Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
User Name
Password
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 08-12-07, 09:01   #31
Ma-Origano
Anetar i Rrespektuar
 
Ma-Origano's Avatar
 
Join Date: 02-12-07
Location: aty ku me con Zoti
Posts: 1,190
Ma-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithė
Send a message via ICQ to Ma-Origano Send a message via AIM to Ma-Origano Send a message via MSN to Ma-Origano Send a message via Yahoo to Ma-Origano
Default Titulli: Poezi per 28 nentorin

Zemėr ėshtė, je
kur njeriu pėr ty bėn be
__________________
Jetoje jeten tende sepse jeta eshte e shkurter! Mesazhet privat nuk i pranoj neoqftse nuuk eshte posti serioz!
Ma-Origano Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 08-12-07, 09:01   #32
Ma-Origano
Anetar i Rrespektuar
 
Ma-Origano's Avatar
 
Join Date: 02-12-07
Location: aty ku me con Zoti
Posts: 1,190
Ma-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithė
Send a message via ICQ to Ma-Origano Send a message via AIM to Ma-Origano Send a message via MSN to Ma-Origano Send a message via Yahoo to Ma-Origano
Default Titulli: Poezi per 28 nentorin

Zemėr ėshtė, je
kur jeta jote mban aromė mėmėdhe.
__________________
Jetoje jeten tende sepse jeta eshte e shkurter! Mesazhet privat nuk i pranoj neoqftse nuuk eshte posti serioz!
Ma-Origano Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-12-07, 09:02   #33
Ma-Origano
Anetar i Rrespektuar
 
Ma-Origano's Avatar
 
Join Date: 02-12-07
Location: aty ku me con Zoti
Posts: 1,190
Ma-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithė
Send a message via ICQ to Ma-Origano Send a message via AIM to Ma-Origano Send a message via MSN to Ma-Origano Send a message via Yahoo to Ma-Origano
Default Titulli: Poezi per 28 nentorin

Mendje ėshtė, je
kur mes ujqėrve mbetesh nė jetė.
__________________
Jetoje jeten tende sepse jeta eshte e shkurter! Mesazhet privat nuk i pranoj neoqftse nuuk eshte posti serioz!
Ma-Origano Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-12-07, 09:02   #34
Ma-Origano
Anetar i Rrespektuar
 
Ma-Origano's Avatar
 
Join Date: 02-12-07
Location: aty ku me con Zoti
Posts: 1,190
Ma-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithė
Send a message via ICQ to Ma-Origano Send a message via AIM to Ma-Origano Send a message via MSN to Ma-Origano Send a message via Yahoo to Ma-Origano
Default Titulli: Poezi per 28 nentorin

Mendje ėshtė, je
kur urtia jote i fal njė populli shpresė.
__________________
Jetoje jeten tende sepse jeta eshte e shkurter! Mesazhet privat nuk i pranoj neoqftse nuuk eshte posti serioz!
Ma-Origano Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-12-07, 09:03   #35
Ma-Origano
Anetar i Rrespektuar
 
Ma-Origano's Avatar
 
Join Date: 02-12-07
Location: aty ku me con Zoti
Posts: 1,190
Ma-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithė
Send a message via ICQ to Ma-Origano Send a message via AIM to Ma-Origano Send a message via MSN to Ma-Origano Send a message via Yahoo to Ma-Origano
Default Titulli: Poezi per 28 nentorin

Dhimbje-zemėr-mendje je,
nė krah tė Skėnderbeut vėlla,
shqipe krenare me dy koka
mbi njė flamur tė kuq si zjarr.
__________________
Jetoje jeten tende sepse jeta eshte e shkurter! Mesazhet privat nuk i pranoj neoqftse nuuk eshte posti serioz!
Ma-Origano Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-12-07, 09:03   #36
Ma-Origano
Anetar i Rrespektuar
 
Ma-Origano's Avatar
 
Join Date: 02-12-07
Location: aty ku me con Zoti
Posts: 1,190
Ma-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithė
Send a message via ICQ to Ma-Origano Send a message via AIM to Ma-Origano Send a message via MSN to Ma-Origano Send a message via Yahoo to Ma-Origano
Default Titulli: Poezi per 28 nentorin

Ngrije kokėn yll, eshtrat po mardhin

Po, edhe eshtrat mardhin,
nė qese plasmasi frymėn ia marrin,
dhe i thonė tė rriten nga mituria,
dhe i thonė tė rinohen nga pleqėria,
dhe i thonė tė ndėrrojnė emėr,
dhe i thonė tė ndėrrojnė farė,
dhe i thonė se janė ushtarė,
dhe i pėrdhunojnė sa iu do xhani,
dhe i qeshin nė kishėn e zezė,
pėrtej kufirit gėzojnė hamės
festojnė pėrdhunimin tonė
qė i ngectė nė fyt gazi
atyre e kėtyre qė pėr pėrdhunuesit
edhe gjuhėn e falin,
e presin deri nė rrėzė dhe i thonė,
se s’ėshtė mė shqip,
e nxjerrin nga zgavra zemrėn dhe i thonė,
se s’rreh mė shqip,
e shkulin nga truri mallin dhe i thonė,
se s’ėshtė lindur nga mėma dhe ati
e gėrryejmė mundin ne me
gjuhėprerėt, zemėrnxjerrėt, trushkulurit,
se edhe eshtrat mardhin, po mardhin,
frymėn nė qese plasmasi ia marrin,
e kundron pėrdhunimin njė botė
dhe e vuan nė trup kjo tokė
mbi tė cilėn flen ti?
Eshtrat po kėlthasin,
flen ti yll?
Eshtrat po i vrasin,
flen ti?
Zgjohu, ndritu, yll zemėrzjarr
mbi njeriun tėnd dhe tė vdekur, dhe tė vrarė
__________________
Jetoje jeten tende sepse jeta eshte e shkurter! Mesazhet privat nuk i pranoj neoqftse nuuk eshte posti serioz!
Ma-Origano Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-11-11, 18:32   #37
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,974
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Poezi per 28 nentorin

Rreth flamurit tė pėrbashkuar
Me njė dėshir` e njė qėllim,
Tė gjith` atij duk` ju betuar
Tė lidhim besėn pėr shpėtim.
Prej lufte veē ay largohet
Qė ėshtė lindur tradhėtor,
Kush ėshtė burrė nuk frikohet,
Po vdes, po vdes si njė dėshmor!
Nė dorė armėt do t`i mbajmė
Tė mprojmė atdhenė mė ēdo kėnt,
Tė drejtat tona ne s`i ndajmė;
Kėtu armiqtė s`kanė vėnt.
Se Zoti vetė e tha me gojė
Qė kombe shuhen pėrmi dhe,
Po Shqipėria do tė rrojė;
Pėr tė, pėr tė luftojmė ne!

O flamur, flamur, shenj` e shenjtė,
Te ty betohemi kėtu,
Pėr Shqipėrin` atdhen` e shtrenjtė,
Pėr nder` edhe lavdimn` e tu.
Trim, burrė quhet dhe nderohet
Atdheut kush iu bė theror;
Pėr jet` ay do tė kujtohet
Mi dhet, mi dhe si njė shenjtor!
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-11-11, 18:40   #38
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,974
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Poezi per 28 nentorin

GĖZUAR MBARĖ SHQIPTARĖVE DITA E SHENJTĖ E FLAMURIT !!!

TASH FESTOJMĖ

Na kanė shtypė
Shum perandori
Romakėt e turqit
Dhe Shtriga Serbi

Nėpėr luftat ēlirimtare
Kemi derdhė shum gjak
Deri nė shekullin e ri
Nuk na kanė dhanė hak

Gjysh e gjyshe
Na i kanė vra
Edhe prindėt
I kanė pėrla

Shum herė
Tokėn na e kanė djegė
Me na lanė
Tė varun n’degė

Para nji shekulli
U ngrit mbarė shqiptaria
Me e fitue pamvarsin
Me u lirue nga Turqia

N’Grykė tė Kaēanikut
E n’Malsi t’Mbi Shkodrės
Anekand tokave tona
Fushės, shpatit e kodrės

Marigona qėndisi flamurin
Burrat u mblodhėn n’Vlonė
E shpallėn pamvarsin
E Shqipnis sonė

Ismail Qemali
Dom Nikoll Kaēorri
Gurakuqi e Boletini
Lajmi botėn mori

Bukur hidhej vallja
Bahej festė e madhe
Kangėt seē jehojshin
Nė Vlonėn Krenare

28 Nandor
Njimijenandqindedymbdhetė
Qofsh i bekuem
E krenar pėrjetė

Gzim tė madhe kemi
Si plaku si fmija
Edhe n’Kosovė
Tash lulzon Lirija

Vuejtja e lutja
Tash po na pranohet
Mbarė kombi shqiptar
Ngadalė po bashkohet

Tash ka ndrrue koha
Ma nuk do t’luftojmė
N’mbarė trojet shqiptare
Gzueshėm po festojmė

Rrnoftė Shqipnia
Deri n’amshim
Shnet e fat pastė
Kombi ynė trim

Kudo janė shqiptarėt
N’tokat e Ilirisė
Lulzofshin traditat e shejta
Tė shqiptarisė
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-11-11, 18:42   #39
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,974
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Poezi per 28 nentorin

O flamur gjak, o flamur shkabė
O vend e vatėr, o nėn' e babė,
lagur me lot, djegur me flakė,
flamur i kuq, flamur i zi
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-11-11, 21:06   #40
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,974
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Poezi per 28 nentorin

Na perflet gjith bota..
bashk me ta dhe Evropa,
emri Shqiptar njihet,
nga bemat qe bejm dihet.

Kemi egersin e shqipes malit,
me dashurin ton vrasim dhe djallin,
rritur ashtu kembe zbathur,te uritur,
me uj te malit, etjen shuajtur...

Nen lotet e nenave duke u lare,
nen driten e diellit duke u thare..
ne lendine jastek kishim lulet,
dhe barin djep qe lekundet..

Shqipe mali na therrasin,
emrin shqipe dun t'na vrasin.
Emrin shqipe ta ngrem lart n'qiell t'hapur
atje ku dhe rrufeja dot se kap
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-11-11, 21:56   #41
natyra
 
Join Date: 19-01-08
Posts: 2,055
natyra has disabled reputation
Default Titulli: Poezi per 28 nentorin

**Urime DITELINDJES se 28 Nentorit 1912
te Shpalljes se PAVARESIS
e kur per here te pare ne SHQIPTARI
**Kjo dite MADHESHTORE **
kishte prekur qdo ZEMER patriotizmit te DEVOTSHEM
ME GJAK SHQIPTARI mrenda dhe jashte SHQIPERISE**
NE DITEN E SHLIRIMIT TE SAJ**
Dhe fatkeqsishte ATO ZEMRA U ndan,u coptun,u roberun...
SHUM VITE ME RADHE...QE NGA SHOVENIZMI ISH JUGOSLLAV!!!
Cila dhe pas SHPARTALLIMIT te saj NUK HOQI DOR...
dhe akoma SOT eshte PREZENT NE KOSOVEN TON...
Pikerisht ne VERIUN E MITROVICES!
Qe tani e sa muaj e mban nen (ekupim)
ate TERRITOR dhe zgjidhje s`po ka!
Quditerisht,kaluan vite me radhe pas lirimit te luftes se fundit ne KOSOVE.
Ku dhe menduam se gjitheqka ishte ne Liri...
Por si duket qenkem ZHGENJYER!!!

`...dhe sa do kaloin, kete askush s`po e din! O KUR DO BEHEMI PER TE QENUNIT (te bashkuar) E TE LIRE ... (kete askush s`po e merr per mi)!!!
NDAJ-ZGJOHU SHQIPTARI...

..autore
Hajla Rugovase&Natyra

mcs,vargjet e mia me pak fjale,nderlidhen ne te dya format..poezi dhe fragment..

p.s.besoi te mos e kam prish temen!

Faleminderit...GEZUAR DARDANI...


Last edited by natyra; 28-11-11 at 22:03.
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-11-11, 18:05   #42
GURI SYLAJ
Moderator
 
GURI SYLAJ's Avatar
 
Join Date: 21-03-05
Location: Gjermani
Posts: 10,714
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Poezi per 28 nentorin

28 Nentore 2012 !!

Njeqind vjete po e ruaj gurin,
pesqind vjete po e ruaj Flamurin!
Njeqind vjet me nate mbi krye,
njeqind vjete s'kan mujt me me thye!
Njeqind vjete me djepa plot,
njeqind vjet po e pres kete mot!
Njeqind vjet se humba shpresen ,
njeqind vjete e mbajta besen!
Njeqind vjete me zjarr ne oxhak ,
njeqind vjete s'muj mora hak!
Njeqind vjete po e rriti trimin ,
njeqind vjete po e prese bashkimin!
Njeqind vjet po u therras me loder,
njeqind vjete po u pres ne kete voter!
Njeqind vjete po e pres kete Mot,
marrue kjofte kush nuk vjen sot!!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-11-11, 18:22   #43
e-uritura
 
e-uritura's Avatar
 
Join Date: 23-04-08
Posts: 1,885
e-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Poezi per 28 nentorin

Quote:
Originally Posted by GURI SYLAJ View Post
28 Nentore 2012 !!

Njeqind vjete po e ruaj gurin,
pesqind vjete po e ruaj Flamurin!
Njeqind vjet me nate mbi krye,
njeqind vjete s'kan mujt me me thye!
Njeqind vjete me djepa plot,
njeqind vjet po e pres kete mot!
Njeqind vjet se humba shpresen ,
njeqind vjete e mbajta besen!
Njeqind vjete me zjarr ne oxhak ,
njeqind vjete s'muj mora hak!
Njeqind vjete po e rriti trimin ,
njeqind vjete po e prese bashkimin!
Njeqind vjet po u therras me loder,
njeqind vjete po u pres ne kete voter!
Njeqind vjete po e pres kete Mot,
marrue kjofte kush nuk vjen sot!!

Kjo poezi meriton tė shpallet shkrimi i Vitit!

Tė lumtė dora dhe mendja i nderuar!


__________________
e-uritura Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 14:52.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.