Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika
Emri
Fjalėkalimi
Politika Diskutime tė qeta e konstruktive rreth politikės dhe politikanėve...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 19-02-10, 19:56   #1
GjIlAnAsI_cSi
Gėzuar PRESIDENT
 
Avatari i GjIlAnAsI_cSi
 
Anėtarėsuar: 04-01-04
Postime: 1,201
GjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!Kumanovė, 19 shkurt - Fshatarėt shesin kafshėt shtėpiake, ndėrsa nuset floririn, pėr tė grumbulluar paratė e udhės sė gjatė e pa kthim.
Nė Kumanovė kurrė nuk ka pasur kaq shumė ofrues tė arit sa kėto ditė, ndėrsa pazari i gjėsė sė gjallė ėshtė mbushur pėrplot me kafshė shtėpiake.
Tė gjithė kėrkojnė tė shesin dhe vetėm shesin, ndėrsa me paratė e fituara blejnė bileta pėr nė njė drejtim. Shqiptarėt po shpėrngulen nė mėnyrė tė heshtur, shkollat po boshatisen.
Pronari i argjendarisė “Rexho”, Rexhep Hasani thotė se ka shumė njerėz qė ofrojnė ar pėr tė shitur. “Kjo nuk ėshtė pėr mirė, pasi ari blihet pėr qejf dhe shitet pėr hall. E shesin se po ikin nė kurbet. Nė tė dy dyqanet e mia vijnė plot njerėz pėr tė shitur ar. Nė 90 pėr qind tė rasteve nuk ia marrim, se ato i shesin pėr zor, gjė qė nuk ėshtė mirė”, deklaron pėr gazetėn “Lajm” pronari i kėsaj argjendarie.
Rexhep Hasani ka 23 vjet qė merret me kėtė punė dhe nuk mban mend asnjėherė njė numėr kaq tė madh njerėzish tė interesuar pėr tė shitur arin. “Kėshtu s’ka bo vaki asnjėherė, as nė luftėn e Kosovės, as nė luftėn e Maqedonisė. Kjo nuk ėshtė shenjė e mirė pėr ne”, thotė ai, duke sqaruar se vetė personat qė ofrojnė arin pėr tė shitur ia tregojnė arsyet pse e bėjnė atė.
Ndėrsa numri i nxėnėsve qė largohen nga shkollat sa vjen e rritet. Vetėm nė shkollėn fillore “Bajram Shabani” nė Kumanovė, 12 nxėnės kanė marrė fletėshpėrnguljet, ndėrsa disa tė tjerė presin qė t’i marrin sė shpejti.
“Pėr momentin kemi 12 nxėnės tė larguar, ndėrsa ditėve tė ardhshme pritet qė tė rritet numri i nxėnėsve qė kėrkojnė tė marrin fletėshpėrnguljet”, tha Ylber Limani, drejtor i kėsaj shkolle.
Ai sqaron se ata nuk mund t’i vlerėsojnė si tė larguar nxėnėsit qė nuk kanė marrė fletėshpėrngulje. “Veē nxėnėsve qė janė larguar ka dhe plot prindėr qė interesohen pėr procedurat”, thotė ai.
Edhe nė 11 shkollat e tjera fillore tė komunės sė Kumanovės dhe Likovės, situata ėshtė e ngjashme me atė tė shkollės “Bajram Shabani”, ku dhjetėra nxėnės kanė marrė fletėshpėrnguljet.
Lidhja e Arsimtarėve Shqiptarė (LASH) nė Kumanovė e Likovė ėshtė e brengosur pėr situatėn. “Numri i nxėnėsve nė kėto dy komuna pėr ēdo ditė e mė shumė po zvogėlohet, sepse nxėnėsit me prindėrit e tyre po shpėrngulen masivisht pėr nė Belgjikė, Francė, etj. pėr shkak tė kushteve tė rėnda ekonomike, papunėsisė, paperspektivės dhe jostabilitetit tė vendit tonė, e atje po kėrkojnė azil”.
Psikologu Lulėzim Murtezani thotė se kjo ėshtė njė mėnyrė moderne, bashkėkohore e asimilimit tė njerėzve. “Tash nuk kemi asimilim me dhunė, asimilim institucional, por kemi njė mėnyrė tjetėr, kemi pasaporta dhe kemi liri pėr tė ikur. Edhe kjo mėnyrė e asimilimit ėshtė shumė e rrezikshme. Nėse nuk kemi strategji pėr tė bėrė punėsimin, sidomos tė tė rinjve, nuk do tė mund t’i themi stop kėsaj dukurie”, thotė ky psikolog.
Ai sqaron se viktima tė kėtij asimilimi janė kryesisht familjet qė nuk kanė kushte tė mira ekzistenciale. Sipas Murtezanit, problemi do tė vazhdojė deri nė momentin kur institucionet tė marrin masa pėr ta penguar atė. Kushtet ekzistenciale, tė cilat gjenden nė majėn e piramidės, janė faktori kryesor qė i detyron kėto familje pėr tė marrė rrugėn e shpėrnguljes.
“Meqė kėto nevoja ekzistenciale nuk plotėsohen, ata gjejnė rrugė tė ndryshme. Nė rastin konkret, qytetarėt duke mos pasur perspektivė, marrin rrugėn e largėt. Shumė njerėz janė tė rrezikuar, janė nė gjendje jo tė mirė ekonomike dhe vizioni i tyre ėshtė qė me ēdo kusht tė shkėpusin rrėnjėt nga ky ambient dhe normalisht shpėtimin e gjejnė nė njė ambient tjetėr”, thotė ai.
Javėve tė fundit dhjetėra autobusė tė mbushur kryesisht me shqiptarė nisen drejt Belgjikės, Francės, Austrisė, Gjermanisė e Zvicrės.


__________________
24 MARS 1999 ; T'Faleminderit President RUGOVA..
GjIlAnAsI_cSi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 19-02-10, 20:59   #2
bert
 
Avatari i bert
 
Anėtarėsuar: 31-05-09
Postime: 1,293
bert i vlerėsuar mirė
Gabim Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!

tani qenka koha me ble ndonje toke apo pasuri atje pasi jua merr tja thuash falas. Le te ikin ne evrope se me pasi vijne prape dhe punojne refugjat bash ne token e tyre si shqiptaret e shqiperise
__________________
love is beautiful and has no price
bert Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-02-10, 23:52   #3
Idila
Larguar
 
Anėtarėsuar: 10-11-08
Vendndodhja: Iliridė!
Postime: 11,049
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!

Ah shqiptari paska qenė i mallkuar... tė endet rrugėve gjatė gjithė jetės me valixhe nė krahė... :( :(
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-02-10, 00:02   #4
LABI
Alone Ranger
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Kosove
Postime: 7,487
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Idila
Ah shqiptari paska qenė i mallkuar... tė endet rrugėve gjatė gjithė jetės me valixhe nė krahė... :( :(
c'ma ka dhanee nje idee kjo ofshimaaa.. CKa thu a kishte me shkrepp si ktyre here.. me HAP NJE AGJENSION , A KOMPANII ( si ktyje here qe i qitshin shqiptaret jasht e ju mershin pare)... UNE ME HAP NJE AGJENSION PER KTHIM , a THUU A KA LEVERDII,
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-02-10, 00:25   #5
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!

Shpresoj ti kthejn krejt me viza e pa viza !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-02-10, 00:44   #6
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!

Po nese keto jan pasojat e hyrjes se shqiptareve ne EVROPE, atehere duhet ti themi JO Evropės ! Kjo qenka ne dem te tonin ! Situata do te ishte dy a tri fish me kaotike ne kosove apo shqiperi !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-02-10, 21:50   #7
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Idila
Ah shqiptari paska qenė i mallkuar... tė endet rrugėve gjatė gjithė jetės me valixhe nė krahė... :( :(
Rrugaēė budallenjė! Le te kloshardizohen e te rrojne nen urat e pista te metropoleve perendimore!
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-02-10, 21:54   #8
bert
 
Avatari i bert
 
Anėtarėsuar: 31-05-09
Postime: 1,293
bert i vlerėsuar mirė
Gabim Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!

blejuni tokat dhe shtepite tani se jua merrni fale dhe me vona shitjuani ose i lshoni me qira. do vine shpejt mbrapsht se skane ca me ba ne evrope.
__________________
love is beautiful and has no price
bert Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-02-10, 23:52   #9
e_martumja
Merita
 
Avatari i e_martumja
 
Anėtarėsuar: 13-04-05
Vendndodhja: ne dhome me 4 qyshe qe gjindet ne katund
Postime: 19,592
e_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!

Interesant me shit shtepine e me shku dikund qe ndoshta as buke nuk do te kte me honger, Njeriu arrit duke punu, e aa qysh e braktisin vendelindjen e tyre s'kan te drejt me kerku azil politik dmth qe as pune nuk i lejohet ne shtetet evropiane. Pra pa pune ska asgje mbas disa muje kthehen me gishta ne goje...
S'kam tjeter koment perveq qe vertet ndihe dhimbje, sepse vertet standardi i jetes i keq sikur ne Kosove, kaniher edhe shume pare me pas nuk mundesh me jetu andej te qmenden njerz apo te dhemb zemra ose syri kur i shkon tjert...
__________________
Ka shume gjera qe i harrojme, por nje dite do te pendohem secili apo secila por do te jete pak vone.Sepse koha ec edhe ne me kohen duhet me ec, se berem at kot te jetojme.
e_martumja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-02-10, 00:20   #10
teutaA
Born To Be Wild !!!
 
Anėtarėsuar: 06-01-08
Vendndodhja: Aty ku vlersohet njeriu ,,,
Postime: 11,686
teutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari
Rrugaēė budallenjė! Le te kloshardizohen e te rrojne nen urat e pista te metropoleve perendimore!
hahaha fshatar mos harro qe nje gisht e ke drejtu prej tyre e tre i ke drejtu vehtes me keto fjal

skamja der e hekurit skan faj
__________________
Santa,,,,I'have Been Good ! :P
teutaA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-10-19, 08:39   #11
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,326
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!

Mjerimi nuk po ju ndahet shqiptarve,

sistemi reaksionar sistemi feudal i beglerve spahijve
sistemi anakronik idiot debil ,sistemi antijerzor mizor anarkis
Po ku jan miq e tone ,
Sistemi klanor faraon i disa derrkucve mercenar ,

Por shkaqet kryesore jan a gjentturat e huaja
Per cilat agjentura punojn ne kosove e ne shqqiperi dhe kush jan ata q e zbatojn urdhrat e nderkombtarve
per sabotime ne qdo milimeter ne atdheun ton

Shqiptaret pse vuajn nga kush vuajn dhe varfrohen
e duan te ikun nga atdheu pse ,
pse jan thyer r zhgenjyer ,

Shqiptaret kombi ma tragjik i historis
tash ata nuk i ndjek askush i ndjekė kaosi dembelia mos puna tradhtia ,
kundershtimi njeri me tjetrin ,fyerjet mos uniteti raportet e kqia dhe shum dukuri tjera negative


I ndjeke agjentura nderkombtare te shiturit
klanet pronto mafioze dyftyrshe
i ndjek mjerimi perqaj e sundo sundimi klanor ,
urrejtjet fetare krahinore inatet klanore destruktivizmi
anarkia ,

Shqiptaret i ndjeke zhgenjimi mos besimi ,inatet kunder njeri tjetrit
mohimi i te merituarve ,profiterizmi
i ndjeke papunsia kryeneqsia mendjemadhsia rrebelizmi
vetem varfria dhe paaftesi per shtet formim
per ekonomi te shendetshme
Shqiptaret erdhen nga nje ish shtet rexhim i rrezikshem q e shkatrroj ne mas ete madhe dhe la psoja jo vetem ne edukim por armiqsoje ka perqa aq shum

ku numer jo i vogel tradicionalisht ishin spiun te ish jugoslavis
rrogtar te regjimeve te huaja edikim i zi
dhe paosjat jan te rrezikshme

Shqiptaret ata kan atdhe tani kan shtet amerika e formoj shtetine kosoves per inat te kines rusi serbis grekve dhe antimaerikanve ne bote por la shum mangesi amerika
esht njejt sikur me rrite dhi ne me s te ujqve
e q na duhet ne shteti ku amerika e len mu ne me ste zjarreve
nes edon me kriju shtet aleat duhet me e forcu at shtet me te gjitha mjetet e format
jo e e lene si benzin ne me ste zjarreve
amerika po gabon
amerika nuk arriti te formoj shqiptar te ri ndryshe me edukim
sepse duhet me kalu breza ebreza nuk hiqet leht pasojat e spoiunve te serbis

amerika nuk formoj shqiptar ndryshe nuk zgjedhi shqiptar te vertet per bahskpunim

por nuk i formoj njerzit e ri dhe as shtet te fort shqiptar por shtet te neperkemburshqiptaret tani ata ata kan pasaporta

mund te dalin ku te duan por nje gje nuk po e kuptojn se duhet shum me punua shum duhet me punu ne atdhe e per atdhe

shqiperia mund te dalin edhe pa viza tani neper europ
por ideja duhet me ken se si te punohet ne atdhe si te krijohet njeriu puntor
ja se qka ben mendja qorre dhe mos organizimi e iluzionet


sa po te dalin ne boten e jashtme
do te pendohen dhe do te kerkojn te kthehen me e puth token pa dyshim se po


per shkak te mendjes se shkurter behen kto veroime dhe mos organizimitte shoqeris
dhe krizave ekonomike sociale

per shkak te nje egoizmit indiferences se njeriut ndaj njeriiut
ky sistem i gjungles nuk garanton ardhmeri njerzore
ky vetiakizem indiferent i pa shembullt
per shkak te cilit te gjith shqiptart ka rrezik ti zbrazin trojet e te ikun
si pa krye ne bote ka rrezik edh e ne oqean te bien vetem qe te mos jetojn mbi dhe ja pra se po bien ne fjalė time kah do te sillesh se idniferentizmi dhe individualizmi kriza ekonomike ky sistem qifligaresh te pa mshirshem dhe zhgenjimet ndaj jetes s e till shkaktojn ikjen masive te njerzve
qeverit shqiptare duhet te kekrojn ndihmen e gjith botes per nje mirqenje me te mir te kti kom,bi perbndryshe kombi yne do rrokulliset e as qifligaret nuk do te ken qiflgje
pa qifligje do te mbeten edhe qifligaret le ta dijn edhe ata le ta dijn edhe ata
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:24.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.