Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shqipetaret > PAVARESIA KOSOVĖS
Emri
Fjalėkalimi


Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 19-02-08, 01:55   #16
SoKoLi-i-Maleve
 
Anėtarėsuar: 18-08-06
Postime: 1,199
SoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Re: SHBA

Thanks USA and may God bless You allways
SoKoLi-i-Maleve Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 19-02-08, 07:40   #17
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,328
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: SHBA

Shba Shtete E Bashkuara Te Amerikes Jan Per Shpetimtare Miqsija Shqiptaro Amerikane Nuk Duhet Te Shteret Deri Sa Te Jenė Shekujt Mirnjohja Per Ket Aleate Mikesh♪7 E Vertetė E Shqiptarve Duhet Te Jet E Perjetshme Dhe Asnjiher Miqsija Jonė Me Shba Nuk Duhet Te Trubullohet Por As Me Miqt Tjerė Te Europes
Por As Me Turqinė As Me Te Gjith Miqt Qė Na U Gjeten Perkrah Ne Kto Kohra Te Veshtira Kunder Nji Bishe Siq Ishte Serbia Shkatrrimtare Pansllaviste Antishqiptare E Cila Punoi Me Nji Primitivizem Te Pa Shembullt Shovenist Per Shperberjen E Berthames Substanciale Shqiptare Me Nji Shoevinzem Te Pa Shembullt:
Besoj Se Shqiptart Duhet Te Mbushen Mend Ma Ne Fund Dhe Tė Fillojnė Te Mendojnė
Per Secilen Vogelsi E Rregull Se Si Duhet Ta Vendosin Se Si Duhet Ta Kenė Raportin Obligimin Ndaj Vetvets Dhe Miqve Se Si Duhet Te Pozicionohen Se Si Duhet Ti Zhdukun Klanorizmat Dhe Ndjnejat Tjera Te Demshme Bajraktarizmin E Krahinarizmin E Dėmshėm :
Shqiptarėt Si Komb Duhet Te Mesohen Me Koordinim Te Punve Dhe Urgjentisht Duhet Ti Perveshen Zhdukjes Se Varfrisė:
Secili Njeri Qe Flet Shqip Nukm Duhet Ma Te Jet I Varfer I Mjeruar Dhe I Papunsuar Ndersa Shteti Dhe Qeveria Duhet Te Marr Shum Pergjegjsi Ma Te Medha Per Te Zhdukur Pasojat Shekullore Te Mjerimit
Sepse Kombi Yne Perveq Se Mbet I Traumatizuar Nga Dhuna E Krimi E Pushtuesi
Nga Padrejtesit Emedha Shekullore Dhe Luftrat Gjenocidiale Ata U Traumatizuan Edhe Nga Tmerret E Skamjes Varfria Qe Shkatrroi Ne Mbrendi Shum Shqi Ptarin Duke Ja Nxit Joshjet Drejt Ktrimit Mafioziteteve Vrasjeve
Shkatrrimit Shpie Rtror Dhe Kulturor Duke Ja Nxit Lakminė Per Grabitje E Padrejtesi Kryesisht Duke Ja Shkaktrruar Substancen Si Qenje Njerzore Dhe Kulturore :
Nga Shkaqet Evarfrisė Shqiptart U Moren Edhe Me Krimin Me Drogen Me
Qoroditje Tjera Qe Ulen Mjaft Imazhin Para Bote Dhe Vonuan Proceset Eintegrimit Dhe Bota Humbi Mjaft Sumpatinė Q Ekishte Per Ket Popull
Prandaj Qeveria Dhe Te Gjitha Forcat Se Bashku Duhet Ti Pervishemi Punes
Per Rikthimin E Imazhit Dhe Zhdukjen E Pasojav E Shekullore
Ajo Qe Do Te Duhej Te Ishte Shum E Denueshme Ne Shoqerin Tonė Do Te Ishte Pervetsimi I Pa Drejt I Pasurisė Pasurimi I Te Pa Merituarve E Lanja Mbas Dore E Te Merituarve Perbuzja Injorimi E Megalomania Si Dhe Krijimi I Rrjetave Grupore
Ndaj Ktyre Dukurive Kriminale Dhe Te Poshtra Shteti Duhet Te Luftoj Pa Mėshirė
Era E Lirsė Tash Le Te Na Sherbej Edhe Per Te Mira Tjera Jo Vetem Per Ta Shijuar Dikush E Dikush Me Qa Me Lot E Vuajtje Njejt Si Ne Kohen E Regjimeve Kriminale
Pushtuese Ku Bllokoheshin Nga Armiku Ne Varfri Dhe Papunsi
Autori Xhelal Ferizi Ne Mergim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-02-08, 09:44   #18
UniCorN
 
Anėtarėsuar: 16-01-06
Vendndodhja: Diku..
Postime: 196
UniCorN me shokė shumeUniCorN me shokė shume
Gabim Titulli: SHBA

THANK YOU UNITED STATES, THANK YOU CLINTON, THANK YOU BUSH...THANKS A MILLION FOR ALL SUPPORT TO ALBANIANS AT THE HARDEST DAYS AND TIMES.

ALBANIANS WILL NEVER FORGET!
UniCorN Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-02-08, 09:46   #19
UniCorN
 
Anėtarėsuar: 16-01-06
Vendndodhja: Diku..
Postime: 196
UniCorN me shokė shumeUniCorN me shokė shume
Gabim Titulli: SHBA

may God Watch Over The Usa And Albanian People And Lands!

god Bless!

amin!
UniCorN Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-02-08, 10:24   #20
Bjeshka1
Jo e "Nemun"
 
Avatari i Bjeshka1
 
Anėtarėsuar: 01-11-06
Postime: 459
Bjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuar
Gabim Titulli: SHBA

Sakrificat kan qene te medhaja. Beteja ka filluar para shum shekujsh, dhe ja, u kry.
Duhet ta kuptojme se pa nderhyrjen e Amerikes nuk do te ishim sot ketu.
Mos te harrojme gjithe ata qe ka dhene jeten per kombin dhe mos te harrojme se ke kemi mik te vertete.
Miqet me fjale nuk jane si miqet me vepra. Falmnderit gjithe atyre qe nuk kurrsyen as jeten per Kosoven.
__________________
Prift ose hoxhe mund te behet kushdo, por njeri eshte veshtire te behesh. (huazuar nga njeri i panjohur)
Bjeshka1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-02-08, 10:27   #21
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,328
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: SHBA

Amerika E Lirisė U Tgregua Mik Me Veper Prandaj Duhet Te Jemi Bashk Sa Te Jen Shekujt
Shqiptarėt Dhe Amerikanėt Se Bashku Me Europianėt Ne Aleancė Te Perjetshme
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-02-08, 10:32   #22
gazi-de
mergimtari
 
Avatari i gazi-de
 
Anėtarėsuar: 11-12-06
Vendndodhja: ger
Postime: 32,050
gazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: SHBA

Faleminderit SHBA...............
__________________
09.08.2009 syn ti me ben te ndihem mire ;)
gazi-de Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-02-08, 10:56   #23
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Avatari i Linka_pz
 
Anėtarėsuar: 08-03-07
Vendndodhja: Ne Qytetin Historik
Postime: 12,347
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: SHBA

THANK YOU UNITED STATES


__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-02-08, 11:06   #24
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,328
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: SHBA

Nė kohen time te rinisė vrojtonim poashtu sipas mundėsive dhe informatave qė kishim
armatimin e ushtrisė jugosllave dhe sistemet raketore tanket artilerinė armet ekemsoris dhe ato konvencionale minat antitank minat e rrezikshme toksore
nga profesori im ne at kohė i paraushtarakut mbledhja lėndė dhe material por edhe kisha informime tjera dhe shpeshher kam pyet edhe gojarisht njerz te ditur mandej edhe ata qe kthehshin nga ushtrija
se qka kishin ndegjuar dhe qfar armatimi kishte .
me intresonte kjo jo pse kisha qėllim pėr tu bė ndonje ekspert ushtarak por kisha dėshirė per dije sa ma te madhe te pergjithsme kisha deshirė ta njoh armikun kundershtarin tonė jetik se qfar kahjesh po merrte e ku ishim ne.
EDHE SOT ME INTRESON TE LEXOJ LIREATUR USHTARAKE DHE LEXOVA PARA PAK DITESH
SE SI PUTINI KA PREGATIT NJI BOMB KONVENCIONALE SHUM HER MA TE FUQISHME SE AMERIKA QKA DESHMON SE KRIZA BOTRORE ESHT BREGNOSESE SEPSE SLLAVT
nuk kan hequr dorė nga armatimet e rrezikshme dhe kobndjellse per stabilitet botrorė dhe paqe te njerzisė.
FANATIZMI I TYRE I SEMURė ME QDO KUSH TA DOMINOJN BOTEN ♪ėsht vertet nji absurd i trurit tė tyre qė tejkalon qdo mundesi per ta akceptuar nji njeri normal
ESHT VERTET E PA AKCEPTUESHME SE QFAR RREZIQESH DI UAN KTA TI SJELLIN CIVILIZIMIT BOTRORė QFAR IMPONIMESH TE SITUATAVE DHE LUFTRA SHKATRRUESE :
Putini rus jo vetem qė krijojn armė tė reja tė rrezoikshme por ai mundohet te grupoj sa ma shum shtete anti perendimore antishqiptare dhe te rrezikoj globin te ndaj globin ne blloqe ashtu siq po bėn sot per sot me kinen qe e rreshtoi ne anen e pansllavizmit.
KY RREZIK ėsht aq permanent aq aq shum po rritet grupim e gara te kundershtarve
bllokist sa qe mund ta permbys boten nese vazhdon keshtu dhe sllavt e kinezt nuk leshojn pe.
TE ARMATIMI DESHTA TE DAL ME NJI QELLIM PRA ARMATIMI I USHTRIS JUGOSLLAVE
ISHTE SHUM I FUQISHEM SI KEMSORIA ARTILERIA TANKET KALLASHNIKOVI DHE MITRALEZET EKSPOLIZIVI E TE GJITHA I KISHTE TE MJAFTUESHME :
NJI KOSOVė EPA ARMATOSUR PA KUADRA USHTARAKE PA MJETE NUK DO TE JA DELTE ME NJI FUQI USHTARAKE SI SERBIA QE TRASHGOI POTENCIALIN USHTARAK TE ISH JUGOSLLAVISė
PRANDAJ DUHET TI JEMI MIRNJOHS PER JET TE JETVE SUPEFUQIVE SHBA DHE ALEATVE
TE C ILėT E DETYRUAN NJI ARMIK AQ TE RREZIKSHEM TE TERHEQET NGA KOOSOVA
SERBIA NUK GUXONTE TE SHERBEHEJ ME RAKETA AS ME AVIACION SEPSE RREZOHESHIN
SEPSE NATO VEZHGONTE DHE JA RREZONTE TE GJITHA PRA BOMBARDIMET E FUQISHME
MBI SERBI AVIACIONI DHE TEKNOLOGJIA E MIQVE E SUPERFUQIVE PERENDIMORE
E DETYROJ KET EGERSIRė TE TERHIQET PRANDAJ DUHET TE FALENDEROHEN MIQT E SHQIPTARVE AMERIKA DHE NATO PER JET TE JETVE
MIRNJOHJA EHST KULTURq DHE FISNIKRI REALITETI DHE SINQERITETI MIRNJOHJE VLLAZROR PER JET TE JETVE AMERIKė DHE JU MIQ QE NA NDIHMUAT
MERITAT E VETA I KA EDHE TRIMRIA E DJEMVE TE UQK S PA DYSHIM
POR DUHET TE JEMI TE NDERGJEGJSHEM ME NJI SERBI E ME NJI RUSI
SHQIPTART NUK DO TE JA DELNIN VETEM MIQT E FORTė KET NA E MUNDSUAN
FALENDERIM PER JET TE JETVE JU SHPREH POPULLI SHQIPTARė JU O MIQ QE NA DOLET SI VLLEZER
EDHE NE NE KRAH TUAJIN JEMI PER JET TE JETVE ALEAT BESNIK DHE TE PA NDRYSHUESHEM
SA TE JEN SHEKUJT
JU DUAM AMERIKė JU DUAM NATO FALEMINDERIT JEMI ME JU JEMI ALEATET TUAJ BESNIK
KOMBI SHQIPTAR ESHT PER JET TE JETVE NE ANEN TUAJ NE ANEN E LIRISė TE CIVILIZIMIT
NE ANEN E DEMOKRACISė DHE VLERAVE
MIRNJOHJE DHE FALENDERIM UA PAQIM BORGJ JEMI BASHK NEPER SHEKUJ
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-02-08, 11:11   #25
legenda
...Argumentum (ad ) AMORE
 
Anėtarėsuar: 12-11-06
Postime: 2,130
legenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: SHBA

ZOTI E BEKOFTE AMERIKEN
ZOTI E BEKOFTE KOSOVEN,
PREHJE NE PAQE PER Z.IBRAHIM RUGOVA.

faleminderit AMERIKE.Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Urata
ZOTI E BEKOFTE AMERIKEN,
ZOTI E BEKOFTE KOSOVEN e TERE SHQIPTARIN,

Paqja dhe Bekimi qofte me Dr. IBRAHIM RUGOVEN, qe na miqesoi me Ameriken!
legenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-02-08, 12:03   #26
Arkza
Ne shpirt te Birit tim.
 
Avatari i Arkza
 
Anėtarėsuar: 09-03-07
Vendndodhja: F.K
Postime: 15,271
Arkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: SHBA

Te Flm............. shume SHBA........................
__________________
Bac ! Krejt Kosova Krenohet me ty !
Arkza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-02-08, 13:49   #27
BE LK
Kalimtar
 
Avatari i BE LK
 
Anėtarėsuar: 08-12-05
Vendndodhja: Tirane
Postime: 4,372
BE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: SHBA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga UniCorN
THANK YOU UNITED STATES, THANK YOU CLINTON, THANK YOU BUSH...THANKS A MILLION FOR ALL SUPPORT TO ALBANIANS AT THE HARDEST DAYS AND TIMES.

ALBANIANS WILL NEVER FORGET!
PO i bashkohem dhe une ketij Falenderimi....!
__________________
* " Vepra e nje personi ne mesin e njemije njerezve ka me teper ndikim se fjalet e nje mije njerezve drejtuar nje personi " *

Hasan El-Basri
BE LK Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-02-08, 14:21   #28
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: SHBA

Presidenti Bush i drejtoi njė letėr Presidentit Sejdiu

Uashington, 19 shkurt - Shtetet e Bashkuara njohėn zyrtarisht Kosovėn si shtet sovran dhe tė pavarur megjithė kundėrshtimet e forta tė Serbisė. Presidenti Bush e uroi popullin e Kosovės nė njė letėr drejtuar tė hėnėn Presidentit tė Republikės sė Kosovės Fatmir Sejdiu. Ja letra e plotė:

Nė emėr tė popullit amerikan, unė njoh Kosovėn si shtet tė pavarur dhe sovran. Ju pėrgėzoj Ju dhe qytetarėt e Kosovės qė keni marrė kėtė hap tė rėndėsishėm nė zhvillimin tuaj demokratik dhe kombėtar.

Nė kėtė rast historik, unė pėrkujtoj lidhjet e thella dhe tė sinqerta tė miqėsisė qė bashkojnė njerėzit tanė. Kjo miqėsi, e farkuar gjatė orėve mė tė errėta tė tragjedisė sė Kosovės, ėshtė bėrė edhe mė e fortė nė nėntė vitet qėkur ka mbaruar lufta nė Kosovė. Prej asaj kohe, Kosova ka punuar pėr ta rindėrtuar shoqėrinė e shkatėrruar nga lufta, pėr tė ngritur institucionet demokratike, pėr tė mbajtur zgjedhje tė sukseshme pėr njė qeveri tė re, dhe pėr tė avansuar prosperitetin. Si shtet i pavarur Kosova tash merr pėrgjegjėsi pėr fatin e vet. Si edhe nė tė kaluarėn, Shtetet e Bashkuara do tė jenė partneri juaj dhe miku juaj.

Nė kėrkesėn tuaj pėr tė vendosur marrėdhėnie diplomatike me Shtetet e Bashkuara, ju keni shprehur dėshirėn e Kosovės pėr tė arritur standardet mė tė larta tė demokracisė dhe tė lirisė. Unė e mirėpres kėtė ndjesi. Nė veēanti unė mbėshtes pėrqafimin nga ana juaj tė multienticitetit si parim tė qeverisjes sė mirė dhe pėrkushtimin tuaj pėr tė zhvilluar institucione tė pėrgjegjshme, nė tė cilat tė gjithė qytetarėt janė tė barabartė para ligjit.

Po ashtu unė veneroj se nė deklaratėn e vet tė pavarėsisė Kosova me vullnet tė vetin ka marrė pėrgjegjėsitė qė i pėrshkruhen nė bazė tė Planit tė Ahtisarit. Shtetet e Bashkuara mirėpresin kėtė angazhim tė pakusht pėr t?i pėrmbushur kėto pėrgjegjėsi si dhe gatishmėrinė e Kosovės pėr tė bashkėpunuar plotėsisht me bashkėsinė ndėrkombėtare gjatė periudhės sė mbikėqyrjes ndėrkombėtare, pėr tė cilėn keni rėnė dakord. Shtetet e Bashkuara mbėshteten nė garancat e Kosovės se ajo e konsideron veten juridikisht e obliguar t?u pėrmbahet dispozitave qė pėrmban Deklarata e Pavarėsisė sė Kosovės. Jam i bindur se miratimi i plotė dhe me kohė i masave tė propozuara nga Emisari Special pėr Kosovė, Ahtisari, do ta sjellin Kosovėn mė afėr pėrmbushjes sė aspiratave tė saj euro atlantike.

Nė bazė tė kėtyre garancave nga Qeveria e Kosovės, me kėnaqėsi e pranoj kėrkesėn tuaj qė dy vendet tona tė vendosin marrėdhėnie diplomatike. Shtetet e Bashkuara do tė mirėpresnin vendosjen e pėrfaqėsisė diplomatike tė Kosovės nė SHBA dhe planifikon vetė qė ta bėjė tė njėjtėn nė Kosovė.

Teksa Kosova po hap njė kapitull tė ri nė historinė e vet si shtet i pavarur, pres me gėzim thellimin dhe forcimin e miqėsisė sonė tė veēantė.

Pėrzemėrsisht,

Gearge W. Bush

Shkėlqesis sė tij

Fatmir Sejdiu

President i Kosoves
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-02-08, 14:24   #29
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: SHBA

Bush: "Tash, tė gjithė duhet ta ndihmojmė Kosovėn"

Arusha, Tanzani, 19 shkurt -

Tash, tė gjithė duhet ta ndihmojmė Kosovėn qė ta jetėsojė paqen, ka thėnė Presidenti amerikan dhe ka ftuar autoritetet nė Prishtinė qė t'i respektojnė tė drejtat e jo shqiptarėve nė Kosovė. Presidenti amerikan, Xhorxh Bush, ka deklaruar sot se lidhur me pavarėsinė e Kosovės ka mospajtime, por "ne besojmė, sikur edhe shumė vende tė tjera, se ajo do tė sjellė paqe nė Ballkan. Ne kemi punuar pėr sė afėrmi me rusėt, siē kemi punuar edhe me evropianėt dhe vendet e tjera, pėr pavarėsinė e Kosovės, sepse besojmė se kjo ėshtė njė gjė e drejtė. Ka mospajtime, por ne dhe shumė vende tė tjera besojmė se ky veprim ėshtė i drejtė dhe sjell paqe nė Ballkan, u tha gazetarėve presidenti Bush, nė Dar Es Salam tė Tanzanisė, ku ndodhet pėr vizitė, nė kudaėr tė turneut tė tij nė Afrikė. Tash, tė gjithė duhet ta ndihmojmė Kosovėn qė ta jetėsojė paqen, ka thėnė presidenti amerikan dhe ka ftuar autoritetet nė Prishtinė qė t'i respektojnė tė drejtat e jo shqiptarėve nė Kosovė. Duke folur pėr kundėrshtimin e Rusisė pėr tė njohur pavarėsinė e Kosovės, presidenti Bush ka thėnė se Moska nė kėtė ēėshtje nuk pajtohet me Uashingtonin, por historia do tė dėshmojė se ky ishte njė verpim i drejtė pėr tė vendosur paqe nė Ballkan. Qėndrimi ynė ka qenė shumė i qartė... Kemi qenė nė konsultime tė ngushta me rusėt... Dhe, vendimi nuk ka paraqitur risi pėr Rusinė, ka thėnė presidenti Bush.
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-02-08, 14:26   #30
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: SHBA

Bėrns: Kosovės 335 milion dollarė ndihmė amerikane pėr vitin 2008

Uashington, 19 shkurt - Nė njė konferencė telefonike me gazetarėt, nėnsekretari amerikan i Shtetit pėr ēėshtjet politike, Nikolas Bėrns theksoi se forca e NATO s prej 17,000 vetėsh nė Kosovė, e cila pėrfshin 1,600 trupa amerikane, do tė mbetet atje pėr njė kohė tė pacaktuar sė bashku me policinė e Bashkimit Europian pėr tė garantuar sigurinė dhe pėr tė mbrojtur interesat e serbėve etnikė. Ai tha se Shtetet e Bashkuara dhe partnerėt europianė po planifikojnė njė konferencė donatorėsh pėr Kosovėn nė muajt e ardhshėm nė mėnyrė qė tė mbėshtesin qeverinė e re tė pavarur. Kosova, tha ai, mund tė marrė 335 milion dollarė ndihmė amerikane pėr vitin 2008, njė rritje prej katėr herėsh nė krahasim me vitin e kaluar. Bėrns gjithashtu theksoi interesin e Shteteve tė Bashkuara pėr tė patur marrėdhėnie tė mira me Serbinė dhe pėr tė ndihmuar Beogradin "i cili ka mbetur i izoluar nga pikėpamja diplomatike qė nga konfliktet ballkanike tė viteve 90" qė ta gjejė tė ardhmen e tij nė Europė. "Jugoslavia do tė shpėrbėhej pa tjetėr e ashtu ndodhi. Kjo ėshtė pjesa e fundit e mbetur nga ish Jugosllavia - fakti qė Kosova ėshtė bėrė tani e lirė dhe e pavarur. Ne shpresojmė se populli serb, kosovarėt, boshnjakėt, malazezėt, kroatėt, shqiptarėt, maqedonasit, tė gjithė pra tė mund tė shikojnė pėrpara drejt njė tė ardhmeje nė Europė, me Bashkimin Europian dhe me NATO n". Nėnsekretari Bėrns tha se administrata e Presidentit Bush i hapi rrugė Rusisė duke e vonuar njohjen e Kosovės pėr tė lejuar bisedime tė mėtejshme mes Serbisė dhe kosovarėve. Ai tha se kur bisedimet dėshtuan nga fundi i vitit tė kaluar, erdhi koha pėr tė ecur pėrpara me njohjen. Megjithatė Bėrns tha se nuk pret ndonjė pėrplasje thelbėsore me Moskėn qė do tė dėmtonte fushat e tjera tė bashkėpunimit amerikano rus. "Pra, unė nuk pres ndonjė farė krize me Rusinė pėr kėtė ēėshtje. Ne presim qė rusėt tė mbėshtesin qendrueshmėrinė nė rajon. Dhe mendoj se tė gjithė ne do tė kėrkojmė qė njerėzit tė ruajnė qetėsinė dhe qė autoritetet kosovare tė lejohen tė vendosin qeverisjen e tyre e tė ecin pėrpara".


__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 10:04.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.