Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Bibla
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Bibla Besimtarėt qė i pėrkasin besimit tė Krishtere mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar mbi mėsimet e nxjerra nga Bibla dhe jetaPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 10-12-12, 11:32   #1
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Kalendari i krishterė ėshtė i bazuar nė llogaritjen e gabuar?

Kalendari i krishterė ėshtė i bazuar nė llogaritjen e gabuar?

Kalendari i tėrė i krishterė ėshtė i bazuar nė kalkulimet e gabuara, konsideronė Papa Benedikti gjashtėmbėdhjetė,dhe pohon nė librin e tij tė ri se Jezus Krishti ka lindur disa vite mė herėt se sa besohej mė parė. Papa, nė librin e tij rihap debatin pėr vendin e lindjes sė Jezu Krishtit,shkruan gazeta britanike, "Daily Telegraph".

Gabimin ėshtė bėrė nga monasi( murgu) Dionisi Eksigus / ose Dionisi i vogli /, pohon kreu 85-vjeēar i Kishės Katolike Romake nė librin e tij "Jezusi i Nazaretit: Njė histori e fėmijėrisė", i cili u publikua me datė 21.11.2012.

"Llogaritja e fillimit tė kalendarit tonė, e cila ėshtė bazuar nė lindjen e Jezu Krishtit, ėshtė bėrė nga Dionisi Eksigus, qė ka bėrė gabim pėr disa vjet mė parė", thotė Papa, nė librin e tij eidicioni i parėi cili ėshtė nė miliona kopje.
Ai shtoi se data e lindjes sė Jezu Krishtit, nė fakt ka ndodhur disa vjet mė parė.
Pretendimi se kalendari i krishterė ėshtė i bazuar nė njė premisė tė rreme nuk ėshtė e re, pasi shumė historian besojnė se Jezusi lindi nė mes tė vitit 7 dhe 2 para erės sė re.


Megjithatė,gazeta vuri nė dukje, fakti qė kreu i njė miliard katolikėve vė nė pikpyetje gurėt e themelit tė traditės sė krishterė ėshtė me tė vėrtetė befasuese.
Besohet se Dionisi i vogli, i cili ka lindur nė Evropėn Lindore,ėshtė shpikėsi i kalendarit modern,po dhe i konceptit "vitet e Zotit tonė".Ai e bėri sistemin e ri, nė njė pjesė tė ndarė nga kalendari, i cili ėshtė pėrdorur atėherė, i bazuar nė vitet e mbretėrimit tė perandorit romak Dioklecianit.
Perandori Diokleciani i ka persekutuar tė krishterėt, kėshtu qė ka patur arsye tė fortė pėr tė u "pėrjashtuar" nga data sistemi nė favor tė dikujt qė ėshtė frymėzuar nga lindja e Jezu Krishtit.


Ky kalendar ėshtė pranuar gjerėsisht nė Evropė, pasi u miratua nga monasi dhe historiani Bid,i cili ka datuar ngjarjet tė cilat flasin nė historinė e tij "Historia shpirtėrore e popullit anglez," tė cilėn e pėrfundoi nė vitin 731.
Megjithatė,se si Dionisi ka llogaritur vitin e lindjes sė Jezu Krishtit nuk ishte e qartė,kurse Papa me kėtė bėri gabim ndajn mendim tė pėrbashkėt shumė shkencėtarė.


Bibla nuk specifikon datėn e lindjes sė Jezu Krishtit.
Nė vend tė kėsaj, murgu ka bazuar llogaritjet e veta mbi referenca tė paqarta pėr vitet e Jezu Krishtit nė fillim tė misionit tė tij dhe faktin se ai u pagėzua gjatė mbretėrimit tė perandorit Tiberit


Megjithatė,nuk ėshtė vetėm data kontraverze nė tė cilėn polemizon Papa nė librin e tij por ai argumenton nė kundėrshtim me pikėpamjen tradicionale,se gjatė lindjes sė Jezu Krishtit nuk kishte gomar, nuk ka patur as dem apo ndonjė kafshė tjetėr.
Ai hap edhe debatin mbi vendin e lindjes sė Jezu Krishtit, duke hedhur poshtė argumentet nga disa dijetarė se ka lindur nė Nazaret, e jo nė Betlehem(Vitleem).


Xhon Barton, njė ekspert nė interpretimin e teksteve tė shenjta tė Universitetit tė Oksfordit, tha se shumica e shkencėtarėve pajtohen me Papėn se kalendari i krishterė ėshte i gabuar dhe se Jezusi ka lindur disa vite mė herėt se sa ishte menduar mė parė, ndoshta nė mes tė vitit 6 dhe 4 para epokės sė re.

"Bibla nuk thotė kur Jezusi u lind - e gjithė qė ne dimė ėshtė se ai ka lindur gjatė sundimit tė Herodit tė Madh, i cili vdiq 1 vit para epokės sė re, tha Burton nė" The Daily Telegraph ".
Ai shtoi se njė kohė tė gjatė ėshtė konstatuar se Jezusi ka lindur 1 vit para epokės sė re, por askush nuk e di me siguri.

Ideja se Krishti u lind mė 25 dhjetor gjithashtu nuk ėshtė i bazuar nė fakte historike.
"Ne poashtu nuk dimė se nė ē`kohė tė vitit ai ka lindur.Ideja pėr tė festuar ditėlindjen e tij nė pjesėn mė tė errėt tė vitit,ka tė ngjarė tė ketė lidhje ndoshta me traditėn e solsticit tė dimrit pagan ", pėrfundoi Barton.


The Daily Telegraph


__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 11-12-12, 22:54   #2
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Kalendari i krishterė ėshtė i bazuar nė llogaritjen e gabuar?

Pse spo shkrun per trafikun me gra siriane qe gjenden neper kampe dhe blerjen e tyre nga Hoxhallar Arab me cmim 400 euro? Mundesh me e hap kete teme te "Mesime nga Kurani".

Apo ndoshta ty te pelqen kjo dukuri e blerje shitjes, mirepo ti ke deshire ne europe me jetu e sipas zakoneve arabe :D ?

Me e kqyr holl e holl je njefar strujagjie ti.
__________________
Shėlbimi i Hyjit u ėshtė dėrguar popujve joēifutė. Ata do ta dėgjojnė.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-12-12, 07:08   #3
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Titulli: Kalendari i krishterė ėshtė i bazuar nė llogaritjen e gabuar?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
Pse spo shkrun per trafikun me gra siriane qe gjenden neper kampe dhe blerjen e tyre nga Hoxhallar Arab me cmim 400 euro? Mundesh me e hap kete teme te "Mesime nga Kurani".

Apo ndoshta ty te pelqen kjo dukuri e blerje shitjes, mirepo ti ke deshire ne europe me jetu e sipas zakoneve arabe :D ?

Me e kqyr holl e holl je njefar strujagjie ti.
Duket se ky shkrim te ka godit keq,dhe keshtu u ndodh pijaneceve te i vret e verteta.
Une nuk kam te beje me qeshtjet dhe problemet sociale te arabeve pse ty te tangonj ketu qeshtje e ke mbi shpine te verteten.
Rastesive eshte veshtire te u besohet,po ja qe ndodhin.Ti akoma nuk e ke kuptu se elektricist mund te jete profesioni shtese pse jo edhe rastesi me beso.

Nese ne stallen e lopeve te mungon drita vi e ta instaloj,bile edhe nje pergjues minijaturė te i ndigjojsh lopet edhe kur pordhin...hahahaah
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-12-12, 08:09   #4
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kalendari i krishterė ėshtė i bazuar nė llogaritjen e gabuar?

Mjesi! Kercovari, t'falenderoj per kete kentribut, edhe me shume nese na e gjen daten e sakt, kure ka lind Jezusi, por para kesaj tu kisha lut qe tju gjesh komunitetit tand diten e sakt te bajramit! se u bat hoora e Zotit.

Sa per krishtlindjet katoliket e ritit romak, e festojn me shekuj te njejten dite, ajo shpirterisht, e ne cdo aspekt i knaq ndjenjat e tyre, edhe nese data eshte gabim, shume pak rol luan, te krishteret Ortodox kan je dallim, si te muslimanet, qe jan disa sekta, kan festa te ndryshme,ne data te ndryshme!? asgje tragjike?...

Unifikoj keto te komuniteti jot, e nse te del kohe duku edhe kendej ta dime per nder.
Bektashinjet sa dite ramazan i paten? kushe i feston hashuret, e kush jo... ki cka rregullon andej sa duash, mos humb energji me nje fe te ciles si takon, nese don dicka me mesu, nuk eshte keq pyet ka njerz qe te ndihmojn..e jo me urdhera te prer : kjo eshte e sakt kjo jo!. Ne cdo fe jan keto dallime, po qellimi i tyre eshte i njejt, u festaun Krishtelindjet ne qershor a ne dhjetor, efekti e ndjenja shpirterore eshte e njejt, tek e fundit keto i prodhojn fet e besimet e mirefillta, nuk jan me prodhu as tulla shamoti, as gelqere, as verera e soqe
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-12-12, 09:39   #5
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Kalendari i krishterė ėshtė i bazuar nė llogaritjen e gabuar?

Ska shqiptare musliman qe mohon sektet,po as ka shqiptare musliman qe nuk kontribon kur eshte ne pyetje Isai,po as ka shqiptare musliman qe urren te krishteret.Ketu nuk ishte fjala te flasim per sekte po nje dokument qe del nga Papa me pohime te tij qe bien ndesh me traditen e krishtere..Lexo me mire e pastaj futu ne debat,dhe zgjidhni ju disa menyren dhe fjalet te i pershtaten temes..
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-12-12, 16:46   #6
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Re: Titulli: Kalendari i krishterė ėshtė i bazuar nė llogaritjen e gabuar?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kercovari Shiko postimin
Duket se ky shkrim te ka godit keq,dhe keshtu u ndodh pijaneceve te i vret e verteta.
Une nuk kam te beje me qeshtjet dhe problemet sociale te arabeve pse ty te tangonj ketu qeshtje e ke mbi shpine te verteten.
Rastesive eshte veshtire te u besohet,po ja qe ndodhin.Ti akoma nuk e ke kuptu se elektricist mund te jete profesioni shtese pse jo edhe rastesi me beso.

Nese ne stallen e lopeve te mungon drita vi e ta instaloj,bile edhe nje pergjues minijaturė te i ndigjojsh lopet edhe kur pordhin...hahahaah
Shume me ka godit , ska pse me godet une e ti jemi nje, jemi "europian" haahahaha, ti europian haahaha, ti qe ke perkrah al kaiden dhe terrorizmin islamik.

Une besoj qe profesionin e elektricistit nuk ben ta perqmosh, sepse edhe pse dimrit hyp ne bandera duhet me rezistu. Folna dicka per europen, a je europian-elektricist a jo!

Qe sa kohe je elektricist bre, ose strujagji, do duhej ta kishe kohen per pensionim tani :

Dije qe je kujdestar gjate vitit te ri n shkup qe me e kqyr mos po nalet rryma, merre nje shishe vene (po ti spin) edhe hyn ne noj shtall e festo :D.
__________________
Shėlbimi i Hyjit u ėshtė dėrguar popujve joēifutė. Ata do ta dėgjojnė.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zanzi/M : 12-12-12 nė 16:51
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-12-12, 17:15   #7
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,439
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari i krishterė ėshtė i bazuar nė llogaritjen e gabuar?

dmth 2012 sene na shkune tuj i njeh gabim a,,,,,se mdoket jena mushe mend,si te vjen data 21.12 e te mirret dyjeja kena me nis mi njeh senet mire ,,,,,
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-12-12, 21:23   #8
uck_aksh
Lavdi Dėshmorve
 
Avatari i uck_aksh
 
Anėtarėsuar: 02-10-04
Vendndodhja: Vevey-Suisse
Postime: 5,194
uck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kalendari i krishterė ėshtė i bazuar nė llogaritjen e gabuar?

edhe pak shkenca edhe eksperimentet do ta vertetojn se te dy ata do tna dalin se kan qen vetem dy njerz lakmitar per pasuri, pushtet, dhe per sexxxxxxxxxxxxx
__________________
Ne shqiptaret e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpirt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt
uck_aksh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-12-12, 22:42   #9
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Re: Kalendari i krishterė ėshtė i bazuar nė llogaritjen e gabuar?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uck_aksh Shiko postimin
edhe pak shkenca edhe eksperimentet do ta vertetojn se te dy ata do tna dalin se kan qen vetem dy njerz lakmitar per pasuri, pushtet, dhe per sexxxxxxxxxxxxx
Per njerin vec eshte e konfirmuar. Ndersa per tjetrin ska pas dicka edhe hala ska.
__________________
Shėlbimi i Hyjit u ėshtė dėrguar popujve joēifutė. Ata do ta dėgjojnė.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zanzi/M : 18-12-12 nė 22:44
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-12-12, 11:22   #10
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Titulli: Re: Kalendari i krishterė ėshtė i bazuar nė llogaritjen e gabuar?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
Per njerin vec eshte e konfirmuar. Ndersa per tjetrin ska pas dicka edhe hala ska.
Po,eshte konfirmuar se prifterint e tu pjesa dermuese jane pedofila per te mos thene te gjithe..
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-12-12, 16:36   #11
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Re: Titulli: Re: Kalendari i krishterė ėshtė i bazuar nė llogaritjen e gabua

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kercovari Shiko postimin
Po,eshte konfirmuar se prifterint e tu pjesa dermuese jane pedofila per te mos thene te gjithe..
Nje dallim i "vogel" :D nese disa prifterinje bejn gjera te ndaluara si pedofilia, ata i bejn ne pajtim me Kuranin
__________________
Shėlbimi i Hyjit u ėshtė dėrguar popujve joēifutė. Ata do ta dėgjojnė.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-12-12, 18:34   #12
uck_aksh
Lavdi Dėshmorve
 
Avatari i uck_aksh
 
Anėtarėsuar: 02-10-04
Vendndodhja: Vevey-Suisse
Postime: 5,194
uck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kalendari i krishterė ėshtė i bazuar nė llogaritjen e gabuar?

Ndegjoni keta dy njerz te cilet i thojn vetes se jemi ne rrugen e zotit

__________________
Ne shqiptaret e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpirt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt
uck_aksh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-12-12, 19:14   #13
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Kalendari i krishterė ėshtė i bazuar nė llogaritjen e g

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
Nje dallim i "vogel" :D nese disa prifterinje bejn gjera te ndaluara si pedofilia, ata i bejn ne pajtim me Kuranin
Te paska mbaruar krishterimi pra..
Jo disa po pjesa dermuese si e prifterinje nje pjese bukur e mire edhe njerzve te rendomte...vetem suedia ka 50 mij te tille te regjistruar a.Po ku jane shtete me te medha ne cilen kuate te pedofilizmit?
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-12-12, 20:49   #14
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Kalendari i krishterė ėshtė i bazuar nė llogar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kercovari Shiko postimin
Te paska mbaruar krishterimi pra..
Jo disa po pjesa dermuese si e prifterinje nje pjese bukur e mire edhe njerzve te rendomte...vetem suedia ka 50 mij te tille te regjistruar a.Po ku jane shtete me te medha ne cilen kuate te pedofilizmit?
Dmth po pajtohesh se ne fene tende eshte i inkorporuar pedofilizmi ne thelb? Nese po OK spo vazhdojm tutje..
__________________
Shėlbimi i Hyjit u ėshtė dėrguar popujve joēifutė. Ata do ta dėgjojnė.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-12-12, 07:04   #15
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Kalendari i krishterė ėshtė i bazuar nė ll

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
Dmth po pajtohesh se ne fene tende eshte i inkorporuar pedofilizmi ne thelb? Nese po OK spo vazhdojm tutje.

.
Kurani dhe Muhamed a.s i kan dhen drite njerzimit dhe ato qe e kan lexu Kuranin flasin me miradi edhe per Muhamed a.s.
Ne Kuran thuhet se nje fe do te zhduket vetevetiu dhe keto shenja qe shfaqni kendej dhe andej te bejn te besosh s enuk jeni shume large zhdukjes.
Edhe une nuk dua te vazhdoj me me kesi diksutime te pa kry dhe njerez si ti te cilit nuk din asgje perveq te fajsojne fe te tjera per cmendurit e tye.Turku pat thene.."Mos paqsh pune me kaura".Si fjale me vend me duket.


__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:26.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.