Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shqipetaret > PAVARESIA KOSOVĖS
Emri
Fjalėkalimi


Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 08-12-12, 12:46   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Dominica njeh Republikėn e Kosovės

Naki, sa jan ba o i nderum?Dominica njeh Republikėn e KosovėsParis, 08.12.2012 11:53

Dominica ėshtė shteti i radhės anėtar i OKB-sė qė njeh Republikėn e Kosovės.

Konfirmimi ka ardhur gjatė darkės zyrtare qė zėvendėskryeministri i parė i Kosovės, Behgjet Pacolli ka zhvilluar me kryeministrin e kėtij shteti Roosevelt Skerrit, tė premten nė Paris, menjėherė pas kthimit nga kontinenti afrikan.

Kryeministri Skerrit i cili ishte i shoqėruar nga ambasadori i vendit tė tij nė OKB, i konfirmoi zėvendėskryeministrit Pacolli se shteti i tij ka vendosur qė tė njohė Kosovėn si shtet tė pavarur dhe sovran, ndėrsa formalizimi do tė bėhet nė mbledhjen e radhės tė Qeverisė sė kėtij shteti, javėn e ardhshme.

Nota verbale mėsohet se arrin javėn e ardhshme.

Zėvendėskryeministri Pacolli ka zhvilluar njė aktivitet intensiv me vendet e Caricomit qė nga viti 2009, e veēanėrisht me shtetin e Dominicas, ndėrkaq me kryeministrin Roosevelt Skerrit ka pasur disa takime.

Sė fundmi, zėvendėskryeministri Pacolli ėshtė takuar me kryeministrin Skerrit nė Nju Jork, gjatė organizmit tė takimit “South South”, ku Pacolli ishte i ftuar nderi nė mesin e rreth 100 burrėshtetasve botėrorė, mes tė cilėve edhe sekretari gjeneral i OKB-sė, Ban Ki Mon.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 11-12-12, 14:30   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dominica njeh Republikėn e Kosovės

Dominika njeh pavarėsinė e Kosovės


Prishtinė, 11.12.2012


Ministri i Punėve tė Jashtme i Kosovės, Enver Hoxhaj, ka pranuar notėn verbale tė njohjes zyrtare tė Republikės sė Kosovės nga Dominika.

Autoritetet e Dominikas, po ashtu kanė dėrguar edhe njė letėr, e cila i adresohet presidentes sė Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, ku konfirmohet vendimi zyrtar i kėtij shteti pėr njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovė.

“Nė emėr tė popullit tė Komonvelthit tė Dominikas, ėshtė kėnaqėsi e veēantė tė ju informoj se Dominika njeh Kosovėn si shtet tė pavarur dhe sovran. Pėrgėzojmė pėrkushtimin e popullit tė Kosovės pėr tė ndėrtuar njė shtet tė pavarur mbi bazėn e parimeve tė lirisė dhe demokracisė”, thuhet nė letėr, njofton Ministria e Jashtme e Kosovės.

Nė tė, po ashtu vlerėsohet se qė nga shpallja e pavarėsisė sė saj, Kosova ka demonstruar pėrkushtim pėr tė bashkėpunuar me komunitetin ndėrkombėtare, sidomos me Kombet e Bashkuara, pėr zgjidhjen e konflikteve me fqinjėt e saj.

“Me kėtė ne jemi tė gėzuar tė ju informojmė se pranojmė kėrkesėn tuaj pėr vendosjen e marrėdhėnieve diplomatike me Dominikėn”, thuhet nė letėr, ku theksohet se Dominika planifikon tė hap pėrfaqėsi nė Kosovė, duke shprehur mirėpritjen e pėrfaqėsisė sė Kosovės nė Dominika.

“Ministri i Jashtėm i Kosovės, Enver Hoxhaj, gjatė lobimit tė fuqishėm pėr njohje nga shtetet e Karaibeve, dy herė gjatė vitit 2012 ka vizituar Dominikan dhe ka pasur kontakte tė shpeshta dhe takime direkte me liderėt e kėtij shteti. Hoxhaj ka takuar kryeministrin, njėkohėsisht ministėr i Punėve tė Jashtme si dhe i Financave i Dominikas, Roosevelt Skerrit dhe pėrfaqėsues tė tjerė tė lartė. Pas prezantimit tė argumenteve tė fuqishme pėr Kosovėn, nga ana e ministrit Hoxhaj, autoritetet e kėtij shteti patėn premtuar pėrkrahje konkrete pėr forcimin e subjektivitetit ndėrkombėtar tė Kosovės”, thuhet mė tej nė kumtesėn e MPJ-sė.

Ndryshe, disa ditė mė parė edhe zėvendėskryeministri Pacolli kishte paralajmėruar njohjen nga ky shtet.

“Dominika ėshtė shteti i radhės, anėtar i OKB-sė, qė do ta njoh Republikėn e Kosovės”, ėshtė thėnė tė shtunėn nga Zyra e zėvendėskryeministrit tė Kosovės, Behxhet Pacolli.

Sipas Zyrės sė Pacollit, konfirmimi ka ardhur gjatė darkės zyrtare qė Pacolli ka zhvilluar me kryeministrin e kėtij shteti, Roosevelt Skerrit, tė premten nė Paris, menjėherė pas kthimit nga kontinenti afrikan.

Dominika (Commonwealth of Dominica), ėshtė njė shtet ishullor nė detin e Karaibeve, me njė sipėrfaqe prej 750 kilometrash katrorė dhe me popullsi mbi 73 mijė banorė.

Dominika ka kryeqytet Roseaun dhe ėshtė shtet anėtar i Kombeve tė Bashkuara qė nga viti 1978.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-12-12, 19:13   #3
Gjumashja
 
Avatari i Gjumashja
 
Anėtarėsuar: 15-10-04
Vendndodhja: n'krevet
Postime: 24,044
Gjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Dominica njeh Republikėn e Kosovės

hajde falemnderit gati te 100 mbrrinem
__________________
the rest is silence
Gjumashja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-12-12, 03:35   #4
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Dominica njeh Republikėn e Kosovės

Aspak s'po ma mushin Synin tybe,edhe 100 mu rrit Nr i Tyre,,keto qe skan buk me hanger per veti!lol

Hajt se bahet mire,(ka than Adelina);) ne Ks e Lire...


>>>>>>>>>>>>>>>>Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 13-12-12 nė 03:43
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 15:37.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.