Shiko Postimin Tek
Vjetėr 20-02-13, 10:44   #122
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kundertheniet Biblike

Se bibla nuk ėshtė e vėrteta argumenton edhe kjo...

1. A e ka parė kush Zotin ?
a) Askush nuk e ka pare ndonjėherė zotin [1 Gjoni 4:12]
b) Amosi e ka pare zotin [Amosi 7:7]
c) Askush se ka pare zotin veē zotit [Gjoni1:18]
d) Abrahami e ka pare zotin [Zanafilla 18:1]...
e) Moisiu, Aaroni, Nadabi, Abihu dhe 70 pleq e kane pare zotin [Dalja 24]

2. A duhet ta duam zotin apo ta kemi frike ?
a) Duhet ta duam zotin [Ligji i pėrtirė 6:5]
b) Duhet ta kemi frike [Ligji i pėrtirė 6:13]
c) Duhet ta duam [Mateu 22:37]
d) Ta kemi frike [1 Pjetri 2:17]
e) Dashuria s'mund te pėrzihet me friken [1 Gjoni 4:18]

3. A gėnjen Zoti ?
a) Zoti nuk gėnjen, nuk e ndryshon mendjen" [1 Samueli 15:29]
b) Zoti gėnjen Adamin se do vdesė ditėn qe do haje frytin, por Adami jeton pas asaj, largohet nga edeni dhe jeton 930 vjet [Zanafilla 2:17 - Zanafilla 5:5]
c) Pėr zotin ėshtė e pamundur te gėnjeje" [Hebrenjve 6:18 - gjė qe tregon se ai nuk ėshtė i gjithėfuqishėm]
d) Zoti gėnjen [2 Thes 2:11]

4. A e mban Zoti premtimin ?
a) Zoti e mban premtimin, nuk ndryshon mendje, atė qe thotė e bėn" [Numrat 23:19]
b) Zoti nuk e mban premtimin [1 Samueli 2:30]
c) Nuk e mban premtimin dhe ndryshon mendje [1 Sam 2:34]

5. Sa ka zgjatur Pėrmbytja ?
a) Pėrmbytja zgjati 40 dite [Zanafilla 7:17]
b) Apo zgjati 150 dite [Zanafilla 7:24]
c) Gati njė vit, nga viti 600 i Noas [Zanafilla 7:11] deri ne vitin e 601 te Noas [Zanafilla 8:13]

6. Kur u “kryqėzua” Jezusi ?
a) Pas ngrėnies se pashkės [Marku 15:15]
b) Para ngrėnies se pashkės[Gjonit 13:1-2; 18:28; 19:14,17].

7. Cila ėshtė rruga e shpėtimit ?
a) Tė besohet se Perėndia, Zoti ėshtė i vetmi Zot [Marku 12:29]
b) Te rrėfesh se Jezusi ishte Zoti dhe Perėndia e ringjalli prej se vdekurish [Romakėve 10:9-10]

8. Kush e inspiroj Davidin qė tė bėjė regjistrimin e Izraelit?
a) Zoti (2.Samuel 24:1)
b) Satanai (1.Kronikave 21:1)

9. Davidi duhej tė zgjedhe nė mes tri formave te dėnimit. Njėra prej tyre ishte , qė Zoti pėr njė Kohė tė caktuar t`ju dėrgoj uri mbi atė vend. Sa vite ishte kjo kohe ?
a) Shtate vite (2.Samuel 24:13)
b) Tre vite (1.Kronikave 21:12)

10. Sa stalla kuajsh kishte Solomoni?
a) Dyzet mijė stalla (1.Mbreterve 4:26)
b) Katėr mijė stalla (2.Kronikave 9:25)

Njė rast tjetėr ka tė bėjė me Palin, me Letrat e tij, tė cilat nė fakt pėrbėjnė pjesėn mė tė madhe tė Dhiatės sė re, ku shihet mjaft qartė se nuk ka kurrfarė dėshmie se ai ishte i frymėzuar nga Zoti pėrderisa i shkruante ato letra. Nė njė mori rastesh ai e bėn tė qartė se nė letra po e shprehte mendimin e tij dhe jo tė Perėndisė:

Njė rast tjetėr ka tė bėjė me Palin, me Letrat e tij, tė cilat nė fakt pėrbėjnė pjesėn mė tė madhe tė Dhiatės sė re, ku shihet mjaft qartė se nuk ka kurrfarė dėshmie se ai ishte i frymėzuar nga Zoti pėrderisa i shkruante ato letra. Nė njė mori rastesh ai e bėn tė qartė se nė letra po e shprehte mendimin e tij dhe jo tė Perėndisė:

“... s’kam urdhėr nga Zoti, por po jap njė mendim si njeri ...” ( 1 Korintasve, 7:25)

“…sipas gjykimit tim….” (1 Korintasve, 7:40)...

“…dhe mendoj se edhe unė kam Frymėn e Perėndisė….” (1 Korintasve, 7:40)

“…Ja, unė, Pali, po ju them …” (Letra e Palit Galatasve, 5:2)

Si shihet, tek 1 Korintasve 7:40 vihet nė dyshim edhe frymė¬zimi i mėsimeve tė Palit nė tėrėsi. Aty tregohet se ai nuk ishte i sigurt as nėse e kishte Frymėn e Perėndisė apo jo. Pėrse duhet tė besohen pėr fjalė tė Zotit letrat e Palit, nėse ai vetė e bėn tė njo¬hur aty se pohimi qė ai e kishte frymėn e Zotit, ishte mendim i tij personal dhe nuk ishte i konfirmuar nga Perėndia.
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė