Dardania.de

Dardania.de (http://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   PAVARESIA KOSOVĖS (http://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=176)
-   -   Shtetet e Bashkuara tė Amerikės (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=24153)

Urata 18-02-08 18:04

Shtetet e Bashkuara tė Amerikės
 
USA- e pranoi formalisht pavaresin e Kosoves. E sata neradhe duhet te jete?

Dilaver 18-02-08 19:16

Titulli: SHBA
 
[FONT=Book Antiqua][SIZE=3]Konfirmohet zyrtarisht njohja e shtetėsisė. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Book Antiqua][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Book Antiqua][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Book Antiqua][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Book Antiqua][SIZE=3]FLM SHBA[/SIZE][/FONT]

Guri i madh 18-02-08 19:19

Titulli: SHBA
 
falemenderi U S A miku mai mir i shqiptarve ta dhasht zoti gjithmon ti na pshtove nga ma e keqja qe mund ti ndodh nji kombi

Dardan Kastrati 18-02-08 19:20

Titulli: SHBA
 
Thank You Usa . . . . .

MemphiSx 18-02-08 19:22

Titulli: SHBA
 
Faleminderit Amerike!

Kosova do te ket miqesi te perhershme me Shtetet e Bashkuara te Amerikes,kjo miqesi do te ekzistoje per jet e mot!
Kjo miqesi eshte fale njeriut me meritor per Pavarsine Kosoves,Ibrahim Rugova!

Zana_ch 18-02-08 19:23

Titulli: SHBA
 
[CENTER][B]Einseitige Erklärung der Unabhängigkeit
USA erkennen das Kosovo an, Deutschland folgt[/B][/CENTER]

Bereits einen Tag nach Erklärung seiner Unabhängigkeit spalten sich die Staaten der Welt in Unterstützer und Gegner eines selbständigen Kosovo.

Als einer der ersten Staaten erkannten die USA den neuen Status der ehemaligen serbischen Provinz an. "Wir gratulieren dem Volk des Kosovos zu diesem historischen Ereignis", heißt es in einer in Washington veröffentlichten Stellungnahme von US-Außenministerin Condoleezza Rice. US-Präsident George W. Bush habe positiv auf den Wunsch des Kosovos reagiert, diplomatische Beziehungen zwischen beiden Ländern aufzunehmen, schreibt sie.


Deutschland will das Kosovo am Mittwoch anerkennen, kündigte Außenminister Frank-Walter Steinmeier in Brüssel an. Dann werde das Bundeskabinett bei einer Sitzung in Berlin darüber entscheiden. Anschließend muss Bundespräsident Horst Köhler ein Anerkennungsschreiben an den Präsidenten des Kosovo, Fatmir Sejdiu, schicken.

Außer Deutschland werde die Mehrzahl der EU-Staaten ein "multiethnisches und demokratisches Kosovo anerkennen", sagte Steinmeier weiter. Großbritannien und Italien kündigten ein entsprechendes Vorgehen an, ebenso Österreich, Polen, Belgien, Finnland, Dänemark, Ungarn und Schweden. Frankreichs Außenminister Bernard Kouchner erklärte in Brüssel, Staatspräsident Nicolas Sarkozy habe bereits einen entsprechenden Brief an den Präsidenten des Kosovo geschrieben.

Pupi 18-02-08 19:26

Titulli: Nr 1.
 
[quote=Urata]USA- e pranoi formalisht pavaresin e Kosoves. E sata neradhe duhet te jete?[/quote]

[SIZE=2]Le tė jetė e 999-ta. USA, e ndihmuan, e qliruan e njohin, i thojn tjetrit njihe ti, etj etj etj.......
POR!
USA ėshtė pėr ne nomber one!
E gjatė ėshtė kjo histori mor miqė, kėto gjėra nuk gatuhen aty pėr aty, sespe historia nuk ėshtė fast food (Sepse at'her nuk ėshtė edhe aq e shėndetshme:wink:)

Thank You, USA![/SIZE]

Preshevar 18-02-08 19:27

Titulli: SHBA
 
Raportoni lajme Shqip ZANAAA e mos e ben rrush e kumblla !!!!!!
[URL="http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=24132"]http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=24132[/URL]

*************************
[B][SIZE=3]SHBA njohin zyrtarisht pavarėsinė e Kosovės[/SIZE][/B]

[I]Lajmin e bėn tė ditur rrjeti informativ britanik BBC, sipas tė cilit vendimi i Uashingtonit ėshtė ndjekur edhe Franca, Britania, Gjermania dhe Italia.[/I]


Gjithsesi, BE dėshtoi tė dilte me njė qėndrim tė vetėm lidhur me kėtė ēėshtje. Nė samitin e ministrave tė Jashtėm dolėn kundėr pavarėsisė Spanja, Greqia, Qiproja, Rumunia, Hungaria dhe Sllovakia.

Ndėrkohė, Serbia po pėrgatitėt qė tė kėrkojė nė Kėshillin Sigurimit dėnimin e deklaratės sė pavarėsisė, e miratuar dje nė Prishtinė. Beogradi shpreson tek vetoja e Rusisė pėr tė penguar anėtarėsimin e Kosovės nė OKB. Presidenti Boris Tadiē ndodhet nė Nju Jork pėr t'i kėrkuar KS anulimin e pavarėsisė.

Murgesha 18-02-08 19:29

Titulli: SHBA
 
Njohja mė e rėndėsishme gjer mė tani...
Tė tjerėt duke ndjekur shembullin...
Shumė shpejt Kosova e njohur nga tė gjitha...

Serbėt, rusėt le tė shkojnė tė mbyten ku tė dojnė se edhe ashtu jan tė pa rėndėsishėm....

Urata 18-02-08 19:33

Titulli: SHBA
 
[B]Hilari Klinton pėrshėndeti shpalljen e pavarėsisė dhe e quajti historike[/B]

[COLOR=red]Uashington, 18 shkurt - Nė mes tė fushatės presidenciale nė Shtetet e Bashkuara, dy kandidatėt demokratė Hillari Klinton dhe Barak Obama nxorėn tė dielėn deklarata pėr pavarėsinė e Kosovės. Nė deklaratėn e saj, zonja Klinton pėrshėndeti shpalljen e pavarėsisė qė ajo e quajti "historike". "I inkurajoj miqtė dhe aleatėt tanė nė gjithė botėn qė sė bashku me Shtetet e Bashkuara dhe vendet e Bashkimit Evropian tė njohin pavarėsinė e Kosovės menjėherė", shprehet zonja Klinton. Zonja Klinton shton nė deklaratėn e saj se ky ėshtė njė hap qė do t'i japė mundėsi popullit tė Kosovės qė mė nė fund tė jetojė nė shtetin e vet demokratik dhe do t'i lejojė Kosovėn dhe Serbinė qė mė nė fund tė lėnė pas njė kapitull tė vėshtirė tė historisė sė tyre dhe tė ecin pėrpara. Ka ardhur koha, tha ajo qė tė pėrqendrohemi tek e ardhmja dhe tek sfidat e ndėrtimit tė njė Kosove tė pavarur dhe tė mbėshtesim njė Serbi demokratike nė njė Evropė tė integruar[/COLOR].Ndėrsa senatori Barak Obama, nė deklaratėn e tij vė theksin tek fakti qė rasti i Kosovės ėshtė unik dhe nuk pėrbėn precedent. "Shpresoj qė qeveria e Kosovės dhe populli i saj tė veprojnė me urgjencė nė mėnyrė qė Kosova tė bėhet njė shembull pozitiv qeverisjeje demokratike dhe tė shtetit ligjor. E gjithė popullsia e Kosovės, qofshin shqiptarė, serbė ose tė pakicave tė tjera duhet tė jenė nė gjendje qė tė jetojnė nė njė shoqėri tė lirė, tolerante dhe tė begatshme, ku tė drejtat e pakicave dhe objektet fetare tė mbrohen plotėsisht dhe suksesi i secilit nga grupet e popullsisė varet nga tjetri". Ai bėri thirrje pėr integrimin e Serbisė nė komunitetin euro atlantik dhe tha se Shtetet e Bashkuara duhet tė vazhdojnė tė punojnė me aleatėt evropianė nė emėr tė sigurisė dhe begatisė sė gjithė rajonit. "Jam i bindur, pėrfundon ai se me mbėshtetjen tonė, Serbia dhe Kosova mund tė kthehen nė modele tė rritjes demokratike dhe ekonomike dhe popujt e tyre tė shohin njė tė ardhme tė ndritur".

luckyman 18-02-08 19:33

Titulli: SHBA
 
[FONT="Comic Sans MS"][SIZE="2"]Nina nana Liridon
T`KA QU NANA N`wASHINGTON
Washingtoni n` Amerik,pėr me kerkue Republik!!:biggrin:


[FONT="Book Antiqua"][SIZE="3"][COLOR="Red"]**GOD BLESS AMERICA**[/COLOR][/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]

Zana_ch 18-02-08 19:35

Titulli: SHBA
 
[COLOR="Red"][SIZE="5"][B]Deklaratė e Sekretares sė Shtetit, Condoleezza Rice pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės
[/B][/SIZE][/COLOR]

Sot, Shtetet e Bashkuara kanė njohur formalisht Kosovėn si shtet sovran dhe tė pavarur. Me kėtė rast historik, ne i shprehim urime popullit tė Kosovės.

Kryetari Bush i ėshtė pėrgjigjur pozitivisht njė kėrkese nga Kosova pėr tė vėnė marrėdhėnie diplomatike mes dy shteteve tona. Vendosja e kėtyre marrėdhėnieve do tė konfirmojė lidhjet e veēanta tė miqėsisė qė kanė lidhur bashkė popullin e Shteteve tė Bashkuara dhe Kosovės.

Para nėntė viteve, bashkėsia ndėrkombėtare, e prirė nga NATO-ja, ndėrmori veprim pėr tė ndėrprerė sulmet brutale drejtuar kundėr popullatės sė shqiptarėve tė Kosovės. Ky intervenim ndėrkombėtar, i bėrė me kohė, e ndėrpreu dhunėn, gjė qė ēoi tek vendimi i Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara pėr tė suspenduar qeverisjen e Beogradit, dhe qė vendosi Kosovėn nėn administrimin e pėrkohshėm tė KB-ve. Qė atėherė, Kosova ka ndėrtuar institucionet e veta demokratike tė ndara nga kontrolli i Beogradit. Vitin e kaluar, i Dėrguari Special i KB-ve, Martti Ahtisaari zhvilloi njė plan pėr tė ndėrtuar njė Kosovė demokratike dhe mutlietnike, dhe rekomandoi qė Kosova tė jetė e pavarur, me njė periudhė kohore tė mbikėqyrjes ndėrkombėtare. Duke pasur parasysh konfliktet e viteve tė 90-ta tė shekullit tė kaluar, pavarėsia ėshtė opsioni i vetėm i mundshėm pėr tė promovuar stabilitetin nė rajon. Shtetet e Bashkuara e pėrkrahin Planin e Ahtisaarit, dhe do tė punojnė me partnerėt ndėrkombėtarė qė tė ndihmojnė nė zbatimin e tij.

Ne mirėpresim pėrkushtimet qė Kosova i ka shprehur nė deklaratėn e vet tė pavarėsisė pėr tė zbatuar Planin e Ahtisaarit, pėr tė pėrqafuar multietnicitetit si njė parim fondamental tė qeverisjes sė mirė, dhe pėr tė mirėpritur njė periudhė tė mbikėqyrjes ndėrkombėtare.

Kombinimi i pazakonshėm i faktorėve nė situatėn e Kosovės – duke pėrfshirė kėtu edhe kontekstin e shpėrbėrjes sė Jugosllavisė, historinė e spastrimit etnik dhe krimet kundėr civilėve nė Kosovė, dhe periudhėn e zgjatur tė administrimit nga KB-ja – nuk ėshtė gjetur diku tjetėr, prandaj kėto e bėjnė Kosovėn njė rast tė veēantė. Kosova nuk mund tė shihet si precedent pėr asnjė situatė tjetėr nė botė sot.

Shtetet e Bashkuara e shfrytėzojnė rastin qė tė konfirmojnė miqėsinė tonė me Serbinė, qė ka qenė njė aleat gjatė dy luftėrave botėrore. Ne ftojmė udhėheqėsinė e Serbisė qė tė punojė sė bashku me Shtetet e Bashkuara dhe partnerėt tanė, pėr tė arritur qėllimet e pėrbashkėta, siē janė mbrojtja e tė drejtave, sigurisė, kulturės, dhe jetesės se bashkėsisė serbe nė Kosovė.

Gjersa Kosova fillon sot jetėn e saj si njė shtet i pavarur, Shtetet e Bashkuara zotohen se do tė vazhdojnė tė jenė mik dhe partner i ngushtė i saj, thuhet nė deklaratėn e Sekretares sė Shtetit , Condoleezza Rice pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės.
| s.b & RTK staff |

>>{SpOnGeBoB}<< 18-02-08 19:58

AW: Titulli: SHBA
 
per hajr per hajr veq ngadale mos te shtyhen tana pernjiher t`ja nisin qysh u ka hije vendeve demokratike.

Urata 18-02-08 21:23

Titulli: SHBA
 
ZOTI E BEKOFTE AMERIKEN,
ZOTI E BEKOFTE KOSOVEN e TERE SHQIPTARIN,

[SIZE=4]Paqja dhe Bekimi qofte me Dr. IBRAHIM RUGOVEN, qe na miqesoi me Ameriken![/SIZE]

Guri i madh 18-02-08 21:44

Titulli: SHBA
 
tani nė KTV drejt persdrejti kishilli i sigurimit diskuton per kosoven


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:17.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.