Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Gruaja dhe Familja
Emri
Fjalėkalimi
Gruaja dhe Familja Inkuadrimi i gruas nė jeten shoqerore, jeta bashkeshortore, femijetPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 17-01-14, 16:45   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Memorialin “Heroinat”

Simbolika e Memorialit tė Gruas nė PrishtinėFituesi i projektit pėr ndėrtimin e Memorialit pėr Nderimin dhe Kontributin e Gruas Gjatė Luftės 1998-1999, Ilir Blakqori nga kompania Molos Group, nė njė konferencė pėr media, ka shpjeguar sot, simbolikėn e memorialit nė Ministrinė e Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor. Koncepti themelor se pse fitues ėshtė shpallur Blakqori nga 22 konkurrentė sa kishte gjithsej nė kėtė konkurs, anėtarėt e komisionit pėr kėtė Memorial kanė thėnė se ėshtė medalja, pėr shkak se medalja e nderon ēdo kėnd dhe si e tillė e nderon edhe Memorialin kushtuar sakrificės sė gruas shqiptare.

Sipas Blakqorit, skulptura ka njė kėndvėshtrim tė dyfishtė – makro dhe mikro, qė simbolikisht nė mėnyrė individuale tė nderohet ēdo grua shqiptare pėr kontributin e dhėnė. Ilir Blakqori, ka theksuar se qėllimi ka qenė qė secilėn grua kontributdhėnėse ta nderojnė mė nga njė medalje pėr sakrificėn e tyre pėr lirinė dhe pavarėsinė e vendit.

“Mėnyra mė e mirė se si nderohen kėto gra ėshtė forma e medaljes. Ideja ime pėr kėtė projekt ėshtė gjykuar nė bazė tė mesazhit tė skulpturės. Sistemi i saj ėshtė i ndėrtuar prej shufrave dhe medaljeve. Unė i kam bėrė disa pamje pėr tė mundėsuar pėrcjelljen e zhvillimit tė procesit tė ndėrtimit tė kėsaj figure.” ka deklaruar Blakqori, duke shtuar se duke u larguar sa mė larg, krijohen diku rreth 20 mijė medalje. Sipas tij kjo shifėr pėrēon njė mesazh, pasi pėrkon pėrafėrsisht me shifrėn e grave tė dhunuara nė Kosovė.” ka thėnė ai.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 17-01-14, 16:46   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Memorialin “Heroinat”

Pėr memorialin "Heroinat", ishin 22 propozime__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-01-14, 21:00   #3
Kalimero
SUPERMUDERATOR;)
 
Avatari i Kalimero
 
Anėtarėsuar: 28-02-09
Postime: 3,319
Kalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Memorialin “Heroinat”

mimurial budadhic, kshire ftire budadhic i kan boe femnav pfffff

ja u shkurllefsha idejat e mimuriallat e lollta pfff
__________________
iK mUs U dAshUroNi ,s' kom qKa jU bOj tIBe :D
Kalimero Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-01-14, 00:03   #4
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Thumbs down Titulli: Memorialin “Heroinat”

Dit e per dit, Kosova ta qon mallin e Auchwitz-it !


Me nder me than, e kan dh* me memoriale, statuja, shtatore, lapidare, buste phuuuuaaaa !!!! Kaja nonen, ndryshe s'i mshilen syt popullit !!


__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:28.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.