Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Diskutime Shoqėrore (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=111)
-   -   Cilin emėr e preferoni mė sė shumti? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=12974)

Cool_Boy 09-01-04 15:36

Cilin emėr e preferoni mė sė shumti?
 
Pershdnetje per te gjith

Kam deshir ta di se cili emer ju pelqen me se shumti. Pra tregoni ketu se me qfare emri keni deshir ta pergezoni vajzen apo djalin e juaj ne te ardhmen ne qofse se nuk eshte sekrete.

tung kalofshi bukur

Gentiana 09-01-04 15:45

te pergezoj per kte tem! mua me pelqen emri per vajz Gjoana(johana), kurse per djal Gjoi (Joy). edhe emri Gjoni me pelqen. po me ja nis sa emra me pelqejn mua. po keshtu i kisha pergezu femit e mi!!
Tung e bafsh.
Genta

lazdrani 11-01-04 18:15

Femrore:Vjosa,Gentiana,Brikenda,Diana,Artizana,Djellza,Florentina......
Mashkullor:Kastriot,Xhulian,Denis,Argjent,(Sandokan)
Nese me linde nje djale do ta marre emrin BILL KLINTON!!!!!

Murgesha 12-01-04 01:15

[size=6][color=red]Femerore: Fjolla, Qendresa, Gresa, Drenushe, Bardha, etj,etj[/color]

[color=blue]Mashkullore: Besart, Visar, Loris, Ardit, Arbnor, Genti, etj, etj,[/color]

[color=olive]Asnjanese: hej dreq per momentin spo me kujtohet asnje :lol: :lol: [/color][/size]

In Da Houze 13-01-04 10:24

MUA ME PELQEN EMRI I FEMRES:ARDITA.ARTA.EDITA.ELMA.ALBANA.LULE.JEHONA.EGZONA.RINESA

MASHKULLOR;I SMUT,BUDALL,CRNJIQ,PISS,IDIOT,TRADHTAR,KIME PA TE BABA,ETJ ETJ

Barbaroza 14-01-04 09:48

Mua me pelqejne dy emra,nje i djalit dhe nje i vajzes por po i ruaj per femijet e mi :D Nuk po i tregoj sorry :(

Zana 14-01-04 17:03

Femerore: Linda,Laura!

Mashkullore: Artan,Albert!

Ju pershendes...


*Zana* 8)

CrAzY-BoY 14-01-04 17:08

!!!
 
hahahahaha zana shum emra te fort po proferojshe :P
kalo mire !

hana 14-01-04 18:35

Per femra Eva, Sara,Laura,Arta,Nita,Jehona<Ardiana,Vesa
Per meshkuj Eljon,Endrit,Blendi,

LIBERO_78 15-01-04 10:34

TUNG
 
Mua me pelqejne keta emra:PATRIK.....GABRIEL...JON...KLODIAN..ANDREAS.....RIONARD...RIO.....per nga ana e mashkujve kurse nga ana e femrave: TEA...ANGJELA....BRUNILDA.....DONJETA...DHE LAURINDA....KURSE PER TI PAGEZUAR FEMIJET QE DO TE ME KISHIN LINDUR DO TU A KISHA VENEKETA EMRA:PER DJALIN ...GABRIEL(GABI) VAJZES..BRUNILDA(BRUNO) SIKUR TE ME KISHTE DEGJUAR GRUAJA NESE JO ATEHERE UNE JA KISHA VENE VAJZES KURSE AJO DJALIT SEPSE AJO JA KISH VENE PER TA PERKUJTUAR NDONJE DASHURI TE MEPARSHME KURSE UNE GJITHASHTU..HAAAAAAAAAAAAAUAAAAAAAAAA E HARROVA EDHE ...MAGDALENA KUKU QKA ME PELQEN KY EMER BILE SHUME E DEGJOJ KENGEN E DANIT*MAGDALENA* CMENDEM PAS KESAJ KENGE....TUNG

diana 17-01-04 12:53

diana
 
eshte e veshtire te prononcohesh per disa emra sepse te gjithe jane te bukur kur kane nje kuptim. psh Teuta (mbreteresha ilire) apo Agron (mbret ilir) e te tjere. Eshte me rendesi te mos internacionalizojme emrat tane sic ndodh ,ne te shumten e rasteve me regjionet tona shqiptare :psh :

brenda ,brendon etj.(emra serialesh) te cilat vene ne evidence shume pak gjera...

vullneti 19-01-04 11:43

Emrat duhen te jen shqip,jo me ti leme emra te pakuptimte,kur them keshtu mendoj edhe ne emra te hauj qe per ne skane kuptim, edhe pse vehen emrat e artisteve apo kengetareve apo si tani qe eshte ne trend te vihen emra te shkurte si Dea,Ada..Elsa e disa emra qe po i ndegjij e skane kuptom fare perveq qe ndoshta e kane nje rimim.
Emri i njeriut duhet te kete kuptim dhe ta percaktoj identitetin kombetar te ti. se po te prezentohemi dikun ne europe si Hashim Hasani do te mendojne se jemi turk a arab apo si Gabriel , a Augustin etje do te mendojne se jemi fare spanjolli a italiani.
e pash qe ketu kish njerez qe i preferonin emrat fetar edhe pse kane ngjajshmeri me ata te europes...po....duhet ta dime qe kot e kemi qe me emra ti ngjajme europes...e tu hyme ne hater....se PUNE dhe vetem Pune duhet me shku perpara e jo me rrene,me thane jemi katolik e sjemi musliman e me i nderru emrat...etj etj.
Prandaj emrat duhet qe vetem Shqip te vehen...si psh:ADHURIM,ALBAN,QENDRIM,VULLNET,NDERIM....ALBANA,FATMIRA,DHURATA,FJOLLA, etj etj

Murgesha 19-01-04 14:38

Vullnetti e lexova me kujdes shkrimin tend dhe me beri pershtypje te mire.
Po eshte e vertet se sot eshte paraqit nje te themi "epidemi" qe femijet te pagezohen me emra jo shqiptare.
Une ndaj mendimin me juve se me mire eshte te perdoren emra shqip per kete gje.
Nese dikur ishim ne nivel te ulte te shkollimit dhe kemi pranuar edhe emra qe kurr sja kemi ditur kuptimin. Kinse emra te marre nga Qitapi e ku di une me kuptime ndoshta edhe te keqija. Psh sot askush nuk do ta pagezonte femijen e vet si Ujitese(sanije) Patku (qerkin) apo shume te tjere qe per momentin nuk po me kujtohen. Psh emri im kur te perkthehet jep ket kuptim Nikoqire. Prinderve tane mund edhe tju falet se e kane nga padituria.
Sot askujt nuk mund ti falet nese me vetedije te plote merr emra te huaj dhe i ve femiut. Pastaj kemi bre edhe nje fjalor shume te pasur te emrave shqip dhe nuk po e kuptoj kurrsesi qe te huazohen emra te huaj.

Cool_Boy 21-01-04 13:51

Pershdnetje

Disa emra te bukur i keni thene ketu faliminderit.

Mua me pelqejn ermat e gjinis mashkullore si:Adhurim,Amir,Bujar,Adem etj.

Gjinis femrore:Valbona,Arjeta,Viola,Vjollca,Leonora etj.

Tung

Zana 21-01-04 13:54

Vallah edhe Driton,Alban, shume Emra te mira!!!
:P


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:48.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.