Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 10-08-05, 03:49   #1
Skofiar
Kemi lindur pėr qef!
 
Avatari i Skofiar
 
Anėtarėsuar: 10-08-05
Vendndodhja: Nė mbretėrinė e poezisė
Postime: 87
Skofiar i dashurSkofiar i dashurSkofiar i dashur
Gabim Nga streha e lotit

Dua..

E dua..
Porosine e detit me valė
Zhurmėn e hapave nė rrugė
Shpresėn ne ēelit e burgjeve
Refuzimin e perkuljes
I dua …
Enderrat ne qartesine e yjeve
Zerat e shterruar ne kopshtin publik
Kercimin rreth zjarrit
Vallen ne shkelqimin e henes
Dehjet e dashnoreve
I dua..
Te demtuarit e shiut te fundit
Femijte per pafajsine e tyre
Gocat per vuajtejete dashurise
Vashat per buzeqeshjet e kendshme


__________________
“Nė m’i pėlqefte Bota kėto poezi, Unė kam veē mundimin –lavdinė ti” Shakespeare.
Skofiar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 17-08-05, 00:50   #2
Skofiar
Kemi lindur pėr qef!
 
Avatari i Skofiar
 
Anėtarėsuar: 10-08-05
Vendndodhja: Nė mbretėrinė e poezisė
Postime: 87
Skofiar i dashurSkofiar i dashurSkofiar i dashur
Gabim

MĖ VISH

Mė vish zemėr
Lėkurėn ma qep ngadalė
Fijet lidhi nyje
Indet m’i bėnė palė

Nė ēdo prerje tė saj
Lė njė shenjė kujtim
Fėmija kur tė merr vaj
Emri im pajtim

Plagėt lidhmi nė shpirt
Me ndjenjen e shpreses
M’i ujit dhe kockat
Me lotėt e besės

Vuajtjet m’i lidh nė zemėr
Aty ku je ngulitur
Veshma edhe palcėn
Me mallin e shprishur

Nėse mė s’takohemi
Kam njė porosi
Eja prap betohemi

T’īa nisim pėrseri
__________________
“Nė m’i pėlqefte Bota kėto poezi, Unė kam veē mundimin –lavdinė ti” Shakespeare.
Skofiar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-08-05, 15:02   #3
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ik, bre se na "tranove" edhe ti...
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-08-05, 13:28   #4
Domira
 
Avatari i Domira
 
Anėtarėsuar: 02-02-05
Postime: 16,716
Domira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skofiar
MĖ VISH

Mė vish zemėr
Lėkurėn ma qep ngadalė
Fijet lidhi nyje
Indet m’i bėnė palė

Nė ēdo prerje tė saj
Lė njė shenjė kujtim
Fėmija kur tė merr vaj
Emri im pajtim

Plagėt lidhmi nė shpirt
Me ndjenjen e shpreses
M’i ujit dhe kockat
Me lotėt e besės

Vuajtjet m’i lidh nė zemėr
Aty ku je ngulitur
Veshma edhe palcėn
Me mallin e shprishur

Nėse mė s’takohemi
Kam njė porosi
Eja prap betohemi

T’īa nisim pėrseri
Ne keto fjale gjen prehje shiprti i secilit qe i lexon ato, shpirti i te dashuruarve, atyre qe iu mungon dashuria, te zhgenjyerve apo atyre qe jetojne me shprese. Kjo eshte pershtypja ime.

Vazhdoni te na fisnikeroni me dashuri qe i nevoitet ēdo njeriu, secilit prej nesh...

Me respekt

Domira
Domira Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-08-05, 02:11   #5
Skofiar
Kemi lindur pėr qef!
 
Avatari i Skofiar
 
Anėtarėsuar: 10-08-05
Vendndodhja: Nė mbretėrinė e poezisė
Postime: 87
Skofiar i dashurSkofiar i dashurSkofiar i dashur
Gabim

Ti nuk erdhe

E prita pritjen nė pritje
Pritje u bėra
Gjak i pritjes rrodhi nga damarėt e vuajtjes sime
Pritje e lodhur u bė dashuria yte
E etur pritja pėr tė tė pritur
Ti nuk erdhe.

Vjen e shkon hėna me diellin nė pritje.
Yjet luajnė valle pritjesh
Unė i gozhduar nė pritje.
Lot i pritjes duke tė pritur
Ti nuk erdhe.
E unė prapė pritje

Dhe ja vjen fundi i njė pritjeje
E vdekur ėshtė edhe kjo pritje
E heshtur qarja nė pritje
Pres njė tjetėr pritje
Ti nuk vjen
Unė i fundosur nė pritje.
__________________
“Nė m’i pėlqefte Bota kėto poezi, Unė kam veē mundimin –lavdinė ti” Shakespeare.
Skofiar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-08-05, 16:53   #6
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skofiar
Ti nuk erdhe

E prita pritjen nė pritje
Pritje u bėra
Gjak i pritjes rrodhi nga damarėt e vuajtjes sime
Pritje e lodhur u bė dashuria yte
E etur pritja pėr tė tė pritur
Ti nuk erdhe.

Vjen e shkon hėna me diellin nė pritje.
Yjet luajnė valle pritjesh
Unė i gozhduar nė pritje.
Lot i pritjes duke tė pritur
Ti nuk erdhe.
E unė prapė pritje

Dhe ja vjen fundi i njė pritjeje
E vdekur ėshtė edhe kjo pritje
E heshtur qarja nė pritje
Pres njė tjetėr pritje
Ti nuk vjen
Unė i fundosur nė pritje
.
A thua, pse nuk paska ardhė...vetėm ndonjė arsye e madhe se energji e ketyre fjaleve do ta herhiqte fortė...!!!
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-08-05, 05:30   #7
Skofiar
Kemi lindur pėr qef!
 
Avatari i Skofiar
 
Anėtarėsuar: 10-08-05
Vendndodhja: Nė mbretėrinė e poezisė
Postime: 87
Skofiar i dashurSkofiar i dashurSkofiar i dashur
Gabim

ĖNDĖRRA

Aq kohe tė kam ėnderrue
Sa krahėt mu kanė lodhur
Duke ta shtėrnguar hijėn
Qė ngulej nė krahrorin time
E nuk pėrkulej as s’palohej

Tė kam ėndėrruar aq shumė gjatė
S’kam besuar qė do zgjohem pėrseri

Deshiroj tė flej pėrgjithmonė
Nė tė gjitha trajtat e jetės

Tė kam ėndėrruar aq shumė
Sa kam fjetur me siluetėn tėnde

Tash e urrej edhe ėndėrren
Dhe kohėn qė kalon
E nuk ndodh asgjė

Aq gjate tė kam ėnderue
Sa tash ke humbur realitetin
__________________
“Nė m’i pėlqefte Bota kėto poezi, Unė kam veē mundimin –lavdinė ti” Shakespeare.
Skofiar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-08-05, 02:19   #8
Skofiar
Kemi lindur pėr qef!
 
Avatari i Skofiar
 
Anėtarėsuar: 10-08-05
Vendndodhja: Nė mbretėrinė e poezisė
Postime: 87
Skofiar i dashurSkofiar i dashurSkofiar i dashur
Gabim

Dhimbje

Kam dhimbje
dhe tė dua
njė kryq nė zemėr
njė kryq nė sy
ti nuk erdhe
as nuk do te vijsh mė
njė kryq mė shumė
asgjė

Megjithatė, atje larg
shumė larg
valėzojnė flokėt tu
buzėqesh njė fytyrė
kėndon pėr diellin
nuk ka vdekur
dielli!
e pra
mė thuaj
ku je?

Ku je
dua ta vizitoj
prap zemrėn
tė gaboj edhe njė herė!
mė hudh njė shikim
ma trego rrugėn
dridhem kam frikė
nga rruga
pa kthim
__________________
“Nė m’i pėlqefte Bota kėto poezi, Unė kam veē mundimin –lavdinė ti” Shakespeare.
Skofiar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-08-05, 18:31   #9
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim

SKOFIAR, ik djale se trazove shpirtna...m'duket se je kah "hyn n'gjynah" ...!!!
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-09-05, 03:37   #10
Skofiar
Kemi lindur pėr qef!
 
Avatari i Skofiar
 
Anėtarėsuar: 10-08-05
Vendndodhja: Nė mbretėrinė e poezisė
Postime: 87
Skofiar i dashurSkofiar i dashurSkofiar i dashur
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Urata
SKOFIAR, ik djale se trazove shpirtna...m'duket se je kah "hyn n'gjynah" ...!!!
Hi Urata!
Falemnderit qė jep kurajo
Tė pėrshendes

JETE E BRENGA

Jeta ma ka gėrrye
Shtratin e vetmisė
E lulja jote i ka lėnė
Ne guret e kopshtit tim
Kujtimet e vyshkura
Nga petalet e kuqe
Qe vdesin pas mesnates
Karamfilin e mengjesit
Shpesh e kam kerkuar
Ne rruget e femijerise
Ku fjalet jane enderra
Kur nuk enderrojme me
Pa te cilen gjithmone
Fillon te ftoftit me acar
Ne keto vende te imagjinuara
Ku ti nuk banon me.
__________________
“Nė m’i pėlqefte Bota kėto poezi, Unė kam veē mundimin –lavdinė ti” Shakespeare.
Skofiar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-09-05, 03:57   #11
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim

A ka njeri qe e analizon(spjegon) kete poezin e fundit nga Skofiar...? Mungese koncentrimi apo pak si e ...
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-09-05, 20:52   #12
Skofiar
Kemi lindur pėr qef!
 
Avatari i Skofiar
 
Anėtarėsuar: 10-08-05
Vendndodhja: Nė mbretėrinė e poezisė
Postime: 87
Skofiar i dashurSkofiar i dashurSkofiar i dashur
Gabim

Urata, unė vtėm tė kam pėrshėndetur dhe t'u kam flėnderuar. Ta analizosh poezinė time s'ka nevoje, sepse ajo nuk té dedikohet ty, as askujt kėtu nė forum. Edhe ashtu jam i ri kėtu.

Falemnderit pėr mirėkuptim.

VARRET

O ! sa tė qeta janė varret !
Duken si pėr inat tė bukura
Pasi janė tė mbyllura pėr tė gjallėt
Tė mbyllura nga trazimet efemere
Nga dashuritė, dhe premtimet e rrejshme
Ato flenė nėn hije tė qiparisave
Sa thellė flenė pa lėkundje, pa shpresa
Madje pa ėndėrrime
Ato flenė gjatė, nė qetėsi
Buzė qyteteve tė palara pis

O! Sa tė qeta janė varret!
Tė improvizuara nga njerėzit apo rrethanat
Nga urrejtjet apo nga luftėrat qė shkumojnė
Nga sėmundjet dhe uria kalimtare
Ato vlejnė nė qetėsi
Pa frikė, pa strese, pa gjėmė, pa frymėmarrje!
Tė lumet ato qė nuk iu lakmojnė tė gjallėve
S’kanė kohė as nevojė pėr thashethemet!

Kalove njė tė diele nga varret
Tė admiroj heshtjen e madhe tė shpirtrave qė flčnė
Lexova mbishkrimet, pllakat dhe mesazhet
Shpirti im i shqetėsuar... si asnjėherė u tremb...!
__________________
“Nė m’i pėlqefte Bota kėto poezi, Unė kam veē mundimin –lavdinė ti” Shakespeare.
Skofiar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-09-05, 23:54   #13
Domira
 
Avatari i Domira
 
Anėtarėsuar: 02-02-05
Postime: 16,716
Domira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Skofiari ka kohe qe me poezite tua ti shpien njeriun ne bukurite dhe dhembjet me te cilat na sfidon jeta.
Duke bredhur neper vargjet e Juaja, une lehte zvaritem shtigjeve te jetes sime dhe me ben te pushoj ne mes te shkalloreve te se bukures dhe te shemtuares qe jane sfide per te gjithe ne.

Me respekt

Domira
Domira Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-09-05, 03:01   #14
Skofiar
Kemi lindur pėr qef!
 
Avatari i Skofiar
 
Anėtarėsuar: 10-08-05
Vendndodhja: Nė mbretėrinė e poezisė
Postime: 87
Skofiar i dashurSkofiar i dashurSkofiar i dashur
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Domira
Skofiari ka kohe qe me poezite tua ti shpien njeriun ne bukurite dhe dhembjet me te cilat na sfidon jeta.
Duke bredhur neper vargjet e Juaja, une lehte zvaritem shtigjeve te jetes sime dhe me ben te pushoj ne mes te shkalloreve te se bukures dhe te shemtuares qe jane sfide per te gjithe ne.

Me respekt

Domira
Edhe ty tė pėrshėndes Domira dhe tė uroj gjithė tė mirat. Falemnderit pėr atė qė ke shkruar dhe qė me lexon.
--------------------------------------------
Kur dua

Kur dua humbi, mbėshtillem
Krijoj dhe derdh perla

Kur dua shpesh sėmurem
Bie dhe qaj, hidhem, bėj panik

Kur dua shoh shkurt, vetėm ...
E kam nga sinqeriteti, kureshtja

Kur dua e fali zemrėn
Bashkė me vėllain e saj shpirtin

Kur dua nuk i dua imazhet
Mbi rėrė trasoj fantazma dhe ide divine
__________________
“Nė m’i pėlqefte Bota kėto poezi, Unė kam veē mundimin –lavdinė ti” Shakespeare.
Skofiar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-09-05, 22:56   #15
Skofiar
Kemi lindur pėr qef!
 
Avatari i Skofiar
 
Anėtarėsuar: 10-08-05
Vendndodhja: Nė mbretėrinė e poezisė
Postime: 87
Skofiar i dashurSkofiar i dashurSkofiar i dashur
Gabim

VAJE

Kami adhur sonte
Unė dhe zemra ime nė vizitė
Jemi merzitur shumė

Deshėm vetėm tė shohim
Patėm nevojė
Do t’ikim shpejt, pa tė merzitur

T’i shohim sytė dhe buzėqeshjen
Sa pėr t’i ringjallur kujtimet
Pėr ta qetėsuar dhembjen qė po djeg
Nga kujtimet e buzėve tua tė buta

Ti s’ke ndryshuar
Gjithnjė nė fund tė syve
Ta shoh butėsinė

Jam munduar kot ta kėrkoj
Ngrohtėsinė tėnde gjithkah
Nuk e kam gjetur

Unė dhe zemra ime
Tash e dimė
Kemi humbur shumė

Kemi humbur krejt


__________________
“Nė m’i pėlqefte Bota kėto poezi, Unė kam veē mundimin –lavdinė ti” Shakespeare.
Skofiar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:44.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.