Dardania.de

Dardania.de (http://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (http://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Jetė.. (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=33572)

zanaa 23-10-12 13:14

Jetė..
 
Pak zhgarravina nga une...
[CENTER][I][B]Jetė[/b]

Cfar me dhurove o jete?
Asgje,perveq lotin ne k'ta sy
Cdo dite e me e dobet po behem
Jete-u hidherova me Ty...

Cfar me dhurove e uruar?
Perveq zemres se plagosur
Mendoja qe jame e forte
Por...Ja qe nuk jame e persosur..

Cfar prite nga une o jete genjeshtare?
Te aktroj lumturin sa t'jame e gjalle..
S'ja dola,u mundova me mish e shpirt
Pra ti a u gezove,tani qe dole fitimtare..

Cfar fitove moj e ,,poshter''jete?
Qe mi morre gezimet e rinis...
Tani rrij e pres s'i e vdekur
Jam' futur ne burgun e vetmis...[/I][/CENTER]

zanaa 23-10-12 13:17

Titulli: Jetė..
 
[CENTER][B]Ti s'me degjon...[/b]

Ēdo dite te them TE DUA!
Por ti s'me degjon dot
Te thrras ēdo dite o shpirt
Po krejt kjo eshte e kot!

Edhe ne gjume kur jame
Kto fjal me dalin nga goja
Me zerin e shterrur nga vaji
Te them TE DUA se vertet te DOJA..

Kto dy fjal te shenjta
Gjere ne varr do i them
Edhe atehere kur dua te vdes
TE DUA,peshperitjen do ta kem..[/CENTER]

zanaa 23-10-12 13:18

Titulli: Jetė..
 
[CENTER][B] A e din..?[/b]


Fshehu lotet ata biejn
Vetem ata e dijn sekretin tim
fshehu lotet,nuk i lejoj te me thyejn
Ty te tregojn qe vjen ne endrrat e mija
Nuk dua vedi t'ia pranoj une
Ani qe e dij..edhe njiqind jete t'i kisha
Prap se prap,vetem me ty do isha
Cdo nate vetem Ty te pres
Lotet i fshehu e shkruaj poezi
Dhe vedi mundohem t'i largoj trishtim
A e din qe i doja puthjet e tuaja
Sepse vetem Ti e din rrugen e zemres sime
Lotėt fshehur, ata fshehin mallin,
vetėm pėr Ty, ata gėzohen,
Prej te gjitha dashurive do iku
Tere jeten per ty do flijohem...[/CENTER]

zanaa 23-10-12 13:25

Titulli: Jetė..
 
[B][CENTER]---------[/CENTER]
[/B]

[CENTER] Nje nate u zgjova me nxitim
M'u duk qe dikush nga larg
Th'rriste emrin tim
U afrova tek dritarja,gjysem fjete
nga larg m'u duk sikur nje hije
Hije qe mua po me pret'
Atje gjeta nje trendafill
Dhe ne te nje mbishkrim
Ne te shkurt shkruante
,,Me fale shpirti im''
Ngadal lotet me rreshqiten mbi fytyr
Te pash ne fund te rruges...mbeta pa frym
,,Paske ardhur''lotet rridhnin nga friga
Zemra me rrahte me shpejtesi
Kur u ofrova..nuk besoja
S'e vertet ishe Ti,dashuria ime e paharruar
Ngadal lotin ma fshive,syrin ma puthe me nxitim
Dhe morre fryme thelle e me the ne vesh:
-Duhet te shkoj shpirti im,me fale
Atehere me doli gjumi,isha e perlotur
E dija qe nga atje,zemer kurr nuk do kthesh...[/CENTER]

zanaa 23-10-12 13:29

Titulli: Jetė..
 
[CENTER][B]Kjo jame une... [/B]

Nuk e dua vjeshten
As gjithe ato ngjyra te trishtuara
Disi me pergjumin dhe me dehun
Nuk e dua vjeshten
As ato gjethe te zverdhura
Mbi fustanin tim
Te gjitha keto me duken
Nje vuajtje,nje trishtim..
Cfare te beje e till jame
Nuk mund te ndryshoj
Filloj nga vuajtja te qaj
Te gjithe largohen
Askush nuk me duron sot
Kur ne syt e mij nuk ka me shkelqim
Por....Ka vuajtje e lot...
Kjo jame une-vetem nje trishtim...[/CENTER]

zanaa 23-10-12 13:34

Titulli: Jetė..
 
[B][CENTER]Mengjesi i fundit...[/B]


Te gjitha dashurit
Jane nje humbje e madhe
Vetem nje grumbull kujtimesh
Te mbledhura ne nje dhome gjysem te zbrazur
Atu ka mbet ende nje denim dashurie
E mesuar te fluturoj,tani rrezohem pa krah
Pse fati atehere u fsheh nga ne?
Kishim vizione per nje ardhmeri
Por...Ja mbeta pa shprese
Te gjitha u treten ,ne at mengjes
E dij u degjonte nje fryme e merzitshme
Edhe zogjet dhimbshem kendonin
Mos me shiqo ne fytyre-me peshperite
Une nuk kame lot
Tani e dij...I fshihje nga une
E dij qe nuk kishte k'thim
Edhe per Ty ky do te jete
Mengjesi i fundit-e jo fillim[/CENTER]

zanaa 23-10-12 13:37

Titulli: Jetė..
 
[CENTER][B]Mė merr tė lutem.........![/B]

Mė merr tė lutem sa mė parė,
Po jetoj kotė,s'shijoj asgjė.
Mė shkuan vitet duke qarė,
Nuk kam ēfar pres,kjo jetė s'mė nxė.

Nė botėn tjetėr do jetoj mirė,
Do kem pranė vetes familjen time.
Kjo e kėtejmia e zezė,mynxyrė,
S'mė dha gėzim,mė dhuroi dhimbje.

Mė prit tė lutem engjėllushe e bukur,
Atje,atje do tė nis nuse.
Mbi ballė do tė qėndis njė flutur,
Tė arratisesh nga ato puse.

Mė merr tė lutem Parajsa ime,
Se Ferrin gjallė e pash' me sy.
Tė zhytem thellė nė pėrqafime,
Tė them dhe unė: Ka Perėndi.......[/CENTER]

zanaa 23-10-12 13:39

Titulli: Jetė..
 
[I][CENTER][B]Bredhje pa destinacion....[/B]

Bredh' rrugve te qytetit,si e pa koke
Degjoj zera femijsh te lumtur..
Me vije te bertas,por ndalem e heshtur
Peshperis ne vehte,,Oj toke a u ngope''

Pse ma morre e uruar?
At pjese te trupit tim'
Me le preherthate e duarlidhur
Askund s'po gjeje ngushllim..

Neper faqe me rrjedhe loti
Mundohem ta fshehi,por kot
Ka kohe qe ky ndrrim motmoti
Me sjell vetem dhembje e lot..

Edhe n'ket vit te ri
Njejt sikur n'vitin e vjeter
Pran bredhit po ngelen
Nje dhurate me teper..

Kur te gjithe t'shperndahen
Dhuraten une do t'a marr
E mbylli tek te tjerat
Me dry ne sirtar........[/CENTER][/I]

zanaa 23-10-12 14:28

Titulli: Jetė..
 
[COLOR="Black"][CENTER][I][B]Sot.....[/B]

Kėmbėt nuk mė mbajn
Kokėn e kam shum rėnd
Nuk dėgjoj asgjė tjetėr
Pėrveq vajit tėnd

E vogla ime Engjėllushė
Shpirti po me dhemb
Ishe e vogėl shum
Athua me mban ne mend..?

Te gjithe me mungoni
Ne kete ndrrim motmoti
Por...Une prap jetoj
Keshtu eshte shkruar nga Zoti..

Te gjallve Ju uroj
Gjithe te mirat ne jete
Juve qe nuk jeni mes nesh
Ju them:Pushoni te qete..[/I][/CENTER][/COLOR]

zanaa 23-10-12 14:30

Titulli: Jetė..
 
[CENTER][B]Atje......[/B]

Mė kėrkoni atje...
Ku jetė nuk ka fare
Atje do gjėndem unė
E strukur pėrmbi varre

Atje c'mallem me Ju
Lulet me lot i ujis
Pastaj ngadalė e pėrlotur
I flas edhe fotografis'

Asnjė pėrgjigjėje nuk marr
Apo unė nuk i dėgjoj
Shpirtdjegur zemėrplasur
Nuk dijė si po jetoj?

Gurvarret m'u bėnė miq
Krah hapur mė presin prore
Tė tjeret nganjėherė mė harrojn
M'duket qė mė lėnė pas dore..[/CENTER]

zanaa 23-10-12 14:31

Titulli: Jetė..
 
[CENTER][B]---------Mė merr'.......[/B]

Me ideale t'shkatėrruara eci gjatė natės
Dua tė sjell pjesėn e fundit tė gėzimit
Tė trokas mbi varr dhe tė bijė nė gjunjė
... Dashuri, tė lutem mė merr

Tė gjithė ata qė vodhėn dhe vranė shpirtin
Morrėn atė qė ju dasht, lumturin tonė
Hape derėn e varrit nė kėtė natė tė ftohtė
Unė nuk jamė njeri, unė jamė vetėm njė kufomė.

Mė merrė zemėr tė lutem,duarhapur mė prit
Me buzėt e plasaritura e mėrdhirė nga tė ftohtit
Dhe tė lutem pėr dashurinė
Duke u dridhur me ankth, dhe duke qarė per ty...[/CENTER]

zanaa 23-10-12 14:33

Titulli: Jetė..
 
[CENTER][B]----Sė shpejti do vij....---[/B]

Atėherė ne njė livadh tė qetė
Te gjelbėrur dhe me lule,
Dy varre do qėndrojnė sė bashku,
Nuk do t'ket asgje mė shumė.
Atu flejn dy tė rinj,i ndan...
Ata humben shansin e tyre,n'kėt botė
Njė gur tė bardhė mermeri do ta ken
Shkruar me shkronja tė arta:
" Athua tani do tė takohen
Kur dielli zgjohet tek varri...
Le tė vijnė te duhen si shpirtra
Pasi nuk mundėn per se gjalli?[/CENTER]

Dardanesha 23-10-12 14:35

Re: Jetė..
 
Zana, komplimente :smile:, motiii skam ndi-lexu diqka ma te bukur...

zanaa 23-10-12 14:37

Titulli: Jetė..
 
[CENTER][B]Pse te deshta aq shum'?[/B]Jame merzitur shum
Per Ty sot moj zemer
Te gjithe m'kan harruar
S'me therret kush kete emer..

Kam ngele e vetmuar
Ne kete bote genjeshtare
Genjenin te gjithe kur m'thonin
Vuajtja eshte kalimtare

Ditenetet e gjata
Veshtir po i kaloj
Ē'mallem vetem atehere
Gurvarrin kur perqafoj

Eshte i ftoht si akulli
Ashtu sikur dhe une
Eh sa e mallkoj vetevehten
-Pse te doja aq shum-?[/CENTER][IMG]http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQv6-b4grgSRK-T4YDIxKbAm9QvlOzP4lyBkLqwmuyJXTQhKiwy[/IMG]

zanaa 23-10-12 14:39

Titulli: Re: Jetė..
 
[QUOTE=Dardanesha;2252998]Zana, komplimente :smile:, motiii skam ndi-lexu diqka ma te bukur...[/QUOTE]
Flm.E nderuar...qe me lexoni,ndoshta nuk jane aq cilsore,por per mua kane nje vlere te madhe..


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 19:32.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.