Shiko Postimin Tek
Vjetr 31-03-10, 10:49   #25
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Antarsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Citim:
Postimi origjinal sht br nga kosborn
Sod prap behet testi i big bang lhc cern, a ka dikush informacione me te reja se qfar po ndodh?
Ke fjalen per Eksperimentin e bere ne Genf( Zvicer) ? Sepse per tjeter eksperiment( apo sic e quan ti test te Bing Bangut) nuk kam degjuar...

Dje ndodhi ajo qe prisej te ndodhe edhe para 20 vitesh.LHC (Large Hadron Collider-nje kanal i ndertuar ne disa metra thellesi dhe 27 km gjatesi ne Qendren e hulumtimeve te berthamave atomike ne Genf te Zvicres), arrin te katapuloje berthamat e Atomit te Hidrogjenit (Protonet) ne te cilin eksperiment( te pa arritshem deri me sot) clirohet nje energji 100.000 here me e madhe se energjia e diellit.Grimcat kishin shpejtesine e drites.Qellimi i ketij eksperimenti ishte hulumtimi i universit ( mendohet qe Universi perpara te kete lindur nga kolozioni i njejte).Eshte eksperimenti me i rrezikshem deri me sot, sepse ekzistonte rreziku te paraqitet vrima e zeze qe mund te fundoste token, por qe nuk ndodhi
Me shume s'kam info. Shkenctaret ekperimentojne tani me tej....

LHC CERN
__________________

Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te muar..........
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>> ~ A n n A ~
"""""""""

Hern e fundit sht Redaktuar nga ~AnnA~ : 31-03-10 n 11:05
~AnnA~ Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot