Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 20-10-19, 09:22   #3826
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,479
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

e vraft zoti ket tradhtare
ju ndafte n e copa normandia
se ket franc antishqiptare
do ta shuaj vet perendia
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 20-10-19, 09:37   #3827
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,479
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Pse shqipnia boshatiset
pse n' mergim shqiptari niset
ne kto plane antishqiptare
ka ndikim dora tradhtare
per ta zbrazė shqipninė etnike
po vepron dora armike
kush paguan pare per fe
kush shkreton na len pa atdhe
kush me plan e forma dhune
nuk po hapen vende pune
e as rrogat nuk po rriten
kshtu shqiptaret po sfiliten
lodhė per buk e nga uria
dominon e zezė varfria
e pas shpine vepron thika
nderkombtari e politika
me ja falė vendet rusisė
kah do trojet e shqipnisė
si kah toka e bereqeti
si kah fusha deri n' bregdeti
po luan loja strategjike
pe rme e shue shqipninė etnike
kahdi t' mshefta do pazare
lojė armike lojė tradhtare
e armiqve endet rrota
kah do shkelė mbi patriota
s- ja jep doren atdhetarit
veq spiunit e tradhtarit
patriotet gjith kombtar
kan mbete vyshkė kan mbetur varė
matrapazet marioneta
duan me i lėnė trojet e shkreta
as per fis kund a sper farė
mos me mbetė n- shqipni shqiptar
veq marrveshjet shum sekrete
kalojn male kalojn dete
si e don armiku shkja
gjith shqiptart per me i shpernda
ne mergime per me i nisė
kah do botes me i degdisė
e rruspijat mre hafije
me ndejt prore neper hije
si te ju thot hasmi e padroni
per me e luajt lojen demoni
prandaj shkjau ka qitė do plane
tu i shtri kthetrat panslaviane
e me ndihmen e putinit
vijn si ujq prej mali e vrrinit
per me ra neper karpate
me e pushtue shqipnine krahthate
si ne kohė te car dushanit
me u shtri kthetrat e dushmanit
he rme plane her si bisha
tue vajtue per toka e kisha
per kto perla iliriane
vajton shkina serbiane
ndihet gjama e histeria
me vajtue siq din rruspija
neper shekuj vjet e muaj
tue vajtue per toke te huaj
siq din shkja e rus kopli
tue qa ne lot si krokodili
po shqipnia kend a ka
a ka moter a ka vlla
si gjithmone a esht jetime
pe rme vuajt neper pushtime
po a thue uashingtona
a mendon per viset tona
qe shkjau i shkines po krekoset
e prej rusve armatoset
autori xhelal ferizi vazhdime me vargje shqiptare
1
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-10-19, 20:46   #3828
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,479
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Dikur moitit historia
ka lshue zhare kah shqipnia

kur kan dale tradhtar ne europ
per me e nda shqipnin cop cope
me ja dhene pshqesh serbis
kshtu berlini e pat nis
mandej londra e parisi
me enda shqipen per mjedisi

me knaq shkja e cernagore
tue i coptue trojet arbnore
shum anglez kan ndermjetsue-
e shum tjere q e kan tradhtue
shum francez me vula t zeza
qe na i bene me vuajt shum breza
qe gjithmone punuen per shkja
ket shqipni te mjere me e tha

--per rusi dhe kan lobue--
shqipni t lashten me e shkretue
-shum prej tyre si bij t-shkines
e vune grekun n me st janines

--e dobsuan shqipnin etnike---
trojet tona ilirike
ua kan dhene klyshve t' rusisė
e shqiptart i kan degdis
thua po jan shqiptart pa atdhe
thue kjo bote esht veq per shkje


e shkatrruan t mejern shqipni

---e me moske kan ngrite dolli -
--gjith me rrena kan aktrue--
-gjith rusine e kan forcue-
--se ne europ tradhtar shum ka-
--qe punojne per rus e shkja-
--qka ju mendja nuk ua merr -
-shum kopilat jan me sherr-
--me rusi lidhjen e kan
----me francez e pansllavian
---kan shkatrrue toka etnike-
-e luajn lojen politike
---shum tradhtar si ali shukria--
-i ka europa i ka anglia--
-politika nuk ka besė---
ka veq loje e interes
---shum shqiptart jan vu ne loje
---vendi yne edhe u be plojjė-
-sot tradhtia me buk hahet--
-e miqsia me shkja mbahet--
-klysh t putinit e munafik-
-ka ne europe e ne amerikė
--edhe shqiptar shqipfols te mjerė-
-plot arab e popuj tjerė-
--amerika e latini--
-prandaj sot zgerdheshe putini-
--shum kinez e lkurazez---
qe i pat bota brez me brez--
-neper shekuj pa ja nda--
-gjith jan puthe me rus e shkja-
-- franca gjith me loje kopile
---por si dhelper por si skile--
-si hijene her si kunadhe--
e krijoj serbin e madhe
--- gjithmone loje ka luajt tradhtia
---gjithmone vuan e mjere shqipnia--
-se shum toka ka legena-
--shum tradhtar e biznesmena-
--qe tradhtojn e shiten e blehen
---kah do shtrohen kah do thehen
---karaktere si kurvica---
shiten lire te qirilica
---prandaj sot rusia shkina
#---greku shkjau kore e kina
---kaq shum krye edhe kan que
---po duan boten me zaptue--
-se po ka tradhtar n taborre-
--per ta mbushe token me vorre
---syte e mi po shum kan pa-
--tu u shkerdhye zuzart me shkja--
-shkjau e rusi jan dredhak--
-do ta lajn boten me gjak-
--sot dredhia e loje demona-
--po jan nise kah uashingtona-
--dalin skutha luks e lump --
si tradhtari donald trump-
-si dikure gerhard schroderi
---gregoria gysi i mjeri---
shum dinak tradhtar te tjere-
--si dick marty i pa ndere-
--soje tjere e kurvetiina
--thua i ka pjelle ruskina a shkina
---prandaj vuan toka shqiptare--
se jan lshue klane tradhtare-
--e ne gjith boten ka ra koma-
--shum tradhtar po blene gazproma-
-por tradita e tradhtise-
-qe sheum shekuj ajo ka nise-
--me rusi gjithmone jan lpi-
-ju ka dhene rusia gji--
-si klysh bushtre e llaskucak-
--thue se rus jan linde me gjak--
-prandaj sot shum te zeza troje--
-kan mbete n kthetra n gjithfar loje---
shih shqipnine me mal e suke
---siq ka mbete e mjere pa buk-
--e pa pune kah do krahthatė-
--haj medet shqipnia e ngrate
---plot shkretina e djerrina
---e kan ble rusia e kina--
qarqe tjera shum tradhtare--
-sot nuk ka shqipni shqiptare-
--kah do e mjera esht lidhe n- zingjirė-
-vasha e femra i blehen lirė-
--per buk goje lshojnė atdhe
--dikush shkon shitet ne n- shkje
--veq perjarget politika
--veq mbas shpine i bien thika-
--blehen kurva e blehen fe--
-tue shkatrrue qdo gja mbi dhe-
--he ata i mallkofte zoti--
-keq ju shkofshin stina e moti-
--fort po shiten mercenar---
her per rubel her dollarė-
--shiten lirė edhe te kina-
--mbasi ata jan do stervina-
--e ma te poshter s- ka mbi dhe-
--prandaj vuajn sot komb e fe---
sa kan dale lojrat n- pazare--
-se u mbush jeta plot skenare-
--shum kan dale kurva n teater
---prandaj krenat kcejne ne sater-
--shum sarhosha jan kasap-
--i kan mbushe trojet me gjak-
--paguajn vrases e kopila--
-shum shkerdhyes e pedofila-
--nxisin grupe veq me sherr--
-prandaj toka u mbush me ferr---
prandaj vuan edhe kosova--
-se shum pare ka moskova
---me i ble lire sa diplomat--
-me ua marre dhe grate ne shtrat-
--e si te don moska e pekina-
-lir e me ble zuza e vagina-
--prandaj bota esht trazue-
-esht perqa e esht mjerue-
--kund dy gure bashk s- jan mbi dhe
---jan la ne gjak s a kombe e fe--
-prandaj s- mbet kund ndoj besnik---
nuk mbet vlla kumbar as mik---
-veq tradhtia kah do ne krye-
-kombe e fe kah do i ka thye-
--i ka qite neper pazare---
shum te varfer n- trotoare
--dis a ikun si pa krye
---disa ble e jan perlye-
-vegla krimi e puthadorė
---sot kjo bote quhet e gjorė-
--vuan njeriu e vuajn sa gra-
--zemra nenash shum jan tha-
-- shuhen femijt n- menyre mizore
------mbete pa buke e lene mbas dore-
--thue na u mbush deti me kos
--e gjith bota ne kaos-
--dikush varet kah litari-
--por gjithmone fiton tradhtari-
-- autori i vargjeve shqiptare ne mergim xhelal ferizi
13Herbalisti Irfan Gjeci, Mitrovica Tavnik Mitrovica Mitrovica dhe 11 tė tjerė
Pėlqej
Komento
Ndaj
Komentet
Xhelal Ferizi Liriku
Shkruaj njė koment...
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-10-19, 04:55   #3829
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,479
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Shkatrrimi i shqiptarve vjen nga rusia kina turqia nga irani siria nga rreziqet e medha nga greqia serbia maqedonia e shum vende tjra , Amerika njuk po ben sa duhet per forcimin ushtarak eknomik te shqiptarve , Shpetim9i i shqiptarve shpetimi i ballkanit nga kulqedra teper e rrezikshme serbi greqi rumani france indi nga shtete si shteti kinez e ruse , Duhet te organizohet ashper dhe ne menyrat me te mundfshme dobsimi i rusise,shkatrrimi nga mbredna i kines dhe rusis ne qdo aspekt , dhe te organizohet edhe me shum coptimi teritorial i serbis shkatrrimi eknomik i kines rusis serbis , coptimi teritorial i rusise ,coptoim teritorial ne njimij copa teritori, dhe coptimi i serbise dhe zvoglimi i serbise ne teritor , Ketyra egersirave ketyre aleatve kanibal , duhet me ua ndal turrin Ato jan vende fashiste teper te rrezikshme q e po e rrezikojne njerzimin globin ,ky veprim , shkatrrimi i tyre i atyre vendeve me te vertet duhet te jet ideal i perjetshem i njerzimit dhe veprime ma speciale ma te persosura ma strategjike per shpetimin e njerzimit dhe praktike veprimi e perditshme sistematike me sztrategji strategji vepruese afatgjate e veprimit , Veprimi strategjik anglo amerikan shqiptar, ne kordinim te perhershem, te perbashket veprues,antirus antikinez antiserb antih“grek antirumun duhet te behet veprim me nje super ide ne aleance dhe veprime , speciale , ne strategji super intelegjente e super te suksesshme veprimi pune afatgjate, per shpetimin e njerzimit nga kanibalizmi ruso kinez serb Kanibalet rus kinez e shkie serbet, duhet te mbeten shum te vegjel si shtete dhe te vegjel si numer dhe teritor, ne menyr per te shpetuar njerzimi dhe per te shpetuar shqiptaret boshnjaket kroatet, dhe teritorin e tyre q e esht interes i madh jetik i angloamerikanve Duke u bazuar ne kete fakt angloamerika e kan detyre teper te shejte te shejte si detyr speciale nacionale , ne kordinim se bashku me gjermanine zvicrren, dhe d dis a vende tjera , te forcojne faktorin ekonomik ushtarak shqiperine etnike ta bejne super te fuqishme , ,te shpetojne bosnjen nga serbet , dhe te forcojne kroacine, ne menyre q e ne nje te aferme jo te larget me nje marrveshje aleate te sulmohet serbia , per ta zvogluar teritorialisht , Vojvodina te ndahet ne me ste kroatve dhe hungarezve bosna te pastrohet nga serbet , serbia jugore sangjaku ti kthehen si toka shqiptarve, qe i jan grabite me dhune dhe po e them hapur vetem kjo strategji e veprimit mundet te siguroj angloameriken dhe pranine e saj ne ballkan si aleate prandaj duhet te veprohet
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-10-19, 04:58   #3830
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,479
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

neqoftes e anglo amerika nuk vepron e bashkuar ne kordinim
afatgjat e special
ne bashkveprim me kanadane australuine zelanden

japonine zvicrren gjermanin suedine
per te forcuar shum dhe jashtzakonisht faktorin shqiptar

ky do te jet gabimi me i rret zikshem historik
i amerikanve dhe gabim i pa falshem


sepse nje shquiperi e dobet ushtarake eknomike ka me qene shum e rrezikuar
nga rusia e nga serbia nga franca nga spanja
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-10-19, 04:59   #3831
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,479
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

rreziku i madh i shqiptarve vjen edhe nga vendet muslimane
turqia irani vendet arabe
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-19, 03:06   #3832
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,479
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

GJENETIKEN DUAN TE NA E PRISHIN

Nga autori xhelal ferizi autorii i vargjeve shqiptare

Me na e prishė gjenetiken ata
kan dalė ne skene
te bijt e sadizmit
oh sa dinak
sa shum lot u derdhen
e gjak

Nuk dihet se nga cila ane erdhen
e u shtuan,pa masė
rreke u derdhen
shekujt na i kan plas

Kombinim i zi
shkeles e vrases

fare myk i shoveno komunisto fashizmit

Ndoshta qiellin e diellin
per dhe
plast kann me e plasė
Ata na sjellin gjithfar lloj modelesh
maska e siun e veshje te satanit

Se ku i marrin
ato lkura
gjithkah neper ferre t pervlmit
pas shpine
gjith na e hapin varrin
neper shekuj vampir

Na jepin ngjyrė ferri per zemer
direkt prej gjentikes se katranit
ardhacaket e zi me emer
bishat e car dushanit


Na ushqejn si foshnje
me do far uj t pelimit
edhe nepermes rrogtarve

Na vijn mysafir t paftuar
e te ftuar
me qeshje vampirike
te maskuar
per te zezen e shqiptarve
perher duke kafshuar
e me lojen e tradhtarve
atdheun duke e lenduar

ata

dihet se ne cilin laborator vneri
gjaku i tyra esht prodhue
Me maska te persosura
me dofar zgerdheshjes cinike
vijne
si pronar te dhunshem
me histri te rrejshme
ne token e huaj
genjejn
duan te na thejne
neper shekuj vjet e muaj
na urrejn

Na ftojn te uritur
te leckosur
ne skene
mashtrues dinak
djallzisht na ftojne me vallzue
pas i te na lajne ne gjak

Aheng i perzier
mashtrim
krim

perzierje leckash e zoterijsh
e tjere
e te mjere
tradhtar
nderkombtar
qe lojen eluajn per her
zuzar
barbar
e disa struktur
dinak
verrtet maska kombinore
duar mizore
duan te na vrasin atdhe
e bajrak
e te na i kafshojne
tokat arbnore
na dermojn
na varfrojn
na lene pa s dore
ne token tone
nuk na lene stine dritore

sa shum muzike
perdredhje degjenerike
sa kohe e pa etike
sa shum vuan
shqiperia etnike

Valle ciganesh shartojn
gajasur cinikisht
tue aktrue
rruspisht
perdredhen
dijn me aktrue
edhe kur ,mbledhen
e bertasin
toke te huaj
duke kerkue
bashk me tjere
perzihen


Artist tallavash
na u mbush a toka jon arbnore

Esht varė dielli pervajshem
e driten don me shue
Me vlerat lozin
sarhosht e shartimit
,zanatli te krimit
fajdegji
blozagji

Kompozitor kanibaloid
qe ne mes te zhurmes se ballkanit

Qetsisht ata
si gjarpij zvarriten
thinin e ngulin
ne qdo sfer gjenetike
e qelizore
Shesin e blejn lir e
tregtojn
me duar puthadore
me nipa te car dushanit

E i shtrojn dolli
me rruspi
me kurva mashkullore
kanpi
e pastaj
me qakaj
but
nen bark mandej
si te pa ffej
jan defrye
ne orgji grupore
me do lavire tonat puthadore

Lojnat e zoterijt ndrrohen
sipas kohes e rrethanes
zvarra rrshanes

Edhe valle kann aq shum
kiq e shund
sa shekujt
nuk shterrojn

Sa te gellltitura
i dhan
shqipnis kosov dardanes
me pi i dhan katran
e mjerim

Tash njeriun e ri
me zgjyr
e degjenerim
po e duan
shartim
kombinim jevgo shqiptar
Kurrizin po duan te na e bejn model
shtepi publike
te mos ket kah del
te quhet zjgjyr
pa ftyr
shqipnia etnike
e ndjejne si dytyr
ata
me zgerdhejset cinike
e shqiptar me vra
pas shpine
me duart armike
e me punua
me shkja shkine
me aktrue
te huaj
e tradhtar

Ndegjueshmerin skllave
e perjetshme
e padronit
mode me zuzar
qe her he r dalin
para mikrofonit
e maskat si ndalin
e lojen e deemonit

maskatar
Me na e prish duan
gjuh e gjenet e lashta antike

shqiperin etnike
ata
me ruso shkja
e me plot tradhtar
e nderkombtar

Me do far perzierjesh
prodhim
qe e kann
loje te kopiliti
e debilit
serviilitpaskan pas verrtet
bloza
se jo mahi
Moj nan shqiptare etnike
gjith kah je
n qdo skutė
ka tradhti
e armiq
e dobiq
te zi
qe duan shqiponjen me ta pre
at sqepekrrut
e me te lene pa atdhe


Ushqim per venash
infuzion
me demon
me zdrol
e zjgyr
duan te japin
te kann dhene shum qka
me pi
me dredhi

Me ja perlye gjakun
e shqipes
bajrakun
me ja pre koken
shqipes me harbut

shqiponjes
sqepekrrutė

xhelal ferizi autori shqiptarė ne mergim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-19, 03:12   #3833
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,479
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Tė pėrkulem shqiperi etnike

xhelal ferizi autori ne mergim

pėrkulem para maleve tua
qerdhe shqiponjash e plot shejtėri
te dua
etnike shqiperi

perkulem para olympeve tua
kreshtave maleve madheshtore
perkulem o nėnė etnike
pėrkulem me plot pervuajtėri

te dua
aq shum te dua
sa nuk gjej sasi fjale
me te pershkrua
nėpėr hapsirat kohore

un marr secilin mikro dhe
e dhe tėndin
secilin mikrozallė
e gurė
permallem me malle
per atdhe
e per flamur

nėpėr tė gjitha rrudhat
e indeve te mia
i jetėsoj
dhe e udhat
zallet
hallet
i ndjej
e i deshifroj
neper shpoirtesi analitike
o toka ime etnike

shpirtr, imin tim
ta jap per flijime
faqet i mbeshtes ne flamur
ne arat e tokes time
ne fusha e livadhe

tė pėrkulem
nėnė e dashur

tė pėrkulem etnikja ime
oh sa tė adhuroj
nuk te harroj
autori xhelal ferizi

lirik Nuk ėshtė nė linjė Shto Reputacionin e lirik Reporto Mesazhe tė Pahijshme Pėrgjigju Me Kuotė
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-19, 03:31   #3834
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,479
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Un e di o art

Shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

un o art
e di
po perpiqem aq shum
poshte e lart
per shpirtesi

me te gjith mendėsitė
e mundshme tė vargut
kureshtar per hjeshite

te hyj nė boten tėnde
prej se afermi
e se largut
si nji invazion
me fjale
rrezeshprehjesh te derdhura
me ndjenja si lum
vershim
esht emocioni im


un o art
me tė gjitha instrumentet shpirtrore
edhe ato imagjinare
dhe me gjuhen magjike shqiptare
me kurshtje shpirterore

po perpiqem ty
me te e tur sy
me sy poeti
te hyj
ne enigmat tuaa
me fjale
me nji pendė dore

un o art
me te gjitha simbolet e menduara
edhe ndihmė i kam kėrkuar
shprehjeve tė qiellit

edhe dijeve tė ndryshme
edhe bukurisė sė diellit

edhe tė gjitha ngjyrave
emocioneve
e kureshtjeve tė larmuara

nė portat tua
kam dashtė te depertoj

nė secilin dry
me sy
te zgjidhi msheftesite
qė msheh ti
gjithqkajat e gjithqkajave
tė mahnisė
majave
te dijeve
e pa fundsis
se d ashuris

un i biri i shtytjes
e motivit tė kurreshtjes
e kėrkimsisė
un pėr ty
me shpirte e sy
te etur
o art
po meditoj
i perndjekur
i tretur
qe koha me dermoj+
me harroj
me largojart
o ar t
a e sheh
se un per ty
po djersitem
mund
e stermund
ma quaj
secilin shikim
e kerkim
shpirterisht
secilen perpjekje
deri sa tė ket jetė
edhe nėpėr vdekje
pėr ty
o art
nė joshje
do t'shpirtroj
mendje driten
me fjalen nga lart
e ne pa fundesi
ne perjetsi
do te kerkoj
per zberthim
te deshifroj
edhe qdo d ashuri
qdo bukuri
e qdo zhgenjim
pėr ty
me shpirte e sy
o art
do te provoj
ti hapi te gjitha portat shpirtrore

e talentet e
mendjemagjisė
e talentitt tėnd
o mister
o gjithqkaj i mjeshtrisė
yjet nė joshjet
mbrendsitė tua
do ti ftoj
neper majat e bukuris
do te ligjeroj

nė secilen krijimsi
do tė thuri frymzim
qė ti tė jeshė ai qė flet

un do tė bėhem si nji pendė
n' shpirtzim
qė ti tė jeshė shpirti
i shprehimsisė nė jetė

Tė gjitha ngjyrat
do ti shėndrroj nė dashuri
nė tė bukuara domethėnėse shekujmendje
ne fjalė
per ty
vet un komision
shpirti
me sy

me yjet kam me dalė
mė tė veshė
me vet emrin shekuj bukuri
e me te buzqesh
kur te zbuloj qdo hjeshi


e tė gjith tingujt
qe ti i ke
edhe ata te dashuris
do ti zberthej
e me pashterrsi
kam me ti falė
edhe notat e shpirtit tim
fjale pe r fjale
ne qdo poeme
te metaforizmit timme shpirtezim

edhe ma te voglat mikrondjenja
' pėrkushtimit
do tė ftoj
tė gjith engjujt gjeni
edhe zotat
e pendat magjike
tė flasin per ty t' shkrimit

autori xhelal ferizi ne mergim
lirik Nuk ėshtė nė linjė Shto Reputacionin e lirik Reporto Mesazhe tė Pahijshme Pėrgjigju Me Kuotė
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-19, 05:08   #3835
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,479
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Deri kure psheretime
autori xhelal ferizi
mundin un
e lavdine ti

deri kure neper endacakeri
fjale qe nuk i degjon
as veshi me kureshtar

deri kure rruge zikzake
deri kure tradhtar
edhe ne dashuri
hile
e kohe kopile
deri kure kalorsit te kalirojn
mbi madheshti te rrejshme
te lodrojn
edhe ata
qe nuk e pranojn
se po vrapojn
mbas lavdie
deri kure mbas diellit te veres
duke prite
qofte edhe nje rreze
me ra mbi syte e mi
deri kure gjykim
e neper ankim
te qaje
neper det
e bregdet
ku si lumej
derdhen ndjenjat e mia
gjykime
he rme faj
e her pa faj
deri kure
pritja ime
deri kure do te puthi
ne imagjinat
ndjenja te mshefura
ne fund te thellsive
q jan kto pafundsi
q jan keto etje te dashurive
qe as vet s e di
si d eshtuan
ne ket shekull krahjthat
deri kure endrra te pi
e imagjinat
pritje
q ti them pritjes ne kete nate
si mund te ngrohem
me puthje te zbrazura
ne imagjinat
deri kure dhimbjet neper vargje ti mbaje
e tufa lulesh me lot
der kure neper metafora
ku askush nuk ka faj
deri kur ete gjykoj kete bote


________________autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-19, 05:21   #3836
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,479
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

vrasja e astrit deharit krim dyftyrsi akt barbar pas shpine
kopje e rexhimit te shkieve

deshmi e kohes se klaneve politike ali shukriste

banda te negativave grupor mafioz te rrezikshem kah dinakeria e degjenerimi

rrenacak te poshter e te pa bese qe nuk mund te mendonin as ne imagjinat q e dkush tjeter te dilte ne skene politike

ne skene qfar do skene per veq atyre manjakve karrierist

ata a s q emednonin opozite a s mendim tjeter
per veq mendimit te bandave te tyre partiak te modelit mentalitet shka q e flet shqip aq te poshter ishin sa qe edhe zogjt e malit jan gzue prej reneies s e tyre nga pushteti
por nga pushteti duhet me ra edhe ali shukristi q e mshefet ne partine e lidhjes demokratike
ali shukristi kuadri ish jugoslav isa mustafaPartia e ashtuquajtur demokratike e kosoves ra per gjithmone
kjo parti dhe deget e saj si nisma dhe parti tjera mashtrues e q e kan dale nga gjiri i saj duhet te shuhen pergjithmone
keta u treguan dinak dhe vertet te pa ftyr manjak shkaktar te mjerimit te kosoves
varfris ikje s boshatisjes s e atdheut
jan montues te intrigave parti ali shukriste fadil hoxhiste si model i maskuar profiteresh
dikur zgjebarak qe nuk i kishin a snga dy dhi ne shtepi
e pastaj u bene mendjemdhej vrases

model partiak dinak kopje e rexhimeve dinake serbo jugoslave
vertet armiq dhe vertet vrases model politike dyftyrshe proftere model krimi forme metode te natyres s e te menduarit shka shkinor
dinakeri e vrasjes pas shpine
kunder tradites shqiptare pa siguri e madhe me ra ne duart e tyre rrezik nga karakteri i tyre i degjeneruar vrases dinak banditesk klanor i ndyr vrastar
model partiak i degjeneruar i mendimit dhe veprimit pa sshpine
ardhjes ne pushtet te metodave udbashe dhe mbi te gjitha duke shkjelur te tjeret
si te poshter dhe te deklasuar ata duhet te shkojn ne burgje
te pergjigjen per vrasjet dhe pasurin evjedhur e krimet profiterizmin
dhe sabotimin q e ja kan bere atdheut ne te gjitha drejtimet
partia e tyre u shofte per jete e mot
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-19, 05:48   #3837
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,479
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

hajnat te shkojn ne burg vrasesat dhe modeli kriminal e klanit pronto mafioz duhet te pergjegjen per vrasjet dhe krimin hajnin
shkaktaret e kesaj gjendje ku kombi esht ne krize politike eknomike
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-19, 05:53   #3838
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,479
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

ne facebock kan hy haker cenzurist spiun rus
provokator dministrator te agjentures ruse te spiunve
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-19, 05:56   #3839
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,479
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

ne dritaren e hekurave
te lare me lot
heshtjet e mia robnroheshin
syte e mi dilnin pertej
shikimeve kah qielli
lirine time kush e thej
pertej hekurave
i vuajtur dukej edhe dielli
ah kjo bote
duart e mia
ne hekurat e dritares
shikimet e mia
ne dritare
sa larg ishte liria
per mua
e per token shqiptare
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-19, 06:27   #3840
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,479
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Jam larg
syte e mi
msin largsi
duke fole me zemeren
ne gjuhe sekrete
udhtoj nga njher
edhe neper hi
kalova lot dete
ednrra per liri
endrra per dashuri
me vargun duke fole
vet me vete
sa metaforat i kam shkri
i qortoj kohen#
pse me trete
neper heshtje
neper vetmi
ne rruget qe mu beene pjes e jete
i huaj jam
ku do
asnje gjuhe ma nuk e di
kot i them toke smos me harro
ata jan duke pi dolli
lojrat nuk mbarojn
edhe pse vuajtja ime qane
meshire nuk kan kohrat
as rruget
si qihet ky fat nuk e di
sa her e kam quajt jete
me kan qortuar lotet e mi
e shum qyqe
neper keto udhkryqe
sikur jam i betuar
i rrugeve qe degdisin
i destinuar
per tu harruar
e prap mendimet e mia nisin
nje kenge qe kahe rka merguar
syte e mi
pershendesin shikime
takoj kohra kalimtare
takoj harrime
takoj mundime
metafora te heshtura
reagime te mbrendshme idhnake
zhgenjime zhgenjimtare
udhkryqeve te jetes
jete mergimtare
detyrim harrim
rrisku im
q kohe vrastare
qe mbulon me hi emrin tim
nga njiher behem betim i pa kthimit
betim rrugesh te pa fund
betim i merrgimit
betim per nje mund
qe se di
ku e ka cakun
me tradhtojn fatet
e syte e saj askund
nuk duken si dikur
kohe q e te ben gure
ikje pa mbarim
pa kthim
harrim
asgje nuk esht si dikur
as loti a svargu im
fijeve te keputura
mundohem te jetsij diqka
qe ma a snuk ka kuptim
kohrat shum jete kan vra
shum dashuri
shum liri
kan tha
kohrat jan nga njiher pa pendim
dashuri kan vra
u munduan ta vrasin atdheun tim
eh sa her
kerkova pranver
qe te jem ne krah te sintve te gjelbruara
e te bardha
mbeta zog i mjere
ne cicerime
dhimbshem
duke ednrruar gezim
dashuri
ah ky shtegtim
nuk paska bukuri
dhimbsuri
per fatin tim
fijet e keputura
jan la
me lotin tim
nuk kthehem
jo nuk kthehem ma
do te dehem ne dolli vuajtjesh
me detin e lotit tim
autori xhelal ferizi


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 2 (0 Anėtarėt dhe 2 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:55.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.