Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shkenca > Ekonomi & Biznes
User Name
Password
Ekonomi & Biznes Diskutime, informacione, studime e probleme ekonomike tė ndryshme nga ekonomia shqiptare e boterore.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 05-01-13, 21:36   #31
Alima
Banned
 
Alima's Avatar
 
Join Date: 14-08-11
Posts: 6,903
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Default Kolaps se shpejti !!!

Ėshtė shokuese por mėse e vėrtet!

Qė tė prodhohet njė kartėmonedhė 500 eorushe nga ELITA, nevojiten pikėrisht vetėm 2.6 euro, po, po 2.6 euro… bojėra etj.
Pasi mos harroni faktin se ėshtė vetėn njė copė letėr e thjeshtė!
Mė e ēuditshmja e ēėshtjes ėshtė se ne besojmė se kartėmonedha e 500 eurove ka njė vlerė shumė tė madhe, por nė realitet ne punojmė (ata tė cilėt kanė rroga tė tilla) pėr atė me vetėm 3 euro (vėrtet) nė muaj!
Kėshtu, pėr ata tė cilėt disponojnė shuma tė mėdha parash, ėshtė mė e udhės t’i investojnė apo ti shkėmbejnė me flori, pasi ku i dihet, globalizimi po bėnė punėn e tij!
Mos ziheni nė befasi dhe pastaj nuk dini si tė reagoni, pasi banka botėrore mund tė bėjė ndonjė tė pa bėrė, kush jep llogari, nė fund tė fundit bėjnė ē’tė duan dhe nuk u bėhet vonė…


/alb-observer

.
__________________
Kurr mos debato me budallenjte,...ata te terheqin ne nivelin e tyre,pastaj te mundin me pervojen e tyre !
M.T.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 05-01-13, 22:00   #32
lovely
SuperAdmunininistratore
 
lovely's Avatar
 
Join Date: 04-12-07
Posts: 33,877
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kriza e euros

Qito 500 euro n`tona temat do me i postu a? :D
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 05-01-13, 22:04   #33
Alima
Banned
 
Alima's Avatar
 
Join Date: 14-08-11
Posts: 6,903
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kriza e euros

...

M'fal Lovelie :( ... po habitna

.
__________________
Kurr mos debato me budallenjte,...ata te terheqin ne nivelin e tyre,pastaj te mundin me pervojen e tyre !
M.T.

Last edited by Alima; 05-01-13 at 22:05.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-04-13, 15:41   #34
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,975
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kriza e euros

Rekorde tė reja tė papunėsisė nė Eurozonė


Bruksel, 30.04.2013

Papunėsia nė Eurozonė ka arritur nivele tė reja rekorde.

Zyra pėr Statistika e Bashkimit Evropian, Eurostat, ka bėrė tė ditur se papunėsia nė tė 17 vendet qė pėrdorin euron ka arritur nė 12.1 pėr qind nė muajin mars – me rreth 19.2 milionė njerėz tė papunė.

Greqia mbetet vendi mė i goditur, me 27.2 pėr qind papunėsi. Ajo pasohet nga Spanja, ekonomia e katėrt mė e madhe e Eurozonės, me 26.7 pėr qind tė njerėzve tė papunė, transmeton REL.

Shkalla mė e ulėt e papunėsisė ka qenė nė Austri, me 4.7 pėr qind, dhe nė Gjermani, me 5.4 pėr qind.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-05-13, 18:10   #35
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,975
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Thumbs down Titulli: Kriza e euros

Nė Poloni shiten foshnja tė sapolindura pėr 500 euro


Nė Poloni ėshtė e mundur pothuajse pa dėnim tė blihet foshnjė e sapolindur edhe atė pėr vetėm 480 euro, transmetuan mediat ēeke, duke iu referuar javores polake "Njusvik", e cila vlerėson se ky "biznes" po lulėzon nė Internet.

Trafikimi i ligjshėm me foshnja, siē lajmėroi korrespondenti i MIA-s nga Praga, ėshtė mundėsuar me ndryshimet dhe plotėsimet e fundit tė Kodit Penal (KP) me tė cilin shitja e foshnjave nuk ėshtė pėrfshirė nė kategorinė e trafikimit tė njerėzve dhe sipas kėsaj nuk ėshtė e dėnueshme.

Sipas ndryshimeve nė KP, pėr vepėr penale konsiderohet shitja e njerėzve me qėllim tė shfrytėzohet puna e tyre, pėr lypje, prostitucion etj.

"Nė ligjin e ndryshuar, nuk ka asnjė fjalė pėr dėnim pėr personin, i cili ka shitur ose ka blerė foshnje tė sapolindur pėr t'u kujdesur dhe pėr ta edukuar. Qė do tė thotė nėse nuk ėshtė i ndaluar aktiviteti, nuk ėshtė as i dėnueshėm", shkruan javorja.

Vakumi i tillė juridik kontribuon pėr rritje tė pakontrolluar tė trafikimit me foshnja nė Poloni nė kohėn e fundit.

Shpalljet pėr blerjen ose shirjen e foshnjave publikohen nė internet edhe pse nė to nuk pėrmenden ēmime konkrete.

Reporterėt e "Njusvik", tė cilėt kanė treguar interes fiktiv pėr blerje tė fėmijėve, kanė zbuluar se kjo ėshtė e mundshme pėr rreth 480 euro, pėrderisa nėna-zėvendėsuese i ka ofruar ēmimet e saja pėr 1.600 euro, me mundėsi pėr pagesė edhe me kėste.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-07-17, 15:09   #36
jona1995
 
Join Date: 19-07-17
Posts: 3
jona1995 me shokė shumejona1995 me shokė shume
Default Re: Kriza e euros

Pershendetje miq, kriza e euros eshte nje fenomen qe po ndjehet drejtperdejte dhe e Shqiperi. Ndaj dhe shqiptaret po kerkojne menyra alternative per te rritur te ardhurat e tyre. Kjo ka bere qe ne vendin tone te hyje monedha Bitcoin, e cila eshte e paligjshme dhe teper e rrezikshme. Ju keshiloj mos te bini pre e saj. Lexoni per me shume rreziqe ketu:Last edited by Zero Cool; 20-07-17 at 17:22. Reason: reklamim i paautorizuar
jona1995 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 08:54.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.