Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shqipetaret > PAVARESIA KOSOVĖS
Emri
Fjalėkalimi


Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 19-02-08, 14:27   #31
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: SHBA

Berman: Mbėshtes njohjen e Kosovės nga qeveria amerikane

Uashington, 19 shkurt - Nė pėrgjigje tė njohjes zyrtare tė pavarėsisė sė Kosovės nga qeveria amerikane, kryetari nė detyrė i Komisionit tė Dhomės sė Pėrfaqėsuesve pėr Marrėdhėniet me Jashtė nė Kongresin amerikan, Hauard Berman tha se "ėshtė krenar qė e mirėpret Kosovėn, kėtė anėtare tė re nė komunitetin e vendeve sovrane". Nė njė deklaratė Berman thotė se "tani fillon edhe puna mė e vėshtirė dhe mbetet shumė pėr tė bėrė pėr tė garantuar se tranzicioni i Kosovės do tė kryhet me sukses. Sfidat pėr Kosovėn, shton ai, pėrfshijnė luftėn kundėr papunėsisė sė lartė, punėn pėr tė gjallėruar ekonominė e dobėt tė vendit, forcimin e institucioneve politike dhe tė shtetit juridik si dhe ruajtjen e sigurisė kudo nė rajon. Udhėheqėsit kosovarė, thotė Berman, duhet tė tregohen tė palodhur pėr tė garantuar se vendi i tyre do tė jetė i sigurt dhe mikpritės pėr tė gjithė qytetarėt, duke pėrfshirė pakicėn serbe. "E kuptoj se kjo ditė ėshtė e dhimbshme pėr shumė njerėz nė Serbi", tha ai. Nė deklaratėn e tij, kryetari nė detyrė i Komisionit tė Dhomės sė Pėrfaqėsuesve pėr Marrėdhėniet me Jashtė, Howard Berman, i bėn thirrje qeverisė sė Beogradit qė tė reagojė nė atė mėnyrė siē do tė vepronte njė vend sovran dhe i respektuar ndaj zgjidhjes sė statusit tė Kosovės
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 19-02-08, 14:29   #32
Dukagjinas_i
 
Avatari i Dukagjinas_i
 
Anėtarėsuar: 06-09-07
Postime: 4,079
Dukagjinas_i i pazėvėndėsueshėmDukagjinas_i i pazėvėndėsueshėmDukagjinas_i i pazėvėndėsueshėmDukagjinas_i i pazėvėndėsueshėmDukagjinas_i i pazėvėndėsueshėmDukagjinas_i i pazėvėndėsueshėmDukagjinas_i i pazėvėndėsueshėmDukagjinas_i i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: SHBA

Zoti E Bekofte Ameriken
Zoti E Bekofte Kosoven
__________________
I missed the last bus
I take the next train
I try, but you see
It's hard to explain
Dukagjinas_i Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-02-08, 17:29   #33
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: SHBA

Aaa Bush, e SHBA, ta pafsha lumin!
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-02-08, 18:17   #34
Amina
Miss Buzeqeshja
 
Avatari i Amina
 
Anėtarėsuar: 16-10-06
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 4,846
Amina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: SHBA

Thank you USA, dhe Shqipetareve atje.
Imazhet E Bashkangjitura
Tipi Dosjes: jpg Pavare Thnx USA.JPG (64.7 KiloByte, 14 shikime)
__________________
"Someone like You....."
Amina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-02-08, 18:25   #35
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: SHBA

__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-02-08, 23:55   #36
LuLjaa
Ferizajlike
 
Avatari i LuLjaa
 
Anėtarėsuar: 06-03-07
Vendndodhja: Ngat Kojshive..
Postime: 32,348
LuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: SHBA

Faleminderit ty USA dhe gjithe atyre Shtetev tjera qe e njohėt Pavarėsin e Kosovės
... Hajr bofshi jav kthefshum per t'mire..
__________________
● Dashuria vleresohet, aty ku shijohet ●
LuLjaa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-02-08, 08:43   #37
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,326
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: SHBA

Ashtu bashkatdhetarėt e mi mos harroni tė falėnderoni e tėthonbi ua kthefshim me tė mira i gjith populli yne duhet tė organizoj nji vend nenshkrimi nji lebr madheshtore falenderuese per secoilin vend veq e veq pėr perkrahjen qė na edha ndersa per ameriken
pa dyshim duhet liber i veqant ku do te shprehin falenderimin nenshkrimin te gjith qytetart e kosoves
ai liber duhet te mbetet ne mueun historik veqmas per ameriken dhe mirnjohjen ndaj sajė per te deshmuar dashurinė dhe besnikrinė e mirnjohen e kombit shqiptarė pėr angazhimin e amerikes
ne dobi te shqiptarve kjo do tė dėshmonte misinė tonė tė pa thyeshme dhe simpatinė ndaj popullit amerikan qe tash na u bė popull vlla ne shqiptarve.
Ne shqiptart evertetė duke perjashtuar tradhtarėt ne shekuj te shekujve do tejemi popull vlla e mik me ameriken bashk do te jetojm bashk do te vdesim ata na mbrojten me sa fuqi paten por edhe ne jemi tash shpirtė dhe zemer bashk me ta ne jetė tė jetve sa te enden diell e hana e globi ne hapsira.
mE NDOJ S E NE LIBRIN E MADH ME PLOT DASHRI E NDJENJ DO TE NENSHKRUHESHA
ME NJI FALENDEROIM TE LARTė KY LIBER I MADH I QYTETARVE DUHHET TEORGANIZOHET SA MA PARė POR KUTPOHET PER AMERIKEN I VEQANT PER TE TJERET I VEQANT
SE PARI DUHET ORGANIZUAR LIBRI I MIRNJOHJES PER AMERIKEN KU DUHET TE NENSHKRUHEHN SHQIPTART TE GJITH KOMISIONI KUJDESTAR QE RUAN LIBRIN
DUHET TE KET KUJDES MAKSIMAL PER SECILIN NENSHKRIM SE KA NDONJE TRADHTARė Qė NDYTSON LIBRIN ME QELLIM POR DUHET KUJDES I VEQANT DHE RUAJTJE E LIBRIT NE
MUZE KOMBTARė DHE NE MUZEUN AMERIKAN:
NENSHKRIMI DUHET TE BėHET I TE GJITHA SHTRESAVE SHQIPTARE NE SHENJ MIRNJOHJE AMERIKES MOTER SHPETIMTARES S E KOMBIT SHQIPTARė:
MENDOJ SE ėSHT PROPOZIM I MIRė KY DHE NDIKON NE FORCIMINE MIQSISė SE DY VENDEVE TONA NJI MIQSIE TE SINQERT DHE TE KULLUAR
LIBRI I QYTETARVE DO TE DUHEJ ME QENė I NJI KUALITETI MATERIAL QE NUK PRISHET NENSHKRIMET NEN KUJDESIN E KOMISIONIT TE RREPT KUJDESTARė
NDOSHTA DO TE DUHEN DY LIBRA ORIGJINALE NėNSHKRIMI NE DY LIBRA I QYTETARVE
SHQIPTARė NJI LIBER JET NE MUZEUN KMBTARė NE TOKEN TONė SHQIPTARE E NJI SHKON NE AMERIKė NE MUZEUN E TOKES KAMPIONE E LIRISė
MIRNJOHJA E SHQIPTARVE DUHET TE DESHMOHET ME NENSHKRIM NESE ATA MOREN MUNDIN AQ TE MADH DHE ERDHEN NGA TEJ OQEANI PER TE NA QLIRUAR EDHE NE DO TE SHKOJMė Nė KėMBė NESE ėSHT NEVOJA TE GJITH SHQIPTART PER TU NENSHKRUAR PER MIRNJOHJE NE LIBER TE MIRNJOHJES .
nE DUHET TI TREGOJM SE JEMI POPULLI VOGEL POR MIRSINė NUK E HARROJMė
DUHET EDHE NE TI KEMI EMTODAT E SHPREHJES SE MIQSISė DASHURIS MIRNJOHES BESNIKRISė ALEANCES BASHKPUNIMIT TE PERJETSHEM MQISORė DHE DUHET TE LEVIZIM
ME INICIATIVA KONKRETE JO VETEM TERRRIJMė DUARKRYQ SI TE NGURTė DUHET TE DESHMOJM SE JEMI GJALLė ECIM LEVIZIM
DUHET TE DESHMOJM SE NUK JEMI QENJE TE VDEKURA PER TE CILET LUFTUAT JU AMERIKAN POR JEMI QENJE MIRNJOHSE TE GJALAL DHE MUNDI JUAJ DO TE PAGUHET
VETEM KSHTU KA KUPTIM JETA DHE ALEANCA
POR JO DUKE VDEKUR PER SE GJALLI NE NJI FAR EGOIZMI THUE SE DO TE JETOJM ME MIJA VJET NJERIU SA TE JETON LEN NUJI VEPER MBI DHE QE TE DIHET S EISHTE QENJE E KSAJ HAPSIRE SHKELI MBI KET DHE LA NJI FAR GJI URME ISHTE KETU ME TRUP E ME
SHPIRTė PRANDAJ VEPRONI ECNI LEVIZNI MOS RRINI NDEJA ėSHT VDEKJA NDEJA I TAKON VETEM KUFOMES VORRIT POR JO TE GJALLIT
EGOIZEM NUK KA ASKUND NE NATYRė PRANDAJ MOS U BėN AS TI NJERI
LULJA E NDIHMON NATYREN TOKA E NDIHMON LULEN DRITA ENDIHMON TOKEN TOOKA ENDIHMON ARJIN AJRI NDIHMON BIMET UJI NDIHMON JETEN BIMET BIMA NDIHMONDHEUN DHEU NDIHMON BIMEN EDHE NJERIU DUHET TE NDIHMOJ SEPSE EDHE NJERIUN E NDIHMON NATYRA PRANDAJ LARG NDJNEJAT NGA EGOIZMI DHE THYERJA MORALE
MIRNJOHJE ėSHT JETA KUTPOJE NJERI EGOIZEM ėSHT VDEKJA NJERI NJIH PERGJEGJSINė DHE LEVIZJEN PER KET QELLLIM ERDHE MBI DHE
PRA UROJ GJALLERI DHE LEVIZJE OPTIMIZEM DHE PUNė KONKRETE JO PARAZITIZEM
SHQIPTARI DUHET TE DESHMOJ S ENUK ESHT QENJE EGOISTE POR DIN TE FLIJOHET
PER MIKUN DHE NUK ESHT BARBAR I NJEH PERGJEGJSITė MORALE:
AMERIKA DHE BOTA E LIRISė NUK MUNDEN TE SHKELIN MBI PARIMET MORALE NUK ARRITEN TE KALOJN MBI NDERGJEGJEN NUK DUARUAN GJENOCIDIN DHE SHFAROSJEN
NUK ARRITEN TE TEJKALOJN MBI NDERGJEGJE DHE E PERGJEGJSI MORALE ETE MBYLLIN SYTė NDAJ NJI GJENOCIDI TE NJI POPULLI SIQ DESHTEN TA BEJN SERBT E PANDERGJEGJSHEM:
KATASTROFA HUMANITARE ESHT LIGJ MORAL NENSHKRUAR NGA TE GJITHA KOMBET E BASHKUARA ;MBI KET PARIM NUK ARRITI TE SHKEL AMERIKA E TI MBYLLė SYTė SEPSE NJEH ETIKė DHE PERGJEGJSI MORALE PRANDAJ E BėRI KET AKT MADHORė GATI HYRI NE LUFTė BOTRORE PER NE TE MOS HARROJMė
NES EHARRONI KJO ėSHT VETVRASJE MOSMIRNJOHHJE MERRE VESH KOMBI IM
PRANDAJ TE GJITH NE LEVIZJE TE GJITJ NE VEPRIM
AUTORI I KTI SHKRIMI XHELAL FERIZI NE E MėRGIM LIRIKU I VARGJEVE SHQIPTARE Q EI URON POPULLIT TIM SHQIPTARė GėZUAR PAVARSINė
BREZA JETOFSHIT NE LIRI PA POSHTRIME EROBERI POR TE LIRė DHE ME DINJITET
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-02-08, 09:30   #38
DritonPR
 
Anėtarėsuar: 28-11-06
Postime: 1,824
DritonPR i respektuarDritonPR i respektuarDritonPR i respektuarDritonPR i respektuarDritonPR i respektuarDritonPR i respektuar
Gabim Titulli: SHBA

jeni te mire se ardhur, ne emer te Amerikes, i pranoj falenderimet
DritonPR Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-02-08, 20:08   #39
Bjeshka1
Jo e "Nemun"
 
Avatari i Bjeshka1
 
Anėtarėsuar: 01-11-06
Postime: 459
Bjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuar
Gabim Titulli: SHBA

Normal se ēdo njohjeje duhet ti gezohemi, ēdokujt duhet ti falemnderohemi,por mos te harrojme se meriten me te madhe e kan ata qe dhane jeten e tyre per Kosoven dhe USA. Pa keta Kosova nuk e di se a kishte dalur nga kthetrat e sllavit. Faleminderit USA-se me aleatet e vet, lavdi deshmorve!
__________________
Prift ose hoxhe mund te behet kushdo, por njeri eshte veshtire te behesh. (huazuar nga njeri i panjohur)
Bjeshka1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-02-08, 23:28   #40
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,326
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: SHBA

Gjithsesi Do Tė Rrespketohen Tė Drejtat E Minoritarve Ne Koosovė
I Nderuar President Bush Por Te Mos Harrohet Kthimi I Te Gjith Mitrovicasve Neper H Shtepitt E Tyre Sa Ma Parė Si Dhe Ne Fshatrat Per Rreth
Ku Neper Shtpit E Tyre Jan Serbt Ardhacak Te Ardhur Nga Knini I Kroacis Dhunshem Nen Resionin E Millosheviqiq E Q Embajn Shtepijat Dhe Pronat E
Shqiptarve Ata Duhet Te Kthehen Te Ju Kthehen Banesat
Ndersa Ata Serb Te Kninit Le Te Shkojn Andej Ka H Erdhen Perse Te Na E Kolonizojn Kosoven
Mendoj Se Te Gjith Mitrovicasit Qe Kan Ikur Tash Ma Ne Prishtinė Nga Dhimbjet
Duke Mos Munduar Ta Perballojn Per Qdo It Shikimin Kėndej Z Ure
Duke Mos Guxuar Te Shkojn Ne Shtepi Nga Paramilitart E Paguar
Ata Duhet Te Tkhehen Nepüer Shtepi Neper Banesa
Vetem Tre Per Qind Kishte Serb Mitrovica Edhe Ata Kan Ardh Dhunshem
Ne Kohen E Minsitrit Pashiq Te Kohes Se Mbretris Serbe Pra Ne Vitet 1930
E Ma Vonė Si Kolon Dhe Ndoqen Shqiptart Nga Treqind E Ma Teper Fhsatra Ne Veri Te Mitrovices Deri Pertej Leposaviqi Qe Ne Mesjet Quhej Albaniku
Pra Ne Te Gjitha Fshtrat Dhe Ne Banesa Te Qytetit Mitrovicė Duhet Te Tkhehen Shqiptart Me Deshmi Te Gjith Banort Qe Iken E Ju Jan Uzurpu Shtepiat
Dhe Kjo Ndodhi Vetem Para Disa Vjete Nuk Mund Te Pajtohemi Me Humbjen E Atyre Trojeve Shqiptare
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-02-08, 16:34   #41
Honesty^uk.
KoordinatoR
 
Avatari i Honesty^uk.
 
Anėtarėsuar: 27-12-03
Vendndodhja: London - Uk
Postime: 12,423
Honesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek Honesty^uk. Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Honesty^uk. Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Honesty^uk. Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Honesty^uk.
Gabim Titulli: SHBA

Amerike Zoti te Bekoft
__________________
“vetėdija e lartė e rėndon njeriun”
Honesty^uk. Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-02-08, 12:50   #42
Arkza
Ne shpirt te Birit tim.
 
Avatari i Arkza
 
Anėtarėsuar: 09-03-07
Vendndodhja: F.K
Postime: 15,271
Arkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: SHBA

Te Flm SHBA.... Te Flm shume qe e Njohe Pavarsin e Kosoves !

Te Flm shume SHBA qe ja u Lejove Shqiptareve te Festojne kete Dit Madheshtore dhe Historike !

Te Flm Shqiptareve te SHBA qe keni Perkrah UQK-n Dhe keni dhan te Hollat per Trimat te Kosoves dhe Ata qe jan Bashkangjit Trupat te UQK-es e paqit Faqen e Bardhe !

Te Flm edhe Juve Shqiptareve qe jeni ne SHBA qe i Ndihmuat Kosoven ne Kohet e Veshtira , Po mos te Ishit Edhe ju nuk kishum Arrit kaq Shpejt Deri ketu !

Ju Flm shume Gjithe !
__________________
Bac ! Krejt Kosova Krenohet me ty !
Arkza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-02-08, 13:05   #43
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Historia do tė provojė drejtėsinė e pavarėsisė sė Kosovės, thotė presidenti i SHBA-ve

Historia do tė provojė drejtėsinė e pavarėsisė sė Kosovės, thotė presidenti i SHBA-ve George Bush


New York, 19 shkurt. Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, George Bush ka deklaruar sot se ai mbėshtet pavarėsinė e Kosovės dhe se njohja nuk duhet tė jetė befasi pėr askėnd, meqenėse ai qysh nė Tiranė e kishte thėnė qartė qėndrimin e tij. Ai i bėri kėto komente gjatė vizitės nė Tanzani, thuhet nė njė njoftim nga Shtėpia e Bardhė.
"Tė dielėn populli i Kosovės shpalli pavarėsinė. Ata kėrkuan nga Shtetet e Bashkuara njohjen diplomatike dhe dje Shtetet e Bashkuara formalisht njohėn Kosovėn si shtet sovran dhe tė pavarur, tha presidenti Bush.

Ai shtoi se Kosova u zotua pėr standardet mė tė larta tė demokracisė, pėrfshirė lirinė, tolerancėn dhe drejtėsinė pėr tė gjithė qytetarėt e tė gjitha pėrkatėsive etnike.
"Ka disa parime qė nderojnė dinjitetin njerėzor, kėto janė vlera tė cilat Amerika i kėrkon tek njė mik, dhe, ne sė shpejti do tė vendosim edhe marrėdhėniet e plota diplomatike me shtetin e ri tė Kosovės", tha presidenti amerikan.
Ai nėnvizoi se “pavarėsia e Kosovės ėshtė njė hap historik pėr rajonin e Ballkanit qė pėrbėn njė rast pėr tė lėvizur pėrtej konflikteve tė sė kaluarės drejt njė tė ardhme tė lirisė dhe tė stabilitetit e paqes”.
I pyetur se a ishte njohja e Kosovės njė goditje ndaj Vlladimir Putinit, presidenti Bush tha se “mospajtimet ekzistonin, ndėrsa theksoi se pavarėsia e Kosovės ishte njė hap qė historia do ta provojė se ishte i drejtė, pėr tė sjellė paqe nė Ballkan”.
"Shtetet e Bashkuara e mbėshtesin kėtė hap sepse ne besojmė se ai do tė sjellė paqe. Dhe, tani na mbetet tė gjithė neve qė tė punojmė bashkė qė tė ndihmojmė kosovarėt tė ndėrtojnė paqen.
Mė pas presidenti amerikan tha se gjatė gjithė kėsaj kohe veprimet amerikane kishin qenė tė koordinuara me vendet evropiane.
"Ne e kishim planifikuar mirė kėtė strategji. Qėndrimi ynė ka qenė shumė i qartė gjatė gjithė kohės. Nė Samitin e G8 unė e thashė, e thashė edhe nė Shqipėri, qėndrimin tim shumė tė qartė, andaj kjo nuk duhet tė jetė njė befasi pėr askėnd tani.
Ne kemi qenė nė konsultime tė afėrta gjatė gjithė kohės me rusėt dhe kjo nuk ishte befasi pėr ta," tha mes tjerėsh presidenti amerikan nė njė brifing tė mėngjesit.
/s. gashi/
| s.b & RTK staff |
RTK 19 shkurt 2008 - 18:13:28
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-02-08, 19:42   #44
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: SHBA

LONG LIVE AMERICA...! God Bless American People...!
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-02-08, 02:54   #45
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: SHBA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga MemphiSx
Faleminderit Amerike!

Kosova do te ket miqesi te perhershme me Shtetet e Bashkuara te Amerikes,kjo miqesi do te ekzistoje per jet e mot!
Kjo miqesi eshte fale njeriut me meritor per Pavarsine Kosoves,Ibrahim Rugova!
* *
Faleminderit......ZOTIT "tokes" AMERIKA......
Pershendetje MemphiSx....gjithnje me konsiderat te madhe ndaj Dr.Rugoves si dhe vepres tij.......ndjehem krenare sa here lexoi kete Emer te larte permendur po Ibrahim Rugova......LAVDI QOFT

Me nderime
Natyra


natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:23.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.