PDA

View Full Version : Lajme aktuale nga vendi !


Pages : 1 2 [3] 4

4peace
04-12-11, 13:03
Po me duket, une po dal me shume optimist se realist!
Per talentet tane e kam fjalen.
Eshte e vertete ajo qe the;ata qe kane dhunti,kete mund ta shfrytezojne pozitivisht ose negativisht.Dihet qe ne kete ceshtje ndikojne rrethana te ndryshme.Keshtu qe,ne realitet, numri i atyre qe i shfrytezojne per te mire dhuntite e veta,s`del aq i madh.
Une prape kam shprese, se te tillet jane me shume se sa ne shkallen
e te mijtes(promiles).

Eshte e vertete qe ne nje kohe kishim nevoje per sa me shume te diplomuar,ne te gjitha lemite,dhe nuk vehej aq vemendja ne cilesi.Per fat te keq,sic the vet,kjo mbet koxha tradite te ne.Kjo gja na solli shume te keqija,ngase ata qe nuk e kishin cilesine e duhur,e vet zinin vend me pergjegjesi
(si ligjerues,prodekan a dekan fakulteti p.sh.),ishin shpesh pengese ne planifikimin e mbare me kuadro te reja(te afta) ne institutet perkatese.
Kjo behej sipas te njejtit parim qe behet ne politike : politikani i paafte(politikan dredhagji),bashkepunetore i merr ata qe jane me te dobet se vet,per t`i sundue me lehte.Ne keso rastesh,nuk behet fjale per cilesi.
Ne qe kemi pasur pune me ta i dime me emer e mbiemer,po nuk ka nevoje te ua permendim emrat.

Ne anen tjeter,eshte e kuptueshme qe ndjejme respekt te madh dhe mall per ata mesuesit tane te sinqerte,ata qe punonin me perkushtim me ne, dhe shkriheshin per te miren tone!Jane pikerisht te tillet qe na nxiten ne rrugen tone te metutjeshme.Andaj,te tilleve ua kemi borxh respektin e perjetshem!
Per mua,keta dhe te tjeret qe vijne si keta,jane Universiteti yne!

Kemi raste tjera,po keta s`dalin as sa e dhjeta e te mijtes(ndoshta0,01 promile),ku shqiptari i cili i kreu studimet ne Universitetin e Prishtines,sot ligjeron ne njerin nga Universitetet e Parisit,ose ndonje shqiptar tjeter, ligjeron ne Universitet amerikan (SHBA).Jane raste te rralla,po ka.

Nejse,
ne kur po merremi me tema, kryesisht po merremi me anet negative, pa i permendur anet pozitive.
Natyrisht qe ka mjaft raste pozitive: mesues, arsimtare, profesore... te cilet mundohem me gjithe qenien e tyre t'i ndihmojne nxenesit/studentet e tyre ne te gjitha menyrat.
Pajtohem me ato qe i ke thene me lart.
Cdo te mire.


***

GURI SYLAJ
04-12-11, 15:12
Po me duket, une po dal me shume optimist se realist!
Per talentet tane e kam fjalen.
Eshte e vertete ajo qe the;ata qe kane dhunti,kete mund ta shfrytezojne pozitivisht ose negativisht.Dihet qe ne kete ceshtje ndikojne rrethana te ndryshme.Keshtu qe,ne realitet, numri i atyre qe i shfrytezojne per te mire dhuntite e veta,s`del aq i madh.
Une prape kam shprese, se te tillet jane me shume se sa ne shkallen
e te mijtes(promiles).

Eshte e vertete qe ne nje kohe kishim nevoje per sa me shume te diplomuar,ne te gjitha lemite,dhe nuk vehej aq vemendja ne cilesi.Per fat te keq,sic the vet,kjo mbet koxha tradite te ne.Kjo gja na solli shume te keqija,ngase ata qe nuk e kishin cilesine e duhur,e vet zinin vend me pergjegjesi
(si ligjerues,prodekan a dekan fakulteti p.sh.),ishin shpesh pengese ne planifikimin e mbare me kuadro te reja(te afta) ne institutet perkatese.
Kjo behej sipas te njejtit parim qe behet ne politike : politikani i paafte(politikan dredhagji),bashkepunetore i merr ata qe jane me te dobet se vet,per t`i sundue me lehte.Ne keso rastesh,nuk behet fjale per cilesi.
Ne qe kemi pasur pune me ta i dime me emer e mbiemer,po nuk ka nevoje te ua permendim emrat.

Ne anen tjeter,eshte e kuptueshme qe ndjejme respekt te madh dhe mall per ata mesuesit tane te sinqerte,ata qe punonin me perkushtim me ne, dhe shkriheshin per te miren tone!Jane pikerisht te tillet qe na nxiten ne rrugen tone te metutjeshme.Andaj,te tilleve ua kemi borxh respektin e perjetshem!
Per mua,keta dhe te tjeret qe vijne si keta,jane Universiteti yne!

Kemi raste tjera,po keta s`dalin as sa e dhjeta e te mijtes(ndoshta0,01 promile),ku shqiptari i cili i kreu studimet ne Universitetin e Prishtines,sot ligjeron ne njerin nga Universitetet e Parisit,ose ndonje shqiptar tjeter, ligjeron ne Universitet amerikan (SHBA).Jane raste te rralla,po ka.

Hajredin Hoxha thoshte,
" Deri tash kemi dhene kuantitet e tash e tutje duhet kushtu kujdese kualitetit!"

Por, ateher, dicka nuk ka mujt me ndodhe e qe sot ndodhe para syve tone qorra!!

" Me pas dite qe eshte kaq let me kry fakulltetin kurr nuk e kisha lan pa e kry edhe gjimnazin!!"

panta_rhei
04-12-11, 15:24
Francezet e iluminuar kane thane:
Nese kemi kepuctare te dobet, do te na dhembin kembet nganjehere; nese kemi mesuesa e profesora te dobet, do te na dhemb shpirti gjithe jeten.

Gega 1
04-12-11, 15:36
Hajredin Hoxha thoshte,
" Deri tash kemi dhene kuantitet e tash e tutje duhet kushtu kujdese kualitetit!"

Por, ateher, dicka nuk ka mujt me ndodhe e qe sot ndodhe para syve tone qorra!!

" Me pas dite qe eshte kaq let me kry fakulltetin kurr nuk e kisha lan pa e kry edhe gjimnazin!!"
Skamja e madhe eshte shkaku kryesor.
Dhe politika e dites,G.Sylaj.Njerezit tane(nja 60-70 % te mesueseve,sigurisht)
dine t`iu pershtaten mire rrethanave.
Sigurisht qe dalim qorra,kur i sheh njerezit me funksione politike te marrin aq shpejt diploma fakulteti.
Paj,po kom shprese qe rregullohet puna e kufijeve,e pastaj,kane me te iu hi ren e me i ba paq...tue ia fillue pej kryeqlilimtalit.
Gjermanet,anglezet dhe amerikanet i kisha lane qaty edhe nja 10 vjete...

Neferta
06-12-11, 13:00
Nuk eshte per tu befasuar me familjet'' princore''
Prishtinė, 6 dhjetor – G.K. dhe G.Ē. kanė marrė nga Universiteti i Prishtinės sivjet statusin e studenteve tė stomatologjisė, ndonėse nė provimin pranues qė iu ishin nėnshtruar nuk kishin mundur tė kalonin as pragun minimal pėr regjistrim. Ato janė pajisur me indekse, ngaqė janė vajza politikanėsh.

Babai i sė parės ėshtė kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, ndėrsa i sė dytės ėshtė ish-ministri, Ethem Ēeku.

Pavarėsisht ndasive ideologjike tė prindėrve tė tyre, Fakulteti i Mjekėsisė, ku ato janė regjistruar, i ka listuar nė grup tė pėrbashkėt pėr t’i mbajtur ushtrimet. Nė tė gjashtin.

Sipas listės sė rangimit tė studentėve nė bazė tė pikėve qė kishin marrė, G.K. ishte e 184-ta, ndėrsa G.Ē. e 116-ta.

Fare pak kishin punuar nė testin e provimit pranues. Nuk kishin marrė as 5 pikė nė tė, nga 30 sa mund tė merreshin gjithsej.

Neferta
07-12-11, 14:42
MASA RECIPROKE ME SERRBINE
Ka kaluar nė Kuvendin e Kosovės mocioni i Vetėvendosjes pėr kthimin e reciprocitetit dhe ndalimin e tregėtisė me Serbinė.
Teksti i mocionit tė votuar mbi reciprocitetin e plotė politik, ekonomik e tregtar ndaj Serbisė‏.
“Nė bazė tė nenit 44, paragrafi 4, pika (d), tė Rregullores sė Kuvendit, Grupi Parlamentar i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! fton deputetėt e Kuvendit tė Republikės sė Kosovės tė votojnė mocionin me rekomandimet nė vijim:
1. Qeveria t’i marrė masat e reciprocitetit tė plotė politik, ekonomik e tregtar ndaj Serbisė.
2. Ministria e Tregtisė dhe Industrisė ta nxisė dhe udhėheq bashkėpunimin me prodhuesit vendor dhe ndėrmarrjet tregtare pėr gjetjen zėvendėsimeve pėr produktet e imortuara nga Serbia.
3. Qeveria t’i forcojė tė gjithė mekanizmat shtetėror pėr ta siguruar zbatimin e pėrpiktė tė masave tė reciprocitetit ndaj Serbisė”.

Votuan pėr mocionin 42 deputetė, kundėr 33 dhe abstenuan

Neferta
10-12-11, 15:00
Kur serbija do te mendoj si EU
Raportuesi i Parlamentit Evropian pėr Serbinė Jelko Kacin thotė “se parakushti i domosdoshėm pėr pėrparim mė tė shpejtė tė Serbisė pėr nė BE ėshtė normalizimi i marrėdhėnieve me Kosovėn".

Evrodeputeti slloven ka reaguar me njė kumtesė pėr zhvillimet e djeshme nė Bruksel.

"Parakushti i domosdoshėm pėr pėrparimin e Serbisė ėshtė normalizimi i marrėdhėnieve me Kosovėn", ka thėnė Kacin dhe ka shtuar se pa bashkėpunim tė plotė rajonal dhe stabilitet asnjė shtet i Ballkanit Perėndimor nuk mund tė bėhet anėtar i Bashkimit Evropian, njofton B92.

Ai thotė se marrėveshjet e arritura Beograd – Prishtinė duhet tė zbatohen ė tėrėsi sepse vetėm nė atė mėnyrė Beogradi mund tė kthejė besimin e luhatur tek anėtarėt e BE-sė dhe mund tė marrė statusin kandidatit nė marsin e vitit 2012.

Kacin ka pėrmendur edhe fillimet e bisedimeve tė Malit tė Zi me Bashkimin Evropian. "Kur tė bisedohet pėr anėtarėsimin, Mali i Zi do tė jetė udhėrrėfyes pėr B e H-nė, Serbinė, Kosovėn, Shqipėrinė dhe Maqedoninė”, ka thėnė Kacin.

Llapjani_HH
11-12-11, 18:31
Jahjaga e oficerėt me diploma ilegale
Zyrtarė tė partė policorė, pėrfshirė presidenten, kanė marrė thirrjen Specialist i Shkencave Kriminalistike nė shpėrputhje me ligjin pėr arsim. Diplomat e tyre nga institucionet kosovare vlerėsohen se janė ilegale. Kėtė fakt e konstaton njė Auditim dhe Inspektim i brendshėm i Policisė sė Kosovės, i iniciuar mė 2009.

E para e vendit, Jahjaga, e cila gjatė kohės sa ishte nė Polici - dhe policėt tjerė – pos qė mund tė jenė ngritur nė pozita tė ndryshme nė Policinė e Kosovės dhe karrierė falė kėtyre diplomave ilegale, ata kanė dėmtuar edhe buxhetin e Kosovės me mijėra euro, raporton Zėri.

Pavarėsisht se legjislacioni kosovar obligon ēdo institucion tė lartė arsimor nė Kosovė qė tė licencohet dhe akreditohet pėr tė zhvilluar veprimtarinė e tij, kėtė nuk e ka bėrė Universiteti i Sarajevės nėn emrin e tė cilit pjesėtarėt e Policisė sė Kosovės kanė ndjekur programe magjistrature dhe studime specialistike.

Paligjshmėrinė e ka konstatuar njė hetim i iniciuar nga Njėsia pėr Auditim dhe Inspektim tė Policisė nė janar 2009, e sipas tė cilit, pjesėtarėt e Policisė sė Kosovės kanė ndjekur dy trajnime sipas njė marrėveshjeve tė lidhur ndėrmjet Policisė sė Kosovės (atėherė SHPK) nė vitin 2006, me Institutin pėr Kriminologji dhe Studime tė Sigurisė tė Fakultetit tė Shkencave tė Kriminalistikės tė Universitetit tė Sarajevės, me dekan Ramo Maslesa, por qė ky institucion nuk ka pasur licencė, ndonėse Ligji i vjetėr pėr Arsimin e Lartė nė Kosovė, ka detyruar ēdo bartės tė arsimit tė lartė nė Kosovė tė ketė njė licencė pėr tė kryer punėn e tij.

Shkeljet gjatė kėtyre studimeve janė bėrė disa herė. Njėra nga to ėshtė qė sipas marrėveshjes ligjėratat janė paraparė tė mbahen nė objektet e Policisė, por fillimisht ato janė mbajtur nė hapėsirat e objektit tė Universitetit AAB nė Prishtinė.

“Fakultetit tė Kriminalistikės tė AAB-sė i ėshtė refuzuar licenca pėr tė funksionuar pėr shkak tė mungesės sė pajisjeve dhe objektit adekuat”, thuhet nė raport.

Pos kėsaj, asnjė lėndė mėsimore qė zhvillohet nė Prishtinė, ėshtė konstatuar se nuk ėshtė nė harmoni me planin mėsimor tė kėtij fakultetit. Ndėrsa, identifikimi i nevojave ėshtė bėrė pa analizuar dhe vlerėsuar nevojat formale dhe pa pėrcaktuar pėrmasat e sakta tė nevojave pėr trajnime tė specializuara.

Kryetarja e Kėshillit Kombėtar tė Cilėsisė nė Agjencinė pėr Akreditim tė Kosovės, Ferdije Zhushi-Etemi, ka thėnė se krejt kjo veprimtari me Universitetin e Sarajevės ka qenė ilegale.
Telegrafi

Neferta
13-12-11, 15:07
Nga nje sulm ne Liezhe te Belgjikes humben jeten dy dhe shum te tjere u plagosen

http://www.youtube.com/watch?v=95RAXKY7K08&feature=player_detailpage

http://www.guardian.co.uk/world/video/2011/dec/13/liege-belgium-grenade-attack-video

Fshatari
13-12-11, 15:48
Nga nje sulm ne Liezhe te Belgjikes humben jeten dy dhe shum te tjere u plagosen

http://www.youtube.com/watch?v=95RAXKY7K08&feature=player_detailpage

http://www.guardian.co.uk/world/video/2011/dec/13/liege-belgium-grenade-attack-video

Mediet frankofone japin detaje tjera lidhur me kete sulm terroriste ne qender te qytetit Ličge. Thuhet se njera nga viktimat qe ndodhet mes jetes e vdekjes eshte i moshes minore(femije). Me tej precizohet se Policia e vrau njerin nga terroristet, e plagosi nje tjeter dhe nje i treti ia arriti te largohej nga vendi i ngjarjes.
Perveē dy te vdekurve, thuhet se jane 68 persona te plagosur, 7 prej tyre ndodhen ne gjendje kritike.

Armet e perdorura ne kete atentat terroriste jane granata dore dhe kallashnikof.
Para 3 jave, Policia italiane, gjate nje krontrolli rutinor ne qytetin e Trieshtit, ndaloi e konfiskoi nje sasi te madhe armesh te luftes(kallashnikof, etj.) qe vinin, siē thot policia, nga njeri nder vendet e ish-jugosllavise. Nje jave me vone, edhe Policia franceze konfiskoi ne qytetin jugor francez, Marseille, te njejtin tip armesh qe perdoren ne lufte dhe qe vinin nga "njeri nder vendet e ish-jugosllavise". Terroristet e sotem ne qytetin Ličge perdoren te njejtin tip armesh, qe vijne nga i njejti vend i ish-jugosllavise : serbia. Ē'prej se iu jane suprimue vizat, kallashnikovat e tadiēit po levizin lirshem ne gjithe zonen shen-gen. Ēfare mund te pritej tjeter nga serbia dhe servet perveē krimit, terrorizmit dhe rrenes ? ! Asgje tjeter.
Edhe ky veprim i beeeeeeeeeeeeeee-se ben pjese ne "inteligjencen" e saj prej duduku; madje e cilesojne si vlere! Sa te mjere.

Oqeani
13-12-11, 16:59
Nga nje sulm ne Liezhe te Belgjikes humben jeten dy dhe shum te tjere u plagosen

http://www.youtube.com/watch?v=95RAXKY7K08&feature=player_detailpage

http://www.guardian.co.uk/world/video/2011/dec/13/liege-belgium-grenade-attack-video


Tanime jane 4 pa jete, ne mesin e te cileve edhe autori i ici u qellua e koke dhe u gjet i vdekur.
Ai ishte Nordine Armni 32, i cili ishte i gjykuar mė 2008 per krime !

(Atentati ndodhi para gjyqit te qytetit)

MemphiSx
13-12-11, 19:40
Hashimi na rrejti para 1 jave se para Vitit te Ri dot fillojn negociatat per liberalizim vizash per Kosoven...tash na dul se kah gjysa e Janarit te Vitit tjeter dot fillojn bisedimet!!!!

Po flitet se korrupcioni masiv ne Kosove,po i shtyn vazhdimisht kto biseidme,dhe se Kosova ende dot mbetet pike e zeze ne Ballkan!

Llapi
13-12-11, 21:54
Hashimi na rrejti para 1 jave se para Vitit te Ri dot fillojn negociatat per liberalizim vizash per Kosoven...tash na dul se kah gjysa e Janarit te Vitit tjeter dot fillojn bisedimet!!!!

Po flitet se korrupcioni masiv ne Kosove,po i shtyn vazhdimisht kto biseidme,dhe se Kosova ende dot mbetet pike e zeze ne Ballkan!
valla po shiefen se po doni me plas prej inati se Kosova e mori driten e gjelbert per liberalizim e per mardhanje tregtare me europen
po skam qka ju baj ky eshte Hashimi se qka te premton edhe e realizon

Oqeani
13-12-11, 21:54
Hashimi na rrejti para 1 jave se para Vitit te Ri dot fillojn negociatat per liberalizim vizash per Kosoven...tash na dul se kah gjysa e Janarit te Vitit tjeter dot fillojn bisedimet!!!!

Po flitet se korrupcioni masiv ne Kosove,po i shtyn vazhdimisht kto biseidme,dhe se Kosova ende dot mbetet pike e zeze ne Ballkan!


A edhe i pake besuar a !

MemphiSx
14-12-11, 08:56
valla po shiefen se po doni me plas prej inati se Kosova e mori driten e gjelbert per liberalizim e per mardhanje tregtare me europen
po skam qka ju baj ky eshte Hashimi se qka te premton edhe e realizon

Jo po ,hallall i koft..qito premtime edhe Ivica Dacici i kish realizu po t'ish kryeminister i Kosoves!

Merre me mend,neper Kosove enden vetura me PR,GL,PZ e gtylifar tabela,e na per me dasht me udhetu per serbi duhet me i qit tabelat e unmikit...ky osht shteti i hashimit!

Ne vula te Doganes nuk figuron fare Kosova si shtet....edhe ky osht premtim e realizim i hashimit!

Regjistrat civil dot na vijn kopje,origjinalet na i man serbia prap...edhe ky osht premtim e realizim i hashimit!

E more Lap....nejse nejse!

MemphiSx
14-12-11, 08:58
A edhe i pake besuar a !
Tybe kesh ka i besoj qisi heri :D

Neferta
14-12-11, 16:19
ARRESYOHEN ATA QE JAN TE DETYRUAR TA RUAJN PASURIN E SHTETIT
POLICE E QYTETARE
Me urdhėr tė Prokurorisė sė Qarkut nė Prishtinė janė arrestuar dy policė, njė pylltar dhe tre qytetarė tė Republikės sė Kosovės.
Nė njoftimin pėr media bėhet e ditur se Prokuroria e Qarkut nė Prishtinė, nė bashkėpunim me Njėsinė e Hetimeve tė Departamentit tė Policisė Kufitare nė Prishtinė dhe Inspektoratin Policor, kanė ndėrmarrė njė aksion nė regjionin e policisė kufitare nė Lluzhan, saktėsisht nė stacionin policor Keqekollė, ku janė arrestuar dy policė nga stacioni policor Keqekollė dhe njė pylltar, tė cilėt dyshohen pėr shpėrdorimin e detyrės zyrtare dhe marrje ryshfeti, si dhe tre qytetarė nga ky regjion pėr dhėnie tė ryshfetit.
Dyshohet se policėt dhe pylltari pėr njė kohė tė gjatė nė regjionin e fshatit Keqekollė ua kanė mundėsuar disa personave tė bėjnė prerjen dhe transportin e drunjėve nė sasi tė mėdha, tė prera nė pyll nė mėnyrė kundėrligjore, pėr ēka kanė marrė ryshfet nga kėta persona, tė cilėt drunjtė i kanė shitur nė vende tė ndryshme

Neferta
15-12-11, 09:18
Nė Afrifėn e jugut u kap vrėsėsi i Arkanit
Njė gazetė e Afrikės sė Jugut thotė se vrasėsi i arratisur i prijėsit ushtarak serb tė njohur si Arkani, ėshtė arrestuar nė Afrikėn e Jugut dhe do tė paraqitet nė gjykatė muajin e ardhshėm pėr akuza lidhur me drogėn.
Dobrosav Gavriq u dėnua nė vitin 2006 me 30 vite burg pėr vrasjen e Zheljko “Arkan” Raznatoviqit, kreut mė famėkeq tė Serbisė tė kohės sė luftės paramilitare dhe bosit tė mafias, por ka qenė nė arrati deri tani.
Arkan, i cili ishte paditur nga gjykata e krimeve tė luftės sė OKB-sė pėr krime gjatė luftės nė Bosnjė nė vitet 1992-1995, u qėllua pėr vdekje nė njė hotel tė Beogradit nė janar tė vitit 2000.
Gazeta “Neė Age” tha sot se identiteti i Gavriqit erdhi nė dritė gjatė njė hetimi tė policisė nė krimin e organizuar nė Cape Town.
Gazeta tha se Serbia pritet tė kėrkojė ekstradimin e tij pėr tė shėrbyer dėnimin e tij. Zyrtarėt serbė nuk ishin nė dispozicion pėr koment.Ne vitin 2006 Gavriqit ne mungesė i u kishte shqiptuar denimi 35 vet burg

Neferta
15-12-11, 09:27
Kthimi i azilkerkuesve Kosovare nga Norvegjia
http://web.kosovalbaner.com/vm/2011/12/norvegjia-i-kthen-detyrueshem-azilkerkuesit-nga-kosovavideo/

Neferta
15-12-11, 09:34
Edhe falsifikatore edhe bufeist parlamentare
PRISHTINĖ, Kosovė – Bedri Nikaj me vėllanė e tij dhe dy persona tė tjerė, janė arrestuar nė Drenas. Tė premten, atyre u janė gjetur 80 mijė dollarė tė falsifikuar. Bedriu aktualisht mban bufenė nė Parlamentin e Kosovės. Nė zgjedhjet e fundit ishte kandidat pėr deputet nga radhėt e Lidhjes Demokratike tė Dardanisė, shkruan Express.
Kėshtu kanė treguar burime tė sigurta tė Expressit, tė afėrta me hetimet qė janė duke u zhviluar nė lidhje me kėtė rast qė cilėsohet si shumė i veēantė .
Kjo pėr faktin se Bedri Nikaj, qė biznesin e tij actual e ushtron brenda ndėrtesės sė Kuvendit tė Kosovės, pasi mban bufenė nė hollin e institucionit mė tė lartė tė shtetit, prej tė cilit deputetėt pinė kafe.
Ai sė bashku edhe me tre persona tė tjerė, dy prej tė cilėve kanė mbiemrin Nikaj, janė arrestuar tė premten e kaluar, nė njė operacion tė pėrgatitur mirė nga Policia e Kosovės

Neferta
15-12-11, 09:52
Arroganca e Rusve
Rusia nuk do tė lejojė qė “aprovimi” pėr dėrgimin e ndihmave humanitare pėr serbėt kosovarė, qė e ka bllokuar aktualisht policia e BE-sė nė kufirin administrativ tė Serbisė dhe Kosovės, tė pritet tė vijė nga Prishtina. Pėr kėtė deklaroi Ministri rus i Situatave tė Jashtėzakonshme Sergei Shojgu. Ai kujtoi, se nė territorin e Kosovės u lejuan tė hyjnė 2 kamionė, ndėrsa automjeteve tė tjera iu imponua pėrcjellja.
Sipas fjalėve tė Sergei Shojgu, Ministria e Situatave tė Jashtėzakonshme (MSJ) e Rusisė po vepron nė pajtim tė plotė me rezolutėn e OKB-sė dhe po dėrgon nė Kosovė njė ngarkesė ekskluzivisht humanitare. “MSJ ėshtė e gatshme pėr ēdo kontroll doganor tė ngarkesave, por pėr tė gjithė duhet tė jetė mėse e qartė se autokolona po shkon nė enklavėn serbe tė qytetin e Mitrovicės. Kėtė ēėshtje duan t’ia lėnė pėr gjykim qeverisė sė Prishtinės, gjė kjo qė ėshtė krejtėsisht e palejueshme”, - konkludoi Sergei Shojgu.

Llapjani_HH
15-12-11, 17:40
Incidente gjatė aktiviteteve tė Vetėvendosjes
Denoncimi nga aktivistėt e Lėvizjes Vetėvendosje! tė keqpėrdorimeve nga pushteti vendor ka shkaktuar sot panik e tension nė radhėt e pushtetarėve lokalė e mbėshtetėsve tė tyre, njofton shėrbimi pėr informim i Lėvizjes Vetėvendosje!.

Gjatė zhvillimit tė kėtyre aktiviteteve nė disa komuna ka pasur raste tė presionit, fyerjeve dhe kėrcėnimeve serioze nga zyrtarėt e komunave, strukturave formale e informale tė pushtetit dhe nga zyrtarė tė policisė.

Sipas njoftimit, pushtetarėt e komunės sė Drenasit, duke e parė interesimin e madh tė qytetarėve pėr ta vizituar ekspozitėn e Vetėvendosjes, organizuan disa persona pėr tė ndėrprerė ekspozitėn.

Katėr persona, njėri nga ta i vėllai i truprojės sė Hashim Thaēit, Bashkim Demiēi, sulmuan nė mėnyrė brutale kryetarin e Qendrės sė Lėvizjes Vetėvendosje!, Petrit Bajraktarin, dhe aktivistė tė tjerė. Pėrveē kėsaj kėta persona tė afėrt mė pushtetarėt e komunės i demoluan tė gjitha fotografitė qė ishin nė ekspozitė.

Azbi Gashi, aktivist i Lėvizjes Vetėvendosje! nė Rahovec, ka deklaruar se pas hapjes sė ekspozitės, e ka telefonuar njė zyrtar komunal dhe ka kėrkuar mė kėmbėngulėsi qė tė takohemi.

“Jam takuar me Ymret Reshitin. Ai ka kėrkuar qė ta ndėrpresim ekspozitėn, por unė kam refuzuar. Mė vonė kanė ardhur edhe zyrtarė tė tjerė komunalė, pėr tė parė se ēfarė foto kemi ekspozuar”, ka sqaruar ai.

Gjithnjė sipas deklaratės sė tij, qė njofton Lėvizja Vetėvendosje! nė komunikatėn e saj, njėri ndėr ta ka qenė Isak Hoti, i cili ka kėrkuar me ēdo kusht qė tė ndėrpritet ekspozita, dhe ka filluar me kėrcėnime tė tilla si:

“Unė i hjeku edhe i shkyej kėto foto, unė tė lidhi pėr kerri edhe tė ngrehu zhag nėpėr qytet. A e din se edhe tė vras, di edhe me tė shti nė valle...”. Ky ka vazhduar me fyerje e sharje banale dhe e ka mbyllur nė fund me atė se “..e sheh se kush jam unė”.

Gjatė aktivitetit “Mandati i fundit” nė Vushtrri, disa policė kanė shkuar pranė ekspozitės dhe ua kanė marrė letėrnjoftimet aktivistėve, nė mėnyrė qė ta pengojnė zhvillimin e kėtij aktiviteti, thekson komunikata e Lėvizjes Vetėvendosjes!.

Njė patrullė e ShPK-sė ka kėrkuar letėrnjoftimin e sekretarit organizativ, Sheremet Halili e mė pas i kėrkoi dhe shėnimet e vendbanimit. Togeri i policisė, i ka thėnė atij se nuk ėshtė kėrkuar leje pėr ekspozitėn. Pas pėrgjigjes qė vėrtetonte tė kundėrtėn e pretendimit tė togerit, ky i fundit i ėshtė drejtuar me kėto fjalė: Ti je ai qė i ke zhvendosur flamujt mė 28 Nėntor? Ende s’tė kemi ngritur padi pėr atė ēėshtje.

Sipas Lėvizjes Vetėvendosje! presione ka pasur edhe nė Dradanė.

Tre punėtorė tė administratės komunale kanė shkuar nė vendin ku po mbahej ekspozita dhe kanė provokuar aktivistėt e qytetarėt. Njėri prej tyre, Refik Berisha (referent), ka grisur njė pano nė tė cilėn paraqitej njė projekt i ujėsjellėsit nė fshatin Koretin, i cili ende nuk ėshtė pėrfunduar edhe pse ka katėr vjet qė mbi 300.000 euro janė dhėnė pėr tė. Mėsohet se zyrtari komunal ishte nga radhėt e LDK-sė.

Ndėrkaq, nė Klinė, derisa aktivistėt po vendosnin fotografitė e ekspozitės, vjen njė veturė me policė, tė cilėt pyesin nėse kishte leje pėr kėtė aktivitetet o. “Pavarėsisht pėrgjigjes sė aktivistėve se ėshtė njoftuar policia dhe komuna me kohė, ata na fotografuan dhe u larguan. Pas mė pak 30 minuta tė njėjtėn policė u rikthyen dhe fotografuan vendin nga janė vendosur fotografitė dhe u deklaruan se: ‘Nuk ban m’i vendos’ fotografitė”, thuhet nė komunikatė. Ndėrkohė kėrkuan tė hiqet tavolina e regjistrimeve, meqė “nuk qenka e lejuar qė tė kryhen aktivitete politike nė rrugė”.
Bota Sot

Neferta
15-12-11, 19:54
Arrestohen drogagjinjet
Policia e Kosovės gjatė gjashtė operacioneve kanė realizuar disa bastisje, me ē’ rast ka arrestuar njė grup tė organizuar prej nėntė persona me dyshimin se kanė kryer veprėn penale blerje, posedim, shpėrndarje dhe shitje e paautorizuar tė narkotikėve tė rrezikshėm dhe substancave psikotropike.

Personat e arrestuar janė Agan Sh.,Meriton Z., Jeton C. , Ideal B., Hajredin H., Berkan B., Arben J., Agron J. dhe Daniel D. Sipas tij gjatė kėtyre operacioneve policore janė konfiskuar substanca narkotike si dhe provat tjera materiale tė dyshimta si 122.2 gram heroinė, 2.3 kilogram marihuanė , 1 paketim ekstazi dhe 9 fishekė tė kalibrit 9 milimetra.

Fshatari
15-12-11, 20:06
Arrestohen drogagjinjet
Policia e Kosovės gjatė gjashtė operacioneve kanė realizuar disa bastisje, me ē’ rast ka arrestuar njė grup tė organizuar prej nėntė persona me dyshimin se kanė kryer veprėn penale blerje, posedim, shpėrndarje dhe shitje e paautorizuar tė narkotikėve tė rrezikshėm dhe substancave psikotropike.

Personat e arrestuar janė Agan Sh.,Meriton Z., Jeton C. , Ideal B., Hajredin H., Berkan B., Arben J., Agron J. dhe Daniel D. Sipas tij gjatė kėtyre operacioneve policore janė konfiskuar substanca narkotike si dhe provat tjera materiale tė dyshimta si 122.2 gram heroinė, 2.3 kilogram marihuanė , 1 paketim ekstazi dhe 9 fishekė tė kalibrit 9 milimetra.

"...122.2 gram heroinė...". Preciz e jo mahi! Me miligram po masin!

Neferta
15-12-11, 20:21
Trafikanti Agim Saraqi Bashkeshorti i ish deputetes se kuvendit Anila Saraēi Morina
Ēeki, trafikanti kosovar i drogės me makinėn diplomatike shqiptareDiplomacia shqiptare sėrish pre e njė skandali, por kėsaj radhe me njė protagonist kosovar. Emisioni Fiks Fare i Top Channel ka hulumtuar njė rast tė shpėrdorimit tė veturės sė ambasadės shqiptare nė Ēeki me targat CD qė ėshtė pėrdorur pėr vite tė tėra nga njė shtetas kosovar me mbiemrin Saraqi, por i dyshuar si trafikant droge.
Nė njė intervistė tė Shefit tė Antidrogės nė Ēeki, Jakob Frieddrich ka thėnė se personi i dyshuar ka qenė si kėshilltar i jashtėm i ambasadės dhe ka pasur leje autorizimi por ai nuk mund ta pėrdor veturėn zyrtare me targat CD nėse nuk ka pasaportė diplomatike. 'Ai dyshohet se e ka pėrdorur veturėn nga viti 2004 deri 2010 kur edhe ėshtė arrestuar. Ne mendojmė se vetura ėshtė keqpėrdorur sepse personi i dyshuar nuk ka pasur pasaportė diplomatike" ka thėnė Frydrych.
Ambasadori i Shqipėrisė nė Ēeki ka mohuar se bėhet fjalė pėr njė skandal diplomatik dhe thotė se nuk e njeh kosovarin e pėrfolur. Por konsullja Katerina Xhelo nė njė intervistė pėr Fiks Fare ka pranuar se e njeh kosovarin me mbiemrin Saraqi por mohon ta ketė shpėrdorur veturėn zytare. Ajo thotė se Saraqi ėshtė shpallur i pafajshėm nga tė gjitha akuzat. Pėr kėtė rast, pėr herė tė parė ka shkruar njė tabloid ēek. (INA)

Neferta
21-12-11, 12:55
80 Mesues fallcifikatore edhe pse te denuar per fallsifikim diplomash marin rroge sikur mos te kete ndodhur asgje e pushtetaret flejn.
Arsimtarėve me diploma false jo vetėm qė u janė konfi skuar “diplomat”, por janė dėnuar edhe me 900 euro gjobė. Kėshtu ka vendosur Gjykata Komunale e Gjakovės pėr rreth 80 mėsimdhėnės tė Malishevės, pėr tė cikėt ėshtė konstatuar se ishin me diploma tė falsifikuara.
Aktgjykimet po shpėrndahen nė disa shkolla si nė Carrallukė, Panorc, Temeqinė, Bubavec etj. dhe marrėsit po i mbajnė nė heshtje tė plotė dhe kopjet e tyre e kanė tė vėshtirė t’i sigurojnė edhe zyrtarėt e Drejtorisė Komunale tė Arsimit, si dhe vetė drejtorėt
e shkollave.
Sipas kėtyre aktgjykimeve, kopje tė tė cilave ka arritur t’i sigurojė “Zėri”, dėnimi primar ėshtė gjoba prej 900 euro, e cili duhet tė paguhet brenda dy javėsh, ndėrkaq nė tė kundėrtėn do tė zėvendėsohet me dy muaj burg dhe krahas kėsaj, bėhet edhe konfiskimi i diplomave qė janė rezultat i veprės penale.
Krahas mėsimdhėnėsve tė Malishevės, akuzohen edhe Neki Myha dhe Njazi Xharavina, zyrtarė nė Shkollėn e Lartė nė Gjakovė, tė cilėt pėr dhėnien e kėtyre diplomave kanė marrė para nga tė akuzuarit.
Nė arsyetimin e aktgjykimeve thuhet se gjatė vitit 2010 Prokuroria Komunale nė Gjakovė ka kėrkuar urdhėr ndėshkimor pėr veprėn penale tė falsifikimit tė dokumentit nga neni 332 i KPK, kurse denoncimin e kishte bėrė Policia nė Pejė pas hetimit tė rastit dhe marrjes nė pyetje tė mėsimdhėnėsve.
Isuf Morina, drejtor i Drejtorisė Komunale tė Arsimit, thotė se aktgjykimet nuk u janė drejtuar as DKA-sė e as drejtorėve tė shkollave, por u janė shpėrndarė tė dėnuarve.
“Jam i informuar se ka filluar shpėrndarja nė disa shkolla, por kjo ėshtė pėrgjegjėsi individuale dhe aktgjykimet janė individuale”, thotė Morina, duke siguruar se nė rast tė kėrkesės pėr veprim, DKA do tė veprojė sipas ligjit.
Aktvendimet janė tė shkallės sė parė dhe mund tė kundėrshtohen nė afat prej 8 ditėsh dhe merrte vesh se shumica kanė parashtruar kundėrshtim, i cili zgjat procedurat gjyqėsore deri nė plotfuqishmėrinė e tyre.

Llapjani_HH
24-12-11, 18:25
Serbia paguante Petrovicin si roje te “Boro-Ramizi”

Pėrmes rrjetit social Twitter, ministri serb i Mbrojtjes,
Dragan Sutanovac, ėshtė marrė me zėvendėskryeministrin e Qeverisė sė Kosovės, Slobodan Petrovic.

"Slobodan Petrovic ka marrė deri nė gusht pagė nga buxheti i Serbisė, sepse ishte roje nė Qendrėn Sportive ‘Boro dhe Ramizi’.
Deri kur kėshtu?”, shkruan Sutanovac, transmeton Kurir.

Petroviq kohė mė parė ka thėnė se ėshtė serb me nėnshtetėsi tė Kosovės.

"Unė jam njė serb i Kosovės dhe nuk e kam asnjė problem ta them kėtė. Kosovar ėshtė term pėr njerėzit me nėnshtetėsi tė Kosovės, e ky ėshtė pėrkthim literal nga shqipja dhe shumė i drejtė”, ka thėnė Petrovic.
Telegrafi

Llapjani_HH
28-12-11, 17:04
Rroga e Jahjagės dyfish mė e madhe se e Tadicit
Duke iu referuar shėnimeve tė publikuara tė martėn nė shtypin e Prishtinės pėr rrogat e funksionarėve tė Kosovės, shtypi i Beogradit shkruan sot se anėtarėt e qeverisė, deputetėt dhe drejtorėt nė Kosovė mesatarisht fitojnė nga 500 e mė shumė euro nga kolegėt e tyre nė Beograd.

Kėshtu presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga merr dyfish rrogė mė tė madhe se presidenti serb, Boris Tadic, rroga e tė cilit ėshtė 1.400 euro. Jahjaga merr 2.837 euro.

Ndonėse, kryeministri i Kosovės e ka rrogėn dyfish mė tė vogėl se presidentja Jahjaga, megjithatė ai merr rreth 250 euro mė shumė se homologu i tij serb, Mirko Cvetkovic, rroga e tė cilit ėshtė 1.200 euro, ndėrsa rroga e ministrave tė tij ėshtė 1.000 euro.

Ndėrkaq rroga bazė e parlamentarėve tė Kosovės ėshtė 1.488 euro dhe rreth 400 euro shtesa nėpėr komisione e kėshilla, ajo e deputetėve serbė ėshtė 750 euro plus paushalli mujor 300 euro, transmeton Qik.

Rroga e drejtorit tė Agjencisė sė Privatizimit tė Kosovės ėshtė 2.653 euro, ndėrsa e kolegut tė tij serb ka rrogė 1.520 euro, plus dy shtesa si anėtar i Komisionit Kombėtar pėr Kontabilitet me rreth 350 dhe si asistent nė Fakultetin Ekonomik rreth 75 euro.
Telegrafi


Korrupsioni lė Kosovėn pa “Mercedes”
Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Besim Beqaj, e ka privilegjin qė ėshtė zyrtari i fundit, i cili me para tė buxhetit tė Kosovės ka blerė veturė zyrtare tė tipit “Mercedes”. Kjo pėr faktin se gjiganti gjerman dhe botėror i automobilave “Mercedes” ka vendosur qė prej muajit tė ardhshėm mos t’i shesė vetura Qeverisė sė Kosovės.

“Babai” i veturave luksoze nė botė jo qė nuk dėshiron t’i shesė prodhimet e veta nė Ballkan, por njė vendim tė tillė e ka marrė pėr faktin se Kosova ka njė nivel tė lartė tė korrupsionit, tė cilėn gjė e konfirmon edhe “Transparency International”, shkruan “Zėri”.

Sipas kėsaj tė fundit, shteti mė i ri nė Evropė radhitet nė vendin e 112, qė do tė thotė se konsiderohet si njė vend me nivel tė lartė tė korrupsionit, duke u vendosur kėshtu nė njė grup me shtetet si: Algjeria, Egjipti, Moldavia, Senegali dhe Vietnami.

Burimet e sigurta tė gazetės “Zėri” bėjnė tė ditur se pėrfaqėsuesit e autorizuar tė Mercedesit” nė Kosovė nuk mund t’iu shesin vetura institucioneve tė Kosovės, nėse kėto tė fundit shpallin tenderė publikė pėr blerje tė veturave tė kėtilla.
Telegrafi

Llapjani_HH
31-12-11, 14:34
Daēiq: Nuk biem edhe nėse mbesim pa Kosovėn
Ne do tė shkojmė nė BE pėr Serbinė, vetėm nėse kjo ėshtė nė interesin tonė. Serbia nuk do tė shembet edhe nėse mbetet pa Kosovėn. Ka thėnė zėvendėskryeministri dhe njėherėsh kryetar i Partisė Socialiste tė Serbisė, Ivica Dacic.

Nė njė intervistė pėr ditoren Kurir, ai ka thėnė se duhet tė “korrektohet linja administrative me Kosovėn”.

“Serbia mund ta anulojė vendimin e para 40 vjetėve me tė cilin disa komuna u zhvendosėn nė Kosovė”, ka thėnė Dacic, sipas tė cilit kėtė ide ia kanė pėrmendur qarqet nė Vatikan.

“Bashkėsia ndėrkombėtare duhet tė pranojė se serbėt nuk duan tė jetojnė nė njė shtet tė pavarur tė Kosovės, sikur qė Serbia u detyrua tė pranojė se shqiptarėt nuk duan tė jetojnė nė Serbi. Prandaj, duhet tė bėhet demarkacioni, ndoshta nė njė konferencė ndėrkombėtare”.
Telegrafi

Po shihet kujt po i ndihmon vatikani:mad:
Ku jan pėrkrahsit e vatikanit nė Kosovė apo e pėrkrahin edhe ata kėtė mendim tė tyre?

Llapjani_HH
04-01-12, 17:35
Vazhdon lejimi i targave tė Serbisė nė Kosovė

Automjetet me targa tė lėshuara nga Serbia do tė lejohen tė qarkullojnė nė territorin e Kosovės edhe pėr njė afat tė pacaktuar.

Njė gjė tė tillė e ka bėrė tė ditur ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi.

Sipas tij, edhe kur ėshtė marrė vendimi qė kėto targa tė ndalohen mė 31 dhjetor, institucionet e Kosovės kanė qenė tė vetėdijshme se kjo nuk do tė mund tė realizohet pėr shkak tė procedurave qė nevojiten pėr regjistrim.

Sipas ministrit Rexhepi, pėr dallim nga pjesa tjetėr e Kosovės ku ka njė interesim tė madh tė serbėve pėr t`u pajisur me targa tė lėshuara nga institucionet e Kosovės, nė veri ėshtė njė situatė pak mė ndryshe, mirėpo, siē tha ai, edhe nga ajo pjesė ka filluar tė rritet interesimi.
Bota Sot

Thojn: mos e vet se kallxon vet.

Edhe ky Bajrami po kallxon vet qė ka rrejt kur ka than se: targat e lėshuara nga Serbia do tė ndalohen mė 31 Dhjetor.
Qka pritet nga njė Ministėr qė sa her qė flet vetėm rrenė.
Qysh nuk po i vjen marre me dal me deklarue diqka e mas disa ditėve me than: jo veq kam rrejt se na nuk mujna me krye atė punė.
Qka pritet prej njė qeverie qė mundohet me e rrejt popullin e n'fakt po e rren vetėm vetveten?!

Neferta
05-01-12, 21:22
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTrhwgd4kW1heizB01S7e_VnWqgP3GUa m2ylExkkMaQ2HwkIK3fFeXxOjc (http://www.google.com/imgres?imgurl=http://www.netglimse.com/images/celebs/bio//donald_trump_150c.jpg&imgrefurl=http://www.netglimse.com/celebs/pages/donald_trump/index.shtml&usg=__eIpqPqxdgP2rTWTvv4YpDrWb0A4=&h=270&w=170&sz=9&hl=en&start=198&zoom=1&tbnid=oqCN9QljJ84A-M:&tbnh=113&tbnw=71&ei=EAcGT-HGO8zxsgbH-OmCDw&prev=/search%3Fq%3DDONALD%2BTRAMP%26start%3D189%26hl%3De n%26sa%3DN%26gbv%3D2%26tbm%3Disch&itbs=1)


A do te investoj Donalld Tramp ne Kosove
Me datė 21 dhe 22 shtator nė Ballkan do tė qėndrojnė pėrfaqėsues tė “Holding Kompani Siva Partners” me seli nė Nju Jork, e cila operon nė tregun e financave dhe patundshmėrive.
Kjo kompani aktualisht po investon nė rajon, nė banka/financa, sigurime, energji, miniera etj. Sipas informacioneve jo zyrtare, kjo kompani fillimisht do tė investojė nė Shqipėri bashkė me Donald Tramp nė njė objekt madhėshtor pėr turizmin, i cili do ketė vlerėn e rreth 2 miliardė dollarėve.
Kjo kompani nga data 15 deri 21 do jetė nė Shqipėri ku takohen edhe me kryeministrin Sali Berisha, mė pas do tė shkojė nė Kosovė, Maqedoni e Mali tė Zi. Nė Kosovė “Siva Global” do tė investojė mbi 3 miliardė dollarė nė fusha tė ndryshme, si: banka/financa, sigurime, energji, miniera etj.
Lajmin e ka bėrė tė ditur, njėri nga partnerėt e “Siva Global”, Blerim Grainca, qė sipas tij ata vijnė me iniciativė tė tij. Gjatė qėndrimit nė Kosovė, pėrfaqėsues tė kėsaj sipėrmarrje gjigante do tė mbajnė edhe konferencė pėr gazetarė.NGA L I F

Neferta
06-01-12, 14:57
Shtypi i Serbise per Veselinoviqin

'' vellezerit siamez''
Partneri kryesor tė tij tė biznesit ėshtė njė Mentor Beqiri me tė cilin ai formoi njė grup kriminal atė vit, "rrotullojne " dhjetėra miliona euro. Beqiri, pėrveē, kontrabandės e naftės dhe tė lėndėve narkotike dhe tė armėve, merej edhe me mėsitėri ekonomike te produkteve tė porositura kontrabandė dhe tė paisjeve me dokumente tė ndryshme. Nė njė grup i shqiptarėve partnerė te Veselinovićevit dhe vllaut te tije janė edhe vllezerit tė Ismet dhe Qazim Osmani qė kanė tė bėjnė me kontrabandėn e produkteve tė naftės, droge, skllavėria te bardhė, metale tė ēmuara etj. Kadri Banjska, pronar i kompanisė sė transportit Banjska Trans, gjithashtu permendet edhe Sahit Jashari, qe eshte nga Skenderaj

MemphiSx
06-01-12, 22:12
Tadici erdhe ne Kosove,e po vjen sa her po i cohet!!! Po pse p.e nones ky kusherini i tij spo i thot hajde me helikopter,e mos mi nxit njerzit kunder meje!

He robt te dyvee...qysh jon thi dyt nisoj bre nonen ahhahah :D

arti69
07-01-12, 14:06
Jahjaga uron Krishtlindjet ortodokse

E shtune 7 Janar 2012
Presidentja e Republikės, Atifete Jahjaga, uroi tė gjithė besimtarėt serbė dhe qytetarėt e vendit me rastin e Krishtlindjeve ortodokse.
“Uroj qė kėtė ditė tė dashurisė dhe tė mirėkuptimit pėr njėri tjetrin ta kaloni me gėzim nė familjet tuaja, nė paqe dhe nė harmoni me tė gjithė tė dashurit tuaj”, thuhet nė urimin e presidentes Jahjaga.
“Vendi ynė ėshtė shembull i mirė i bashkėjetesės, i mirėkuptimit dhe i tolerancės nė mes njerėzve me etni dhe besim tė ndryshėm. Le tė shėrbejė kjo ditė feste pėr tė shtuar edhe mė shumė dashurinė dhe respektin ndėrmjet gjithė qytetarėve, me besimin e plotė pėr njė tė ardhme mė tė mirė dhe mė tė begatė pėr tė gjithė”, theskohet nė fund tė mesazhit tė urimit tė presidentes Jahjaga.
Mesazhe urimi besimtarėve serbė dhe peshkopit Teodosije me rastin e Krishtlindjeve ortodokse kanė dėrguar edhe kryeparlamentari Jakup Krasniqi dhe kryeministri Hashim Thaēi./zeri/

Neferta
08-01-12, 13:41
Mbyllet gazeta qe perfitoj sa ishte MTPK
“Infopress”


Gazeta “Inofpress”, dje botoi numrin e fundit tė saj. Ish-deputeti i PDK-sė nė Kuvendin e Kosovės, Rexhep Hoti qė nga dje ia vendosi drynin gazetės sė tij.
"Pėr pesė vjet e gjysmė ishim me ju dhe nė shėrbim tuajin. Nė fund jemi tė detyruar, qė me pikėllim, tė u themi lamtumirė, por shumė krenar me ju lexuesit tanė besnikė. Infopress heshtė. Sot ėshtė numri i fundit i gazetės dhe ky nuk ėshtė lajm i mirė besojmė pėr asnjėrin prej nesh, si gazetarė, redaktorė por edhe juve si lexues besnikė. Bota mediale nė Kosovė po pėson ndoshta edhe njė goditje... Ishte nder dhe pėrgjegjėsi t'ju informojmė pėr mė shumė se pesė vjet. Faleminderit dhe Lamtumirė!", thuhet nė editorialin e kėsaj gazete tė botuar dje.
Jo rrallė herė gazeta “Infopress” ka bėrė vetė disa sondazhe qė sipas saj e mbanin atė si gazetėn mė tė lexuar nė Kosovė, por ja qė doli e kundėrta, pasi “Infopress” u shua.


“Infopress”

Mjafte rrase profiter te erdhi fundi i maskarallekut.

Llapjani_HH
16-01-12, 18:07
http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0116154112350_m.jpg

Policia arrestoi edhe tė hendikepuarin
Njė pėrkrahės i hendikepuar i Lėvizjes “Vetėvendosje”, ėshtė arrestuar nga Policia e Kosovės nė protestėn e 14 janarit, e tė cilit i janė kėrcėnuar se nėse ik do ta rrahin keq.

Njeriu nė fotografi nuk ėshtė nė pranga meqenėse ėshtė pa duar, njofton Demotix.

Fotografia ėshtė bėrė nga fotografi Vedat Xhymshiti, i cili po ashtu ėshtė goditur nga Policia e Kosovės, nė protestėn e Vetėvendosjes mė 14 janar.

Lidhur me kėtė tė dielėn ka reaguar Asociacioni i Gazetarėve Profesionistė tė Kosovės dhe Unioni i Gazetarėve tė Kosovės, duke e dėnuar ashpėr dhunėn dhe kėrkuar nga Inspektorati policor qė tė marrin masa ndaj policit nė fjalė.
Telegrafi


Ivanovic i druhet forcimit tė Vetėvendosjes
I ashtuquajtur sekretar pėr Kosovėn, Oliver Ivanovic,
ka thėnė se Lėvizja "Vetėvendosje" do tė pėrpiqet pėrsėri tė organizojė protestė, sepse nė kėtė mėnyrė fitojnė famė duke treguar se janė konsekuent, se i zgjidhin shpejtė punėt dhe se e marrin situatėn nė dorė.

Ai ka thėnė se sipas programit tė kėsaj lėvizjeje, "tė gjithė fajin e ka Serbia, komuniteti ndėrkombėtar ėshtė i padėshirueshėm, ndėrsa se nė Kosovė janė rreth 300 mijė tė papunė”. Sipas tij, kjo ėshtė arsye pse rritet popullariteti i Vetėvendosjes.

Nė njė intervistė pėr televizionin Pink, Ivanovic ka thėnė se partia e kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi, ka fraksione prej 3-4 deputetė tė cilėt nuk mund t’i kontrollojė.

“Dallimi mes tyre po thellohet dhe ata kanė tendenca tė mbėshtesin lėvizje ekstremiste. Ky grup mendon se pushteti duhet tė bie, ndėrsa pozicioni antiserb i motivon njerėzit”.

Kur ėshtė fjala pėr referendumin e serbėve nė veri tė Kosovės, Ivanovic ka thėnė se pėr kėtė ka pikėpamje negative nga tė gjithė.

“ Shumica e shqiptarėve mendojnė se referendumi mund tė prodhojė pasoja juridike, por kjo pėrdoret pėr tė inkurajuar ndjenjėn antiserbe, sepse shumė shqiptarė ndjejnė frikė nga pushtim serb dhe nga dėbimi”.
Telegrafi

Qysh po tuten shkiet se mos po i largohet Hashimit edhe naj deputet e nuk munet me i realizue planet e pėrbashkta me ta.

Neferta
17-01-12, 08:29
Zbardhen derivatet, droga dhe armėt e kapos sė krimit nė veriPas arrestimit tė Zvonko Veselinoviqit kohė mė parė nė Serbi, grupe speciale tė MUP-it serb nė Beograd, Kralevė, Krushevc, Pirot dhe Novi Pazar, janė duke punuar me intensitet nė zbardhjen e punėve tė dyshimta mes kompanive dhe biznesmenėve tė ndryshėm nga kėto qytete me njeriun qė konsiderohet kapoja e kontrabandės dhe kriminalitetit nė veri, si dhe tė dyshuarin se ėshtė njė prej personave qė ka gisht nė vrasjen e policit Enver Zymberi.

Burime tė Kosovapressit bėjnė tė ditur se ndėr kompanitė qė kanė punuar mė sė shumti kohėt e fundit me Zvonko Veselinoviqin janė pompat mė tė mėdha private tė benzinės nė Serbi.
Sipas kėtyre burimeve, rreth vėllimit tė punės dhe fitimit tė mundshėm dėshmojnė mė sė miri tė dhėnat gjatė hetimeve qė po zhvillohen, se nevojat ditore pėr derivate tė naftės nė veri tė Kosovės janė rreth 100 tonė, ndėrkohė qė sipas dokumentacioneve, nė veri tė Kosovės ēdo ditė kanė hyrė rreth 300 tonė derivate.
Burimet mė tej kanė shtuar se shumė autobote qė kanė hyrė nė veri tė Kosovės nuk kanė bartur fare derivate, por ujė, ndėrsa nafta ka shkuar pėr partnerėt e Veselinoviqit nė Serbi.
Kėto malverzime janė mbuluar me dokumentacion nė tė cilin ėshtė cekur se bėhet fjalė pėr derivate tė siguruara nga tatimet.
“Pėrveē punės me derivate, Veselinoviq ka bashkėpunuar ngushtė edhe me grupet kriminale nga Jagodina dhe Krushevci nė transportimin e narkotikėve dhe armėve, tė cilat pėrmes territorit tė Kosovės kanė vazhduar destinacionin e tyre nė tregun evropian, para sė gjithash nė Zvicėr”, kanė thėnė burimet, duke shtuar se dėshira e grupeve kriminale nė veri ėshtė mbajtja e sistemit tė barrikadave, rrugėve alternative pa kontroll dhe anarkisė nė atė pjesė tė Kosovės.
Kjo gjendje kaotike, vazhdojnė burimet, pėrputhet me interesat dhe qėllimet edhe tė disa liderėve politik lokalė, tė cilėt synojnė mbajtjen e referendumit nė shkurt./Kosovapress/

Llapjani_HH
17-01-12, 19:12
Kamionėt e Veselinovicit punuan nė “Rrugėn e Kombit”
Vepra me tė cilėn krenohet kryeministri Hashim Thaēi ėshtė ndėrtuar edhe nga persona tė kėrkuar pėr krim tė organizuar. Kamionėt e kriminelit tė shumėkėrkuar Zvonko Veselinovic kanė kontribuuar nė ndėrtimin e autostradės “Ibrahim Rugova”.

Kėtė fakt e ka nxjerrė Prokuroria e Beogradit, e cila ka hapur hetimet mbi marrjen e jashtėligjshme tė 32 kamionėve nga Zvonko Veselinovic dhe dy personave tė tjerė, kamionė kėta tė kompanisė ’Hipo alpe Adria lizing’, shkruan Koha Ditore.

Prokurori serb Milko Radisavlevic ka thėnė pėr mediat serbe se ka nisur hapja e hetimeve pėr marrjen nė pronėsi nė mėnyrė kriminale tė 32 kamionėve, tė cilėt janė angazhuar nė ndėrtimin e autostradės sė parė kosovare.

Sipas prokurorit, pėrveē Veselinovicėve, tė dyshuar pėr kėtė janė edhe Milan Radojncic dhe Dragan Curcic.

“Sipas prokurorit Radisavlevic, kėta kamionė janė pėrdoruar nė ndėrtimin e autostradės Prishtinė – Tiranė”. /Telegrafi/


Londra mbėshtet 4 pikat e Tadicit, me kusht
Britania e Madhe mbėshtet planin e ri katėrpikėsh tė
presidentit tė Serbisė, Boris Tadic, nėse Serbia paraprakisht, heq barrikadat ne veri tė Kosovės, zbaton marrėveshjet e arritura nė dialogun teknik dhe i shuan strukturat e veta paralele nė Kosovė.

Ambasadori i Britanisė sė Madhe nė Kosovė, Ian Cliff, ka thėnė pėr “Kohėn Ditore” se tė katėr pikat e propozuara nga presidenti i Serbisė jenė tė njėjta me dispozitat e Planit tė Ahtisaarit, andaj Londra zyrtare nuk do tė kundėrshtonte diskutimin e tyre.

Presidenti i Serbisė, Boris Tadic, javėn e kaluar tha se marrėdhėniet mes Kosovės dhe Serbisė do tė mund tė zgjidhen nėse nėpėrmjet njė dialogu trajtohen katėr ēėshtje: njė zgjidhje tė veēantė pėr manastiret ortodokse serbe dhe administratėn e tyre, garanci tė veēantė pėr serbėt nė enklava, zgjidhjen e ēėshtjes sė pronave tė qytetarėve serbė tė Kosovės dhe njė zgjidhje speciale pėr veriun e Kosovės.

Londra zyrtare po e mbėshtet propozimin nėpėrmjet ambasadorėve nė Kosovė e Serbi.

Fillimisht ka qenė ambasadori britanik nė Beograd ai qė ka dalė nė mbėshtetje tė planit, ndėrkaq tek ka folur pėr “Kohėn Ditore” tė hėnėn, idenė e ka mbėshtetur edhe ambasadori i Mbretėrisė sė Bashkuar nė Kosovė, Ian Cliff.
Telegrafi


Avokati i Popullit: Protestuesit janė rrahur nė praninė tonė
Avokati i Popullit, Sami Kurteshi, nė deklaratėn lidhur me protestėn e Lėvizjes Vetėvendosje, nė Merdare dhe te Dheu i Bardhė, ka nxjerrė nė pah shumė gjėra. Pėrveē qė protestuesit janė rrahur edhe nė praninė e pėrfaqėsuesve tė Avokatit tė Popullit, pjesėtarėt e Njėsisė speciale nuk i posedonin numrat e tyre identifikues.

Avokati i Popullit pėrmes njė kumtese pėr media ka vlerėsuar se pėrzgjedhja e mjeteve dhe e metodave si dhe pėrdorimi i dhunės gjatė protestės ka qenė e panevojshme, e pajustifikueshme dhe joproporcionale.

“Pėrveē nė vendin e protestės, dhuna e pjesėtarėve tė Njėsisė speciale ėshtė pėrdorur edhe gjatė transportimit tė tė arrestuarve, madje edhe nė stacionin policor nė Podujevė, nė praninė e pėrfaqėsuesve tė Avokatit tė Popullit, tė cilėt nė njė moment janė kėrcėnuar dhe penguar nė kryerjen e punėve tė tyre nga ana e pjesėtarėve tė Njėsisė speciale”, thuhet nė kumtesė.

Mėsohet se pėrgjithėsisht, nė fillim arrestimet janė bėrė nė mėnyrė pėrzgjedhėse, me fokus tė veēantė tek organizatorėt, sidomos deputetėt e Kuvendit tė Republikės sė Kosovės tė pranishėm nė protestė, ndaj tė cilėve ėshtė pėrdorur dhunė, e pėrcjellė me veprime degraduese dhe poshtėruese. Po ashtu gjatė ndėrhyrjes sė policisė dhunė ėshtė pėrdorur edhe ndaj njė pėrfaqėsuesi tė mediave nė krye tė detyrės.

Pėr mė tepėr nė Podujevė janė bėrė edhe arrestime arbitrare nė lokale tė ndryshme afariste si dhe nė oborret e shtėpive, duke arrestuar edhe persona nė vendet e tyre tė punės, si dhe kalimtarė tė rastit, qė nuk ishin pjesė e protestės. Po ashtu, arrestimet janė pėrcjellė me dhunė tė pakontrolluar dhe me fyerje e poshtėrime, nė baza personale edhe nė baza gjinore.

“Shumica e tė arrestuarve, nė stacionet policore nė Podujevė dhe nė Gjilan, janė vizituar nga pėrfaqėsuesit e Institucionit tė Avokatit tė Popullit. Ėshtė vėrejtur se ishte mjaft vėshtirė tė bėhet identifikimi i zyrtarėve policorė, nga ana e tė arrestuarve, por edhe e vėzhguesve.
Po ashtu vėrehej se pjesėtarėt e njėsisė speciale nuk i posedonin numrat e tyre identifikues”, thuhet nė kumtesė.

Avokati i Popullit ka shprehur keqardhje pėr tė gjithė tė lėnduarit me rastin e protestės sė 14 janarit dhe kėrkon njė hetim tė detajuar gjyqėsor tė sjelljeve tė pjesėtarėve tė policisė, si dhe kėrkon identifikimin e tė gjithė personave qė kanė pėrdorur dhunė gjatė protestės.

Avokati i Popullit po ashtu kėrkoi nga tė gjitha palėt respektimin e zbatimin e ligjeve nė fuqi, kurse nga autoritetet publike garantimin e tė drejtės sė lėvizjes sė lirė, mbrojtjen e jetės dhe shėndetit tė njerėzve si dhe mbrojtjen e pronės, pa tejkaluar kompetencat e pėrcaktuara me ligj dhe kushtetutė.
Telegrafi

Mos i kanė ardhė nė ndihmė Hashimit nga Tadiqi qita speciallcat pa numra?

Neferta
18-01-12, 14:09
Komisioni i Qendrės Klinike Universitare tė Kosovės (QKUK), ka publikuar rezultatet e konkursit publik pėr drejtorė tė klinikave dhe instituteve tė QKUK-sė. Nė mesin e emrave tė drejtorėve tė emėruar, ėshtė edhe dr. Lutfi Dervishi, i cili ėshtė i dyshuar dhe i akuzuar pėr transplant tė paligjshėm tė organeve njerėzore nė ordinancėn private “Medicus”.

http://www.lajmeshqip.com/wp-content/uploads/2011/12/01-d-medicus-II_Kerkesa-15-05-2008-008.jpg

Naki
22-01-12, 22:45
Publikuar: 22.01.2012 - 22:35 koha ditore

Dheu i Bardhė, 22 janar – (Plotėsuar)- Krerėt e Lėvizjes Vetėvendosje tė tubuar afėr pikėkalimit kufitar te Dheu i Bardhė kanė vendosur ta shpallin tė pėrfunduar pėr sot protestėn e nisur nė orėn 13. Sipas reporterit tė KTV-sė nė terren, ky vendim sipas tė gjitha gjasave erdhi pas njė incidenti, pėrkatėsisht njė pėrleshje midis aktivistėve tė Vetėvendosjes nga Gjilani dhe atyre nga Ferizaj pėr tė zėnė vende nė autobusin qė duhej t’i kthente ata nga kanė ardhur.
Nė anėn tjetėr, nė afėrsi tė Merdarės, njė numėr protestuesit qėndrojnė ende aty, me gjithė motin shumė tė ftohtė gjatė natės dhe mungesės sė mjeteve pėrkatėse pėr t’u ngrohur dhe strehuar nga acari.[/URL][URL="javascript:;"] (javascript:;)

Llapjani_HH
23-01-12, 17:26
Harrohet Prekazi dhe 22 janari
22 janari i sivjetmė, 14-vjetori i sulmit tė dytė tė Serbisė mbi familjen Jashari nė Prekaz, ėshtė harruar krejtėsisht nga krerė tė institucioneve tė shtetit si dhe tė atyre tė pushtetit lokal.
Tė dielėn, Kompleksin Memorial nė Prekaz e kanė vizituar vetėm njė numėr simbolik i qytetarėve.

Ndėrkaq, nė Kullėn e Jasharėve nė Prekaz, Rifat Jashari ka pritur miq tė familjes dhe qytetarė, tė cilėt nuk e kishin harruar ngjarjen qė kishte rezultuar me plagosjen e dy vajzave tė familjes Jashari, Selvetes dhe Ilirianės, njofton Radio Dukagjini.

Atė ditė, do tė thotė mė 22 janar tė vitit 1998, nė orėt e hershme tė mėngjesit, nga Fabrika e Municionit tė Gjuetisė, rreth 500 metra larg shtėpive tė lagjes Jashari, kishin lėvizur forca tė policisė serbe, tė cilat ishin drejtuar drejt Kullės sė Jasharėve, pėr ta sulmuar atė me armė tė llojeve tė ndryshme. Meqė atė natė Adem Jashari nuk ndodhej nė shtėpi, rezistencė sulmit tė policisė serbe i kishin bėrė Shabani e Hamza, me nipa e mbesa, shkruan Zėri.

“Sulmi ka ndodhur nė syfyr, ka qenė muaji i Ramazanit. Ėshtė sulmuar kulla me tė gjitha llojet e armėve. Kundėrpėrgjigjja nga Shabani e Hamza si dhe nga nipat e mbesat e Shabanit ka qenė e madhe, kėshtu qė forcat serbe janė tėrhequr. Megjithatė, patėn mbetur tė plagosura Iliriana e Rifatit dhe Selvetja e Hamzės”, kujton Rifat Bejta, zyrtar nė Kompleksin Memorial nė Prekaz.

Sipas tij, vetėm pak orė pasi qė sulmi ishte zmbrapsur, shumė qytetarė kishin mėsyrė Prekazin, e nuk mungonin as liderė tė partive politike shqiptare, sidomos tė LDK-sė, Fehmi Agani, Fatmir Sejdiu, Hidajet Hyseni, e tė tjerė, tė cilėt ishin pritur nė kullė nga vetė Shaban Jashari.

Sulmi i tretė i Serbisė nė familjen Jashari kishte ndodhur mė 5 mars tė vitit 1998. Pas njė lufte qė kishte zgjatur tri ditė, kishin rėnė heroikisht 20 anėtarė tė familjes Jashari, pėrfshirė edhe komandantin legjendar tė UĒK, Adem Jasharin.

Kėtij sulmi i kishte shpėtuar Iliriana, e cila ndodhej nė Akrashticė tė Vushtrrisė. Ajo ishte e fejuar e mė pastaj ėshtė martuar nė Aēarevė tė Skėnderajt, me Asllan Selimin, bashkėluftėtar i Adem Jasharit, e vėlla i Rexhep Selimit.
Telegrafi

Llapjani_HH
23-01-12, 17:52
Hebreu me pasaportė gjermane qė s’i duron Berishėn e Thaēin
Shqiptarėt, me vetitė qė i kanė, nuk i meritojnė qeveritė qė i kanė si nė Kosovė edhe nė Shqipėri.
Nė tėrė Evropėn tashmė dihet se si Berisha nė Shqipėri dhe Thaēi nė Kosovė i kanė pllakosur vendet nė korrupsion.
Ambasadori Dell ėshtė “Zeusi i Kosovės”.

Problemi mė i madh i Kosovės ėshtė mungesa e sovranitetit dhe gjendja e rėndė ekonomike. Gjermanisė i intereson stabiliteti nė Kosovė, ndėrsa protestat e Lėvizjes “Vetėvendosje” e mbrojnė sovranitetin e Kuvendit nga Qeveria autoritare dhe antidemokratike e Thaēit, thotė Max Brym, njė hebre me shtetėsi gjermane, i angazhuar si ligjėrues nė Universitetin e Prishtinės, e i cili i njeh shumė mirė personalitetet shqiptare, prej Hysen Tėrpezės e deri te kėta qė janė aktualisht.

I mbėshtjellė me njė pallto tė madhe ngjyrė kafeje, me njė kapelė tė gjelbėr nė kokė qė njihet si “republika” dhe me njė ēantė tė zezė nė dorė, ai nė dukje tė parė krijon perceptimin se mund tė jetė vetėm njė pensionist i zakonshėm qė gjendja ekonomike nė vend e ka detyruar tė bėjė xhiro. Por, kjo pėrshtypje ėshtė shumė jetėshkurtėr. Rrėnohet sapo ai ta ēelė gojėn pėr tė thėnė me njė theks tė asnjė rajoni shqiptar: “Unė jam Max Brym. Unė jam nga Gjermania”.

Max ėshtė biri i njė ēifti hebrenjsh. Ai ėshtė filozof me profesion, ndėrsa nė Prishtinė vjen shpesh, meqė ekziston njė marrėveshje nė mes tė Universitetit tė Prishtinės dhe Universitetit tė Regensburgut tė Gjermanisė pėr shkėmbimin e profesorėve dhe tė studentėve.

Nė Fakultetin Filozofik tė UP-sė, Max mban ligjėrata tė lėndės hyrje nė filozofi. Mirėpo, lidhja e pesėdhjetekatėrvjeēarit nga Munihu me Kosovėn ėshtė mė e fortė sesa marrėveshja midis dy universiteteve pėr shkėmbime. Kjo falė sė ėmės sė Maxit. Ajo gjatė Luftės sė Dytė Botėrore kishte qenė njėra nga tė mbijetuarat e tėrė asaj qė kishte ndodhur falė pėrkujdesjes sė shqiptarėve tė Shqipėrisė.

Max, nė njė intervistė pėr Koha Ditore, tregon se me tė kuptuar nė fėmijėri tė vėrtetėn e nėnės sė tij, kjo gjė ka ndikuar tek ai qė tė interesohet pėr shqiptarėt. Thotė se i njeh shumė mirė personalitetet shqiptare, prej Hysen Tėrpezės e deri te kėta qė janė aktualisht.

Sipas tij, shqiptarėt janė njerėz tė mirė pėr tė merituar udhėheqės politikė si Sali Berisha nė Shqipėri dhe Hashim Thaēi nė Kosovė.

“E vlerėsoj popullin shqiptar shumė lart, sidomos historinė e tij tė lavdishme qė prej kohės sė Skėnderbeut e deri te Lidhja Shqiptare e Prizrenit”.

Max thotė se e vlerėson edhe traditėn e shqiptarėve dhe pjesėmarrjen e tyre nė luftėn antifashiste.

“Shqipėria veēohet nė histori prej tė gjitha vendeve tė tjera: para aneksimit fashist nė Shqipėri kanė jetuar diku rreth 200 hebrenj, ndėrsa pas pushtimit fashist nė Shqipėri, me tė strehuarit numri i hebrenjve ėshtė rritur nė mbi 1000”, kujton ai. “Pra kjo ėshtė e veēantė nė tėrė Evropėn”.

Sipas tij, populli shqiptar pas Luftės sė Dytė Botėrore nuk e ka merituar qė tė jetojė i ndarė dhe as, siē i quan ai, nė diktaturat pseudosocialiste dhe staliniste si nė Shqipėri ashtu edhe nė Jugosllavi.

“Pėr tė ardhur te aktualiteti, shqiptarėt me vetitė qė i kanė nuk i meritojnė qeveritė qė i kanė si nė Kosovė edhe nė Shqipėri.
Nė tėrė Evropėn tashmė dihet se si Berisha nė Shqipėri dhe Thaēi nė Kosovė i kanė pllakosur vendet nė korrupsion”, thotė Max.
“Mirėpo, unė besoj se shumė shpejt populli shqiptar nė tė dyja anėt e kufirit do ta heqė qafėsh kėtė model tė qeverisjes”.

Kosova sot pėrballet me shumė probleme. Por, ai thotė qė dy tė jenė kryesoret: mungesa e sovranitetit dhe gjendja e rėndė ekonomike.

“Nėse e shikojmė Kosovėn nga kėndvėshtrimi real, atėherė mund tė themi se nuk ėshtė shtet sovran.
Edhe pse Kosova ka Qeveri, ka Parlament, prapėseprapė ICO-ja nėpėrmjet Pakos sė Ahtisaarit e ka fjalėn pėrfundimtare.
ICO-ja mund tė kthejė ligje, t’i ndėrrojė ministrat etj.”, thotė Max.
“Pėr ta marrė edhe njė shembull tjetėr: ėshtė ambasadori amerikan Christopher Dell, ai qė tashmė e ka marrė nofkėn ‘Zeusi i Kosovės’.
Gjatė zgjedhjes sė Presidentit ai krijoi skandalin e SMS-ve, gjė e cila nė Gjermani nuk do tė tolerohej, sepse asnjė diplomat i huaj nuk do tė lejohej qė tė ndėrhynte nė punėt e brendshme tė Gjermanisė”.

Me tė ilustruar mungesėn e sovranitetit, Max del te problemi i dytė thelbėsor me tė cilin sipas tij pėrballet shoqėria nė Kosovė.

“Sipas Bankės Botėrore, 36 pėr qind e qytetarėve tė Kosovės jetojnė me mė pak se dy euro nė ditė dhe 16 pėr qind me mė pak se njė euro nė ditė.

Nė anėn tjetėr, e kemi njė grup tė vogėl njerėzish tė cilėt janė bėrė milionerė brenda natės e qė jetojnė pėr mrekulli.

Kjo paraqet njė mospėrputhje tė tmerrshme midis kėtyre dy kategorive”, thotė ai. “I kam dėgjuar shumė njerėz nė Kosovė duke thėnė se si shumė politikanė gjatė natės bėhen biznesmenė. Unė dua t’i besoj popullit, sepse kur ėshtė fjala pėr kėso gjėrash ēdo popull ka shqisa tė mprehta pėr t’i ndier ato”.

Shtetasi gjerman ka treguar se ka qenė duke ndenjur nė qetėsi tash ditėve tė fundit, derisa nuk ka hasur nė njė intervistė tė ish-shefit tė Shėrbimit Informativ tė Kosovės, Kadri Veseli, dhėnė njė portali gjerman.
Apelin e Veselit pėr kompanitė gjermane qė tė vijnė nė Kosovė dhe tė investojnė - sa vijnė kompani turke - Max e ka quajtur apel budallallėku.

“Apeli i zotit Veselit ka qenė apel budallallėku.

Nuk ka rėndėsi se a vjen investitori privat nga Turqia apo nga Gjermania.

Investitori privat i huaj ėshtė i interesuar qė nė Kosovė tė nxjerrė sa mė shumė pėrfitime, sa mė shpejt, pa paguar tatime dhe me fuqi punėtore sa mė tė lirė”, shprehet ai.

“Lufta e korporatave private pėr pėrfitime maksimale nuk ka tė bėjė asgjė me kombet”.

Max ka treguar se ka parė qė Veseli e ka lavdėruar kompaninė gjermane ANR, njė kompani kjo qė, sipas tij, nė rajonin e Rahovecit ėshtė e interesuar qė tė nxjerrė kromin qė gjendet aty.

“Nė vend se zoti Veseli tė marrė parasysh nevojėn e madhe tė tregut pėr kromin - tė kujtojmė faktin se si Kosova e Shqipėria sė bashku e kanė njė tė tretėn e rezervave botėrore tė kromit - dhe tė pėrkrahė idenė qė kromi kėtu tė pėrpunohej e mė pas tė shitej e tė ringjallej ekonomia, ai shpėrfaq simpati pėr korporatat e huaja qė do t’ua merrnin pasurinė”, thotė ai.

Filozofi qė shkollimin e tij e ka kryer nė Izrael, ka treguar se si e sheh politikėn e Berlinit nė raport me Kosovėn. Ka thėnė se Gjermanisė i intereson vetėm njė gjė nė Kosovė: stabiliteti.

“Politika zyrtare gjermane e ka vetėm njė interes nė Kosovė: qė tė mbizotėrojė stabiliteti.

Mirėpo, stabiliteti qė proklamohet nga Qeveria gjermane dhe tė tjerat, pėr mua ka njė kuptim negativ.

Kur thuhet se gjendja duhet tė mbetet stabile, atėherė nėnkuptohet qė ajo tė mos zhvillohet pozitivisht”, thotė Max.

“Pas vizitės sė zonjės Merkel nė Beograd, kam vėrejtur se ajo ka fituar simpati tė madhe tek shqiptarėt e Kosovės. Shumė gjėra qė ajo i ka thėnė kanė tingėlluar pozitivisht, por edhe zonja Merkel ėshtė e interesuar qė nė Kosovė tė vazhdojė stabiliteti”.

Sipas tij, Merkel ka interes tė madh pėr marrėdhėnie tė mira me Serbinė, meqė Serbia partner tė dytė pėr shkėmbime tregtare e ka Gjermaninė.

“Ndėrsa nė Kosovė, pėr t’u pėrfshirė nė procesin e privatizimit, interesim tė madh kanė shfaqur edhe kompani tė ndryshme gjermane.
‘Deutsche Telekom’ nėpėrmjet selisė sė saj nė Kroaci ėshtė interesuar qė ta privatizojė PTK-nė dhe kėtė pėr njė ēmim sa mė tė lirė, madje ēmimi prej 350 milionė eurosh u ėshtė dukur shtrenjtė”, thotė ai.

Pesėdhjetekatėrvjeēari nga Munihu, pos filozofisė, i ka dhėnė vetes njė angazhim shtesė. Atė thotė se e ka bėrė pikėrisht pėr shqiptarėt. Max sė bashku me disa shqiptarė nė vitin 2002 e kishin hapur portalin www.kosova-aktuell.de. Aty ka lajme pėr Kosovėn nė gjuhėn gjermane.

“Patėm vlerėsuar se shtypi gjerman informonte shoqėrinė gjermane keq dhe jo mjaftueshėm rreth ngjarjeve nė Kosovė.
Kosova zė vend nė shtypin gjerman vetėm nėse ndizet ndonjė zjarr dhe kur vdesin njerėz...
Arsyeja tjetėr pse e kemi bėrė portalin lidhet me numrin e madh tė shqiptarėve nė Gjermani, Zvicėr dhe Austri”, tregon Max. “Kosova-aktuell i ka dhėnė vetės misionin qė gjeneratėn e tretė tė mėrgatės shqiptare tė mos e lėrė tė shkėputet plotėsisht prej vendit tė origjinės”, tregon ai.

Max i ka dhėnė tė drejtė lėvizjes “Vetėvendosje” nė aksionin e saj pėr mbylljen e kufirit me Serbinė.

“Protestat e kėsaj lėvizjeje janė plotėsisht legjitime.
Lėvizja ‘Vetėvendosje’ po e mbron sovranitetin e Kuvendit nga Qeveria autoritare dhe antidemokratike e Thaēit”, thotė Max.

“Nėse Serbia nuk i njeh tabelat e automjeteve tė Republikės sė Kosovės, edhe Kosova me tė drejtė nuk duhet t’i njohė tabelat e Republikės sė Serbisė.
Pėrderisa Serbia nuk njeh dokumentacionin e Republikės sė Kosovės nė ēdo sferė tė shtetit tė Kosovės, as Kosova nuk duhet tė njohė dokumentacionin e Republikės sė Serbisė,e kėshtu me radhė”, shprehet ai.
“Ky vendim i Kuvendit nuk po zbatohet nga Qeveria Thaēi dhe kjo do tė thotė se Qeveria po i sipėrvendoset dhe ky ėshtė akt antidemokratik i Qeverisė sė Kosovės”.

Sipas Maxit, qeveria Thaēi nuk mund tė quhet mė demokratike dhe mund tė krahasohet me qeverinė Urban nė Hungari.

“I vetmi dallim nė kėtė krahasim ėshtė se Urban ka shumicėn parlamentare dhe me kėtė shumicė po i shfuqizon tė gjitha tė drejtat e opozitės, ndėrsa Thaēi pa shumicėn formale ėshtė duke vepruar kundėr tė drejtave demokratike tė qytetarėve tė Kosovės”, thotė ai.
Telegrafi

sherri
24-01-12, 18:13
PE, miratohet rezoluta pėr Kosovėn


Komiteti pėr politikė tė jashtme i Parlamentit Evropian me shumicė tė madhe, 54 vota dhe vetėm 6 kundėr, ka miratuar tė martėn raportin e raportueses Ulrike Lunaēek pėr Kosovėn, me tė cilin u bėhet ftesė 5 vendeve anėtare tė BE-sė qė nuk e kanė njohur Kosovėn, qė ta bėjnė kėtė.
Raporti po ashtu kėrkon shpėrbėrjen e strukturave paralele nė veri tė Kosovės, ndėrkaq nga Kėshilli dhe Komisioni Evropian kėrkon po ashtu qė tė arrihen marrėveshje kontraktuale nė mes tė BE-sė dhe Kosovės.
Por, raporti ka edhe shumė kritika pėr autoritetet e Kosovės...
Kritika mė e ashpėr ėshtė ajo pėr mungesėn e gatishmėrisė pėr tė dėnuar pėrgjegjėsit pėr parregullsi nė zgjedhje.
Sa u pėrket zgjedhjeve tė vitit 2010, nė kėtė raport, qė do tė bėhet edhe rezolutė nė muajin mars , bėhet ftesė pėr hetime tė mirėfillta tė parregullsive nė zgjedhje dhe pėr dėnimin e pėrgjegjėsve pėr mashtrime nė procesin zgjedhor.
Po ashtu, opozitės dhe qeverisė u bėhet ftesė qė tė pėrshpejtojnė diskutimet dhe adaptimin e njė ligji zgjedhor, nė mėnyrė qė tė pamundėsohen parregullsitė nė zgjedhjet e ardhshme.
Ulrike Lunaēek, raportuese pėr Kosovėn nė Parlamentin Evropian, pas votimit tė sė martės shprehu kėnaqėsi pėr mbėshtetjen e madhe qe mori ky raport dhe tha se ėshtė e rėndėsishme qė u ėshtė pėrsėritur ftesa vendeve qė nuk e kanė njohur Kosovėn, qė ta bėjnė njė gjė tė tillė.
Ajo tha se e rėndėsishme ėshtė edhe ftesa qė i bėhet Komisionit Evropian pėr tė pėrshpejtuar procesin e dialogut tė vizave me Kosovėn, pasi qė, sipas saj, Kosova nė kėtė aspekt ėshtė vonuar shumė deri mė tani

Neferta
25-01-12, 19:37
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=H46EAsI0BU0

Keshtu mendon Berati
Vetvendosja me shum sekt se sa parti politike
Duke synuar zbulimin e sė vėrtetės, gazetari i mirėnjohur Andi Bushati me emisioni”Zonė e ndaluar”kesaj radhe merret me zhvillimet e fundit nė Kosovė.Kosovalbaner ju sjell videon e plotė nga ky emision ku mund tė shihni shumė nga ngjarjet por edhe analiza.Emisoni kesaj radhe per temė kishte :“VV”, nje lufte tjeter me Serbine?
Nder protagonistet kryesor ne emision Fisnik Ismaili aktivist i VV,Berat Buzhala deputet i Parlamentit te Kosoves nga radhet

Llapjani_HH
29-01-12, 15:28
Kuvendi fyen deputetet
Albulena Haxhiu, deputete e Lėvizjes Vetėvendosje nė Kuvendin e Kosovės, kurrė nuk e kishte menduar se nga Kuvendi i Kosovės do tė marrė njė dhuratė pėr Vitin e Ri, pėrmes sė cilės ajo dhe femrat e tjera do tė ofendohen nė mėnyrėn mė tė keqe.

Ajo, bashkė me deputetet e Kuvendit, ka marrė nga njė fletore pune, ku nė mesin e fletores janė tė shkruara edhe njėzet e katėr “thėnie” tė urta qė kanė tė bėjnė ekskluzivisht me femrat.

“Heshtja ėshtė ari i vetėm i femrės!” ėshtė njėra nga thėniet.

E para qė ka reaguar ashpėr ka qenė deputetja Haxhiu, qė kėtė ēėshtje e ka ngritur edhe nė Kuvendin e Kosovės. Sipas saj, ajo kurrė nuk ka dėgjuar thėnie mė poshtėruese pėr femrat sesa ato qė janė vendosur nė fletoret qė i ka ndarė Zyra e kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės.

“Secila fjalė ka tė bėjė me gruan dhe pėr me keq, nė kontekstin mė negativ tė mundshėm. Nuk e di se kush e ka bėrė pėrzgjedhjen dhe se cili ka qenė qėllimi tyre qė t`i edukojė deputetet nė kėtė frymė”, ka thėnė pėr “Express” deputetja e Vetėvendosjes, Albulena Haxhiu

Disa deputete tė kontaktuara nga gazeta kanė thėnė se nuk e kanė idenė se kush ka mundur nga Kuvendi i Kosovės tė bėjė njė gjė tė tillė. Blerta Deliu, deputete e PDK-sė nė Kuvend, ka thėnė se fletoren qė ia ka dhuruar Kuvendi i Kosovės, as qė e ka ēelur. Pėr kėto fjalė tė “urta”, ajo thotė se ėshtė i shqetėsuar vet kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi.

“Ai na ka thėnė se nuk e di se kush e ka bėrė kėtė, por ka kėrkuar qė ato fletore tė hiqen nga pėrdorimi. Por, njė gjė e tillė nuk mund tė bėhet, meqė ato tashmė veē janė shpėrndarė te deputetet”, ka thėnė Deliu.

“Express” ka mėsuar jozyrtarisht se ato fjalė tė urta qė iu dedikohen vetėm femrave, janė vendosur me insistimin e njėrit prej kėshilltarėve tė kryetarit tė Kuvendit.

“Ato thėnie janė denigruese pėr femrėn”, ka thėnė Deliu

Ja disa prej thėnieve nė fletoren e deputeteve:

1. Te femra gjithēka ėshtė zemėr, bile edhe koka;

2. Heshtja ėshtė ari i vetėm qė kanė femrat;

3. Heshtja dhe modestia janė stolia mė e bukur e gruas;

4. Luleve u nevojitet dielli, kurse femrave dashuria;

5. Gruaja jashtė familjes ngjan me perandorinė e rrezikuar;

6. Gruaja ėshtė enigmė, qėllimi i saj ėshtė fėmija;

7. Femrat dashurojnė fitimtarėt, andaj i lejojnė edhe t’i pushtojnė;

8. Jeta e gruas ėshtė e zbrazėt, nė qoftė se nuk e plotėson dashuria;

9. Nuk ka grua qė me kohė nuk do tė lėshojė pe;

10. Femra ėshtė mbretėreshė e botės, por skllave e dėshirave;

11. Kėrko femrėn qė tė pėlqen ty, e jo tė tjerėve;

12. S’ka njeri qė gruas sė vet i duket i menēur;

13. Ajo qė na tėrheq te femra, rrallė edhe na lidh me tė;

14. Asnjė grua, qė kur ekziston bota, nuk ėshtė martuar nė heshtje;

15. Femra qė dashuron, nuk plaket shpejt;

16. Sikur tė mos ishte femra,diamanti do tė ishte njė gur i rėndomtė;

17. Femrės i plaket sė pari fytyra, e pastaj zemra;

18. Stili ka njė gjini, gruaja njihet me njė fjalė;

19. Gratė nuk zbukurohen aq shumė pėr meshkujt, sa kundėr grave;

20. Gruaja e menēur lejon burrin tė bėjė atė qė i pėlqen asaj;

21. Gruaja mbetet pa fjalė vetėm kur puth;

22. Femrat mendojnė si mbretėrit, se tė gjithė u kemi borxh;

23. Merrni gruan, e cila nuk beson atė qė dashuron;

24. Thirreni gruan si tė doni, por asnjėherė jo si nėnė.

Telegrafi

Llapjani_HH
02-02-12, 18:16
Thaēi “hipnotizoi” LDK e AAK
Dy partitė qė dikur bashkėqeverisnin vendin, Lidhja Demokratike e Kosovės (LDK) dhe Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK) kanė humbur karakterin e tė qenit nė opozitė. Madje, kohėn e fundit kėto dy parti opozitare, janė “hipnotizuar” nga kryeministri Hashim Thaēi duke rėnė nė “gjumė dimėror”.

Kėshtu tė paktėn konsiderojnė analistėt politikė nė Prishtinė, tė cilėt e konsiderojnė kryeministrin Hashim Thaēi si “njė mjeshtėr tė madh tė amortizimeve politike”, shkruan gazeta “Zėri”.

Sipas analistėve, LDK-ja dhe AAK-ja muajt e fundit nuk janė vėrejtur se janė gjallė, ndėrkaq, pjesėmarrja nė njė drekė pune me kryeministrin dhe mė pas mbėshtetja e Rezolutės me tė cilėn institucionet e vendit zotohen se do t’i pėrmbushin tė gjitha obligimet qė dalin nga Pako e Ahtisaarit, i ka bėrė ato edhe mė “qeveritare”.

Kjo situatė, sipas tyre, u ka ndihmuar jashtėzakonisht shumė udhėheqėsve tė Lėvizjes “Vetėvendosje”, tė cilėt momentalisht kanė mbetur pothuajse tė vetmit opozitarė te tė cilėt qeverisė i ka hasur “sharra nė gozhdė”.

Analisti Nexhmedin Spahiu thotė se kryeministri Thaēi i ka futur nė “gjumė tė thellė” LDK-nė dhe AAK-nė, ndėrkaq “Vetėvendosja” ka mbetur e vetme nė betejėn me qeverinė.

Publicisti Shkėlzen Gashi thotė se problemet e brendshme me tė cilat ballafaqohen udhėheqėsit e LDK-sė e AAk-sė po ndikojnė qė kėto parti tė jenė tė heshtura karshi qeverisė dhe mė shumė tė merren me veten se sa me rolin opozitar.

“Thaēi po ia del t’i fusė nėn kontroll kėto parti duke e pėrdorur si kartė fundin e mbikėqyrjes sė pavarėsisė. Por sipas tė gjitha gjasave, bashkė me fundin e mbikėqyrjes do tė marrė fund edhe pavarėsia, pasi qė po duket ashiqare se qėllimi ėshtė ndarja e Kosovės nė dy entitete gati tė barabarta. Kjo ka pėr ta vėshtirėsuar edhe mė shumė funksionimin e Kosovės si shtet”, tha ai.

Por udhėheqėsit e LDK-sė dhe AAK-sė nuk pajtohen me kėto qėndrime. Anėtari i Kryesisė sė LDK-sė, Kujtim Shala thotė se Kosova ka vetėm njė opozitė dhe ajo, sipas tij, ėshtė LDK-ja.

Ndėrsa, nėnkryetari i AAK-sė, Ahmet Isufi thotė se kjo pati ėshtė ajo qė ka qenė gjithmonė pėrballė qeverisjes nga “Thaēi 2”, por kur bėhet fjalė pėr interesin kombėtar ajo e mbėshtet qeverinė.
Telegrafi

Kur ėshtė n'pyetje interesi, jo Shtetror po personal kta 3 bashkpunojn, e para publiku paraqiten kishe na jena kundėr.

Llapjani_HH
05-02-12, 18:24
Tadici tė mos sillet si Milosevici
Prishtina nuk do ta vė paraprakisht njohjen e Kosovės si kusht pėr bisedime tė kryeministrit tė Kosovės me presidentin e Serbisė. Do tė pranojė bisedimet vetėm nėse temė ėshtė rregullimi i raporteve tė dy shteteve, ka thėnė
Azem Vllasi, kėshilltar i kryeministrit Hashim Thaēi.

Duke reaguar ndaj deklaratės sė presidentit serb Boris Tadic, i cili ka thėnė se ėshtė i gatshėm tė takohet me Kryeministrin e Kosovės nėse kjo ėshtė nė funksion tė zgjidhjes sė problemeve nė Kosovė, Vllasi thotė se ka vend pėr bisedime nėse "Tadic nuk sillet si Milosevici kur kėrkonte tė takonte liderėt e shqiptarėve pėr tė zgjidhur problemet nė Kosovė”.

“Tadici ka mundur tė takohet me presidentet Atifete Jahjaga apo Thaēin dhe tė flasin pėr kėto katėr pikat qė i ka pėrmendur Tadici, apo pėr ndonjė plan tjetėr, me kushtin qė fjala ėshtė pėr normalizimin e raporteve tė dy shteteve.

Kosova ėshtė njė shtet sovran”, ka thėnė Vllasi pėr “Blic”, pėr tė shtuar se nuk e di nėse ka kontakte mes Kabinetit tė Kryeministrit tė Kosovės dhe atij tė Serbisė.
Telegrafi


Qeveria nuk mund ta mbrojė veriun
Katėr pikat e Boris Tadicit, njė prej tė cilave kėrkon krijimin e njė hapėsire tė veēantė nė veri tė Kosovės, tė ngjashme me Republikėn serbe tė Bosnjės, shumė lehtė do tė mund tė nisin sė zbatuari nėse Hashim Thaēi mbetet kryeministėr i Kosovės.

Njė vlerėsim tė tillė e japin analistėt kosovarė, disa prej tė cilėve e mbėshtesin vlerėsimin nė shembullin e mėnyrės se si u kundėrshtuan gjashtė pikat e Ban ki-Moonit, Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė.

Pėr Avni Zogianin, drejtorin e Organizatės pėr Dinjitet dhe kundėr Korrupsionit, “ĒOHU”, tė gjitha rrugėt e Kosovės momentalisht po ēojnė drejt njė statusi tė veēantė pėr veriun e Kosovės.

“Thaēi qysh para dy vjetėsh ka folur pėr njė zgjidhje kreative pėr veriun dhe ajo qė pres tė ndodhė ėshtė njė kundėrshtim deklarativ si me planin e Ban Ki Moonit, por qė u lejua tė zbatohet nė praktikė”, ka thėnė Zogiani pėr “Zėri”.

Paaftėsinė e qeverisė pėr t’u pėrballur me kėtė plan dhe presionet e mundshme ndaj Kosovės, i pėrmend edhe Ardian Arifaj nga organizata KIPRED.

“ Nėse mė pyet a ėshtė qeveria jonė nė gjendje tė mbrojė veriun, unė them nuk ėshtė”, thotė direkt Arifaj dhe shton se “deri mė sot askush nuk ka dalė me njė vizion se ēfarė duhet bėrė me veriun, asnjė pjesėtar i klasės politike”.
Telegrafi

Zana_ch
12-02-12, 00:05
Kosovė, 7 tė vdekur e njė i gjallė nga orteku nė Restelicė


Sipas informatave mė tė reja nga terreni, nė Restelicė njoftohet pėr shtatė persona tė vdekur dhe njė fėmijė i shpėtuar.
Salim Jenuzi, kryetar i Komunės sė Dragashit deklaroi se tė gjitha viktimat janė tė familjes Reka.
Mė herėt ekipet e shpėtimit kanė arritur tė nxjerrin personin e parė me shenja jete nga dy shtėpitė e mbuluara prej ortekut tė borės.
Deputeti Hamza Balje ka konfirmuar nxjerrjen e njė fėmije nga njėra shtėpi nė Restelicė dhe ka shtuar se ekipet e FSK-sė po punojnė vazhdimisht nė pėrpjekje pėr tė nxjerrė edhe tė mbijetuarit e tjerė tė tragjedisė.

I meparshem – Rėndohet bilanci i ngjarjeve tragjike tė ndodhura nga bora dhe orteqet nė Dragash tė Kosovės. Nga minuta nė minutė rėndohet bilanci i viktimave si pasojė e tragjedisė nė fshatin Restelicė nė Dragash. Deri tani numėrohen 7 tė vdekur, raportojnė mediat. Janė nxjerrė nga rrėnojat trupat e pajetė tė dy vajzave ndėrkohė qė njėra prej tyre ėshtė 4 vjeēe. Zyrtarė tė forcave tė Emergjencės thanė se po kėrkohen edhe 3 persona, pėr tė cilėt nuk dihet a janė gjallė apo kanė vdekur. Nga e njėjta familje, mė herėt u gjet e gjallė njė 8-vjeēare, e mė pas dy trupa tė pajetė.

22:05 Gjendet e gjallė 8-vjeēarja

Forcat e Sigurisė sė Kosovės dhe njėsitė e emergjencės nė fshatin, Restelicė tė Dragashit kanė arritur tė gjejnė tė gjallė njė vajzė 8-vjeēare e cila bashkė me shtatė anėtarėt tjerė tė familjes, ndodhej nė shtėpinė qė u godit nga orteku sot nė mėngjes. Gazeta Express bėn tė ditur se vajza ėshtė transportuar me shpejtėsi nė spitalin mė tė afėrt. “Po ashtu, ushtarėrt kanė dėgjuar edhe zėrin e njė gruaje qė vinte nga rrėnojat e shtėpisė”,-shkruan gazeta.

22:00 Mujota: Kėrkimet do tė vazhdojnė

Ministri i Transporteve tė Kosovė, Fehmi Mujota ka thėnė se nuk dihet se sa do tė zgjasė misioni i kėrkim-shpėtimit nė Restelicė. Sipas tij, puna po vėshtirėsohet pėr shkak tė kohės sė keqe. Sipas Kosovapress, ushtarėt e FSK-sė janė duke rrezikuar edhe jetėn e tyre, pasi me lopata dhe mjete tjera tė dorės, kanė hapur tunele nėn borė, pėr tė arritur te personat qė besohet se gjendeshin nė shtėpitė, nė momentin kur u pėrfshinė nga orteku. FSK ka ngritur shtabin emergjent nė fshat, ku ka dėrguar edhe njėsitė mjekėsore.

Antika
12-02-12, 11:48
Nė Kosovė jo tokat por edhe njerėzit janė te helmuar

Nuk thonė rastėsisht se media ėshtė fuqia e shtatė ne botė. I vetmi segment i kėsaj pseudodemokracie e cila aktualisht mbizotėron nė Kosovė, ku mund tė vėrehet sado pak njė frymė mė e relaksuar demokratike ėshtė pikėrisht segmenti mediatik ku herė me dashje herė pa dashje kohė pas kohe publikohen disa lajme tė cilat zgjojnė kureshtjen e tė gjitha shtresave popullore . Tė gjithė ne jemi dėshmitarė tė lajmit tė kėtyre ditėve tė fundit qė bėri bum nė Kosovė se tė gjitha tokat tona na qenkan tė helmuara dhe se secili produkt i cili kultivohet nė to rrjedhimisht qenka i kontaminuar.
Vėrtet njė lajm i trishtueshėm dhe atė pikėrisht nė kohėn kur po bėhet ēmos me qėllim tė promovimit tė prodhimeve vendore. Tani na doli qė pikėrisht kėto prodhime na qenkan tė gjitha tė helmuara sepse rriten nė njė substrat tė helmuar.
A duhet qė ky lajm tė merret si i mirėqenė, a kemi ne aftėsi tė atillė profesionale qė nė mėnyrė shkencore ta pėrgėnjeshtrojmė kėtė lajm, a duhet vallė ky popull i shkretė dhe i pėrvuajtur t’u frikėsohet tani edhe prodhimeve tė cilat i prodhon vetė me shumė mund, tė gjitha kėtyre pyetjeve do tė mundohem t’u pėrgjigjem nė cilėsinė e ekspertit tė kėsaj fushe pėr hir tė etikės profesionale me aq sa di dhe sa mundem.
Nė intervistėn qė pati lidhur me kėtė temė, Ministri i Bujqėsisė nuk ia doli as t’i pohojė as t’i pėrgėnjeshtrojė informacionet qė burimin e tyre e kishin nė Komisionin Evropian, bile nė atė intervistė mė shumė u fol mbi raportet PDK – Vetėvendosje sesa rreth temės nė fjalė e cila ka shqetėsuar ēdo njeri normal nė Kosovė. Ajo ēfarė ishte akoma mė tragjike ishte fakti qė ministri nė fjalė nuk arriti tė gjente asnjė agronom tė vetėm nga ministria i cili do tė na konfirmonte apo eventualisht do tė demantonte informacionin e plasuar nė opinion. Si duket, ministrit akoma mė shumė ia ka ėnda ta luajė rolin e zėdhėnėsit tė PDK-sė sesa tė ministrit pėrkatės, ngase pėr tė gjitha pyetjet e parashtruara ai ka pėrgjigje. Vallė a ka kjo Kosovė e mjerė ndonjė ekspert i cili mund ta demantojė njė informacion tė tillė apo thjesht duhet t’i gėlltisim tė gjitha recetat tė cilat zihen nga organizatat ndėrkombėtare, ēfarėdo qofshin ato pa marrė guximin tonė qė tė njėjtat t’i demantojmė nė mėnyrė profesionale.
E vėrteta ėshtė e dhimbshme ... si dhe me ēka tė demantohet njė gjė e tillė... ēfarė kemi bėrė ne agronomėt kosovarė qė edhe kaq vjet pas luftės ta kemi njė pasqyrė tė qartė se ēfarė toke kemi, nė ēfarė sasie, ku shtrihet ajo dhe si ėshtė e klasifikuar, ku kemi prani tė elementeve radioaktive e ku kemi metale tė rėnda, ku kemi mbetje tė pesticideve, ku kemi mbetje tė nitrateve dhe nitriteve si pasojė e pėrdorimit tė pakontrolluar tė plehrave artificiale, ēfarė duhet kultivuar nė Dukagjin e ēfarė nė Anamoravė e ēfarė nė Rrafshin e Kosovės...
Nė asnjė vend tė botės sė zhvilluar nuk mund tė pėrdoren plehrat nė bazė tė dėshirės sė njė importuesi tė caktuar, ndėrsa tek ne vazhdojnė tė futen plehra me kombinime tė papėrshtatshme pėr kulturat bimore, pra njė gjė e tillė ėshtė lėnė nė ndėrgjegjen e importuesve, ngase tek ne nuk ekziston ndonjė specifikacion profesional nė bazė tė tė cilit do tė mund tė thuhej se Kosova ka nevojė pėr kaq kombinim tė NPK-sė, pėr kaq sasi tė plehrave azotike, pėr kaq sasi tė plehrave kristalore etj. duke ia pėrshtatur nė kėtė mėnyrė kulturave pėrkatėse bujqėsore.
Tash e 12 vjet me radhė, tek ne importohen me leje te importit tė lėshuara pikėrisht nga AVUK -u (Agjencia e Veterinės dhe e Ushqimit tė Kosovės) tė gjitha ato plehra tė cilat iu kanė tekur njė importuesi qoftė ai edhe njė analfabet sikur njė punė e tillė tė ishte fontanė dėshirash pėr shkak tė politizimit tė skajshėm tė kėtij institucioni nė tė cilin lejet e importit kanė vetėm karakter financiar dhe aspak profesional sepse po tė respektohej parimi profesional do tė kishim njė pasqyrė tė qartė tė kombinimeve tė kėtyre plehrave dhe importuesve do t’u thuhej se ky lloj p.sh. ėshtė i lejuar ndėrsa kėto janė nevojat tona e kėshtu me radhė.
Tash e 12 vjet me radhė, tek ne futen pesticide me prejardhje nga Kina, Izraeli, Jordania, Maqedonia, tė gjitha tė paketuara enkas pėr Kosovėn, prodhime kėto kineze tė paketuara nė Serbi dhe tė gjitha me leje tė importit tė regjistruara tek ne, ngase pėr lėshimin e tyre dikujt i paguhen shuma tė caktuara brenda AVUK-ut e kėtė e dinė edhe nė Ministrinė e Bujqėsisė.
Vetėm nė vitin e kaluar (sasia qė ėshtė kapur nė kufi nga inspektimi fitosanitar) , tek ne janė futur nė mėnyrė tė kundėrligjshme mbi 50 tonelata Galation-G-5 insekticid ky i cili pėrdoret pėr tė gjitha kulturat perimore duke u hedhur mbi tokė kundėr krimbave tel dhe kundėr dosės, i prodhuar nga Galenika e Beogradit me materie aktive Fenitrothion + malathion, kombinim ky i cili nuk lejohet tė pėrdoret askund nė botė, pos pėr interesa tė njė biznesmeni tonė tė cilit ia sheh hairin edhe Galenika e Beogradit sepse nė kėtė mėnyrė i pastron stoqet e veta tė mbetura duke i shitur Kosovės me dijeninė e institucioneve tona. Nė fillim njė import i tillė u pat ndaluar nga ana e inspektimit fitosanitar por mė vonė iu lejua e pse dhe si ndodhi njė gjė e tillė, kėtė mė sė miri e din AVUK-u dhe Ministria pėrkatėse e bujqėsisė.
Nėse tė gjitha kėto plehra , pesticide, ujėra tė ndotura nga termocentrali, nga Ferronikeli, nga Silkapori vazhdojnė tė derdhen nė tokėn tonė bujqėsore prej nga ne sigurojmė bukėn dhe ushqimin tonė, atėherė pyetja ėshtė qenka apo nuk qenka toka jonė e helmuar, qė tė shtyn tė mendosh se vėrtet toka jonė qenka e stėrhelmuar por si tė demantohet kjo “propagandė”? Shumė thjesht, merren mostra nga ēdo regjion, bėhen analizat – shtrohet pyetja ku – pėrsėri nė tė njėjtin vend ku i ka bėrė Komisioni Evropian sepse tek ne akoma nuk ka laborator tė mirėfilltė pėr tė kryer tė tilla analiza apo edhe nėse eventualisht disa prej kėtyre parametrave mund tė nxirren prapėseprapė kush do tė kishte guximin t’i revanshohej njė organizate tė huaj sidomos kur tė kihet parasysh fakti qė njė guxim i tillė do tė duhej tė vinte nga profesionalizmi dhe jo nga trimėria jonė...
Mė kujtohet njė rast kur nė laboratorėt tanė u soll pėr analizė fasulja nga Kirgizstani e cila tregonte njė dozė shumėfish mė tė lartė tė rrezatimit mbi limitin e lejuar, pėrnjėherė na doli njėfarė italiani me disa servilė shqiptarė tė cilėt menaxhonin shėrbimin fitosanitar duke thėnė se “kėtu tek ju edhe pajisjet laboratorike janė tė rrezatuara” dhe ajo ēfarė bėri ai ishte kjo – mori njė mostėr tė cilėn e dėrgoi diku nė Evropė prej nga u kthye pėrgjigja se fasulja nė fjalė kishte njė dozė tė lartė rrezatimi shumėfish mbi limitin e lejuar evropian porse mund tė pėrdorej, sepse Kosova nuk ka standarde tė MRL – Mbetje Residuale, edhe pse fasulja nga Kirgistani nuk importohet askund nė Evropė. Edhe sot e kėsaj dite njė fasule e tillė vazhdon tė importohet dhe tė konsumohet pėr 12 vjet me radhė. Ky artikull vazhdon tė hyjė nė Kosovėn tonė tė dashur pėrmes lejes pėr importim tė lėshuar nga AVUK-u, sepse kjo padyshim se i sjell dikujt leverdi, ndėrsa kush ēan kokėn pėr popullin e shkretė i cili vazhdon ta hajė kėtė fasule e cila paketohet tek ne me pėrshkrim tė ndryshuar si “prodhim vendor”!!!
Pak javė mė herėt, u dha informata se mbi 40% e popullsisė kosovare vuante nga anemia pikėrisht pėr shkak tė cilėsisė sė dobėt tė bukės, konkretisht pėr shkak tė mungesės sė hekurit nė bukėn tonė. Ēfarė ėshtė ndėrmarrė nga institucionet tona pėr t’i kushtėzuar furrtarėt tanė qė tė bėjnė njė bukė mė cilėsore... asgjė prej gjėje, askush nuk merret mė me kėtė lajm bajat... sikur asgjė tė mos kishte ndodhur. Kjo ėshtė Kosova, ky popull vazhdon ta konsumojė kėtė bukė pėr ēdo ditė tė lume.
Po nėse vėrtet toka jonė ėshtė e helmuar a janė edhe produktet tona tė helmuara?
Jo gjithmonė, tokat me prani tė lartė tė metaleve tė rėnda prodhojnė fruta me po tė njėjtėn pėrmbajtje dhe kjo duke iu falėnderuar njė mekanizmi selektiv fiziologjik tė vetė bimės, sepse bima bėn pėrzgjedhjen varėsisht nga karakteristika dhe potenciali gjenetik i atij kultivari: ne mund tė mbjellim njė metėr katror nė tė njėjtin substrat bimė tė ndryshme me plehėrim tė njėjtė por qė frutat e tyre tė kenė pėrbėrje tė ndryshme kimike. Pra duke iu falėnderuar kėtij mekanizmi fiziologjik bimor ne nuk duhet tė frikohemi nga tė (pa)vėrtetat e (pa)pėrgėnjeshtruara nė mėnyrė tė argumentuar nga institucionet tona. Falė kėsaj dukurie, ne sot nuk hamė produkte tė kontaminuara por ky fakt ndryshon kur bėhet fjalė pėr tokėn e cila nė pėrbėrjen e saj pėrmban edhe elemente radioaktive. Por si tė vėrtetohet diēka e tillė? Shumė thjesht, merren frutat, dėrgohen nė laborator, krahasohen parametrat e fituar me ata standardė, por ku tė bėhet kjo? Pėrsėri, jo nė Kosovė ngase mungojnė edhe kuadrot edhe laboratorėt pėrkatės, bile njė gjė tė tillė nuk do ta kemi as pėr njė periudhė tė afėrt kohore, edhe pse janė derdhur miliona euro nga Bashkimi Evropian pėr punėn e laboratorėve vetėm nė kuadėr tė AVUK-ut. Jo qė nuk kemi pajisjet e duhura, por nuk kemi as gatishmėrinė as planin zhvillimor as strategjinė pėr mbrojtjen e konsumatorit tonė dhe mu pėr kėto arsye sot nė Kosovė kemi lulėzim tė sėmundjeve tė ndryshme malinje madje edhe tek fėmijėt e porsalindur.
Asnjėherė gjatė kėtyre 12 viteve, nuk doli njė ekspert pėr tė sugjeruar se kullosat tė cilat shfrytėzohen brenda njė perimetri prej 200 metrash afėr rrugėve janė tė kontaminuara me plumb si pasojė e djegies sė karburanteve nga makinat e ndryshme, ndėrsa tek ne pothuajse tė gjitha bagėtitė kullosin pranė rrugėve derisa ne konsumojmė qumėshtin e tyre i cili fatkeqėsisht ka dozė mė tė lartė tė plumbit qė lehtė mund tė vėrtetohet por kush ta bėjė kėtė..
Mos tė harrojmė se AVUK-u paguan institutin veterinar nė Shkup 50 mijė euro nė vit pėr analiza tė cilat bėhen sa pėr sy e faqe vetėm sa pėr t’i shpėrlarė letrat... madje me qindra mostra kam dėrguar edhe unė personalisht me mbetje residuale edhe pse pesticidet nė fruta mund tė vėreheshin edhe me sy tė thjeshtė, ndėrsa raportet tė cilat vinin prej andej me disa muaj vonesė pasi qė frutat e tilla tė ishin ngrėnė e harruar theksonin se gjithēka ishte OK.
Nė institutin tonė kombėtar nė hyrje tė tė cilit na bien nė sy tituj megalomanė si Shkolla Kombėtare Shqiptare, Instituti Kombėtar etj. po qe se ju rastis tė dėrgoni si mostėr qoftė edhe njė bazė pėr pije energjike e cila importohet pėr ēdo ditė nė Kosovė, pas disa muajsh pritjeje do t’ju duhet tė pėrballeni me pėrgjigjen zhgėnjyese tė tyre: ne nuk mund ta identifikojmė kėtė materie.
Kjo ėshtė pėrditshmėria jonė kosovare dhe tek ne jo vetėm toka por edhe njerėzit janė tė helmuar nga politizimi, papėrgjegjėsia, korrupsioni dhe nepotizmi, prandaj do tė na duhen vite e vite pėr t’i “dekontaminuar” institucionet tona nga kėto dukuri, sepse nė qoftė se njerėzit janė tė shėndoshė atėherė do tė dinė t’i dekontaminojnė tokat dhe prodhimet e tyre por nėse ata vetė janė tė “sėmurė” atėherė vaj halli pėr ne. Nėse vazhdohet me kėtė stihi apo anarki tė (mos)veprimit tonė atėherė jo pėr 12 por as pėr 120 vjet ne nuk do tė mund tė arrijmė aty ku synojmė dhe shpresoj edhe e meritojmė si popull.

Mr. Sc. - fitopatolog Mufail Salihaj
mufailsalihaj@hotmail.com

Hajra
12-02-12, 13:06
.......kjo eshte si pasoje e udheheqsve pa vizion qe e gjitha qka dine dhe per qka luftoin eshte xhepi i tyre , eshte tmerr te kujtosh qka ndodhe ne Kosove dhe kush udheheq atje. Keto qka i bene vetvendosja sot eshte dashte ti beje tash e 12 vjet me pare sepse tani eshte teper vone.

Murgesha
12-02-12, 14:56
Dhjetė tė vdekur nė Restelicė


E plotėsuar - Trupat e Forcės sė Sigurisė dhe njėsitė e emergjencave civile posa kanė gjetur edhe tre trupat e fundit, qė ishin ngujuar nė gėrmadhat e shtėpive tė tyre nė Reselicė pas rėnies sė ortekut.
Burime tė “Express” thonė se asnjėri prej tyre nuk ėshtė i gjallė.

Dje u gjenden 7 trupa tė pajetė, ndėrsa sot 3, duke e quar nė 10 numrin e personave qė humbėn jetėn nga orteku.

Vetėm njė fėmijė i shpėtojė kėsaj tragjedie tė rėndė dhe ajo ėshtė jashtė rrezikut pėr jetė. /Telegrafi/Ngushėllime familjarėve pėr kėtė tragjedi.

Hajra
12-02-12, 17:13
-kBvc2melW8

Kjo ėshtė e mbijetuara e Restelicės
Vetėm 1 vogėlushe i ka shpėtuar tragjedisė sė rėndė tė fshatit Restelicė tė Dragashit. Klan Kosova ka sjellur pamjet e triumfit tė FSK-sė teksa e kaėn gjetur tė gjallė vajzėn e vogėl tė familjes Reka.
Pamjet e tregojnė tė tmerruar dhe tė ngrirė vogėlushen, por ajo ėshtė bartur me shpejtėsi nė Prizren ku ka marrė ndihmėn e duhur mjekėsore dhe gjendet jashtė rrezikut pėr jetėn.

Hajra
12-02-12, 18:33
Presidentja viziton vogėlushen qė i shpėtoi tragjedisė

Presidentja e Republikės sė Kosovės, zonja Atifete Jahjaga vizitoi sot nė spitalin rajonal tė Prizrenit, Asmira Rekėn, tė mbijetuarėn e vetme tė tragjedisė sė shkaktuar nga moti i keq nė fshatin Restelicė, tė komunės sė Dragashit, nė tė cilėn pėsuan anėtarėt e familjes Reka.
Gjatė vizitės, Presidentja Jahjaga, e shoqėruar nga kryetari u komunės sė Prizrenit, z.Ramadan Muja, u njoftua me gjendjen e Asmirės, dhe njėkohėsisht falėnderoi mjekėt dhe personelin e kėtij spitali pėr mobilizimin dhe pėrkujdesjen qė ata po ofrojnė pėr qytetarėt e Restelicės, por edhe pėr tė gjithė banorėt e fshatrave tė tjera tė rrezikuar nga bora e rėnė ditėve tė fundit nė mbarė Kosovėn.
http://www.botasot.info/reklama/12president-ksgov.jpg (http://www.botasot.info/reklama/12president-ksgov.jpg)
Presidentja Jahjaga e ngushėlloi familjen Reka dhe tė gjithė qytetarėt e Kosovės pėr kėtė humbje tragjike dhe trishtuese tė jetėve tė njerėzve. Ajo u bėri thirrje qytetarėve qė nė kėto kushte tė vėshtira atmosferike nėpėr tė cilat po kalon vendi ynė, tė solidarizohen dhe t’i dalin nė ndihmė njėri-tjetrit, duke premtuar se ndihma e institucioneve tė Kosovės nuk do tė mungojė.
Presidentja Jahjaga posaēėrisht veēoi punėn e palodhshme tė Forcave tė Sigurisė sė Kosovės, Policisė sė Kosovės, KFOR-it dhe qytetarėve vullnetarė pėr pėrpjekjet e tyre tė pandėrprera pėr tė hapur rrugėn dhe pėr t’u ardhur nė ndihmė tė tė ngujuarve nė Restelicė.
http://www.botasot.info/reklama/tragjedise_se_Restelices_02.jpeg (http://www.botasot.info/reklama/tragjedise_se_Restelices_02.jpeg)
Me kėtė rast, Presidentja Jahjaga ndau 10,000 euro nga fondi i Zyrės sė Presidentes pėr tė ndihmuar adresimin e nevojave emergjente pėr familjet e goditura tė fshatit Restelicė.
Mė poshtė po japim deklaratėn e Presidentes gjatė vizitės nė Spitalin e Prizrenit:
Ėshtė njė tragjedi e rėndė humbja e jetėve tė njerėzve si pasojė e ortekut tė borės, njė fatkeqėsi elementare e paparashikueshme. Ju shpreh ngushėllimet mė tė thella familjarėve. Ata do tė kenė pėrkrahjen dhe mbėshtetjen institucionale pėr tė sanuar pasojat e kėsaj fatkeqėsie.
Falėnderoj Forcėn e Sigurisė sė Kosovės, Policinė e Kosovės, KFOR-in dhe banorėt pėr gjithė ndihmėn e ofruar nė shpėtimin e jetėve dhe gjetjen e trupave. Kjo dėshmon solidaritetin e pakursyer tė njerėzve qė tė gjenden pranė njėri tjetrit nė situata tė tilla.
I shpreh mirėnjohje atyre pėr tėrė angazhimin nė kėtė situatė tė jashtėzakonshme qė e ka kapluar fshatin Restelicė. FSK dhe PK treguan pėrkushtim dhe profesionalizėm dhe se janė tė aftė tė pėrballin situata tė tilla, pėr ēka janė trajnuar dhe aftėsuar.
Edhe njėherė ngushėllime familjarėve dhe banorėve tė fshatit Restelicė. Unė dhe i gjithė populli i Kosovės jemi me ta dhe bashkėndjejmė me ta. /bs

Oqeani
12-02-12, 19:57
Oj ti "hasibe" sa e ke rrogen ti - e si jeton dikush !!!!

Neferta
12-02-12, 22:48
Goranėt kėrkojnė ndihmė nga Serbia


Iniciativa Qytetare e Goranėve i ka bėrė sot thirrje qeverisė sė Serbisė pėr ndihmė urgjente familjeve tė viktimave tė goranėve nė fshatrin Restelicė, si dhe pėr tė gjithė banorėt e pėrfshirė nga orteku i borės nė kėtė fshat tė goranėve tė komunės sė Dragashit.
Nė kumtesėn lidhur me kėtė, si transmeton agjencia FoNet, thuhet se ėshtė e domosdoshme ndihma me ushqime dhe mjete higjienike e medicinale.
Iniciativa Qytetare e Goranėve ftoi presidentin e Serbisė, Boris Tadiq, qė tė vizitojė, pėrkatėsisht, siē thuhet nė kumtesė, komunėn e Gorės (nuk ekziston fare) dhe fshatin Restelicė, ku ka ndodhur njė tragjedi qė s’mbahet mend deri tash.

Makresh
13-02-12, 11:04
Ngjarje tragjike, shpresoj te marrin mėsim nga kjo tragjedi qe histori te tilla te mos perseriteten, sidomos sot !...

Diana007
14-02-12, 12:11
Boris Tadiq i fut sėrish hundtė nė Kosovė. Zyra e Presidentit serb ka bėrė me dije se Tadiq ka marrė vendim qė tė japė pėr cdo muaj tė ndajė njė shumė tė caktuar dhe ta mbajė financiarisht Amsera Rekan, tė vetmėn tė mbijetuar tė tragjedisė sė Restelicės. Kėtė presidenti i shtetit fqinj mendon ta bėjė derisa Amsera tė mbushė 18 vjet. Mbetet pėr tė parė si do tė reagojė familja Reka pėr kėtė ofertė, pasi qė kanė marrė gjithė ndihmėn e pėrkrahjen e institucioneve tė Prishtinės

Fshatari
14-02-12, 13:59
Boris Tadiq i fut sėrish hundtė nė Kosovė. Zyra e Presidentit serb ka bėrė me dije se Tadiq ka marrė vendim qė tė japė pėr cdo muaj tė ndajė njė shumė tė caktuar dhe ta mbajė financiarisht Amsera Rekan, tė vetmėn tė mbijetuar tė tragjedisė sė Restelicės. Kėtė presidenti i shtetit fqinj mendon ta bėjė derisa Amsera tė mbushė 18 vjet. Mbetet pėr tė parė si do tė reagojė familja Reka pėr kėtė ofertė, pasi qė kanė marrė gjithė ndihmėn e pėrkrahjen e institucioneve tė Prishtinės

"Mbetet pėr tė parė si do tė reagojė familja Reka pėr kėtė ofertė, pasi qė kanė marrė gjithė ndihmėn e pėrkrahjen e institucioneve tė Prishtinės". Familja serbe reka(goranet jane serbe muslimane) do t'a pranoje oferten e serbise ashtu qysh e ka pranue kurdohere, e do te pshtyje ne pjaten e Prishtines, ashtu qysh ka pshty kurdohere.
Ky eshte tabijat i skllavit(shkjavit, shkaut ose serbit, quane si te doni).
E shihni se asgje nuk mbetet per te pare sepse ēdo gje eshte pare e ripare ashtu si eshte pare e ripare mentaliteti i shqiptarit debil qe kurre mend nuk do te mbushet.

Makresh
14-02-12, 15:24
Nje shpirt 5 vjecar eshte shpetuar ! (Kjo eshte me e rendesishmja)

... e si luajn shpirtezinjt me jetimėn, eshte nje serial tjeter qe varet krejtesisht nga sjellja e qeverise Kosovare per qytetarėn e saj. Ose ta ler ne goje te ujqve, ose te perkujdeset vet per te.

ritta
14-02-12, 15:26
Maqedonia kėrkon kujdestarinė pėr Amserėn
Pesė vjecarja Amsera Reka, e mbijetuara e vetme nė ortekun qė e pėrfshiu fshatin Restelicė, ėshtė shtetase e Maqedonisė, shkruajnė mediat maqedonase.
Prindėrit e saj, 30 vjeēari Abdullah dhe 29 vjecarja Garka, si dhe vėllai i saj dy vjeēar, e humbėn jetėn nė njė ortek bore.

“Ata janė goranė maqedonas, tė cilėt edhe pse jetojnė nė territorin e Kosovės, kanė shtetėsi maqedonase”, shkruan portali “netpress”.

Nga Ministria e Punėve tė Jashtme thonė se nga afėr do t’i ndjekin zhvillimet nė Restelicė dhe nėse ėshtė e nevojshme, shteti i Maqedonisė do tė merr kujdestarinė pėr kėtė vajzė tė vogėl.

Nga MPJ bėjnė tė ditur se nė qoftė se tė afėrmit e saj nuk duan tė kujdesen pėr Amserėn, atėherė pėr tė do tė kujdeset Ministria maqedonase pėr Punė dhe Politikė Sociale.

Dje pėrfaqėsues tė Entit pėr prioritete kombėtare pranė MPJ-sė tė Maqedonisė, njė pėrfaqėsues i ambasadės nė Prishtinė dhe Ismail Bojda - nga shoqata e myslimanėve maqedonas - e kanė vizituar fshatin ku ndodhi tragjedia e madhe.

Sipas tyre, situata nė Restalicė ėshtė shumė e keqe, qė ngjanė me “skenat e njė filmi horror”. /Telegrafi/

Llapjani_HH
14-02-12, 18:23
Zyrtarė e UNMIK-ut punojnė edhe nė strukturat paralele
Tė paktėn 8 zyrtarė tė UNMIK-ut, qė operojnė nė veri tė Mitrovicės, punojnė edhe nė komunėn paralele tė Serbisė.

Dragan Spasojevic, drejtor i Urbanizmit nė Administratėn e UNMIK-ut nė veri tė Mitrovicės (UAM), ka tė njėjtėn pozitė edhe nė komunėn ilegale tė Serbisė, raporton “Koha Ditore”. Edhe Borivoje Djuric merr dy rroga dhe ka dy pozita tė ngjashme nė tė dy mekanizmat, ku ėshtė drejtor pėr financa dhe ekonomi. Njėjtė vepron edhe drejtori tjetėr, Momcilo Barovic.

Nė njė dokument tė hartuar nga ICO-ja dhe Qeveria, ku planifikohet mbyllja e administratės sė UNMIK-ut nė veri tė Mitrovicės qė financohet nga Qeveria e Kosovės, puna e dyfishtė e kėtyre zyrtarėve pėrmendet si njė nga arsyet se pse duhet mbyllur UAM-in.

Administrata e UNMIK-ut nė veri tė Mitrovicės ka njė staf prej 163 personave nė dhjetė departamente. Udhėheqėsit e tetė prej kėtyre departamenteve punojnė edhe nė komunėn paralele serbe, e cila, sipas Rezolutės 1244, ėshtė ilegale.

Pėrveē tre drejtorėve, qė kanė pozita tė njėjta, pesė drejtorė tjerė tė UAM-it kanė punė tė dyta nė komunėn paralele.

Milos Milidragovic, Katas Shcekic, Zoran Bratic, Bilana Petrovic, Zoran Smikic, janė drejtorėt qė marrin paga edhe nga buxheti i Kosovės edhe nga ai i Serbisė.
Nė dokumentin e publikuar ditė mė parė nga “Koha Ditore”, konstatohet se “80 pėr qind e UAM-it ėshtė e njėjtė me komunėn paralele tė Serbisė”.
Telegrafi


Siq po shihet edhe qeveria po i finanson strukturat paralele tė shkieve.

Hajra
14-02-12, 19:29
Referendumi nė veri tė Kosovės

(I plotėsuar) - Qė nga ora 7 e mėngjesit, serbėt e komunave veriore kanė filluar tė dalin nė referendum pėrmes sė cilit ata votojnė se i pranojnė apo jo institucionet e shtetit tė Kosovės.
Ndonėse i cilėsuar si ilegal dhe pa efekte politike e juridike nga ana e Qeverisė sė Kosovės, pėrfaqėsuesit e komunave nė veri dhe pjesės veriore tė Mitrovicės, besojnė se megjithatė referendumi i tyre do tė ketė mesazhe dhe efekte tė rėndėsishme politike.
Kėrstimir Pantiq, qė pėr strukturat e serbėve nė veri ėshtė kryetar i Mitrovicės, pėrderisa pėr institucionet e Kosovės paraqet njė post ilegal, pasi votoi nė referendum tha se me kėtė veprim serbėt do t’iu dėrgojnė mesazhe tė qarta si liderėve kosovarė, pėrfaqėsuesve ndėrkombėtarė ashtu edhe disa politikanėve nė Serbi.
“Jam i sigurt qė ky referendum do tė ketė rėndėsi historike ngase me shumėēka do tė ndryshojė pozicionin e bashkėsisė ndėrkombėtare nė raport me Kosovėn, pavarėsisht faktit se disa mundohen ta paraqesin se ai nuk do tė ketė kurrfarė rėndėsie. Mendoj se rezultatet e tij nuk do tė mund t’i injorojė askush”, thotė Pantiq.
http://www.botasot.info/reklama/Referendumi%20ne%20Kosove1.jpg (http://www.botasot.info/reklama/Referendumi%20ne%20Kosove1.jpg)
Njė qėndrim identik paraqet edhe njė pėrfaqėsues tjetėr serb, Momir Kasalloviq.
Ai thotė se pas rezultateve tė referendumit askush mė nuk do tė mund tė thotė se integrimin e veriut po e pengon njė grup i vogėl njerėzish, ngase beson se qytetarėt do tė votojnė kundėr pranimit tė shtetit tė Kosovės.
“Duke e ditur rezultatin e referendumit, liderėt lokalė serbė, shprehen tė bindur se me njė veprim tė tillė veriu mund tė rrėshqas nga Kosova pėr t’u integruar nė Serbi”.
​​
Marko Jakshiq, njė pėrfaqėsues tjetėr i serbėve tė veriut, thotė se vota nė kėtė referendum paraqet njė hap tė madh tė drejt kthimit tė Kosovės nė Serbi.
“Llogaris qė kjo ditė nėnkupton kohėn kur Kosova sėrish do tė kthehet nė kuadėr tė shtetit tė Serbisė”, thotė ai.
Jakshiq i ka bėrė thirrje Qeverisė sė Serbisė qė tė shpallė mbajtjen e zgjedhjeve lokale tė Serbisė edhe nė Kosovė nė mėnyrė qė tė konstituohen organet e reja lokale mbi bazat e Kushtetutės dhe Ligjeve tė Serbisė nėpėr komunat ku serbėt pėrbėjnė shumicėn.
Edhe qytetarėt qė kishin dalė nė referendum mendonin njėsoj sikurse udhėheqėsit e tyre politikė.
“Nė veri tė Kosovės nuk janė strukturat kriminale, por i gjithė populli qė dėshiron tė mbetet nėn sovranitetin e Serbisė dhe jo nėn pushtetin e Hashim Thaēit”, thotė Stevan Filipoviq, njė qytetar qė kishte dalė tė votojė nė pjesėn veriore tė Mitrovicės.
“Duam tė tregojmė se jemi tė bashkuar dhe tė qėndrojmė secili nė vendin e vet dhe se nuk mundet qė dikush me institucionet e veta tė na dėbojė nga pronat tona. Kėtu ka qenė e kaluara, e tashmja dhe do tė jetė edhe e ardhmja e jonė”, thotė Ivana Millovanoviq, njė qytetare, duke besuar se referendumi do tė jep si rezultat kundėrshtimin e institucioneve tė Kosovės.
http://www.botasot.info/reklama/Referendumi%20ne%20Kosove3.jpg (http://www.botasot.info/reklama/Referendumi%20ne%20Kosove3.jpg)
Sidoqoftė, vendvotimet nė pjesėn veriore tė Mitrovicės, nė Zveēan dhe Zubin Potok, janė hapur qė nga mėngjesi, ndėrkaq tė mėrkurėn mė 15 shkurt do tė hapen edhe nė komunėn e Leposaviqit.
Pyetja e referendumit ėshtė “A i pranoni institucionet e sė ashtuquajturės Republikė e Kosovės”, ndėrsa mundėsia pėr pėrgjigje ėshtė “po” ose “jo”.
Institucionet e Kosovės dhe pėrfaqėsuesit ndėrkombėtarė kanė thėnė se ky referendum ėshtė ilegal.
Pėrderisa komandanti i forcės paqeruajtėse tė KFOR-it Erhard Drevs, ka thėnė se referendumi mund tė provokojė dhunė .
Ndėrsa rezultatet e referendumit parashihen qartė se do tė jenė pėr refuzimin e shtetit tė Kosovės, mbetet tė shihet mė pas se ēfarė veprimesh do tė ndėrmarrin serbėt lokalė nė veri, pėrkatėsisht nėse do tė ndėrmarrin veprime politike separatiste apo do tė vazhdojmė me organizmin paralel tė pushtetit nė veri, karshi institucioneve tė shtetit tė Kosovės.
* * * * *
Pėrfaqėsuesit politikė tė serbėve tė komunave veriore tė Kosovės po i bėjnė pėrgatitjet e fundit pėr organizimin e referendumit mė 14 dhe 15 shkurt nė lidhje me atė se i pranojnė apo jo institucionet e Kosovės.
Qeveria e Kosovės dhe mekanizmat e pranishėm ndėrkombėtarė thonė se rezultati i kėtij referendumi nuk do tė ketė kurrfarė efekti.
Por, serbėt e veriut nuk janė tėrhequr nga organizimi i tij, madje edhe pas vėrejtjeve tė Beogradit zyrtar, i cili ka drojėn se njė referendum i tillė mund t’i kushtojė Serbisė me humbjen e statusit tė kandidatit pėr integrim nė BE.
Dobrosav Dobriē, njė pėrfaqėsues serb nga Leposaviqi, thotė se tashmė janė shtypur fletėt e votimit dhe janė emėruar kėshillat qė do t’i pėrcjellin votimet gjatė referendumit.
Ai mendon se referendumi, ėshtė shprehje e lirė dhe e drejtė demokratike e serbėve tė kėsaj pjese tė Kosovės.
Referendumi sipas tij, do ta dėshmojė qartė se a janė pėrfaqėsuesit komunalė ata qė nuk po lejojnė integrimin e serbėve nė institucionet e Kosovės, apo ky ėshtė vullneti i popullatės sė veriut qė ta refuzojė shtetin e Kosovės dhe pėrqafojė atė tė Serbisė.
“Populli qartė do ta thotė se a i pėrkrahin institucionet e tė ashtuquajturės Republikė e Kosovės apo pėr institucionet e Serbisė, nė kuadėr tė cilit kemi qenė deri mė tash”, thotė Dobriē.
Me vendimin e strukturave politike tė veriut pėr mbajtjen e referendumit, nuk pajtohet sekretari nė ministrinė e Qeverisė sė Serbisė pėr Kosovėn, Oliver Ivanoviq.
“Ajo ēka ėshtė me rėndėsi, ky referendum dėrgon njė mesazh shumė negativ tek serbėt qė jetojnė nė jug tė lumit Ibėr”, thotė Ivanoviq.
Ai shpreh drojėn se ky referendum nuk do tė sjellė asgjė tė mirė, vetėm se do t’i ashpėrsojė ndarjet midis serbėve tė veriut dhe atyre qė jetojnė nė pjesė tjera tė Kosovės.
Ndėrkohė, kryetari i kėshillit nacional serb pėr veriun e Kosovės, Millan Ivanoviq thotė se me kėtė referendum, serbėt e veriut do ta vėrtetojnė se e pranojnė vetėm shtetin e Serbisė.
Ai mendon se ky referendum i ndihmon edhe Qeverisė sė Serbisė qė ta adresojė ēėshtjen e Kosovės, si njė ēėshtje tė pazgjidhur.
“Nėse qeveria jonė ėshtė pėr institucionet tona dhe kundėr institucioneve shqiptare (siē i quan Ivanoviq) pėrse u pengon referendumi i cili edhe njėherė do tė vėrtetojė se jemi kundėr institucioneve tė Kosovės”, thotė Ivanoviq.
Organizimi i referendumit pason njė gjendje disa vjeēare tė ngrirė nė veri, ku institucionet e Kosovės si edhe misionet ndėrkombėtare nuk kanė arritur tė shtrijnė autoritetin e vet nė atė pjesė ku kanė funksionuar vetėm institucionet paralele tė mbėshtetura nga Serbia.
Nisur nga gjendja faktike, edhe qytetarėt e anketuar nga Radio Evropa e Lirė thonė se do tė dalin dhe do tė votojnė nė kėtė referendum.
Njė nga ta ėshtė Nikolla Dimitrijeviq, nga veriu i Mitrovicės.
“Porosia e referendumit do tė jetė se nuk pajtohemi me pavarėsinė e Kosovės dhe nuk e pranojmė qeverisjen qė shqiptarėt na kanė imponuar. Ne duam qė Kosova tė jetė pjesė pėrbėrėse e Serbisė, nė mėnyrė qė nė vise ku serbėt janė shumicė ta kenė pushtetin, kurse aty ku janė shqiptarėt, ata tė kenė qeverisjen e vet”, thotė ky qytetar.
Njėsoj mendon edhe Nebojsha Pavloviq, po ashtu nga pjesa veriore e Mitrovicės.
“Jemi tė shtrėnguar qė tė marrim vendime tė tilla nga zhvillimet qė zgjasin qe 12 vjet”, thotė ky banor i Mitrovicės, duke kėrkuar qė pėr referendumin serbėt e veriut ta kenė edhe mbėshtetjen e Qeverisė sė Serbisė dhe tė gjithė banorėve serbė.
Pėrndryshe, me gjithė kundėrshtimin deklarativ tė institucioneve tė Republikės sė Kosovės dhe pėrfaqėsuesve ndėrkombėtarė, serbėt e veriut kanė pėrgatitur organizmin e votimeve nė tri komunat veriore dhe pjesėn veriore tė Mitrovicės, duke pėrgatitur 82 qendra votimi.
Ata presin pjesėmarrjen e mbi 35 mijė banorėve me tė drejtė vote.
Fletėvotimet e kėtij referendumi pėrmbajnė pyetjen: “A i pranoni institucionet e Kosovės?” - dhe poshtė mbajnė edhe pėrgjigjet: “Po” dhe “Jo”, tė cilat duhet tė rrumbullakohen nga votuesit. (rel)

Neferta
14-02-12, 20:38
Kushtetuta nuk eshte prone e asnje partije apo individi,
Neni 2 [Sovraniteti]
1. Sovraniteti i Republikės sė Kosovės buron nga populli, i takon popullit dhe ushtrohet, nė
pajtim me Kushtetutėn, nėpėrmjet pėrfaqėsuesve tė zgjedhur, me referendum, si dhe nė
forma tė tjera, nė pajtim me dispozitat e kėsaj Kushtetute.
2. Sovraniteti dhe integriteti territorial i Republikės sė Kosovės ėshtė i pacenueshėm, i
patjetėrsueshėm dhe i pandashėm dhe mbrohet me tė gjitha mjetet e pėrcaktuara me kėtė
Kushtetutė dhe me ligj.
Pra kushtetuta e perkufizon se kush eshte kush.

Neferta
15-02-12, 13:04
Jahjaga: Zero tolerancė ndaj korrupsionit

Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, deklaroi tė mėrkurėn nė takimin pėrurues tė Kėshillit Kombėtar Kundėr Korrupsionit se, institucionet e Kosovės duhet tė kenė zero tolerancė ndaj korrupsionit.
Nė fjalimin e saj para tė pranishmėve, presidentja deklaroi se ”Kėshilli Kombėtar Kundėr Korrupsionit ( Te gjith te korruptuarit se bashku per ta luftuar veten) ėshtė njė nismė dhe njė mekanizėm i autoritetshėm, i nevojshėm krahas tė gjithė mekanizmave tė deritashėm ekzistues.


Presidentja e vendit po ashtu ka deklaruar se ka vullnetin dhe pėrkushtimin qė punėt t’i ēojzė deri nė fund, duke thhėnė se, “nuk do tė ndalem pėrpara asnjė sakrifice dhe nuk do tė kursehem nga asgjė. Jam plotėsisht e bindur se nė punėn tonė, pra nė punėn e Kėshillit Kombėtar Kundėr Korrupsionit, do tė kemi sukses tė plotė”.
“Qytetarėt presin qė tė qeverisim me duar tė pastra. Qytetarėt presin qė plotėsisht ta realizojmė parimin askush mbi ligjin.( Po qeveritare as qe enderrojne nje gje te tille ata aty ishin sa per te dal para kamerave per ta reklamuar llukun) Zero tolerancė ndaj korrupsionit dhe krimit tė organizuar”, deklaroi ndėr tė tjera ajo. Nryshimet ne te zeza jan te mijat.

Oqeani
15-02-12, 18:14
Jahjaga: Zero tolerancė ndaj korrupsionit

Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, deklaroi tė mėrkurėn nė takimin pėrurues tė Kėshillit Kombėtar Kundėr Korrupsionit se, institucionet e Kosovės duhet tė kenė zero tolerancė ndaj korrupsionit.
Nė fjalimin e saj para tė pranishmėve, presidentja deklaroi se ”Kėshilli Kombėtar Kundėr Korrupsionit ( Te gjith te korruptuarit se bashku per ta luftuar veten) ėshtė njė nismė dhe njė mekanizėm i autoritetshėm, i nevojshėm krahas tė gjithė mekanizmave tė deritashėm ekzistues.


Presidentja e vendit po ashtu ka deklaruar se ka vullnetin dhe pėrkushtimin qė punėt t’i ēojzė deri nė fund, duke thhėnė se, “nuk do tė ndalem pėrpara asnjė sakrifice dhe nuk do tė kursehem nga asgjė. Jam plotėsisht e bindur se nė punėn tonė, pra nė punėn e Kėshillit Kombėtar Kundėr Korrupsionit, do tė kemi sukses tė plotė”.
“Qytetarėt presin qė tė qeverisim me duar tė pastra. Qytetarėt presin qė plotėsisht ta realizojmė parimin askush mbi ligjin.( Po qeveritare as qe enderrojne nje gje te tille ata aty ishin sa per te dal para kamerave per ta reklamuar llukun) Zero tolerancė ndaj korrupsionit dhe krimit tė organizuar”, deklaroi ndėr tė tjera ajo. Nryshimet ne te zeza jan te mijat.


Vike me nje vakt tek ne nje mysafir - e kur hyk ne oborr ia futke LLOVAēKĖ te mbushur letra ! ........ baf baf - sa me kallxu qe erdha ....
e qeshtu edhe keta publitikanaaaaaaaaaat tane po ia fusin muhabet !

GURI SYLAJ
16-02-12, 08:00
Shume e nderuara Presidente -shume sinqerisht !!

Vet emrimi i Juaj ne postine e Presidentes len shume pak hapsire per nje lufte te denj dhe te pakompromis kunder korrupsionit. Ata qe ju dhan kete post e edhe ata qe u pajtuan as nuk ishin te PAKORRUPTUARIT e as POPULLI I KOSOVES.
Per te pase sukses duhet qe te fillohet mbare e fillim i mbare eshte qe ;ata qe kan leju kete shkalle te korrupcionit te ikin nga politika kurse ata qe jan perfshi ne kete "loje" te shkojn ne burg.Kjo nuk mund te behet dhe kete ju e dini fare mire pse.
Shume me e arsyeshme dote ishte qe te veprohet pa fjalime e premtime boshe dhe te kota.
Kjo nuk mund te behet sepse shume kriminel te imte sot jan milioner me shiteblerjen e pasurive te patundeshme.Ata sot jan gati te paprekshem nga ligji.Shume avokat jan miloner pikrisht nga ndihma qe ju eshte dhen ketyre krimineleve qe kete loje t'a bejne me "letra"!Kurse me e keqja eshte se ,shume aktere te politikes jan mbulesee tere kesaj "loje" Ne fillim KRYEPROTAGONIST te kesaj loje ishin Politikanet por tash politika eshte viktime dhe e dirigjuar nga keta kriminel te djeshem e milioner te sotem.Kosova,ishalla jo ,por me sa po shihet, per momentin,eshte nje SHTET pa pushtet dhe ne duart dhe dirigjimin e krimit!!
Kjo "loje" QE KA FILLU PARA LUFTES ,QE ESHTE FORCU NE LUFTE DHE QE KA MARR KRAH MBAS LUFTES , tash ka mberri shume nalt dhe ne me duart tona te vogla nuke arrijme dot.
Amerikanet dhe Europianet asnuk e penguan e as nuk luftuan tash e dymbedhjete vite dhe len me dyshu seedhe vet jan pjese e kesaj "LOJE" te ndyte qe, Kosves i eshte bere litar ne fyt dhe poe shtengonperdite e me shume.
Pjesa me e madhe e problemeve qe sot i ka Kosova jan pjelle e kesaj"loje", jan produkt i Korrupsionit dhe Krimit qe as nuk dojne e as nuk kakush e ndeshkon.
Kurse KORRUPSIONI dhe KRIMI asnjehere nuk kan bere dhe nukbejne VETEVRASJE !!
E nderuara Presidente !
Nese nuk mundesh me e shliru Kosoven nga kjoe LIGE ,se paku mundesh me na kursy nga fjalime e premtime boshe.Ajo qe Ju mund dhe duhet te beni ,te mos pranoni ne asnje rrethane te beheni pjese e kesaj "loje" !?

4peace
16-02-12, 08:42
Jahjaga: Zero tolerancė ndaj korrupsionit

Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, deklaroi tė mėrkurėn nė takimin pėrurues tė Kėshillit Kombėtar Kundėr Korrupsionit se, institucionet e Kosovės duhet tė kenė zero tolerancė ndaj korrupsionit.
Nė fjalimin e saj para tė pranishmėve, presidentja deklaroi se ”Kėshilli Kombėtar Kundėr Korrupsionit ( Te gjith te korruptuarit se bashku per ta luftuar veten) ėshtė njė nismė dhe njė mekanizėm i autoritetshėm, i nevojshėm krahas tė gjithė mekanizmave tė deritashėm ekzistues.


Presidentja e vendit po ashtu ka deklaruar se ka vullnetin dhe pėrkushtimin qė punėt t’i ēojzė deri nė fund, duke thhėnė se, “nuk do tė ndalem pėrpara asnjė sakrifice dhe nuk do tė kursehem nga asgjė. Jam plotėsisht e bindur se nė punėn tonė, pra nė punėn e Kėshillit Kombėtar Kundėr Korrupsionit, do tė kemi sukses tė plotė”.
“Qytetarėt presin qė tė qeverisim me duar tė pastra. Qytetarėt presin qė plotėsisht ta realizojmė parimin askush mbi ligjin.( Po qeveritare as qe enderrojne nje gje te tille ata aty ishin sa per te dal para kamerave per ta reklamuar llukun) Zero tolerancė ndaj korrupsionit dhe krimit tė organizuar”, deklaroi ndėr tė tjera ajo. Nryshimet ne te zeza jan te mijat.

Oj Kosove, oj nana ime...
...nana e vakijave.
Predsednikja "e perzgjedhur" me zarf...
...qe eshte korrupsion allasoji (number one)
...don te na tregoje ziro tulerance...

...edhe ate, para KKKK, te perzgjedhurit poashtu me nepotizem (kjo eshte serish korrupsion)...

Kjo i bie sikur nje kryedrogirash te flase para drogirashave tjere:
"Prej sot e tutje ZIRO DROGE"


*

Makresh
16-02-12, 09:20
Kjo eshte auto-mbrojtje, anti-virus ! Edhe mbrem kur e degjosha Atiffgagen duke e lexuar letren nga zarfi i saj, mu duke qe Kristofer Delli (qe e ulte koken dhe belbzojke dicka ne vete,..) po reciton ! Kurse Hashimi dhe Kupa qe ishin skuq, u duke qe sikur te na thonin ; "Prej sontit, s'kena me vjedhe mo".

Hajra
16-02-12, 11:15
......shume e vertet qe presidentja jone eshte e lidhur ngusht me "zarfin" me shume se te gjithe politikanet tjere, ngase perveq qe jeton dhe frymon nga urdherat e zarfit, (gje qe e bejne dhe e benin edhe te tjeret) ate e solli vete zarfi.A thua pse ata qe dergoin zarfin vendosen qe edhe presidenten te na e dergoin me zarf ne menyre te hapur? Mos valle deshen te na thone qe kote e keni ngase cdo gje eshte e vendosur nga ne dhe se kosova eshte ne doren tone?
Ne kushte te tilla a do te kishte kuptim lufta ndaj korrupcionit? Njerzit me te korruptuar qendrojne ne strukturat udheheqse te shtetit, ndersa mbi keta qendroin nderkombetaret. Politikanet tane u shiten lire, u korruptuan per pak para ne krahasim me te huajt qe vodhen shuma marramendese e qe mbrrine deri aty sa qe neve te na e dergoin haptas me ane te zarfit kryetaren e shtetit. Tani shtrohet pyetja nga te fillohet kjo lufte?

Makresh
16-02-12, 12:01
Bojkot ne zgjedhjet e ardhshme. Ashtu keshtu, kush s'po e pyet popullin.

Oqeani
16-02-12, 17:23
Bojkot ne zgjedhjet e ardhshme. Ashtu keshtu, kush s'po e pyet popullin.


Pune e madhe, edhe astu krytar bahet dikush ! (Pak vlre vota ) !


P.S. E kam ditur se jemi budalla, por se jemi te ēmendur !

Neferta
16-02-12, 17:48
Prokuroria Speciale e Republikės sė Kosovės ka ngritur aktakuzė kundėr 10 avokatėve

16.02.2012 Prishtinė
Prokuroria Speciale e Republikės sė Kosovės ka ngritur aktakuzė, pran Gjykatės sė Qarkut nė Prishtinė, kundėr avokatėve: Sadik Tanyol nga Prizreni, Shefqet Ibrahimi nga Skenderaj, Prenk Pepaj nga Gjakova, Mustafė Musa nga Gjilani, Xhafer Maloku nga Klina, Fahire Qeko Kabashi nga Prizreni, Muharrem Ramadani nga Mitrovica, Xhavit Krreku nga Gjakova dhe Haxhe Nikqi nga Peja.

Arb
16-02-12, 19:59
Kreu i veteranėve tė UĒK-sė akuzohet se ka votuar 150 herė

http://www.koha.net/repository/images/f1_xhemajli1329384396.jpg

Publikuar: 16.02.2012 - 10:25

Prishtinė, 16 shkurt – Muharrem Xhemajli dyshohet se ka votuar 150 herė nė njė qendėr votimi tė Drenasit. Tė gjitha votat thuhet se i kishte hedhur pėr kandidatėt e Partisė Demokratike tė Kosovės nė zgjedhjet e jashtėzakonshme tė mbajtura nė dhjetor tė vitit 2010. Pėr kėto veprime, Xhemajli qė pėrfaqėson veteranėt e luftės sė UĒK-sė, rrezikon tė dėnohet me burgim deri nė pesė vjet.

Bazuar nė dėshmi tė njė vėzhguesi tė lėvizjes Vetėvendosje dhe nė materialin zgjedhor tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve, njė prokuror i EULEX-it ka ngritur aktakuzė kundėr Muharrem Xhemajlit pėr veprėn penale tė mashtrimit nė votime dhe pėr dėmtim tė buxhetit tė Kosovės.

Prokurori Jari Auvinen, qė punon nė Prokurorinė e Qarkut tė Prishtinės, ka ngritur aktakuzė tė premten, derisa tė hėnėn njė kopje tė saj e ka pranuar edhe i akuzuari Xhemajli, shkruan sot “Koha Ditore”. Kjo aktakuzė ėshtė e para e ngritur nga njė prokuror i EULEX-it.

“Mė 12.12.2010 pohohet se gjatė kohės sė votimit personi ka hyrė nė hapėsirėn e vendvotimit nė fshatin Krajkovė dhe nė kutinė e votimit i ka futur rreth 150 fletėvotime. Pėr kėtė shkelje pohohet se ai ėshtė vėrejtur nga njė monitorues i zgjedhjeve. Duke pasur parasysh numrin e fletėvotimeve pėr tė cilat pohohet se personi i ka futur nė kuti, ai ėshtė akuzuar pėr falsifikim tė rezultateve tė zgjedhjeve”, ka thėnė EULEX-i pa dashur tė tregojė se kush ėshtė i akuzuari.

I akuzuari pėr vjedhje votash, Muharrem Xhemajli, e ka pranuar se tashmė ka pranuar njė kopje tė aktakuzės, por kėtė akt e ka cilėsuar si vazhdimėsi tė EULEX-it pėr njollosjen e tij dhe tė njerėzve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Fakti qė kjo ėshtė aktakuza e parė e ngritur nga EULEX-i, pėr Xhemajlin ėshtė tregues se ky mision po dėshiron ta dėmtojė UĒK-nė dhe pėrpjekje e tyre pėr arsyetim para eprorėve se janė duke bėrė diēka nė Kosovė. Ai thotė se kjo ėshtė gėnjeshtėr e njė anėtari tė Vetėvendosjes.

“Kjo ėshtė njė shpifje e njėrit prej anėtarėve tė lėvizjes Vetėvendosje, e Albert Ramajt”, ka thėnė Xhemajli (gjerėsisht nė “Kohėn Ditore”).

Hajra
16-02-12, 21:14
Fillojnė kremtimet e pavarėsisė

Me manifestime sot shėnohet 4-vjetori i pavarėsisė sė Kosovės
Me disa manifestime sot do tė shėnohet katėrvjetori i pavarėsisė sė Kosovės.
Kuvendi i Republikės sė Kosovės 17 Shkurtin Ditės sė Pavarėsisė do ta shėnojė sot me njė seancė solemne nė orėt e mesditės. Siē pritet me kėtė rast do tė flasin Ppresidentja e Kosovės Atifete Jahjaga, kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi dhe kryeministri Hashim Thaēi.
Po sot me njė solmnitet do tė pėrurohet aneksi i meremetuar i ndėrtesės sė Kuvendit tė Kosovės.
Ndėrsa nė orėt e mbrėmjes, Presidentja e Republikės Atifete Jahjaga, pėr nder tė Ditės sė Pavarėsisė organizon pritje.
Po ashtu janė paraprė edhe manifestisme tė ndryshme kulrurore.
Udhėheqja e Komunės sė Prishtinės me rastin e kėtij pėrvjetori nė orėt e paradites organzoon vizitė te varri i Presidentit Ibrahim Rugova, te Varrezat e Dėshmorėve dhe shtatorja e Zahir Pajaziti.
Programi artistik i planifikuar pėr kėtė ditė nė Prishtinė, ėshtė anuluar pėr shkak tė temperaturave tė ulėta dhe gjendjes sė krijuar nė pėrgjithėsi nė gjithė Kosovėn si pasojė e tė reshurave.
Njė shqiptar i Kosovės mban njė flamur tė SHBA -sė nė njė rrugė tė rreshtuar me flamuj kombėtarė shqiptarė nė hyrje tė Kaēanikut, nė juglindje tė kryeqytetit tė Prishtinės, me 16 shkurt , 2012.

Zero Cool
17-02-12, 14:07
Lugina e Preshevės e pret pavarėsinė e Kosovės nė NEWBORN-in e Bujanocit


http://www.preshevajone.com/wp-content/uploads/2012/02/newborn171-300x191.jpg
Shqiptarėt e Luginės «afruan» Prishtinėn pėr rreth 100 km nė Bujanoc, pėr tė festuar pavarėsinė para «NEWBORN»-it (1.7 m. me 10 m.) tė tyre tė ndėrtuar dje me iniciativėn e z.Nagip Taipi, me qėllim tė shmang’jes sė pangesave tė tarifave doganore mes Serbisė dhe Ksoovės, sanksone keto tė vėna ditė mė aprė nga qveria e Kosovės.


Bujanoc, 17 shkurt/AIK-Presheva Jonė


Sot nė orėt e hershme tė mengjesi Radio Televizioni i Preshevės -RTP duket se ka hapur manifestimin nė Luginėn e Preshevės pėr pavrėsinė e Kosovės me valle e kėngė kushtuar pavarėsisė nga kengėt dhe yjet mėt njohur estradės sė kosovare. Qytetarėt e Luginėssė Preshvės janė zgjuar me tingujut dhe kenget me te bukura dhe me patriotike te te gjitha koherave atdhedashese te krijuara te pasluftes. ‘A vritet pafajsia’ . ‘Pavarsia’ – Ilir Shaqiri ,’Pavarėsia’ -Shkurte Fejza, ishin keto nder kenget e shumta tė cilat nisėn amtosferėn e festėt sė ditė sė sotme, kremtimin e katėrvjetorit tė pavarėsisė sė Kosovės.

Nė anėn tjetėr, me inciativėn e rinisė shqiptare nga Lugina e Preshevės tė prirė nga z. Nagip Taipi, inciatorė, kanė ndėrtuar nga dėbora pėr 12 orė rresht « NEWBORN »-ut tė Prishtinės » nė Bujanoc, kėshtu jo vetėm duke ofruar Prishtinėn pėr rreth 100 kilometra nė Bujanoc, por edhe duke shpėtuar rreth 100 euro pėr tė paguar doganėn (kupto pėr t’mos paguar tarifat e polisave tė vėna nga qeveria kosovare) pėr kaluar kufirin Serbi-Kosovė, pėr tė festuar bashkarisht pavarėsinė e Kosovės me moshatarėt e tyre shqiptarė nė Prishtinė.


http://www.preshevajone.com/wp-content/uploads/2012/02/newsborn2-300x254.png


Pra, nė pamundėsi tė festojnė bashkarisht paavrėsinė me vėllezėrit e tyre kosovarė pėr shkak tsanskioneve tė doganave mes Kosovės dhe Serbisė, shqiptarėt e Luginės sė Preshevės megjithatė janė tė vendosour qė kėtė pėrvjetor tė katėrt me radhė tė pavarėsisė sė Kosovės ta presin nė mėnyrėn e vetė pranė « NEWBORN-it tė Prishtinės » por kėsaj radhe nė Bujanoc, me njė madhėsi prej 10 metarsh e lartėsi 1.7 m. njofton agjencia informative kombėtare « Presheva Jonė »


Pra, sot dita e pavarėisė sė Kosovės po kremtohet edhe nga tėri jtė dhe popullata shqipatre e Luginės sė preshvės pranė « NEWBORN-it tė Prishtinės » sado pak pėr t’ja pėrngjarė kryeqendrės sė Kosovės. Obelisku « NEWBORN » i ndėrtuar nga dėbora nė qendėr tė qytetit tė Bujanocit (nė vedin ku ėshtė paraparė tė ndertohet pėrmendorja e Skenderbeut) ėshtė vėnė me iniciativėn e z. Nagip Taipit, tė cilėt kanė krijuar simbolin e shtetit tė Kosovės.

Z.Nagip Taipi « arkitekt » i kėtij obelisku « NEWBORN-it kosavrė » nė qendėr tė Bujanocit duke falenderuar punen vullnetare te rinjeve t Bujanocit ai ka deklaruar agjencisė kombėtare “Presheva Jonė” se «se nuk ishte edheaq pune e lehte tė ndertohet ky « NEWBORN-it kosavrė » nė qendrėn tonė tė Bujanocit, kur rina jonė pėr 14 orė, nga mėgjesi deri nė orėt e vona tė natės nė acar e dėborė kanė punuar instesivisht qė ta kemi agti pėr sot, mė 17 shkrut ketė simbol, pėrmes tė cilit ne rinia , popullaat e Luginės sė Preshevės me dėshriė por nė pamundėsit tė kalojmė kufirin andej nė Kosovė pėr shkaqe tashmė tė njohuram, ne edhe keshtu e pamė tė udhės tė solidarizohemi me vėllezėrit tanė kosovarė me rastin e pritjes dhe kremtimit tė ditės sė pavarėsisė sė Kosovės… »


http://www.preshevajone.com/wp-content/uploads/2012/02/newborn3-300x211.jpg


Kosova Lindore, pėrmes kėtij «NEWBORN »-ni ashtu si mundet, nė mėnyrėn e vetė i uron popullit dhe institucioneve tė Kosovės vitin e katėrt tė pavarėsisė, me shpresė qė sanksionet e tarifave tė vėnė kohė parė nga qeveria e Kosovės tė eliminohen, tė mos zgjasin shumė gjatė dhe tė « shkrihen » mu si kjo dėborė e « NEWBORN-it», qė do tė shkrihet nesėr, pėe tė kaluar lirshėm dhe vizotojnė pa pagesaku ditėve tė ardhshme shtetin amė, Kosovėn.

Arb
18-02-12, 01:28
Kjo deklarate e Murat Jasharit jep shprese se me ne fund kjo Familje po largohet nga kthetrat e rrjetit kriminal enverist...

Murat Jashari: Thaēi e Lushtaku nuk hyjnė nė Kullėn tonė

(I plotėsuar) - Pėrfaqėsuesi i familjes Jashari, Murat Jashari ka bėrė kritika tė ashpra nė adresė tė institucioneve tė Kosovės. Ai ka konfirmuar nė emisionin Interaktiv tė KTV-sė se kryeministri Hashim Thaēi dhe kryetari i Skenderajt, Sami Lushtaku nuk hyjnė dot nė Kullėn e Jasharėve nė Prekaz, pėr shkak tė qėndrimeve kritike tė familjes Jashari pėr proceset nėpėr tė cilat po kalon Kosova.
Jashari ka thėnė Kosova ėshtė larg prej asaj qė ėshtė pritur dhe ėshtė koha e fundit qė tė ketė ndryshime politikanėsh. Ai e ka krahasuar gjendjen aktuale me atė tė viteve ’90, duke thėnė se njerėzit po kėrkojnė tė dėshpėruar qė tė dalin jashtė pėr shkak tė mungesės sė perspektivės ekonomike.
Pėrfaqėsuesi i familjes Jashari ka thėnė se Kosova ėshtė larg prej asaj pėr tė cilėn kanė sakrifikuar breza tė tėrė, dhe se duhet mė shumė punė pėr tė pasur atė qė kemi dėshiruar.
Ai ka kritikuar gjendjen nė tė cilėn gjendet sidomos shėndetėsia e Kosovės, duke thėnė se njerėzit e duhur tė nė tė gjithė sektorėt nuk janė vendosur aty ku duhet.


Jashari i pakėnaqur me arritjet nė katėr-vjetorin e pavarėsisė
Njė nga pasardhėsit e familjes legjendare nga Prekazi, Murat Jashari ka shprehur kritika tė shumta nė RTK me rastin e katėr-vjetorit tė pavarėsisė sė Kosovės.
Ai ka thėnė se Kosova nuk ka pėrparuar fort nė kėto katėr vjet dhe nė pėrgjithėsi ka rėnė vullneti dhe dėshira pėr tė punuar.
"E kemi sektorin e shėndetėsisė tė dobėt, e kemi sektorin e arsimit qė nuk ėshtė nė nivel, dhe kemi shumė probleme nė gjyqėsor. Pėrgjegjėsinė pėr kėtė e kanė ata qė kanė shkuar derė mė derė, qytet mė qytet pėr tė kėrkuar vota. Nėse nuk janė tė zotė tė udhėheqin duhet t'ua lėnė vendin gjeneratave tė reja", ka thėnė Jashari.
Pas njė pauze Jashari kėrkoi falje pėr ato qė tha dhe i luti qytetarėt t'i mirėkuptojnė kritikat e tij dhe t'i marrin si gjykime reale.


http://botasot.info/def.php?gjuha=0&category=3&id=155784

Murgesha
18-02-12, 16:22
Shpresoj tė mos jetė vonė pėr kėtė familje e cila edhe pse dha shumė, ra viktimė e mashtrimeve dhe mashtruesve tė cilėt pa meritė fituan nė emėr tė saj.

Llapjani_HH
19-02-12, 17:37
Thaēi e pranon fusnotėn me Rezolutėn 1244
Pas paqartėsive disajavore rreth pėrfaqėsimit tė Kosovės nė forumet dhe nismat rajonale, Prishtina zyrtare u shpreh nė mbėshtetje tė njė modeli ku do tė merrej parasysh edhe rezoluta 1244 e Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara - siē kishte insistuar Serbia - por edhe Deklarata e shpalljes sė pavarėsisė sė vendit dhe mendimi i Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė pėr ligjshmėrinė e aktit tė shpalljes sė pavarėsisė.

Pėr zhbllokimin e ngėrēit tė deritashėm rreth kėsaj ēėshtjeje, nė njė bisedė telefonike me “Radion Evropa e Lirė” foli e kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi.

Ai tha se modeli aktual pėr pėrfaqėsimin e Kosovės nė forumet rajonale ėshtė i balancuar, meqė merr parasysh dy realitetet ekzistuese - atė tė Kosovės sė pavarur dhe atė tė Serbisė qė nuk e njeh shtetėsinė e saj.

“Nė bashkėpunimin regjional, nė tė njėjtėn kohė, Kosova do tė pėrfaqėsohet me Deklaratėn e Pavarėsisė - pra do tė merret parasysh Deklarata e Pavarėsisė sė Kosovės e 17 Shkurtit 2008 - e gjithashtu opinioni i Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė qė rikonfirmon edhe ndėrkombėtarisht pavarėsinė e Kosovės, dhe Rezoluta 12 44 qė njeh dhe garanton integritetin territorial tė Republikės sė Kosovės dhe prezencėn e NATO-s nė Kosovė”, u shpreh kryeministri Thaēi.

Deri vonė, nė opinionin publik patėn qarkulluar ide tė ndryshme pėr mėnyrėn e pėrfaqėsimit tė Kosovės nė nismat rajonale. Thuhej se nė kėto nisma Kosova do tė pėrfaqėsohej pa fjalėn “Republikė” dhe me njė fusnotė qė do tė pėrmbante disa sqarime pėr Kosovėn.

I pyetur se a ėshtė pajtuar pala kosovare pėr heqjen e fjalės “Republikė” nga pėrfaqėsimi i vendit nė kėto organizime, kreu i ekzekutivit tė Kosovės u shpreh: “Pėr ne nuk kanė qenė me rėndėsi formulimet dhe simbolikat. Pėr ne ėshtė me rėndėsi agjenda evropiane, pėrshpejtimi i pakos evropiane pėr Republikėn e Kosovės”!

Pėrmirėsimi i marrėdhėnieve me Kosovėn i ishte pėrmendur Beogradit si parakusht pėr marrjen e statusit tė vendit kandidat pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian. Vendimi pėr kėtė ēėshtje pritet tė merret nė fillim tė muajit tė ardhshėm, por kryeministri Thaēi shfaqi shpresėn se pas zhvillimeve diplomatike tė sė shtunės edhe pėr Kosovėn pritet tė ketė pėrshpejtim tė agjendės evropiane.

“Ka njė rritje tė vetėdijesimit nė domosdoshmėrinė e lėvizjes sė shpejtė tė Kosovės drejt agjendės evropiane. E theksoj se Brukseli, padrejtėsisht, ka pasur hezitime nė ofertėn evropiane pėr Kosovėn. Kosovarėt janė evropianėt mė tė rinj, kanė merituar dhe meritojnė lėvizje mė tė shpejtė, sepse kemi implementuar agjendė tė rėndėsishme evropiane”, theksoi kryeministri Thaēi.

Megjithėkėtė, nga Serbia nuk ka ende ndonjė sinjal pėr pėrqafimin eventual tė modelit tė pėrmendur nga kryeministri Thaēi.

Paraqitja e modelit nė fjalė erdhi pas presioneve tė shumta qė Bashkimi Evropian dhe Washingtoni zyrtar u bėnė palėve tė pėrfshira nė dialogun e ndėrmjetėsuar nga BE-ja.
Telegrafi

I kisha propozue Hashimit dhe pėrkrahsve tė tij dhe gjithė pėrkrahėsve tė kėsaj ideje me lexue Rezolutėn 1244.
Te shohin se qka pėrmban rezoluta 1244

Zana_ch
19-02-12, 17:58
Kjo deklarate e Murat Jasharit jep shprese se me ne fund kjo Familje po largohet nga kthetrat e rrjetit kriminal enverist...

Murat Jashari: Thaēi e Lushtaku nuk hyjnė nė Kullėn tonė

(I plotėsuar) - Pėrfaqėsuesi i familjes Jashari, Murat Jashari ka bėrė kritika tė ashpra nė adresė tė institucioneve tė Kosovės. Ai ka konfirmuar nė emisionin Interaktiv tė KTV-sė se kryeministri Hashim Thaēi dhe kryetari i Skenderajt, Sami Lushtaku nuk hyjnė dot nė Kullėn e Jasharėve nė Prekaz, pėr shkak tė qėndrimeve kritike tė familjes Jashari pėr proceset nėpėr tė cilat po kalon Kosova.
Jashari ka thėnė Kosova ėshtė larg prej asaj qė ėshtė pritur dhe ėshtė koha e fundit qė tė ketė ndryshime politikanėsh. Ai e ka krahasuar gjendjen aktuale me atė tė viteve ’90, duke thėnė se njerėzit po kėrkojnė tė dėshpėruar qė tė dalin jashtė pėr shkak tė mungesės sė perspektivės ekonomike.
Pėrfaqėsuesi i familjes Jashari ka thėnė se Kosova ėshtė larg prej asaj pėr tė cilėn kanė sakrifikuar breza tė tėrė, dhe se duhet mė shumė punė pėr tė pasur atė qė kemi dėshiruar.
Ai ka kritikuar gjendjen nė tė cilėn gjendet sidomos shėndetėsia e Kosovės, duke thėnė se njerėzit e duhur tė nė tė gjithė sektorėt nuk janė vendosur aty ku duhet.


Jashari i pakėnaqur me arritjet nė katėr-vjetorin e pavarėsisė
Njė nga pasardhėsit e familjes legjendare nga Prekazi, Murat Jashari ka shprehur kritika tė shumta nė RTK me rastin e katėr-vjetorit tė pavarėsisė sė Kosovės.
Ai ka thėnė se Kosova nuk ka pėrparuar fort nė kėto katėr vjet dhe nė pėrgjithėsi ka rėnė vullneti dhe dėshira pėr tė punuar.
"E kemi sektorin e shėndetėsisė tė dobėt, e kemi sektorin e arsimit qė nuk ėshtė nė nivel, dhe kemi shumė probleme nė gjyqėsor. Pėrgjegjėsinė pėr kėtė e kanė ata qė kanė shkuar derė mė derė, qytet mė qytet pėr tė kėrkuar vota. Nėse nuk janė tė zotė tė udhėheqin duhet t'ua lėnė vendin gjeneratave tė reja", ka thėnė Jashari.
Pas njė pauze Jashari kėrkoi falje pėr ato qė tha dhe i luti qytetarėt t'i mirėkuptojnė kritikat e tij dhe t'i marrin si gjykime reale.


http://botasot.info/def.php?gjuha=0&category=3&id=155784


Kaq shume vjet ju duften per mue zgjue nga gjumi zotri Muratit, hajt se nuk ashte ende vone jo.
Shpresoi dhe lutna qe Kjo familje te mbaj ne distanc dhe te mos i prekrah kta hajna qe jan ne udhheqsi.

Neferta
19-02-12, 18:20
Thaēi e pranon fusnotėn me Rezolutėn 1244


Pas paqartėsive disajavore rreth pėrfaqėsimit tė Kosovės nė forumet dhe nismat rajonale, Prishtina zyrtare u shpreh nė mbėshtetje tė njė modeli ku do tė merrej parasysh edhe rezoluta 1244 e Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara - siē kishte insistuar Serbia - por edhe Deklarata e shpalljes sė pavarėsisė sė vendit dhe mendimi i Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė pėr ligjshmėrinė e aktit tė shpalljes sė pavarėsisė.

I kisha propozue Hashimit dhe pėrkrahsve tė tij dhe gjithė pėrkrahėsve tė kėsaj ideje me lexue Rezolutėn 1244.
Te shohin se qka pėrmban rezoluta 1244
Ishalla nuk e kan lėnė ment me u kthy edhe njė hereė nėn juridiksionin serrbė.1244 ėshtė vetė sėrrbija.

Alima
19-02-12, 19:32
Thaēi e pranon fusnotėn me Rezolutėn 1244

Pas paqartėsive disajavore rreth pėrfaqėsimit tė Kosovės nė forumet dhe nismat rajonale, Prishtina zyrtare u shpreh nė mbėshtetje tė njė modeli ku do tė merrej parasysh edhe rezoluta 1244 e Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara - siē kishte insistuar Serbia - por edhe Deklarata e shpalljes sė pavarėsisė sė vendit dhe mendimi i Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė pėr ligjshmėrinė e aktit tė shpalljes sė pavarėsisė.

Pėr zhbllokimin e ngėrēit tė deritashėm rreth kėsaj ēėshtjeje, nė njė bisedė telefonike me “Radion Evropa e Lirė” foli e kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi.

Ai tha se modeli aktual pėr pėrfaqėsimin e Kosovės nė forumet rajonale ėshtė i balancuar, meqė merr parasysh dy realitetet ekzistuese - atė tė Kosovės sė pavarur dhe atė tė Serbisė qė nuk e njeh shtetėsinė e saj.

“Nė bashkėpunimin regjional, nė tė njėjtėn kohė, Kosova do tė pėrfaqėsohet me Deklaratėn e Pavarėsisė - pra do tė merret parasysh Deklarata e Pavarėsisė sė Kosovės e 17 Shkurtit 2008 - e gjithashtu opinioni i Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė qė rikonfirmon edhe ndėrkombėtarisht pavarėsinė e Kosovės, dhe Rezoluta 12 44 qė njeh dhe garanton integritetin territorial tė Republikės sė Kosovės dhe prezencėn e NATO-s nė Kosovė”, u shpreh kryeministri Thaēi.

Deri vonė, nė opinionin publik patėn qarkulluar ide tė ndryshme pėr mėnyrėn e pėrfaqėsimit tė Kosovės nė nismat rajonale. Thuhej se nė kėto nisma Kosova do tė pėrfaqėsohej pa fjalėn “Republikė” dhe me njė fusnotė qė do tė pėrmbante disa sqarime pėr Kosovėn.

I pyetur se a ėshtė pajtuar pala kosovare pėr heqjen e fjalės “Republikė” nga pėrfaqėsimi i vendit nė kėto organizime, kreu i ekzekutivit tė Kosovės u shpreh: “Pėr ne nuk kanė qenė me rėndėsi formulimet dhe simbolikat. Pėr ne ėshtė me rėndėsi agjenda evropiane, pėrshpejtimi i pakos evropiane pėr Republikėn e Kosovės”!

Pėrmirėsimi i marrėdhėnieve me Kosovėn i ishte pėrmendur Beogradit si parakusht pėr marrjen e statusit tė vendit kandidat pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian. Vendimi pėr kėtė ēėshtje pritet tė merret nė fillim tė muajit tė ardhshėm, por kryeministri Thaēi shfaqi shpresėn se pas zhvillimeve diplomatike tė sė shtunės edhe pėr Kosovėn pritet tė ketė pėrshpejtim tė agjendės evropiane.

“Ka njė rritje tė vetėdijesimit nė domosdoshmėrinė e lėvizjes sė shpejtė tė Kosovės drejt agjendės evropiane. E theksoj se Brukseli, padrejtėsisht, ka pasur hezitime nė ofertėn evropiane pėr Kosovėn. Kosovarėt janė evropianėt mė tė rinj, kanė merituar dhe meritojnė lėvizje mė tė shpejtė, sepse kemi implementuar agjendė tė rėndėsishme evropiane”, theksoi kryeministri Thaēi.

Megjithėkėtė, nga Serbia nuk ka ende ndonjė sinjal pėr pėrqafimin eventual tė modelit tė pėrmendur nga kryeministri Thaēi.

Paraqitja e modelit nė fjalė erdhi pas presioneve tė shumta qė Bashkimi Evropian dhe Washingtoni zyrtar u bėnė palėve tė pėrfshira nė dialogun e ndėrmjetėsuar nga BE-ja.
Telegrafi

I kisha propozue Hashimit dhe pėrkrahsve tė tij dhe gjithė pėrkrahėsve tė kėsaj ideje me lexue Rezolutėn 1244.
Te shohin se qka pėrmban rezoluta 1244


...


Kjo eshte tema e vitit , jo lajme nga vendi !Djalli i marrte , sikur qe i ka marre .... toka i leshofte e i perbifte !Do hapesh temen ti Llapjan , a te hapi une !


.

Hajra
20-02-12, 11:17
http://www.mesazhi.com/modules/news/files/AdemJashariPoezi.jpg

Fshatari
20-02-12, 13:38
...


Kjo eshte tema e vitit , jo lajme nga vendi !Djalli i marrte , sikur qe i ka marre .... toka i leshofte e i perbifte !Do hapesh temen ti Llapjan , a te hapi une !


.

Ai qe hap nje teme te tille eshte antiamerikan e antievropian (hthaēi) . Pra duhet te jeni pro 1244, proserbe, profrancez, prorus, promut, etj. por ne asnje ēast nuk duhet te jeni proshqiptar. Toka i leshon e i perpin nese ka ndonje, vetem nje shqiptar, me dy k... , qe e ndihemon token ne perpirjen e ketij majmuni.

Zero Cool
20-02-12, 16:35
KRASNIQI: QEVERIA TĖ MOS NGUTET RRETH PĖRFAQĖSIMIT RAJONAL TĖ KOSOVĖS

Kryetari i Kuvendit Jakup Krasniqi e ka quajtur tė ngutshėm veprimin e Qeverisė sė Kosovės qė tė pranojė qė nė fusnotė tė pėrfshihet edhe rezoluta 1244. ...

Pas mbjedhjes sė sotme tė Kryesisė sė Kuvendit ai tha se Qeveria nuk duhet tė ngutet nė vendimet qė merr, sepse ende nuk dihen prapaskenat e kėtyre vendimeve. Seanca e ardhshme e Kuvendit tė Kosovės do tė mbahet mė 1 mars.


VV DHE AAK: QEVERIA PO E SHKEL KUSHTETUTĖN

Lėvizja Vetėvendosje, e ka quajtur kompromisin nė kundėrshtim me Kushtetutėn e vendit. Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, thotė se me kėtė marrėveshje, Qeveria po heq dorė nga obligimet e saja kushtetuese.

Lėvizja Vetėvendosje, e ka quajtur kompromisin nė kundėrshtim me Kushtetutėn e vendit. Kryetar i Grupit Kuvendar tė Vetėvendosjes, Visar Ymeri, tha se heqja e republikės ėshtė zhbėrje e pavarėsisė.

“Nė vend qė nė katėr vjetorin e shpalljes sė pavarėsisė tė krenohemi me sovranitetin e arritur, ekonominė e zhvilluar dhe mirėqenien e pėrmirėsuar, kryeministri Thaēi po e shpall heqjen e republikės”, potencoi ndėr tė tjera Ymeri.

Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, thotė se me kėtė marrėveshje, Qeveria po heq dorė nga obligimet e saja kushtetuese.

“Ne jemi kundėr kėtij vendimi, sepse kjo nėnkupton heqje dorė nga obligimet kushtetuese qė i ka Qeveria e Kosovės. Por, po e themi qartė se sa mė shpejtė tė largohet kjo Qeveri, aq mė shpejtė fillon ndryshimi pozitiv nė Kosovė”, thotė Burim Ramadani.


RTK

Zero Cool
20-02-12, 17:07
Restelica nuk kėrkoi asnjėherė ndihmė nga Beogradi


Sharr, 20.02.2012 16:19

Banorėt e Restelicės, ndjehen tė fyer me lojėrat politike qė kėto ditė po i luan Beogradi. Ata pohojnė se, jo vetėm tani, kur popullata e kėtushme disa herė e ka demonstruar pėrkushtimin pėr tė qenė pjesė aktive e shoqėrisė kosovare, por edhe mė herėt, kur njė pjesė e madhe e banorėve tė trevės sė Gorės, mbijetesėn e kanė siguruar nga kurbeti, nė gishta tė dorės kanė mundur tė numėrohen resetelicasit qė kanė jetuar nė qytete tė Serbisė.

“Dita e Pavarėsisė sė Kosovės, pos nė Restelicė qė ėshtė festuar me shumė pompozitet, nė asnjė fshat tjetėr tė trevės sė Gorės e Opojės kjo nuk ka ndodhur. Pėr kėtė kemi mjaft dėshmi dhe tė gjithė ata qė mendojnė ndryshe, lė tė urdhėrojnė tė binden”, theksoi Salih Mushka, njė banor i kėtij fshati.

Njė komunikatė e Orhan Dragashit, i vetėquajtur drejtues i njėfarė GIG-u, me seli nė Beograd, pėrmes sė cilės kėrkohet ndihma e Qeverisė serbe pėr banorėt e Restelicės, tė prekur nga fatkeqėsia natyrore, ka irrituar tejmase banorėt e kėtij lokaliteti. Sipas tyre, ai nuk pėrfaqėson popullatėn e kėtushme, por njė grusht njerėzish, tė cilėt, duke i humbur privilegjet qė gėzonin para lufte, janė tubuar rreth kėtij organizmi politik, vetėm pėr interesa personale, shkruan Koha.

“Ndihmėn e Serbisė nuk e kėrkojmė ne, por disa goranė, tė cilėt nė pėrfundim tė luftės, ikėn bashkė me makinerinė vrastare serbe”, theksoi, Qasip Kush, nėnkryetar komune nga radhėt e komunitetit boshnjak. Ata nėnvizojnė se e vėrtetė ėshtė se nė Sharr vepron subjekti politik “Iniciativa Qytetare Gorane” (GIG), i regjistruar edhe nė KQZ, qė e drejton Mursel Halili, aktualisht edhe deputet i parlamentit tė Kosovės, i cili publikisht ėshtė distancuar nga GIG-u tjetėr, me seli nė Beograd, duke theksuar se e tėra kjo mund t’u bėj dėm, ngase nga disa medie, lexuesit po fitojnė pėrshtypjen sikur GIG-u i kėsaj komune ėshtė duke e pėrqafuar politikėn e Serbisė.

Pėr kėtė, ditė mė parė ka reaguar edhe vetė Mursel Halili, i cili ka nėnvizuar se subjekti politik, i cili ai e drejton nuk ka tė bėjė fare me GIG-un e Beogradit, dhe pėr kėtė, siē ėshtė shprehur ai “mediet e shkruara dhe ato elektronike, duhet tė jenė tė kujdesshme, ngase shpeshherė nė opinion po krijohet njė konfuzion dhe shumė gjera po na atribuohen pa nevojė”, thotė Halili.

Ndėrkaq “ofertėn” e Beogradit pėr ta marrė nė pėrkujdesje, Amserėn, vogėlushen pesėvjeēare, tė shpėtuar nga tragjedia, si dhe ndihmėn pėr familjet e dėmtuara nga kjo fatkeqėsi natyrore, restelicasit e quajtėn lojė politike.

Llapjani_HH
20-02-12, 18:01
Kjo eshte tema e vitit , jo lajme nga vendi !Djalli i marrte , sikur qe i ka marre .... toka i leshofte e i perbifte !Do hapesh temen ti Llapjan , a te hapi une !

Faleminderit qė e paske hap temėn, po dje u nervozova edhe e nala kompjuterin.


Ai qe hap nje teme te tille eshte antiamerikan e antievropian (hthaēi) . Pra duhet te jeni pro 1244, proserbe, profrancez, prorus, promut, etj. por ne asnje ēast nuk duhet te jeni proshqiptar. Toka i leshon e i perpin nese ka ndonje, vetem nje shqiptar, me dy k... , qe e ndihemon token ne perpirjen e ketij majmuni.

Fshatari, edhe pse Alima e kish hapė temėn, une me kėtė rast do mburrem tė jem antiamerikan dhe antievropian.
N' rrotė-sa.ės ai qė i pėrkarah mendimet dhe veprimet e shkieve t'serbis

Zero Cool
20-02-12, 19:19
Nė Afganistan vriten dy komando shqiptarė


Kandahar, 20.02.2012 18:31

Dy komando shqiptarė janė vrarė pas njė sulmi tė ndodhur sot nė Afganistan. Ngjarja ka ndodhur nė Kandahar, nė orėn 15:05, pas njė zjarri tė hapur nė drejtim tė komandove tė Kontingjentit “Eagle-4”, prej efektivėve tė policisė afgane, njofton ministria e Mbrojtjes sė Shqipėrisė, transmeton BW.

Komandėt e vrarė janė kapiten Feti Vogli dhe specialisti i armatimit Aleksandėr Peēi, tė cilėt fillimisht morėn plagė tė rėnda, ndėrsa mė pas humbėn jetėn nė spital.

"Nė fshatin Robot 2, Kandahar Grupi i 1-rė Special, i drejtuar nga Kapiten Feti Bedri Vogli, si dhe njė grup nga Bat.2-38 CAV, gjatė kryerjes sė detyrės, “Patrullim dhe sigurim i personelit tė shėrbimit tė inteligjencės dhe USAID-it”, me mision, kryerja e njė takimi, pėr tė bėrė tė mundur hapjen e dy shkollave dhe njė qendre shėndetėsore nė kėtė fshat, papritur nė drejtim tė tyre ėshtė hapur zjarr nga efektiva tė policķsė lokale (sipas tė dhėnave paraprake ėshtė hapur zjarr nga 5 armė automatike (Aut.Mod.56) dhe njė mitraloz i lehtė", thuhet nė njoftimin e ministrisė sė Mbrojtjes.

Po sipas njoftimit tė ministrisė, gjatė shkėmbimit tė zjarrit janė plagosur 3 ushtarakė, njė ushtarak i njė vendi aleat dhe dy ushtarakė tė Kontingjentit “Eagle-4" tė cilėt mė pas humbėn jetėn nė spital.

Kjo ėshtė hera e parė qė dy komando shqiptarė, pjesė e misionit paqeruajtės tė NATO-s humbin jetėn nė misionet paqeruajtėse nė Afganistan.

Fshatari
20-02-12, 19:32
Nė Afganistan vriten dy komando shqiptarė


Kandahar, 20.02.2012 18:31

Dy komando shqiptarė janė vrarė pas njė sulmi tė ndodhur sot nė Afganistan. Ngjarja ka ndodhur nė Kandahar, nė orėn 15:05, pas njė zjarri tė hapur nė drejtim tė komandove tė Kontingjentit “Eagle-4”, prej efektivėve tė policisė afgane, njofton ministria e Mbrojtjes sė Shqipėrisė, transmeton BW.

Komandėt e vrarė janė kapiten Feti Vogli dhe specialisti i armatimit Aleksandėr Peēi, tė cilėt fillimisht morėn plagė tė rėnda, ndėrsa mė pas humbėn jetėn nė spital.

"Nė fshatin Robot 2, Kandahar Grupi i 1-rė Special, i drejtuar nga Kapiten Feti Bedri Vogli, si dhe njė grup nga Bat.2-38 CAV, gjatė kryerjes sė detyrės, “Patrullim dhe sigurim i personelit tė shėrbimit tė inteligjencės dhe USAID-it”, me mision, kryerja e njė takimi, pėr tė bėrė tė mundur hapjen e dy shkollave dhe njė qendre shėndetėsore nė kėtė fshat, papritur nė drejtim tė tyre ėshtė hapur zjarr nga efektiva tė policķsė lokale (sipas tė dhėnave paraprake ėshtė hapur zjarr nga 5 armė automatike (Aut.Mod.56) dhe njė mitraloz i lehtė", thuhet nė njoftimin e ministrisė sė Mbrojtjes.

Po sipas njoftimit tė ministrisė, gjatė shkėmbimit tė zjarrit janė plagosur 3 ushtarakė, njė ushtarak i njė vendi aleat dhe dy ushtarakė tė Kontingjentit “Eagle-4" tė cilėt mė pas humbėn jetėn nė spital.

Kjo ėshtė hera e parė qė dy komando shqiptarė, pjesė e misionit paqeruajtės tė NATO-s humbin jetėn nė misionet paqeruajtėse nė Afganistan.

Si duket, afganet nuk e konsiderojne naton si mision paqeruejtes.Trimenia e ushtareve shqiptare duhet te testohet ne leposaviē e jo ne kandahar ser askush nuk i ka ftuar atje.
Kesaj liste duhet me ia shtue edhe 83 ushtare francez te vrare ne afganistan, si lepujt.As keta nuk i ka ftaur kush ne afganistan. Afganistani eshte shtet i pavarur e sovran, e e mbron sovranitetin e vete edhe me force. Madje e shihni se vetem policia e ketij shteti mjafton me fshi borllegun e natos nga vendi i vete; ne momentin kur do te angazhohet edhe ushtria e ketij vendi, e flliē krejt naton, sa ora.
Paskane harrue keta matrapazat e perendimit se talibanet i kane vra mbi 20 mije ushtare ruse brenda 4 vitesh, e me ne fund jau kane rr... e i kane qit krejt jasht si qente endacake te rrugeve te Prishtines.

Zero Cool
20-02-12, 19:35
Mos me thuaj qe tu be qefi qe degjove kete lajm ?

Si duket, afganet nuk e konsiderojne naton si mision paqeruejtes.Trimenia e ushtareve shqiptare duhet te testohet ne leposaviē e jo ne kandahar ser askush nuk i ka ftuar atje.
Kesaj liste duhet me ia shtue edhe 83 ushtare francez te vrare ne afganistan, si lepujt.As keta nuk i ka ftaur kush ne afganistan. Afganistani eshte shtet i pavarur e sovran, e e mbron sovranitetin e vete edhe me force. Madje e shihni se vetem policia e ketij shteti mjafton me fshi borllegun e natos nga vendi i vete; ne momentin kur do te angazhohet edhe ushtria e ketij vendi, e flliē krejt naton, sa ora.
Paskane harrue keta matrapazat e perendimit se talibanet i kane vra mbi 20 mije ushtare ruse brenda 4 vitesh, e me ne fund jau kane rr... e i kane qit krejt jasht si qente endacake te rrugeve te Prishtines.

Llapjani_HH
22-02-12, 19:46
Parlamenti i Kosovės: Kėrkesė pėr bashkim me Shqipėrinė
Situata politike ne Kosove pritet qe ne ditet e ardheshme te shoqerohet me te papritura te medha.

Kaosi dhe shqetsimi per pranimin nga ana e qeverise e kerkesave serbe dhe te disa vendeve te BE qe emri i Kosoves te shoqerohet me rezoluten 1244, duket se po i shtyn nje pjese deputetesh te Vetevendosjes, PDK, AAK dhe LDK te shikojne mundesine e radikalizimit te qendrimeve ne Parlament.

SIc raportojne disa portale duke i thirrur nė burime tė tyre, nje grup prej 12 deputetesh te kater partive kryesore pritet te kerkojne ne Kuvend bashkimin e Kosoves me Shqiperine.

Kerkesa e tyre pritet te perkrahet nga Kryetari i Kuvendit te Kosoves Krasniqi i cili mund ta kaloje per shqyrtim ne Kuvend.

Pritet qe kjo kerkese te perkrahet nga rreth 39 deputete shqiptare plus deputetet e pakices turke.
Synimi i grupit iniciues per bashkimin e Kosoves me Shqiperine eshte qe ne fazen e pare te terheqe vemendjen e bashkesise nderkombetare dhe te arrije nderprerjen e bisedimeve me Beogradin.

Pas shtrimit ne Kuvendin e Kosoves, nje grup prej 6 deputetesh te Kuvendit te Kosoves do takohen me presidentin e Shqiperise Bamir Topin duke i kerkuar atij mbeshtetje dhe zbatim te Kushtetutes nga ana e Tiranes zyrtare.
BotaSot

Alima
24-02-12, 17:29
Vetėvendosje proteston tė hėnėn

http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0224150454926_m.jpg

Kosovės ia hoqėn Republikėn dhe ia shtuan fusnotėn. Sot, nė Bruksel, pėrfaqėsuesit e kryeministrit tė Kosovės, u morėn vesh me Serbinė edhe pėr pėrmbajtjen e fusnotės. Fusnota i ka dy elemente: sė pari, Rezolutėn 1244 dhe, sė dyti, mendimin kėshillues tė GJND-sė. As pavarėsia dhe as shpallja e pavarėsisė nuk janė elemente tė fusnotės. Aty vetėm sa thuhet nė mėnyrė njoftuese se pėr ēfarė ishte ky mendim kėshillues i GJND-sė. Kėshtu ka deklaruar nė njė konferencė pėr media lideri i Lėvizjes “Vetėvendosje”, Albin Kurti.
Kjo marrėveshje nuk ka tė bėjė vetėm me pėrfaqėsimin, por edhe me bashkėpunimin rajonal. Pra, Republika e Kosovės kėsisoj privatizohet. Atė mund t’ia shfaqim vetes sonė por jo edhe tė tjerėve. Jemi Republikė vetė-me-veti. Mirėpo, kjo ėshtė saktėsisht e kundėrta e konceptit tė Republikės”, ka thėnė Kurti duke shtuar se me kėtė marrėveshje, katėr vjet pas shpalljes sė pavarėsisė, “Kosovės pėrsėri po i bėhet statusi i papėrcaktuar, pėrsėri pėr Kosovėn e paqartė po legjitimohen dy palė: vetė Kosova por edhe Serbia”.
Sipas tij, rezultatet e dialogut nė Bruksel janė realizim i kėrkesave tė Serbisė qė po i arrin qėllimet “nėpėrmjet kryeministrit tė Kosovės”.
“Prandaj, tė hėnėn, me 27 shkurt, duke filluar nga ora 12:00, nė sheshin ”Nėna Terezė” dhe para Qeverisė sė Kosovės, do tė mbajmė njė demonstratė paqėsore. Kjo demonstratė e parė do tė zgjasė katėr orė. Ajo do ta pezullojė pėr katėr orė punėn e kėsaj Qeverie qė po na e pezullon shtetin dhe pavarėsinė”, ka paralajmėruar Kurti.
Ndėrkohė, Visar Ymeri nga kjo lėvizje, ka thėnė: “Ne kemi kėrkuar qysh tė hėnėn takim me dy subjektet politike tė opozitės pėr bashkėrendim tė hapave nė kundėrshtim tė kėsaj marrėveshjeje. Ne do tė presim edhe sot t’i mbledhim nėnshkrimet e nevojshme pėr seancė tė jashtėzakonshme, 40 sosh sa janė tė nevojshme. Deri tash kemi arritur t’i sigurojmė nėnshkrimet e mjaftueshme. Nėse nuk e arrijmė kėtė qė nga nesėr do tė fillojmė mbledhjen e nėnshkrimeve tė qytetarėve tė Kosovės pėr ta kėrkuar seancėn pėr kėtė ēėshtje. Pėr kėtė na nevojiten 10 mijė nėnshkrime”./Telegrafi/.

Hajra
25-02-12, 20:40
Policia e Kosovės arreston gjashtė policė tė MPB tė Serbisė

Drejtoria pėr hetimin e krimeve tė rėnda, nė kuadėr tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Policisė sė Kosovės, kohė mė parė ka pranuar informacione se strukturat e organizuara ilegale tė Ministrisė se Punėve tė Brendshme tė Serbisė, janė duke kryer veprimtari kriminale nė Kosovė.
Bazuar nė kėto informacione Policia e Kosovės nėn mbikėqyrjen e Prokurorisė sė Qarkut nė Gjilan ka zhvilluar hetime preliminare, hetime tė cilat kanė rezultuar me dyshimin e bazuar se ky grup personash kanė kryer veprat penale “sulm kundėr rendit juridik tė Kosovės dhe pengim i personit zyrtar nė kryerjen e detyrės zyrtare”.
Sot nė orėt e hershme tė mėngjesit, Drejtoria pėr hetimin e krimeve tė rėnda e ndihmuar nga njėsitet speciale tė PK-sė, kanė zbatuar Urdhėresėn e Gjykatės se Qarkut tė Gjilanit pėr bastisje nė shtatė lokacione, me qėllim tė sigurimit tė provave materiale, me ē’ rast janė ndaluar gjashtė (6) persona tė dyshuar.
http://www.botasot.info/reklama/25-02.jpg
Sipas policisė, personat e ndaluar gjatė kėtij operacioni janė: Z. Deniē, M. Dimitrieviē, T. Deniē, N. Trajkoviē, D. Stojkoviē dhe G. Matrapazoviq.
Gjithashtu gjatė kėtij operacioni janė konfiskuar nė cilėsi tė provave materiale armė dhe gjėsende tė tjera.
Ky operacion policor ėshtė realizuar nėn mbikėqyrjen e Prokurorisė se Qarkut ne Gjilan dhe me autorizim tė prokurorit, tė dyshuarve iu ėshtė shqiptuar masa e ndalimit policor.
Janė konfiskuar nga Policia e Kosovės:

1. Pushkė e llojit M48
1. Pushkė gjuetie
1. Pushkė ajrore
1. Armė revole TT 762 m
473 fishek 7.62 m2.
Uniformė e policisė serbe kompletė
4 Lop-top
2 Shtėpiza tė kompjuterėve.
http://www.botasot.info/reklama/25foto.jpg

Hajra
27-02-12, 16:43
Pėrfundon protesta e Vetėvendosjes!
Vetėvendosje proteston pėr fusnotėn
(I plotėsuar) - Me moton “Kosova Republikė”, qindra qytetarė kanė protestuar pranė ndėrtesės sė Qeverisė sė Kosovės, nė protestėn e organizuar nga Lėvizja Vetėvendosje.
Kjo protestė u organizua nė shenjė kundėrshtimi ndaj marrėveshjes pėr fusnotėn me tė cilėn Kosova do tė pėrfaqėsohet nė forumet rajonale.
Para fillimit tė protestės, Policia e Kosovės kishte vendosur disa mburoja metalike, pėr tė penguar protestuesit pėr bllokimin e punės nė ndėrtesėn e Qeverise sė Kosovės.
Megjithatė protestuesit kanė zhvendosur mburojat metalike dhe janė mbledhur rreth sheshit Skėnderbe.
Policia e Kosovės nuk reagoi, por, megjithatė, njėsia speciale nuk ka lejuar qė protestuesit t’i afrohen mė shumė se 20 metra rrethojės sė oborrit tė Qeverisė sė Kosovės.
Kryetari i Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurit, para protestuesve tha sė Kosova ėshtė i vetmi shtet nė botė qė nė forume e nisma do tė prezantohet me fusnotė.
“Kjo qeveri nuk po na bėn si e gjithė bota, por kjo qeveri po na ndan nga bota dhe po na bėn tė ndryshėm nga e gjithė bota”, tha Kurti.
Kurse shefi i Grupit Parlamentar tė Vetėvendosjes, nė Kuvendin e Kosovės, Visar Ymeri, tha se Republika ėshtė shteti, dhe, siē u shpreh ai, “pa Republikėn nuk mund ta kemi as shtetin”.
“Republikėn po tentojnė tė na e heqin ata qė nuk na duan tė barabartė me tė tjerėt, ata qė nuk na duan tė jemi shtet. Ata qė nuk duan tė jemi tė barabartė mes nesh, ata qė nuk e duan njė shtet tė pėrbashkėt pėr tė gjithė, por qė e duan njė shtet qė u konvenon vetėm atyre. Kėta janė pushtetarėt e Kosovės, ata qė e hoqėn reciprocitetin me Serbinė, tė cilėt tash po e heqin edhe Republikėn”, deklaroi Ymeri.
Kurse, deputeti tjetėr i kėsaj lėvizjeje, Rexhep Selimi, tha se edhe 13 vjet pas ēlirimit, Kosova po copėtohet nga Serbia.
“Kosova edhe sot po copėtohet nga Serbia e nuk po mbrohet nga Qeveria. Kosovės sot po i shkelen frytet e luftės sė saj dhe po i vidhet pavarėsia. Nuk ėshtė bėrė lufta e UCK-sė qė Kosovės t’i vihet fusnota, por t’i vihen themelet e lirisė dhe demokracisė”, u shpreh Selimi.
Lėvizja Vetėvendosje ėshtė deklaruar fuqishėm kundėr marrėveshjes sė arritur ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, duke thėnė se mospėrfshirja e Deklaratės sė Pavarėsisė sė Kosovės nė fusnotė “e bėn marrėveshjen tė papranueshme pėr institucionet e Kosovės dhe popullin e saj”.
Ndryshe, Policia e Kosovės me anė tė njė komunikate pėr media, protestėn e organizuar nga Vetėvendosje, e ka cilėsuar si protestė tė paligjshme, pasi qė pėr mbajtjen e saj nuk ėshtė kėrkuar leje nė polici.
Zėdhėnėsi i Policisė sė Kosovės, Brahim Sadiru, tha se nė protestė mendohet tė kenė qenė tė pranishėm rreth 600 persona.
“Sot nė orėn 12 ka filluar protesta e cila nuk ka qenė e lajmėruar nė polici, e organizuar nga Lėvizja Vetėvendosje. Numri mė i madh i pjesėmarrėsve qė u raportua ėshtė rreth 600 persona”, bėri tė ditur Sadriu.
Protesta ka pėrfunduar e qetė dhe nuk ėshtė raportuar pėr ndonjė incident.
Protestuesit zhvendosin barrikadat
Disa qindra protestues tė Lėvizjes Vetėvendosje kanė zhvendosur mburojat metalike, tė cilat i ka vendosur policia e Kosovės, pėr tė mbrojtur ndėrtesėn e Qeverisė dhe tė Kuvendit tė Kosovės.
Ata po protestojnė nė shenjė kundėrshtimi ndaj marrėveshjes pėr fusnotėn me tė cilėn Kosova do tė pėrfaqėsohej nė forumet rajonale.
Protestuesit gjenden rreth 15-20 metra larg rrethojės sė oborrit tė Qeverisė sė Kosovės ndėrsa po brohorasin parullat “Kosova Republikė”, “Poshtė Thaēi”, etj.
Protesta e nisur nė orėn 12, sipas Lėvizjes Vetėvendosje ka pėr qėllim qė “bllokojė pėr katėr orė punėn e Qeverisė sė Kosovės”.
Ky subjekt opozitar ėshtė deklaruar fuqishėm kundėr marrėveshjes sė arritur ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, duke thėnė se mospėrfshirja e Deklaratės sė Pavarėsisė sė Kosovės nė fusnotė “e bėn marrėveshjen tė papranueshme pėr institucionet e Kosovės dhe popullin e saj”.
Ymeri: 15 minuta ultimatum pėr policinė
Shefi i grupit parlamentar tė Vetėvendosjes, nė Kuvendin e Kosovės, Visar Ymeri, para pak qastesh, i ka dhėnė 15 minuta ultimatum policisė sė Kosovės, qė t’i heq barrikadat, para hyrjes sė qeverisė sė Kosovės, nė mėnyrė qė ata tė mund tė zhvillojnė protestėn, sipas agjendės sė tyre – bllokimit tė punės sė qeverisė.
Lėvizja Vetėvendosje, nė orėn 12:00 ka nisur protestėn e saj nė kundėrshtim tė marrėveshjes sė fundit qė Prishtina ka arritur me Beogradi, e sipas sė cilės, Kosova nė forumet rajonale, do tė mund tė pėrfaqėsohet vetėm duke u shoqėruar me fusnotėn nė tė cilėn ėshtė pėrfshirė rezoluta 1244 e KS tė OKB-sė.
Qindra protestues, me pankarta tė shumta dhe thirrje tė vazhdueshme, “Poshtė fusnota”, “Poshtė qeveria”, “Hashim Thaēi shiti Kosovėn” po vazhdojnė tė protestojnė pėrderisa, pėrreth objektit tė qeverisė dhe Kuvendit tė Kosovės, janė forca tė shtuara tė policisė sė Kosovės, midis tė cilėve edhe pjesėtarė tė policisė.

Video streaming by Ustream
Vetėvendosje proteston pėr fusnotėn
Lėvizja Vetėvendosje pritet tė organizojė sot protestėn, pėrmes sė cilės, siē ka thėnė “do tė bllokojė pėr katėr orė punėn e Qeverisė sė Kosovės”. Protesta organizohet nė shenjė kundėrshtimi ndaj marrėveshjes pėr fusnotėn me tė cilėn Kosova do tė pėrfaqėsohej nė forumet rajonale.
Vetvendosje eshte deklaruar fuqishėm kundėr marrėveshjes sė arritur ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, duke thėnė se mospėrfshirja e Deklaratės sė Pavarėsisė sė Kosovės nė fusnotė “e bėn marrėveshjen tė papranueshme pėr institucionet e Kosovės dhe popullin e saj”.
Fusnota, me tė cilėn janė dakorduar palėt nė Bruksel, pėrfshin Rezolutėn 1244 dhe mendimin e Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė pėr aktin e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės.
Zyrtarėt e kėsaj lėvizjeje kanė bėrė tė ditur se kanė mbledhur mbi 15,000 nėnshkrime tė qytetarėve per seancė tė jashtėzakonshme nė Kuvendin e Kosovės pėr mospranimin e marrėveshjes.
Pėrfaqėsues tė Vetėvendosjes kėrkuan nga Policia e Kosovės qė tė mos i bllokojė rrugėt dhe trotuaret dhe tė mos i provokojė demonstruesit. Pėr tu kujdesur qė demonstrata tė shkojė mirė, Vetėvendosje ka organizuar mbi 500 aktivistė - kujdestarė.

Makresh
27-02-12, 16:51
Bukur afėr qeveris ishin. Edhe 5 hapa, edhe shkelem bothve e jasht Thacit !

Zeqiri
27-02-12, 16:56
a nrrezik asht thaci prej muxhahidinve memjekrra sicjapa por thaci ishtin nehaps

Hajra
27-02-12, 16:58
Azem Syla ta lėshojė Zvicrėn deri mė 15 maj 2012
Sipas gazetės, deputeti aktual i PDK-sė, ish-komandant i SHP tė UĒK-sė, Azem Syla, mbi 16 vite me familjen e tij ka jetuar nga ndihmat sociale tė Zvicrės, ndėrsa nė territorin helvetik nuk ka qenė asnjėherė nė marrėdhėnie pune.

E hėne 27 Shkurt 2012 15:21
Azem Syla, deputet nė Parlamentin e Kosovės, duhet ta lėshojė Zvicrėn deri mė 15 maj 2012, shkruan e pėrditshmja zvicerane “Sonntags Zeitung”. Sipas ditores, ai e ka keqpėrdorur sistemin social tė Zvicrės”. Ai nuk ka punuar kurrė nė Zvicėr, ndėrsa ka jetuar nga ndihmat sociale dhe pensioni se “gjoja ishte 100 pėr qind invalid pėr arsye psikike”. Sipas gazetės, edhe pse vendbanimi i tij nė faqen e Kuvendit tė Kosovės ėshtė fshati Kishnarekė, ai vazhdon tė jetė “banor” i Zvicrės. Kantoni i Solothurnit ka kėrkuar qė ai t`i kthej mbi 190 mijė franga nga gjithsej 426 mijė frangat qė i kishte shfrytėzuar. “Me kėsi parazitėsh socialė”, shkruan ditorja zvicerane, “Syla e dėmton edhe imazhin e bashkėkombėsve tė tij nė Zvicėr”.

Syla madje kėrkon qė Zvicra edhe mė tutje tė mbulojė shpenzimet e tij tė jetesės dhe tė mbajė lejeqėndrimin C. Po ashtu, ai refuzon t’i kthejė kontributet financiare qė i ka marrė nė formė tė pensionit.Dy procedura gjyqėsore janė duke u zhvilluar, ka konfirmuar avokati i Sylės pėr “Sonntags Zeitung”.
Kjo gazete deputetin e PDK-se e quan edhe parazit social. Syla madje kėrkon qė Zvicra edhe mė tutje tė mbulojė shpenzimet e tij tė jetesės dhe tė mbajė lejeqėndrimin C. Po ashtu, ai refuzon t’i kthejė kontributet financiare qė i ka marrė nė formė tė pensionit.
Dy procedura gjyqėsore janė duke u zhvilluar, ka konfirmuar avokati i Sylės pėr “Sonntags Zeitung”.

Hajra
27-02-12, 17:17
Refuzohet peticioni i Vetėvendosjes
Kryesia e Kuvendit tė Kosovės ka refuzuar sot tė thėrrasė mbledhje tė jashtėzakonshme tė Parlamentit, tė kėrkuar me peticionin e Vetėvendosjes.

E hėne 27 Shkurt 2012 15:49

Kryesia e Kuvendit tė Kosovės ka refuzuar sot tė thėrrasė mbledhje tė jashtėzakonshme tė Parlamentit, tė kėrkuar me peticionin e Vetėvendosjes, me 15 mijė nėnshkrime qytetarėsh.
Kryekuvendari, Jakup Krasniqi, siē raportoi KTV-ja, tha se kėtė tė drejtė e kanė vetėm presidentja, kryeministri si dhe kėrkesa me nėnshkrimin e 40 deputetėve.
Ai nė deklaratėn pas mbledhjes megjithatė ka lėnė tė kuptohet se ėshtė i pakėnaqur me fusnotėn.
Kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi, tha se legjislativi i vendit nuk ka asnjė dokument tė marrėveshjes pėr pėrfaqėsim rajonal dhe interpretimin e saj ka tė drejtė ta bėjė vetėm Gjykata Kushtetuese e Kosovės, raporton Koha.

Makresh
29-02-12, 01:18
Bukur afėr qeveris ishin. Edhe 5 hapa, edhe shkelem bothve e jasht Thacit !


Harapistant, i than "Jasht Mubarak".."Jasht Salih".."Jasht Gadaf"

Inshallah hic me larg se qet pranvere, u themi : BAJU HASHIM !

Zero Cool
29-02-12, 15:37
BE-ja publikon dokumentin se si shėnohet Kosova nė takimet rajonale


http://www.knninfo.com/repository/images/29JE_pol.BE_publikon_dokumentin_se_si_shenohet_Kos ova_ne_takimet_rajonale.jpg


Bruksel, 29.02.2012 08:37

Pas Marrėveshjes midis Prishtinės dhe Beogradit pėr pėrfaqėsimin e Kosovės, ėshtė publikuar edhe dokumenti i parė ku shėnohet Kosova sipas mbishkrimit.Kėshilli i Ministrave tė BE-sė ėshtė institucioni i parė qė ka pėrdorur mbishkrimin pėr Kosovėn, referencė me tė cilėn kanė rėnė dakort Prishtina dhe Beogradi.

Emėrtimi i Kosovės me mbishkrim i ėshtė referuar njė dokumenti tė ditės sė martė ku i konfirmohet vendit studimi i fizibilitetit dhe hapja rrugėn pėr MSA-nė.

Nė mes tė tjerash nė kėtė dokument, brenda tekstit thuhet qė Kėshilli nuk paragjykon statusin e ardhshėm tė Kosovės, ndėrsa Kėshilli dhe Komisioni shprehin zotimin pėr fillimin e studimit tė fizibilitetit.

Neferta
03-03-12, 20:13
Kuvendi i Punės i LDK-sė miratoi Programin politik dhe Statutin e partisė


Prishtinė 3 mars 2012 – Lidhja Demokratike e Kosovės, pas njė debati substancial, qė ka kaurorėzuar debatet nė terren tė mbajtura gjatė njė viti, si dhe vendimet e Kėshillit tė Pėrgjithėm, sot, mė 3 mars 2012, nė Kuvendin e Punės miratoi Programin Politik, si dhe Statusin e ri tė partisė. Qė tė dy kėto dokumente themelore u miratuan me votė absolute, pas asnjė votė kundėr dhe pa asnjė abstenim.
Po ashtu, LDK-ja zgjodhi Kėshillin statutar, pa asnjė votė kundėr dhe me vetėm njė abstenim.
Kuvendi i LDK-sė bėri ndryshimet nė Kėshillin e Pėrgjithshėm, nė pėrputhje me Programin politik dhe Statutin. Kėshilli u miratua me pesė vota kundėr dhe katėr abstenime.
Kuvendi i Punės i LDK-sė (Konventa) mbylli punimet e veta. /KI/

Zero Cool
05-03-12, 14:45
BE-ja heq Kosovėn nga harta e pėrbashkėt me Serbinė


http://www.knninfo.com/repository/images/05-A-Pol=BE.jpg


Bruksel, 05.03.2012 11:43

Bashkimi Evropian nė faqen zyrtare tė internetit tashmė ka hequr Kosovėn nga harta e pėrbashkėt me Serbinė, informon agjencia e lajmeve INA.

Nė ėeb portalin ėėė.europa.eu, ku janė tė pėrshkruara karakteristikat e ēdo shteti nė kontinetin evropian, Kosova mė nuk figuron nė hartėn e pėrbashkėt me Serbinė, qė ishte deri para njė periudhe. Serbia ėshtė e pėrshkruar vetėm si shtet i mėvetėsishėm, mirėpo nga ana tjetėr, BE akoma nuk ka hapur linkun e posaēėm pėr Republikėn e Kosovės.

Ky ndryshim ėshtė bėrė sė fundi, mėson agjencia e lajmeve INA, pas marrėveshjes sė arritur midis Prishtinės dhe Beogradit, me anė tė sė cilės Kosova do tė pėrfaqėsohet me fusnotė dhe e mėvetėsishme nė forumet rajonale dhe tė njohura nga BE.

Zero Cool
05-03-12, 14:50
Serbia nuk e respekton marrėveshjen pėr lėvizje tė lirė


Gjilan, 05.03.2012 13:36

Policia serbe nuk e ka lejuar delegacionin e AKB-sė qė tė shkojė nė Preshevė, raporton KTV-ja. Delegacioni i AKB-sė sė bashku me biznesmenė dhe pėrfaqėsues tė disa mediave, ishin nisur pėr nė Preshevė, ku do tė mbahet java e bizneseve e nė tė cilėn do tė merrnin pjesė edhe disa nga vendet e regjionit.

Edhe pse tek pika kufitare Dheu i Bardhė kishte ardhur automjeti i dėrguar nga komuna e Preshevės, pėr tė marrė delegacionin, kjo nuk u lejua nga policia. Nė momentin qė Policėt serbė e kanė kuptuar se delegacioni po shkon nė mėnyrė institucionale pėr t’u pėrfaqėsuar nė Preshevė, ata kanė dhėnė urdhėr qė delegacioni tė kthehen mbrapa. Delegacioni nuk u ndal me kaq. Ata tentuan edhe pėr tė dytėn herė edhe me automjetet private, por prapė nuk i ėshtė lejuar kalimi.

“Marrėveshja pėr lėvizje tė lirė, e arritura me 26 dhjetor tė vitit tė kaluar, nė praktikė ėshtė dėshmuar edhe njė herė se nuk po respektohet nga pala serbe”, ka thėnė kryetari i AKB-sė, Agim Shahini.

Ministri Hoxhaj gjatė gjithė kohės ka qenė nė kontakt me kryetarin e AKB-sė, Agim Shahinin. Ndėrkohė, delegacioni i AKB-sė ka marrė njė urdhėr nga Brukseli qė tė tentojnė pėrsėri tė kalojė kufirin, porse a do tė lejohen tė kalojnė a po jo, kjo mbetėt tė shihet.


Delegacioni nga Kosova hyn nė Preshevė pas ndėrhyrjes sė BE-sė


Preshevė, 05.03.2012 14:32

Ėshtė dashur intervenimi nga Brukseli pėr tė bindur Serbinė qė tė lejojė njė delegacion tė AKB-sė sė bashku me biznesmenė dhe me pėrfaqėsues tė disa mediave nga Kosova, qė tė shkojnė nė Preshevė, ku do tė mbahet java e bizneseve, e nė tė cilėn marrin pjesė edhe disa nga vendet e rajonit, njofton nga pikėkalimi kufitar, Dheu i Bardhė.

Madje komisionerja pėr Punė tė Jashtme dhe Siguri e BE-sė, Catherine Ashton ka zhvilluar njė bisedė telefonike me presidentin serb, Boris Tadiq, e mė pas i ka telefonuar edhe kryetarit tė AKB-sė, Agim Shahini, me ē’rast i ka treguar se ata do tė lejohen tė kalojnė kufirin.

Delegacioni i AKB-sė nė mėngjes nuk ishte lejuar tė kalonte kufirin me Serbinė.

Zero Cool
07-03-12, 14:50
Dejanoviq: Zgjedhjet lokale tė Serbisė – edhe nė Kosovė


Beograd, 06.03.2012 21:47
Kryetarja e Kuvendit tė Serbisė, Sllavica Gjukiq Dejanoviq, ka deklaruar sot se zgjedhjet lokale do tė mbahen nė tė gjitha mjediset ku kėshilltarėve u ka kaluar mandati katėrvjeēar, pavarėsisht se a janė ato nė jug apo veri tė Kosovės.

“Zgjedhjet lokale do tė mbahen nė tė gjitha mjediset ku kėshilltarėve u ka kaluar mandati katėrvjeēar dhe nuk do tė bėhet kurrfarė dallimi ndėrmjet komunave nė jug dhe veri” tė Kosovės, thuhet nė kumtesėn nga kabineti i saj, pas takimit me disa politikanė serbė nga pjesa veriore e Kosovės, raporton agjencia Beta.

Qeveria e Kosovės dhe komuniteti ndėrkombėtar zgjedhjet e Serbisė nė Kosovė i konsiderojnė jolegjitime dhe ato cilėsohen si struktura paralele.

Zyrtarė tė lartė tė Kosovės dhe liderė perėndimorė kanė kėrkuar tėrheqjen e kėtyre strukturave


Serbia s’do t’i mbajė zgjedhjet nė Kosovė


Beograd, 07.03.2012 08:34

Qeveria e Serbisė nuk e ka ndėrmend qė zgjedhjet parlamentare t’i organizojė edhe nė Kosovė, ashtu siē ka bėrė prej shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės. Kėshtu kanė bėrė tė ditur burime tė “Zėrit” tė afėrta me ekzekutivin serb.Sipas kėtyre burimeve, ky vendim i Qeverisė sė Serbisė ka ardhur pėr shkak tė integrimit tė vendit drejt strukturave tė BE-sė. “Nuk ėshtė koha e as momenti qė Serbia tė prishė punėt me BE-nė. Andaj, Qeveria e Serbisė ėshtė pajtuar qė tė mos mbahen zgjedhjet nė veri tė Kosovės, dhe ky vendim shumė shpejt do tė bėhet publik”, tha pėr “Zėri” ky burim.

Bashkimi Evropian, sipas kėtij burimi, ia ka bėrė tė qartė Beogradit se mund tė humbė shumė nė integrim, nė rast se kėmbėngul dhe mban zgjedhjet nė veri tė Kosovės. “Nė ditėt nė vazhdim pritet njė mbledhje e Qeverisė Serbisė, ku edhe zyrtarisht do tė jepet pėrgjigjja pėr mbajtjen e zgjedhjeve nė veri. Ky vendim pritet tė jetė negativ, pasi qė nuk ia vlen qė integrimi i Serbisė tė lėkundet pėr shkak zgjedhjeve nė veri”, tha ky burim.

Ndėrkohė tė ashtuquajturit kryetarė tė komunave tė veriut tė Kosovės vazhdojnė tė bėjnė presion mbi Qeverinė e Serbisė, qė zgjedhjet parlamentare t’i organizojė edhe nė veri tė vendit.
Mirėpo, njė zyrtar i lartė i Qeverisė sė Serbisė nė kushte anonimiteti i ka thėnė “Zėrit” se me gjasė Beogradi zyrtar nuk do t’i organizojė zgjedhjet nė veri tė Kosovės, pavarėsisht presionit qė do tė bėjnė pėrfaqėsuesit politikė tė komunave nė veri.

Ndėrkohė bėhet e ditur se pikėrisht pėr kėtė ēėshtje katėr kryetarėt ilegalė tė komunave, Mitrovicė, Leposaviq, Zubin-Potok e Zveēan kanė udhėtuar tė martėn (dje) pėr Beograd pėr tė kėrkuar mbajtjen e zgjedhjeve nga udhėheqėsit atje.
Kėtė udhėtim tė tyre e ka konfirmuar i ashtuquajturi sekretar shtetėror pėr Kosovėn nė Qeverinė e Serbisė, Oliver Ivanoviq, sipas tė cilit katėr kryetarėt e komunave kanė kėrkuar nga Serbia qė tė mbahen zgjedhjet edhe nė veri.

“Vendimi se a do tė mbahen zgjedhjet nė veri apo jo, do tė merret shumė shpejt dhe do tė bėhet publik. Ajo qė mund tė them ėshtė se Beogradi do tė bazohet nė Kushtetutėn e saj, dhe nė Rezolutėn 12 44”, tha Ivanoviq.

Sipas Ivanoviqit, bėhet fjalė pėr mbajtjen e zgjedhjeve vetėm nė 2 komuna, nė atė tė Zveēanit dhe Zubin-Potokut, pasi qė sipas tij, kryetari i Mitrovicės dhe Leposaviqit kanė mandat deri nė vitin 2014.

Nga ana tjetėr, mediet serbe raportojnė se kryetarėt ilegalė tė katėr komunave serbe nė veri, janė takuar tė martėn me kryetaren e Kuvendit tė Serbisė, Slavica Gjukiq Dejanoviq, nga e cila kanė kėrkuar qė tė shpallė dhe sigurojė mbajtjen e zgjedhjeve lokale nė tėrė Kosovėn.

Pėrfaqėsuesi i Zveēanit, Dobrosav Dobiq, ėshtė cituar tė ketė thėnė pėr mediet serbe, se nė rast se Serbia nuk mban zgjedhjet nė veri, njė veprim i tillė nėnkupton heqje dorė nga Kosova dhe njohja e Kosovės si shtet i pavarur.

Hajra
11-03-12, 22:51
Zbulohet biografia e parė zyrtare e Enver Hoxhės nė ‘46: S’ka diplomė universitare
Argumente Dielė, Mars 11th, 2012
Ekskluzive/ Zbulohet dokumenti i panjohur i vitit 1946.
Hoxha nė daljen e parė publike: Ne tė rinjtė nuk kemi pėr ideal kolltukun, por Atdheun, bashkimin e kombit(!)
Rikthimi nė Liceun e Korēės si profesor pa diplomė universitare.
Jetėshkrimi i vitit ‘46 s’ka tė dhėna pėr vitet ‘27-‘36.
Pakkush e dinte nė vitet e diktaturės se Enver Hoxha nuk kishte shkollė tė lartė, veē disa bashkėkohėsve dhe shokėve tė tij tė rinisė. Mėnyra si diktatori dhe industria e tij propagandistike operonin nė publik, kishin krijuar perceptimin se veē diplomės universitare, Enveri kishte disa kualifikime akademike.
Pėrkundėr kėtij realiteti virtual, nė biografinė e parė zyrtare tė Hoxhės si sekretar i Parė i KQ tė Partisė, botuar nė vitin 1946, bėhet me dije se ai “ka kryer vetėm vitin e parė tė studimeve nė Universitetin e Monpeliesė nė Francė, dega e Shkencave Natyrale, seksioni i botanikės”. Nė asnjė rresht tjetėr nuk pėrmendet diplomimi nė Francė, por as ndonjė shkollė tjetėr. Mė shumė se kaq, biografia e parė e Enverit zbulon edhe njė anė tė errėt tė shkollimit tė tij, si produktet i privilegjeve dhe penaliteteve tė regjimit tė Zogut. Me pėrkujdesjen e kėtij tė fundit lidhet arsimi nė Liceun e Korēės (pas pėrfundimit tė gjysmė Liceut tė Gjirokastrės) dhe regjistrimi nė Universitetin e Monpeliesė. Sakaq, po me ndėrhyrjen e Zogut, konfirmohet ndėrprerja e bursės nė Francė(!). Nė tė dyja rastet, “Biografia…” nuk shpreh gjė rreth meritave dhe arsyeve me tė cilat lidhej pėrftimi dhe ndėrprerja e bursės nga autoritetet shtetėrore tė kohės. Gjithsesi, aty pėr herė tė parė konfirmohet zyrtarisht qė Hoxha nuk kishte diplomė universitare. Po misteret e raporteve tė Hoxhės me regjimin e Zogut nuk mbarojnė kėtu. Pavarėsisht mėnyrės si artikulohen ato nga biografishkruesit besnikė, paradokset nuk mund tė mbulohen deri nė fund. Mjafton tė kujtojmė pėrshkrimin e dokumentit tė KQ pėr pjesėn e jetėshkrimit tė diktatorit pas ndėrprerjes “sė dhunshme” tė bursės nė Monpelie. Ēuditėrisht, ai, studenti i penalizuar qė nė vitin e parė tė universitetit nga regjimi, emėrohet prej tij konsull i Shqipėrisė nė Bruksel. Pas njė ndėshkimi tjetėr aty, rikthehet nė atdhe dhe po me kujdesjen e regjimit fillon punė profesor nė Liceun e Korēės, ndėrkohė qė nuk kishte kryer arsimin e lartė (!).
* * *
Enver Hoxha rrjedh nga njė familje e mesme intelektualėsh. Gjyshėrit e tij qė kishin marrė mėsimet nė shkollė turke, kanė qenė kadilerė dhe kanė ushtruar vazhdimisht funksionin e gjykatėsit tė paqit nė Shqipėri, nė Maqedoni dhe nėpėr territore tė ndryshme tė Perandorisė Otomane. Si pasuri tė trashėguar nga tė parėt e saj, familja e Enverit kishte vetėm 4 hektarė tokė nė fushėn e Dropullit dhe shtėpinė e banimit nė Gjirokastėr. Shtėpia u dogj mė 1913, kur imperialistėt e megalidesė nė Athinė okupuan Shqipėrinė e Jugut dhe Gjirokastrėn. Qė para sa t’i digjej shtėpia, familja e Enverit ishte nė varfėri. I ati dhe vėllai i tij, tė shtrėnguar ekonomikisht, marrin rrugėn e mėrgimit. Shkojnė nė Amerikė pėr tė gjetur punė, por atje nuk qėndrojnė dot mė shumė se njė vit, nga shkaku se vėllai qė kish filluar punėn nė fabrikėn e hekurit tė Detroitit u bė tuberkuloz dhe u detyrua tė kthehet bashkė me t’atin nė Shqipėri. Situata kėtu ishte akoma mė e vėshtirė. Shtėpia u qe djegur, i vėllai duhej kuruar, t’ardhura nuk kishin. Nė kėto kondita jetese e kaloi vegjėlinė e tij Enver Hoxha. Pas okupacionit grek tė Gjirokastrės, erdhi okupacioni italian qė filloi nė Vlorė mė 1914 dhe pastaj u shtri gjer nė kufijtė t’ona me Greqinė. Enveri kishte filluar atėherė mėsimet e para nė shkollėn fillore tė Gjirokastrės. Sidoqė gjendja e varfėr e familjes nuk lejonte, prindėrit bėnė tė gjitha sakrificat qė tė mos e lėnė pa shkollė. Nga shkolla fillore Enveri qė doli me nota tė mira, u fut nė shkollėn e qytetit tė Gjirokastrės, e cila mė vonė u transformua nė gjysmėlice francez. Mbaroi atė me sukses, por, gjendja e vėshtirė ekonomike qėndronte si barrierė e pakapėrcyeshme pėr tė vazhduar mėsimet. Suksesi nė gjysmėliceun e Gjirokastrės u bė shkak t’i jepet njė bursė nė Liceun e Korēės. N’atė kohė, shumica e profesorėve tė liceut ishin francezė me tendenca demokratike liberale, kishte nė mes tyre dhe me idera mė t’avancuara. Nė lice, prirjet e Enverit ishin pėr histori dhe literaturė. Ai studioi mirė literaturėn frėnge tė shekullit tė XIX dhe sidomos historinė e Revolucionit Francez. Enveri merrte pjesė n’organizimin e grevave me karakter tė brendshme kundėr disiplinės dhe rregullave despotike tė Ministrisė sė Arsimit. Nė njė rebelim tė konviktorėve tė liceut kundėr kusarive qė bėheshin nė kurriz tė nxėnėsve, u desh ndėrhyrja e xhandarmėrisė zogiste tė shtypesh. Enveri me disa shokė u arrestuan dhe u burgosėn pėr disa ditė, u pėrjashtuan gjithėashtu nga shkolla pėr njė javė rresht.
Ishte koha kur nė Shqipėri nuk kishte akoma shenja tė njė lėvizjeje tė organizuar. Lėvizja e Vlorės kishte dėshtuar. Qeverisja e Zogut, qė kishte ardhur nė fuqi me ndihmėn e imperializmit tė huaj nė dhjetor 1924, kishte ushtruar qė nė fillim njė terror tė fortė kundėr grupeve dhe organizatave me tendenca demokratike. Kjo situatė solli njė demoralizim n‘elementin e lėkundshėm demokrat qė s’ kish kockė tė rezistonte.
Enveri e mbaroi Liceun e Korēės nė 1930 dhe duke pasur pėrkrahjen e profesorėve iu dha bursė pėr tė ndjekur mėsimet e larta nė Montpelier tė Francės. U regjistrua nė degėn e shkencave natyrore – seksioni i botanikės – ku bėri vetėm njė vit. Gjatė qėndrimit tė tij nė Montpellie ay pati rastin t’i kushtojė njė kohė tė veēantė edhe zhvillimit tė horizontit tė tij letrar. Regjimi i Zogut i preu bursėn dhe ay detyrohet tė shkojė nė Paris pėr tė gjetur punė. Nė zyrat e Humanite-sė u njoh me kryeredaktorin e organit te Partisė Komuniste frėnge, Poul Vaillan Coutourier, tė cilit i kėrkoi tė shkruante nė gazetė mbi gjendjen nė Shqipėri. Vaillant-i pranoi dhe i botoi disa gjėra. Nė Paris Enveri nuk gjeti punė, por u dėrgua sekretar i Konsullatės Shqiptare nė Bruksel. S’andejmi vazhdoi t’i dėrgojė artikuj pėr nė gazetė mikut tė tij Vaillant Coutourier. Artikujt kishin tė bėnin me situatėn e rėndė nė Shqipėri. Spiunėt e Zogut e zbuluan dhe raportuan aktivitetin e Enverit dhe pėr kėtė shkak ay pushohet nga puna dhe detyrohet tė kthehet nė Shqipėri.
Por, nė Shqipėri situata kishte ndryshuar mjaft. Diktatura e Zogut rėndonte mė egėr mbi masat e gjėra dhe patriotėt e intelektualėt me tendenca demokratike. Nė vitin 1936, Enver Hoxha duke folur mbi varrin e patriot Bojo Topulli hedh parullėn e bashkimit. Ay thotė nė mes tė tjerave: “Ju bėtė aq sa duhet, por djalėria qė po mėkėmbet u zotohet se nuk do t’i mungojė as vullneti dhe as kurajoja, kur ka pėr t’ardhur puna, qė tė pėrgatiti njė Shqipėri mė tė mirė. Ne tė rinjtė nuk do tė kemi pėr ideal kolltukun, por mbarėvajtjen e atdheut, bashkimin e kombit” Regjimi i Zogut, atyre qė nuk ishin me tė pėrpiqej t’i demoralizonte tue mos u dhėnė punė. Iu desh kėshtu Enverit tė sillej shumė kohė pa punė, deri sa mė nė fund u emėrua profesor nė liceun e Tiranės. Aty e lanė katėr muaj dhe pastaj e transferuan nė Korēė, profesor tė liceut. Aty tanimė elementi progresist ishte i rrallė dhe persekutohej vazhdimisht. Profesorėt francezė nuk ishin mė ata tė parėt, por reaksionarė, monarkista, fashista, dishepuj tė Charles Mauras. Por, nxėnėsit kishin bėrė hapa pėrpara, pse rezistenca kundėr politikės pro-fashiste tė Zogut kishte filluar. Punėtorėt e Korēės po organizoheshin dhe influenca e tyre ndihej kudo. Nė Shqipėri kishte kohė qė kish ardhur nga Europa, ku qėndronte i arratisur, komunisti Ali Kelmendi, organizator i ēeliktė qė vdiq mė vonė tuberkuloz nga vuajtjet nėpėr burgjet e Zogut. Me Ali Kelmendin Enveri ishte parė vetėm njė herė. Ishte parė nė Gjirokastėr nė kohėn e vakancave, kur ay ishte kthyer nga Franca. Ishin ditėt e fundit qė Aliu do tė jetonte nė Shqipėri, pse pas njė kohe tė gjatė internimi kishte marrė urdhėr-ekspulsimi jashtė Shqipėrisė nga organet e Zogut. Punėn mė tė madhe Aliu e bėri nė Korēė, pse ay gjeti punėtor tė vendosur si Koēi Xoxen, Sotir Vullkanin, Pandi Kriston, Pilo Peristerin etj. Ay luftoi dhe demaskoi arko-marksistin, Niko Xoxin. Punėtorėt Korēarė kishin kaluar nga shumė etapa organizimi, grevat e tyre kishin sjellė ndėrhyrjen brutale tė xhandarėve tė Zogut, arrestimet e ndjekjet e elementit pėrparimtar bėheshin me seri. Nxėnėsit e Liceut ishin krahas me punėtorėt e Korēės nė greva dhe demonstrata. Ata dėgjonin me dėshirė mėsimet e profesorit tė ri pėr shekullin e ndritur qė pregatiti Revolucionin e Francės dhe kėngėn e tij pėr “Zjarrin” e Barbusse-it dhe Romain Rolland.Ishte koha kur duhej tė pėrdornin format legale pėr organizmin e rezistencės kundra fashizmit. Nė kėtė drejtim, komunistėt e Korēės kishin arritur rezultate tė shkėlqyeshme. Me gjithė masat e regjimit pėr tė shtypur lėvizjen, puna vazhdon pa ndėrprerje. Nė Korēė punėtorėt komunistė gjakosin agjentėt e fashizmit dhe hedhin zėrin e alarmit. Por, pengesat pėr realizimin e kėtij fronti ishin tė mėdha. Pengesa kryesore ishte se nuk kishte njė parti komuniste t’organizuar qė tė mund tė kanalizonte pėrpjekjet e pėrbashkėta,tė bashkonte forcat e shėndosha, t’organizonte kėto dhe tė drejtonte rezistencėn. Kishte vetėm grupe komuniste tė izoluara dhe tė pėrēara. Pikėpamjet e tyre nuk ishin tė qarta. Pėrpjekjet e grupit komunist tė Korēės, u pėrqendruan pikėsėpari pėr arritjen e njė bashkimi nė njė parti tė vetme. Nė krye tė kėtyre pėrpjekjeve ishte dhe profesori i liceut tė Korēės, Enver Hoxha.

Hajra
11-03-12, 22:51
Nė janar tė 1939, qeveria e Zogut qė kishte rėnė erė tė njė lėvizje t’organizuar, arreston dhe hedh nė gjyq njė numėr tė math komunistash. Nė mes tė tyre arrestuan dhe shumė veta nga grupi i Korēės. Enveri u kallėzua nga profesorėt reaksionarė tė liceut si njė pjesėtar i kėsaj organizate subversive, por qėndrimi heroik i shokėve komunistė t’arrestuar qė nuk treguan asnjė emėr, detyroi Ministrinė e Mbrėndshme tė liminonte arrestimet.
Ngjarjet e ditėve tė para tė prillit 1939 e gjejnė Enverin nė Korēė, gjithnjė nė krye tė pėrpjekjeve pėr organizmin e njė fronti tė pėrbashkėt anti-fashist. Mė 4 prill Korēa jep senjolin e kryengritjes. Nėn udhėzimet e qendrės sė grupit komunist tė Korēės, organizohen njėra pas tjetrės demonstrata tė mėdha qė kishin pėr qėllim t’armatosnin popullin dhe tė formonin ēetat e para pėr tė luftuar italianėt. Nė Bashkinė e Korēės provokohet mbledhja pėr krijimin e njė komiteti “De salut publique”, nė mes tė delegatėve punėtorė ishte dhe Enver Hoxha. Por, formimi i kėtij komiteti u sabotua nga borgjezia reaksionare e frymėzuar nga trockisti Zoi Fundo. Tash shtrohej detyra qė populli tė rrokte armėt dhe tė hidhej nė njė luftė tė paprerė kundėr okupatorit. Punėtorėt e Korēės ishin gati nė shėnjėn e parė t’alarmit. Tė rinjtė e qytetit, me nxėnėsit e liceut nė krye, ndiznin nė masat e gjėra tė popullit urrejtjen dhe shpirtin e luftės kundėr zaptonjėsit dhe agjentėve tė tij. Grevat, protestat, vazhdonin me qėllim qė tė pengonin okupatorin. Tė gjitha kėto kishin njė burim: grupin komunist tė Korēės. Ishte e pamundur kėshtu qė puna e tij tė mos binte nė sytė e armikut.
Enveri s’mund tė qėndronte mė nė Korēė. Me urdhrin e qendrės sė grupit tė Korēės ay transferoi aktivitetin e tij nė Tiranė. Kjo ishte e nevojshme jo vetėm pėr tė fshehur gjurmėt. Nė Tiranė, pas shumė kohe pa punė, ay gjeti sa pėr sy e pėr faqe njė dyqan, dyqanin me emrin “Flora” nė Rrugėn e Dibrės, i cili u bė shumė shpejt qendra e pjekjeve tė vazhduara me shokėt qė drejtonin dhe organizonin lėvizjen. Tentativat ishin tė sqaroheshin mirė grupet e ndryshme nė Shqipėri, tė hidheshin poshtė pikėpamjet e gabuara, tė braktisnin grindjet midis tyre, dhe tė bashkoheshin nė njė parti tė vetme, konditė pėr organizimin e luftės. Duhesh luftuar ashpėrisht trockisti Aristidh Qėndro dhe arkeo-marksisti Niko Xoxa, tė cilėt bėnin ēmos qė grupet e ndryshme tė vazhdonin luftėn me njėri- tjetrin. Duheshin pėrpjekje, tratativa pėr arritjen e kėtij bashkimi, pėr tė cilin Enver Hoxha kishte vėnė gjithė pėrpjekjet e tij. Nė kėtė drejtim, komunistat e grupit tė Korēės ishin pro aksioneve direkte kundėr invazorit: “trakte, demonstrata, sabotazhe, atentate etj.” Nė sabotazhet me kėtė vijė hidhet nė Tiranė trakti i parė qė nė muajt e parė tė vitit 1941, ku thirrej populli tė ngrihesh nė luftė. Traktatin e shkroi vetė Enveri, e shtypi vetė dhe ay vetė mori pjesė nė shpėrndarjen e tij. Kjo fletė mbante si firmė P.K.SH. Ky trakt u ndoq prej njė trakti tjetėr i shtypur nė shtypshkronjė fshehurazi prej komunistit Mihal Duri. Trakte tė kėtij lloji u hodhėn dhe nga grupe tė tjera komuniste, po me firma P.K.SH, por pėrmbajtja dhe qėllimi ishte njėsoj me tė parat. Ēdo grup pėrpiqej tė dilte si Parti Komuniste. Bashkimi nuk ishte arritur, por rezistenca vazhdonte. Gjer atėherė ishin bėrė mjaft demonstrata antifashiste, greva dhe kabotazhe. Shumė punėtorė ishin dezertuar nga kantieret dhe fabrikat ku punonin pėr hesap tė okupatorit, shumė tė tjerė ishin hedhur nė gjyq si sabotatorė. Tė rinjtė qė thirreshin nėn armė nuk paraqiteshin dhe okupatori detyrohesh tė merrte masa duke internuar familjet e tyre. Greva tė organizuara u bėnė nė shkollat e Vlorės e tė Shkodrės pėr tė kundėrshtuar disiplinėn dhe rregullat fashiste. Njė situatė akoma mė e vėshtirė pėr armikun u krijua sidomos gjatė luftės italo-greke, ku i tėrė populli u ngre kundra me rezistencė pasive ose me sabotazhe dhe shumė herė duke rrėmbyer dhe armėt pėr t’u bashkuar me ushtrinė greke. Komunistat Vasil Shanto, Qemal Stafa dhe Xhevdet Doda natėn e dytė pas deklarimit tė luftės sė Italisė kundra Greqisė kanė shkrojtur nė muret e qytetit tė Tiranės: “Poshtė Fashizmi, Poshtė lufta italo-greke, tė rrokim armėt!” Okupatori u shtrėngua tė shpėrngulė popullata tė tėra nga Shqipėria e Jugės, tė bėjė arrestime nė masė.
vijon nesėr…
Tė vėrtetat e pohuara nė ‘46-n, qė s’u thanė mė kurrė
Enver Hoxha nuk ka qenė ai qė na ėshtė shfaqur: Engjėlli i Baba Cenit, liceisti shembullor i Korēės, studenti dinjitoz i Montpeliesė, konsulli atdhetar i Brukselit, themeluesi i Partisė Komuniste, antizogisti i palėkundur, armiku i shovinizmit serb, miku i njerėzve tė thjeshtė etj. Tė parat qė kanė shprehur rezerva pėr tė vėrtetat e kėtij profili kanė qenė mediat perėndimore, tė cilat qysh me ardhjen nė pushtet, kanė ndriēuar aspekte tė dyzuara tė personalitetit tė tij. Mandej kanė vijuar nė kėtė linjė kundėrshtarėt e Enverit, sidomos nė vitet e demokracisė. Pėr herė tė parė, gazeta “Panorama” zbulon njė dokument zyrtar ku jo vetėm retushohen, por edhe mohohen mjaft nga meritat e diktatorit, tė artikuluara prej vitesh. Libri “Enver Hoxha, biografia”, botim i vitit 1946, ėshtė njė sprovė e KQ tė Partisė pėr tė bėrė publik jetėshkrimin e njeriut qė zuri kreun e vendit pas luftės. (Deri nė atė kohė Enver Hoxha punonte nė ilegalitet dhe njihej vetėm nga njė rreth i ngushtė njerėzish). “Biografia…”, pavarėsisht pėrkujdesjes sė autorėve dhe pėrzgjedhjes sė teknikės, qėndroi nė qarkullim vetėm pak muaj. Vetė rrjedha e ngjarjeve, pozicioni i ri i protagonistit dhe sundimi i gjithėpushtetshėm i diktatorit, pėrcaktuan fatin e librit si literatura e ndaluar. Pas kėsaj nuk u fol kurrė pėr tė, ca mė shumė pėr pėrmbajtjen. Ca tė vėrteta e gjysmė tė vėrteta tė pohuara aty, si ato pėr shkollimin nė Francė, pėr rolin nė mbledhjen e 8 nėntorit, pėr lidhjen me jugosllavėt, pėr likuidimin e kundėrshtarėve politikė, pėr miqėsitė e viteve tė luftės, u fashitėn si me magji, pėr t’ua lėnė vendin ca artikulimeve tė tjera, katėrcipėrisht tė kundėrta me to. I pari qė vuri dorė nė revizionimin e tyre ishte vetė Enveri, i cili nė korpusin e librave me kujtime (plot 13 tė tillė) serviri njė biografi ndryshe nga ajo e vitit ‘46. Duke filluar nga sot, “Panorama” do tė botojė tekstin e biografisė sė parė tė Enverit dhe lexuesi do tė ketė rastin tė konstatojė morinė e pasaktėsive dhe mėnyrėn e manipulimit tė jetėshkrimit tė diktatorit.

Arb
13-03-12, 16:32
“Haaretz”: Izraeli duhet ta njoh Kosovėn

http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0313151730804_m.gif

Nė njė shkrim tė botuar sot, gazeta izraelite “Haaretz” shkruan se tė gjitha argumentet e mundshme tė Izraelit pėr mosnjohje tė Kosovės janė shterur dhe janė treguar tė pabaza. Njėra prej tyre ėshtė edhe synimin i palestinezėve pėr ta bėrė Jerusalemin kryeqytetit tė Palestinės, por “Haartez” shkruan se shqiptarėt nuk e duan kryeqytet Beogradin dhe pėrbėjnė 90 pėr qind tė popullsisė sė Kosovės, gjė qė nuk ėshtė rasti me palestinezėt nė Jerusalem.

Gazeta kujton se Kosova ėshtė njė shtet shumė pro-amerikan, aleatit tradicional tė Tel – Avivit dhe se Islami i vet ėshtė i moderuar dhe i tillė pritet tė mbetet. Duke folur pėr miqėsinė qė Tadic thotė se e ka me Izraelin, “Haartez” kujton se Serbia votoi pro anėtarėsimit tė Palestinės nė UNESCO.


“Izraeli duhet tė pėrkrahė evropianizimin e Serbisė, por edhe duhet tė mbetet besnik nė parimin e vetėvendosjes, mbi tė cilin parim edhe ėshtė themeluar. Nuk ka vend pėr lojė kėtu. Forma e vetme realiste kėtu ėshtė njė Serbi evropiane dhe njė Kosovė e pavarur”, pėrfundon “Haaretz”. /Telegrafi/

Neferta
15-03-12, 12:30
Lunaqek: Azem Syla te dorhiqet
Nė takimin ndėrparlamentar Kosova dhe Parlamenti Evropian nė Strazburg eurodeputetja, Ulrike Lunacek, e ka ngritur ēėshtjen e deputetit Azem Syla i cili po hetohet nga drejtėsia nė Zvicėr pėr abuzim me sistemin.

Ajo i bėri thirrje kryeparlamentarit Krasniqi qė t’i kėrkoj dorėheqje deputit Azem Syla pėr shkak tė imazhit tė Kosovės.

“Ne po punojmė shumė pėr tė pėrmirėsuar imazhin e Kosovės por mendoj se rasti i deputetit Azem Syla qė po hetohet nė Zvicėr nuk i kontribuon kėsaj ēėshtje, ky ėshtė rast i papranueshėm dhe ju zotėri kryetar duhet tė kėrkoni qė ai tė dorėhiqet”, ka thėnė Luncek.

Nė takimin ndėrparlamentar Kosova dhe Parlamenti Evropian ėshtė diskutuar pėr dialogun Kosovė-Serbi, si dhe pėr zhvillimin ekonomik tė Kosovės.

Arb
15-03-12, 23:25
Ta scarojme nje send.

Syla ka be ate qe i eshte keshilluar nga doktori Zvicran, "Je i semure keq, sherimin e gjen vetem nese ia msyn per Kosove, edhe vret Shqiptare."

Syla ka be ate qe i eshte keshilluar nga doktori. Doktoret gabojne. Edhe ata jane njerez.

Cfare cmendurie, e jo njerezie. PDK-ja del ne mbrojtje te nje nje njeriu kaq te lige e magjup si Syla, edhe nese Kosoves i zbehet edhe me shume imazhi ne bote."

Kjo lidhet dicka me moton e PDK-se, gjate fushates elektorale, "Se pari Kosova, per t'ia shkerdhy robt."

Urimet me te mira shkojne per anetaresine magjupe te PDK-se. U......

Neferta
16-03-12, 09:37
" KULTIVUESI I BANANEVE ALLA GJILANQE"

I pari i Komunės sė Gjilanit, Qemajl Mustafa, i ka dhėnė tender nė vlerė gjysmė milioni euro kompanisė sė bashkortakut tė tij dhe kompanisė qė i ka bėrė fushatėn elektorale.
Gjatė vitit 2011 Mustafa i ka dhėnė kėta tenderė Mustafė Shalės me tė cilin janė ortakė nė kompaninė “Fruta Viva”, derisa tenderi nė komunė ėshtė marrė pėrmes kompanisė “Compact Group”, nė vlerė 257 mijė euro.Kompania tjetėr “Viva Print”, e cila ishte e kontraktuar qė t’i bėnte fushatėn PDK-sė nė zgjedhjet lokale nė Gjilan, gjatė vitit 2011 ka marrė punė nga komuna nė vlerė 255 mijė euro.
Mustafa: Do t’i pėrkrah aktivistėt e PDK-sė
Kreu i Gjilanit, Qemajl Mustafa, ka mohuar tė ketė ndikuar direkt nė dhėnien e tenderėve pėr kėto kompani, duke thėnė se kompanitė nė fjalė kanė marrė punė bazuar nė ligj.
“Kompanitė nė fjalė, i kanė fituar punėt bazuar nė ligj dhe 100 pėr qind ndershėm. Ato kompani kanė bėrė punėt ndershėm skajshmėrisht”, ka thėnė Mustafa.
Ai e ka pėrsėritur qėndrimin e tij, pėr sa i pėrket pėrkrahjes sė aktivistėve tė PDK-sė. “E kam thėnė gjatė pesė fushatave zgjedhore dhe po e pėrsėris edhe tani, qė pėr kushte tė barabarta do t’u japim punė dhe punėsim me ligj aktivistėve tė mirė tė PDK-sė”, ka thėnė Mustafa, duke shtuar se kėta aktivistė u kanė mundėsuar qė kjo parti tė vijė nė pushtet

Neferta
16-03-12, 09:44
Gani Thaēi ėshtė emėruar kėtė javė nė detyrėn e Drejtorit Ekzekutiv tė Byrosė Kosovare tė Sigurimit (BKS), post qė paguhet rreth 4 mijė euro nė muaj.

Gani Thaēi, vėllai i Kryeministrit tė vendit Hashim Thaēi, kėtė javė ėshtė avancuar nė detyrė. Nga pozita e zėvendėsdrejtorit tė Shoqatės sė Kompanive tė Sigurimeve ka kaluar si Drejtor Ekzekutiv i Byrosė Kosovare tė Sigurimit (BKS).

Ky institucion mbikėqyret nga Banka Qendrore e Kosovės (BQK) dhe e pėrfaqėson Kosovėn nė byronė ndėrkombėtare tė kartonit tė gjelbėr. Ky mekanizėm mundėson kalimin e kufijve pa paguar sigurime kufitare shtesė.

Rrahim Pacolli, kryetar bordi i BKS-sė, ka thėnė tė enjten pėr Gazetėn Jeta nė Kosovė se “Gani Thaēi i plotėsonte mė sė shumti kriteret pėr kėtė pozitė”.

Bordi Drejtues i kėsaj byroje nė konkursin e hapur mė 29 shkurt e tė mbyllur mė 6 mars tė kėtij viti kishte vėnė si kriter qė drejtori tė ketė tri vite pėrvojė menaxheriale. Thaēi, sipas Pacollit, kishte 3 vjet e gjysmė si zv/drejtor nė Shoqatėn e Kompanive tė Sigurimeve.

Gjithsej ka pasur dymbėdhjetė kandidatė pėr kėtė pozitė.

“Ka pasur edhe kandidatė qė kanė pasur mė shumė vite pėrvojė pune. Pėrvoja e tyre ishte jashtė kompanive tė sigurimeve”, ka thėnė Pacolli.

Nga tė gjithė kandidatėt, mė sė shumti pėrvojė menaxheriale kishte pasur Nuredin Krasniqi, ish-ushtrues detyre i Kryeshefit Ekzekutiv tė Postė-Telekomit tė Kosovės (PTK). Mė parė ai kishte punuar edhe si Drejtor Financiar nė PTK si dhe si administrator i Bankės Kreditore tė Prishtinės i emėruar nga BQK’ja pasi banka ishte nė falimentim e sipėr.

Krasniqi nuk i kishte pėlqyer komisionit pasi i kishte ndėrruar shpesh vendet e punės. I kontaktuar nga gazeta Krasniqi nuk ka dashur tė komentojė humbjen e tij nė garėn pėr drejtor tė Byrosė Kosovare tė Sigurimeve. As fituesi nė kėtė konkurs Gani Thaēi nuk ka dashur tė komentojė rreth detyrės sė re tė tij.

Kryetari i Bordit tė Byrosė, Pacolli, e ka pėrshkruar si pozitė me pėrgjegjėsi postin e Drejtorit Ekzekutiv tė BKS-sė. Paga nė kėtė vend pune, sipas tij, ėshtė afėr 4 mijė euro.

Rrahim Pacolli qė drejton kompaninė e sigurimeve Siguria pėr njė kohė ka drejtuar edhe subjektin politik Aleanca Kosova e Re (AKR) qė ėshtė nė koalicion me Partinė Demokratike tė Kosovės (PDK) qė udhėhiqet nga i vėllai i Drejtorit tė ri tė Byrosė Kosovare tė Sigurimeve.

“Nuk ka pasur asnjė intervenim nga jashtė. Nuk mė ka thėnė askush qė tė emėrojė kėtė apo atė. Gani Thaēi ka ardhur nė intervistė tek unė dhe i ka plotėsuar kriteret pėr kėtė pozitė”, ka thėnė Pacolli.

Byroja Kosovare e Sigurimit u themelua mė 1 gusht tė vitit 2011. Kompanitė e sigurimit qė operojnė nė Kosovė kishin nėnshkruan marrėveshjen pėr themelimin e saj.

“BQK-ja e konsideron kėtė si njė hap tepėr me rėndėsi nė procesin e aplikimit tė Republikės sė Kosovės pėr anėtarėsim nė Kėshillin e Byrove tė Kartonit tė Gjelbėr”, thuhet nė faqen zyrtare tė Bankės Qendrore tė Kosovės.

BQK-ja ėshtė autoritet mbikėqyrės i BKS-sė.“Qeveria e Republikės sė Kosovės i njeh kėtij institucioni statusin e Byrosė nacionale tė sigurimit me tė drejta tė pakufizuara nė cilėsi tė Byrosė pagesė dhe Byrosė trajtuese, qė garanton pėrmbushjen e tė gjitha detyrimeve nga sistemi i kartonit ndėrkombėtar tė sigurimit”, thuhet nė Ligjin pėr Sigurimin e Detyrueshėm nga Autopėrgjegjėsia pėrkatėsisht nė kapitullin ku flitet pėr Byronė Kosovare tė Sigurimeve.

Ky ligj ėshtė miratuar nė Kuvendin e Kosovės nė muajin qershor tė vitit 2011.

Byroja po ashtu ėshtė pėrfaqėsuese kombėtare nė Kėshillin e Byrove dhe ėshtė pėrgjegjėse pėr tė gjitha detyrimet qė rrjedhin nga anėtarėsimi nė sistemin e kartonit tė gjelbėr. Kjo organizatė kryen edhe funksionin e Fondit tė Kompensimit pėr pagesėn e dėmeve tė parashikuara me kėtė ligj.

Neferta
16-03-12, 09:45
Gazeta JnK
Aktakuza e prokurorisė sė EULEX-it kundėr Sami Lushtakut, Rexhep Hotit dhe katėr personave tjerė pėr fushatė kundėr Jeta Xharrės, drejtoreshė e BIRN-it, shtrohet tė premten pėr konfirmim nė gjykatėn komunale nė Prishtinė.
Gjykata Komunale nė Prishtinė, tė premten duke filluar nga ora 09:30, do tė mbajė seancė pėr konfirmim te aktakuzės ndaj Sami Lushtakut dhe pesė personave tjerė.

Sami Lushtaku, Rexhep Hoti, Arizona Dibra, Avni Azemi, Rizah Hajdari dhe Qani Mehmedi, do tė paraqiten para gjykatėsit tė EULEX-it Dean B. Pineles, pėr tu deklaruar nėse e ndiejnė vetėn fajtorė pėr veprat penale Shkelja e Statusit tė barabartė tė banorėve tė Kosovės, Kanosje dhe Shpifje, vepra kėto tė dėnueshme nė bazė tė Kodit Penal tė Kosovės.

Gjykata komunale iu ka dėrguar tė akuzuarave ftesat pėr tė marrė pjesė nė seancė.

Aktakuza e ngritur nga prokuroria e EULEX-it akuzon personat e lartcekur se nė periudhėn Maj- Qershor 2009 kishin nisur njė fushatė mediale kundėr Jeta Xharrės, drejtoreshė e Rrjetit Ballkanin pėr Gazetari Hulumtuese (BIRN), duke shkaktuar veprat e lartcekura.

E dėmtuar nė kėtė lėndė ėshtė Jeta Xharra. E tėra kishte ardhur pasi qė Xharra kishte udhėhequr njė nga edicionet e emisionit “Jeta ne Kosove” nė RTK, nė tė cilin kishte paraqitur keqmenaxhimin dhe kushtet e pafavorshme nė Skenderaj, ku Sami Lushtaku shėrbente si Kryetar i Komunės.

Fushata ndaj saj ishte zbatuar pėrmes botimit tė artikujve pėr 12 ditė me radhė nė gazetėn Infopress, ku nė bazė tė aktakuzės, ishin pėrhapur gėnjeshtra politike ndaj Jeta Xharrės me shprehjet si “Spiune e Serbisė, bombė profesionale, jetėshkurtėr etj”.

E dėmtuara Jeta Xharra ka thėnė se i vjen mirė qė pas tri vitesh, mė nė fund, janė ndėrmarrė hapa konkretė pėr t'i vėnė para drejtėsisė “ata qė pėr 12 ditė me radhė kanė bėrė fushatė tė hapur kundėr fjalės sė lirė, duke e keqpėrdorur saktėsisht lirinė e shprehjes”.

“Liria e shprehjes shkon me pėrgjegjėsi tė madhe, prandaj duke u bazuar nė legjislacionin qė rregullon mediat dhe duke u bazuar nė provat qė ka mbledhur prokuroria, unė pres qė nesėr tė konfirmohet aktakuza e ngritur dhe qė pėrgjegjėsit tė marrin dėnimin e merituar”.

“Kjo do tė ishte satisfaksion jo vetėm pėr mua por pėr tėrė komunitetin e gazetarėve tė cilėt janė tė interesuar tė mbrojnė gazetarinė profesionale”, ka thėnė Xharra.

Prokuroria e EULEX-it ka mbledhur provat e nevojshme duke konsideruar se personat e lartcekur kanė shkaktuar veprat e tilla dhe se duhet tė japin pėrgjegjėsi pėr atė qė kanė shkaktuar.

Fshatari
16-03-12, 10:34
Gazeta JnK
Aktakuza e prokurorisė sė EULEX-it kundėr Sami Lushtakut, Rexhep Hotit dhe katėr personave tjerė pėr fushatė kundėr Jeta Xharrės, drejtoreshė e BIRN-it, shtrohet tė premten pėr konfirmim nė gjykatėn komunale nė Prishtinė.
Gjykata Komunale nė Prishtinė, tė premten duke filluar nga ora 09:30, do tė mbajė seancė pėr konfirmim te aktakuzės ndaj Sami Lushtakut dhe pesė personave tjerė.

Sami Lushtaku, Rexhep Hoti, Arizona Dibra, Avni Azemi, Rizah Hajdari dhe Qani Mehmedi, do tė paraqiten para gjykatėsit tė EULEX-it Dean B. Pineles, pėr tu deklaruar nėse e ndiejnė vetėn fajtorė pėr veprat penale Shkelja e Statusit tė barabartė tė banorėve tė Kosovės, Kanosje dhe Shpifje, vepra kėto tė dėnueshme nė bazė tė Kodit Penal tė Kosovės.

Gjykata komunale iu ka dėrguar tė akuzuarave ftesat pėr tė marrė pjesė nė seancė.

Aktakuza e ngritur nga prokuroria e EULEX-it akuzon personat e lartcekur se nė periudhėn Maj- Qershor 2009 kishin nisur njė fushatė mediale kundėr Jeta Xharrės, drejtoreshė e Rrjetit Ballkanin pėr Gazetari Hulumtuese (BIRN), duke shkaktuar veprat e lartcekura.

E dėmtuar nė kėtė lėndė ėshtė Jeta Xharra. E tėra kishte ardhur pasi qė Xharra kishte udhėhequr njė nga edicionet e emisionit “Jeta ne Kosove” nė RTK, nė tė cilin kishte paraqitur keqmenaxhimin dhe kushtet e pafavorshme nė Skenderaj, ku Sami Lushtaku shėrbente si Kryetar i Komunės.

Fushata ndaj saj ishte zbatuar pėrmes botimit tė artikujve pėr 12 ditė me radhė nė gazetėn Infopress, ku nė bazė tė aktakuzės, ishin pėrhapur gėnjeshtra politike ndaj Jeta Xharrės me shprehjet si “Spiune e Serbisė, bombė profesionale, jetėshkurtėr etj”.

E dėmtuara Jeta Xharra ka thėnė se i vjen mirė qė pas tri vitesh, mė nė fund, janė ndėrmarrė hapa konkretė pėr t'i vėnė para drejtėsisė “ata qė pėr 12 ditė me radhė kanė bėrė fushatė tė hapur kundėr fjalės sė lirė, duke e keqpėrdorur saktėsisht lirinė e shprehjes”.

“Liria e shprehjes shkon me pėrgjegjėsi tė madhe, prandaj duke u bazuar nė legjislacionin qė rregullon mediat dhe duke u bazuar nė provat qė ka mbledhur prokuroria, unė pres qė nesėr tė konfirmohet aktakuza e ngritur dhe qė pėrgjegjėsit tė marrin dėnimin e merituar”.

“Kjo do tė ishte satisfaksion jo vetėm pėr mua por pėr tėrė komunitetin e gazetarėve tė cilėt janė tė interesuar tė mbrojnė gazetarinė profesionale”, ka thėnė Xharra.

Prokuroria e EULEX-it ka mbledhur provat e nevojshme duke konsideruar se personat e lartcekur kanė shkaktuar veprat e tilla dhe se duhet tė japin pėrgjegjėsi pėr atė qė kanė shkaktuar.
birn eshte filiale e tanjugut dhe udebes serbe. Personat qe veprojne ne kuader te kesaj agjensie jane udbash te perbetuar dhe njerez te rresikshem per shqiptaret.
Keshtu eshte kjo mesele e jo ndryshe.

Neferta
16-03-12, 11:22
Nese gjykata e verteton se eshte ashtu si thoni ju ok, Jeta duhet te gjykohet dhe te paditurve te ju paguhet demshperblimi.

Arb
16-03-12, 16:12
Interesant!

Po u akuzua magjupi Sami Lushtaku, automatikisht merr titullin punetor i tanjugut dhe udb-se.

Po tash o magjupet e levizjes popullore te shkinise, edhe pas 13 vitesh pas clirimit, nuk e beni dot pa tanjug e udb a?

Hajra
18-03-12, 11:05
http://www.zeri.info/fotografia.php?id=49498

Thaēi e do Mustafėn hisedar pėr veriun
18-03-2012 09:24 CET

Kryeministri Hashim Thaēi ka vendosur tė mos e marrė mbi vete pėrgjegjėsinė pėr ēfarėdo zgjidhjeje eventuale qė mund tė gjendet pėr veriun e vendit.

Burime tė Kohės Ditore kanė bėrė tė ditur se ai ėshtė duke insistuar qė nė ēdo adresim pėr veriun tė jetė e pėrfshirė me ēdo kusht edhe Lidhja Demokratike e Kosovės, si partia mė e madhe opozitare nė vend.

Njė nga zyrtarėt e lartė tė kėsaj partie ka deklaruar se Thaēi ka kohė qė ka filluar ta bartė “presionin ndėrkombėtar” mbi LDK-nė, nė mėnyrė qė edhe kjo parti tė bėhet hisedare nė ndonjė “kompromis” tė mundshėm pėr veriun.

Por, sipas tij, kryetari i LDK-sė, Isa Mustafa, ia ka bėrė tė qartė Thaēit se LDK-ja nuk do tė hyjė nė asnjė koncesion pėr shtetin.

Mustafa, sipas tij, kėtė e ka argumentuar me rastin e kundėrshtimit tė marrėveshjes pėr pėrfaqėsim tė vendit nė nisma rajonale me fusnotė qė pėr referencė ka Rezolutėn 1244, duke pranuar ta marrė edhe etiketėn “antiamerikan” dhe “antievropian”.

“Mustafa ka tėrhequr vėmendjen se LDK-ja mund ta tėrheqė edhe mbėshtetjen qė i ka dhėnė Rezolutės pėr pėrfundimin e mbikėqyrjes sė pavarėsisė, nė rast se gjatė pėrgatitjeve pėr ta pėrfunduar kėtė fazė, synohet tė hyhet nė ndonjė kompromis pėr veriun”, ka thėnė zyrtari i lartė i LDK-sė. /koha/

Hajra
18-03-12, 11:06
Larg nga liberalizimi!
Jeton Llapashtica | 17-03-2012 23:52 CET

Qytetarėt e Kosovės, tė paktėn gjatė kėtij viti, nuk do tė mund tė lėvizin pa viza, ashtu sikurse qė ishte premtuar nga qeveritarėt e vendit. Ngecjet e shumta nė fushėn e drejtėsisė, nė sundimin e ligjit dhe nė luftimin e korrupsionit, si kritere kryesore pėr liberalizim vizash, edhe pėr njė kohė tė gjatė do t’ia pamundėsojnė qytetarit tė vendit qė tė lėvizė lirshėm nė zonėn Shėngen.

Nė janar tė kėtij viti ministrja e Integrimeve, Vlora Ēitaku, gjatė njė interviste pėr mediet ka thėnė se “beson qė deri nė fund tė vitit 2012 kosovarėt do tė lėvizin pa viza”. Ajo madje, pati deklaruar se Prishtina zyrtare ėshtė e vetėdijshme se kriteret qė duhet t’i plotėsojė Kosova, qė janė kėrkuar nga bashkėsia ndėrkombėtare janė mė tė rėnda sesa ato tė cilat janė kėrkuar pėr vendet tjera tė rajonit.

Por, njė burim ndėrkombėtar i ka thėnė “Zėrit” se kosovarėt nuk duhet tė “shohin ėndrra” se do tė arrijnė tė lėvizin pa viza sė paku edhe njėzet e katėr muaj. “Unė habitem kur i dėgjoj deklaratat e disa qeveritarėve nė Kosovė, tė cilėt thonė se shumė shpejt Kosova do tė pėrfitojė liberalizimin. E para, ju nuk i keni plotėsuar as pėr sė afėrmi kriteret pėr liberalizim, e dyta edhe pėr t’i plotėsuar ato nuk ėshtė e mundur para njėzet muajve”, ka thėnė ai.

Ky zyrtar ndėrkombėtar ka deklaruar se drejtuesit e Qeverisė sė Kosovės e kanė problem serioz me sundimin e ligjit dhe mė pak problem ēėshtjen e menaxhimit tė kufijve. Sipas tij, derisa tė mos jetė nė nivel tė duhur sundimi i ligjit, qytetarėt do tė bėhen viktimė e politikės.

Njohėsi i mirė i integrimeve evropiane, Shenoll Muharremi, thotė se Kosova ka pėrparuar

dukshėm nė raport me menaxhimin e integruar tė kufijve, por, sipas tij, sfidė e madhe mbetet sundimi i ligjit, ku pėrveē luftimit tė korrupsionit i domosdoshėm ėshtė edhe rregullimi i infrastrukturės ligjore, e cila i paraprin konfiskimit tė pasurisė sė fituar nė mėnyrė tė paligjshme.

“Menaxhimi i Integruar i Kufijve (IBM) patjetėr qė ėshtė njėra prej kritereve tepėr tė rėndėsishme pėr liberalizimin e vizave, ne kemi problem nė veri, por ēėshtja e marrėveshjes qė ka bėrė Kosova me Serbinė nė Bruksel synon qė ta zgjedhė ēėshtjen e menaxhimit tė integruar dhe ėshtė nė vijė me kriteret qė kėrkohen tė plotėsohen pėr procesin e liberalizimit tė vizave”, thotė Muahrremi, duke shtuar se tashmė “topi” ėshtė te Serbia, prej tė cilės varet nėse do ta zbatojė ose jo marrėveshjen.

“Nėse zbatohet marrėveshja qė ėshtė arritur me Serbinė, Kosova do ta arrijė kushtin pėr menaxhim tė integruar tė kufijve”, thotė ai, duke u shprehur pesimist se Serbia do ta zbatojė marrėveshjen.

Sipas tij, ēėshtje shumė mė komplekse sesa menaxhimi i integruar i kufijve ėshtė sundimi

i ligjit, gjė nė tė cilėn Kosova ėshtė shumė mbrapa. “Ne ende nuk kemi legjislacion tė mirėfilltė pėr konfiskim tė pasurisė sė paligjshme. Ende nuk ekziston vullnet veprues pėr ta luftuar qoftė korrupsionin, qoftė pėr tė investuar mė shumė qė sistemi i drejtėsisė tė jetė i pavarur, tė jetė efiēentė, dhe tė marrė vendime profesionale”, thotė Muharremi.

Ndėrsa deputetja e Lėvizjes Vetėvendosje, Alma Lama, thotė se liberalizimi i vizave ėshtė duke shėrbyer si vegėl me tė cilėn bashkėsia ndėrkombėtare po e shantazhon palėn kosovare qė gjatė procesit tė bisedimeve Kosovė-Serbi tė lėshojė pe nė raport me palėn serbe.

“Sė dyti, lufta ndaj krimit dhe korrupsioni si njėra nga kushtet, e bėn procesin tė pamundur, ngase kjo qeveri nuk mund t’i i prijė kėsaj lufte, meqenėse vetė ėshtė pjesė e krimit dhe korrupsionit dhe gjithashtu e kontrollon sistemin e drejtėsisė”, thotė ajo.

Ēitaku: Po punojmė pareshtur pėr liberalizimin

Gjatė njė prononcimi pėr “Zėri”, ministrja e Integrimeve, Vlora Ēitaku, ka thėnė se Kosova ka pėrparuar shumė nė raport me Menaxhimin e Integruar tė Kufijve, dhe se Serbia i bart pasojat e moszbatimit tė marrėveshjes dhe jo Kosova.

“Normalisht qė Kosova ka probleme kronike sa i pėrket sundimit tė rendit dhe ligjit. Megjithatė, nė ekzistencėn tonė katėrvjeēare si shtet ne kemi arritur qė me hapa tė shpejtė tė ndėrtojmė njė infrastrukturė ligjore jashtėzakonisht tė avancuar, po ashtu tė krijojmė kushte pėr punė pėr prokurorėt, gjyqtarėt, policėt, pakrasimisht mė tė mira sesa vendet tjera tė rajonit”, ka thėnė ajo.

Hajra
18-03-12, 11:13
Rexhepi: Plan operativ kundėr zgjedhjeve serbe
Lajmi i Fundite Shtunė, Mars 17th, 2012
PRISHTINE- Ministri i Punėve tė Brendshme tė Republikės sė Kosovės, Bajram Rexhepi ka deklaruar se Policia e Kosovės ėshtė duke pėrgatitur planin operativ pėr tė penguar organizimin dhe mbajtjen e zgjedhjeve lokale serbe nė territorin e vendit tonė.
Ministri Rexhepi ka thėnė se do tė ftohen edhe EULEX-i dhe KFOR-i qė tė ndihmojnė realizimin e kėtij plani, pasi me organizimin dhe mbajtjen e zgjedhjeve lokale serbe situata mund tė tensionohet.
“Derisa Serbia pretendon se do t’i mbajė zgjedhjet, atėherė ne si institucione tė Kosovės duhet tė jemi tė gatshėm tė reagojmė dhe jo vetėm ditėn e zgjedhjeve. Duhet tė shfrytėzojmė tė gjitha mjetet demokratike, do tė ndalojmė hyrjet e personave tė paautorizuar nė kufij dhe materialeve qė kanė tė bėjnė me zgjedhjet”, tha ministri pėr emisionin Debat tė RTK.
Sipas Rexhepit, KFOR-i nuk ka detyrime ndaj zgjedhjeve, por nėse grupet radikale serbe pėrpiqen tė organizojnė tubime elektorale nxitėse, atėherė forcat paqeruajtėse nuk do tė mund tė qėndrojė duarkryq, por duhet tė ofrojnė siguri pėr tė gjithė qytetarėt.
Rexhepi po ashtu ka thėnė se qasja ndaj veriut duhet tė ndryshojė, pasi situata nuk mund tė ndėrrohet me deklarata nga distanca, duke shtuar se si ai ashtu edhe kryeministri Thaēi janė tė gatshėm tė takohen me pėrfaqėsuesit e serbėve tė veriut, por jo si kryetarė komunash, sepse ata janė jolegjitimė.

Hajra
18-03-12, 11:26
Sejdiu gjuan “shkelmat” e fundit
Jeton Llapashtica, Fadil Halimi | 17-03-2012 15:06 CET

Pėrkrahėsit e ish-kryetarit tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK), Fatmir Sejdiu, kanė penguar tė shtunėn kremtimin e datėlindjes sė njėzetedytė tė themelimit tė degės sė kėsaj partie nė Podujevė. Me fishkėllima tė shumta dhe brohoritje qė kanė thirrur emrin e ish-presidentit Sejdiu, rreth tridhjetė veta nga vendlindja e Sejdiut kanė penguar kryetarin e degės sė LDK-sė nė Podujevė, Agim Veliu, qė ta lexojė fjalimin e tij.

Tė njėjtėn gjė pėrkrahėsit e Sejdiut e kanė bėrė edhe nė kohėn kur kryetari i partisė sė dytė nė vend, Isa Mustafa ka mbajtur fjalim para rreth pesėqind anėtarėve llapjanė, duke ia arritur qė me “sukses” ta bėjnė tė padėgjuar fjalimin e tij.

Ndėrkaq, ndryshe nga Mustafa, i cili nuk ėshtė marrė me fishkėllimat dhe thirrjet e pėrkrahėsve tė Fatmir Sejdiut, kryetari i degės, Veliu u ėshtė kundėrpėrgjigjur atyre duke thirrur “Rugova” teksa e ka mbajtur fjalimin nė foltore.

Gjatė “shkelmave tė fundit” qė kanė dhėnė pėrkrahėsit e Sejdiut, tė cilin Gjykata Kushtetuese e pati rrėzuar nga funksioni, duke e cilėsuar si shkelės tė Kushtetutės dhe mė pas anėtarėt e partisė nuk ia patėn besuar edhe njė mandat si kryetar tė LDK-sė, tė pranishėm nė sallė kanė qenė nėnkryetarė, anėtarė dhe deputetė tė partisė.

Mustafa: LDK-ja nė rrugė tė mbarė

Nė njė situatė tė zhurmshme dhe tė tensionuar, lideri i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Isa Mustafa, ka thėnė se organet udhėheqėse tė kėsaj partie janė duke punuar vazhdimisht qė ta reformojnė, ta ngrenė dhe forcojnė atė.

“LDK-ja ka hyrė nė rrugėn e transformimit, zhvillimit e tė rilindjes sė saj. Andaj, kėto reforma mund tė mos i pėlqejnė dikujt, por reforma bėhen nė interes tė anėtarėsisė sė gjerė, tė rigjenerimit e tė rritjes sė LDK-sė. Lidhja Demokratike e Kosovės vlerėson lart rolin e presidentit historik Ibrahim Rugova nė zhvillimin e LDK-sė e tė ēlirimit tė vendit dhe kontributin e Fatmir Sejdiut qė ka dhėnė nė udhėheqjen e LDK-sė”, ka thėnė Mustafa para simpatizantėve llapjanė.

Ndėrsa Agim Veliu, i cili drejton edhe Komunėn e Podujevės, ka thėnė se me programin e saj nacional e demokratik dhe me intelektualėt nė gjirin e saj, Lidhja Demokratike e Kosovės ka arritur tė ketė besimin e shqiptarėve qė t’iu prirė proceseve pėr liri, pavarėsi e demokraci.

“Modeli i veprimtarit paqėsor, e Rugovizmi si filozofi e veprimit politik, ndryshe krejt nga praktikat e pėrgjakshme tė disa liderėve tė popujve nė Evropėn Juglindore, bėnė qė opinioni demokratik perėndimor tė rrisė ndjeshmėrinė pėr ēėshtjen e pazgjidhur shqiptare e njėherėsh ta ketė mbėshtetjen e demokracive tė zhvilluara”, ka thėnė Veliu.

Pavarėsisht nga atmosfera e krijuar nė festimin e 22-vjetorit tė themelimit tė degės sė LDK-sė nė Podujevė, e cila mė pas ishte pasuar me themelimin e nėndegėve dhe aktiveve, Musafa dhe Veliu sė bashku kanė pėrshėndetur anėtarėsimin e tė rinjve nė parti.

Sejdiu pretendon shkatėrrimin e LDK-sė

Situata e krijuar tė shtunėn nė Podujevė, pėr analistėt politikė dhe njohėsit e mirė tė funksionimit tė LDK-sė ėshtė pasqyrė e qartė se ish-presidenti Sejdiu ėshtė i frustruar dhe si rrjedhojė ėshtė duke u angazhuar maksimalisht qė ta shkatėrrojė udhėheqėsin aktuale tė partisė qė e ka drejtuar vetė.

Publicisti Shkėlzen Gashi thotė se gjithēka qė po ndodh nė LDK ėshtė hakmarrje qė ish-kryetari Sejdiu po e bėn ndaj Mustafės, meqenėse sipas tij, Mustafa ia ka marrė timonin e partisė pa e treguar ambicien e tij disa muaj para Kuvendit Zgjedhor.

“Kjo qė po i ndodh Isa Mustafės nė disa degė, si me atė nė Gjakovė apo nė Podujevė, ėshtė e pėrgatitur nga Fatmir Sejdiu. Kėtė duhet ta shohim ashtu si ėshtė nė tė vėrtetė, pra jo luftė pėr parime, por luftė pėr interesa personale nė mes tyre, pra interesa grupore e klanore”, thotė Gashi.

Sipas tij, Sejdiu momentalisht nuk ka ndikim mė tė madh se Mustafa nė parti, por, pėrpjekja e tij ėshtė qė ta shkatėrrojė sa mė shumė Lidhjen Demokratike tė Kosovės.

“Sejdiu nuk mund tė fitojė mė, ashtu sikurse qė nuk ka mundur tė fitojė Nexhat Daci, pra ka vdekur politikisht, tash vetėm ėshtė duke u hakmarrur, ėshtė interesuar qė ta shkatėrrojė Isėn (Mustafa) dhe ta ndajė LDK-nė”, shprehet ai.

Ndėrsa analisti, Behxhet Shala thotė se Fatmir Sejdiu ndjehet i vetmuar, prandaj ambicia e tij ėshtė qė nė ēdo formė ta rimarrė partinė, por sipas tij, momentalisht ai e ka tė pamundur qė ta bėjė njė veprim tė tillė, meqenėse shumica e anėtarėsisė ėshtė mbėshtetėse e kryetarit aktual.

“Nėse ai dhe Isa Mustafa e duan LDK-nė ashtu siē po deklarohen, atėherė ata duhet tė ulen sė bashku, tė punojnė bashkė dhe ta pėrmirėsojnė njėri-tjetrin aty ku ka nevojė. Mendoj se pėrēarja mes Isa Mustafės dhe Fatmir Sejdiut, vetėm sa e dėmton partinė dhe nuk i kontribuon aspak konsolidimit tė kėsaj partie”, shprehet ai.

Sipas tij, nėse Sejdiu vazhdon tė punojė qė ta pėrēajė LDK-nė, atėherė ka shumė mundėsi qė nė njė tė ardhme ky subjekt politik ta pėrjetojė edhe njė ndarje, sikurse qė ka ndodhur kur ėshtė zgjedhur Sejdiu kryetar i partisė.

Gjatė kuvendit qė ėshtė mbajtur nė fillim tė nėntorit tė vitit 2010, kryetari i Prishtinės, Isa Mustafa ėshtė zgjedhur kryetar i LDK-sė. Ai nė kėtė pozitė pati ardhur vetėm disa javė pasi Gjykata Kushtetuese e pati dhėnė mendimin se Sejdiu e ka shkelur Kushtetutėn, duke mbajtur njėkohėsisht pozitėn e presidentit dhe atė tė kryetarit tė partisė.

Sejdiu nė funksion tė Thaēit

Publicisti Shkėlzen Gashi thotė se me veprimet e tij karshi LDK-sė, ish-presidenti Sejdiu ėshtė duke i bėrė argat tė mirė kundėrshtarit mė tė ashpėr tė kėsaj partie, kryeministrit Hashim Thaēi.

“Fatmir Sejdiu po ia bėn njė shėrbim shumė tė madh PDK-sė dhe Hashim Thaēit. Unė nuk e di a ėshtė i vetėdijshėm ai apo kėtė po e bėn pa vetėdije, por e rėndėsishme ėshtė qė ai po i bėn shėrbim Thaēit”, thotė Gashi.

Hajra
20-03-12, 11:48
Tahiri: BE-ja tė ndalė zgjedhjet serbe
Bashkimi Evropian ėshtė garant i marrėveshjeve tė arritura nė mes tė Kosovės dhe Serbisė, prandaj po BE-ja duhet tė ndikojė te Beogradi zyrtar qė tė ndalojė mbajtjen e zgjedhjeve serbe nė Kosovė.
Kėshtu ka deklaruar nė njė intervistė pėr Kosovapress, zėvendėskryeministrja Edita Tahiri, kryengeociatore e ekipit tė Kosovės nė dialogun me Serbinė.
Zėvendėskryeministrja e Qeverisė sė Kosovės dhe udhėheqėsja e delegacionit tė Kosovės nė dialogun teknik me Serbinė, Edita Tahiri ka deklaruar se ekipet e dialogut janė emėruar nga ministritė nė bazė tė fushave pėr tė cilat ėshtė biseduar. Ajo ka shpalosur tė arriturat e kėtyre ekipeve, gjė qė kanė rezultuar me marrėveshjet e arritura ku, sipas saj, Serbia “de fakto” e ka njohur pavarėsinė e Kosovės.
Udhėheqėsja e delegacionit tė Kosovės Edita Tahiri ka sqaruar se ekipi i dialogut teknik ka qenė i emėruar sipas fushave nga ministritė pėrkatėse, ndėrsa ajo si kryenegociatore ka pasur parasysh vizionin e kėtij procesi, i cili ka qenė qė dialogu teknik tė sigurojė avancimin e interesit nacional tė Republikės sė Kosovės, gjė qė sipas saj edhe ka ndodhur.
“Kemi arrit suksesin qė Serbia de fakto e ka njohur pavarėsinė e Kosovės, sepse, pėr shembull, marrėveshja pėr bashkėpunimin rajonal, pėr tė cilin kompetent ka qenė Ministria e Jashtme, qė tė japė platformėn, ekipin, kemi arritur qė Kosova sot jo vetėm tė plotėsojė standardin e bashkėpunimit, rajonal por tė pėrfaqėsohet si shtet i pavarur dhe sovran nė tė gjitha takimet rajonale dhe mė gjerė, tė flas pėr veten, tė nėnshkruajė vetė marrėveshjet pėr dallim nga e kaluara, qė siē e dimė, Kosova ėshtė pėrfaqėsuar nga UNMIK-u dhe kjo marrėveshje i jep fund pėrfaqėsimit tė UNMIK-ut nė emėr tė Kosovės. Po ashtu, ėshtė mė rėndėsi tė thuhet qė vendimet qė i kemi marrė dhe marrėveshjet e arritura kanė njė rezultat kapital, ai ėshtė qė Bashkimi Evropian i ka hapur dyert zyrtare pėr anėtarėsimin e Kosovės nė BE”, ka thėnė Tahiri.
Ajo shtoi se tė gjithė ata qė duan ta analizojnė dialogun teknik dhe rezultatet e Republikės sė Kosovės nė kėtė dialog, duhet ta bėjnė kėtė me njė qasje vizionare, duke e parė se si kanė arritur tė forcojnė sovranitetin ndėrkombėtar tė Kosovės, sepse tash flet vetė pėr vetveten, nėnshkruan pėr vetveten, pėrfaqėsohesh si shtet i pavarur dhe sovran.
Ndėrkaq, duke folur pėr lėshimin e takimit tė palės kosovare nė Beograd pėr shkak tė fusnotės dhe po ashtu edhe tė Serbisė nė Slloveni pėr shkak tė fusnotės, Tahiri ka deklaruar se pėr zbatimin e marrėveshjeve pėrgjegjės ėshtė Bashkimi Evropian , i cili ėshtė edhe garantues i kėtyre marrėveshjeve dhe i mbetet BE-sė tė pėrdorė tė gjitha mekanizmat pėr zbatimin e marrėveshjeve .
“Tė dy palėt duhet ta interpretojnė marrėveshjen nė mėnyrė tė saktė dhe nė rastet kur ndonjė palė nuk e kupton mirė, nė kėtė rast, Serbia si duket nuk e kaptuar mirė se ēka thotė marrėveshja pėr bashkėpunime rajonale, atėherė duhet t’i drejtohet ndėrmjetėsuesit, Bashkimit Evropian, pėr tė marrė interpretimin e saktė dhe zyrtar”, ka thėnė Tahiri.
Udhėheqėsja e delegacionit tė Kosovės nė kėtė dialog teknik, Edita Tahiri ndalet edhe te deklarimet e fundit pėr bisedimet pėr veriun ku thotė se bisedat politike me Serbinė kanė pėrfunduar njėherė e pėrgjithmonė .
“Ky ėshtė kapitull i mbyllur dhe ēfarėdo tendencash qė mund tė ketė Serbia nė kėtė drejtim janė tendenca pėr t’i prekur kufijtė e Ballkanit dhe nė qoftė se ndodhė kjo, pėrgjigjen veē e dha kryeministri”, ka thėnė Tahiri.
Megjithatė, sipas saj, nuk pritet qė sė shpejti tė ketė raund tė ri tė bisedimeve pasi qė Serbia po hyn nė zgjedhje, por, sipas saj, grupet teknike duhet tė punojnė pėr zbatimin e marrėveshjeve tė arritura, posaēėrisht asaj pėr menaxhimin e integruar tė kufirit.
“Serbia do tė bėjė njė gabim tė madh nė qoftė se vazhdon me politika iluzioniste dhe tash ėshtė radha e BE-sė qė tė flasė me njė zė dhe me njė zė tė prerė e tė vendosur qė tė mos lejojė Serbinė nė punėt e brendshme tė Kosovės, me fjalė tjera tė bėjė zgjedhje nė Kosovė”, ka thėnė Tahiri.
Marrėveshjen pėr bashkėpunimet rajonale e ka shpjeguar nė mėnyrė tė hollėsishme kryeministri i Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, e po ashtu edhe kryenegociatorja Edita Tahiri ka dhėnė konferencė pėr shtyp ku ka shpjeguar rezultatet e arritjes dhe menjėherė ka vazhduar punėn diplomatike nė Bruksel, Paris dhe Londėr pėr tė biseduar me kėto qendra vendimmarrėse, meqenėse ishte java kur BE-ja merrte vendime tė rėndėsishme pėr perspektiven evropiane tė Kosovės. (rtk)

Arb
21-03-12, 10:41
Syla:"Shpifėn, mashtruan – Paratė e Jasharajve nuk mė erdhėn as mua"

(i plotėsuar) - Azem Sylaj ka thėnė se ka marrė ndihma nga viti 1994 deri nė fushatėn zgjedhore tė vitit 2010, duke u pėrgjigjur nėse ai kishte marrė pension invalidor, gjė pėr tė cilėn akuzohet. Ai tha se pasi fitoi mandatin e deputetit, ka marrė rrogėn e tij (tė deputetit) nga Kuvendi i Kosovės, qė nga muaji mars (2011).

Prokuroria zvicerane kėtė muaj ka ngritur padi penale pėr zhvatje tė shtetit zviceranr nga fondi i sigurimeve. Sipas akuzės Sylaj ka pėrfituar mbi 400 mijė franga nė mėnyrė tė paligjshme, nė 9 vjetėt e fundit, pasi vite mė parė ishte shpallur me vlerėsim psikiatrik “100 pėr qind i ēmendur”. Por, ai i mohoi kėto akuza.

“Tė gjitha kėto janė shpifje pėr denigrim. Nuk gjendet askund se kam marrė edhe atje edhe kėtu rrogė. Unė moralisht dhe sinqerish them se nuk e kam mashtruar shtetin e Zvicrės”, ka thėnė Syla. Ai pėr mė tepėr, e ka mohuar ekzistencėn e ndonjė aktakuze tė atillė nė shtetin e Zvicrės. “Deri mė tash nuk ka hetime ndaj meje”, ka thėnė Sylaj. Ai ka hedhur poshtė informacionet se atij i ėshtė hequr viza C. “Edhe viza C nuk mė ėshtė hequr, para dy ditėsh jam kon nė Zvicėr dhe jam shumė i dėshpėruar pėr tėrė kėto akuza”, ka thėnė ai. Sylaj ka thėnė se pavarėsisht tė gjithave e falėnderon Zvicrėn. “Unė tashti do tė pres ligjėrisht njoftimin e shtetit zviceran pėr lejeqėndrim ose do tė shkojė ta tėrheq lejen dhe do ta falėnderojė shumė shtetin zviceran”.

Ai ka thėnė se i vjen keq pas gjithė atij invetsimi tė tij tė gjatė e tė shumanshėm pėr kombine shtetin. “E tėrė veprimtaria ime si pedagog, veprimtar dhe sė fundi si luftėtar pėr kėtė liri qė sot e gėzojmė, po goditen. Ato janė akuza politike, dje SHIK-u, sot Azemi ēka janė kėto”, ka thėnė ai.

I pyetur pėr shtetin zviceran, Sylaj ka thėnė se nuk i bie tė flaės. “...nuk do tė thotė se nuk kam marrė ndihma prej azilanti, por jo pensione, sepse nuk kam punuar atje”. Mė pas ai ka pranuar se ka njė avokat. “Ma kanė gjet njė avokat zviceran atje, me shtetėsi zvicerane, por shqiptar, se unė nuk e flas mirė gjuhėn zvicerane, por me kuptu e kuptoj. E vėrteta duhet tė jetė nė anėn time”, ka thėnė Sylaj.

I pyetur pėr kėrkesėn pėr dorėheqje tė parashtruar nga eurodeputetja Lunaēek, Sylaj ka thėnė: “Unė nuk kisha hyrė tek deklarata e mikes, pėr hir tė Kosovės, unė nuk bahna pengesė. Ma merr mendja se Lunaēek ėshtė e painformuar pėr mua. “Dorėheqja nuk pėrbėn problem moral pėr mua”.
Ai mė pas ka vazhduar tė flas pėr pohimet e Dik Martit, duke e parafrazuar atė ka thėnė se edhe ‘vetė Dik Marti ka thėnė se ėshtė e pamundur nė ato kushte (tė azilantit) tė jetohet, e lėre mė tė bėhet tregti me organe’.

Mė pas ai ka folur pėr linjat me shtetin mik, SHBA-nė. “Linjat me shtetin mik, amerikėn i kam nga ’92-shi. E kam lidhur njė miqėsi tė sinqertė me amerikanėt. Kemi bashkėpunuar nė Rambuje, bombardimet...e deri mė sot”, ka thėnė Sylaj.
I pyetur nėse do ta padisė shtetin zviceran, pasi ndihet i pafajshėm, Sylaj ka thėnė: “Moralisht dhe drejtėsisht, ėshtė e drejtė me i padit, por do tė shohim”, ka thėnė Sylaj.

I pyetur pėr shkelje tė ligjit nė mėnyrė tė pavetėdijshme, Sylaj ka thėnė se as me pavetėdije nuk ka mundur t’i ndodhte kjo. Ai mė pas ka thėnė se kėto akuza po ia dėmtojnė familjen, vetė atė, miqtė e tij, por edhe UĒK-nė. “40 vjet kam punuar pėr popullin tim”.

I pyetur pėr raportet me familjen Jasharaj, ai ka kujtuar dhimbjen pėr tragjedinė qė pėsoi ajo familje, pėr humbjen e gati tė gjithė anėtareve tė Adem e Hamėz Jasharit.

Kurse sa i pėrket akuzės sė bėrė para disa ditėsh, nga ana e Rexhep Selimit, pėr atė se nuk dihet se ēka ėshtė bėrė me njė shumė parash prej 40 mijė marka tė cilat, sipas Selimit, ishin tė dedikuara pėr blerjen e armatimit pėr familjen Jashari, Syla ka thėnė se kėto mjete nuk kanė kaluar nėpėr duar tė tij dhe se kėtu nuk ka kurrfarė keqpėrdorimi tė mjeteve nga ana e tij.

Duke folur mė tej pėr komentimin e bėrė nga Rexhep Selimi se Sylaj nuk ia kishte dėrguar armėt Adem Jasharit, ai ka thėnė: Respektin pėr Rexhep Selimin qė e kam pasur pėr tė kur ka qenė luftėtar i UĒK-sė kur ishte UĒK-ja guerile, shpresoj le tė jetė djalė i mirė, a ka qenė djalė i mirė le ta pyes veten?
Ai ka thėnė se nė Kosovė kanė hyjė shumė armė dhe nuk ka ēka tė thotė pėr ato akuza, tė cilat i quan shpifje.

“Unė gjatė luftės kam pasur pėrgjegjėsin e komandantit dhe fondi prej 40.000 (dyzetėmijė) markave ka shkuar i tėri pėr luftėn e UĒK-sė, pėr armė e pėr gjithėēka, e edhe 40 mijė tė tjera edhe 4 milionė kanė shkuar pėr luftėn”, ka thėnė ai.

I pyetur pėr akuzat e Nazmi Bllacės pėr disa vrasje nė kohėn e pasluftės nė Kosovė, Syla ka thėnė se ai nuk ka qenė kurrė shef i SHIK-ut, dhe akuzat i quajti shpifje qė kanė qėllim bėhen pėr tė denigruar figurėn e tij dhe luftėn ēlirimtare. / BS


Kam marrė ndihma sociale tė azilantit, por jo pension invalidor
Pas njė rekapitullimi tė jetės sė tij ndėr vite, Azem Syla ka folur nė fund tė emisionit Debat nė RTK pėr akuzat se e ka mashtruar Zvicrėn.

“Janė shpifje. Janė mashtrime. Kam marrė ndihma sociale tė azilantit, por jo pension invalidor. Si tė marrė pa punuar kurrė. Kam qenė nė Zvicėr sė fundi dhe kam folur me ta. Nuk i kam mashtuar asnjėherė. Jam mirė me ta, ėshtė njė prej shteteve qė na ka ndihmuar nė luftė dhe mė pas. Ndihma kam marrė deri nė fillim tė vitit 2011 kur kam nisur tė marrė pagėn e deputetit tė Kuvendit. Nuk i kam marrė tė dyja”, ka rrėfyer Syla. Ai tha se kur ka shkuar tė interesohet pėr rastin e tij e ka gjetur njė referente me mbiemrin Millosheviq qė punonte nė zyrat e shėrbimit zviceran.

Syla ka thėnė se pėr momentin nuk ka hetime nga Prokuroria zvicerane, porse beson fuqishėm nė drejtėsinė e Zvicrės. Deputeti i PDK-sė tha se shpifjet po bėhen pėr tė denigruar figurėn e tij dhe luftėn ēlirimtare.Vleresimi psikiatrik se Azem Syla eshte 100% eshte i cmendur doli i vertete, ne baze te intervistes se tij me ate gazetarin analfabet, Rizvan Berisha.

Hajra
21-03-12, 20:40
Qeveria e Kosovės pėrshėndet vendimin pėr rastin ”Kleēka”
(I plotėsuar) - Qeveria e Kosovės ka pėrshendetur vendimin e Trupit Gjykues pėr shpalljen e pavlefshme tė dėshmive kryesore nė rastin Limaj dhe tė tjerėt.
Zėvėndėskryeministri, Hajredin Kuēi tha pas mbledhjes sė qeverisė se lufta e Ushtrisė Ēlirimtare ka qenė nė pėrputhje me normat ndėrkombėtare, duke shprehur bindjen pėr pafajėsinė e deputetit, Fatmir Limaj. Ai tha se Limaj ka mbėshtetjen e plotė pėr t’iu kthyer jetės politike nė vend.
Ndėrkaq sot Trupi Gjykues ka shpallur tė papranueshme tė gjitha deklaratat dhe ditarėt e dėshmitarit “X” nė rastin ”Kleēka”. Siē dihet padia ndaj dhjetė ish-luftėtarėve tė UĒK-sė ishte ngritur nga prokuroria e EULEX-it, duke u bazuar nė dėshmitė, e tani mė tė ndjerit Agim Zogaj, i njohur si dėshmitari “X”.
Hidhen poshtė deklaratat dhe ditarėt e dėshmitarit X
Dėshmitė e Agim Zogajt, i njohur si dėshmitari X janė hedhur poshtė nga paneli i gjyqtarėve nė rastin Klecka kundėr 9 ish luftėtarėve dhe deputetit Fatmir Limaj. Tė gjitha deklaratat, ekzaminimet dhe ditarėt e X-it janė konsideruar si tė papranueshme dhe janė vecuar nga shkresat e lėndės.
Gjyqtari ka kėrkuar nga avokatėt mbrojtės qė ta pėrgatisin fjalėn pėrfundimtare si dhe i ėshtė kėrkuar prokurorit Maurizio Salustro qė ta ndėrroj aktakuzėn apo tė shtoj dicka tjetėr nėse ka. Ai ėshtė pėrgjigjur se nuk ka cfarė ti shtoj pos asaj qė ka bėrė mė herėt.
Tashmė pritet fjala pėrfundimtar e trupit gjykues nė kėtė rast, qė mund tė jetė edhe fundi i procesit ende pa nisur gjykimi pasi X-i ishte dėshmitari kryesor nė kėtė rast.

Arb
22-03-12, 17:24
Ja kush jane njerezit e Levizjes se magjupeve te Kosoves.

http://rtklive.com/s_video/debat.asx

Keta njerez definitivisht kurre nuk kane bere asgje te mire per Kosoven.

Arb
22-03-12, 21:07
Frikėn qė jetuam dhe frika me tė cilėn jetojmė

08 February, 2012 03:20:00


http://kmehmeti.com/thumbnail.php?file=Kim_Mehmeti_740602290.jpg&size=article_medium


Shkruan:Kim MEHMETI

Nė vitet e socializmit, kur nė Kosovė zhvillohej diferencimi i egėr, nėpėrmjet tė cilit Beogradi i ndante shqiptarėt nė “tė ndershėm” dhe “destrukivė”, sa herė qė nisesha pėr nė Prishtinė, dashamirėt mė kėshillonin tė kisha kujdes me kė kontaktoja, ngaqė “kėta tė kėtushmit” i merrnin vesh tė gjitha ende pa u kthyer unė nė Shkup. Nuk kishte nevojė tė mė tregonin cilėt ishin “ata kėtu”. Unė kėrkoja shpjegim se kush i lajmėronte “kėta kėtu” pėr atė qė unė bėja “atje”. Pa hamendje mė thoshin: “spiunėt shqiptarė”. Unė vazhdoja tė shkoja nė Prishtinė, atje ku ishin ata qė mė pėrkrahnin, ata tė cilėve u besoja e mė besonin. Kuptohet, e dija se edhe disa miqve tė mi atje u thoshin tė kenė kujdes kur kontaktojnė me mua, duke u thėnė se mė “ēonin kėta” tė kėtushmit qė t’u tregoja se ēka “bėnin ata atje”.

Asokohe, i sapokthyer nė vendlindje, pas shumė bredhjeve nėpėr botė, nėpėr profesione e nėpėr shtigjet e jetės, kisha ndjenjėn se shqiptaria vlonte nga spiunėt dhe sa nuk u binda se edhe pulat e kuqe tė shqiptarėve nuk bėnin vezė, por merreshin me spiunim e pulave tė bardha. Mbase edhe shkaku se isha i sapoardhur nė mjedisin e popullit tim, shumė shpejt e kuptova se e gjithė ajo lojė kishte pėr qėllim tė na bėnte mosbesues ndaj njėri-tjetrit, tė kishim frikė nga vetvetja e tė mbėshteteshim te “tjetri”. Thjesht donin ta ndėrprisnin komunikimin e shqiptarėve tė Maqedonisė me ata tė Kosovės, ta konsideronim njėri-tjetrin si “fatkeqėsinė tonė”. Tė jetonim me frikėn se ngado qė tė shkoje, shikimi i kujdestarėve tė pėrcillte. E sa i pėrket Shqipėrisė, atė edhe ashtu e jetonim trishtueshėm, ngaqė e fshihnim nėn sqetulla, nė formė tė ndonjė libri tė ndaluar, tė ardhur nga pėrtej kufirit e pėr tė cilin mund tė shkoje edhe nė burg.

Sot, nė kohėn e demokracisė, nė kohėn kur nė forma tė ndryshme e jetojmė lirinė nėpėr “Shqipėritė” tona, sa herė qė nisem pėr nė Prishtinė, dashamirėt mė kėshillojnė tė mos “llaptoj” shumė kundėr pushtetarėve tė atjeshėm, tė mos takohem nė vende publike me Albinin, ngaqė “SHIK-u i Hashimit” i di tė gjitha e t’i nxjerr nė sipėrfaqe kontaktet me mikeshat e tua serbe gjatė kohės sa ke jetuar nė Beograd. Edhe kur nisem pėr nė Shqipėri, ka nga ata qė mė kėshillojnė tė mos “leh shumė” kundėr diplomacisė inferiore tė Tiranės zyrtare, e cila ėshtė aq “properėndimore” sa nuk e di ēka ėshtė duke ndodhur nė lindje tė vendit tė saj, ku Shqipėria kufizohet me shqiptarėt.

Pra, mė thonė se “SHIK-u i Salės” i merr vesh tė gjitha dhe pushtetarėve tė atjeshėm nuk u pėlqen kur thua se antishqiptaria nė Maqedoni ka edhe mbėshtetje institucionale, ngaqė kryqin e madh mbi Vodno nuk e ndėrtuan tifozėt e ekipeve sportive maqedonase, kishėn nė Kalanė e Shkupit nuk filluan ta ndėrtonin tifozėt e futbollit maqedonas, se projektin “Shkupi 2014″ nuk e projektuan tė rinj tė frustruar maqedonas, se Enciklopedinė fyese ndaj shqiptarėve nuk e botuan tifozėt e hendbollit maqedonas, se autorė tė librave shkollorė ku fyhen shqiptarėt nuk janė tifozėt maqedonas tė basketbollit…, se tė gjitha kėto projekte qė nxisin antishqiptari i realizoi qeveria maqedonase, ku marrin pjesė edhe pushtetarė shqiptarė. Pra, dashamirėt mė kėshillojnė tė jem i matur, tė mos akuzoj Tiranėn pse ajo kėto koncepte antishqiptare i quan “eksese” tė izoluara, pse nuk thotė hapur se kėta tė rinj qė sot kėrkojnė “dhoma gazi pėr shqiptarėt”, e qė kanė lindur nė vitin kur Maqedonia shpalli pavarėsinė, u ushqyen me antishqiptari edhe nga institucionet shtetėrore.

Ata qė mė duan e qė i shqetėson qėndrimi im ndaj disa dukurive nėpėr “Shqipėritė” tona, edhe kur nuk udhėtojė as nė Tiranė as nė Prishtinė mė japin kėshilla. Dhe thuajse nga tri herė nė ditė ma rikujtojnė tė mos i hidhėroj sė tepėrmi pushtetarėt e kėtushėm tė BDI-sė, ngaqė shumica nga ata na qenkan “tė lidhur me Sashon”, kėshtu qė mund tė mė gjejė ndonjė e keqe, tė cilėn e ka “porositur Stojani, por e realizon Hasani”, apo tė cilėn “ta bėn Hasani e i pėrshkruhet Stojanit”. Unė i pyes si ėshtė e mundur diēka e tillė kur pushtetarėt tanė aq vrullshėm e valėvisin flamurin kombėtar, kur aq flijuam qė tė kemi tė zgjedhurit tanė. Ata ulin krahėt e unė e di qė e mendojnė atė qė unė e them hapur: shumė nga politikanėt tanė mbulohen me flamurin kuq e zi e me shqiponjėn dykrerėshe, por i pėrkulen vetėm ngjyrės sė euros dhe asaj tė dollarit.

As dikur e as tani, nuk u e besoj atyre qė edhe pa dashje mbjellin farėn e frikės qė ka pėr qėllim tė mos i besojmė njėri-tjetrit, tė mos i besojmė vetvetes. E di, edhe sot, njėsoj si dikur nė socializėm, dikush dėshiron qė tė jetojmė me frikėn se fatin na e pėrcakton vetėm “nėna” parti, se ne nuk i takojmė shtetit, por pushtetit. Pra, atėherė e dija se kėtė frikė e mbillnin “tė kuqtė” qė nuk duronin shumėngjyrshmėrinė, e sot atė e mbjellin “demokratėt” qė nuk privatizuan vetėm pronėn shoqėrore, por edhe popullin. Andaj, edhe sot, njėsoj si dikur, ndihem tmerrėsisht keq pse ne shqiptarėt vetvetiu e njollosim vetveten si popull qė nga gjitha profesionet, mė sė shumti e parapėlqen atė tė “spiunimit”.

Po nė vitet e dy dekadat e fundit tė shekullit tė njėzet, sa herė qė shkoja nė Prishtinė, dashamirėt mė thoshin: Ki kujdes me kė kontakton, se policia maqedonase do i marrė vesh tė gjitha para se tė kthehesh nė Shkup. Miqve tė mi nė Prishtinė, dashamirėt e tyre u thoshin tė kujdeseshin gjatė kontakteve me mua, ngaqė mund tė kisha shkuar atje edhe me ndonjė “detyrė speciale”. Ne, rioshėt e atėhershėm, jetonim me frikėn se tėrė kohėn ishim tė pėrgjuar, frikė tė cilėn e pėrballonim lehtė, jo pse ishim trima, por ngaqė e dinim se nuk ishim nga ata “peshqit” e mėdhenj me tė cilėt ushqeheshin peshkaqenėt komunistė dhe pse na mbante ėndrra se njė ditė, kur do tė jetojmė lirinė tonė, s’do tė kemi nevojė tė fshihemi nga SHIK-et e “Shqipėrive” tona.

Tani, kur dėgjoj dashamirėt tė mė kėshillojnė tė jem mė i kujdesshėm kur “llaptoj” pėr pushtetarėt nė Prishtinė e nė Tiranė, kur mė tregojnė se me cilėt nuk duhet tė takohem nė vende publike pėr tė mos e irrituar “Hashimin apo Salėn”, kur mė thonė se pushtetarėt e kėtushėm nuk mė mbrojnė mua nga “sashot”, por Gruevskin e mbrojnė nga unė, shumėēka mė bėn tė ndihem si dikur kur ėndėrronim tė jetonim pa frikėn se jemi tė pėrgjuar. Dhe shpesh mė ndodh qė njėsoj si nė vitet e rinisė sė hershme, tė kem ndjenjėn se edhe pulat e shqiptarėve nė pushtet nuk bėjnė gjė tjetėr pėrpos qė i pėrcjellin hap pas hapi pulat e shqiptarėve qė kritikojnė qeveritarėt. Pra, shumėēka mė ngjan nė jetėn qė bėnim dikur kur jetonim frikėn se UDBA e Beogradit e dinte se ē’bėnim edhe nė shtrat. Andaj, dashamirėve qė sot mė kėshillojnė tė jem i kujdesshėm ndaj “SHIK-ut tė Thaēit e tė Salės” unė ua them atė qė ua thosha miqve tė mi tė dikurshėm qė mė pėrgjėroheshin tė jem i kujdesshėm ndaj spiunėve tė “kuq” shqiptarė: njeriun nuk e lė pa gjumė ajo qė dinė tė tjerėt pėr tė, por gjėrat qė i fsheh nga bota dhe jeton me frikėn se ato njė ditė do tė mund tė

Fshatari
24-03-12, 11:18
Schwrtz: Amerika do tė ndėrhyjė nė veri
Gazetari amerikan Stephen Suleyman Schwartz thotė se Kosova ėshtė nėn imperializmin e Bashkimit Evropian, tė EULEX-it, UNMIK-ut, tė agjencive tė huaja qė pėrbėhen prej njerėzve tė patrajnuar e tė papėrvojė.
“Ata marrin vendimet. E kjo asht absurde. Ata duhet ta lejojnė Kosovėn, Republikėn e Kosovės, tė drejtohet prej kosovarėve”, thotė Schwartz pėr Rrokum TV, duke theksuar se duhet dhėnė fund ndėrhyrjes qė ai e quan “Mafia Humanitare Ndėrkombėtare”.
“Ata nuk janė njerėz tė mirė”, shton Swchartz.
Kur ėshtė fjala te problemi i veriut tė Kosovės, gazetari amerikan thotė se problem ėshtė Evropa Perėndimore qė “haptazi po firmos me serbėt”.
“Ata simpatizojnė serbėt”, thotė Schwartz, sipas tė cilit nėse situata pėrkeqėsohet, SHBA-tė do tė ndėrhyjnė. “Nėse Serbia shtyn nė veri, SHBA ka me reagua pėr me e tėrheqė Serbinė”. /Telegrafi/
__________________________________________________
http://www.telegrafi.com/lajme/schwrtz-amerika-do-te-nderhyje-ne-veri-2-21169.html
__________________________________________________ _________
Ma fjale tjera, udebeja, eulexi i drejtuar nga mafia evropiane, firmosin me ēetniket e tadiēit; poshterojne qeverine e Kosoves; vjedhin pasurine e Kosoves.
Rezyme:
“Mafia Humanitare Ndėrkombėtare” i ka simpati serbėt sepse i gjasojne njeri-tjetrit.
Paēavura bre! Ju kam thane qe 100 vjete.

Hajra
24-03-12, 11:34
....nje konstatim mjaft real, siq duket Amerika ia besoi qeshtjen e Kosoven Europes mirpo shifet qarte qe Europa eshte duke na kthyer ne goje te ujkut.

Arb
26-03-12, 22:56
__________________________________________________ _________
Ma fjale tjera, udebeja, eulexi i drejtuar nga mafia evropiane, firmosin me ēetniket e tadiēit; poshterojne qeverine e Kosoves; vjedhin pasurine e Kosoves.
Rezyme:
“Mafia Humanitare Ndėrkombėtare” i ka simpati serbėt sepse i gjasojne njeri-tjetrit.
Paēavura bre! Ju kam thane qe 100 vjete.

E gjithe kjo behet me ndihmen e cetnikeve Taci me co...

Fshatari
28-03-12, 09:21
Momentet e vėshtira tė Fyles
Tė martėn ndodhi ajo qė pritej, komisionieri pėr Zgjerim, Stefan Fyle erdhi nė Kosovė dhe tha, deklarativisht, se po nis studimi i fizibilitetit pėr Kosovėn, ndonėse njėjtė siē ndodhi edhe me vizitėn e komisioneres pėr ēėshtjen e vizave, Malmstrom, nuk pati pothuajse asgjė konkrete pėr tė thėnė.
Ndoshta mė shumė edhe si reagim ndaj shkrimeve nė medie se po vjen duarthatė, Fyle para kamerave televizive, i dorėzoi Presidentes dhe dy liderėve tė tjerė tė Kosovės, Hashim Thaēit e Jakup Krasniqit njė dokument, i cili nė fakt nuk pėrmban asgjė konkrete pėr studimin e fizibilitetit, shkruan “Zėri”.
Sidoqoftė, pėr dallim nga Malmstrom, komisionari Fyle ka kaluar ndoshta disa nga orėt mė tė vėshtira nė karrierė.
Atij “nuk i ranė nė qafė” vetėm kosovarėt, por tė martėn nė Prishtinė, Fyle u pėrball edhe me insistimin dhe pothuajse akuzat e ambasadorėve tė vetė BE-sė, se Brukseli nuk ka kurrfarė plani konkret pėr Kosovėn.
Momentet e vėshtira pėr komisionerin evropian kanė nisur pas largimit tė medieve nga salla, ku mbahej takimi i Kėshillit kombėtar pėr integrime evropiane, prej nga kanė nisur kritikat edhe nga vetė ambasadorėt e BE-sė.
Mėsohet se ambasadori britanik, Ian Cliff, i pėrkrahur edhe nga ambasadori italian, Michael Giffoni i kanė thėnė Fyles se e gjitha qė Brukseli po bėn ėshtė rritja e shpresave tė kosovarėve derisa nuk kanė asnjė plan konkret se ēfarė do tė bėhet me Kosovėn nė tė ardhmen.
Mė i zėshmi thuhet se ka qenė britaniku Cliff, i cili i ka kėrkuar Fyles tė dijė nėse BE ka njė plan tė saktė se si do tė bėhet nė tė ardhmen me marrėdhėniet Kosovė-BE, kur tė afrohet koha e nėnshkrimit tė Marrėveshjes pėr Stabilizim-Asociim.
Nė vend tė pėrgjigjes qė duket se i ka munguar zyrtarit ēek tė BE-sė, ai ka shprehur habinė pėr kėto fjalė tė ambasadorėve qė nė fakt do tė duhej ta mbronin atė e jo ta kritikonin. /Telegrafi/
__________________________________________________ ____
http://www.telegrafi.com/lajme/momentet-e-veshtira-te-fyles-2-21270.html
__________________________________________________ ______________________

Pse paska ardh fyelli i ēekise ?
Pergjigjeja ne vazhdim:"Mė i zėshmi thuhet se ka qenė britaniku Cliff, i cili i ka kėrkuar Fyles tė dijė nėse BE ka njė plan tė saktė se si do tė bėhet nė tė ardhmen me marrėdhėniet Kosovė-BE, kur tė afrohet koha e nėnshkrimit tė Marrėveshjes pėr Stabilizim-Asociim.
Nė vend tė pėrgjigjes qė duket se i ka munguar zyrtarit ēek tė BE-sė, ai ka shprehur habinė pėr kėto fjalė tė ambasadorėve qė nė fakt do tė duhej ta mbronin atė e jo ta kritikonin. /Telegrafi/"

Hajra
28-03-12, 11:15
Gani Thaēi kėrkon 6.000 euro pagė
Enis Veliu | 28-03-2012 00:05 CET

Bordi Ekzekutiv i Byrosė Kosovare tė Sigurimeve, nuk e ka aprovuar dorėheqjen e parevokueshme tė drejtorit ekzekutiv tė kėsaj shoqatė, Gani Thaēi, pasi qė kontributi i tij nė shoqatė ėshtė konsideruar si i domosdoshėm nė kėtė proces.

Gani Thaēi ka kėrkuar 6.000 euro pagė, si kusht pėr tė vazhduar punėn si drejtor Ekzekutiv i Byrosė Kosovare tė Sigurimeve.

Javėn qė lamė pas Gani Thaēi, cili ėshtė vėlla i kryeministrit tė Kosovės, i ka paraqitur bordit tė shoqatės dorėheqje nga kjo pozitė, por njė kėrkesė e tillė nuk ėshtė aprovuar edhe nga bordi i Shoqatės.

Gazeta ka provuar qė me telefon ta kontaktojė Gani Thaēin, por kontakti me tė ka qenė i pamundur. Ndėrkaq, nė anėn tjetėr Rrahim Pacolli, kryetar bordi i Byrosė Kosovare tė Sigurimeve ka konfi rmuar se bordi i shoqatės qė drejton ai nuk e ka aprovuar dorėheqjen e parevokueshme tė drejtorit Thaēi.

“Ėshtė e vėrtetė qė ai javėn qė lamė pas ka dhėnė dorėheqje nga pozita e drejtorit tė Shoqatės, por bordi nuk e ka pranuar kėrkesėn e tij pėr dorėheqje, pasi qė kontributi i tij nė shoqatė ėshtė mėse i domosdoshėm”, tha ai.

Por, burime tė besueshme tė gazetės brenda Shoqatės thonė se njė nga arsyet pse drejtori Gani Thaēi ka ofruar dorėheqjen ka qenė paga.

“Drejtori ka kėrkuar qė paga e tij tė rritet nga 4.000 euro, sa e ka tash, nė 6.000 euro. Kjo ka qenė njė nga arsyet pse drejtori Thaēi i ka ofruar dorėheqjen bordit tė shoqatės”, tha burimi i besueshėm i gazetės brenda Byrosė Kosovare tė Sigurimeve.

Por, njė gjė tė tillė e mohon Pacolli. Ai thotė se dorėheqja ėshtė bėrė pėr arsye personale. “Nuk ėshtė e vėrtetė qė drejtori ka kėrkuar t’i rritet paga pėr 2.000 euro”, ka thėnė Pacolli nėpėrmjet telefonit.

Pėrndryshe, Gani Thaēi ka mė shumė se tre vjet qė ka punuar si zėvendėsdrejtor i Shoqatės sė Sigurimeve tė Kosovės. Por, vetėm njė javė pasi ishte bėrė drejtor ai kishte ofruar dorėheqjen e tė cilėn nuk ia ka aprovuar bordi i kėsaj shoqatė qė kryesohet nga Rrahim Pacolli.

Llapjani_HH
29-03-12, 16:46
Falsifikatori i dokumenteve nė hierarkinė e lartė tė Qeverisė
Njė veturė e vjedhur nė Stokholm tė Suedisė po kėrkohej nė gjithė botėn nga Interpoli. Tė gjitha tė dhėnat e saj ishin postuar nė faqen e internetit tė Policisė Ndėrkombėtare. Ishin bėrė tre vjet prej 31 marsit tė vitit 2000, kur vetura nuk po gjendej kurrkund.

Por, rreth 2000 kilometra larg kėtij shteti skandinav, kjo veturė e tipit “Jeep Grand Cherokee” po bėnte rrugė nėpėr Kosovė. Atė po e ngiste prej kohėsh njė zyrtar i Kosovės - Astrit Haraqija, shkruan “Koha Ditore”.

Haraqija, qė tash mban pozitėn e zėvendėsministrit tė Financave nė Qeverinė e Hashim Thaēit, me kėtė veturė tė vjedhur nė Suedi e me dokumente false ishte nisur drejt Shqipėrisė mė 24 shkurt 2003.

Nė atė kohė mbante pozitėn e shefit ekzekutiv tė Komunės sė Gjakovės, kur nė pikėn kufitare ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė ishte ndalur nga Policia e Kosovės.

Gjatė njė kontrolli tė dokumenteve ishte konstatuar se autorizimi pėr ngasje ishte i falsifikuar dhe se Policia kishte rėnė nė veturėn qė po kėrkohej prej tre vjetėsh nga Interpoli. Automjetin e kishte konfiskuar.

Ky zėvendėsministėr tashmė me vendim gjykate ėshtė i gjykuar dhe shpallur fajtor si falsifikator i dokumentit zyrtar. E, megjithatė, vendimi i gjykatės nuk i ka dalė pengesė qė tė pėrfshihet nė Qeverinė e Hashim Thaēit, qė kishte ardhur nė pushtet me zotimin pėr tė luftuar krimin dhe korrupsionin.

Xheladin Osmani, gjyqtar nė Gjykatėn komunale nė Prizren e konfirmon procedurėn penale dhe dosjen kundėr Astrit Haraqisė.

Ai kishte nxjerrė aktgjykim duke e shpallur fajtor zėvendėsministrin pėr veprėn penale tė falsifikim dokumentit dhe kishte vendosur me urdhėr ndėshkimor sipas kėrkesės sė Prokurorisė publike komunale tė Prizrenit.

Gjoba ishte modeste,megjithatė konstatonte se Haraqija ishte falsifikator.

I dėnuari nuk ishte pajtuar me aktgjykimin. Ai ishte ankuar nė shkallėn e dytė, nė Gjykatėn e Qarkut nė Prizren. Mirėpo, njė kolegj penal i kėsaj gjykate kishte refuzuar ankesėn e Haraqisė si tė pabazuar dhe e kishte vėrtetuar nė tėrėsi aktgjykimin e Gjykatės komunale tė Prizrenit.

Pas kėtij aktgjykimi, falsifikatori nuk ėshtė ndalur me kaq. Kishte bėrė kėrkesė nė Gjykatėn Supreme tė Kosovės pėr mbrojtje tė ligjshmėrisė.

Njė vit mė venė, kolegji penal prej tre gjyqtarėsh i udhėhequr nga Rexhep Haxhimusa, mė 10 shtator 2008 kishte nxjerr aktgjykim duke e pranuar si tė bazuar kėrkesėn pėr mbrojtje tė ligjshmėrisė.

Me kėtė aktgjykim Supremja kishte ndryshuar aktgjykimin e formės sė prerė tė Gjykatės komunale tė Prizrenit dhe vėrtetuar nga Gjykata e Qarkut pėr shkak tė shkeljes sė ligjit penal, konkretisht tė nenit 332, paragrafi 3, lidhur me paragrafin 1.

Ky kolegj kishte hequr paragrafin 3, duke e lėnė vetėm paragrafin 1. Me kėtė kishte konstatuar se vepra penale ishte pėrshkruar nė mėnyrė absolute. Por nė asnjė pikė nuk ka vėnė nė dyshim kryerjen e veprės penale.
Telegrafi

Ani thejshin ktyniher kta t'LDK-ės nuk vjedhin?!
Qysh po ju dalin rrent kadal kadal edhe ktyne.

E deshtėt se deshtėt Astrit Haraqin i LDK-ės u kanė, e tash dihet, sikur shum ish anėtar po i avyten qeveris t'Hashimit me mujt me vjedh si pėrpara.

Thojn: Uku kimen e nrron po zanatin nuk e harron.

Oqeani
29-03-12, 17:17
Llapjani HH- Po them diē por mos u prek a !!!

Pleqt thojne : Per konop ish !!!! -

Une po them : Per litar jemi !

Hajra
01-04-12, 11:00
http://www.zeri.info/fotografia.php?id=50401

Bllokadė nė Merdarė, maltretohen udhėtarėt me pritje tė gjata
31-03-2012 21:58 CET

Nė zonėn ku ishin arrestuar dy policėt kosovarė tė cilėt po mbikėqyrnin Zonėn e Gjelbėr tė kufirit Kosovė-Serbi nė Merdarė, tashmė janė formuar autokolona prej disa kilometrash me automjetet e shqiptarėve tė Kosovės.

Ata tregojnė se, me orė dhe ditė tė tėra po mbahen nėpėr kufi. Pėr shkak tė pritjes sė gjatė, shumė prej tyre kishin lėnė makinat nė anėn serbe dhe ishin nisur nė kėmbė pėr tė kaluar nė territorin kosovar. Madje disa prej tyre tregojnė se pėr tė kaluar kufirin policia serbe i ka detyruar tė japin edhe ryshfet.

Ndėrkohė njė bashkatdhetar i cili kishte njė vulė tė shtetit shqiptar, serbėt nuk e lejuan tė kalojė nė kufirin e Merdarės.

Drejtuesit e automjeteve tė rėnda tregonin se nėpėr pikat kufitare janė detyruar tė presin edhe mė shumė se 20 orė.

Situata ėshtė tensionuar pas arrestimit tė katėr qytetarėve serbė nė pikėn kufitare tek Dheu i Bardhė, tė cilėt po bartnin materiale zgjedhore. Pas kėsaj ngjarje Ministri i Brendshėm serb ish-zėdhėnėsi i Sllobodan Millosheviqit, kėrcėnoi publikisht se, tani e tutje Serbia nė kėtė formė do tė respektoje reciprocitetin me Kosovėn, pra me arrestimin e shqiptarėve. /tch/

Domira
02-04-12, 06:47
Baza e AKI-sė ndėrtohet nga njė zyrtar i PDK-sė

Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kur lidhin njė kontratė sekrete, bėjnė marrėveshje me njėrėn nga kompanitė qė gjenden nė “listėn e bardhė”, ku hyjnė ndėrmarrjet e pėrgjegjshme qė kontraktohen vazhdimisht nga administrata amerikane. Kosova nuk e ka njė listė tė tillė tė kompanive, sikurse nuk ka as ligj pėr prokurime speciale.
Nė kundėrshtim me modelin amerikan, Qeveria e Kosovės ia ka besuar ndėrtimin e bazės sė Agjencisė Kosovare tė Inteligjencės (AKI) njė kompanie private, pėr tė cilėn edhe vetė kreu i AKI-sė e pranon se nuk ka shumė kontrata me institucionet shtetėrore.
Kompania “Ing Engineering”, nga Suhareka, nė gusht tė vitit tė kaluar ka lidhur me Ministrinė e Administratės Publike njė kontratė 5 milionė euroshe pėr ndėrtimin e bazės sė Agjencisė Kosovare tė Inteligjencės. Pėr, kėtė nuk ka pasur njė procedurė tė hapur tė prokurimit publik, por ėshtė pėrdorur procedura e negociuar.
Bashkim Smakaj, drejtor i AKI-sė, e arsyeton kėtė me ruajtjen e sekretit shtetėror. “AKI i ka kėrkuar Qeverisė qė tė pėrjashtojė Ligjin e Prokurimit, nė kėtė kontratė publike. Kėrkesa ėshtė miratuar. Ministria e Administratės Publike, pėrkatėsisht Departamenti i Inxhinieringut, nė gusht tė vitit tė kaluar, ka nisur procedurat pėr ndėrtimin e bazės sė AKI-t”, ka thėnė Smakaj.
Ministria e Administratės Publike, sipas tij, ua ka dėrguar ftesat pesė kompanive nga tė cilat ėshtė pėrzgjedhur “Ing Engineering” nga Suhareka.
“Kompanisė i ėshtė bėrė verifikimi dhe ka dalė nė rregull”, ka deklaruar Smakaj.
Kreu i AKI-sė e pranon se kompania nga Suhareka ka pasur mė sė paku kontrata me institucione shtetėrore nga katėr kompanitė e tjera qė janė ftuar tė ofertojnė. Por, sipas tij, pėrzgjedhja e kontraktorėve tė vazhdueshėm tė Qeverisė ka mundur tė kishte konotacione se ato po favorizoheshin nga shteti.
Gjatė verifikimit, sipas tij, ka dalė qė kompania nga Suhareka ka kryer me pėrgjegjėsi punėt qė i ka kontraktuar ne sektorin privat.
AKI s’e vėrejti afėrsinė e “Ing Engineering” me PDK-nė
Hazir Hajdari, i cili e mban pozitėn e zėvendėsdrejtorit gjeneral tė “Ing Engineering”, nė vitin 2007 ka qenė kandidat pėr deputet nė Kuvendin e Kosovės nga radhėt e Partisė Demokratike tė Kosovės (PDK), qė udhėhiqet nga kryeministri i vendit Hashim Thaēi.
Hajdari, aktualisht ėshtė kėshilltar komunal nė Suharekė, po nga radhėt e partisė sė kryeministrit Thaēi. Ai kur ėshtė kontaktuar nga Gazeta Jeta nė Kosovė nuk ka dashur tė flasė pėr kontratėn “sekrete” me Qeverinė e Kosovės, me arsyetimin se vėllai i tij, Rexhepi, i di mė mirė punėt qė lidhen me tenderė.
Rexhep Hajdari figuron zyrtarisht si pronar i vetėm i kompanisė nė regjistrat e Ministrisė pėr Tregti e Industri. Ai nuk ka dhėnė pėrgjigje nė pyetjet e gazetės se a ka ndikuar pozita nė PDK e vėllait tė tij, pėr tė pėrfituar nga Qeveria Thaēi.
E, kreu i inteligjencės kosovare ka thėnė se ky detaj nuk ėshtė vėrejtur kur ėshtė bėrė verifikimi i kontraktorit. “Tash e mora vesh kėtė. Nuk e kemi pasur kėtė informatė mė parė. Por, mendoj qė nuk ėshtė mirė tė diskualifikohen njerėzit vetėm pse kanė votuar pėr njė parti, ose qė janė me njė parti”, ka deklaruar Smakaj.
MAP-i nuk jep arsyetim pėr pėrzgjedhjen e kontraktorit besnik
Zyra e Prokurimit e Ministrisė sė Administratės Publike (MAP) nuk ka dhėnė njė pėrgjigje se ēfarė kriteresh janė marrė pėr bazė pėr tė klasifikuar si tė besueshme kompaninė “Ing Engineering”. Arton Berisha, drejtor i prokurimit, ka zbuluar vetėm shumėn e kontratės qė, sipas tij, kap vlerėn e 5 milionė eurove.
E pėr sa i pėrket kritereve, sipas MAP-it, ato i di vetėm Agjencia Kosovare e Inteligjencės.
“Nė kėtė rast ne kemi vepruar sipas kėrkesės AKI-sė, dhe sipas dispozitave ligjore. Pėr kėrkesė ma shumė drejtoheni AKI-sė”, ka deklaruar Birsen Shufta, zėdhėnėse e Ministrisė sė Administratės Publike.
AKI ka nisur ndėrtimin e qendrave rajonale edhe nė Mitrovicė e Gjilan.
Por pėr ndėrtimin e tyre ka aplikuar tenderė tė hapur. MAP, njėjtė si kreu i AKI-sė, e arsyetojnė kėtė me specifikat mė pak tė ndjeshme tė qendrave rajonale, nė krahasim me bazėn qendrore nė Prishtinė.
“Sa i pėrket pyetjes se pse ka pasur tender tė hapur pėr qendrat regjionale, pėrsėri ka qenė kėrkesė e AKI-sė qė tė procedohet nė atė mėnyrė, pasi qe edhe specifikat janė ndryshe. Pėr ēdo informate mė shumė kontaktoni AKI-nė”, ka deklaruar Shufta.
Ndėrkohė Mursel Rraci, drejtor nė Agjencinė Qendrore tė Prokurimit, ka thėnė se MAP nuk ka kėrkuar leje pėr tenderė tė negociuar.
“Nė kėtė rast ėshtė aplikuar neni 3 i Ligji tė Prokurimit Publik qė pėrjashton aplikimin e kėtij ligji”, ka thėnė Rraci.
Ndėrkaq ky nen i kėtij ligji pėrjashton aplikimin e procedurave tė prokurimit kur bėhet fjalė pėr kontrata publike, pėr tė cilat Qeveria i vlerėson si sekrete shtetėrore.
“Pavarėsisht nga dispozitat e tjera tė kėtij ligji, autoriteti kontraktues nuk do tė kėrkohet qė tė veprojė nė pėrputhje me ndonjė procedurė tė veēantė tė prokurimit, apo tė respektojė dispozitat e kėtij ligji mbi transparencėn, gjer nė shkallėn kur, pėrputhshmėria dhe respektimi do tė komprometonin sekretin e ligjshėm, ose interesat e sigurisė, gjatė kryerjes sė aktiviteteve tė prokurimit, tė rėndėsishme pėr dhėnien e njė kontrate publike, pėr tė cilėn Qeveria ėshtė pajtuar qė ta pėrjashtojė nga fushėveprimi i kėtij ligji, sepse (i) ekzekutimi i kontratės nė fjalė, sipas ligjit tė aplikueshėm nė Kosovė, kėrkon pėrdorimin e masave tė veēanta tė sigurisė, ose (ii) Qeveria ėshtė pajtuar qė ta klasifikojė lėndėn e kontratės nė fjalė si sekret”, thuhet nė nenin 3 tė Ligjit tė Prokurimit Publik. jnk
Shpėrndaje

Hajra
15-04-12, 19:50
Bashkeshorti i Mihrije Brahes, perplaset nga nje makine
15 April 2012 - Vipat Shqiptare - Showbiz - 919 shikime

Njė lajm jo i mirė vjen kėto ditė nga Prishtina pėr bashkėshortin e kėngėtares sė njohur, Mihrije Braha, njėherazi moderatorin dhe kėngėtarin e njohur Naim Abazi, i cili ka pėsuar njė aksident, ndėrsa ka kaluar semaforėt nė njė rrugė tė Prishtinės. Siē njoftojnė mediat atje, pasi kishte ndaluar makinėn, Naimi ishte nisur tė kalonte rrugėn, ndėrsa nė semafor ėshtė aksidentuar nga njė makinė nė kalim. Gjendja e Naimit nuk ėshtė nė rrezik, vetėm se ėshtė lėnduar pak dhe ėshtė frikėsuar nga shpejtėsia me tė cilėn makina ka qenė nė lėvizje.

Burimi: Panorama Plus

Skyfter
15-04-12, 19:57
Bashkeshorti i Mihrije Brahes, perplaset nga nje makine
15 April 2012 - Vipat Shqiptare - Showbiz - 919 shikime

Njė lajm jo i mirė vjen kėto ditė nga Prishtina pėr bashkėshortin e kėngėtares sė njohur, Mihrije Braha, njėherazi moderatorin dhe kėngėtarin e njohur Naim Abazi, i cili ka pėsuar njė aksident, ndėrsa ka kaluar semaforėt nė njė rrugė tė Prishtinės. Siē njoftojnė mediat atje, pasi kishte ndaluar makinėn, Naimi ishte nisur tė kalonte rrugėn, ndėrsa nė semafor ėshtė aksidentuar nga njė makinė nė kalim. Gjendja e Naimit nuk ėshtė nė rrezik, vetėm se ėshtė lėnduar pak dhe ėshtė frikėsuar nga shpejtėsia me tė cilėn makina ka qenė nė lėvizje.

Burimi: Panorama Plus


Sinqerisht u frigova pak kur e pash qe paska lajm aktual nga vendi ne ket kohe.


Moni bre qeshtu.

Neferta
15-04-12, 21:49
Pune ne qeveri ne te zeze

Kanė punuar pa kontratė, dhjetė orė mė shumė brenda javės sesa janė obliguar me ligj, pa kompensim pėr fundjavat, pa mbulim pėr sėmundje dhe janė paguar, kur kjo ka ndodhur, nė kesh dhe dyshohet pa iu mbuluar ndonjė taksė pėrkatėse. Kėto dyshohet se kanė ndodhur mu nė selinė e Qeverisė sė Kosovės, nė Prishtinė. Kompania pėrgjegjėse thotė se ajo ėshtė sjellur nė mėnyrė ligjore dhe ka respektuar tė drejtat e punėtorėve.

Fatlum Pllana nuk e kishte imagjinuar se nė objektin e Qeverisė sė Kosovės, ku ishte lokacioni qė punonte, do tė mund t’i shkeleshin tė drejtat e veta si punėtor pėr njė vit e gjysmė sa punoi aty. Nė fakt, ai as nuk ka menduar pėr kėtė kur e kishte gjetur punėn.
Pllana, 22 vjeē nga Prishtina, shėrbeu si kamerier nė bufenė e Qeverisė ku administron kompania “Amadeus” prej nėntorit tė vitit 2010 deri nė fillim tė marsit 2012. Ai do tė largohej nga kjo kompani pasi, siē tregon, ajo kishte katėr muaj qė s’po e paguante. Janė 800 euro pėr tė cilat Fatlumi pohon se nuk ėshtė kompensuar asnjėherė. (shih dokumentin) (http://www.gazetajnk.com/repository/docs/Fatlum_ID.jpg)
Fatlumi nė fakt ishte bėrė pjesė e tregut tė zi tė punės. Ai nuk kishte kontratė pune. Pagėn kryesisht e merrte kesh. Nga tetėmbėdhjetė muaj sa kishte punuar aty, vetėm katėr pagesa i janė bėrė pėrmes transferit bankar. Megjithėse ai pohon se punėn e kishte nisur nė nėntor tė vitit 2010, xhirollogarinė nė bankė e kishte hapur pesė muaj mė vonė sepse deri atėherė ishte paguar pėrmes zarfit.
Ligji kosovar i punės obligon tė gjitha organizatat punėdhėnėse tė kenė kontrata tė shkruara me punėtorėt. Pagesa mund tė bėhet pėrmes xhirollogarisė bankare ose kesh, por nė tė dy rastet duhet tė paguhen taksa. Pėr paratė qė ka marrė nė zarf, Fatlumi thotė se, me sa e din, nuk janė paguar taksa as nė burim dhe as pėr pension.
Fatlum Pllana


“Nė njėfarė forme kam qenė punėtor i Qeverisė ngase kompania pėr tė cilėn punoja ka qenė e kontraktuar pėrmes njė tenderi publik, por kjo kėnaqėsi zgjati krejt pak se shkelja e tė drejtave aty fillon prej ditės sė parė tė punės pėr tė gjithė punėtorėt”, thotė Fatlumi, derisa bėn me dorė nė drejtim tė objektit tė Qeverisė dhe nė dorė mbanė bexhin qė tregon se ėshtė punėtor i kėsaj kompanie.
“Bexhin nuk e kam dorėzuar pasi e kam lėnė punėn. Ėshtė e vetmja dėshmi qė kam punuar aty me qė kontratė nuk kam pasur sikur asnjė prej punėtorėve”, shprehet Fatlumi.
Ai thotė se ka ndenjur aty pasi ka pasur nevojė pėr punė. Dhe duket se, pėr shumė punė.
“Orari im ka qenė prej orės shtatė nė mėngjes deri nė pesė pasdite”, kujton Fatlumi. Sipas ligjit tė punės, i cili ka hyrė nė fuqi mė 1 janar 2011 (neni 20 pika 2), orari nuk duhet tė jetė mė gjatė se 40 orė nė javė. Fatlumi ka punuar mė shumė se dhjetė shtesė nė javė.
Po ashtu, gjatė tetėmbėdhjetė muajve nė punė, ai ka marrė dy javė pushim vjetor ose dhjetė ditė pune. Me ligjin e punės ai ka pasur tė drejtė tė pushojė edhe 20 ditė pėr njė vit. Dhe megjithėse ai ka pushuar vetėm 10 ditė, as ato nuk i janė paguar.
Tė dielat nė Qeveri
Kjo nuk ėshtė vetėm historia e tij. Agron Haliti, 23 vjeē nga Prishtina, ka njė rrėfim tė ngjashėm. Ai pėr njė vit e gjysmė sa pohon se ka punuar aty, asnjė rrogė tė plotė nuk e ka marrė pėrmes bankės. Sipas qarkullimit tė gjendjes bankare pėr tetėmbėdhjetė muaj, ai ka marrė vetėm 150 euro pėrmes bankės. (shih dokumentin) (http://www.gazetajnk.com/repository/docs/Agron_ID.jpg)
“Pjesėn tjetėr tė rrogės, 50 euro m’i kanė dhėnė nė dorė”, thotė Agroni.
Ai tregon edhe pėr tė shtunat e tė dielat qė i ka kaluar nė punė. “Kur ka qenė kabineti i Kryeministrit nė punė, ne natyrisht se kemi dalė tė punojmė. Pėr kėtė asnjėherė nuk jemi paguar. Madje nėse i kemi thėnė pronarit ai na ka thėnė ‘po punoni pėr kryeminsitrin, jo pėr mua’”.
Agroni thotė se kompania “Amadeus” i ka mbetur borxh edhe katėr rroga pa llogaritur edhe pushimin vjetor. “Janė 800 euro dhe sa herė i kontaktoj pėr to mė thotė ‘nesėr’”.
Agron Haliti

Gazeta Jeta nė Kosovė ka folur edhe me njė ish-kuzhinier, Elmedin Sinanin, tė kėsaj kompanie, i cili ishte detyruar tė lėrė punėn pėr shkak tė njė sėmundje pėr tė cilėn nuk mund tė merrte pushim mjekėsor.
“Unė punova njė muaj e gjysmė, u sėmura, m’u desh tė shkoja nė Tiranė. Ata as pushim qoftė edhe pa pagesė nuk mė jepnin. Kėsisoj m’u desh ta lė krejt punėn, por kam mbetur pa marrė asnjė centė pėr njė muaj e gjysmė sa kam punuar”, thotė Sinani.
Sipas nenit 59 tė ligjit tė punės, “i punėsuari, nė rast tė sėmundjes, ka tė drejtė nė pushim mjekėsor tė rregullt mbi bazėn, deri nė njėzet (20) ditė pune brenda njė (1) viti me kompensim prej 100 % tė pagės”.
Gazeta ka folur edhe me disa ish punėtorė tė cilėt vazhdojnė tė shėrbejnė nė bufenė e Qeverisė dhe tė cilėt nuk kanė guxuar tė flasin me emra duke mbajtur shpresė se pronari do t’ia lajė borxhet qė iu detyrohet. Disa tė tjerė nuk kanė pranuar tė flasin.
Kompania: Gjithēka nė pėrputhje me ligjin
Pronari i “Amadeusit”, Arsim Makolli, i mohon tė gjitha tė dhėnat e prezantuara nga ish punėtorėt dhe disa nga punėtorėt e tij aktualė.
“Punėtorėt e mi punojnė prej orės tetė deri nė katėr, rrogat i kanė tė mira, kontrata kanė, pushimin vjetor ua paguaj dhe nuk u kam borxh”, ka thėnė Makolli, pėr Gazetėn Jeta nė Kosovė.
Ai ka shtuar se nuk ėshtė pėrgjegjės pėr asnjė shkelje gjatė punės nė bufe. “Kushdo qė iu ka dhėnė juve informata tė kėsaj natyre, kanė qenė armiqtė e mi”, ėshtė shprehur ai.
Por Makolli nuk ka qenė nė gjendje tė sigurojė as edhe njė kontratė tė vetme tė ndonjė punėtori tė tij nė bufenė e Qeverisė megjithėse gazeta e ka pritur pėr dy javė.
Kompanitė private obligohen me ligj tė punės krejt njėjtė sikur institucionet e tjera, por Makolli arsyetohet me tė qenit ‘privat’. “Unė jam kompani private dhe nuk kisha dashur qė ju me interpretu diēka kėtu si shkelje tė Qeverisė”, rekomandoi ai.
“Amadeus” e kishte fituar pėr herė tė parė tenderin e shpallur nga Ministria e Administratės Publike nė gusht tė vitit 2009 pėr tė ofruar shėrbimet hoteliere nė, siē quhet, objekti i ish-Bankosit ku ėshtė i vendosur Kryeministri dhe kabineti i tij, Ministria e Financave, ajo e Integrimit Europian, e Punėve tė Jashtme si dhe disa komisione qeveritare.
“I njėjti operator e ka fituar tenderin sėrish nė gusht tė 2011 pėr 36 muajt e ardhshėm nė mesin e shtatė ofertuesve tė tjerė duke ofruar ēmimin mė tė lirė”, thotė drejtori i prokurimit nė MAP, Arton Berisha.
Pėrkushtimi institucional vetėm nė erė
Ministri i Punės dhe Mirėqenies Sociale, Nenad Rashiq, nė njė debat mė 1 maj, vitin e kaluar, kishte thėnė: “Jam i pėrkushtuar pėr mirėqenien e punėtorėve nė Kosovė dhe jam i angazhuar maksimalisht pėr njė bashkėpunim tė ngushtė nė mes tė Qeverisė dhe sindikatave nė tė mirė tė mirėqenies sė punėtorėve tė Kosovės”.
Pavarėsisht kėsaj, nė kuadėr tė 5,100 inspektimeve nga Inspektorati i Punės, gjatė nėntėmujorit tė parė 2011, janė shqiptuar mbi 700 vėrejtje.
Administrata Tatimore e Kosovės (ATK), nė njė deklaratė javėn e kaluar, u rikujtoi tė gjithė personave tė cilėt merren me aktivitete afariste, se nė bazė tė legjislacionit tatimor janė tė detyruar tė regjistrohen, pajisen me Numėr Fiskal, deklarojnė dhe paguajnė tatimet (bazuar nė statusin e tyre) dhe tė mbajnė tatimin nė burim dhe kontributet pensionale pėr punėtorėt e tyre.

Neferta
15-04-12, 21:56
I Dyshuari pėr Falsifikim Shėrben me Kafe DeputetėtGjykata e Qarkut nė Prishtinė do tė mbajė seancė pėr konfirmim tė aktakuzės kundėr Bedri Nikės dhe tė tjerėve pėr falsifikimin e 80 mijė dollarėve, mė 30 prill. Nika ėshtė menaxher i ndėrmarrjes “Shqiponja” e cila, pėrkundėr hetimeve ndaj tij, vazhdon tė mbajė bufenė e Kuvendit tė Kosovės dhe Prokurorisė sė Shtetit.

http://gazetajnk.com/?cid=1,3,1903

e-uritura
17-04-12, 20:24
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/536347_393434774021695_100000655280396_1288307_152 3771261_n.jpg

Zero Cool
24-04-12, 18:02
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/535066_286095671478624_100002345790070_663970_6416 87520_n.jpg


Kafshata e mjerimit.Buke e krypur nga lotet e varferis.Me kujtoj kjo foto nje ngjarje te pak ditve me pare.
Nje shqiptar mbasi mori nje thes mille veresi gjat kthimit per ne shtepi rreqiti ne humner. La ne kete bot jetimet e ti te uritur....
Dikush qe duhet te ndjehet pergjegjes deri ne palce mburret me arritjet e qeveris ne moshen e internetit.
Sa tallje, sa turp, kjo eshte bota, kohet Migjeniane te shekullit 21.

zc news (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=14562)

Alima
25-04-12, 13:12
...

Grupe tė armatosura pritet ta marrin veriun me forcė !http://www.indeksonline.net/foto.php?foto=/lajmet/kfori_24.png&pozita=foto_lajm
Me titullin “Maqedonia nė kazanin kosovar” e pėrditshmja maqedonase ‘Fokus’ e ditės sė Martė shkruan se nė rajonin e Likovės dhe pėrgjatė kufirit Maqedoni - Kosovė ka grupe tė uniformuara dhe tė armatosura. Kėto grupe tė uniformuara, sipas gazetės, i kanė parė edhe policia dhe me kėtė janė tė njohur instancat mė tė larta tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme, transmeton shkrimin portali Shqipmedia.
‘Fokus’ ka kontaktuar ish-ministrin e Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė Pavle Trajanov i cili pėr gazetėn nė fjalė ka thėnė se sipas informatave qė ka ai, pėrgatitet destabilizimi i Kosovės pasi pėrgatitet marrja me forcė tė veriut tė Mitrovicės.
"Bėhet fjalė pėr njė operacion tė gjerė qė pėrfshin nė plan edhe destabilizimin e Maqedonisė dhe Luginės sė Preshevės me tė cilėn do tė tentohet tė tėrhiqet vėmendja e ndėrkombėtarėve pėr zgjidhjen e problemit tė Kosovės. Jo rastėsisht NATO ka kėrkuar trupa shtesė nė Kosovė", ka thėnė pėr gazetėn Trajanov.
Ndryshe dje nė artikullin e tij tė pėrjavshėm gazetari i “Vecer” Dragan Pavlovic-Latas, i cili njihet si mik i ngushtė i kryeministrit Gruevski, pėr vrasjen e 5 maqedonasve para disa javėsh nė Shkup drejtoi gishtin kah kosovarėt./indeksonline/

Zero Cool
25-04-12, 18:44
http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/523807_3487892049554_1639025407_2775145_834628705_ n.jpgDeputetėt e Kuvendit tė Kosovės kanė aprovuar nenet 38, 427 dhe 428 tė Kodit Penal. Kodi i ri Penal, i miratuar nė Kuvend, i ndjek penalisht gazetarėt dhe redaktorėt, nėse gjykata konstaton se zbulimi i informatave ėshtė i domosdoshėm pėr tė parandaluar veprėn penale tė dėnueshme, prej sė paku tre vjet burg ose pėr veprėn penale tė paraparė edhe nė nenin 427 qė flet pėr marrje ryshfeti, si dhe nenin 428 qė flet pėr dhėnie ryshfeti. Nėse gazetari nuk e zbulon burimin qė ka deklaruar t’i jetė kėrkuar ryshfeti ose qė ka dhėnė ryshfet pėr njė shėrbim, ai mund tė pėrfundojė nė burg. Nė tė kundėrtėn, nė burg mund tė pėrfundojė burimi, qė ka folur pėr gazetėn nė kushte anonimiteti, nė rast se media ia publikon identitetin. Edhe pse ky ligj ėshtė krejtėsisht nė pėrputhje me normat pozitive juridike, gazetarucėt e vetėquajtur profesionistė, “birn-istėt” e ish gazetarėt e regjimeve okupatore kanė reaguar, pėr shkak se tani e tutje do tė detyrohen ta denoncojnė burimin dhe nuk mund tė thirren nė tė ashtuquajturat, “burime konfidente brenda qeverisė apo brenda institucioneve”. Aprovimi i kėtij neni penal, ka pėr qėllim t’i eliminojė gėnjeshtrat, mashtrimin e opinionit publik dhe tė gjitha abuzimet, qė bėjnė gazetarė e redaktorė tė caktuar nėn ombrellėn e “fjalės sė lirė”.

Ligji, i cili kėrkon pėrgjegjėsi nga gazetarėt dhe redaktorėt e papėrgjegjshėm, tė cilėt aktualisht rezervojnė tė drejtėn e fshehjes sė burimit ka pėr qėllim eliminimin e mashtrimeve si dhe korrupsionin e shprehur nė disa mediume, tė cilat fshihen pas tė ashtuquajturave “burime anonime, sikur rėndom thuhet, brenda Qeverisė, brenda institucioneve, madje edhe burime tė “besueshme” tė zyrtarėve tė lartė tė vendit e tė huaj”. Kjo formė e mashtrimit publik, pėrmes gjoja burimeve sekrete tė akėcilit gazetar redaktor apo medium, nuk ka tė bėjė me gazetarinė afirmative, as me gazetarisė profesioniste bashkėkohore. Kjo mėnyrė e mashtrimit i takon burimeve tė shėrbimeve sekrete, ku informatat shiten e blihen, sidomos informatat qė kanė tė bėjnė me diskreditimin e personaliteteve tė caktuara publike, nė luftėn e pandershme partiake, e cila ėshtė shumė aktuale, sidomos nė Kosovė.
Ky ligj, nuk shkel kodeksin e gazetarėve, as gazetarinė e mirėfilltė dhe tė vėrtetė hulumtuese, e cila bazohet nė gjuhėn e fakteve, nė dėshmi relevante, nė argumente, e jo nė pėrgojimet nėpėr kafeneve e mejhane tė pista, tė mbushura me tym duhani, raki e drogė. Po ashtu ligji parasheh edhe ndjekjen penale tė mashtruesve, tė mercenarėve cilėt fshihen pas “fjalės sė lirė”. Opinioni liridashės nė Kosovė ėshtė dėshmitar i fushatės mediale, e cila dy vjet mė parė u ndėrmor nga gazeta “Koha Ditore”, Gazeta “Zėri”, gazetarėt e Birn-it kundėr deputetit Fatmir Limaj, asokohe ministėr i MTPT-sė. Ishin pikėrisht burimet gazetave, qė thirreshin nė burimet e tyre “tė besueshme” brenda Qeverisė, nė tė cilat u mbėshtet EULEX-i dhe pėr dy vjet rresht nuk arriti tė nxjerrė asnjė provė faktike pėr korrupsion, edhe pse arrestimi ishte krejtėsisht politik. Mė vonė u pa dhe u dėshmua botėrisht se pista e vetme tė akuzave ishte mbėshtetur nė artikujt e gazetave.
Janė gazetarėt e tillė, tė vetėquajtur “profesionistė”, ata qė po e diskreditojnė ish-komandantin e UĒK-sė, Azem Syla, janė gazetarėt shqipfolės ata qė po bashkėpunojnė me Dik Martin, gjithnjė duke u thirrur nė prova tė instruktuara, me qėllim pėrfitimi tė parave tė majme, dhe duke fshehur identitetin, me qėllim tė paragjykimit tė ndonjė hakmarrjeje.
Dyzina e gazetarėve agresivė e vulgarė tė Kosovės, qė veten e tyre e quajnė profesionistė e kanė vėshtirė ta pranojnė ligjin, i cili ua ndalon gėnjeshtrėn e mashtrimin, sepse ata janė ngritur dhe kanė pėrfituar pikėrisht duke u mbėshtetur nė gėnjeshtra e paragjykime. Tė tillėt janė turpi i gazetarisė sė Kosovės, edhe pėr faktin se janė diferencuar nga armata e gazetarėve tė tėrė Kosovės, duke u vetė-pėrkufizuar si profesionistė, por pa e dėshmuar publikisht me fakte e dėshmi profesionalizmin. Fakti se ata i mėshojnė kaq shumė “profesionalizmit” se nuk pajtohen me ligjet, se nuk i japin llogari askujt, tregon mirėfilli nivelin e tyre, arsimor, kulturor e profesional.
Do tė ishte fat i madh sikur ky ligj tė fillonte tė zbatohej, meqė nė radhė tė parė krijon transparencė publike dhe nuk lejon qė njerėzit tė diskreditohen nga gazetarėt agresivė, tė cilėt mė sė paku i shėrbejnė gazetarisė, por me besnikėri iu shėrbejnė klaneve tė ndryshme mafioze.

GURI SYLAJ
25-04-12, 21:13
I nderuari Zero Cool ,nese ky shkrim eshte i juaji une ju pergezoj per angazhimin ne mbrojtjen e fjales se lire.
Por keni harru dicka.
Kush e mbrone faktin dhe te verteten ??
Mos harroni se ,as UNMIK -u dhe as EULEX nuk kan ardhe me denu askend ....!?
Nasradinika thene ; KUSH I KA PARET I BIJE FYELLIT .
Gjykatesit ,jo vetem te huajt, e kan shume te zhvilluar nuhatjen ,sidomos aty ku i vije ERA PARE !!!

Neferta
26-04-12, 17:53
Z.C. ARTIKULLI ESHTE SHUM I NJEANSHEM
Edhe pse eshte miratuar ne kuvende ligji len shum vende per interpretime.
Ngulfatja e fjales se lire nuk ndodhe ne EU, fjala e lire eshte e shenjte, por dikujt i duhet te meshifet prapa ati kodi penal ashtu qe gjithnje do te ket zvarritje te proceseve demokratike.

Neferta
01-05-12, 16:05
Arrestohen tė dyshuarit pėr vrasjen e pesėfishtė nė Maqedoni (Video)
E plotėsuar - Ministria e Punėve tė Brendshme, tė martėn ka ndėrmarrė njė operacion tė quajtur “Monstrum”, me ē’rast ka arrestuar 20 persona nė disa lagje tė Shkupit , ku njė pjesė e tė arrestuarve ndėrlidhen me vrasjen nė Smilkovc.Nė kuadėr tė aksionit me emrin e koduar "Monstrum", sot nė orėt e para tė mėngjesit u kryen bastisje nė shumė pjesė tė Shkupit. “Nė orėt e para tė mėngjesit janė kryer bastisje nė 26 objekte. Gjatė bastisjes, janė ndaluar 20 persona nė baza tė ndryshme. Ėshtė gjetur njė numėr i madh materialesh pėr tė cilat vlerėsojmė se mė pas do tė mund t’i shfrytėzojmė si dėshmi. Ėshtė gjetur njė pjesė e madhe armėsh, literaturė, e cila flet pėr pėrfaqėsimin ideologjik tė kėtyre personave dhe njė sėrė lėndėsh tė tjera si jelek taktik, maska dhe pajisje tė ngjashme, tė cilat mund tė shfrytėzohen ose ka qenė e shfrytėzuar pėr kryerjen e veprave penale”, ka deklaruar ministrja e Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė, Gordana Jankulovska. Gjatė aksionit policor morėn pjesė mbi 800 pėrfaqėsues tė policisė, ka marrė pjesė edhe Drejtoria pėr Siguri dhe Kundėrzbulim si dhe Byroja pėr Siguri Shtetėrore. "Nė mesin e 20 tė arrestuarve, ka persona tė cilėt drejtpėrdrejtė janė tė ndėrlidhur me vrasjen makabre nė liqenin e Hekuranės, pranė fshatit Smilkovc. Por, ka dhe tė tillė pėr tė cilėt nuk kemi tė dhėna konkrete se drejtpėrdrejt janė tė pėrfshirė nė kėtė vrasje. Ata po merren nė pyetje pėr momentin, dhe pasi tė realizohen hetimet, do tė dalim me tė dhėna tjera“, tha ajo.“Bėhet fjalė pėr qytetarė tė Maqedonisė, nga Shkupi, tė cilėt janė pjesėtarė tė grupeve radikale islamike, tė cilėt paraqesin kėrcėnim si pėr tė krishterėt, ashtu dhe pėr muslimanėt", tha Jankulovska, raporton REL.“Tė gjitha dėshmitė materiale, pėr tė cilat folėm mė parė kanė qenė pikėnisje qė tė vinim deri tek faza ku do tė mėsonim saktė se ku duhet tė bėnim bastisje, ēfarė tė kėrkonim gjatė atyre bastisjeve si dhe nė ēfarė drejtimi ta orientonim hetimin. Mė kėtė rast dėshiroj tė falėnderoj tė gjithė qytetarėt qė na dhanė informata tė rėndėsishme duke u paraqitur nė numrin 199... Mė e rėndėsishme ėshtė se MPB-ja ka zbuluar autorėt e vrasjes makabre tė 5 personave tė pafajshėm nė liqenin e Smillkovcės”, tha Jankulovska.Ajo tha se kundėr pėrfaqėsuesve tė grupit do tė ngrihen padi penale pėr veprėn penale tė terrorizmit.Mė 13 prill nė bregun e liqenit afėr Smilkovcit, u vranė Kire Trickovski, Aleksandar Naqeski, Filip Slavkovski dhe Cvetanco Acevski, tė moshės prej 18 deri 20 vjeē, si dhe Borce Stefanovski (45) nga fshati Creshevė.Pesė personat, sipas informatave tė deritanishme tė policisė, janė vrarė me armė automatike nė afėrsi tė drejtpėrdrejtė.Njė ditė mė vonė, 10 kilometra nga vendi i masakrės ėshtė gjetur automobili "Opel omega", pėr tė cilin mė vonė ėshtė konfirmuar se ka qenė nė vendin e ngjarjes dhe ėshtė pėrdorė nga vrasėsit. /Telegrafi/

Neferta
03-05-12, 07:07
Zbulohen emrat e pesė tė akuzuarve pėr vrasjen nė Maqedoni
http://www.indeksonline.net/foto.php?foto=/lajmet/Zbulohen emrat e pesė tė akuzuarve pėr vrasjen nė Maqedoni.jpg&pozita=foto_lajm
Ministria e Punėve tė Brendėshme tė Maqedonisė si kryerės kryesor tė vrasjes sė pesėfishtė nė Smilkovc i ngarkon Halil Demirin (27) nga Haraēina dhe vėllezėrit Afrim Ismailoviq (32) dhe Agim Ismailoviq (33) nga Hasanbegi. Dy persona tė tjerė tė akuzuar se kanė ndihmuar vrasjen janė Fejzi Aziri (54) dhe Rami Sejdiu (24). Siē bėhet e ditur nė arrati janė Afrim Ismailoviq dhe Halil Demiri. Orė mė pare Gjykata Penale nė Shkup ndaj shumicės sė tė arrestuarve nė operacionin “Monstėr” tashmė veē ka shqiptuar masėn e paraburgimit prej 30 ditėve, informon agjencia e lajmeve INA.
Nė ndėrkohė, mediat maqedonase tashmė kanė publikuar edhe fotografitė e siguruara tė personave qė akuzohen se kanė kryer vrasjen e pesėfishtė mė 12 prill nė fshatin Smilkovc tė Shkupit.
Ministrja e MPB-sė, Gordana Jankullovska theksoi sot se kėta persona janė anėtarė tė grupit kriminal qė kanė kryer vrasjen. Sipas versionit tė MPB-sė, tre vrasėsit mė 12 prill rreth orės 20.00 nė afėrsi tė fshatit Smilkovc tė Shkupit kanė kryer vrasjen e pesėfishtė me anė dy pushkė automatike dhe njė pistoletė dhe se mė pas kanė ikur nė drejtim tė njė lokacioni tjetėr me makinėn “Opel Omega”, qė mė pas ilegalisht kanė kaluar kufirin drejt Kosovės. /Indeksonline/

Neferta
08-05-12, 20:19
Lirohet Ramushi


Ish-kryeministri i Kosovės, i cili po mbahet nė Hagė, do tė lirohet nga paraburgimi, deri nė vendimin lidhur me aktakuzėn ndaj tij. Prokuroria nuk ka bėrė ankesė. Haradinaj pritet tė kthehet tė enjten nė Kosovė.

Gjykata pėr Krime Lufte nė ish-Jugosllavi, ICTY, ka marrė vendim qė ta lirojė nga paraburgimi Ramush Haradinajn, deri nė vendimin lidhur me aktakuzėn ndaj tij.
Lajmin pėr Klan Kosovėn e kanė bėrė tė ditur burime tė sigurta, sipas tė cilave prokuroria nuk ka bėrė ankesė ndaj kėtij vendimi.
Media tė tjera raportojnė se Haradinaj kthehet nė Kosovė tė enjten.

Daut Haradinaj, vėllai i Ramushit, i ka thėnė "Zhurnalit" se Ramushi do tė kthehet nė vendlindje, pasi ndaj tij nuk ėshtė verifikuar ndonjė dėshmi se ai ka kryer krime lufte ose rrezikon t’i ikė pėrgjegjėsisė.
Procesi i rigjykimit ndaj ish-eprorit tė UĒK-sė dhe dy bashkėluftėtarėve tė tij, Idriz Balaj dhe Lahi Brahimaj, pritet tė pėrfundojė diku nga fillimi i gushtit.

Zero Cool
08-05-12, 20:40
Qeshtu po thojne, hec e bjeri n`fije tash kure gjithkush ka mundesi em postum cfaredo ne internet, ishalla eshte e vertete e lirohen te gjithe Shqiptaret e burgosur pa faj.Lirohet Ramush Haradinaj


Gjykata e Tribunalit tė Hagės, ka vendosur qė t'a lirojė Ramush Haradinaj nė shtepi deri ne kohėn e gjykimit. Ky vendim ėshtė marr sot dhe ish Kryeministri pritet tė arrin nė Kosovė sė shpejti, sipas burimeve prokuroria nuk ka bėrė ankesė nė lidhje me kėtė. /InfoDREJT/Lirohet Ramushi


Ish-kryeministri i Kosovės, i cili po mbahet nė Hagė, do tė lirohet nga paraburgimi, deri nė vendimin lidhur me aktakuzėn ndaj tij. Prokuroria nuk ka bėrė ankesė. Haradinaj pritet tė kthehet tė enjten nė Kosovė.

Gjykata pėr Krime Lufte nė ish-Jugosllavi, ICTY, ka marrė vendim qė ta lirojė nga paraburgimi Ramush Haradinajn, deri nė vendimin lidhur me aktakuzėn ndaj tij.
Lajmin pėr Klan Kosovėn e kanė bėrė tė ditur burime tė sigurta, sipas tė cilave prokuroria nuk ka bėrė ankesė ndaj kėtij vendimi.
Media tė tjera raportojnė se Haradinaj kthehet nė Kosovė tė enjten.

Daut Haradinaj, vėllai i Ramushit, i ka thėnė "Zhurnalit" se Ramushi do tė kthehet nė vendlindje, pasi ndaj tij nuk ėshtė verifikuar ndonjė dėshmi se ai ka kryer krime lufte ose rrezikon t’i ikė pėrgjegjėsisė.
Procesi i rigjykimit ndaj ish-eprorit tė UĒK-sė dhe dy bashkėluftėtarėve tė tij, Idriz Balaj dhe Lahi Brahimaj, pritet tė pėrfundojė diku nga fillimi i gushtit.

MemphiSx
09-05-12, 09:00
ATENTATORI I IBRAHIM RUGOVES??

Agim Hoti pretendon se ėshtė autor i dy tentim atentateve ndaj ish-Presidentit Ibrahim Rugova. Nga burgu i Dubravės, Hoti thotė se ata qė bėnė pazar me tė pėr tė vrarė janė Xhavit Haliti, Artan Nimani e Agron Haradinaj. Pėr kėto pretendime thotė se ka fakte qė do t’ua tregojė edhe hetuesve. Personat e pėrmendur, kėto deklarime i quajnė shpifje dhe budallallėk

Agim Hoti ka kryer tentim atentatin ndaj ish Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova. Kėshtu sė paku thotė vetė Hoti.

Derisa po vuan dėnimin e tij nė burgun e Dubravės, pėr njė atentat tjetėr, ndaj Anton Berishės, ish-shefit tė Autoritetit Rregullativ tė Telekomunikacionit (ART), Hoti thotė se ka vendosur t’i hedhė nė shesh tė gjitha ato qė ka bėrė pas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė.

Nė bisedė telefonike nga burgu pėr Express, Hoti pretendon se pėrveē atentatit qė ka kryer nė vitin 2007 ndaj Anton Berishės, ai vetė ka kryer edhe dy sulme tė tjera, njėrin nė vitin 2004, e tjetrin njė vit mė pas. Tė dy kėto tentim atentate ndaj ish-Presidentit Rugova.

Hoti pretendon se nė kėto raste nuk ka qenė i vetėm.

Qė tė dy sulmet ndaj ish-Presidentit, ai thotė se i ka kryer me urdhėr tė Xhavit Halitit, aktualisht deputet dhe nėnkryetar i Kuvendit tė Kosovės, Artan Nimanit, profesor nė UP si dhe Agron Haradinajtm i cili punon nė PTK.

Hoti pretendon se pėr kėto punė, ka marrė 5 mijė euro nė janar 2004.

“Unė jam ai i cili e kam gjuajtur bombėn mė 12 mars tė vitit 2004, nė oborrin e shtėpisė sė Ibrahim Rugovės, me urdhėr tė Xhavit Halitit, Agron Haradinajt e Artan Nimanit”, pretendon Hoti pėr Express.

Makresh
09-05-12, 09:44
Interesant, kur po e permend Xhavit Hamitin, disi po e besoj kete vrasės !
Ky njeri i ka syt e pisit, sy-gjarpėr qė nuk te inspiron besim ! Shpresoj te pastrohet Kosova nga ndytesira te tilla.

jadore
09-05-12, 13:16
turpi s'don tjeter forme ..!

p.s.

hajde hajde po e pranojme aktin e atentateve , ndodh ne tere boten .. ske si e zhduk ?
veq ajo qe po me bene pershtypje ,eshte ..

a vrahet nje njeri , nje President aq me shume ,per 5.000 Euro ..po kjo eshte nenvlersuese bre .. ( deri Thaqi qe eshte alalfabet vlen ma shume fal postit qe ka e kapitalitit qe ka akumullu ..ma kujtute Thaq zeza tone ate te vjedhne e per 5000 euro ke rrezik te shkosh si qeni ne rrush ..)
ou shqiptare bre , per pak pare shet shpirtin ..gjithmon ke kushtu pak ..
qe..
per me ju angllatise ma trup , 5.000 euro qe kushtojne me jeten e Presidentit te shtetit me te forte ne bote te Fshatarit te forumit ,( e qe nuk ndodhe shume here , se neve famiresishte na mbron Zoti se jo robi..)
jane .. nese i konvertojme ne gjera sa ..
1 diplom false ne Kosove .ose
7 dite pushimi , ose
3 pc ,ose
1 graniture ulese ,ose
( frigorifer , dhe nje furre , elementet e kuzhines cmimi i vrasjes nuk i mbulon )ose
1 pikture e nje autori gjysme anonim ,ose
2 bateri tushi ,style italian ,ose
1 vask per relaks ose
1 saune me cmim te Kosoves ( dimensione normale )
ose
40 pare qizme ,ose
75 qanta ,ose
33 darka te paguara ,ose
63 parfema ,ose
e ska te ndalur lista me rrakshaja te vogla qe bojne 5000 euro ..
qe sa vlejme Na ... Qe sa vlen nje President ne shtetin me te ri ne bote ..
p.s.
hajde e demantoni , qe nuk eshte qishtuqene ..

sherri
09-05-12, 15:13
hajde e demantoni , qe nuk eshte qishtuqene ..Jo vec qe nuk eshte qashtuqene, po shume gabim e ke ba krejt kete krahasim....qe mos“me zgjat, nje shembull : Ty ta ka inati dikush (sa pleshti p.sh.) edhe e gjen nje xhanki, ne kriz per nje doz heroine, qe kushton? si kalon 100 €vra , edhe i jep nje bomb dore i thot: qe qekjo eshte Jadore, :(:( edhe ........ a don me thane qe Jadore po vlejka 100 €vra?!

A nime krejt ne rregull qenka vec cmimi i vogel ncncncnccnncnc( vlera e "viktimes" nuk matet me cmimin sa merr nje i cmendur,apo nje narkoman, per ta kryer nje atentat. !

Arb
09-05-12, 16:17
hajde e demantoni , qe nuk eshte qishtuqene ..

Gjeniale je bre. A e din bile vete cka je ka shkrun?

jadore
09-05-12, 16:56
Gjeniale je bre. A e din bile vete cka je ka shkrun?

jo ,
kjo kuptohet prej faktit qe ti e permend dhe e dine fjalen , gjenial .. tuj prit instruksione shtese prej New Yorkut jam per ndihme ..

jadore
09-05-12, 16:59
Jo vec qe nuk eshte qashtuqene, po shume gabim e ke ba krejt kete krahasim....qe mos“me zgjat, nje shembull : Ty ta ka inati dikush (sa pleshti p.sh.) edhe e gjen nje xhanki, ne kriz per nje doz heroine, qe kushton? si kalon 100 €vra , edhe i jep nje bomb dore i thot: qe qekjo eshte Jadore, :(:( edhe ........ a don me thane qe Jadore po vlejka 100 €vra?!

A nime krejt ne rregull qenka vec cmimi i vogel ncncncnccnncnc( vlera e "viktimes" nuk matet me cmimin sa merr nje i cmendur,apo nje narkoman, per ta kryer nje atentat. !

le ubo sherr mos ja nxjerr fundit ..
ku ke pa ti keso krahasime ..mos na devalvoni Presidencen ..
ma cmim kushtues per kry nje bisnissmen i nje rajoni te Kosoves ( qe ndin gjithe diten e lume ka te sillesh e pshtillesh ketej pari ) se nje President ..
atentat ne Presidentin per 5000 euro ..
kjo as ne Afrike nuk ndodhe ..!

LOJETARI
10-05-12, 12:16
turpi s'don tjeter forme ..!

p.s.

hajde hajde po e pranojme aktin e atentateve , ndodh ne tere boten .. ske si e zhduk ?
veq ajo qe po me bene pershtypje ,eshte ..

a vrahet nje njeri , nje President aq me shume ,per 5.000 Euro ..po kjo eshte nenvlersuese bre .. ( deri Thaqi qe eshte alalfabet vlen ma shume fal postit qe ka e kapitalitit qe ka akumullu ..ma kujtute Thaq zeza tone ate te vjedhne e per 5000 euro ke rrezik te shkosh si qeni ne rrush ..)
ou shqiptare bre , per pak pare shet shpirtin ..gjithmon ke kushtu pak ..
qe..
per me ju angllatise ma trup , 5.000 euro qe kushtojne me jeten e Presidentit te shtetit me te forte ne bote te Fshatarit te forumit ,( e qe nuk ndodhe shume here , se neve famiresishte na mbron Zoti se jo robi..)
jane .. nese i konvertojme ne gjera sa ..
1 diplom false ne Kosove .ose
7 dite pushimi , ose
3 pc ,ose
1 graniture ulese ,ose
( frigorifer , dhe nje furre , elementet e kuzhines cmimi i vrasjes nuk i mbulon )ose
1 pikture e nje autori gjysme anonim ,ose
2 bateri tushi ,style italian ,ose
1 vask per relaks ose
1 saune me cmim te Kosoves ( dimensione normale )
ose
40 pare qizme ,ose
75 qanta ,ose
33 darka te paguara ,ose
63 parfema ,ose
e ska te ndalur lista me rrakshaja te vogla qe bojne 5000 euro ..
qe sa vlejme Na ... Qe sa vlen nje President ne shtetin me te ri ne bote ..
p.s.
hajde e demantoni , qe nuk eshte qishtuqene ..

Jo qė nuk ėshtė ashtu , por ėshtė krahasim shumė banal ....

Neferta
10-05-12, 12:45
Ramushi erdhi nė Prishtinė
Prishtinė, 10 maj – Para pak ēastesh ka mbėrri nė Aeroportin e Prishtinės, ish-kryeministri dhe ish-komandanti i UĒK-sė, Ramush Haradinaj.

Tribunali i Hagės ka marrė vendim pėr lirimin e pėrkohshėm tė tij deri nė pėrfundim tė procesit.

Siē dihet, fjala pėrfundimtare e palėve nė rastin Haradinaj dhe tė dy bashkėluftėtarėve tė tij, Lahi Brahimaj dhe Idriz Balaj, do tė jepet mė 25 e 26 qershor, ndėrsa procesi pritet tė pėrmbyllet nė muajin gusht.

Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, themelues dhe kryetar i tė cilės ėshtė Haradinaj, kishte lutur sot mediat tė mos ndodheshin nė pritjen e shumėpritur tė tij, pėr shkak tė rregullave qė ka vendosur Tribunali me rastin e lirimit tė tij.

jadore
10-05-12, 13:14
Jo qė nuk ėshtė ashtu , por ėshtė krahasim shumė banal ....


po done me thone qe cmimi per jeten e presidentit ka qene banal , apo jetesa , ne Kosove eshte banale ..?
..se qe vlera monetare , eurot si mjet qarkullues eshte banale ate po e dime ..
p.s.
a te ju krahasoj sa ekmeka bine me 5000 euro ..?

Bajlozi i Zi
10-05-12, 14:14
po done me thone qe cmimi per jeten e presidentit ka qene banal , apo jetesa , ne Kosove eshte banale ..?
..se qe vlera monetare , eurot si mjet qarkullues eshte banale ate po e dime ..
p.s.
a te ju krahasoj sa ekmeka bine me 5000 euro ..?

E morem vesh qe ti me euro e cakton vleren e cdo njeriu.

Ama, ketu behet fjale pėr urrejtje.

E me e pas kthy ne euro krejt urrejtjen qe e kane shqiptaret ndaj njeri-tjetrit, e me e zhduke njeri-tjetrin, sot do te ishim superfuqi e botes.

Urrejtja ėshtė pa pare, ti shoqe.
Sa njeri ėshtė ne gjendje me i vra gjysmen e botes pa asnje cent?

jadore
10-05-12, 14:51
E morem vesh qe ti me euro e cakton vleren e cdo njeriu.

Ama, ketu behet fjale pėr urrejtje.

E me e pas kthy ne euro krejt urrejtjen qe e kane shqiptaret ndaj njeri-tjetrit, e me e zhduke njeri-tjetrin, sot do te ishim superfuqi e botes.

Urrejtja ėshtė pa pare, ti shoqe.
Sa njeri ėshtė ne gjendje me i vra gjysmen e botes pa asnje cent?

... kete kriter vlersues e gjeta ne mesin tuaj , nuk ua solla Une ,
.. ndryshe ska se si shpjegohet fjala e popullit , aq i keq eshte sa s'vlen as dy pare , ose ..aq i mire eshte sa qe se vret as per gjak..( sa ka qene qmimi i gjakut nima tek zbatimi i Kanunit , shume jete te vdekura nuk e kan mbulu sa di une , gjenerate pas gjenerate bile ) !!!
atehere pse bre Bajloz mundohesh te me materjalizosh mua ..?

..eh , sa per urrejtjen gabohesh ,
sinqerishte ne nuk urrehemi ndermjet veti si popull aspak ,hiq aspak se po te urreheshin aq te ngushte e kemi fushen e veprimit ne te jetuar sa qe me mijra do te mbyteshim ne dite por Ne jemi te materializuar , vetem atehere kur na preket e mira materjale ne vritemi. Ndryshe nuk di si te shpjegoj rastin kur ske 3 jave mbyten babe e bije per pasuri ..?Dreqi ta haj edhe ate , pasuri i thonqin , e cka disa cope letra .. ose toke djerre qe 30 vjet ..qe sa vlen jeta e shqiptarit ..
apet njejte po i bjen , kur jeta e nje Presidenti te nje vendi ka vlere kundruall 5000 eurove konvertabile ne tregun aktual , jeta e qytetarit te saj vlen sa e qenit ..

p.s.
kthellohi bre , porosite e atentateve ne burreshktetase te botes , shqipe nese hyne e shikoni ne arkiva te botes del qe kane kushtu miljona te tere , miljona ..( mbani mend ), e tek ne edhe per nje traktor te vjeter, kembim..!
hajde e jeto ne kete vend pastaj , edhe cmimi i vdekjes ketu eshte i devalvuar .. .

Neferta
10-05-12, 19:56
PDK-ja votoj gabimisht, duan rivotim pėr bisedimet

Janė miratuar rekomandimet e interpelancės sė sotme, ku ėshtė diskutuar pėr tė pagjeturit dhe bisedimet qė janė zhvilluar me Serbinė nė Bruksel. Me kėto rekomandime tė miratuara i kėrkohet Qeverisė sė Kosovės qė bisedimet me Serbinė t’i kushtėzoj me zbardhjen e fatit tė tė pagjeturve.

Interpelanca ishte thirrur nga shumica e deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės lidhur me ēėshtjen e tė pagjeturve.

Me 55 vota pėr, 9 kundėr dhe asnjė abstenim janė votuar kėto rekomandime nga ligjvėnėsit.
Nė kėto rekomandimet thuhet:
Kėrkojmė nga Qeveria tė kushtėzojė vazhdimin e bisedimeve tė mėtejme me Serbinė, me zbardhjen e fatit tė plotė tė tyre.
Kėrkojmė nga tė gjithė organizmat e pėrfshirė nė procesin e zbardhjes sė fatit tė personave tė zhdukur tė intensifikojnė punėn me qėllim tė identifikimit tė mundshėm tė mbetjeve mortore si dhe pėrkrahjen nė sigurimin dhe procedimin e informatave tė reja.

Kėrkojmė nga instituti i Kosovės pėr krime lufte qė tė grumbullojė dokumente e fakte pėr krimet e bėra nga ushtria, policia dhe forcat paramilitare serbe nė Kosovė gjatė periudhės 1998-99.
Mediat ta kenė nė fokus ēėshtjen e tė zhdukurve dhe tė japin kontributin e tyre qė kjo ēėshtje tė zgjidhet sa mė shpejtė.
Nė interpelancė ishte thirrur zėvendėskryeministrja Edita Tahiri, pėr tė raportuar lidhur me fatin e tė zhdukurve dhe bisedimet qė janė zhvilluar me Serbinė nė Bruksel.

Pas njė debati tė gjatė, pėr fatin e tė pagjeturve, seanca ka vazhduar me miratimin e raportit financiar pėr buxhetin e Republikės sė Kosovės, pėr vitin 2011 dhe disa raporteve tė tjera. /kosovapress/

Alima
11-05-12, 19:48
...

Shihni 're ne keto momente ēfar bene predsednikja :


http://alsat-m.tv/thumbnail.php?file=jahjaga_shba_115419190.jpg&size=article_medium

Presidentja e Kosovės Atifete Jahjaga i dėrgoi njė telegram ngushėllimi homologut tė Maqedonisė Gjorge Ivanov me rastin e vrasjes sė pesė qytetarėve, nė afėrsi tė Shkupit. ‘I nderuari Presidenti Ivanov, nė emėr tė institucioneve tė Republikės sė Kosovės, tė qytetarėve dhe nė emrin tim, Ju shpreh ngushėllimet mė tė thella pėr vrasjen makabre tė pesė qytetarėve tuaj. Shprehim indinjatėn tonė pėr kėtė akt tė shėmtuar, duke pasur besim qė kriminelėt do tė pėrballen me drejtėsinė’, thuhet nė telegramin e ngushėllimit tė presidentes Jahjaga. Nė telegram, Jahjaga i kėrkonte Ivanovit t’u shprehte ngushėllimet nė emėr tė saj, edhe familjarėve tė viktimave, duke u bashkuar me dhimbjen e tyre.


Alsat-M.

Oqeani
12-05-12, 01:04
Kuvendi Komunal i Preshevės pa asnje serb !

Ne zgjedhjet lokale qe u mbajten ne Luginė (Shqiperi Lindore) Kuvendi Komunal i Presheves nuk do jet i perfaqesuarme serb!Duke u bazuar ne rezultatet perfundimtare, kuvendi i Presheves per her te pare ne histori do te jet 100% shqiptar, gje qe tregon se Presheva ka nje etnitet te pastert shqiptar.
Rezultat tregojne se: PDSH ka grumbulluar 40% te votave ( Krytari aktual Ragmi Mustafa - inxh i dip - i elektros), 23 % ka marrur PVD ( krytar Riza Halimi - prof i fizikes - Deputet i dalur ne Parlamentin e Serbise ).
Pjesa tjeter e votave i takoi partive tjera politike shqiptare te cilat arriten te ken nje numer te vogel ne Kuvendin Komunal.

Zero Cool
06-06-12, 16:26
Grevė urie nė burgun e Dubravės


Mbi 650 tė burgosur nė Dubravė kanė nisur sot njė grevė urie, pėr shkak tė mos miratimit tė ligjit pėr amnisti.
Kėshilli Grevist i burgut tė Dubravės, pėrmes njė komunikate ka njoftuar se greva nuk do tė pėrfundojė derisa tė miratohet ligji ashtu siē iu ėshtė premtuar nga qeveria.
“Kjo shkaktoi pakėnaqėsi tek tė gjithė tė burgosurit dhe zhgėnjim. Prandaj, tė burgosurit nuk pranojnė tė ndalin grevėn deri nė realizimin e te drejtės qė kėrkojnė pėr amnisti”, thuhet nė komunikatėn e Kėshillit Grevist.
Nė burgun e Dubravės dėnimin e vuajnė mbi 1 mijė persona.

Uragani_99
07-06-12, 09:28
Cka ju duhet greva atyre ,....njerez te mbrapshte,kerkojne ulje denimi,amnesti,per veprat e pista qe i kan bere ,...marri ju qofte se nuk jeni aty per vepra te mira ,jo ,assesi,....me nderime ....Uragani_99

Neferta
07-06-12, 16:08
Arrestohet njė i dyshuar pėr vrasjen e Enver Zymberit


Hetuesit e Task Forcės sė EULEX-it nė Mitrovicė, e kanė arrestuar njėrin nga tė dyshuarit e kėrkuar nė lidhje me vrasjen e policit tė PK-sė, Enver Zymberi.
Arrestimi u bė sot nė mėngjes nė Mitrovicė. Ky person ėshtė njėri nga gjashtė personat pėr tė cilėt janė lėshuar urdhėr-arrestet ndėrkombėtare nė tetor 2011, thuhet nė njė komunikatė pėr shtyp tė EULEX-it./Telegrafi/

Zero Cool
11-06-12, 20:06
BUJAR NISHANI, PRESIDENT I RI I SHQIPĖRISĖ


http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/Ministri_475920.jpg
Bujar Nishani ėshtė zgjedhur President i ri i Shqipėrisė, me 73 vota.

Nė votim kanė votuar 76 deputetė, dy nga to ishin tė pavlefshme, njė kundėr.

Partia Socialiste e Shqipėrisė e ka bojkotuar votimin, pasi qė nuk ėshtė pajtuar me kandidatin e propozuar nga Partia Demokratike dhe aleatėt e saj.

Ai ėshtė Presidenti i 6-tė i Shtetit Shqiptar.

Kush ėshtė Bujar Nishani?

Bujar Nishani ėshtė lindur mė 29 shtator 1966, nė Durrės, ka pėrfunduar studimet e larta ne Akademine Ushatarake "Skenderbej".

Ai pėrfundoi studimet pasuniversitare ne Shtetet e Bashkuara te Amerikės ne vitin 1996, dhe nga viti 2000 deri ne vitin 2004 pėrfundon studimet ne Fakultetin e Drejtesise ne Tirane, ku diplomohet si jurist. Ne CV e tij arsimore pėrfshihet edhe titulli master per studime europiane.

Veprimtaria e tij profesionale daton ne vitin 1988, si pedagog i Akademisė Ushtarake Skenderbej, ne vitin 1993, si specialist i marrėdhėnieve me jashtė ne Ministrinė e Mbrojtjes, ne 1994 si specialist i marrėdhėnieve me NATO-n ne Ministrine e Jashtme, per t'u rikthyer serish nje vit me vone si drejtues ne kabinetin e ministrit te Mbrojtjes.

Pas vitit 1997, ai ka qene i lire ne profesionin e tij, deri ne mars te vitit 2007, kur emėrohet ministėr i Brendshėm, Dy vjet me pas si ministėr i Drejtesise, dhe rikthehet ne kete post, ne vitin 2011.

Qe nga viti 1991 e deri me sot ėshtė anėtar i Partisė Demokratike, duke qene anetar i kryesisė se PD-se, si edhe anėtar i Kėshillit Kombėtar te kesaj partie. Zoti Nishani eshte i martuar me zonjen Odeta, si edhe ka dy fėmije, nje djalė dhe nje vajze.


Nis numėrimi i votave pėr Nishanin, opozita nuk voton

Pėrfundon votimi pėr kandidatin e mazhorancės pėr president tė Shqipėrisė, Bujar Nishani.

Pas pėrfundimit tė votimit, sekretariati i votimit na nisur procedurėn e numėrimit.

Deputetėt e opozitės nuk kanė marrė pjesė nė votim. Kėtė rregull e kanė “prishur” vetėm Kastriot Islami dhe kreu i PBDNJ-sė, Vangjel Dule

Tėrhiqet Hoxha, konfirmohet Nishani

Kandidati i pozitės pėr President tė Shqipėrisė, Artan Hoxha, ėshtė tėrhequr nga kandidatura pėr President tė Shqipėrisė, ndėrsa pozita ka njoftuar se do tė kandidojė ministrin e Brendshėm, Bujar Nishani.

Nuk ėshtė bėrė e ditur arsyeja e tėrheqjes sė Hoxhės, i cili veē mbėshtetjes sė krerėve tė partive tė pozitės, sot mori edhe konfirmimin me shkrim tė 40 deputetėve.

Mediat nga Tirana njoftojnė pėr dy mundėsi tė tėrheqjes sė Hoxhės, sė pari ai mund tė mos ketė qenė i pranueshėm pėr faktorin ndėrkombėtar, ndėrsa varianti i dytė ėshtė mospajtimi i udhėheqėsve me ndikim nė PD me emrin e Hoxhės.

Tėrheqja e Artan Hoxhės e qon edhe mė nė ngėrē procesin e zgjedhjes sė presidentit, ndėrsa raundi i katėrt nuk vlerėsohet i konsumuar, pasi nuk ka filluar fare votimi. Nė ora 17:00 do tė mbahet Kuvendi pėr zgjedhjen e Presidentit, ku sipas PD-sė, kandidat do jetė Nishani.

Pozita mbledh nėnshkrimet pėr kandidimin e Hoxhės pėr President

Komisioni i Ligjeve tė Kuvendit tė Shqipėrisė, miratoi vetėm me votat e djathta, raportin e pozitės pėr kandidaturėn e Artan Hoxhės, pėr President tė vendit.

Viktor Gumi bėri tė ditur se pozita ka depozituar nė Kuvend kandidaturėn me 40 firma tė mbledhura. Mė tej, pėrfaqėsuesi i sė djathtės nė komision, vlerėsoi figurėn e Artan Hoxhės duke e cilėsuar si njė ndėr ekspertėt mė tė mirė tė administratės publike. Sipas Gumit, Hoxha plotėson kriteret juridike, tė pėrcaktuara nė Kushtetutė pėr President.

Firma pėrveē pėrfaqėsuesve tė koalicionit kanė dhėnė dhe deputetėt: Gert Bogdani, Ndue Paluca, Igli Cara, Aldo Bumci, Ridvan Bode.

Nga ana e PS nė Komisionin e Ligjeve diskutoi Sajmir Tahiri qė e vlerėsoi tė pamjaftueshėm informacionin e PD-sė, pėr Artan Hoxhėn.

Pas mbledhjes sė nėnshkrimeve tė nevojshme pėr propozimin e kandiaturės pėr President, Kuvendi pritėt tė votojė pėr zgjedhjen e tij, ku Kushtetua e Shqipėrisė, parasheh qė nė raundin e katėr dhe tė pestė, njė kandidat mund tė bėhet President vetėm mė 71 vota.

Deri tani janė konsumuar tre nga pesė raundet e votimit pėr zgjedhjen e Presidentit tė ri, ndėrkohė qė nė raundin e katėrt dhe tė pestė tė votimit, Presidenti mund tė zgjidhet edhe me njė shumicė prej 71 votash.

Tre raundet e para dėshtuan pasi opozita refuzoi kandidaturėn e paraqitur nga pozita, atė tė anėtarit tė Gjykatės Kushtetuese, Xhezair Zaganjori.

sherri
15-06-12, 15:55
Njihuni me Odeta Nishanin, mė e pasura ndėr Zonjat e Para shqiptare (http://www.albobserver.com/2012/06/njihuni-me-odeta-nishanin-me-e-pasura-nder-zonjat-e-para-shqiptare/)
http://albobserver.com/wp-content/uploads/partners/recetat-600x90.jpg (http://www.albobserver.com/category/te-ndryshme/gastronimi/)
http://www.albobserver.com/wp-content/uploads/2012/06/odeta-300x205.jpg (http://www.albobserver.com/2012/06/njihuni-me-odeta-nishanin-me-e-pasura-nder-zonjat-e-para-shqiptare/odeta-2/)Odeta Nishani, bashkėshortja e presidentit tė sapozgjedhur Bujar Nishanit, ėshtė mė e pasura ndėr Zonjat e Para qė ka pasur Shqipėria. Edhe vetė Bujar Nishani ka deklaruar nė emisionin “Opinin” tė Blendi Fevziut se gjithė pasurinė e ka nga ana e sė shoqes. Familja e Odetės ka qėnė njė familje tregėtarėsh si dhe tashėgimtarė e njėrit prej nėnshkruesve tė Pavarėsisė.
Nė deklarimin e pasurisė shihet se zonja Nishani ka nė pronėsi:
-Shtėpi banimi me sipėrfaqe 99 metėr katror nė rrugėn Skėnderbej, Durrės
-Shtėpi banimi me sipėrfaqe 68 metėr katror nė rrugėn “A.Goga”, Durrės
-Dyqan me sipėrfaqe 60 metėr katror nė rrugėn “Dėshmorėt”, Durrės
Shtėpi banimi me sipėrfaqe 40 metėr katror nė Plazh, Durrės
-Dyqan me sipėrfaqe 100 metėr katror nė rrugėn “Dėshmorėt”, Durrės
-Shtėpi nė Selitė, Tiranė, me sipėrfaqe 152 metėr katror
Kush ėshtė Zonja e Parė e Shqipėrisė ?
Odeta Nishani ėshtė martuar para 18 vitesh dhe ka dy fėmijė. Djali, Ersi, 17 vjeē qė studion nė njė kolegj nė Vjenė dhe vajza Fiona, 13 vjece. Odeta ėshtė njė familjare e pėrkushtuar dhe njė grua nė karrierė. Ruan njė marrėdhėnie tė shėndetshme familjare qė nga koha kur vendosi ta krijojė atė. Aktualisht, ajo banon nė apartamentin qė ndoshet nė zonėn e Selitės, por pritet tė transferohet sėbashku me familjen nė Pallatin e Brigadave. Aktualisht, Odeta mban detyrėn e drejtoreshės sė Studimit tė Tregut dhe Statistikave Turistike nė Ministrinė e Kulturės e Turizmit.
Ajo i ka dhėnė njė mbėshtetje tė madhe bashkėshortit nė fushatat elektorale kur konkuronte pėrballė ish ministrit tė Rendit Igli Toska, nė 2005, si dhe me deputeten Monika Kryemadhi, ndėrsa nga 24 korriku do tė jetė nė krah tė Nishanit nė rrugėn e tij presidenciale


ca me ba na kosovar't qe skemi zonje t'pare :(

Neferta
22-06-12, 15:54
Ku ta marin seriozitetin kur nuk e kan
Kodi Penal nuk ndryshon, Hajredin Kuēi jep dorėheqje
Zėvendėskryeministri i Kosovės, Prof. dr. Hajredin Kuēi, njėherėsh ministėr i Drejtėsisė nė Qeverinė e Kosovės, ashtu siē kishte paralajmėruar pritet qė brenda ditės tė japė dorėheqje.

Pas miratimit sot, nga Kuvendi, pa ndryshime tė Kodit Penal tė Kosovės me nenet 37 e 38, tė kontestuara nga shoqėria civile, mediet dhe asociacione ndėrkombėtare, pėr pasojė tė kthimit pėr rishqyrtim nga Presidentja e Kosovės, Kuēi ka paralajmėruar njė konferencė shtypi pėr sot, nė tė cilėn pritet tė japė dorėheqjen nga postet nė Qeveri.

Alima
28-06-12, 14:23
...http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


http://koha.net/repository/images/f1_28kamishi1340886335.jpg
Rrahje midis deputetėve tė Vetėvendosjes e tė PDK-sė
publikuar: 28.06.2012 - 14:22

Prishtinė, 28 qershor -


Deputetėt e Lėvizjes Vetėvendosje dhe ata tė Partisė Demokratike tė Kosoėvs, janė rrahur pas seancės.

Deputetėt nga radhėt e PDK-sė Latif Gashi dhe Bekim Haxhiu janė pėrleshur nė parkingun e Kuvendit tė Kosovės me deputetėt e Vetėvendosjes, Rexhep Selimin dhe Florin Krasniqin, bėjnė tė ditur burime tė Indeksonline.

Burime tė Indeksonline kanė bėrė tė ditur se deri tė pėrleshja ka ardhurkur sė pari Latif Gashi i PDK-sė ėshtė pėrplasur verbalisht me Rexhep Selimin e Vetėvendosjes rreth akuzave pėr SHIK-un, e mė pas kanė plasur edhe grushtet.

Kamishi ėshtė larguar i gjakosur nga Kuvendi, ndėrsa Krasniqi ėshtė momentalisht nė hollin e Kuvendit – i cili po ashtu ka pėsuar disa goditje gjatė pėrleshjes me Kamishin..

Guri i madh
28-06-12, 19:55
...http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


http://koha.net/repository/images/f1_28kamishi1340886335.jpg
Rrahje midis deputetėve tė Vetėvendosjes e tė PDK-sė
publikuar: 28.06.2012 - 14:22

Prishtinė, 28 qershor -


Deputetėt e Lėvizjes Vetėvendosje dhe ata tė Partisė Demokratike tė Kosoėvs, janė rrahur pas seancės.

Deputetėt nga radhėt e PDK-sė Latif Gashi dhe Bekim Haxhiu janė pėrleshur nė parkingun e Kuvendit tė Kosovės me deputetėt e Vetėvendosjes, Rexhep Selimin dhe Florin Krasniqin, bėjnė tė ditur burime tė Indeksonline.

Burime tė Indeksonline kanė bėrė tė ditur se deri tė pėrleshja ka ardhurkur sė pari Latif Gashi i PDK-sė ėshtė pėrplasur verbalisht me Rexhep Selimin e Vetėvendosjes rreth akuzave pėr SHIK-un, e mė pas kanė plasur edhe grushtet.

Kamishi ėshtė larguar i gjakosur nga Kuvendi, ndėrsa Krasniqi ėshtė momentalisht nė hollin e Kuvendit – i cili po ashtu ka pėsuar disa goditje gjatė pėrleshjes me Kamishin..

po i thot florimi rri urt se ta ndreqi ftyren ,kqyr qfar face e prisht esht ky cigarlluku

LOJETARI
11-07-12, 14:25
Surroi: Dell krijues e shpėrndarės i thashethemeve

http://www.koha.net/repository/images/f1_11surroi-jpg1342009610.jpg


Publikuar: 11.07.2012 - 14:25Prishtinė, 11 korrik - Veton Surroi ka dhėnė njė version ndryshe nga ai i ambasadorit Christopher Dell lidhur me pohimet e kėtij tė fundit rreth kandidatėve pėr president, duke shprehur ēudinė si njė diplomat amerikan bėhet krijues dhe shpėrndarės i thashethemeve, raporton KTV. Ambasadori Dell, nė njė intervistė pėr gazetėn “Kosova Sot” ka pohuar se Surroi ishte imponuar si kandidat pėr president tė vendit.

“Kam shkuar nė rezidencėn amerikane me ftesė tė ambasadorit Dell pėr darkė, nė tė cilėn ai ka insistuar nė prani tė Hashim Thaēit qė do tė ishte mirė pėr vendin qė unė tė bėhem president pas dorėheqjes sė Fatmir Sejdiut. Me arsyetimin se kjo do tė ishte mirė pėr tė tejkaluar krizėn institucionale dhe pėr ta prezantuar Kosovėn mė mirė nė botė, pėr shkak tė perceptimit negativ qė ka z. Thaēi nė botė”, ka sqaruar Surroi. “Nuk ka pasur kurrfarė zvarritje, as lutje nga ana ime, po ka qenė ide e ambasadorit Dell dhe pjesė e bisedės sė tij. (Kurse) Pacollit asnjėherė nuk i jam kėrcėnuar, por nė njė takim i kam thėnė se do t’i bėnte dėm Kosovės zgjedhja e tij pėr president”.

Po ashtu, Surroi ka riqartėsuar se prej vitit 2004 nuk ėshtė botues i ‘Kohės Ditore’ dhe se nuk ka as lidhje institucionale me Kompaninė ‘Koha’. “Ēfarėdo pėrmendje tė gjoja ngritjeve tė mia politike nė kontekst tė asaj qė e raportojnė ‘Koha Ditore’ dhe KTV-ja ėshtė plotėsisht e pabazė”, ka nėnvizuar ai.

Pėrgjigjja e kryetarit tė Bordit tė Klubit pėr Politikė tė Jashtme vjen pas njė interviste tė ambasadorit amerikan nė Prishtinė, Dell, ku ai thotė se Surroi ia kishte shprehur hapur ambicien atij dhe se iu kishte lutur Hashim Thaēit qė t’ia jepte postin e presidentit. Kjo, sipas diplomatit amerikan, kishte ndodhur nė rezidencėn e tij, gjatė njė darke, nė tetor ose nėntor tė viti 2010. Dell, nė intervistė, gjithashtu ka thėnė se atėbotė plani i AAK-sė ishte qė Ramush Haradinaj tė vijė nė postin e kryeministrit, kurse Hashim Thaēi tė bėhej president.

Ambasadori amerikan nė shkuarje ka vlerėsuar se presidentja Jahjaga e ka bėrė njė punė tė shkėlqyeshme nė kthimin e rolit tė Presidencės nė atė qė ėshtė paraparė sipas Kushtetutės.

burimi :koha ditore

Makresh
12-07-12, 07:37
He more Sorros, kujt i je perul ncncncn !

Makresh
13-07-12, 07:50
Koha Ditore i ka shpall Krist Dellit keto dit. Nje hakmarrje qesharake.

Makresh
13-07-12, 15:11
Kur eshte dasht me fol, s'ka fol. E tash ju ka hap goja Soros-it.

http://www.koha.net/?page=1,13,107125

Hajra
13-07-12, 21:34
Valla drejt me thane ky Delli u ba si grat e kqija, drejt me thane marre i koft me qene perfaqsus i nje superfuqie e me ra ne kete nivel kjo eshte fundi i botes.Per mendimin tim kete njeri nuk e meriton kete post.

Makresh
14-07-12, 13:00
Valla drejt me thane ky Delli u ba si grat e kqija, drejt me thane marre i koft me qene perfaqsus i nje superfuqie e me ra ne kete nivel kjo eshte fundi i botes.Per mendimin tim kete njeri nuk e meriton kete post.

Tullusum e kam pas kete dhi Derrin, vetem se luante bole me politikanet e tan dhe kta t'fundit s'doshin me e pranue deri sa me ne fund vet u tregoi se po, kam lujt bole me juve !


Per qetu, punu ja ka !

murrizi
17-07-12, 16:52
a ketu qenkan Delli me Surrojn a ?!

Perbes edhe ju sja keni bo mir hiq a, i kemi hap me qindra e mijera tema, me lidhje e palidhje, e mos me marr mund me hap nje te llojit ta zeme: Dueli me Galdiatorve, Na u kan qart zotnit ner veti..... apo apo..... zgjidhni ju vete ?!

Neferta
21-07-12, 15:55
Gjendet trupi i pajetė i poetit Ali Podrimja
I tronditur nga kjo humbje e madhe, ministri i Punėve tė Jashtme i Kosovės, Enver Hoxhaj, i shpreh ngushėllimet mė tė sinqerta familjes sė poetit Podrimja, komunitetit tė poetėve, shkrimtarėve e artistėve si dhe mbarė popullit tė Kosovės.
“Humbja e poetit me renome ndėrkombėtare Ali Podrimja, ėshtė njė humbje e madhe jo vetėm pėr familjen dhe miqtė e panumėrt tė tij, por njė humbje e jashtėzakonshme edhe pėr kulturėn dhe artin kosovar, shqiptar e mė gjerė. Kujtimi i poetit Ali Podrimja do tė jetė gjithnjė i gjallė nė mesin tonė dhe do tė shėrbejė si figurė motivimi pėr brezat e ardhshėm tė Kosovės”, thuhet nė telegramin e ngushėllimit tė ministrit Hoxhaj.
Poeti Ali Podrimja ka humbur kontaktet me kolegėt dhe miqtė e familjarėt e tij nga data 18 korrik, nė kohėn kur po qėndronte nė Francė nė kuadėr tė festivalit tė poezisė “Voix de la Méditerranée”, nė qytetin e Lodčve.
Autoritet franceze po punojnė nė zbardhjen e plotė tė rrethanave tė humbjes sė jetės sė poetit Ali Podrimja.
Ministria e Punėve tė Jashtme e Kosovės falėnderon autoritetet e Ministrisė sė Jashtme dhe asaj tė Brendshme Franceze, si dhe tė gjitha institucionet e tjera lokale e qendrore nė Francė pėr angazhimin maksimal tė tyre nė ndriēimin e kėtij rasti

Denim
21-08-12, 20:19
Thyet lapidari i Strehimit tė ipeshkvinjėve nė Zym

Publikuar: 21.08.2012 - 12:03

Zym, 21 gusht - Nė Zym tė Hasit nė natėn nė mes tė dielės dhe tė hėnės, persona ende tė panjohur thyen lapidarin e Strehimit te ipeshkvinjėve gjatė viteve 1702-1752.

Pėrfaqėsuesit e Klubit letrar “Shtjefėn Gjeēovi” tė Zymit i kanė njoftuar organet pėrgjegjėse tė Policisė sė Kosovės, tė cilėt kanė shkuar nė vendin e ngjarjes dhe e kanė bėrė hulumtimin e duhur, por tash pėr tash ende nuk ka tė dyshuar, raporton RTK.

Personat e panjohur i kanė thyer plotėsisht tri pllakat e ipeshkėvinjėve dhe pllakėn qė i kushtohet 310-vjetorit tė strehimit tė ipeshkvinjėve nė Zym, njofton Klubi letrar “Shtjefėn Gjeēovi”.

Klubi letrar “Shtjefėn Gjeēovi” i Zymit, si organizatori kryesor i manifestimit tashmė tradicional letrar, kulturor e shkencor “Takimet e Gjeēovit”, qė u mbajt pėr tė 41-tėn herė me radhė pa asnjė ndėrprerje, mė 15 prill tė kėtij viti, bėnė zbulimin e lapidarit nė 310-vjetorin e strehimit te ipeshkvinjėve gjatė viteve 1702-1752, kohė kjo kur pėr shkaqe tė sigurisė nga hordhit barbare otomane, nė Zym ishte strehuar Ipeshkėvia Shkup-Prizren.

Kėtė lapidar e pat zbuluar Jakup Krasniqi, kryetar i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės sė bashku me Imzot Dodė Gjergjin, ipeshkv i Kosovės dhe koreografen Lajde Kolgjeraj.

Pėr 50 vjet me radhė, sa qendruan tė strehuar Ipeshkvinjtė nė Zym, aty shėrbyen Imzot Pjetėr Karagiqi (nga Novo Bėrda, i cili sė bashku me dy zymjanė kishte marrė pjesė nė Kuvendin e Arbnit nė vitin 1703 nė Mėrkinjė), pastaj Imzot Mihill Suma (i cili po ashtu pėr shkaqe sigurie u kishte prirė kelmendasėve (me ta dhe dy familjeve kelmendase nga Zymi), pėr t’u vendosur nė rajonin e Sremit nė Vojvodinė) dhe imzot Gjon Nikollė Kazazi (nga Gjakova).


http://www.koha.net/repository/images/f1_21lapidar1345542942.jpg

Domira
26-08-12, 23:59
Gusht 26, 2012 nė 11:36 pm

Zjarr nė Merdare, xhandarmeria serbe futet nė Kosovė?!

Nė fshatrat Borovac dhe Merdare, nė vijėn kufitare ndėrmjet Kosovė dhe Serbisė, sonte ka shpėrthyer zjarr i cili ka pėrfshirė malin dhe fushat pėrreth.

“Zjarri ėshtė pėrhapur nga ana e Kosovės, kurse pėr shkak te territ ėshtė e pamundur te vlerėsohet se sa hapėsirė ka pėrfshirė”, ka thėnė pėr agjencinė serbe Beta, kryetari i bashkėsisė lokale te Merdarės, Ēaslav Millosheviq.

Momentalisht sipas tij, nė vendin e ngjarjes kanė dalė zjarrfikėsit nga Kurshumlia, banorėt dhe pjesėtarėt e xhandarmerisė serbe. Millosheviq ka thėnė se zjarri shumė shpejt po pėrhapet dhe se gati tė gjithė banorėt po marrin pjesė nė shuarjen e zjarrit.

“Pėr shkak te territ nuk mund tė vlerėsojmė intensitetin e saktė tė zjarrit. Vija e zjarrit ėshtė e gjatė rreth 700 metra dhe pandėrprerė pėrhapet nė drejtim tė fshtarave tonė. Pėr kėtė arsye jemi detyruar qė tė hyjmė nė territorin e Kosovės nė mėnyrė qė ta parandalojmė shtrirjen e zjarrit”, ka thėnė ai.

Millosheviq ka hezituar tė thotė nėse bashkė mė banorėt te kenė hyrė nė territorin e Kosovė edhe xhandarmeria serbe.

Ai ka shtuar se ende nuk e dinė nėse zjarri po shuhet nga ana e Kosovės. (ORAinfo)

Neferta
29-08-12, 19:40
LDK Bllokon reformen kushtetuese
Prishtinė, 29 gusht - LDK-ja e Isa Mustafės ėshtė tėrhequr tė mėrkurėn pėrfundimisht nga Komisioni Parlamentar pėr Reformėn Zgjedhore. Kėtė vendim e ka bėrė publik, kryetari i kėtij komisioni qė ėshtė nga LDK-ja, deputeti Haki Demolli.

“Qė nga sot LDK-ja nuk do tė jetė pjesė e komisionit derisa nuk respektohet marrėveshja pėr presidentin e arritur nė rezolutėn tė cilėn e kemi pėrkrahur edhe ne”, ka thėnė deputeti Demolli. Ai ka shtuar se LDK-ja do t’i kthehet punės sė komisionit nė momentin kur tė ndryshohen rrethanat dhe kur PDK-ja do ta respektojė marrėveshjen pėr presidentin. Ky vendim, sipas anėtarit tjetėr tė LDK-sė, Imri Ahmeti ėshtė imponuar direkt nga kryeministri Hashim Thaēi. “Qėndrimi jonė pėr t’u larguar nga komisioni na ėshtė imponuar direkt nga kryeministri Hashim Thaēi dhe nga askush tjetėr”, ėshtė shprehur Ahmeti.

Nga ana tjetėr nėnkryetari i komisionit nga PDK-ja Halit Krasniqi i ka ftuar kolegėt e tij nga LDK-ja qė tė vazhdojnė punėn dhe tė mos largohen nga komisioni pasi qė sipas tij ky ėshtė lajm i keq nė kohėn kur Kosova ėshtė nė fazėn e pėrmbylljes sė pavarėsisė sė mbikėqyrur’

“Ėshtė lajm i keq pėr komisionin, opinionin dhe institucionin. Ju ftoj qė ta korrigjoni veprimin dhe komisioni ti kthehet punės normale”, ka ftuar Krasniqi.

Kurse pėrfaqėsuesi i AAK-sė, Blerim Shala e ka cilėsuar kėtė si njė situatė tė komplikuar pėr tė cilėn ka thėnė se ai nuk di se cila ėshtė rrugėzgjidhja pėr momentin.”Ėshtė situatė e komplikuar dhe goxha e rėndė dhe ne mė sė paku kemi kontribuar qė tė jemi nė kėtė situatė. Pra jemi nė pikėn zero dhe unė nuk e di rrugėdaljen nga kjo situatė, ose ajo mund tė gjendet me njė takim tė pėrbashkėt tė liderėve tė partive dhe tė dyja komisioneve, atij pėr ndryshime kushtetuese dhe kėtij pėr reformė zgjedhore”, ėshtė shprehur Shala. Por pėr Lėvizjen Vetėvendosje ky veprim i LDK-sė ėshtė tregues se PDK-ja e LDK-ja e kanė shndėrruar reformėn zgjedhore dhe kushtetuese nė pronė private. “Reforma zgjedhore dhe ajo kushtetuese janė duke u trajtuar nga PDK-ja e LDK si pronė e tyre dhe nuk na befason aspak ky qėndrim i LDK-sė sepse sikur qė ėshtė nisur nė mėnyrė antikushtetuese marrėveshja pėr presidentin ashtu edhe po vjen fundi”, ka vlerėsuar Haxhiu. Ajo ka propozuar qė tė vazhdoj puna e komisionit nė ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me administrimin e zgjedhjeve.

Sulltan-Alim
31-08-12, 23:14
Normal qe i bllokon, qashtu duhet!

Kur te hyj ketu dua te kem rregullisht ndriqim te mjaftueshem.

Keshtu e do momenti, vetem perpara.

Hajra
07-09-12, 11:52
http://www.mesazhi.com/modules/news/images/option6/(u181u)shqip.jpg

Dy tė rinj shqiptarė fitues tė ēmimit "Prix Courage", qė ndahet nė Zvicėr pėr guxim qytetar dhe humanitet

E premte 7 Shtator 2012 11:26
Dy tė rinj shqiptarė dhe shoku i tyre zviceran janė fitues tė ēmimit "Prix Courage", mė tė lartit qė ndahet nė Zvicėr pėr guxim qytetar dhe humanitet. Ēmimi, tė cilin e ndan revista "Beobachter, ėshtė dorėzuar mbrėmė, pėr tė 15 herė me radhė, nė njė solemnitet tė mbajtur nė Bernė.
Fituesit e ēmimit janė, Dines Xhaferi, Ramon Amrhein dhe Shqiprim Olluri. Tre tinejxherėt: Shqiprim Olluri dhe Dines Xhaferi nga fshati Badasingen i Thurgaut dhe Ramon Amrhein nga Pfäfikoni i Cyrihut, kanė fituar ēmimin e lartė pėr guximin dhe vetėmohimin e treguar duke i shpėtuar jetėn njė babai 46 vjeēar tė dy fėmijėve, i cili po mbytej nė ujėt e lumit Rajna nė Diesenhofen, transmeton Albinfo.

Ēmimet i ka ndarė deputetja e SP-sė nė Dhomėn e kantoneve tė Parlamentit tė Zvicrės, dhe ish kryetare e parlamentit, Pascale Bruderer.

"Ndėrkohė qė tė tjerėt bėnin sehir dhe nuk ndėrmerrnin asgjė, Shqiprimi, Ramoni dhe Dinesi vepruan pėr tė shpėtuar njė jetė njeriu. Kėta tre tė rinj kanė merituar ēmimin "Prix Courage". Ata i japin njė fytyrė rinisė sė pėrgjegjshme dhe tė gatshme pėr ndihmė. Njė fytyrė qė dallon aq shumė pėr tė mirė, nė krahasim me kryetitujt negativė, qė tepėr shpesh u kushtohen tė rinjve" ka thėnė Bruderer nė cilėsinė e kryetares sė jurisė.

Tre tė rinjtė, bashkė me ēmimin fitojnė 25 mijė franga. Ndėrsa ēmimi i publikut nė kėtė solemnitet i ėshtė ndarė 95 vjeēarit Rolf Sigg, i cili 30 vjet mė parė kishte themeluar organizatėn "Exit". Ky ēmim ka vlerėn 10 mijė franga.

Nė mesin e kandidatėve nė rrethin e ngushtė pėr ēmimin "Prix Courage" ka qenė edhe shqiptari tjetėr, taksisti nga Biel-Bienne Hysen Tahiri. Ai kishte shpėtuar njė grua duke e nxjerrė nga automobili qė po digjej nė autostradė.

Dinesi e Shqiprimi 15 vjeēar dhe Ramon 16 vjeē, ishin takuar nė njė paradite tė nxehtė tė gushtit tė vitit 2011 pėr tė kėrcyer nga ura 8 metra e lartė mbi Rajnė, qė bashkon Diesenhofenin e Zvicrės me Gailingenin gjerman. Pasi kishin dėgjuan njė klithje nga lumi, ata kishin parė njė notues, tė cilin, e kishte kapur paniku nga njė ngėrē qė kishte pėrjetuar.

Pa pritur asnjė sekondė, Ramon dhe Dines kėrcejnė menjėherė nė ujėrat e lumit pėr tė ndihmuar njeriun qė po mbytej. Ata dy sė bashku ia dolėn qė ta tėrheqin rreth 20 metra drejt bregut, kundėr rrjedhės sė lumit, gjermanin 46 vjeēar. Nė breg ata i priste Shqiprim Olluri i cili ndėrkohė kishte alarmuar shpėtimtarėt pėr ta nxjerrė tė shpėtuarin nė breg.

Codexx
07-09-12, 11:55
http://www.mesazhi.com/modules/news/images/option6/(u181u)shqip.jpg

Dy tė rinj shqiptarė fitues tė ēmimit "Prix Courage", qė ndahet nė Zvicėr pėr guxim qytetar dhe humanitet

E premte 7 Shtator 2012 11:26
Dy tė rinj shqiptarė dhe shoku i tyre zviceran janė fitues tė ēmimit "Prix Courage", mė tė lartit qė ndahet nė Zvicėr pėr guxim qytetar dhe humanitet. Ēmimi, tė cilin e ndan revista "Beobachter, ėshtė dorėzuar mbrėmė, pėr tė 15 herė me radhė, nė njė solemnitet tė mbajtur nė Bernė.
Fituesit e ēmimit janė, Dines Xhaferi, Ramon Amrhein dhe Shqiprim Olluri. Tre tinejxherėt: Shqiprim Olluri dhe Dines Xhaferi nga fshati Badasingen i Thurgaut dhe Ramon Amrhein nga Pfäfikoni i Cyrihut, kanė fituar ēmimin e lartė pėr guximin dhe vetėmohimin e treguar duke i shpėtuar jetėn njė babai 46 vjeēar tė dy fėmijėve, i cili po mbytej nė ujėt e lumit Rajna nė Diesenhofen, transmeton Albinfo.

Ēmimet i ka ndarė deputetja e SP-sė nė Dhomėn e kantoneve tė Parlamentit tė Zvicrės, dhe ish kryetare e parlamentit, Pascale Bruderer.

"Ndėrkohė qė tė tjerėt bėnin sehir dhe nuk ndėrmerrnin asgjė, Shqiprimi, Ramoni dhe Dinesi vepruan pėr tė shpėtuar njė jetė njeriu. Kėta tre tė rinj kanė merituar ēmimin "Prix Courage". Ata i japin njė fytyrė rinisė sė pėrgjegjshme dhe tė gatshme pėr ndihmė. Njė fytyrė qė dallon aq shumė pėr tė mirė, nė krahasim me kryetitujt negativė, qė tepėr shpesh u kushtohen tė rinjve" ka thėnė Bruderer nė cilėsinė e kryetares sė jurisė.

Tre tė rinjtė, bashkė me ēmimin fitojnė 25 mijė franga. Ndėrsa ēmimi i publikut nė kėtė solemnitet i ėshtė ndarė 95 vjeēarit Rolf Sigg, i cili 30 vjet mė parė kishte themeluar organizatėn "Exit". Ky ēmim ka vlerėn 10 mijė franga.

Nė mesin e kandidatėve nė rrethin e ngushtė pėr ēmimin "Prix Courage" ka qenė edhe shqiptari tjetėr, taksisti nga Biel-Bienne Hysen Tahiri. Ai kishte shpėtuar njė grua duke e nxjerrė nga automobili qė po digjej nė autostradė.

Dinesi e Shqiprimi 15 vjeēar dhe Ramon 16 vjeē, ishin takuar nė njė paradite tė nxehtė tė gushtit tė vitit 2011 pėr tė kėrcyer nga ura 8 metra e lartė mbi Rajnė, qė bashkon Diesenhofenin e Zvicrės me Gailingenin gjerman. Pasi kishin dėgjuan njė klithje nga lumi, ata kishin parė njė notues, tė cilin, e kishte kapur paniku nga njė ngėrē qė kishte pėrjetuar.

Pa pritur asnjė sekondė, Ramon dhe Dines kėrcejnė menjėherė nė ujėrat e lumit pėr tė ndihmuar njeriun qė po mbytej. Ata dy sė bashku ia dolėn qė ta tėrheqin rreth 20 metra drejt bregut, kundėr rrjedhės sė lumit, gjermanin 46 vjeēar. Nė breg ata i priste Shqiprim Olluri i cili ndėrkohė kishte alarmuar shpėtimtarėt pėr ta nxjerrė tė shpėtuarin nė breg.

O ju lumt o taraka se qeshtu duhet me vepru... jo mu mat aty me dy mene, a kcejm a jo... qa bohet qa sbohet hallall

Naki
07-09-12, 12:44
Puna e mirė duhet tė shpėrblehet qoftė edhe nė mėnyrė simbolike,jehona e kėtyre tre tė rinjėve dhe rezonanca mediale qė ju kushtohet ėshtė pėr qdo respektė!

Zero Cool
11-10-12, 12:22
Sonte debat televiz mbi Studimin e Fizibilitetit:
KTV ne oren 20:00,
dhe
TV21 ne oren 22:30.

Zero Cool
12-10-12, 15:44
Qesaj i thone me`t ra shi n`kallamoq!


Marrėveshja, Jahjaga edhe njė vit presidente?


Prishtinė, 12.10.2012

Ambasadorja amerikane nė Kosovė, Tracey Ann Jacobson brenda disa ditėve pritet t’i mbledhė liderėt kryesorė tė vendit me qėllim tė arritjes sė njė marrėveshje tė re pėr zhbllokimin e reformės kushtetuese dhe zgjedhore.

Pėrveē vazhdimisht tė reformave, marrėveshja parasheh edhe fatin e presidentes aktuale tė Kosovės, Atifete Jahjaga. Njė burim i afėrt nga Presidenca nė kushte anonimiteti i ka thėnė gazetės “Epoka e Re”, se takimi nė mes tė liderėve kryesorė tė Kosovės dhe diplomates amerikane pritet tė ndodhė kėtė tė shtunė.

“Ambasadorja amerikane nė Kosovė, Tracey Jacobson, mė 13 tetor do t’i mbledhė liderėt kryesorė pėr tė diskutuar pėr mundėsinė e arritjes sė njė marrėveshje lidhur me reformat kushtetuese dhe zgjedhore. Pėrveē zhbllokimit tė dy reformave, kjo marrėveshje parasheh qė presidentja aktuale, Atifete Jahjaga, tė qėndrojė nė postin e saj edhe pėr njė vit”, ka thėnė ky burim.

Fshatari
13-10-12, 16:52
Sekiraqa: Kam mbledhur vota pėr LDK'nė nė Prishtinė

Nga Express 13 Tetor 2012

Enver Sekiraqa ėshtė protagonisti kryesor i emisionit "Drejtėsia nė Kosovė" qė pritet tė transmetohet kėtė tė diel nga ora 21 nė RTK.
Nė njė intervistė ekskluzive tė xhiruar pak para dorėzimit nė EULEX, Sekiraqa rrėfen pėr tė bėmat, problemet dhe atentatet ndaj tij.
Po ashtu, Sekiraqa flet pėr qėndrimin e tij nė Zonėn Operative tė Llapit, mbajtjen e tij nė paraburgim nė Llapashticė dhe Majac dhe arratisjen ditėn kur ai mendonte se ishte planifikuar ekzekutimi i tij.
Sekiraqa tregon se ēfarė lidhjeje ka pasur me politikėn, policinė dhe VIP-at.
Madje, ai thote se ka votuar per LDK'ne dhe ka ndihmuar kete parti ne zgjedhje.
"Kom votu per LDK'ne dhe i kom ndihmu mi bo votat neper Vranjevc, neper Prishtine", ka thene Sekiraqa.
Ai ka folur edhe per lidhjen e tij me vrasjen e policit Triumf Rizaj, incidentin nė Swiss Casino, qėndrimin e tij nė arrati dhe bashkėpunimin e tij me Zvonko Veselinoviqin.
Ai tregon edhe pėr komunikimin e tij me gjykatės e prokurorė vendas dhe porositė e tyre qė Sekiraqa ta lėshonte Kosovėn.
Nė emision gjithashtu trajtohen arsyet se pse Sekiraqa ėshtė dorėzuar nė EULEX.
_________________________
http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,15,94112

murrizi
13-10-12, 18:14
Qysh bre Sekiraqa me tregu, pse me tregu kaq heret kur ka mujt me prit mos po hyp isa ne pushtet.

Kodra
13-10-12, 20:07
Qysh bre Sekiraqa me tregu, pse me tregu kaq heret kur ka mujt me prit mos po hyp isa ne pushtet.Eh mik, e paske qėlluar midisin:)

Plan apo jo?

Nga PDK (Thaēi) apo nga kush?

Ėshtė me tė vėrtetė ashtu, ka gisht LDK-ja(disa) nė punėn e tij?


Hmmm!

Guri i madh
17-10-12, 19:15
Shqiptari qė e ndihmon Serbinė nė veriun e Kosovės


http://www.zeri.info/fotot/63599/main_idriz.jpg
[/URL] (http://www.zeri.info/artikulli/1/1/59820/shqiptari-qe-e-ndihmon-serbine-ne-veriun-e-kosoves/#) (http://www.zeri.info/artikulli/1/1/59820/shqiptari-qe-e-ndihmon-serbine-ne-veriun-e-kosoves/#) [URL="http://www.zeri.info/artikulli/1/1/59820/shqiptari-qe-e-ndihmon-serbine-ne-veriun-e-kosoves/#"]

Njė studim i gazetarėve tė B92 pėr pėrdorimin e mjeteve tė shtetit serb nė Kosovė, nxjerr nė pah shumė gjera interesante. Si vijnė mjetet nga Serbia, si blihen shtėpitė e shqiptarėve nė veri dhe shumė e shumė gjera tjera.
Sipas studimeve, miliona euro pėrdoren nga Serbia nė Kosovė, tė cilat nė emėr tė ndihmės pėr serbėt pa strehė, keqpėrdoren nga politikanėt lokalė, transmeton B92.
Emisioni ”Insajder” B92 i shpalos tė gjitha, qė nga Nebojsha Ēoviqi, ish-kryetar i Kėshillit Koordinues pėr Kosovėn nė Qeverinė e Serbisė, e deri te shqiptari Idriz Shijaku, i cili ishte i pėrfshirė si ndėrmjetėsues pėr tė bind shqiptarėt tė shesin shtėpitė nė pjesėn veriore tė Kosovės.
Idriz Shijaku, ndėr tė tjera pėr gazetarėt e B92 thotė: Myslimanėt (boshnjakėt) i kam bindur mė lehtė pėr t’i shitur shtėpitė e tyre, ndėrsa me shqiptarėt kam pasur problem. Unė ėshtė dashur qė tė shes edhe shtėpinė time nė mėnyrė qė t’i bind shqiptarėt e tjerė si tė veprojnė”.
Idriz Shijaku, i cili ishte ndėrmejtėsues mes shqiptarėve shitės dhe shtetit serb si blerės, merrte 3% tė ēmimit si komision.
Nė lidhje me kėtė skandal, priten arrestime nė Serbi. Ish-koordinatori pėr Kosovėn dhe nėnkryetari i Qeverisė sė Serbisė, Nebojsha Ēoviq, pritet tė arrestohet pėr shpėrdorim tė fondeve, raportojnė mediat e Beogradit.
Kėto paralajmėrime ai i konsideron kėrcėnime, pas tė cilave fshihen ata qė kanė vjedhur para nė Kosovė.Siē shkruan “Kurir” i Beogradit, Ēoviq qė para njė viti hetohej pėr shpėrdorim tė 459 milionė dinarėve tė dedikuar pėr ndėrtimin e shtėpive tė serbėve nė Mitrovicė. /Presheva/

Dardanesha
22-10-12, 10:18
Lideri i Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti, u arrestua nga Policia e Kosovės, pak orė pasi nė njė konferencė pėr gazetarė bėri tė ditur se organizata e tij do tė marrė pjesė nė zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

Pėrfaqėsues tė “Vetėvendosjes” thanė se gjatė arrestimit tė Kurtit dhe tė pesė aktivistėve tė tjerė, policia ka pėrdorur dhunė tė tepruar. Tė paktėn 6 persona thuhet se kanė kėrkuar ndihmė mjekėsore. I lėnduar nė kokė, sipas “Vetėvendosjes” ėshtė edhe lideri Albin Kurti, sė bashku me 3 aktivistė tė tjerė tė arrestuar.

Zėdhėnėsi i Policisė sė Kosovės, Baki Kelani, tha se policia ka zbatuar urdhėresen e lėshuar nga Prokuroria Speciale, pėr ta sjellė para drejtėsisė Kurtin, i cili akuzohet nė lidhje me ngjarjet e shkurtit tė 2007-ės.

"Unė konfirmoj se gjatė zbatimit tė urdhėresės, Policia e Kosovės ka hasur nė njė rezistencė aktive nga aktivistėt e Lėvizjes Vetėvendosje, tė cilėt kanė pėrdorur mjete tė ndryshme, pėr tė penguar arrestimin e zotit Kurti”, tha Kelani.

Por, nė anėn tjetėr, aktivisti i "Vetėvendosjes", Xhelal Sveēla, tha se qindra policė, nė pėrpjekje pėr ta arrestuar zotin Kurti nė selinė e "Vetėvendosjes", kanė pėrdorur forcė tė tepruar mbi pjesėtarėt e lėvizjes.

Guri i madh
22-10-12, 20:19
http://www.zeri.info/fotot/64002/xhabir-zharku-gjykimi-8-maj-2012c-laura-hasani.jpg
Ish-kryetari i Kaēanikut, Xhabir Zharku, i dėnuar me 3 vjet burgim pėr veprėn penale tė detyrimit, nuk ka shkuar nė vuajtje tė dėnimit as tė hėnėn, ndonėse nė shtėpinė e tij ėshtė dorėzuar aktvendimi i formės sė prerė i shkallės sė dytė, me tė cilin atij i ėshtė refuzuar pėrfundimisht kėrkesa pėr shtyrje tė datės pėr vuajtje tė dėnimit. Ramadan Gudaēi, kryetar i Gjykatės Komunale tė Kaēanikut ka thėnė se gjykata qė ai drejton do tė presė edhe tė martėn qė ai tė vetėparaqitet pėr tė shkuar nė burg. Nėse kjo nuk ndodhė, atėherė policisė do t'ia dorėzojmė urdhrin pėr arrestimin e Zharkut dhe dėrgimin e tij nė vuajtje tė dėnimit, raporton Koha. Foto: Laura Hasani

Fshatari
11-11-12, 12:42
Plagoset nė Istog ish shefi i MUP-it serb
Policia e Kosovės ka njoftuar se po heton sulmin ndaj njė ish zyrtari tė MPB-sė sė Serbisė nė Istog, Momir Pantiqit.
Sipas policisė, Pantiq ėshtė plagosur kur mbi tė nga njė automjet kanė shtėnė persona tė panjohur.
Lajmi u konfirmua pėr Radion Evropa e Lirė nga zėdhėnėsi i Policiės sė Kosovės pėr rajonin e Pejės, Xhevat Ibraj.
Sipas mediave serbe, Pantiq deri nė muajin mars tė viti 1999 ka qenė shef i MUP-it serb nė komunėn e Istogut, ndėrkaq tani jeton nė Kralevė.
Sipas tė njejtave media, ai gjendej pėr njė vizitė nė Istog.
Ai ėshtė operuar dhe jeta e tij nuk ėshtė nė rrezik.
______________________________________________
http://www.evropaelire.org/content/news/24767628.html
_________________________________________________
Qe ēka t'gjan kur kethehesh ne vendin e krimeve kunder shqipatreve.

Guri i madh
15-11-12, 21:30
Velija: Mė siguroni, jua tregoj emrat!


http://www.zeri.info/fotot/65718/main_natali-velija-arrestimi-gjykimi-afera-e-pasaportave-14-nentor-2012b-l.h..jpg(E plotėsuar)Natali Velija, shtetase gjermane, e arrestuar para dy ditėsh pėr pėrfitimin joligjor tė 1.4 milion eurove, qė ishin deponuar pėr tė paguar pasaportat biometrike tė Kosovės, pranon se tė gjitha kėto para i ka marrė, por mė pas ato ua ka dhėnė zyrtarėve tė lartė vendorė.
Por, para se tė publikojė emrat e tė gjithė mitmarrėsve, ajo ka kėrkuar siguri nga autoritetet ndėrkombėtare. Kėrkesa e saj ka ardhur tė mėrkurėn pasdite nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė, ku ndaj saj dhe Fisnik e Betim Blakajt, ėshtė mbajtur seanca pėr caktim tė paraburgimit dhe atė pas kėrkesės sė prokurorit ndėrkombėtar tė EULEX-it, Pascal Persoons. Gjyqtari i procedurės paraprake Vehbi Kashtanjeva, ka miratuar kėrkesėn e prokurorit pėr caktimin e masės sė paraburgimit prej 30 ditėsh pėr Natali Velija-n, ndėrsa pėr vėllezėrit Fisnik e Betim Blakaj ka vendosur qė t’ua caktojė masėn e arrestit shtėpiak nė kohėzgjatje prej tridhjetė ditėsh.
Pavarėsisht se Velija ka kėrkuar siguri, duke aluduar qė tė jetė dėshmitare e mbrojtur me qėllim tė zbulimit tė shumė informatave rreth kėtij rasti, asaj paraburgimi i ėshtė caktuar si e dyshuar pėr veprėn penale tė mashtrimit, pėr vjedhje tė rėndė, pėr veprėn penale tė shpėrdorimit, atė tė keqpėrdorimit tė besimit, veprėn penale tė falsifikimit tė dokumenteve dhe rastet e posaēme tė falsifikimit tė dokumenteve.
Tėrė kėto vepra penale qė janė tė pėrmendura nė kėrkesėn e prokurorit Persoons, pėr caktimin e masės sė paraburgimit, njė kopje tė sė cilės e posedon gazeta, Velija dyshohet se i ka kryer duke qenė person i autorizuar i Shtypshkronjės Shtetėrore Austriake (OeSD). Kjo e fundit ėshtė fituese e tenderit pėr prodhimin e pasaportave tė Kosovės dhe kontrata milionėshe mes kėsaj kompanie dhe Ministrisė sė Punėve tė Brendshme si dhėnėse e tenderit tė pasaportave, ėshtė nėnshkruar mė 17 qershor tė vitit tė kaluar.
Tre muaj pas kėsaj kontrate, sipas shkresave tė lėndės qė i ka gazeta, Natali Velija kishte themeluar kompaninė “Consulting EU Sh.p.k” (CE) “me qėllim tė tė qenit pėrfaqėsues zyrtar i OeSD nė Kosovė, pėr kontratėn publike pėr furnizimin e sipėrpėrmendur. Natali Velija ėshtė drejtor-menaxhuese e CE. Kjo kompani, CE, ishte pėrgjegjėse pėr importin dhe dėrgimin e tė gjitha mallrave nė Kosovė nė lidhje me kėtė projekt”.
Tėrė rrjedhėn e ngjarjes e cila ka ēuar deri tek arrestimi i sė hėnės i Natali Velija-s, misioni EULEX e kishte mėsuar mė 1 tetor 2012. Nė prokurorinė e kėtij misioni, pėrmes Ambasadės austriake, OeSD kishte dėrguar njė deklaratė ku ishin pėrmendur “tė bėmat” e Natali Velija-s. OeSD kishte deklaruar se deri mė 2 tetor tė kėtij viti ka pranuar 2 milionė e 300 mijė euro, por jo edhe 1 milion e 463 mijė euro, tė cilat nga MPB-ja kanė shkuar nė llogarinė e kompanisė sė Velija-s, por jo edhe te kompania austriake. Natali Velija kėtė shumė tė parave e ka dėrguar te persona tė panjohur pėr hetuesinė. Kėtyre personave ajo ka thėnė, tė mėrkurėn, se ėshtė nė gjendje qė t’ua publikojė emrat, por jo pa iu ofruar siguri.
Prokurori i EULEX-it bazuar nė provat qė i ka, ka thėnė nė kėrkesėn e tij se shtypshkronja austriake nė asnjė moment nuk e kishte autorizuar Ministrinė e Punėve tė Brendshme qė tė transferojė pagesat te kompania e Natali Velija-s.
Paratė ua dėrgoi tė tjerėve
”OeSD pretendon se Velija nėn pretendimet false, ka kėrkuar autorizim me shkrim nga ata duke deklaruar: Tė gjitha obligimet financiare tė OeSD-sė nė Kosovė do tė pėrpunohen nga pėrfaqėsuesi ynė financiar. Ky autorizim pastaj i ėshtė paraqitur zyrtarėve tė MPB-sė, si bazė pėr bėrjen e pagesave drejtpėrdrejt nė llogarinė e saj. Mė tutje pretendohet se znj. Velija rrjedhimisht ka pranuar faturat nga OeSD e tė cilat ajo nuk i ka dėrguar nė MPB. Nė vend tė kėsaj, ajo ka krijuar faturat e reja me titull tė falsifikuar tė OeSD dhe ka shtuar numrin e xhirollogarisė bankare tė CE-sė si pranues”, thuhet mė tutje nė kėrkesėn e prokurorit.
Sikurse qė ka pranuar tė mėrkurėn nė gjykatė, edhe vetė OeSD-sė Velija i ka thėnė se mbi 1.4 milionėt i ka dėrguar te persona tė tjerė. Nė kėtė takim mes OeSD-sė kishte qenė i pranishėm edhe Fisnik Blakaj, bashkėpronar me Velija-n nė firmėn e ndėrtimit “Fimex”. “Fisnik Blakaj ka qenė i pranishėm nė kėtė takim, prandaj ėshtė e qartė se ka qenė nė dijeni tė parave tė vjedhura”, thuhet nė kėrkesėn e prokurorit.
Bazuar nė pėrgjimet telefonike, prokurori pretendon se Fisnik Blakaj ka lidhje biznesi dhe ėshtė nė kontakt tė afėrt personal me Natali Velija-n. Gjatė bastisjeve, hetuesia ka kuptuar se Natali Velija ndan tė njėjtėn zyrė me Fisnikun dhe po gjatė kėtyre bastisjeve, hetuesia ka gjetur disa dokumente qė vėrtetojnė se disa transfere parash janė realizuar nga kompania e e Velija-s te kompania “FIMEX”.
Gjatė pėrgjimeve ishte kuptuar po ashtu se Betim Blakaj ishte bashkėpunėtor personal i Velija-s. Nė banesėn e kėsaj tė fundit, Betimi ishte paraqitur nė natėn e arrestimit me njė veturė dhe 2 mijė euro kesh nė xhep.
Gati pėr t’u arratisur
Prokuroria dyshon se ato tė holla ishin tė dedikuara pėr ikjen e tre personave qė e dinin se po hetoheshin. Dyshimin pėr ikje prokuroria e vėrteton edhe duke u bazuar nė pėrgjimet e natės kritike, ku Fisnik Blakaj i kishte shkruar Natali Velija-s mesazhe me pėrmbajtjen: “Sonte... ata na kanė futur brenda tė dyve” dhe “Vish diēka tė ngrohtė sonte”. “Bazuar nė tė gjitha provat ėshtė e qartė se tė dyshuarit ishin tė vetėdijshėm pėr hetimin kundėr tyre dhe pėrgatitesh pėr t’u larguar.
Natali Velija dhe Fisnik Blakaj zgjodhėn qė tė shkonin nė zyrat e tyre mė 12 nėntor 2012 jashtė orarit tė punės ku ata vazhduan tė pėrpiqen qė t’i shkatėrrojnė provat. Duke u bazuar nė pėrgjimet mėsuam se Fisnik Blakaj ishte nė komunikim tė vazhdueshėm me Natali Velija-n dhe vėllanė e tij Fisnik Blakaj gjatė operacionit tė 12.11.2012 duke paralajmėruar ata se arrestimi ishte gati tė ndodhte dhe duke i udhėzuar ata se ēfarė veprimi duhet ndėrmarrė.
Ai tha Natali Velija-s se “sonte ata na kanė futur tė dyve brenda” dhe “vish diēka tė ngrohtė sonte”. Betim Blakaj shkoi nė shtėpinė e Natali Velija-s natėn e 12 nėntorit duke e pėrgatitur dhe ndihmuar atė qė tė largohen. Ai ishte me makinė dhe kishte me vete 2000 euro”, thuhet nė dokumentet e prokurorisė.
Tėrė kėto pretendime tė prokurorisė janė kundėrshtuar tė mėrkurėn nga avokatėt mbrojtės tė tre tė dyshuarve. Mbrojtėsi i Natali Velija-s, avokati Tomė Gashi, ka thėnė pas pėrfundimit tė seancės sė e tėra ėshtė bėrė me qėllim qė tė mbulohen tė bėmat e zyrtarėve tė MPB-sė
Prokuroria pretendon se kompania qė ėshtė e regjistruar nė emėr tė Fisnik Blakajt dhe Natali Velija-s ėshtė e njohur pėr njėsinė e krimeve financiare, pasi qė ka qenė nėn hetime nga kjo njėsi pėr mashtrim lidhur me tenderėt dhe ai po ashtu ėshtė i njohur pėr policinė pėr posedim tė paautorizuar tė armėve, dokumente tė rrejshme, falsifikim, pengim tė zyrtarėve, dėbim, pėrfitim personal dhe vjedhje.
Edhe ndaj Natali Velija-s, prokurori bėn me dije se mė datėn 7 qershor 2011 ėshtė ngritur njė aktakuzė pėr keqpėrdorim tė pozitės zyrtare, lidhur me njė pėrpjekje pėr tė mashtruar Agjencinė Austriake pėr Zhvillim. “Gjykata e Qarkut nė Prishtinė ka lėshuar njė urdhėrarrest pėr tė lidhur me kėtė rast”, ka bėrė me dije prokurori, Persoons.


------------------------------------------------------------------------------------------e pata nji pytje une qe e kam nxjerr nji pasaprt biometrike qe esht shtyp nga kjo shtyp shkronj nga austria a mundem me udhtue tranzit neper AUSTRI se po kam frik se ma konfiskojn pasaporten :biggrin: qysh esht nji fjal popullore prej borqlis tė keq Bishtin e sakices

Guri i madh
16-11-12, 18:26
http://www.zeri.info/fotot/65834/thumb_glauk-konjufca---flamuri.jpg
para flamurit kombėtar” (video)

16-11-2012 11:30 CET
Share on facebook (http://www.zeri.info/artikulli/1/1/62087/vv-kryeminister-betohuni-para-flamurit-kombetar-video/#) Share on twitter (http://www.zeri.info/artikulli/1/1/62087/vv-kryeminister-betohuni-para-flamurit-kombetar-video/#) Share on email (http://www.zeri.info/artikulli/1/1/62087/vv-kryeminister-betohuni-para-flamurit-kombetar-video/#) Share on jappy (http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&winname=addthis&pub=xa-4dde9811192a1f62&source=tbx-250&lng=de&s=jappy&url=http%3A%2F%2Fwww.zeri.info%2Fartikulli%2F1%2F1 %2F62087%2Fvv-kryeminister-betohuni-para-flamurit-kombetar-video%2F&title=Z%C3%ABri%20%E2%80%A2%20INFO%20-%20Ditari%20-%20Politik%C3%AB%20-%20VV%3A%20%E2%80%9CKryeminist%C3%ABr%2C%20betohun i%20para%20flamurit%20komb%C3%ABtar%E2%80%9D%20%28 video%29&ate=AT-xa-4dde9811192a1f62/-/-/50a677c76a105980/2&frommenu=1&uid=50a677c7b6ee5c27&ufbl=1&ct=1&pre=http%3A%2F%2Fwww.zeri.info%2F&tt=0&captcha_provider=nucaptcha)

(E plotėsuar) Kryeministri Hashim Thaēi e ka informuar sėrish Kuvendin e Kosovės nė lidhje me takimin e tij tė dytė me kryeministrin e Serbisė, Ivica Daēiq tė mbajtur mė 7 nėntor nė Bruksel nėn ndėrmjetėsimin e Pėrfaqėsueses sė Lartė pėr Politikė tė Jashtme tė Bashkimit Evropian, Catherine Ashton.
Deputeti i Vetėvendosjes, Glauk Konjufca, nė fjalėn e tij para deputetėve, ka thėnė se Qeveria e tanishme nuk ėshtė duke e konsideruar veriun e vendit pjesė territoriale tė Kosovės.
Konjufca, duke pėrmendur njė intervistė tė kryeministrit Thaēi, ku kishte treguar se kryeministri serb, Ivica Daēiq, i kishte thėnė atij se do arrestonte, ka kritikuar kryeministrin duke i thėnė atij tė mos pėrzihet nė institucionet e sigurisė, pasi, siē tha Konjufca, vetė Thaēi ka deklaruar se i ka thėnė Daēiqit qė nė kohėn kur e ka vizituar ky i fundit Kosovėn, “unė kam dhėnė urdhėr tė mos preket ai”.
“A mund tė na e shpjegoni mė hollėsisht, kush nga policia paska dashur ta arrestojė Daēiqin dhe pse keni ndėrhyrė nė kėtė proces? Pėrse i pengoni institucionet e sigurisė qė ta kryejnė punėn e tyre, dhe i viheni nė mbrojtje Ivica Daēiqit? Ēka ėshtė kjo Qeveri kėshtu qė njė ministėr i saj jep urdhėr tė paligjshėm policisė qė qytetarėt paqėsorė shqiptarė qė protestojnė kundėr Serbisė t’i rrihni, kurse ju jepni urdhėr policor qė Ivica Daēiqi tė mos preket dhe tė qarkullojė i lirė nėpėr Kosovė? Pėr kė tjetėr punoni ju, pėrveēse pėr vetveten, sepse kėtė gjė e dimė?”, ka pyetur Konjufca.
Mė tej, deputeti i Vetėvendosjes, Glauk Konjufca ka kėrkuar nga kryeministri Thaēi qė tė betohet para deputetėve se nuk do tė ketė autonomi pėr veriun e Kosovės.
“Kryeministėr, betohuni pėrpara tė zgjedhurve tė popullit dhe para tė gjithė qytetarėve tė Republikės se nuk do tė bisedoni kurrė me Serbinė pėr veriun e Kosovės dhe se nuk do tė pranoni kurrfarė autonomie pėr veriun. E keni rastin t’i qetėsoni zemrat e qytetarėve tė kėtij vendi”, ka thėnė Konjufca.
“Sot unė kėtu me vete kam sjellė njė flamur kombėtar tė cilin do ta vendos kėtu nė foltore, z. Kryeministėr. Qytetarėt e kėtij vendi presin nga ju qė tė betohemi pėrpara flamurit kombėtar se kurrė nuk do tė bėni pazar me njė pjesė tė territorit tė Kosovės se kurrė nuk do tė pajtoheni qė veriut tė Kosovės t’i jepni autonomi”, theksoi deputeti i VV-sė, Glauk Konjufca.
***
VV: Vizita e vonuar e Rexhepit nė Vjenė pėr skandalin nė MPB
Lėvizja Vetėvendosje vazhdon debatin rreth skandalit tė 1.4 milion eurove tė “avulluara” pėr pasaportat biometrike tė Kosovės.
Deputeti i kėsaj lėvizjeje, Visar Ymeri, nė seancėn e sotme parlamentare, ka thėnė se ministri i Brendshėm, Bajram Rexhepi, ka udhėtuar nė Vjenė pėr t’u takuar me pėrfaqėsues tė kompanisė austriake “OeSD”, e angazhuar pėr prodhimin e pasaportave tė Kosovės, kompani e cila asnjėherė nuk pranoi shumėn prej 1.4 milion eurosh.
Megjithatė, Vetėvendosje thotė se ministri Rexhepi ka reaguar tepėr vonė rreth kėtij skandali, madje pikėrisht pas publikimit tė tij nė media.
“Bajram Rexhepi dje na tha se nė momentin kur e ka kuptuar se ēfarė ka ndodhur ka insistuar tė nisin hetimet. Dhe, se ėshtė duke e pėrcjellė me vėmendje dhe aktivisht zhvillimet nė kėtė ēėshtje. Pėr shembull, kaq i vėmendshėm ėshtė Rexhepi pėr rastin sa qė sot ka udhėtuar pėr nė Vjenė pėr t’u takuar me pėrfaqėsuesit e kompanisė austriake OeSD. Ai duhet t’i tregojė qytetarėve tė Kosovės dhe Kuvendit se pėr ēfarė po takohet tash me kompaninė austriake e cila dyshohet tė jetė pėrfshirė nė aferė. Pse bash tash ku skandali mori dhenė?”, pyet Visar Ymeri, deputet i VV-sė nė Kuvendin e Kosovės.
Ymeri kujton se auditori ka konkluduar se nė momentin kur kompania austriake e ka fituar tenderin, ajo kompani nuk ka pasur pėrfaqėsues nė Kosovė.
“Pėrkundėr kėsaj kjo kompani ėshtė kontraktuar nga Ministria e Punėve tė Brendshme. Pra kjo Ministri me nėnshkrimin e kėsaj kontrate e ka shkelur ligjin nė tė cilin thirrej dje Bajram Rexhepi”, tha Ymeri.
Deputeti Ymeri ka thėnė gjithashtu se procedura pėr njė tender prej 14 milionėsh nuk ka mundėsi tė pėrfundojė dhe tė nėnshkruhet kontrata pėr tė pa qenė i informuar ministri. “Sepse ėshtė dėshmuar tashmė se kėtyre nuk iu ik as punėsimi i njė nėpunėsi nėpėr ministritė a agjencitė shtetėrore, e lėre mė tenderėt milionėsh”, u shpreh Ymeri.
Ndryshe, Gazeta “Zėri”, bazuar nė njė hulumtim tė bėrė, kishte zbuluar skandalin e “avullimit” tė 1.4 milion eurove tė destinuara pėr prodhimin e pasaportave biometrike tė Kosovės, tė cilat asnjėherė nuk arritėn nė destinacionin e duhur.
Personi pėrgjegjės i kompanisė OeSD pėr Kosovė ka qenė Natali Velija, e cila ėshtė e dyshuara fillestare pėr “avullimin” e 1.4 milion eurove, dhe e cila, pas raportimit tė “Zėrit”, ėshtė arrestuar nga Policia e EULEX-it. /Zėri/

Guri i madh
27-12-12, 22:59
Vdes duke kėrkuar ndihmė nė KomunėPublikuar: 27.12.2012 - 16:19Malishevė, 27 dhjetor - Sadri H. Morina(1953), nga fshati Burim (ish Joviq) i Malishevės, ka vdekur tė mėrkurėn nė objektin e KK tė Malishevės, ku kishte shkuar sė bashku me njėrin nga fėmijėt e tij pėr tė kėrkuar ndihmė materiale. Sipas burimeve tė informimit tė korrespodentit tė gazetės Koha Ditore, kishte ardhur si pasojė e njė sulmi momental nė zemėr, pasi i ndjeri kishte vuajtur nga sėmundja e zemrės edhe mė herėt.Komandanti i stacionit policor nė Malishevė, Bekim Begaj tė enjten ka njoftuar se pas konstatimit tė vdekjes natyrale tė viktimės, trupi i tij i ėshtė kthyer menjėherė familjes pėr varrim.

Sipas familjarėve, i ndjeri ka pasur probleme me zemėr dhe ka pasur ndėrhyrje kirurgjike tre herė nė Slloveni, ku ka qėndruar deri para katėr vjetėve. Por, gjatė qėndrimit atje, ai nuk ka arritur ta rregullojė si duhet ēėshtjen e pensionit dhe me familjen e tij pesė anėtarėsh ka jetuar nė kushte tė rėnda materiale.

Artisti
05-01-13, 23:52
http://www.rtklive.com/new/photos/large/rtklive113805012013_BERISHA--ARSIMI-07_18.jpg

Berisha - Daēiqit: Mos e prek pėrmendoren e UĒPMB-sė


Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha ka folur pėr situatėn nė Luginėn e Preshevės, e tensionuar pėr shkak tė paralajmėrimeve tė qeverisė serbe pėr tė hequr monumentin e UĒPMB-sė. Pėrmes njė deklarate pėr shtyp, Berisha ka vlerėsuar se ky veprim i paralajmėruar i Beogradit rrit tensionet mes serbėve dhe pakicės shqiptare, qė jeton nė trojet e saj etnike.

POSTUAR 23:36 / 05.01.2013


“Tensionet nė Luginėn e Preshevės po rriten nga kėrcėnimi i qeverisė serbe. Kėrcėnimi pėr heqjen e monumentit tė Martirėve tė Lirisė ėshtė dėshmi e albanofobisė”, ka deklaruar Berisha.

Kreu i qeverisė shqiptare ėshtė shprehur se, martirėt e lirisė ranė nė trojet etnike nė mbrojtje tė tė drejtave tė shqiptarėve tė Preshevės. “Me luftėn dhe sakrificėn e tyre sublime, ata iu imponuan regjimit tė Millosheviqit”, ka thėnė Berisha.

Duke theksuar se, nė ēdo vend tė lirė janė vendorėt ata qė vendosin pėr monumentet historike, kryeministri i ka bėrė thirrje lidershipit politik serb qė tė heqė dorė nga provokimet.

“Mungesa e respektimit deri nė alergji i tė rėnėve tė kombit shqiptar ėshtė njė provokim ndaj mbarė shqiptarėve. Qeveria shqiptare i bėn thirrje Beogradit tė heqė dorė nga praktikat albanofobe dhe tė respektojė pakicėn shqiptare qė jeton nė trojet e veta etnike nė Serbi”, ka pohuar Berisha, i cili u ka drejtuar njė apel edhe shqiptarėve.

“Ftoj shqiptarėt e Preshevės qė tė mos provokohen nga ata qė kanė si qėllim spastrimin etnik. Vandalėt mund tė rrėnojnė njė pėrmendore tė luftėtarėve, por tė rėnėt tanė nuk vdesin kurrė”, ka shtuar kryeministri shqiptar.

Kėrcėnimet nga krerėt e shtetit nė Serbi pėr heqjen me dhunė tė lapidarit tė dėshmorėve tė luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare pėr Preshevėn, Medvegjėn e Bujanocit kanė tensionuar situatėn nė kėtė zonė ku jetojnė shqiptarėt nė Serbi.

Nė fund tė dhjetorit kryeministri i Serbisė, Ivica Daēiē deklaroi se nuk do tė marrė pjesė nė takimin e radhės me homologun Hashim Thaēi, nėse autoritetet nė Preshevė nuk heqin pėrmendoren nė fjalė. (TCH)

Guri i madh
11-01-13, 18:18
Gėnjeshtėr e Bota Sot!

Zero Cool
11-01-13, 18:36
RRENAT E BOTA SOT !!!!


Kryetari i Klinės nuk ėshtė pėrfshirė nė rrahje masive

(E plotėsuar)

-- e sipas pamjeve qė shihen aty duket sikur Kryetari i Klinės Sokol Bashota ėshtė i pėrfshirė nė njė rrahje -- nuk ėshtė e vėrtetė.
Nė video dėgjohen disa fjalė rusisht, derisa ueb-faqja

http://www.break.com/index/yet-another-wedding-brawl.html

tė njėjtėn video e ka shfaqur mė 23 janar tė vitit 2010.
Duket se bėhet fjalė thjesht pėr njė person qė ka ngjashmėri fizike me tė parin e Komunės sė Klinės.
Vetė Kryetari i Klinės, Sokol Bashota ka mohuar tė jetė i pėrfshirė nė njė rrahje masive e cila ėshtė shpėrndarė nė Youtube.
I kontaktuar nga Gazeta Express, para pak ēastesh, Bashota madje ėshtė shfaqur i habitur se si po i atribuohet atij kjo skenė e konfliktit fizik.
“Nuk jam unė nė atė video. Unė e njoh vetėn dhe personalitetin tim. Kurrė nė jetė nuk jam rrahur dhe as mė ka rrahur askush”, ka thėnė Bashota pėr Express.


indexionline (http://www.indeksonline.net/?FaqeID=2&LajmID=43655)

Oqeani
11-01-13, 19:26
VV, jo qe deshiron dorheqjen e Bajram Rexhepit, por e deshiron ate pas grilave !

Besoj se mjafton per lajm :)


Boll mire po ia pergadisin qety Bajres !

Guri i madh
13-01-13, 01:46
Sonte nė KTV mund tė ndiqni: *** 17:35 Express *** 18:55 Marketing *** 19:00 LAJMET E MBRĖMJES *** 19:30 Sporti nė KTV *** 20:45 OXYGEN *** * 22:55 Marketing *** 23:00 Interaktiv ...
Zharku nuk figuron tė jetė i kėrkuar nga Interpoli

http://www.koha.net/repository/images/f1_12zharku1358018975.jpg

Publikuar: 12.01.2013 - 20:30Prishtinė, 12 janar - Pas njė muaj nė arrati nuk merret asnjė veprim pėr arrestimin e ish-kryetarit tė Kaēanikut qė ėshtė i dėnuar me 3 vjet burgim pėr veprėn penale tė detyrimit dhe armėmbajtjes pa leje. Zhabir Zharkun nuk ėshtė duke e kėrkuar as interpoli pasi qė njė kėrkesė e tillė nuk ėshtė bėrė. Pėrgjegjėsi pėr kėtė rast nuk merr asnjė nga institucionet e drejtėsisė. Institucionet vendore pėrgjegjėsinė e hedhin te ato ndėrkombėtare, ndėrsa kėta tė fundit thonė tė mos jenė kompetent. Nė njė pėrgjigje elektronike zyrtarė tė EULEX-it thonė se i takon Gjykatės sė Kaēanikut tė lėshoj flet arrestin ndėrkombėtarė. Ndėrkaq Kryetari i Gjykatės sė Kaēaniku, Ramadan Gudaēi i ka thėnė KTV-sė pėrmes telefonit se kjo nuk ėshtė punė e tyre, por se pėr ēdo vendim gjykata do tė njoftojė. Nė mungesė tė njė fletė arresti ndėrkombėtar Zharku nuk figuron tė jetė si i kėrkuar nė faqen zyrtare tė Interpolit. Zharku ėshtė nė arrati qė nga 13 dhjetori i vitit tė kaluar, derisa nuk ka heshtur plotėsisht.

Zero Cool
14-01-13, 12:53
AKSH: Do tė hyjmė nė luftė me Serbinė


http://www.toplajmi.com/wp-content/uploads/2013/01/4910.jpgPublikuar,14.01.2013

Armata Kombėtare Shqiptare ėshtė shfaqur sėrish, tani nė Vushtrri. Ajo ka shpallur mobilizim tė anėtarėve tė vet, tė nxitur, siē kanė thėnė anėtarėt e Shtabit tė AKSH-sė pėr Kosovė, “nga kėrcėnimet serbe se do ta ndajnė njė pjesė tė territorit tė Kosovės dhe kėrcėnimeve pėr ta larguar me forcė lapidarin e UĒPMB-sė nė Preshevė”.

Nė njė takim qė ėshtė mbajtur mė 9 janar 2013, nė Vushtrri, Shtabi i AKSH-sė, zona nr. 2, Kosovė, ka marrė vendim pėr mobilizimin e tė gjithė eprorėve dhe pjesėtarėve tė vet. Nė vendim, thuhet ndėr tė tjera, “se AKSH, Njėsia Speciale “Kobra”, duke parė gjendjen e tensionuar nė Luginėn e Preshevės dhe nė veriun e Republikės sė Kosovės, tė shkaktuar nga Serbia fashizoide, mori vendim tė prerė, qė nga data 10 janar 2013, tė shpallė mobilizimin e tė gjithė pjesėtarėve tė Armatės Kombėtare Shqiptare.

Pjesėtarėt e AKSH-sė duhet tė jenė tė gatshėm dhe tė pėrgatitur pėr t’i mbrojtur shqiptarėt nė trojet e tyre etnike, nė mėnyrė qė ēizmja e zezė e shkaut tė mos shkelė kurrė nė trojet shqiptare”. Vendimin e ka nėnshkruar shefi i shtabit, kolonel “Kaēaku” si dhe komandanti i Njėsisė Speciale “Kobra”, me gradėn gjeneral.

Ndėrkaq, nė njė deklaratė, e cila gazetės Zėri i ka arritur nėpėrmes postės elektronike, kolenel Kaēaku ka thėnė se AKSH-ja do t’i mbrojė shqiptarėt kudo qė kėrcėnohen nga politika fashizoide serbe dhe se nė asnjė pėllėmbė tė tokės shqiptare nuk do tė shkelė mė ēizmja serbe. “Serbia fashiste, ėshtė mėsuar me represionin e vazhdueshėm ndaj shqiptarėve. Ajo i ka dėbuar shqiptarėt nga trojet e veta, nė Toplicė, ka vrarė burra, gra e fėmijė, e ka spastruar atė pjesė tė tokės shqiptare, nga shqiptarėt autoktonė, tė cilėt tė pambrojtur dhe tė pafuqishėm nuk kanė mundur t’i bėjnė ballė spastrimit etnik serb.

Gjithashtu, Serbia ėshtė pėrpjekur qė ta shfarosė popullin shqiptar nė Kosovė, duke vrarė e masakruar, duke i pėrdhunuar femrat shqiptare dhe duke i dėbuar nga trojet e veta, gati 1 milion shqiptarė. Kjo politikė serbe e shfarosjes sė njė populli, ka vazhduar edhe pas lufte nė veri tė Mitrovicės, kur nė sy tė forcave paqeruajtėse tė KFOR-it, u vranė shumė shqiptarė, u plagosėn shumė tė tjerė, ndėrsa 12 mijė u dėbuan nga shtėpitė e tyre”, thuhet nė deklaratėn e komandant Kaēakut.

Sipas kėtij tė fundit, njė gjė e tillė po ndodh edhe tani, kur Serbia po tenton ta ndajė njė pjesė tė Kosovės, ndėrsa ka shtuar masa represive ndaj shqiptarėve nė Luginėn e Preshevės. “Me Serbinė patjetėr do tė hyjmė nė luftė. Ajo akoma nuk dėshiron ta ketė tė qartė se Presheva, Medvegja dhe Bujanoci janė toka shqiptare, tė cilat nuk guxon t’i prekė askush. Shqiptarėt atje nuk janė jetimė, ata ka kush t’i mbrojė. Janė edhe ata vetė tė pėrgatitur qė ta mbrojnė truallin e vet, por jemi edhe ne qė do tė na kenė pranė pėrherė. Politika gjenocidiale e Millosheviqit akoma dominon nė Serbi, atė e zbatojnė pasardhėsit e tij, por nuk do tė arrijnė kurrė ta realizojnė atė qė synojnė, e kjo ėshtė spastrimi etnik”, ka vijuar kolonel Kaēaku.

Pėr fund, ai i ka ftuar tė gjithė shqiptarėt qė tė jenė tė kujdesshėm, ndėrsa institucionet e Kosovės qė tė mos negociojnė dhe tė mos bėjnė pazar me tokat e shqiptarėve.

Zero Cool
15-01-13, 23:09
Pas thirrjes sė AKSH-sė vjen reagimi i serbėve


Pas kėrcėnimit tė Armatės Kombėtare Shqiptare se po mobilizohen pėr luftė me Serbinė nisur nga “kėrcėnimet serbe se do ta ndajnė njė pjesė tė territorit tė Kosovės dhe kėrcėnimeve pėr ta larguar me forcė lapidarin e UĒPMB-sė nė Preshevė” ka ardhur reagimi i grupit rival serb, transmeton Shekulli.

Grupi i tė rinjve nga qyteti i Nish kanė publikuar njė video nė YouTube pas publikimit tė thirrjes pėr mobilizimin e shqiptarėve pėr mbrojtjen e bashkatdhetarėve tė tyre nė Luginėn e Preshevės. Grupi serb “RAT” tallet me thirrjen e shqiptarėve pėr luftė.

Djem tė maskuar i pėrgjigjen kėrcėnimeve tė shqiptarėve. Ata vetėquhen “Forcat Speciale tė Serbisė”, qė kanė nė plan t’i kundėrpėrgjigjen Shqipėrisė.


36Lt1T545Wg

Zero Cool
17-01-13, 15:12
Pacolli shet pronėn e tij pėr t’i fituar zgjedhjet


Dje kanali zviceran TSR bėri tė ditur se multimilioneri zvicerano-kosovar, Behgjet Pacolli, shet asetet e tij, duke pėrfshirė edhe selinė e kompanisė sė tij nė Lugano, pėr tė hyrė pėrsėri nė pushtet nė Kosovė, transmeton Albinfo.ch.

Me shtetėsi tė dyfishtė, Behgjet Pacolli ėshtė mė shumė se kurrė i vendosur pėr tė rifituar vendin e tij nė qeverinė kosovare. Kjo ėshtė arsyeja pse ai dėshiron tė shesė njė pjesė tė pronės sė tij tejet tė madhe. Grupi Mabetex, i themeluar nga Behgjet Pacolli nė fillim tė viteve nėntėdhjeta, ka selinė nė Lugano-Paradiso.

Sa pėr kujtesė, aktivitetet e tij pėrfshijnė ndėrtimin, biznes, media si dhe hotelerinė. Ndėrtesa qė strehon selinė e tij ėshtė e mbuluar me mermer tė rrallė, qė simbolizon suksesin marramendės tė njė njeriu tė njohur sikur tė jetė "Berluskoni i Ballkanit" ose "njė emigrant atipik" dhe i cili thuhet qė ėshtė kosovari mė i pasur nė botė, thotė gazetari i TSR-it (Televizioni zviceran).

Ndėrtesa madhėshtore nė Lugano ėshtė pra nė shitje, si dhe njė pjesė e rėndėsishme e aktiviteteve tė grupit, tė udhėhequra pjesėrisht nga familja e miliarderit. Kjo shitje bėhet, thekson gazetari, pikėrisht pėr tė ndjekur ėndrrėn e tij kosovare, pėr t’u bėrė kryeministėr i vendit tė tij.

I zgjedhur nė krye tė qeverisė nė shkurt 2011 me njė shumicė shumė tė vogėl, ai u detyrua tė heqė dorė nga vendi i tij pėr t’ia lėshuar Hashim Thaēit, pas njė vendimi gjyqėsor. Behgjet Pacolli, rikujton televizioni zviceran, kurrė nuk e ka pranuar kėtė situatė, prandaj edhe dėshiron t’i pėrkushtohet krejtėsisht zgjedhjes sė tij. Ai dėshiron tė veprojė sa mė shpejt. Si dėshmi, vendosja e ēmimit, i cili ėshtė pėr njė tė tretėn mė e ulėt pėr selinė e Mabetex-it.


Aktivistė tė VV-sė protestojnė nė Bruksel


Aktivistė tė Lėvizjes Vetėvendosje, nė orėt e mesditės, kanė zhvilluar njė protestė nė Bruksel, pėrpara ndėrtesė ku gjendet zyra e pėrfaqėsueses sė lartė tė Bashkimit Evropian, Catherine Ashton.

Protesta ėshtė organizuar nė shenjė kundėrshtimi me bisedimet qė pritet tė nisin sot nė orėt e pasdites, ndėrmjet kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi dhe homologut tė tij serb, Ivica Daēiq. Ashton ndėrmjetėson bisedimet.

Nė njė njoftim pėr media, Lėvizja Vetėvendosje ka bėrė tė ditur se me kėtė rast i ka dėrguar njė letėr baroneshės Ashton, pėr tė shpjeguar kundėrshtimet e kėtij subjekti politik karshi bisedimeve Kosovė – Serbi.

Pjesėmarrėsit nė protestėn e sotme, thuhet nė njoftim, ishin aktivistėt e qendrave tė VV-sė nė Evropė.

vjeshta
17-01-13, 23:13
Pacolli shet pronėn e tij pėr t’i fituar zgjedhjet


Dje kanali zviceran TSR bėri tė ditur se multimilioneri zvicerano-kosovar, Behgjet Pacolli, shet asetet e tij, duke pėrfshirė edhe selinė e kompanisė sė tij nė Lugano, pėr tė hyrė pėrsėri nė pushtet nė Kosovė, transmeton Albinfo.ch.

Me shtetėsi tė dyfishtė, Behgjet Pacolli ėshtė mė shumė se kurrė i vendosur pėr tė rifituar vendin e tij nė qeverinė kosovare. Kjo ėshtė arsyeja pse ai dėshiron tė shesė njė pjesė tė pronės sė tij tejet tė madhe. Grupi Mabetex, i themeluar nga Behgjet Pacolli nė fillim tė viteve nėntėdhjeta, ka selinė nė Lugano-Paradiso.

Sa pėr kujtesė, aktivitetet e tij pėrfshijnė ndėrtimin, biznes, media si dhe hotelerinė. Ndėrtesa qė strehon selinė e tij ėshtė e mbuluar me mermer tė rrallė, qė simbolizon suksesin marramendės tė njė njeriu tė njohur sikur tė jetė "Berluskoni i Ballkanit" ose "njė emigrant atipik" dhe i cili thuhet qė ėshtė kosovari mė i pasur nė botė, thotė gazetari i TSR-it (Televizioni zviceran).

Ndėrtesa madhėshtore nė Lugano ėshtė pra nė shitje, si dhe njė pjesė e rėndėsishme e aktiviteteve tė grupit, tė udhėhequra pjesėrisht nga familja e miliarderit. Kjo shitje bėhet, thekson gazetari, pikėrisht pėr tė ndjekur ėndrrėn e tij kosovare, pėr t’u bėrė kryeministėr i vendit tė tij.

I zgjedhur nė krye tė qeverisė nė shkurt 2011 me njė shumicė shumė tė vogėl, ai u detyrua tė heqė dorė nga vendi i tij pėr t’ia lėshuar Hashim Thaēit, pas njė vendimi gjyqėsor. Behgjet Pacolli, rikujton televizioni zviceran, kurrė nuk e ka pranuar kėtė situatė, prandaj edhe dėshiron t’i pėrkushtohet krejtėsisht zgjedhjes sė tij. Ai dėshiron tė veprojė sa mė shpejt. Si dėshmi, vendosja e ēmimit, i cili ėshtė pėr njė tė tretėn mė e ulėt pėr selinė e Mabetex-it.
Mabetex mohon se Pacolli po i shet pronat

Kompania Mabetex Group ka pėrgėnjeshtruar njė raport tė kanalit zviceran TSR, i cili ka raportuar se zėvendėskryeministri i Kosovės dhe pronar i kėsaj kompanie, Behgjet Pacolli, po i shet asetet e tij, duke pėrfshirė edhe selinė e kompanisė sė tij nė Lugano, pėr tė forcuar pozitat e tij nė majat e pushtetin tė Kosovė, duke synuar edhe postin e presidentit.
Nė raportin e televizionit zviceran pėrmendej se ndėrtesa madhėshtore e Mabetex Group nė Lugano ėshtė nė shitje, si dhe njė pjesė e rėndėsishme e aktiviteteve tė grupit, tė udhėhequra pjesėrisht nga familja e Pacollit.
Por, dega e Mabetexit nė Prishtinė ka deklaruar pėr Telegrafin se kjo ėshtė totalisht e pavėrtetė.
“Pėrkundrazi, Mabetex ėshtė nė kulmin e suksesit tė vet, pėrkatėsisht nė periudhėn mė tė frytshme dhe selinė e vet vetėm po e zhvendos nė njė objekt shumė mė tė madh, mė prestigjioz dhe mė strategjik, po nė Lugano. Pra, kompania ėshtė nė ekspansion e sipėr, duke futur nė kuadrin e vet edhe menaxhmentet e disa porteve detare dhe aeroporteve nėpėr botė”, njofton Mabetex. /Telegrafi/

Oqeani
19-01-13, 01:33
Mediet serbe: Xhandarmeria serbe ja mėsyn Preshevės

44 minuta mė herėt
Madhėsia e germave:

Xhandarmeria serbe me 5 autobusė ka arritur nė Preshevė dhe ėshtė stacionuar nė bazėn e saj, shkruan portali serb Telegraf, transmeton presheva.com.

Siē shkruajnė gazetarėt, nė bazėn e xhandarmerisė nė Bujanoc kanė arritur pesė autobus tė mbushur me polic, ndėrsa njė natė mė herėt nė bazė janė stacionuar njė kontigent i xhandarėve serb.

"Gjithēka ėshtė apsolut gati qė tė aprovohet vendimi i shtetit. Mirėpo, skenari i vet aksionit mbahet nė fshehtėsi., andaj vetėm drejtuesit mė tė lartė tė shtetit e dinė se nė ēfarė mėnyre do tė vij deri tek operacion" ka thėnė njė burim nga shėrbimi i sigurisė pėr portalin serb.

Zyrtarisht, ditėn e enjte ka skaduar ultimatumi tė cilin e kishte vendosur kryeministri dhe ministri i punėve tė brendshme Ivica Daēiq, qė shqiptarėt ta largojnė vet lapidarin.

Zero Cool
22-01-13, 21:32
Serbia vetė i rrėnoi varrezat


Burime brenda Agjencisė Kosovare tė Inteligjencės kanė thėnė se ka elemente serioze dhe tė besueshme tė informacionit se vetė grupe tė caktuara tė serbėve kanė dėmtuar varrezat e tyre kėto ditė nė Kosovė, si pjesė e skenarit politik tė Serbisė pėr t’ua lėnė fajin shqiptarėve, njėsoj siē kishte vepruar Serbia nė vitin 1981.


“Struktura tė caktuara tė sigurimit tė Serbisė janė tė pėrfshira drejtpėrdrejt duke organizuar shkatėrrimin e varrezave tė serbėve nė disa pjesė tė Kosovės, mė qėllim qė tė zbehet dhe tė dobėsohet tej mase reagimi ndėrkombėtar kundėr veprimit tė xhandarmėrisė sė Serbisė me rastin e largimit tė lapidarit tė dėshmorėve tė UĒPMB-sė nė Preshevė”, ka thėnė pėr RTK, ky burim brenda Agjencisė Kosovare tė Inteligjencės.

Sipas kėtij burimi, Serbia me elementet e saj nė Kosovė po pėrpiqet tė rrėnoj ēdo tė arritur tė deritashme tė shtetit tė Kosovės duke dashur tė arrijė qėllimin pėr ta dobėsuar pozicionin e fortė qė po e krijon Kosova si shtet nė arenėn ndėrkombėtare.

”Pėrsėritja e skenarit tė vitit 1981 tė dėmtimit tė varrezave serbe, e tė cilin e kishte bėrė vetė Serbia pėr t’ua lėnė fajin shqiptarėve, ėshtė njė ngjarje kriminale, ku shqiptarėt duhet tė jenė shumė tė vetėdijshėm pėr prapaskenat e errėta, sepse tani ēdo pėrpjekje e Serbisė po shkon nė drejtimin pėr ta bėrė joekzistent shtetin e Kosovės, edhe duke krijuar ngjarje padyshim tė rėnda e tė papranueshme kundėr traditės sė shqiptarėve sikurse qė ishte dėmtimi i varrezave serbe nė Kosovė”, thekson burimi brenda Agjencisė Kosovare pėr Inteligjencė. /Telegrafi/

Guri i madh
28-01-13, 21:45
Majko: Marrėveshjet Shqipėri-Kosovė nė gjuhėn serbe, prandaj abstenovahttp://images.botasot.info/uploads/largea_majko1359370811.jpg
Ish-kryeministri, Pandeli Majko nė njė deklaratė tė bėrė nė rrjetin social “Facebook”, ka tha se, “abstenova sot kundėr dėshirės sime, 3 marrėveshjet midis Shqipėrisė dhe Kosovės”.
Sipas Majkos marrėveshjet ishin tė nėnshkruara nga ministrat e drejtėsisė sė dy vendeve, por arsyeja e abstenimit ishte se marrėveshjet nė fjalė ishin nėnshkruar nė shqip dhe… serbisht. “Kjo ndodh pėr herė tė parė nė marrėveshjet e nėnshkruara midis dy shteteve. Mendoj se gjuha serbe nuk mund tė jetė gjuhė “ndėrkombėtare” pėr marrėveshjet midis Shqipėrisė dhe Kosovės. Ky ėshtė njė precedent qė ngjall keqardhje”, ka deklaruar Majko.

Guri i madh
01-02-13, 21:02
http://www.zeri.info/images/zeri_logo.jpg (http://www.zeri.info/index.php)

E premte
1 shkurt 2013


Prishtinė


Tropoja i refuzon titullin “Qytetar nderi” Qosjes


01-02-2013 12:51 CET

Akademikut Rexhep Qosja i ėshtė “refuzuar” titulli “Qytetar Nderi” nė Tropojė, edhe pse pėr kėtė vlerėsim ishin marrė mė herėt dy vendime zyrtare. Pasi kėshilli i komunės, me shumicė votash kishte arritur t’i akordonte akademikut tė njohur titullin, ka qenė kryetari Ram Kortoēi, ai qė e ka bllokuar atė, raporton GSH.
Nė letrėn qė mban firmėn e vulėn e tij, Ram Kortoēi e kthen pėr shqyrtim vendimin e mėsipėrm. Njė ndėr arsyet e refuzimit qė ai pėrdor ėshtė fakti se sipas tij “Pėr marrjen e njė titulli tė tillė duhet qė personi i propozuar tė ketė dhėnė njė kontribut ku tė ketė pėrfituar komuniteti i kėsaj komune dhe pėr kėtė arsye personi nė fjalė nuk e plotėson kėtė kriter”. Ai lė tė kuptohet se Qosja nuk ka kontribut pėr kėtė komunė, paēka se motivacioni i thėnė mė herėt tregon kontribute tė jashtėzakonshme tė akademikut.
Mė tej Kėrtoēi shton se Qosja duhet ta kishte falėnderuar Tropojėn pėr mikpritjen qė iu ėshtė bėrė kosovarėve nė luftėn e Kosovės.
“Njė njeri qė mban titullin akademik dhe njė njeri qė ndjek situatėn duke ditur gjendjen e kombit tė tij nė ēdo pjesė tė territorit, akademik Rexhep Qosja e ka ditur se nė vitin 1999, nė kohėn e largimit tė kosovarėve me dhunė nga trojet e veta, Tropoja, ky vend qė nuk kishte vend pėr familjet e veta, u hapi derėn vėllezėrve kosovarė. Por Qosja nuk e zuri kurrė mė gojė kėtė akt, siē bėnė pjesa mė e madhe e intelektualėve kombdashės kosovarė”, shkruan Kortoēi.
Me propozim tė njė grupi kėshilltarėsh, Komuna Tropojė, me vendimin nr.70, datė 7.11.2012 kishte vendosur t’i akordojė akademikut Rexhep Qosja titullin: “Qytetar Nderi”, si studiues i pėrkushtuar, shkrimtar me veprimtari tė pasur kulturore e atdhetare dhe veprimtar i njohur i ēėshtjes kombėtare.
Nga 9 kėshilltarė tė pranishėm, vendimi u mor me pesė vota pro e katėr kundėr dhe motivacioni ishte: “Figurė komplekse dhe intelektuale e kombit shqiptar, arkitekt i bashkimit kombėtar, shkrimtar i njohur dhe njėri prej pėrfaqėsuesve mė nė zė tė mendimit filozofik shqiptar”. /Tema/

Dardanesha
07-02-13, 15:06
Hamdi Sopėn e therri pėr vdekje vajza e vet narkomane ?

Prishtinė – Hamdi Sopa ishte pėrpjekur tė mbrohej sa kishte pasur fuqi. Kishte arritur qė tė kapte tehun e thikės me dorė. Njė e prerė e thellė nė shuplakė tė dorės i ishte shkaktuar si pasojė e tėrheqjes sė thikės nga sulmuesja, qė dyshohet se ėshtė njėra prej vajzave tė tij, e cila ėshtė arrestuar tė hėnėn pasdite sė bashku me tė ėmėn dhe motrėn.

Zyrtari pėr informim i Qeverisė sė Kosovės, i cili vdiq tė martėn e kaluar, ėshtė konstatuar nga raporti i autopsisė sė nuk ėshtė vetėvrarė, por ėshtė vrarė me thikė. E dyshuar pėr kėtė ėshtė njėra prej vajzave, derisa bashkėshortja e tij dhe vajza tjetėr dyshohen se kanė ndihmuar nė fshehjen e krimit.

Burime nga hetuesia i kanė thėnė “Kohės Ditore” se raporti i autopsisė ka konstatuar se Sopa ka vdekur nė banesė, derisa trupi i tij ėshtė hedhur nga kati i nėntė. Sipas hetimeve tė deritashme tė ndjerit paraprakisht iu kishte ndėrruar fanella e brendshme, e cila ishte e prerė me thikė pėr t’iu veshur njė tjetėr dhe pastaj ishte hedhur trupi nga ballkoni.

“Nė banesė ka pasur gjak nga banja, ku dyshohet se ėshtė sulmuar, nėpėr korridor e deri nė ballkon. Policia gjatė kėrkimeve ka gjetur fanellėn e pėrgjakur dhe tė prerė sė bashku me thikėn nėn makinėn e larjes sė rrobave nė banjė. Kjo tregon se pas krimit tė dyshuarat janė munduar tė fshehin gjurmėt.

Burimi ka thėnė se deri tash nuk ėshtė zbuluar ndonjė motiv i qėndrueshėm, sepse tė tria kanė mohuar krimin.

Nuk ėshtė pėrjashtuar ndonjė konflikt nė mes tė ndjerit dhe njėrės prej vajzave, e cila besohet se ishte pėrdoruese e drogės pėr shkak tė refuzimit pėr t’i dhėnė para.

Tė hėnėn Policia e Kosovės me urdhėr tė prokurorit tė Prokurorisė Themelore tė Prishtinės, Blerim Isufaj, ka arrestuar dy vajzat dhe bashkėshorten e tė ndjerit, tė cilave u ėshtė caktuar masa e ndalimit policor prej 48 orėsh.

Banesa e tyre nė lagjen “Aktash”, ėshtė bastisur sėrish nė kėrkim tė provave qė do tė mund tė ndihmonin gjetjen e motivit tė kėsaj vrasjeje me armė tė ftohtė, ani se trupi i tij ėshtė hedhur nė hapėsirė publike tė banuar, kjo ėshtė bėrė pėr ta fshehur krimin qė ka ndodhur. /Telegrafi

Guri i madh
08-02-13, 23:23
http://www.zeri.info/images/zeri_logo.jpg (http://www.zeri.info/index.php)

E premte
8 shkurt 2013http://www.zeri.info/images/weather/27.png


Fitim R.: Falsifikimin e SMS-ve e urdhėroi prokurori


[/URL] (http://www.zeri.info/artikulli/1/1/67701/fitim-r-falsifikimin-e-sms-ve-e-urdheroi-prokurori/#)[URL="http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&winname=addthis&pub=xa-4dde9811192a1f62&source=tbx-250&lng=de&s=jappy&url=http%3A%2F%2Fwww.zeri.info%2Fartikulli%2F1%2F1 %2F67701%2Ffitim-r-falsifikimin-e-sms-ve-e-urdheroi-prokurori%2F&title=Z%C3%ABri%20%E2%80%A2%20INFO%20-%20Ditari%20-%20Politik%C3%AB%20-%20Fitim%20R.%3A%20Falsifikimin%20e%20SMS-ve%20e%20urdh%C3%ABroi%20prokurori&ate=AT-xa-4dde9811192a1f62/-/-/511579fec14969f9/2&frommenu=1&uid=511579fe9c0ecc1d&ufbl=1&ct=1&pre=http%3A%2F%2Fwww.zeri.info%2F&tt=0&captcha_provider=nucaptcha"] (http://www.zeri.info/artikulli/1/1/67701/fitim-r-falsifikimin-e-sms-ve-e-urdheroi-prokurori/#)
Ish-polici kosovar, Fitim R., i cili dyshohet se “ka gisht” nė falsifikimin e mesazheve telefonike mbi bazėn e tė cilave Prokuroria Speciale ka ngritur aktakuzė ndaj nėnkryetarit tė parė tė Partisė Demokratike tė Kosovės, Fatmir Limaj, ka zbardhur detaje tė reja nė lidhje me kėtė rast.
Siē raporton gazeta Epoka e Re, ai tė enjten ka qėndruar nė redaksinė e kėsaj gazete ku ka qarė nė prani tė babait tė tij, i cili ėshtė prokuror special, ndėrsa ka thėnė se ndjenė keqardhje qė pėr shkak tė veprimit tė tij po i pėrmendet babai nė medie.
Ai thotė se vetė nuk i ka falsifikuar mesazhet telefonike, mbi bazėn e tė cilave po akuzohet Limaj, por sipas tij, kėtė e ka urdhėruar njė prokuror vendor me inicialet O.M.
“Falsifikimin thotė se nuk e ka bėrė nė rrugė as nė zyre, dhe thotė se nuk e di kush e ka bėrė”, shkruan Epoka e Re.
Fitim R. sipas kėsaj gazete nga e ka pranuar se ka tė bėjė diēka me kėto mesazhe, por thotė se vetėm e ka bartur fleshin (USB) me formatin e fajllit PDF nga Posta nė Policinė e Kosovės me urdhėr tė prokurorit shqiptar nė vitin 2009.
Pėr kėtė ēėshtje dy javė mė parė ka raportuar “Zėri”, e cila ka treguar nė detaje pėr falsifikimin e mesazheve telefonike, tė cilat, Prokuroria pretendon se janė shkruar nga ish-shefi i Kabinetit tė ish-ministrit Limaj, Endrit Shala, i cili, sipas mesazheve tė falsifikuara ka komunikuar me njėrin prej operatorėve ekonomik, Florim Zuka, i cili drejton kompaninė “Tali Compani”, tė cilit i ka kėrkuar mito pėr t’ia dhėnė tenderėt pėr asfaltimin e rrugėve.
Letra me mesazhet e falsifikuara nga Prokuroria kishte arritur nė Zyrėn e Kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi, i cili ia kishte dhėnė Limajt, ndėrsa EULEX-i e kishte marrė atė nė shtėpinė e Limajt kur e kishte bastisur atė.
Pėr kėtė letėr me mesazhe tė falsifikuar prokurori ndėrkombėtar e ka intervistuar edhe vetė kryeministrin, i cili, siē ka raportuar “Zėri”, nuk ka treguar se nga i ka ardhur kjo letėr.
Mė poshtė ėshtė teksti i plotė, i cili ėshtė botuar me 24 janar nė “Zėri”:

Limaj akuzohet me SMS tė falsifikuar!
Mesazhet telefonike mbi bazėn e tė cilėve ėshtė ngritur aktakuza ndaj ish-ministrit tė Transporteve, Fatmir Limaj, nė rastin e Ministrisė sė Transportit, janė tė falsifikuara “fund e krye”. Pothuajse e tėrė aktakuza ndaj nėnkryetarit tė Partisė Demokratike tė Kosovės, Fatmir Limajt, ėshtė ngritur duke u bazuar nė disa mesazhe telefonike, qė EULEX-i pretendon se janė shkėmbyer mes ish-shefit tė Kabinetit tė Limajt, Endrit Shala, dhe kompanisė ndėrtimore “Tali”.
Gazeta “Zėri” ka siguruar aktakuzėn e Limajt, ku pėrveē deklaratave tė ndryshme, dyshimeve tė Prokurorisė, vend tė konsiderueshėm zėnė mesazhet telefonike tė Shalės me pronarin e kompanisė “Tali”, Florim Zuka. Pėrveē dosjes sė aktakuzės, gazeta ka siguruar edhe historitė e telefonatave dhe mesazheve tė Endrit Shalės dhe tė Florim Zukės. Tė dy kėto janė nxjerrė nga PTK-ja dhe tė njėjtat ia kanė dorėzuar Prokurorisė sė EULEX-it, tė cilat dėshmojnė se mesazhet qė EULEX-i i pretendon si tė vėrteta janė tė falsifikuara.
Nė fakt, mesazhet qė posedon EULEX-i, tė cilat janė tė listuara nė njė dokument qė nuk pėrmban asnjė dėshmi dhe vulė tė ndonjė institucioni, vijnė nė kundėrshtim tė plotė me mesazhet qė Endrit Shala dhe Florim Zuka kanė marrė nga PTK-ja.
Mesazhi i parė, i listuar nė “dokumentin” e EULEX-it, sipas kėtij misioni, ėshtė shkėmbyer mes Shalės dhe Zukės, mė 15 mars 2009, nė orėn 15:09, por nė historinė e thirrjeve tė PTK-sė shihet se nė kėtė kohė nuk ka pasur fare komunikim mes kėtyre dy numrave.
Situatė plotėsisht e njėjtė ėshtė edhe me dymbėdhjetė mesazhe tjera.
“O Endrit shefi, pasnesėr ēelėn senet, ēka po ta merr mendja a po mundemi me bė naj sen o shef, e ta kryej obligimin ndaj teje, e ti tani normal ndaj atyre tuve qė i ki. Ta jap o shpirt qat 25she me katėr xero, kalo mirė e lajmerom”, ėshtė mesazhi i tretė, tė cilin sipas EULEX-it, Zuka ia ka dėrguar Shalės mė 23 mars 2009 nė orėn 10:13.
Por, nė tė dy historitė e bisedave shihet se asnjėri dhe as tjetri nė kėtė kohė nuk kanė komunikuar me njėri-tjetrin, dhe se gjatė kėsaj kohe qė tė dy kanė komunikuar me persona tė tjerė, pėrkatėsisht, me numra tė tjerė tė telefonave.
Mospėrputhje e tillė ekziston edhe te mesazhet tjera. “O si je Tali kompani, a je mirė, a po lodhesh. Qe edhe unė po pushoj nė vikend, ti si je a je mirė, si po tė shkojnė punėt, tė pėrshėndes e kalo mirė. Tung”, ėshtė njėri nga mesazhet qė, sipas “dokumentit” tė EULEX-it, Endrit Shala ia ka dėrguar Florim Zukės mė datėn 29 mars 2009 nė orėn 14:02.
Por, sikurse nė historinė e telefonatave dhe mesazheve tė Shalės, edhe tė Zukės, gjatė kėsaj kohe, pėrkatėsisht me kėtė datė dhe kėtė orė nuk ka pasur fare komunikim mes kėtyre dy personave.
Megjithatė, nuk janė vetėm trembėdhjetė mesazhet e falsifikuara nė “dokumentin” e EULEX-it. Aty vėrehet gjithashtu mospėrputhje nė kohė nga mesazhi nė mesazh. Pėrkatėsisht, gjatė radhitjes sė mesazheve “hartuesi” i tyre e ka ngatėrruar orėn. Mesazhi i gjashtė qė i takon datės 25 mars 2009 ėshtė i shkruar nė orėn 16:16, ndėrsa mesazhi pasues, po ashtu i kėsaj date, ėshtė i shkruar dy orė mė herėt, pėrkatėsisht nė ora 14:19.
Mesazhet i pa i pari Thaēi
Siē shihet nga aktakuza, “dokumenti” me mesazhet e falsifikuara, para se tė bjerė nė “dorė” tė EULEX-it ka qėndruar paraprakisht te kryeministri i vendit, Hashim Thaēi.
Sipas aktakuzės, Limaj derisa merret nė pyetje para Prokurorit tė EULEX-it tregon se nė vitin 2009 ka shkuar te kryeministri Thaēi, nė Kryeministri pėr tė biseduar me tė rreth mesazheve tė Shalės.
Kryeministri mė pas ia ka ofruar Limajt “dokumentin” me mesazhet telefonike, duke ia bėrė me dije atij se shefi yt i kabinetit ėshtė pėrshirė nė korrupsion. Pas kėsaj, siē ka rrėfyer Limaj, ėshtė ftuar Shala qė tė japė dėshmi pėr ēėshtjen nė fjalė.
“Kryeministri ma dha atė (letrėn me mesazhe) dhe mė tha shikoje kėtė. Unė e shikova atė dhe ishte shumė serioze pėr mua. Unė nė tė vėrtetė isha i alarmuar. Unė e thirra kėshilltarin tim (Endrit Shala), i thash shpjego ēka ndodhi, ai mė tha prit njė orė dhe unė do t’i gjej tekstet (mesazhet) e mia se ky ėshtė fabrikim. Qėllimi im ishte qė tė ushtroj padi lidhur me kėtė, por nuk kisha ide nėse Endrit Shala e mbante dokumentin apo e kisha unė atė, pėr kėtė arsye ajo u gjet nė banesėn time (kur ėshtė bastisur nga EULEX-i)”, ka deklaruar Limaj nė Prokurori, derisa ėshtė marrė nė pyetje.
Ndėrsa, pas njė kohė tė shkurtėr Shala e kishte nxjerrė historinė e telefonatave dhe mesazheve tė tij, me tė cilėn mė pas ishte deklaruar e vėrteta pėr mesazhet dhe thirrjet dhe se “dokumenti” qė kishte ofruar kryeministri nuk ėshtė i njėjtė me atė qė kanė dhėnė zyrtarėt pėrgjegjės nė PTK.
Por, siē shihet nga aktakuza, EULEX-i mė pas ėshtė “pėrpjekur” ta sigurojė historinė e mesazheve tė Endrit Shalės, por kjo kishte qenė “e pamundur” ngase, prokuroria pretendon se dikush ka mundur t’i fshijė sms-at nga databaza e PTK-sė
“Kur hetuesit kėrkonin SMS-it, tė numrit tė Endrit Shalės nga PTK-ja nė vitin 2011, mungonin vetėm kėto SMS mesazhe fajėsuese”, thuhet nė aktakuzė.
Thaēi: “Po, unė e kisha letrėn me SMS”
Gazeta ka siguruar edhe dy letra qė pėrbėjnė njė komunikim mes kryeministrit Hashtim Thaēi dhe prokurorit tė EULEX-it, Johannes Pickert, tė cilat nė krye mbajnė vulėn “tepėr konfidenciale”.
Mė 23 prill tė vitit 2012, prokurori ia kishte dėrguar njė shkresė kryeministrit Thaēi, nga i cili kishte kėrkuar qė ose tė intervistohet nga EULEX-i, ose t’u pėrgjigjet pyetjeve qė kanė tė bėjnė me mesazhet telefonike.
Kjo letėr kryeministrit i ishte dėrguar, pasi qė, siē ka shkruar prokurori ndėrkombėtar, gjatė marrjes nė pyetje tė Limajt, ish-ministri ka deklaruar se “mesazhet ishin falsifikuar nga dikush dhe se kryeministri kishte ardhur nė posedim nga njė burim i paidentifikuar”.
Ndėrkaq, kryeministri kishte zgjedhur qė nė shatė pyetjet e prokurorit Pickeret tė pėrgjigjet me njė pėrmbledhje tė shkurtėr me shkrim, por nuk kishte treguar se nga e ka marrė letrėn me mesazhet e falsifikuara. Ai vetėm kishte thėnė se letra tė tilla merr shpesh dhe se jo tė gjitha i trajton vetė.
“Nė tė shumtėn e rasteve letrat e tilla hidhen si tė pavlera, mirėpo nė rast se ka ndonjė letėr me pėrmbajtje tė ndonjė rėndėsie pėr ndonjė person apo individ i cili punon pėr Qeverinė e Kosovės, atėherė unė atė letėr dhe atė pėrmbajtje ia pėrcjell individit tė apostrofuar. Pikėrisht njė letėr anonime ka qenė edhe letra pėr tė cilėn ju keni kėrkuar sqarime pėrmes shkresės suaj zyrtare. E gjitha ēfarė mund tė them lidhur me atė letėr ėshtė se unė ia kam pėrcjellė ministrit pėrgjegjės tė apostrofuar, sepse e njėjta letėr ka pasur pėrmbajtje qė ndėrlidhet me ministrinė tė cilėn ai e drejtonte”, ėshtė pėrgjigjur kryeministri nė letrėn qė mban datėn 15 maj 2012.
Ndryshe nga e gjithė kjo, aktakuza ndaj Fatmir Limajt pėr keqpėrdorime nė Ministrinė e Transportit ka pėsuar “zbutje”. Fillimisht EULEX-i pati deklaruar se janė keqpėrdorur tetėdhjetė milionė euro, por kjo shumė tash ka rėnė nė dyqind e pesėdhjetė mijė euro.
E gjithė pėrmbajtja e aktakuzės ndaj Limajt dhe katėr bashkėpunėtorėve iu referohet tre tenderėve qė janė dhėnė pėr ndėrtimin e rrugėve, duke pretenduar se zyrtarėt shtetėrorė kanė marrė njėzet pėr qind tė vlerės sė pėrgjithshme tė tenderėve, ndėrsa mesazhet telefonike janė pjesė e kėsaj reference.
Shala: SMS-tė janė tė montuara!
Gazeta tė mėrkurėn ka kontaktuar me ish-kėshilltarin e Limajt, Endrit Shala, i cili ka deklaruar se mesazhet telefonike janė tė montuara dhe se kjo ėshtė vėrtetuar edhe nga historia e telefonatave, ndėrsa mohon mundėsinė qė “mesazhet fajėsuese” tė jenė fshirė nga serverėt e PTK-sė, siē pretendon EULEX-i.
“Ne kemi komunikuar me zyrtarė pėrgjegjės tė PTK-sė, tė cilėt mohojnė nė mėnyrė kategorike mundėsinė e fshirjes apo tė montimit tė SMS-ve nė serverėt e VALE-s, e sidomos pa lėnė kurrfarė gjurmė. Prandaj, logjikisht rrjedh pyetja se si dhe ku janė montuar kėta SMS? Padyshim, dėshmitar kyē pėr kėtė do tė duhej tė ishte kryeministri Thaēi”, ka deklaruar ai. Sipas tij, nėse prokurori i EULEX-it ėshtė i interesuar ta zbardhė tė vėrtetėn pėr mesazhet, atėherė kėtė mund ta bėjė duke i kėrkuar ata nė Monaco-Telekom, ku sipas tij, ruhen edhe nėse fshihen SMS-tė nė Kosovė.
Jeton Llapashtica

Sulltan-Alim
26-02-13, 23:58
Sa "mire po shkojne punet", ev. Asnje lajm prej dates 08.02.2013, "aferim" a.

Domira
28-02-13, 14:22
Kuvend, Vetėvendosje ndėrpret fjalimin e Thaēit
Bota Sot | 28.02.2013 09:10


Kuvendi vazhdon punimet

(I plotėsuar) - Kuvendarėt janė kthyer ne salle pa kryeministrin Thaēi, kurse VV-ja ka hequr pankartėn nga salla pasi qė kryeministri nuk ėshtė kthyer mė nė Kuvend.
Kryeparlamentari, Jakup Krasniqi, paralajmėroi se raportimi i Thaēit, do tė bėhet rreth orės 14:00. “Pikės katėr do ti kthehemi nė ora 14”, ka thėnė ai.

http://www.botasot.info/reklama/kosova-hashimit1.jpg

Me tė dalė Kryeministri Hashim Thaēi para foltores sė Kuvendit pėr tė raportuar rreth bisedimeve tė fundit nė Bruksel, dy deputėtėt e Lėvizjes Vetėvendosje, Visar Ymeri dhe Liburn Aliu kanė ndėrprerė fjalimin e tij duke dalė me njė pankartė ku shkruhej “Kosova e Hashimit”.
Nė pamundėsi tė mbajtjes sė fjalimit, drejtuesi i seancės, Sabri Hamiti ka kėrkuar 15 minuta pauzė.

Mė parė me kėrkesė tė depuetės sė PDK-sė Ganimete Musliut, Kuvendi i Kosovės nėpėrmjet RTK-sė po transmeton edhe gjuhėn e shenjave pėr tė shurdhėritė.
Kurse, Deputetet gra kanė ngritur zėrin kundėr dhunės nė familje. Deputetja e PDK-sė, Blerta Deliu, dhe ajo e LDK-sė Vjosa Osmani, kanė kėrkuar nga shteti tė jetė mė i pėrgjegjshėm pėr dhunėn nė familje ndajė grave. Ato thanė se gjykatat nuk po e kryen punėn e vetė si duhet, karshi dhunės nė familje. Kėto kresa erdhėn duke iu referuar vrasjes sė Diana Kastratit, ku Gjykata Kushtetuese bėri pėrgjegjės shtetin e Kosovės, pasi ishte konstatuar se sė ndjerės i ishin shkelur tė drejtat individuale, kur dy vjet mė parė shteti nuk i kishte ofruar mbrojtje asaj, ndonėse mbrojtjen e kishte kėrkuar nė organet e rendit dhe tė drejtėsisė, pasi ishte kėrcėnuar me vdekje, pak kohė para se tė vritej nga ish-bashkėshorti i saj.

Thaēi sot e informon Kuvendin pėr bisedimet me Serbinė

Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi sot e informon Kuvendin pėr takimin e pestė me homlogun serb, Ivica Daēiq, nė Brusksel. “Serbia ėshtė pajtuar qė tė heq dorė nga pėrkrahja dhe financimi i strukturave nė veri dhe do tė jetė e detyruar pėr shpėrbėrjen e plotė tė kėtyre strukturave”, ka thėnė dje Thaēi.

Ai ka theksuar se nė takimin e radhės tė hėnė nė Bruksel, pritet qė tė caktohen edhe afate kohore pėr zhbėrjen e kėtyre strukturave.

Kryeministri Thaēi ka paralajmėruar organizimin e zgjedhjeve lokale nė katėr komunat veriore, zgjedhje kėto tė cilat do tė organizohen nga OSBE-ja, por qė do tė jenė nė pėrputhje me ligjet e Kosovės.

Ndėrsa, duke folur rreth krijimit tė Asociacionit tė Komunave serbe nė veri, kryeministri Thaēi tha se ky organizėm nuk do tė kėtė mandat ekzekutiv apo ligjvėnės.

Zero Cool
28-02-13, 18:00
Nga sot marrėveshja IBM edhe nė Muēibabė e Mutivodė


Gjilan, 28.02.2013

Pas fillimit tė suksesshėm tė funksionimit nė katėr pikat kufitare mes Kosovės dhe Serbisė, pas marrėveshjes sė arritur mes Republikės sė Kosovės dhe Serbisė nė bisedimet qė janė mbajtur nė Bruksel, sot prej orės 8:00 tė mėngjesit ka filluar zbatimi i marrėveshjes pėr Menaxhimin e Integruar tė Kufirit (IBM) edhe nė pikat kufitare Muēibabė dhe Mutivodė.

Tani tė gjitha pikat kufitare po funksionojnė normalisht sipas marrėveshjes pėr IBM-in. Fillimi i zbatimit tė marrėveshjes sė IBM-it nė tė gjitha pikat kufitare do tė lehtėsojė qarkullimin e qytetarėve dhe mallrave, thuhet nė njė komunikatė pėr medie tė MPB tė Kosovės.

Menaxhimi i kufijve shtetėror ėshtė nė pėrputhje me parimet e Bashkimit Evropian dhe shėnon njė hap tė madh nė drejtim tė normalizimit tė marrėdhėnieve mes dy shteteve.

Guri i madh
28-02-13, 23:01
Urime Hashim!

Publikuar: 28.02.2013 - 20:01

Kryeministri kosovar e ka lumturuar tėrė Kosovėn, madje edhe miqtė amerikanė dhe evropianė!? Ai ka marrė Ēmimin e Sun Moon University, universitetit kishtar (evangjelist) tė themeluar nga magnati kontrovers, qė veten e vlerėsonte tė jetė “Mesia”!? I dėnuar nė Amerikė pėr fshehje taksash dhe konspiracion, Moon ishte dekoruar edhe nga Koreja Veriore!!!
Urime pėr ēmimin “Doctor Honoris Causa” kryeministėr!
Po tė vinte lajmi nė Prishtinė se kryeministri i Kosovės ėshtė laureuar me ēmimin “Doctor Honoris Causa” nė Harvard ose Columbia University, ose nė Cambridge a Yale, sigurisht se kosovarėt do tė ndiheshin krenarė dhe do tė kishin arsye pėr tė festuar.

Po ashtu, po tė kishte vetėm pak dinjitet nė vendin nė tė cilin Hashim Thaēi ėshtė kryeministėr, ai do tė merrte sigurisht duartrokitje, sepse ēmimi “Doctor Honoris Causa” u jepet personaliteteve tė ndryshme pėr veprimtari humane, qė kanė arritur tė zbusin varfėrinė dhe ta zvogėlojnė dhunėn, tė rrisin mirėqenien dhe demokracinė, tė luftojnė pėr tė drejtat e njeriut dhe liritė civile...

Sidoqoftė, do tė ishte ky njė lajm i mirė pėr Kosovėn madje dhe njė nder pėr qytetarėt e saj, sikur nė vendin e origjinės sė laureatit tė mos ndodhte njė degjenerim total i pushtetit deri nė pėrmasat e dhunės shtetėrore…

Por jo, faktet janė tė zymta, kryeministri i Kosovės ka marrė njė ēmim nga njė universitet privat qė lidhet me emrin e njė njeriu kontrovers. Sun Moon University ėshtė njė universitet i periferisė sė Seulit, Cheonan, nė Korenė e Jugut (dhe jo i Seulit, qysh u raportua nė mediat e Prishtinės) i lidhur me Kishėn e Bashkuar Evangjeliste tė themeluar nga vetė Sun Moon.

Pra kjo shkollė ėshtė pronė e njė njeriu konspirativ nėn imazhin e njė antikomunisti, magnatit medial Sun Moon, i dėnuar nė SHBA nė vitin 1982, pėr paraqitje tė rreme para organeve federale tė tatimit mbi tė ardhurat dhe hiē mė pak se pėr komplot!?

Dėnimi i tij u konfirmua nė apel nė njė vendim tė ndarė.

Moonit i ishte dhėnė njė dėnim 18 muajsh dhe njė gjobė prej 15.000 $. Ai shėrbeu 13 muaj tė dėnimit nė Institucionin Federal Korrektues, Danbury, para se tė lirohej pėr sjellje tė mirė!

Sipas tė dhėnave “Sun Moon University” ėshtė pjesė e njė konglomerati tė dyshimtė.

Motoja e kėtij universiteti ėshtė “Dashuria pėr Zotin, njerėzit dhe kombin”, qė dėshmon se ėshtė njė shkollė kryesisht e lidhur me “fenė e re” tė Sun Moonit, qė llogaritet t’i ketė 5-7 milionė ndjekės nėpėr botė.

Sė paku, sipas “The Washington Post” tė datės 16 shtator 2008, Moon akuzohet se kishte tradhtuar pasuesit e tij, duke abuzuar me qėllimet e larta tė kishės dhe duke e kthyer lėvizjen e tij nė njė makinė tė madhe tė parasė, pėrmes zhvatjes.

"Deri nė fund tė vitit 1975, aktiviteti kryesor i kishės ishte mbledhja e parave, pėr tė blerė shumė pasuri tė patundshme nė Kore dhe Shtetet e Bashkuara dhe fillimin e shumė bizneseve", ka thėnė Soejima, njė anėtar i Kishės sė Unifikuar Evangjeliste nė Japoni, i cili e kishte denoncuar Moonin se nė emėr tė kėsaj kishe nga Japonia nė SHBA ishin transferuar 800 milionė US$.

“Moon nuk ėshtė duke punuar pėr botėn, por pėr vete", ka thėnė ai.

Pas kėsaj deklarate, Soejima ishte sulmuar me thika nė Japoni dhe mezi kishte shpėtuar.

Soejima ishte pushuar nga Moon pėr shkak tė njė mosmarrėveshjeje mbi pavarėsinė editoriale, si redaktor i “Sekai Nippo”.

Rreth 100 njerėz - duke pėrfshirė rreth 30 karateistė - kishin zbarkuar nė zyrėn e gazetės. Ata ishin tė udhėhequr nga anėtarėt e Shekyo Rengo, njė grup politik antikomunist tė lidhur me kishėn e Moonit. Sipas Soejimas, ata pėrmbysėn tavolinat, vodhėn dokumentet dhe rrahėn disa prej tė punėsuarve.

Po kush ishte Moon?

Sun Myung Moon ėshtė lindur me 1920, nė provincėn e Pjonjangut nė Korenė e Veriut. Ai vdiq mė 2012 nė moshėn 92 vjeēe.

Sun Moon ka themeluar Kishėn e Bashkuar Evangjeliste nė Korenė e Jugut nė vitin 1954, e cila ėshtė rritur nė njė konglomerat shumėkombėsh tė biznesit, organizatave politike dhe kulturore. Me njė fjalė “kisha e Moon” ėshtė grup politik i kryesuar nga zėvendėsi i tij Pak Bo Hi, dhe ndėr tė tjera ka shpenzuar miliona dollarė nė vitet e fundit nė lobime antikomuniste nė Amerikėn Latine dhe nė Shtetet e Bashkuara.

Nė vitin 1982 u themelua “The Washington Times” nga World News Communications, njė konglomerat ndėrkombėtar medial i lidhur me Moonin, cili gjithashtu zotėron gazeta nė Korenė e Jugut, Japoni dhe Amerikėn e Jugut, si dhe agjencinė e lajmeve United Press International.

“The Washington Times” ishte gazetė e preferuar pėr presidentin Ronald Reagan.

"Tani duke krijuar ‘Washington Times’ ne arritėm sukses edhe nė gazetari. Ne tani kemi njė ndikim tė drejtpėrdrejtė nė Reaganin pėrmes gazetės”, kishte thėnė Moon.

Mė parė Moon kishte sponsorizuar fushatėn e presidentit Nixon.

Moon ishte arrestuar nė vitin 1946 nga zyrtarėt e Koresė sė Veriut nėn akuzat pėr spiunazh pėr Korenė e Jugut. Iu dha njė dėnim prej pesė vjetėsh nė kampin e punės Hŭngnam. Pasi mbajti 34 muaj tė dėnimit tė tij, Moon u arratis nė vitin 1950, gjatė Luftės sė Koresė, kur trupat e Kombeve tė Bashkuara avancuan nė kamp dhe rojat u larguan.

Nė vitin 1994, Moon u ftua zyrtarisht nė varrimin e Kim Il Sung, pavarėsisht mungesės sė marrėdhėnieve diplomatike midis Koresė sė Veriut dhe Koresė sė Jugut.

Nė vitin 2004, nė njė ceremoni mė 23 mars nė ndėrtesėn e Senatit, nė Washington, DC, Moon e kurorėzoi veten me atė qė ai e quajti "Princ i Paqes", nė praninė e pėrfaqėsuesve tė shumtė tė SHBA-sė. Disa ligjvėnės qė ndoqėn ceremoninė mė pas thanė se ata kishin qenė tė mashtruar sa i pėrket natyrės sė ngjarjes.

Moonit iu dha Ēmimi Kombėtar i Koresė sė Veriut pas vdekjes!?

Kosova tashti edhe vetė ėshtė e prekur nga sindroma e koreanizimit, komb i ndarė nė jugun neoliberal dhe veriun e pabindur neokomunist!

Kosova, njė vend me institucione tė kapura nga klani mafioz qė e lajketon Thaēin, e ai e pranon pėrqafimin me ta duke vallėzuar me ujq qė po i hanė dhe kockat vendit tė tyre duke i shndėrruar qytetarėt nė tė mjerė fabulativė.

Sė kėndejmi urime pėr moskokėēarjen ndaj tė mjerėve (Les Miserables) Kryeministėr!

Tė mjerėt, nuk ėshtė fjala pėr filmin e Hollywoodit, qė mori “Oscar”, por realiteti i vendit tuaj Kryeministėr!

Tė mjerėt kasta juaj i konsideron tė mundur nė luftė dhe nė paqe, prandaj ua zhvoshni lėkurat!

I kėrcėnoni, i shantazhoni dhe i rrihni jo vetėm qytetarėt, por edhe zyrtarėt, madje edhe reprezentėt e shtetit, policėt!

Urime Kryeministėr qė pas shkatėrrimit tė opozitės ua dole spastrimeve edhe nė partinė tuaj…

Kėshtu e do puna, laureohet me “Doctor Honoris Causa” kryeministri i njė vendi i cili ėshtė zhytur nė krim tė organizuar, korrupsion dhe ku nuk sundon drejtėsia, por ligji i tė fortit.

Kryeministri qė akuzohet nga opozita dhe shoqėria civile pėr afėrsi me “vėllazėrinė” qė bashkėpunon me krimin e organizuar dhe ėshtė e pėrfshirė nė korrupsion dhe shantazhim tė gjyqėsorit, laureohet nga njė universitet i njė “vėllazėrie” qė nė emėr tė “shpėtimit tė njerėzimit” zhvat miliona dhe investon edhe nė armatim!?

Pas skandalit “Grand” dhe atij rreth pasaportave biometrike, djemtė e Grabovcit terrorizojnė reprezentin e shtetit, kurse incizimet nga kamera e sigurisė i shkatėrron policia e PDK-sė, vijnė lajme pėr hajdutėri, gangsterizėm, gjithandej Kosovės; madje ndodh tė pėrfshihet edhe garanti i sigurisė sė shtetit, zyrtari i AKI-sė…

Kosova e tillė po i plotėson rrufeshėm kriteret pėr liberalizim vizash dhe integrim nė BE!

Ē‘pamje brilante!!!

Gjatė javės, kur kryeministri i Kosovės mbante fjalim pėr paqe e mirėqenie globale nė Seul, (madje i mbetej zhigu qė t’ia blinte tė birit njė ‘Galaxy’) nė shtėpi, kėtu nė Kosovė, raportet e agjencive botėrore thonė se vendi i tij ėshtė i nėnti nė botė pėr nga varfėria!

Gjithandej lajme tė zymta, neveritėse...

Qė ta gėrditin jetėn!

Mė 22 shkurt, nė afėrsi tė Mensės sė Studentėve nė Prishtinė, ka pasur tė shtėna me armė.

Mė 23 shkurt, ministri i Rendit, Bajram Rexhepi, i pyetur nga gazetarėt, nuk e ka dėnuar rrahjen e policit Avni Selaci, nga djemtė e kolegut tė tij tė partisė, Adem Grabovci.

“Realisht nė ato gjėra qė u takojnė hetimeve dhe drejtėsisė nuk kam ēka tė deklarohem”, ka thėnė ai.

Mė 23 shkurt nė aeroportin ndėrkombėtar tė Prishtinės “Adem Jashari”, nė parkingun komercial tė aeroportit pati tė shtėna me armė tė zjarrit gjatė tė cilave ishin plagosur dy veta.

Mė 24 shkurt vėllai i kryetarit tė Malishevės, Isni Kilaj, nga PDK-ja, Fatmir Kilaj, ka detyruar njė polic qė ta nxjerrė revolen dhe t’ia drejtojė nė ballė pėr ta mbrojtur kolegen e tij, Elviren. Fatmir Kilaj ishte duke vozitur veturėn zyrtare tė vėllait tė tij dhe ishte duke shkuar pėr ta marrė atė nė njė dasmė.

Kilaj pasi e ka sharė policen e ka mėsyrė edhe fizikisht. “Ti me guxu me ma shkru dėnimin, mori vegė, shurrė…”. Por ka ndėrhyrė polici Misin Krasniqi, duke e nxjerrė revolen dhe duke e arrestuar atė pėrkohėsisht.”

Nė veri sėrish shpėrthime bombash...

Nė jug mjerim, hajni e banditizėm...

Nė qendėr rri e bėn sehir, i palėkunduri “Doctor Honoris Causa”!?

murrizi
28-02-13, 23:32
aiiii guri i madh se namin e paske bo breh.
siqerisht me fol ( pa kurrfar zori) une smuj e lexova kret kete shkrim nga ty, a e ke shkru ti a, a kush ?!

veq guri i madh (artisti ka thon, edhe shokun guxon me kritiku njeriu a !) mua po ma merr menja qe hashimit edhe vete obama me ja pas dhan tiullin e doktorr kauzes, ju nja disa burra e gra qetuqene prap ja kishe ngjit naj bisht. apo e kam gabim ?

Guri i madh
01-03-13, 14:20
aiiii guri i madh se namin e paske bo breh.
siqerisht me fol ( pa kurrfar zori) une smuj e lexova kret kete shkrim nga ty, a e ke shkru ti a, a kush ?!

veq guri i madh (artisti ka thon, edhe shokun guxon me kritiku njeriu a !) mua po ma merr menja qe hashimit edhe vete obama me ja pas dhan tiullin e doktorr kauzes, ju nja disa burra e gra qetuqene prap ja kishe ngjit naj bisht. apo e kam gabim ?Murriz efendi ngo knej .


ky esht nji koment nga Halil matoshi ndoshta edhe nuk e ka vendin te nenforumi i lajmeve


e pershendes edhe Artistin edhe ty

nuk esht problemi i kti qmimi po esht problemi qe nga Brukseli nuk u kthye ne Kosov po shkoj ne Koren e jugut e prej atje e dha lajmin se e ka ber kompromisin tjter ne dam te Kosoves .
une besoj se kosova i ka punt shum keq sa qe nji kryeminister i ndergjegjshem nuk do te kishte vrapue pas dekoratave a ne anen tjter me e degradue kosoven gjdo her e sa her qe shkon ne negociata ne Bruksel.
ky kompromisi i fundit per lidhje te komunave serrbe nė Kosov kur ti shtohet edhe kompromisi i ma parshem qe dognat e vjelura nga dy pikat kufitare 1edhe 31 ju dedikohen vetem komunave Serrbe kjo nuk esht asgje tjter pos STATUS special per veriun e Kosoves ,e une mendoj qe nuk i ben nder Kryeministrit ky qmim Honari skauza

Guri i madh
02-03-13, 14:16
Sonte nė KTV mund tė ndiqni: *** 16:25 Pulsi *** 17:00 KOHA E LAJMEVE *** 17:20 Anima ® *** 18:00 Talk *** 18:35 Filma Vizatimor: “Qenushi nė Xhepin Tim” Epis 12 *** 19:00 LAJMET E MBRĖMJES *** 19:35 Sporti nė KTV *** 20:00 Top Koha Music *** 21:15 Dokumnetar ” Nė Gjueti tė Simbolit tė Humbur “ *** 22:55 Marketing *** 23:00 KOHA E LAJMEVE ...
Studentėt dhanė ēmimet “Oscar” pėr korrupsion

http://www.koha.net/repository/images/f1_02oscar-jpg1362228167.jpg

Publikuar: 02.03.2013 - 13:45Prishtinė, 2 shkurt - Tė shtunėn, me 2 mars, studentėt e Lėvizjes Studentore pėr Barazi – Studim, Kritikė, Veprim, organizuan njė aksion simbolik para ndėrtesės sė Qeverisė sė Kosovės. Kjo pasi Qeveria e Kosovės sot karakterizohet me njė veēori - Korrupsionin! Kryeministri me vartėsit e tij pėr vite me radhė e ka dėshmuar se ėshtė mjeshtėr i praktikave korruptive. Ai e ka perfeksionuar kaq shumė kėtė zhanėr sa qė ne besojmė se meriton ēmimet mė tė larta ndėrkombėtare.

Pėr kėtė arsye, ne kemi pėrgatitur njė listė ēmimesh “Oscar” pėr mjeshtrit e aktrimit, regjisė e teknikave tė tjera, pasi qė kemi vėrejtur se kėta vėrtetė i meritojnė ato. Kėto ēmime u ndahen tė gjithė atyre qė kanė merita tė larta pėr pasurim nė kurriz tė popullit dhe instalim tė pushtetit e hajnisė:

Filmi mė i mirė/Producenti: Fitues - Kadri Veseli

Aktori mė i mirė nė rolin kryesor: Fitues - Bajram Rexhepi (Afera e Pasaportave)

Aktorja mė e mirė nė rolin kryesor: Fituese - Mimoza Kusari-Lila, (Taksa pėr ēimenton)

Aktori mė i mirė nė rolin mbėshtetės: Fitues – Blerim Shala

Aktorja mė e mirė nė rolin mbėshtetės: Fituese - Vlora Ēitaku (Punėsimi i familjarėve tė Shefit tė Shefave)

Regjia mė e mirė: Fitues - Hashim Thaēi

Filmi mė i mirė i huaj: Ēmimi ndahet nė mes tė Bechtel Enkas, - Billion Dollar Highway, dhe KEDS - Sold for Pennies

Filmi mė i mirė i shkurtėr: Fitues - Behxhet Pacolli pėr Grandin

Skenari mė i mire: Fitues – Chris Dell, Hashim Thaēi, Isa Mustafa, Behxhet Pacolli (Pėr zgjedhjen e Presidentes nga zarfi)

Skenari mė i mirė i adaptuar : Fitues - Forenzika (Konkludimi pėr rastin Dino Asanaj)

Efektet speciale mė tė mira: Ēmimi shkon pėr - Zhdukja e Xhabir Zharkut pėrmes aeroportit tė Prishtinės

Zėrimi mė i mirė: Ēmimin e merr - Adem Grabovci (Pronto Afera )

Nė Kosovė korrupsioni nuk ėshtė spontan por ėshtė i organizuar e i orkestruar.

Ky organizim shihet mė sė miri nė procesin i cili po quhet "privatizim i ndėrmarrjeve publike". Nė emėr tė privatizimit Qeveria fali dhe pritet tė falė ndėrmarrjet publike mė vitale nė vendin tonė tė cilat janė shpresa e vetme pėr punėsimin e qytetarėve tanė tani dhe nė tė ardhmen. Pėr mė tepėr, ato janė potenciali i vetėm me tė cilėn mund tė rimėkėmbet ekonomia e Kosovės.

Korrupsioni i Qeverisė nuk ndalet me kaq. Ai arrijnė nė ēdo pore tė shoqėrisė sonė. Kjo vėrehet nė ēdo ministri, agjenci, nė administratėn publike, nė ēdo Universitet e Spital nė Kosovė.

Qytetarėt e Kosovės sot jetojnė nė varfėri tė skajshme, 45 % e popullsisė jetojnė nė varfėri dhe 19% nė varfėri tė skajshme me nga 0,92 cent nė ditė. Kjo gjendje e cila po vjen drejt pėrkeqėsimit ėshtė edhe falė organizimit korruptiv e kriminal tė modelit qeverisės tė Hashim Thaēit me shokė.

Kjo vėrehet qartazi nė Universitetin e Prishtinės, tė cilėn partia nė pushtet e ka uzurpuar dhe e ka bėrė vegėl tė vetėn. UP-ja nga pushteti pėrdoret pėr plaēkitjen e studentėve dhe pėrdorimin e parasė sė tyre pėr t'i financuar fushatat elektorale.

Ne paralajmėrojmė qeveritarėt se nuk do tė lejojmė qė ky pushtet ta shesė, duke e vjedhur mė pas, pasurinė e pėrbashkėt dhe tė plaēkitė ēdo ditė e mė shumė popullin e Kosovės.

Sigurisht se nuk do te rrimė duarkryq, dhe se nėse ky trend vazhdon, reagimi popullor do tė jetė shumė i ashpėr dhe i pakompromis, pėrfundon kumtesa nga kjo lėvizje.

Guri i madh
03-03-13, 21:55
Gjysma e kryetarėve tė komunave PDK-iste, probleme me ligjin

http://www.koha.net/repository/images/f1_03-pdkista-balline-nr-1-hioqet-nr-71362334134.jpg

Publikuar: 03.03.2013 - 19:10Prishtinė, 3 mars - Shtatė nga 14 kryetarėt e komunave tė udhėhequra nga PDK-ja janė tė dėnuar, tė akuzuar dhe duke u hetuar pėr vepra kriminale dhe korrupsion. Nė shtatė e ka ēuar numrin kryetari i Prizrenit, Ramadan Muja, i cili po ashtu vjen nga partia nė pushtet, i akuzuar sė fundmi nga EULEX-i pėr shpėrdorim tė detyrės zyrtare, raporton KTV-ja. I dalė fitues nga zgjedhjet lokale tė 2009-shit, Xhabir Zharku u bė njė nga rastet mė eklatante tė ikjes nga drejtėsia e njė zyrtari publik, i cili ėshtė i dėnuar me tre vjet burgim pėr veprat penale “detyrim” dhe “armėmbajtje pa leje”, por ai refuzon tė vuajė dėnimin e shqiptuar.

I ulur nė bankėn e tė akuzuarve ka qenė edhe Bajrush Xhemajli pasi nė njė aksident komunikacioni kishte shkaktuar vdekjen e njė personi. Xhemajli pėr mė shumė se njė vit i ka rezistuar vuajtjes sė dėnimit. Pas disa ankesave, Gjykata Kushtetuese vendosi qė rasti tė kthehet nė rigjykim. Por hiē mė mirė punėt mė organet e drejtėsisė nuk i ka pasur dhe nuk i ka as Nexhmedin Arifi, kryetari i Vitisė, qė po ashtu ėshtė nga radhėt e PDK-sė. Aktakuzės nuk i ka shpėtuar as i forti i PDK-sė, Sami Lushtaku. Prokuroria Speciale e Kosovės ka ngritur aktakuzė kundėr Lushtakut dhe pronarit tė ish-tė pėrditshmes “Infopress”, Rexhep Hoti, pasi dyshohet tė kenė kryer vepra penale. Zyrtari tjetėr i Partisė Demokratike nėn hetime pėr keqpėrdorim tė detyrės zyrtare ėshtė kryetari i Gjilanit, Qemajl Mustafa. Por fat tė njėjtė sikurse edhe gjashtė kryetarėt e tjerė tė PDK-sė ka edhe kryetari i Drenasit, po ashtu nga PDK-ja, Nexhat Demaku, kundėr tė cilit ka nisur njė proces gjyqėsor pėr veprėn penale tė shpėrdorimit tė detyrės zyrtare nė bashkėkryerje me dy zyrtarė tė tjerė komunalė.


http://www.koha.net/repository/images//f1_03-pdkista-foto-6-jpg1362334400.jpg

http://www.koha.net/repository/images//f1_03-pdkista-foto-21362334286.jpg
http://www.koha.net/repository/images//f1_03-pdkista-foto-31362334311.jpg

http://www.koha.net/repository/images//f1_03-pdkista-foto-41362334336.jpg


http://www.koha.net/repository/images//f1_03-pdkista-foto-51362334369.jpg

Guri i madh
05-03-13, 18:26
qytyne shtat te akuzurve tani ju ka shtue edhe nji u banen tetEdhe kryetari i Vushtrrisė i akuzuar pėr vepėr penale

http://koha.net/repository/images/f1_05vusht1362470133.jpg

Publikuar: 05.03.2013 - 08:57Prishtinė, Vushtrri, 5 mars – Komandat Gani Imeri ka aq autoritet nė Vushtrri sa tė pushtojė pronė tė huaj, tė ndėrtojė tri shtėpi pa leje nė tė, t’ia vėrė sokakut emrin e dėshmorit Avni Klinaku, e Komuna t’ia shtrojė me kubėza betoni atė.

Shtrimin e kėsaj rruge nė vlerė prej 16.504,75 eurosh ia kanė bėrė tė mundur kryetari i Komunės, Bajram Mulaku (1948), drejtori i Drejtorisė sė Shėrbimeve Publike, Sami Istrefi (1979), drejtori i Inspektoratit Komunal, Bajram Beqiri (1962), me anė tė njė vendimi krejtėsisht tė paligjshėm mė 26 tetor 2011.

Pėr kėtė arsye tė tre sė bashku, si dhe Gani Imeri (1967) nga fshati Dumnicė e Epėrme me vėllanė e tij Naser Imeri (1974) po ndiqen penalisht nga prokurori special Reshat Millaku.

Imeri, ish-komandant i UĒK-sė nė rajonin e Vushtrrisė dhe asamblist komunal nga radhėt e PDK-sė ka autoritet tė shpallė kėdo “dėshmor kombi”. Kėtė titull ia ka vėnė tė ndjerit Bahri Haxha, i cili ishte vrarė si civil e jo si ushtar. (Mė gjerėsisht lexoni sot nė Koha Ditore)

Guri i madh
05-03-13, 19:40
Bajrush Xhemajli nė ndeshje tjetėr komunikacioni?

Bota Sot | 05.03.2013 19:34

(http://www.botasot.info/lajme/213948/bajrush-xhemajli-ne-ndeshje-tjeter-komunikacioni/#)[/URL] (http://www.botasot.info/lajme/213948/bajrush-xhemajli-ne-ndeshje-tjeter-komunikacioni/#)[URL="http://www.botasot.info/lajme/213948/bajrush-xhemajli-ne-ndeshje-tjeter-komunikacioni/#"] (http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&winname=addthis&pub=ra-503e2ca26fc35ccb&source=tbx-250&lng=de&s=jappy&url=http%3A%2F%2Fwww.botasot.info%2Flajme%2F213948 %2Fbajrush-xhemajli-ne-ndeshje-tjeter-komunikacioni%2F&title=Bajrush%20Xhemajli%20n%C3%AB%20ndeshje%20tje t%C3%ABr%20komunikacioni%3F%20-%20Lajme%20-%20Bota%20Sot&ate=AT-ra-503e2ca26fc35ccb/-/-/51363b5b34807a97/2/5136336878a01f54&frommenu=1&uid=5136336878a01f54&ct=1&pre=http%3A%2F%2Fwww.botasot.info%2F&tt=0&captcha_provider=nucaptcha)

http://images.botasot.info/uploads/largea_ndeshje-komunikacioni051362508454.jpg
Ish-kryetari i Ferizajt, qė tash pret tė shkojė nė rigjykim pėr aksidentin i cili katėr vjet mė herėt kishte shkaktuar vdekjen e njė tė riu, ishte i pėrfshirė nė njė ndeshje tjetėr komunikacioni tė martėn nė Prishtinė.
Rreth orės 16 e 30, tė martėn, afėr ndėrtesės sė Prokurorisė sė Shtetit, vetura nė tė cilėn ndodhej ish-kryetari i Ferizajt, Bajrush Xhemaili, ėshtė pėrfshirė nė njė ndeshje komunikacioni.
Menjėherė pas incidentit, Xhemajli ėshtė larguar nga vendi i ngjarjes.
Fillimisht Xhemaili, i kontaktuar nga Gazeta Jeta nė Kosovė, mohoi tė ketė qenė nė veturė.
Mirėpo, pasi ai ėshtė njoftuar se Gazeta Jeta nė Kosovė ka qenė nė vendin e ngjarjes nė momentin e ndeshjes dhe ai ėshtė fotografuar duke u larguar nga vendi i ngjarjes, ai pranoi se ishte nė veturė.
“Po kam qenė, por jam larguar menjėherė pas ndeshjes pėr shkak se nuk desha tė krijohen probleme”, tha Xhemajli pėr Gazetėn Jeta nė Kosovė. “I thash shoferit tim, kqyr mos bėn probleme, pasi ata filluan tė fjalosen me palėn tjetėr”.
Vetura e tipit Renault, ngjyrė e bardhė, ėshtė pronė e Partisė Demokratike tė Kosovės dhe vozitej nga Behar Sekiraqa. Vetura ka pėsuar dėmtime tė vogla.
Bajrush Xhemajli largohet disa ēaste pas aksidentit | Foto: Njomza Salihi
Xhemajli ka treguar se ai sapo kishte dalė nga zyrat e partisė dhe ishte duke shkuar nė shtėpi me vozitėsin, pasi, tha ai, “vetė nuk kam vozitur qe katėr vjet”.
Katėr vjet mė parė, nė magjistralen Prishtinė-Ferizaj, ish-kryetari i komunės sė Ferizajt, Bajrush Xhemajli, akuzohet se kishte shkaktuar njė aksident nė tė cilin kishte humbur jetėn Labinot Rrustemi.
Aksidenti nė fjalė ishte hetuar nga Prokuroria e Qarkut nė Prishtinė e cila pas hetimeve tė kryera nė vitin 2009, kishte ngritur aktakuzė me tė cilėn e akuzonte atėherė kreun e Ferizajt pėr veprėn penale tė rrezikimit tė trafikut publik.
Provat e dala nga analiza e ekspertit Yll Koshi kishin nxjerrė nė pah se shkaktari i kėtij aksidenti ishte vetura tė cilėn e drejtonte Bajrush Xhemajli e cila nuk i ishte pėrshtatur kushteve dhe shpejtėsisė sė rrugės.
Xhemajli i cili edhe vet ishte lėnduar nė kėtė aksident, gjatė gjykimit vendosi tė mbrohej nė heshtje, pėrderisa nė fund tė procesit trupi gjykues i drejtuar nga gjykatėsja Tomka Berisha e shpalli atė fajtor dhe e dėnoi me 2 vite e 6 muaj burgim.
Kėtė muaj, gjykata kushtetuese e vendit ka urdhėruar rigjykimin e tij.

Guri i madh
15-04-13, 21:20
Disa policė po e dėmtojnė imazhin e institucionit ku punojnė

http://www.koha.net/repository/images/f1_15policia-jpg1366055480.jpg (http://www.koha.net/repository/images/f1_15policia-jpg1366055480.jpg)
Publikuar: 15.04.2013 - 21:15Prishtinė, 15 prill - Pjesėtarėt e Policisė sė Kosovės janė vetė ata qė po ia dėmtojnė imazhin institucionit pėr tė cilin punojnė. Disa janė apo kanė qenė tė pėrfshirė nė vepra tė jashtėligjshme, e disa kanė keqpėrdorur detyrėn zyrtare. Sė fundi disa zyrtarė policorė ende tė paidentifikuar kanė lejuar qė veturėn zyrtare t’ua pėrdorė njė femėr pėr ekspozim provokativ tė trupit tė saj. Policia nuk ėshtė nė njohuri pėr rastin, megjithatė pas marrjes sė fotografive nga KTV-ja, konfirmon nisjen e hetimeve. I konsideruar institucioni mė i besueshėm nė vend, Policia e Kosovės prej vitesh vazhdon tė sfidohet nga shkelje tė ndryshme qė bėjnė vetė zyrtarėt policorė.

Jo rrallė herė policėt kanė qenė objekt i hetimeve, i veprave kriminale dhe proceseve gjyqėsore.

E tė gjitha kėto kanė zbehur imazhin e kėtij institucioni.

Por nuk janė vetėm kėto qė kanė dėmtuar imazhin e policisė.

Njė prej kėtyre skandaleve mund tė konsiderohen edhe kėto fotografi qė i ka siguruar Kohavisioni.

Nė fotografi siē shihet paraqitet njė femėr qė ekspozon trupin e saj nė mėnyrė mjaft provokative dhe atė mbi veturėn e policisė.Fotografia 1

Megjithėse nė kėto fotografi shihet vetura zyrtare e policisė, kjo e fundit nuk ėshtė nė njohuri pėr ekzistencėn e tyre.Fotografia 2

KTV-ja ka kėrkuar disa sqarime, pėr tė cilėt policia ėshtė pėrgjigjur vetėm nėpėrmes emalit zyrtar.KTV-ja ka kėrkuar tė dijė nga Policia se a ėshtė nė njohuri pėr ekzistencėn e kėtyre fotografive, pėr faktin nėse dikush prej zyrtarėve policorė ėshtė suspenduar apo nėse dikush ėshtė duke u hetuar pėr abuzim tė veturės dhe detyrės zyrtare, por ky institucion ka thėnė se do tė konfirmojė origjinalitetin e fotografive.

Po ashtu pasi KTV-ja ia ka dėrguar policisė kėto fotografi, ky institucion ka konfirmuar edhe nisjen e hetimeve.

“Lidhur me kėrkesėn tuaj ju informojmė se ne tani nuk mund tė konfirmojmė origjinalitetin-vėrtetėsinė e kėtyre fotografive, andaj pėr kėtė do tė bėhen hetime tė detajuara edhe rreth analizimit tė mundėsisė sė foto-montazhit. Njėkohėsisht ju konfirmojmė se njėsitet pėrkatėse policore do tė ndėrmarrin tė gjitha masat e nevojshme pėr hetimin nė tėrėsi tė kėtij rasti dhe nė rast se hetimet rezultojnė me ndonjė pėrfshirje, shkelje nga ana e zyrtarėve policorė, do tė ndėrmerren masa tė menjėhershme konform autorizimeve policore”.

Megjithatė nė polici ėshtė thėnė se verifikimi dhe procesi i hetimeve do tė marrė kohė pak mė tė gjatė, pasi nė fotografi nuk shihet numri i targave tė automjetit policor.http://www.koha.net/repository/images//f1_15policia2-jpg1366055540.jpg (http://www.koha.net/repository/images//f1_15policia2-jpg1366055540.jpg)

Zero Cool
17-04-13, 18:38
Disa ? Nese jane 5 000 polic, 500 eshte 10%, shifer alarmuese!


Pėr njė vit mbi 500 policė nėn hetime
Nė vend qė ta luftojnė krimin dhe kontrabandėn ata bėhen pjesė e tyre. Policė mė uniforma shpesh janė arrestuar nga kolegėt e tyre. Dikush pėr marrje ryshfeti, dikush pėr vjedhje e ndonjėri edhe pėr kontrabandė. Katėr nga ta u prangosėn tė shtunėn nga policia. Ata dyshohen se ishin pjesė e njė grupi qė bėnte kontrabandė tė mallrave nga Serbia.

Nė kėtė aksion policia arrestoi tetė shqiptarė nga rajoni i Mitrovicės tė cilėt futnin mallra kontrabandė nga shteti fqinj, shkruan “Tribuna”.

Pėr kėtė biznes tė paligjshėm shfrytėzoheshin rrugėt e veriut tė Kosovės qė shumė pak kontrollohen nga autoritetet e rendit dhe drejtėsisė.

Por ajo ēka ėshtė mė e keqja nė kėtė rrjet kontrabanduesish janė pėrfshirė edhe policėt. Ata dyshohet se kanė keqpėrdorur pozitėn zyrtare dhe kanė zbuluar informatat qė kanė pasur si policė.

Mėsohet se policėt e arrestuar janė tė nivelit patrullues dhe vijnė nga rajoni i Mitrovicės. Ata dyshohet se kanė bashkėpunuar me kontrabanduesit nga pjesa jugore e Mitrovicės duke marrė para nga ata dhe duke i lajmėruar se kur mund tė zbulohen nga Policia.

Domira
17-04-13, 22:48
Disa ? Nese jane 5 000 polic, 500 eshte 10%, shifer alarmuese!


Pėr njė vit mbi 500 policė nėn hetime
Nė vend qė ta luftojnė krimin dhe kontrabandėn ata bėhen pjesė e tyre. Policė mė uniforma shpesh janė arrestuar nga kolegėt e tyre. Dikush pėr marrje ryshfeti, dikush pėr vjedhje e ndonjėri edhe pėr kontrabandė. Katėr nga ta u prangosėn tė shtunėn nga policia. Ata dyshohen se ishin pjesė e njė grupi qė bėnte kontrabandė tė mallrave nga Serbia.

Nė kėtė aksion policia arrestoi tetė shqiptarė nga rajoni i Mitrovicės tė cilėt futnin mallra kontrabandė nga shteti fqinj, shkruan “Tribuna”.

Pėr kėtė biznes tė paligjshėm shfrytėzoheshin rrugėt e veriut tė Kosovės qė shumė pak kontrollohen nga autoritetet e rendit dhe drejtėsisė.

Por ajo ēka ėshtė mė e keqja nė kėtė rrjet kontrabanduesish janė pėrfshirė edhe policėt. Ata dyshohet se kanė keqpėrdorur pozitėn zyrtare dhe kanė zbuluar informatat qė kanė pasur si policė.

Mėsohet se policėt e arrestuar janė tė nivelit patrullues dhe vijnė nga rajoni i Mitrovicės. Ata dyshohet se kanė bashkėpunuar me kontrabanduesit nga pjesa jugore e Mitrovicės duke marrė para nga ata dhe duke i lajmėruar se kur mund tė zbulohen nga Policia.

Hmm nuk po doken edhe shum ZC tu marr parasysh se sa hajnija bahet neper tan Kosoven e kush i gjall nuk zinet e nuk i kthen ato qe i ka vjedh!
Ndryshe ska se si spjegohet kjo situate vec droj se jan ma shum :rolleyes:

Oqeani
18-04-13, 00:07
Hmm nuk po doken edhe shum ZC tu marr parasysh se sa hajnija bahet neper tan Kosoven e kush i gjall nuk zinet e nuk i kthen ato qe i ka vjedh!
Ndryshe ska se si spjegohet kjo situate vec droj se jan ma shum :rolleyes:

Jo jo po i zen policet ahhaha - e ata ne rruge thone - ligji - ligji i l.... asi - maliqit !!!

Zero Cool
18-04-13, 16:13
Hmm nuk po doken edhe shum ZC tu marr parasysh se sa hajnija bahet neper tan Kosoven e kush i gjall nuk zinet e nuk i kthen ato qe i ka vjedh!
Ndryshe ska se si spjegohet kjo situate vec droj se jan ma shum :rolleyes:


Senet e vjedhura po i vjedhin vet keta ne dhomat e deshmive :wink:

Oqeani
18-04-13, 16:36
Ia kishin nise me i zane - betin e kishin ba - Per 24 ore - nja 30 persona - sa shpejte more kur po dojne hahahah - e keta qe po urdherojne me i zane te tjeret, kush i zen keta seeeeeeeeeeeee !

Domira
18-04-13, 16:46
Senet e vjedhura po i vjedhin vet keta ne dhomat e deshmive :wink:

Hajna me tapi, me emen e mbiemen !

Naki
19-04-13, 15:45
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, ka nėnshkruar tekstin e marrėveshjes, e cila i ėshtė afruar nga shefja pėr politikė tė jashtme tė BE-sė, Ketrin Eshton.

Sipas njė raporti tė RTK-sė, e cila thirret nė kėshilltarin e kryeministrit Thaēi, Bekim Ēollaku, i mbetet palės serbe qė gjatė orėve tė ditės sė sotme tė vendos nėse do ta pranojė kėtė marrėveshje, e cila do tė ēoj nė normalizim tė marrėdhėnieve midis Kosovės dhe Serbisė. /Kosovapress/

Naki
19-04-13, 15:50
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, ka nėnshkruar tekstin e marrėveshjes, e cila i ėshtė afruar nga shefja pėr politikė tė jashtme tė BE-sė, Ketrin Eshton.

Sipas njė raporti tė RTK-sė, e cila thirret nė kėshilltarin e kryeministrit Thaēi, Bekim Ēollaku, i mbetet palės serbe qė gjatė orėve tė ditės sė sotme tė vendos nėse do ta pranojė kėtė marrėveshje, e cila do tė ēoj nė normalizim tė marrėdhėnieve midis Kosovės dhe Serbisė. /Kosovapress/

Lajmi I fundit ora 16:50,Ashton: Marrėveshja ka inicialet e tė dy kryeministrave

(I plotėsuar, 19 Prill) - Pėrfaqėsuesja e lartė e Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, ka thėnė se negociatat kanė pėrfunduar, tekstit i janė vėnė inicialet nga tė dy kryeministrat.

"Dua t'i uroj tė dy pėr vendosmėrinė dhe guximin qė kanė pasur gjatė kėtyre muajve. ėshtė e rėndėsishme qė ajo qė po shohimt ani ėshtė njė hap mė larg nga e kaluara dhe pėr tė dy njė hap mė afėr Evropės", u ka thėnė Ashton gazetarėve nė Bruksel.

Naki
19-04-13, 15:52
Lajmi I fundit ora 16:50,Ashton: Marrėveshja ka inicialet e tė dy kryeministrave

(I plotėsuar, 19 Prill) - Pėrfaqėsuesja e lartė e Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, ka thėnė se negociatat kanė pėrfunduar, tekstit i janė vėnė inicialet nga tė dy kryeministrat.

"Dua t'i uroj tė dy pėr vendosmėrinė dhe guximin qė kanė pasur gjatė kėtyre muajve. ėshtė e rėndėsishme qė ajo qė po shohimt ani ėshtė njė hap mė larg nga e kaluara dhe pėr tė dy njė hap mė afėr Evropės", u ka thėnė Ashton gazetarėve nė Bruksel.
Ėshtė arritur marrėveshja pėr normalizimin e marrėdhėnieve midis Kosovės dhe Serbisė. Lajmin e ka konfirmuar pėr Kosovapress, zėvendėskryeministri i Kosovės, Hajredin Kuēi.

Sipas Kuēit, para pak qastesh, marrėveshja ėshtė nėnshkruar edhe nga pala serbe.

Deri nė kėto momente, lajmi nuk ėshtė konfirmuar as nga zyra e baroneshės Eshton dhe as nga delegacioni serb. /Kosovapress/

Zero Cool
19-04-13, 16:57
Daēiq: Serbia nuk e ka pranuar sot kėtė marrėveshje

Mediat serbe citojnė kryeministrin e Serbisė, Ivica Daēiq, tė ketė thėnė se “Serbia nuk e ka pranuar sot kėtė marrėveshje”.

“Unė i kam vėnė inicialet nė tekstin e propozuar, pėr pranimin ose refuzimin e tė cilit tė dyja palėt do tė deklarohen gjatė ditėve nė vazhdim”, ka thėnė Daēiq, duke shtuar se ky tekst sot ėshtė gjithsesi mė i pėrshtatshėm seē kanė qenė propozimet e deritashme.

Bashkėsia e komunave serbe do tė ketė autorizime tė mėdha, kur bėhet fjalė pėr zgjedhjen e komandantit, pėrkatėsisht ajo do ta propozojė komandantin rajonal tė policisė; do tė ketė pėrbėrje serbe nė sistemin e drejtėsisė, do tė ketė njė pėrfaėsi tė gjykatės sė qarkut nė veri tė Mitrovicė”.

“Selia e bashkėsisė do tė jetė nė veri tė Mitrovicės, do ta ketė pronėn e vet, xhirollogarinė e vet, kuvendin, presidentin, nėnpresidentin dhe kėshillin, si njė formė qeverie. Do tė ketė mbikqyrje tė plotė dhe autoritet ekzekutiv kur bėhet fjalė pėr arsimin, shėndetėsinė, kulturėn, planifikimin hapėsinor”, ka thėnė Daēiq.

Oqeani
19-04-13, 17:05
Po bre po na beke Republike ne Republike - gjyqi, policia, shkollimi .....

Fshatari
19-04-13, 17:23
Daēiq: Serbia nuk e ka pranuar sot kėtė marrėveshje

Mediat serbe citojnė kryeministrin e Serbisė, Ivica Daēiq, tė ketė thėnė se “Serbia nuk e ka pranuar sot kėtė marrėveshje”.

http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_640x351/haradinaj_453385.jpg

“Unė i kam vėnė inicialet nė tekstin e propozuar, pėr pranimin ose refuzimin e tė cilit tė dyja palėt do tė deklarohen gjatė ditėve nė vazhdim”, ka thėnė Daēiq, duke shtuar se ky tekst sot ėshtė gjithsesi mė i pėrshtatshėm seē kanė qenė propozimet e deritashme.

Bashkėsia e komunave serbe do tė ketė autorizime tė mėdha, kur bėhet fjalė pėr zgjedhjen e komandantit, pėrkatėsisht ajo do ta propozojė komandantin rajonal tė policisė; do tė ketė pėrbėrje serbe nė sistemin e drejtėsisė, do tė ketė njė pėrfaėsi tė gjykatės sė qarkut nė veri tė Mitrovicė”.

“Selia e bashkėsisė do tė jetė nė veri tė Mitrovicės, do ta ketė pronėn e vet, xhirollogarinė e vet, kuvendin, presidentin, nėnpresidentin dhe kėshillin, si njė formė qeverie. Do tė ketė mbikqyrje tė plotė dhe autoritet ekzekutiv kur bėhet fjalė pėr arsimin, shėndetėsinė, kulturėn, planifikimin hapėsinor”, ka thėnė Daēiq.

Haradinaj: Jemi mė tė mirėt
Lideri i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Ramush Haradinaj, edhe njė herė, ka pohuar se partia qė ai drejton ka konceptin mė tė mirė dhe tė qartė pėr tė udhėhequr me qeverinė. Ai ka lavdėruar programin e AAK-sė, duke e quajtur mė kualitativin nė raport me partitė tjera politike.
I pyetur nga gazetarėt, lidhur me mundėsinė e hyrjes nė koalicion me ndonjė parti politike, nė kėtė rast me LDK-nė, ai ka lėnė tė kuptohet se kusht pėr koalicion me ndonjė parti, mbetėt oferta qė ai tė jetė nė krye tė qeverisė, pasi qė mendon se partia qė ai drejton e meriton njė gjė tė tillė.
“Ne kemi koncept qeverisės, qė mendojmė se ėshtė mė kualitativ, se sa konceptet qė i ofrojnė partitė politike nė vend. Pra, neve e kemi tė konstruktuar qeverisjen, se si ėshtė dhe si do tė ndodh. Mendojmė se jemi dukshėm mė kualitativ, me vlera qeverisėse, se sa qė ofrohet nga partia nė pushtet dhe sa qė ofrojnė partitė tjera”, ka thėnė ai.
Duke komentuar bisedimet qė janė duke ndodhur nė Bruksel, Haradinaj, ėshtė shprehur optimist se marrėveshja e shumė pritur do tė ndodh, por ka kėrkuar qė kjo marrėveshje tė jetė nė favor tė Kosovės.
“Ma mirė pa marrėveshje se me marrėveshje tė keqe. Pra pėr kėtė jemi tė gjithė dakord. Shpresoj qė do tė ketė marrėveshje”, ka thėnė ai.
Haradinaj, kėto komente i bėri gjatė konferencės sė organizuar nga AAK-ja, me rastin e shėnimit tė Ditės sė Tokės. /Kosovapress/
___________________________________________
http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,13,109441

Kurgjo nuk asht daēiēi ēka asht ky komandanti yne! Krejkt ballkani nuk ka kesi hajvanash.
Njani shkon e nenshkruen krijimin e ni serbie copa copa neper krejt kosoven, e ky budalla thot qe jemi ma te miret e mut...!

Oqeani
19-04-13, 17:33
Kurgjo nuk asht daēiēi ēka asht ky komandanti yne! Krejkt ballkani nuk ka kesi hajvanash.
Njani shkon e nenshkruen krijimin e ni serbie copa copa neper krejt kosoven, e ky budalla thot qe jemi ma te miret e mut...!Mire ka thene ky, se PDK-ja e ka konceptin korrupcion, e ky e ka - haraē - !!!
Pra, kjo ka dallim te madh ne politiken e sistemit te te pasuruarit !!!

Domira
28-04-13, 00:11
http://www.botasot.info/kosova/221780/mustafa-po-vjen-koha-e-ldk-se/

natyra
28-04-13, 04:33
SHIK-u i PDK-sė zyrtarizohet nė “Vetėvendosje”

http://images.botasot.info/uploads/largea_kryesore1366993713.jpg
Zyrtare: shefi i SHIK/PDK-sė pėr rajonin e Prizrenit dhe PSK rekrutohet nė “Vetėvendosje”

SHIK-u i PDK-sė e ka marrė nė shėnjestėr “Vetėvendosjen” duke e shndėrruar nė njė adresė ku SHIK-istėt duhet tė futėn brenda, pėr ta neutralizuar Albin Kurtin.
Ilaz Kadolli njėri ndėr krerėt e organizatės spiunuese, pėrkatėsisht shef i SHIK/ PDK pėr rajonin e Prizrenit zyrtarisht ėshtė rekrutuar sot nė “Vetėvendosje. Deri tani Ilaz Kadolli ishte kryetar i Partisė Socialiste tė Kosovės/ PSK. Qė nga paslufta ky ka qenė njėri ndėr “urithėt” kryesor tė SHIK-ut tė drejtuar nga Kadri Veseli (PDK), e qė operonte nė Prizren dhe rajone tė Kosovės. Ka avokaturėn “AVOKAT ILAZ KADOLLI”, adresa “Ibrahim Lutfiu” Nr.16, Prizren. Pėrveē Ilaz Kadollit zyrtarisht “Vetėvendosjes” i ėshtė bashkuar Partia Socialiste e Kosovės/ PSK, e cila nė zgjedhjet e fundit lokale, ka fituar pesė ulėse nė asambletė komunale nė Ferizaj, Therandė dhe Shtėrpcė. Partia Socialiste e Kosovės/ PSK nė pėrbėrje tė kryesisė ka: Ilaz Kadolli (kryetar), Haki Morina (sekretar), Ali Halimi (kryetar i Asamblesė), Emrush Xhemajli (anėtar), Arben Rashkaj (anėtar), Arijana Zejnullahu (anėtare), Atdhe Ahmetaj (anėtar), Ilir Ejupi (anėtar), Mirjeta Selimi (anėtare), Gėzim Gegaj (anėtar).

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė shtunėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)
Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.

natyra
28-04-13, 04:48
...ma kujtuan femirin kta burra hahahah

Medet per ne ne qfare shkalle te mjerimit kemi ardhe me keta Politikana!

Natyra.

natyra
28-04-13, 06:36
http://www.botasot.info/kosova/221780/mustafa-po-vjen-koha-e-ldk-se/

Aspak e hijshme kjo pamje...me fale Domira moter,por kesaj radhe me shum se qdohere tjeter jam e zhgenjyer nga kjo pamje filmike nga persona qe drejtoin kete parti te LDK-es kinse ne Emer te Dr.Rugoves! Ku nuk me habit fakti,per disa nga njerez te saj.As qe kan dituri,per ta menagjua kete parti...Sepse te tregon dhe vet pamje e Titullit!me pamje filmike...valle,dhe fati i 2.milion banorve ne duar te kujna po mbetet?! gje qe nuk besoi se dikush do ngurro per ni pergjigje te drejt reale
dhe pas 13 viteve te shlirimit te saj,kjo jo qe nuk po ngritet vetvetiu.Por kjo po fundoset vetvetiu me vet duart e gjitha PARTIVE Qeveritarve te saj/Mjerisht!

dhe une besoi shum dhe jam e bindur,se po te ishte Dr.Rugova nuk do e lejonte per nje gje te tille filmimi nga kjo pamje.A nuk paskan pas menyre tjeter se si per ta paraqitur civilizimin e nje femre shqiptare perveq kesaj si po shihet?!

Mendoi se dhe veni per rekllama ka cilesin e vet,natyrisht sipas managjimit qe i perket aty ku skan ven paragjykimet,pra ne sallonin e rekllamave publike dhe jo publike...thjeshte qdo gje qe menagjohet,menagjohet ne menyre te drejt.dhe nuk guzon te del jasht shtratit vet,me pas dhe akuzimet do ishin me me pak neveri.

..Dhe ti,une,ai,o si qdo njeri nga ne qe sjellim Artikuj te dalura nga Gazeta te ndryshme...nuk kemi pse te ndihemi keq,thjeshte,ne diqka duhet te sjellim para lexuesit..menyra per tmesuar diqka dhe nga mendimet e tjetrit/es,Kosova qdohere ka nevoi per njerez te qilter/ menqur,e qe din te qoin vendin perpara...sepse me shekuj luftuam per nje te ardhme te mire,dhe me te mire...

Falemnderit/Natyra.

dhe njihere,Motrushe lutem te mos me ke keqkuptua zemra.Respekti Reciprok mbetet qdohere ndaj teje:)) ti ke meritat tua ne qdo aspekt.
Te perqafoi...P/s.dhe une jam LDK-e zemra...:)))...por me se shumti ne ate te Dr.Rugoves dikur.

Fshatari
28-04-13, 09:53
SHIK-u i PDK-sė zyrtarizohet nė “Vetėvendosje”

http://images.botasot.info/uploads/largea_kryesore1366993713.jpg
Zyrtare: shefi i SHIK/PDK-sė pėr rajonin e Prizrenit dhe PSK rekrutohet nė “Vetėvendosje”

SHIK-u i PDK-sė e ka marrė nė shėnjestėr “Vetėvendosjen” duke e shndėrruar nė njė adresė ku SHIK-istėt duhet tė futėn brenda, pėr ta neutralizuar Albin Kurtin.
Ilaz Kadolli njėri ndėr krerėt e organizatės spiunuese, pėrkatėsisht shef i SHIK/ PDK pėr rajonin e Prizrenit zyrtarisht ėshtė rekrutuar sot nė “Vetėvendosje. Deri tani Ilaz Kadolli ishte kryetar i Partisė Socialiste tė Kosovės/ PSK. Qė nga paslufta ky ka qenė njėri ndėr “urithėt” kryesor tė SHIK-ut tė drejtuar nga Kadri Veseli (PDK), e qė operonte nė Prizren dhe rajone tė Kosovės. Ka avokaturėn “AVOKAT ILAZ KADOLLI”, adresa “Ibrahim Lutfiu” Nr.16, Prizren. Pėrveē Ilaz Kadollit zyrtarisht “Vetėvendosjes” i ėshtė bashkuar Partia Socialiste e Kosovės/ PSK, e cila nė zgjedhjet e fundit lokale, ka fituar pesė ulėse nė asambletė komunale nė Ferizaj, Therandė dhe Shtėrpcė. Partia Socialiste e Kosovės/ PSK nė pėrbėrje tė kryesisė ka: Ilaz Kadolli (kryetar), Haki Morina (sekretar), Ali Halimi (kryetar i Asamblesė), Emrush Xhemajli (anėtar), Arben Rashkaj (anėtar), Arijana Zejnullahu (anėtare), Atdhe Ahmetaj (anėtar), Ilir Ejupi (anėtar), Mirjeta Selimi (anėtare), Gėzim Gegaj (anėtar).

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė shtunėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)
Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.
Veshtire me kuptue kete shkrim te ēoroditun !
Ēka do me than "Gazete kombetare" qe shtypet jasht kombit(ne diaspore) ?
Kot e ka "Bota sot" : shteti i Kosoves ekziston si shtet i pavarur e sovran nderkohe qe diaspora shqiptare nuk perben kurfare shteti. Serbia nuk e njeh Republiken e Kosoves si shtet : ky qendrim shprehet ne vazhdimesi nga te ashtuquejtuna "medie serbe". Bota sot perēon me perpikeni e besnikeri te madhe mesazhin e shkavellave ne mjedisin e diaspores shqiptare e cila e ndien veten 100% kosovare(shqiptare). Cili budalle i diaspores shqiptare abonohet ne gazeten e serbise "Bota sot" ?! Te tille nuk ka.

Domira
28-04-13, 13:55
Aspak e hijshme kjo pamje...me fale Domira moter,por kesaj radhe me shum se qdohere tjeter jam e zhgenjyer nga kjo pamje filmike nga persona qe drejtoin kete parti te LDK-es kinse ne Emer te Dr.Rugoves! Ku nuk me habit fakti,per disa nga njerez te saj.As qe kan dituri,per ta menagjua kete parti...Sepse te tregon dhe vet pamje e Titullit!me pamje filmike...valle,dhe fati i 2.milion banorve ne duar te kujna po mbetet?! gje qe nuk besoi se dikush do ngurro per ni pergjigje te drejt reale
dhe pas 13 viteve te shlirimit te saj,kjo jo qe nuk po ngritet vetvetiu.Por kjo po fundoset vetvetiu me vet duart e gjitha PARTIVE Qeveritarve te saj/Mjerisht!

dhe une besoi shum dhe jam e bindur,se po te ishte Dr.Rugova nuk do e lejonte per nje gje te tille filmimi nga kjo pamje.A nuk paskan pas menyre tjeter se si per ta paraqitur civilizimin e nje femre shqiptare perveq kesaj si po shihet?!

Mendoi se dhe veni per rekllama ka cilesin e vet,natyrisht sipas managjimit qe i perket aty ku skan ven paragjykimet,pra ne sallonin e rekllamave publike dhe jo publike...thjeshte qdo gje qe menagjohet,menagjohet ne menyre te drejt.dhe nuk guzon te del jasht shtratit vet,me pas dhe akuzimet do ishin me me pak neveri.

..Dhe ti,une,ai,o si qdo njeri nga ne qe sjellim Artikuj te dalura nga Gazeta te ndryshme...nuk kemi pse te ndihemi keq,thjeshte,ne diqka duhet te sjellim para lexuesit..menyra per tmesuar diqka dhe nga mendimet e tjetrit/es,Kosova qdohere ka nevoi per njerez te qilter/ menqur,e qe din te qoin vendin perpara...sepse me shekuj luftuam per nje te ardhme te mire,dhe me te mire...

Falemnderit/Natyra.

dhe njihere,Motrushe lutem te mos me ke keqkuptua zemra.Respekti Reciprok mbetet qdohere ndaj teje:)) ti ke meritat tua ne qdo aspekt.
Te perqafoi...P/s.dhe une jam LDK-e zemra...:)))...por me se shumti ne ate te Dr.Rugoves dikur.
Po te kuptoj mire moter Natyra. Kemi edhe shume per te mesu dhe permirsu, edhe shume ...dhe jo vetem nga/per keto foto :(

Sidoqofte une deshiroj (frymoj) qe ta shoh (dhe e shoh), se si po zmadhohet ajo pike drite duke iu afru fundit te tunelit :)

Te pershendes nga zemra

p.s. nuk behen rastesisht keto leshime banale (fotot) nga nje manifestim i tille i LDKse : (

Domira
28-04-13, 22:45
http://www.indeksonline.net/?FaqeID=2&LajmID=56378

natyra
29-04-13, 23:07
Arrestohet i dyshuari, shantazhonte femrat pėrmes “Facebook-ut”

http://www.indeksonline.net/foto.php?foto=/lajmet/13_02_13_53138_ARRESTIMI_666096.jpg&pozita=foto_lajm

Policia e Kosovės ka arrestuar Lulzim Dinėn nga njė fshat i Rahovecit pasi qė dyshohet se ka shantazhuar femrat.
I dyshuari pasi i ka pėrvetėsuar viktimat me premtime tė rreme pėr martesė, mė vonė ndaj tyre ka ushtruar shantazh duke kėrkuar para pėr fshirjen e fotove komprometuese tė cilat i postonte nė rrjetin social “Facebook”. Po ashtu, i dyshuari pėrdorte njė emėr tė rremė gjatė paraqitjes me viktima.
“Pas mbledhjes sė provave dhe intervistės me tė dyshuarin nė prani tė avokatit mbrojtės, prokurori i shtetit ka nėnshkruar vendimin pėr ndaljen e tė dyshuarit nėn masėn e arrestit me burg tė cilėn e ka vėrtetuar gjyqtari i procedurės paraprake duke ia vazhduar paraburgimin nė afat prej 30 ditėve”, njofton policia rajonale e Prizrenit.
Sipas raporteve policore, i dyshuari Dina ėshtė recidivist i veprave tė tilla penale./Indeksonline/

........
Skandaloze!....njerez te semur(ne kok)dhe ne kete "shekull"Po te isha une ligji..Do merrte denim te rend burgimi/Personi ne veprim!

Natyra.

natyra
29-04-13, 23:22
Po te kuptoj mire moter Natyra. Kemi edhe shume per te mesu dhe permirsu, edhe shume ...dhe jo vetem nga/per keto foto :(

Sidoqofte une deshiroj (frymoj) qe ta shoh (dhe e shoh), se si po zmadhohet ajo pike drite duke iu afru fundit te tunelit :)

Te pershendes nga zemra

p.s. nuk behen rastesisht keto leshime banale (fotot) nga nje manifestim i tille i LDKse : (

me sa mesova ishte ni Montim rreth kesaj pamjeje motrushe,pasiqe dhe ne FB e kishin cekur qe dikush (i maskuar) kishte bere nje gje te tille/shantazhimi me ate pamje fotos!(ne mos eshte vet personi posa e postova nen Temen Lajme Aktuale)..madje dhe fjale banale thuhet te kete shkrua..ku ne nder kohe,e kishin fshire drejtuesit e FB.por se dija konkretisht qka ishte e shkruar?P.s/Nese ti din ma hollesisht rreth kesaj,mundesisht me sqaro ne MP zemra.Te pershendes

Natyra.

natyra
30-04-13, 01:47
Veshtire me kuptue kete shkrim te ēoroditun !
Ēka do me than "Gazete kombetare" qe shtypet jasht kombit(ne diaspore) ?
Kot e ka "Bota sot" : shteti i Kosoves ekziston si shtet i pavarur e sovran nderkohe qe diaspora shqiptare nuk perben kurfare shteti. Serbia nuk e njeh Republiken e Kosoves si shtet : ky qendrim shprehet ne vazhdimesi nga te ashtuquejtuna "medie serbe". Bota sot perēon me perpikeni e besnikeri te madhe mesazhin e shkavellave ne mjedisin e diaspores shqiptare e cila e ndien veten 100% kosovare(shqiptare). Cili budalle i diaspores shqiptare abonohet ne gazeten e serbise "Bota sot" ?! Te tille nuk ka.

"Dhe ti mangut ishe per cinike ndaj postimeve te mia,z.Fshatari!
po nese mendon se "Bota sot"na qenka e tille,e formuar nga njerez Serb?
perse nuk shkoni tua thuani atyre,po e thua ketu e aqe me shum nen postimin e dalur nga une!
nje gje nuk po kuptoi vertet,nga juve disa,se a jeni bere kaqe shum injoranat ndaj meje,dhe perse? Apo valle,po behi i njejti me njeqin Nikname,duke me fyer me fjale,pas shpinde.Dhe nese jeni aqe trima e trimeresha perse nuk po delni perball me fjale/fyerje..po i beni pas shpine qe prej ni kohe te gjate,,jeni bere nje Grup i krahut te PDK-es pikerisht,qe aqe Injorisht po me ndjekni ku do nen postimet e dalura nga une! ku dhe te veni ne dyshime se mos valle qdo nje i dyti jeni ber aqe kriminela saqe te ben me besua ne ju per nje gjera te ketilla /Krimesh tani dhe neper nete se nuk po ju mjafton ne jeten e perditshme reale.qe spo keni te ndalur..per fate te keq,njerez te ketill,si puna jote,pas ketyre fjaleve qe paske shkrua nen postimin tim.Vertet te ve ne dyshim,qe je dhe ti i kesaj grupe.Lidhur me Shantazhimet ne FB.Si personi posa u kap nga Policia e Kosoves. ku do thtote ndryshe nga ajo e perditshmja ne jeten reale..por kjo tingellon akoma ma mire,qe dhe ne jeten Virtuale,po kapen keqberesit,Prandaj le tjet hera e fundit.qe me citon ne menyre Injorante,si dhe antare Vjeshta para teje..dhe shum tjere si ju!!!

Dhe per mos e len me kaqe,hiqe large para disa ditesh,pata rastin per 2 here rresht tme vidhet(fjalkalimi)ne FB (facebook) timen,duke i ngushllua ata/o qe beren,vetem pse u njoha si Rugovase Hajla!...

"Nga njerez te dhanun pas "Injorantes tyre" vetem pse jam nje Rugovase..kjo qe po me ndodhe dhe ne te perditshmen e nen Forumeve..dhe kete mund e bejn vetem ata/o te Stafit! cilet kan (ad time) te emailes si gjithe antarve qe kan,dhe padyshim se njera nga keto palet jen.Te FSH/FD/(edhe pse nuk jam ne ate te parafundit)dhe,kaqe shum qe i paska penguar Opionet e mia keta njerez te paskrupullt/Antinjerzor/e!njekohesisht,dhe si autore e Poezive Origjinale...thjeshte,per nga natyra ime jen(fakt ky)..pa qen nevoja ti vjedh askujt Opionet

mcs,koha vonon por Drejtesia nuk vonon asnihere.
dhe heret a von kam per ti publikuar dhe Emrat e atyre,cilet per dallim cinike nuk po ngurroin ku do nen postime duke me fyer me fjale enkas nder antare tjere dhe nga ky Nenforum koheve te fundit.Ku konkretisht ti qe nga ky postim,si dhe jo ma large se/antare Vjeshta! ne ni tem tjeter,ku fatkeqsisht Stafi drejtues,asnihere nuk po reagon ndaj postimeve tyre,sikur ndaj te mijave duke mi fshi padrejtesisht.bile,dhe pa doni keqardhje,apo kerkim falje.Por gjaja si te drejt e kan,thua se une nuk po i dalloi per nga trillimet qe po me behen prej tyre si dhe antarve ne disa mjedise te postimeve.

kaqe ishte per sonte
/Natyra.

Sulltan-Alim
23-05-13, 18:10
Qysh more asnje lajm prej dates 30 Pril 2013? Ev, ev ...


Arrestohet Sami Lushtaku (video)
, 23.05.2013 - 11:27

(E plotėsuar) - Tė arrestuar janė Sami Lushtaku ...

http://www.kohaditore.com/

Zero Cool
26-05-13, 16:17
Dėmtohet Lapidari i UĒK-sė nė Brodhttp://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0526152457634_m.jpgPersona tė panjohur kanė dėmtuar lapidarin e UĒK-sė qė gjendet pėrskaj rrugės Doganaj - Shtėrpcė nė afėrsi tė fshatit Brod tė kėsaj komune.

Sipas policisė ngjarja ka ndodhur natėn ndėrmjet tė shtunės dhe sė dielės, ndėrsa hetimet e para kanė treguar se bėhet fjalė pėr dėme materiale.

"Janė thyer tre poqa elektrikė-abazhur dhe janė larguar dy flamujt e Shqipėrisė tė cilėt kanė qenė tė vendosur nė mbajtėse druri, me ē’rast njeri ėshtė dėmtuar tėrėsisht", ka thėnė zėdhėnėsi rajonal i policisė togeri Agim Gashi, transmeton KP.

Bėhet e ditur se veē kėtyre dėmeve aty ėshtė vjedhur edhe njė maket e topit ,masa e tė cilit ka qenė e metalit.

Mėsohet se me rastin po merret njėsiti i hetimeve tė stacionit policor tė Shtėrpcės dhe pėr momentin nuk ka tė dyshuar.

Zero Cool
27-05-13, 15:29
Presidenca: Serbia e Bosnja kundėr pranisė sė Jahjagės nė OhėrPrishtinė, 27.05.2013

Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, nuk ka marrė ftesė zyrtare nga organizatori i Samitit nė Ohėr.

Nga presidenca bėhet e ditur se pjesėmarrja e Kosovės ėshtė pamundėsuar pėr shkak tė kundėrshtimeve nga Serbia dhe Bosnjė e Hercegovina.

“Kjo bie nė kundėrshtim me parimin e ndėrtimit tė marrėdhėnieve tė mira fqinjėsore, si parakusht i integrimeve evropiane. Pėrfaqėsimi i Kosovės nė ēdo nismė rajonale dhe ndėrkombėtare bėhet mbi bazėn e barabarėsisė dhe ėshtė nė frymėn e respektimit tė subjektivitetit dhe pavarėsisė sė secilit shtet. Republika e Kosovės ėshtė dėshmuar si njė faktor paqeje nė Ballkanin Perėndimor dhe po kontribuon nė stabilitetin dhe sigurinė e gjithė rajonit. Ajo ka ndėrtuar politika tė fqinjėsisė sė mirė dhe tė respektimit tė ndėrsjellė dhe pėrfshirja e saj nė nismat rajonale do tė ndihmonte nė tejkalimin e dallimeve dhe pasojave tė sė kaluarės”, thuhet nė reagimin e presidencės, dėrguar Radios Evropa e Lirė.

Po sipas tij, pengesat e paraqitura nga pala e tretė pėr pjesėmarrjen e Kosovės nė kėto nisma janė nė kundėrshtim me marrėveshjen e arritur nė Bruksel, me tė cilėn asnjėra palė nuk do tė pengojė dhe as inkurajojė dikė tjetėr qė tė bllokojė pėrparimin nė rrugėn e integrimeve.

Fundjavėn e ardhshme, nė Ohėr do tė mbahet samiti i presidentėve dhe kryeministrave tė Ballkanit.

Zero Cool
27-05-13, 15:32
Protestuesit, EULEX-it t’i shqyrtohet mandatihttp://www.knninfo.com/repository/images/27_05_13_32888_indeks.jpeg
Prishtinė, 27.05.2013

Mijėra qytetarė filluan tė zbarkojnė paraditen e tė hėnės nė Prishtinė.

Ata vinin me autobus nga qytete tė ndryshme tė Kosovės, duke bartur me vete flamuj kombėtar dhe pankarta me tė cilat planifikonin tė shprehnin indinjatėn e tyre tė thellė ndaj arrestimit tė ish-komandantėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės tė Zonės Operative tė Drenicės.

Rreth orės 11:30 turma e protestuesve filluan marshimin nga Pallati i Rinisė nė drejtim tė Teatrit Kombėtar.
Gjatė kėsaj rruge ata kryesisht brohorisnin “UĒK- UĒK”, “Drenica” dhe ndonjėrin nga emrat e tė arrestuarve.

Nė mesin e kėtyre protestuesve pėrveē veteranėve tė UĒK-sė, ishin edhe deputetė, artistė, studentė e nxėnės.

Tė gjithė kėta ishin kundėr veprimeve tė EULEX-it pėr prangosjen e komandantėve tė luftės.

Pezmin ndaj misionit evropian nė Kosovė e shprehėn edhe ata qė mbajtėn fjalime nė binėn e improvizuar tė Teatrit Kombėtar.

I pari foli veprimtari i ēėshtjes kombėtare, Adem Demaqi, i cili tha se lufta e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės ishte njė luftė e drejtė ēlirimtare.

Sipas tij kosovarėt e kanė ftuar EULEX-in qė tė vijė dhe tu ndihmojė nė zbardhjen e shumė krimeve tė kryera nga serbėt dhe jo tė na arrestojė.

Nė anėn tjetėr, kryetari i shoqatės sė familjeve tė dėshmorėve tė UĒK-sė, Xhavit Jashari ka thėnė se, kėta mijėra qytetarė tė mbledhur nė Prishtinė nuk po protestojnė kundėr faktorit ndėrkombėtar i cili ishte gjithherė pranė Kosovės, por po protestojnė ndaj faktorit EULEX qė po e njollos dhe po e kriminalizon luftėn e UĒK-sė.

Jashari ka kėrkuar nga krerėt e shtetit, presidentja Atifete Jahjaga, kryeparlamentari Jakup Krasniqi dhe kryeministri Hashim Thaēi qe menjėherė tė ulėn dhe t’a shqyrtojnė mirė mandatin e misionit tė EULEX-it.

Ai ka tėrhequr vėrejtjen se nėse situata destabilizohet, pėrgjegjėsinė do t’a marr EULEX-i dhe institucionet e Kosovės.

Pėrfaqėsuesit e veteranėve tė luftės sė UĒK-sė kanė kėrkuar lirimin e menjėhershėm tė ēlirimtarėve.

"Ndaluni o gjak i prishur qė na terrorizuat!", ishte kėrkesa e pėrfaqėsuesit tė OVL sė UĒK nė Prishtinė, Smajl Elezi.
Ai ka kėrkuar heqjen e menjėhershme tė mandatit ekzekutiv tė EULEX-it. "Jemi nė momente kritike, Kosova po destabilizohet. Ėshtė vėshtirė ta mbajmė gjendjen nėn kontroll", ka thėnė Elezi para protestuesve.

Me tė dėgjuar fjalimet e tyre, pjesėmarrėsit nė protestė filluan tė shpėrndahen tė qetė. Ndėrkaq, organizatorėt paralajmėruan pėrsėri tubime tė qytetarėve pėr t’a mbrojtur luftėn e drejtė tė cilėn e ka bėrė Ushtria Ēlirimtare e Kosovės./IndeksonlineKrasniqi: EULEX-i nuk ėshtė neutralPrishtinė, 27.05.2013

Kreu i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi ka reaguar ndaj vendimit tė Eulex-it pėr arrestin shtėpiakė tė ish komandantėve tė Zonės sė Drenicės. Krasniqi tha se me kėto veprime misioni evropian ėshtė duke treguar qė nuk ėshtė neutral. Nė anėn tjetėr sipas tij, kėto veprime sikur donė tė thonė se fajtorė pėr luftėn nė Kosovė janė shqiptarėt.

“Nuk janė treguar agresorė shqiptarėt nė Shumadi, por serbėt nė Kosovė”, tha Krasniqi.

Kėto komente, kryeparlamentari Krasniqi, i ka bėrė pas mbledhjes se kryesisė sė Kuvendit.

Kreu i legjislacioni ka reaguar edhe ndaj vendimit tė Qeverisė qė Planin e implementimit tė marrėveshjes e ka dėrguar nė Bruksel, para se ta dėrgojė nė Kuvend.

“Ēdo marrėveshje e cila ka karakter ndėrkombėtarė duhet tė vijė nė Kuvendė. Ne nuk e kemi atė marrėveshje. Rezoluta e miratuar nė Kuvend duhet tė respektohet”.

Nga ana tjetėr, Shefi i Grupit Parlamentarė tė PDK-sė, Adem Grabovci, i cili para pak muajsh kėrkonte rishikim tė mandatit tė Eulexi-it nė Kosovė, kur nė opinion kishin dalė pėrgjimet telefonike, e ku ishte i pėrfshirė edhe vetė, ai tash po thotė se drejtėsia do tė triumfojė pėr “Grupin e Drenicės”.

“Ėshtė absurde tė thuhet se nė Kosovė ka papsur krime lufte. Ne kemi besim nė drejtėsinė, dhe ajo le ta thonė fjalėn e vetė. Ne kemi fituar edhe nė Hagė”, tha Grabovci.

Ai nuk ka dashur tė flasė rreth asaj se a ėshtė dashur qė Qeveria ta dėrgojė nė Kuvend Planin e implementimit tė marrėveshjes. Lidhur mė kėtė problem, Grabovci ka folur pėr tė gjitha proceset dhe marrėveshjeve nėpėr tė cilat ka kaluar Kosova deri tė arritja e marrėveshjes sė fundit.

“Qytetarėt e Kosovės duhet tė kenė besim nė institucionet e vendit. Proceset neper tė cilat ka kaluar Kosova nuk kanė qenė tė lehta, por ne ia kemi dalė tė tejkalojmė tė gjitha sfidat”, tha Grabovci.

Shefi Grupit Parlamentarė tė Lėvizjes Vetėvendosje, Glauk Konjufca ka kujtuar edhe tė gjitha anashkalimet qė Qeveria po i bėnė Kuvendit me marrėveshjet e arritura.

“Qeveria vetėm po e njofton Kuvendin me marrėveshjet qė kanė tė bėjnė me fatin e qytetarėve, nė anėn tjetėr po anashkalohet legjislativi pėr tė shqyrtuar ato marrėveshje”, tha Konjufca.

Ndryshe, Kryesia e Kuvendit ka vendosur qė seanca e radhės do tė zhvillohet tė ėnjtėn. Kurse tė premten Kuvendi do tė mbajė debat parlamentar lidhur me tė drejtat elementare tė shqiptarwve nė Preshevė, Bujanoc, Medvegjė, sipas kėrkesės sė deputetit tė LDK-sė, Lutfi Haziri.

Guri i madh
27-05-13, 23:10
http://www.youtube.com/watch?v=Ae60TLEf8qg&feature=player_embedded