet vininper lirikun nga ai forum nga njerzit krijues qe e njihnin artin-
ky mondishall esht krijues i mrekullueshem i artit e peozisė

lirik
21-07-09, 02:28
I nderuar Mondioshall---
ka kohė qė nuk jemi ndėgjuar bashk ---
mė paska marrė malli pas kaq kohėsh qė nuk jem dėgjuar -
vėrtet jeni tė mrekullushėm ju disa lexuesit dhe miqt e mi qė mė keni perkrahė gjithnji-
dhe ishit teper tė dashur e tė sinqert ne paraqitjet tuaja -
vėrtetė jeni tė mrekullushem te dashur miq - un kam shum rrespekt dhe ju jam shum mirnjohs pėr pėrkrahjet tuaja morale qe vazhdimisht i potenconi i vulosni ndaj meje si perksuhtuese e te perhershme te pa ndryshueshme dhe me qendrueshmeri duke mos ndryshuar bindjet por gjithnji duke shtuar fjalen tuaj ne vertetimin dhe gjetjen e trasnparencave tjera me fjalet e zgjedhura ne perkrahje te vargjeve
ju jam borgjli per fjalet e mrekullushme-
ju jeni kėti disa krijues vargjesh te mrekullushėm disa njerz kontribues ne forum- legjenda te gjalla forumit si -
arti dhe hjehsia e forumit si Hajla- Brari - Agim Doqi ti i nderuar Mondishall -
ndersa Dorontina poashtu ėsht tejet e mrekullushme -ndersa ju te tjerėt edhe me vargje- u treguat super tė jashtzakonshėm -
legjenda te gjalla-
qe forumi shqiptarė kurrė nė jetė tė jetve nuk do tė ju harroj-
BREZAT DO TE KALOJNė NJERI PAS TJETRIT POR KONTRIBUTI JUAJ DO TE MBETET
SIMBOL I KOHRAVE i memorizuar ketu ne arkivat e perjetshme te forumit si vulė magjike e gjurmve tuaja me vlera -
ju jeni te famshėm gjeneratė e kontributit gjevahir te kti forumi-
ju keni kontribuar dhe keni bėrė emer nė kėt foeum te madh shqiptarė-
me vargjet tuaja plot shkelqim bukurie - me sjllejet tuaja tė mrekullusheme vėrtetė keni lėnė pėrshtypje tė jashtzakonshme-
forumi duhet t ė jet krenarė qė u ka ju-
qe sa kohė qė kontriboni -
vėrtetė jeni me merita tė jashtzakonshme -
un kam rrespekt tė veqant pėr ju-
Un shpeshher kam menduar per ju nuk ju kam harruar miq tė dashur -
vėrtetė keni lėnė pėrshtypje keni lėnė mbresa -
keni lėnė gjurmė tė pashlyeshme mahnitse-
Kam menduar shum her pėr ju kėtu un dikurė kisha miq- dhe kisha mallė pėr kohen kur fillova aktivitetin kėtu nė kėt forum--- forumet shqiptare tash jan vetėdijsuar pėr shum qka ėsht ngritur lart vetėdija e ruajtjes s ė vlerave-
e rėndėsia e shum qkaje -dhe mė vjen mirė sepse nje jetė tė tėrė me njerz ku do qe isha ne jeten time ne kontakt ma sė tepėrmi kisha interesa e pėrpjekje qė vetėdija tė rritet te njerzit - qė njerzt te vetedijsohen per shumqka -
Un jam i lumtur qe ju takova prap dhe ju shoh mirė e ju vazhdoni te jeni po aq tė dashur e tė sinqert si ma parė dhe teper rrezatues te njerzishem si gjithher dhe te paster ne ideale -
Knaqsi e veqant ėsht poashtu kur ju me kaq bukuri fjale e vullnet mė pėrkrahni*
ndjehem mirė dhe ju jam mirnjohs *- per vargjet tuaja kam shum rrespekt jeni te mrekullushem dhe kontributin e ken te arit keni lėnė gjurmė te pa shlyeshme sa te jen brezat ne forum esht e pa mundur edhe pas sa e sa vitesh qe lexuesit t e mos perqendrohen nė krijimet e juaja shum tė bukura dhe teper me vlera gjevahire qe lėnė pershtypje dhe jan me ndjenja magjepsese ku vargu ndikon bukur shum me mbresa -
ju pershendes me shum mirsi d he ju ndjej aq miqsisht dhe ju falenderoj

--------------------------
shkrim i lirikut pergjegje poetit mondishall ne forumin shqiptar ku liriku kishte shum miq
qe ja ndaloj fiori dhe shigjeta nga motivet dhe urrejtja e madhe qe ato kishin per kosovarėt

lirik
21-07-09, 02:30
ne forum u planifikua nji ide e mirė iniciativė ku shum antarė deshten te marrin nji iiciativ per lirkun

ne promovimine nji libri menjihher reaguan fiori dhe shigjetsa dhe komplet komentet e iniciatives i kan fshi naten qka deshmon se ishin kunder qd lloj suksesi te lirikut sepse dika ju vinte urdhri

lirik
21-07-09, 02:31
Vlimi i dashurisė
............................

shkruan xhelal ferizi
.................................

ne gjoks tė detit shpirtrorė vlojnė dashuritė me rruza gjaku secila sa nji det
vlon nė secilen mbrendi te tyre vrull dashurie vullkanik
o vlim dashurie ku e mbanė at tė magjikshmin pushtues sekret
ku burojnė kto vlime secila me gjuhė ndjenjen e vet
..........................
dashuri qė vlimet tua nė fenomen e kan prodhimin
nėpėr mbrenditė tua etje'vluara qudirat jan ndjenjė'gjera!
sa qiellore o vlim dashurie je nė secilen ndjenjė'det e ke magnet vlimin
secila me thirrje gjuhė e dashurisė nė mallin e vet ma shprehse s e pranvera!
...............................
o vlim i dashurisė qfar bote je ti nė vete i kujt esht ky vullkan projekt
nga cili det e ke kėt ėmbėl'vlim valė vrull me pashterrsi magjike
cila thellsi shpirtė pafundsie cili magjik ėsht shpirt'ndertuesi yt arkitekt
cili ti ndertoj vlimsitė me miliarda shpirtėzim sherbet dehura ndjenjė shprehje magjeps shpirt'drite
................................
ti dashuri je vet bota ma e quditshme ndėrtim i pėrkryer subjekt shpirtė gjeni
ti je vet me secilen ndejnjė'fjalė e shprehura ma e pėrkryera ndjenjė'thellė
ti je ma e pakapshmja pėr tė thėnė majen' e magjikshme ndjenjė nė emocion
gjithqkajen qė e vlon magjepsėse nėpėr at det gji
ku tė vlojnė joshjet ku ka vendė qudira nė at shpirtėvrull qė nė gjenin emocional tė okupon
nė at vend fenomen qe quhet dashuri ka jo vetėm vend pėr tė vluar dashuri
por edhe tjerė diella qiellorė magjik me mbjellė pėrkushtueshėm nė ato shpirtzime plot mahni
e hanė e yje tjerė dashurije me mija e mija ne qiell zemeren shpirtrore pėr tė mbjellė
...........................
qfar projekti shpirtrorė i pėrkryer kjo dashuria mjeshtri e kujt qenka tjeter pra perveq art i perendisė
ku nė secilen ind'fjalė tė sajė mund tė shterrėsh' penda e penda e nuk e thua megjepsjen e sajė dot
dhe nuk marrin fund as vlimet magjike gjak'shegė'ndjenjė'dehėse
as tjera ndjenjėtare rruza gjaku tė bukur dehura tė vlimsisė
sa bukur e thure kėt art vlimi nė shpirtė'gjerė'det tė njeriut o zot
........................
vlimi i dashurisė o zot !nė at mbrendi mbi mahni mbi e thanun mbi qudi!
mbi fjalė mbi ndjenjė ma shum se e thanun ma lart se qiell
vlimi i dashurisė qė nuk din nga ai labirint vullkan nėpėr ndjenja me u ngopė shpirtėrore bukuri
qė vlon nė at mbrendi secilin trup qiellorė edhe njė pasuri ndjenjash me diell
..........................
vetėm syri e malli nė at mbrendi vlimi sa mund tė vlojnė pėrmallime!
po veshi melodik qė ndjenjat nėpėr inde i pėrqon
po qendrat e dėnesjes kur dashuria fillon me plot tjera pėrvlime
e qendra e shpirtit kur gjakun nisė e vlon
.........................
jo jo nuk mund ti them nė at shpirt vlim qka shkruhet edhe sikur ti marr te gjitha shprehjet magjike e qiellore hua
miliona filozofi kant' e hegeliane sikur tė marr e romanet me romansa e menquritė mė tė mira
edhe tė tjerė nobelistėve ku fjalė vet bukuroshe arti nė secilen fletė i ka pa
nuk i them dot me fjalė kto vlime mbi'magjike qė vlojnė me qudira qė vetem shpirti i prekė si tė dlira
.........................
po vetem gjuha e shtatit tė dashurisė si vlon nė at madhėshtore shpirtėzim qiell gjerė subjekt nė at mahni mbretėri
mbretėri shpirti mbretri absolute ma absolutja ma e larta ndejnjė maja
sa lart shkon vlimi deri nė majat ma vlimtare me ėmbėl dehėse secilen ndjesi
o zot aty shkrihen nė motiv qėllim ndjenjat vlimtare sa qielli me re ma tė mdhaja
..........................

po ndjenja e shtatit e krahnorit ku rritet dashuria po ndjenja e belit kur luan qė sikur joshja flet
po ndjenja e prekjes efaqeve buzve e ballit magjike- flokėt kur lvizin mbi supe e dora kur prekė nė per flok nė tė holla ndjenjė perqueese magjike fije
qė pėrquese ajo ėsht qė e qon damarėsisht deri nė shpirtėndjenjė tė veqant tė dashuruarin e magjik puls signalin
po lmimi e gjuha e sajė si vlon me aq art ndjenjash e shpirtėzohet oh ma i quditshmi ky sekret
qė ndejnjat i pėrqon- o zot si ta them ku ta gjejė nji gjeniale shprehė fjalė me dije
............................
dhe mos o penda magjike me ngjyra
mos mė nxitni me kėto vlime zgjime e dehje magji -se dashuria fund nuk ka
ajo pranverat i shterrė sa do tė kenė bukuri arti me qehre me u shprehė
ajo pra dashuria me vlimet e saja ua nxjerrė shumqkajave me emocion esencat formulat e mahnive-
pėr tej qdo fund qielli kudo kuptimisi emocioni ku ka
ajo din nė secilen fjalė ndjenjė shprehimisht me dehė e me stėr dehė
ajo pra dashuria din me ringjallė me rivdekė e gurin me e shpirtzua e me e tha
...................................

shkruar nga autori nė mėrgim xhelal ferizi -
liriku i vargjeve shqiptare neper mote me penden ne dorė me vargje te lira
me mallin e atdheut i braktisur nga kohrat e pa mshira
..............................

lirik
21-07-09, 02:47
Nata dhe dita ime
----------------------
kushtuar tė dashuruarve
-----------------------------
naten shoh ėndrrat e dashurisė sė dikurshme
shoh mundim
shoh perlat e shpirtit nė secilin detal
diten vuaj nė meditim
vuajtja ėsht sa njė mal
ndal vuajtje ndal
dashuria ime ishte kulti mė i larti im
pėr te un kam pi shum art me fjalė
nė ndjenjat valė valė
kam pi nė majat e bukurisė
zemren dhe tik takun nė puthjet e sajė e kam ndalė
pa frymė kam ndejtė nė kullimsinė e sajė tė bilurshme
pėr tė thithė puthėrisht
tė saja magjike nektaret
dehur nė aromen e sajė shpirtėrisht jam ndalė
deri sa nė fytin e sajė nuk kishte halė
diten tash rri nė meditim
vuaj me gojė e me shkrim
nuk di si ta quaj enigmen me emer
vuajtja qenka rrisku im
dashurinė i kisha dikurė zemer
artin e shpirtit tim
nė kopshtin tonė erdhi njė ditė nji emer
i quajtur mallkim
besnikrisht un e prita
me miqsinė shqiptare
nė konakun tim
pikrisht ai mallkim
e vrau dashurinė margaritare
dhe diten tash jam vet dėnesja e shpirtit tim
naten quhem i dashurisė sė dikurshme ėndrrim
------------------------------------------------
Nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
--------------------------------------------

lirik
21-07-09, 02:48
E mora njė mėngjesi vesen nė duar
--------
e mora njė mėngjesi vesen nė duar
e rrokullisa nga e lules fleta
fjalorin e zemres e nxita nė shprehje vesen “pėr tė pėrshkruar
si kush ishte kjo vesė nė krahasim dot nuk gjeta
po e shikoja nė rriskune shuplakes time
nėpėr tė dores vija
mė dukej dėnestare vizllimė
mė dukej si e dikurshmja dashuria
dhe pas shum pėrpjekjeve shpirtėzuese nga burimi im nė meditim
pas shum mundimeve shekuj'fjalėsh nė kėrkim
ma nė fund e gjeta
e gjeta nė krahasim
pafajsisht nė palcė jete e definova me pėrkushtim
si quhej kjo dėnestare
si quhej ky kullim
e kėrkova nėpėr secilen filozofi tė rriskut tim
vesa mbi lule nė fleta
ishte pa faj pa djallzim
ishte i si loti im
si loti i kombit tim
----------------------

Nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
-----------------------------------

lirik
21-07-09, 03:25
08, 02:07 #308
brari
Anėtar i F.SH.
Regjistruar mė: 08-09-2006
Postet: 715
Rep: 17
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

lirik.. flmn per ato cka tregove per vete e per fisin..

je nji atdhetar i madh prandaj dhe vargu yt eshte shum kombetar por je dhe artist i madh e prandaj te buron aq bukur fjala shqipe me gjith ngjyrat e simboliken e vecante..

bleril..

sa bukur i ke zgedhur ato vargje.. nga liriku..

fantastike..

urime lirik ne krijimtari.. e pac gjithmon forc e vullnet e mjeshteri.. qe te lexojme nga ju te tjera e te tjera xhevahire poetike..

..
--------------------------

mendimi i brarit ne te dy forumet shqiptare e ka dhėnė ket mendim se bashku me shum tjer publicist e krijues autorė vargjesh

pra mendimi i brarit per lirikun

lirik
21-07-09, 03:49
shqiptaria e komplikueme

SKRUUAN XHELAL FERIZI
hajde hajde moj shqiptari
kush vjedh dhen e kush vjedh dhi
kush s po ka po buk me u ngi

disa te lodhur te molisur
disa ecin por si te krisur
disa tjerė me tjera vese
ne landrovere e mercedese
kush fion lloto e tendera
mnredna nate milionera
dikush qanė per fmi te uritur
dikush krrusur edhe merzitur
hallin te bukes per carroka
kah po ecė me peshė sa toka
me plot brenga rrudha e halle
me i trishtue po gurė e zalle
----------
po kosova i mjerė shtetit
qe po ka halle halle sa deti
ku nuk duket bereqeti
perveq krimit e mashtrimit
per rrenes e aktrimit
me do llafe me kravaata
me do plane afatgjata
por nuk shihen perparime
veq varfrija me mjerime
skamje e zezė e sillet rrota
me shqiptar don me qesh bota
me do klane e tarikate
qe nuk japin rezultate
me do monstra e do parti
qe perjargen mbi dolli

edhe zgerdheshen e permtojnė
trojet tona po lengojnė
tokat tona te lashta shqipe
gurė e druj e degė e pipe

edhe rrema thonė e fleta
se ne lot po ju shkon jeta
kahdo fiseve nga varfria
nga korrupti e papunsia
e po shtrihen duar lypsare
e kan dalė grupe tradhtare

me do rrena lujen me leter
plan i ri po lojė evjeter
loj e vjeter e mashtrimit
kahdo e mbloj ploja e zhgenjimit
vendin tim te mjerin atdhe
kah po qajnė po gurė e dhe
kahdo skamje e papunsi
e kan shkelė bajlozt e zi
ket kosovė ket te mjer dardane
kahdo shkelė e kan me klane
edhe thundra e nderkombtarit
dit te batrdhė s' po i len shqiptarit
vazhdon

lirik
21-07-09, 15:29
krijimi
por ne te krijuar krijuesi sepse evolucioni ne fakt nuk mund te jet nisur pa krijuesindhe krijimin nė vet evolucion qėndron krijimi.

nese nisemi nė qenjet e persosura nė secilen qe hyjmė persosmerisht
shohim racionalizma dhe krijimsi te perkryera ,nji ekspertitet i tilllė veshtirė
mund tė ishte gjithqka dhe secili ne vendin e vet pa shtytjen e krijimsive
te stėrmenqura spontaniteti mund tė jet diqka e rastit dhe ai do te devijonte nė diqka tjeter nuk do te ishte pershembulll perfekt gjithqka
secila shembull qė marrim racionalizmin perkryerjen saktesitė shtytjet apo startet secili start ka shtytjen dhe persosmerine veprimit der ne gjenialitet
ndoshta edhe mbi gjenialitet po sigurisht mbi gjenialitet
sepse veprimi aq racional nė secilen filozofi tė jetes na shtynė tė mendojmė se evolucioni i ka bazat ne lidhje ne shtytje ne krijime ato krijime nuk
mund ti sheh mendja e njeriut pe shkka te kufizimit te persosmerisė
sa do qe te jemi te persosur si qenje qevertet truri edhe esht gjenial
kur tė shkallzoj zhvillimin prap se prap ne bėjmė pjesė nė pėrsosmėrinė
ne persosmerinė siq e quaj un nė gjeniun tim krijim i persosur por ne te gjitha thellsitė megjithat krijim nuk e besoj se truri mund te jet evolucion
me tė gjitha racionalizmat dhe persosmėritė qė ka por mund ta quaj krijim
i stermenqur krijim stergjenial por ne fuqi te kontrolluar mvaret nga mbi
gjenialiteti sepse asnjiher nuk ėsht pushteti absolut i te gjitha menqurive
kjo flet se ka nji mbi gjenialitet krijues nji shkallė ma te lartė dikush qėndron mbi te sepse ky nuk esht i aft te kuptoj cilat ishin nismat dhe para nismat
para nismave kush ishin nismat dhe ne vet nismat qdo her shtrohet pyetja qka kishte para nismave kush ishin ato dhe ku e kiishin nismen para se te niseshin nismat nismat kush jan dhe pse niseshin ne vet gjenialitetin e nisjevegjithmonė nesecilen prej tyre dalin me miliarda fije e thellime qe nuk gjejnė definicion te pseheve dhe perfytyrimeve evolucioni ne vetvete nuk mund te jet kaq gjenial pa shtytjet stergjeniale.
ne secilen thellsi dhe kuptimsi del fenomeni enigma nyjet dhe kur zgjidhen ato gjithmon dlin nyje tjera te cilat nuk perfundojn se hulumtuari dhe prap neper nyje te evolucioneve ngecesh duke ngelur gjithmonė i habitur me stergjeniialitetin.
shkojm te nismat si evolucione dhe filozofitė e tyre te gjitha karakterizohen me nisma te persosura ne start dhe para tyre pra paranismat
si nismate paranismat
si te fundi gjithmonė emba s fundi ka diqka para nismave dhe mbas fundit q enuk kan as fillim as mbarim ky gjenialitet nuk i takon pushtettit tonė njerzorė as aftesisė per ta kuptuar si shum fenomeneve tjera me nisma dhe krijime qe ju i quani evolucion nese shkojm sipas teoris se evolucionit
nuk do te dilnim te gjenializmi asnjiher sepse evolucioni nuk filozofon ne evolucionizma por ne krijimsi pra si u krijua gjithmon fjala del te pyetja si te krijimsia dhe kjo nuk ka te bėj me qeshtjen ne besim por ne thelbin e stermenquris krijimsi qe prinė qdo her evolucionit
shtrohet pyetja si mund te jet vet evolucioni kaq gjenial nė secilen pėrsosmeri
kaq i menqur jo nhese thellohemi ne levizjen dhe materjen shohim se asgja nuk esht pa pushtet dhe pam komandė e pa lidhur njera me tjetren me sistem
vet levizja a mund te quhet evolucion nes e levizin doren levizim me evolucion jo levizim me nismė me iniciativė me gjeniale menquri telekomandė natyre pra shtytje nese shtytja qendron gjithkund ne vet shtytjen si filozofi
jetsore si stergjenialitet mund te quajm krijimsinė iniciativen
nese shkojm ne secilin studim dhe hyjmė thell e thell neper secilen krijimsi
shohim pa dyshim iniciativen dhe para krijimsive kan ekzistuar dhe nuk kan fund iniciativat nuk kan as fillim as mbarim vet ky gjenialitet te shtyn te mendosh ne nji persosmeri ne at persosmeri vijn stepersosmeri tjera aq te holla sa qe kur vijn kufijt e kuptimsisė fillojn endeshen me enigmat
ne vet enigmat qendron pushteti i kufizuar njerzorė pra nuk mund te them se jemi qenja ma e persosur duke u nisur nga ky fakt ka shum fakte q ete shtyjnė te mendnosh se evolucioneve ju ka pri diqka iniciativa dhe krijimsia
perveq atyre ne vet krijimsitė dhe evolucionet qendrojnė fenomene te pafundme
kshtu qė ne nuk jemi vetem evolucioni dhe krijimsiapor edhe pertej menquria pertej persosmeria menquri te cilat njeriu nuk do ti prekė asnjiher ndioshta
per shkak te kushtzimeve te njeriut njeriu ka pushtet ne vetvete qka flet se at e dominon krijimsia kushti.
kushtet jan ato qe karakterizojn gjithqka
secila qenje ne natyrė ka pushtetin e vet lulja e ka rrezen bari e ka shiun
vapa e ka hiejen dhe gjethja e ka periudhen kur si dhe sa lulzon kalbet rigjenereohet ne vet rigjenerimin qendron iniciativa ne vet iniciativat qendron
edhe pushteti shtytja nisma persosmeria orari forma te gjitha kto stermenquri e jan evolucione te gjitha kto gjenialitete a jan evoliucione
NES EVREJM NATYREN DHE PLANETET ATO PERMBAHEN NGA ENERGJITė distanca nga planeti ne planet permbahet me energji dhe ne vet energjinė
qendron substanca fenomenale e padukshme te cilen shkenca veshitrė do ta sheh ket paranismė po e quaj paranismė sepse para qdo nisje i ka nismat
gjithqka pra siq po shihet permban gjenialitet dhe kur shkojm te filozofia
dhe njohuritė te gjitha materiet jan gjeniale se bashku me iniciativat
nes e levizjen e komandojmė a mund ta quajmė ecolucion ket menquri ose jo menquri por stermequri stergjenialitet jo levizja nuk vjen nga vet evolucioni
por nga shtytja gjeniale nisma iniciativa krijimsia ne stermenquri ku eka forcen komanda elevizjes s e dores dhe kmanda evet thelbit te levizjes e pas asaj me miliarda tjera fenomene qe s kan fund dhe asnjiher nuk ndalen pyetjet ja pra kjo ėsht hapsira gjeniale stergjeniale qe nuk te jep shans te ndlesh ne perfundime menquritė stergjenialitetet dhe te gjitha sterpersosmeritė nuk mund ti quajm evolucione per shkka se kan jashtzakonisht stepersosmeri.
ne thelbin ma te thell filozofik dhe diturorė stershekncorė gjithqka qe shihet esht e sterpersosur e stepersosur esht edhe para ekzistimeve sepse nuk edijm se si jan quajtur ato para ekzistueshmeri edhe ato vet ne te menduar si mendim si shkencė kan qenė stepersosmeri dhe vijna kshu me radhė neper pafundesi vetem stergjenialitetet krijimsi nese kto stermenquri i quani evolucione te vet komanduara at#her stergjenialiteti qenka evolucioni
dhe kto fenomene nuk ka per ti spjeguar ne esncė aftesia e njeriut
per shkak se njeriu ka pushtet nuk esht i mbi natyrshem

u mundova qe te jap nji spjegim per lexuesit
autori i ketij shkrimi xhelal ferizi
nė mergim ne forum me nick name lirik

lirik
21-07-09, 16:06
ne teorinė e evolucionit ne mund te flasim edhe per pershtatjet
shohim ne fenomenin intelegjent -

i icili jo vetem ėsht super intelegjent

por ėsht i stėr persosur intelegjent

pra kur flasim per ajrin qė esht nji
krijim i mahnitshėm

dhe mushkerinė e njeriut e cila e konsumon mgnetozon thithė ajrin
me anė te dirgijimit ne tru

te nji qendre qe mund te jet vetem mjeshtri e krijuar ta ket konstruktuar por qe nuk i shihet veprimi i iniciatives megjithat kryen veprim iniciativ

nxitet komanda e mushkrisė qė tė thithė ajrin mbi bazat e domosdoshmerisė por fenomenit intelegjent te kryerjes se procesit pra teper kordinim intelegjent fenoemen nuk jan te thjeshta kto iniciativa

ajri perveq ndikimive te quditshme ne mushkri

ndikon ne secilen pjesė trupore

as qė mendohet trupi njerzor pa ajr

jo vetem trupat njerzorė por as edhe bimorė

pra gjithqka funksionon sipas nji intelegjence super intelgjence mbi madhore qe un e quaj gjenialitet i zotit qe na fali si krijesa

me
nji te e menduari pershtatje seciles gjė mbi ket dhe


i esht pershtatur nji diqka e superpersosur
te gjitha kto fenomene t

nuk jan te ratsesishme


por veprime te stermenqura pershtatje

nese shkojm sipas sitemit te pershtatjeve vrejm se gjithqka qka na rrethon ne objekt subjekt dhe materie
esht nji pershtatje e njera tjetres

dhe jan te lidhura me njera tjetren keto kordinime super tė
stermenqura e funksionale qka deshmon se krijimet jan te drejtuara nga nji qenje e mbi menqur qe un e quaj zoti i madh e i plotfuqishem

a mundet qe te quhen keto rastesi evolutive

ku aq perkryer dhe preciz secila kryen funksion me qellim dhe arsxe e persosje -
pra diqka i prinė ekzistences dhe qellimit te ekzistences secila logjikė flet ne favor te nji menqurije mbi njerzore qe kordinoj e ai esht zoti por jo veolucioni-

sepse evolucioni nuk mund te ket kurr ket gjenialitet sepse gjat krijimeve do te devijonte ne keto persosmeri dhe do te krijohej anarki natyre deri ne shkatrrim perfundimtarė por gjithqka qe shohim duhet ta shohim si aftesi e zotit

gjithqka ka pershtatjen dhe rolin e vet

ku pa rolin e njera tjetres nuk mund te funksionojn

pra pershtatjet dhe kushtzimet a mund te quhen evolucione


po emarrim shembull se disa mund ti quajm evolucione


por ne fakt nese hyjm ne secilen bimsi ne
secilen filozofi te funksionalitetit

e vrejm se secila esht nji super shkencė ne vetvete

nji super krijimsi


pershtatje nji super intelegjencė


qe na ben te mendojm se evoluimi i rastesishem nuk ka pas mjeshtri as art ti krijoj kto thellsi


te gjitha te pershtatura per njera tjetren dhe me gjenetiken e marrim shembull destinimin e drites e cila mundson gjallesat ne zhvillim dhe sherben per te pa objektet qe na rrethojnė e na lidhe me
pamjet

aftesia njerzore nu mund te dal jasht aftesive te veta

te pershtatjes nese do te quajm evolucion njeriu nuk do te ndalej ne ket qenje kaq te persosur por do te deformohej ne diqka tjeter

per ti kuptuar keto per shkak se vet kshtu njeri esht qenje e kufizuar esht kushtzuar qysh ne krijim

vetem per disa aftesi si qenje intelegjente

qe ne menyr q e ti sherbej qellimit te tij e natyres me menquri eveprime pune te persosur si teknika industria etjpor jo mbi qeshtje super intelegjente

qe do te thom mbi te pafuqishmen per tu imagjinuar

deri aty nuk arrinė sepse si duket nuk ka persosmeri te atij niveli per shembulll qe te ndryshoj qenjen e vet sepse nuk ka diqka ma te persosur se truri pa te cilin qenjnja njeri nuk mund te bej
diqka te ndryshueshme pra mbetet i destinuar njeri siq e krijoj perendiasepse at pushtet nuk e arrinė truri njerzor deri te mbi truri pra kufizohet ne qenjen tru

per shkka se dikush tjeter e konstruktoj zoti sepse ai esht ma i persosur se njeriu


dikush tjeter e supermendoj njeriun

por mbi at super mendim qendron ai perseri vet
superioriteti tjeter mbi gjenialiteti dhe domonimi ndaj njeriut

do te vij koha kur zbulimet edhe ma intresante do te vertetojn krijimsitė


dhe nismat

pershtatjet


qdo gjė ne lidhshmeri i pershtatet qdo gjėje tjeter

dhe lidhet me kushte ekszistenciale gjithka kushtzohet ng tjetra per shembull me kordinime

ne nuk mbijetojm dot pa ajrin por as pa driten pra keto kordinojnė

dhe p pershtatshmeria

quhet jo rastesi pra gjithqka e kordiniau aq bukur nuk flet ne favor te evolicionit por te krijimsisė

por qellimsi ne qellimsi gjejm arsyet dhe krijimsinė destinacionin te formuarit per eksistencen


gjejm te krijuarat gjejm faktet per qellimin
dhe dedikimin kujt i kushtohet lidhshmeria dhe pershtatje pra secili seciles ne forma indirekte

nese ajri e sherben lulen edhe lulja ne forma tjera i ben sherbim ajrit

duke ja falur aromen dhe perberjet tjera


nese drita sherben dhe shperndanė errsiren esht nji qender tjeter e cila i sherben drites

nese uji sherben per token edhe toka i shrben ujit ja mundson levizjen
nese era i sherben tokes edhe toka i sherben eres dhe ven ne levizje eren
nese bari i sherben dheut edhe uji i sherben barit
nese dheu i sherben njeriut edhe njeriu i ben sherbim dheut

jan gjėra te cilat lidhen gjithnji me arsyetimet dhe qellimet


aq ngusht

njera mme tjetren

sa qe nuk ka mundesi te gjitha te jen te rastit dhe evoluimit


pa nji superfuqi e cila i ka kordinuar at superfuqi un e quaj zot gjenial shum ma i menqur e ma i fuqishem se njeriu

dhe ajo superfuqi s mbi intelegjente dominon ne kto krijimsi

krijimsia ne vet krijimsinė mund te spejgohet

sepse nga krijimisia esht nisur nga diqkaja dhe dikush e ka nisur por jo vetvetiu


nes e marrim per bazė para nisjen

qka ka qenė ma parė para nisjes dhe si jan krijuar bimet gjeneza


para nisjes ka qen a pa krijuar ishte hiqi

si u krijua gjithqkaja nga hiqi dhe ne ket formė kaq te persosur

pra vetem mbas nisjes mund ta quajm krijimsi e krijuar

nese quajm evolucion

te gjitha a mund te quajm kshtu

levizjen njerzore per shembull jo kjo nuk mund te quhet evolucion sepse esht kufizuar te te ecurit me dy kembe per qellim dhe evolucioni nuk do te ishte ndalė aty ne at fromim qe nuk shkon ma andej kush e di se si do kishte devijuar ne qfar formash

ecvolucion nuk ka por krijimsi


sot ku gjithqka edhe ma e vogla levizje pa komandė te qendrave ne tru mendje nuk behet as ma evogla
levizje

por secila ka qendren e vet

te krijuar

per nii lidhshmeri funksion

apo veprim

dhe funksionon perkryer ne dukje kto jan te thejshta ne fakt perbejnė mbi gjenialitet dhe pershtatje

lidhshmeri mahnitse funksione


qellimsi cak arsye

dhe funksion paramendim shum i perssosur

perfundim definim secila e ka gjenezen e vet


ku ne secilen nga kto veprime na dalin me miliarda emiliarda arsye

tjera

nese ne te gjitha thellohemi analitikisht


pra te gjitha jan nji krijim i pershtatshmeris dhe qellimsisė


evolucioni del i pa fuqishempara krijimsisė


para ktyre fenomeneve

qe jan ma teper s e fenomene


ne thellsi analitike filozofi super prestiqioze mbi intelekt


dhe mbi fuqi


per ti akcpetuar ne esencen e vet esences

por qe fumksionojn sepse jan me gjenezė te strukturuar me gjenialitet


ne fakt evlucioni nuk ka fuqi

kto per ti spjeguar

edhe pse mund ti thot si teori evolucion per te knaqur sa dopak oreksine studimeve shekncore

por thellsitė jan shum ma komplekse se qe mund te thuhen

autori i ktij shkrimi xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare ne forum