Shiko Postimin Tek
Vjetėr 20-10-19, 08:39   #62
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,326
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!

Mjerimi nuk po ju ndahet shqiptarve,

sistemi reaksionar sistemi feudal i beglerve spahijve
sistemi anakronik idiot debil ,sistemi antijerzor mizor anarkis
Po ku jan miq e tone ,
Sistemi klanor faraon i disa derrkucve mercenar ,

Por shkaqet kryesore jan a gjentturat e huaja
Per cilat agjentura punojn ne kosove e ne shqqiperi dhe kush jan ata q e zbatojn urdhrat e nderkombtarve
per sabotime ne qdo milimeter ne atdheun ton

Shqiptaret pse vuajn nga kush vuajn dhe varfrohen
e duan te ikun nga atdheu pse ,
pse jan thyer r zhgenjyer ,

Shqiptaret kombi ma tragjik i historis
tash ata nuk i ndjek askush i ndjekė kaosi dembelia mos puna tradhtia ,
kundershtimi njeri me tjetrin ,fyerjet mos uniteti raportet e kqia dhe shum dukuri tjera negative


I ndjeke agjentura nderkombtare te shiturit
klanet pronto mafioze dyftyrshe
i ndjek mjerimi perqaj e sundo sundimi klanor ,
urrejtjet fetare krahinore inatet klanore destruktivizmi
anarkia ,

Shqiptaret i ndjeke zhgenjimi mos besimi ,inatet kunder njeri tjetrit
mohimi i te merituarve ,profiterizmi
i ndjeke papunsia kryeneqsia mendjemadhsia rrebelizmi
vetem varfria dhe paaftesi per shtet formim
per ekonomi te shendetshme
Shqiptaret erdhen nga nje ish shtet rexhim i rrezikshem q e shkatrroj ne mas ete madhe dhe la psoja jo vetem ne edukim por armiqsoje ka perqa aq shum

ku numer jo i vogel tradicionalisht ishin spiun te ish jugoslavis
rrogtar te regjimeve te huaja edikim i zi
dhe paosjat jan te rrezikshme

Shqiptaret ata kan atdhe tani kan shtet amerika e formoj shtetine kosoves per inat te kines rusi serbis grekve dhe antimaerikanve ne bote por la shum mangesi amerika
esht njejt sikur me rrite dhi ne me s te ujqve
e q na duhet ne shteti ku amerika e len mu ne me ste zjarreve
nes edon me kriju shtet aleat duhet me e forcu at shtet me te gjitha mjetet e format
jo e e lene si benzin ne me ste zjarreve
amerika po gabon
amerika nuk arriti te formoj shqiptar te ri ndryshe me edukim
sepse duhet me kalu breza ebreza nuk hiqet leht pasojat e spoiunve te serbis

amerika nuk formoj shqiptar ndryshe nuk zgjedhi shqiptar te vertet per bahskpunim

por nuk i formoj njerzit e ri dhe as shtet te fort shqiptar por shtet te neperkemburshqiptaret tani ata ata kan pasaporta

mund te dalin ku te duan por nje gje nuk po e kuptojn se duhet shum me punua shum duhet me punu ne atdhe e per atdhe

shqiperia mund te dalin edhe pa viza tani neper europ
por ideja duhet me ken se si te punohet ne atdhe si te krijohet njeriu puntor
ja se qka ben mendja qorre dhe mos organizimi e iluzionet


sa po te dalin ne boten e jashtme
do te pendohen dhe do te kerkojn te kthehen me e puth token pa dyshim se po


per shkak te mendjes se shkurter behen kto veroime dhe mos organizimitte shoqeris
dhe krizave ekonomike sociale

per shkak te nje egoizmit indiferences se njeriut ndaj njeriiut
ky sistem i gjungles nuk garanton ardhmeri njerzore
ky vetiakizem indiferent i pa shembullt
per shkak te cilit te gjith shqiptart ka rrezik ti zbrazin trojet e te ikun
si pa krye ne bote ka rrezik edh e ne oqean te bien vetem qe te mos jetojn mbi dhe ja pra se po bien ne fjalė time kah do te sillesh se idniferentizmi dhe individualizmi kriza ekonomike ky sistem qifligaresh te pa mshirshem dhe zhgenjimet ndaj jetes s e till shkaktojn ikjen masive te njerzve
qeverit shqiptare duhet te kekrojn ndihmen e gjith botes per nje mirqenje me te mir te kti kom,bi perbndryshe kombi yne do rrokulliset e as qifligaret nuk do te ken qiflgje
pa qifligje do te mbeten edhe qifligaret le ta dijn edhe ata le ta dijn edhe ata
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė