PDA

View Full Version : Si do tė ju dukej


lirik
31-01-08, 18:13
Si do tė ju dukej nėse liriku poeti xhelal ferizi pas kaq shum vargjeve ne jeten e tij te ndeprenė krjimtarinė per shkaqe ekonomike meqenese autori i qindra mija vargjeve ju drejtua shum biznesmenve shqiptarė
dhe askund nuk gjeti perkrahje financiare
te gjith ia kthyen shpinen
ma ne fund sikur te ndeprente
krijimtarinė
per tu marrė me tregti dhe per te mos kthyer koken ma kah vargjet
kush do te ishte fajtorė ne kėt rast a liriku apo te tjerėt te cilėt gjith jeten e perbuzen
e nėnqmuan u solen me mendjemadhsi
Ju lutem korrekt te jepni mendimin ne ket temė mundesisht sa ma shum forumist te inkuadrohen me analiza te kjarta dhe shum seriozitet

panta_rhei
31-01-08, 19:30
Si do tė ju dukej nėse liriku poeti xhelal ferizi pas kaq shum vargjeve ne jeten e tij te ndeprenė krjimtarinė per shkaqe ekonomike meqenese autori i qindra mija vargjeve ju drejtua shum biznesmenve shqiptarė
dhe askund nuk gjeti perkrahje financiare
te gjith ia kthyen shpinen
ma ne fund sikur te ndeprente
krijimtarinė
per tu marrė me tregti dhe per te mos kthyer koken ma kah vargjet
kush do te ishte fajtorė ne kėt rast a liriku apo te tjerėt te cilėt gjith jeten e perbuzen
e nėnqmuan u solen me mendjemadhsi
Ju lutem korrekt te jepni mendimin ne ket temė mundesisht sa ma shum forumist te inkuadrohen me analiza te kjarta dhe shum seriozitet

E dhimbshme ...!

p.s. kam kujtuar se pėr poezinė mjafton pasuria shpirtėrore, njė laps dhe njė letėr... po nejse... shumė vargje "poetike" k'sajde pari po klithin e po mundohen tė dėftojnė se "poezia shqipe sot ėshtė nė fund tė pusit"... mė mirė pa to!

lirik
01-02-08, 00:34
I NDERUAR PANTA RHEI

JU THONI shum vargje poetike ne thojza thua jan jo poetike klithin ma mirė pa to ;nuk t e kuptoj
fare ndoshta edhe vargje t emia te ttila jan pse ather t e merrem me krjimtar kshtu e spjegoni

lirik
01-02-08, 10:03
--------------------------------------------------------------------------------

I NDERUAR PANTA RHEI

JU THONI shum vargje poetike i fusni ne thojza
thua jan jo poetike kshtu ekuptoj
shum vargje klithin
ma mirė pa to ; kshtu u je shprehur a po jo
un nuk te nuk t e kuptoj ku don me dal me ket mesele
ndoshta edhe vargje t e mia te tilla jan
KLITHMA JO POETIKE
pse at'her t e merrem me krjimtari kshtu e spjegoni ju apo jo

lirik
01-02-08, 10:31
ne fakt o pantarhei neper forume ka shum vargje te bukura te njerzve qe kan krijuar dhe ka shqiptar talent sa te duash e keqja esht s e ne populli i sterlasht dhe i talentuar antik nuk kemi shtet as atdhe
qeveritė na i moren institucionet na i dogjen ne krye na i vunė ata q e nuk jan te intreuar per vlerat
por per jeten etyre personale nne radhė te parė deri me tani kshtu po shihet

qendrat kulturore te rasimit shqiptare nuk duhet ti vjedhin fondet parat epopullit
por duhet ti kontaktojn njerzt e forumeve shqiptare
te talentuar
e te bashkpunojn me ta per botimine librave te ngritet kualiteti kulturor shqiptarė
nga mungesa ekti bashkpunimi njerzit kan mbet me pseudonime neper internet
duke u sorollat sepse ne nuk kemi atdhe sikur te ksihim atdhe ne do te ishim aty diku krahas me europen te zhvlluar si nga ana shpirtrore kulturore si nga ana ekonomike dhe kur them nuk kemi atdhe ate identifikoj me at nuk kemi kultur
analizojeni njiher s e kush ehst neper qndrat e kultures dhe te arsimit duke udhhequr kombin.
Fondet qe ndahen per kultur akoma nuk kan ndihmuar qoft edhe nji nejri shqiptar apo talent as ne shqiperi as ne kosovė tragjedi kombtare kjo
para nji viti u bė peprjekje e forumit shqiptarė q ete botohen libbrat dhe encklopedija eforumit me ndihem e qendrave te kultures por edhe me ndihmen e organizatave dhe te gjith forumistet ti ken librat eperbashkta ne vellime sepse at kishte shkenc kultur poezi diksutiime analiza e qka jo
por kjo mbeti vetem teori e kurr nuk u relaizua keshtu jemi ne si njerz llafe kemi mjaft por kur vjen puna te realizimet gjithmon jan zero te pa realizuara jemi interesant

e s aper vargjet un kam pa neper forume vargje vertet te bukura qe jan ne nivel pamvarsisht s eshqiptart kurr nuk dalin jasht kultit te naimit migjenit kadaresė ne jemi roberit e kulteve si ne art si ne lami tjera popull q eperkulemi para kulteve dhe nuk lirohemi kurr nga ato
un kam pa shum her vargje me t e bukura ne forume se te kadares e te agollit e te shum tjerve

dhe ata nuk jan krufar shkrimtarsh jan vetem forumista te thjesht sa per vargjet e mia un nuk flas asnjiher sepse nuk me takon mua te flas te tjeret le te flasin dhe mos mendo s e po e lidhi temen me vargjet e mia ktu diqka jo ne asnji menyr vetem deshta ta lidhi me at fjalen q e the sepse un kam kontrolluar forumet dhe kam pa shum vargje brilante te njerzve te cilet emgjithat nuk jan krufar emrash ne letersi a s nuk njihen

lirik
01-02-08, 10:40
para disa kohe kam takuar nji profesor te gjuhes dhe letersis ai ekishte mbaruar fakultein ne tiranė dhe nuk kishte lexuar asnji poezi ne internet deshta ti diskutoj disa gjėra me te dhe vrejta s enuk ja njihte as tehlbin poezis kur un zbertheja diqka ai mundohej diqka por as nuk pkuptonte as nga metafora epoezis as nga brumi habitesha si e kishte marr diplomen porfesor gjuhe dhe letrsije
te ne ka qudira si askund dhe po e them se nji letrar qe merret me analizimin epoezis
ai nga nji fjalė poetike mund te nxjerr nji tregim a ose nji roman vetem ai mun d te qiuhet kritik letrar
pershembull te punimet emia ka filluar te merre tme to hysen ibrahimi ne suedi ai nuk esht kritik letrar por politikolog megjithat pomperpiqet te bej diqka te thot diqka edhe spe ka thėnė deri diku edhe ka analizuar ne nji liber te vetin te cilin po epregatit pikrisht per vargjet emia
por ai ksaj pune i ka hy vullnetarisht prandaj kam vrejt diqka te njerzit kishte dallim shum
pregatitja dhe talenti kishte njeri q epikrisht quhet kritik letrar e nuk esht ma i aft s e nji njeri qe nuk esht kritik letrar edhe per ket kam pas rast te bindem qudi te ne shqiptart qka nuk sheh

lirik
01-02-08, 12:51
--------------------------------------------------------------------------------

REGJEP Qosja Sot ėsht Vjetruar Dhe Nuk Ka Shum Fuqi tash Pėr Shkak Tė Moshes
Tė Mirė Me Duken Vinca Dhe Shaqiri
Por Pak Po Ju Ndjehet Jehona

lirik
01-02-08, 12:55
panta rhei shiqoje mirė e mirė temen dhe ne secilin varg te pytjes temes qė ėsht shtruar kerkohet pergjegje konkrete dhe ne lidhje me nderprerjen dhe shkaqet pse duhet te ndeprehet aktivitetit poetik
dhe kush esht fajtorė pse kan erdhen kto kohra ke duhet disktuar e shoshitur dhe pasuruar temen

panta_rhei
01-02-08, 17:38
panta rhei shiqoje mirė e mirė temen dhe ne secilin varg te pytjes temes qė ėsht shtruar kerkohet pergjegje konkrete dhe ne lidhje me nderprerjen dhe shkaqet pse duhet te ndeprehet aktivitetit poetik
dhe kush esht fajtorė pse kan erdhen kto kohra ke duhet disktuar e shoshitur dhe pasuruar temen

lirik i nderuar,

Le tė themi se edhe komenti im pėrmban nė vete formėn poetike tė tė shprehurit sipas panta_rhei, siq e kanė edhe vargjet tua pėr shembull...
Vetėm mund tė them se "vetėm nė Kosovė pas luftės janė botuar miliona e miliona vargje "poetike"" qė sipas meje mund tė pėrshkruhen si "taksirati i pareve dhe i letrės"... dua tė them: sasia nuk (na) ka munguar, jo... cilėsia... "nė fund tė pusit"... edhe mė poshtė bile!
Kjo sa i pėrket rrafshit "poetik"!

Ndėrsa sa i pėrket rrafshit personal (sipas tė gjitha gjasave - qėllimit tė kėsaj teme), nuk mė dhemb goja t'tė them:
lirik, tė lumshin gishtat e tė kėndoftė zemra gjithmonė! Zoti tė bekoftė ty dhe dėshirat e tua!

lirik
01-02-08, 21:29
tani e kuptova se ti vargjete mia e qmon dhe jep vlersim te lart per to meqense ma the ket
fjalė por un ksiha deshir te behemi bashk dhe ti gjykojm disa njerz ashper qe u sollen poshterisht me mua nji kohė aq te gjatė a jeni ne takort sepse ata emeritojnė i pari nder ta behgjet pacolli i cili paraqitej aq patriot neper gazeta dhe paguante artikujt por as njiher nuk ju pergjegj thirrjeve te mia
ai njeri ju ben bisht patriotve dhe i zgjedh vetem aat qe ai edin vet perse i zgjedh me qfar qellimi
pastaj do ti gjykojm te tjeret me fakte te verteta

rilinda
02-02-08, 11:47
Ah kohėra!
Na kanė kapluar nė sqetullat e tyre kohėra tejet tė vėshtira o Lirik. Vaj halli pėr ne. Kanė mbetur tė paktė ata qė janė tė interesuar pėr vargjet poetike e pėr librin nė pėrgjithėsi.
Rinia i ėshtė drejtuar njė rruge tė pakrye (tė pakokė). Shumėēka po shkon drejt zhytjes.
Do Zoti e tė vetėdijesohemi, e librin ta rikthejmė nė piedestal duke e bėrė kėshku shokun mė tė mirė, sepse libri ėshtė rruga drejt njė ardhmėrie perfekte.

Pėr shkak tė kushteve financiare, shumė e shumė libra kanė mbetur vetėm si dorėshkrime, pa arritur qė ta shohin rrezen e botimit.

lirik
02-02-08, 14:35
RILINDA E NDERUAR

shum bėre mirė qe u deklarove dhe do te ishte mirė qė tė gjith shqiptart sa ma shum te jemi te inkuadruar ne tema nga heshtja nuk jetohet duhet te ngrisim zėrin ku do
ME QEN SE un jam deshmitarė dhe me eemr te vertet me besoni se me qafr talljesh u sollen ndaj meje kta te cilet po e quaj nn veten patriota
Un pikrisht dola ktu dhe ehapa nji temė me qellim se nuk do te heshti ma mjaft kam heshtur
me vite tash jo ma nuk heshti
PERSONI MA I PARė TE CILIT JU DREJTOVA DHE DO TA KENI EDHE LETREN
permbajtjen dhe TEMATIKEN QE JA KAM SHKRUAR ėSHT BEHGJET PACOLLI.
Ky njeri i pa ndjenja kombtare per te cilin dikur mendoja se megjithat ndoshta ja sheh hajrin vatani
me gjith ekt pasuri qe ka tash jam i bindur se ky njeri nuk esht i tilllė siq paraqitet me demagogjinė e ti.
NUK E DI POR UN KTI NJERIU SIKUR NUK I BESOJ PAMVARSISHT S E SHUM ARTIKUJ PATRIOTIK NA PRRALLISI NEPER GAZETA

RILINDA E NDERUAR ME VJEN MIRė QE QENKENI ANTARE E VJETER NE FORUM
TEMA PSE ėSHT HAPUR KTU KA NJI QELLIM NUK DO TE HESHTIM MA NE SHQIPTART
AS NDAJ SABOTIMEVE AS NDAJ NJERZVE Q E PARAQITEN NDERYSHE E PO NA DALIN NDRYSHE
POR DO TI DEMASKOJM TE GJITH KUSH DHE SI T E MUNDET SESPE RRENAT JAN BA
SHUM TE SUKSESSHME SI DEMAGOGJI Q EPO E MASHTROJN POPULLIN
LETREN TE CILEN IA DERGOVA BEHGJET PACOLLIT VETON SURROIT DHE DISA FIRMAVE PER SPONZORIZIMIN E VEPRAVE TE MIA DUKE JU KEKRUAR PARA HUA DO TI KENI SE SHPEJTI NE KET TEMė UN JAM DESHIMTAR VET Q EJA KAM DERGUAR LETREN
DHE TE GJITH KTA BIZNESMEN ME PLOT GOJEN PATRIOTIZEM NUK ENDIHMUAN QELLIMIN MADHORė ME DISA BISEDOVA DIREKT NE TELEFON DHE DUA TE JU TREGOJ SE QFAR SHQIPTARSH JAN E QFAR SHPIRTI T E VOGEL KAN E SI MASHTROJN :

SE SHPEJTI DO TI LEXONI DISA LETRA KTU
PIKRISHT PER KTO QELLIME EKAM HAP TEMEN LE TE SHIHET SE SI PENGOHEN SOT SHQIPTART E TALENTUAR NE QELLIME DHE SI PERPAROJN KARRIERISTET
DHE ATA NJERZ Q EMBULOHEN ME MASKEN E PATRIOTIZMIT DSHE TE SHQIPTARIZMIN POR KOKEN E KAN DIKUND TJETER JE TE TOKA E VET AS A TE KOMBI I VET

NUK DO TE HESHTI MA ASNJIHER FJALA E LIRė LE TE DAL SE MJAFT U MBAJT E MBYLLUR
Mė vjen me vjellė kur shoh njerz te cilėt nuk kan fare prirje as talent dhe nuk jan te denj per qeshtjen kombtare e ma se tepermi flasin per komb e per atdhe pikrisht per ket shkka patriotizmit i doli boja
sepse qdo kush po emerr neper gojė ne fakt kjo ehst ndjenj e lindur dhe nuk blehet
ashtu si ekonomisti q e i ka hije te flet per ekonomin ashtu si muzikanti q e i ka hiije te flet per muziken
ashtu edhe patrioti duhet t eflet per patriotizmin por patriotiizmin emoren pa meshir neper gojė pikrisht
ma se tepermi antipatriotet flatort dhe demagogt prabdaj edhe ja nxoren bojen
ne rubriken qe vjen lexoni letren qe ja kam derguar behgjet pacollit dhe si u kthye ajo

rilinda
02-02-08, 16:40
O Lirik, tani mė librit i ka rėnė pluhuri. Tani po na prijnė pseudovlerat.
E as Behxheti, e tjetri, e tjetri... nuk e shohin tė arsyeshme qė (bile) tė mundohemi tė dalim nga kjo baltė tėrheqėse.
Ata, peoudopolitikanėt mė tė arsyeshme e shohin sponzorimin e njė videoklipi tė njė pseudokėngėtareje, e cila pa asnjė cilėsi zėri po na kėndon, e veē del para ekraneve e na promovohet, sesa sponzorimin e dijes.

Hajr ishalla!

lirik
02-02-08, 18:53
Po keni te drejt e nderuara rilinda me vjen mirė qė keni dalė ktu me pendė tė luftoni padrejtesinė
ne duhet te gjith se bashku ti luftojm dukuritė negative ne shoqeri
pa i luftuar nuk bėn ato tallavat dhe kėngėt jevgjite antivlerat e kan pėr qėllim dekompozomin e popullit tonė tė vjeter antik me gurra te pashterrshme melosi te gjith ata sponzor qė sponzorizojn antivlera jan tradhtarė te kombit dhe duhet te demaskohen ne vargjet e mia un kam shkruar ne formė vargjesh se si duhet te jet nji kėngė apo nji art apo nji valle.

Nė KėMBė JAN QUE BOTA ME KLANE
KUSH ME PARE E ME DOALLRė
BASHK ME QARQET PANSLLAVIANE
ME E SHKATRRUE KOMBIN SHQIPTARė

AUTORI I KTYRE RRESHTAVE XHELAL FERIZI

JA PRA KJO ėSHT E VERTETA NDERSA SPONZORET TANė FINANCOJN TE GJITH KTO Tė ZEZA KUSH JAN SOONZORET TANė Nė Tė VERTETė A KAN KOMBTARIZEM NE SHPIRTė
DHIMBJE APO BRENGA SHQIPTARE

luftojeni kahdo tradhtinė lufta kryesore na ky hy nga mbrenda kalaja sot nga mbrenda po merret

lirik
02-02-08, 18:55
shkruan xhelal ferizi

po qajnė fijet gjithkombtare
se antivlerat dolen nė krye
per m e thye etninė shqiptare
agjenturat me ngadhnjye

autori xhelal ferizi

lirik
02-02-08, 18:57
--------------------------------------------------------------------------------

Po keni te drejt e nderuara rilinda me vjen mirė qė keni dalė ktu me pendė tė luftoni padrejtesinė
ne duhet te gjith se bashku ti luftojm dukuritė negative ne shoqeri
pa i luftuar nuk bėn ato tallavat dhe kėngėt jevgjite antivlerat e kan pėr qėllim dekompozomin e popullit tonė tė vjeter antik me gurra te pashterrshme melosi
te gjith ata sponzor qė sponzorizojn antivlera jan tradhtarė te kombit
dhe duhet te demaskohen .
Ne vargjet e mia un kam shkruar ne formė vargjesh se si duhet te jet nji kėngė apo nji art apo nji valle.

Nė KėMBė JAN QUE BOTA ME KLANE
KUSH ME PARE E ME DOLLLRė
BASHK ME QARQET PANSLLAVIANE
ME E SHKATRRUE KOMBIN SHQIPTARė

AUTORI I KTYRE RRESHTAVE XHELAL FERIZI

JA PRA KJO ėSHT E VERTETA NDERSA SPONZORėT TANė FINANCOJN TE GJITH KTO Tė ZEZA KUSH JAN SOONZORET TANė Nė Tė VERTETė A KAN KOMBTARIZEM NE SHPIRTė
DHIMBJE APO BRENGA PER ETNI E KULTUR ė SHQIPTARE

luftojeni kahdo tradhtinė lufta kryesore na ky hy nga mbrenda kalaja sot nga mbrenda po merret

lirik
02-02-08, 18:58
Po keni te drejt e nderuara rilinda me vjen mirė qė keni dalė ktu me pendė tė luftoni padrejtesinė
ne duhet te gjith se bashku ti luftojm dukuritė negative ne shoqeri
pa i luftuar nuk bėn ato tallavat dhe kėngėt jevgjite antivlerat e kan pėr qėllim dekompozomin e popullit tonė tė vjeter antik me gurra te pashterrshme melosi
te gjith ata sponzor qė sponzorizojn antivlera jan tradhtarė te kombit
dhe duhet te demaskohen .
Ne vargjet e mia un kam shkruar ne formė vargjesh se si duhet te jet nji kėngė apo nji art apo nji valle.

Nė KėMBė JAN QUE BOTA ME KLANE
KUSH ME PARE E ME DOLLARė
BASHK ME QARQET PANSLLAVIANE
ME E SHKATRRUE KOMBIN SHQIPTARė

AUTORI I KTYRE RRESHTAVE XHELAL FERIZI

JA PRA KJO ėSHT E VERTETA NDERSA SPONZORėT TANė FINANCOJN TE GJITH KTO Tė ZEZA KUSH JAN SOONZORET TANė Nė Tė VERTETė A KAN KOMBTARIZEM NE SHPIRTė
DHIMBJE APO BRENGA PER ETNI E KULTUR ė SHQIPTARE

luftojeni kahdo tradhtinė lufta kryesore na ky hy nga mbrenda kalaja sot nga mbrenda po merret

PERMIRSIM

lirik
02-02-08, 19:18
BEHGJET PACOLLIT

shkruan xhelal ferizi

kushtuar behjget pacollit

letra ime me gjuhė shqiptare
te gjith guret i ka dėrmue
por ti askund neper sirtare
ndoj veshtrim s' ja ke kushtue

po pse i thue vetes shqiptarė
kur ty letrat s' tė luaJn qerpikun
ty s' ta dridhė asnji damarė
se ne gjak ke metelikun

po as nji vargu ardhė ujvare
shqip me shpirtė porsi biluri
nuk ja dhe nji vlerė sa i pare
se at zemer ma ke guri

ti nuk njeh jo ndoj zot tjeter
perveq zotit pansllavian
e disa qė jan lugeter
qė nuk njohin as vatan

qė nuk njohin nanė as moter
vlla as babė as fis e farė
qė i shesin dhe e voter
pėr nji euro a nji dollarė

por ty sy s' t' mbushė atdhetari
libra as vlera arti as dija
perveq maska e ndoj tradhtari
si sponzor qė e mbanė tradhtija

ty nuk tė duken asgja vlerat
veq tallava e videoklipe
si sponzor ti i nxitė tė mjerat
veq pse ne na jan armike

por ti luften se ndihmove
as ndoj vlerė kund patriote
me shum fjalė shtresat mashtrove
tu i sjellė bosh premtimet rrote

e tash ke dalė kerkon pushtetin
ruana zot shih misionarin
ti disi emiton mbretin
tue mashtrue gjithmonė shqiptarin

autori xhelal ferizi
kushtuar behgjet pacollit

lirik
02-02-08, 19:39
Pėrse nuk ju pėrgjegj behgjet pacolli autorit te milona vargjeve shqiptare
xhelal ferizit nga mitrovica autorit te aq shum vargjeve ne tri letra q eja dergon autori xhelal ferizi
ne periudha te ndryshme kohore her pas here ne zvicerr ne lugano ne drejtori
tri her vertetimi se ėsht marr letra i kthehet nga posta gjermane por gjithmonė nga sekretaresha serbe nji far biljana me postim te veqant rekomande.
autori i vargjeve shqiptare duke mos ju besuar syve se pikrisht ky behjget pacollli qe kahdo paraqitet patriot e atdhetarė i madh kur xhelal ferizi shkruan letren me permbajtje te fuqishme dhe me shoqėrim vargjesh te fuqishme artistike ku i kekron behgjetit te ja sponzoroizon vargjet por jo falas por hua behgjet pacolli pameshirshem e injoron xhelal ferizin autorin e shum vargjeve shqiptare
Ishte interesant nji fakt dhe kur xhelal ferizi nis e mendon e dyhson merr edhe nji leter dhe e shkruan rekomande ma te larten e paguan ekstra shtrehjt per ti ra ne dorė vetem behgjet pacollit personalisht
me garancionin ma te lartė por prap letra nenshkruhet nga sekretaresha serbe si deshmi se ėsht marrė ne dorzim ja pra mandej autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi merr koken ne duar nga habija
si ka mundesi behgjet pacolli letrat me te besuara po i a besojka sekretareshes serbe
dhe aty menjiher i qon duart nga behgjet pacollit te cilit ma asnjiher nuk i beson as nji fjalė qfardo qe thot ai

legenda
03-02-08, 13:11
.....kjo me te vertet eshte me teper se PARADOX,....

edhe une e kam shtruar pyetjen e njejte:

Pse,nje pjese dermuese e figurave tona publike,martohen me serbe,ruse...etj...e ne anen tjeter mbahen PATRIOT,????

nuk me intereson jeta private e askujt,eshte nje sfere e cila nuk preket,mirpo politikanet tane si kane guximin qe VETEN te ia falin serbeve,dhe ruseve...dhe ne anen tjter ate VETEN e tyre te na prezentojne duke e stolis me patriotizem,,,...a nuk ka mjafte vajza dhe gra shqiptare te denja per ta,????....


...keni te drejte Z.LIRIK,,,
kur pyesni ,se si nje njeri i madh i beson posten,administraten nje serbeje....

vertet me shume se sa brengosese,thjeshte PARADOXALE.

Pėrse nuk ju pėrgjegj behgjet pacolli autorit te milona vargjeve shqiptare
xhelal ferizit nga mitrovica autorit te aq shum vargjeve ne tri letra q eja dergon autori xhelal ferizi
ne periudha te ndryshme kohore her pas here ne zvicerr ne lugano ne drejtori
tri her vertetimi se ėsht marr letra i kthehet nga posta gjermane por gjithmonė nga sekretaresha serbe nji far biljana me postim te veqant rekomande.
autori i vargjeve shqiptare duke mos ju besuar syve se pikrisht ky behjget pacollli qe kahdo paraqitet patriot e atdhetarė i madh kur xhelal ferizi shkruan letren me permbajtje te fuqishme dhe me shoqėrim vargjesh te fuqishme artistike ku i kekron behgjetit te ja sponzoroizon vargjet por jo falas por hua behgjet pacolli pameshirshem e injoron xhelal ferizin autorin e shum vargjeve shqiptare
Ishte interesant nji fakt dhe kur xhelal ferizi nis e mendon e dyhson merr edhe nji leter dhe e shkruan rekomande ma te larten e paguan ekstra shtrehjt per ti ra ne dorė vetem behgjet pacollit personalisht
me garancionin ma te lartė por prap letra nenshkruhet nga sekretaresha serbe si deshmi se ėsht marrė ne dorzim ja pra mandej autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi merr koken ne duar nga habija
si ka mundesi behgjet pacolli letrat me te besuara po i a besojka sekretareshes serbe
dhe aty menjiher i qon duart nga behgjet pacollit te cilit ma asnjiher nuk i beson as nji fjalė qfardo qe thot ai

panta_rhei
03-02-08, 16:29
pėrshėndetje,

Ta zėmė se "pala e akuzuar" nė kėtė temė thotė:
"Dmth kush nuk mė jep pare nga xhepi i vet pėr t'm'i financuar qėllimet e mija, ėshtė tradhėtar i kombit, dhe nuk ėshtė patriot"!
Ose:
"Nėse mė jep tė holla mua, je patriot! Nėse nuk mė jep tė holla nuk je patriot, bile edhe sekretareshėn e ki shkinė"!
...
Poashtu, pseudovlera nuk ka vetėm nė muzikė, por ka edhe nė letėrsi, shumė bile... siq ka edhe nė politikė!


Gjithashtu nuk ėshtė parimore tė bazuarit nė pseudoparime.

Nė kėtė rast ėshtė mirė tė "pėrkujtohen" dy "gjysmėparime tė urta popullore" nga "ekonomia e tregut":
"Kurrkush nuk ka pare me gjujtė n'lloq"!
edhe:
Gjithēka varet "a e han pazari"!

rilinda
03-02-08, 16:40
pėrshėndetje,

Ta zėmė se "pala e akuzuar" nė kėtė temė thotė:
"Dmth kush nuk mė jep pare nga xhepi i vet pėr t'm'i financuar qėllimet e mija, ėshtė tradhėtar i kombit, dhe nuk ėshtė patriot"!
Ose:
"Nėse mė jep tė holla mua, je patriot! Nėse nuk mė jep tė holla nuk je patriot, bile edhe sekretareshėn e ki shkinė"!
...
Poashtu, pseudovlera nuk ka vetėm nė muzikė, por ka edhe nė letėrsi, shumė bile... siq ka edhe nė politikė!


Gjithashtu nuk ėshtė parimore tė bazuarit nė pseudoparime.

Nė kėtė rast ėshtė mirė tė "pėrkujtohen" dy "gjysmėparime tė urta popullore" nga "ekonomia e tregut":
"Kurrkush nuk ka pare me gjujtė n'lloq"!
edhe:
Gjithēka varet "a e han pazari"!

panta_rhei, krejt pėrputhen k'to ēka i ke thanė, ama a nuk janė pare t'gjujtuna n'lloq edhe qato sponzorizimet e spoteve degjeneruese a?
Bile, bile... nėse bash e ka lexu letrėn z. Pacolli, e edhe ka konstatu qė shkrimet e autorit Xhelal Ferizi nuk po e meritojkan dritėn e botimit, a nuk ka mujt njė pėrgjigje me ia kthy kėtij tė fundit a?! Apo ndoshta edhe letėr e ngjyrė t'lapsit nuk ka ai me gjujt n'lloq?!


Shnet!

panta_rhei
03-02-08, 17:15
panta_rhei, krejt pėrputhen k'to ēka i ke thanė, ama a nuk janė pare t'gjujtuna n'lloq edhe qato sponzorizimet e spoteve degjeneruese a?
Bile, bile... nėse bash e ka lexu letrėn z. Pacolli, e edhe ka konstatu qė shkrimet e autorit Xhelal Ferizi nuk po e meritojkan dritėn e botimit, a nuk ka mujt njė pėrgjigje me ia kthy kėtij tė fundit a?! Apo ndoshta edhe letėr e ngjyrė t'lapsit nuk ka ai me gjujt n'lloq?!


Shnet!

Unė nuk jam zėdhėnės i Pacollit, as i komunitetit tė biznesit...
...jam zėdhėnės i parimeve tė cilat personalisht mendoj se ėshtė mirė tė mbrohen...

Nė shekullin 21, nuk besoj se dikush do tė ndjehej mirė tė kthente pėrgjigje nė formėn "Zoti tė dhashtė"!

Privatisht vijnė momente shpesh kur njeriu thotė: "S'po du me u pėrgjigjė, paret qė i kam nuk t'i kam vjedhė ty, edhe bėj ēka t'du me to... nėse ke diēka kundėr meje, ndiqe rrugėn ligjore, ngrit padi nė gjyq, mos qit fjalė e mos mė fyej sokaqeve... pėrndryshe ishalla e merr Nobelin pėr letėrsi"!

Ti e din rilindė qė "mallin e mirė njerėzit nuk e lajnė me prek n'tokė, menjiher e blejnė"!
Pse nuk po e pėrkrah ti psh lirikun financiarisht... mjafton me ia ble nji "tastaturė" qė i ka shenjat e pikėsimit... qy

Kurrkush s't'ndal me bėrtitė "rroftė Shipnia etnike... unė jam patriot"... kjo nuk tė bėn domosdoshmėrisht as poet as patriot...

Pupi
03-02-08, 17:34
Edhe unė s'pata qare pa u nderlidh me kėtė Temė kaq delikate.
Dhe besomėni qė dardania nuk do tė dukej hiq mirė pa Lirikun. Edhe Pacolli s'qenka treguar hiq burrė, mos me marr kohė, e tė hamendet nga vargjet Poetike tė Lirikut.
Liriku me mund tė madhė, dhe duke kėrkuar forume shqiptare, nuk ka gjetur qare as derman, dhe ja qė fati ynė dhe e sollėn dallgėt kėtej tek ne nė dardania.de
Prandaj Lirik ti hiq mos pusho sė ėndrruari, dhe na sjell ne gjithmon Vargje tė tilla tė bukura.
Edhe njė gjė!
Ju lutem mos i bėni copy paste kėto Vargje pa e cituar edhe Autorin Shqiptar nga Mitrovia Xhelal Ferizin, Pėr ti pėrvetsuar eventualisht , apo pėr qėllime profitėsh!

lirik
03-02-08, 22:37
JA E GJETA EDHE LETREN QE JA KAM DERGUAR BEHGJET PACOLLIT
dhe kjo ishte permbajtja e sajė

I nderuar bashkatdhetarė behgjet pacolli

Un qė ju shkruaj quhem xhelal ferizi jam nga Mitrovica e Kosoves
Siq kam dėgjuar ju jeni nji sipermarrs i madh i firmave nė ndėrtimtari selia e firmes suaj ėsht ne lugano te zvicrres.
Diqka kam lexuar nga gazeta bota sot per disa intervista qe i keni dhėnė mjaft patriotike.
Kam lexuar edhe pak a shum pėr aferen tuaj qe ju akuzoheni pėr korrupcion qė un personalisht nuk besoj sepse shqiptarve menjiher ju zgjerojn propaganda.
Nuk duan qe ne te kemi asjkkund mbi dhe suksese ka m mjaft fakte dhe pervoja nga jeta dhe jam i bindur ne planet antishqiptare qe i zhvillojn qendrat e ndryshme nderkombare
Tė them te verteten un jetoj ne europė shum gjat
dhe ka pasė ktu skandale neper firma sa te duash avokatet nepe europė mbrojn skandalet ma te qudishme dhe aferat me firma
edhe ne ish jugosllavi ishte kshtu por monizmi dhe diktaura sistemi nji partiak i heshte dhe i mshefte
ne at kohė sisetemi komunist .
Ne kishim informata qka ndodhte me afera eknomike por mbuloheshin
edhe ktu ne vendet europiane mbulohen
Ktu neper europ avokatet rrijn dit e nat duke mbrojt firma te mdha nga skandalet emndryshme dhe
afera nga ma tė quditshmet
qė kam arrit ti ndėgjoj dhe jam habitur.
Kur vjen puna te ndonje sukses shqiptarė bota menjiher ngritė pluhurin lart dhe e bėn si nji luftė
zhurme sepse me sa duket suksesin e shqiptarve askush nuk e do.
Un i nderuar behgjet jam nji ish i burgosur politik
nji ish student dhe nji i ri dikurė
qė u ndoqa shum nga sigurimi i shtetit vetėm pse e propagandoja tė verteten dhe fjalen e lirė
dhe mu gjeten disa vargje shum te flakta patriotike gjat nji kontrolli
me permbajtje shum atdhetare per shqiperinė etnike ket ideal ekam edhe sot .
Qė ta dini ju un ideal e kam shqiperin etnike por nes e situatat na sjellin imponim qė trojet shqiptare tė nxjeren nga kthetrat dhe kolonializmi
at'her le te krijohet nji shtet i pavarur si per shembull kosova
e te shohim ma vonė
sipas rrrethanave qe vijnė, sepse ne mvaremi shum edhe nga faktori nderkombtarė.
I nderuar Zotri Behgjet un rrjedhi nga nji familje qe nga koha e turqve ndiqemi,fati na krijoj tė tillė si per inat
vetem ndiqemi gjysh pas gjyshi dhe u ėsht plaqkitur pasuria dhe jan burgosur.
Stėrgjyshi Uka ishte burgosur dhe syrgjynuar dhe i ishte grabit pasuria dhe i ishte marr ari pasi qė nuk kishte pranuar ti lante turkut vergi
dhe pasi plagosi disa zapti e syrgjynosen nė anadoll ku mbas shum vitesh kthehet jeton pak dhe vdes nga pasojat.
Kėshtu ka filluar me radhė palqkitja e famijes tonė ku si familje na shkatrruan plotsisht
kėshtu kan vepruar edhe me stergjyshin q e ja moren disa toka nė rrafsh tė kosoves
pasi nuk kishte paguar vegri dhe tokat ju dhan nji begu siq flitej athere
por ėsht vepruar edhe me ferizin i pari yne te cilin turqit deshten ta vrasin :
Sa po hyri serbia e parė ju sulen gjyshit selmanit e ma vonė babait ademit.
Selmanit ju turren se kishte kundershtu ushtrin serbe ne merdare me pushk nė dorė se bashku me bajraktarin e llaushes
dhe shum djem tjer nga drenica, ku kishin mbetur rreth treqind djem nga drenica
te vrarė nė vitin 1913 duke mbrojtur teritorin e kosoves per te mos hy ushtria serbe e bile edhe me bullgar thonė s ekan luftuar ku disa her burra e djem nga drenica shkuan atje per te mbrojt vatanin “si vullnetarė.
Ata mbeten tė vrarė nė merdare disa u plagosen gjyshi im esht plagosur me duhan ja kan ndal gjakun dhe ja kan lidh varrt
dhe un po ti shkruaj kto gjėra i nderuar Behgjet duke besuar s e megjithat ti je shqiptarė
flet gjuhen shqipe dhe je i biri i tokes shqiptare e cila te ka rritur dhe lokja qė gji shqip tė ka dhanė
dhe tė ka kenduar shqip ne djep
nuk besoj se i ke harruar ninullat e nėnės tende ne gjuhen ebukur shqipe sigurisht
as dheun e kosoves qė ta dha eren e buken e krypen
as varret e tė parve as thirrejt e asaj toke tė ėmbėl qė nat e dit i thrret bijt e vet nė ndihmė pėr shpetim kombtarė.

I nderuar Behgjet un kam pėrvoja nė jetė dhe jam ndjekur shum nga ish politika e
asaj kohe per shkak te veprimtarisė patriotike.
Sėrbėt kerkojnė tokat tona ata aspak nuk kan te drejt i nderuar Behgjet
historia flet per nji prezenc te fiseve ilire shum shekuj pa e ndėgjaur ata SERBT
emrin e ballkanit
as gjurm as fshat as emertim topinimi as antropnimi serbe nuk kishte at'her nė gadishullin ballkanik ku jetonin etnikisht ilirt .
Gjithqka fillon mbas puShtimit te eger dhe te pamėshirshėm nė shekullin e shtatė pas krishtit.
Ata lan nam dhe gjurmė te hatashme krimesh e dhimbjesh
ne trojet tona
ėsht per tu habitur zotri i nderuar Behgjet
padrejtesia ndaj nji populli ne trojet e veta kje egėrsi kaq e pashembullt
thua se ne u kemi borgj atyre .
Megjithat zotri i nderuar Begjet kam shpresė se ti ket leter do ta ruash dikund kujtim dhe nuk do ta lexoj askush perveq syve tu te ballit
ne qoft s e te ka mbetur diqka shqiptare nė shpirtė dhe nė gjak
ti kėt leter nuk ja dergon askujt
perveq se lexoje dhe analizoje vet
megjithat besoj nė gjirin dhe buken e shtatin qė ta dha kosova shqiptare.
Besoj s e ne zemren shqiptare dhe nė damarėt tu ec gjak shqiptari
dhe nuk e besoj kurr se shqiptari shqiponja harron folenė e vet.
I nderuar zotri Behgjet Pacolli mos harro pa marr para sysh s e si ju keni lozur diplomacinė tuaj
per te arritur qellimin e jetes dhe pasurinė
toka shqiptare tė kėrkon per investime secila pllėmbė e atdheut kerkon zhvillim dhe punsim .
Nėse doni tė dini ku ėsht qėllimi i letres time kryesisht un jam i intresuar dhe kam nji ide
qė tash sa kohė e ėndrroj.
Do tė isha i lumtur sikur tė arrij bashkimin e biznesmenve shqiptarė nė nji njisi organizuese me nji qendėr dhe kordinim.
Un jam vet nga natyra i tillė dhe me shum pėrvoja nė jetė
pamvarsisht s e dua miqsi me popuj neper botė ne rastin tonė tė huajve un nuk ju besoj shum
kur ėsht fjala pėr trojet shqiptare.
Ajo qė mė brengosė shum ėsht zhvillimi i atdheut
sidomos firmat shqiptare kam bindjen se do tė na
kolonizojnė dhe do tė na i marrin minierat e fabrikat.
Un kam banuar afėr fabrikes se akumulatorve baterive
afer fabrikes ne Mitrovicė rruga qė shkon pėr prishtinė ishte aty ajo at'her
jam i intresuar qė kėt fabrikė ta ringjallim sepse un e di aty jan prodhuar bateri jashtzakonisht
kualitative
qė kan knaqė tregun botrorė.
Ingjinjerat puntort dhe te gjith ekspertat akoma jan gjallė
dhe mund te konsultohemi bashk me ta
i gjejmė:
Un jam nga Mitrovica dhe mund te shohim ne ket drejtim ti gjejmė sepse ne na njohin ne at qytet
dhe mund te hulumtojm mundesinė.
Mandej ėsht fabrika e llamarines ne vuqitern
llamarina pėrdoret ne teknologji deri sa te ekziston jeta mbi dhe
dhe ėsht shum me perspektivė.
Nė kėto gjėra duhet koncentruar fuqia e organizuar e biznesmenve shqiptarė.
Un i nderuar zotri behgjet jam shum i preokupuar sepse mund te na kolonizojnė
dhe tė na i marrin ato fabrika
dhe nji popull qė nuk prodhon nuk ka jetė as nuk ka ardhmėri.
Nė pyetje ėsht edhe feronikli gjigant ne drenicė ku mund tė punsohen njerzit sepse pa punsim
nuk mudn tė paguhen taksat e shtetit as shtet nuk ka
as ardhmėri
populli shkatrrohet dhe lindin krime e degjerime dukuri qoroditse.
Ju me autoritetin tuaj dhe mundesitė tuaja mund tė mė ndihmoni nė kėt qėllim
sa i perket vizioneve ato nuk mė mungojnė por kam nevojė pėr nji perkrahje financiare .
Ideja ime dhe dėshira ime e flakt ėsht bashkimi i te gjith shqiptarve pasanik dhe milioner
le te krijohet nji qender kordinuese per bashkimin enji fuqie kombtare per ringjalljen e firmave ne torjet etnike ky esht qellimi im numer nji dhe kam deshirė te jem antarė nderi i antarsuar dhe her mbas here te me merni me vete ju milionert shqiptarė sepse kam ide dhe pervoja edhe pse paranė un nuk e kam

Meqense nuk mund te vazhdohet ma gjat postime pasi dardania i ka postimet e kufizuara po epostoj pjes pjes letren qe ia dergova zotri Behgjet pacollit

VAZHDON PJESA DYTė E LETRES DERGUAR BEHGJET PACOLLIT

lirik
03-02-08, 22:52
letra vazhdon

I nderuar zotri Behgjet ne vazhdim po ju them s ekjo ide ėsht e shkelqyeshme sepse pa nji bashkim
te fuiqshem te popullit dhe biznesmenve ete politkanve si dhe aktivistve ne nuk mund te shpetojm nga kthetrat e synimeve antishqiptare vetem bashkimi deri te biznesmeni i fundit dhe fuqia shqiptare
mund te merreni vesh se si te shpetoni e te punsoni popullin e stervuajtur ete mjerė shqiptarė.
Duhet tė mendohet s e q do tėbėhet em damperin me fabrikat tjera me elektromotorin em fabriken egyoave ne ferizaj si dhe fabriken e amortizatorve qe e kishim.
Nė shqipėrinė mėmė ka qenė dikurė berati tekstili ma kualitativ ne europė sot shqiptari nuk prodhon as shtof a spelhurė por importohet gjithqka.
Nė kavajė ka ekzistuar fabrika e gjamit ndersa ne lezhė fabrika e letres ekspertat dhe ingjinjerat jan
dhe mund te shikohet se si mund te niset diqka dhe tė ringjallen ato uzina.
trojet etnike kan potencial te hatashėm por pa bashkimin e milonerve shqiptarė nuk bėhet
asgjė nuk mudn te ket investime dhe prodhime as punsime.
Nėse ju bashkoheni te gjith sa jeni keni edhe ndikim ne banka nderkombtare dhe mund te filloni punsimin e popullit

vazhdon

lirik
04-02-08, 07:56
Nė vazhdim po ju informoj I nderuar Behgjet po ju informoj se un jam ne gjermani dhe jam krejtsisht i ekonomikisht jo pse nuk mundem tė bėj ekonomkisht diqka sikur tė dua por jam teper i dhanun mbas qėshtjes kombtare dhe nuk mė hiqet kjo smundje qė ekam nė gjak.
Nėse jeni nė takort qė un ti hy ksaj pune ather un jam nė dispozicion pėr bashkimin e te gjith shqiptarve pasanik qė tė forcohet fuqia investuese dhe me marrveshje do tė ndahen sferat e interesit
per kah investimet.
Kryesorja ėsht strategjija ete prodhuarit nese kombi nuk aktivizohet ne perodhim shqiptari do te jet
nji qenje tjeter mbi dhe sepse do te ket hapsira per krimin dhe drogen,do te vjen dita kur shqiptart komplet dot e qoroditen duke u deturuar te qorientohen e te defromohen e te qrordize“ten nga varfrija ky esht edhe qellim i dikujt dhe jam i bindur qė pamvarsija shqiptare po zvarritet me qllim kolonizimi.
Sa i perket republikes se shqiperis i ndruar behgjet jam shum i brengosur se popullsia po zbert nga malet e po grumbulohet ne qytete ajo fuqi puntore andej do te ishte shfrytzuar sikur te koncentrohej prodhimi ne ato zona ku do t emund te angazhohej fuqija puntore .
Krysisht jam i intresuar te jem aktiv ne koncentrimin e zonave te caktuara ku do t e ishin aktive fabrikat.
vazhdon letra

lirik
04-02-08, 08:02
--------------------------------------------------------------------------------

Nė vazhdim po ju informoj I nderuar Behgjet po ju informoj se un jam ne gjermani dhe jam krejtsisht i mposhtur
ekonomikisht jo pse nuk mundem tė bėj ekonomkisht diqka sikur tė dua por jam teper i dhanun mbas qėshtjes kombtare dhe nuk mė hiqet kjo smundje qė e kam nė gjak.
Nėse jeni nė takort qė un ti hy ksaj pune ather un jam nė dispozicion pėr bashkimin e te gjith shqiptarve pasanik qė tė forcohet fuqia investuese dhe me marrveshje do tė ndahen sferat e interesit
per kah investimet.
Kryesorja ėsht strategjija ete prodhuarit nese kombi nuk aktivizohet ne perodhim shqiptari do te jet
nji qenje tjeter mbi dhe sepse do te ket hapsira per krimin dhe drogen,do te vjen dita kur shqiptart komplet dot e qoroditen duke u deturuar te qorientohen e te defromohen e te qrordize“ten nga varfrija ky esht edhe qellim i dikujt dhe jam i bindur qė pamvarsija shqiptare po zvarritet me qllim kolonizimi.
Sa i perket republikes se shqiperis i ndruar behgjet jam shum i brengosur se popullsia po zbert nga malet e po grumbulohet ne qytete ajo fuqi puntore andej do te ishte shfrytzuar sikur te koncentrohej prodhimi ne ato zona ku do t emund te angazhohej fuqija puntore .
Krysisht jam i intresuar te jem aktiv ne koncentrimin e zonave te caktuara ku do t e ishin aktive fabrikat.
vazhdonmu dasht te permirsoj per shkka se nji fjal e kisha kaluar dhe mos harroni lexues se nga shkrimet e shumta nuk po mund te koncentrohem ne te gjitha fjalet mandej nganjiher syt po me lotojn dhe po bėj gabime besoj se me kuptoni nuk esht leht perbveq se po shkruaj un edhe lexoj jashtzakonisht shum artikuj gazeta libra revista lexoj teletekstin lexoj letra qe me vijn te ndryshme ju du het ti akceptoni
harresat dhe gabimet e mia ne shkrim e peveq gjith ktyre obligimeve me duhet rregulisht me epercjell shtypin dhe gazetat e me u koncentru ne vargje
prandaj nes e gaboj eharroj ndonje fjali mos me gjykoni ashper

lirik
04-02-08, 08:36
Un po ua shkruaj pak edhe biografinė time pak i nderuar Behgjet
shkollen fillore dhe at te e mesme e kamkryer ne vendlindje ne mitrovicė
ndersa sa fitova kushtin per vitin e dyt fakultet u burgosa per ngjarjet e vitit 1981
per organizim dhe pjesmarrje ne demostratat ne at vit hsitorik per popullin shqiptarė.
Qėllimi yne i nderuar behgjet ishte liria dhe nxjerrrja nga kthetrat e pameshirshme te kolonializmit dhe shfrytzimitt e pa meshir qe i behej kosoves nga serbia koloniale
si dhe nji republikė e kosoves deri ne pamvarsi te plotė besoj se kto i ngjarje ju i njihni
per qka besoj se jeni edhe ju si shqiptarė i lindur ne ato troje dhe po bazohem ne disa intervista atdhetare te fuqishme qe po i jepni neper gazeta .
Qėllimi im i nderuar zotri Behgjet ėsht tė jem ne organizim dhe te koncentrohet e organizuar nji njisi e organizuar e fuqishme shqiptare te organizohet nji mbledhje gjithkombtare ne Tiranė ku do te marrin pjes te gjith shqiptart akademik ekonomist qeveritarė dhe i gjith kombi e diaspora nė mėnyrė qė tė zgjidhet qėshtja kombtare e punsimit te shqiptarve.
Nji organizim te shendetshem nacional,ku te gjitha forcat shqiptare rreth milionerve shqiptarė dhe ingjinjerve e atdhetarve te bashkuar
do te synonin ne frontine punsimit dhe zhvillimit kombtarė ,.
Un i nderuar behgjet jam kunder krimit dhe degjenerimit
nga dhimbja e thellė dhe humanizmi dhe ideali patriotik per kombin tim nat e dit mendoj per formulen ma magjike te shpetimit kombtarė t e ketij populli te cilin jashstzakonisht e dua dhe brengosem per te.
Pikrisht per kto shkaqe ti shfaqa kto ėndrra dhe ideale te cilat gjithmonė i kisha qyshs ejam ba me dit buk me lyp nga nana ime pra ju e kuptoni kur u bėra me dit fillova me emndu per atdhe qka edhe u deshmua ma vonė dhe besoj s emerrni seriozisht ket leter.
Nėse ju i nderuar Behgjet i ndeuar bashkatdhetarė e merrni seriozisht ket iniciativė ather ju lutem me ftoni ne zyren tuaj ne bisedė nė zvicer
dhe se bashku te punojm per organizimin e ksaj njisije fuqie
bashkuse te milionerve shqiptarė
Ju jeni paraja ndersa un aktivisti pa dyshim ju nuk do t e me leni ne
balt
dhe do t e kekroj mbrojtjen time edhe nga te tjert pasanik te clet do t e me kuptojnė.
Un po ua tregoj i nderuar behgjet edhe nnji fakt shum te rendesishem ndoshta ju intereson
Si prirje dhe talent e kam vargun poezinė ju do te bindeni vet un njam ne gjendje rruges duke shkkuar ne tren me shpejtsi ti krijoj vargjet lirike poetike qfare te doni apo si te doni mjafton ta ndegjoj dhe ta di motivin apo personin ngjarjen historin menjiher ja pershtati vargjet secilit rast dhe do te bindeni vet.
Mjfton ta ndegjoj qfardo historieapo ngjarje dhe mund ta stiloķzoj menjiher vargun besoj se ju jeni te
vetedijshem se qka do te thot kjo dhe sa e rendsishme esht kombtarisht nese un shkruaj e ju me perkrahni ne botime ne ke tformė ma shum do te e nxisim famshem duke u prononcuar per publikun
te cilet do te vijn rreeth jush milionerve per tu punsuar ndersa un dua te jem antar nderi dhe te marr pjes ne per mbledhje nese ndihem i perkrahur nga te gjith ju do te shihni se si do t ekumbojn vargjet e mia do ti bėj gurė e dhe e male te flasin me vargje artistike me miliona do te stilizoj ne vargje edhe veprimet e juaja sipas ngjarjeve dhe realitetit ashti sinqert tamam si veprohet un shkruaj
Majfton qė qėshtja te publikohet i nderuar Behgjet dhe te merret vesh qellimi te fusim ne dorė gazten
mandej vet populli ju perkrahė kudo ju milionerve un mendoj se edhe i nderuari Ekrem bardha e Hajdar Bajraktari e Gjon berisha e shum milioner tjerė do t ekyqen ne ket aktivbitet
Organizata mund te quhet bashkimi patriotik i shqiptarve per zhvillim te ekonomis shqiptare

lirik
04-02-08, 08:55
Besoj i nderuar behgjet se ju me kuptoni ju jeni njeri mjaft intelegjent qe keni organizuar biznesin
mjaft shkelqyeshem dhe ne menyr brilante duke u treguar jashtzakonisht i shkatht dhe jeni nji milioner i madh shqiptarė ky fakt me gezon shum dhe besoj s eju duhet t ejetoni per nji ideal e ai do te ishte
veper madhore per shpetimin e ktij populli sepse ekonomija esht tejet faktorė me rendesi
Ky popull i nderuar Behgjet po vuan jashtzakonisht nga kurthat dhe sabotimet merr ushqime nga jasht tejet t e dyshimta dhe te skaduara a nuk ehst mekat kur potenciali yne ėsht aq i hatashem gjeografija jonė klima interkontinentale dhe resurset tona ato qajnė i nderuar bashkatdhetarė dhe presin investitorin shqiptarė ne ket rast ju jeni te gjith biznesment shqiptarė ne rolin e gjergj kastriotit
dhe kthimit t e tij ne krujė kur toka shqiptare qante per shpetimtarin ashtu sot qajn trojet shqiptare per bijt evet dhe mos harroni se toka jonė ju ka dhėnė gji nuk keni ku shkoni ne at dynja po nuk i dolet hakut borgjit,prandaj te gjith shqiptart sot o kurr te bashkuar rreth flamurit dhe qeshtjes kombtare
si dhe nji plani te shendetshem strategjik per shpetimin e ekon omis shqiptare dhe zhvillimin ne sektor te ndryshem.
Un jam adhurues i madh i zhvillimit bujqsorė i nderuar behgjet i industris vendase te zhvillimit,jam adhurues i prodhimeve bujqsore dhe industrisė por edhe i sistemit strikt ekologjik.
Scila fabrik qe rignjallet ju lutem te keni para syhs filterat popullit dhe natyres duhet ti ruhet shendeti
Un mendoj s e duhet rirorganizuar fabrika e gjamit e qelqit e mobiljeve e veshmbathejve tekstili kpuxave ne duhet te prodhojm te gjitha qka ka tė bėj me teknologjinė .
Fabrikat duhet te nndertohen ne zonat ku e parashohin ekspertat un mendoj sa iperket shqiperis kto duhet te jen kah malet disa mund te jen nė rrėzzė te kodrave te futura ne gjysem tunele me drita dhe standarde moderne.
Aty mund te organizohen fabrika prodhimesh dhe nuk ka nevojm malet dhe fshatrat te ikun ne tiranė
ndersa sa i perket kosoves poashtu mendoj se ne fshatrat e largta duhet te organizohen fabrikat e prodhimit.
Sa i perket asfaltit deri te fshatrat deri te vendi i punes kjo ėsht detyr e shtetit ndersa furgonat qe do te transportojn puntort ose autobusat e pershtatshem te vegjel dhe praktik do ti marrin puntort te dera e shtepis dhe do ti kthejn n e menyr q e ata te mos kan hallet e transportit.

vzhdon

lirik
04-02-08, 09:17
Mendoj i nderuar behgjet se nese merret iniciativa per bashkimin e te gjith shqiptarve jo vetem milioner
ne organizim dhe koordinim s ebashku me shtetin ata mund ti bejn trysni te madhe qeveris
me anė te shtypit televizionit dhe popullit .
Ky popull ėsht lodhur nga varfria dhe te gjitha sabotimet i behen me qellim por ju te fuqishmit nese bashkoheni mund te imponoheni dhe ti ndani sferat e interesit secili ne secilin seksion
Mbi baza te ketij bashkimi u bashkuan gjermant dhe ia dolen ju enjihni simensin boshin
dhe shum firma tjera gjermane un vet kam kam punuar nenji organizat♪7 te madhe mallrash mandej kam punuar vet ne disa fabrika prodhimi dhe kam arrit te informohem per emnyren e funksionimit
se si jan bashkuar ne investime ne cilat principe te sistemit .
Meqense jam intresuar ne ket sektor mund te perpiloj nji plan po qe se jeni i intresuar dhe te ua jap disa menyra te mijat se si duhet te funksionoj bashkimi per investime dhe mbrojtja e secilit me ligj
Nuk jam intresuar vetem per vargjet e per histori por edhe per sistemin bankar dhe ekonomik
si dhe porduktet enrdyshme kam percjell mjaft pordukte ne teknologji kam marr pjes neper panaire ne gjermani kam pas shum kataloga ne duar kam percjell makinerinė teknologjin e vjete r dhe te re
sepse ne ket botė kukemi ardhur gjith qka leviz me zgjon kureshtje i tillė jam lindur
Sido qe te jet puna i nderuar Bhegjet pa bashkimin e te gjitha forcave shqiptare me qellim te mirė nuk mund te beni hapin duhet te mirkuptoheni dhe te ndani sferat e interesit.
Po ju shkruaj ktu edhe diqka intresante un kam shum dorshkrime qe kam shkruar gjat jetes time sa i perket vargjeve te mia ato mund te dalin me miliona nese ju biznesment ebashkuar do t ekeni mirkuptim
per mua dhe te qmooni prirjen talentin elindur do t eme motivoni q ekombi shqiptar te ket rekordin per vargje dhe te krenohet un e ruaj fuqinė me anė te shpirtit edhe pse regjimi i ish jugosllavis u mundua te me shkaktoj dėm ne veshka ne zemer ne vesh u mndua te me sakatos dhe te mi shurdhoj te dy
vesht por mua spitalet gjermane me ndihmuan shum dhe deri diku mir jam nuk mund te ankohem
edhe pse me vite her mbas here u kurova .
Dmart e gjakun me jan bllokuar dhe kan kriju shtresa gjaku me qarkullonte aq keq sa qe pritej katasrofa por me barna kam arrit t e pastrohem ka pas raste kur sa po hapej dera apo dritarja un nxihesha
dhe nuk guxoja me dal nga shtepia ene ato ksuhte kam shkruar por barnat dhe ushtrimet me shpetuan
rejiimi i ushqimit dhe te interesimi i vatzhdueshem per te mbijetuar.
Lexova libra edhe rreth shendetsisė dhe bėra nji regjim strikt ne vrappme ku jam veshur trash dhe vrapoja e u djersitsha mandje shkoja neper sauna.
Mjekt gjerman ishin te mendimit se kjo edhi nga stresi dhe pasojat ete ushqyerit e si te mos jen pasojat i nderuar behgjet kur ne nuk edijm se me se na ushqyen me vite ne burg ata shovenist
antishqiptarė

vazhdon

lirik
04-02-08, 10:06
Ideja ma e mirė zotri behgjet do te ishte te me dergoni nji ftesė ne zyrė ku un do te marr dokumntacionin tim planin gjith literaturen qe kam pasaporten disa vargje te mia dhe te njoftohemi
ma gjersisht te bisedojm per disa plane dhe interea qe jan ne sherbim te atdheut
po ju them se rrejdhi nga nji familje e sterndjekur dhe e sakatosur .
Babai im u burgos mbas luftes s e dyt botrore ju moren trwind copa dhen e dhi dhe ju moren 60 hektar tokė .
Ather toka u shtetzua u hoqen te gjitha megjat ndersa megjave tona poashtu me qellim ju hoq qdo gjurmė.
Mvonė per ta shpetuar babain nga pushkatimi dhe ma vonė nga burgu jan shit edhe hs shum hektarė tokė
spiunet dhe te pa ndergjegjshmit sa e panė se u fik shtepia filluan ta blejn token lirė posht vleres.
Dhe kshtu shkoj toka jonė bukur qe ishte ne fshatin mikushnicė rrethi i mitrovices dhe i skenderajt
qe esht nji nder fshatrat shum te bukur te kosoves i lanun krejt pas dore pa aasfalt edhe sot.
Nė at fshat bėhej lule delli shum toka e bente lule diellin dhe babai im ka qen shum vizionarė mendonte ta ndertonte aty nji fabrikė te vajit keshtu kishte pas menduar ai dikurė sepse kishte qen shum vizionarė i madh ne shum drejtime .
Njerzit ne at kohė mezi kan ba pazarin nga fshati me shku deri ne qytet ndersa ai ka shkruar ne shkup ne shkoder ka pas ba tregti ne gjakov pej prizren ka qen vertet vizonar i madh.

I nderuar zotri behgjet pacolli Behgjet Pacolli me nderime dhe rrespekt po e mbylli
ket leter do ti dergoj edhe disa letra tjera ku do t epershkruaj pak ne pika te shkurta qka perjetova dhe qka pashė ne burg gjat vuajtjes sime si i denuar politik nga shovenizmi antishqiptarė ne ish jugosllavinė e asaj kohe .
Do ta pershkruaj se si trajtoheshim dhe si ishin te disponuar jugosllavt ndaj nesh
ne burg qka flsinin kunder nesh dhe si na konsideronin dhe disa detale tjera
do ti pershkruaj ne letrat qe do te vijn dhe me lejoni te ju pershendes
dhe mos harroni mundsisht te me ftoni ne nji bisedė ne zyren tuaj.
Intresimi im do t e jet gjithmonė qellimi madhorė bashkimi i biznesmenve shqiptarė
nen nji ombrellė te fuqishme kombtare te organizimit ne kordinim dhe veprime te mbrojtura edhe nga shteti epopulli te gjith te bashkuar per ni atdhe te bashkuar progresiv ky esht ideali im
Nė biseda do te sqarohemi per gjithqka dhe un mendoj se iniciativen do ta shpallim hapur ne gazetė publikisht ne gazetn bota sot pasi qe aty ne redaksi kam kontaktuar me Avdyl Gervallen
Besoj se qellimet tona do te hasin ne mirkuptim dhe i gjith populli dhe biznesi i bashkuar do ta kryejn ket veper iniciativ madhore ne dobi dhe interes kombtar.
Ju me pasurin tuaj dhe emrin tuaj mund te ndikoni qe ksaj iniciative tio bashkohen edhe biszemsent ne amerik dhe ne euroop shqiptart epasur te turqisė dhe te vendeve tjera ku jan qe jan shum
kam degjuar s eka edhe ne asutrali ne kanada e kudo por edhe ne atdhe ka te fuqishem
Mendoj s enukka shqiptar q enuk i bashkohet ksaj ideje.
Prodhimi bujqsia turzimi zhvillimi punsimi ne trojet tona ehde ne shqiperi edhe ne kosovė
te pershendes i nderuar bashkatdhetarė Behgjet duke besuar dhe shpresuar se do ta analizosh ket ide holl dhe do te m e kthesh pergjegje.
Me rrespekt nga Gjermania bashkatdhetari Xhelal Ferizi

lirik
04-02-08, 10:32
Kėshtu dukej letra qe ja kam derguar behgjetit dhe ai le te dal e le te prononcohet hapur perse ju shmang pergjegjes time dhe perse ra ne duar te sekretareshes serbe letra.
Un e ruaj ne sirtart e mi at vulen e marrur rekomande.
Un ja dergova zotir Behgjetit edhe informimet per zullumet q ejan ba ne burg ndaj nesh deshta ta siguroj se ather te gjith ishin kunder nesh te disponuar ja tregova disa specifika dhe sjellje tinzare ndaj nesh q ete mahnisnin
Ne nji rast me kujtohet kur punoja ne burgun e celes na galenteri dhe pikrisht nga ata q enuk eprisja
kishin filluar te talleshin ne llogari tonė te shqiptarve aty kishte edhe tjera nacionalitete te ish jugosllavis ishte viti 1985 dhe mbas vrasjes qe ja bėnė pa faj shokut tonė ne burg organet e sigurimit t e shtetit qe donin te na hanin te gjith shqiptarve ne u acaruam jasht mase te gjith shqiptart qka ishim po thujse ishim gati te vdisnim duke u mbrojtur .
NE NJI RAST HYNA NE PUNTORI DHE NUK ME HETUAN PASI QE POZICIONI ISHTE I TILLė GALANTERIJA ISHTE TILLė NE MONTONIM VARSE TE NDRYSHME TERSE PER TESHA DHE
PRODHIME TJERA
DIASA SHOOVENIST DISA SHOVENIST SERB MALAZEZ MAQEDON KROAT POR EDHE KISHTE BOSHNJAK E SLLOVEN TE GJITH QESHNIN DHE GAJASESHIN ME DISA MANJAK SHOVENIST Q ELEHNIN ATY PA NDERPRE KUNDER SHQIPTARVE:
sE SI ISHTE NE AT KOHė DISPONIMI ANTISHQIPTAR MJAFTOONTE TE MSHEFESHE DIKUND
DHE TE NDEGJOJE SE SI FLISNIN TE BURGOSURIT
NJERI NGA ATA KISHTE MARR NJ QEKAN NE DUAR DHE ATA RRUMBULLAKT E BARDH QE HYNIN NE SHUFRAT PER TERSE QE IZOLOHESHIN ME PLASTIKEN RRUMBULLAKUN E KISHIN TE BARDH NE FORM PLISI TE SHQIPTARVE NDERSA NJI SERB ATY I BINTE ATYRE DUKE QESH ME FTYREN SHOVENE DHE THSOHTE SHIHNI KAH MBYS SHQIPTAR ME QEKAN
TE TJERETQ ESHNIN DHE FLSININ SI BISHA NUK ME KISHIN HETUAR MUA PRAPA MATERIALAVE SE NUK DUKESHA ATY NE PUNTORIN E BURGUT
KU PUNONIM GJITH DITEN PER NJI PJAT QORBė JUGOSLAVE TE PRISHUR QE NA JEPNIN
SEPSE ISHIM TE DETYRUAR NES ENUK PUNOJE TE FUSNIN NE QELIJAT MA TE TMERSHME
KU MUND TE PSONTE NJERIU PSIQKISHT
NE AT RAST KUR KAM DEGJUAR NJI SHPIRTPRISHUR ATY QE THA KJO NUK MJAFTON POR EJA TE SHKOJM NE KLINIKA TE SHQIPTARVE E TE MBSYIM SHIPTARQIQA
TE VEGJEL DHE I MSHONTE ATYRE RRUMBULLAKVE ME FTYREN SHOVENE QE DUKESHIN SI PLISA ME JAN ERRSUEAR TE DY SYT DHE NUK KAM PYET MA PER JETEN AS SE QKA NDODH ME MUA E TI KAM FSHI PARA ME QKA ME QELLOJ NE DUAR U Bė TOLLOVI EMADHE DHE MJESHTRI MENJIHE R THIRRI GARDIANT QE EDHEN NE PUNTORI ME SHKPIJ DHE NE GJENDJE INTERVENIMI
ESHT E VERTET SE ATY UA KAM SHA NANEN SHOPVENISTE DHE KAM GODIT SA KAM MUJT
CILIN KAM MUJT SHKONI ZBATONI KTO PRAKTIKA TE JU ATJE KU JU KAN MSUAR ATA QENT TUAJ QE JU KAN EDKUAR HE NėNE E KRIMINELAVE FASHIST SHPIRTPRISHUR KATILA MANJAK SHOVEN
kUSH E AKA SHKRUAR KET FAT QE POPULLI SHQIPTAR TE JETOJ ME JU O TE QMENDUR MA MIR TE BASHKJETOJM ME KROKODILA
Keto fakte ja kam derguar BEHGJET PACOLLIT NE LETER DHE DISA DETALE TJERA ME QELLIM QE TA PREK KOKEN ete mendoj se shqiptari dhe ndaj shqiotarit gjithkund ishte ushqye iurrejtje e qmendur kanibale ne ish jugosllavi deri sa zoti ua qoj taksiratin e u shpėrbėnė
sepse shovenizmi dhe urrejtja ushqehej ather ne gjith teritorin jugosllav njejt po thuajse si ne serbi
Kpas disa vizionarė q eun kam ndejt me ta dhe kam biseuar gjer e gjat nga popujt tjer per qeshtjet botrroe dhe per qeshtjen shqiptare por un te them te drejten nuk edi disi ekam humb besimin ne njerz
ndryshe deklaroheshin para meje por se qka do te vepronin kur un nuk isha aty nuk di qka te them njerz te quditshem
Ata ne burg me esht frorcuar edhe ma shum bindja se shqiptari duhet te pamvarsohet dhe ti ket kufit e vet dhe te mbaj shtet eatdhe dhe te zgjehd miqt ne bot♪7 s eme secilin nuk mund te jesh mik

lirik
04-02-08, 10:52
Un i thash avdyl gervalles qe ishte ne redaksi ja tregova te gjithaa idealet emia edhe ne telefon
flisja edhe me gazetar tjer mendjemdhej te botes sot te cilet ruanin prapaniven me nede rme than
sikur te ishin njerzit me te rendeishem ne botė mendjemadhsija megalomania por edhe dinakria e tyre ishte sepse ata perqanin popullin edhe pse nuk mund te them se gjithqka ishte ekeqe ne at gazet.
sA FILLOVA BASHKP?UNIMIN ME AT GAZET ISHTE VITI 2005 DHE AVDYL GERVALLA ėSHT DESMITARė BOTUES I DY TRI VJERSHAVE TE MIA DHE I THAHS DUA TE DAL NE SHTYP
PER IDENė QE JA PARAQITA BEHGJET PACOLLIT MEQENSE ESHT IDE MADHORE POR NUK PO ME PELQLEN PSE NUK MU PERGJEGJ
AVDYLI ME DHA DISA KSHILLA SE GJOJA DUHET TE HESHTI E KU DI UNE QKA THOSHTE PASI EDHE NE TELEFON KAM BISEDUAR ME T E PERSONALISHT:
Krysisht avdyli nuk ishte qe te shprushja diqka per behgjetin.
AVDYL GERVALLA QE TA DIN PUBLIKU LEUES ESHT VLLAU I HEROIT JUSUF GERVALLA
ISHTE NE REDAKSIN E BOTES SOT NE ZÜRICH TE ZVICRES:
Avdylit i qajta hall duke menduar s e shqiptari mund ti qaj hall shqiptarit ja dergova disa vargje
dhe i kekrova nji kand ne gazetė:
jA TREGOVA IDEALET E MIA AVDYLIT BESA EDHE ME KUSHTONTE TELEFONI I MJERė S ENUK EKISHA VEQ AVDYLIN POR HER MBAS HERE THRRISJA NE VENDE TE NDRYSHME UN KISHA LIDHJE EDHE ME EMIL KASTRIOTIN PATRIOTIN ENJOHUR DHE AKTIVISTIN ENJOHUR SHQIPTAR NE EUROP DHE KISHA LIDHJE ME SHUM TEJR DHE ME KUSHTONIN TELEFONATAT SOT EMILI ESHT GJALL DHE LE TE DESHMON SA PAGUAJA UN FAKTU TURATTELEFONIT Q E JA KAM TREGUAR PERSONALISHT EMILIT EMIL EMIN FAZLIA ESHT PATRIOTI DHE AKTIVISTI I NJOHUR I QESHTJES KOMBTARE NE DIASPOR NE VITET !)/§ AI BENTE DEMOSTRATA NEPER EUROP DHE AFIRMONTE QESHTJEN KOMBTARE ATHER per veq beslidhjes demokratike kombtare nuk kishte parti tjeter.
M e emil kastriotin kam qen i lidhur indirekt por kur erdha ne gejrmani edhe direkt.
NE KOHEN KUR UN ISHA AKOMA PA U BURGOSUR NE KOSOV♪ė VINTE TE NE RAMADAN FAZLIU AGJA I TIJ Q E EKISHTE NėNEN TIME VAJZ TEZJE dhe sa her vinte nga gjermania bisedonim per
EMIN FAZLIUN FAMILJE ATDHETARE DHE AKTIVISTE
Ramadani ishte antar ilegal me pseudonimin RAMė BARELI:
KESHTU NEPERMES RAMADANIT TANI TE NDJERė UN SI FEMIJ KAMQEN NE DIJENI TE VEPRIMTARIS S EEMILIT DHE PRISJA RASTIN TE DAL JASHT ETAKOHEM ME TE:'
BABA I EMIL KASTRIOTIT KA QEN LUFTARė S EBASHKU ME ADEM VOCEN E SHUM TRIMA TJER TE SHALES AI U VRA NE VITIN 1946 SI KAQAK ME DUKET S EU VRA PARA UKSHIN KOVAQICES U VRA JHEROIKISHT NE QENDRES ME QETNIKO PARTIZANT MBASI Q EU VRAN SHABAN POLLUZHA E MEHMET GRADICA

lirik
04-02-08, 10:59
Pra babai i Emin Fazlis Haradin Fazlia u u vra ne front me qetniko partizan per mrborjtjen e trojeve shqiptare ne ball te vullnetarve SHQIPTARė EMIL KASTRIOTI me duket s eka qen ne bark te nanes
end e i pa lindur ndersa Ramdan Fazlia aktivisti i mavonshem patrioti i madh e ķ qeshtjes kombtare nen tytat e qtnikve ka shkuar e ka marr kufomen evllaut qe ishte mbi dhe e e ka varrosur me duart
ne kushte te gjendjes s e jashtzakonshme.
Gjith jeten nuke ndali veprimtarin ne kra te nipit t e vet Emilit
DJALIN JA VRAU SERBI QETNIK NE PRISHTINė PARA LUFTE PER INAT S E IHSHIN FAMILJE ATDHETARE
NE QYTET KU U GRUMBULLUA MASA NUK GUXOJ TI OFROJ ASKUSH NDIHM SEPSE SHKAU RRINTE ME PISTOLET NE DUAR DERI SA JU DEDH KREJT GJAKU E VDIQ PARA MASES SE SHQIPTARVE DERI SA ISHTE NE FUQI QETNIKU MILLOSHEVIQ ISHGTE AKOMA PA SHPERTHY LUFTA NE KOSOVė KSHTU KAN VUAJTUR FAMILJET ATDHETARE SHQIPTARE

lirik
04-02-08, 11:01
Keto Jan Disa Deshmi Q E Po I Sjleli Per Publikun Dardania Per Lexuesin Ju Uroj Lexim Te Kendshem Ne Duhet T Eju Lėmė Brezave Diqka Q Ete Lexojn
Te Verteta Dhe Vetem Te Verteta Fakte

lirik
04-02-08, 11:10
Ky i ndeuarai avdyl gervalla e nderpeu veprimtarinė paprit pa kujtu me tha se gjithqka ke si vargje si tregime do ti botojm se je deshmitar qe je gjallė dhe disa shkrime tuat duhet te dalin
por si duket peshperima e dikujt ne vesh e ndali edhe avdylin e gjorė kush i tha jo nuk bėn te dal ky
ne siperfaqe
AVDYLI ESHT DESHMITAR LE TE BETOHET NE FMI E NE QKA KA TE GJAL E TE VDKEUR NES E UN PO GENJEJ I KAM TJHHAN AVDYL JAM I BRENGOSUR PER KET IDE TE BIZNEMSENVE SHQIPTAR QKA TA MER RMENDJA DHE KAM SHUM TE DESHIR Q E KET IDE
ta shfaqi publikisht sepse nuk mund terri pa vepru diqka per kombin.
PO E THEM HAPUR SE GAZETA BOTA SOT KISHTE NGARKESA DHE SMUNDJE KRAHINARISTE E KLANORE dhe te meta e tjera edhe pse i kishte disa artikuj te shendetshem kombtarisht disi kjo gazet me hutonte her me dukej s eka ngapak shendet kombtar her me dukej s e dikush ja terheq frejt
dhe e nxit me perqa sidmos zonat veriore te kosves dhe drenicen kjo e anashkalnte pa mėshirė e injoronte a thue ktikishte dorė dikush mos vall ky mazrek aga por avdyli u terhoq nga bashkpunimi ne heshtje hajt thash avdyl gervalla udha e mbar te qoft pse a po ju bie ne gjunj a jo bre vlla
nuike kam ndermend veq po shihet s e shqiptart pasha bacen nuk po pjeken akoma kombtarisht
SA PER Avdyl Gervallen q eishte neredaksin e asaj gazete un nuk besoj s e Avdyli me ka injoru mua por diqka dikush tjeter me duket sikur e ndaloj mos ishte diksuh q e as mendja nuk ta merr more bacė hajde gjeje dreqin koft larg nesh

lirik
04-02-08, 11:19
Biseda Telefonike Te Xhelal Ferizit Me Gjon Berishen Biznesmenin E Madh Shqiptar Q E Zgjaten Gjasht Muaj Me Premtime Te Kota Te Gjon Berishes
Gjon Berisha Sipermarrs I Madh Ne Ndertimtari Me Seli Ne Hamburg
Edhe Ky Milioner I Madh Qe Me Premtoi Se Do T E Me Lidhte Me Te Gjith Milionert Per Ke T Qellim Madhorė Ideja E Xhelal Ferizit Per Bashkimin E Biznesmenve Shqiptar Per Nji Qellim Shpetimin Ekombit Shqiptar Nga Varfrija
Koncentrimi I Fuqis Per Zhvillim Gravitimi I Fuqishem Ne Nji Qender Te Organizuar Trekendshi Qeveri Biznes Popull Lidhje Per Biznes Dhe Bashkpunim

Ju Ftoj Te Percillni Disa Fjalė Telefonike Ne Mes Te Xhelal Ferizit Dhe Gjon Berishes
Nes E Un Nuk Eflas Te Verteten Le Te Del Gjon Berisha E Te Betohet Ne Krye Te Djalit Qe Nuk Ja Flet Asnji Fjaėl Shqip Gjon Berisha Thoshte S Ekishte Dnejt Me Sali Berishen Dhe Kishte Dhanė Kontribut Te Madh Per Komb Per Atdhe Ai Thoshte S E Ekishte Prit Kryeminsitrin Salöi Berisha Ne Hamburg
Dhe Tregonte Per Shum Kontribute Te Tij Qdo Jav Gati Bisedonim Nga Nji Orė Ne Telefon Kjo Zgjati Gjasht Muaj Dhe E Ndepreva Jam Merzit Nga Demagogjija Dhe Prrallat E Njerzve Dhe Premtimet Ekota Kam Pervija Gjat Jetes Dhe Aktivitetit Tim Politik Ekombtarė Veq Hukmbje Kohe Konkrete Nuk Muk Arrihet Asgja Per Shkak Te Mentaliteteve Llafe Te Shumta Punė Pak Ose Hiq

lirik
04-02-08, 11:23
Pas Gjon Brerishes Vijn Firmat Euro Koha Selatin Novosela Firma Kelmendi E Isuf Ademaj Veton Surroi Ka Pas Edhe Te Tjer Disa Tze Parendesishem Por Nuk Po I Ceku Te Gjith Duke Epa Se Misiomnni Esht I Kotė Nuk Arrihet Me Rezultat
Me Doli Fjala Gjeniale E Sami Frasherit Kur Thoshte Ma Leht Behen Nji Gursht Pleshtatsh Bashk S E Nji Grusht Shqiptar
Duke E E Pas E Te Gjitha Misionet Jan Te Kota Dhe Qdo Gja Esht Humbje Kohe Jam Larguar Nga Kto Perpjekje Te Ksaj Ideje Q E Ekam Pas Ideal Me Vite Shum Heret Por Qe Nder Shqiptarė Nuk Realizohet Sepse Ne Gjakun E Kemi Te Tillė Per Te Mos U Bashkuar Kurr

lirik
04-02-08, 11:27
Perveq Te Metave Qe I Kemi Qe Jemi Shum Te Paaft Per Tu Organizuar Ka Edhe Inate Meskine Dhe Klane E Mednjemadhsi Shum Dmbeli Dhe Meglaomanizem
E Tmershme Esht Mbi Te Gjitha Mendjemahdsija Sidomos
Esht Epabesuushme Praktika Emdnejes Se Madhe Se Si Mund Te Duken
Disa Shqiptarė Kur Bėhen Dikushi
Mendjemadhsia Dhe Megalomanizmi Shkon Dei Ne Qiell Kjo Dukuri Nuk Esht Te Popujt Europian Mesa Kam Vrejt Deri Me Tani Ne Kontakte Me Popuj Dhe Kultura
Tjera As Te Gjermant A Ste Anglezt As Te Suedezt As Te Tjer Pouj Nuk Me Ka Ra Ne Sy Ky Mentalitet Mund Te Bisedosh Me Secilin Qe Don Pa Problem
Dhe Te Shtrosh Kekresa Pa Marr Para Sysh S E Qka Esht Ai Njeri Me Pozitė

lirik
04-02-08, 11:33
Nuk Ka Thėnė Kot I Gjakovsi Gjakovari Nama Ma Emadhe Hajt Bacė Tu Rrit Mendja
Kjo Dukuri Na Ka Marr Ne Qafė Me Shekuj

lirik
04-02-08, 17:29
Titulli: Si do tė ju dukej

--------------------------------------------------------------------------------

pėrshėndetje,

Ta zėmė se "pala e akuzuar" nė kėtė temė thotė:
"Dmth kush nuk mė jep pare nga xhepi i vet pėr t'm'i financuar qėllimet e mija, ėshtė tradhėtar i kombit, dhe nuk ėshtė patriot"!
Ose:
"Nėse mė jep tė holla mua, je patriot! Nėse nuk mė jep tė holla nuk je patriot, bile edhe sekretareshėn e ki shkinė"!
...
Poashtu, pseudovlera nuk ka vetėm nė muzikė, por ka edhe nė letėrsi, shumė bile... siq ka edhe nė politikė!


Gjithashtu nuk ėshtė parimore tė bazuarit nė pseudoparime.

Nė kėtė rast ėshtė mirė tė "pėrkujtohen" dy "gjysmėparime tė urta popullore" nga "ekonomia e tregut":
"Kurrkush nuk ka pare me gjujtė n'lloq"!
edhe:
Gjithēka varet "a e han pazari"!
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.


PANTA RHEI


NGANJIHER PO MENDOJ PSE SHKRUAN KONTRADIKTA DHE ANONIMITETE
DHE THUA SI TI QE SHKRUAN NE POEZI POEZIJA KA KUPTIM TJETER NDERSA DISKTUIMI I HAPUR KA QELLIM TJETER NE NJI ANė DELE THUA TE KENDOFT ZEMRA E TE LUMSHIN GISHTAT
ME QKA NENKUPTOJ SE VARGJET JAN TE MIRA NE ANEN TJETER DEL E THUA PSEUDOVLERA E PARA NE LLOQ NGA BEHGJET PACOLLI UN NUK KAM KERUAR DIREKT QE AI T EMI BOTOJ
VARGJET EDHE NESE KISHA MARR NGA DIKUSH SI AI KISHA MARR BORGJ HUA DERI SA TE SHITEN LIBRAT
MUA NUK ME QAHET KOKA FARE PER KTO BOTIME SE BOTOJ KUR TE DUA POR DUA TE TREGOJ SHPIRTIN E VOGEL TE NJERZVE RRENACAKRIN DHE DEMAGOGJIN QE SHEHSIN NE POPULL DUKE MASHTRUAR POPULLIN
NGA BEHGJET PACOLLI UN KAM KEKRUAR TAKIM POR JO VETEM DESHIRPJA TE TAKOHEM
NE PREZENCEN E DISSA INTELEKTUALVE
KOMPLET QELLIMI IM JETSOR ISHTE GJITHMONė BASHKIMI I FUQISė JO VETEM KOMBTARE POR EDHE EKONOMIKE
SIQ E SHPREHA DESHIRA IME ETAKIMIT ME PACOLLIN ISHTE SEPSE AI JEPTE INTERVISTA TE FORTA PATRIOTIKE NE GAZETė DHE PERVEQ ASAJ NE NA JAN MARR 60 HEKTARė TOKė PADREJTESISHT DHE KISHA DESHIR Q ETE NDERTOHEJ DIQKA ATY NE RAS SE ENXJERRIM TOKEN TONė Q E NA EMOREN SERBOQETNIKO KUMUNISTET
POR UN VETEM TESTOVA SEPSE SHPIRTIN E VOGEKL TE NJERZVE ENJOH SHUM HERET
POR DUA TE TREGOJ SE SA TE VEGJEL JAN SHPIERTAT E SA POMPOZ JAN NEPER GAZETA
BILE KY ZOTRI SDON TE BEHET EDHE PRESIDENT KOSOVE:
askush nuk ka pare me gjuajt ne lloq psedo vlera pseudoparime askush nuk te kupton ku po hudh e kah po hudh fjalė ekujt po ja hudh kto anonimitete

behgjet pacolli e te gjith te tjeret kurr mos te bashkohen qafen le ta thejn se nuk mvarem un nga buka etyre shqipütart nese duan le te prijn mbar♪7 e ne bashkim ne mos dashin paqin veten ne qafė nuk jam un shpetimtari i tyre zoti i ka ne dorė por ne po flasim hapur dhe drejt

behgjet pacolli disa vite ju ka vardis shqiptarve i ka shfrytzuar ne maskimum per pak pare epagesa te ulta ndersa shum shqiptarve ju esht vardis per para ai ka shit dru me gomarė dikur nga fshati ne qytet dhe me ndihmen e shqiptarve hyri ne at biznes sepse mori nga nji shqiptarė kredi hua ne shumė te madhe parashC rreth shtatqindmij doallar ather dhe hyri ne at biznes
asksuh nuk eka qliruar vetem ket botė gjithmon i ka ndihmuar dikush askush nuk ka nevoj te fryhet dhe te behet mendjemadh sepse pacoli nat e dit deren nuk ua ka lshuar atyre shqiptarve q edonte te merrte kredi nga ata dhe ja arriti me ndihmen e tyre pra te merremi vesh
dhe kjo zoti te dhasht qe thua un nuk ja kam shtri doren atij qellimi im ishte qe te organizoj
organizaten ete gjith shqiptarve pasanik n ebashkpunim dhe korddinim
ma teper ka qen ai qellim dhe ne forma mandej tjera te antarsohem si antar nderi ne at organizatė kordinuese emandej te depertoj bile mundisht paratė hua ndoshta do ti kisha kkeruar nga dikush tjeter .
UN KAM PARA PER TE BOTUAR LIBRA DHE DO TI BOTOJ LIBRI IM DO TE KUSHTON DHJET EURO PER NJERZIT NORMAL NDERSA PER PASANIKET NJIQIND EURO KJO ESHT TARIFA IME
NE LIBRIN TIM DO T E SHKRUAN HAPUR NJIQND EURO QMIMI PER PASANIKT
E VBLEJN APO JO NUK ME INTRESON DO TE JEM I PARI UN QE QES KET LIGJ
MJAFT ELODRUAN ATIN PASANIKT ATYRE DUHET MEJU QIT PAK SANKSIONE POPULLI
BILE EDHE NE DYQYNE UA KISHA DYFISHUAR BUKEN DHE QMIMET PERSE TE MOS PAGUAJN ATA MA SHUM DERI SA KAN PARA PER LUKSE TE PA FRE UN SECILIN ARTIKULL PER PASANIK DO TA KISHA SHTREJTUAR NDERSA PER SHTRESAT E POPULLIT NORMAL
DO TA KISHA BėRė QMIMIN PASANIKVE DUHET TE JU PREKT PAK RRUZA ESHPINES
LE TE PREKUN PAK NE TOKė S E SHUM LART PO FLUTUROJN

lirik
04-02-08, 18:33
Ja edhe biseda telefonike me gjon berishen BIZNISMEN I AMDH NE NDERTIMTARI
NE HAMBURG

ALO TELEFONI XHELAL FERIZI KTU

GJON BERISHA URDHRONI

XHELAL FERIZI I NDERUAR GJON UN QUHEM XHELAL FERIZI

GJON BERISHA PO URDHRONI ZOTRI XHELAL

XHELAL FERIZI NUK EDI NDOSHTA KENI NDEGJUAR APO NUK KENI NDEGJUAR PER MUA
UN JAM KRIJUES SHQIPTAR I VARGJEVE JETOJ NE GJERMANI MERREM ME SHKRIME KRYESIHT VARGJE SHKRUAJ NGANJIHER EDHE ARTIKUJ
UN KAM NDEGJUAR PER JUVE ZOTRI GJON E DI S EJENI NJI BIZNESMEN I SUKSESSHEM
DHE KENI ARRIT SHUM NE NDERTIMTARI SUKSESE TE MEDHA MUA ME INTRESON SI SHQIPTAR Q EJENI TE BEJM BASHK NJI TAKIM NJI PROJEKT ORGANIZIM
RRETH NJI INICIATIVE Q EMUA ME KA LIND NE KOKė DHE NUK ME LEN TE QETė DESHTA TE DI
MENDIMIN TUAJ DHE KAM DESHIRR TE KEM NJI BASHKPUNIM ME BIZNESMENT
NE KET DREJTIM

GJON BERISHA URDHRONI XHELAL PO JU NDEGJOJ EMGJITHSE NUK KAM NDEGJUAR PER EMRIN TUAJ

XHELAL FERIZI ; NE RREGULL NUK JAM SHUM I NJOHUR POR NE INTERNET MUND TE GJENI PUNIME TE MIAT VARGJE NE JETEN TIME KAM NJI NUMER SHUM TE MADH VERGJESH QE KAM SHKRUAR POR KAM EDHE SHUM NE DORSHKRIME TE CILAT JAM I INTRESUAR TI BOTOJ

GJON BERISHA : SHUM BUKUR DO TE SHIKOJ NE INTERNET SE QKA KENI SHKRUAR:

XHELAL FERIZI :MIRė I NDERUAR GJON LEXONI MEM KUJDES DHE SHIHNI VARGJET MANDEJ
FLASIM BASHK BISEDOJM SE PARI NE INTERNET ME GJENI NE KETO FAQE DHE FORUME

IA DHASH FORUMET SE KU MUND TE ME GJENė DHE I THASH I NDERUAR GJON JAM I INTRESUAR TE BISSEDOJ SHUM QKA ME TY UN JAM NJI NJERI QE SHQIPTARIZMI NUK ME LEN TE QETė NDOSHTA JAM I QUDITSHEM NE KET DREJTIM NUK ME LEN TE QETė QESHTJA KOMBTARE:

GJON BERISHA PO XHELAL EDHE VET JAM I TILLė DHE JAM ANGAZHUAR EDHE UN SHUM PER KET QESHTJE DIKURė:

XHELAL FERIZI I NDERUAR GJON KAM DESHIRė TE BISEDOJ NJI DIT KUR JU KENI KOHq GJER E GJAT PER QESHTJEN KOMBTARE DHE PER DISA PROBLEME QE MUA ME MUNDOJNė
DHE KAM VULLNET TE PASHTERSHEM TE VEPROJ E TE PUNOJ

GJON BERISHA ME THIRR KAH DITA ESHTUNE JAM MA I LIRė DHE BISEDOJM GJER E GJAT PER TE GJITHA


XHELAL FERIZI DITA ISHTE E HėNė KSHTU MA LA AFATIN E BISEDES DHE RAMė NE TAKORT

VAZHDON E VERTETA EBISEDES
DIALOGU GJON BERISHA XHELAL FERIZI

lirik
04-02-08, 18:34
Te Nderuar Lexues Ketu Do Te Keni Edhe Disa Biznesmen Tjer Me Te Cilet Bisedova Por Ma Vonė Do Te Jepen Detalet E Bisedave

>>{SpOnGeBoB}<<
04-02-08, 19:06
mua do t`me duket sevap ma i madhi i ndonji biznismeni me ta pague ty kursin me shkue me vizitue ndonji kurs te LAPSH ne Gjermani me msue ti shoq shqipen qysh shkruhet njihere mire... nese nuk ti jepin paret ti mbledhin njerezit e forumit e me post ti dergojme ty lirik poeti... ta falt Zoti shnetin ose je tu u paraqit me diskreditu emrin e Xhelal Ferizit. Nji poet qe shkrun qkarravina e nuk ja din vendin qkronjave ne rresht ku e kan vendin here ne midis te midisit... kjo eshte marre per ni poet me qkarravit llafe qe i quan poezi qe edhe fmija i klases katert i shkruan ma mire...

Normal qe nuk japin pare biznesmenat per qkarravina te shkrolave. Mos qkruaj hiq biseda ma shume se na ke knaq me poezit tua, vaji eshte ka na mberthen tanve ketu, qe njiqind here sun gjejsha passin me ja jep mu kyq prej dhimbjes vargjeve tua poetike edhe tragjikokomedike.

Preshevar
04-02-08, 20:46
Puna e poetit eshte si puna e muzikantit,.... "Ose je i lindur per muzikė, ose Jo" Eshte diqka qe nuk mėsohet, por lind me tė.

Nese i lexojm vargjėt e Z. Xhelal Ferizit e vėrejm, qe ky njeri eshte prej muzikanteve te lindur, i shendrruar ne nje Poet !

Po t'kisha qen Biznes-man, apo i pasur, s'kisha ezitue per asnje moment qe ti ndihmoj Lirikut, por per fat t'keq temin dhe t'Lirikut, s'jam.


Lutem qe endrra e tij te plotsohet sa me shpejt,... nuk duhet te deshpron ! Duhet te luftoj deri ne frymarrjen e fundit, nėse vėrtet don !!!!

"Kur duam, mundem"
Suksese !

lirik
04-02-08, 20:57
Kur mė tėrheqė vrejtjen ndonji akademik apo intelektual nė mėnyrė dinjitoze
un e pranoj gabimin pėr diqka
, por kur dalin barij tė fshatit e mundohen tė hyjnė nė punė tė mėdha si ky spongegbob
qė flet nji gjuhė krokodili
dhe nji gjuhė sikur ta kishte opingen numėr 80 nė gojė me pleh fshataresk
duke punuar punė fshati si i pa sjhkollė
dhe pėrzihet nė punė krijimtarie intelektuali krijuesi duhet tė kapė kokėn nė duar.
Ky njeri maskė ordinere qė mė fyen nė kėt mėnyrė brutale dhe nuk din as dy rreshta poezije as dy koncepte ti krijoj as ti kuptoj per shkak te vjamit ne kokė dhe pengesave ne tallamus
dhe flet gjuhen e sokakut t e ali bungut
doli tė thot diqka kunder xhelal ferizit.
Deri tash kur nuk ra fjala per behgjet pacollin heshti dhe nuk tha gjė per vargjet
e kam vrejt kėt dukuri
gjat gjith jetes time
edhe kur merresha me veprimtari atdhetare.
Kur bėja ndonjė pauzė dhe nuk aktivizohesha pėr shembull ne organizime apo ne aktivitete kombtare apo ne organizime manifestimesh ne diasporė mijt heshtnin
sa filloja aktivitetin delnin prej birave dhe fillonin te lodrojnė tė pengojnė
shum paska pasė hasmi rrogtarė aman qfar katastrofe.
Dhe kush na paska dalė ky far mashallahu ky qė don tė mė dėrgoj nė kurs mua
ky far beshareti anaöfabet pacollist i gjuhes
katastrofė e gjallė mbi dhe
haj ruana zot prej analfabetave te behgjet pacollit.
Po thonė s e pacolli ka ble shum njerz nė kosovė dis a njerz tė pa kurriz e po don me i kthye kah kibla moskė
do njerz qe jan vetėm mish me sy .
Sigurisht po se ai qė ka mendė nė kokė ne dit te sodit nuk kthehet kah moska
se drejtimi i shqiptarve shkon kah perendimi.
Heu more xhelal ferizi sa hasmin e shqiptarve e pe me sy nė jeten tėnde

lirik
04-02-08, 21:12
O Preshevari Ti Qė Ke Allahun Ne Zemer E Fe E Dritė E Flet Te Drejten E Zotit
Enuk Ke Xhelozi Ne Shpirtė Por Flet Nga Pastertia E Shpirtit Por Mos Harro Se Bota Nuk Ishte E Njet Nga Pervoja Jetsore Me Ka Ra Te Provoj Edhe Njerz Qe Nga Inati Nxiheshin Un Nuk Dija I Shkreti Mendoja Se Jan Semurė Ose Kan
Haööe Probleme Por Kur Emerrja Vesh S E Nga Inati I Tharbt I Mykur
Nga Ndryshku Ne Gjak Nga Plehu Ne Shpirtė Nga Inati Meskin E Kapja Koken Ne Duar Te Gjith Nuk Ekan Shpirtin E Ndriquar Ishalla Po Shuhen E Po Shfarosen Nga Inati Zemėr Zhgjyrat Dhe Pastrohet Bota Nga Ata:
Me Kujtohet Kur Udbashat Ezi Ne Koosvė Nxirrnin Mllefin Mbi Mua Dh Me Kapnin Per Floksh Per S Elidhuri Deri Nga Dhjet Behehsin Si Qent E Me Thonin
At O Vargjet Ato Zhgarravinat Tua Qe Ti Llomotit Me To Dhe Me Binin Me Kokė Per Muri Me Rendesi Ishte Te Shihje Ftyrat Etyre Te Trishtuara Te Shprishura
Syt Etyre Te Qartur Nga Inati Shkumbonin Dhe Urrenin Deri Ne Vuajtje Patriotizmin Tim Aty Ekam Kuptuar S E Ka Shqipfols Ma I Zi Se Serbi
Por I Madhi Zot Nuk Deshti Qe Un Te Mbes Ne Duarte Tyre Edhe Pse Shum He Rmu Kercnuan E Pse Vetem Pse Ekam Dasht Atdheun Tim Per Ket Arsye Pra
Qfar Poshtersie Qfar Ftyrash Kriminale Kissha Dashtė Te Di Ku Jan Tash Ata Inspektor Qe Ishin Ne Sherbim Te Serbit Ku Jan Ata Shqipfolsa Qe Maltretuan Lirikun Deri Ne Temrr A Mos Jan Me Pseudonime Neper Forume Apo Jan Duke Thanė Ne Popull Ne Kemi Ndihmuar Keshtu Kish Pas Thanė Edhe Sylejman Arifi E Faruk Mehmeti Dy Inspektor Te Sigurimit Shteror Ne Mitrovic Ne Bvvitin 1981tmerri I Mitrovices E Rrahim Melenica Polici Qe Rrahte Shqiptar Deri Ne Tmerr Ju Kish Pas Thanė Ne Nji Dasem Disį Injorantve Ne Kemi Ndihmuar
Sigurisht Kan Ndihmuar Por Jo Shqiptar Por Serbin Po I Vijn Tash Fjalt Ne Vesh Xhelal Ferizit Lirikut Po Duan Shum Kushi Ta Shpetoioj Prapanicen Thue S E Nuk Jan Gjall Deshmitart Thue S E Nuk Flet Fjala E Germa
Rreziku Ma Imadh Na Ka Ardh Gjithmonė Nga Shqipfolsat Kutpohet Edhe Nga Armiku Por Shqipfolsa Kish Pasė Shum Aman Medet Oj Tokė Shqiptare

lirik
04-02-08, 21:21
Titulli: AW: Titulli: Si do tė ju dukej

--------------------------------------------------------------------------------

O Preshevari Ti Qė Ke Allahun Ne Zemer E Fe E Dritė
E Flet Te Drejten E Zotit
E nuk Ke Xhelozi Ne Shpirtė Por Flet Nga Pastertia E Shpirtit
Por Mos Harro Se Bota Nuk Ishte E NjeJt
Nga Pervoja Jetsore Me Ka Ra Te Provoj Edhe Njerz Qe Nga Inati Nxiheshin
Un Nuk Dija I Shkreti Mendoja Se Jan Semurė Ose Kan
Probleme
Por Kur E merrja Vesh S E Nga Inati I Tharbt I Mykur NE SHPIRTė E KAN
Nga Ndryshku Ne Gjak
Nga Plehu Ne Shpirtė Nga Inati Meskin
E Kapja Koken Ne Duar
Te Gjith Nuk E kan Shpirtin E Ndriquar
Ishalla Po Shuhen E Po Shfarosen Nga Inati Zemėr Zhgjyrat
Dhe Pastrohet Bota Nga Ata:
Me Kujtohet Kur Udbashat E zi Ne Koosvė Nxirrnin Mllefin Mbi Mua
Dh Me Kapnin Per Floksh Pėr S ė lidhuri Deri Nga Dhjet BėheShin Si Qent
E Me Thonin
AtO Vargjet Ato Zhgarravinat Tua
Qe Ti Llomotit Me To NUK DO TI BOTOSH
Dhe Me Binin Me Kokė Per Muri
Me Rendesi Ishte Te Shihje Ftyrat E tyre Te Trishtuara Te Shprishura
Sytė E tyre Te Qartur
Nga Inati Shkumbonin Dhe Urrenin Deri Ne Vuajtje Patriotizmin Tim
Aty E kam Kuptuar S E Ka Shqipfols Ma I Zi Se Serbi
Por I Madhi Zot Nuk Deshti Qė Un Te Mbes Ne Duart e Tyre
Edhe Pse Shum Her mu Kercnuan
E Pse
Vetem Pse Ekam Dasht Atdheun Tim Per Ket Arsye Pra
Qfar Poshtersie Qfar Ftyrash Kriminale Kisha Dashtė Te Di Ku Jan Tash Ata Inspektor Qe Ishin Ne Sherbim Te Serbit
Ku Jan Ata Shqipfolsa Qe Maltretuan Lirikun Deri Ne Temrr
A Mos Jan Me Pseudonime Neper Forume
Apo Jan Duke Thanė Ne Popull Ne Kemi Ndihmuar
Keshtu Kish Pas Thanė Edhe Sylejman Arifi E Faruk Mehmeti Dy Inspektor Te Sigurimit Shteror Ne Mitrovicė te kosoves
nė vitin 1981
Ata tmerri I Mitrovices E Rrahim Melenica Polici Qe Rrahte Shqiptarė Deri Ne Tmerr
Ju Kish Pas Thanė Ne Nji Dasem Disį Injorantve Ne Kemi Ndihmuar
Sigurisht Kan Ndihmuar Por Jo Shqiptarė Por Serbin
Po I Vijn Tash Fjalt Ne Vesh Xhelal Ferizit Lirikut
Po Duan Shum Kushi Ta Shpetoj Prapanicen Thue S E Nuk Jan Gjallė Deshmitart
Thue S E Nuk Flet Fjala E Germa
Rreziku Ma Imadh Na Ka Ardhė Gjithmonė Nga Shqipfolsat
Kutpohet
Edhe Nga Armiku Por Shqipfolsa Kish Pasė Shum Aman Medet Oj Tokė Shqiptare

Pupi
04-02-08, 21:33
Edhe unė prap e themė dhe pa hezituar (lėviz qerpkiku). Qė z. Xhalal Ferizi paska njė talent tė rrallė qė s'ėshtė dukur sa kohė nė mjediset shqiptarofolėse.
Se aralinjėt i shtin, kan vesht plot lesh mos tė ju duket kushedi se sa z. Ferizi. Ju vazhdoni me krijimtarin t'uaj letrare duke mbushur boshėllokun qė decenieve tė fundit mungon nė krijimtarin letrare mbarėkombėtare!
RTV21
Lexova njė ditė qė “Instituti Albanalogjik i Prishtinės gjatė vitit tė kaluar ėshtė pėrballur me varfėri tė madhe tė botimeve tė ndryshme shkencore si dhe me mungesė tė vazhdueshme tė pėrkrahjes institucionale”, ėshtė thenė nė promovimin e 15 botimeve qė ky institut i ka nx

Mungesa e mbėshtetjes institucionale nė zgjidhjen e shumė problemeve qė ka pasur, Instituti Albanologjik i Prishtinės vitin e kaluar, ka bėrė qė ky institucion tė jap fare pak prodhime shkencore. Drejtuesit e kėtij instituti e vlerėsuan vitin 2007 si njė prej mė tė vėshtirėve pėr kėtė institucion.
Ministri i Arsimit Shkencės e Teknologjisė,Enver Hoxhaj theksoi se prej tash ministria do tė jetė e pėrkushtuar ndaj fushės shkencore dhe botimeve qė dalin nga kjo fushė.
Sipas krijuesve botimi i 15 vėllimeve vitin qė lamė pas ka mbajtur gjallė veprimtarinė botuese nė Kosovė.
Nė kėto 15 botime tė Institutit Albanologjik pėrfshihen zhanre tė ndryshme letrare dhe shkencore.\01.02.08\
Tash le tė ndalemi e tė kujtohemi tė gjithė ēfar talentesh ka kėtu, e z.Ferizi padyshim do tė zėnte vendin e parė!

lirik
04-02-08, 21:49
Dhe o preshevarė ti qė tamam si burratethua fjalen dhe realitetin un jam duke luftuar deri ne frymen e fundit ne secilin forum dhe ne secilin organizim e ne secilin burg me sulmonin por kush ishin ata
dhe kush i nxiste por un nuk dorzohem asnjiher deri ne vdekje jo un jam i pashterrshem prandaj donin te me vrisnin armiqt ky ishte shkkau qe mi krijuan njimij kurtha qe veq i madhi zot e din si kam shpetuar
un jam shum besimtarė dhe shum besoj ne perendi kjo me ka ndihmuar gjat jetes time nga kurthat udbashe te zeza katrane shpirtzeza nga kriminelt qe me sulmonin pas shpine
me porosi bile edhe ishin te msuar se si eku t eme goditnin
por perendija ma dha trupin sportiv jam marr me sport dhe nuhatjen ekisha te fuqishme
se nji ordiner me sulmoj ne burg me gershanė tė gjata nga mbrapa e per te mos u ndje kishte zbathur kpucat vetem ne qorape vinte me gershanė ne dorė shum te gjata e te mbrehta pere me goditė nė
kokė por duke mbrojtur jeten time arrita ta mposhti dhe duke u peprjekur te ja nxjerri gershant nga dora polixcet me kapnin mua por jo ate dhe per fat ne tollovi e siper nderhyn disa te burgosur q e kishin smpati te madhe per mua ai ordiner qe deshti te me therr mua ka sakatosur me shufra metalike mbi tridhjet shqiptar pas shpine ndersa nji e ka mbyt me thikė djal te hastretit shum
djal i urtė vetem pse ishte patriot ndersa gjavit morinen qe u vra ne maqedoni tash s e fundi luftar i uqk s e ka pas goditur me shufer metalike nga mbrapa ne kokė spese gjavit morinen ne at kohė e zuurrente shum sigurimi i shtetit jugosllav ja me qfar ordinersh ishte ather e lidhur udb ja q evriste shqiptar edhe neper perendim ajo ishte elidhur me ordinert dhe kriminelt ma te zi te tokes
qe vriste shqiptar q e perhapnin driten patriotike
ne shenjester ishte edhe liriku juaj qė ėsht antarė i juaj ne faqen dardania ktu dhe esht gjallė ndersa shokun tim ma te mirin shkrimtarė talent prozatorė tioricient evranė ne burg udba ordinere qetnike
qe te hante per se gjalli qe hnate mish shqiptari
ashtu e vranė edhe enevr hadrin ne diasporė evran jusuf gervallen evranė musa hotin ne belgjikė sekretarin eshkolles time dhe verpimtarin enjohur patriot q emua mem mbrojti aq shum dikur kur isha nxėnės ne shkollė sepse dinte mirė se qfar brumi jam edhe ai patriot i flakt ishte
por ne tash pas shpalljes s epavarsis ne kosovė do te kekerojm ma shum mbrojtje nga shteti yne
se ather nuk ksihim shtet q e n a mbronte regjimi i shqiperis ishte po ashtu komunist ndersa sot kan ndryshuar punet
keshtu i kan vra njerzt e dituris keshtu e vranė edhe Ukshin hotin keshtu vrasin udba me ordinert e vet gjithmonė pas shpine ukshini ishte gjeniu mbi tokė e mbi dhe me kujtohet s eqfar provokimsh ja benin shqipfolsat ne burg sot gjallė jan shum te burgosur deshmitarė kur i ndjeri kish pas thanė thuaj xhelal ferizit aman kujdes shum kujdes se ne disa te burgosur jemi shum ne shenjester e shihte i shkreti se qqka i ndodhte per qdo dit
dhe vllau i tij afrimi qė kam kontaktuar ne gjermani me te
e kemi pas ket bisedė
medet qfar ferri kaluam
dhe kaloj populli shqiptarė masakra tmerre dhunime dhe millosheviqi mundohej te ja hjedh fajin shqiptarve
Shyqyr qe kaloj ai tmerr dhe po i jap nji porosi popullit tim punoni punoni dhe organizohuni se perndryshe prap do tejeni te dhunuar edhe ma zi ka mqe qen feri qe ju vjen punoni se perndryshe armiku ju shkelė prap se ne qka hoqem as nuk patem rini a sgzim as jetė vetem qe ju te gzoni liri dhe qetsi por kujdes armiku nese ju sheh te dobt te papun♪7 te perqarė ai ju kthehet prap ju shkelė dhe ua shktarron brezat edhe ma zi mos gaboni
mos i harroni tmeret qe perjetuun brezat per ju qe ju te gzoni liri mos e shkelni gjakun e deshmorve dhe njerzve qe vuajten dhe panė tmerre me sy burgjeve e kazamateve ish jugosllave

lirik
04-02-08, 21:58
Faleminderit pupi i nderuar pėr fjalen e bukur dhe tash gati po me mbushen syt me lot
po me kujtohet burgu dhe po e bėj nji krahasim ktu se nuk kam rrugė tjeter nuk mund te heshti ma se jam mbush mllef nga sulmuesit e prisht kur gardiant urdhronin te shkoj neper qelija te ftofta
gjoja se paskam thyerregullin eburguit un kundershtoja te mos shkoj por per fat edhe duisa te burgosur
thoonin nese dergoni xhelal ferizin edhe ne do te shkojm dhe nuk ua mbante se shum her
te burgosurit benin greva dhe mbeteshin makinerit pa punuar prodhimi ju ikte dhe silelshin rreth meje si qent ne shum ratse na ka shpetuar uniteti
Dua ta bej nji krahasim ktu S AHER PO DALIN SHQIPFOLSAT EPO E SULMOJN XHELAL FERIZIN NEPER FORUME PO DALIN PATRIOTAT E PO QESIN FLAK♪7 E SHQIPFOLSat po jesin me bisht nen kambė si shakat nuk po ju shitet ma keq i kan punt qebesa ju jan sosė dallaveret

lirik
04-02-08, 22:11
Liriku juaj ka vendos te mos hesht ma te dneruar lexues dhe liriku juaj sikur te kishte kushtet siq i ka kadarea dhe qetsinė e perkrahjen sikur t eme lenin te qetė ne burg te shkruaj e te mos me krijonin skena eprapaskena e shqetsime per sa vite me radhė sot vepprat emia do te ishin tjeter kund
un e kuptoj armikun dhe kundershtarin tonė por nuk i kutpj shpirtat evegjel shqipfolsat
behgjet pacollat e kta far qjefllijsh jan lindur qe te sponzirizojn tallavat por kurr jo vlerate verteta
a e shini qe jemi populli ma i paorganizuar ne botė s easnji biznesmeni nuk i shihet hajri me qit vlera ne dritė shppenzojn miiona pa lidhje neper kazino te huaja shkojn neper shtete neper sheti shpenzójn shumma prrallore neper hotele shiheni popullin emjerė s esi vuan ne varfri e papunsi
un nuk dua te ua shoh bojen dhe as nuk dua qe secili ti sponzorizoj vargjet e mia un i rregulloj bvet kto punė vetem deshta te ua gjevshi masken etyre dhe te ua tregoj shpirtin evogel dhe rrenacakrinė e tyre pseudo patriotike kus husm prej tyre nuk ju flasin femijt asnji fjal shqip“
liriku juaj e ruajti me xhelozi gjuhen shqipe dhe dashurin ndaj vargut i ikur ne dhe te huaj me shum mundime dhe ketu ku jam ne shtetin e huaj kam mundur edhe un te marr shtetsi te huaj ete kthehem te asimilohem siq po bejn shum ktu qe nuk te lenin me adrdh as te fjala prej patriotizmit te madh qe kishin ata shkatrruan qdo gj♪7 ktu organizimin muziken shqipe artin na vranė na shpartalluan sot fmijte tanė nuk kan shoqeri muzikore as gruope recituese se ata i shkatrruan vodhen fonde vodhen klubin bė njimij tezeza liriku juaj jo i paste r do te hyj ne dhe e ha mishin tim me dhemb por nuk e vjedhi kurr popullin tim ket veprim e ben veq tradhtari e hajduti krimineli prandaj un nuk kam para sot se nuk kam vjedhur popullin tim
dhe ne qoftese hajnat quhen burra te mirė at'her vaj halli per popullin shqiptarė
u pa tash puna se sa hajnat na dolen

natyra
04-02-08, 23:03
..sa ke armiq dije veten dhe me te fort,o miku im, Ti per armiq je i mesuar o shqiptar,keshtuqe mos ua merr ne dore disa analfabetave,qe shkallavitin forumin,dhe kinse gjein rastin per tu shfrenosur mbi vargjet tua legjendare...

Se din se vargjet tuja kan vlere te madhe, per gjithe ate qe ndjehet shqiptar...perse brengosesh per sa shqipfolsit jen, qe nuk njohin as prindin e vet,se per komb mos t'flasim madje,gjithsesi ti nuk i perket kesaj kategorie qe t'humbasni kohen me ta/o!!!
Ps..keta nuk ia vlein as ti lexoni.

...ndaj, merru me ata/o qe ia vlein ne lexime, dhe qe din te ndajn sharpin prej sheqerit...flm,

Nderimet e mija Z.Xhelal Ferizi

nga mike e juaj
natyra

lirik
04-02-08, 23:34
Faleminderit Natyra Ti Je Nji Femer Shqiptare Me Plot Vyrtyte
Te Ka Falė Zoti Te Emncipuar Dhe Plot Kultur E Emancipim
Lum Familja Dhe Femijt E Burri Q E Te Kan
Ti Jep Kontribut Si Trimresh Malsore Shqiptare
Nuk E Kam Ndermend Un Te Devijoj Rrugen As Te Dorzohem Nga Askush As Qe Me Intreson Qka Llomotit Dikush Me Nis Sa Analfabeti E Badihavgjija Sillet Sokaqeve Q E Nuk Din Dy Fjal Me I Lidh Un As Q E Me Kruhet Veshi Per At Punė Nuk
Merrem Un Me Sakata E Me Gjithfar Lloj Neveritsash
Un Shikoj Punen Time Dhe Krijimtarin Time Se Qka Thonė Baterdistat
Ihaaa Un Nuk Mund Ta Drejtoj Boten Sa Qorr Qytyku Kalon Neper Trotoare Te Dynjasė
Bile Mekujtohet Dy Vet Kishin Shkruar Kah Kulla E Parisit Dhe Flisinin Ne Mes Vete Por Kishin Qenė Injorant Eshikonin Perpjet Dhe Nuk E Kuptonin
Dhe Ne Fund Than Sa Mir Qenka Me E Rrxue Se Nuk Kishin Haber Se Per Qka U Ndertu Ajo Apo Qfar Arti E Vlere Kishte Un Nuk Shqetsohem Nga Provokimet
Se Njerzt Qe Jan Provokatorė Dhe Ekan Ashtin E Semurė Veremin E Ashtit
Ata Nuk Ka Kuhs Qe I Sheron Jan Te Lindur Sakata

Te Pershendes Mikesha Ime Natyra Dhe Te Uroj Fat Ne Jetė Se Ti Nuk Je Si
Disa Fmera Q E Mshehen Pas Gardhi Por Je Trimrsh Eemancipuar Tamam Ilirjane
Me Traditė Rrnofsh Trimresh Shqiptare E Fjales Dhe E Penes

lirik
04-02-08, 23:43
Sot, 21:58 #52
lirik


Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 656 Titulli: AW: Titulli: Si do tė ju dukej

--------------------------------------------------------------------------------

Faleminderit pupi i nderuar pėr fjalen e bukur dhe tash gati po me mbushen syt me lot
po me kujtohet burgu dhe po e bėj nji krahasim ktu se nuk kam rrugė tjeter nuk mund te heshti ma se jam mbush mllef nga sulmuesit e prisht kur gardiant urdhronin te shkoj neper qelija te ftofta
gjoja se paskam thyerregullin eburguit un kundershtoja te mos shkoj por per fat edhe duisa te burgosur
thoonin nese dergoni xhelal ferizin edhe ne do te shkojm dhe nuk ua mbante se shum her
te burgosurit benin greva dhe mbeteshin makinerit pa punuar prodhimi ju ikte dhe silelshin rreth meje si qent ne shum ratse na ka shpetuar uniteti
Dua ta bej nji krahasim ktu S AHER PO DALIN SHQIPFOLSAT EPO E SULMOJN XHELAL FERIZIN NEPER FORUME PO DALIN PATRIOTAT E PO QESIN FLAK♪7 E SHQIPFOLSat po jesin me bisht nen kambė si shakat nuk po ju shitet ma keq i kan punt qebesa ju jan sosė dallaveret


lirik
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirik
Gjej mė shumė postime nga lirik
Shto lirik nė Listėn e Miqve

Sot, 22:11 #53
lirik


Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 656 Titulli: AW: Titulli: Si do tė ju dukej

--------------------------------------------------------------------------------

Liriku juaj ka vendos te mos hesht ma te nderuar lexues dhe liriku juaj sikur te kishte kushtet siq i ka kadarea
dhe qetsinė e perkrahjen
sikur t e me lenin te qetė ne burg kur isha te shkruaj
e te mos me krijonin skena e prapaskena e shqetsime
per sa vite me radhė sot vepprat e mia do te ishin tjeter kund
un e kuptoj armikun dhe kundershtarin tonė
por nuk i kuptoj shpirtat e vegjel shqipfolsat
behgjet pacollat e kta far qjefllijsh
jan lindur qė tė sponzorizojn tallavat
por kurr jo vlerat e verteta
a e shihni qe jemi populli ma i paorganizuar ne botė
s easnji biznesmeni nuk i shihet hajri asnji s kujtohet
me qit vlera ne dritė
shppenzojn miliona pa lidhje neper kazino te huaja
shkojn neper shtete per lukse
neper sheti
shpenzójn shumma prrallore
neper hotele
shiheni popullin i mjerė s e si vuan ne varfri e papunsi etnija shqiptare
un nuk dua te ua shoh bojen disave
dhe as nuk dua qe secili ti sponzorizoj vargjet e mia
un i rregulloj vet kto punė
vetem deshta te ua gjevshi masken e tyre dhe te ua tregoj shpirtin e vogel dhe rrenacakrinė e tyre pseudo patriotike
ku shum prej tyre nuk ju flasin fėmijt asnji fjalė shqip“
Liriku juaj e ruajti me xhelozi gjuhen shqipe dhe dashurinė ndaj vargut i ikur ne dhe te huaj
me shum mundime
dhe ketu ku jam ne shtetin e huaj kam mundur edhe un te marr shtetsi te huaj
ete kthehem te asimilohem
siq po bejn shum ktu
qe nuk te lenin me ardh as te fjala prej patriotizmit te madh qe kishin
ata shkatrruan qdo gjė ktu
organizimin muziken shqipe artin
na vranė na shpartalluan
sot fmijte tanė nuk kan shoqeri muzikore as grupe recituese
se ata i shkatrruan
vodhen fonde vodhen klubin bėN njimij te zeza
liriku juaj jo NUK BėRI KUR PISLLIQE
i paster do te hyj nė dhe
e ha mishin tim me dhemb por nuk e vjedhi kurr popullin tim
ket veprim e ben veq tradhtari e hajduti
krimineli
prandaj un nuk kam para sot
se nuk kam vjedhur popullin tim
dhe ne qoftese hajnat quhen burra te mirė
at'her vaj halli per popullin shqiptarė
u pa tash puna se sa hajnat na dolen

lirik
05-02-08, 10:31
Vargu nuk ėsht pėr krokodila

Shkruan autori xhelal ferizi shqiptarė nga mitrovica e kosoves

vargu nuk ėsht pėr krokodila
pėr tė pa ndjenja mizorė
vargu ėsht pė karajfila
nuk ėsht pėr puthadorė

nuk ėsht pėr rrogtarė tė armikut
nuk ėsht pėr zemrat qorre
nuk ėsht pėr shėrbtorė t 'metelikut
as pėr shpirta t' shartuar me vorre

Vargu ėsht pėr njeri
nuk ėsht pėr kanibal
nuk ėsht pėr tu mbjellė nė tradhti
por nė fushė nder lule e nė mal

vargu nuk ėsht pėr bizarė
nuk ėsht pėr akuj t' sibirit
por ėsht pėr shpirtgjerė dijetarė
me gjuhė e me gjak tė ilirit

vargu nuk ėsht pėr harbut
tė pa ndjenja perversa n' mėri
nuk ėsht per sherbtorė e hajdut
por pėr shpirta qė kan mirsi

autori njiqind pėrqind shqiptar xhelal ferizi

lirik
07-02-08, 01:18
Sepse Un Kam Kontribuar Mjaft
Edhe Ps E Per Atdhe Kurr Nuk Esht Mjaft
Por Dikur Edhe Lodhhet Njeriu
Nga Hallet E Jetes Dhe Kushteve Mizore
Tri Her U Denova Politikisht
Ne Vitin 1976 U Denova 60 Dit Kundervajtje
Per Fyerje Te Sistemit Monist
Dhe Disa Parollave Dhe Kq E Pedorimit Te Fo Tografis E Se Titos
E Disa Udhheqsve Jugosllav Isha Ather Shum I Ri:
Ne Vitin 1981 Isha I Denuar Si Organizatorė I Demostratave Te Te Atij Viti
Me Grupin E Shokve
Ishim Shum Persona Por T E Tjeret U Denuan Me Kundervajtje
Ndersa Ne 5 Persona U Denuam Me Burgim Te Gjatė Un Me Burg Te Rėndė
I Akuzuari I Parė Xhelal Ferizi ( Vjet E 6 Muaj Burg Tė Rėndė
Ujkan Zeneli 8 Vjet
Skdener Hajredini 7 E 6 Muaj
Sabit Veseli 7 Vjet
Dhe
Nazmi Shaqri 6 Vjet E 6 Muaj Kryesisht Ishim Studenta
Ndrsa Mua Ne Aktakuzė Me Shkruante Burg Tė Rendė
Un Nuk E Dija Pse
Vetem Mua Me Shkruante Burg Tė Rėndė
Dhe Me Kishin Perjashtuar Perjetsisht Pa Tė Drrejtė
Studimi
Tė Ma Tutjeshėm
Ne Gjith Teritorin E Ish Jugosllavis:
Kryetare E Komisionit T E Ketij Vendimi Nė Fakultetit Teknik Ne Mitrovicė
Ishte Luljeta Pula Profesoreshė E Kimisė Ne At Kohė Ne Fakultetin Teknik
Ne Mitrovicė
Te Tjerve Ne Komision Ua Kam Harru Emrat
Luljeta Pula Ma Vonė Paraqitej Kahdo Patriote E Flakt
Si Shum Tjerė Sot Qene Ne At Koh♪7 Mirė Edinim Kush Ishin E Far Malli Ishin Ata

Ja Perse Me Denuan Mua Me Burg Te Rendė
Sepse Un Njihesha Ne Qytet Dhe Rrethinė Si Perqeshs I Madh I Sistemit Tė Ish Bashkim Vllazrimit Ne Ish Jugosllavi
Qė E Quajsha Ather Ne Gjuhen Jugosllave Bratsvo Ubistvo
Vllazrim Dhe Vrasje I Bjen Ne Shqip
Kshtu Tallesha Un Neper Takime Te Ndryshme Dhe E Quaja Patriotizmin Socialist Jugosllav
Maskė Asimiluese
Pansllavizem Mjeshtri Per Asimilim Te Shqiptarve
Te Kombeve Tjera Sidomos Te Shqiptarve Dhe Kisha Te Drjet Pra
Kur Erdh Zdravko Qoliqi Kengtari Serb Ne Stadion Ne Mitrovicė Un Me Nji Grup Shojkesh Gjuaja Me Gurė Dhe Me Ndoqen Policia
Ku Me Kapen Dhe Me Quan N E Podrum Te Stacionit Vuajta Mjaft Dhe Aty
Un Veproja Ne Te Gjitha Menyrat Si Demaskues
Fyeja Personalitetet Shtetrore Ssitemin E Mykur Jugosllav
Dhe Qellimet Antishqiptare
Isha Per Nji Shqiperi Etnike Me Ideale
Spiunat Ua Qonin Fjalet Ne Vesh Udbashve
Se Flisja Ne Publik Gjithmonė E Din E Komplet Qyteti E Rrehtina Fshatrat
Si Neper Dasma Si Kudo
Prandaj Mu Hakmoren
Me Denuan Me Burg Te Rendė Si I Pa Papermirsueshėm Njeri :
Burg Te Rėndė Donte Te Thoshte Me Vi Te Kuqe Maltretim Te Herpashershėm
Pa Nderpre Sipas Rasteve
Trajtim Ndryshe Nga Te Tjeret:
Ne Gjygj Ne Vitin 1981 Pastaj Fyeva Rėnd Jugosllavinė
E Bashkim Vllazrimit Jemi Shqiptar Thash E Jo Jugosllav Se Kjo Paroll Kudo Brohoritej Ne Demostrata Ather Ne Dardaninė Tonė Dhe Ju Thash
Poshtė Ky Regjim Gjakatarė Antishqiptar ė Ju I Denoni Rinnė Per Nji Kkeres Shum Te Drejt Maskarej
Nuk Jeni Gjė Tjeter Vetem Fytyra Pansllaviste
Te Gjith Kshtu Ju Bertita
Me Za Te Lartė#
Plot Nervozitet
Dhe Piskamė E Me Urrejtje
Ju Keni Qellim Asimilimin E Kombit Shqiptarė
Nen Masken E Bashkim Vllazrimit E Patriotizmit Te Ashtuquajtur Socialist Jugosllav
Horra Ju Bertita
Ju Thash Shqipfolsa
Dhe Brohorita
Rrnoft Kosova E Pavarir Republikė Shqiptare
Ne Prezencen Eplot Policie Dhe Popullit E Gjygjit Tne Sallė Ne Vitin 1981
Ku Po Na Gjykonte Gjaksori Ismet Emra Eprokurori Kapllan Baruti
Ndersa Sipas Disa Informatave Sylejman Arifi Kishte Thanė Denojeni 15 Vjet Sepse Ky Njeri Me Urrente Mua Gjithmonė Ishte Inspektor Q E Kishe Inatin Me Mua
Ky Fundrrinė Gjat Kohė Shikohshim Shtremebr Neper Qytet
Keshtu Ishte E Ve Rteta E Procesit Te Gjykmiit Ne Mitrovicė
Ather Gazetat Serbe Zi E Terr Shkruanin Kunder Meje Si Nji Irredentist
I Madh Etj Ndersa Per Grupin Tonė Shkruajti Edhe Gazeta Rilindja E Asaj Kohe Me Kujtohet

Masakara ėsht Edhe Ai Tito Juaj Ju Thash Ne Gjygj Dhe Ju Te Gjith
Te Gjith Kan Menduar S E Do T Me Mbysin N E Burg
Sa Kan Qenė Prezent Ne Sallė Njerz Dhe Qanin Nga Mallengjimi E Dhimbja Per Ne E Pshtyva Kryatrin E Gjygjit Ismet Emren Kapllan Barutin Prokurorin '
E Tė Gjith Sherbtort Mizerabel Vegla Qorre Te Regjimit Ish Jugosllav
Isuf Mejzini Kapllan Baruti E Ismet Emra Njihen Ne Mitrovicė Si Njerz Te Poshter
Kasap Antishqiptarė
Mandej Rrahim Melenica Polici Q Eka Rrah Ma S E Tepermi Shqiptarė
E Ismet Gashi Gardian Burgu
Mandej Nga Inspektort Njiheshin Te Poshter
Sylejman Arifi Dhe Faruk Mehmeti
Ishin Edhe T E Tjeret Por Nuk E Di Qyteti I Njeh Ma Mirė
Mua Me Kan Kercnuar Po Thuejse Te Gjith Ata Inspektor Ma Ne Fund Kur Kam Dal Nga Burgu Hajdin Tahiri Inspektor I Sigurimit Me Ka Kercnuar Hapur
Me Ka Thanė Nes Eee Nuk Rri Urt Dhe Merem Prap Me Organizime Demostratash Apo Qfar Do Organizimesh Je I Likuiduar
Me Duket S Ehajdin Tahiri Sot Esht Dikund Ne Suedi Azil Politik Me Familje


Le Te Flasin Qytetart E Mitrovices Per Te Tjereėt
Ata Kan Perjetuar Nga Secili Diqka
Un Kaq Di Edi Se Nazmi Shaqirin Studentin E Shklelqyeshem
Ne Grupin Ton♪7 Ekan Rrah Zenullah Shala Inspektor I Njoftur Ne Mitrovicė Dhe Sylejman Arifi Aq Shum Sa Qe Ne N Menduam Se Ky Nuk Mbijeton Duart E Tyre Kan Qen Plot Gjak Te Nazmi Shaqirit Esa I Kan Pergjak Te Tjerė Edi Se Kur Me Merrnin Ne Pyetje Nga Burgu Ne Sigurim Asnjiher Nuk Mendoja S Ekthehem Gjallė Ne Burg
Para Derre Se Burgut Qendronin Njisia Speciale Serbe Dhe Para Ders Sesekretariatit Per Punė Te Mbrendshme
Me Automatik Ne Duar Kur Vija Aty Me Qellim Keristja Me Kpuc Dhe Qoja Koken Lart Qe Te Plasin Armiqt

Sa I Perket Inspektorve Te Kqi
Ka Pa Ssigurisht Edhe T E Tjer Pisa Por Ma Te Msheft
Le Te Deshmojn Edhe Tjer Qytetar Jo Vetem Un Edhe Ata Mjaft Kan Perjetu
Kshtu Ishte Viti I Madh I Nismes Se Madhe Te Liris Dhe Pavarsis
Ne Vitin 1981
Policia Ather Mezi Me Ka Nxjerr Prje Salles Se Gjygjit
Me Mė Que Ne Burg
Sepse Un Flisja Bertistsha Dhe Denoncoja Veprimet E Tyre Te Poshtra Kriminale

Te Pranishmit Ne Sallė Qanin
Dhe Ju Thash Mos Qani Se Shqiptari Duhet Te Kendoj
E Je O Te Qajė
Esht Nisė Kjo Perhajr Na Qoftė
Dhe Deri Ne Pavarsi Nuk Ndalet
Kto Ishin Fjalėt E Mia Ata'her
Ne Gjygj
Ne Vitin 1981 Ne Mitrovicė
Avokat I Imi Ishte Gjuran Demaj Avokat Shqiptar Nga Dibra
Avokat Ne At Kohė Ne Mitrovicė
E Bajram Kelmendi
Avokat I T E Tjerve Te Akuzuar
Dhe Disa Avokat Tjerė Shqiptarė Qe Na Mbronin
Sepse U Perfol Se Donin Te Mė Denonin Tremdbjdhjet
Vjet Por Avokati Ua Qiti Dokumentet Per Mua
Qe Me Kishin Lenduar Ma Parė Vet Udba E Zezė
Dhe Me Kishin Demtuar Ne Shendet
Kisha Dokumentin Nga Spitali Ku Ne Vitin 1976 Nga Pasojat E Trajtimit
Te Keq Nga Po Kjo Udb
Me Kishte Devijuar Ritmi I Punes S E Zemres
Dhe Kjo Ndikoj Ne Uljen E Denimit
Un Perdorja Ilaqe Ather Per Zemer
Edhe Ne Gjermani Kam Perdorė Ilaqe Shum Dhe Ma Mirė Jam Tash
Bajram Kelmendin E Kan Vra Siq E Dini E Vranė Serbt Gjat Lkuftes Bashk Me Dy Te Bijt E Vet Aq Pa Meshirshem I Kan Vra Sa Qe Ju Thoshin Te Bijve Mere Pushken E Vrane Baben E Bajramit I Kishin Pas Than♪7 Merre Pushken E Vraj Te
Bijt Por Ata Kishin Pas Thanė Nuk Mund Ta Bejm Ket Gjė Kshtu Tregonte Populli
Vaujtjet Eveta Ne Koosven Martire
Ja Pra Europ♪7 Kush Jan Fytrat E Serbve Karpatian Qe Ju Mashtruan Me Propaganda Treqind Vjet Edhe Ky Llomotitsi Berllog I Tyre Do T E Jet
Po E Rikujtoj Edhe Pak Kohen Ne Vitin 1981
Un Bertita Aty Dhe Shfryna Inatin Ne Te At Shtet Ne Gjygj
Qe Na E Pinte Gjakun Ne Shqiptarve
Ju Thash Ju Me Keni Prishė Ne Shendet
Rininė Zemren Ma Keni Shkatrruar
Qetnik E Qka Nuk Ju Thash
Dhe Pikrisht Per Ket Poshtrim U Hakmoren Keq Mbi Mua
I Ashtuqujtur I Bashkim Vllazrimi Qe Un E Shpotitsha Ather
Me Lloj Lloj Epitetesh Mashtrim Vllazrimi E Quaja
Dhe Te Gjith Hsoket Qeshnin Kur Un Shpotitja Ather Kur Ishim Te Ri Akoma Pa Ra Ne Burg Mne Kthetra Te Ksaj Kulqedre Antishqiptare
Heren E Tretė Jam Dėnuar Sepse Ne Librin E Sinan Hasanit
Qe E Hasa Ne Burgun E Mariborit
Me Titull Rrushi Ka Nisė Me U Pjekė
Me Ra Ne Sy Nji Thėnje E Tij Provokative
Kur Shkruante
Kosova Kurr Nuk Ka Qenė E Shqiperisė
Un Ma Laps Kimik Poshtė E Shkrova
Kosova Ka Qenė Dhe Do T E Jet Gjithmonė
E Shqiperisė
Dhe Disa Parolla Tjera Neper Libra Ne Burg
Athr Derisa Isha Ne Vujtje Te Denimit 8 Vjeqar E Mu Shtuan Mandej Edhe Tet Muaj Per Parolla
Prap Ne Gjygjin E Mariborit
Ne Burg Ku Ne Lexonim Doemthėnė Ishte Ligji I Cili Obligonte Gardiant
Me Sjell Libra Te Gjuhve Te Ndryshme
Neper Dhoma Burgu

Me Nji Karrocė I Sillnin Neper Koridor Dhe Ne Dhoma I Merrrnim I Lexonim Te Ndryshme Nacionalitetet E Ndryshme Ne Gjuh Te Ndryshme
Per Shkak Se Shteti Duhej Te Ruante Te Burgosurit
Se Me I Lanė Te Burgoosurit Pa Lexu
Ata Qarteshin Ma Keq Dhe Prisheshin
Ket Ligj E Garantonte Kushtetuta E Ish Jugosllavis
Dhe Secili Shtet Ne Botė E Ka Ket Ligj
Leximi Nuk Ndalohet Askund Ne Burgje Te Botes
Secili Burg Ka Biblteken E Vet
Me Ju Ofru Te Bugrosurve Libra Me Lexu
Ky ėsht Detyrim Botrorė I Te Gjitha Shteteve
Nuk Ishte Vetem Jugosllavia Nenshkruese E Ksaj Marrveshje Nderkombtare:
Deshmoi Xhelal Ferizi Ishi I Burgosur Politik I Vitit 1981 Ish Student
Ne Fakultetin Xehtaro Metalurgjik Dega Gjeologji Ne Mitrovicė
Krijues I Vargjeve Dhe Sportist Futbollist Nė Mitrovicė

Qe Nga Viti 1989 Me Qendrim Ne Gjermani Si I Ikur Ilegal Me Shum Mundime
Familje E Perndjekur Ne Tre Breza Pameshrshem Dhe Barbarisht

lirik
07-02-08, 01:36
ncncncncnc aman zot qka mban kjo tok!
ps..(marrja rrin e i zoti se len)
hm,sa me shum po jetojshe aqe me shum po mesojshe...e mbaj mend babgjyshin tem past ndjes,kur thojke bako me shum meson nga budalla se nga i menquri,keshtu qe mir eshte me njofte dhe budallen, e posaqerishte ne vende publike si punen e ketij fare Drejtesie,lool!

Tung dhe te fala shum nga Mixha Ram HAHAHAHHA

ps..pak humor per Drejtesin,pase e dashka humrin'a?!

__________________________________________________ _______________

Po ndalem ketu dhe me pak fjale, drejtuar Autorit te ndershem po Z.Xhelal Ferizit.
I nderuar Z.xhelal kerkoi ndjes,dhe dije se po me vie shum keqe,per qfare po te ndodhe!, nga njerez te pa cip,(SI GJITHNJE) si po e shen dhe ti vet.Besoi se dhe te gjithe ata/o qe lexoin keto skena te pa hamendta,po nga vet anetari shum i pa ndergjegjshem,ku dhe hyri ne mesin e vargjeve tua si shkarravaq,me fjale dhe me ironi te papar,me habiti fakti se si Stafi i ketij Forumi nuk ndermori as ni inciativ apo reagim ndaj ketij anetari?!vertet jam e befasuar shum!!!!se qka po te ndodhe me keto thika pas shpinde?! dhe si po ndodhin te njejta gjera? po ti me thoshe se shum mir po ndjehem ne ket Forum Drenusha..Ani te thash po me vjen shum mir per ty....me the qe jam shum i kenaqur me keta te Stafit se ishin shum te perpikt madje askush nuk po guxonte te fyej tjetrin me fjale se menihere,po e qitshin jashte,prap te thash po me vjen mir shum per ty ,me the hyn dhe ti e sjelli poezit tua aty se do i kesh ne vend te sigurt ku as ni Forum si ky nuk eshte.
mire te thash,une dua te regjistrohem vetem per t'lexuar poezit tua se kisha has ne to,po pa u regjistrua nuk me lejohej te shkoi me tutje per ti lexuar te gjitha,dhe u regjistrova,dalengadale kam kaluar neper disa tema te ndryshme,duke lexuar,ndonjeher dhe kam shkruar nga diqka sa per t'kaluar kohen si t'them,se per poezi se kisha ndermend te krijoi!
krejt kisha synimin mbi poezit e tua se si po shkoin?dhe nga te tjere anetar me intresojke shum se qfare sjellje po bejn ndaj ty!
.... per fat te keqe dhe une u gabova mbi temen tuaj qe shkrova hiqe pa u menduar,mir po ju me keni terhekur vrejtjen,e cila ishte plotesihste e drejt.
Dhe une menihere te kam kerkuar falje se ishte ni intepertim i gabuar nga une,dhe kjart e kam pranuar..kam kerkuar nga Moderatori Gladiatori qe ti fshin ato postime te mijat se jen te gabueshme,aty tek tema e autorit z.xhelal ferizi..nderkohe ai nuk ndermori as ni veprim ,e as qe me eshte pergjigjur te pakten me nje mesazh qe ban apo nuk ban!
nejse eshte detyre e tij,meqse une mendoi se ishte dashur te kryej kerkesen e kujt do anetari/res...
ketu di te Falinderoi Moderatoren Jesu...sa i perket anes time qka kam kerkuar nga ajo ka qen pun e kryer...ashtu si duhet te jete ni Moderatore apo Administrator/e i/e rregullt...meqse une kam then dhe ne nji tem dikund, qe me shum po jen aktive femrat....se sa ana e meshkujve,per fat te mire, kam ni keaqesi shum te madhe qe femra shqiptare ka ni talent te shquar ne gjitha rrethanat sot.
Faktikishte me vjen mire ne pergjithesi e kur shohe njerez te tille dhe te zgjuar,vertet kjo me jep nder...
e veqenarishte nderin dhe respektin kam sot ketu,(dhe ku do qe te jet) per te lartinn POETIN e shquar z.Xhelal Ferizin...te rrall, mund te jen njerzit si AI.
nga gjitha aspektet,sepse ka ni autoritet te larte dhe te moralshem njerzor ndaj gjithekujt......FLM
Po si thon, sa ke armiq je gjalle, e di se per ty keto nuk ta luajn as qerpikun,o i nderuar xhelal...se le per t'trazuar,asesi po ti ke kaluar periudha dhe me te veshtira,gjate gjithe jetes juaj, dhe s'te kan mundur,as udbashet e ishe, Jugosllavise!!!!!e jo po te mund ni kerkalec si puna e ketij fare marroqi,se shen qe ky qenka i ushqyer me turpin!!!!!dhe leshoja rrugen vellau im.
Ti nuk je ni njeri qe merresh me gjithkend,andaj vazhdo rrugen tende te krijimtarise...dhe mos lere vend armiqve antishqiptar, se ata keshtu duan te shfrytezoin rastin per t'keqperdorur krijimtarin e juaj te art po te letersise shqipe...per te cilen ke luftuar gjere me sot.Padyshim se heret a von mundi dhe dashuria yte e flakt per vendin dhe kombin shqiptar...do te dal ne drit ni dit.
Prandaj te pershendes ne aspektin ma dinjitoze qe ka nje femer shqipatre.
Po dhe moter shqiptare do jem per ty dhe gjithe at/o qe kan gjak shqiptari...do i konsideroi perhera...FLM
...pavaresishte se kush qka thot? une jam kjo qe jam,ndaj me te keqen kam qe ia them njeriut ata qka e meriton.Sepse? me pelqen shum realiteti...!!!

Siqerishte Drenusha
Me respekt te larte per Ty o i larte POET dhe gjithe fisin Ferizi...FLM
JA SE QKA SHKRUANTE NJI FORUMISTE PER MUA NE NJI FORUM TJETER KU DALIN VAZHDIMISHT SHQIPFOLSA E ME SULMOJN PA ASNJI SHKAK FORUMISTJA EHST ANTARE TASH E KTI FORUMI NESE DON LE TE DESHMOJ UN NUK THEM PA U DEKLARU AJO

KUDO QE DAL NEPER FORUME SHQIPFOLSAT ME NDJEKUN ME URDHER TE DIKUJT
MERRENI ME MEND A DO T EME BESONTE POPULLI SIKUR T EJU THOSHA QKA KAM VUAJTUR SIKUR TE MOS SHIHET ME SY PASKAQ VITESH DHE SHIHNI SI DALIN PA KURFAR ARSYE
SHQIPFOLSAT MERENI ME MEND QKA KAM HEQ PREJ GJAKSORVE ATHER Q EI NXISTE UDBA VAZHDIMISHT KUNDER MEJE EDHE KTA NEPER FORUME KUSH PO I NXITė
QFAR MOTIVI PO KAN KTA SHQIP PO SHPREHEN QKA PO JU BėJ VEQ KURPO DALIN ME KREJT
EGERSINė JA PRA BUINDUNI S E SA SHUM NJERZ TE PRISHT KISHTE MILETI JON NJI NUMER JO I VOGEL SI DUKET TOKA SHQIPTARE KERKON GJTHMONė ADEM JASHARA PER PASTRIMIN
E VIRUSVE ANTIKOMBTARė PROVOKATORė DHE QELBANIK MIKROBE QE SJELLIN SMUNDJE
NE TOKEN TONė SHQIPTARE JA PRA KSHTU EM NDOQEN MUA GJITH JETEN SARHOSHAT
NJI JET ME NDJEKJE NJERZISH TE PRISHT SHPIRTRISHT ORDINER SHIHENI BINDUNI VET

natyra
07-02-08, 03:13
hahahahahahahaha me fal po smujta pakesh >>{SpOnGeBoB}<<...............:biggrin:

kam frig se tu paska qkye goja lum intuita me kete te qeshure,te lumt more shqiptare se shum hijshem paske qeshur...kush te ka mesuar te qeshish kaq bukur bukuroshe? pa na thuaj allahile, ncncncncncn mir se po na mban kjo tok,nga keto marifete medet!

ps..po me vjen mire se paske dhe nje si veten,keshtu qe gjeni rastin te pergojni e te perqeshni njerez,posht larte,
pase keshtu ju shkuaka per shije,po a keni ndegjuar nga populli qe thon, i qeshuri te qesh,lol!

hajt shnet,dhe selam ju ban mixha ram,hm,

sinqerishte
natyra

natyra
07-02-08, 04:04
ncncncncnc aman zot qka mban kjo tok!
ps..(marrja rrin e i zoti se len)
hm,sa me shum po jetojshe aqe me shum po mesojshe...e mbaj mend babgjyshin tem past ndjes,kur thojke bako me shum meson nga budalla se nga i menquri,keshtu qe mir eshte me njofte dhe budallen, e posaqerishte ne vende publike si punen e ketij fare Drejtesie,lool!

Tung dhe te fala shum nga Mixha Ram HAHAHAHHA

ps..pak humor per Drejtesin,pase e dashka humrin'a?!

__________________________________________________ _______________

Po ndalem ketu dhe me pak fjale, drejtuar Autorit te ndershem po Z.Xhelal Ferizit.
I nderuar Z.xhelal kerkoi ndjes,dhe dije se po me vie shum keqe,per qfare po te ndodhe!, nga njerez te pa cip,(SI GJITHNJE) si po e shen dhe ti vet.Besoi se dhe te gjithe ata/o qe lexoin keto skena te pa hamendta,po nga vet anetari shum i pa ndergjegjshem,ku dhe hyri ne mesin e vargjeve tua si shkarravaq,me fjale dhe me ironi te papar,me habiti fakti se si Stafi i ketij Forumi nuk ndermori as ni inciativ apo reagim ndaj ketij anetari?!vertet jam e befasuar shum!!!!se qka po te ndodhe me keto thika pas shpinde?! dhe si po ndodhin te njejta gjera? po ti me thoshe se shum mir po ndjehem ne ket Forum Drenusha..Ani te thash po me vjen shum mir per ty....me the qe jam shum i kenaqur me keta te Stafit se ishin shum te perpikt madje askush nuk po guxonte te fyej tjetrin me fjale se menihere,po e qitshin jashte,prap te thash po me vjen mir shum per ty ,me the hyn dhe ti e sjelli poezit tua aty se do i kesh ne vend te sigurt ku as ni Forum si ky nuk eshte.
mire te thash,une dua te regjistrohem vetem per t'lexuar poezit tua se kisha has ne to,po pa u regjistrua nuk me lejohej te shkoi me tutje per ti lexuar te gjitha,dhe u regjistrova,dalengadale kam kaluar neper disa tema te ndryshme,duke lexuar,ndonjeher dhe kam shkruar nga diqka sa per t'kaluar kohen si t'them,se per poezi se kisha ndermend te krijoi!
krejt kisha synimin mbi poezit e tua se si po shkoin?dhe nga te tjere anetar me intresojke shum se qfare sjellje po bejn ndaj ty!
.... per fat te keqe dhe une u gabova mbi temen tuaj qe shkrova hiqe pa u menduar,mir po ju me keni terhekur vrejtjen,e cila ishte plotesihste e drejt.
Dhe une menihere te kam kerkuar falje se ishte ni intepertim i gabuar nga une,dhe kjart e kam pranuar..kam kerkuar nga Moderatori Gladiatori qe ti fshin ato postime te mijat se jen te gabueshme,aty tek tema e autorit z.xhelal ferizi..nderkohe ai nuk ndermori as ni veprim ,e as qe me eshte pergjigjur te pakten me nje mesazh qe ban apo nuk ban!
nejse eshte detyre e tij,meqse une mendoi se ishte dashur te kryej kerkesen e kujt do anetari/res...
ketu di te Falinderoi Moderatoren Jesu...sa i perket anes time qka kam kerkuar nga ajo ka qen pun e kryer...ashtu si duhet te jete ni Moderatore apo Administrator/e i/e rregullt...meqse une kam then dhe ne nji tem dikund, qe me shum po jen aktive femrat....se sa ana e meshkujve,per fat te mire, kam ni keaqesi shum te madhe qe femra shqiptare ka ni talent te shquar ne gjitha rrethanat sot.
Faktikishte me vjen mire ne pergjithesi e kur shohe njerez te tille dhe te zgjuar,vertet kjo me jep nder...
e veqenarishte nderin dhe respektin kam sot ketu,(dhe ku do qe te jet) per te lartinn POETIN e shquar z.Xhelal Ferizin...te rrall, mund te jen njerzit si AI.
nga gjitha aspektet,sepse ka ni autoritet te larte dhe te moralshem njerzor ndaj gjithekujt......FLM
Po si thon, sa ke armiq je gjalle, e di se per ty keto nuk ta luajn as qerpikun,o i nderuar xhelal...se le per t'trazuar,asesi po ti ke kaluar periudha dhe me te veshtira,gjate gjithe jetes juaj, dhe s'te kan mundur,as udbashet e ishe, Jugosllavise!!!!!e jo po te mund ni kerkalec si puna e ketij fare marroqi,se shen qe ky qenka i ushqyer me turpin!!!!!dhe leshoja rrugen vellau im.
Ti nuk je ni njeri qe merresh me gjithkend,andaj vazhdo rrugen tende te krijimtarise...dhe mos lere vend armiqve antishqiptar, se ata keshtu duan te shfrytezoin rastin per t'keqperdorur krijimtarin e juaj te art po te letersise shqipe...per te cilen ke luftuar gjere me sot.Padyshim se heret a von mundi dhe dashuria yte e flakt per vendin dhe kombin shqiptar...do te dal ne drit ni dit.
Prandaj te pershendes ne aspektin ma dinjitoze qe ka nje femer shqipatre.
Po dhe moter shqiptare do jem per ty dhe gjithe at/o qe kan gjak shqiptari...do i konsideroi perhera...FLM
...pavaresishte se kush qka thot? une jam kjo qe jam,ndaj me te keqen kam qe ia them njeriut ata qka e meriton.Sepse? me pelqen shum realiteti...!!!

Siqerishte Drenusha
Me respekt te larte per Ty o i larte POET dhe gjithe fisin Ferizi...FLM
JA SE QKA SHKRUANTE NJI FORUMISTE PER MUA NE NJI FORUM TJETER KU DALIN VAZHDIMISHT SHQIPFOLSA E ME SULMOJN PA ASNJI SHKAK FORUMISTJA EHST ANTARE TASH E KTI FORUMI NESE DON LE TE DESHMOJ UN NUK THEM PA U DEKLARU AJO

KUDO QE DAL NEPER FORUME SHQIPFOLSAT ME NDJEKUN ME URDHER TE DIKUJT
MERRENI ME MEND A DO T EME BESONTE POPULLI SIKUR T EJU THOSHA QKA KAM VUAJTUR SIKUR TE MOS SHIHET ME SY PASKAQ VITESH DHE SHIHNI SI DALIN PA KURFAR ARSYE
SHQIPFOLSAT MERENI ME MEND QKA KAM HEQ PREJ GJAKSORVE ATHER Q EI NXISTE UDBA VAZHDIMISHT KUNDER MEJE EDHE KTA NEPER FORUME KUSH PO I NXITė
QFAR MOTIVI PO KAN KTA SHQIP PO SHPREHEN QKA PO JU BėJ VEQ KURPO DALIN ME KREJT
EGERSINė JA PRA BUINDUNI S E SA SHUM NJERZ TE PRISHT KISHTE MILETI JON NJI NUMER JO I VOGEL SI DUKET TOKA SHQIPTARE KERKON GJTHMONė ADEM JASHARA PER PASTRIMIN
E VIRUSVE ANTIKOMBTARė PROVOKATORė DHE QELBANIK MIKROBE QE SJELLIN SMUNDJE
NE TOKEN TONė SHQIPTARE JA PRA KSHTU EM NDOQEN MUA GJITH JETEN SARHOSHAT
NJI JET ME NDJEKJE NJERZISH TE PRISHT SHPIRTRISHT ORDINER SHIHENI BINDUNI VET

Te pershendes miku im,te falemnderit shum per mundin dhe nderin qe keni bere per mua,nderimet dhe te mijat...per te lartin poet z.Xhelal Ferizi....Flm,
E pra une jam ajo qe kam shkruar,kete pjese qe keni hedhur ketu ne kete Forum Dardan, po nga ky Forum zemrashqiptare...natyrishte se kam bere ndryshime me pseodonim,ku nga atje kam pasur Drenusha kurse ketu ne ket Forum Dardania.de- jam me pseodonimin Natyra,sepse me pelqen edhe natyra shum,gje qe ia kam dhen nifar kuptimi,prej drenushe -natyra,do t'thot nderlidhen me ni lami dinjitoze,keshtuqe-natyra&drenusha.. siq e dim qe drenusha eshte nje kafshe e zgjuar e cila te mahnite me shkathtesin e saj, pra ajo jeton ne ni hapsire natyrore, afer bjeshkeve te larta Rugovase e cila krenohet me bukurit e natyres po te atij vendi te lashte iliriane....ndaj qdo gje qe eshte e krijuar nga Zoti kam simpati ndaj tyre,e veqanerishte per natyren...:)FLM

Gjithnje me respekt dhe nder
Bija shqiptare
Me pseodonimin natyra

pleshti
07-02-08, 05:29
Lirik e Natyre pse nuk po e jipni shifren e parave qe ju duhet, por grindeni e qirreni me te tjeret e skan te ndalur levdaratat tuaja per njeri tjetrin ne cdo forum ku shkruhet shqip?
Disi shum e quditshme me duket te mos gjindet nje sponzor aq me teper kur behet fjale per nje poet shqiptar qe penda te ndryshme neper forume e kan ngrit ne qiell, ku edhe penda e juaj Natyre nuk mungon.
Jam interesuar dhe kam gjet poezite e Lirikut qe ka nje vit qe qarkullojn neper cdo faqe shqiptare. Ka zera qe edhe jan munduar ta krahasojn me Gjergj Fishten e Lirikut pa u hamendur fare i tille i duket vetja.
Kam lexuar edhe shum nga poezite e tija, nuk me duket qe jan diqka te jashtezakonshme, shifet ne to malli, urrejtja, vujtja, dashuria, po a nuk jan keto ndjenja, pjes poezie te cdo poet?
Sa shani zerat qe ju kundershtojne, e dihet se neper forume shkruan kush do e jep mendimet si i mendon pse nuk e paraqitni shifren e parave qe ju duhen per te botuar keto poezi. Ndoshta edhe dikujt i rrjedhin parate nga gjepat e i hudh ne mundin apo me mir te themi ne perqartjet poetike te Lirikut.
Jeta nganjeher te qudit, por ju mos i perqudni vargjet qe per ironi poeti Lirik mundet me i kriju kudo qe sillet.

Pleshti DV.

lirik
07-02-08, 09:48
Nuk Na Duhet Sponzor Jo O Pleshti
Un Kam Dal Ne Popull Vetem Te Tregoj Gjėra Qė Populli Duhet Ti Dij
Duhet Ta Dij Zemren Dhe Shpirtin E Vogel Te PAsanikut
Duhet Ta Dij ShkurTp pamsinė Dhe Egoizmin E tyre
Vogelsin Premtimet E RENAT Q E I BėJN
DuheT Ti Dij POPULLI Tė Gjitha Rrenat Dhe Madheshtitė E KOTA QE BEHEN
Ku Ata Mbahen Dhe Fryhen
Duhet Et Qirren Te Gjitha Maskat
E Njerzve TE ZBRAZT NE SHPIRT
Mjaft Ma Krijohen Kulte RRENACARE KA ARDH KOHA E KUALITETIT
KUALITETI DUHET TE KALOJ NEPER BIR TE GJITLPANES TASH I DUHET SHQIPTARVE NJI SITė DHE NJI SHOSHė
Nga J Hiqat E kiqta Nga Tallavat E Zuzart TE MOS KRIJOHEN ZOTA SE KJO E SHKATRROJ KOMBIN SHQIPTAR
Po Krjohen Legjenda Nga Gjithfar Lloj Vogelsire MIKROSKOPIKE
Qe Nuk E Ka Shpirtin As Sa TE MIZES AS SA TE MUSHKONJES
E Fryhet Neper Reklamime
Se Nuk Na Duhen Para Jo KEMI SHYQYR ZOTIT NUK KEN VJEDH KURR AS NUK KEMI MASHTRUE
JENA SHUM KRENAR UN DHE NATYRA QE KURR NUK KEMI VEJDH ASNJI CENT POPULLIN TONė
JO QE BESA KURRR HIQ
Sa Per Lirikun Vinin Plot Njerz Qe Thirrnin Ne Telefon KTU NE DIASPOR ME KUJTOHET NJENIT JA PATA SHPETU PA JA MARR GJASHT FMI QYTETI SE NUK I KQYRTE SI DUHET UN E DIJ QFAR LUFTE KAM BA ME ATA MOSMIRNJOHSA
Aman Hajde Me Perkthe Aman Hajde Ne Komunė
Aman Hajde Te Avokati
AMAN HAJDE NE PSITAL SE NUK PO MARR VESH QIAK KA ME U OPERIU PREJ VESHVE
AMAN HAJDE PER KE T LETER AMANA HAJDE PER AT LETER
AMAN HAJDE KTU E AMAN HAJDE ATJE PSE PO PO FLISNI PER LIRIKUN LIRIKU K SHUM PAK
E KA SHTRI DOREN KTI U NE KET RRETHIN KU JETOJ E DIJN TE GJITH SE NGA FJALA IME
DHE PARAQITJE IME MJAFTONTE VEQ NJNIJ SHIKIM I IMI DHE NJERZIT JEPNIN KONTRIBUTIN
ME PARA NDERSA TJERT KUR SHKONIN TE DERA PAK KUSH JU DELTE NE DERė HARAM JU QOFSHIN TE GJITH ATYRE Q E I MOREN LIRIKU NUK I BOTONTE VARGJET EVETA POR JA DHASH BUJAR BUKOSHIT NEJRZVE TE TIJ JA DORZOVA TAHIR AHMETIT NJIMIJ E PESQIND
MARJA DHE NUK ME LSHOJ KRUFAR VERTETIMI TAHIR AHMETI NGA STUBLLA E GJAKOVES
JA PRA PSE MEBTSHA UN PA PARA SE JEP PER STUDENTA JEP PER UNIVESRSITET JEP PER FUKAREH JEPR SHKOLLA JEP TRE PERQINDSH JEP ANDEJ EJEP KENDEJ JEP PER HASEN EJEP PER HYESEN DHE NA VININ ME FJAAL TE MDHA KUSH NUK JEP EHST TARDHTAR NDESA TRAHDTAR ATA ISHIN QE I SHPERDORONIN
JO BACO JO VEQ KAM DAL ME TREGU SE QKA PO BAHET NE TREG TE RRENAVE
Un Veq Sa Isha Martur I Shkreti NE FILLIM DHE NE PES TE MENGJSIT BINTE TELEFONI
PER SHERBIME TE NJERZVE DHE KURR NUK THASH NUK MUNDEM LE TE DEL VEQ NJI NJERI Q EI KAM THAN NUK MUNDEM ME TA KRY KET SHERBIM
QKA U BA TASH MUA PER NJI SHERBIM PO DOJN ME ME ME HANGER
JO ORE JO S ENUK ME DUHEN PARA DUHET TE DI HET SE SA TE VOGEL JAN SHPIRTAT
KTU EHT KREJT HALLI KREJT QELLIMI
Se Per Ma ParE Te Mos Flasim
Se GjiTh Ne Sherbim Te Qdo Kujt Isha GJITH JETEN
Pa Pare Pa Kurfar Pagese
Bile Nji Far Hajvani E Pata Shpetuar Nga Kthimi I Sigurt Ne Kosovė QANTE PERJARGEJ
Vinte Te Un Qante E perqyrrej ME THOSHTE S ENE S E E KTHEJN E MARIN NE QAF♪7SE FAMILJA NUK KA BUK ME HANGER ISHTE KOHA EVESHTIR E MILLOSHEVIQIT
RRI MIR JARAN SE TE KTHEJN PO QKA NUK TE PYESIN FORT NJERZIT AS SHTETIT GJERMAN QE NA STREHOJ DHE DERI NE QIELL E FALEDNEROJ GJERMANIN PER VEPRAT MA HUMANITARE QE KA BA NE BOTė ZOTI KURR MOS E HUPT KET POPULL A SKET SHTET
NAT EDIT ZOTIT PER KET SHTET E KET POPULL I LUTEM Q EKA SHUMDRIT E CIVILIZIM E KULTURė
KY FAR DEMAGOGU
Me Kapte Per Qafe Me Quante Vlla QNATE PREJ GZIMI SE KISHTE QENė NE RREZIK KTHIMI S KSIHTE BA NJI PROBLEM DHE SHPIRTIIM EDIN QKA HOQI ME E SHPETU TU VRAPU UN POSHT ELART KRU FAMILJA IME KEKRONTE BUK NGA UN
Sepse Un Njihja Mir Gjermanishten Dhe Kudo Qe Shkoja Ne Insttitucione
Gjermane I Shpetoja Nga Krizat SE MARRE EHST ME THAN POR E DIJA QELSIN E GJUHES SI FLITET ME TA
Ai Qe Vrapova Aq Shum Mbas Ti E MVBBAS QINDRA TJERVE QKA ME THAN QKA TE JU THEM UN JUVE TASH JO HE N BURRA E GRA SE NUK PERMENDET PASH ZOTIN SE ASKUSH NUK KA LIND MBRET PREJ QIELLI QDO KUSH I KA NDIHMU DIKUJT PRANDAJ MOS NA QUANI KSHTU E ASHTU S ENUK BėN BILE UN ME KTA FAR BIZNESMENSH TJERA QELLIME KISHA PASHA BACEN
POR ME DJALLIN KUNGUJT NUK MBILLEN
Me Kujtohet Bile Nji Tjeter Qe SERVIL Afro Gjasht VJET ME RADH Ja Rregolloja Punt
JA KAM REGULLUAR ATIJ MOSMIRNJOHSI SOT ASNJIHER NUK MA QON TELEFONIN SE KA BA FIRMė U BA FIRMASH KCEB VA DRININ SHAJE KALIN KAN THAN POPULLI YNE FJALEN E URTė DIHET KJO
Ka Edhe Asi Qe I Dergoja Neper Firma E Ne Komune Per Dore
Si Bebat
Tash Kan Ba Firma E Nuk I Tho Merhaba A JE SI JE Lirikut
SHOKUN MA TE MIR TASH E KAM KOMPJUTERIN
Veq Po Dua Me Ja Tregu Shpirtin E Vogel Te Njerzve Lexuesit
Ktu E kam Hallin '
Se Nuk Po KeRkojm Pare
Kam Dal Me I Tregu Njerzve Se Sa Mikroskopik Esht Shpirti I Disa BaloNve Q E fryhen E Shpohen
Me Nji Therrė Te thjesht
Kam Dal Me I Than Popullit Mos U Mashtroni NE FALLTORSIN E SERVILVE
NE PO DISKUTOJM MORE KUSH NA E NDALON MUHABETIN ELIRė U KNAQEM MUHABET NE FAQEN DARDANIA FLAMINDERIT OJ FAQE DARDANAI QENA EMUNDSOVE KET MUHABET
PO ME DUKET SI NE KUVENDE
Sa Per Ata Njerz Q Eun I Kam Ndihmuar
Dhe As Vet Nuk E di Numrin E tyre S ENUK I KAM SHKRUA KURR I KA SHKRU ZOTI I QIELLIT
QKA TE THEM UN PER ATA Q EKURR NUK E QOJN TELEFONIN ASM E THIRR AS ME THAN SI JE
A QYSH JE SE TI MA SHPETOVE JETEN ME QITE NE BINARė TE JETES
JO MORE PREJ KAH PO JU VJEN KTYRE KY FAR MENTALITETI KCEVA DRININ SHAJE KALIN
JO MORE QSYSH KUR QENKA BA KSHTU BOTA KAQ MOSMIRNJOHESE
E Mua Nuk Me Intreson Fare Sepse Un Gjithqka Bej Bej Per Zotin E Qiellit
Per Zotin E Madh VEQ DESHTA TI TEGOJ POPULLIT MOS I BESONI GJITHKUJ
Nuk Bej Kurr Per Njeriun Asnjiher VE QPER ZOTIN
As Nuk Na Duhen Pare As Nuk Pranoj Sponzor Jo
Kam Dal Veq Me Ua Qit Panlat N E tokė DIS Shpirtave Te Vocerr
Aq Te Vocerr Sa Qe Nuk Emeritojn
At Emer Aq T Madh Ktu E sht Krejt Qellimi
SE PARET KEJT QKA PATEM ME TREPERQINDSH ME QKA PATEM KURSIME KOSOVS JA DHAM I KEMI NDIHMU EDHE FAMILJET POR ME SA U PA PUNA MERGIMTART VEQ PER TI MJEL I MBAJTEN SI LOPEN PER ASGJA TJETER DHE U KEPQERDOREN ME MILIONA PARE SE
JU DESHTEN DISA VE ME SHKU ME FORISTRADA EME RROSPIJA ME BA MASAZHE SE E KISHIN PAS REUMEN KISHIN PAS VUAJT SHUM GJYNAH PASHA BESEN

lirik
07-02-08, 10:47
Nuk Po E Levdojm Njeri Tjetrin O Pleshti Jo As Un As Natyra Por Natyra Doli Bur Permbi Burra Dhe Nuk Ju Tremb Syri Prej Qakajve Dhe Pergosjave Intrigantve

Dhe Pisave Qe Me Sulmonin Ne Forum Dhe Nuk Ju Tremb Syri Bile Po E Them S Ene Forume Ma Shum Me Kan Mbrojt Femrat S E Burrat Buurave Ju Rrnosfshin Mustaqet
Atyre Ju Kishte Hije Te Dalinpara Grave E Te Trgeojn Te Drejtene Zotit
Burrnin E Jo Te Heshtin Si Qyqet
Delnin Ne Pik Te Dites Spiun E Pisa E Intrigant Shqipfolsa Bile Natyren E Dh Ekercnuan Por K Saj Trimneshe Shqiptare As Syni Sju Tremb Prandaj E Quaj Heroin Malsore
Nuk Me Mbrojti Kjo Mua Jo As Nuk Kekron Kush Mbrjtjen E Xhelal Ferizit Lirikut
Natyra Esht 60 Ema Teper Vjeqe Dhe Me Evshtrisi Shkruan Ne Kompjuter Ka Probleme Shendetsore
Natyra Nuk E Mbron Lirikun Se Ju Ka Triullos Pak Ky Civilizimi I Sotshem Me Qokollata Natyra E Mbronė Te Drjeten E Zotit Veq Per Drejtesi
Ajo Po Lufton Se Ne Jet Te Daj Nuk Me Ka Ka Pa Por Si Duket Kultura U Shkri Humbi Burrnija E Humaniteti U Harrua Drejtesia E Zoti Dhe Fjala E Drejt U Harrua Gjithqka U Harrua Drjtesia Per Te Cilen Njerzit Dikur Vdisnin E Nuke Lshonin U Harrua Principi

Natyra Po O Mbron Principet Drejtesin E Zotit Se Asaj Aspak Nuk I Intreson
Kurgja Mbi Dhe Ne Na Ndan Oqeani Atlantik Ajo Ka Famlijen Evet Dhe Mun D Te Jet Nji Nanė Ose Nji Mote E Madhe Per Mua Nji 60 Ema Teper Vjeqare E Cila Vuan Nga Dhimbja E Syve Ndezja Eveshkave E Semundje Tjera Ajo Kishte Operacione Ne Spital Para Pak Ko He Ajo Me Mbrojti Per Shkak S Eu Bind Ne Drejtesi
Si Duket Kan Harruar Njerzit Qka Do Te Thot Drejtesi Prandaj Edhe Ka Rrezik Q E Bota Te Shembet E Te Mos I Gzojn Hajnat Milionat E Hajnis
Un Dhe Natyra Jemi Krenarė Q Enuk Jemi Hajna E Nuk Ekemi Mashtruar Askend Deri Me Sot As Nuk E Kemi Genjye Ktu Qendron Krenaria Jonė E Miqsia E Sinqert Me Ket Familje Ne Jem Tash Familjarisht Te Miqsuar Nga Larg Dhe Familjarisht
Do Te Shkojm E Do T Evijm Nese Esht Kysmet Me U Taku Ne Kosven E Lir Nuk E Di
A Hyn E Del Ti O Pleshti Me Ndoj Familje A Ke Ndoj Miqsi Un Per Vete Po
Kam Shku Ekam Ardh Me Shum Familje Hyrje Edalje Neper Qaj E Darka '
Shkojn Eg Dhe Gjermant Te Njeri Tjetri Shum Bile Bile Kta Shum Mir Po Ekalojshin Njeri Me Tjetrin Ndersa Kosova Me Sa E Pash Un E Kish Marr Rrokullisjen Drejt Shpirtit T E Akullit Nuk Di Per Qfar Arsye Por Atje Ma As Vllau Te Vllau Nuk Po Shkojke

lirik
07-02-08, 13:04
Po Pse Qanė

Autori Xhelal Ferizi

Po Pse Qanė Etni E Jonja
Pse Po E Derdhė Lotin Kjo Jetė
Se Shpirti I Vogel Sa Mushkonja
Sot Po Bėhet Mbret Mbi Mbret

Sot Kurorė Po ėsht Paraja
Fron Mbi Fron Po Rrin Dredhija
Puna Hiqe E Fjalt E Mdhaja
Prandaj Shkret Ka Mbetė Etnija

Mbete Shkret Shqipni Etnike
Se Per Ty Flet Demagogu
E Jo Zemra Ajo Qelike
Por Do Lepuj Me Mendė Gjogu

Per Ty Flet Ma Shum Falltori
Parelijtė Qė Po Blejnė Famė
Nė Skenė Po Tė Rrin Gjith Puthadori
Prandaj Motet T' Shkojnė Me Gjamė

Pėr Ty Hutat Kuvendojnė
Korbat Dalin Nė Vend Tė Parė
N' Qiell Shqiponjat Nuk T' Flutrojnė
Se Korilat T' Jan' Shtue N' Farė


Ja Si Tė Erdhen Kohra E Stinė
Me U Strukė Shqipet Poshtė Nder Pula
Si Sokol Si Gjeraqinė
Se Lejleku Po T'mbanė N 'vula

Autori Xhelal Ferizi Ne Mergim

lirik
07-02-08, 13:47
THONė ME LEHė KUR DEL ZAGARI

AUTORI XHELAL FERIZI

Thonė me lehė kur del zagari
vrap nuhatė mbi dushk e prroje
kahdo e nisė ai gjuetari
tue nuhatė n' gjithfar nevoje

ai merr erė nevojė ku ėsht krye
pėrmbas lepurit e glaces sė zogut
e nisė glacat me i perthye
kah ajo gjurma e strofullogut

ai veq pret po at fishkllimen
vesht i mbanė kah gjeutari
dredhanisht mbanė bisht e shpinen
me que gjah kah gospodari

me que gjah se ėsht rrogtarė
me nuhatė se e ka detyrė
me marrė erė se i thonė zagarė
me sjell gjah nė qdo menyrė

edhe kur nxen ndoj fllanzė kah prroni
leht nder dhamb duhet me e mbajtė
se ata vesh ja ngrehė padroni
fort e rreh se len me kjajtė

pse ky mish nuk han per veti
veq nuahtjes e gjella te lana
ah zagari i mjeri i shkreti
per shėrbim e polli nana

ai luan bisht e mandej struket
nė sy pėrvjedh zotninė e ti
ja lshin jargt per kore buke
tu u ciatė me servili

kshtu i puell nana do hafije
do zagarė shqipfolsa t' zi
qė nuhasin nė gjah etnije
veq pse i thot padroni i ti

veq pse i thot per me nuhatė
me gjurmue kah ka shqiptarė
per me e lpi ky nji gjellė n' pjatė
tu u pėrkulė nder gjuetarė

xhelal ferizi shqiptarė nga mitrovica e kosoves

legenda
11-02-08, 14:44
Z.Lirik,,,
besoj se eshte ne interesin e JUAJ,nese nuk jeni ne dijeni deri me tani,ky link me poshte:

http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=21685 (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=21685)


pra:

Lidhja e krijueseve dhe shkrimtareve shqiptar ne Gjermani
--------------------------------------------------------------------

se shpejti do te del edhe numri i pare i REVISTES ,nga kjo lidhje,ku te gjithe te interesuarit mund te publikojne punimet e tyre...


Revistė e re letrare, arti dhe kulture;

“ T i s i i m ė r g i m i t “
------------------------------

http://www.unus.cabanova.de/ (http://www.unus.cabanova.de/)

lirik
11-02-08, 14:55
Mė vjen keq e nderuara legenda PERBUZJA DHE MOHIMI JAN HIJET EMIA Qė Mė NDJEKUN DHE KJO PRAKTIKė DO Tė VAZHDOJ SIQ KA VAZHDUAR GJITH JETEN
Kėshtu rashė nė kontakt me nji far ragip ramaj i cili filloi te te lavdroj punimet emia e ku di un
thoshte fjal lavdruese nxjerrte revisten doruntina por jo e nderuara legenda jam me suar un me pemtime neper vite nuk jam dal kot ta vajtoj per shqiptarinė se qka eka gjetė nga mentaliteti i perbuzjes dhe anarkis harreses mendjemdhasisė megalomanis mohimit te vlerave sjelljeve indiferente dhe gjelozis.
KėSHT U SOLLEN GAZETAT ME MUA EDHE ATHER PARA LUFTE EDHE MBAS LUFTE EDHE
BIZNESMENT EDHE TE GJITH ME RADHė PREMTUES MBAS PREMTUESI DER SA TE TE JEN SHEKUJT JEMI MILET SHUM INTRESANT NE AKOMA NUK E MORE VESH TI ENNDERUARA LEGENDA SA TE JETOSH KE ME PA E ME NDEGJU QUDIRA
QUDIRA TJERA EDHE MA INTRESANTE JAN SE KA PLOT NJERZ QE ME THONIN QKA PO TE DUHEN SHKRIMET LEJ ATO PUNė MOS U MERR ME TO S KA KURGJA PREJ TYRE HA BUK E RRI
THONIN HIQU PRRALLAVE KAM EDHE SHUM TJERA PėR Tė THėNė POR NEJSE

lirik
11-02-08, 15:46
E nderuara legenda
i kuptoj qellimet tuaja fisnike dhe ndihmen e solidarittin qe tregoni me mua por ma mirė nuk po lajmrohem andej fare se mos po pjell gjelozi dikah e po me ndodh edhe ma zi se q e me ka
ndodh neper tjerat peprjekje te kota ma mirė po rri n shtepi timen ktu ku jam se provova mjaft
jam ngopur me fjalė boshe ma se miri per mua esht me ndejt ne shtepi
kjo esht zgjedhja ma e mirė per mua .
Ata qe thua ti e dijn shum mirė dhe jan te informuar per mua me njohin
e dijn jan te informuar
ndersa nji far katastrofe e gjallė tjeter
qe kishte lidhje me ta
para do kohe mu lajmrua ne telefon
dhe llomotiti diqka s e bashku me nji tjeter
q e po fryhen nė publik jashtzakonisht:
DO TE SHKRUAJ MA VONė PER DISA SJELLJE TE DISA NJERZVE SHPIRTMYKUR
DO TE VJEN KOHA EDHE PER ATO PERSHKRIME
NE VARGJET E MIA NUK PO QAJė KOT ME TITUJ

TRIDHJET VJET PO QANė LIRIKU

AUTORI XHELAL FERIZI

TRIDHJET VJET PO QANė LIRIKU'
TRIDHJET VJET MYKU TUE SHKELė
TRIDHJET VJET E NDOQI ARMIKU
TRIDHJET VJET S PO KA KAH DEL

TRIDHJET VJET E KAN PERBUZė
TRIDHJET VJET MOHUES GJELOZA
TRIDHJET VJET SI SHKRUMB E SHPUZė
E MBULOJ TRADHTARE BLOZA

TRIDHJET VJET BLOZA TRADHTARE
E MBULOJ ME PSHTYMė E HIJE
TRIDHJET VJET DHELPRAT BIZARE
JA KAN PSHTY VARGJE E DIJE

TRIDHJET VJET KTA SHKELė JA KAN
TRIDHJET VJET RRETHUE N' VI T# KUQE
TRIDHJET VJET DIELIN TU I NXANė
ME JA VYSHK VARGJET BURBUQE

TRIDHJET VJET LULET PO DNESIN
TIDHJET VJET VARGJET JAN MYKUR
GATI TE MEJRAT SA S S PO VDESIN
NGA GJELOZAT E QYRYKUR

AUTORI XHELAL FERIZI

NUK DUA TI THEM SHKAQET PSE NUK DUA TE PRONONCOHEM PER SHUM PADREJTESI
PER MOMENTIN
S PO FLAS E POR MA VONė DO T I SHKRUAJ TE GJITHA SJELLJET E SECILIT

NJIHER PER NJIHER
NUK JAM NE DISPONIM DHE NUK KAM
INTERESA TE FLAS SHUM TE SHOHIM MA VONė DHE DO TE HABITENI SE SI U PENGOVA
TRIDHJET VJET Q ETE MOAS DAL NE SIPERFAQE PRANDAJ JAM AUTOR I PANJOHUR
KJO NODH VETEM TE NE ASKUND TJETER

lirik
11-02-08, 18:35
Tridhjet Vjet Po Qanė Liriku

Autori Xhelal Ferizi

Tridhjet Vjet Po Qanė Liriku'
Tridhjet Vjet Myku Tue Shkelė
Tridhjet Vjet E Ndoqi Armiku
Tridhjet Vjet S' Po Ka Kah Del

Tridhjet Vjet E Kan Perbuzė
Tridhjet Vjet Mohues Gjeloza
Tridhjet Vjet Si Shkrumb E Shpuzė
E Mbuloj Tradhtare Bloza

Tridhjet Vjet Bloza Tradhtare
E Mbuloj Me Pshtymė E Hije
Tridhjet Vjet Dhelprat Bizare
Ja Kan Pshty Vargje E Dije

Tridhjet Vjet Kta Shkelė Ja Kan
Tridhjet Vjet Rrethue N' Vi T# Kuqe
Tridhjet Vjet Dielin Tu I Nxanė
Me Ja Vyshk Vargjet Burbuqe

Tridhjet Vjet Lulet Po Dnesin
Tidhjet Vjet Vargjet Jan Mykur
Gati Tė Mjerat Sa S' S' Po Vdesin
Nga Gjelozat E Qyrykur

Autori Xhelal Ferizi

Nuk Dua Ti Them Shkaqet Pse Nuk Dua Te Prononcohem Per Shum Padrejtesi
Per Momentin
S Po Flas E Por Ma Vonė Do T I Shkruaj Te Gjitha Sjelljet E Secilit

Njiher Per Njiher
Nuk Jam Ne Disponim Dhe Nuk Kam
Interesa Te Flas Shum Te Shohim Ma Vonė Dhe Do Te Habiteni Se Si U Pengova
Tridhjet Vjet Q Ete Moas Dal Ne Siperfaqe Prandaj Jam Autor I Panjohur
Kjo Nodh Vetem Te Ne Askund

lirik
11-02-08, 18:37
Ata kurr s m derguan tė fala
as pergzim as ftesė s' kan shkrue
VARGU IM TASH PORSI VALA
PERMBI TA KY KA ME U LSHUE
AUTORI LIRIKU

lirik
17-02-08, 09:50
E sa me trup thonė ėsht ngranė buka

xhelal ferizi autori lirik i vargjeve shqiptare

E sa me turp thonė ėsht ngranė buka
eh sa maskat jan dalė tė para
prandaj un me vargje u duka
se tradhti na u mbush ujvara

don me dalė ma i pari me dalė armiku
edhe tradhtari me lkurė vizllue
zgėrdheshtari e kozmetiku
qė n' teater del me blue

del n' teater e n' skenė kombtare
oh sa i mjerė ėsht ky lojtarė
qė e mashtron etninė shqiptare
e del ne skenė si bajraktarė

eh medet qanė mikrofoni
se q' po qajnė ah germa e fleta
kur ky del porsi demoni
me shitė famė neper gazeta

ftyra e tij nuk qeshė me zemer
buzėt i ka porsi llastiku
caku i ti ėsht me pasė emer
zoti i tij ėsht meteliku

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
28-02-08, 14:14
PARELIA

autori xhelal ferizi ne mergim

parelia rrin mbi kalė
nėpėr mjegull tue vrapue
ai lakminė kurrė nuk e ndalė
veq pėr pare jargt tu i vlue

por ai tjeter diell s' sheh vlere
as ndoj varg prej gjevahiri
pėr para ai hapė kratere
nuk qanė kokė per dhe iliri

errsirė me ra n' tokė e vullkane
ai veq paren e njeh si dritė
as s' njeh diell e as dritė hane
pėr nji lek vret perenditė

atijė kurrė s' ja sheh qerpikun
tu i lotue pėr atdhe
zot e e ka ai metelikun
i falet pares thue se ėsht fe

parelia s' njeh altarė
kishė gjami e njeh paranė
pėr para ai shet shqiptarė
gurė e druj nė dysh i ndanė

pėr para ai s' len mbi dhe
ndjenj as art as varg poeti
pėr para ai derdhė lot rrke
don para sa ka ujė deti

veq paraja veq paraja
ėsht parajsa e parelisė
i tij armik ėsht fukaraja
ai para i thot lirisė

babė e nėnė paranė e din
edhe i thot pares djalė e bi
varg as ndjenj ai kurr nuk pin
s' njehė lirikė as poezi

ai Si sheh as gurė edhe
ai mendon se edhe sytė e ballit
me para mundet me i ble
tokė e dhe e kokrra t' zallit

ai me ndon se edhe qielli
me para mbahet e hana
ai mendon se yjė e dielli
jan para he e shitoftė zana

ai mendon se sukė e koder
edhe bregu e bajraku
nuk jan tjeter veq nji loder
se n' para atij i ecė gjaku

parelija parelija
nuk njeh mik as nuk njeh vlla
atij pare i bėhet hieja
nėnė e babė i quan para

teze s njeh as dajė as nipa
para i quan ai gurė e dru
edhe rrema degė e pipa
ndoj ndjejnjė tjeter s' ka nė tru

PARE LIJA NUK NJEH LOT
SE PėR LOT E PėR QERPIK
TEJETER S' NJEH SAS N'STINė AS N' MOT
VEQ PARANė ME METELIK

sa pėr libėr ai se njeh fare
varg roman as ndoj lirikė
ai mendon se i blenė me pare
fe e kod ndjenJė e etikė

por me pare etika s 'blehet
as ajo ndjenja e thellsisė
akuj as det me pare s' kthehet
veq me varg tė dashurisė

se me pare s' blehet kultura
as e pasura dituria
shpirti me varg i lidhė shum ura
e jo paraja e koprracija
autori xhelal ferizi nė mėrgim

lirik
04-03-08, 03:21
Sa i pėrket gjon berishes ne hamburg un kam dėgjuar se ai ka nihmuar partinė social demokrate dhe i ka finnacuar nji liber MARK KRASNIQIT
Me gjonn bisediuam gjer e gjat ne telefon biseda te gjata telefonike
Gjoni mė tha s enderton vetem ne qytete te medha ne gjermani por jo ne qytete te vogla
Mė premtoi dhe mė tha edhe pse ka heq dorė dhe esht betuar se nuk do te kyqet ma ne kurfar aktivitetesh sepse ishte shum i zhgenjyer per ty xhelal me tha do tė bėj perjashtim sepse ti e diqka tjeter dhe un do i marr persiper financimin e vargjeve tua e librave tu te del ku te del
un i thahs se paratė do te ja kthej me kiste vetem le ta ma jep kontonumrin se para falas nuk dua
U gzova se u lidha me gjonin sepse un nuk bėj asnjieallime fetare i kam ndjenjat enjeta per te gjith shqiptart .
I thash gjonit se jam i zhgenjyer ne shum biznesmen se habitem me sjeljen e tyre me mendjemadhsinė etyre dhe ai me dha te drejt
iTREGOVA EDHE PER LETREN QE JA KAM DERGUAR BEHGJET PACOLLIT
i thash s eletra me esht kthyer prej nji sekretareshe serbe dhe jam pezmatuar shum nuk ekam dit
PO ME THA GJONI PO XHELAL BEGJET PACOOLLI NUJK EMSHEF KET FAKT AI PUBLIKISHT KA TREGUAR DHE ESHT KRENUAR SE SI NE NI HOTEL TE TIJ DIKUND NE ZVICER E KA SEKRETARESHEN SERBE.
Dhe un me gjon berishen bisedova afro gjasht muaj ne telefon hr mbas here
JA TRREGOVA pikpamjet dhe deshirat i thash se ma se tepermi digjem nga deshira per tė organizuar nji qender te fuqishme biznesmenėsh shqiptarė t♪7 cilėt do tė vepronin te organizuar me marrveshje
pa hile si vllezer se ku tė investonin
Ja tregova edhe hallet tona si familje endjekur ne breza rreth treqind vjet qysh nga koha e“ turkut
kur fisi im nuk kishte pranuar ti lante turkut liren tatimin dhe stergjyshi i kishte kundeshtuar me pushkė duke i ndjekur dhe plagosur disa aty te kulla
i tregova se ne secilin regjim ne kishim qen ne sy te keq dhe i thash s e mbas luftes se dyt botrore
babait tim i esht marrė shum tokė dhe dajve te mia qe ishin kaqak lufte te ikur ne turqi qe kishin luftuar kunder serbve
Shteti i ish jugosllavis i mori ato toka dhe ua hoqi me gjat na i plaqkiti jan rreth gjashtdhjet hektarė siq tregonte babai
babain e kishin burgosur dhe ja kishin shkatrruar tapijat.
UN I THASH GJONIT LEXOI VARGJET EMIA NEPER FORUME I TREGOVA SHUMQKA NGA EKALUARA SINQERISHT SIQ EKAM ZAKON DHE U GZOVA KUR ME PREMTOOJ NDIHMė
ME THA PASTAJ SE DO T EME LIDHTE ME NJERZ Tė FUQSHėM EDHE NE AMERIKė DHE BIZNESMEN TJERė DHE ME THA TI JE I AFT XHELAL E MERITON DHE QELLIMI YT ėSHT FISNIK

I thash se un per kso qellimesh nuk puno tani po qe nga vitet e rinisė i thash s eka mundesi qe ata tokė te marrim sepse esht e jona e babait tim e njerzve qe kan vuajtur nga regjimit jan fik e varfruar jan diskrriminuar burgosur dhe plaqkitur kemi vuajt me decenje neper izolime nga armiqt sot besoj se e kem pak hise ne atdheun tonė meqnese neper breza vuajtem
NE TE GJITHA BISEDAT PAJTOHESHIM SHKELQYESHEM DHE U GZOVA NGA KJO LIDHJE
un kisha deshirė te hy ne shi oqeri me biznesmen dhe i thash gjonit po qe se formohet kjo forcė e organizuar e perbashkt un nuk jam pasanik por do te deshiroja te jem antarė nderi
dhe te jem ne kontakt me ju
Ju duhet pastaj te HULUMTONI SEKSIONET E VENDET KU MUND TE INVESTONI
NE KOKEN TIME E KISHA PLANIN DHE QELLIMIN SE QKA MUND TE INVESTOHEJ POR EDHE NE TOKEN E BABAIT QE NA EMOREN E AKOMA NUK ESHT ZGJEDH PROBLEMI I ASAJ TOKE SEPSE SERBIANI KA PSHTKELL ME QELLIM QE TE JA HUMB FIJET TOKES PRANDAJ BABAIN EBURGOSI DHE JA MORI PASURINė NJIHER TOKEN PASTAJ NAPLANAT ME PARA E PASTAJ DUKATIN
TREQIND COPA DHEN E DHI LOP TLYEN MISER GRURė NE VITIN 1947 KU SERBIA I QONTE NE RUSI BYLMET ETLYEN E MA NE FUND EDHE MAKINERITė E DRITHIT
KEMI SHTEPI FAMILJE SHUM E PASUR ME SHUM TOKė EPASURI DHE KEMI PAS MAKINERITė E DRITHIT KU SHUM FSHATRA QE ATHER FSHININ DRTHIN ME KUAJ Nė LAMė E FSHININ TE NE

lirik
04-03-08, 09:24
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rilinda
panta_rhei, krejt pėrputhen k'to ēka i ke thanė, ama a nuk janė pare t'gjujtuna n'lloq edhe qato sponzorizimet e spoteve degjeneruese a?
Bile, bile... nėse bash e ka lexu letrėn z. Pacolli, e edhe ka konstatu qė shkrimet e autorit Xhelal Ferizi nuk po e meritojkan dritėn e botimit, a nuk ka mujt njė pėrgjigje me ia kthy kėtij tė fundit a?! Apo ndoshta edhe letėr e ngjyrė t'lapsit nuk ka ai me gjujt n'lloq?!


Shnet!


Unė nuk jam zėdhėnės i Pacollit, as i komunitetit tė biznesit...
...jam zėdhėnės i parimeve tė cilat personalisht mendoj se ėshtė mirė tė mbrohen...

Nė shekullin 21, nuk besoj se dikush do tė ndjehej mirė tė kthente pėrgjigje nė formėn "Zoti tė dhashtė"!

Privatisht vijnė momente shpesh kur njeriu thotė: "S'po du me u pėrgjigjė, paret qė i kam nuk t'i kam vjedhė ty, edhe bėj ēka t'du me to... nėse ke diēka kundėr meje, ndiqe rrugėn ligjore, ngrit padi nė gjyq, mos qit fjalė e mos mė fyej sokaqeve... pėrndryshe ishalla e merr Nobelin pėr letėrsi"!

Ti e din rilindė qė "mallin e mirė njerėzit nuk e lajnė me prek n'tokė, menjiher e blejnė"!
Pse nuk po e pėrkrah ti psh lirikun financiarisht... mjafton me ia ble nji "tastaturė" qė i ka shenjat e pikėsimit... qy

Kurrkush s't'ndal me bėrtitė "rroftė Shipnia etnike... unė jam patriot"... kjo nuk tė bėn domosdoshmėrisht as poet as patriot...
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.

Phanta Rhei i nderuar

Nuk ėsht se un imponohem apo dua tė qes kushte un kisha qėllime madhore jo vetėm pėr vargje por kisha edhe planet tjera mendoja se me shqiptarė mund tė bashkpunohet pėr shkak s ejemi nji popull flasim nji gjuhė.
E KAM VREJT NJI DUKURI SHUM INTRESANTE PIKRISHT NDAJ DėSHMORVE Tė KOMBIT USHTARVE Tė UQK S PRA LUFTARVE TE LIRIS NJERZVE TE SAKRIFICES TE BURGOSURVE
POLITIK NUK KA RRESPEKT MENTALITET KY SHUM KOB ZI DHE FATAL
ku shum ma teper rrespektohet nji njeri i i pa kurfar meritash ose bile edhe nji njeri qė ėsht i dėmshėm se sa ai qė mundohet me meremetu diqka me ndertu diqka pėr atdhe
Gjat gjith jetes time me shum pėrvojė ekam vrejt kėt qka nuk besoj se kjo dukuri ėsht edhe te popujt tjerė.
I KAM DėDJUAR SHPESHHER SHQIPTARTė E MI DUKE THėNė PSE ORE KSHTU PASKEMI QENė MPOPULLI VUJATUR I NAMUR ETJ SI NA I DERGOI ZOTI KTO VUAJTJE NEPER
HISTORI E SHEKUJ
ZOTI NUK I DERGON VUAJTJET POR NJERIU JA SHKAKTON VETES ME SJELLJET E TIJ:
Tė ndalemi ete shohim se si sillemi me mendjemadhsi eperbuzje ndaj njeri tjetrit e si sillemi me tė huajt.
Duke mohuar dhe shkelė njėri tjetrin kemi ardhė buzė gremines tė mos harrojm se si silemi ashtu i kemi punėt.
Ju thoni behgjet pacolli ka tė drejtė te veproj ashtu ka tė drejt tė mohoj po vetem tė mos harron as ai se nuk ka arrit vetėm deri aty ka marrė kredi borgj hua nga nji shqiptarė tjeter dhe ka filluar at biznes perndryshe sikur te mos ishte ai shqiptari tjeter ky do te ishte sot duke u sorollatė rrugve
BEHGJET PACOLI KEKROJ KAHDO PARA DERI SA E GJETI NJI SHQIPTARė DHE SHKOJ PASTAJ E MORI PUNEN NE RUSI POR FLITET S ENUK ISHTE KORRETK NE PAGESA TE PUNTORVE:
Nuk mund tė thoni se ai ka tė drejt tė sillet si tė don edhe qeveritart paskan pra tė drejt tė sillen si tė dun e ti thonė ti nuk do tė marrrėsh asnji tender nė kosovė thejsht pse nuk duam ta japim ne jemi qeveritarė e ti thonė u bėfsh mbret i pasurisė por ja qe ne nuk duam dhe pikė mos harroni se ka sa kohė qė pacolli sorollatet poshtė e lart se gjoja nuk po mund tė bėj asgjė pa ardh ne pushtet nuk po mund tė investoj ankohet s epo pėrbuzet e po mohohet bertet se ėsht patriot se ja don tė miren atdheut se don tė investoj por po pengohet nė fakt un nuk i besoj shum verzineve te tij edhe pse un
e di se perbuzja mohimi dhe megalomonaia jan ushqim neper shekuj te ne qysh nga koha e bajraktarizmave.
TE NE KAN MBETė MBETURINA TE MENTALITETEVE TE PERZIERA NGA KOHRAT E PERANDORIVE OSMANLIJVE BIZANTVE E TJER PUSHTUES E NDOSHTA EDHE TE VESEVE TONA TE LINDURA
NJI PREJ RREZIQEVE SHUM Tė MėDHA ėSHT MBAJTJA E KOKES TEPER LART MEDNJEMADHSIA DHE MOHIMI I VLERAVE
NGA MOTIVET E PERBUZJES DHE INATET GJELOZITė
SIKUR TI KISHIM INATET KAQ TE FORTA ME ARMIQT SHEKULLORė
Qė NA KAN SHKKATURA ME MILIONA TE ZEZA
KATASTROFALE E DHIMBJE E PADREJTESI.
NJERIU DUHET ME NDJE PAK PERGJEGJSI
SIKUR TE ISHTE ASHTU Tė VEPROJM SIPAS QEJFEVE DHE TARAFEVE BOTA DO T E PERMBYSEJ
KAN FILLUAR SHUM NJERZ GABIMISHT TE MENDOJN ATHER DO Tė DUHESHIM TE MENDONIM EDHE KSHTU
SHOHIM NJI FEMI NE RREZIK JETE DHE ECIM RRUGES TONė NU NDERMARRIM ASGJė OSE SHOHIM SHTEPINė E FIQUT DUKE U KALLUR DHE NUK LAJMROJM FARE SE QENKA E DREJT E JONJA TE SILLEMI SIPAS EGOIZMIT TONė
pO JU THEM SE EGOIZMI ėSHT NJI MYK DHE ASGJė TJETER Nė KėT JETė KEMI ARDHė PėR PERGJEGJSI DHE OBLIGIME E MORAL JO PER FUNDRRINAT E MYKUT EGOIZEM
MBI BAZAT E PERGJEGJSISė MBI BAZAT E KSAJ NDJENJE JETON NJERIU
DHE EKZISTON BOTA AKOMA KUR TE SHUHEN KTO NDJENJA SOCIALE SHPIRTRORE SHUHET EDHE BOTA SEPSE ASKUSH NUK ARRIN TE MBIJETOJ
PER QFAR ARSYESH EKZISTOJN LIGJET SOCIALE RREGULLAT EKATASTROFAVE HUMANITARE DHE NDJENJAT E PERGJEGJSIVE MORALE
NGA USH JU ERDHI E KAH JU VJEN KJO IDE Qė Tė MENDOHET VETEM PER VETE KJO ėSHT PAPERGJEGJSI
NE JEMI NJERZ EDHE KAFSHA QE NUK KA VETEDIJE MUNDOHET TA MBROJ KAFSHEN
E JO NJERIU ME VETEDIJE TE LOGJIKES

lirik
04-03-08, 09:36
Po sikur tė isha un nė qeveri e te ja bllokoja tėgjith tenderat pacollit ai do te bertiste deri ne kupė te qiellit dhe do tė thoshte pse pėr q arsye ja pra vetem pse pata qef ishte ky qef i imi apo jo.
JO I NDERUAR PANTA mos u nis kurr nga kto mendime e kti lloj te menduari ky i menduar ėsht
shum i pa pergjegjsi mesohuni me ndjenjen epergjegjsisė
SHIHENI SISE SI BOTA ERDHI TE NE NE KOSOVė DHE MBANTE PERGJEGJSI PER AT QKA NDODHTE HYNTE EDHE RREZIQEVE SEPSE ėSHT NDJENJA E PERGJEGJSISė AJO QE SHTYN NJERZIT T E MARRIN MASA PERNDRYSHE EDHE ATA MUND TE THONIN NUK DUAM TE NDERHYJM LE TE SHUHEN SERBT E SHQIPTART JA PRA SE DUHET NJI LLOJ EDUKIMI
PERGJEGJSIA ėSHT SENS NDJENJ INTUITė INSTIKT VETEDIJE NJERZORE E SHUMQKA TJETER QE LIDHET ME VLERAT MORALE DHE VLEREN E PERGJEGJSISė
Nuk mund tė thoni ashtu dhe te deklaroheni ashtu asksuh nuk po e fyen pacollin un jam i tillė pa
fakte nuk flas nuk kisha qellim vetem librat por deshiroja te jemi te organizuar deshoroja te jem i antarsuar ne at organizatė biznesi deshiroja te jem aktiv siq isha gjith jeten
Ju harroni se nga cili vit isha un aktiv per qeshtjen kombtare ndaluni dhe mendoni pak ne vitin 1976
kur un trajtohesha keq politikisht ne burg pra dhe periqeshin te me denonin me burg per rpopagandė.
Nė at kohė u tortrova aq shum sa qė pastaj nga te ftohurit e madh semundja me kaloi ne temperatur te fuqishme ne podrumet e pista te papastra dhe vetem kur e vrejten se mund te vdes e te ju mbes ne duar me leshuan me r arsyetimet etyre banale te poshtra si gjithmonė
qė ather mu ndrruar ritmi i punes se zemres dhe kam vuajt shum duke perdor ilaqe ne vitin 1976
ndejta tre muaj ne spital nga pasojat e ksaj torture dhe podrumeve plot nevoj♪7 e lagshti ku me kapi nji temperatur e hatashme qe nuk u hoq tre muaj dit qe as kali nuk do ta perballonte

lirik
04-03-08, 09:54
Pra un vetem deshta te jem aktiv si gjithmonė sepse jam i betuar aktiv me qenė gjith jeten sa te jetoj
Mos e arsyetoni pacollin i ndruar phanta rhei se ju arsyetoni nji veprim te keq nji edukim te keq
Nji njeri qe ka zemer patriotike nuk do te me mohonte mua kshtu as qellimin emadh te nji miljon e pesqindmij vargjeve shqiptare jo jo phanta rhei ekeni gabim .
Sjellja e ktyre biznesmenve qė bėjn zhurmė patriotike s me ka pėlqyer aspak,ju sikur mbroni ndjenjen e egoizmit egoizmi ėsht tmerri mbi dhe.
Nė JETEN TIME KAM PA NJERZ EGOIST QE ME KAN RRENQETHUR AI NUK DONTE TI KRYENTE KURFAR SHERBIMI ASKUJT DO T E THOSHTE NJERIU NE RREGULL NESE KY NUK DO TI THOSHTE GJITHKUJT ME KRYEJ PUNė KUR KY KISHTE NEVOJė
KAM PA NJERZ EDHE NE BURG QE NUK TA JEPNIN NJI CIGARE POR KUR MBETESHIN PA TO DELNIN E KERKONIN SI LYPSARė NUK DI SE ME QFAR EMRI TI QUAJ ATA NJERZ
NES ENUK DON ME DHANė ASGJė AS MOS KėRKO:
MOS E MBRONI I NDERUAR PHANTA RHEI KėT LLOJ QYQARIE KET LLOJ EGOIZMI SE KY ESHT KOB NJERZORė
NJERIU KA LINDė I LIDHUR PER TE GJITHA OBLIGIMEVE DHE DETYRIMEVE QE KA MORALI DHE VLERAT IDEALET PER SE JETOJMė
MOS E MBRONI PACOLLIN DHE FODULLėT TJERė SI AI SEPSE MBETENI ROB I KSAJ VETEDIJE
EGOSTE EGOISTI ESHT NJERI I PA VLERA PRANDAJ ASNJI LLOJ EGOISTI MOS E MBRONI :
UN E KAM VREJT SE PO ZHVILLOHET NJI LLOJ EGOIZMI
DHE RAPORTI VETEM MBI BAZAT E INTERESAVE
POR KJO DO TA SHKATRROJ SHOQERINė DERI NE SHUARJEN EMOTIVEVE TE JETES
SEPSE NJERIU SI QENJE NUK MUND TE JET EGOIST AS NUK KA GJASA TI NDERTOJ EGOIZMAT
E VET PASI QE NE SECILIN HAP KA NBEVOJė PER DIQKA
PAS I QE VET ZOTI E KA NDERTUAR JETEN ME KUSHTE
NJERZISė I PARAQITEN SHUM KUSHTE DHE OBLIGIME MORALE
E PERGJEGJSI DHE NUK GUXON TE KALOJ PRAN TYRE INDIFERENT
PACOLLLI HARRON SE EDHE ATE E KA NDIHMUAR DIKUSH NUK KA ARDH NGA QIELLI
MBI KET DHE HARROJN EDHE SHUM TJERė SE KUSH ISHIN DERI DJE TE CILET E TERHEQNIN GOMARIN PER KAPISTRE PER TE SHITė DRU NE PAZARė
RAportet njerzore ndertohen mbi baza morale dhe te pergjegjsive e mundesive jo mbi baza te egoizmit dhe interesit te qastit pikrisht se shoqeria po i humb vlerat morale gjithnji e ma teper po bie natalitetit dhe po ka vetvrasje dhe nes e shkon kshtu do te ket shuarje te njerzimit

lirik
04-03-08, 10:18
Un nuk jam duke e perbalt askend vetem po tregoj se nuk u ndihmova as nuk eperfilla
askend nuk po e diskreditoj as nuk kam qellim ta diskreditoj flas vetem me fakte te gjalla ne te gjitha peprjekjet emia u mohova nga shum njerz Qė I KISHIN MUNDESITė reale te me japin dorė dhe nuk vepruan un dua vetem tė tregoj se deri ku shkon egoizmi ynė i cili dikurė nuk ishte ves i shqiptarit.

Un kam ndihmuar njerz mjaft i kam pru deri aty sa qe kan filluar biznese me duhej me qindra her me ju kry sherbime kur ata kishin ardh prej kosove dhe as nuk edinin ku ehst qendra e qytetit vetem te avokati s aher kam shkuar per ta neper komuna epas letrave te tyre nuk ka te numruar
tash ata kan firma bėjnė biznese dhe me flasin vetem formalisht kur takohemi
ME KUJTOHET NJI I TILLė I CILI E KISHTE VLLAUN NE SPITAL NUK ME KSIHTE THIRR NE TELEFON ME MUAJ EDHE PSE NUMRIN TIM E KISHTE
ME THIRRI DHE ME THA TE SHKOJ TE BISEDOJ ME MJEK GJERMAN SE PUNEN KEQ E KISHTE VLLAU I TI AI KURR NUK ME NDIHMOJ PER ASGJė UN SHKOVA JO PER HIRė TE TIJ SEPSE AI NUK MERITON AS SA NJI BAGEL ME NDER ME THANė POR SHKOVA PER HIRė TE MROALIT TIM TE MOS ETHYEJ NDJENJEN E PERGJEGJSISė NJERZORE IDEALIN DETYRIMIN NJERZORė SHKOVA PER SHKKAK TE NDJENJES TIME HUMANITARE PER HIRė TE KULTURES DHE NJERZORES DHE PER HIRė TE ZOTIT SA PER ATE AS NUK JA VLEN NJI SERVILI TE TILLė ME I BA SHERBIM
JA PRA KSHTU ISHTE DHE KUSH E DIN SE QFAR SHERBIMESH KAM KRYE UN E DIN SHUM
MIRė NUK KA NEVOJė Tė CEKEN KTU POR MBRENDA MUNDSIVE NUK KAM KAM THANė JO SE NUK PO DUA ėSHT QEJF I IMI APO ME TEKET TE THEM JO
I NDERUAR PANTA RHEI MOS U BėN AVOKAT I SE KEQES SEPSE KY LLOJ EDUKIMI EGOIST
I KUJT DO QOFTė SJELL KOB DHE SHKATRRIM TE SHOQERIS NJERIU VETEM ME VLEREN EPERGJEGJSISė DHE NDJENJEN EOBLIGIMEVE MORALE MUND TE MBAHET NE JETė PRANDAJ
DUHET TE JEMI MA SOLIDARė NJERI ME TJETRIN:
NUK EDI SI DO TA GJYKONIT NES E KTA NJERZ ME KAN LANė NE BALT E NESER DO TE KISHIN NEVOJė PER MUA PER SHEMBULL ME THUANI SI DO TE DUHEJ TE SILLESHA ME TA
ME KUJTOHET NJIHER NJI EGOIST I TILLė KUR UN ISHA I SEMURė DHE PATA NEVOJ TE ME DERGOJ DIKUSH TE MJEKU DHE ME THA NUK KAM KOHė IKU ME LA NE GJENDJE TE KEQE SHUM NUK JA HARROI ATIJ EGOSITI KURR
MA VONė ERDHI DITA E ME KERKONTE SHERBIME AI MUA SI DO TE DUHEJ TE VEPROJA UN
UN I THASH NE SY JA THASH TI JE NJI MALL I PRISHUR JA THASH UN PO TA KRYEJ SHERBIMIN
JO PSE TI E MERITON POR PO EKRYEJ PER HIR TE NDJENJES SIME DHE LIGJIT NJERZORė
NUK DUA TA THEJ PARIMIN E EDUKATES SI QENJE NJERZORE NUK DUA TE KALOJ NE EGOIZEM
NE NJI TMERR TE CILIN E URREJ NUK DUA TE JEM ROB I EGOIZMIT
NUK DUA TE BIE PRE E ASAJ NDJENJE TE CILEN E URREJ SEPSE SI I TILL NUK DUA TE NDJEHEM DUA TI RUAJ NDJNJENJAT EMIA TE MOS I THEJ NEN NDIKIMIN E NJERZVE TE PAPERGJEGJSHEM
GJITHMON E KAM LUT ZOTIN VEPRIMIN EBėJ PER ZOTIN DHE PER HIR TE NDJENJES
NJERZORE QE TI SHMANGEM EGOIZMIT APO DEGJENERIMIT NUK DUA TE DEGJENROHEM
DO TE NDJEHHESHA KEQ SIKUR TE DEGJENROHEM TE BėHEM EGOIST
SHPIRTI DO TE ME BRENTE PASTAJ DHE DO TI SHKAKTOJA DėM VETES PRANDAJ UN KRYEJ SHERBIME HUMANITARE KUR KAM MUNDSI NUK THEM JO SEPSE NUK DUA TE BEHEM EGOIST
SI DISA TE CILET MUND TE KJETOJN ME AT STRUKTURė ME ATO NDJENJA
DIKUSH MUND TE JETOJ EDHE ME ZGJEBEN NUK I PENGON FARE POR UN JO VETEM NJI PUQERR ME ME DAL SHKOJ TE MJEKU SE NUK E DUROJ
E SHOH SE DISA NJERZ PO EPERKRAHIN EGOIZMIN EKAM PERVOJė NGA JETA POR NUK I KUPTOJ SI TE KAN NEVOJ PER DIQKA PA PIK TURPI VIJN TE DERA HABITEM ME KET DYFTYRSI
ATA JAN VETEM NJERZ TA PACIPė TE PA KARAKTER
PER GJITHQKA TE THOT JO E ENE FUND PA PIK TURPI TE VJEN TE DERA E TE KEKRON NDIHMė
UN UA DHASH NDIHMEN POR NUK U DOROVA PA JU THANė JE VERTET I PA CIPė POR AS NUK JU SKUQ FYTYRA KUR I THASH MEDET QFAR KATASTROFE HABITEM

lirik
04-03-08, 10:32
--------------------------------------------------------------------------------

Un nuk jam duke e perbalt askend vetem po tregoj se nuk u ndihmova as nuk U perfilla
Nuk po e diskreditoj askend as nuk kam qėllim ta diskreditoj
flas vetem me fakte te gjalla
ne te gjitha peprjekjet e mia u mohova nga shum njerz Qė I KISHIN MUNDESITė reale te me japin dorė dhe nuk vepruan un dua vetem tė tregoj se deri ku shkon egoizmi ynė i cili dikurė nuk ishte ves i shqiptarit.

Un kam ndihmuar njerz mjaft i kam pru deri aty sa qe kan filluar biznese
me duhej me qindra her me ju kry sherbime
kur ata kishin ardh prej kosove
dhe as nuk e dinin ku esht qendra e qytetit
vetem te avokati s aher kam shkuar per ta
neper komuna e pas letrave te tyre nuk ka te numruar
tash ata kan firma
bėjnė biznese
dhe me flasin vetem formalisht kur takohemi
ME KUJTOHET NJI I TILLė I CILI E KISHTE VLLAUN NE SPITAL
NUK ME KIsHTE THIRR NE TELEFON ME MUAJ
EDHE PSE NUMRIN TIM E KISHTE
ME THIRRI DHE ME THA TE SHKOJ TE BISEDOJ ME MJEK GJERMAN
SE PUNEN KEQ E KISHTE VLLAU I TI
AI KURR NUK ME NDIHMOJ PER ASGJė mua
UN SHKOVA JO PER HIRė TE TIJ
SEPSE AI NUK MERITON AS SA NJI BAGEL
ME NDER ME THANė
POR SHKOVA PER HIRė TE MORALIT TIM
TE MOS E THYEJ NDJENJEN E PERGJEGJSISė
NJERZORE
IDEALIN DETYRIMIN NJERZORė
SHKOVA PER SHKKAK TE NDJENJES TIME HUMANITARE
PER HIRė TE KULTURES DHE NJERZORES
DHE PER HIRė TE ZOTIT
SA PER ATE AS NUK JA VLENTE
NJI SERVILI TE TILLė ME I KRY SHERBIM
JA PRA KSHTU ISHTE
DHE KUSH E DIN SE QFAR SHERBIMESH KAM KRYE UN NDAJ BASHKTHETARVE
QE VININ KTU ME QINDRA ENUKE DININ AS ELEMNTAREN
E DIJN SHUM
MIRė SHUMKUSH
NUK KA NEVOJė Tė CEKEN KTU
POR MBRENDA MUNDSIVE NUK KAM KAM THANė JO
SE NUK PO DUA TE KRYEJ SHERBIM APO
ėSHT QEJF I IMI
APO Mė TEKET TE THEM JO

I NDERUAR PANTA RHEI
MOS U BėN AVOKAT I SE KEQES
SEPSE KY LLOJ EDUKIMI EGOIST
I KUJT DO QOFTė
SJELL KOB DHE SHKATRRIM TE SHOQERIS
NJERIU VETEM ME VLEREN EPERGJEGJSISė DHE NDJENJEN E OBLIGIMEVE MORALE
MUND TE MBAHET NE JETė
PRANDAJ
DUHET TE JEMI MA SOLIDARė NJERI ME TJETRIN:
NUK E DI SI DO TA GJYKONIT
NES E KTA NJERZ Qė ME KAN LANė NE BALT NESER DO TE KISHIN NEVOJė PER MUA
PER SHEMBULL
ME THUANI SI DO TE DUHEJ TE SILLESHA ME TA
ME KUJTOHET NJIHER NJI EGOIST I TILLė
KUR UN ISHA I SEMURė DHE PATA NEVOJ TE ME DERGOJ DIKUSH TE MJEKU
DHE ME THA NUK KAM KOHė
IKU ME LA NE GJENDJE TE KEQE SHUM
NUK JA HARROI ATIJ EGOSITI KURR
MA VONė ERDHI DITA E ME KERKONTE SHERBIME AI MUA
SI DO TE DUHEJ TE VEPROJA UN
UN I THASH NE SY JA THASH
TI JE NJI MALL I PRISHUR I THASH
UN PO TA KRYEJ SHERBIMIN
JO PSE TI E MERITON
POR PO E KRYEJ PER HIR TE NDJENJES SIME DHE LIGJIT NJERZORė
NUK DUA TA THEJ PARIMIN E EDUKATES
SI QENJE NJERZORE
NUK DUA TE KALOJ NE EGOIZEM
NE NJI TMERR TE CILIN E URREJ
NUK DUA TE JEM ROB I EGOIZMIT
NUK DUA TE BIE PRE E ASAJ NDJENJE
TE CILEN E URREJ
SEPSE SI I TILLė NUK DUA TE NDJEHEM
DUA TI RUAJ NDJNJENJAT E MIA TE MOS I THEJ
NEN NDIKIMIN E NJERZVE TE PAPERGJEGJSHEM
GJITHMON E KAM LUT ZOTIN
VEPRIMIN E BėJ PER ZOTIN DHE PER HIR TE NDJENJES
NJERZORE
QE TI SHMANGEM EGOIZMIT
APO DEGJENERIMIT
NUK DUA TE DEGJENROHEM
DO TE NDJEHHESHA KEQ SIKUR TE DEGJENROHEM
TE BėHEM EGOIST
SHPIRTI DO TE ME BRENTE PASTAJ
DHE DO TI SHKAKTOJA DėM VETES
PRANDAJ UN KRYEJ SHERBIME HUMANITARE
KUR KAM MUNDSI
NUK THEM JO
SEPSE NUK DUA TE BEHEM EGOIST
SI DISA
TE CILET MUND Tė JETOJN ME AT STRUKTURė ME ATO NDJENJA
DIKUSH MUND Tė JETOJ EDHE ME ZGJEBEN
NUK I PENGON FARE
POR UN JO
VETEM NJI PUQERR ME ME DALė SHKOJ TE MJEKU
SE NUK E DUROJ
E SHOH SE DISA NJERZ PO E PERKRAHIN EGOIZMIN E KAM PERVOJė NGA JETA
POR NUK I KUPTOJ
SI Tė KAN NEVOJ PER DIQKA PA PIK TURPI VIJN TE DERA KEROJN SHERBIME
HABITEM ME KET DYFTYRSI KAM PERVOJA NE KET DREJTIM
ATA JAN VETEM NJERZ TA PACIPė TE PA KARAKTER
PER GJITHQKA Tė THOT JO
E NE FUND PA PIK TURPI TE VJEN TE DERA E TE KERKON NDIHMė
UN UA DHASH NDIHMEN
POR NUK U DUROVA PA JU THANė DISA QE ISHIN TE TILLė
JE VERTET I PA CIPė
POR AS NUK JU SKUQ FYTYRA
KUR I THASH
MEDET QFAR KATASTROFE HABITEM SA MA SHUM QE KRIJOJ PERVOJA

PERMIRSIM

RUBRIKA NUMER 77 MUND TE FSHIHET TE NDERUAR MODERATORė ESHT SHKRUAR GABIM

lirik
04-03-08, 10:57
VAZHDOJM ME NJI TREGIM TE SHKURTER TE NJI HISTORIKU TE PREJARDHJES
DHE JETES TONė NEPER MUNDIME


Nji plaqkitje e tillė TE PASURIS DHE TOKES NE FSHAT E MAKINERIVE TE DRITHIT e ka detyruar babain te lėshoj fshatin PAS SHUM TORTURAVE TJERA KU DONIN TE SHKATRRONIN
E TE NA SHPERNGULNINPER NE TURQI
BABAI SHKON NE
qytetin e Mitrovices
NUK PRANON SHPERNGULJEN PER TURQI
NE AT QYTET
ku kemi jetuar jetuar jetė te mundimshme luftė per eksistencė
NE MITROVICė KU U LINDEM SEPSE BABAI NUK PRANONTE IKJEN NETURQI NE ASNJI MENYRė
KėTU DUHET TE RRITENI JU THOSHTE ETE KONTRIBONI PER ATDHE NES EUN NUK JAM DO TE VDES AMANET LJANI BREZAVE TE VAZHDOJN QE ATDHTERIZMI I FAMILJES TONė TE MOS NDALET
JA MBAJ NE MEND KTO FJALė UN SI I VOGEL
Jeten e jetonte
gjysėm ilegale si familje e ndjekur patriotike
NE TE KATER DJEMT U LINDėM Nė QYTET Nė MITROVICė
BABAI YNė ėSHT NGA DRENICA
NDERSA NėNA JONė NGA MITROVICA
E NJI LAGJEJE Tė QYTETIT
QE DIKURė ISHTE SI FSHAT NE SKAJ TE QYTETIT
POR TASH QUHET MITROVICė
SEPSE ATY U ZGJERUA QYTETI
BABAI IM ME MUND Tė MADH NA KA RRITė
SI FAMILJE E IZOLUAR POLITIKISHT KOMPLET ANTIJUGOSLLAVE QUHESHIM
DHE TE NDJEKUR NGA PUSHTETI
KOMUNISTOQETNIK I ISH JUGOSLLAVISė
AI NDRRONTE Nė MITROVICė SHTEPIT՞ ME QIRA
SHPESH QE TE HUMBTE GJURMET PER TE MOS RA NE SY
KISHTE R ASTE KU VETEM TRE MUAJ RRINIM NE NJI SHTEPI ME QIRA
NE MITROVIC DHE DILNIM NE TJETREN
MU NEQENDER TE MITROVICES TE TREGU I GJELBER U LINDA UN
TE RRUGA E TAKAJVE NJI FIS I VEJTER QIBNDRA VJEQARė NGA MITROVICA QE ISHIN SHPERNGULL ME SHEKUJ NGA ATY THUHET SE KSHIN SHKUAR NE GREQI
NE PLANIN E PANSLLAVIZMIT SERBET EKISHIN KTHYER NE TAKOVSKA RRUGEN POR AI FIS ISHTE SHM I LASHTė DHE ISHIN SHPėRNGUL;QYSH NE KOHEN E TURKUT
NGA AJO RUGė UN NDJEKA SHKOLLEN FILLORE NE QENDER TE QYTETIT
SHKOLLA QUHEJ MUHARREM BEKTESHI MU PRAN IBRI PRAN URES S E IBRIT
ME KUJTOHET SI I RI NE KLASAT FILLORE ME RECITIMET E MIA QE I KOMPONOJA VET ARSIMTARTQANIN DHE DETYRIMISHT EDHE KLASA QANTE
NGA EMOCIONET E VARGJEVE ATY MANDEJ FILLUAN MUNDIMET EMIA FILLOVA TE BIE NE SY
BABAI SHKONTE HER PAS HERE NE FSHAT POR EDHE NE VETEM SA PER VIZITA
SEPSE NE FSHAT UDBA JA PREGATISTE PERSERI BURGOSJEN
E BABAIT
DHE NXISTE NGATRRESA BELA DONTE TE NA FUSTE NE GRACKė ME NGATRRESTARė PER TOKA
E SHTINTE NJERZ KUNDER TIJ
TREGOJN SE BABAI IM E LAVRONTE TOKEN ME PUSHK N՞ KRAH
DIKURė
NGA ARMIQT QE DONIN TE JA MERRNIN
Qė NXITESHIN PėR NGATRRESA
MBAS TENDENCES PER TA BURGOS PRAP
DHE PėR Tė JA KRIJU KURTHEN
DEL NGA FSHATI PER TE JETUAR SHUM VJET SI ILEGAL
PER TE JETUAR Nė QYTET
BABAI E KA SHITė LIRė PJESEN TJETER Tė TOKES
Qė E KISHTE PRONė
PRAN SHTEPIJAVE Nė DRENICė PER TE MBIJETUAR ILEGAL NE MITROVICė
BABAI IM KISHTE SHPėTUAR SHUM SHQIPTARė ATHER
NGA UDBA NGA OZNA KRIMINALE
ISHTE TEJET I ZJGUAR INTELEGJENT
DUKE I SHPėTUAR NGA PUSHKATIMI
DHE NJIHEJ Nė MBAR REGJIONIN SI NJERI I RESPEKTUAR
AI KA QENė NJI TALENT I JASHTZAKONSHėM I POLITIKES
MJESHTER I VERTET DHE MENDJEHOLLė
ART I VERTET I MENQURISė
FENOMEN PėR KOHEN E VET
INTELEGJENT I JASHTZAKONSHėM
DHE PIKRISHT PėR KTO RROL E DHE AFTėSI MUNDOHEN SėRBėT TA ZHDUKUN FIZIKISHT


JETEN JA KA SHPETUAR NIPI I TIJ DJALI I MOTRES

NJI TRIM I QARTUR

I CILI KE RCNON GJYGJIN E OZNEN UDBEN E ASAJ KOHE
SE DO Tė UA QES BOMBAT NESE PUSHKATOHET DAJA AI I KERCNOJ DISA TRADHTAR QE KISHIN GISHT NE TENDENCEN E ZHDUKJES S E BABAIT

A TIJ NIPIT TE BABAIT I JAN TREMBUR SHUM
SEPSE KA QENė SHUM TRIM I MADH
SėRBėT E KAN MBAJT^ DISA VITE Nė BURG BABAIN Nė QELIJA
E KAN SJELL NE TRIDHJET KILOGRAM NJERI
DUKE E AKUZUAR SE KISHTE VRA SERB NE LUFTEN E DYTė BOTRORE
ATIJ JA NGARKOJN SE GJOJA KOMPLET SHTABIN E SERBVE DHE MALAZEZVE NE PREKAZ GJAT LUFTES SE DYT BOTRORE
AI E KA QIT NE PRITė
BABAI NUK E KISHTE PRANAUR ASNJI FJALė
EDHE PSE MISHU IN I A KISHIN SHKULė ME DANA
THOJT IA KISHIN NXJERR PER SE GJALLI DHE EKISHIN TORTURUAR JASHT MASE KURR FJAL S KA QIT NGA GOJA KOT E KANN PAS QETNIKT
E KISHIN TORTURUAR TMERRRSISHT
KU GJITH JETEN KA PAS DHIMBJE ME VESHKA
DHE PROBLEME ME SY
DERI SA U VERBUA DHE VDIQ I VERBER
KJO ISHTE POLITIKA QETNIKE E ISH JUGOSLLAVIS Qė MALTRETONTE SHQIPTARė PA NDEPRE NEPER SHEKUJ SIDOMOS FAMILJET PATRIOTIKE

lirik
04-03-08, 12:40
Udba Vriste Burgoste Ather
Dyvllezer Mi Mbyti
Njerin Embyti Duke Goditur Me Kondak Pushke Si Femij Djepi Tjetrin E Mbbyti Ne Rrethana Te Dyshimta Ne Spital Pasi Disa Her Eburgosi Politikisht
Babain Ma La Te Verber Me Pasoja Edhe Ai I Burgosur Politikisht
Trgeojn Se Edhe Gjyshi Nga Pasojat Eburgosjes Kishte Pesuar Por Edhe Stergjyshi Q Ekishte Qen I U Internuar Ne Anadoll Dikur Ne Kohen Eturkut
Te Gjithve Na Burgosi Ena Burgosen Regjimet Antishqiptare
Por Kto Vuajtje Nuk Jan Asgjė
Ne Krahasim Me Masakrat E Millosheviqit
Qė Bėri Gjat Luftes Ne Kosovė
Ne Kosvė Me 1998 1999 Mbi Popllin Tonė Te Pambrojtur Shqiptar
Dhe Te Pafajshėm
Un Vetem Po Tregoj Nji Te Kaluar Sa Per Identifikim
Se Ka Shum Familje Qe Hoqen E Ma Zi S E Ne Dhe Vuajten
Ma Zi Se Ne Edhe Pse Ne Kaluam Te Gjith Neper Ferrin E Udbes S Ezezė Kriminale


Ne Vitin 1999 Vllaut I Thash Te Jet Syqelė Se Jemi Ne Shenjester Kujdes Se Serbet Na I Dhunojn Qika T Vajzat E Vllaut I Thash Ne Telefon Nga Gjermania

Duke Qenė Syqelė E Duke Fjetė Veshur Shpeshher
Vllau Ma Ne Fund E Kuptoi Vrejtjen Time Dhe U Kujdes Por Edhe Kunata Ime Mjekja Enderuar Qe Beri Sakrifica Dhe Dha Kontribut T E Madh Edhe Kombtar Edhe Familjarė E Ila Esht Krenaria E Dy Fiseve Tona Fisit Te Saj Dhe Fisit Ton♪7 Grua Te Cilen Shum Rrall Mund Te Ja Gjesh Krahasimin Me Vyrtyte E Ajo Esht Doktor Mybera Ferizi Nga Mitrovica Sot Mjeke Dermatologe Ne Prishtinė

Duke E Ditė Se Qka Mund Te Ndodhė Ajo Vrapo Dhe I Nxori Vajzat Nga Rrethi I Qetnikve E I Shpetoj Edhe Pse Vez T Ishte Shtatzanė Udhtoi Pes Kilometra Ne Rreth Te Qetnikve Shtatzanė Dhe I Nxori Te Gjitha Nga Nji Rreth Tejetr I Shpetoi
Sepse ėsht Nji Trimreshė Grua Shqiptare Mjeke Humanitare Qe Nuk E Ka ShoqenQetnikt Kishin Ardh Ne Oborr Per Ti Masakruar E Dhunuar Vajzat
Por Nuk I Kan Gjetė Aty

lirik
04-03-08, 12:46
Ka Qen Vetem Qeshtje Minutash Kta Kan Dal Neper Oborr Te Nji Komshiu
Dhe Jan Larguar Nga Lagjja Ne Anen Tejter Se Bashku Me Kunaten Time Ku Mandej Vllau Ka Organizuar Shpetimin Dhe Strehimin Etyre I Ka Nis Per Ne Shqiperi

Sepse Qetnikt Jan Ardh Me Listė Te Na Qfarosin Si Familje

Shpetojn Kunatat Dhe Femijt E Vllaut E Vajzat Qe Na I I L A Vllau Jetime
Kater Qikat Jetime Qe Na I La Vllau
Qe Vdiq Ne Rrethana Te Dyshimta Ne Vititn 1986 Ne Spitalin Emitrovices
Ishte I Burgosur Politik Edhe Ai Ndejti Ne Burg Disa Vite Ishte Edhe Pjesmarrs I Demostratave Te Vitit 1981 Dhe Aktic Vict I Madh I Qshtes Kombtare Shum Heret
Qysh Ne Kohen E Fazli Greiqevcit Lidhjet Etij Patriotike Shkonin Shum Thell Neper Kosovė Me Grupe Q E I Kishte
Edhe Ate Udb Ja Ekishte Torturuar Mjaft

Nga Kush Tjeter Vdiq Perveq Nga Dora E Zgjatur E Udbes Qe E Kishin Ne Sy Jashtzakonisht

Vajzat E Tij Shpetuan Per Fat Pa Ra Ne Dorė Te Serbit Gjat Luftes
Ne Kosovė

Tregojn S E Vetem Per Disa Minuta Kan Shpetuar Familja Femijt Vajzat Kunatat Dhe Vllau
Nėna Im E Vdiq Para Se Te Filloj Lufta Edhe Ajom Ka Perjetuar Trauma Bastisje Dhe Mundime Qe Nga Lufta E Dyt Botrore Dhe Me Rastin Eburgosjeve Te Burrit Dhe Ne Djemve Ka Vujatur Gjith Jeten
Pak Para Se Te Filloj Sulmi Ne Prekaz Vdiq Ajo Nga Gjakderdhja Ne Tru
E Humbi Te Folurit Njiher E Mandej Vdiq U Varros Ne Vaz Rrezat E Vendlindjes Ne Mitrovicė
Ajo Vuajti Edhe Nga Ana E Gjinisė Sepse Babai I Vdiq Ne Kushte Te Luftes Se Dyt Botrore Ndersa Nga Nji Smundje E La Ket Shum Te Re Nuse 17 Vjeqe E Dhanun Per Babain Tim Ne Drenicė
Si Familje Luftarėsh U Shperngulen Iken Ne Turqi Daja Ishte Luftar I Madh Neperluftra Kunder Hordhive Qetnike Luftojn Ne Koloshin E Deri Ne Sagnjak Kunder Hordhive Te Drazha Mihailoviqit Pastaj Iku Ne Truqi Me Te Gjith Te Tjeret Vetem Nana Ime Mbeti E Vetmuar Pa Gjini Te Burri Si Nuse
Un Embaj Ne Mend Kur Ja Lexonin Letrat Qe I Vinin Nga Gjinija Evet Ne Truqi
Udha Ather Ishte E Mbyllur Dhe Nana Im Qante Kur Ja Lexonin Letrat Qe Ja Dergonte Daja Luftari Trim I Cili Vdiq Ne Turq I Pak Para Bombardimit Te Natos Nuk Epriti Lirinė E Kosves Per Te Cilen Luftoj Me Pushk Ne Dorė Kshtu Ishin Pra Historitė E Familjeve Shqiptare Ndejekje Lufta Burgosje Nga Qetnikt Pansllav Te Karpateve Qe Rrafsh Njimij E Treqind Vjet Kasapaiten Shqiptar Q E Nga Shekulli Kur Erdhen Ne Ballkan Pa Nderpre Masakra

lirik
04-03-08, 12:47
Nga Shekulli Kur Erdhen Ne Ballkan Pa Nderpre Masakra Burgosje Ndjekje
Pra Ruajeni Lirinė Breza Ruajeni Se Shum Kan Qa Per At Liri E Shum Vuajtje Pati Toka E Fiset Shqiptare Neper Shekuj Nga Armiqt E Pa Meshirė

Gjat Vitit 1999 Un Isha Ne Gejrmani Duke Organizuar Protesta Dhe Duke Marr Pjes Ne Protesta E Demostrata Ne Gjermani Kunder Maskarave Te Likoshanit Qirezit Prekazit Ne Dilnim Shpesh Neper Rrugė Demostronim Protestonim Ne Rruget Gjermane Kekronin Intervenim Dhe Ndaleje Te Masakrave
Besonim Ne Moral Dhe Drejtesi Dhe Ne Intervenimin E Natos Dhe Te Fuqive Te Mdha
Un Isha Ne Gjermani Me Familje Dhe Nji Vlla I Imi Po Ashtu I Ndjekur
Per Shkak Se Ishte Aktivist Edhe Ai Ne Doemstratat E Vitit 1981
Dhe Ne Trepqe Ne Vitin 1989
Ne Greva Te Minatorve Ather

Per Fat Familja Ne Kosov Shpetoj Su Iq E Thash
Duke Dal Nga Nji Derė Tjeter E Oborrit
Ku Qetnikt Vijn Te Armatosur Per Ti Masakruar
Ne Mure Kishin Shkruar Do Te Ju Qfarosim Familja Ferizi
Kercnime Qetnike Te Shkruara Neper Mure Te Shtepis ė
Per Fat Kan Shpetuar Maleve Te Kosoves
Dhe Kan Dal Ne Shqiperi
Ma Ndej
Ndersa Un Me Vllaun Tjeter
Un Qenga Viti 1981
Nuk Jam Ne Kosovė
Po Behen Mbi 27 Vjet 8 Vjet Ndejta Ne Burg E Mandej Ika Ne Gjermani
Nga Gjakpirsit
Panslavo Serbijan
Jeten Ma Kan Shpetuar Ilaqet Gjermane Nga Pasojat E Burgut
Sepse Neper Damarė Me Qarkullonte Shum Keq Gjaku Nga Pasojat E Burgut
Dhe Shum Me Mereshin Mendet Her Mbas Here
Por Shum Her Jam Shtri Neper Spitale Gjermane
I Falanderoj Jashtzakinisht Gjermant Per Shishet Eshtrejta Te Ushqimit Artificial Kam Marr Edhe Gjylpana Speciale Per Pastrimin E Damarve Dhe Infuzione Sepse Damart Nga Mbrenda Jan Xanė Duke Krijuar Shtresa

lirik
04-03-08, 12:55
Ne Te Kater Djemt U Lindėm Nė Qytet Nė Mitrovicė
Babai Ynė ėsht Nga Drenica
Ndersa Nėna Jonė Nga Mitrovica
E Nji Lagjeje Tė Qytetit
Qe Dikurė Ishte Si Fshat Ne Skaj Te Qytetit
Por Tash Quhet Mitrovicė
Sepse Aty U Zgjerua Qyteti
Babai Im Me Mund Tė Madh Na Ka Rritė
Si Familje E Izoluar Politikisht Komplet Antijugosllave Quheshim
Dhe Te Ndjekur Nga Pushteti
Komunistoqetnik I Ish Jugosllavisė
Ai Ndrronte Nė Mitrovicė Shtepit՞ Me Qira
Shpesh Qe Te Humbte Gjurmet Per Te Mos Ra Ne Sy
Kishte R Aste Ku Vetem Tre Muaj Rrinim Ne Nji Shtepi Me Qira
Ne Mitrovic Dhe Dilnim Ne Tjetren
Mu Neqender Te Mitrovices Te Tregu I Gjelber U Linda Un
Te Rruga E Takajve Nji Fis I Vejter Qibndra Vjeqarė Nga Mitrovica Qe Ishin Shperngull Me Shekuj Nga Aty Thuhet Se Kshin Shkuar Ne Greqi
Ne Planin E Pansllavizmit Serbet Ekishin Kthyer Ne Takovska Rrugen Por Ai Fis Ishte Shm I Lashtė Dhe Ishin Shpėrngul;qysh Ne Kohen E Turkut
Nga Ajo Rugė Un Ndjeka Shkollen Fillore Ne Qender Te Qytetit
Shkolla Quhej Muharrem Bekteshi Mu Pran Ibri Pran Ures S E Ibrit
Me Kujtohet Si I Ri Ne Klasat Fillore Me Recitimet E Mia Qe I Komponoja Vet Arsimtartqanin Dhe Detyrimisht Edhe Klasa Qante
Nga Emocionet E Vargjeve Aty Mandej Filluan Mundimet Emia Fillova Te Bie Ne Sy
Babai Shkonte Her Pas Here Ne Fshat Por Edhe Ne Vetem Sa Per Vizita
Sepse Ne Fshat Udba Ja Pregatiste Perseri Burgosjen
E Babait
Dhe Nxiste Ngatrresa Bela Donte Te Na Fuste Ne Grackė Me Ngatrrestarė Per Toka
E Shtinte Njerz Kunder Tij
Tregojn Se Babai Im E Lavronte Token Me Pushk N՞ Krah
Dikurė
Nga Armiqt Qe Donin Te Ja Merrnin
Qė Nxiteshin Pėr Ngatrresa
Mbas Tendences Per Ta Burgos Prap

lirik
04-03-08, 12:57
Ne Te Kater Djemt U Lindėm Nė Qytet Nė Mitrovicė
Babai Ynė ėsht Nga Drenica
Ndersa Nėna Jonė Nga Mitrovica
E Nji Lagjeje Tė Qytetit
Qe Dikurė Ishte Si Fshat Ne Skaj Te Qytetit
Por Tash Quhet Mitrovicė
Sepse Aty U Zgjerua Qyteti
Babai Im Me Mund Tė Madh Na Ka Rritė
Si Familje E Izoluar Politikisht Komplet Antijugosllave Quheshim
Dhe Te Ndjekur Nga Pushteti
Komunistoqetnik I Ish Jugosllavisė
Ai Ndrronte Nė Mitrovicė Shtepit՞ Me Qira
Shpesh Qe Te Humbte Gjurmet Per Te Mos Ra Ne Sy
Kishte R Aste Ku Vetem Tre Muaj Rrinim Ne Nji Shtepi Me Qira
Ne Mitrovic Dhe Dilnim Ne Tjetren
Mu Neqender Te Mitrovices Te Tregu I Gjelber U Linda Un
Te Rruga E Takajve Nji Fis I Vejter Qibndra Vjeqarė Nga Mitrovica Qe Ishin Shperngull Me Shekuj Nga Aty Thuhet Se Kshin Shkuar Ne Greqi
Ne Planin E Pansllavizmit Serbet Ekishin Kthyer Ne Takovska Rrugen Por Ai Fis Ishte Shm I Lashtė Dhe Ishin Shpėrngul;qysh Ne Kohen E Turkut
Nga Ajo Rugė Un Ndjeka Shkollen Fillore Ne Qender Te Qytetit
Shkolla Quhej Muharrem Bekteshi Mu Pran Ibri Pran Ures S E Ibrit
Me Kujtohet Si I Ri Ne Klasat Fillore Me Recitimet E Mia Qe I Komponoja Vet Arsimtartqanin Dhe Detyrimisht Edhe Klasa Qante
Nga Emocionet E Vargjeve Aty Mandej Filluan Mundimet Emia Fillova Te Bie Ne Sy
Babai Shkonte Her Pas Here Ne Fshat Por Edhe Ne Vetem Sa Per Vizita
Sepse Ne Fshat Udba Ja Pregatiste Perseri Burgosjen
E Babait
Dhe Nxiste Ngatrresa Bela Donte Te Na Fuste Ne Grackė Me Ngatrrestarė Per Toka
E Shtinte Njerz Kunder Tij
Tregojn Se Babai Im E Lavronte Token Me Pushk N՞ Krah
Dikurė
Nga Armiqt Qe Donin Te Ja Merrnin
Qė Nxiteshin Pėr Ngatrresa
Mbas Tendences Per Ta Burgos Prap
Babain E Denojn Me Pushkatim Por Nipi I Babait Tim Kercnohet Se Nese I Pushkatohet Daja Do Ti Vras Te Gjith Ka Qen Trim I Qartur
Pastaj Esht Shit Edhe Nji Pjes E Tokes Dhe Jan Dhanė Edhe Para Per Ta Shpetuar
Pas Daljes Nga Burgu Babai Detyrohet Me Leshu Fhsatin I Fikur Deri Ne Pul♪7 Dhe Me Jetu Ne Varfri Kjo Esht Historia Eshkurt E Ksaj Familje Dikur Shum Te Pasur
Qe Evarfruan Pa Meshiirė
Ket Veprim Ekan Ba Me Qellim Q Ete Na Shperngulin Per Ne Truqi Ku Babai Kundershton

lirik
04-03-08, 12:58
Nga Pasojat Egoditjes Gjithmon Thoshte Se I Lajmrohej Diqka Ne Sy Nji Far Errsire Deri Sa Elan Syt Krejt Dhe Ka Vdek I Verbber
Ne Vitin 1981 Edhe Pse Kishte Probleme Me Pa Me Qeleshe Ne Kokė Si
Plak Mori Pjesė Ne Demostrata Te Vitit 1981 Ku Ishim Ne Te Gjith Djemt Dhe Kusherijjt Ndersa Pjesa Tjeter I Fisit Tonė Te Larguar Poashtu Ne Vuqitern Ishin Pjesmarrs Ne Vuqietern Dhe Aktiv Ne At Qytet Kuptohet Ne Marrveshje Me Ne
Te Gjith U Denuam Me Burg Kush Ma Pak E J Kush Ma Shum
Ndersa Stergjyshi Yne Per Mosbindje Ishte Interbaur Ather Ne Anadoll
Dhe Denuar Me Burg Mbas Ramjes S E Truqis Nuk Edijm Sakt Se Si Ka Dalė Dhe Kardh Ne Kambė Nga Anadolli Ne Kosovė Me Njimij Vuajtje Ka Udhtuar Sa Kohė Derisa Ka Mbrri
Dhe Kakundrshtuar Se Bashku Me Te Birin Shpernguljen E Shqiptarve Ne Turqi
Nga Agjallaret Ebabait Dhe Djemt E Agjallarve Ka Shum Pjesmarrs Ne Lufta
Tre Kan Shkuar Vullnetar Ne Mbrojtje Te Atdheut Ne Vitin 1913 Me Bajraktarin E
Llaushes Per Ta Mbrojt Kosoven Nga Serbia Dhe Disave Nuk Ju Dihet As Voorri Atje
Nga Fisi Yne Pat Edhe Pjesmarrs Ne Luften Ekaqanikut Kunder Ushtrive Te Dergut Pashes Ndersa Ne Luften E Dyt Botrore Ne Anen S Haban Polluzhes Ishin Te Gjith
Fisi Yne Po Thuajse Pikrisht Per Kto Shkaqe Kemi Qen Te Urrejtur Nga Psuhtuesi
Brez Pas Brezi Sepse Edhe Ne Vitin 1981 Ema Vonė Te Gjith Kemi Qenaktiv Neper Demostrata
Un Poashtu I Denuar Me Burg Te Gjat E Te Rėndė Npo Ashtu Edhe Vllau I Madh Te Cilin Nuk Dijm Se Qka I Kan Ba Ne Spital Ne Mitrovicė I Cili Vdiq Dhe I La Kater Vajza Jetime Dhe Gruan Un Ather Isha Ne Burg Ndersa Te Tjeret Ndiqeshin E Rraheshin Brutalisht Dhe Izolohehsin Duke Vuajtur Ekonomikisht Edhe Per Nji Kilogram Miell
Kshtu Na Shkatrruan Pushtuesit Serb Pa Meshirė Neper Epoka Prandaj Jemi Sot Kshtu Siq Jemi Se Sikur Te Lenin Te Lir Familjen Tonė Ekonomikisht Ne Sot Do Te Ishim Shum Lart Prandaj Nuk Kan Nevoj Te Na Perqeshin Pse Jemi Sot Te Varfer
Sepse Na Shkatrroj Serbia Me Kohė Familja Jonė Merrte Dikur Makinerai
Dhe Pregatiste Mulli Modern Dhe Kishte Plane Me Qel Edhe Seksione Tjera Te Proidhimitm Kur Ju Moren Makinat Dhe E Gjith Pasuria
Sidomos Na Dhemb Shpirti Per Token Te Cilen Emoren Dhe Ekan Shtetzu Si Ara Te Shtetit
Aty Bėhej Lule Dielli
Dhe Un I Gėzova Kur Kontaktova Me Disa Biznesmen
Duke Menduar S E Aty Mund Te Hapet Edhe Nji Fabrikė E Vojit
Por Po E Them
Hapur Pas Kti Zhgenjimi
Un Nuk Dua As Te Ndeggjoj Ma Emrin
E Tyre
Nuk Jemi Ne Nejrz Q E Mund Te Punojm Bashk
Sepse E Kemi Dreqin Ne Bark
E Mendjen E Madhe Ne Kokė
Prandaj Jemi Ku Jemi Me Shekuj Tė Nperkembur Per Shkak Te Mos Unitetit
Qfar Te Keqe Paska Me U Taku Me Biznesmen E Me Pas Bashkpunime Po Ata Prej Qielli S Kan Pikė Njerz Jan Un Mendoja Te Bashkpunojm Ne Disa Drejtime
Edhe Ma Shum Vullnet E Fuq Do Te I Kisha Pasė Per Vargjet E Per Punė Por Nejse
As Qė Mė Intresona Tash
Qafen Le Te Thejn
Le Tė Bėjn Qka Te Duan
S Me Intreson Fare Fabrikat Dhe Prodhimet Tona I Marrin Bulgart Indian
E Turq E Ne Sho Him Stambollin Pastaj Do Te Mbesim Nji Koloni E Shfrytzuar Ne Varfri
Sa Per Vete Shyqyr Ne Hall Nuk Jam Nėn Kulm Jam
Buk Kam Mirė Jam
S Kam Nevojė Fare
Atyre Ju Thash Ne Qoft Se Sponzorizoni Librat E Mrin Tuaj Do Ta Keni N E Librin Tim Si Sponzor
Por Tah A Snuk Vjen Ne Shprehje
E Shoh S E Kam Gabuar
Librat E Mi I Financoj Vet
Por Nuk Dua Ti Shoh Disa Njerz Duke Mu Laritur Disa Lariqka
E Servila Pastaj
E Tė Llomotisin Se Neveritem Prej Lpirsave

lirik
04-03-08, 14:36
Nė veren e vitit 2006 shfrytzova rastin ne prishtinė dhe shkova dy her ne selinė e veton surroit
nė arbėri LAGJE E PRISHTINES
por dy her nuk e gjeta aty
bile ishte nji ditė shum e gzuar me diell
me knaqej shpirti
edhe pse kisha shum punė rreth pasaportes SE UNMIKUT
qe na e pinte gjakun ne komunė duke vrapuar gjthmon pas atyre letrave burokratike Tė URRYERA .
Nė SELINė E PARTISė takoj nji djalosh dhe i prezentohem
ishte sekretari i veton surroit
me tha s e jam student dhe jam nga QYTETI ferizaj
BISEDUAM NJIHER GJER E GJAT PER QEILLIMIN E TAKIMIT DHE ME KUPTOJ SHUM DREJT
AI DJALOSHI
DHE THA SE I VJEN MIRė QE TAKON NJI MERGIMTARė
QE KAQ GJAT NUK KA ARDH NE KOSOVė
U PAJTUAM DHE RAMė NE TAKORT Qė AI TE JA SPJEGOJ FILL E PER PE SITUATEN

MORA LETER DHE JA SHKROVA VETON SURROIT QELLIMIN
ASHTU SIQ JA KAM SHKRUAR EDHE BEHGJET PACOLLIT
letren ja kam shkruar shum te bukur
i thash le te shikon edhe ne forume
PER VARGJET E MIA
ja tregova edhe forumet ku Mund ti lexon vargjet e mia
DHE TE INFORMOHET PER MUA MA TEPER NESE DON TE DIN
JA DHASH EDHE IMEIL ADRESEN
DHE JA LASH LETREN ME ADRESė TE SAKT E NUMER TELEFONI
biseduam me sekretarin e tij rreth dy orė
dhe ja lash letren E SHKRUAR NE DETALE
ja lash edhe imeil adresen
i thahs i thuaj te nderuarit surroi
te me shkruan
NE IMEIL ADRESė
kam deshirė te bisedojm rreth nji qeshtje madhore
dhe ja spjegova ne leter ME SHKRIM
sekretari tha se do te informoj VETONIN
me tha se i vjeN shum mir qe pat rastin te njoh nji njeri me kaq shum vargje
TE KRIJUARA
dhe me nji te kaLuar
te tillė
letren aty per aty ja nenshkrova
ndersa veton surroi as ne imeil kurr nuk u lajmrua
as sekretari i ti asnjiher
thejsht nga mendjemadhsia dhe megalomania
Dua ti tregoj publikut se sa veshtir esht te kesh punė me njerz tonė
dhe sa megaloman jan nji pjesė e tyre
pra ne tė gjitha pėRprjekjet qė kam bė ne ket drejtimm gjithqka ka shkuar huq
NUK MUND TE BASHKPUNOSH
ėSHT VESHTIRė SHUM VSHTIRė SEPSE ESHT NJI MENTALITET SHUM I KOMPLIKUAR SIDOMOS NE KOSOVė
MBI TE GJITHA MENDJEMADHSIA SHKATRRON ESHT AQ PREZENTE NE DISA MJEDISA SA TE NEVERITė JASHTZAKONISHT
UN NUK JAM PARTIAK DHE NU K ME PELQEN TE HYJ NE ASNJI PARTI
KA NDOSHTA PARTI QE ME PELQEN
NDOSHTA MA AFER IDEALIT I KAM DY PARTI
ATE REPPUBLIKANE DHE NACIONAL DEMOKRATIKE
POR NUK DUA TE HYJ NE PARTI
KAM DESHIR ME POPULLIN TIM TE BASHKPUNOJ VETEM SI I PA ANSHEM
NEUTRAL
Tė KEM MIQ DHE SHOKė NGA Tė GJITHA PARTITė
NUK I SHERBEJ PėRQARJEVE E NDASIVE KOMBTARE
POR JAM PėR AFRIM SA MA Tė MADH Nė MES Tė SHQIPTARVE
PARTIAKISHT ASNJI NGA FAMILJA FERIZI NUK JEMI TE ANGZHUAR NE PARTI
AS UN
VETEM SI POET DO TE DOJA TE JEM ME TE GJITH NE RAPORTE NJERZORE SE PAKU TE MUND TE BASHKPUNOJM
EDHE ME BIZNESMEN
POR JO ME ATA BIZNESMEN QE ME KAN PERBUZUR DERI ME TANI
NUK KAM DESHIR TE TAKOHEM AS TE BISEDOJ ME TA
AS TE KEM PUNė ME TA
JAM SHUM I PEZMATUAR NE TA
EDHE FIRMA KELMENDI NE GJERMANI KSHTU U SOLL ME MUA MOHUESHEM
MENDJEMADHSISHT
EDHE PSE KEKROVA TAKIM DISA HER
NDERSA POASHTU BėRA PERPJEKJE TE TAKOHEM ME ZOTRI REMZI EJUPIN NGA EUROKOHA POR EDHE ATY ME DESHTOI PLANI
ATA TE EUROKOHES ME THAN SE DO TE JA PERCJELLIN FJALET E MIA SE ME NJIHNIN DISA ATY POR AS ME KET NJERI NUK U TAKOVA
MENDOVA SE SE PAKU SELATIN NOVOSELA DO T E ME PERGJIGJET NJI TAKIMI
POR EDHE KY TAKIM DESHTOI
NUK MU PERGJEGJ NE LETREN QE IA DERGOVA NEPERMES TE IMEIL ADRESES
Kėtu nuk ka asgjė tjeter perveq mendjemadhsi
dhe dua ti tregoj publikut se gjithqka ndertohet mbi bazat e interesit
jo mbi bazat e bashkpunimit
nese ka interes nga ti te keRkon NESE JO NUK TE DON ME TE PA ME SY

po pse ta pranoj un atheR shtrohet pyetja nese ai me kerkon dhe nese don te me pershendes ne publik e te ma zgjat doren servilisht pse te ja jap doren njerzve te tillė
dhe kshtu mbesim ne shqiptart pa bashkpunuar
sepse mendja rrin e zezė nėn kapak te kresė
E keRkova shokun tim te burgut NAIM MALOKUN
por ai paska qen ne nji takim politik ne maqedoni NE AT KOHė DHE NUK U REALIZUA TAKIMI
dhe nuk arritem te takohemi ME NAIMIN JEMI TAKUAR VETEM NJIHER NE PRISHTINė PAS LUFTE DHE ME KA THėNė S ENUK ESHT IDE E KEQE NE NJIHEMI QE NGA BURGU KU ISHIM BASHK DHE KTO TEMA I KEMI RRAHUR QE NE BURG DHE ME PAT THėNė KUR TE VI NE KOSOV TA SHTROJM KET TEMė POR SI DI UKET TASH AI NE KUVEND KA SHUM PUNė ESHT U I ZANUN
AS SHOKU I BURGUT NUK KA MA KOHė VESHTIRė SHUM VESHTIRė
DESHIRė KAM PAS TE TAKOHEM ME RAMUSH HARDINAJN kisha deshir te madhe te takohem por as at nuk arrita ta takoj DESHIRA IME ISHTE TE INFORMOHEM DIREKT NGA NGJARJET E LUFTES PREJ TIJ PASTAJ TI STILIZOJ NE VARGJE DISA BETEJA TE CILAT MA MERR MENDJA SE DO TE DELNIN TE BUKURA KUR UN TI PERVESHEM PUNES ME SERIOZITET
MEQENSE UN KAM VETEM DHJET DIT NE KOOSOV HIQ MA TEPER DHE ME DUHET TE KTHEHEM NE GJERMANI PRANDAJ NUK PO ARRIJ AS TE MBLEDHI SHENIME LUFTE
AS NGJARJE AS DETALE NGA NJERZT
OSE AKOMA NUK PO E DIJN RENDESIN AVRGJEVE OSE PO JU DUKEM I VOGEL PICIMUL
OSE VET MENTALITETI ESHT I TILLė KAN DESHIR TA ZVOGLOJN NJERIUN APO KUSH DREQIN EMER VESH QKA ėSHT KTU POR SJELLJE TE TILLA NA LėNė MBRAPA NE ZHVILLIM
MOS BASHKPUNIMI ESHT KATASTROFA MA MA EMADHE E NJI KOMBI AI KOMB QE NUK BASHKPUNON DHE NUK ORGANIZOHET MIRė NUK MBIJETON BJEN SHEMBET NUK MUND TA MBAJN A SKOMBET E BASHKUARA

Shkova ne zyren e PDK s te takohem me zotri Thaqin dhe zotri krasniqin ATHER PRA NE VITITIN 2006
por nuk arrita sepse kishin takime ATA ndersa un kohė nuk kisha
me vinin ditet me u kthy ne gjermani
sepse femijt kishin shkollė
Kam shkuar edhe ne qendren e tregtis NE PRISHTINė kam
biseduar me disa aty rreth problemeve te e koniomis
kam biseduar mandej edhe me
NASER GRAIQEVCIN I QENDRES TREGTARE MENAGJUESE TE KOSOVES
SINQERISHT ISHA I INTRESUAR PER RRJEDHAT DHE SITUATEN Nė EKONOMINė E KOSOVES
MORA DISA KATALOG ATY TE FABRIKES S E DAMPERIT DHE U INTRESOVA QKA PRODHOHET
ME THAN SE VETEM DISA RRYPA TE THJESHT E KURGJA NUK PRODHOHET AKOMA
ME DUKET SE DISA KUADRA ISHIN ATY TE KOHES SE ISH JUGOSLLAVIS S ASHTU MU DUK MUA
MIR E NJIHNIN SITUATEN EKONOMIKE
ISHA I INTRESUAR ME KREJT FUQIN E SHPIRTIT MUNDSISHT TE TE FORCOHEM NE LIDHJE E PASTAJ Tė AKTIVIZOHEM
MENDOJA QE NDONJERI PREJ TYRE EDHE MUND TE NDERTONTE NDONJE OBJEKT NE TOKEN TONė EVENTUALISHT
TOKA E BABAIT TIM ISHTE AJO QE SERBET NA E MOREN DHUNSHEM
E DIN FSHATI DHE KOMPLET REGJIONI ANDEJ
SE SI NA SHKATRRUAN DHE NA I MOREN
MENDOVA S E ME BIZNESMEN MUND TE SHKONIM S EBASHKU DHE TE SHOHIM TOKEN
VENDIN DHE KADATSTRAT
DHE MUNDESITė QE TE NA KTHEHET TOKA
POR UN JAM SHUM I PEZMATUAR NGA SJELLJA E TILLė E PERBUZJEVE
DHE MENDJEMADHSIA
JAM ALERGJIK NDAJ MENDJEMDHEJVE DHE I PREKSHEM
IDHNAK
NGA PERBUZZSAT E MOSPERFILLSAT
QE JU DUKET VETJA MBRET
KY MENTALITET KJO LLOJ SJELLJE BAJRAKTARISTE NA KA MARR NE QAFė ME SHEKUJ
ENA KA LANė PA BASHKPUNIM
HARROJN SHQIPTART S E QFAR POSHTRIMESH NA BENTE SERBI E SI SI SILLESHIN PARA TI
NDERSA ME TE VETIN SILLEN KSHTU ME KAQ MENDJEMADHSI
ASPAK MA NUK MUND TI AKCEPTOJ SITUATAT PAS KTYRE SJELLJEVE
dhe nuk dėshiroj te kem takime ma ata njerz qe u sollen kshtu M MUA
Mė VJEN KEQ Qė PO SHPREHEM KSHTU NUK DUA Tė BėJ DALLIME
POR NE NA LA SERBIA ME TE META
DHE DISA VESE BUROKRATIKE TE MENDJEMADHSISė I MOREM NGA ATA
MENDJEMADHSIA NUK ESHT ASPAK PRAKTIKE
UN JAM MESUAR NE MENTALITET DHE KULTURė TE PRENDIMIT
KTU MUND TE BISEDOSH Q TE DUASH ME KEND TE DUASH
JEP MENDIME E PROPOZIME KERKON TAKIM
ME KEND TE DUASH PA PROBLEM
QOFT AI SHEFI APO KRYESHEFI I FABRIKAVE
APO I PARTIVE POLITIKE APO DEPUTET
MJAFTON TE ORGANIZOSH NJI TERMIN DHE REALIZON TAKIMIN
POR JO SI TE NE KU TE PERBUZ NJERIU
QE DERI DJE KA TERHEQ GOMARIN PER KAPISTRE
QOHET EPERBUZ NJERIUN E VARGJEVE SDHQIPTARE
THUA SE NGA QIELLI NA ZBRITI NE TOKė
KSHTU SILLENM DHE KJO SJLLEJE BURIMIN VETEM TE MENDJEMA DHSIA E KA
TE THEM TE DREJTEN SE NE SHQIPRI MA LEHT BISDOHET ME NJERZ
NUK DUA TE FYEJ KTU
ASKEND
POR KSHTU Mė DUKET MUA SIPAS PERVOJES TIME
NE JETė
PRAKTIKA ANDEJ Mė DUKET MA E LEHTė DHE BISEDIMET ME NJERZ SIKUR MA LEHT REALIZOHEN

lirik
04-03-08, 14:52
M e nji fjalė dua te them se prej gjith ktyre biznemsenve nuk arrita me hy ne nji qeshtje shum serioze
ndoshta edhe un meqense jetoj shum gjat ne perendim po gaboj kan thanė si ėsht vendi bahet kuvendi
e di s ektu mundesh me lan takim ne zyre me ke te duash vetem e ben terminin
ndooshta po mendoj se edhe ne kosovė vlenė enjjeta gjė ne fakt kosova epas luftes ka ndryshu shum
dikurė ma leht ishte te bisedohej sot ėsht shum ma veshtirė
Nese mund te bisedohet me njerz vetem nese njeriu ka para un mendoj se kjo esht shum pa edukatė
ėsht interes dhe shkatrrim barbar i shoqerisė.
Duher te krijohet ndjenja epergjegjsis per qytetarin sepse edhe qytetari ka ndonje kerkesė
ndoshta
Me gjithat un krijova edhe nji pervojė u pa tash qdo gjė mendimin dhe qellimin ekisha tė mirė por
nuk u realizua
Disa pasanik po sillen me aq mendjemadhsi thue s ejan sheik te arabis saudite
RUANA ZOT NGA MENDJEMADHSIA E KRYELARTSIA
SA PER PATRIOTIZEM UN PATRIOTIZEM E KONSIDEROJ AT PERSONA QE NDERTON FABRIKė PRODHUESE E I PUNSON SHQIPTART SE JO ATA Q EPARANė E SHPERDOROJN PER SHTAT PAL QEJFE KAN PASURI POR NUK EPUNSOJN POPULLIN
SIKUR TA J KISHA UN PASURIN AS NE SHQIPERI AS NE KOSOV NUK KISHA LANė NJERI PA PUNė PATRIOTIZMI DESHMOHET ME VEPER DERI ME TANI ASNJI NGA KTA NUK KAN INVESTUAR NE PRODHIM
UNJAM ADHURUES I MADH I PRODHIMEVE DHE ZHVILLIMIT TJKERAT ME DUKEN PRRALLA
NJI POPULL JETON E GOZN JETė E STABILITET VETEM NESE PRODHON TE TJERAT JAN MASHTRIME
NUK ME INTRESOJN AS HOTELET AS EMRAT E MDHEJ TE ASKUJT AS KRAVATA EMADHESHTITė EFJALT EMEDHA POR PUNA KONKRETE PUNSIMI DHE PRODHIMI
TE TJERAT JAN KREJ T MASHTRIME NA DUHET FABRIKA E GJAMIT QELQIT PLASTIKES ENVE
BICIKLETAVE TRAKTORVE BATERIVE TEKSTILIT ETJ NA DUHET PUNSIM I POPULLIT SA PER NDERTIM HOTELESH E OBJEKTE PA RENDESI QE NUK NA JAPIN PRODHIM KU MUND TE KET DOBI E PUINSIM
POPULLSIA UN NUK I QUAJ KTO AKTE PATRIOTIKE
AKTE PATRIOTIKE I QUAJ VETEM FABRIKAT DHE UZINAT PRODHUESE BUJQSIN MODERNE DHE PUNSIMIN E POPULLIT TE TJERAT JAN PALLAVRA

Arkza
04-03-08, 14:54
Lirik te Lumt ty sa Bukur Shkruan te kam Lakmi une keshtu sdii !!!
P/S Lirik mos je per nje kafe !? nese po Lajmrohu te Nen-Forum i Kafes te Lutem ! :smile:

lirik
04-03-08, 16:46
Arkza e nderuar flas nji tė vertetė nji fakt nji kujtim tregoj nji realitet, sa her pėrpiqem ti kuptoj disa gjėra disa rrethana por nuk gjej spjegime ne disa absurditete.
Nėse e vreni arkza edhe nė vargjet e mia un gjith jeten po luftoj me pendė pėr nji kulturė apo si tė them per nji sjellje tjeter nė shoqėrinė tonė shqiptare.
po luftoj qė tė largohemi nga praktika e sjelljeve fodulle nga praktika e megalomanizmit dhe ftoftėsisė
nga metoda e mohimit dhe pozicionit te superioritetit mbi tjerin.
Mentalitetit i nji shoqerie duhet te jet sama praktik sa ma komunikues sa ma bashkpunues sa ma kulturorė sa ma i afert dhe njerzorė .
NDERTIMI i nji mentalitetit e akull distancues me forma perpbuzje eme kyeneqsi e forma lavdije
ėsht mentalitet rrėnues i nji shoqerie
Shoqėria duhet tė bashkpunoj shoqeria duhet te jet sa ma praktike kulturore vizionare komunikuese.
Njeriu nuk duhet perbuzur nenqmuar mendoj se ne mentalitetitn tonė ka shum qka qė duhet ndrruar
Po e them sinqerisht s ektu ne europė paraqet nji kekres per termin dhe mund te bisedosh me deputetitn ekonomistin biznesmenin ja paraqet idenė bisedon diskuton dhe nuk ka problem
kshtu e di un.
Qėllimi im ishte vazhdim i qellimeve dhe idealeve te rinisė un nuk shes pallavra dhe fjalė te kota por te un ka praktika konkrete thelbe dhe qeshtje reale .
Komplet qellimi im ishte organizimi dhe lidhja shpirtrore qė kisha deshirė ta arrij te biznesment bile ekisha ne plan nese arrihet ndonje kuvend i madh siq ju kam shkruar edhe ne leter te lexoj edhe vargje aty
Qellimi im ishte qe te ua preku shpirtin te kenė besė shqiptare ete bashkohen per qellime kombtare
Un jam njeri i cili sa te jem gjall nuk mund te ri pa ide te reja vet jam i tillė prandaj vazhdimisht rropatem posht e lart me ide nuk jam njeri qė mund te rri i qetė pa ide dhe lavrime te reja shkudnje e ide.
MEndoj s eideja ime ishte emirė pamvarsisht s enuk u perfill ideja si ide do te jet e shkelqyeshme bashkimi i biznesmenve dhe te gjith pasanikve shqiptarė per shpetim kombtarė per punsim te shqiptarve
sepse pikrisht nga varfria te ne lindi krimi dhe shpirti i sterkequr.
UN JAM PER RUAJTJEN ESHPIRTIT DHE TE KULTURES prandaj jam i brengosur per situaten
prandaj qortoj kritikoj apeloj shkruaj vlersoj diskutoj dhe kundershtoj te keqen.
Un kam pa shum firma gjermane ku bashkarisht e kishin te bashkuar kapitalin me nga 10 e ma teper
investues dhe funksiononte firma per bukuri pa probleme shkonte puna si sahati.
PO SHQIPTART SI PO MENDOJN ME E ZHVILLU ARDHEMRINė ME EGI OIZEM DHE PERBUZJE PA BASHKPUNIM PA URTESI duke u sjell me pozita dhe nenqmime si duket ky organizem akoma nuk e ka kuptuar qka do te thot evropianizim refromim perpunim .
Q Tė KEQE KISHTE IDEJA IME Qė PERPOQA TI BASHKOJ BIZNESMENT QE SA KOHė KAM SHKRUAR VARGJE PER KTO QELLIME POR EDHE ME LETRA EME REFERATE NEPER SHOQATA E BISEDA KA VITE QE THRRAS PER KET IDE:
bashkimi i fuqisė dhe psuris shqiptare me marrveshja dhe ndarja e sferave te interesit se ku e ne cilet sektor te investohet me marbeshje dhe kompromise ėsht kusht dhe kulturė e jetes e mirqenjes se ekonomis dhe nji shoqerie.
Nji shoqeri embuluar me varfri dhe egoizem megalomani dhe shpirtė jo te integruar kalon ne nji lloj depresionin ne nji lloj shpresthyerje.
secila shoqeri e pa organizuar dhe pa bashkpunim e dashamirsi perfundon ne depresion kolekti ku
bėn kerdi papunsia qthurja eksodi vuajtja varfria shoqeria mbetet ne meshiren e ligjit t e mbijeteses.
Habitem me me disa njerz qe mendojn me optimizem iliuzionist jo real duke ja bė qejfin vetes .
VETEM KONKRETIZIMI vetem praktika dhe veprimi siq e kam stilizuar edhe ne vargje siq e dini
vetem ato sjellin frytin dhe rezultatin ne nji shoqeri.
BIZZNESMENT TANė TE SHPERNDARė SI VEZET E QYQES PA KURFAR KORDINIMI E PLANI
pa kurfar konkretizimi qe merren vetem me shitjen e llafeve por konkrete nuk bėhet asgjė pėr atdhe
varfria vahdon tė bėj kėrdi populli ka vuajtje papunsi.
Nga papunsia ka vetem dukuri negative brezat ngecin dhe shoqeria ka pasoja tė rėnda perpektiva shihet vetem ne eksod dhe ikje pa shpresa vuajn njerzit dhe nuk vjen ne shprehje talenti i nji shoqerie as kultura sepse pa bazė matereiale nuk ka as aktivitete kulturore as kualitete tjera te jetes.
Pikrisht duke e dit ku qėndron qelsi i suksesit dhe meqense ne jeten time lexova litertur te ndryshme
jam i vetedijshem ne cakun e jetes s e qka synoj
Biznesmenė tanė dhe milionerat tė mos bėhen rob tė shkelqimit dhe te pozites s emadhrishme te parasė por duhet te perfillin kshillen e dikujt.
Ditruia ėsht e te gjithve sespe vetem nji person nuk mund ta perfshij kurr diturin sepse dituria e gjith botes nuk hyn vetem ne nji kokė prandaj vetem si organizim dhe kordinim mund te veprohet ne sfera te ndryshme.
shqiptari duke kekruar shqiptarin sa ma persosmerisht te synohet organizimi dhe formula e bashkimit kombtarė e forma e funksionimit .
NES EUN KEKROVA KET ORGANIZIM KET KORDINIM UN NUK KEROVA LEMOSHė POR KEKROVA TE JEM PJESTARė I SHOQERISė I PJESES TIME TE VENDIT TIM TE ASAJ KOSOVE PER TE CILEN KONTRIBUAM DHE MENDOJ S E I TAKOJM
PERSE DISA NJERZ KEQKUPTOJN NESE DUA TI AFROHEM NJI BIZNESMENI APO PASANIKU
E TE BASHKOHEMI SA MA SHUM NE FUNKSON TE NJI BASHKIMI SA MA TE GJERė KU LINDIN IDE DHE INICIATIVA Q TE KEQE KA KTU
PO edhe vargjet emia nese do te ishin sponzorizuar q te keqe ka ktu per qka luftojm dhe jetojm ne vetem qe shoqeria te ecė para dhe sa ma ebukur me funksionu jeta njeriun qe e ka qellimin emirė hapi vesht dhe ndegjoje

lirik
04-03-08, 16:55
Un nuk po fyej as nuk po poshtroj po luftoj per nji peprunim te ri po pepriqem te sjell ngjyra te reja ne shoqeri te e menduar tjeter kur dua te jap mendim propozim ose ide neveritem nga injorimi dhe perbuzja
te jseh injronat thonė nuk esht mekatė por te mos pepriqesh te dalėsh nga injoranca esht mekatė
ne kohen e ish jugosllavisė u krijua nji shtreė burokratike dhe mentalitet fodull ku njeriu veshtir e
kishte me komuniku me nji brigadier te thjeshtė edhe pse nese e shikoje nga brendia aftesit e atij brigadieri apo shefi ishin jo te larta .
pra sistemi jugosllav la pasoja edhe ne kosovė la si paosjė fodullizmin anarkizmin sjelljen
mosperfillse kryeneqsinė mendoj s ene duhet ti shqelmojm ato mbetruina sllavo e osmano pashallare sepse edhe perandoria osmane e till ishte ajo pjelli bajraktarizmin dhe ju mbeti shqiptarve ne derė si kopil ky ves duhet ndrruar klultura dhe perpunimi dhe duhet ndjekur moden e re praktiken
praktika dhe bashkpunimi sjellin fryte dhe rezultare ndersa fodullizmi mohimi dhe mosbashkpunimi jan shaktrrimtare per secilen shoqeri mbi bazat e bashkpunimit gjithmon llogaritet edhe kompromisi
urtsia dhe ndarja e intereseva ne shoqeri e sferave e menqurisė s efunsionimit e progresit

lirik
04-03-08, 17:08
Nėse dikujt ja jap nji vrejtje per diqka nuk do te thot se ja jap nga pozita e armnqisisė apo poshtrimit por nga pozita dhe qellimi qe ai te permirson sjelljen vrejtja ka karakter permirsimi jo armiqsije
Me vjen keq qe mendjemadhsia dhe megalomanizmi jan pjes etrashgimis s epushteuesve te ne enuk po hiqen.
Un jetoj ne gjermani dhe edi se si sillet biznesmeni ingjinjeri akademiku deputetit kryetari i nji komune etj
te mahnitė praktika te habitė thjeshtsia dhe paraqitja e tyre .
NESE MARRIM NJI INJORANT TONIN DHE NJI AKDEMIK NE EUROPė E I QESIM NE NJI LARGSI PER TI DALLUAR TE GJITH DO TE SHOHIM SE MA LART JA MBAN AI INJORNATI YNE SE AKADEMIKU I TYRE PRANDAJ E LUFTOJ PERBUZJEN MOHIMIN DHE SJELLJEN FODULLE
NGA POZITAT E MOSPERFILLJES SI DHE NGA TE EMNDUARIT SIPAS BUSOEKLLES VETEM TE INTERESIT MBI BAZAT E PERVETSIMIT E MOSMIRNJOHES NE SHERBIM VETEM TE EGOIZMIT
PERSONAL NUK ESHT MORAL AI AS BUJARI AS NUK I TAKON CIVILIZIMIT
njeriu ne jetė duhet ti sherbej vepres dhe qellimit duhet te jet edhe i shoqerisė jo vetem i servilisė
dhe megalomanisė .
PIKRISHT KUR NJERIU VJEN TE MUNDESIA GJITHNJI DUHET TE BEJ VEPRA MA MADHESHTORE
secili nga ne i takon shoqeris dhe duhet ti jemi mirnjohs shoqerisė
po marrim nji shembull nes e pranojm te kemi fabrika pa njerz ne glob cili do te ishte ai qe do te thoshte po un dua fabrikat ete mos ket toka njerz ja pra q enuk i duhen asgjė pa njerz
pikrisht ktu njeriu duhet te mendoj dhe duhet ti jet mirnjohs shoqerisė ete dij se i takon edhe shoqeris e duhet tė bashkpunoj me shoqerinė
MIRNJOHJA NDFAJ SHOQERISė SJELL TE MIRA DHE PERMRISON NJERIUN DHE JEP TE MBAREN NE CIVILIZIM
NUK DUHET TE JEMI ROB TE EGOIZMIT POR DUHET TEJEMI MIRNJOHS TE BASHKPUNIMIT
Nuk duhet te punohet vetem mbi bazat eshfyrtzimit dhe te mosmirnjohjes por ti sherbehet edhe civilizimit dhe mirnjohjes tė bsh diqka per mjedisin dhe te dnjehesh s eje i mjedisit e nuk shkon pa mjedisin
mjedisi po te afron jeten ne bazė te cilit ti e gzon edhe kapitalin prandaj mirnjohje e jo injorim
vetem me ket shpirtė nji shoqeri mund te quhet shoqeri ecivilizuar dhe bashkpunuese
mendjemadhsia nuk i takon civilizimit

lirik
27-03-08, 07:01
Nė jeten time mėsova pėr dy gjėra tė cilat i pashė me sy
kam pa shpirta tė mėdhej dhe shpita tė vegjėl.
kam pa njerz qė dukeshin tė thjeshė por ishin heroj dhe njerz qė dukeshin heroj por ishin
njerz kot
mėsova kėto gjėra nga pėrvoja ime
shum interesante
dhe nuk dua tė heshti ma mjaft heshta gjėrat nuk heshten gjith pse dikujt nuk i pėlqejnė

LuLjaa
27-03-08, 23:55
lirik ti ishe jo Poet po ma shume se nje Poet ..

Kam qef me dit se keto ēka shkrun ti , i shkrun vet a po i merr dikun keshtu.
.. Pa keqkuptime veē po kam qef me dit seriozisht, se edhe poezi ki shume e per at..

lirik
30-03-08, 02:33
LULE E NDERUAR HABITEM KUR ME FLET KėSHTU UN ME SA FUQI KAM PO DėSHMOJ QE TRIDHJET VJET E MA TEPER FILLOJ POLITIKA KRIMINALE JUGOSLLAVE Tė Mė SHKATRROJ PER SHKKA TE PRIRJEVE TE MIA NE VARGJE DHE TALENTIT RECITUES E PėRCAKTIMIT PėR BėRJES BRUMIT ATDHETARė
PO E SHIHNI S E VARGJET JAM Nė GJENDJE TE JA KRIJOJ SECILIT PER DY MINUTA
QFARDO NGJARJE E RRETHANE PO E SHIHNI AFTESINė E KRIJIMIT NE QDO SEKOND EDHE NGA QDO LLOJ FJALE MUND TA KRIJOJ VARGUN
PO ESHIHNI SE TE GJITHA SHKAQET E SHKATRRIMIT TIM FILLUAN PER SHKKA S EME DIKTUAN SE MUND TE SHKRUAJ E TE VEPROJ
PO E SHIHNI ME FAKT S E MUND TE KRIJOJ QFARDO NGJARJE QE ME TREGONI MUND TE UA
THURI NE VARGJE E PRAP SHTRONI KSO PYETJESH HABITEM ME POPULLIN TIM
AQ MA TEPER MBETEM PA TEKST QE KURR NUK MA DHA KRAHUN POPULLI IM
HABITEM SI MBIJETOVA QUDI FILMASH JAN SE SI SHPETOVA DHE PRAP SE PRAP POPULLI IM SHTRON KSO PYETJESH E DILEMASH
MA TREGO SECILEN NGJARJE QE TI DON UN TA THURI NE VARGJE PER TRE MINUTA
OSE DHJET MINUTA TREGOJE PUBLIKISHT KTU PARA FORUMISTVE JO VETEM NJė
POR TREGOJ NJIQND NGJARJE TI SIQ DON VET TE GJITHA TI THURI NE VARGJE
PRA ėSHT BURIM I TALENTIT TIM NGA VEGJLIJA DHE NUK DESHTEN ATA KOT T EME SHKATRROJN S EME DIKTUAN QYSH NGA KLASėT FILLORE KUR UN RECITOJA
NUK ISHA KOT I MALTRETUAR POLITIKISHT DHE I NDJEKUR AS I BURGOSUR
ASGJė NUK KA KOT GJITHNJI ėSHT NJė QėLLIM DHE ISHTE
SIKUR TE MOS KISHIN NUHATUR ATA DIQKA NDOSHTA DO TE ME NDIQNIN DY TRI DIT POR JO GJITH JETEN
POR MA ZI MA KA Bė BėRė POPULLI IM Qė NUK Mė KUPTONTE SE ATA Qė ME NDIQNIN
ėSHT KOHA Tė KUPTONI E TE MOS TREGOHENI TE TILLė SE ASKUND NUK KA VARGJE KU ME MARRė ATO NUK MERREN ASKUND NE SASI KAQ TE MEDHA DHE TE PERSHTATURA
NE SECILEN RRETHANė A TE SHKRUAJTA EDHE TY VARGJE E SECILIT KTU NE FORUM SELVIS HALES SEMADHE DIANES NINELES NATYRES E SA E S A TJERVE
A NUK JAN DESHMI KTO QE MUND Tė KRIJOJ SI TE DUA E SI TE DONI SEPSE KY ėSHT BURIM I
TALENTIT
UN MA TEPER HABITEM EDHE NGA NJERZIT KUR ISHIM NEPER NDEJA DHE ISHTE NJė MANIFESTIM DHE ATY PėR ATY I THURSHA VARGJET PARA SYVE TE TYRE PER NGJARJET QE NDODHNIN ATY PA SHKUAR ASKUND POR PARA TYRE DHE I THURJA ATY DOMETHAN AT QE NDODHTE ATY MENJIHER ETHURJA NE VARGJE E ME SHIHNIN MKE SY E ME THONIN SI E PSE
E KAH E QYSHė
MENDOJ SE KJO TASHMė ėSHT E TEPERT DHE ME VJEN KEQ POR NHESE VAZHDOJN GJITH JETEN TE PYESIN PėR GJėRA Qė SHIHEN ME SY Nė BALLė NUK DI SI TA QUAJ VETEM NAIVITET
OSE MUA PO ME HABITNI ME KTO PYETJE
UN PYES VETEN PSE I BEJN KETO PYETJE QKA KA KTU PER TU QUDITė NUK JAM UN TALENTI I VETEM I POEZIS E KRIJIMTARIS KA SA TE DUASH TALENTA A TI PYESIM EDHE ATA PSE E QYSH ė E KAH:
TALENTI LINDė E KRIJON ZOTI PER DIQKA DIKUSH ESHT PER FUTBOLL DIKUSH PER MUZIKė DIKUSH PėR VARGJE
NGA KA ME I MARR UN VARGJET PER FAMILJEN TIME PER NJERZIT EMI PER NNGJARJET
QE I KAM PERJETUAR PER VETVETEN PER RRETHANAT EJETES TIME PER VEQ NGA SHPIRTI IM
CILI NJERI MUND TI PERSHKRUAJ NDJENJAT E MIA OSE NGJARJET E MIA PER VEQ SE UN VET
ATE QE GABOJ POPULLI IM KRAH NUK ME DHA KURR SOT DO TE ISHIN SHUM LIBRA
TE BOTUARA
NE SI POPULL JEMI TE QUDITSHEM NUK E KUPTOJM NJERI TJETRIN NUK E PERKRAHIM NJERI TJETRIN NUK JA DIJM KIMETIN NJERI TJETRIT KUR TE HUMBIM PASTAJ QAJMė ESHT VONė AT'HER
NUK JAM UN I VETMI TALENT I KRIJIMTARIS QE KAM MBET PAS DORE KA SHUM
NJERZ Qė ASPAK NUK PERFILLEN DHE TALLEN ME TA SPESE MA RENDESI KAN TALLAVAT
E ZHURMAGJIJT SOT SE SA NJI SHQIPTAR I AFT
TE PERSHENDES LULE NES E DON TE BINDESH MERE SHKRUAJE QFAR TE DUASH TREGIMI
DHE UN TA THURI NE VARGJE
OSE QE NJė SHEMBULL NE VARGJE

PSE TI OJ LULJA E ZBUKURIMIT
BESė NUK KE NE PENDEN TIME
PO UN JAM VET SHPIRTI I KRIJIMIT
Tė VARGUT SHQIP ME STROFA ME RIME

POR MUA KOHA ME KA SHKELė
EDHE MJERIMI E PARAJA
Mė KAN LIDHė ME PRANGA E TEL
VUAJTJE E E THUNDRA E HIJE T MDHAJA

HIJE AKUJ M# KAN MBULUE
Nė HARRESė Mė LA AI DHE
kur un n vargje ather kam vlue
vrullin kurthat ma kan pre

prandaj sot un kshtu kam mbetė
se nuk pata yje n krah
kah mergimi ku ja tretė
kam mbet ė loder n mua gjuajn gjah

n mua gjuajn gjah talljet pa meshirė
se nuk pat zemer shqiptare
as petrit kund as dorlirė
per kto vargje argjentare

ja pra ta peshtata kėngen vargun

lirik
30-03-08, 02:48
Mua mė bėn pėrshtypje edhe diqka shum intresant shum ngjarje qė ju them njerzve te mi tregojn drejt dhe hollsisht si kan ndodhur sepse dua ti pershkruaj ne vargje ata silleshin me habi dhe me shikonin me rezerva nuk e kam ndermend ti bie ne gjunj askujt un kam thėnė edhe gjat luftes njerzit
nėse kan perjetuar diqka le te me tregojn ose kush ka ndėgjuar qka ka ndegjuar
un nuk permendi emra por ja shkruaj anonim i krijoj vargjet ne art nuk merrret vesh
per cilin person bėhet fjalė publikime emrash nuk bėj pa pelqimin e personave qe ma tregojn ngjarjen asnjiher nuk e tradhtoj dikend te mos ket merak le te ma pershkruajn ngjarjen perjetimin
un ja shkruaj ne vargje
me ka mbet njiher marak nji ngjarje shum intresante eluftes por personi nuk ma tregoj
nuk e di pse vetem pak diqka dhe ma andej nuk deshti te hyn ne detale dhe e lash nuk shkova ma andej
ėsht gabim sidomos nese perjetimet eluftes nuk i shkruan secili qe ka perjetuar mjerimin dhe vuajtjen
ne te gjitha format ne detale gjėrat duhet te shkruhen
deri kur duhet ta kuptoj njerzia se gjėat duhet te shkruhen se ėsht me rendesi
nėse dikujt i vjen keq ti shkruaj ather le ti pershkruaj anonim porr endesi ka qe gjėrat te dalin nė siperfaqe
un ka pas dėshirė qė populli te me kuptoj e ta njoh birin e vet e ta perkrahė t me ndihmon por kjo nuk u arrit se jemi intresant njerz deshira ime ishte qe te informohem per sa ma shum ngjarje
dhe ti pershkruaj ne vargje por ja qe nuk u bė .
PRANDAJ LULE UN TY TE PERSHENDES DHE NESE NUK ME BESON MA PERSHKRUAJ QFARDO PRRALLE KTU UN TA STILIZOJ NE VARG QKA TE THEM TJETER
TE FALA LULE E NDERUAR DHE BESO SE SE NUK EKE TE VESHTIR ME E PA SE PO SHKRUAJ
EMUND TE SHKRUAJ SA TE JEM GJALL PA PROBLEM
AJO QE ME MUNDON ESHT VRAPIMI PAS HALLEVE TE JETES PAS EKZISTENCES
SEPSE TE KISHA QENė UN I SIGURUAR MATERIALISHT VETEM TE SHKRUAJ NDRYSHE DO ISHTE PUNA SOT DO TI KISHIT DHJET MILION VARGJE E MA TEPER NDOSHTA

LuLjaa
31-03-08, 00:48
lirik Po tash edhe ma mire e lexova se ēka ke than ti ..
Hallall t'koft per keto qe i shkrun , po kisha pas qef nje Poezi mema kushtu mu ta kqyri se qysh po e shkrun, ose a ban keshtu .. per mu dhe LaCoStA nja hahaha

lirik
31-03-08, 11:04
Po ty ta kushtova poezinė a nuk e ke pa aty te pėrshėndetjet ku mė ke pėrshėndetur
te pėrshėndetje dhe urime
aty menjėher ta kushtova poezinė
ti the do ta shkruaj njė poezi ty lirik
e nuk e shkrove
ti shoh njėher aftesitė tua nė vargje
pra secili bashkatdhtetarė
duhet ta dij se vetėm ajo qka shkruhet vlenė
tė gjitha fjalėt qė fliten pa shkrim i merr era
dhe nuk kan kurfar vlere
Ideali im ishte shkrimi
tė shkruhet sa ma shum dhe te ruhen shkrimet
tė shkruhet gjithqka qė nuk shkruhet nuk vlenė.
uN JAM Nė SHėRBIM Tė ARTIT
tė gjithve ju kam thėnė
tregomani njė ngjarje njė perjetim nga jeta e juaj si apo diqka
qė keni dėgjuar
Un e shkruaj nė vargje MANDEJ NDERSA emrin e mbaj sekret
nuk e qes asnjiher nė publik
se nuk e kam
nė gjak tradhtinė
Mė kujtoohet nji person nė Mitrovicė NUK KA RėNDėSI MASHKULL A FEMER ma tregoi njė ngjarje shum tė dhimbshme TE LUFTES
meqense ishte intresante deshta ta stilizoj nė vargje
por meqense ma ndaloj kėt gjė
kjo qėshtje mbetet e heshtur
ju luta dhe i thash mė lejo ta shkruaj
se e shkruaj me stil qe nuk e merr vesh kush
as emer nuk ceku
e stilizoj ne at menyr q e nuk merret vesh KUSH as nuk nuhatet qe je ti
por jo tha tė lutem jo lene kėt punė harroje
pse dreqin ma tregove pra i thash
Njerzit do tė pendohen qė po i mbajn heshtjet .
Nė i treqind e ma teper vjet serbia po shėrbehet me rrena e propaganda tė rrejshme
ndersa shqiptarėt pėrjetuan tmerrin
jan populli qė kan perjetu tmerre
dhe nuk i nxjerrin te vertetat ne shesh
i mshefin
se paku ne menyra anonime te shkruhen dhe te pershkruhen
Un kam thėnė dhe po e them publikisht le tė mė informojn nė imeil privat
tė gjith qė kan perjetuar dhimbje e ngjarje intresante
le te ma tregojn ngjarjen
un e thuri ne vargje
pastaj e shohim se si e thuri un ne qfar forme artistike
edhe nuk merret vesh kurr personi
nese ai nuk don ta bej publik emrin
te mos ket kurrfar meraku se e tradhtoj
apo ja qes emrin
nese ai apo ajo nuk don.
Lule pak ma ke vra shpirtin kur the a po i shkruan vet kto vargje
veq nejse
ti e din s e vargje askush nuk te falė
as nuk merren vargjet n pazarė
por shkruhen prej shpirti
kuptoje njiher e mirė si ti si te gjith shqiptart
ju e keni pa se ne vargje ka edhe perjetime te mia
te shkruara direkt nga perjetimet
e mia
por edhe ka te pergjithshme
malli per vendlindje
mospajtimet me padrejtesinė
disa gjėra nė jet bukuria e jetes
e shum tjera sipas ndjenjave qe i ndjejė vet dhe i shkruaj.
Kjo pyetje qė e bėre ti disi ėsht njėfar mosbesimi ndaj meje
jo vetem ti por e kan bė edhe disa tjerė
duke mė pyetur
kah po tė dalin frymzimet
para disa kohe bile njė antere ktu e dardanis me shpotiti dhe tha kah po i dalin kti njeriu xhelal ferizit frymzimet
po prej shpirti po kah kan me dalė
pa e pas shpirtin te lindur te tillė nuk mund te jesh krijues.
SIKUR TI Bė HEJ KJO PYETJE ALI PODRIMJES QOSJES E KADARES E TJER SHKRIMTARVE
E TE JU THUAHEJ KAH SI PSE JU KSHTU ku po merrni frymzime A NUK DO TE DUKEJ KJO ABSURDE NJERZIT LINDIN PER DIQKA TALNETA DIKUSH PER SPORT DIKUSH PER KRIJIMTARI DALIN KSHTU I KRIJON ZOTI PER DIQKA KURGJA NUK ėSHT PER ME U QUDIT
DHE NUK JAM UN I VETMI TALENT NE KRIJIMTARI KA SA TE DUASH TALENTA
DHE NUK ESHT VETEM NJI FUTBOLLIST I MIRė Nė BOTė APO NJė BASKETBOLLIST I MIRė POR KA SA TE DUASH KSHTU NE SECILEN SFERė JAN NJERZIT NE POLITIK NE LETERSI NE EKONOMI NE TEKNIK E KUDO KA TALENTA NUK ESHT VETEM NJI TALENT
A E SHIHNI PRA SI DO Tė JU DUKEJ PRANDAJ
Mė PėR KRAHNI MA TEPER MORALISHT UN NGA JU KEKROJ VETEM PERKRAHJEN MORALE ASGJA TJETER SE PAKU PER HIR TE SE KALUARES TIME TE VESHTIRė
SE KOT NUK ME KAN NDJEK SERBET
AQ GJAT ME VITE E KOHRA UDB JA ME PERSEKUTOJ E KOT NUK ME KAN BURGOSUR E KOT NUK MA KAN SHKATRRUAR JETEN
NE TE GJITHA MENYRAT
JO VETEM MUA POR ME KOHė BABAIT GJYSHIT E STERGJYSHIT
Prandaj ju ka hije tash si bashkatdhetarė ma teper te perkrahni bashkatdhetarin tuaj
sepse un pa kurfar interesi kam hy neper rreziqe POR EDHE NEPER SHKRIME
vetem per idealin e popullit
se asgjė fitim personal nuk kam pasur
as prej burgjeve e rreziqeve as prej shkrimeve
vetem sherre kam pasur dhe ndjekje
prandaj i ka hije njerzve tim te ndrrojn tash sjelljet me mua
tė mendoj ndryshe te flasin ndryshe jo te shtrojn ma kso pyetjesh e kam fjalen per disa qe edhe ne privat imeil me pysnin si e qysh e tek
,nuk e kam qėllimin te ti lule por shumkush u soll keq me m ua
shum me kan injoruar perbuzur prandaj pak me ka kcy edhe kanari jam ba pak ma idhnak
edhe kam qen pak nga natyra idhnak shqiptart ekena te gjith ngapak ket ndjenj te sert ne shpirt nuk edojm sedren me na e ngacmue e me na e prek krenarinė
sa i perket disa multi milionerve qe e dinin shum mir situaten time dhe nuk ofruan kurfar sherbimi
jo pėr mua si person por per vargjet ata qofshin me trup zoti i marroft sa te jet toka se kurgja nuk ish puna e tyre hiq ama bash hiq
edhe pse paten mundesi te me ndihmojn fryheshin mbanin hunden perpjet
mandej me pyesnin si po arrin ti kshtu te shkruan kah qysh
kjo me nervozonte kjo sjellje ky mosbesim.

lirik
31-03-08, 11:13
LULE

autori xhelal ferizi liriku i vargjeve te lira

lule tė bukura mė paske dėrguar me tė kuqe fletė
nė njė shportė tė bukur tė lidhur vegen me kordele
ato mė dhan gjallėri mė dhan gėzim e jetė
ju nuk mė leni nė tė mėrzisė mėrgim,i mallkuar varur nė qengele

lulet i paske zgjedhė edhe fjalėt zoti tė gėzoftė ty
nė secilen lule aty me shikim harmonik ndjenja shpalosė
i kam shikuar nėpėr fletė qehret e luleve me sy
ato mė dhan ilaqė mu nė zemėr tė mėrgimit ku jam plagosė

ato sikur nuk mė lan nė mėrgim
sikur u bėnė krah fluturues e mė zbriten mbi ledina
sikur mė rikthyen nė njė rigjallėrim
andej kah flet e kėndon kanarina

lulet secilen aty nė at shportė e kam pėrkdhelė me miqsi
ato ishin shprehjebukura me sharm rendisur
o zot sa pėrmbanin tė atdheut dashuri
dheu i tė parve i kishte qėndisur

un para tyre nė gjunj kam ra
se ishin te tokes time
etnike qfar dhurate dhe lotoja pa pra
dashurisht mbi kto qehre magjike

i dua shum lulet nuk mė thonė kot poet
zoti ty tė bekoftė pėr kėt dhuratė
thua se i paske mbledhur nė arat dardane plot me bereqet
e paq jeten tė gjatė

autori nė mėrgim xhelal ferizi pėrshėndes lulen bashkatdhetare
qė mė gėzoi me kėt dhuratė


pėrshėndetje shum enderuara lule veqanrisht per lulet dhe fjalėt e bukura
tė miqsisė qehlibare
paq fat ne jeten tende e mirsi
tė gjith bashkatdhetarve ju lutem tė mė dėrgoni motive fotografishė
motive lulesh liqej natyrė e piktura dhe do te keni vargje tė bukura si shperblim
ju flameniderit shum ty lule dhe te gjith ju qė mė keni pershėndetė dhe faleminderit qė keni filluar ta kuptoni shpirtin e poetit me shum rrespekt dhe miqsi i juja bashkatdhetari liriku
ju pershendes miqsisht

qe lule urdhro vargjet ja ku i ke nese ke diqka tjeter qe don te shkruaj te thuri vargje me trego t“huri prap tjera qfare te duash sa per lakosten nuk edi kush esht ky apo kjo nuk kamkurfar kontakti nuk ja njoh rrethanat ai duhet te paraqitet dhe te thot diqka mandej ja shkruaj
por un kam thėnė kur shkruani ne temen time dergoni diqka ma teper nga halet tuaja apo pikpamjet tuaja apo ndonje fotografi pershembull nji vash njiher ma dergoj nji fotografi pran nji lumi ku kishte qit doren ne faqe dhe rrinte ne mendime dhe ja kushtova vargjet pra dhe dolen shum te bukura art i bukur dhe me falenderoj pra ne i sherbejm artit vargjeve ndihmojeni artin pse jo esht njejt si piktori kur merr nji motiv dhe e pershkruan edhe poeti esht i ngjajshėm

lirik
31-03-08, 11:16
ma pėrshkruaj pak lakosten a esht mashkull a femer a jeni te dashuruar a qka ka ktu
mandej po ua thuri vargun

LuLjaa
31-03-08, 11:38
Po ty ta kushtova poezinė a nuk e ke pa aty te pėrshėndetjet ku mė ke pėrshėndetur
te pėrshėndetje dhe urime
aty menjėher ta kushtova poezinė

Lule pak ma ke vra shpirtin kur the a po i shkruan vet kto vargje
veq nejse.

lirik, po ata e kam pa shume mire edhe faleminderit per at Poezi
ama une s'di me shkru pozi, nashta nja 2 rreshta i kisha pershtat naj qysh
po sikur ti keshtu jo, edhe ma mire nuk shkruj hiq se um kesh thu qysh s'po dika

Edhe ketu qe t'kam than a i shkrun vet, kurgja nuk eshte kjo
qysh e paske marr ti tragjike kete fjal " ma ke vra shpirtin "
une thjesht veē t'veta, edhe me vjne mire qe je keshtu qe shkrun vet pra.

LuLjaa
31-03-08, 11:43
ma pėrshkruaj pak lakosten a esht mashkull a femer a jeni te dashuruar a qka ka ktu
mandej po ua thuri vargun

:biggrin: :biggrin: lirik m'ke shti me kesh ketu po mos u ban marak diēka pse kam kesh
Lasocta eshte mashkull , edhe aj rrin ketu n'Forum pra edhe e kam si qift :D
Per qata thash ashtu, nejse ti si din keto sene se ma shume shkrun poezi
e ngjarje tjera, nuk na kqyr neve neper Tema tjera se ēka folim e etj.. etj,,

Qe ty ta pruna nje Lule ketu masi tjeter sen sum qelloj per momentin
... nashta mjafton sa per sot..

http://www.giftstoindians.com/images/lovelypink.jpg

Edhe Faleminderit shume per Poezin qe e paske shkru ma nalt..

lirik
31-03-08, 14:42
O moj lulja e bukurisė

autori xhelal ferizi liriku ne mergim

o moj lulja e bukurisė
mos je yllė i dashurisė
a mos je si balli i arit
a mos je lulja e beharit
a mos lindė je nė kopsht t' mahnisė
mos je ngjyra e rrezanisė
a mos je rreze prej shtati
a mos je ndoj lule shpati
se ty fjala tė del prej flete
a mos je ndoj lule jete
ndoshta nė brigje tė rrin kėrcylli
kah ndoj lum n' mes lugu a pylli
ndoshta je mu nė buzė tė zallit
tė lajnė currilat n' qehre t' ballit
mė thuaj moj lulja e qehre shendit
ti ma e bukura e atij vendit
a mos je ndoj curril hane
qė ke pikė mbi tokė dardane
se buzqeshje kshtu s' ėsht pa
qysh se shekujt nė tokė jan ra
qysh se nisė jan kohra e mote
s' ėsht pa art si qehreja e jote
nuk ėsht pa kso bukurije
nė art t' diellit as n' shend ingjije
as n'larmi įs n' lule tjera
kahdo nė vise shkon pranvera
kahdo shkojnė kto stinė t' beharit
kahdo jan trojet t' shqiptarit
kahdo shkojn yjet gazmore
matanė harqeve ylberore
nuk ėsht pa lule freskije
as me gaz kshtu as me shije
as n ,mbretri te karajfilit
as nder malet e bilbilit
nu kėsht pa kso lule shtroje
thue se rrit e le nder kroje
aty dridhshėm ku bien biluret
vogel bardhat valė e skurret
kahdo bjen ajo skurrjela
mbi fletė tua e kordela
po ti qenke e bija e hanes
me gjuhė shqipe gjuhė tė nanes
po ti qenke nėn degė e pipe
ma e bukura lule shqipe
po ti e mahnitke at currilorin
valabardhė e zallinorin
kur ti ne breg po e kthen fletė allin
po i mahnitė currila e zallin
edhe bregun pran kullimit
za ujėbardhė tė gurgullimit
po ti qenke bardhafletė
qdo ujvare qė i jep jetė
ke zbritė yjet pran burimit
gurabardhtė kah vala e vlimit
qė si n 'vlim derdhen bardhore
me ra n' gurra zallinore
ti me tė hapura ato larmi
paske dalė sa yj me shkri
paske dalė gojė hapė me lanė
tokė e dhe e diell e hanė

autori xhelal ferizi liriku neper vite me vargje shqiptareqe lule e nderuar per pes minuta sa hėngra pak buk i solla femijt nga shkolla se ekan pak larg i solla me kerr ne shtepi dhe u ula epash q ekishe shkruar ktu dhe per disa minuta ti krijova ti kushtova ty disa vargje pra po ta deshmoj se secilit edhe kur ulem ne tavolin
jam me shok a me shoqe
kush te don ku te don per shembull ne kosov a ne shqiperi
ne tavolin duke pi duke hanger buk ja krijoj vargjet secilit rreth e rreth tavolines edhe krejt muhabetin bile jam ne gjendje per disa minuta me thurė nė vargje
pra binduni tash se ekni nji poet apo jo dhe e kan shkel me te dy kėmbėt e kan mohuar pa meshirė kohrat e ky esht i juaji xhelal ferizi liriku nga Mitrovica i cili kushdo qe esht i intresuar edhe vagona me vargje ju mbushi siq tha nji dit edhe bondi administratori qe me shkruajti ne privat tha qenke nji fabrik
qe prodhon vargje e nuk shterresh a u binde tash
edhe mos harro se na shqiptart nuk ja dijm kurr njeriut tonė kimetin jemi i vetmi popull ne botė qe ja japim te shtymen e qesim ne prrue edhe ky nji fakt ėsht ekam provuar ket ne jeten time ket fjyl nuk po ta qes ty por tjeterkujt e din ti atyre qe jan mohues te vlerave shqiptare mohues progresit
te fala lule te fala edhe ati te dashurit tend laokostes nuk po ua dij raportet se ua kisha kushtuar vargun se te dyve se bashku

lirik
31-03-08, 15:19
Tash beso

autori xhelal ferizi liriku ne mergim

beso tash ti mori zanė
besoj dores pendes n' ngjyrė
se mua motet s'mė kan lanė
per me gjet shteg as mėnyrė

e ti lule tash po e sheh
tash po bindesh ti oj shpirtmirė
se mua shpata e i mbrehti teh
ma ka pre vargun e lirė

mi preu vargje e shpresė shqiptare
me dy teha shpata e zezė
rimė e strofa vargatare
se ne robri ishim si brez

e sot liria kur ka ardh
nuk ka ardhė pėr fuakara
se ai kurr s pret dit tė bardhė
se kshtu fatet e kan vra

dit te bardhė ka brrylagjija
blozagjija e ai sarhoshi
ai falltori e qengelgjija
kumargjija e ai kodoshi

porse jo arti e liria
vargu e vlera as ajo rima
veq garuesi turr 'egjija
Qėshytnė fort me dalė mbi bina

edhe hajduti e plaqkatari
rejpesi e sherri e kasapi
por jo poeti e vargatari
dit nuk sheh kah gzimi e hapi

autori xhelal ferizi liriku ne mergim

LuLjaa
31-03-08, 16:38
O moj lulja e bukurisė

autori xhelal ferizi liriku ne mergim

o moj lulja e bukurisė
mos je yllė i dashurisė
a mos je si balli i arit
a mos je lulja e beharit
a mos lindė je nė kopsht t' mahnisė
mos je ngjyra e rrezanisė
a mos je rreze prej shtati
a mos je ndoj lule shpati
se ty fjala tė del prej flete
a mos je ndoj lule jete
ndoshta nė brigje tė rrin kėrcylli
kah ndoj lum n' mes lugu a pylli
ndoshta je mu nė buzė tė zallit
tė lajnė currilat n' qehre t' ballit
mė thuaj moj lulja e qehre shendit
ti ma e bukura e atij vendit
a mos je ndoj curril hane
qė ke pikė mbi tokė dardane
se buzqeshje kshtu s' ėsht pa
qysh se shekujt nė tokė jan ra
qysh se nisė jan kohra e mote
s' ėsht pa art si qehreja e jote
nuk ėsht pa kso bukurije
nė art t' diellit as n' shend ingjije
as n'larmi įs n' lule tjera
kahdo nė vise shkon pranvera
kahdo shkojnė kto stinė t' beharit
kahdo jan trojet t' shqiptarit
kahdo shkojn yjet gazmore
matanė harqeve ylberore
nuk ėsht pa lule freskije
as me gaz kshtu as me shije
as n ,mbretri te karajfilit
as nder malet e bilbilit
nu kėsht pa kso lule shtroje
thue se rrit e le nder kroje
aty dridhshėm ku bien biluret
vogel bardhat valė e skurret
kahdo bjen ajo skurrjela
mbi fletė tua e kordela
po ti qenke e bija e hanes
me gjuhė shqipe gjuhė tė nanes
po ti qenke nėn degė e pipe
ma e bukura lule shqipe
po ti e mahnitke at currilorin
valabardhė e zallinorin
kur ti ne breg po e kthen fletė allin
po i mahnitė currila e zallin
edhe bregun pran kullimit
za ujėbardhė tė gurgullimit
po ti qenke bardhafletė
qdo ujvare qė i jep jetė
ke zbritė yjet pran burimit
gurabardhtė kah vala e vlimit
qė si n 'vlim derdhen bardhore
me ra n' gurra zallinore
ti me tė hapura ato larmi
paske dalė sa yj me shkri
paske dalė gojė hapė me lanė
tokė e dhe e diell e hanė

autori xhelal ferizi liriku neper vite me vargje shqiptareqe lule e nderuar per pes minuta sa hėngra pak buk i solla femijt nga shkolla se ekan pak larg i solla me kerr ne shtepi dhe u ula epash q ekishe shkruar ktu dhe per disa minuta ti krijova ti kushtova ty disa vargje pra po ta deshmoj se secilit edhe kur ulem ne tavolin
jam me shok a me shoqe
kush te don ku te don per shembull ne kosov a ne shqiperi
ne tavolin duke pi duke hanger buk ja krijoj vargjet secilit rreth e rreth tavolines edhe krejt muhabetin bile jam ne gjendje per disa minuta me thurė nė vargje
pra binduni tash se ekni nji poet apo jo dhe e kan shkel me te dy kėmbėt e kan mohuar pa meshirė kohrat e ky esht i juaji xhelal ferizi liriku nga Mitrovica i cili kushdo qe esht i intresuar edhe vagona me vargje ju mbushi siq tha nji dit edhe bondi administratori qe me shkruajti ne privat tha qenke nji fabrik
qe prodhon vargje e nuk shterresh a u binde tash
edhe mos harro se na shqiptart nuk ja dijm kurr njeriut tonė kimetin jemi i vetmi popull ne botė qe ja japim te shtymen e qesim ne prrue edhe ky nji fakt ėsht ekam provuar ket ne jeten time ket fjyl nuk po ta qes ty por tjeterkujt e din ti atyre qe jan mohues te vlerave shqiptare mohues progresit
te fala lule te fala edhe ati te dashurit tend laokostes nuk po ua dij raportet se ua kisha kushtuar vargun se te dyve se bashku

Faleminderit shume lirik,, e po e kam dit une se poet ishe
apo shkrimtar ma mire me than, t'kisha vet edhe diēka
po mos po thu prap " ma ke vra shpirtin " e pe la krejt
lirik qe per kete poezi qe e ke shkru ta kam borgj nje caffe

http://coffeegeek.com/images/23063/164x200/Slika35.jpg

Se je lodh deri sa e ke shkru tash ulu pusho pije caffe-n
deri sa t'bin mend fjalt tjera se ēka me shkru, ēfar poezie
Faleminderit edhe nje here e m'fal se t'kam qit pune pak
qe t'thash me shkru nje poezi per mu ..
... T`deshiroj gjithe t'mirat ty e shume Suksese ne te ardhmen.

http://www.flowerpetals.com.au/images/products/D10_G.jpg

lirik
31-03-08, 18:36
Jo jo vet pyet un jam i hapur per dialog mos ke merak sa per vrarje shpirti po me vjen pak keq per mosbesimin ndaj meje meqense u bėnė tash shum vite qe njerzit e dijn se merrem me vargje
por nejse fol vet pyet qka tė duash un tė pėrgjijgem sinqerisht at qka di

lirik
01-04-08, 10:42
Ma paske qit kafen tamam si me qenė nė njė odė shqiptare t flameniderit lule edhe lulet i paske zgjedhė
tė bukura edhe ksaj atmosfere do ti kushtoj vargje por njiher mė kan dalė disa punė
pėrshėndetjet e mia e nderuara

lirik
02-04-08, 21:28
Mbasi nė vargje

autori Xhelal Ferizi me vargje shqiptare

mbasi i ndrruam me shkrim do llafe
edhe lodhja m' kish pushtue
mė erdhen lulet bashk me kafe
njė dardane m' ka dhurue

eh sa bukur ' mu duk shija
gota e ujit tė tok's shqiptare
thue se n' shpirtė m'pėrfshiu mahnija
nga pėrhapja aromtare

kafja rrinte nė mes tabaku
e ma kishte ngjyren tė arit
nisi shqip e po mė vlon gjaku
mbi zakonin e shqiptarit

edhe malli mė rrjedhte nė vena
porsi oda mu duk rrethana
mu kujtue shqipja n' dy krena
e t' shqipnisė ah dielli e hana

se q'm'pėrfshiu t'gjallė atmosfera
edhe uji si biluri
thue dy krah mi shpaloj era
shqipm ku flasin dru e guri

thue se u shndrrova n' gjeraqinė
thue se m' dolen krah dy palė
me flutrue mbi etninė
t' shqipnisė nanė mbi fiushė e mal

T'falem nderit qikė dardane
qė ma dhe nji gjak vullneti
me gjuhen t' bukur iliriane
gjerė qė vlon si valė prej deti

ti kam borgj do yje ari
ti kam borgj do drita qielli
nji qėndisje n 'gjuhė shqiptari
shqip do rreze nda prej dielli

ti kam borgj shpjehjet magjike
ti kam borgj do shprehje malli
ty shqipni moj nanė etnike
shqip ku flasin dheu e zalli

edhe ty lule shqiptare
qė e ke fleten porsi vera
kto dhurata argjendare
qė mi qon ty tu rrit ndera

po ti qenke shprehja e allit
qė e ka lulja nė mes kėrcylli
ku me e gjetė nji tingull t' mallit
qė t' shkrinė shqip siq shkrihet dylli

po e bėj zemer vilonen
po e bėj shpirtė edhe klarinetin
po i marr zog e kanarinen
e po e marr nji shpirtė sa detin

e nė tė gjitha kto visare
po e shartoj nji gjuhė kristale
gjuhen tonė nė shqip amtare
ta sjell zogu n' kėngė mbi male

le ta sjell me t' fale n' sqep
si dhuratė prej mėrgimtari
kalon male e shkrep mė shkrep
le ta sjellė nė trollė shqiptari

le ta sjellė prej mallit tim
prej zhuritjes ku jam djegė
le t'ja kndoj shqip dheut tim
kah shqipnija degė mė degė


e kur tė ulet me pushue
nėnė ato hije e nėn qershija
kah t' pin ujin krue m'ė krue
shqip ku rrjedh n 'valė bukurija
autori xhelal ferizi ne mergim
liriku


lule ja edhe disa vargje tė bukura besoj si dhuratė
pėr sjelljet tua tė shkelqyeshme dhe mundin tėnd
tė faledneroj per kafen dhe lulet e bukura dhe tė uroj shum fat nė jetė
tė gjith ata bashaktdhetarė i falenderoj qė mė pėrkrahen dhe s mė lan te ndjehem i merzitur ne ket dhe
te huaj ku vuaj qe njizet vjet edhe tetė ne burg afro 27 vjet larg dheut te te parve
me rrrespekt per ty lule e nderuar
pra kush do qė mė motivon e shihni se qfar vargjesh krijoj artin e ndihmon
te faleminderit lule per sjelljet tuaja korekte si njė bashkatdhetare e kujdesshme
dhe shum e sjellshme e korekte me njė sinqeritet enjerzi te shkelqyeshme

lirik
03-04-08, 07:57
Kujdesė lulja e bukurisė

Autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim

kujdes' lulja e bukurisė
mos ja fal zemren tradhtarit
se ti je arti i hjeshisė
shpirti vet i ngjyres sė arit

mos gabo ndoj shpirtė me i lidhė
zemres tande tė dashurisė
mos gabo ndjenja me mblidhė
mos lidh tregtarė nė palcė t' shpirtsisė

palcen ruaja ndoj bujari
djalė shqiptarė porsi kullimi
mos lidh ndjenja pėr tradhtari
se me lot tė mblon pėrvlimi

pasanikut mos ja fal
kurr ndoj qehre ati roboti
se a i s 'njeh lule nė fushė as mal
se at akull e fali zoti

atij gjaku i rrrin ngri
metelik i ecė damarit
ai kurr n 'kroje nuk ka pi
ndjenjė tė gjerė kullue prej arit

ai nuk njeh tjeter veq pare
zoti i tij ėsht veq mashtrimi
ai nuk falė zemer vlimtare
kurrr se nisė kah pėrkushtimi

pulsi i tij rrrahė kah valuta
kah ajo grryerja e pėrfitimi
ai nuk njeh kurr afshe tė buta
tė dashurisė se e joshė mashtrimi

se e joshė rrena e paraja
e deformon ai profesioni
ai ka msue veq fjalė tė mdhaja
si e ka msue rrena e demoni

trupi i tij askund nuk mbahet
ndoj damari qė vlon kah shpirti
ai kah vesi i keq shpėrndahet
at e joshė maska e gjak ngrirti

at e joshė dollarė metali
hekuri rrotė pare me fytyrė
por se joshė kurr ndoj zog mali
qė kėndon me tė larme njgyrė


nuk e joshė kund karajfile
as e thellė ndjenja me vlerė
ate e joshin dhelpėr e skile
mashtrimtarė rrencarė t'pa vlerė

si me rrejtė si me vizllue
me e lavdrue mallin mashtrimin
n' zemer kurr ndoj lot s' ka vlue
ndjenjė qė e lidhė n' besė pėrkushtimin

sepse kshtu ja don zanati
me mashtrue e n' ndjenjen pare
ai nuk ndjen kund bilbil shpati
as nuk ndjenė zemer shqiptare

atij zemra i rrahė n'ė akull
nė t'ftofta shije integrale
ai pė pare i rrxon shakull
kodra e suka brigje e male

buka e tij po ėsht mashtrimi
lajka e keqe e vizllima
e nuk din qka ėsht betimi
dashuria e varg as rima

ai han buken kah dredhia
sofra e tij ėsht ,mashtrimtare
pėr me tė joshė me kurtha t' kqija'
vizllon jargė pėr mall e pare

qanė me lot prej krokodili
i mson llafet si falltori
ai han mish e shpirtė bilbili
veq me i ecė ma mirė trezori

ai me llafe vizllon hile
mallin e shndrron si kult t' ksaj jete
e njeh paren karajfile
parja e tijė prishė dhe e dete

shpirti i tij i ftoft' polarė
shtresa e tij' akull qeliku
ai zgėrdhihet me varfnjarė
pėr lot tjerė si luan qerpiku

autori Xhelal Ferizi njė jetė me vargje shqiptare

lirik
10-04-08, 23:19
Mendoj Se Duhet Organizuar Njė Shtypshkronj Gjith Kombtare E Botimeve
Ne Kosovė E Cila Financohet Nga Njerzot Me Antarsim
Antarsia E Asaj Shtypshkronje Mund Te Paguhet Me Antarsi Mujore
Ku Paratė I Qiten Ne Konto Per Qdo Muaj
Mendoj Se Shteti Duhet Ti Ndihmoj Ksaj Shtypshkronje Qe Te Mos E Len Kulturen Dhe Kriuijimitarin Epopullit Ne Duar Te Kasapve
Populli Vet Duhet Ti Organizoj Kto Gjėra Sepse Vetem Organizim Ne Forma Na
Shpeton
Pra Nji Shtypshkronj Domosdoshmerisht Eveqant Me Status Per Raste
Te Ndryshme Duhet Te Ekzistorj Ne Kosovė
Ne At Shtypshkronj Duhet Te Evidentohen Vetem Ata Qe Parapaguhen Rregullisht E Financojn Per Qdo Muaj Shtypshkronjen Pra Paguajn Antarsimin
Nji Shtypshkronj E Till Pra Mund Te Ju Botonte Pastaj Atyre Q E E Paguajn Rregullisht Antarsin Per Qdo Muaj Tjeter Zgjedhje Nuk Ka Sepse Qmimet Nuk Jan Reale Qe Ti Marrin 1000 Euro Per Nji Mi Cop Libra Kjo Nuk Esht Normale
Esht Katastrof Kombtare Per Kulturen
Per Te Gjith Bijt E Pasanikve Dhe Atyre Qe Konsiderohen Te Pasur Propozoj Qe Te Mos Ju Mundsohet Leximi Pa Pagesa Qmimi I Libdrit Per Ta Duhet Te Jet Shum Fish Ma I Lart Se Per Shtresat Normale
Per Pasaniket Milionert Edhe Qmimin E Bukes Do Ta Kisha Ndryshuar Sikur Te Isha Un Te Mundsija Apo Ne Qeveri
Nuk Edi Si Nuk Kan Turp Ata Te Sillen Kshtu Qdo Gjė E Lexojn Pa Para Secilin Varg Dhe Bijt E Fyrefisi I Tyre Deshirojn Te Lexojn Vargje Pa Mund Pa Para Falas
Dhe Nuk Duan Te Japin Hiq Asgjė Habitem Me Ket Lloj Karakteri
Te Gjith Ata Qe Duan Ta Lexojn Dhe Ta Shfytzojn Mundin Dhe Vargjet Krijimtarin E Tjetrit Pa Para
Me Duken Si Lypsarė Si Hajdut Po Thuajse Dua Te Lexoj E Nuk Dua Te Paguaj Asgjė A Ste Financoj Asgjė Dua Te Ma Mesoj Shkolla Djalin Mesuesi Poeti Etj
Por Nuk Dua Te Jap Asgjė Kėshtu Vetem Pasanikt Mund Te Sillen Por Ndaj Tyre Duhen Sanksione Krejt Tjera Dhe Kritere Tjera
Sikur Te Isha Un Te Mundsia Secilion Liber Milionerve Apo Femijve Te Tyre Do Te Ua Shisja Nga Njiqind Euro Qmimin Per Shkak Te Sjelljeve Te Tyre Te Pa Pergjegjsi Te Cilet Ne Art Letersi Kultur As Q Eqajn Koken Me Sponzorizu
Ata Duan Gjithqka Falas E Nuk Ta Japin Nji Cent Jo Jo Kshtu Nuk Shkon Deri Kur Ksshtu Milioneri Po Bė N Kerdi Dhe Gjithmon I Privilegjuar
Duhen Disa Sanksione Per Ta Q Eta Ndjejn Se Bota Nuk Ehst Vetem E Tyre Por E Te Gjith Njerzve
Mos Investimi Ne Kulturė Ne Letersi Krijimtari Dhe Ne Krijues Te Talentuar Esht Krimi Ma I Madh Q Epo I Bėhet Sot Atdheut Krahas Me Mosinvestimin Ne Prodhim Dhe Kjo Esht Strategji Armiqsore Poltike Antikombtare E Dikujt Qellimisht Per Ti Varfruar Shqiptart Per Ti Mbajt Si Skllever Pa Prodhim Pa Letersi Zhvillim Pa Perspektiv Me Tallava E Me Viza Te Rrethuar Privilegjohen Vetem
Pasanik Disa Prej Tyre Jan Te Dyshimt Mendoj S Ekjo Esht Padrejtesi Shekullore Prandaj Duhet Te Lind Iniciativa Evet Njerzve Vullnetarė Qe Te Krijohet Shtypshkronja E Vet Popullit Pa Te Drejt Perzierje Dorzash Askush Ne Te Shtypshkronja Emadhe Duhet T Ejet E Popullit Populli Le Ta Financooj Me Antarsim Vullnetart Le Ta Ndihmojn Me Letra E Me Materiale Dikush Me Para Dikush Me Antarsim Mujorė Ajo Shtyopshkronje Duhet T Ejet E Popullit Ne Te Nuk Kan Te Drejt Te Botojn Pasanikt Pasanikt Le Te Botojn Ne Shtypshkronjat
Tjera Ku Kan Mundsi E Para Te Botojn
Shtypshkronja Duhet T Ejet E Kontrolluar Me Kritere Te Forta Atyre Qe Kan Mundsi Financiare Te Mos Ju Botoj Vetem Atyre Qe Deshmohen Se Nuk Kan Mundesi Te Botojn Dhe Kjo Duhet Te Behet Me Verifikim Kritere Te Rrepta Nga Shtypshkronja
Pra Te Organizohet Nga Vullnetart Shqiptarė Antarsimi Dhe Pagesa Mujore Me Nji Shumė Te Caktuar Shtypshkronja Pastaj Te Krijoj Botime Te Forumistve Dhe Te Gjith Atyre Qe Kan Materiale Per Te Botuar
Nes E Nuk Krijohen Shtypshkronja Te Tilla Te Vullnetarve Shqiptarė Kultura Jon Dhe Letersia Ekrijimtari Po Sakatoset Per Shkka Te Kanibalve Te Pa Mėshir Te Tregut Sadist
Tregu Sadist I Pa Meshir ė Dhe Shum Antinjerzor Po Bėn Kėrdi Prandaj Stop Tash Ne Dorė Duhet T Emarrin Situaten Vullnetart Ka Me Mija E Mija Talebnta Ne Sfera Te Ndryshme Te Krijimtarive Muzikes Kenge S Vargjeve Romaneve Tregimeve E Literaturave Poezive Lirikave Etj A Thua Te Mebten Shkret Gjith Kta Njerz Te Mbetet Shkret Populli Ynė Kultura Per Shkka Te Sjelljeve Tė Egra Te Ktyre Te Pa Meshirve
Jo Ne Asnji Menyrė Prandaj Apeloj Popull Vullnetar Organizouni Le Te Shprendahet Kushtrimi Ne Te Gjitha Forumet Shqiptare Per Ket Ide
Gjithka Shtrejt Per Shqiptar Pse Pse Pra Qete Na Sakatosin Po Pse Tjeter
Shtrejt Aeroplani Shtrejt Telefoni Shtrejt Te Gjitha Femijt E Shqiptarve Po Asimilohen Ne Diasporė Per Shkka Te Mundsive Te Kufizuara Me Ardhe Ne Atdhe
Nji Familje Pes Antarshe E Ma Teper Nuk Ka Llogari Po Thuajse Kurr Me Pagu Bilet Aeroplani Per Shkka Te Qmimit Te Shtrejt
Pra Ne Secile Sfer Na Kan Bllokuar Si Ne Prodhim Si Ne Krijimtari Si Nne Levizjet E Lira E Ku Do Keto Gjėra Me Qellim Jan Bė Ndersa Biznisment Milionert A Jan Bij Te Kti Populli A Jo Le Te Vertetojn Ata Qe E Dijn Se A Jan A Jo Ma Mir S Epopulli Askush Nuk E Din Sigurisht

LuLjaa
25-04-08, 17:01
lirik... Pershendetje erdha prap sot, i lexova ato ma nalt se ēka ke than flm.. shume

Kete here ta pruna ni qaj, kur s'ki ēka me ba ulu pusho dhe qajin e ki gati ..

http://www.areosweb.com/cay_bardagi.gif

T'baft mire .. edhe nje lule pe la qaty me ni qysh haha ...... http://www.gifts-to-india.com/images/100roses.jpg

T'pershendes e kalofsh mire, vi qeshtu ka ni here kur kam kohe, se m'kishe than ēka hupe.

qika_pejes
25-04-08, 17:04
Lulja pa limon pe pin a

>>{SpOnGeBoB}<<
25-04-08, 17:07
Mendoj Se Duhet Organizuar Njė Shtypshkronj Gjith Kombtare E Botimeve
Ne Kosovė E Cila Financohet Nga Njerzot Me Antarsim
Antarsia E Asaj Shtypshkronje Mund Te Paguhet Me Antarsi Mujore
Ku Paratė I Qiten Ne Konto Per Qdo Muaj
Mendoj Se Shteti Duhet Ti Ndihmoj Ksaj Shtypshkronje Qe Te Mos E Len Kulturen Dhe Kriuijimitarin Epopullit Ne Duar Te Kasapve
Populli Vet Duhet Ti Organizoj Kto Gjėra Sepse Vetem Organizim Ne Forma Na
Shpeton
Pra Nji Shtypshkronj Domosdoshmerisht Eveqant Me Status Per Raste
Te Ndryshme Duhet Te Ekzistorj Ne Kosovė
Ne At Shtypshkronj Duhet Te Evidentohen Vetem Ata Qe Parapaguhen Rregullisht E Financojn Per Qdo Muaj Shtypshkronjen Pra Paguajn Antarsimin
Nji Shtypshkronj E Till Pra Mund Te Ju Botonte Pastaj Atyre Q E E Paguajn Rregullisht Antarsin Per Qdo Muaj Tjeter Zgjedhje Nuk Ka Sepse Qmimet Nuk Jan Reale Qe Ti Marrin 1000 Euro Per Nji Mi Cop Libra Kjo Nuk Esht Normale
Esht Katastrof Kombtare Per Kulturen
Per Te Gjith Bijt E Pasanikve Dhe Atyre Qe Konsiderohen Te Pasur Propozoj Qe Te Mos Ju Mundsohet Leximi Pa Pagesa Qmimi I Libdrit Per Ta Duhet Te Jet Shum Fish Ma I Lart Se Per Shtresat Normale
Per Pasaniket Milionert Edhe Qmimin E Bukes Do Ta Kisha Ndryshuar Sikur Te Isha Un Te Mundsija Apo Ne Qeveri
Nuk Edi Si Nuk Kan Turp Ata Te Sillen Kshtu Qdo Gjė E Lexojn Pa Para Secilin Varg Dhe Bijt E Fyrefisi I Tyre Deshirojn Te Lexojn Vargje Pa Mund Pa Para Falas
Dhe Nuk Duan Te Japin Hiq Asgjė Habitem Me Ket Lloj Karakteri
Te Gjith Ata Qe Duan Ta Lexojn Dhe Ta Shfytzojn Mundin Dhe Vargjet Krijimtarin E Tjetrit Pa Para
Me Duken Si Lypsarė Si Hajdut Po Thuajse Dua Te Lexoj E Nuk Dua Te Paguaj Asgjė A Ste Financoj Asgjė Dua Te Ma Mesoj Shkolla Djalin Mesuesi Poeti Etj
Por Nuk Dua Te Jap Asgjė Kėshtu Vetem Pasanikt Mund Te Sillen Por Ndaj Tyre Duhen Sanksione Krejt Tjera Dhe Kritere Tjera
Sikur Te Isha Un Te Mundsia Secilion Liber Milionerve Apo Femijve Te Tyre Do Te Ua Shisja Nga Njiqind Euro Qmimin Per Shkak Te Sjelljeve Te Tyre Te Pa Pergjegjsi Te Cilet Ne Art Letersi Kultur As Q Eqajn Koken Me Sponzorizu
Ata Duan Gjithqka Falas E Nuk Ta Japin Nji Cent Jo Jo Kshtu Nuk Shkon Deri Kur Ksshtu Milioneri Po Bė N Kerdi Dhe Gjithmon I Privilegjuar
Duhen Disa Sanksione Per Ta Q Eta Ndjejn Se Bota Nuk Ehst Vetem E Tyre Por E Te Gjith Njerzve
Mos Investimi Ne Kulturė Ne Letersi Krijimtari Dhe Ne Krijues Te Talentuar Esht Krimi Ma I Madh Q Epo I Bėhet Sot Atdheut Krahas Me Mosinvestimin Ne Prodhim Dhe Kjo Esht Strategji Armiqsore Poltike Antikombtare E Dikujt Qellimisht Per Ti Varfruar Shqiptart Per Ti Mbajt Si Skllever Pa Prodhim Pa Letersi Zhvillim Pa Perspektiv Me Tallava E Me Viza Te Rrethuar Privilegjohen Vetem
Pasanik Disa Prej Tyre Jan Te Dyshimt Mendoj S Ekjo Esht Padrejtesi Shekullore Prandaj Duhet Te Lind Iniciativa Evet Njerzve Vullnetarė Qe Te Krijohet Shtypshkronja E Vet Popullit Pa Te Drejt Perzierje Dorzash Askush Ne Te Shtypshkronja Emadhe Duhet T Ejet E Popullit Populli Le Ta Financooj Me Antarsim Vullnetart Le Ta Ndihmojn Me Letra E Me Materiale Dikush Me Para Dikush Me Antarsim Mujorė Ajo Shtyopshkronje Duhet T Ejet E Popullit Ne Te Nuk Kan Te Drejt Te Botojn Pasanikt Pasanikt Le Te Botojn Ne Shtypshkronjat
Tjera Ku Kan Mundsi E Para Te Botojn
Shtypshkronja Duhet T Ejet E Kontrolluar Me Kritere Te Forta Atyre Qe Kan Mundsi Financiare Te Mos Ju Botoj Vetem Atyre Qe Deshmohen Se Nuk Kan Mundesi Te Botojn Dhe Kjo Duhet Te Behet Me Verifikim Kritere Te Rrepta Nga Shtypshkronja
Pra Te Organizohet Nga Vullnetart Shqiptarė Antarsimi Dhe Pagesa Mujore Me Nji Shumė Te Caktuar Shtypshkronja Pastaj Te Krijoj Botime Te Forumistve Dhe Te Gjith Atyre Qe Kan Materiale Per Te Botuar
Nes E Nuk Krijohen Shtypshkronja Te Tilla Te Vullnetarve Shqiptarė Kultura Jon Dhe Letersia Ekrijimtari Po Sakatoset Per Shkka Te Kanibalve Te Pa Mėshir Te Tregut Sadist
Tregu Sadist I Pa Meshir ė Dhe Shum Antinjerzor Po Bėn Kėrdi Prandaj Stop Tash Ne Dorė Duhet T Emarrin Situaten Vullnetart Ka Me Mija E Mija Talebnta Ne Sfera Te Ndryshme Te Krijimtarive Muzikes Kenge S Vargjeve Romaneve Tregimeve E Literaturave Poezive Lirikave Etj A Thua Te Mebten Shkret Gjith Kta Njerz Te Mbetet Shkret Populli Ynė Kultura Per Shkka Te Sjelljeve Tė Egra Te Ktyre Te Pa Meshirve
Jo Ne Asnji Menyrė Prandaj Apeloj Popull Vullnetar Organizouni Le Te Shprendahet Kushtrimi Ne Te Gjitha Forumet Shqiptare Per Ket Ide
Gjithka Shtrejt Per Shqiptar Pse Pse Pra Qete Na Sakatosin Po Pse Tjeter
Shtrejt Aeroplani Shtrejt Telefoni Shtrejt Te Gjitha Femijt E Shqiptarve Po Asimilohen Ne Diasporė Per Shkka Te Mundsive Te Kufizuara Me Ardhe Ne Atdhe
Nji Familje Pes Antarshe E Ma Teper Nuk Ka Llogari Po Thuajse Kurr Me Pagu Bilet Aeroplani Per Shkka Te Qmimit Te Shtrejt
Pra Ne Secile Sfer Na Kan Bllokuar Si Ne Prodhim Si Ne Krijimtari Si Nne Levizjet E Lira E Ku Do Keto Gjėra Me Qellim Jan Bė Ndersa Biznisment Milionert A Jan Bij Te Kti Populli A Jo Le Te Vertetojn Ata Qe E Dijn Se A Jan A Jo Ma Mir S Epopulli Askush Nuk E Din Sigurisht

ev shoq a e din une kur ta kam shkrujt qite konton ti ja nise rrotull e rrotull e e rrotull mu perla e mu sha ketu ne vend se me i ra shkurt qka permendshe turli biznismeni e hamami. Kultura osht e popullit edhe populli e mban gjalle jo turli kotille e biznismenit qe i ka shti 50.000 Evro ne gjep edhe mendon qe osht biznesi i botes.

LuLjaa
25-04-08, 17:36
Lulja pa limon pe pin a

Jo limonin e kish aty n'shpi, tha veē qajin qe ma bjen boll eshte flm :D

lirik
25-04-08, 22:49
Lule qaj qenka fantastik i kuq po ma qon mallin e kosoves
shpirti mu knaq
tė falenderoj shum per ket sherbim kaq vllazrorė
vertet shum e mrekullueshme je
po pasha zotin lumja ajo shpi qė tė ka ty e ai qė tė ka ty nafakė
I lutna zotit per ty ishalla bjen n 'vend t' mirė e ne shpi te hajrit
e bėhesh rahat qysh ty ta don zemra
vertet qenke qik e shpis
taman fisnike
e kam djalin e vogel 12 vjeq e gjithmon kam mendu
thosha vet me vete
hej more zot ishalla kur te rritet djali ja qet zoti nji rob t# hajrit
e bjen nė nafakė tė hajrit
Ah bre lule mos ma shih per kusur se qka kam qef me e pas njė re tė hajrit
e cila nuk mė shikon mrrolt
e me mė perbuzė kur t plakna
e me ma pru qajin te ogjaku
se boll kam vuajt
kisha pas qef ajo re me kenė si ti kshtu e urtė e sjellshme
e mirė qysh je ti
vallahi bre lule rejat sot nuk po o dojn prindt e djalit
e kur t plakem po droj se ka me me lan djali
e kam me mbet vetem te ogjaku
e kuSh s ka me ma qit nji qaj
veq ishalla e kam plaken ngat vete E KAM e per nji re si ti valla anderr e shoh
po djalin e kam te vogel bre
veq ty ishalla zoti te qet ne ndonji shpi me za
e burrė tė hajrit
se pasha bacen boll e fisit kenke
VEQ NJI KSHILL PO TA JAP MOS U MASHTRO FORT MBAS NDOJ BIZNESMENI
SE ATA SHUM TE VOGEL E KAN SHPIRTIN
RAHAT NUK BAHESH ME ATA KATILA
Edhe un ne fillim kam mendu se kur ua ndegjojsha fjalt e mdha patriotike
thosha kuku kta qfar patriotash QENKAN
e u nxejsha ne ta
po po u dashke gjith me e shtii lugen ne veksh e me kqYr qka ka
PER RE QE E PATėM LLAFIN PO TRMEBNA BOLL PREJ PLEQNIJE SE KAN ARDH KOHRA TE VESHTIRA
E DI SE TI NUK M BJEN HISE PE RM RE
SE DJALIN E KAM T VOGEL VEQ ISHALLA
ZOTI TE QON NE NJI FAT
QE TE KNAQET SHPIRTI
DHE NDIGJOJ KSHILLAT E BACIT
ME BURRIN KUR T MARTOHESH
BURRIN MBAJE SHOK E SHKO MIR ME TE
KJANI HALLET BASHK
E MOS JU NDAJ MOS E LE VETEM KAH T SHKON AI EDHE TI SHKO
ME KERR SHKONI BASHK GJITHKUN MOS JU NDAJ HIQ
RRESPKETOE FORT SE BURRI KA QEF ME E RRESPEKTU
MOS E IDHNO
MERRE LEJEN E KERRIT
E VOZITE NGANJIHER
BANJA QEFIN
SHKONI BASHK
NEPER VIKENDE
MOS U BEN XHELOZE
BESIMIN EDHE TI EDHE AI KRIJONE
SE BESIMI KA SHUM RENDSI
SA PER ATA QE PO TE THEM KISHA PAS QEF ME PAS KEN REJA IME
ALLAHILE MOS T JET HATRI
SE GJITHKUSH KA QEF ME PAS RE TE HAJRIT
SE DJALIN NUK E KAM PER MARTES HALA POR
A E DIN A E KE PA
PLAKU QYSH KA QEF
MENDON PARA KOHE
GJITHMON MBANė SHPRESA
THOR REJA ISHALLA ME BAN HYZMET
ISHALLA JES NE DORė TE NI REJE TE FISSHME
SE PASHA BACEN KAN ARDH KOHRA TE KQIJA
PO TI PAQ NAFAKė
PO LUTNA
LUMI AI KONAK QE TE MERR MBRENDA
SE QENKE E VYEME PUNTORE
PO JA DIJSHE RENDIN PUNES
E RRESPEKTIT
PO SHIHET QE JE E SHPIS T MIRė
EDHE ROB I HAJRIT
I PASKE RUE ZAKONET E T PARVE
LUMI BABA Q E T KA
E LUMI AI KONAK QE KA ME T PASė MRENA
EDHE SHPIJA PASKA ME PAS BEREQET PREJ TEJE
PO
TE THASH VEQ
ALLAHILE KUJDES PREJ BIZNESMENVE
SE ATA NUK DIJN QKA ESHT ZEMRA
RUAJU PREJ TYRE SE TEK JE QIKė E MIRė E MOS PO TE MASHTRON NDOJ BIZNESMEN ME KERR E ME VIZLLIMA SE ATA FJALT VIZLLIM I KAN E ZEMREN THERRė
EDHE NE VARGJE TE KAM KSHILLU
RUAJU PREJ ATYRE
SE PASHA BACEN FJAL KISHIN SHUM ATA
E PUNė PAK
NUK I DIHET KU ėSHT HAJRI
PRAP PO THEM
PO MA MIR TE BJEN ME EMARR NJI BURRė QE NUK ESHT SHUM PASANIK
SE VALLAHI QYSH SE UA KAM PA SURRATIN KTYRE ZENGJINAVE
QFARE E KISHIN
BOLL FORT UA KAM MARR INATI NUK MUNDEM ME SY ME I PA ISHALLA M HIQET KY IDHNIM
SE QYSH JAM I MBUSHT NE TA

SA PER QAJIN
QAJIN MA PASKE QIT T# LUMSHIN DUART
ISHALLA MA QET ZOTI EDHE MUE NI RE PUNTORE E TE HAJRIT SE U BA SHUM ZOR ME GJET ROB TE HAJRIT
VALLA BABA IM I SHKRETI KUR U PLAK
MA QEF KISH ME I BA HYZMET REJAT
SE PLAKA E VET
PO I SHKRETI THOSHTE VALLA BOLL T MIRA KTO REJA
PO KUR PO MA VONOJN BUKEN E ZJERMIN KAFTORIIN
E ME MA PRU KUTIN E DUHANIT
SE AI I LENTE NEPER DOLLAPA
AI THOSHTE BJERMA NI GACė PREJ ZJERMI ME E NDEZ KAMISHIN
ME DUHAN
E ATO REJAT JA VONOJSHIN
SE DERI SA E GJEJSHIN MASHEN
E U VONOJSHIN
VALLA BRE THOJKE PLAKU PO MA VONOJN EDHE DUHANIN EDHE BUKEN EDHE KUR PO DU ME MARR AVDES PO VONOHEN ME MA PRU PESHQIRIN
EDHE QAJIN E DUHANIN U DASHKE ME JA GJET EDHE KUTIN E DUHANIT
E SHKREPSEN
E JU DUKTE SHUM GJAT
ME U QU UN ME JA PRU
NUK KISH QEF
SE KUR E QELSHA SHPORETIN ME JA QU GACEN
ME KA PAS RA GACA N E TEPI
SE UN GACEN ME MASHė NUK DIJSHA QYSH DUHET ME E MAJT
E KA PAS RA DISA HER GACA NE TEPI
E I VIKE MERZI BABES
MANDEJ
NUK DOJKE UN ME I BA HYZMET THOSHTE RI TI SE PO NA KALLė ALLAHILE RRI QATJE
S E MIR JE
AS QAJN ME JA QIT NUK NA NUK DOJKE
JO THOSHTE RRI TI SE QITASH VIJN REJAT
SE UN NUK DISHA QYSH DREQIN ATA QAJ PERVLOPHET E DISHA PO ATO REJAT E QITSDIHIN QAJIN BABA KA PAS MARAK QAJN E RADė ME EPI EUN KUR JA QITSHA TE LEHT E I VIKE MERZI
PO EDHE ATO TE SHKRETAT REJA VRAP ME LA E VRAP ME GATU
PO PLAKU PO DOJKE BRE SHUM HYZMET
SHUM ZOR ISH ME I BA HYZMET PLAKUT
PO U DASHKE KATER PES REJA TE SHPEJTA E TE URTA ME I PAS
PASHA BACEN ZOR ME I GJET SOT
AI THOSHTE BJERMA QAJIN BJREMANI KAFEN BJERMANI KUTIN E DUHNIT
SHUM HYZMET LYPKE EDHE M E JA PRU TESHAT EPALLTEN E ME I PAS TE HEUROSTA E TE LAME I DOJKE PLISIN E DASHKE BARDH SI BORA EDHE BUKEN SOFREN KISH QEF ME EPA PASTER JARGANIN BATANIJET QORAPT I DASHKE TE BARDHA TE LAME PASHA BESEN ZOR
KU ME GJET TASH RE ASHTU KA N NIS ME ME HY TE DRIDHNET TASH PREJ PLEQNIJE
VEQ ISHALLA NUSJA E DJALIT ISHALLA KAM NAFAKė TE HAJRIT
ME BAN HYZMET
SE ME ME RA NI RE PUNTORE E KISHA URU GJITH DITEN I KISHA THAN HEJ ZOTI TE NDIHMOFT E VEQ LUMTURI PAQ VEQ PASHA BACEN QKA PO NDEGJOJ UN E QKA PO SHOH
TU I LANė PLEQT VETEM SI QYQE BILE DO KTU I KEMI NE QYTETIN TONė QYSH SE JAN ADRTTH NUK ELSHOJN MIKROFONIN PREJ DORE VALLA TA MER MENJA QE ATA BURR EGRUE EKAN QLIRU AT KOSOVė EDHE PSE KURFAR MERITASH NUK KAN PASHA BACEN SA MIZA NUK KAN DHAN PER AT KOSOV BILE I KAN LAN KTU PLEQT SI GJYNAH VETEM SE GRUAJA DOKTORRIC SHQIPTARJA E ZEZ NUK PO JA DON BABEN AS NANEN SE MENDJEN EKA HU PERPJET VEQ ME I PA QYSH SHITEN PATRIOTA ALAMET QIFTI THUE TI NUK KA NE BOTė SI KTA E SHKOJN SHKOJN NGA NJIHER I SHOHIN PRINDT NJIHER N TRE MUAJ EDHE PSE I KAN VEQ DY KILOMETRA A TRI LARG SHKOJN NGANJIHER NE TRE MUAJT PO BABA I TYRE VDIQ PLAKU I SHKRET PREJ MERZIJE E NANA KA MBET SI QYQE EH MEDET DOKTORRICAT E SODIT
QE RA LLAFI PER DOKTORRICAT KUKU QYSH I KAM PA UN DISA PREJ TYRE QFAR QEHRE AS SHKINA ASHTU QEHREN KAQ T KEQE NUK EKA HE I QITT KOLERA FARE I LENIN PACIENTAT ME VDEK AS NUK U MERZITSHIN PER AT PUNė EH KSHTU QENKA KJO BOT MIZORE
LULE FALEMINDERIT PER QAJIN E ISHALLA BJEN NE NDOJ SHPI TE HAJRIT E SHUM FALEMINDERIT PE R RRESPEKTIN QE PO I BEN MIGJES KSHTU HYZMET
ISHALLA VEQ GZIME KE N E KET JET E SI TA DON TY SHPIRTI YT SE QENKE QIK E MIR
BILE EDHE PLAKA JEM E PAU KET QAJ E THA MASHALLAH SA QIK E EDUKUME QENKA
E SELAM PO TE BAN SHUM SE VALLAHI SHUM KA EDHE KJO RRESPEKT PE R TY

lirik
25-04-08, 23:22
Mendoj Se Duhet Organizuar Njė Shtypshkronjė Gjith Kombtare E Botimeve
Ne Kosovė
E Cila Financohet Nga Njerzit Me Antarsim
Antarsia E Asaj Shtypshkronje Mund Te Paguhet Me Antarsi Mujore
Ku Paratė i Qiten Ne Konto Pėr Qdo Muaj
shtypshkronjes
Mendoj Se Shteti Duhet Ti Ndihmoj Ksaj Shtypshkronje
Qe Te Mos E Len Kulturen Dhe Krijimitarinė E popullit Ne Duar Te Kasapve
Populli Vet Duhet Ti Organizoj Kto Gjėra
Sepse Vetem Organizimi Ne Forma te tilla Na
Shpeton
Pra Nji Shtypshkronj Domosdoshmerisht E veqant Me Status te veqant
Per Raste te tilal ku perjashtohen te tjeret per botime per veq atyre qe kan
dokumentin e asaj shtypshkronje pra shtypshkronja duhet seciklit antarė
te ja krijon karten me fotografi
secili antar qe boton ose esht antarė karta e identitetit duhet te jet me foto dhe
kur pesoni dergon me botu pa hy karta epersonit ne identifikim te mos mundsohet botimi
identifikimi i kartes pastaj ben zbritje ne llogari parash ngjajshem te jet sistemi si ne konton e benkes

Duhet Te Ekzistorj Ne Kosovė nji shtypshkronj e tillė e cila boton dhe aaj shtypshkronje duhet ti ndihmohet me material letra ndersa te drejten e botimit duhet ta ken vetem antarsia qe kan karta me foto identiteti dhe bejnpagesa mujore te antarsimit
Ne At Shtypshkronj Duhet Te Evidentohen Vetem Ata Qe Parapaguhen Rregullisht
E Financojn Per Qdo Muaj Shtypshkronjen
Pra Paguajn Antarsimin
Nji Shtypshkronjė E Tillė Pra Mund Te Ju Botonte Pastaj Atyre Q E E Paguajn Rregullisht Antarsinė eaj
Per Qdo Muaj
Tjeter Zgjedhje Nuk Ka Sepse Qmimet Nuk Jan Reale
Qe Ti Marrin 1000 Euro Per Nji Mi Cop Libra
Kjo Nuk Esht Normale
Esht Katastrof Kombtare Per Kulturen
Pėr Te Gjith Bijt E Pasanikve
Dhe Atyre Qe Konsiderohen Te Pasur Propozoj Qe Te Mos Ju Mundsohet Leximi Pa Pagesa
Qmimi i Libdrit Per Ta Duhet Te Jet Shum Fish Ma I Lart per pasanik
Se Per Shtresat Normale te popullit
Per Pasaniket Milionert Edhe Qmimin E Bukes Do Ta Kisha Ndryshuar
Sikur Te Isha Un Te Mundsija Apo Ne Qeveri
Nuk Edi Si Nuk Kan Turp Ata Te Sillen Kshtu
Qdo Gjė E Lexojn Pa Para
Secilin Varg te krijimtarive falas
Dhe Bijt E Farefisi I Tyre Deshirojnė Te Lexojnė Vargje Pa Mund
Pa Para
Falas
Dhe Nuk Duan Te Japin Hiq Asgjė
Habitem Me Kėt Lloj Karakteri
Te Gjith Ata Qe Duan Ta Lexojnė Dhe Ta Shfytzojn^ Mundin Dhe Vargjet Krijimtarinė E Tjetrit
Pa Para
Me Duken Si Lypsarė Si Hajdut
Dua Te Lexoj E Nuk Dua Te Paguaj Asgjė
A S te Financoj Asgjė
Dua Te Ma Mesoj Shkolla Djalin Mesuesi Poeti Etj
Por Nuk Dua Te Jap Asgjė
Kėshtu Vetem Pasanikt Mund Te Sillen
Por Ndaj Tyre Duhen Sanksione Krejt Tjera
Dhe Kritere Tjera
Sikur Te Isha Un Te Mundsia Secilin Liber Milionerve Apo Femijve Te Tyre
Do Te Ua Shisja Nga Njiqind Euro Qmimin
Per Shkak Te Sjelljeve Te Tyre
Te Pa Pergjegjsi
Te Cilet Ne Art Letersi Kultur As Q E qajn Koken Me Sponzorizu
Ata Duan Gjithqka Falas
E Nuk Ta Japin Nji Cent
Jo Jo Kshtu Nuk Shkon
Deri Kur Kshtu
Milioneri Po Bė N Kerdi Dhe Gjithmonė I Privilegjuar ne qdo aspket
Duhen Disa Sanksione Per Ta
Q E ta Ndjejnė Se Bota Nuk Esht Vetem E Tyre
Por E Tė Gjith Njerzve
Mos Investimi Ne Kulturė Ne Letersi Krijimtari Dhe Ne Krijues Te Talentuar
Esht Krimi Ma I Madh Q E po I Bėhet Sot Atdheut
Krahas Me Mosinvestimin Ne Prodhim
Dhe Kjo Esht Strategji Armiqsore
Poltike Antikombtare
E Dikujt Qellimisht
Per Ti Varfruar Shqiptart
Per Ti Mbajt Si Skllever Pa Prodhim
Pa Letersi
Zhvillim
Pa Perspektiv
Me Tallava
E Me Viza Te Rrethuar
Privilegjohen Vetem
Pasanik
Disa Prej Tyre Jan Te Dyshimt
Mendoj S E kjo Esht Padrejtesi Shekullore
Prandaj Duhet Te Lind Iniciativa E vet Njerzve Vullnetarė
Qe Te Krijohet Shtypshkronja E Vet Popullit
Pa Te Drejt Perzierje Dorzash Askush
ajo Shtypshkronjė te madhe
Duhet T E, jet Popullit
Populli Le Ta Financooj Me Antarsim
Vullnetart Le Ta Ndihmojnė Me Letra E Me Materiale
Dikush Me Para Dikush Me Antarsim mujorė
Ajo Shtyopshkronje Duhet T E jet E Popullit
Ne Te Nuk Kan Te Drejt Te Botojn Pasanikt
Pasanikt Le Te Botojn Ne Shtypshkronjat
Tjera te ndalohet rreptesisht pjesmarrja e pasanikve ne te
pasanikt nuk po ua qan kush hallin atyre kan bolla ata para e mundsi
hallin ekemi njiher te varfrit
sa per pasanikt ata
Ku Kan Mundsi E Para le Te Botojn^
Shtypshkronja Duhet T E jet E Kontrolluar Me Kritere Te Forta
Atyre Qe Kan Mundsi Financiare Te Mos Ju Botoj
Vetem Atyre Qe Deshmohen Se Nuk Kan Mundesi Te Botojn
Dhe Kjo Duhet Te Behet Me Verifikim Kritere Te Rrepta Nga Shtypshkronja
Pra Te Organizohet Nga Vullnetart Shqiptarė
Antarsimi Dhe Pagesa Mujore Me Nji Shumė Te Caktuar
Shtypshkronja Pastaj Te Krijoj Botime Te Forumistve
Dhe Te Gjith Atyre Qe Kan Materiale Per Te Botuar
Nes E Nuk Krijohen Shtypshkronja Te Tilla Te Vullnetarve Shqiptarė
Kultura Jon Dhe Letersia E krijimtaria Po Sakatoset
Per Shkak Te Kanibalve Te Pa Mėshirė Te Tregut Sadist
Tregu Sadist I Pa Meshir ė i cili aspak nuk i ngjan tregut te lirė as demokracis por feudalizmit dinak sadist antidemokratik egersi mbijetese i pa shemmbullt ne hiostorin enjerzimit i pa kurfar mshire
Dhe Shum Antinjerzorė
Po Bėn Kėrdi ne njerz pa mshirshem
Prandaj Stop
Tash Ne Dorė Duhet T E marrin Situaten Vullnetart
Ka Me Mija E Mija Talenta Ne Sfera Te Ndryshme Te Krijimtarive
Muzikes Kenge S Vargjeve Romaneve Tregimeve E Literaturave shkencore
Poezive Lirikave kompozirove e shum eshu sfgera tjera
Etj
A Thua Te Mbeten Shkret Gjith Kta Njerz Te Mbetet Shkret Populli Ynė Kultura
Per Shkak Te Sjelljeve Tė Egra Te Ktyre Te Pa Meshirve
Jo Ne Asnji Menyrė
Prandaj Apeloj Popull Vullnetarė Organizouni
Le Te Shprendahet Kushtrimi Ne Te Gjitha Forumet Shqiptare Per Ket Ide
Gjithqka Shtrejtė stratosferike anomali veprime absurde makabre sakatosje te njerzimit
e Per Shqiptar shtrejtsi extra pse Pse Pse
Pra pse Na Sakatosin
Shtrejt Aeroplani Shtrejt Telefoni Shtrejt elektrika shtrejt bileta shtrejt buka shtrejt gjithqka shtzrejt botime
Te Gjitha Femijt E Shqiptarve Po Asimilohen Ne Diasporė Per Shkkak Te Mundsive Te Kufizuara Me Ardhė Ne Atdhe
Nji Familje Pes Antarshe E Ma Teper
Nuk Ka Llogari Po Thuajse Kurr Me Pagu Bilet Aeroplani
Per Shkak Te Qmimit Te Shtrejt krim se jo mahi kanibalizem tregu jasht logjikes njerzore
Pra Ne Secile Sferė bojkot
Na Kan Bllokuar
Si Ne Prodhim
Si Ne Krijimtari
Si Nne Levizjet E Lira
E Ku Do
Keto Gjėra Me Qellim Jan Bė
Ndersa Biznisment Milionert A Jan Bij Te Kti Populli
A Jo
Le Te Vertetojn Ata Qe E Dijn
Se A Jan A Jo
Ma Mir S Epopulli Askush Nuk E Din Sigurisht
kushtrimi u shpall le te qitet gjithkund neper forume ne lidhje me shtypshkronjen esht fjala
dhe te botohet mandej secili material i atyre njerzve qe jan te talentuar mund te botohen mandej edhe shkrimet e forumeve e shumqka tjeter
DIKUSH DUHET TA MARR PERSIEPER KET DETYRė QE TE QELET SHTYPSHKRONJA E TILL NE PRISHTINė
PRA SHTYPSHKRONJA E ANTARSIMIT MUJORė ME KARTAT E IDENTITETIT TE VERIFIKUARA NE DIGITALIZEMME FOTOGRAFI NE MENYR QE ASKUSH TE MOS MUND TE MANIPULOJ
KUSH ESHT ANTARė BOTON DHE PAGUAN SHUMEN MUJORE EVETMJA ZGJEDHE ESHT KJO QE BOTIMET TE DALIN NE DRITė SEPSE MJAFT MA U DISKRIMINUA KY POPULL

AUTORI I SHKRIMIT XHELAL FERIZI LIRIKU NE MERGIM
AUTORI I SHUM VARGJEVE SHQIPTARE

lirik
06-05-08, 20:23
bilbil ky shekull or e qast ndrrohet
bie poshtė i madhi i vogli lart qohet
ndre mjeda

lirik
21-06-08, 07:20
Por shpirtin e vogel tė madh se bėn dot
se shpirtin e madh e falė perendija
prandaj mė ndihmo o madhi zot
mos mė le nė kthetra, ku sundon vogėlsija
---
mė ndihmo o zot me shpirtmdhej tė jem
kudo nė kėt botė e at botė
o shekuj me shpirtvegjėl pėrse n'njė glob tė jem
ku penda mė qanė me lot

Nga autori xhelal ferizi LIRIKU

lirik
21-06-08, 08:28
Eh foli e foli aq shum zagari
sa shum llafe dha e jargė derdhi mjerani
premtime tė kota qė nuk ja mbajti kandari
mashtrimet i ka buk i ziu demoniani
---
tradhtarė kah shpirti e tradhtarė kah gjaku
shpirtin e ksihte shpellorė krahinorė
o zot sa klanorė ishte ai far i zi rriqnaku
ai shkjaun e donte mizorė
---
shqiptarė paraqitej i mjeri
por nė bark e kishte demonian
klanorė ishte ky far shpirtzi i pa vleri
gjakun e kishte katran

Autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim

lirik
21-06-08, 08:36
--------------------------------------------------------------------------------

dhe sa e pau qė nuk jam i klanit tė ti
nuk jam gjaku i zi tradhtisė e grupimit
filloj pshtyrjet e veta me i lpi
i biri i vet mallkimit
---
lėpiu mandej bishtin e vet krahinorė
sa e vrejti se nuk jam nga e tij krahinė
dhe e pėrdrodhi bishtiin e tij klanorė
thue se e ka pjellė ndoj qetnike shkinė
---
nga autori xhelal ferizi liriku

lirik
21-06-08, 08:38
por kshtu e ka miu i ndytė i qė nuk rrin dot pa nevojtore
kshtu e ka ai i zu iu nevojė lpirsi flliqari
mos qoftė ky shpirt flliqur i trojeve arbnore
as pjellė mos qoftė as gjak as fis shqiptari
---
Autori xhelal ferizi ne mergim liriku

lirik
21-06-08, 08:40
Po a nuk u ngopėt me rrena o ju tradhtarė
plehun qė e keni ushqim
mjaft ma o rriqna gjakpirsa bizarė
qė buken e hani me krim
---
Autori xhelal ferizi liriku nė mėrgi

lirik
28-06-08, 11:48
Nė gazeten BOTA SOT GAZETė regjonale krahinariste klanore
paska dalė ky mashallahu behgjet pacolli qė ka ble njerz nė kosovė e i blenė intervistat demagogjike me para
ja paska rregullu dikush intervisten per pare a thua sa ka paguar ky njeri i pa ndjenja kombtare
dy faqe paska shkruar ne gazeten ma krahinariste qe ka nxjer ndonjiher kombi shqiptar
dhe paska shkrue me titull
"Nė kosov e dua levizjen elir te njerzve dhe te mallrave"
behgjet pacolli i cili nuk din dy fjalė as koncepte me i lidhė logjike
e mundohet me para ta bk lej njeriun e postin nė kosovė
pėr qėllime tė vetat sigurisht jo nė tė mirė tė kosoves pasi qe ftyra e ti u pa tash
dhe ka qellime qė ma vonė do tė ua shohim pasojat kti far biznesmeni
tė rusisė

lirik
28-06-08, 11:53
--------------------------------------------------------------------------------

Nė gazeten BOTA SOT GAZETė regjonale krahinariste klanore
paska dalė ky mashallahu behgjet pacolli qė ka ble njerz nė kosovė e i blenė intervistat demagogjike me para
ja paska rregullu dikush intervisten per pare a thua sa ka paguar ky njeri i pa ndjenja kombtare
dy faqe paska shkruar ne gazeten ma krahinariste qe ka nxjer ndonjiher kombi shqiptar
dhe paska shkrue me titull
"Nė kosov e dua levizjen elir te njerzve dhe te mallrave"
behgjet pacolli i cili nuk din dy fjalė as koncepte me i lidhė logjike
e mundohet me para ta blej njeriun e postin nė kosovė
shum njerz bleu deri tani medet
pėr qėllime tė vetat
sigurisht jo nė tė mirė tė kosoves
pasi qė ftyra e ti u pa tash
dhe ka qėllime qė ma vonė do tė ua shohim pasojat kti far biznesmeni
tė rusisė

lirik
28-06-08, 13:50
Vėrtetė Njė Pjesė E Biznesmenve Shqiptarė Jan Tė Pa Ndjenja Kombtare

lirik
29-06-08, 23:13
kan dalė disa rrencarė e premtojnė n' pėr gazeta

Kan dalė disa rrencarė

AUTORI XHELAL FERIZI

po shesin prralla gėnjeshtare
varfrisht atdheut po i nxihet jeta
rėnkojnė nga tradhtarėt trojet gjithshqiptare
---
me llafe boshe po bėjn zhurmė pengesa
dinakrisht si urithat mbi dhe e nėn dhe
ata shesin komb pėr pak interesa
nuk njohin tokė mėmė as atdhe
---
ata fjalen neper bisht e pėrdredhin madheshtore
paguajn tė shitur llafatorė pėr kėt qėllim
premtojnė mireqenje nė trojet arbnore
por zemren e kan si pelim
---
mashtrojnė gėnjejn popullin pa mėshirė
jan tė zi si satani me ngjyrė
ata jan do akuj me do gjak tė ngrirė
nuk kan as besė as fytyrė
---
mashtrimtari kahdo kėrdi po bėn prore
gjėmojnė e rėnkojnė male e kodra
ata luajn e tallen me do fjalė madhore
por luajn me popullin si me lodra
---
ata premtojnė gėnjejnė gjithqka qė flasin
llomotisin pėr progres vajtojnė pėr elektoratin
ata thua atdhetarisht mbi dhe po pėlcasin
kutiat e mashtrimit pėr vota kur i hapin
---
kutiat i kan e planet mashtrimtare
ata jan ma te zi se bloza e katrani
mashtrojn me te lehura qenėrisht lehatare
vajtojnė me maska satani
---
mjerė toka e arbrit qė i pjelli
ata jan rrenacak
djalli me maska mashtruesi i mbshtjelli
genjeshtren e kan nė gjak
---
etnia vuan e ata prrallisin
pėllasin e zhurrmojnė e mbllaqiten
ata punė tė mirė pėr atdhe nuk nisin
me lajka e premtime kalojnė mot e diten
---
ata jan pėr vota e jan pėr karrigė
popullit kurfar tė mire nuk i sjellin mbi dhe
ata jan dyftyrsha jan vet ora e ligė
pa dinė etikė e t'pa fe


Nga autori Xhelal Ferizi SHQIPTARI Nė MėRGIM

lirik
11-09-08, 20:23
Do tė vdisni nga mendjemadhėsia
----------------
Autori xhelal ferizi
---------------------
do tė vdisni nga mendjemadhsia
prandaj ju poshtroj zoti
ju jeni vet harbutėria
prandaj rrėke ju shkon loti
------------
dėnim qiellorė ky
shekujt pėr shkak tė mendjemadhėsisė tuaj ua kan shkruar
mėkatarė ju qė diellin e keni pshty
mendjemdhej o hiqa tė truar
----------
megalomania ėsht ara juaj toka buka
mbi zotin sa her keni dashtė me dalė
ju qė doni tė dukeni ma tė lartė se bjeshka kodra e suka
harroni se zoti u ka falė
----------
do tė vdisni nga mendjemadhsia
loti nuk do tė ju ndalet e dėnimi
nė qiell ėsht vetėm perendia
atje nuk ka vendė vogėlsimi
------------
ndaluni ku doni
nė tokė prekni o fodull mistreca
thjeshtėsisht duhet tė vloni
e jo mbi fron si karkaleca
----------
Autori xhelal ferizi
----------------------

lirik
12-09-08, 10:51
Po Pse Qanė

------------------------
Autori Xhelal Ferizi

-------------------------------
Po Pse Qanė Etni E Jonja
Pse Po E Derdhė Lotin Kjo Jetė
Se Shpirti I Vogel Sa Mushkonja
Sot Po Bėhet Mbret Mbi Mbret
----------
Sot Kurorė Po ėsht Paraja
Fron Mbi Fron Po Rrin Dredhija
Puna Hiqe E Fjalt E Mdhaja
Prandaj Shkret Ka Mbetė Etnija
------------
Mbete Shkret Shqipni Etnike
Se Per Ty Flet Demagogu
E Jo Zemra Ajo Qelike
Por Do Lepuj Me Mendė Gjogu
-----------
Per Ty Flet Ma Shum Falltori
Parelijtė Qė Po Blejnė Famė
Nė Skenė Po Tė Rrin Gjith Puthadori
Prandaj Motet T' Shkojnė Me Gjamė
----------------
Pėr Ty Hutat Kuvendojnė
Korbat Dalin Nė Vend Tė Parė
N' Qiell Shqiponjat Nuk T' Flutrojnė
Se Korilat T' Jan' Shtue N' Farė
----------------

Ja Si Tė Erdhen Kohra E Stinė
Me U Strukė Shqipet Poshtė Nder Pula
Si Sokol Si Gjeraqinė
Se Lejleku Po T'mbanė N 'vula
-------------
Autori Xhelal Ferizi Ne Mergim

--------------------------------------

lirik
12-09-08, 10:53
Shkruan xhelal ferizi
-----------------------
PO QAJNė FIJET GJITHKOMBTARE
-------------------------------
po qajnė fijet gjithkombtare
se antivlerat dolen nė krye
per m e thye etninė shqiptare
agjenturat me ngadhnjye
-----------------------
autori xhelal ferizi
---------------------------

lirik
12-09-08, 10:54
Kan dalė disa rrencarė e premtojnė n' pėr gazeta
--------------------------------------
Kan dalė disa rrencarė
--------------------------
Autori xhelal ferizi

-----------------------

po shesin prralla gėnjeshtare
varfrisht atdheut po i nxihet jeta
rėnkojnė nga tradhtarėt trojet gjithshqiptare
---
me llafe boshe po bėjn zhurmė pengesa
dinakrisht si urithat mbi dhe e nėn dhe
ata shesin komb pėr pak interesa
nuk njohin tokė mėmė as atdhe
---
ata fjalen nėpėr bisht e pėrdredhin psudomadhėshtore
paguajn tė shitur llafatorė pėr kėt qėllim
premtojnė mirėqenje nė trojet arbnore
por zemren e kan si pelim
---
mashtrojnė gėnjejnė popullin pa mėshirė
jan tė zi si satani me ngjyrė
ata jan do akuj me do gjak tė ngrirė
nuk kan as besė as fytyrė
---
mashtrimtari kahdo kėrdi po bėn prore
gjėmojnė e rėnkojnė male e kodra
ata luajn e tallen me do fjalė madhore
por luajn me popullin si me lodra
---
ata premtojnė gėnjejnė gjithqka qė flasin
llomotisin pėr progres vajtojnė pėr elektoratin
ata thua atdhetarisht mbi dhe po pėlcasin
kutiat e mashtrimit pėr vota kur i hapin
---
kutiat i kan e planet mashtrimtare
ata jan ma tė zi se bloza e katrani
mashtrojnė me tė lehura qenėrisht lehatare
vajtojnė me maska satani
---
mjerė toka e arbrit qė i pjelli
ata jan rrenacak
djalli me maska mashtruesi i mbshtjelli
genjeshtren e kan nė gjak
---
etnia vuan e ata prrallisin
pėllasin e zhurrmojnė e mbllaqiten
ata punė tė mirė pėr atdhe nuk nisin
me lajka e premtime kalojnė mot e diten
---
ata jan pėr vota e jan pėr karrigė
popullit kurfar tė mire nuk i sjellin mbi dhe
ata jan dyftyrsha jan vet ora e ligė
pa dinė etikė e t'pa fe
--------------------------

Nga autori Xhelal Ferizi shqiptari nė mėrgim
--------------------------------------------

lirik
12-09-08, 10:57
Kur isha etja
--------
kur isha vet etja nuk mė shuat etjen o mosmirnjohse stinė
kur nuk kam etje nuk erdhėt fare
ju o kohra paskit lindur vetėm pėr greminė
mos qofsha ma i kohrave shqiptare
--------
kur isha vet etja sa mospėrfillse ishit o mizere
dhe msopėrfillse edhe sot jeni
mėkatin e keni treg ushqim ju nuk keni kurfar ndere
nė interesa ju pulson refreni
--------
rrėnjėn e paskit tė pa fytyrė
mosmirnjohse jeni fatale
ju njihni vetėm njė detyrė
temena ndaj tė huajve nė tė pshtirosur maskarade mėnyrė
e vyshkjen e luleve tė atdheut nė rrėnjė e petale
-----------
Nga autori nė mėrgim xhelal ferizi
-----------------------

lirik
12-09-08, 10:59
Po a nuk u ngopėt me rrena o ju tradhtarė
plehun qė e keni ushqim
mjaft ma o rriqna gjakpirsa bizarė
qė buken e hani me krim
---
Autori xhelal ferizi liriku nė mėrgi

---------------------------------

lirik
12-09-08, 11:02
Hapni Rrugė

----------------------
shkruan xhelal ferizi
-----------------------

HAPNI RRUGė MENDJES S ė NDRITUR
TRURIT Tė PRIRUR MARGARITARė
MOS LENI MENQURINė Nė HIJE
DUAM Nė KRYE DIJETARė
-----------
MOS MBULONI DIJEN ME AKULL
ME DHJAMIN KOKTRASHė MBI KARRIGA
MOS RRxONI ETNINė SHAKULL
MOS ShTYNI ME BRRYLA E INTRIGA
-----------
HAPNI RRUGė MENQURISė
KAHDO NE DIJE E SHKENCė
MOS ecni nga pas cektesisė
se s njihni te jetes esencė
----------
shkruar nga xhelal ferizi nė mėrgim
-------------------------------------

lirik
03-10-09, 23:48
vuajtjet e kokrrave te dheut
ndjehen ne damaret e vargut tim
kur token shqiptare e shkelė tradhtari i atdheut
tradhtinė un e quaj mallkim
autori xhelal ferizi

lirik
04-10-09, 00:07
Po Pse Qanė

------------------------
Autori Xhelal Ferizi

-------------------------------
Po Pse Qanė Etni E Jonja
Pse Po E Derdhė Lotin Kjo Jetė
Se Shpirti I Vogel Sa Mushkonja
Sot Po Bėhet Mbret Mbi Mbret
----------
Sot Kurorė Po ėsht Paraja
Fron Mbi Fron Po Rrin Dredhija
Puna Hiqe E Fjalt E Mdhaja
Prandaj Shkret Ka Mbetė Etnija
------------
Mbete Shkret Shqipni Etnike
Se Per Ty Flet Demagogu
E Jo Zemra Ajo Qelike
Por Do Lepuj Me Mendė Gjogu
-----------
Per Ty Flet Ma Shum Falltori
Parelijtė Qė Po Blejnė Famė
Nė Skenė Po Tė Rrin Gjith Puthadori
Prandaj Motet T' Shkojnė Me Gjamė
----------------
Pėr Ty Hutat Kuvendojnė
Korbat Dalin Nė Vend Tė Parė
N' Qiell Shqiponjat Nuk T' Flutrojnė
Se Korilat T' Jan' Shtue N' Farė
----------------

Ja Si Tė Erdhen Kohra E Stinė
Me U Strukė Shqipet Poshtė Nder Pula
Si Sokol Si Gjeraqinė
Se Lejleku Po T'mbanė N 'vula
-------------
Autori Xhelal Ferizi Ne Mergim

--------------------------------------

lirik
14-10-09, 10:55
Sherbimet e huaja duke e pare se Rugova, dalngadal po bjen prej forme-

kan filluar ti qesin ne skenė disa persona shum te rrezikshem per kosoven, fat`keqesisht keta persona kan qelluar biznesmen jo rastesisht.

B.Pacolli eshte njeri prej tyre qellimi i te cilit eshte te futet ne politike!!!!
JO rastesisht ky zotri shkoi ne avganistan, per ta "shpetuar" Shqipe Hebibin -

dhe Shqipja shpetoi!! -(lojė teatrale kjo- me prapavija politike )


si shkak i intervenimit te B.Pacollit,-

Por, a ishte humanitet shkuarja e B.Pacollit ne Avganistan??? Jo! -

sepse ka prapavi politike!! te qind per qind-


Gazeta e ti "Lajmi" me e lira 20 cent


dhe shum e veqant nga gazatat e tjera -

ka nje te veqant jo veq nga dizajni saj por, edhe prapavia e saj-

eshte shum e veqant prej gazetave tjera qe botohen ne kosove...

Edhe TV personal qe do ta hape shum shpejt ne Kosovė, do te jet' kėshtu i veqant,
extra per popullin i cili shpesh mashtrohet pas dizajninmeve-

e jo ne cilesi!!!


( une, njeher i kam blerė nje pale kepucė me pordhim te nje shteti te ish BRSS-

se dhe pas nje kohe shum te shkurt u shkyen ` dhe filloj te hyn uji dhe qorapat shpesh me lageshin -

e normal edhe kembet pas tyre).

Me kete dua te them se edhe keto pordhimet e B.Pacollit e kan te njejten cilesi -

edhe pse dizajni i tyre eshte fantastik!!!


Kete qe po shkruaj une, nuk jam duke ja drejtuar B.Pacollit si person!!

por, me kete dua te them se jam duke shkruar kuder nje personi qe koken e ka ne Rusi etj.

Per te mos i dhėn rast askujt te me thot se kam anuar, shkruar me prapavi -

politike, -


nuk dua te zgjas me teper dhe nuk dua te permendi politikan shqiptarė nga kosova, qe kan nje bashkpunim te ngusht ne B.Pacollin.

Nganjher edhe vet pamja fizike e nje personi tė bėn ta kuptosh se kush mund te jet ai edhe fytyra e B.Pacollit,

eshte nje tregues i mire qe ne shikim te parė mundet secili njeri te kuptoj-

se kush mund te jete ai person-

e lere me ne qe e njohim edhe kur e shikojmė besoj se te gjithe e kuptojmė??

B.Pacollin -


politikanin e ardheshem te kosoves,

i cili me "humanizmin" e ti -


ne te ardhemen ndoshta do te fitoj simpatizues te mdhej ne kosove-


dhe do te kete nje elektorat te gjerė-

e sidomos kur dihet se ne kosovė, varfėria zė vendin e parė ne nivel europian -

dhe per B.Pacollin, nuk kushton shum nese per cdo fshat te kosoves, nderton nga 3 shtepi, 2 dhoma, banjo dhe kuzhinė,

dhe per kete besoj se do te gjejė edhe donatorė tė
tjere... por kush jan donatorėt e ksaj politike me prapavi ndoshta pansllave -
Kjo nuk do bėhet pse ne jemi kosovarė ose shqiptare,

por se jemi ne nje pozite gjeografike qe per fuqite e medha eshte "Thesarė nė fund tė detit".

-------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''
Tė dashur lexues -

nganjiher po gjej disa shkrime neper vende shkrime teper interesante-
duke mos u lodhur un qe te jap mendime rreth behgjet pacollit -
ket ashkrim e gjeta diku ne nje vendė te nji forumi-

te shkruar nga disa diskutues qe bisedonine diskutotnin jepnin mendime opinione rreth keti njeriu -

dhe vendosa ta postoj kėtu ne temen time sepse ky njeri behgjet pacolli esht sot per sot ne qender te vemendjes se shqiptarve shpejt doli ne skenė dhe shpejt u bė por po flitet s ene lojė ka hy paraja-
Un per vete si poet e njeri qytetarė i kosoves do te kisha knaqsi te veqant nese vertetė behgjet pacolli do te ishte njeri qe ben kthesa ne kosovė nese vertet kosova ben progres dhe ky njeri investon-
un do te knaqesha

nga knaqsia ne rast se atdheu im perparon nuk ka rendesi se kush e sjell perparimin -

POR KA SHUM NJERZ QE KAN REZERVA PER KET NJERI per behgjet pacollin


shum njerz ket njeri e mendojn ndryshe si te demshem per interesat kombtare dhe teper te rrezzikkshem se a do te del ky vertet i dobishem apo i dėmshėm per kosoven do ta shohim ne kohrat qe vijnė-
sa me perket mua personalisht un nuk kam mendim te mirė -
per behgjet pacollin por ka edhe shum tjerė qe po ashtu nuk kan mendim te mirė per ket njeri mbaj rezerva -

mbetet te shohim ne vazhdimsi se q do te na sjell e ardhmja

lirik
14-10-09, 11:53
Shum njerz shqipfolsa i kan ble
-----------
autori xhelal ferizi
------------
kan ble shum njerz shqipfolsa kan ble
shkeli permbi ne zezona e mizoria
po digjen te shqiperisė etnike po digjen gurė e dhe

ka hy neper pore te dheut kahdo e kobshmja tradhtia

--------
disa me dizajne disa reklama e do spote
gazeta esht uzurpuar nga cenzura e tradhtia
a thue tokė shqiptare si do te shkojn shum mote

kur ty te esht zaptuar gazeta e media


te esht zaptuar o atdhe edhe shqipe shkolla

komuna gazeta revista e fabrika

kahdo ne duar te huaja kan ra televizione

radio vegla e cenzura po hyjn por s i thika

e shkolla po hapen demone

----
njeni vjen me pare tjetri me dollarė

po zbrazin shum myk nder shqiptarė e neper koka

nuk ka mbetė mbi dhe ne trollin shqiptarė

nje plllėmbė pa renikme kahdo flet shqip toka
--------
bajraqet karrieriste krahinore valviten

lakmija po hyn ne damarė

shqiptarėt mbi dhe kahdo perpeliten

ne kthetra te varfrisė se pa farė
-------

kurthat kahdo po i luan kohė rruspja

dolarin po e sjellė kamata mizore

neper lot e gjak kahdo u pa varfrija

sa shum ti ndjej dhimbjet oj loke arbnore
-------

lojen po e luan kahdo e zezė paraja

po blehet kahdo shqipfolsi i gjori

timonin nuk e ka atdhetari e fukaraja

teatrin po e luan puthadori
------
o qani o ju vasha o qani o ju gra
me ato emocione qe dini me qa
se u zu neper kurtha e mjera e lashtė etnija

se ne ballė te kohes po del dyftyrsia

---------
se mu ne ballė te kohes po na del hijena

e ne prapavi peshperitė padroni

se kala e themel as gurė as bedena

nuk don per mbi dhe ma na lanė demoni

------
po duan me na shtrue po duan me na tha

qe kahdo mbi dhe ne banka e kredi

shqiptarėt ne borgje me i zhytė e me i vra

ne fund te humneres lot kurthash me pi
-------
se vjen nga ana e anes mizori

njeri vjen me pare tjeri vjen me fjalė

po na del ne bina gjithfar lloj aktori

me ja shembė shqipnisė fushė e breg e mal

--------

pėr me u shembė kahdo edhe instituti
spitale e shkolla e universitete

me na i pri qdo shekulli i mjerė gjithfar huti

mos me u lidhė shqipnija etnike kurr per jete
--------
e qani ju vasha e breza shkollare

se toka po mbushet me hileqarė timonjera

kahd po na i vyshkun ardhmeritė shqiptare

me mbetė me krye ne hi shqipni nanė e mjera
---------
varfria neper magje ne familje e fise

papunsia prore na i shkreton trojet

po ikun shqiptarėt neper te huaja vise

me lot ne atdhe mbushen kahdo prrojet
--------
qanė nana per djalin qajnė nuset per burra

kahdo po na e shembin dheun nen kembė tradhtitė

kan ardhur duar te huaja te na thajnė shqipe gurra

te bardhė tokes mėmė mos me i lanė ndoj ditė
---------

kasapėt nė tė huaja banka me kamata

tradhtarė e bizarė kahdo toka i ka

po vendosin shqipfolsa e qyqe qe i pjell ė nata

ne ballė te teatrit me e nda vllaun me vlla
----------

perbuzin kahdo fise e diasporė

perqajnė me krahine e me lobe e fe

ka mbetė s i pa krye shum shqiptari i gjorė

ne shqipninė etnike s' po ka diell per ne

Nga autori xhelal ferizi ne mergim
-----------------------------------