Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 01-11-19, 03:40   #3916
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,331
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

---si do ti dukej qoses, te ja merrte dikush vendlindjen e tij pronat e banesen token dhe te ja ndrronte me diken tjeter gjoja qe ne fakt ndrrimi i kosoves i teritoreve, nuk behet asnjiher ,
dhe nuk shkon ky hesap asnjiher ,
aq ma keq, kur merret dshtepia
- kur e them hesap ky esht hesap pa hangjine
-e nes e qosja ka dikund ndoj cope toke ne rusi le ta ndrroj me ndoj cope ne serbi ,

sepse ksi harrnash e harrnime nuk behen me toka shqiptare ,

presehva esht e jona dhe bashk me veriun e mitrovices do bashkohen ,
por e them edhe njiher per asnji qmim nuk jepet as preshva por as veriu e as mitrovica,

as nuk do te vendoset kurr kontrolli serb sllav rus ne ato zona qe jan zona jetike per interesat e shqiptarve dhe te perendimit -

pra qosja poashtu nuk analizon ne menyre te menqur ,

kur flet keshtu,

dhe nes e e njeh historikun e asaj pjese te kosoves ne menyre edhe emocionale se sa jan te lidhur shqiptart per pjesve te asaj pjese te kosoves qe ne fakt esht e koosves dhe pronat e shtepite jan andej dhe serbet kan ardhe nga knini ne kohen e nji kasapi qetnik millosheviqi qe do ta mbaj ne mend historia enjerzimit per kasaphane dhe ngjarjet jan te freskta njerzit dhe familjet jan gjalle dhe kerkojne pjeset e tyre banesat pronat token ete pareve prej nga u ndoqen dhe jan ne gatishmeri te tkhehen --pse qosja nuk kekron sponzor ne gjith boten per kto qellime kthimi te shqiptarve kur ngjarja ehst -e freskt esht dhimbja ndjenja dhe nergjegjja dhe ndodhite q ekan ndodhe tani dhe njerzit jan gjalle qe qajne me lot per pronat e tyre te marruara nga shkau i shkines ----------------------------------- vetem nga mitrovica jan mbi 50000 shqiptar te shperngulur qe jan gjalle sot dhe me lot ne sy presin kthimin ne vatrat e tyre ne ket kohe te dhimbshme qe kullon gjak -poashtu ne anen veriore te atyre viseve esht e freskt koha e shpernguljeve te dhimbshme te shqiptarve -plage e fresket pse qosja nuk flet per kthimin e tyre ne vatrat e tyre sponzorizimin per te ju siguruar jetes e atje dhe te kthehn ne shtepite e tyre te cilat ua morren shkiet qetnik serbsllav te ardhur kolon nga knini i kroacise qe i solli millosheviqi pse europa nuk flet per ket gjenocid e qosja nuk flet nat e dit per ket gjenocid dhe te gjendet forma dhe menyra se si te investohet te sponzorizohet qe ata te kthehen ne vatrat
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 01-11-19, 03:41   #3917
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,331
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

negativat qeverisen keq shkaktuan anarki ikjre te shqiptarve nga atdheu u treguan mendjenmdhej
dhe profiter egooist
zaptuan prona zaptuan media shkatrruan eknomine e atdheut,ata nuk duhet te vijn ma ne pushtet
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-11-19, 02:31   #3918
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,331
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Individ te pa ndergjegje ata negativat profiter
qeverisen keq,
shkaktuan anarki dhe boshatisje zbrazje ikje te banorve shqiptarve nga atdheu
Ata qe e püenguan atdheun te perparoj u treguan te ndyrė te poshter mendjenmdhej
dhe profiter egoist

Ata zaptuan prona ,ata zaptuan media,ata shkatrruan ekonomine e atdheut,
Ata qe demtuan interesin e atdheut , ata duhet te ndeshkohen
ata nuk duhet te vijn ma ne pushtet
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-11-19, 02:33   #3919
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,331
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Termetet po ndikojn shum keq ,
Shqiperia perla e europes per klime epe r deti per bukuri te natyres
do te ndikohet per keq nga termetet
prandsaj duhet nje zgjedhje krejt tjeter
diqka strategjike nacionale
per te shpetuar atdheun
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-11-19, 02:41   #3920
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,331
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Amerikanet anglezet gjermanet suedezet japonezet
duhet ti perveshen punes dhe te ndihmojn shqiperin per shpetim
Ndertesat shqiptare q e jan pa kualitet duhet te rrenohen
dhe duhet te rinertohet e gjith shqiperie me cilsi te veant ndertimi special kunder qdo termeti
me ndertesa super te sigurta
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr Dje, 19:33   #3921
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,331
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Urates
'''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''
njiher ishe flakė
ishe zjarr patriotike

u bėre hi
pastaj qyqe e heshtjes
pastaj rrudhė
e pa vullnetshme
u bere si kohė plakė
pastaj viktimė
vyshkje
e shpuese si maja e shigjetes


'''''''''''''''
fjalet si shigjeta
e shpuan miqsinė
sytė ti mbuluan me akull
idealet ti ngrinė

kurthat tė rrėzuan
pėr dhe
si shakull
u bere me devijuarit
si robine

'''''''''''''''''
fjalen ta vranė
e idealin
ata pan'zhgjyrikėt
nuk dukesh ma si zanė
aromen ta kan rrethuar mykėt
e vyshkur lule
dukesh mbi dardanė
'''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''
kushtuar nji mikeshe te dikurshme dardane
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr Sot, 06:44   #3922
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,331
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

ne qoftese amerika dhe perendimi, e lene pas dore shqiperin etnike,
dhe nuk e forcojn si shtet dhe si eknomi e ushtarakisht

dhe ne ket menyr si tani e neperkembin shqiperin etnike
me varfri mjerim sabotime demagogji me te gjitha dukurite negative q e po shfaqen
le ta dijne mire se te gjitha keto dukuri negative dhe dobsi do ti shfrytzojn rusia dhe kina e te tjeret
dhe shqiperia etnike do te hyn pastaj ne nje rruge pa krye dhe rruge pa kthim prandaj
esht koha qe shqiperia etnike te forcohet dhe te largohen te gjith spiunet ruso serb q e kan hy aty me sabotime
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr Sot, 12:32   #3923
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,331
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Bota Sot

ballina
Lajme
Bota
Rubrikat

Aktuale
Rrėfimi rrėqethės pėr Masakrėn e Reēakut: Ragip Bajramit ia kanė heq zemrėn
Mė: 15 dhjetor 2019 Nė ora: 11:17
Reēaku
Osmani: Serbia pėrdor mjete tė ndryshme pėr tė mohuar atė

Mėngjesin e hershėm tė 15 janarit 1999, fshati u zgjua i rrethuar nga forcat kriminale serbe. Nė vendin qė aso kohe pak kush ia dinte emrin, u vranė mizorisht fėmijė, tė rritur e pleq, nė mesin e tyre edhe njė grua e moshuar, trupi i sė cilės ende nuk ėshtė gjetur.

Fshati Reēak i komunės sė Shtimes, i cili gjendet rreth 30 kilometra larg Prishtinės, dy dekada mė parė, bėri kthesė tė madhe nė historinė tė Kosovės.

I mbijetuari i kėsaj masakre rrėfen pėr kp, tmerrin qė pėrjetuan mėngjesin e hershėm tė vitit 99. Ramė Shabani, 52 vjeēar tregon se rreth 30 banorė tė fshatit, atė ditė ishin strehuar nė bodrumin Sadik Osmanit, shtėpia e tė cilit edhe sot mban shenjat e plumbave qė u shkrepėn atė ditė.

Shabani: Kemi qenė nė bodrumin e Sadikut

“Para 21 vitesh nė oborrin e Sadik Osmanit, kemi qenė nė bodrumin e Sadikut kėtu, ka qenė njė ahėr i lopėve, burrat kanė qenė qanej, unė me bacėn Sadik, me gratė dhe fėmijėt kemi qenė nė bodrum. Ne jemi tubuar gjysma e fshatit nė kėtė oborr, se mali ka qenė afėr pėr me ik, gjithmonė kur ka pasur granatime, nė bodrum e kemi pas mė afėr nė mal me dal. Njė herė na kanė granatuar, e kanė granatuar shtėpinė. Tani kanė ardh na kanė qit kėtu jashtė, na kanė rrah, ēfarė kemi pasur letėrnjoftime, tė holla, ēfarė kemi pasur. Kėtu na kanė qit edhe na kanė bėrė rend, edhe na kanė thėnė ecni pėrpjet malit….Me duart prapa edhe kemi ecur pėrpjet”, rrėfen ai.

Nga aty Rama me mbi 30 banorė tjerė tė fshatit, me duar tė vendosura prapa, ishin nisur drejt malit.

Rrugės kriminelėt serbė kishin rrahur e malltretuar ata. Ndėrsa, ai i ka tė freskėta ende pamjet e tmerrshme qė kishte parė atė mėngjes.

Shabani: Ragip Bajramit ia kanė heq zemrėn

“Prej kėtu ishin kon tu na prit serbėt, na kanė sharė, edhe dy i kanė vrarė menjėherė. Unė kom ik poshtė, i kanė vrarė edhe disa, tu u kthy, tu i vra. Mė lartė grupi mė i madh…nė kėtė rrugė ka qenė Ragip Bajrami, ka ra mė herėt se na nė prit, ja kanė hjek zemrėn”, shton ai.

Nė malin e “Bebushit”, po qėndronin policė tjerė serbė, tė cilėt nuk hezituan tė kryejnė vepra makabre ndaj popullatės civile tė paarmatosur.

Shabani: Mbi 20 person kanė qenė kėtu

“Grupi i madh kėtu ėshtė, kėtu mbi 20 persona kėtu janė, e prej aty e poshtė ka pasur tė vrarė. Unė kur kam ardhur nė mbrėmje, jam fsheh qitu, jam ardh nė mbrėmje krejt i kom vizitu…Nė gjendje tė rėndė jam sot e asaj dite, sot nuk mundem sot me punu shumė, i kom krejt eshtrat e thyer, mė kanė rrah, as nuk kom pas mjekim as asgjė…Krejt nė mbrėmje i kam parė, prej atje e deri kėtu, edhe Ragipi dikun kėtu ka qenė, kom dasht me u kthy me hy nė fshat se e kom pas nėnėn edhe 30 vajza tė tjera, por erdhėn OSBE, mendova qė erdhėn serbėt prapė, kom flejt lartė atje deri nė mėngjes”, rrėfen ai.

Ai nė mbrėmje kishte parė vėllain dhe dhjetė familjarė tė tjerė tė cilėt barbarisht e nė gjendje tė tmerrshme ishin vrarė e masakruar.

Po atė ditė nė pjesėn tjetėr tė fshatit, Xhemajl Beqirit i ėshtė vrarė nipi 12 vjeēar, Halimi, vėllai dhe katėr familjarė tė tjerė.

Beqiri: Kanė gjuajtur nga 50 metra distancė

“Prej kėsaj pjese kemi qenė afėr 50 persona, edhe tu gjujt ata prej Rogės nuk i ka 50 metra edhe e kanė vrarė gruan e kusherinit, e kanė plaguar gruan me vajzėn, edhe unė kom ra poshtė, nuk kom pasur mundėsi me ju ndihmu. Edhe Halimin e kanė vrarė mė poshtė, djalin e vėllaut…Kur jom ra poshtė se nuk kom mujt me qu kokėn prej plumbave, nuk u dijke prej ku po gjuajnė. Ata ishin kon tu gjujt prej Bebushės, nė gjitha anėt”, deklaron ai.

Xhemajli kishte vazhduar poshtė fshatit, ku sė bashku me dhjetėra banorė, kishin arritur t’i shpėtonin plumbave tė policėve serbė.

Tre muaj para masakrės sė Reēakut nė Kosovė ishte vendosur Misioni Verifikues i OSBE-sė. Detyra e monitoruesve ndėrkombėtarė ishte qė tė siguroheshin qė po ndaleshin luftimet mes forcave serbe dhe UĒK-sė.

Shefi i misionit ishte Ėilliam Ėalker, njė ish diplomat amerikan, shkoi nė Reēak njė ditė pas masakrės, ku nga ajo ēfarė kishte parė, ai kishte thėnė se kjo ėshtė njė krim i rėndė kundėr njerėzimit.

Masakra e Reēakut ishte pjesė e aktakuzės sė Tribunalit Ndėrkombėtar pėr Krime Lufte nė ish-Jugosllavi, kundėr ish-presidentit serb, Sllobodan Millosheviq dhe disa zyrtarėve tjerė serbė. Procesi ka mbetur nė gjysmė pas vdekjes sė tij dhe askush nga tė akuzuarit nuk u dėnua pėr krimet e kryera nė Reēak.

Pėr tė gjitha kėto Xhemajl Beqiri nga Reēaku nė vitin 2002, kishte dėshmuar para Tribunalit tė Hagės, pėr mėngjesin e 15 janarit, kur policia ėshtė futur nė atė fshat dhe sė bashku me 12 familje tė tjera tė lagjes ishin nisur nė drejtim tė malit pėr tė gjetur strehim. Ai aty kishte pėrmendur emrat e disa prej serbėve qė kishte identifikuar nė aksionin e ditės kritike.

Beqiri: Nė vitin 2002 kam dhėnė dėshmi nė Hagė

“Nė 2002 kam dhėnė dėshmi nė Hagė, atje kam folur edhe pėr kėta policė qė i kam njohur, qė kanė qenė policė nė Shtime, ata kanė qenė nė masakėr, ata kanė qenė edhe udhėheqės tė kėsaj masakre tė Reēakut. Ata e dinė edhe udhėheqėsit e Serbisė, krejt kė e kanė pasur aty…Ka qenė Bozha aty qė e kam identifikuar ka qenė i Shtėrpcės, njė Sfetka, ata i kanė mbiemrat, i kamė dhėnė nė Hagė kėto”, tha ai.

Pas kėsaj dėshmie, Beqiri thotė se askush nuk e ka pyetur mė, e as qė ėshtė ndėrmarrė diēka.

Pasi William Walker u largua nga fshati, banorėt i mblodhėn trupat e pajetė dhe i vendosėn nė xhami, ku pritej tė bėhej varrimi. Ishte i pamundur pėr gati tri ditė dhe gjatė kėsaj kohe rifilluan luftimet mes forcave serbe dhe UĒK-sė. Gjatė gjithė kohės forcat serbe, mohonin se kishin vrarė civilė dhe thonin se tė vrarėt ishin pjesėtarė tė UĒK-sė, tė cilėt ishin vrarė nė luftime.

Ashtu siē po mohojnė edhe pas dy dekadave…Ditė mė parė presidenti i Serbisė, Aleksandėr Vuēiq e kishte quajtur trillim kėtė masakėr, ku u vranė e u masakruan mbi 40 persona.

Ramė Shabani, i cili i mbijetoi kėtij gjenocidi, nė gjep ende mban disa fotografi, ku shihet Banush Ademi, plaku 99 vjeēar, tė cilit iu kishte hequr koka, e po ashtu trupat e masakruar tė cilėt u vendosėn nė xhami pas disa ditėsh.

Shabani: Mua mė vjen rėndė kjo

“Ai si president qė e din qė ėshtė bėrė masakra, e ka dit krejt bota, si mund tė thotė qė nuk ėshtė kjo masakėr, shihet njeri pa kokė, shihen njerėzit, pleqė tė ri…mu po mė vjen shumė rėndė kjo, nuk e di se OSBE dhe Wolkeri fillimisht e ka parė Banushin, edhe ka thėnė masakėr. OSBE ka qenė si pėr neve si pėr ata…edhe sot me thanė qė nuk ka qenė masakėr”…

Pėr kėtė Bardhyl Mahmuti nga qendra “Gjenocidi nė Kosovė - Plagė e Hapur”, thotė pėr kp, se ēėshtja e gjenocidit ėshtė e lidhur me mohimin e tij. Ata qė e bėjnė atė ndaj njė kombi tė caktuar, sipas tij, e kanė strategjinė edhe pėr ta fshehur atė.

Mahmuti: Serbia pėr 20 vjet nuk ka bėrė asnjė hap

“Serbia pėr 20 vjet nuk ka bėrė asnjė hap drejt demokratizimit tė vendit, tė gjitha strukturat e mėparshme qė kanė qenė tė ngritura dhe tė pėrgatitura profesionalisht nga regjimi i Millosheviqit sot janė nė pushtet…Tė gjithė njerėzit e implikuar nė krime kanė qenė tė avancuan”, thotė ai.

Sipas tij, propagandė bėhet edhe me terminologjitė e pėrdorura.

Mahmuti: Nocioni adekuat ėshtė krimet gjatė luftės

“Duke e pėrdorur termin krimet e luftės, nė mėnyrė tė pavetėdijshme e ulim krimin e gjenocidit nė shkallėn e tretė. Nocioni adekuat qė duhet tė pėrdoret nė kėto raste janė krimet gjatė luftės. Ėshtė edhe njė nocion tjetėr qė pėrdoret, ēėshtja e krimit kundėr njerėzimit. Ėshtė shumė e rėndėsishme se nė atė kohė kur ndodhi krimi i gjenocidit nė Reēak, Ėilliam Ėolker e kualifikoi si krim kundėr njerėzimit. Kontesti i 15, 16, 17 janarit tė vitit 1999 ka qenė i tillė ku ende nuk ishte provuar gjenocidi. Pėr kėtė arsyje krimi kundėr njerėzimit ka qenė kategoria penale mė adekuate sipas tyre. Ka ardhur momenti kur ėshtė zbatuar edhe spastrimi etnik qė ėshtė njė kategori e gjenocidit. Praktikisht ėshtė dėshmuar qė Serbia e ka pasur njė plan operativ-ushtarak qė tė shkatėrrojė shqiptarin si tė tillė”, shton ai.

Hasan Metushi qė dy dekada po mundohet tė gjejė ngushėllim pranė varrit tė nėnės sė tij, i cili ėshtė i zbrazėt. Shumė pranė shtėpisė sė tij, ndodhet ky kompleks memorial, ku prehėn mbi 40 trupa tė masakruar nga forcat ushtarake dhe policore serbe.

Metushi: Prej 15 janarit nuk dihet pėr fatin e saj

“Mė 15 janar 1999 nė fshatin Reēak ka ndodhur njė masakėr e tmerrshme. Prej 43 civilėve qė u masakruan. Nė mesin e tyre ka qenė babai, dy axhallarėt edhe nėna. Krejt ata i kemi varrosur, vetėm nėnėn prej 15 janarit 1999 nuk dihet pėr fatin e saj. Kemi lyp i kemi dhėnė krejt intervistat, e kemi bėrė AND-nė, por tash e 21 vjet po bėhen qė nuk dihet pėr fatin e saj. Presim, e presim qė ndoshta edhe ajo njė ditė do tė gjendet dikun, e ta varrosim nė mesin e kėtyre, 43 martirėve”…

Metushi shpreh zhgėnjimin ndaj institucioneve tė vendit, sipas tė cilit shumė pak ėshtė punuar gjatė kėtyre viteve pėr zbardhjen e fatit tė tyre.

Deklarata e Vuēiqit, thotė se ua ka hapur edhe njė herė plagėt banorėve tė kėtij fshati, e pėr kėtė kėrkon nga institucionet e Kosovės qė tė mos ketė dialog pa njohjen e krimeve.

Metoshi: Pa u dėnuar kėto krime nuk ka nevojė pėr bisedime

“Pa u dėnuar kėto krime qė i ka bėrė Serbia, nuk ka nevojė hiē me bo bisedime, duhet me u denu dikush qė i ka kry kėto krime. Nuk jemi shku ne nė Serbi me bo krime, Serbia ka ardhur kėtu. Na kanė nxjerr prej shtėpive, na ka masakru nė mėnyrėn mė barbare. Ne kėrkojmė drejtėsi, pėr ata qė janė tė zhdukur, qė tė gjinden”, thotė ai.

Tė gjithė kėto krime qė janė bėrė nė Kosovė, po dokumentohen edhe pėrmes librave e fakteve tė ndryshme. Profesori Jusuf Osmani pas luftės kishte shkuar nė secilėn fshat tė Kosovės, pėr tė mbledhur dėshmi pėr masakrat qė u bėn.

Osmani: Serbia pėrdor mjete tė ndryshme pėr tė mohuar atė

“Sipas evidencės qė kam unė nė mėnyrė mė makabre ndaj popullatės dhe personave civil, janė 43 vendas. Dhe mėnyrėn se si janė vrarė, se si janė masakruar, nuk mund tė pėrshkruhet me fjalė, sepse nuk mund ta bėjė njeriu normal. E mohojnė sepse ne nuk po punojmė nė kėtė drejtim, duhet me vepra qė t’iu dėshmojmė botės se ēfarė krime janė bėrė…ata i sajojnė duke shkruar tė pavėrteta, duke shkruar se ajo ēfarė nuk ka ndodhur, duke i paraqitur shqiptarėt kriminela edhe gjatė historisė edhe tani, ndėrsa popullatėn vendore serbe si viktima. Ajo pėrdorė lloj lloj mjeti, nė diplomaci, nė forma tė ndryshme lobojnė me paraqit tė pavėrtetėn”, deklaron Osmani.

Trupat e tė masakruarve janė varrosur pak metra mė larg fshatit tek Kompleksi Memorial, ku valėvitet flamuri kombėtarė. Kėtu ėshtė ngritur edhe statuja e William Walkerit, njeriu i cili pėr herė tė parė masakrėn e Reēakut e cilėsoi krim kundėr njerėzimit.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr Sot, 12:44   #3924
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,331
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

eshte tmerrshme se si nuk pat dikush ide per lehtesimin e vuajtjeve te civilve shpetimin ,a po nuk kishte formule nacionale per ket ide veprim
poshtrimet q e i kan ba shkiet ne shqiptar do te jen demtime shum te renda per gjith historin e kti kombi demtime poshtrim i nje kombi qe shqiptaret nuk di a do te mund en ndonjeher te ju hakmerren shkieve
por ketu ka nje diqka te pakten te mos perseriten kurr te kaluarat dhe perseri masakra e poshtrime
duhet me ken shum me te forte s e shkiet ne armatim
shum her me te forte se shkiet me qindra her
vetem arma i zmbtraps krokodilat kanibalet shkie te pa krahasueshem per mizori e barbari gjenocid poshtrime sadizem krime ,pra shqiptaret duhet te ken a rmate shum te te forte se serbia
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr Sot, 12:45   #3925
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,331
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

arma me e forte dhe armata me e forte potenciali i armatimit eknomia dhe perparsia shum me e fuqishme se serbia vetem kjo i garanton shqiptaret pe rte ardhmen
tjeter garancion nuk ka prej atyre armiqve q ejan hordhite me te egra te vet tokes


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 2 (0 Anėtarėt dhe 2 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 18:38.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.