Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Astronomia
Emri
Fjalėkalimi
Astronomia Vrojtimi dhe shpjegimi i dukurive qė ndodhin jashtė Tokės dhe atmosferės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 14-02-09, 15:37   #1
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Dielli

Dielli ėshtė yll nė qėndėr tė sitemit tonė diellor. Toka dhe trupat e tjere qiellore tė sistemit tonė diellor (duke pėrfshirė planetet, asteroidet, meteoridet, kometat dhe pluhurin kozmik) rrotullohen rreth diellit. Dielli pėrbėn 99% tė masės sė sistemit tonė diellor.

Energjia diellore mbėshtet pothuaj tė gjithė jetėn nė tokė nėpėrmes fotosintezės qė nga shfaqja e organizmit tė parė. Njerėzit e pėrdorin energjinė diellore pėr ndriēim, ngrohtėsi, rritjen e tė korrave dhe pėr shndėrrimin e fuqisė diellore nė energji elektrike. Nxehtėsia e krijuar nga dielli pėrcakton klimėn (moti) dhe ndėrrimin e stinėve nė tokė.

Shenja astronomike e diellit ėshtė .

Rreth 73% e masės sė diellit ėshtė hidrogjen, 25% ėshtė helium, dhe pjesa tjetėr pėrbėhet nga sasi tė vogla elementesh tė rėnda. Mosha e diellit ėshtė rreth 4.6 miliardė vjet dhe ai ėshtė pothuajse nė gjysmėn e ciklit tė tij tė zhvillimit gjatė tė cilit ndodh proēesi kimik i shndėrrimit tė hidrogjenit nė helium.

Gati 5 milionė ton lėndė diellore kthehet nė energji ēdo sekondė brenda bėrthamės sė diellit, duke prodhuar neutrino dhe rrezatim diellor. Pas rreth 5 miliard vjetėsh dielli do tė shndėrrohet nė fillim nė njė gjigand tė kuq dhe pastaj nė njė xhuxh tė bardhė, duke krijuar njė mjegullnajė planetare. Klasifikimi spektral i Diellit eshte G2V.

G2 tregon qė temperatuara e tij siperfaqėsore ėshtė rreth 5 780 K, karakteristikė qė i jep njė ngjyrė tė bardhė, por qė duket e verdhė pėr shkak tė fenomenit scattering.

Kurse V (5, numėr romakė) tregon qė dielli, si pjesa mė e madhe e yjeve, ėshtė nė sekuencen kryesore; kjo do tė thotė qė energjia e rrezatuar ėshtė e krijuar nė brendesi tė tij nga pėrzjeria e hidrogjenti me helium, dhe ėshtė nė njė gjendje ekuilibri hidrostatik, qė do tė thotė qė nuk pėrhapet (pėr shkak tė presionit qė krijohet nga reaksionet termonukleare).
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 14-02-09, 15:43   #2
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dielli

Dielli krahasuar me token.
(njolla e zeze ne te majte eshte Toka)
DIELLI ne krahasim me Planetet tjere te sistemit solar.

Kete me mire se cfare do gje tjeter e tregojne fotot e meposhtme. Ato jane bere duke treguar Token re raport me planetet e tjere te sistemit tone diellor. Me pas vete Diellin tone ne raport me yje te tjere dhe me pas keto yje (jashtezakonisht te medhej) ne raport me yje te tjeter edhe me superiore ne madhesi. Eshte e veshtire te imagjinohet masa e frikshme e ketyre yjeve dhe planeteve. Dhe kjo eshte vetem ajo qe dime per momentin. Tema ska shume nevoje per fjale pasi fotot e tregojne me se miri por per te gjithe te apasionuarit e astronomise, ketu shume mire mund te postohen foto interesante nga sistemi jone diellor si dhe nga sistemet e tjera qe tani realizohen nga teleskope shume te fuqishem te tipit Hubble.

__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-02-09, 19:28   #3
astronomi
 
Avatari i astronomi
 
Anėtarėsuar: 14-02-09
Postime: 13
astronomi i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Dielli

a egziston mundesia shurjes se diellit Ana ... duke u bazu ne ate se edhe planetet tjera kan qen ne gjendje te zjarret .....
__________________
shok ka ne qdo kend te botes, sa keq qe bota esht e rrumbullaket
astronomi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-02-09, 21:06   #4
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dielli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga astronomi
a egziston mundesia shurjes se diellit Ana ... duke u bazu ne ate se edhe planetet tjera kan qen ne gjendje te zjarret .....
Po astronom!
te dhenat shkencore tregojne se temperatura e diellit vjen gjithmone duke u zvogeluar dhe per nje kohe ai do te shuhet,por do kaloje miljarde vite per t'u shuar krejtesisht..Dmth,ne nuk do e perjetojme
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga ~AnnA~ : 14-02-09 nė 21:06
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-02-09, 10:59   #5
Action
 
Avatari i Action
 
Anėtarėsuar: 26-12-08
Postime: 692
Action me shokė shumeAction me shokė shume
Gabim Titulli: Dielli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga astronomi
a egziston mundesia shurjes se diellit Ana ... duke u bazu ne ate se edhe planetet tjera kan qen ne gjendje te zjarret .....
Sipas te dhenave shkencore dielli ka se paku energji edhe per 2 milion vite te tjera.
Me pas ndoshta mund te ndodhe ne nje shuarje te tij,por deri atehere besoj se njerzimi do te gjej nje rruge te tjeter qe na mundeson jeten.
Action Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-02-09, 13:20   #6
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dielli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Action
Sipas te dhenave shkencore dielli ka se paku energji edhe per 2 milion vite te tjera.
.
Action,mesiguri ke dashur te thuash 2 miljarde vite(te cilen shifer une do e duplikoja ne 4 miljarde) ,sepse nese bazohemi ne te dhenat shkencore,atehere :
Citim:
Mosha e diellit ėshtė rreth 4.6 miliardė vjet dhe ai ėshtė pothuajse nė gjysmėn e ciklit tė tij tė zhvillimit
dmth.eshte ne gjysmen e ciklit dhe ka edhe 4 miljarde vite per te jetuar...
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-09-11, 16:20   #7
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dielli

Pamje te mrekullueshme te diellit


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-09-11, 16:21   #8
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dielli

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-09-11, 11:36   #9
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dielli

Me te vertete foto interesante dhe te mrekullueshme....
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-09-11, 23:39   #10
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dielli

Ndryshime nė diell!

Me vite shkencėtarėt janė duke parashikuar vitin 2012, si viti me klimėn mė tė nxehtė.Mirėpo kohėve tė fundit janė duke u shfaqur disa mendime krejtėsisht tė kundėrta.
Sipas tre studimeve tė publikuara nė Shtetet e Bashkuara tė martėn, ekspertėt besojnė se cikli i njohur i ‘njollave tė diellit’ėshtė duke marrur kahjen e pasivitetit qė nga shekulli I shtatėmbėdhjetė.
Pasiviteti pėrfshinė zvogėlimin e jetės nėpėr lumenj, vendeve tė venitura dhe nga rėnia e aktiviteteve afėr poleve, ka zbuluar kėshtu eksperti nga ‘National Solar Observatory’ dhe nga Laboratory ‘Air Force Research’
Publikimet e hulumtimeve u prezantuan nė takimin vjitor tė organizuar nga shoqėra Astronomike Amerikane ‘Solar Physics Division’ nė Las Cruces, Meksiko e re.
Aktiviteti I nxehtėsisė sė diellit tenton tė rritet dhe bie ēdo 11 vite. “Cikli I fundit ai 24-ti, mund tė jetė cikli I fundit I rregullt, ndėrsa I 25-ti mund tė mos ndodhė pėr njė kohė tė gjatė”, bėri tė ditur drejtori i ‘Solar Synoptic’.
Sipas tė gjitha gjasave, ekspertėt kanė paralajmėruar se kjo mungesė e kėtij cikli diellor do tė jetė shkaktar i ndryshimeve klimatike qė do tė shfaqen nė vitet e ardhshme.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-12-11, 11:38   #11
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dielli

Jemi tė kėrcėnuar nga njė stuhi Diellore qė mund tė shkaktoj mungesė masive tė rrymės


Cikli i ardhshėm i aktivitetit tė stuhisė diellore mund tė ndodhė tė shkaktojė dėme nė transformatorėt elektrik dhe paraqet kėrcėnim pėr infrastrukturėn e ndjeshme energjetike nė mbarė botėn, deklaroi shtėpia gjermane e sigurimeve “Allianz”.


Dielli po kalon nėpėr ciklin njėmbėdhjetė vjeēar tė aktivitetit normal, e periudha e radhės sė aktiviteteve tė dendura solare pritet tė ndodh gjatė viteve 2012 dhe 2013.

Nė deklaratėn e lėshuar nga Allianza theksohet se stuhia solare me rrezik tė lartė, e cila nuk ėshtė e lehė pėr tu parashikuar pėr shkak se ndodh rrallė, mund tė shkaktonte mungesė tė energjisė elektrike dhe humbje ekonomike nė mbarė botėn nė vlerė prej mė shumė se njė triliard dollarė, ndėrsa skenari mė pesimist ėshtė edhe mė i keq.

Eksplozioni i madh mbi sipėrfaqe tė Diellit do tė mund tė shkarkonte me miliarda ton gazi tė nxehtė me shpejtėsi prej njė milion mile nė orė, e kur ky gaz do tė godiste fushėn magnetike tė Tokės, do tė niste njė stuhi tė madhe solare.

Serioziteti i ērregullimeve tė mundshme ka tėrhequr vėmendjen e ekspertėve nga sektori i sigurimeve, si dhe nga institucionet pėrgjegjėse pėr sigurinė shtetėrore.

“Nėse paramendojmė se pjesė tė tėra tė vendeve ose kontinente tė tėra me javė, ose muaj nuk do tė kishin rrymė ... atėherė kjo gjė ėshtė shumė serioze”, tha Jim Wild nga universiteti britanik Lancaster.

Problemi qėndron nė vėshtirėsitė e parashikimit se sa shpesh ndodhin evenimente serioze solare. Periudha e shkurtė kohore qė kanė nė dispozicion satelitėt pėr zbulimin e ērregullimeve gjithashtu paraqet njė pengesė pėr parandalimin e dėmeve tė shkaktuara pėr shkak tė stuhive solare.

Momentalisht asnjė satelit nuk ėshtė mjaftė afėr Diellit pėr tė dhėnė paralajmėrim mė tė gjatė se njė orė para se tė vijė deri te stuhia, sqaroi Wild. Modernizimi i satelitėve i cili do tė ju jepte njerėzve nė Tokė mė shumė kohė pėr tu pėrgatitur pėr rreziqet do tė kushtonte rreth njė miliard dollarė, shtoi Wild. /Telegrafi/
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-03-12, 16:57   #12
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dielli

Dy stuhi solare vijnė drejt Tokės


07.03.2012 23:12

Dielli ynė ka pėrjetuar dje dy erupsione tė fuqishme, kurse njėra nga kėto ėshtė mė e fuqishmja e kėtij viti. Tė dy erupsionet janė tė klasės X, qė do tė thotė tė kategorisė mė tė fuqishme qė mund tė bėhen nė Diell.
Raportohet se stuhia impresive diellore po vjen nė drejtim tė Tokės dhe se do tė mund tė ērregullonte rrjetin elektrik, atė GPS dhe fluturimet ajrore.

Nga Qendra amerikane pėr parashikime kozmike pranė Zyrės nacionale pėr oqeane dhe atmosferė thanė se Dieeli ka pasur erupsion tė fuqishėm mė 6 mars dhe se pasojat e kėsaj do tė mund tė ndihen nė Tokė rreth orės 05.00 sipas Grinwichit (ora 6:00 te ne). Po ashtu, ėshtė theksuar se ky ėshtė erupsioni mė i fuqishėm solar nė 5 vjetėt e fundit dhe se edhe mė tutje po forcohet.

Sipas NASA-s, stuhia ėshtė duke ardhur nė drejtim tė Tokės, por ajo vetėm do tė na “prekė”, me efekt tė dobėt pėr magnetosferėn tonė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-04-12, 17:58   #13
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dielli

Zgjohet dielli nga gjumi . Shperthimet diellore te filmuara nga observatory i NASA .Cikli i Njollave diellore te leshuara nder vite kete radhe kercenon qe te nderprese komunikimin dhe energjine ne Toke .


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-04-12, 14:43   #14
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dielli

A do tė realizohen parashikimet e vitit 2012 pėr shpėrthimin e diellitParashikimet e Zyrės Amerikane Hapėsinore (NASA) nė lidhje me shpėrthimet nė Diell duket se janė tė vėrteta. Shpėrthimet, tė cilat kanė filluar nė muajin janar, po shtohen edhe mė shumė.

Dallga e tretė e shpėrthimeve kishte filluar mė 8 Mars. Ndėrsa pamjet e fundit janė regjistruar dje, transmeton Starti njoftimet. Akoma nuk dihet nėse kjo ėshtė njė dallgė e katėrt apo jo. Nė fotografitė e videot e regjistruara dje nga NASA, shihet qartė stuhia diellore dhe shpėrthimet qė e shkaktojnė atė.

Pamja e pare ėshtė marrė dje nė orėn 17.45 pasdite. “Tani ka shumė shpėrthime nė Diell. Vendi ku ndodhin shpėrthimet mund tė jetė edhe qendra e stuhisė diellore”, u shpreh njė punonjės i NASA-s dje nė “tweet”.

Shpėrthimet e ndodhura nė Diell ndahen nė 5 klasė tė ndryshme si A, B, C, M dhe X nė varėsi tė forcės sė rrezeve tė pėrhapura nga shpėrthimet. Nė orbitėn e nivelit mė tė ulėt A 0,0 mund tė gjenden rreth 10 nanovat dritė pėr metėr katror. Kjo sasi rritet me 10 herė nė varėsi tė forcės sė shpėrthimit dhe rrezeve tė lėshuara nė ēdo metėr katror.

Shpėrthimi mė i madh nė Diell ka qenė i forcės X17 pra 1 milionė nanovat dhe ka ndodhur nė Tetor tė vitit 2003.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-03-13, 17:48   #15
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dielli

Edhe nė Diell bie shi!


NASA ka publikuar njė xhirim qė tregon se edhe nė Diell bie shi. Natyrisht, nuk ėshtė ky shiu ashtu si e njohim ne.

Sateliti i NASA-s ka regjistruar plazma jashtėzakonisht tė nxehta qė ngrihen nė sipėrfaqe tė Diellit dhe bien pėrsėri nė tė. Ky fenomen njihet si shiu koronal.

Videoja u realizua gjatė vitit tė kaluar, ndėrsa ēdo i dyti sekond i xhirimit zgjatė gjashtė-minuta nė kohėn reale.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:42.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.