Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
User Name
Password
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 30-03-06, 09:28   #16
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 41,048
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default

Krejt, krejt flasin shqip, vetėm se ne Gjilanasit e flasim mė mirė se krejt.

Pa idhnime a....
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 30-03-06, 15:28   #17
Arb
 
Arb's Avatar
 
Join Date: 09-10-04
Location: Little Dardania, NEW YORK
Posts: 11,552
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Reana
Mendoj se ne qytetet e rrafshit te Dukagjinit, flitet me mire se gjetiu per shkak te intonacionit dhe theksit; konsiderohet theksi te jete shpirti i fjales/gjuhes!!
Mu desht me u pajtu me ty...
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-03-06, 16:43   #18
LOJETARI
Administratorėt
 
Join Date: 12-10-05
Posts: 3,417
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Default *

Gjuha shqipe me e paster flitet ne treven e Llapit .
Deshmi :
Presidenti i Kosoves
Sabri Hamiti dhe
Une LOJETARI
Ju faleminderit per mirekuptim!
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-03-06, 17:19   #19
Fshatari
 
Join Date: 12-07-05
Posts: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Default Ktu flitet ma s'miri

mamirseflitetēitun'forumnukka, bile pohabitnakurpoishohdisa se asht gjakova prizezrin vushtrria prishtina.
Pasha allahin nuk ka me llap!atje bre vlla flet mu ship qysh duhet; n'dugagjin e kie theksin qe asht shpirti i guhes shkipe; drenica, nuk di ēka me thon: hashimi flet ship. n'gilan ēashtu do ship e do serbēe!
Kurse nė Dardania.de flitet "ekskluzivisht" shqip!
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-03-06, 21:56   #20
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 41,048
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Fshatari
mamirseflitetēitun'forumnukka, bile pohabitnakurpoishohdisa se asht gjakova prizezrin vushtrria prishtina.
Pasha allahin nuk ka me llap!atje bre vlla flet mu ship qysh duhet; n'dugagjin e kie theksin qe asht shpirti i guhes shkipe; drenica, nuk di ēka me thon: hashimi flet ship. n'gilan ēashtu do ship e do serbēe!
Kurse nė Dardania.de flitet "ekskluzivisht" shqip!
Po unė e Gillanit jam bre, dhe si shkruaj ashtu flas. Bile gjathit gjath i them e jo si tė tjerėt djath.
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-03-06, 22:07   #21
doGzona
 
doGzona's Avatar
 
Join Date: 23-03-05
Posts: 9,444
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Default

Ata te cilet kan kontakte me te shpeshta me shqipetaret e Shqiperise, ata e flasin me paster
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-03-06, 22:11   #22
Reana
 
Join Date: 18-04-05
Location: Manhattan
Posts: 6,108
Reana has disabled reputation
Default

Quote:
Originally Posted by LOJETARI
Gjuha shqipe me e paster flitet ne treven e Llapit .
Deshmi :
Presidenti i Kosoves
Sabri Hamiti dhe
Une LOJETARI
Ju faleminderit per mirekuptim!

...hmmmm....
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-03-06, 22:11   #23
e_martumja
Merita
 
e_martumja's Avatar
 
Join Date: 13-04-05
Location: ne dhome me 4 qyshe qe gjindet ne katund
Posts: 19,517
e_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėm
Default

Ma merre mendja qe ne Gjakove dhe ne peje folin me se paster gjuhen shqipe
__________________
Ka shume gjera qe i harrojme, por nje dite do te pendohem secili apo secila por do te jete pak vone.Sepse koha ec edhe ne me kohen duhet me ec, se berem at kot te jetojme.
e_martumja Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-03-06, 22:14   #24
Reana
 
Join Date: 18-04-05
Location: Manhattan
Posts: 6,108
Reana has disabled reputation
Default

Quote:
Originally Posted by Fshatari
mamirseflitetēitun'forumnukka, bile pohabitnakurpoishohdisa se asht gjakova prizezrin vushtrria prishtina.
Pasha allahin nuk ka me llap!atje bre vlla flet mu ship qysh duhet; n'dugagjin e kie theksin qe asht shpirti i guhes shkipe; drenica, nuk di ēka me thon: hashimi flet ship. n'gilan ēashtu do ship e do serbēe!
Kurse nė Dardania.de flitet "ekskluzivisht" shqip!
hahhahhahahhahha...

e kush paska mbet i mire sipas teje???
hahahhaha...a ka ABETARE bre dikund....
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-03-06, 22:15   #25
doGzona
 
doGzona's Avatar
 
Join Date: 23-03-05
Posts: 9,444
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Default

Gjithashtu dhe une mendoje qe ne Peje flitet gjuha me paster.
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-03-06, 22:16   #26
Reana
 
Join Date: 18-04-05
Location: Manhattan
Posts: 6,108
Reana has disabled reputation
Default

Quote:
Originally Posted by Murgesha
Po unė e Gillanit jam bre, dhe si shkruaj ashtu flas. Bile gjathit gjath i them e jo si tė tjerėt djath.
Si ne Pollog....
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 31-03-06, 11:28   #27
Fshatari
 
Join Date: 12-07-05
Posts: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Reana
hahhahhahahhahha...

e kush paska mbet i mire sipas teje???
hahahhaha...a ka ABETARE bre dikund....
ēatje kah ana e Manhatanit po thojnė se shipja flitet mas miri. duhet me vertetue...
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 31-03-06, 14:34   #28
LOJETARI
Administratorėt
 
Join Date: 12-10-05
Posts: 3,417
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Reana
...hmmmm....
Qy xhelozja !!!
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 03-04-06, 08:20   #29
ShqipeIlire
 
Join Date: 08-03-06
Location: USA
Posts: 2
ShqipeIlire i vlerėsuar jo keq
Default

pershendetjet e mia,

jam e mendimit, qytetet e kosoves me keqardhje si rrjedhoj e saksionimit te arsimit shqip, ka ngelur mbrapa ne te shprehurit e drejte te gjuhes shqipe. edhe pse ne kosove mbizoteron e folura gege, megjithate as gegnishtja nuk flitet tamam si duhet.

kam vizituar shume qytete te kosoves; prishtinen, mitrovicen, prizrenin, gjilanin, kacanikun dhe gjakoven; cdo qytet kishte stil te vecante ne te shprehur (flas per njerezit qe takoja rruges, ne shkolla, sepse kishim vizita te organizuara e ishim kurioze te flisnim ke shihnim e takonim). prej gjitha te folurave me shume merrja vesh kacanikasit, sepse flisnin me afer gegenishtes, me e lehte dhe fjalet i thonin tamam, pas tyre i merrja vesh mire te mitrovices, nderkaq te gjilanit e kishin nje te folur qe shume pak i merrja vesh; e te prishtines kishin shume fjale qe s'i kapja fare; e folura e prizrenit kishte theks turk - tingellonte bukur, por e kisha veshtire t'i kuptoja; e folura e gjakoves ishte e rende fare, tingellonte trash, e u thosha t'me perseritnin fjalet se nuk i kapja dot.

megjithate, duhet te krenohemi, kemi gjuhe te pasur, e neve na mbetet ta pasurojme akoma me shume dhe ta ruajme ate. :)

me respekte e dashuri,
te gjitheve
Shqipe Ilire
__________________
Koha po shpagon shqiptaret!
ShqipeIlire Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 03-04-06, 08:29   #30
ShqipeIlire
 
Join Date: 08-03-06
Location: USA
Posts: 2
ShqipeIlire i vlerėsuar jo keq
Default

..se mos do keqkuptohem
me pelqenin te gjitha te folurat, por kam idene se behej fjale cila e folur eshte me e pastert; me e kuptueshme, ne kete rast gjykova sipas vetes sime, e sdp thote se nuk i merrja vesh, por se sa i merrja vesh..

megjithate, une kam qendruar per pak kohe ne kosove e mund te jem edhe gabim.

me respekt, ShqipeIlire


__________________
Koha po shpagon shqiptaret!
ShqipeIlire Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 23:19.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.