Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
User Name
Password
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 18-01-13, 13:51   #166
jadore
 
jadore's Avatar
 
Join Date: 23-08-05
Location: universe
Posts: 7,224
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Ku qėndron kuptimi i jetės?

Quote:
Originally Posted by Oltiana1 View Post
Kuptimi i jetės nuk mund tė shprehet me fjalė . Ėshtė diēka qė ndjehet nė disa momente tė veēanta ...kur je pranė njė personi tė dashur , ose pranė njė peme qė na mahnit me bukurinė e saj , ose kur je nė paqe tė plotė me veten dhe natyrėn . Kuptimi i jetės ėshtė njė eksperiencė , jo njė koncept qė mund ta mėsosh pėrmendėsh , dhe nuk mund ta ndalesh dot kohėn .

qato me peme ja ke qellu .
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 18-01-13, 19:17   #167
halla e madhe
 
halla e madhe's Avatar
 
Join Date: 07-12-04
Posts: 11,632
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Default Re: Ku qėndron kuptimi i jetės?

....aty ku shpirti vlon nga energjia,edhe broff,ngirhem ne kembe e gatuaj nje embelsire qe s'ka emer, ajo ka arome vanille cokollade e zimet, mu ne kete dite dimri nga jasht bie bore pa nderpre, e nga brenda kreativiteti ska te ndalur ne gaturje dhe ne pikturat e mia abstrakte qe s'ju gjeje shoqen dot!
__________________
Jetes kurr nuk i dihet.....
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-01-16, 19:27   #168
power8
 
Join Date: 22-08-13
Location: Republika e Kosoves
Posts: 191
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Ku qėndron kuptimi i jetės?

"Ne endra nene po me vjene ralle
Ndonse te varri kame ardhur shpesh
Cdo lot i imi pikon vec malle
Ti nuk me flet vetem buzqesh..."


jEtA_1
__________________________________________

Me duket sikur "kuptimi"(nosens) i jetes fshehet pas ketyre 4 vargjeve te renda e te dhimbshme te nje antareje qe u nda nga jeta para disa vitesh por qe na la ne trashegim :
endrra, varre, lote, malle e buzqeshje !__________________
Njeri pa firmė !
power8 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-02-16, 21:14   #169
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
vjeshta's Avatar
 
Join Date: 01-05-05
Location: neutrale
Posts: 25,059
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Ku qėndron kuptimi i jetės?

N“goten gjysme t“mbushur.
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-02-16, 10:52   #170
elvio
 
elvio's Avatar
 
Join Date: 21-01-10
Posts: 6,350
elvio has disabled reputation
Default Titulli: Ku qėndron kuptimi i jetės?

Quote:
Originally Posted by power8 View Post
"Ne endra nene po me vjene ralle
Ndonse te varri kame ardhur shpesh
Cdo lot i imi pikon vec malle
Ti nuk me flet vetem buzqesh..."


jEtA_1
__________________________________________

Me duket sikur "kuptimi"(nosens) i jetes fshehet pas ketyre 4 vargjeve te renda e te dhimbshme te nje antareje qe u nda nga jeta para disa vitesh por qe na la ne trashegim :
endrra, varre, lote, malle e buzqeshje !E dhimbshme,te dhimbshme vargje.
Pushofte e qete.


Vargje per te shkaktuar merziti,,,,,sot.
elvio ėshtė nė linjė tani   Reply With Quote
Old 04-02-16, 11:47   #171
power8
 
Join Date: 22-08-13
Location: Republika e Kosoves
Posts: 191
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Ku qėndron kuptimi i jetės?

Quote:
Originally Posted by elvio View Post
E dhimbshme,te dhimbshme vargje.
Pushofte e qete.


Vargje per te shkaktuar merziti,,,,,sot.
"Ne endra nene po me vjene ralle
Ndonse te varri kame ardhur shpesh
Cdo lot i imi pikon vec malle
Ti nuk me flet vetem buzqesh..."


jEtA_1
_________________________

Sikur dhembja te ishte substanca e ēdo vargu poetik !

Per jEtA_1, jeta s'ishte tjetėr veē njė iluzion (ėndėrr) dhe njė buzėqeshje e heshtur dhe e shtangur; nė mes iluzionit dhe buzėqeshjes sė heshtur, ndodhen vetėm varre, lotė e mallė.
__________________
Njeri pa firmė !
power8 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-04-16, 01:57   #172
power8
 
Join Date: 22-08-13
Location: Republika e Kosoves
Posts: 191
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Ku qėndron kuptimi i jetės?

Kur te kem kuptuar jeten nuk do jem me ne mesin tuaj.


__________________
Njeri pa firmė !
power8 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 08:45.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.