Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
User Name
Password
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 19-08-09, 22:04   #1
Oqeani
 
Oqeani's Avatar
 
Join Date: 03-02-08
Location: Nėn hijen qiellore
Posts: 24,373
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Default Fjalė dhe shprehje tė huaja :

abaci - a ( it.abazzia) - Manastir murgjish katolikė me njė murg nė krye.

abat-i ( it.abat-i) kryemurg

abazhur - i (fr. abat-jour) mbulesė prej qelqi prej metali tjeter qe sherbene

per te mbledhur driten e llampes elektrike )

abdylkader - i ( ar. 'abd - rob, + Al-Qadir i fuqishėm = rob, shėrbėtor i tė fuqishmit, i Zotit)

abdes-i ( pers. ab - jė + dest - dorė ) tė larėt ritual te muslimanėt para se tė falin namazin.

abdikoj - ( lat. abdicare - heq dorė) heq dore zyrtarsisht nga autoriteti sovran.

abdomen - i ( lat. abdomen - kark)

abiozė - a ( gr. ą - pa + bio - jetė ) gjendje pa jetė .

abonoj ( fr. abonner - parapaguaj)

abortim - i ( lat.abortio - dėshtim)

absolut - e ( lat. absolutus - i persosur)

absolvoj - ( lat. absolvere - perfundoj)

absorboj ( lat. absorbere - thith)

abstenoj- ( lat . abstinere - pėrmbahem) Permbahem nga njė votim, nuk votoj.

abstrakt - e ( lat. abstractus - qė largohet, qė veēohet ) - qė nuk kapet me anė te

shqisave, por del me anė tė pėrgjithsimit mendor ) - diē e shkėputur nga realiteti.absurd-e ( lat. absurdus - i paaftė pėr tė u kuptuar)

abuli-a ( gr. aboulia- pavendosmėri) mungesė e vullnetit


__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 27-08-09, 14:09   #2
Oqeani
 
Oqeani's Avatar
 
Join Date: 03-02-08
Location: Nėn hijen qiellore
Posts: 24,373
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalė dhe shprehje tė huaja :

abuzim-i (lat.abusus - tepri, shperdorim)

aceton-i (lat.acetus-uthull)

Adem - (Adam) - heh. Adamah - ar. adam - dhe, tokė - emer mashkulli

Adil -ar. Adil - i drejė

admiral-i - ar. amir - prijės, komandant
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-12-10, 18:25   #3
Oqeani
 
Oqeani's Avatar
 
Join Date: 03-02-08
Location: Nėn hijen qiellore
Posts: 24,373
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalė dhe shprehje tė huaja :

ombrellė - it. ombra - hije, bella- e bukur
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!

Last edited by Oqeani; 11-12-10 at 18:26.
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-12-10, 09:28   #4
Fshatari
 
Join Date: 12-07-05
Posts: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalė dhe shprehje tė huaja :

Quote:
Originally Posted by Oqeani View Post
abaci - a ( it.abazzia) - Manastir murgjish katolikė me njė murg nė krye.


abdylkader - i ( ar. 'abd - rob, + Al-Qadir i fuqishėm = rob, shėrbėtor i tė fuqishmit, i Zotit)
"abdylkader - i ( ar. 'abd - rob, + Al-Qadir i fuqishėm = rob, shėrbėtor i tė fuqishmit, i Zotit)"!
Ne shqip e kemi Kafir e jo Qadir! Ndeshet nė shprehjen Kafir arnaut ose Qafir arnaut(nė frėngjisht : lourde pierre!)Je fais allusion ą quelqu'un!
Qui est-ce ?!
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-12-10, 15:40   #5
valiii
 
Join Date: 24-12-06
Posts: 3,777
valiii has disabled reputation
Default Titulli: Fjalė dhe shprehje tė huaja :

Quote:
Originally Posted by Fshatari View Post
"abdylkader - i ( ar. 'abd - rob, + Al-Qadir i fuqishėm = rob, shėrbėtor i tė fuqishmit, i Zotit)"!
Ne shqip e kemi Kafir e jo Qadir! Ndeshet nė shprehjen Kafir arnaut ose Qafir arnaut(nė frėngjisht : lourde pierre!)Je fais allusion ą quelqu'un!
Qui est-ce ?!
Qafir ose ne origjinal nga arabishtja qe shqiptohet Kafir- do te thote/perkthehet = Pabesimtar. Kurse Qadir qe shqiptohet me Kadir- do te thote/perkthehet = i fuqishem.
Vetem shkronja e mesit ndryshon keti nga "f" ne "d" ku edhe ja ndron kuptim e fjales ne 180 shkalle, pra kemi te bejme me dy skaje extreme ketu, njejte si me mar shembullim ne shqip mu"t"i dhe mu"r"i, pra (kafir) pabesimtar si muti, kurse ai tjetri (kadir) i fuqishem si muri :))


valiii Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 09:01.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.