Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
User Name
Password
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 23-04-04, 21:39   #1
Honesty^uk.
KoordinatoR
 
Honesty^uk.'s Avatar
 
Join Date: 27-12-03
Location: London - Uk
Posts: 12,799
Honesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėm
Send a message via ICQ to Honesty^uk. Send a message via AIM to Honesty^uk. Send a message via MSN to Honesty^uk. Send a message via Yahoo to Honesty^uk.
Default Per ju qe shkruani bukur gjuhen shqipe

Te shkruash bukur gjuhen Shqipe nuk eshte e lehte.

Shumica ne Forum e shkruajn shume keq gjuhen tone te bukur.

Nje pjese gjoja flasin ne dialekte por as aty nuk tregojne aftesine e njohjes se dialektit.

Te rralle jane ata qe perdorin drejt shenjat e pikesimit si dhe hapsirat mes fjaleve e fjalive qe i percakton rregullorja e drejtshkrimit.

Shpesh kam nderhyre tek disa per ta shkruar bukur gjuhen.

Meqense une vetem nuk ja dal dot kesaj pune dhe meqense nuk jam specialiast gjuhe do ju lutesha juve qe keni kulturen e nevojshme Letrare e gramatikore te nderhyni ne cdo postim ku ben Muuuuuu injoranca e shkruesit.

Nderhyni pa pyetur se ofendohet shkruesi injorant.
E rendesishme eshte te krijohet nje atmosfere mbytese per ata dhe ato qe lehtesisht zhgarravisin shqipen ne Forum e qe ne nje fjali bejne dhjetra gabime ortografike e qe vend e pa vend perdorin fjale te huaja.

Keshtu dhe kultura juaj gjuhesore ben nje sherbim. Ajo edukon drejt nje mase te madhe Shqiptaresh dhe e ben Forumin vend shplodhes e jo kotec pulash.

Beni mire ju njohesit e gjuhes qe debatoni ne temat akademike por te mos harrojme se Shumica, nga menyra se si shkruajne, cfaqin nje fakt te tmerrshem.. qe kto 20 vite Shkolla Shqiptare nuk nxjerr me bukur shkrues por zhgarravinaxhij te neveritshem..


Pra le te jete nderhyrja juaj kudo ku shkruhet keq nje Shkolle e re per kta mijra forumiste qe per faj te tyre apo te familjeve apo te shkolles nuk dine te shkruajn.

Me mirkuptim..

Honesty^uk.


__________________
“vetėdija e lartė e rėndon njeriun”
Honesty^uk. Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 09-05-04, 09:48   #2
vushtrria
 
Join Date: 09-03-04
Location: zvicer
Posts: 4,921
vushtrria has disabled reputation
Send a message via ICQ to vushtrria Send a message via AIM to vushtrria Send a message via MSN to vushtrria Send a message via Yahoo to vushtrria
Default tung

honesty ju pershendes shoki dhe me pelqeni shum per temen qe keni hapur dhe eshte e vertet se 80% e ketij forumi nuk e shkruajne gjuhen shqipe si duhet e as per se afermi ku nder ta jam edhe une vet. Une mendoi se si pasoi e ksaj ka ardhe qe ne jemi larguar jashte vendit ton dhe me nuk jemi marr me shkrime po si shumica e shqiptarve ju kemi rrek punes sepse ashtu na eshte ipomuar nga jeta.Tani me vjen mir me te vertet qe prej se kam filluar te shkruaj ngapak neper forume jam duke ardhe dal ngadal ne veti dhe mendoi se ju qka po shkruani mir gjuhen shqipe une i pranoi vrejtjet qe mund te vin nga ju dhe me plot deshir, sepse ti pranosh gabimet fundja eshte kultur, ah more honesty me qeto presje e me pika pak problem ahahahahahahaha

me nderime vushtrria
vushtrria Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-05-04, 11:50   #3
fisniku
 
Join Date: 24-03-04
Location: gjermani
Posts: 292
fisniku has disabled reputation
Default

Vushtrri,ti po shkrun shume mire.Qashtja e shkrimit te drejt te gjuhes shqipe eshte problem me te cilin gjuhetaret tane duhet me u marr ma teper.Ne vitet `70 eshte bo unifikimi i gjuhes shqipe e aty dihet qe jan demtu pjesa ma e madhe e popullit(pjesa gege).Nuk di si me qujt ndryshe pos demtim te shumices se popullsise qe e flasin dialektin gege kur dihet qe shume fjale te ketij dialekti nuk figurojn ne fjalorin e gjuhes se sotme shqipe.p.sh fjala ambėltore nuk gjendet ne kete fjalor e ne vend te saje eshte fjala pastiqeri-qe nuk e di prej qfar gjuhe e ka gjenezen,kurse fjala ambėltore dihet qe eshte fjale e paster shqipe,ose tamėl nuk eshte ne kete fjalor e ajo eshte fjale e paster shqipe.
Ju mbetet detyre gjuhetareve tane qe te mirren me keto probleme ta pasunojn fjalorin me fjale shqipe,ashtu qysh bohet me gjuhen Angleze,Gjermane... qe gati per cdo vit pasurohen me fjale te reja,kurse gjuhetaret tane mos gabofsha prej viteve `70 me nuk jan mbledh me shti fjale te reja ne gjuhen tone.
fisniku Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 17-06-04, 10:58   #4
ani ani
 
Join Date: 08-06-04
Location: kosov
Posts: 1
ani ani has disabled reputation
Default Fjala e bukur zbukuron edhe temen

Zoteri kjo qe ju postuat lidhur me gjuhen shqipe,dhe fjalorin e perdorimit te saj, vertet eshte diqka shume e qelluar,prandaj une jam e bindur dhe besoj se gjdokush eshte ne gjendje qe fjalorine tij gojor te flas ne ate dialektin e paster qe kerkon gjuha jone shqipe.
ani ani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 17-06-04, 18:47   #5
hallaevogel
 
Join Date: 14-06-04
Posts: 4
hallaevogel has disabled reputation
Default

Problemi qe po ngrini honesty-uk, eshte nje problem qe ndeshet dhe ne forume te tjera por, per fat te keq ketu jane shume te theksuara shkrimet te pakupueshme ne gjuhen shqipe. Megjithese, kontakti qe kam pasur dhe kam me shqiptare nga te gjitha trojet shqiptare, perseri e kam te veshtire te kuptoj komentet e temave tek ky forum.
Arsyet te mos njohjes se gjuhes shqipe jane te shumta, megjithese deshira e te gjithve eshte ta shkruajne sa me mire dhe me qarte ate.
hallaevogel Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 16-07-04, 13:52   #6
Ardi_pr
 
Join Date: 13-05-04
Location: Prishtine
Posts: 48
Ardi_pr has disabled reputation
Default

Ketu te gjithe e kane perkrahur kete ide per gjuhen, por te gjithe kane bere gabime te shumta! Secili duhet ta shikoj veten, pastaj gjuha do te permiresohet.
Ardi_pr Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 16-07-04, 14:47   #7
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Barbaroza's Avatar
 
Join Date: 09-01-04
Location: Nė zemėr tė Kosovės!
Posts: 12,880
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Default

Mendoj se gjuha shqipe ne te shkruar(pasi fjala eshte ashtu) mund te permiresohet dukshem edhe nese lexojme dhe jemi te vemendshem se si duhet te shkruhen fjalet drejt.Une shoh ketu diskutues qe nuk shkruajne qarte dhe veshtire lexohen shkresat e tyre,e sidomos te atyre qe jetojne ne perendim ne mase te madhe por nuk mungon edhe numri mjaft i madh edhe i atyre qe jetojne ne Kosove.
Me rritjen e analfabetizmit ne Kosove(dihet cfare suksesi ne mesime po arrijne nxenesit sot ne shkolla),pasojat ne te ardhmen do te jene katastrofike.
I kisha lutur te gjithe ata qe jane shqiptare,te lexojne sa me shume vepra ne shqip dhe te jene te interesuar qe ta shkruajne bukur gjuhen shqipe.Nese ata sot nuk e bejne kete,sa do ta njohin femijet e tyre drejtshkrimin shqip?!
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-07-04, 12:00   #8
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
turisti's Avatar
 
Join Date: 25-07-04
Location: Mahalla e azganave p/n
Posts: 47,641
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Default

Ju pershendes.Mendimi im,per kete qeshtje eshte se nuk jane te gjithe te afte per drejteshkrimim e gjuhes,sidomos kush eshte jashte,kush e perdore gjuhen e huaj 90% ne dite e eshte i lodhur e i shkaperderdhur me probleme tjera a don mu argetue ketu,dikushit me i konvenon biseda gojarisht,tjetrit nepermjet telefoni,kompjuteri,a sidomos eshte, ne kohen e sodit,nen keto kushtet ekonomiko-psiqike t'i preferosh dikujna me i lexue librat...ne syte e atuj personit mundeni me pa pergjegjjen.Edhe ne fund,duheni me llogarit se drejtshkrimi kushon,sepse nevojitet shume kohe per drejteshkrim= per korigjim e ku po jet diskutimi? A sidomos duheni me pas parasysh problemet e INTELIGJENCES, sepse nuk eshte te ēdo njeri ne nivelin e njejte te pranimit dhe dergimit te informatave ose shiqimin,kuptimin dhe afrimin ndaj problemit ne menyren e njejte dhe nga kendi i njejte.P.sh. nji person e lexon RILINDJEN a 5 te tjere e ngojne.Sicili nga ketyne 5 personave ndryshe do ta interpretoje tekstin e lexuar ose perafersisht.Huuu,u lodha.Ju pershendes sepse duhet te largona nga tema deri sa nuk jame ngaterrue me teper,ha,ha,ha,ha...
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-08-04, 18:08   #9
Auberoni
 
Join Date: 17-10-03
Posts: 512
Auberoni i dashurAuberoni i dashurAuberoni i dashur
Default

Njohja apo zoterimi i nje gjuhe, sic e kane thene shume njerez, percakton edhe limitet e mendimeve. Sa me shume qe nje individ zoteron nje gjuhe, aq me te thella jane mendimet e tije.

Ju, forumistet te cilen me paraprini, kete problem e shtjelloni duke e redukuar e thjeshtuar ne faktore te natyres objektive. Jo leximi, jo koha. Gabim e keni.

Se pari, nuk eshte me rendesi se ku jeton. Mjafton te njohesh nje gjuhe mire, pamvarsisht se cila eshte ajo per ti mesuar te tjerat.

Gjuha Shqipe eshte gjuhe Indo-Europiane, gjuhe SATEM pasi nuk ka gjuhe tjeter afri. Slavishtja eshte gjuhe CENTUM, pasi ajo eshte degezuar ne gjuhe Polake, Ruse, etj etj. Gjuha Shqipe dhe Armeniane jane te vetmet gjuhe SATEM te cilat jane unike ne vete ne trungun e civilizimit te permendur.

Thene me troq, nevojitet nje shkalle e INTELIGJENCES per te zotruar nje gjuhe dhe rregullat e saja gramatikore ne teresi. Nese keto rregulla nuk mesohen ne femijeri, nuk mund te kompenzohen ne vitet e vonshme. Per ate, edhe shume forumiste, i keqinterpretojne Verbalsubstantiv sepse sic e thashe, ne moshe te shtyer, qelizat e trurit nuk mund te bejne perceptimin e diturise sikurse ne rini.

Gjuha Shqipe ne Kosove, pa eufemizma, (fjale latine), mund te themi se eshte ne gjendje te mjerueshme. Me e mjerueshme eshte nese fajin ia atribuojme rrethanave politke apo shoqrore.

Kosova ende jeton ne geto kulturore, ku Edgar Alan Poe e Reiner Rilke ende nuk jane te perkthyer. Une njehere morra guximin dhe mundim dhe ia dergova nje Ministrise se Kultures nje shkrese ku iu thashe se keta gjigande duhen te perkthehen. Kot. Keta te fundit, publikojne libra te luftes. Mjerim. Tmerr.

Arti i vetem ne te cilin njeriu ka deshtuar, eshte artikulimi i mendimeve ne shkronja.
Auberoni Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-08-04, 20:17   #10
Honesty^uk.
KoordinatoR
 
Honesty^uk.'s Avatar
 
Join Date: 27-12-03
Location: London - Uk
Posts: 12,799
Honesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėm
Send a message via ICQ to Honesty^uk. Send a message via AIM to Honesty^uk. Send a message via MSN to Honesty^uk. Send a message via Yahoo to Honesty^uk.
Default

Quote:
Originally Posted by Ardi_pr
Ketu te gjithe e kane perkrahur kete ide per gjuhen, por te gjithe kane bere gabime te shumta! Secili duhet ta shikoj veten, pastaj gjuha do te permiresohet.


Pse sipas teje ata qe bejne gabime ne drejteshkrimin e gjuhes
nuk duhet te shkruajn fare :?: :?: :?:
__________________
“vetėdija e lartė e rėndon njeriun”
Honesty^uk. Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 17-08-04, 18:23   #11
besa saraqini
 
Join Date: 20-07-04
Location: Dk
Posts: 54
besa saraqini has disabled reputation
Send a message via AIM to besa saraqini Send a message via MSN to besa saraqini Send a message via Yahoo to besa saraqini
Default

Tung nga une Besa
Une mendoj se esht e vertet qe ka shum qe po shkruajn jo mir gjuhen shqipe edhe une mendoj qe kam gabime drejshkrimor se nuk jetoj ne Kosova dhe ketu ku jetoj une nuk kemi mundesi ta mesojm gjuhen shqipe e di qe esht mir por keshtu nuk mundesi ketu
por mendoj qe esht nje ide e mir qe ketu ne forum te kemi si fjalor ku tregohen fjalet si shkruhe do te isht nje ndih shum e madh
ndosht a me kuptoni.
Por pse disa njerz kan edhe vet gabime dhe gjykojn.
tung dhe ju pershendes per mirkuptim
besa saraqini Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-08-04, 02:52   #12
GentianiPejon
 
Join Date: 18-08-04
Posts: 1
GentianiPejon has disabled reputation
Default

Ju pėrshendes,
E pėrkrahu mendimin e juaj, dhe vendosa tė permirėsoj gabimet qė keni bėr...
Keni haruar tė shkruani si duhet shkronjėn "e pa zė = ė", si dhe shkronjėn "ē apo Ē" :)
GentianiPejon Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-08-04, 12:18   #13
besa saraqini
 
Join Date: 20-07-04
Location: Dk
Posts: 54
besa saraqini has disabled reputation
Send a message via AIM to besa saraqini Send a message via MSN to besa saraqini Send a message via Yahoo to besa saraqini
Default

tunga nga besa
po ti Gentian je e sigurt qe nuk ke gabime drejshkrimor edhe ti
tunga
besa saraqini Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-08-04, 15:16   #14
mickoja
 
mickoja's Avatar
 
Join Date: 04-02-04
Location: jetoj mas kodrave!!!
Posts: 1,509
mickoja has disabled reputation
Default

Mendimi im čsht qe gjuha shqipe dhe gjuha letrare mos te harrohet,po e marr shembull vetčn un mundohem te shkruaj pa gabime dhe kjart qe te tjeret ta kuptojn po e verej veten se shum here bčj gabime qe duhena veten ta perqeshi ne shum raste,po prap jam e lumtur se mundem keto fjal ti lidhi,se ne perendim kam ardh si bebe dhe nuk kam pas mesim ne gjuhen shqipe..e besoj se shum e kanč ket arsyje perse nuk din ta shkruajn pa gabime gjuhen shqipe

me respekt mickoja
__________________
Tč jetosh duke vdekur,a tč vdesčsh duke jetuar?
mickoja Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-08-04, 10:55   #15
Albanam
 
Join Date: 29-11-03
Location: Vilajeti i Kosovės
Posts: 689
Albanam has disabled reputation
Send a message via MSN to Albanam Send a message via Yahoo to Albanam
Default

Gjuha shqipe, sikur edhe ēdo gjuhė tjetėr, ka rregullat e veta tė shqiptimit dhe drejtshkrimit. Dhe gjithsesi qė secili nuk ka mundėsi t'ju pėrmbahet atyre qindpėrqind. Ka tė tillė qė madje studjojnė katėr vite tė plota gjuhėn dhe letėrsinė shqipe, por akoma nė tekstet e tyre mund tė hasėsh nė gabime.
Andaj pėr mua ėshtė deri diku normale kur kėtu te Forumi Dardania shohim e lexojmė postime qė disa herė na bėjnė tė qeshim. Sė paku kjo mund t'u falet bashkėbiseduesve tanė qė postojnė nga Perėndimi apo Lindja, e tė cilėt, sipas tė gjitha gjasave, nuk janė tė paktė. Pak mė vėshtirė e kanė tė arsyetohen postuesit nga trojet shqiptare...
Andaj, mendoj se tė gjithė ne, forumistėt e Dardanisė, duhet tė shfrytėzojmė kėto diskutime edhe pėr pėrfitim nė lėminė e drejtshkrimit tė gjuhės shqipe. Kam vėrejtur se disa forumistė kanė bėrė njė lėvizje pozitive nė kėtė drejtim pėr kėtė kohė sa janė kėtu.
Mua mė brengos mė tepėr fakti se disa postues bėjnė gabime nga nxitimi kur shkruajnė ndonjė tekst dhe nuk e lexojnė edhe njėherė atė qė kanė shkruar para se ta postojnė. Kjo mangėsi mund tė eliminohet me pak mė tepėr syqeltėsi dhe mosngutje.
Shpresoj nė mirėkuptimin tuaj.

Me respekt,
Albanam


Albanam Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 23:15.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.