Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 10-08-05, 03:49   #1
Skofiar
Kemi lindur pėr qef!
 
Avatari i Skofiar
 
Anėtarėsuar: 10-08-05
Vendndodhja: Nė mbretėrinė e poezisė
Postime: 87
Skofiar i dashurSkofiar i dashurSkofiar i dashur
Gabim Nga streha e lotit

Dua..

E dua..
Porosine e detit me valė
Zhurmėn e hapave nė rrugė
Shpresėn ne ēelit e burgjeve
Refuzimin e perkuljes
I dua …
Enderrat ne qartesine e yjeve
Zerat e shterruar ne kopshtin publik
Kercimin rreth zjarrit
Vallen ne shkelqimin e henes
Dehjet e dashnoreve
I dua..
Te demtuarit e shiut te fundit
Femijte per pafajsine e tyre
Gocat per vuajtejete dashurise
Vashat per buzeqeshjet e kendshme


__________________
“Nė m’i pėlqefte Bota kėto poezi, Unė kam veē mundimin –lavdinė ti” Shakespeare.
Skofiar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 17-08-05, 00:50   #2
Skofiar
Kemi lindur pėr qef!
 
Avatari i Skofiar
 
Anėtarėsuar: 10-08-05
Vendndodhja: Nė mbretėrinė e poezisė
Postime: 87
Skofiar i dashurSkofiar i dashurSkofiar i dashur
Gabim

MĖ VISH

Mė vish zemėr
Lėkurėn ma qep ngadalė
Fijet lidhi nyje
Indet m’i bėnė palė

Nė ēdo prerje tė saj
Lė njė shenjė kujtim
Fėmija kur tė merr vaj
Emri im pajtim

Plagėt lidhmi nė shpirt
Me ndjenjen e shpreses
M’i ujit dhe kockat
Me lotėt e besės

Vuajtjet m’i lidh nė zemėr
Aty ku je ngulitur
Veshma edhe palcėn
Me mallin e shprishur

Nėse mė s’takohemi
Kam njė porosi
Eja prap betohemi

T’īa nisim pėrseri
__________________
“Nė m’i pėlqefte Bota kėto poezi, Unė kam veē mundimin –lavdinė ti” Shakespeare.
Skofiar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-08-05, 15:02   #3
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ik, bre se na "tranove" edhe ti...
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-08-05, 13:28   #4
Domira
 
Avatari i Domira
 
Anėtarėsuar: 02-02-05
Postime: 16,716
Domira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skofiar
MĖ VISH

Mė vish zemėr
Lėkurėn ma qep ngadalė
Fijet lidhi nyje
Indet m’i bėnė palė

Nė ēdo prerje tė saj
Lė njė shenjė kujtim
Fėmija kur tė merr vaj
Emri im pajtim

Plagėt lidhmi nė shpirt
Me ndjenjen e shpreses
M’i ujit dhe kockat
Me lotėt e besės

Vuajtjet m’i lidh nė zemėr
Aty ku je ngulitur
Veshma edhe palcėn
Me mallin e shprishur

Nėse mė s’takohemi
Kam njė porosi
Eja prap betohemi

T’īa nisim pėrseri
Ne keto fjale gjen prehje shiprti i secilit qe i lexon ato, shpirti i te dashuruarve, atyre qe iu mungon dashuria, te zhgenjyerve apo atyre qe jetojne me shprese. Kjo eshte pershtypja ime.

Vazhdoni te na fisnikeroni me dashuri qe i nevoitet ēdo njeriu, secilit prej nesh...

Me respekt

Domira
Domira Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-08-05, 02:11   #5
Skofiar
Kemi lindur pėr qef!
 
Avatari i Skofiar
 
Anėtarėsuar: 10-08-05
Vendndodhja: Nė mbretėrinė e poezisė
Postime: 87
Skofiar i dashurSkofiar i dashurSkofiar i dashur
Gabim

Ti nuk erdhe

E prita pritjen nė pritje
Pritje u bėra
Gjak i pritjes rrodhi nga damarėt e vuajtjes sime
Pritje e lodhur u bė dashuria yte
E etur pritja pėr tė tė pritur
Ti nuk erdhe.

Vjen e shkon hėna me diellin nė pritje.
Yjet luajnė valle pritjesh
Unė i gozhduar nė pritje.
Lot i pritjes duke tė pritur
Ti nuk erdhe.
E unė prapė pritje

Dhe ja vjen fundi i njė pritjeje
E vdekur ėshtė edhe kjo pritje
E heshtur qarja nė pritje
Pres njė tjetėr pritje
Ti nuk vjen
Unė i fundosur nė pritje.
__________________
“Nė m’i pėlqefte Bota kėto poezi, Unė kam veē mundimin –lavdinė ti” Shakespeare.
Skofiar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-02-07, 23:17   #6
legenda
...Argumentum (ad ) AMORE
 
Anėtarėsuar: 12-11-06
Postime: 2,130
legenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėm
Gabim

pritjaaaa,dhe NE- NE PRITJE....
------------------
komplimente.Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skofiar
Ti nuk erdhe

E prita pritjen nė pritje
Pritje u bėra
Gjak i pritjes rrodhi nga damarėt e vuajtjes sime
Pritje e lodhur u bė dashuria yte
E etur pritja pėr tė tė pritur
Ti nuk erdhe.

Vjen e shkon hėna me diellin nė pritje.
Yjet luajnė valle pritjesh
Unė i gozhduar nė pritje.
Lot i pritjes duke tė pritur
Ti nuk erdhe.
E unė prapė pritje

Dhe ja vjen fundi i njė pritjeje
E vdekur ėshtė edhe kjo pritje
E heshtur qarja nė pritje
Pres njė tjetėr pritje
Ti nuk vjen
Unė i fundosur nė pritje.
legenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-02-07, 05:30   #7
Skofiar
Kemi lindur pėr qef!
 
Avatari i Skofiar
 
Anėtarėsuar: 10-08-05
Vendndodhja: Nė mbretėrinė e poezisė
Postime: 87
Skofiar i dashurSkofiar i dashurSkofiar i dashur
Gabim

legenda e nderuar,

tė falėnderoj qė gjen kohėn e mė lexon. Me respekt


VETVENDOSJE

I pėrkdhelėm idealet
Ende s’i realizuam
Ata na i thyen fjalėt
Na pėshtyen e na denuan.


I mbijetuam besimet
Pa besuar taman kurrė
Ata qė na i thyen premtimet
Ne bėnė para kohe burrė.


Por mos t’harrojmė tė duhemi
Tė falim njė pjesė intime
Njė dashuri ku s’puthemi
Veē pak pėrjetime dhe gėzime.


T’i mbijetojmė dhimbjet
Qė aq shpesh na sollėn lot
Kurrė s'na i lėkunden bindjet
U mėsaum me plumba e barot.
__________________
“Nė m’i pėlqefte Bota kėto poezi, Unė kam veē mundimin –lavdinė ti” Shakespeare.
Skofiar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-02-07, 09:31   #8
Domira
 
Avatari i Domira
 
Anėtarėsuar: 02-02-05
Postime: 16,716
Domira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Skofiari prania e yte, mbshtjell me puhi pranvere fytyren time dhe me kthen nostlalgjite e kohrave te bardha.
Paēin rruge te pandalshme. vijėzimet e shkrimeve tua

Te pershendes perzemersisht.
__________________
Ėndrrat e mia dua ti fal vetem ty!
Domira Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-02-07, 11:45   #9
legenda
...Argumentum (ad ) AMORE
 
Anėtarėsuar: 12-11-06
Postime: 2,130
legenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėm
Gabim

mbijetesa-ky fenomen qe me shekuj e MBIJETOJME...
--------------------------------------------------------------

fjalen artistike e qmoje larte sepse eshte margaritare...
gjithashtu respekt per JU.


Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skofiar
legenda e nderuar,

tė falėnderoj qė gjen kohėn e mė lexon. Me respekt


VETVENDOSJE

I pėrkdhelėm idealet
Ende s’i realizuam
Ata na i thyen fjalėt
Na pėshtyen e na denuan.


I mbijetuam besimet
Pa besuar taman kurrė
Ata qė na i thyen premtimet
Ne bėnė para kohe burrė.


Por mos t’harrojmė tė duhemi
Tė falim njė pjesė intime
Njė dashuri ku s’puthemi
Veē pak pėrjetime dhe gėzime.


T’i mbijetojmė dhimbjet
------------------------
Qė aq shpesh na sollėn lot
Kurrė s'na i lėkunden bindjet
U mėsaum me plumba e barot.

legenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-02-07, 03:11   #10
Skofiar
Kemi lindur pėr qef!
 
Avatari i Skofiar
 
Anėtarėsuar: 10-08-05
Vendndodhja: Nė mbretėrinė e poezisė
Postime: 87
Skofiar i dashurSkofiar i dashurSkofiar i dashur
Gabim

quote=Domira]Skofiari prania e yte, mbshtjell me puhi pranvere fytyren time dhe me kthen nostlalgjite e kohrave te bardha.
Paēin rruge te pandalshme. vijėzimet e shkrimeve tua

Te pershendes perzemersisht.[/quote]


[quote=legenda]mbijetesa-ky fenomen qe me shekuj e MBIJETOJME...
--------------------------------------------------------------
fjalen artistike e qmoje larte sepse eshte margaritare...
gjithashtu respekt per JU.
[/COLOR]

Domira dhe legenda,

Ju falenderoj shumė dhe pėrkulem me respekt pėr fjalėt e mira qė m'i drejtoni lidhur me poezitė e mia.

Me respekt
Skofiari
__________________
“Nė m’i pėlqefte Bota kėto poezi, Unė kam veē mundimin –lavdinė ti” Shakespeare.
Skofiar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-02-09, 00:19   #11
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nga streha e lotit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skofiar
Ti nuk erdhe

E prita pritjen nė pritje
Pritje u bėra
Gjak i pritjes rrodhi nga damarėt e vuajtjes sime
Pritje e lodhur u bė dashuria yte
E etur pritja pėr tė tė pritur
Ti nuk erdhe.

Vjen e shkon hėna me diellin nė pritje.
Yjet luajnė valle pritjesh
Unė i gozhduar nė pritje.
Lot i pritjes duke tė pritur
Ti nuk erdhe.
E unė prapė pritje

Dhe ja vjen fundi i njė pritjeje
E vdekur ėshtė edhe kjo pritje
E heshtur qarja nė pritje
Pres njė tjetėr pritje
Ti nuk vjen
Unė i fundosur nė pritje.

wow Skofiar

Nė vargun tėnd fjala asnjėherė nuk humb kuptimin e vet!
Thellė , gėrryeshėm sä mbrapa len vrragė!

Me respekt dhe knaqėsi

Lovely
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-05-09, 17:48   #12
Skofiar
Kemi lindur pėr qef!
 
Avatari i Skofiar
 
Anėtarėsuar: 10-08-05
Vendndodhja: Nė mbretėrinė e poezisė
Postime: 87
Skofiar i dashurSkofiar i dashurSkofiar i dashur
Gabim Titulli: Nga streha e lotit

QĖNDRO

Kur dielli i verės rreze mbi ty mė s’lėsho’
E kalorėsi gėnjeshtar ik n’drejtim t’panjohur
Trimėrisht nė kėmbė pa u lėkundur qėndro
Puth ndjenjėn e fshehur sa pėr tu ngrohur.

Prapė do tė shihemi nė hullitė e largėsive
Aty ku derdhėn ndjenjat e askush s’ka faj
Nėn zhurmė tė thashethemeve e tė ligėsive
Njė tufė dhimbjesh, prapė do tė na ndaj’.


Mes ėndrrave tė mia gjithmonė do tė mbaj
Drithėrimė e shpirtit qė mė drithėron

.................................... epshėm pjalmon.


Njė psherėtimė e shpirtit do tė na bashkojė
Kėshtu e ka jeta, vajtje-ardhje pambarim
Zigzageve tė jetės deri nė amshim
__________________
“Nė m’i pėlqefte Bota kėto poezi, Unė kam veē mundimin –lavdinė ti” Shakespeare.
Skofiar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-05-09, 14:07   #13
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nga streha e lotit

Vargje lotesh te panumurta,
neper faqet e mia gershetohen!
Vuajtjet dhe stermundimet e shumta,
ne zemren e plagosur me shtohen!

E ndersa neper pluhurin e kujtimeve,
mundohem te shoh te tendin portret.
Mjergulla e dendur e mendimeve,
shikimin e syve ma tret!

Nen heshtjen dhe erresiren e nates,
gjumi dhe qetesia me braktisen!
Per flatra bene rrahjet e zemres,
dhe drejt teje u nisen......
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-09-09, 09:55   #14
Skofiar
Kemi lindur pėr qef!
 
Avatari i Skofiar
 
Anėtarėsuar: 10-08-05
Vendndodhja: Nė mbretėrinė e poezisė
Postime: 87
Skofiar i dashurSkofiar i dashurSkofiar i dashur
Gabim Titulli: Nga streha e lotit

MĖ ZHVISH

Mė zhvish zemėr ngadalė,
Shiko me kujdes nėn lėkurė,
Njė ėndėrr me fytyrėn tėnde,
Shpirtin po ma shthur.

Me zhvish deri nė asht,
Pėshpėrimėn mos ma prej,
Mė zhvish brenda e jashtė,
Se si dashurohet tė rrėfej.

Deri nė palcė mė zhvish,
S’kam dhimbje vėrtetė,
Dashurinė mos ma prish,
Pėr Ty, e kam pėr jetė.

Mė zhvish zemėr ngadalė,
Merr hisen tėnde tė mallit,
Jam peng i fatit tė pėrdalė,
Apo pré e ēastit tė djallit.

Mė zhvish zemėr si do ti,
Pa dhimbje deri ne fund,
Unė dashuroj si njė fėmi’
Jam Ti, s’mė dhemb askund...

12.05.2009
*********
Living with passion
So many days and nights,
Forget the reason
To live his life
until the end, to the bottom,
Love to infinitum
__________________
“Nė m’i pėlqefte Bota kėto poezi, Unė kam veē mundimin –lavdinė ti” Shakespeare.
Skofiar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-08-05, 16:53   #15
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skofiar
Ti nuk erdhe

E prita pritjen nė pritje
Pritje u bėra
Gjak i pritjes rrodhi nga damarėt e vuajtjes sime
Pritje e lodhur u bė dashuria yte
E etur pritja pėr tė tė pritur
Ti nuk erdhe.

Vjen e shkon hėna me diellin nė pritje.
Yjet luajnė valle pritjesh
Unė i gozhduar nė pritje.
Lot i pritjes duke tė pritur
Ti nuk erdhe.
E unė prapė pritje

Dhe ja vjen fundi i njė pritjeje
E vdekur ėshtė edhe kjo pritje
E heshtur qarja nė pritje
Pres njė tjetėr pritje
Ti nuk vjen
Unė i fundosur nė pritje
.
A thua, pse nuk paska ardhė...vetėm ndonjė arsye e madhe se energji e ketyre fjaleve do ta herhiqte fortė...!!!
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 00:42.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.