Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Bibla
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Bibla Besimtarėt qė i pėrkasin besimit tė Krishtere mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar mbi mėsimet e nxjerra nga Bibla dhe jetaPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 09-11-11, 22:37   #226
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Pyetje per qeshtjet e ndryshme ne fene Krishtere

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arb Shiko postimin
Sepse cmenduria qe sjell krimi i organizuar i quajtur FE eshte shume e madhe...
Mirpo, ty nuk te pyeta. I pyeta ata qe jan besimtar te krishter, kurse mendimi yt rrethe fes ne pergjithesi, nuk me interesoj.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 09-11-11, 22:39   #227
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Re: Titulli: Pyetje per qeshtjet e ndryshme ne fene Krishtere

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Mirpo, ty nuk te pyeta. I pyeta ata qe jan besimtar te krishter, kurse mendimi yt rrethe fes ne pergjithesi, nuk me interesoj.
Cudi, pse pyet more burre rreth nje feje, te cilen "Zoti i juaj" nuk e lejon.

Apo thjeshte nuk i beson as asaj qe shkruan vete, bazuar ne shizofreni fetare islame.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-11-11, 12:04   #228
Dreqi i kuq
 
Avatari i Dreqi i kuq
 
Anėtarėsuar: 10-05-05
Vendndodhja: Vevey CH
Postime: 59
Dreqi i kuq e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Pyetje per qeshtjet e ndryshme ne fene Krishtere

a esht e lejume nga zoti krishter te perdhunohen seksualisht femijet ne strehimore te kishav nese jo perse prifterinjet i bejn ket gjest ndoshta ata e din se zoti nuk ekziston
Dreqi i kuq Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-03-13, 20:22   #229
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Titulli: Pyetje per qeshtjet e ndryshme ne fene Krishtere

Janė rreth 600 milion femra besimtare katolike nė botė, por asnjė prej tyre nuk ka tė drejtėn pėr tė zgjedhur Papėn e ri. 115 kardinalėt qė janė izoluar pėr zgjedhjen e pasuesit tė Benediktit tė XVI, janė tė gjithė meshkuj. Njėri prej kėtyre 115 do tė udhėheqė Selinė e Shenjtė, duke vazhduar historinė e ekskluzivitetit mashkullor nė kėtė post.

Ka njė legjendė dhe dy filma janė ndėrtuar nė bazė tė kėsaj legjende, sipas tė cilės Papa Xhoanė, njė grua angleze e shekullit tė nėntė, hoqi dorė nga fėminiteti dhe u maskua poshtė rrobave klerikale pėr t’u bėrė prift, njė rol qė edhe sot e kėsaj dite u mohohet femrave nė Kishėn Katolike.

Po sipas legjendės, Xhoanė ishte e pėrkushtuar nė studimet e saj fetare, aq sa la pas tė gjithė kardinalėt meshkuj me njohuritė rreth klerit, njohuri qė e ndihmuan tė ngjitej nė krye tė besimtarėve katolikė. Megjithatė, maskimi i saj nuk zgjati shumė, ajo u zbulua gjatė detyrės sė saj dhe u rrėzua nga masat e njerėzve qė kundėrshtonin njė femėr nė krye tė klerit.

Teologu dhe historiani i Universitetit tė Oksfordit nė Angli, Diarmaid MacCulloch thotė se nuk ka asgjė tė vėrtetė nė historinė e Papės Xhoanė. Gjithcka sipas tij ėshtė njė mit, njė satirė.

“Ėshtė njė legjendė e nisur nė mesjetė, fillimisht nga njerėzit qė refuzonin papatin, mė pas nga protestantėt e nė fund e mbajtur gjallė nga revolucionarėt francezė pėr tė diskredituar figurėn e kishės”, thotė ai.

Por ka nga ata qė refuzojnė faktet historike dhe besojnė tė Papa Xhoanė. Pyetja e parė e ngritur prej tyre ėshtė: nėse s’ka ekzistuar Papa Joanė, atėherė pse ekziston “Vicus Papissa”, (shqip, rruga e Zonjės Papė), ku gjithnjė sipas legjendės, u rrėzua Papa Joanė? Megjithatė, historianėt thonė se rruga nuk ėshtė emėruar pėr Papėn Xhoanė, por pėr familjen e Papės qė jetoi atje nė ato vite.

Nė Kishėn e Shėn Luēisė nė Romė, afresket nė mure pėrforcojnė rolin qė ka patur femra ndėr vite pėr forcimin e besimit, e mbushur me shenjtore femra qė kanė luftuar dhe vdekur pėr besimin. Ka nga ato qė refuzuan tė qendrojnė nė hije kur panė “tė keqen” nė radhėt e kishės, sic ishte Shėn Katerina e Sienės e cila nė shekullin e 14-tė i quajti gjithė kardinalėt e asaj kohe “djaj me formė njerėzore”.

“Sigurisht, Kisha nuk ėshtė njė shoqėri demokratike nė kuptimin civil. Ka njė hierarki dhe kudo ku ka njė hierarki nuk mund tė ketė barazi”, thotė kardinali portugez, Jose Saraiva Martins.

Zėri i femrave mund tė jetė mė i lartė sot, megjithatė pėr tė parė njė Papė femėr ndoshta do tė duhen shumė e shumė vite tė tjera, ndoshta s’do tė ndodhė kurrė. Megjithatė, “pėr ngushėllim” mund tė thuhet se pavarėsisht rolit thuajse zero nė zgjedhjen e Papės, femrat kanė rolin kryesor nė organizatat dhe shoqatat bamirėse tė Vatikanit.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-13, 08:49   #230
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pyetje per qeshtjet e ndryshme ne fene Krishtere

Mund te behen murgesha femrat, dhe te punojn neper manastire.


__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:21.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.