Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Humori (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=113)
-   -   Fshati i pdk-se dhe ldk-se ! (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=34219)

power8 09-05-20 17:05

Fshati i pdk-se dhe ldk-se !
 
[SIZE="4"]Nė Kosovė njė fshat quhet Rrenc: Mėsoni si i mbeti ky emėr
[/SIZE]
[SIZE="3"]Nė zonėn e Dragashit ndodhet njė fshat i vogėl me rreth 120 shtėpi,e diku rreth 400 banorė, qė ka njė emėr interesant! Fshati quhet ‘Rrenc’.
Emri i fshatit Rrenc vjen nga familjet e para nė kėtė vend kanė tė cilėt kaėn ardhur nga rrethi i Lezhės, ku ėshtė Mali i Rrencit, nga ku edhe supozohet se rrjedh emri i fshatit Rrenc.
Vlenė tė pėrmendet se fshati pėrkundėr vėshtirėsive qė ka nė qarkullim dhe shkollim tė fėmijėve, ka mbi 20 mjekė qė punojnė nė Spitalin e Prizrenit dhe Dragashit.
Emri ka qenė arsye pse nė plot raste banorėt e fshatit, qė aktualisht janė rreth 400, u pėrballėn me situata interesante, pėrfshirė edhe ato ku mosbesimi pėr ta ishte i theksuar.
Pėr momentin Rrenci ka 120 shtėpi dhe 400 banorė, ndėrsa numėron rreth 65 nxėnės dhe 70 studentė.
Ashtu si edhe shumica e fshatrave tė Opojės edhe nga Rrenci ka njė lėvizje tė madhe tė banorėve drejt botės sė jashtme, ku rreth 30 % e tyre supozohet se janė shpėrngulur.
___________________
[url]https://njekomb.org/ne-kosove-nje-fshat-quhet-rrenc-mesoni-si-i-mbeti-ky-emer/[/url][/SIZE]


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 07:02.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.