Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Astronomia
Emri
Fjalėkalimi
Astronomia Vrojtimi dhe shpjegimi i dukurive qė ndodhin jashtė Tokės dhe atmosferės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 13-10-11, 10:58   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Galaktikat e reja

Zbulohen galaktikat mė antike


Kanė lindur rreth 13 miliardė vite mė parė, atėherė kur universi ishte ende i ri dhe nė errėsirė totale. Bėhet fjalė pėr galaktikat mė antike qė nuk ishin parė asnjėherė. Zbulimi, i cili ėshtė publikuar nė revistėn "The Astrophysical Journal", i detyrohet teleskopit "Very Large Telescope" tė Vėzhguesit Evropian Perėndimor (ESO) dhe teleskopit hapėsinor Hubble. Gjithēka ėshtė arritur nė bazė tė njė projekti kėrkimi, i cili i pėrket grupit italian tė hulumtuesve tė drejtuar nga Instituti Kombėtar i Astrofizikės.

Galaktika


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 02-11-11, 21:21   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Galaktikat e reja

Zbulimi i ri ridefinon teorinė e krijimit tė galaktikaveeleskopi hapėsinor Spitzer i NASAs ka dėshmuar se galaktikat “e holla” kanė vrimat e zaza masive nė qendėr, sikurse dhe galaktikat normale.
Mė herėt shkencėtarėt besonin se kėto galaktika tė rrafshėta nuk mund tė kenė vrimat e zeza nė qendrat e tyre, por Splitzer e zbuloi pikėrisht tė kundėrtėn.

Rrymimet nga qendrat e galaktikave tė cilat mund tė shihen nė ilustrimin nė foto, tė bėrė sipas tė dhėnave nga Spitzer, janė qitjet tė cilat vijnė nga vrimat e zeza nga vrimat e zeza supermasive.

Zbulimi ėshtė aq i rėndėsishėm sa qė fut ndryshim nė teorinė rreth krijimit tė galaktikave, duke sugjeruar se bėrthamat e galaktikave nė tė vėrtetė nuk caktojnė se nė to do tė ketė vrima tė zeza ose jo.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-02-12, 20:42   #3
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Galaktikat e reja

News for nasa NGC 1073

Zbulim i galaktikes se re

Teleskopi hapėsinor, Hubble ofron njė tjetėr imazh tė mrekullueshėm nga universi. Hubble ka kapur njė galaktikė NGC 1073 me formėn e njė spiralje tė mbyllur, qė mund tė na ndihmojė tė kuptojmė mė mirė "Rrugėn e Qumėshtit". Ky trup qiellor eshte i njohur nga astronomet, qe e studiojne prej kohesh, pasi prania e kėsaj strukrure mund tė jetė njė e dhėnė nė pėrcaktimin e moshės sė galaksisė.
Sa mė e pėrqendruar tė jetė galaktika, aq mė e re ėshtė dhe sa mė e zbehtė tė jetė bėrthama e saj, aq mė e moshuar ėshtė. Shumica e galaktikave tė njohura deri mė sot nga shkenca futen nė kategorinė e "spiraleve tė mbylluara" dhe quhen kėshtu pėr shkak tė strukturės sė tyre. Vec NGC 1073, Hubble ka kapur edhe galaksi te tjera te largeta, thuajse te pashikueshme nga teleskopi. Fundja ka jo pak galaksi ne 13.7 miliard vite drite pergjate te gjithe hapesires.Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Neferta : 04-02-12 nė 20:44
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:43.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.