Shiko Postimin Tek
Vjetėr 15-12-12, 10:28   #1509
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,233
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Tragjedia dhe vrasjet e tridhjet Fėmijve Amerikan nė qytetin Newtown
tė Amerikes-
mė ka prekur JASHTZAKONISHT Nė SHPIRTė VERTET JAM NDJE AQ KEQ

---
-


Mė ka prek ė kjo ngjarje tragjike Amerikane nė shpirtė kjo tragje
njerzore diqka poashtu e e dhimshme -

sepse nga ana njerzore ata jan fėmi te pafaj te ri filiza te njoma qe kishin jeten enjome dhe pafajsisht si engjuj u vrane -
- poshtu si nga arsyeja tjeter njerzore siq jan jetet e filiza ve

femijve q e nuk kishin asnji faj
dhe jety e filizave gjithnji esht ma edhimshmja
poashtu q epsuan ato familje familjeve pafajshem q e kan psuar
ket tragjedi -

por edhe nga aspektet tjera te te dhimbjeve si qenje njerzore-

dhe fmij te pa fajshem q e jan -


-Zoti i vraftė e i ka me i vra tė gjith ata qė bėjnė kėso lloje krime
tė psikopative kriminale -ndaj civilve fėmijve -

apo nėse dikush qėndron prapa kėtyre psikopative kriminale -

-

po ashtu mė ka prekė shum sidomos kjo tragjedi kur i ndodhė
mikut tonė jetik mikut aleat te pergjitmonshem-
mik te jetes tone dhe sigurise se shqiptarve
-mikut me te madh te shqiptarve ne te gjitha kohrat i deshmuar
-
Amerikes tonė mike shpetimtare e deshmuar
-
mikut tone jetik amerikes se mahnitshme qe ne shpetoj ne
si komb nga shfarosja e plotė etnike q e-na kanosej-
nga shkiet ruso kanibal qetniko psikopat vrases sadist primtiv kirminel pansllav te eger barbar dhe njerz qe bene krimet me monstruoze qnjerzore poshtrimet me te pap para te mahsirshme q e ka njofte historia e njerzimit
-

kur i ndodhe diqka e tile kaq e dhimshme kesaj mikes tone jetike
amerikes mike te madhe e te dashur nje mike kaq e shquar siq esht Amerika -

KUR I i i ndodhe diqka e keqe Amerikes
- ne shqiptaret gjithmone e ndjejme dhimbjen veqanerisht te madhe per miken tone te madhe dhe jetike per ne qe na mbrone dhe vazhdon te na mbroj nga shkiet e ruset mizorė-
dhe kanibal --
kur ndodhė diqka e tillė nė vendin e mė tė madhit mik
e tė shejtit Mik
siq ėsht miku ynė jetik Amerika -dhimbjet tona te shqiptarve jan
vertet te mdha -
dhe ndjehemi aq shum keq sepse e di se serbet shkie knaqen ruset knaqen ne keto fatkeqesi te mikut tone me te madh -
- sepse pikrisht ky mik i yni vet Amerika-
ajo na shpetoj nga asgjesimi i plotė nga bishat serbo shkie sllave-


dhe populli shqiptarė ėsht nė jetė tėjetėve mirnjohs
e ne jete te jeteve mik mirnjohs
per ket veprim -sepse ne vlore ne tirane ne prishtine sot do te shkruhej qirilica -
dhe kinezet do te pinin me sllav ruso shkie kanibal do te ngrinin dolli me gjak te shqiptarve -dhe esht poashtu vet amerika qe qendron perjetsisht si garantuesi kryesor i teritorit dhe lirisė se shqiptarve -
Kur ne hame pijme dhe flejme lirisht kur fmijte tone shkojne ne shkolle kur teritori yne garantohet Merita esht e Zotit dhe Amerikes
Zoti e ka derguar ne toke ameriken per te garantuar teritporet e shqiptarve -token dhe paprepkeshmerine e teritorit asnji centimeter i tokes nuk preket nga sllavete kinezet sepse ekziston amerika -
perndryshe do te mbushej toka me varre e djepa te fmijve shqiptar me femra te dhunuara me breke te pergjakura neper toke e ushkure te kuptura tė femrave shqiptare loti gjaku e gjithqka e renkimet do e mbulonin token shqiptare dhe shkiet me kokardat e tyre e me miqsite e tyre kineze do te festonin neper rruget e vlores sararandes shkodres tiranes durtrsit prishtines shfarosjen e kombit shqiptar -
Garantuesja kryesore e jetes tokes tone teritorit
qe serbia greqia e rusia sot nuk na sulmon perseri tokat shqiptare -
esht perseri amerika kush tjeter -

garantuesja per te mos na qite fare me ka krejt perfundimisht -
dhe per te na e marr atdheun stergjyshorė tokat e te parve trashgimine

qe ne i lan trashgimi stergjyshore tokat me te bukura te botes
na ilan trashgimi te paret ilirian -
dhe jan tookat me te bukura te botes po na i mbrone teritorialisht ne siguri amerika -natyrisht edhe europa nen ndikimin e amerikes po mer pjese
ne mbrojtje te tokave tona shqiptare

-
ruset serbet qe deshtene duan per te na shlye nga faqja
e dheut dhe perseri duan po ket veprim kriminal kanibal
qe ti hane te gjalle shqiptaret dhe tok-at e tyre ti marrin

jan pikrisht amerikanet ata q e nuk lejojne nje gje te tillė asnjiher -
seps e serbet shkie qetnik bisha tė karpateve
tentojnė dhe planifikojn dhe do te na shfarosnin biologjikisht -

-duke na e marre token tone etnike shqiptare token iliriane
me te bukuren toke te botes qe ka pa klima pozicioni historia dhe shtrija mahnitse gjeografike -

bile sllavo shkiet ruso kanibal me tentim te vazhdueshem
do te arrinin duke na e marrė token tonė iliriane
me shum lehtesi deri pertej vlore sarande e ksamil e ne vijen kufitare me grekun --
do na e merrnin me nje lehtesi qe a s vet ne nuk do ta besonim -

Prandaj Jam prekur thell dhe me lot ne sy e perjetoj ket tragjedi te mikut te jetes tone mikut ma te madh amerikes
qe na e garabton edhe token tone shqiptare nga qakajt shkie nga bishat shkonore ruse kineze prandaj per keto shkaqe por edhe nga shkaqet njerzore te dhimbjes njerzore e ngushlloj shum Ameriken -

dhe i lutem shum amerikes qe me nje siguri te jashtzakonshme -
me ane te nje teknike te persosur te marr masa te mdha ne shkolla e ne vend e te rrezikuara dhe te nderrtoj shkollat
speciale me siguri speciale - po ket veprim duhet ta bej edhe europa -

1-Shkollat duhet te ken dyer automatike elektronike me sistem alarmi dhe mikrokamera qe alarmojne per armet dhe te armatosurit -
2- Te ken veqanti speciale elektronike ku i armatosuri nuk do te ket kurfar gjasash si i armatosur me hy mbrenda -
si i arnatosur --- Shkollat duhet te ken shum ma shum siguri s e bankat -

-Vendet ne amerikė dhe ne europė duhet te jen te paisura me elektorteknikė speciale -

qe pa mundesojnė qė i armatosuri tė bėj veprimin kriminal
-
Djallezia e manjakve dhe te atyre q e qendrojne prapa tyre per keto qellime
esht djallezi e papare dhe civilizimi si kurr ma pare po rrezikohet
nga kanibalete tille te djallzuar qe me plane kriminale po dijne mire ku duhet te godasin -
te mos lejohet ma kjo

- dhe shtrohet pyetja per se keta fmi e aq ma pare djali i nje mesuesje ka deshtuar keshtu dhe esht drejtuar neket energji kriminale
te zbulohen te gjitha shkaqet
pse dhe si ka ndodhe pse ka vepruar me keto sjellje kriminale
pse -ka deshtuar ne devijime te tilla kriminale -dhe ku qendrojne te gjitha shkaqet e ketyre veprimeve qe po ndodhin -
autori xhelal ferizi
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė