Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-10-13, 07:17   #1
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim Hoxhallarė para-historik (Video)

Deri mė tash, disa imam kosovarė e kanė pasur nė thumb sjelljen e gruas shqiptare, pėr tė cilėn kanė pėrdorur edhe terme ofenduese. Pėr mėnyrėn se si duhet tė sillet njė grua sė fundi ka folur edhe hoxha i Mitrovicės, Enis Rama i cili e thotė hapur qė gruaja nuk ėshtė e barabartė me burrin, prandaj edhe nuk duhet tė kėrkojė tė drejta me burrat.
Hoxhė Enis Rama, nė njė ligjėratė qė fillimisht ėshtė publikuar nė rrjetin social, youtube mė 30 shtator dhe njė pjesė e saj ėshtė ri-publikuar tė mėkurėn, akuzon gratė pėr mos respektim tė bashkėshortit. Sipas tij “ėshtė e njohur se zakonisht gruaja ėshtė mė e dobėt se burri”, e cila “nuk mundet tė durojė sa njė burrė” prandaj ju bėn thirrje grave qė mos tė kėrkojnė tė drejta tė barabarta mė burrat.
Ndėr tė tjera, Enis Rama beson se ky “degjenerim” ka ardhur nga serialet latino-amerikane, duke shtuar se gratė sot nuk e dėgjojnė bashkėshortin. “Pse me ngu burrin, du me dal, unė e dua jetėn tem etj, unė mendoj se sot nė kėtė gjendje kemi ardhur sa gruaja e lėshon burrin, ky ėshtė diskriminim, sepse te na burri e ka nė dorė shkurorėzimin”, thotė hoxhė Enis Rama. Hoxha thotė se ato gra qė e mbrojnė nderin, qė ruajnė bashkėshortin e tyre, ato gra hyjnė nė parajsė dhe secila derė e tyre ėshtė e hapur.
Hoxha thotė se gratė para se me qenė njė grua intelektuale duhet me qenė njė grua e shtėpisė. Kėtė “barabartėsi” sipas definicioneve para-historike tė disa hoxhallarėve e kanė pėrfolur edhe hoxhallarė tė tjerė tė Kosovės.
Hoxha i xhamisė kryesore tė Prishtinės, Shefqet Krasniqi nė njė nga postimet e tij tė mėhershme, thoshte se gruaja ėshtė e barabartė me burrin, atėherė kur burri punon, ndėrsa ajo kujdeset pėr punėt e shtėpisė dhe nderin e burrit tė saj. Shumė mė i rėndė nė fjalorin e pėrdorur pėr gratė shqiptare ka qenė hoxha i Prizrenit, Irfan Salihu i cili thoshte se shumica e femrave shqiptare janė “rruspia dhe kurva”.
Tė gjithė kėta hoxhallarė qė po e keqshfrytėzojnė paftyrėsisht atė tė liri tė shprehjes qė ekziston nė Kosovė janė punonjės tė Bashkėisė Islame te Kosovės e udhėhequr nga Naim Tėrnava, e cila asnjėherė tė vetme nuk ka ndėrmarrė masa ndaj tyre. /Zėri/__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 22-10-13, 11:49   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Hoxhallarė para-historik (Video)

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-10-13, 20:01   #3
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Hoxhallarė para-historik (Video)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin

Ufff qfare dersi hallall

Kujt sti pelqen, mos te praktikon as mos t e ndegjon, gjithsecili e zgjedh rrugen e vete..


ps: tupani per shurdhana nuk rreh.
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-10-13, 21:52   #4
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Hoxhallarė para-historik (Video)

Psikolog

Nga autoret ateiste nuk shkelqen fjalet e mira ndaj fejes Islame e as ndaj xhamive apo hoxhallareve , sepse si feje krishtere nuk ofendon fejet e tjera , andaj jonjeri nuk ka logjike te pershkruan as te njohe fejen Islame ngase literaturen e Islamit nuk e njeh as se kurre nuk ka lexuar Kur'anin.
__________________
pause
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-10-13, 22:26   #5
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Hoxhallarė para-historik (Video)

Hadith madhėshtor pėr gruan!

"Nėse gruaja i falė pesė kohėt e namazit, e agjėron muajin e Ramazanit, i ruan vendet e turpshme dhe e respekton bashkėshortin, do t'i thuhet: " Hyr nė Xhennet nga cila derė - hyrje tė duash".

(Hadith ne Sahihui-xhami, 660).
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-10-13, 07:08   #6
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Hoxhallarė para-historik (Video)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dardanesha Shiko postimin
Hadith madhėshtor pėr gruan!

"Nėse gruaja i falė pesė kohėt e namazit, e agjėron muajin e Ramazanit, i ruan vendet e turpshme dhe e respekton bashkėshortin, do t'i thuhet: " Hyr nė Xhennet nga cila derė - hyrje tė duash".

(Hadith ne Sahihui-xhami, 660).
Cilen e preferon ti mė shumė:
-Vepren apo qellimin.
ne shkrimin e juaj deshiroj tė e di se sa dyer i paska xheneti dhe kėto femra tė "xhenetit" a ju dhurohen muslimanve tė mirė si dhuratė , kuptohet si hyrija ne aspektin fetarė pasi numri i tyre simbas Kuranit ėshtė 70 femra pėr njė mashkullė.
Si thua ti??
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-10-13, 09:41   #7
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Hoxhallarė para-historik (Video)

Nese mesove nga ky prifti parahistorik...athere mund tė tė besojm se 70 gra qenkan dhuratė pėr njė mashkull.
Nuk ka njė pohim tė tillė nė Kur`an ka vetem ajete Kuranore qė pikė pėr pikė vendosin rregulla tė kjarta pėr tė krijuar familje dhe Format e barabarta mashkull femer.
Mund tė te ket impresionuar ndonje Porno film pese ose dhjete gra ne marredhenie sekusuale akte te turpshme qė nuk dalin nga Kura`ni por nga elementet satanike qė kan fut autoritete kishtare ne Bibėl,dhe perderisa nuk e lufton te keqen qė ka mbėrthyer fene tende mos u mer me islamin dhe Kuranin.
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-10-13, 09:44   #8
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Hoxhallarė para-historik (Video)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kercovari Shiko postimin
Nese mesove nga ky prifti parahistorik...athere mund tė tė besojm se 70 gra qenkan dhuratė pėr njė mashkull.
Nuk ka njė pohim tė tillė nė Kur`an ka vetem ajete Kuranore qė pikė pėr pikė vendosin rregulla tė kjarta pėr tė krijuar familje dhe Format e barabarta mashkull femer.
Mund tė te ket impresionuar ndonje Porno film pese ose dhjete gra ne marredhenie sekusuale akte te turpshme qė nuk dalin nga Kura`ni por nga elementet satanike qė kan fut autoritete kishtare ne Bibėl,dhe perderisa nuk e lufton te keqen qė ka mbėrthyer fene tende mos u mer me islamin dhe Kuranin.

aahahahaahahah ku e gjete ket zibidi
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-10-13, 14:34   #9
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Re: Hoxhallarė para-historik (Video)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Psikologu Shiko postimin
,,,
ne shkrimin e juaj deshiroj tė e di se sa dyer i paska xheneti dhe kėto femra tė "xhenetit" a ju dhurohen muslimanve tė mirė si dhuratė , kuptohet si hyrija ne aspektin fetarė pasi numri i tyre simbas Kuranit ėshtė 70 femra pėr njė mashkullė.
,,,

Psikologu, ti me tė vėrtetė nuk ke lidhje me fenė Islame, nuk besoj qė e ke lexuar Kuranin, bile bile as qė e ke prekė me dorė ndonjėherė.

Pse ?

Bėhet fjalė pėr 72 virgjėresha e jo 70 femra!

Pėr dallim nga Bibla ku parajsa ėshtė njė vendbanim i pėrjetshėm dhe i pėrbashkėt i Perėndisė me tė zgjedhurit e tij, ku Perėndia adhurohet, lavdėrohet dhe pėrjetohet drejtpėrsėdrejti, koncepti Kuranor ėshtė diametralisht i kundėrt.

Sipas Islamit parajsa ėshtė njė vend i pėrmbushjeve fizike dhe sensuale, ndėr gjėrat kryesore qė pėrmenden si shpėrblim pėr devotshmėrinė e besimtarėve janė virgjėreshat, djem tė ri, uji, vera, frutat e ēdo lloji etjera.

Senzualiteti parajsjano-islamik pėrshkruhet ne detaje, si nė Hadithe ashtu edhe nė Kuran:

Sura 56:12-39: “Ata pra, janė mė tė afruarit… janė nė shtretėr tė qėndisur me ar, tė mbėshtetur nė to pėrballė njėri-tjetrit. Atyre u shėrbejnė djelmosha tė gjithmonshėm, me gastare, me ibrikė dhe me gota tė mbushura plot prej burimit, prej sė cilės pije (verė) as nuk u dhemb koka as nuk dehen. Edhe pemė sipas dėshirės sė tyre, edhe mish shpezėsh, cilin ta duan. Dhe hyri (gra) symėdha, si tė ishin inxhi tė ruajtura, shpėrblim pėr atė qė ata punuan… “

Sura 78:31-34: “S’ka dyshime se tė devotshmit kanė fitime tė mėdha, kopshte e vreshta rrushi, edhe vasha tė njė moshe, edhe gota tė mbushura plot verė”.

Nė suren 55:54-56 thuhet qė aty janė gratė qė nuk i ka prekur kush para tyre, as njerėz as xhin.


Nė Kuran nuk specifikohet numri e tė virgjėrave qė njė person do t’i posedoj nė parajsė, Hadithet janė mė konkrete nė kėtė aspekt. Sipas tyre numri i virgjėreshave (per person) ndryshon nga 2 deri nė 72 pėr njė mashkull, varėsisht nga devotshmėria . (Shih Buhariu 4:54: 476; 6:60:402 dhe Al Tirmidhi 2562).Nga Al – Tirmidhiu, e mė vonė edhe nga Ibn Kathiri nė komentimin kuranor tė sures 55:72 thuhet:

“qė profeti Muhamed ėshtė dėgjuar duke thėnė se shpėrblimi mė i vogėl pėr banorėt e xhehenetit do tė jetė njė vendbanim me 80 000 shėrbėtorė dhe 72 gra, mbi tė cilin gjendet njė kube e dekoruar me xhevahirė, diamantė e rubinė, e gjerė sa distanca nga Al-Xhabia (Damask) deri nė Sana (Jemen)” . (citati i pėrkthyer nga anglishtja)

Hadithet e Buhariut konsiderohen tė vėrteta (Hadithe sahih) dhe pėrderisa janė burim i shumė informacioneve tė pranuara nga bota islamike, pėrse tė mos shėrbejnė edhe nė kėtė rast!
Nė suret 13:35; 3:198; 3:136, 47:15. 44:51-55 hasen referencat ndaj burimeve tė bollshme tė ujit nė parajsė, dhe atė me siguri se, si rezultat i mungesės sė ujit tė pijshėm nė shkretėtirat e Arabisė, burimet e pashtershme tė ujit janė konsideruar njė komoditet dhe luks.


Mė habitės ėshtė fakti qė vera e ndaluar pėr konsumim nė kėtė botė do tė qarkullojė nė lumenj atje (Sura 47:15). Kjo do tė jetė njė verė kualitative jo intoksikuese qė nuk do tė sjell dhembje koke e as dehje (Sura 56:19). Alkoholfrei !

Kuptohet qė edhe vera pėr banorėt e shkretėtirės nuk ėshtė veēse njė komoditet i ēmuar, sepse nė tė tilla vende rrallė mund tė hasen vreshtat e kopshtet.Normalisht qė me gjithė virgjėreshat dhe gratė bardhoshe nė numėr tė konsiderueshėm, me burime uji dhe lumenj vere, duke mos harruar edhe hijet nga pemėt e mėdha, tė gjitha kėto begati nuk do tė mjaftonin nė njė stomak tė zbrazur.

Mu pėr kėtė, ty janė frutat nė dispozicion nga mė tė ndryshmet dhe mish shpezėsh, cilin ta duan besimtarėt (S.56:19-20). Janė pėr t’u pėrmendur edhe stolitė qė do i veshin besimtarėt atje si rrathėt e artė e me xhevahire, byzylykėt e argjendtė, petkat e tyre tė mėndafshta (S. 22:23), kolltukėt e mbėshtetėset e gjelbra dhe shtrojat e bukura (S.55:76), zotėrim (pronė, pasuri) tė madh (S. 76.20).

Pėrshkrime kėto fizike dhe materialiste tė njė pasurie qė u ofrohet merituesve tė parajsės.

Duket se parajsa e tillė ėshtė njė motiv i fuqishėm i nxitjeve ekstremiste dhe tė terrorizmit nė pėrgjithėsi. Pėr tė dokumentuar kėtė si pėrfundim, ja njė thėnie e njė aktivisti tė Hamasit, Muhammed Abu Vardeh, i cili rekrutonte njerėz pėr bombardimet vetėvrasėse nė Izrael, dhėnė kanalit televiziv amerikan CBS nė vitin 2001: “Unė i pėrshkruaja atij se si Perėndia do tė kompensonte (dėmshpėrblente) njė martir pėr sakrifikimin e jetės sė tij. Nėse bėhesh martir, Perėndia do t’i japė 70 virgjėresha, 70 gra dhe lumturi tė pėrjetshme...” (The Guardian, gusht 2001). Me siguri kėtė e ke marrė si shembull ti Psikologu qė pėrmend 70 gratė!?
Dhe me gjithė referencat e pėrmendura mė lartė, kuranore dhe nga hadithet po ashtu, nuk mund tė mos pėrfundohet qė: parajsa nė kontekstin islamik duket si njė pėrmbushje e dėshirave tokėsore, e egove, e kėnaqėsive sensualo-sexuale dhe e epsheve tė tjera.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-10-13, 15:10   #10
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Hoxhallarė para-historik (Video)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Psikologu Shiko postimin
Cilen e preferon ti mė shumė:
-Vepren apo qellimin.
ne shkrimin e juaj deshiroj tė e di se sa dyer i paska xheneti dhe kėto femra tė "xhenetit" a ju dhurohen muslimanve tė mirė si dhuratė , kuptohet si hyrija ne aspektin fetarė pasi numri i tyre simbas Kuranit ėshtė 70 femra pėr njė mashkullė.
Si thua ti??

Masi veq me vete per dyer te xhenetit ( edhe pse pytje provokuese) ,

ka thėnė Muhamedi (salallahualejhiueselem): “Nė Xhenet janė tetė dyer" ( nese do ti sjell cilat jane ato dyer dhe si quhen-klasifikohen ).
Hyni nė xhenet, ju dhe gratė tuaja, tė gėzuar! Atyre u shėrbejnė me enė e gastare nga ari, aty do tė kenė ēka t’u dėshirojė shpirti dhe t’u kėnaqet syri. Ju do tė jeni aty pėrgjithmonė.” Nė fund tė kėtyre paralajmėrimeve pėr pėrjetimet e xhenetlinjve, Allahu i Lartėsuar thotė: “E ky ėshtė xheneti, qė u ėshtė dhėnė pėr atė qė keni punuar.” (Zuhruf, 70-72)

Begatitė dhe shpėrblimet qė do tė kenė xhenetlinjtė nė xhenet nuk janė tė posaēme vetėm pėr burrat. Me fjalė tė tjera, nė ato begati kanė hise edhe femrat, si thotė Allahu i Lartėsuar: “... (Xheneti) i pėrgatitur pėr tė devotshmit.” Pra nga tė dy gjinitė, ashtu si sqarohet nė ajetin: “Kush bėn ndonjė nga punėt e mira, qoftė mashkull ose femėr duke qenė besimtarė, tė tillėt hyjnė nė xhenet dhe nuk u bėhet farė padrejtėsie.” (Nisa, 124)

“Hyni nė xhenet, ju dhe gratė tuaja, tė gėzuar!” (Zuhruf, 70) Kurse pėr vlerėn e tyre ndaj hyrive tė xhenetit, Abdullah Ibėn Mubareku transmeton njė hadith ku Profeti, bekimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Gratė e kėsaj bote, tė cilat do tė hyjnė nė xhenet, do tė jenė mė tė vlefshme se hyritė e xhenetit pėr shkak tė veprave qė kanė bėrė nė kėtė botė.”
Transmetohet se Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, ka thėnė se gratė besimtare tė kėsaj bote janė mė tė privilegjuara se hyritė e xhenetit pėr kėto arsye: “Ne jemi falur, kurse ato jo. Ne kemi agjėruar, kurse ato jo. Ne kemi marrė abdest, kurse ato jo. Ne kemi dhėnė lėmoshė, kurse ato jo.” Pra, Aishja thotė se me veprat e mira tė cilat i kanė bėrė nė kėtė botė gratė besimtare tė kėsaj bote do t`i mundin hyritė e xhenetit dhe do tė jenė mė tė bukura, mė tė kėrkuara dhe mė tė privilegjuara. Prandaj, ky ėshtė pėrgėzim pėr gratė besimtare qė do ta arrijnė xhenetin, pasi ato do tė jenė zonjat e xhenetit, mė tė bukurat se tė tjerat dhe do tė jenė tė privilegjuara dhe tė lumtura pėrjetėsisht. Allahu i Lartėsuar nė lidhje me to thotė: “(nė xhenet) Ne i kemi krijuar ato (gratė e kėsaj bote qė do tė hyjnė nė xhenet) nė njė krijim tė ri (formė tė re shumė mė tė bukur). Dhe ato i kemi bėrė virgjėresha. Tė dashuruara (pėr burrat e tyre), tė njė moshe.” (Vakia, 35-37)

kqyre kete video

http://www.youtube.com/watch?v=sH0jdjB0L7Y
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-13, 15:43   #11
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Hoxhallarė para-historik (Video)

Dardaneshė!
Pasiqe besoni ne thenjet e Kuranit dhe tė haditheve, deshiroj tė pyes se a janė tė verteta kėto:

Sahih Al-Bukhari :1:11:580) Ibn 'Umar njofton: Kur muslimanet arriten nė Medina ,ata bashkoheshin nė lutje dhe tė e gejnin kohen pėr tė.Nė atė kohė , Erzani nuk ishte futur akoma ne veprim.Njė here u diskutua pėr ketė problem ne lidhje me thirrjen e lutjes.Disa njėrez propozuan qė tė i bien kėmbanave sikur tė Kirhsteret, tė tjeret propozuan qė tė u bien trumpetave qė i pėrdornin Judenjet , por Umari ishte i pari qė propozoj qė njė njeri duhet pėr tė i thirrur njerzit nė lutje ; kshtu qė Profeti i Allahut e urdheroj Bilallin tė shkon lartė e tė e thras Erzanin pėr lutje."

Dhe e tjetra:
 
Sahih Al-Bukhari :1:11:582) Anas bin Malik njofton : Kur numri i Muslimanve u rritė u diskutua pytja se si do tė dinin kohen pėr lutje pėrmes dickafit qė do t“a njifnin.Disa propozuan qė tė ndizet zjarri (nė kohen pėr lutje ) e tė tjeret propozuan qė tė u bin kėmbanave.Bilalli u urdherua tė e thrret zanin dy here dhe vetem njė here nė Iqamat.
Mirpo, thirrja e zanit sherben ma vonė edhe pėr thirrje nė luftė jo veq pėr tė j“u lutun Zotit.
Sahih Al-Bukhari:1:11:586) Humaid njofton: " Kur profeti i Allahut dilte me ne tė shkonim nė luftė ( ne emerė tė Allahut ) kunder ndoj nacioni , ai nuk na lejoj kurrė qė tė sulmojmė para mengjesit dhe cdo here priste qė tė shifte dhe nese e ndegjonte Erzanin atehere e shtyente pėr pak kohė sulmin e nese nuk e ndegjonte Erzanin atehere ai sulmonte" Anasi bashkangjet " Naten ne e pushtuam Khaibar dhe nė mengjes kur ai nuk ndegjonte Erzanin pėr lutje ,atehere ai (Profeti ) shalonte dhe une shaloja mbrapa Abu Talha dhe kamba ime e prekte kemben e profetit.Banoret e Khaibares dilnin jashtė me shportat e tyre dhe lopatat dhe kur e shifnin Profetin ata bertitnin “Muhamedi!Pasha Allahun! Muhamedi dhe ushtria e tij !Kur Profeti i Allahut i pau ata atehere ai tha :"Allahu Akbar! Allahu Akbar! Khaibar u shkatrrua.Kurdoqe i afroheshim njė kombi (pėr tė luftuar ) aq i dhimbshem do tė jetė mengjesi pėr ata qė janė paralajmeruar"


Ky citat i lartė , deshmon kjartė masakren e Muhamedit tė kryer mbi popllin civil , pra ishte ky qė sulmonte e jo qė mbrohej.
 
Pas kesaj , problem tjeter ishte edhe ajo se cka me perdorė para vetes kur tė luten , nuk dinin se cka , e filluan me kafshė sė pari.

Sahih Al-Bukhari:1:8:423) Nafi njofton: ." Une e kam pa Ibn“Umar duke e pėrdorur deven (kamellen) para vetes sikur sexhade perderisa ai lutej dhe ai tha :" Une e kam parė Profetin duke vepruar nė tė njejten menyrė"

Problem i tjeter ishte se nuk dinte se kur dhe si tė lutej , e lutjet i bente obligim ashtu si donte vetė.

Sahih Al-Bukhari:1:11:698) Aisha njofton : Profeti i Allahut nė mbramje lutej nė dhomen e vetė.Pasiqe muret e dhomes ishin tė ulta , njerzit e shifnin atė duke u lutur e njė pjesė e tyne renditej pėr tė e percjell nė lutje.Nė mengjes u pėrhap lajmi.Po edhe ketė natė profeti u fal profeti dhe poplli i“u bashkangjit.Kshtu ndodhi pėr dy apo tri netė.Pastaj nuk u lut ma profeti i Allahut nė naten qė erdhi dhe nuk doli jashtė.Nė mengjes e pyten poplli rrthė ksaj .Ai u pergjegj se frigohej qė lutja e nates do tė bėhej obligative.

E ata qė nuk shkonin nė lutje :

Sahih Al-Bukhari:1:11:619 ) Abu Hurairah njofton: " Profeti i Allahut tha: " Pasha Atė qė e ka shpirtin tim nė dorė ! Une isha pėr rrugė qė tė urdheroj qė njerzit tė mbledhin drujė e pastaj ta urdheroj dikend qė tė bejė lutjen e mė pas do tė shkoj pas e t“jau djegi shtepit tė gjithė atyre qė nuk erdhen ne (lutjet obligative ) lutje........"

S“po shof kund ndojė urdheres tė Zotit!!
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-13, 15:53   #12
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Hoxhallarė para-historik (Video)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kercovari Shiko postimin
Nese mesove nga ky prifti parahistorik...athere mund tė tė besojm se 70 gra qenkan dhuratė pėr njė mashkull.
Nuk ka njė pohim tė tillė nė Kur`an ka vetem ajete Kuranore qė pikė pėr pikė vendosin rregulla tė kjarta pėr tė krijuar familje dhe Format e barabarta mashkull femer.
Mund tė te ket impresionuar ndonje Porno film pese ose dhjete gra ne marredhenie sekusuale akte te turpshme qė nuk dalin nga Kura`ni por nga elementet satanike qė kan fut autoritete kishtare ne Bibėl,dhe perderisa nuk e lufton te keqen qė ka mbėrthyer fene tende mos u mer me islamin dhe Kuranin.
Ky njeri nuk ėshtė prift, po qe e paske derguarė duke mos e ditur se kush me tė vertet ėshtė ky.
Qe tė tregoj.
Ky njeri ėshtė ri-knstrukturuarė nga expertet e rekontruktimit holandez - Adrie dhe Alfons Kenis dhe ketij i kan ngjitur emrin Ötzi.Supozohet permes DNA-sė se kty njeri ka vdekurė para 5300 viteve duke kaluar shkembijtė permes Austris dhe Italisė dhe gjetja e tij ėshtė berė nė vitin 1991.
Ishte i gjatė 159 cm dhe i vjeter 45 vjeq.

Per plotesim:
Aktet e turpit , pedofilis, kurveris dalin nga Kurani dhe Islami sepse ato janė tė lejuara qė nga fillimi i perhapjes sė kesaj ideologjie fetare.martesa me femij, me tė vegjel, me gjakė tė perzier , janė tipare kryesore tė islamit, ndersa kryeveprat e Muhamedit janė:

-Martesa me roberesha
-Me tė mitur
-Me gruan e djalit ( tė adoptuarė) etj
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-13, 16:36   #13
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Hoxhallarė para-historik (Video)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Psikologu Shiko postimin
Dardaneshė!
Pasiqe besoni ne thenjet e Kuranit dhe tė haditheve, deshiroj tė pyes se a janė tė verteta kėto:

Sahih Al-Bukhari :1:11:580) Ibn 'Umar njofton: Kur muslimanet arriten nė Medina ,ata bashkoheshin nė lutje dhe tė e gejnin kohen pėr tė.Nė atė kohė , Erzani nuk ishte futur akoma ne veprim.Njė here u diskutua pėr ketė problem ne lidhje me thirrjen e lutjes.Disa njėrez propozuan qė tė i bien kėmbanave sikur tė Kirhsteret, tė tjeret propozuan qė tė u bien trumpetave qė i pėrdornin Judenjet , por Umari ishte i pari qė propozoj qė njė njeri duhet pėr tė i thirrur njerzit nė lutje ; kshtu qė Profeti i Allahut e urdheroj Bilallin tė shkon lartė e tė e thras Erzanin pėr lutje."

Dhe e tjetra:
 
Sahih Al-Bukhari :1:11:582) Anas bin Malik njofton : Kur numri i Muslimanve u rritė u diskutua pytja se si do tė dinin kohen pėr lutje pėrmes dickafit qė do t“a njifnin.Disa propozuan qė tė ndizet zjarri (nė kohen pėr lutje ) e tė tjeret propozuan qė tė u bin kėmbanave.Bilalli u urdherua tė e thrret zanin dy here dhe vetem njė here nė Iqamat.
Mirpo, thirrja e zanit sherben ma vonė edhe pėr thirrje nė luftė jo veq pėr tė j“u lutun Zotit.
Sahih Al-Bukhari:1:11:586) Humaid njofton: " Kur profeti i Allahut dilte me ne tė shkonim nė luftė ( ne emerė tė Allahut ) kunder ndoj nacioni , ai nuk na lejoj kurrė qė tė sulmojmė para mengjesit dhe cdo here priste qė tė shifte dhe nese e ndegjonte Erzanin atehere e shtyente pėr pak kohė sulmin e nese nuk e ndegjonte Erzanin atehere ai sulmonte" Anasi bashkangjet " Naten ne e pushtuam Khaibar dhe nė mengjes kur ai nuk ndegjonte Erzanin pėr lutje ,atehere ai (Profeti ) shalonte dhe une shaloja mbrapa Abu Talha dhe kamba ime e prekte kemben e profetit.Banoret e Khaibares dilnin jashtė me shportat e tyre dhe lopatat dhe kur e shifnin Profetin ata bertitnin “Muhamedi!Pasha Allahun! Muhamedi dhe ushtria e tij !Kur Profeti i Allahut i pau ata atehere ai tha :"Allahu Akbar! Allahu Akbar! Khaibar u shkatrrua.Kurdoqe i afroheshim njė kombi (pėr tė luftuar ) aq i dhimbshem do tė jetė mengjesi pėr ata qė janė paralajmeruar"


Ky citat i lartė , deshmon kjartė masakren e Muhamedit tė kryer mbi popllin civil , pra ishte ky qė sulmonte e jo qė mbrohej.
 
Pas kesaj , problem tjeter ishte edhe ajo se cka me perdorė para vetes kur tė luten , nuk dinin se cka , e filluan me kafshė sė pari.

Sahih Al-Bukhari:1:8:423) Nafi njofton: ." Une e kam pa Ibn“Umar duke e pėrdorur deven (kamellen) para vetes sikur sexhade perderisa ai lutej dhe ai tha :" Une e kam parė Profetin duke vepruar nė tė njejten menyrė"

Problem i tjeter ishte se nuk dinte se kur dhe si tė lutej , e lutjet i bente obligim ashtu si donte vetė.

Sahih Al-Bukhari:1:11:698) Aisha njofton : Profeti i Allahut nė mbramje lutej nė dhomen e vetė.Pasiqe muret e dhomes ishin tė ulta , njerzit e shifnin atė duke u lutur e njė pjesė e tyne renditej pėr tė e percjell nė lutje.Nė mengjes u pėrhap lajmi.Po edhe ketė natė profeti u fal profeti dhe poplli i“u bashkangjit.Kshtu ndodhi pėr dy apo tri netė.Pastaj nuk u lut ma profeti i Allahut nė naten qė erdhi dhe nuk doli jashtė.Nė mengjes e pyten poplli rrthė ksaj .Ai u pergjegj se frigohej qė lutja e nates do tė bėhej obligative.

E ata qė nuk shkonin nė lutje :

Sahih Al-Bukhari:1:11:619 ) Abu Hurairah njofton: " Profeti i Allahut tha: " Pasha Atė qė e ka shpirtin tim nė dorė ! Une isha pėr rrugė qė tė urdheroj qė njerzit tė mbledhin drujė e pastaj ta urdheroj dikend qė tė bejė lutjen e mė pas do tė shkoj pas e t“jau djegi shtepit tė gjithė atyre qė nuk erdhen ne (lutjet obligative ) lutje........"

S“po shof kund ndojė urdheres tė Zotit!!

Psikolog,


i paske bo do pytje qaq palidhje, po shihet qe ne jete tane as pa Kur'anin me sy se paske,,e vjen ketu i gjen behane,..

kallxom kush je ti qe merr te drejten me i gjet behane Librit te Allahut, kur sa e sa miliard njerez ne bote e besojne e lexojne, ti dole ma i meqmi..


Ps: Psikolog'o, nje po ta them FEJA ESHTE DHUNTI E ALLAHUT, AI KE DO E ZGJEDH, KE DO E LAJTHIT, thjeshte pajtohu me fatin qe sje prej te zgjedhurve edhe kaq.
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Dardanesha : 25-10-13 nė 16:37
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-13, 21:45   #14
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Titulli: Hoxhallarė para-historik (Video)

O miku im virtual psikolog
Po si nuk e di unė se kush ėshtė Otzi.
Po sikur tė mos ishte Otzi shumēka qė kam pėr tė thėnė do tė mbeteshin pa thėnė.

Ajo qė s`di psikologu ėshtė kur fillon historia e njerzimit duke e quajtur me pajdashėt serbomana tė Zėrit hoxhė Ramėn hoxhė parahistorik.Pra siē mund tė mėsojnė se nuk ka pas as hoxhe po as priftė parahistorik dhe as Otzi nuk ėshtė prift qė ta kam sjellė nė foto,por e solla pėr t`ju bind ju disave se pėr ju gjithcka ėshtė e mundur "elem"si tė prekur nga simptoma e njohur "Gėnjeshtarė dhe shpifės patologjik" .Natyrisht,nuk do t“mund tė gjejė ndonjė arsyetim sikur tė kisha lėnė pa shqyrtuar simptomėn patologjike nė fjalė nga skaji i njohurive tė mija e jo si psikolog,per tė rujatur seriozitetin tim karshi miqve dhe dashamirve virtual qė tė mos mė shpallin mua bajraktar i "gėnjeshtrave patologjike",por tė mė marrin nė kujtesė si njeri qė i pėrgjigjet fjalės qė thotė,shpesh me qendrime tė argumentuara.E pra,kur jemi te argumentet mjafton si shembull tė marrin referatin e shkruar mė nalt pėr Kuranin dhe Muhamedin,referat ky qė pėr ato qė njohin histori tė religjioneve,shkrime tė llojit tė tillė i ngarkojn nė barkėn e ėndėrruar tė simptomatikėve tė "Gėnjeshtrave patologjike".
Sigurisht,ka nga ato qė duan tė dinė;

Ėshtė patologjike tė gėnjesh me vetėdije?

Besohet se gėnjeshtrat patologjike nuk janė prodhim nėn ndikimin e ndėrgjegjes,por qė ndodhin nė mėnyrė tė pakontrolluar dhe impulsive. Njerėzit tė cilėt kanė probleme me tė gėnjyerat patologjike,besojnė nė gėnjeshtrat e tyre sikur ata tė ishin tė vėrteta, dhe asnjėher ata nuk pranojnė se kanė njė problem tė tillė. Edhe pse shikuar anėsh , kėto gėnjeshtra mund tė ēojnė njė person nė njė situatė tė pakėndshme kur njerėzit zbulojnė se vazhdimisht ky njeri ėshtė duke gėnjyer. Impulsi pėr tė gėnjyer duket tė ketė njė funksion qė tė paktėn pėr njė periudhė tė gjatė personi tė shfaqet nė dritė mė tė mirė dhe pėr tė rritur krenarinė e tij edhe ashtu shumė tė ulėt.

Si tė njohin gėnjeshtrat patologjike?

Njerėzit tė cilėt kanė probleme me tė gėnjyerat patologjike njihen lehtėsisht mbi bazėn e njė numri tė madh tė vėrtetash tė thyera ose tė shtrembėruara,kurse nė shoqėri mė tė gjėrė, nga marrėdhėniet e rrėnuara dhe paaftėsia pėr tė kompletuar detyrat e rėndėsishme nė kohė. Gjithashtu,nė thelb ėshtė njė mungesė e vetėbesimit, gėnjeshtrat e tyre do tė jenė te lidhura me faktin se ata mendojnė se mund tė jenė shumė tė afėrt me tė famshėm,ose kanė arritur pėrparim tė habitshėm me shtrembėrime tė fakte dhe gėnjeshtra. Qė personat e tillė nuk janė tė vetėdijshėm pėr pasojat e shpifjes se tyre edhe kur janė tė kapur nė gėnjeshtėr,ata zakonisht nuk kėrkojnė falje ose tė pranojnė fajėsinė. Ata thjesht vazhdojė sikur nuk ka ndodhur asgjė. Zakonisht, kur ato zbulohen nga njė rreth tė njerėzve si gėnjshtarė,ankerohen nė njė rreth tė ri njerzish pėr tė zgjedhė njė raund tė ri tė njerėzve nė mes tė cilėve do tė vazhdojnė tė lėvizin derisa edhe ata tė i zbulojn, dhe kėshtu me radhė.

A nuk u ka ardhė koha iēik tė lėvizni se na mbetėt kėtu?

Ėshtė ērregullim patologjik tė gėnjesh ?

Klasifikimi Ndėrkombėtar i Sėmundjeve tė gėnjeshtrave patologjike ndodh si njė simptomė e disa ērregullime tė personalitetit tė njohura si ērregullime tė kufizuara , antisociale ose narcisoid personalitete. Megjithatė, ndodh qė gėnjeshtra patologjike mund tė ekzistojė nė vetvete dhe si e tillė, ajo nuk ėshtė pjesė e njė ērregullimi tė rėndė psikiatrik . Prandaj,ėshtė shumė e rėndėsishme pėr tė dalluar a ėshtė gėnjeshtra patologjike e shtrirė vetėm nė mėnyrėn e sjelljes se njė personi qė e manifeston apo ėshtė pjesė ose njė simptomė e njė ērregullim shumė serioz.
Gėnjeshtrat patologjike mund tė kenė si bazė edhe lėkundje psiqike tė penetruara nga shprehi pėr tė urryer,po edhe duke mos dashur tė pranojsh botėn reale me tė gjitha mirėsitė dhe mangesitė.Genjeshtra patologjike shpesh pėrdorin edhe idhtarė tė partive politke nė rethe ku kultura e komunikimit ėshtė pronė e politikanve dhe tifozėve tė tyre,nga qarqe klerike tė cilė nė vend se tė predikojnė fenė nė kufij tė kuptimit tė besimtarve dhe ashtu si e do besimi nė Zot,ato regrutojnė ushtarė qė kan prirje pėr tė shpifur dhe gėnjyer me njė qėllim tė vetėm tė qėndrojnė nė krye tė dogmatizmit religjioz gjithmon nė luftė me besimet e tjera.Kėtu kemi tė bėjmė me genjshtarė patologjik tė helmuar nga politika ose qarqe tė caktuara propagandistike.

A ka njė trajtim pėr gėnjeshtarėt patologjik ?

Kur gėnjeshtrat patologjike paraqiten si njė simptomė e disa ērregullime tė personalitetit nėpėrgjithsi ėshtė pėr tė u trajtuar me psikoterapi dhe ilaēe. E rėndėsishėm nė psikoterapi ėshtė qė njerėzit tė pranojnė se kan problem me tė gėnjyer , pėr shkak tė vėshtirėsisė sė saj tė madhe pėr tė dalluar kur e thonė tė vėrtetėn ose kur gėnjejn.Megjithate,edhe pėrkrah vėshtirsive psikoterapeutike,persona tė prekur nga kėto simptoma kan sukses mjekimi,kurse keto tė regrutuarit mbeten shpifės dhe gėnjeshtarė patologjik-pėrgjithmon.

Pa keqkuptime u lutem!


__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Kercovari : 25-10-13 nė 21:47
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:57.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.