Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 28-07-19, 17:24   #3631
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,229
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

pakti slovak grek spanjol indian kinez rus kore veriore iran france dhe shum vend e armikie
kundershtare te angloamerikanve dhe shqiptarve
po mundohen te qfarosen etnine shqiptare autoktone
ne menxyre anglo amerika te mos ket ndikime a s prani kurfare ne europen juglindore
dhe as shqiptaret
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 28-07-19, 17:26   #3632
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,229
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

mos ndihma kurfare me asgje dhe lenja pas dore nga qeveria antikombtare q e i la pas dore pa perkrahje banoret shqiptar andej ures s e ibrit
ne veriun e mitrovices ishte tradhti kombtare jo vetem e qeverise por e te gjith shqiptarve
te gjith shqiptarve ju bjen turpi mbi krye e pergjegjsia historike
q e ja lan veroun e kosoves s erbise dhe nuk i ndihmuan me asgje
bnaoret shqiptar te asaj ane por i lan te mjere e te vetmuar
shqiptaret e pa mbrotjrur matane ures s e ibrit te mitrovica
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-07-19, 05:44   #3633
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,229
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

02-02-09, 19:34
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Gjuha jote ka nevojė pėr urti
------------------

Nga Autori Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim

-------------------------------------------------------
Gjuha jote ka nevojė pėr urti
e dashur ime

ka nevojė per qeliza plot art
ka nevoje per miresi
e te jet ne nivel sa me lart

per bukuri
e talent
pėr shkelqime e zbukurime

por jo per helmin e thartė
jo per hidherimeperndryshe
ajo do ti dėrgoj zemres time
e zemres tėnde
tė tharta tendenca
rendime

nė rrugėt e dashurive
sherr cunga plot ngecje

nuk do ta bėj cak diellin e artė

pėrplasjeve do t ė mbetesh me lėndime

pėrquesit kohorė
do ta shartojnė merzi

pa vetedijshėm
me shekullin smirzi
mos
o pulbardha ime
mos sharto vuajteri

se zemra ka nevojė
per embelsi
per gjuhen plot urti

merri nnder yje
ato ndriqime

e laje at gjuhė
qe nganjiher
e ke plot mėri
mbushe liqenin e zemres time
me mėshirime
me dashuri

duku si pulbardhė
nė gjerėsi
noto kah simpatija
e gjere det e ime
pulbardha ime

se un per ty
neper shtigje jam shkri
me pajto lotin tim ne sy
qe denes eme dritherime
duke te dashuruar ty
pulbardha ime
mos rri larg
nga un
e pebdes time
jetime
se une per ty

me varg
kam perlote sy
duke kerkuar
gjithqkajat me shpirtezime
e me shkrime
a nuk e sheh
sa e urte e esht gjuha ime
e fjala ime
keshilla ime


per ty
detin e dashurisė
e kam pi
shih neper s y
qka shkruan shpirti im
e si denesė
qė ti tė jesh
pėr mua emocion
per shpalime
pulbardha ime

mos
te lutem mos me helmime


fol mirė si puhija
le te vijne fjalet si behar
ne zemren time
me bukuri fyelli
kur bjen me melos

kur bjen me urtsi
kah pyelli
me lankolia

fol si dashuria
kur naten perkthen romantikė
e perkdhelet nga ylli
mos gjuaj gjithmonė me shpime

jo shigjeta
pse te shpohet zemra ime
kur ajo kerkon shtigje kah jeta
mos pulbardha ime
dua te jem paqe kah pylli

per lule flete kercyelli
dua te jem puhi

fali dėshirave te mia
hjeshi
e emeocione
si ndrrimet ne melos
qė i ka fyelli
mos
mos me vrit me gjuhen perplot mohime

se me vret ashpersia

kujdes
o pulbardha ime
se me duhet butsia

dashuria
miresia
urtesia

se nese gjuan ne mua
ashpersiazemra ime
do te mbushet denesje
e peshė loti
mos
mos gjuaj

me driza
e therra
gjuhen e zemres
kurr mos e vesh
me urrejtje

se do tė quajn pastaj motet
ashpersi

ja shiheni do te thonė
ajo far mistrecje
se si i shpon zemrat me merzi
ajo


qė art tė bukur
kurr nuk din me pi

shihni lutjet e poetve
si i perqeshė
do te thonė
e do te quajn e xhveshė

nga ato shpirtesi


mos mo shko aq larg

me vese sharlatane
e teka teknefecje

mos merr nga koha katrane
bloza me tė zi

se un vdes duke kja mbi varg

ma mbush sė paku nj damarė
me gezim
me urti
qė nė garat e pameshira sot
te arij se paku
deri kroni me pi
shpresė

vetem pak jete
sa do pak bukuri

tė mos
mbes
ne vyshkje
pa dashuri
pa gjuhen me urti
me hjeshi
te mos mbes
neper kohra emot

vetem nga penda ime lot
mos pulbardha ime
buro urtėsi
bėhu shpresa ime sot
me vrap
qite hapin
pas aromave
vrapo nėpėr urata
e preferenca
neper shkenca bukurie
neper dashuri
te dal prej kesaj roberie
qe quhet vetmi

qite pas cakut garen
hapin
mos e dredh me hile themren
e zemren
e gjuhen me dredhi

mos luaj aventurash
me tė shejten bukuri
e dashuri

se tendencat pastaj
do ta rrokukillisin zemren
do ta mbushin pusin e lotve
mu nė shpirtė tė zi
kohrat do ti keshė pastaj kanceroze

nėse erėrat shpirtrore
nuk i mbushė me dashuri

por frynė e matė
mėrishem me shėmti
kah peshat e blozave tendencioze

ndjenjat do tė quhen teka mizore
mos merr thumba prej bloze
se bjen nėpėr rrokulli
me te zi
e merzi

mos i pėrthur indet
me vese tekanjoze
mos nxij ardhmeri


se arti nuk jeton pa mirsi
pa dashuri
o pulbardha ime
mos
te duhet shum menquri
s epastaj

rrėshqet
e bjen
pastaj
humbtirave tė batakut

dhe nuk ke ma per zemra sy
as ngjyre e damare te gjakut

deri ne gremina
bjen me rrėmorre
ushqej ma mirė qelizat e gjakut


me urtesi

se leqet munden me tė thy
shejtrou me gjuhė mirėsie

me gjuhen plot dritė ylberore
se un prore do te lutem per ty
qe ti te behesh madheshtore

zemren gjithmonė
mbaje tė madhe
mos bjer neper tendenca prore

se nuk hasė
ma
as nė lule as n' livadhe
as nė ndjenjen
q ė quhet dashuri
prandaj oj sorkadhe
mbushe gjuhen me diellore qiltėrsi
mos u bėn skile as kunadhe
ushqeje gjuhen se ajo pastaj
zemren me dashamirsi me bukuri
si lule tė pa vyshkur mund ta mbajė
lartsohu ma mirė oj sorkadhe
mos nis udhėt ne ngatrrime nė lot vaj
mirsia zemnren e bėn tė madhe
me driza e therra asgjė mos lajė
por lajė aortat me dashuri
qė zemra globe e qiell dashurie tė mbajė
tė quhet zemra e madhe
tė ket qiell dashurie tė pa skaj
vepro si tė them oj sorkadhe
thur nė zemėr fije ylberrash plot hjeshi
kujdesė shpirta mos ndajė
bėhu si luja nė urti
zemren aroma le ta mbajė
qė ajo tė quhet mirsi
mos i le shijet shegė ėmbla kohore
me kalue pran teje pa i pi
mos harro mos harro o vashė arbnore
artin mos e vesh me tė zi
mos i le ėmbėlsitė pas dore
gjuhes jepi art me pi
zemren veshe tė duket ylberore
qiellit tė ndjenjave ti rrin si hjeshi
-----------

Xhelal Ferizi autori nė mėrgim
------------------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-07-19, 05:44   #3634
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,229
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

lexoni autorin ne mergim autorin mergimtar xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-07-19, 02:12   #3635
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,229
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Sistemi politik ne treojet shqiptare sistem qyqaresh q e emitojn mafien

e sistemi i pergjitshem sistem i degjeneruar i pa aft i pa guximtar

me plot hajna dinak ne shtet esht sistem i pa kurfar karakteri njerzor
i pa ftyr i organizuar per qthurje

sistemi anarkist ma egoist ne bote si sistem i degjeneruar

i hajnave dhe demagogve qe kushtzon me seks ne menyre dinake
w kushtezon femren pe rpunsim dhe i vardiset femres ne pune sepse ka shum te pa moralsistemi egoist anarkist
sistemi dembel i pa kuptiimt
qe i jep kahje te rrezikshme
shqiptarve
esht sistemi me i poshter antinjerzor me asocial me egoist
i gjith botes
sistem harbutesh e mosmmirnjohsish te pa drejte manjak te afekteve
e defekteve

sistem i pa njerzishem qe shkakton varfria rrena me vagona
q e nuk mundesh per te punsuar askend pa korrupsion
sistem i ndyre dhe i pa drejteqe nuk ka femer q e hyn ne pune pa u kushtezuar
seksualisht me te gjitha format e vardisjes
situata pa moral

sistemi dhe shoqeria jan katandisur ne lufte mikrobesh

hajnash njerzngrenes te pa ftyre

myku i shoqerise varfrise klaneve
klasave manjake politike


krahinave grupime
urrejtje demagogji rrena mizore te pa qytetrim


te pa edukate kulture te pa qytetrim
me pa drejtesi e me te gjitha menyrat e dredhive
servilive dinake primitive
pa kurfar kulture


ne gara per emer personal per perfitim

per lavdi me media q e rrejne shum
e me individ grabits profiter egoist per interesa personale lidhje intime

lidhje te aferta degjeneruese me agjentura te huaja
me lidhje korrupsioni hajnie perfitimi
duke u shkele qdo gje njerzore e merites

se tjetrit, e duke u vendos vetem profiteri e korrupsionisti
kjo ka shkaktuar termet zhgenjyes dhe ikje te banorve shperngulje
rrena esht bere kult e servilia mendjemadhsia
poshtersia dyftyrsia demagogogjia
aq shum ka demagogji e teorizimi palavrash mjerim dembeli
sa qe shooqeria jone esht mbushe me myk te pa shprese me varfri mjerime
papunsi me plot anakrist e te klanegji te pa moral
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-07-19, 02:13   #3636
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,229
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

spiunve te huaj ju jepet perparsi por jo kurr te merituiarve te drejtve
as atyre q e kan dhene kontribut
per te varfruar ket komb ne kembe jan que shum agjentura te degjewneruara
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-07-19, 02:14   #3637
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,229
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

klasen politike shqipflse e dirigjojn qarqet e mshefta agjentureske te huaja
prandaj esht gjith ky amrolaitet gjith kjo gremine e gjith kjo varfri
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-07-19, 06:52   #3638
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,229
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

klasen politike shqipfolse e dirigjojn duar te huaja
nga qarqet e mshefta agjentureske te huaja
prandaj esht gjith ky mjerim

sabotim anarki

papunesi korrupsion hajni
ikje e shqiptarve nga atdheu
gjith kjo gremine e gjith kjo varfri ky shkatrrim

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 30-07-19 nė 06:54
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-07-19, 06:55   #3639
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,229
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

klasen shqipfolse politike e dirigjojn agjenturat e huaja
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-07-19, 06:56   #3640
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,229
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

s ka shqipni se esht mjerue
ka dale fare zi e ma zi
hajna plot e tjere t shemtue
duan me e qite me krye ne hi
vargje nga autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-07-19, 07:09   #3641
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,229
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Boshti famkeq pakti greko rumuno bugaro slovak grek spanjol indian kinez rus kore veriore
iran france dhe shum vend e tjera armikie

kundershtare te rrezikshme te angloamerikanve dhe
europianve e kundershtare te rrezikshme shqiptarve
po mundohen te qfarosin etninė shqiptare
etnine antike autoktone
ne menyre qe anglo amerika te mos ket ndikime as miq as aleat
a s prani kurfare ne europen juglindore
Ky pakt duhet te shkatrrohet nga anglo amerika
tani ne skene po del edhe indija si shum e rrezikshme
irani po planifikon armatosje dhe sulm kunder anglo amerikanve

dhe as shqiptaret
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-07-19, 07:11   #3642
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,229
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

shqiptaret jan ne rrezik nga kina rusia india irani slovakia franca greqia rumania

keto aleate te rrezikshme jan pakti boshti famkeq
qe anglo amerika duhet ti dobsojne dhe ti shkatrrojn kto aleanca
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-07-19, 07:18   #3643
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,229
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

une shkruaj q e sa vite ne internet
shkruaj s e popullata shqiptare nuk duhet te grumbullohet neper qytete
sepse zbrazja e fshatit paraqet rrezik te madh nacional per shqiptaret dhe ekonomine
fshataret duhet te kthehen nga kan ardhur dhe forca kryesore e eknomise se shqiptarve duhet te shperndahet ne fshatra
fabrikat banimet kushtet kryesore duhet me qene ne fshatra
fshatrat duhet te behen infrastruktur speciale eknomi e fuqishme me firma te vogla
per nevojat e vendit si firma prodhues e fabrika te vogla

qytetet shqiptare nuk duhet te ndertohen ma por duhet te ristrukturohen
te shemben pamjet e keqia shemtuese
dhe te hapen vendet per gjelbrim dhe hapsira per rruge ne menyre q e qytetet te ken gjersi gjelbrim bulevarde
fabrikat te jen te gjitha jasht qyteteve
ndersa katundet duhet me pase shum ma shum bukuri dhe sistemim kushte speciale i gjith qytetrimi i shqiptarve banorve duhet te koncentrohet si fuqi per banim ne katunde
sistemim ky qe do te forconte ekonomine shqiptare
dhe do te shpetonte banoret nga dyndja e madhe dhe rreziku per dyndje per dendesi te tepert te banorve neper qytete duhet koncentrim i madh i eknomise nepe rkatunde firma prodhuese
qytetet shqiptare duhet te jen me te vogla jo aq te medha per ndryshe do te behet katastrfoe kombtare nes e nuk kufizohet dhe nuk kursehet toka e vlefshme per banime
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-07-19, 07:19   #3644
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,229
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

dyndjen e banorve neper qytete e kan bere antikombtaret me plan per te shkatrruar me kaos eknomine e kombit ne menyra mizore
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-07-19, 17:48   #3645
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,229
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

vrasesit e agim ramadanit e shookeve te tij, gjate lufte ......e kam provuar shum ne kurriz timin tradhtine dhe e di mire se qka ehst tradhtari e tradhtia e qka meritojn ata ,,,,,, uqk ja e nisi qfarosjen e tradhtarve por shfarosja etradhtarve do te duhej te ishte neper shekuj e vetmja praktike q ee pastrion kombin .......vrases pas shpine .......se aty ku u vra agim ramadani dhe sali ceku nuk u shkrep asnje pushke tjeter .........perveq dy krismave ..........qe pershkruan trupat e ketyre dy luftetareve. kush i vrau ata cili shqipfls tradhtar ............ nuk u mor vesh kurre se si u vrane ata e shume figura te ndritura t e kombit ................lufta pas shpine kunder atdhetarve lufte ne kosove..

spiunave ju ecte puna mire sepse nuk kishte hetues hulumtues q e i kapnin tradhtaret per ti denuar ,,,,,shum atdhetari qe spiunuan tek serbet-------poashtu u spiunua edhe ukshin hoti e bajram kelmendin e fehmi agani me shoke .. e me mija tjere atdhetar qe pesuan kan pesuar prej spiunve shqipfles .......shqipflsit i spiunuan atdhetaret e mdhej prandaj edhe azem galica vriste spiun ndytsirat duhet te zhduken perndryshe kombi e ka te veshtire prej shumimit te armiqve te mbrendshem ........... u vrane shum atdhetar rrolin indirekt e luajten armiqt nepermes spiunve qe me mashen e te tjereve te nxirrnin geshtenjat nga zjarri per vehte............... spiunet kishin treguar te serbet dhe kishin organizuar rrembimin dhe vrasjen e bajram kelmendit e fehmi aganit...ujku mjegull don..

kam vuajt shum prej tradhtarve jo vetem un por shum shqiptar kan vuajt prej shqipflsve spiun atdheu e dhe vuajti edhe vuan prej ktyre shqipflsve te zi prej ktyre faqezijve e strukturave kriminale ,,,,,,,,,,,,,,,partia e zeze qe i beri shum te zeza kosoves esht partia qe e mori emrin partia demokratike te kosoves ------ qe menjehere pas luftes nisen pervetsime profiter krime mafie organizime negative kercnime i vrane me rradhe komandant duke u munduar te bejne edhe luften civile vrane pas shpine komnandant drinin e kan vrA SHQIPTAR KAN VRA DHE KAN QERUAR HESAPE ME SHQIPTAR DUKE E VRA SHQIPTARI SHQIPTARIN SI RASTI I xhemail mustafen,uke bytyqin e tahir zemen,, e dhjetra te tjere figura eminente te shoqerise kosovare...PSE KTO VRASJE PSE VRASJET PAS SHPINE


dISA HARBUT SHIKISTA TE SHIKUT ne darke uleshin te flenin si fukarenj e te nesermen fale shikut beheshin milionere..::::: e qe me keto para te fituara ne menyre kriminare e te perlyera me gjakun e shqiptareve po blejne votat sot...


Profiteret e luftes dinak pasardhsit hrushovian te kujtojet se si ka ardhe ne pushtet ata qe nderuar fadil hoxhen dhe jan pasrahds te tij e te ali shukris komunist dhe shpura e tij . ..po te mos eleminoheshin keto figura nga jeta e kosoves------ disa nga dinaket ne kosove qe jan profiter kurre ne jeten e tyre nuk do te vinin ne pushtet te kosoves ------- kosoven e shkatrruan komunistet dinaket armiqt e mbrnedshem me maska edhe shqiperine .


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 5 (0 Anėtarėt dhe 5 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:31.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.