Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
User Name
Password
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 13-02-08, 12:04   #31
BE LK
Kalimtar
 
BE LK's Avatar
 
Join Date: 08-12-05
Location: Tirane
Posts: 4,372
BE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Gabimet e Mediave Shqiptare !!!

Quote:
Originally Posted by Kodra
**********
**********
**********

Rreth rastit tė Brodecit, Top Channel jep Titullin :

" Policia Maqedonase detyron shqiptarin tė flasė me dhunė "

Po ta anallizojmė kėtė fjali, ai shqiptar nuk ėshtė rrahur dhe maltretuar pėrkundrazi, ka folur, nxjerrur fjalė dhune nga goja e tij ndaj policėve maqedonas.


Drejtė do tė ishte:

" Policia Maqedonase detyron me dhunė, shqiptarin tė flasė "

Kėtu po kuptohet se, pas dhunės qė bėhet ndaj djaloshit, qoftė fizike apo mentale, ai detyrohet tė flasė.


Kodra
Jo kodra, une nuk jam dakord me ty ketu.

Spse dy menyrat jane te sakta......

Problemi qendron tek toni qe i jepet bisedes, Pra tregon ngjrjen dhe psataj rrethanat, me qellim qe njerezit te qendrojne ne tension per kete lajm........!

Ka shume menyra per te thene dicka, kjo varet nga vendi dhe rrethanat....!
__________________
* " Vepra e nje personi ne mesin e njemije njerezve ka me teper ndikim se fjalet e nje mije njerezve drejtuar nje personi " *

Hasan El-Basri
BE LK Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 13-02-08, 12:09   #32
BE LK
Kalimtar
 
BE LK's Avatar
 
Join Date: 08-12-05
Location: Tirane
Posts: 4,372
BE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Gabimet e Mediave Shqiptare !!!

Quote:
Originally Posted by 4peace
*

TĖ PĖRDORIM FJALĖN SHQIPE NĖ VEND TĖ FJALĖS SĖ HUAJ

Frazeologjia "ndėrroi jetė" dhe "solli nė jetė"

Frazeologjia "
ndėrroi jetė" nė vend tė foljes pėsore vdiq ka vėrshuar nė tė gjitha gazetat shqiptare, nė radiotelevizion dhe nė publicistikėn e internetit. Me tė drejtė parashtrohet pyetja: pse shtypi dhe radiotelevizioni shqiptar kanė frikė nga fjala „vdekje"? Fjala „vdekje" ėshtė e dhimbshme, por ėshtė fjalė poetike. Pa kėtė fjalė tė dhimbshme do tė varfėrohej Fjalori i Gjuhės sė Sotme Shqipe, do tė varfėrohej tradita dhe folklori ynė kombėtar… Ka raste kur nė faqet e shtypit dhe nė internetin shqiptar pėr njeriun qė vdes shkruhet me shprehjen „ndėrroi jetė", „shkoi nė atė botė", „shkoi nė amshim", „i mbylli sytė", „ndahet nga jeta", "gjendet i pajetė", "i pushoi zemra", "shuhet nė moshėn…", "pėrcillet nė banesėn e fundit" etj. nė vend tė fjalės sė vetme me kuptim tė natyrshėm vdiq, vdes apo u gjet i vdekur. Si mund tė jetė shprehja "shuhet" mė e pėrshtatshme se fjala "vdiq" pėr njeriun si qenie e botės objektive?! Po "banesa e fundit" a nuk gjendet nė varreza, ku varrosen tė vdekurit, qė me asnjė mjet figurativ nuk mund tė thuhet dhe tė shkruhet?! Kjo shprehje e vjetruar e stilit tė lartė e ka vendin nė letėrsinė artistike, qė i jep forcė dhe e zbukuron krijimtarinė letrare. Tė gjitha shprehjet frazeologjike kanė kuptimin e pėrgjithshėm vdekje-a, qė sipas FGJSSH do tė thotė ndalim i veprimtarisė jetėsore tė organizmit tė njeriut, ndėrprerje pėrgjithnjė e shkėmbimit biologjik tė lėndėve nė organizėm a nė njė pjesė tė tij; mbarimi a fundi i jetės sė njeriut. Konkretisht, nė Historinė e Letėrsisė Shqiptare nuk shkruan se poeti i madh, Naim Frashėri, „ndėrroi jetė", por vdiq nė vitin 1900. Kurse nė librin voluminoz „Historia e Popullit Shqiptar" shkruan se mė 17 janar 1468, i mbuluar me njė lavdi tė pėrjetshme, Gjergj Kastrioti Skėnderbeu, vdiq nė Lezhė.


Shqiptarėt, pa dallime fetare, nuk duhet tė vuajnė nga kompleksi i shprehjes sė vjetruar me stil tė lartė
„ndėrroi jetė". Konkretisht, gjuha angleze e ka tė vetmen fjalė die (stop living) = vdes (pushoj sė jetuari), qė pėrdoret si pėr njerėzit, ashtu edhe pėr kafshėt. Megjithatė gazetat angleze me rastin e vdekjes sė personaliteteve nuk shkruajnė me stil tė lartė „shkoi nė amshim", apo "shkoi nė qiell", ose me shprehje figurative "shuhet", por thjesht: vdiq. Padyshim se me anėn e shpalljeve objektive nė gazetat e Evropės Perėndimore tregohet kultura dhe emancipimi i popullit. Prandaj nė dallim me gjuhėn angleze gjuha shqipe ka njė pėrparėsi shumė mė tė madhe, meqė pėr njerėzit thuhet vdes, kurse pėr kafshėt thuhet ngordh. Nėse njė organ i trupit nuk funksionon, ne themi se ka vdekur: p.sh. dhėmbi i vdekur, dhe si pėrfundim duhet nxjerrė, prandaj nuk mund tė thuhet ndryshe. Dukuri tjetėr ėshtė edhe me rastin e lindjes sė fėmijės, pėr tė cilin nė vend se shtypi tė shkruaj me logjikė se nėna lindi njė djalė apo vajzė, shtypi shqiptar shkruan me trope tė panevojshme se "…solli nė jetė vajzėn e saj". Duhet tė kemi parasysh pėr shėnimet nė bibliografinė elektronike rreth personave tė vdekur: nėse nė rubrikėn "Kėrko nė web" shkruhet fjala e pėrshtatshme "vdiq…", lėndėn qė kėrkojmė mund ta gjejmė mė shpejt dhe mė lehtė, se me frazeologjinė - me trope tė ndryshme, qė pėrmenda nė fillim tė shkrimit. Prandaj nė bibliografinė e internetit shqiptar nuk shėnohet "ndėrroi jetė", por vdiq, me anėn e sė cilės rezultati bibliografik do tė dalė mė shpejt dhe mė saktė, sepse fjalėt "ndėrroi" dhe " jetė" dhe tė ngjashme kanė fushė mė tė gjerė shėnimesh, kundrejt fjalės kuptimplote "vdiq" me fushė tė pėrcaktuar. E njėjta gjė vlen edhe pėr tropin letrar "Nėna solli nė jetė djalin apo vajzėn", i cili nė bibliografinė e internetit shqiptar krijon huti, kurse me anėn e fjalės madhėshtore "lind" shėnimet rreth vitlindjes dhe vendlindjes do tė gjenden mė shpejtė dhe mė saktė se tropi "solli nė jetė".

...
4peace........

Fjala vdiq, po mundohet te hiqet nga fjalori per arsye sepse me vdekje, nenkuptojme humbje dhe eleminim te plote te personit ne fjale.

Ndersa nderroi jete, tregon se ky njeri po jeton, por jo fizikisht, pra eshte larguar nga nje menyre jetese qe ne e shohim dhe e prekim.....

Jeta per ate vazhdon por ne nje menyre tjeter, se cfar menyre, e diskutojme......

Hajt me te mira...BE LK
__________________
* " Vepra e nje personi ne mesin e njemije njerezve ka me teper ndikim se fjalet e nje mije njerezve drejtuar nje personi " *

Hasan El-Basri
BE LK Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-07-08, 11:15   #33
Fshatari
 
Join Date: 12-07-05
Posts: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Gabimet e Mediave Shqiptare !!!

Edhe i gabim i mediave shqiptare!


"Mitrovicasit kėrkojnė heqjen e maunave me materie tė rrezikshme nga qyteti i tyre"

Bėhet fjalė pėr Majmunat e pjesės veriore tė Mitrovicės. Pse nuk e korrigjon dikush shtypin para se tė publikohet po tallen me lexuesin?!
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-07-08, 11:41   #34
rilinda
 
rilinda's Avatar
 
Join Date: 29-06-04
Posts: 15,657
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Gabimet e Mediave Shqiptare !!!

Quote:
Originally Posted by Fshatari
Edhe i gabim i mediave shqiptare!


"Mitrovicasit kėrkojnė heqjen e maunave me materie tė rrezikshme nga qyteti i tyre"

Bėhet fjalė pėr Majmunat e pjesės veriore tė Mitrovicės. Pse nuk e korrigjon dikush shtypin para se tė publikohet po tallen me lexuesin?!
Hahahhaha... sepse nuk janė serioz nė punėn e tyre. Bėjnė punė sa pėr sy e jo pėr veshė.
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 16-07-08, 09:55   #35
Fshatari
 
Join Date: 12-07-05
Posts: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Gabimet e Mediave Shqiptare !!!

Gabime sintaksikore :


"...Republika Ēeke nga janari deri nė qershor tė vitit 2009 do tė kryesojė me BE-nė dhe prioritetet i saj tė do tė jetė Ballkani Perėndimor...(QIK)"
Kam njė pyetje pėr ekspert tė sintaksės shqiptare :
A lejon sintaksa e gjuhės shqipe tė thuhet : kryesoj me Kosovėn ?
ose....................................... : drejtoj me ekipin ?
Unė mendoj se nė tė dyja rastet, pas foljeve sinonime kryesoj dhe drejtoj, nuk duhet tė vihet parafjala me + kundrinori i drejtė.
Pra
-kryesoj Kosovėn
-drejtoj ekipin, etj.

Last edited by Fshatari; 16-07-08 at 09:56.
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-10-12, 19:39   #36
Artisti
 
Artisti's Avatar
 
Join Date: 16-05-05
Posts: 6,572
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Gabimet e Mediave Shqiptare !!!

Fule: KE-ja pret qё Kosova tё plotёsojё kushtet pёr tё negociuar MSA-nё
Komisioneri pёr Zgjerim i BE-sё, Stefan Fule nё njё intervistё eksluzive pёr RTK-nё ka hequr dyshimin e Kosova nuk mund t’i plotёsojё kushtet e Komisionit Evropian pёr tё negociuar Marrёveshjen ё Stabilizim Asociimit. “Nuk kam absolutisht kurrёfarё dyshimi se Kosova do jetё nё gjendje qё t’i plotёsojё kёto kushte nё afat relativisht tё shkurtёr. Kur ta bёn kёtё Kosova, atёherё ne do ia prezantojmё mandatin shteteve anёtare tё BE-sё. Vetёm kur shtete anёtare japin dritёn jeshile ne mund tё fillojmё me negociata”, ka theksuar Fule.POSTUAR 20:06 / 10.10.2012 Fule: KE-ja pret qё Kosova tё plotёsojё kushtet pёr tё negociuar MSA-nё
Komisioneri pёr Zgjerim i BE-sё, Stefan Fule nё njё intervistё eksluzive pёr RTK-nё ka hequr dyshimin e Kosova nuk mund t’i plotёsojё kushtet e Komisionit Evropian pёr tё negociuar Marrёveshjen ё Stabilizim Asociimit. “Nuk kam absolutisht kurrёfarё dyshimi se Kosova do jetё nё gjendje qё t’i plotёsojё kёto kushte nё afat relativisht tё shkurtёr. Kur ta bёn kёtё Kosova, atёherё ne do ia prezantojmё mandatin shteteve anёtare tё BE-sё. Vetёm kur shtete anёtare japin dritёn jeshile ne mund tё fillojmё me negociata”, ka theksuar Fule.POSTUAR 20:06 / 10.10.2012Hmmmmm, nėse mendojnė pėr njė afat tė gjatė sepse nė afat tė shkrutėr nuk mund ti plotėsojė, atėherė ka njė kuptim!

Por, mua dy fjalit e paraqitura me tė kuqe po mė duke kundėrthėnėse..
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-10-12, 16:10   #37
Fshatari
 
Join Date: 12-07-05
Posts: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Default Re: Titulli: Gabimet e Mediave Shqiptare !!!

Quote:
Originally Posted by Artisti View Post
Fule: KE-ja pret qё Kosova tё plotёsojё kushtet pёr tё negociuar MSA-nё
Komisioneri pёr Zgjerim i BE-sё, Stefan Fule nё njё intervistё eksluzive pёr RTK-nё ka hequr dyshimin e Kosova nuk mund t’i plotёsojё kushtet e Komisionit Evropian pёr tё negociuar Marrёveshjen ё Stabilizim Asociimit. “Nuk kam absolutisht kurrёfarё dyshimi se Kosova do jetё nё gjendje qё t’i plotёsojё kёto kushte nё afat relativisht tё shkurtёr. Kur ta bёn kёtё Kosova, atёherё ne do ia prezantojmё mandatin shteteve anёtare tё BE-sё. Vetёm kur shtete anёtare japin dritёn jeshile ne mund tё fillojmё me negociata”, ka theksuar Fule.POSTUAR 20:06 / 10.10.2012 Fule: KE-ja pret qё Kosova tё plotёsojё kushtet pёr tё negociuar MSA-nё
Komisioneri pёr Zgjerim i BE-sё, Stefan Fule nё njё intervistё eksluzive pёr RTK-nё ka hequr dyshimin e Kosova nuk mund t’i plotёsojё kushtet e Komisionit Evropian pёr tё negociuar Marrёveshjen ё Stabilizim Asociimit. “Nuk kam absolutisht kurrёfarё dyshimi se Kosova do jetё nё gjendje qё t’i plotёsojё kёto kushte nё afat relativisht tё shkurtёr. Kur ta bёn kёtё Kosova, atёherё ne do ia prezantojmё mandatin shteteve anёtare tё BE-sё. Vetёm kur shtete anёtare japin dritёn jeshile ne mund tё fillojmё me negociata”, ka theksuar Fule.POSTUAR 20:06 / 10.10.2012Hmmmmm, nėse mendojnė pėr njė afat tė gjatė sepse nė afat tė shkrutėr nuk mund ti plotėsojė, atėherė ka njė kuptim!

Por, mua dy fjalit e paraqitura me tė kuqe po mė duke kundėrthėnėse..
Edhe mue qashtu po m'tingellojne. Ndoshta ndoj problem me perkthimin e deklarates se fyellit.
Ne rrafshin psikologjik : po me vjen mire qe fyelli nuk po vuajka me nga "dyshimi" qe kishte me pare. Besoj se kunderthenia logjike e ketyre dy fjalive eshte pasoje e drejteperdrejte e peshes se dyshimit qe rendonte me vite mbi "supet" e komisionerit te zgjeruar!
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-10-12, 15:13   #38
Domira
 
Domira's Avatar
 
Join Date: 02-02-05
Posts: 16,792
Domira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėm
Default Re: Gabimet e Mediave Shqiptare !!!

Gabimet e mediave shqiptare sa i peket gabimeve gjuhsore nuk me duken aq te medha ne krahasim me gabimet e politikave te tyre redaktuese.
Ne proceset shtetndertimit te Kosoves si ato te para luftes ashtu edhe ato te pasluftes, mediat kane rolin e tyre.
Roli i mediave eshte i shumenduarshem.
Kam pershtypjen qe edhe mediat e kane nje pjese te gjynahit te tyre ne raport me ngecjet e procesit te pavarsimit te Kosoves. Jane gjynahe te cilat i kane kushtuar shtrejte Kosoves dhe qytetareve te Kosoves.
Keto gabime apo gjynahe, jane be vetem per interesa grupore apo personale.
Disa media kane prodhuar ne vazhdimsi dezinformata dhe shtremberime te fakteve ne dem te partive ose me sakte te LDK, psh.
Jane prodhuar "politikane", e personalitete te organizatave joqeveritare te cilet kane kryer punen e donatoreve te tyre dhe ne asnje cast nuk kane punu ne ineteres te pergjithshem.
Keto pasoja jo vetem qe po ndihen sot e kesaj dite por ka tendenca te instalimit te totalitarizmit.
Vete fakti se nga njerez te penes te dalluar ne mediat e tyre, kane kaluar ne politike tregon se ne fakt mediat gjithnje i kane sherbyer bosseve te tyre te politikes dhe sigurisht edhe me qellim te marrjes se pushteteve, si atyre politke poashtu edhe atyre ekonomike.
__________________
Ėndrrat e mia dua ti fal vetem ty!
Domira Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-10-12, 05:39   #39
Shpati
 
Join Date: 10-10-03
Location: Gjermani
Posts: 1,503
Shpati has disabled reputation
Default Re: Gabimet e Mediave Shqiptare !!!

Quote:
Originally Posted by Domira View Post
Gabimet e mediave shqiptare sa i peket gabimeve gjuhsore nuk me duken aq te medha ne krahasim me gabimet e politikave te tyre redaktuese.
Ne proceset shtetndertimit te Kosoves si ato te para luftes ashtu edhe ato te pasluftes, mediat kane rolin e tyre.
Roli i mediave eshte i shumenduarshem.
Kam pershtypjen qe edhe mediat e kane nje pjese te gjynahit te tyre ne raport me ngecjet e procesit te pavarsimit te Kosoves. Jane gjynahe te cilat i kane kushtuar shtrejte Kosoves dhe qytetareve te Kosoves.
Keto gabime apo gjynahe, jane be vetem per interesa grupore apo personale.
Disa media kane prodhuar ne vazhdimsi dezinformata dhe shtremberime te fakteve ne dem te partive ose me sakte te LDK, psh.
Jane prodhuar "politikane", e personalitete te organizatave joqeveritare te cilet kane kryer punen e donatoreve te tyre dhe ne asnje cast nuk kane punu ne ineteres te pergjithshem.
Keto pasoja jo vetem qe po ndihen sot e kesaj dite por ka tendenca te instalimit te totalitarizmit.
Vete fakti se nga njerez te penes te dalluar ne mediat e tyre, kane kaluar ne politike tregon se ne fakt mediat gjithnje i kane sherbyer bosseve te tyre te politikes dhe sigurisht edhe me qellim te marrjes se pushteteve, si atyre politke poashtu edhe atyre ekonomike.
Shkrim palidhje !


Shpati Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 23:20.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.