Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Arena Ndėrkombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Arena Ndėrkombėtare Ngjarjet mė tė reja nga skena politike ndėrkombėtare. Analiza, komente, materiale nga shtypi boteror. Ngjarje historike e kulturore ndėrkombėtare. Superfuqitė, Aleancat, Luftrat, Traktatet e paqes etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 27-08-13, 15:56   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Siria mund tė sulmohet nga Shqipėria?

Tiranė, 26.08.2013Nė njė kohė kur Perėndimi po matet tė sulmojė Sirinė pėr shkak dyshimeve tė pėrdorimit tė armėve kimike tė shkatėrrimit nė masė, “The Guardian” raporton se Shqipėria do tė jetė njė bazė nga ku do tė goditet vendi i Lindjes sė Mesme.

“Britania ka katėr luftanije, njė helikopter mbajtėse dhe dy anije tė vogla luftarake”, citojnė mediat e Tiranės gazetėn britanike.

Bazat e tjera nga ku mund tė sulmohet Siria janė Emiratet e Bashkuara Arabe, ku Franca ka njė bazė avionėsh si edhe Turqia dhe Qipro ku SHBA-tė kanė baza ajrore.

Ndėrkohė, gjeneralėt e ushtrive tė vendeve Perėndimore janė mbledhur nė Jordani pėr tė diskutuar opsionet e njė ndėrhyrjeje ushtarake. Nė Amman janė mbledhur gjeneralėt e ushtrisė amerikane, britanike, franceze dhe disa vendeve tė tjera. Nė kėtė takim pritet tė marrin pjesė dhe gjeneralėt e ushtrisė gjermane, kanadeze, italiane, saudite dhe tė Katarit.

Vendimi pėr njė sulm tė mundshėm pritet tė merret pas inspektimit tė ekspertėve tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara, tė cilėt do tė vėrtetojnė nėse ka pasur pėrdorim tė armėve kimike apo jo. Vendet kyēe tė sulmi tė mundshėm konsiderohen SHBA-tė, Britani dhe Franca, vende tė cilat qė tani po tregojnė muskujt nė zonėn pėrreth Sirisė.

Distanca ajrore mes Shqipėrisė dhe Sirisė ėshtė rreth 1792 kilometra. Nė luftėn civile nė Siri ėshtė raportuar gjerėsisht pėr pjesėmarrjen e shumė shqiptarėve nė radhėt e rebelėve. Madje ka pasur akuza se nė Kosovė ka bazė stėrvitore pėr rebelėt sirianė.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 28-08-13, 15:32   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Siria mund tė sulmohet nga Shqipėria?

Rama mbėshtet ndėrhyrjen ushtarake tė NATO-s nė SiriTiranė, 28.08.2013

Kryeministri i zgjedhur i Shqipėrisė, Edi Rama, nė njė konferencė pėr shtyp deklaroi se me marrjen e detyrės nė Kuvend do tė mbėshtesė ēdo operacion tė NATO-s pėr tė ndalur marrėzinė vrastare siriane dhe aspiratėn pėr liri tė ēdo populli, transmeton bw.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-09-13, 15:44   #3
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Siria mund tė sulmohet nga Shqipėria?

Mobilizim i ushtrisė siriane


Damask, 31.08.2013

Ushtria siriane ėshtė mobilizuar dhe “ka gishtin nė kėmbėz”, ka thėnė pėr televizionin shtetėror kryeministri sirian Vael al-Halki, derisa njė zyrtar i shėrbimit tė sigurisė tha se Siria ėshtė e gatshme nė ēdo moment pėr “kundėrpėrgjigje” ndaj sulmeve.

Nė njė deklaratė me shkrim gjatė njė transmetimi zyrtar, el-Halki tha: "Ushtria ėshtė e gatshme tė pėrballet me tė gjitha sfidat dhe tė gjithė skenarėt”.

Derisa inspektorėt e fundit tė OKB-sė u larguan nga vendi kėtė mėngjes, autoritetet siriane pohojnė se janė duke u bėrė gati pėr kundėrpėrgjigje ndaj sulmeve ajrore amerikane.

Pak pas orės 19:00, sipas kohės sonė, presidenti amerikan Barack Obama do japė njė deklaratė pėr situatėn nė Siri. Shtėpia e Bardhė njoftoi se Obama nuk do tė shpallė veprimin e ardhshėm luftarak, njofton AFP.

Njė zyrtar i lartė i shėrbimeve tė sigurisė siriane tha se sulmet priten “nė ēdo ēast”, ndėrsa pėrsėriti se vendi i tij ėshtė "gjithashtu i gatshėm pėr t'u pėrgjigjur - nė ēdo kohė”, transmeton telegrafi.

"Ky agresion i pajustifikuar i Perėndimit nuk do tė kalojė pa reagim”, shtoi ky zyrtar. “Mbėshtetėsit e sulmeve mbrojnė njė gjė tė gabuar qė nuk ka tė bėjė aspak me moralin ose ligjin ndėrkombėtar”.

Aeroplani nė tė cilin ishin inspektorėt e OKB-sė, ka aterruar nė aeroportin e Roterdamit. Njė zėdhėnės i Organizatės pėr Ndalimin e Armėve Kimike tha se inspektorėt do tė shkojė nė selinė e organizatės nė Hagė, dhe se mostrat e marra qė nė terren, nė Siri, tė dėrgohen nė laboratorė tė ndryshėm pėr testim. Rezultatet priten brenda dy javėve.

Mercenarėt serb tubohen nė Beograd pėr tė mbėshtetur Asadin


Beograd, 01.09.2013

Nė ēastet kur e tėrė bota ėshtė tmerruar pėr vrasjen e fėmije tė pafajshėm gjatė luftimeve nė Siri, dhe ėshtė duke u shqyrtuar mundėsia e intervenimit tė pėrbashkėt tė vendeve anėtare dhe aleate tė SHBA-ve dhe NATO-sė, serbėt shprehin gatishmėrinė gjithnjė e mė tė madhe pėr ti dalė “zot” pushtetit diktatorial tė Bashar el Asadit.

Ky vlerėsim rezulton si i vėrtetė, duke pas parasysh se pėrmes rrjeteve sociale ata kanė caktuar njė tubim para ambasadės sė Sirisė nė Beograd, duke dhėnė edhe sqarimet e duhura se ku ndodhet ambasada. Ky takim ėshtė caktuar tė mbahet tė hėnėn mė 2 shtator nė ora 13.30, para ambasadės sė Sirisė nė Beograd, raporton agjencia e lajmeve INA.

Nė apelin drejtuar nga Stefan Stamenkovski, pėrmes rrjeteve sociale, mes tjerash thuhet: “Me rastin e paralajmėrimeve tė agresionit tė NATO-sė ndaj Sirisė dhe popullit tė sajė, Kuvendi serb i betimit, ditėn e hėnė mė 2 shtator nė ora 13.30 do tė organizojė njė tubim para ambasadės sė Sirisė nė shenjė mbėshtetje popullit sirian dhe udhėheqėsit tė tij Bashar el Asad dhe ju ftojmė qė tė dėrgojmė letėr solidariteti tė popullit serb qė ka pasur njė eksperiencė tė tillė nė vitin 1999.

Deri mė tani, nuk ka njoftime pėr qėndrimin e shtetit, Qeverisė dhe udhėheqėsve serb lidhur me zhvillimet nė Siri, por nga apeli i Stefan Stamenkovskit, dhe nga disa foto tė publikuara nė rrjetet sociale dhe nėpėr portale tė ndryshme, shihet qartė se pjesėtar serb janė krah pėr krah me pjesėtarėt e ushtrisė vrastare tė Asadit.

Supozohet se nė masakrat ndaj fėmijėve tė pafajshėm sirian, mund tė jenė pėrfshirė pikėrisht mercenarėt serb, tė cilėt kanė “eksperienca” tė mjaftueshme nga luftėrat nė ish Jugosllavi, duke filluar nga Sllovenia, Kroacia, Bosnja e Hercegovina e sidomos janė dėshmitė edhe tė ndėrkombėtarėve pėr krimet e bėrė ndaj fėmijėve nė Kosovė.

Serbėt nė Kosovė, fillimisht helmuan fėmijėt kosovar qė u dėshmua botėrisht ndėrsa gjatė vitit 1999 edhe vranė shumė fėmijė tė pafajshėm, ndaj pėr kėtė lloj krimi tė pashembullt ata janė tė mirėnjohur botėrisht.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 07:07.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.