Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj. 
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Prev Postimi Mėparshėm   Postimi Tjetėr Next
Vjetėr 21-07-09, 16:06   #11
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,112
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

ne teorinė e evolucionit ne mund te flasim edhe per pershtatjet
shohim ne fenomenin intelegjent -

i icili jo vetem ėsht super intelegjent

por ėsht i stėr persosur intelegjent

pra kur flasim per ajrin qė esht nji
krijim i mahnitshėm

dhe mushkerinė e njeriut e cila e konsumon mgnetozon thithė ajrin
me anė te dirgijimit ne tru

te nji qendre qe mund te jet vetem mjeshtri e krijuar ta ket konstruktuar por qe nuk i shihet veprimi i iniciatives megjithat kryen veprim iniciativ

nxitet komanda e mushkrisė qė tė thithė ajrin mbi bazat e domosdoshmerisė por fenomenit intelegjent te kryerjes se procesit pra teper kordinim intelegjent fenoemen nuk jan te thjeshta kto iniciativa

ajri perveq ndikimive te quditshme ne mushkri

ndikon ne secilen pjesė trupore

as qė mendohet trupi njerzor pa ajr

jo vetem trupat njerzorė por as edhe bimorė

pra gjithqka funksionon sipas nji intelegjence super intelgjence mbi madhore qe un e quaj gjenialitet i zotit qe na fali si krijesa

me
nji te e menduari pershtatje seciles gjė mbi ket dhe


i esht pershtatur nji diqka e superpersosur
te gjitha kto fenomene t

nuk jan te ratsesishme


por veprime te stermenqura pershtatje

nese shkojm sipas sitemit te pershtatjeve vrejm se gjithqka qka na rrethon ne objekt subjekt dhe materie
esht nji pershtatje e njera tjetres

dhe jan te lidhura me njera tjetren keto kordinime super tė
stermenqura e funksionale qka deshmon se krijimet jan te drejtuara nga nji qenje e mbi menqur qe un e quaj zoti i madh e i plotfuqishem

a mundet qe te quhen keto rastesi evolutive

ku aq perkryer dhe preciz secila kryen funksion me qellim dhe arsxe e persosje -
pra diqka i prinė ekzistences dhe qellimit te ekzistences secila logjikė flet ne favor te nji menqurije mbi njerzore qe kordinoj e ai esht zoti por jo veolucioni-

sepse evolucioni nuk mund te ket kurr ket gjenialitet sepse gjat krijimeve do te devijonte ne keto persosmeri dhe do te krijohej anarki natyre deri ne shkatrrim perfundimtarė por gjithqka qe shohim duhet ta shohim si aftesi e zotit

gjithqka ka pershtatjen dhe rolin e vet

ku pa rolin e njera tjetres nuk mund te funksionojn

pra pershtatjet dhe kushtzimet a mund te quhen evolucione


po emarrim shembull se disa mund ti quajm evolucione


por ne fakt nese hyjm ne secilen bimsi ne
secilen filozofi te funksionalitetit

e vrejm se secila esht nji super shkencė ne vetvete

nji super krijimsi


pershtatje nji super intelegjencė


qe na ben te mendojm se evoluimi i rastesishem nuk ka pas mjeshtri as art ti krijoj kto thellsi


te gjitha te pershtatura per njera tjetren dhe me gjenetiken e marrim shembull destinimin e drites e cila mundson gjallesat ne zhvillim dhe sherben per te pa objektet qe na rrethojnė e na lidhe me
pamjet

aftesia njerzore nu mund te dal jasht aftesive te veta

te pershtatjes nese do te quajm evolucion njeriu nuk do te ndalej ne ket qenje kaq te persosur por do te deformohej ne diqka tjeter

per ti kuptuar keto per shkak se vet kshtu njeri esht qenje e kufizuar esht kushtzuar qysh ne krijim

vetem per disa aftesi si qenje intelegjente

qe ne menyr q e ti sherbej qellimit te tij e natyres me menquri eveprime pune te persosur si teknika industria etjpor jo mbi qeshtje super intelegjente

qe do te thom mbi te pafuqishmen per tu imagjinuar

deri aty nuk arrinė sepse si duket nuk ka persosmeri te atij niveli per shembulll qe te ndryshoj qenjen e vet sepse nuk ka diqka ma te persosur se truri pa te cilin qenjnja njeri nuk mund te bej
diqka te ndryshueshme pra mbetet i destinuar njeri siq e krijoj perendiasepse at pushtet nuk e arrinė truri njerzor deri te mbi truri pra kufizohet ne qenjen tru

per shkka se dikush tjeter e konstruktoj zoti sepse ai esht ma i persosur se njeriu


dikush tjeter e supermendoj njeriun

por mbi at super mendim qendron ai perseri vet
superioriteti tjeter mbi gjenialiteti dhe domonimi ndaj njeriut

do te vij koha kur zbulimet edhe ma intresante do te vertetojn krijimsitė


dhe nismat

pershtatjet


qdo gjė ne lidhshmeri i pershtatet qdo gjėje tjeter

dhe lidhet me kushte ekszistenciale gjithka kushtzohet ng tjetra per shembull me kordinime

ne nuk mbijetojm dot pa ajrin por as pa driten pra keto kordinojnė

dhe p pershtatshmeria

quhet jo rastesi pra gjithqka e kordiniau aq bukur nuk flet ne favor te evolicionit por te krijimsisė

por qellimsi ne qellimsi gjejm arsyet dhe krijimsinė destinacionin te formuarit per eksistencen


gjejm te krijuarat gjejm faktet per qellimin
dhe dedikimin kujt i kushtohet lidhshmeria dhe pershtatje pra secili seciles ne forma indirekte

nese ajri e sherben lulen edhe lulja ne forma tjera i ben sherbim ajrit

duke ja falur aromen dhe perberjet tjera


nese drita sherben dhe shperndanė errsiren esht nji qender tjeter e cila i sherben drites

nese uji sherben per token edhe toka i shrben ujit ja mundson levizjen
nese era i sherben tokes edhe toka i sherben eres dhe ven ne levizje eren
nese bari i sherben dheut edhe uji i sherben barit
nese dheu i sherben njeriut edhe njeriu i ben sherbim dheut

jan gjėra te cilat lidhen gjithnji me arsyetimet dhe qellimet


aq ngusht

njera mme tjetren

sa qe nuk ka mundesi te gjitha te jen te rastit dhe evoluimit


pa nji superfuqi e cila i ka kordinuar at superfuqi un e quaj zot gjenial shum ma i menqur e ma i fuqishem se njeriu

dhe ajo superfuqi s mbi intelegjente dominon ne kto krijimsi

krijimsia ne vet krijimsinė mund te spejgohet

sepse nga krijimisia esht nisur nga diqkaja dhe dikush e ka nisur por jo vetvetiu


nes e marrim per bazė para nisjen

qka ka qenė ma parė para nisjes dhe si jan krijuar bimet gjeneza


para nisjes ka qen a pa krijuar ishte hiqi

si u krijua gjithqkaja nga hiqi dhe ne ket formė kaq te persosur

pra vetem mbas nisjes mund ta quajm krijimsi e krijuar

nese quajm evolucion

te gjitha a mund te quajm kshtu

levizjen njerzore per shembull jo kjo nuk mund te quhet evolucion sepse esht kufizuar te te ecurit me dy kembe per qellim dhe evolucioni nuk do te ishte ndalė aty ne at fromim qe nuk shkon ma andej kush e di se si do kishte devijuar ne qfar formash

ecvolucion nuk ka por krijimsi


sot ku gjithqka edhe ma e vogla levizje pa komandė te qendrave ne tru mendje nuk behet as ma evogla
levizje

por secila ka qendren e vet

te krijuar

per nii lidhshmeri funksion

apo veprim

dhe funksionon perkryer ne dukje kto jan te thejshta ne fakt perbejnė mbi gjenialitet dhe pershtatje

lidhshmeri mahnitse funksione


qellimsi cak arsye

dhe funksion paramendim shum i perssosur

perfundim definim secila e ka gjenezen e vet


ku ne secilen nga kto veprime na dalin me miliarda emiliarda arsye

tjera

nese ne te gjitha thellohemi analitikisht


pra te gjitha jan nji krijim i pershtatshmeris dhe qellimsisė


evolucioni del i pa fuqishempara krijimsisė


para ktyre fenomeneve

qe jan ma teper s e fenomene


ne thellsi analitike filozofi super prestiqioze mbi intelekt


dhe mbi fuqi


per ti akcpetuar ne esencen e vet esences

por qe fumksionojn sepse jan me gjenezė te strukturuar me gjenialitet


ne fakt evlucioni nuk ka fuqi

kto per ti spjeguar

edhe pse mund ti thot si teori evolucion per te knaqur sa dopak oreksine studimeve shekncore

por thellsitė jan shum ma komplekse se qe mund te thuhen

autori i ktij shkrimi xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare ne forum
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
 


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 2 (0 Anėtarėt dhe 2 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:55.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.