Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Bibla
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Bibla Besimtarėt qė i pėrkasin besimit tė Krishtere mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar mbi mėsimet e nxjerra nga Bibla dhe jetaPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-05-05, 06:30   #31
HH
 
Anėtarėsuar: 30-04-05
Postime: 4
HH e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Oooppsss :shock: me fal ausphugi i paska qit tym te bardh :lol: :lol:

urimeee
__________________
Adolf Hitler...
HH Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 30-08-05, 00:44   #32
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AlbMuslim-Ku
Na tregoni pra sa Bibla i keni
Edhe qka nese qenka Protestante , a sjan te njejta Biblat ah .

Sa bibla i paska shpall Zoti pra Jezusit ??

bibla esht nji dhe nuk ka mundsi te ket ma shum ,
sikurse qe nuk mundet te jan dy kurana edhe pse kurani esht shtat shekuj ma i von
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-09-05, 13:52   #33
blero
 
Anėtarėsuar: 01-09-05
Vendndodhja: ILIRIDe
Postime: 96
blero e ka pezulluar reputacionin
Gabim

pershendetje.
se pari tu pyes te gjitheve a jan te nevojshme keto sulme ndaj njeri tjetrrit.Cfar ka lidhje se kush ka dalur me i pari,eshte e vertet se kurani fisnik ka dalur me von se bibla por cka eshte me me rendesi se kurani nuk ka pesuar asnje ndryshim prej asaj dite kur ju ka shpallur Muhamedit a.s e mos folim per biblen se sa eshte ndryshuar e ne sa varijante ka dalur pa ofendim per ata te konfesionit katolik,ortodoks.
Sa per njoftim per te gjith inxhili,tevrati,kurani dhe nje liber nuk me kujtohet jan libra qe u jan shpallur profeteve musliman.
Nje pyetje per psikologun kujt konfesioni i perket??? :?:
dhe nje pyetje a eshte demokraci prostitucioni ne SH B A?
__________________
o ZOT me rruaj nga miku,se nga armiku rruhem vet!!!
blero Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-09-05, 17:08   #34
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga blero
pershendetje.
se pari tu pyes te gjitheve a jan te nevojshme keto sulme ndaj njeri tjetrrit.Cfar ka lidhje se kush ka dalur me i pari,eshte e vertet se kurani fisnik ka dalur me von se bibla por cka eshte me me rendesi se kurani nuk ka pesuar asnje ndryshim prej asaj dite kur ju ka shpallur Muhamedit a.s e mos folim per biblen se sa eshte ndryshuar e ne sa varijante ka dalur pa ofendim per ata te konfesionit katolik,ortodoks.
Sa per njoftim per te gjith inxhili,tevrati,kurani dhe nje liber nuk me kujtohet jan libra qe u jan shpallur profeteve musliman.
Nje pyetje per psikologun kujt konfesioni i perket??? :?:
dhe nje pyetje a eshte demokraci prostitucioni ne SH B A?
Pershendetje blero!

Ne pyetjen qe me je drejtuar mua , deshta vetem tė pergjigjem si shkurt:
Une , i takoj konfeksionit shqiptar , i cili ndahet ne keto degė:
Nderė dhe besė per mikun
pushk e barot pėr armikun.
Pra pamvarsisht se i cilit do llojė tė jetė.
Besoj qe jemi tė kjart.
Nderime.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-09-05, 17:25   #35
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,665
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Blero - prostitucioni dhe hajnia jan profesionet me te vjetra qe i njeh njeriu.
Te dyjat egzistojn edhe ne vendet me demokraci e edhe ne vendet pa demokraci.
Dikun kete profesion e kryejn ata qe e kan zanat .
Dikund vjedh mileti , dikund vjedh shteti e dikund vjedh mbreti.....
Kur vjedh mileti vepron ligji e kur vjedhin keta dy tjeret e pshtjellin me kos..............

Guri Sylaj
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-10-05, 11:17   #36
Lady Godiva
 
Anėtarėsuar: 14-09-05
Vendndodhja: canada
Postime: 80
Lady Godiva e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Psikolog,
Kam pasur nje qik respekt per juve, mirepo u habita nga urrejtja jote e pakufishme naj nje grupi tjeter fetar. I ke hudhur ne uje te gjitha per te cilat shtireshe se je.
E ke lexuar ti Kuranin e shenjte? une te kisha keshilluar t'a lexosh mire para se te komentosh mbi te. Mos u frigo, liber esht edhe aj, nuk te ha, perveq se do te ti trondit themelet e fese tende po ta lexosh e mos na behesh musliman edhe ti helbete.

Kurani ka ardhur mbas Bibles, Tores etjera. Por mbas Kuranit Zoti nuk ka deguar me asnje liber te shenjte sepse Kurani ka qene fjala e fundit e Zotit, Persosshmeria, veper me perfekte pas Kuranit nuk ka pasur.

Ka shume shkenctare boteror qe kane marre per t'a lexuar e studiuar Kuranin dhe jane bere musliman pastaj, pse thua ti? po ja qe kane gjetur aty persosshmerine.

Mos ngatrro ti aty ca arabe dhe mos ngatrro fene me kombesine. arabet perpos fese islame i kane edhe doket e zakonet e tyre qe jane te njejat me ato te arabeve te krishtere. Feja dhe nacionaliteti e kultura kombetare jane dy gjera te ndryshme.
Lady Godiva Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-10-05, 11:20   #37
Lady Godiva
 
Anėtarėsuar: 14-09-05
Vendndodhja: canada
Postime: 80
Lady Godiva e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Lexo ti Kodin e Da Vinqit e do ta sheh se c'esht Bibla e Kisha.

Deshta te shtoj se te krishteret shume i frigohen muslimaneve, pse nuk e kuptoj? muslimanet nuk i urrejne te krishteret as nuk frigohen. Ju tmerroheni nga e verteta e zotit.
Lady Godiva Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-10-05, 20:51   #38
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

E nderuara Lady Godiva!
Temave tė hapura jeni duke i dhenė kahje tjeter, ne faktė nuk do tė bejė fshirjen e tyre , mirpo nė cdo anė e dneruar sulmoni dhe delni me njė "fakt" tė cilin nuk mund ta pėrdorim si faktė nė asnjė menyrė.
Nese Kodin e Da Vincit e marrim si faktė , atehere ne duhet tė dijmė se njohuria e jonė rrethė teologjis sė krishterė eshte e vogel dhe se duhet akoma pėr tė lexuar.
Se cfarė respekti keni pasur ose keni , apo nuk keni ndaj meje nuk ėshtė me rendesi , por Kuranin e kam lexuar mirė dhe kthjelltė , e nuk jam ndalur vetem nė Kuran por edhe shumė studime tė tjera nė teologjin islame , po ashtu edhe nė atė tė krishtere , Budiste , Hinduiste etj etj.
Ketu po flasim pėr mesimet nga Bibla e jo tė shtjellojmė qeshtjen e arabeve e as tė kuranit, pėr kuran , mundeni tė shkruani tė Mesime mbi Kuranin , ose tek Feja shqiptare.
Nuk u jam kundervy shkrimeve tė juaja , por me duken paksa tė papjekura akoma dhe se kerkojnė pjekuri , analizė dhe shtjellim tė asaj se cka shkruani ju e nderuar.
Pra ju vetem shkruani dhe nuk diskutoni , as nuk pėrfilli ose thellohi nė fakte , dhe mu pėr ketė ju lejoj qė tė knaqi duke shkruar , sepse asgjė nuk ėshtė faktike , edhe pse do tė ishte e rruges qė tė jetė, por besoj qė dikur do tė keni njė njohuri mė tė madhe nė tė ardhmen gjė qė do tė me gezonte.

Me nderime

Psikologu
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-10-05, 07:46   #39
Lady Godiva
 
Anėtarėsuar: 14-09-05
Vendndodhja: canada
Postime: 80
Lady Godiva e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Psikiolog, une se pari nuk po mundona ti merzis njerezit ketu me shkrime maratonike te tipit copy-paste dhe e dyta duke i lexuar shkrimet ne kete teme me rane ne sy ato tuajat qe u mundoheshe me cdo kusht t'a njollosesh islamin. Une te kisha lutur ty dhe shokeve te tu ketu qe besimtaret shqiptare te fese islame ti trajtoni si SHQIPTARE e jo si Arabe.

Pastaj qe me the zotrote mund t'a diskutoj Kuranin diku ne ndonje teme lidhur me Islamin, jo ore pse mos t'a diskutojme edhe ketu, fundja si Bibla ashtu edhe Kurani kane te bejne me shqiptaret e ne si shqiptare natyrisht qe kemi te drejte ti diskutojme ato ja edhe te kjo tema, pse nuk jemi shqiptare te gjithe ketu?
Lady Godiva Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-10-05, 10:41   #40
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lady Godiva
Psikiolog, une se pari nuk po mundona ti merzis njerezit ketu me shkrime maratonike te tipit copy-paste dhe e dyta duke i lexuar shkrimet ne kete teme me rane ne sy ato tuajat qe u mundoheshe me cdo kusht t'a njollosesh islamin. Une te kisha lutur ty dhe shokeve te tu ketu qe besimtaret shqiptare te fese islame ti trajtoni si SHQIPTARE e jo si Arabe.

Pastaj qe me the zotrote mund t'a diskutoj Kuranin diku ne ndonje teme lidhur me Islamin, jo ore pse mos t'a diskutojme edhe ketu, fundja si Bibla ashtu edhe Kurani kane te bejne me shqiptaret e ne si shqiptare natyrisht qe kemi te drejte ti diskutojme ato ja edhe te kjo tema, pse nuk jemi shqiptare te gjithe ketu?

Si ore ti trajtoni!?
Ata qė kan mendime dhe veshje , kulturė , bindje arabe ose cila do qoftė nuk janė shqiptarė pėr mendimin timė , sė pari ata janė armiqet e vetes sė vetė , ne cdo aspekt , ti paske lexuar pak shkrimet e mia , paske shfletuar e jo lexuar.'
Si ma quan ti shqiptarė njė njeri qė nė emerė tė islamit ose krishterizmit urrenė cdo gjė perpos te besimit tė vetė , e si i quan ti ata qė vlla e quajnė muslimanin e arabis , ndersa tė krishterin shqiptarė e quan qafir , e si mendon ti , po ja qese do tė futemi edhe nė diskutimine kUranit , por tash se dij se cilit , se pėr fat tė keq janė dalur edhe disa botime tė tjera tė versionit tė ri tė Kuranit.
Tė veshur me pantolla tė shkurtė me mjekerr si tė dreqit ma quan ti shqipatrė a, tė veshur si ningja ma quan ti shqiptare a , une jo , as qe do ta quaj dhe as qė e nderroj mendimin tim , arsye kjo se ata tė tillet na turperojnė kulturen tonė dhe identitetin tonė kombtarė, nė anen tjeter , mjekrra dhe rrobat nuk e bejnė askend besimtarė dhe nuk ndikojnė nė shpirtmiresin et ij , sepse , besimtari i mirė , ai /ajo qė beson e mbanė nė zemer e nuk e benė sė pari nenvlersimin e identietit tė vetė personal e pastaj tė tij komebtarė.
Kjo i bjenė sikur kur tė jeni e dashuruar e nga epshet tė dalin njerezit edhe pa breg jashtė sepse janė nen ndikimin e dashurisė dhe emocioneve tė medha.
Pėrkrahesit e cdo ekstremizmi , cdo kulture jashta kornizave kombtare shqiptare , sdo tė jetė i pėrkrahur nga une , ndersa ju , si diskutuese e mirė , duhet akoma tė lexoni postimet e mia , edhe pse shkruani se urrej islamin , por njė islam qė ju disa e sqaroni ketu neper faqe tė ketij forumi nuk le vendė pėr tu pelqyer nga askush , pra nga asnje njeri qė ka pak tru ne vetene evetė , e shumė e kan sqaruar por pa urrejtur e pa futur arabizma e semitizma ne mesin tonė.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-10-05, 11:12   #41
Albion
 
Anėtarėsuar: 18-08-05
Vendndodhja: Tokė://Europė/Dardani/
Postime: 45
Albion i vlerėsuar jo keq
Gabim

Ndryshuar

Psikologu
Albion Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-10-05, 11:53   #42
Lady Godiva
 
Anėtarėsuar: 14-09-05
Vendndodhja: canada
Postime: 80
Lady Godiva e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Jo Psikolog gabim e ke, ti vet je tu ja kris lidhje palidhje...

Me fal por une as ne Shqiperi as ne Kosove nuk kam pare njerez me veshje arabe, perkundrazi veshje ma moderne e ma bukur se qe vishen shqiptaret ende nuk kam pas.

Qafir kurr se kam degju askend me i thon askujt, ja jane liberal e modern muslimanet shqiptar ja s'ki vlla askund ne bote.

Thjesht mund te them se te gjitha keto intriga jane pjelle e imagjinates tende. Me mire vllaqko edhe muslimanet edhe veten trajtoje si shqiptar e mos bej ndarje kombetare te lutem shume. Te kam thene edhe njehere ne palce ju ka hyre friga nga muslimanet, por pse? nuk e kuptoj une kete. Cdo kund shifni fantazma fundamentaliste, hajt mos i shtrembero gjerat te lutem.
Lady Godiva Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-10-05, 12:10   #43
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lady Godiva
Jo Psikolog gabim e ke, ti vet je tu ja kris lidhje palidhje...

Me fal por une as ne Shqiperi as ne Kosove nuk kam pare njerez me veshje arabe, perkundrazi veshje ma moderne e ma bukur se qe vishen shqiptaret ende nuk kam pas.

Qafir kurr se kam degju askend me i thon askujt, ja jane liberal e modern muslimanet shqiptar ja s'ki vlla askund ne bote.

Thjesht mund te them se te gjitha keto intriga jane pjelle e imagjinates tende. Me mire vllaqko edhe muslimanet edhe veten trajtoje si shqiptar e mos bej ndarje kombetare te lutem shume. Te kam thene edhe njehere ne palce ju ka hyre friga nga muslimanet, por pse? nuk e kuptoj une kete. Cdo kund shifni fantazma fundamentaliste, hajt mos i shtrembero gjerat te lutem.
Ende qenke e papjekur nė shumė lėmi , me vjen keq qė shprehem keshtu , por lexo e shfleto nė ketė forum , tė kam sygjeruar qė tė mos shfletosh por tė lexosh , se nese i gjejmė ato shkrime qafire e pa qafire tė mbushet thesi , mos ke merak , ndersa sa pėr frigė , se dij se kuj i ka hy friga ketu , thjeshtė nuk ėshtė frigė por vetem mbrojtje e integritetit kombetar.
Shko e vizitoje pak Kosoven neper disa vende i shef burrat me pantallona tė shkurter e gratė ningja , sikur tė ishin nga Jordania a Pakistani, e vizitoje pak KOsoven , enjerezit e tillė une si numroj hiq si shqiptarė , bash hiq , se na turperojnė per pak tė hoola qė marrin nga arabet.
Lexo e mos shfleto .
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-10-05, 12:20   #44
Krokodilli
 
Anėtarėsuar: 04-10-04
Vendndodhja: Australia-Prishtine
Postime: 3,019
Krokodilli e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Krokodilli
Gabim

se pari ju pershendes,,

Psikologu pse vella te pengojn kaq shum shqiptart qe kan vendos te percjellin rrugen e zotit,, (se si veshen 0.1 e popullates- qe the si ningja)

a ke qen ndonjehere ne Prishtine,, mi pa motrat ne Kishen katolike ne Ulpian si vishen,, me rroba te zeza dhe me shami qe ja mblon ballin??

qfar duhet te mendojm per ato,,, pse ne nuk themi se ato duhet te shkojn ne Vatikan se nuk kan vend ne Kosove

shum me e qet, me e dashur eshte popullata muslimane ne kosove per fet tjera sesa feja katolike...

kur ka festa katolikesh,, muslimant dhan rrespektin dhe jan me te gjith vllezerit katolik se bashku

kur ka festa muslimane,, katoliket na shikojn me urrejtje,,

pse vall ndodh kjo?

shiko edhe nga ana pozitive,, jo vetem mendime negative per musliman..

pershendetje
__________________
Get Rich Or Die Trying
Krokodilli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-10-05, 12:54   #45
Lady Godiva
 
Anėtarėsuar: 14-09-05
Vendndodhja: canada
Postime: 80
Lady Godiva e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Psikolog, ne jemi per nje Kosove demokratike, se si vishen njerezit, cka besojne, jane qeshtje private personale e tyre. A vishen si Amerikan, a dalin cullak, a vishen si ne Pakistan e Jordani esht problemi i tyre. Ate qe as ti e askush nuk guxon ta harroj esht se jemi shqiptare me kombesi e feja e kombesia jane 2 gjera shume te ndara.
:lol:


Lady Godiva Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:17.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.