Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 31-03-07, 22:45   #31
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Nga Xhabiri r.a. trans­me­to­het se i Dėrguari i All-llahut ka thėnė: "Vėrtet mė i dashuri te unė prej jush dhe mė afėr meje Ditėn e Gjykimit do tė jetė ai qė ėshtė me moral mė tė lartė. Mė tė urrejturit te unė dhe mė tė largėt prej meje, Ditėn e Gjykimit do tė jenė llomotitėsit, imponuesit (nė fjalė) dhe mendjemėdhenjtė (nė fjalė) ". Shokėt (as-habėt) i thanė: "O i Dėrguari i All-llahut, ne i njohim 'thartharėt' (qė flasin shumė) dhe 'mutesheddikėt' (ata qė imponohen), por kush janė 'mutefejhikėt'? " Pej­gam­be­ri s.a.v.s. u pėrgjigj: "Mendjemė­dhenjtė!" (Tirmidhiu thotė: ky ėshtė hadith hasen)
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 04-04-07, 00:28   #32
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ka thene Muhamedi a.s.: "Ai qė shpik nė ēėshtjen tonė gjėra qė s'janė tė saja, ato janė tė refuzuara". (Buhariu dhe Muslimi).
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-04-07, 16:57   #33
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

I dėrguari ka thėnė: “Obligimet e muslimanit ndaj vėllait tė tij janė pesė: kthimi i selamit, thėnia e fjalės ‘Allahu tė mėshiroftė’ ndaj atij qė teshtin e thotė ’falėnderimi i qoftė Allahut’, pėrgjigjja ndaj ftesės, vizita e tė sėmurit dhe pėrcjellja e kufomės’. Shėnon Muslimi.
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-04-07, 21:28   #34
Lijanna
 
Anėtarėsuar: 12-06-06
Vendndodhja: (
Postime: 1,344
Lijanna e ka pezulluar reputacionin
Gabim

I Derguari i Allahut paqa dhe meshirra e Allahut qofte mbi te ka thene: "Njeriu me i mire eshte ai qe jeton gjate dhe ben vepra te mira." (Transmeton Tirmidhiu)
__________________
Nė zemrėn e njeriut ka vetmi, tė cilėn nuk mund ta largosh pos duke iu drejtuar Zotit.
Lijanna Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-04-07, 21:52   #35
Preshevar
Banned
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Postime: 7,844
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Sipas Imrān ibn Husejn, Pejgmaberi s.w.a.s. ka then:

"Falu ne kemb, n'qoft se s'mundesh at here falu ulur, e n'qoft se prap s'mundesh at here falu anash"
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-04-07, 21:59   #36
Lijanna
 
Anėtarėsuar: 12-06-06
Vendndodhja: (
Postime: 1,344
Lijanna e ka pezulluar reputacionin
Gabim

I Derguari i Allahut, paqja dhe meshira e Allahut qofshin mbi te, ka thene: "Shembulli i pese namazeve eshte si shembulli i nje lumi qe rrjedh shume para deres se ndonjerit prej jush, ne te cilin pastrohet cdo dite nga pese here." (Transmeton Muslimi)
__________________
Nė zemrėn e njeriut ka vetmi, tė cilėn nuk mund ta largosh pos duke iu drejtuar Zotit.
Lijanna Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-04-07, 09:06   #37
Lijanna
 
Anėtarėsuar: 12-06-06
Vendndodhja: (
Postime: 1,344
Lijanna e ka pezulluar reputacionin
Gabim

I Derguari i Allahut paqja dhe meshira e Allahut qofte mbi te ka thene: "Ndihmoje vellane tend, mizor qofte a i demtuar!"

Nje njeri i tha: "O i Derguar i Allahut, i ndihmoj te demtuarit, por me njofto si t'i ndihmoj nese eshte mizor?"

Tha: Ta ndalosh ate nga dhuna eshte ndihme per te." (Transmeton Buhariu)
__________________
Nė zemrėn e njeriut ka vetmi, tė cilėn nuk mund ta largosh pos duke iu drejtuar Zotit.
Lijanna Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-04-07, 19:05   #38
Lijanna
 
Anėtarėsuar: 12-06-06
Vendndodhja: (
Postime: 1,344
Lijanna e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Pejgamberi paqja dhe meshira e Allahut qofte mbi te ka thene: "Vertet Allahu eshte i bute dhe Ai e do butesine, dhe me butesi fitohet ajo qe nuk fitohet me vrazhdesi si dhe ajo qe nuk fitohet ndryshe." (Transmeton Muslimi)
__________________
Nė zemrėn e njeriut ka vetmi, tė cilėn nuk mund ta largosh pos duke iu drejtuar Zotit.
Lijanna Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-04-07, 15:48   #39
Lijanna
 
Anėtarėsuar: 12-06-06
Vendndodhja: (
Postime: 1,344
Lijanna e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Pejgamberi i Allahut paqja dhe meshira e Allahut qofte mbi te ka thene: "Lehtesoni e mos veshtiresoni, pergezoni e mos tmerroni."
__________________
Nė zemrėn e njeriut ka vetmi, tė cilėn nuk mund ta largosh pos duke iu drejtuar Zotit.
Lijanna Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-04-07, 19:18   #40
Lijanna
 
Anėtarėsuar: 12-06-06
Vendndodhja: (
Postime: 1,344
Lijanna e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Muhammedi alejhi selam ka thene: "Nuk eshte trimeri ne dyluftim (mundje), por trimeri eshte ta permbash veten nga zemerimi." (Muteffekun alejhi)
__________________
Nė zemrėn e njeriut ka vetmi, tė cilėn nuk mund ta largosh pos duke iu drejtuar Zotit.
Lijanna Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-04-07, 19:23   #41
Lijanna
 
Anėtarėsuar: 12-06-06
Vendndodhja: (
Postime: 1,344
Lijanna e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Pejgamberi paqja dhe meshira e Allahut qofte mbi te ka thene: "Ke ndermend (frikesohu) Allahun kudo qe te jesh. Te keqen percille me te mire, ajo do ta fshije te keqen. Dhe me njerezit behu i moralshem- me moral dhe sjellje te mire." (Transmeton Tirmidhiu)
__________________
Nė zemrėn e njeriut ka vetmi, tė cilėn nuk mund ta largosh pos duke iu drejtuar Zotit.
Lijanna Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-04-07, 20:34   #42
Lijanna
 
Anėtarėsuar: 12-06-06
Vendndodhja: (
Postime: 1,344
Lijanna e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Pejgamberi paqja dhe meshira e Allahut qofte mbi te ka thene: "Vertet une ngrihem per namaz dhe deshiroj te qendroj gjate ne te, por kur degjoj vajin e femijes, e shkurtoje ate, duke mos patur deshire qe t'ia veshtiresoje punen neses se femijes." (Transmeton Buhariu)
__________________
Nė zemrėn e njeriut ka vetmi, tė cilėn nuk mund ta largosh pos duke iu drejtuar Zotit.
Lijanna Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-04-07, 22:54   #43
Preshevar
Banned
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Postime: 7,844
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Gabim

“ Allahu i Madhėrishėm thotė: Ata qė duan njėri tjetrin pėr hirė tė Madhėris Time, ata do tė jenė nė piedestale tė dritės dhe ua kanė lakmi pejgamberėt dhe shehidėt ” ( Transmeton Tirmidhiu )
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-04-07, 15:19   #44
Lijanna
 
Anėtarėsuar: 12-06-06
Vendndodhja: (
Postime: 1,344
Lijanna e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Pehgamberi alejhi selam ka thene: "Anje send nuk do te jete me i rende ne peshojen e besimtarit ne Diten e gjykimit sesa karakteri i mire. Dhe, vertet, Allahu e urren te pamoralshmin dhe fjalendytin." (Transmeton Tirmidhiu)
__________________
Nė zemrėn e njeriut ka vetmi, tė cilėn nuk mund ta largosh pos duke iu drejtuar Zotit.
Lijanna Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-04-07, 21:03   #45
Preshevar
Banned
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Postime: 7,844
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Nga Sulejman ibn Sured r.a. pėrcillet se ka thėnė:
”Isha ulur me Pejgamberin s.a.v.s. kurse dy njerėz shaheshin ndėrmjet veti. Njėri prej tyre u skuq prej zemėrimit dhe iu frynė damarėt e qafės. I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. tha: “Vėrtet unė e di njė fjalė qė nėse e thotė do t'i kalojė ajo qė e ka gjetur. Nėse thotė: E’udhu bi-l-lahi mineshshejtanirr-rraxhim (
I mbėshtetėm All-llahut nga djalli i mallkuar), do t’i kalojė ajo qė e ka kapluar”.

Tė pranishmit i thanė:
“Pejgamberi s.a.v.s. ka thėnė qė t’i mbėshtetesh All-llahut nga djalli i mallkuar”.


Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:06.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.