Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shqipetaret > PAVARESIA KOSOVĖS
Emri
Fjalėkalimi


Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 06-05-20, 15:45   #1
power8
 
Anėtarėsuar: 22-08-13
Vendndodhja: Republika e Kosoves
Postime: 289
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Kurti vlerėson lartė vepren e Luan Haradinajt pėr lirinė e Kosovės

Kryeministri nė detyrė, Albin Kurti, ka kujtuar heroin Luan Haradinaj, nė 23 vjetorin e vdekjes sė tij.
Kurti ka thėnė q Haradinaj, ishte figura e pėrkryer e viteve tė 90-ta.
Luan Haradinaj ėshtė njė prej themeluesve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Ai ėshtė po ashtu edhe njė prej themeluesve tė mbėshtetjes logjistike tė ardhur prej Republikės sė Shqipėrisė. Luan Haradinaj me veprimtarinė e tij tė armatosur kundėr pushtuesit, mbajti tė ndezur tė vėrtetėn e rezistencės qė pėrshkon popullin tonė.

Por, Luan Haradinaj ėshtė edhe figura e pėrkryer e viteve ’90. Student nė Shqipėri dhe luftėtar nė Kosovė, sa herė qė vinte prej Tiranės, nuk mund tė kthehej sėrish atje pa kryer sė paku njė aksion kundėr forcave pushtuese serbe. Numri i aksioneve individualė tė Luanit qe tashmė dyshifror.
Ai ėshtė studenti-luftėtar qė ka mbajtur gjallė dhe lavdishėm Kosovėn. Ai ra dėshmor ndėrsa ishte ende student; figurė e luftėtarit qė mbetet pėrjetshėm i tillė; ēereku i shekullit qė pėrmbushet lavdishėm.
Mė 6 maj 1997, Luan Haradinaj, teksa vinte prej Shqipėrisė mes bashkėluftėtarėve Fehmisė, Xhevės, Abedinit dhe luftėtarėve tė tjerė, ra nė pritė nė Qafėmullar. Dhe atė ditė u nda prej nesh. Rexhep Selimi ka dhėnė pėrkufizimin poetik pėr heroin Luan Haradinaj:

Mbi ta u murose urė
pushove hapėrimin
ta vigjėlosh dheun
mbi atė gur.
_________________________________
https://kosovapost.net/kurti-vlereso...ine-e-kosoves/


__________________
Njeri pa firmė !
power8 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:18.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.