Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 24-09-08, 13:56   #121
ritta
 
Anėtarėsuar: 02-09-08
Vendndodhja: dikund ne tok
Postime: 2,675
ritta e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga streha e lotit

Skofiar pergezimet e mia per talentin qe zotron. Jane te pakt njerzit si ti.Vec vazhdo se shum te bukra jan te gjitha. Secilen qe lexoj me prekte ne shpirt.

me respekt
ritta
ritta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 26-09-08, 19:38   #122
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nga streha e lotit

Edhe sikur qielli
Tė humte kaltesinė
Sytė do mund
Ta zėvendėsonin


Edhe sikur zalli
Mos tė jetė i nxehte
Gjoksat tu do tė mund
Ta nxenin pėrseri

Edhe sikur yjet
Mė mos tė shėndrisin
Buzeqeshja jote
Tė bėj tė ėndėrroj

kėto vargje i ka shkruar antari i
forumit dardan skofiari

Gjithmonė
Gjithnje!kritiken letrare te ktyre vargjeve e shkruan xhelal ferizi liriku antar i forumit dardania
I nderuar skofiar
nė vargun tėnd gjendet njė metaforė e fuqishme syt e kalter zavendesojn qiellin
ku shprehet dashuria per personin me sy te kalter
krahasim mjaft mjeshtrorė poetik
qielli i kalter paraqet gjersin dhe knasin shpirtrore e mbshtetjen e njeriut sepse pa qiell do te ndjeheshim ngusht do na kapte siklet
Ndjenja dhe vlera e qiellit si dfhe kaltrija paraqesin disponim vler♪7 dhe dashuri te madhe sepse qiellin e kalter te gjith e duam dhe qelemi e mahnitemi nga bukurija e ti disponohemi e zjgerohemi nga shpirti e ndjenjat ndjehemi krejt ndryshe e fuqizohemi emocionohemi
syt e kalter e zavendsojn qiellin qe krahason dashurinė e madhe per ata sy te kalter ku paraqitet
dashurija fuqishėm per syt e kalter qe krahasohen me perkushtimin e dashuri aq gjerė po aq sa i gjerė esht qielli
mendojse ka pasuri dhe krahasim te bukur metaforik dhe atraksion esht shum terheqese dhe madheshtore kjo paraqitje krahasuese aq i fuqishėm ky krahasim
ku syt paraqiten qiell me kaltri aq i madherueshem ėsht shikimi rroli dhe dashurija ndaj tyre
vertet artistik ky krahasim gjetje mjeshtrore e krahasimit ne poetikė
poashtu te zalli ku gjoksi paraqitet plot nxehtesi per dashurin dhe perkushtim si njeriu qe perkushtohet elidhet me dashurinė ndaj tokes dhe mbeshtetjen qe simbolizon peshen e mbshtetjen jeten mbi te cilen njeriu figuron e perkushton poashtu gjoksi ka nji metaforizem qe nxenė ne vend te zallit e diellit mbanė nxehtesi gjithmon per dashurinė
ndersa shndritjet e yjve paraqesin harmoni dhe romantizem sidomos naten ata shkelqejn dhe gzojn ndjenjat e zemrat e njerzve entuziazmojn pra buzqeshja e se dashures zavendson shndritjen e yjve madheshti i jep fjala dashurisė dhe rrol madhorė perkushtues qiellor toksorė yjorė mjeshtri metaforike artistike poetikė e mirfillt me mjaft art e mjeshtri
te pergzoj i nderuar skofiar per ket mjeshtri poetike
kritika letrare e vlersuar nga liriku i vargjeve shqiptare
xhelal ferizi ...................................
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-10-08, 20:18   #123
Skofiar
Kemi lindur pėr qef!
 
Avatari i Skofiar
 
Anėtarėsuar: 10-08-05
Vendndodhja: Nė mbretėrinė e poezisė
Postime: 87
Skofiar i dashurSkofiar i dashurSkofiar i dashur
Gabim Titulli: Nga streha e lotit

ritta,

Faleminderit qė mė lexon dhe inkurajon sepse nė kėtė vorbull qė ka krijuar interneti kur te lexon dikush, ēdo autor ndien kėnaqėsi.

Pėrshėndetje dhe respekt
skofiar

-------

lirik,

Ėshtė hera e dytė qė i kushton kohėn poezive tė mia. Tė falėnderoj nga zmera dhe tė pėrshėndes me shumė respekt. Herėn e dytė ke bėrė njė kritikė qė mė pėlqeu. Tė lumtė, sespe kur e skam shkruar atė poezi pikėrisht atė motiv e kam trajtuar.

Unė nėse ende nuk kam bėrė njė reagim nė temat tua ku ti shkruan poezi, dije qė megjithatė tė lexoj me deshirė. Qė tė bindesh se tė lexoj po e konfirmoj se t'i di edhe problemet dhe mosmarrėveshje qė ke pasur nė njė forum tjetėr.

Sinqerisht dhe miqėsisht
skofiar

Nė vazhdim njė poezi nga repertoari im
--------------------------------------------

PĖRSIATJE...

Ah mėkat, i bukuri mėkat!
Ende joshesh nė pambarim
Unė hija jote qė tė rri ngatė
E tė pėrcjell me pėrkushtim.

Ah ėndėrr, e bukura ėndėrr!
Edhe kur s’mė flet, me ty flas
Sa tė ika, mė dole zhgjėndėrr
Dhe gjurmėve mė ndjek pas!

Ah dhimbje, e bukura dhimbje!
Sa shumė djeg e pėrvėlon
Ēdo vdekje thonė ėshtė rilindje?
Si ikja, si kthimi yt drithėron.

Ah trazim, i bukuri trazim!
Cilin ligj hyjnor shkele Ti?
Pse ky flijim, pse ky gjunjėzim?
Pse dhimbje e lot pėrsėri?

Ah pėshpėrimė, o pėshpėrimė
Do tė shkrijmė bashkė pėrsėri
E pres atė ditė ... psherėtimė
Dhe zjarri yt lč tė mė bej hi.

Ah ndjenė, e bukura ndjenjė
Ruaje kujtimin qė pėrtėrinė
.........................................
Ruaj pėr besnikėt kur vinė…

__________________
“Nė m’i pėlqefte Bota kėto poezi, Unė kam veē mundimin –lavdinė ti” Shakespeare.
Skofiar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-12-08, 06:57   #124
Skofiar
Kemi lindur pėr qef!
 
Avatari i Skofiar
 
Anėtarėsuar: 10-08-05
Vendndodhja: Nė mbretėrinė e poezisė
Postime: 87
Skofiar i dashurSkofiar i dashurSkofiar i dashur
Gabim Titulli: Nga streha e lotit

GJĖMĖ BURGU

O, Fortesė shpirtash,
Rrethuar me pirgje,
Vallė a ka ferr?
Me tė rėndė se muret tua,
A ka sarkofag mė tė ngushtė ! ?

O, tempull i pėrjetshėm
I rrethuar me ujra tė zeza
Ku as djajtė e kuq
Nuk lahen as nuk tė pinė
Dhe vdesin tė etshėm e pis !

O. seli e burgjeve
Vend i shpirtave tė mbyllur
O, mure tė dashura !
Vallė do t’ishte e pamundur
Tė jetoj pa ju ?

O, ikje pėrtej mureve
Si ta imagjinoj tė jem i lirė
Por edhe pa ty ēelulė e dashur
Nuk do tė mund ta ēmoja
Lirinė e shpirtit !
__________________
“Nė m’i pėlqefte Bota kėto poezi, Unė kam veē mundimin –lavdinė ti” Shakespeare.
Skofiar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-12-08, 20:18   #125
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nga streha e lotit

Citim:
Citim:
Citim:
O Skofiar, pash Madhnin e Zotit ku je bre se po me duket qe njė gjysmė shekulli nuk kam lexuar vargje tė bukura.
PARA SHTATORES SE KOMANDANTIT
U nisa te ec me rruget
Me veti mora plackat e djegura
Krejt copa te Atdheut
U lodha nga hecjet
Jo ikjet
Edhe femijet u lodhen
Plaēkat filluam t’i lėmė rruges
Mes tyre nje album me pak flete
Kur u lodhem shume
U ulem te pushojme
Hapem albumin te ēmallemi
Me mrizet e fshatit
Me kullen e djegur
Ku na mbeti dashuria
Vazhduam rrugėn
Me shpresen e kthimit ne liri
U desht te hecim gjate
E te presim ne rreshta sa lumi
U ula prap te pushoj
Tjeret vazhduan
Kur u nisa perseri
Pashe se me rendonte albumi
Tjeter gje s’me kishte mbetur
Pas ēdo pushimi e letoja
Duke ia hjekur nga disa flete
Dikur i mbeti vetem nje
Ne njeren ane ishte flamuri
Ne tjetren deshmori i kombit
E keputa dhe e futa ne gji
Vazhdova rrugen...
Kur arritem ku duhej
Kishim kaluar neper bire te qenit
Nje dite u ktheva si te gjithe
Fleten e albumit ne gji
E vura ne oden e burrave
Duke pritur t’i kthehet i Zoti
Ai u kthye keto dite
Prej atje ku s'kishte ikur kurre
Sot ia zbuluam shtatin vigan
« Urime festa e flamurit na tha
Prap ne mesin tuaj jam »
Mos harroni!!!
« Rėndė jemi ngarkue
Mė vitet qė nuk na kishin hije
Nėpėr kohėn e ndarė tė pritjeve
Jetuam duke e pėrtypur veten
N“qafė na pastė fjala
Qė na ushqej mė qumėsht pelini
Kur na i dhanė flamujtė e huaj nė dorė
U zgjuam mėngjeseve kallkan tė kuq
Vdekjės ja bėm mė sy
Po nuk vdiēem nga gjak i pastėrt”

Ai na e fali lirinė
Une ia fala fleten e albumit
Edhe dy lot
Tjeter s’pata!..Vetem njohesi i vertete i asaj qe me nje fjale quhet komb, flamur, hero, gjake i paster shqiptari di te jep te plote portretin e tyre, thjeshte , ngjyre e fjaleve qe t'gjallet nga shkrepjet-shkelqimet,,rugetim-energji i len pa fryme sikur mue ...............
Nuk numerohen fjalet e shkruara mbi heroin, as nga sasia, por as nga menyra dhe stili, Skofiar, keto fjale tuajat radhiten mbi te gjitha...........

Pyetje: Kush shkruan keshtu?
Pergjigje: Vetem ai qe ecen mbi rrugen e drejtesis/trajtezim ne Skofiar!

TE LUMTE, perzete!

...huazim nga nje forum tjeter! ... fjalet e Urates te bolduarat dhe stilizuara drejtuar mjeshtrit te penes Skofiar...

...knaqesi se ai forum i asaj kohe qenka aktivizuar prap!
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Urata : 24-12-08 nė 20:24
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-12-08, 20:39   #126
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nga streha e lotit

Zane Kosove
Anėtar***

Oooooooooooooooooooooooo...
I THUANI ...
fjale e bukur jote ...
rrjedh si nje ujevar ...
ne gurgullimen e fjales fuqi....
te gjithe ndeshim kenaqesin...

ketu eshte stacioni: dehje shpirti .....
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Urata : 24-12-08 nė 20:45
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-12-08, 20:40   #127
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nga streha e lotit

Skofiar
Anėtar*

Beiträge: 58
Herkunft: rruga e idealit kombetar

Geschrieben: 09.12.2004 17:59
Quote:
Oooooooooooooooooooooooo...
I THUANI ...
fjale e bukur jote ...
rrjedh si nje ujevar ...
ne gurgullimen e fjales fuqi....
te gjithe ndeshim kenaqesin...

ketu eshte stacioni: dehje shpirti .....
Zane Kosove, pasi edhe nje here me paske pershendetur me parafrazime te bukura edhe une te uroj shendet nga stacioni i shpirtit - zemra.

Me shume respekt e nderime Skofiar
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Urata : 24-12-08 nė 20:44
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-12-08, 20:41   #128
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nga streha e lotit

Zane Kosove
Anėtar***

Beiträge: 1.387
Herkunft: Buzė Liqenit!

Geschrieben: 21.12.2004 12:48
Quote:
VETEM PER TY…

Vetem per ty
Do t'i flakja mendimet e zeza katran
Do ta falja dashurine kokulur e symbyllur

Vetm per ty
Do te lejoja te me duket thelbi i zemres
Qe askujt s’kam deshire t’ia tregoj

Vetem per ty
Do ta sundoja xhelozine qe po rritet
E po ma grryen damrin e dashurise


Vetem per ty
Do ta falja trupin, zemren time
Per ta dhuruar lumturine

Vetme per ty
Do t’i digjja mendimet e keqija
Kur me mundojne pse kam lindur

Vetem per ty
Do te ngritesha gjithnje per ta dhene doren
Qe ti te ma dhurosh… nje te neserme te bardhe!
O i thuani se......
Ddeshmoj se ngacmon kuptimin e mendjes- forcon!........
Deshmoj se ēdo fjalė pėrjetohet nga "stacioni" i zemres-shpirti!...........

konflikt, ndjesie nga lexuesit , dhe artistizem nga ti Skofiar!
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Urata : 24-12-08 nė 20:44
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-12-08, 20:42   #129
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nga streha e lotit

Zane Kosove
Anėtar***

Beiträge: 1.387
Herkunft: Buzė Liqenit!

Vargje te cilat do i vendosja ne fondin e arte te shkrimeve shqipe! Mergimi i "detyruar" na detyroi te harrojme deri ne "zhdukje" ndertimin e copezave te mira dikur, fytyrat ,sevdane, emocionet me nje fjale QETESIN!
K'tu mendja dhe shpirti po ripertrihen ...........................!!!

Flm, Skofiar!

ps: Lum ajo qe i dedikohen apo i jane dedikuar dikur!


____________________________________
Njih Veten!
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Urata : 24-12-08 nė 20:45
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-12-08, 20:51   #130
shfletuesi_
Djale Drenice
 
Avatari i shfletuesi_
 
Anėtarėsuar: 21-10-08
Vendndodhja: Nė vėndin e ngjarjeve
Postime: 20,920
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek shfletuesi_ Send a message via Skype™ to shfletuesi_
Gabim Titulli: Nga streha e lotit

Kur qesh une qesh dhe ti.
Kur qaj une qaj dhe ti.
Kur une flas ti degjo
Kur te dua me dashuro.
__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-12-08, 22:41   #131
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nga streha e lotit

...knaqesia n'lexim eshte defrim mendje!...nuk po t'akuzojme Skofiar, mirepo e ke hak qortimin...
...s'hodhe ndonje shkronje per kete fundviti per hater t'adhuruesve te fjales tate!


Fjale keto nga strehe e deshires dhe dashamiresis...!
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-12-08, 08:30   #132
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nga streha e lotit

Keti qortimi po i bashkohem edhe une se ,ne kete drejtim ,Skofiar e meritoni!!

Po ju pershendes me nje miremengjes duke ju deshiru nje dite te mbare !
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-02-09, 07:29   #133
Skofiar
Kemi lindur pėr qef!
 
Avatari i Skofiar
 
Anėtarėsuar: 10-08-05
Vendndodhja: Nė mbretėrinė e poezisė
Postime: 87
Skofiar i dashurSkofiar i dashurSkofiar i dashur
Gabim Titulli: Nga streha e lotit

Urata,
Shfletuesi,
Guri Sylaj

Vėrtetė mė paskeni bėrė nder. Asnjė poezi e imja nuk besoj qė do ishte pėrgjigje ndaj shkrimeve tuaj ne temėn time.

Megjithatė, po e postoj njė qė unė e dua shumė.

PAIN OF GRIEF

Ti je germa, ngjyra, penda dhe fleta
Ti je hapėsira qė fjalėt nė mes i ndanė
Ti je fjala qė aq shpesh nuk e gjeta
Ti je varg i thyer mbi epshin var.

Ti je nota muzikore qė ritmin bėnė
Ti je poemė e mbushur me nostalgji
Ti je kitarė qė kėndon e qanė
Ti je hidhėrim i lyer me dashuri.

Ti je loti, qepalla, syri e faqja
Ti je teatri ku tragjedia banon
Ti je pasioni, lufta dhe paqja.

Ti je miti, kulti, idoli, hyjni e blatuar
Ti je ikja, ardhja e majės sė dritės
Ti je ndjenjė me trishtim e gatuar.


NB: Tė gjithėve nė kėtė forum, pak me vonesė, ju uroj Vitin e Ri 2009!
Ky vit qoftė, viti i realizimit tė deshirave dhe ėndrrave tuaja!
__________________
“Nė m’i pėlqefte Bota kėto poezi, Unė kam veē mundimin –lavdinė ti” Shakespeare.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Skofiar : 04-02-09 nė 07:31
Skofiar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-02-09, 05:28   #134
Skofiar
Kemi lindur pėr qef!
 
Avatari i Skofiar
 
Anėtarėsuar: 10-08-05
Vendndodhja: Nė mbretėrinė e poezisė
Postime: 87
Skofiar i dashurSkofiar i dashurSkofiar i dashur
Gabim Titulli: Nga streha e lotit

SHOH VETEN NE ENDERR


Nėpėr muzgun e njė mendimi zhdukem
Me kushtrim thėrras tė mė shpetojnė
Nėpėr gjinjtė e njė vashe kot strukem
Nėpėr dashuri tė vjetra qė lėngojnė

Nėpėr muzgun e njė mendimi shfaqem
Me njė fytyre tė panjohur qenkam veshur
Plot me ankth diku fshihem tė pres natėn
E njė trilli, dhe trishtohem duke qeshur.

Nė ato muzgje, mendimet mė gėnjejnė
Tė ngjyrosura me njė ngjyrė ar'
Pse mė s'duhemi, ne si mė parė?

Thellė gjer nė shpirt zė tė tronditem


Jami tė denje, o tė padenjė, mė s'di
Rebelimet e endrrave mė bėjnė ēudi
__________________
“Nė m’i pėlqefte Bota kėto poezi, Unė kam veē mundimin –lavdinė ti” Shakespeare.
Skofiar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-02-09, 00:19   #135
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nga streha e lotit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skofiar
Ti nuk erdhe

E prita pritjen nė pritje
Pritje u bėra
Gjak i pritjes rrodhi nga damarėt e vuajtjes sime
Pritje e lodhur u bė dashuria yte
E etur pritja pėr tė tė pritur
Ti nuk erdhe.

Vjen e shkon hėna me diellin nė pritje.
Yjet luajnė valle pritjesh
Unė i gozhduar nė pritje.
Lot i pritjes duke tė pritur
Ti nuk erdhe.
E unė prapė pritje

Dhe ja vjen fundi i njė pritjeje
E vdekur ėshtė edhe kjo pritje
E heshtur qarja nė pritje
Pres njė tjetėr pritje
Ti nuk vjen
Unė i fundosur nė pritje.

wow Skofiar

Nė vargun tėnd fjala asnjėherė nuk humb kuptimin e vet!
Thellė , gėrryeshėm sä mbrapa len vrragė!

Me respekt dhe knaqėsi

Lovely


__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 18:00.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.