Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
User Name
Password
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 02-05-06, 14:47   #31
Kodra
Super Moderator
 
Kodra's Avatar
 
Join Date: 05-05-05
Posts: 1,447
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Murgesha
Do tė doja tė di mė tepėr pėr fjalėt Injorant, Injorancė dhe Injorim.


Ju falėnderoj paraprakisht.

**********
**********
**********

E nderuara Murgesha,

Personi 1, Injoron Personin 2,do tė thotė Personi 1 bėn mospėrfillje pėr Personin 2,nuk e merr fjalėn e Personit 1 pėr fjalė,ndoshta e dėgjon atė fjalė por e mospėrfillė.
Mund tė thuhet se,edhe ėshtė Mosrespektim ,sepse nėse unė nuk pėrgjigjem nė ndonjė pyetje edhe pse e kam dėgjuar pyetjen apo e kam lexuar pyetjen dhe kėtė pyetje e di,atėherė pėrkundėr atij qė ka shtruar pyetjen,jam i parespekt.
Pėr kėtė gjė,ėshtė mė mirė tė them:
Nuk e di kėtė pyetje,apo edhe Nuk dua tė pėrgjigjem,sesa tė mospėrfillėsh.

Injorant = Mospėrfillės

Injorancė = Mospėrfillje

Injorim = Mospėrfillje


Tė pėrshėndet

Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 02-05-06, 15:50   #32
pokeri
 
pokeri's Avatar
 
Join Date: 13-12-05
Location: gjithandej
Posts: 1,769
pokeri has disabled reputation
Send a message via MSN to pokeri Send a message via Yahoo to pokeri
Default

injorancė-a f. (lat. ignoratia-padije)
1. padituri, padije, mungesė arsimi
2. iron. njohje fare e cekėt ose shumė
e kufizuar e diēkaje; trashtinėinjorant-i m. (lat. ignorans-padije)
1. Njeri i pashkollė, i paditur
2. Ai qė njeh diēka nė mėnyrė fare tė
cekėt ose shumė tė kufizuar
3. Njeri i pagdhendur qė nuk di tė
sillet nė jetė
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 03-05-06, 09:52   #33
Artisti
 
Artisti's Avatar
 
Join Date: 16-05-05
Posts: 6,572
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Fshatari
Fjala "qibrit" ka etimologji(prejardhje) turke.

E qfare fjale i pershtatet qibritit ,qysh me thane shqip ?

.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 03-05-06, 14:20   #34
pokeri
 
pokeri's Avatar
 
Join Date: 13-12-05
Location: gjithandej
Posts: 1,769
pokeri has disabled reputation
Send a message via MSN to pokeri Send a message via Yahoo to pokeri
Default

qibrit-i m. (arabisht kibrit - squfur; turqisht kibrit)
shqip shkrepėse
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 03-05-06, 19:35   #35
Kodra
Super Moderator
 
Kodra's Avatar
 
Join Date: 05-05-05
Posts: 1,447
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by pokeri
qibrit-i m. (arabisht kibrit - squfur; turqisht kibrit)
shqip shkrepėse

**********
**********
**********

I nderuari pokeri,
tė falemnderoj pėr kėto spjegime,duhet tė punojmė sa mė shumė qė kėto barbarizma,ti heqim njėherė e pėrgjithmonė nga gjuha shqipe.


Tė pėrshėndet

Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 03-05-06, 22:19   #36
Dijedoni
 
Join Date: 24-04-06
Location: Nė shtėpi
Posts: 18
Dijedoni i vlerėsuar jo keq
Default

Fjala "biblioteka" me origj.franēeze, mendoj se nė gjuhėn shqipe ma mirė ishte kishte me qenė "Libraria",psh.libraria e qytetit, libraria universitare etj.(anglisht pėrdoret "Library" d.m.th vendi ku rrinė librat,lexohen,studiohen etj.),ndėrsa fjala "bibliotekė" po tingėllon si vend ku mbahen vetėm biblat.
Pėrshendetje dhe pres komentin tuaj.
Dijedoni Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 03-05-06, 23:59   #37
pokeri
 
pokeri's Avatar
 
Join Date: 13-12-05
Location: gjithandej
Posts: 1,769
pokeri has disabled reputation
Send a message via MSN to pokeri Send a message via Yahoo to pokeri
Default

Quote:
Originally Posted by Dijedoni
Fjala "biblioteka" me origj.franēeze, mendoj se nė gjuhėn shqipe ma mirė ishte kishte me qenė "Libraria",psh.libraria e qytetit, libraria universitare etj.(anglisht pėrdoret "Library" d.m.th vendi ku rrinė librat,lexohen,studiohen etj.),ndėrsa fjala "bibliotekė" po tingėllon si vend ku mbahen vetėm biblat.
Pėrshendetje dhe pres komentin tuaj.
bibliotekė-a, ėshtė fjalė me origjinė greke (jo frenge), qė do tė thotė; BIBLIO- LIBĖR dhe TEKOS-ARKĖ, SANDĖK, VEND.

1. Institucioni qė merret me ruajtjen dhe pėrpunimin e librave, tė revistave e botimeve tjera: ndėrtesa ose sallae kėtij institucioni.
2 Tėrėsia e librave qė ka mbledhur dikush pėr t'i lexuar ose pėr tė punuar me to.
3. Raft i posaēėm nė tė cilin mbahen librat
4. Libra me pėrmbajtje apo tematikė tė afėrt ose me pėrmasa tė njėllojta, qė shtypen varg nga njė shtėpi botuese apo qė i drejtohen njė grupi tė caktuar lexuesish.


librari-a, ėshtė fjalė e origjinės latine (jo angleze) (LIBRARIUS) qė do tė thotė librashitės, (shitore librash).

I solla tė dy shembujt, me qėllim qė tė jetė sa mė e qartė,
se pse duhet pėrdorur tė dyja fjalėt. Megjithatė, kuptimėsia
e tė dyjave dallon shumė.
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-05-06, 20:30   #38
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 41,048
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default

Tė nderuar Kodra dhe Poker ju falėnderoj pėr pėrgjigjet e juaja.

Tani do tė vazhdoj edhe me fjalėn Perfekt.
Mė intereson prejardhja e saj dhe si do tė ishte mė e pranueshme nė gjuhėn shqipe?
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-05-06, 20:39   #39
Artisti
 
Artisti's Avatar
 
Join Date: 16-05-05
Posts: 6,572
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Murgesha
Tė nderuar Kodra dhe Poker ju falėnderoj pėr pėrgjigjet e juaja.

Tani do tė vazhdoj edhe me fjalėn Perfekt.
Mė intereson prejardhja e saj dhe si do tė ishte mė e pranueshme nė gjuhėn shqipe?

Per kete fjale s pi ja lshoj udhen askujt hahahha

Perfekt,don me thane i Perkryem


kadal dale du me krye fakultetin


Artisti
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-05-06, 20:46   #40
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 41,048
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Artisti
Per kete fjale s pi ja lshoj udhen askujt hahahha

Perfekt,don me thane i Perkryem


kadal dale du me krye fakultetin


Artisti
Hahahahah po atėherė trego nėse ėshtė fjalė shqipe a po jo??
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-05-06, 20:55   #41
Artisti
 
Artisti's Avatar
 
Join Date: 16-05-05
Posts: 6,572
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Murgesha
Hahahahah po atėherė trego nėse ėshtė fjalė shqipe a po jo??
Sipas do te dhenave sekrete,kjo fjale nuk eshte shqip,po vjen nga Latinishtja;

Perfektionismus

Perkryerjenqofse se kam mire,mos ma beni rrafsh se tani s ju kam shok e shoqe,ju prishna hahahaha.


Artisti
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-05-06, 21:24   #42
pokeri
 
pokeri's Avatar
 
Join Date: 13-12-05
Location: gjithandej
Posts: 1,769
pokeri has disabled reputation
Send a message via MSN to pokeri Send a message via Yahoo to pokeri
Default

Quote:
Originally Posted by Artisti
Sipas do te dhenave sekrete,kjo fjale nuk eshte shqip,po vjen nga Latinishtja;

Perfektionismus

Perkryerjenqofse se kam mire,mos ma beni rrafsh se tani s ju kam shok e shoqe,ju prishna hahahaha.


Artisti
Nuk do ta bėj rrafsh, por e ke saktė.

perfekt-i, mashk. (latinisht perfectus- i kryer)(gramatikė, i kryer, e
kryer pėr kohėn e foljeve)

perfeksion-i (latinisht perfectio-kryerje, pėrkryerje, pėrsosmėri)
Tani, a ėshtė fjalė shqipe, duhet thėnė po, por me etimologji
latine.
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-05-06, 21:49   #43
Dijedoni
 
Join Date: 24-04-06
Location: Nė shtėpi
Posts: 18
Dijedoni i vlerėsuar jo keq
Default

Quote:
Originally Posted by pokeri
bibliotekė-a, ėshtė fjalė me origjinė greke (jo frenge), qė do tė thotė; BIBLIO- LIBĖR dhe TEKOS-ARKĖ, SANDĖK, VEND.

1. Institucioni qė merret me ruajtjen dhe pėrpunimin e librave, tė revistave e botimeve tjera: ndėrtesa ose sallae kėtij institucioni.
2 Tėrėsia e librave qė ka mbledhur dikush pėr t'i lexuar ose pėr tė punuar me to.
3. Raft i posaēėm nė tė cilin mbahen librat
4. Libra me pėrmbajtje apo tematikė tė afėrt ose me pėrmasa tė njėllojta, qė shtypen varg nga njė shtėpi botuese apo qė i drejtohen njė grupi tė caktuar lexuesish.


librari-a, ėshtė fjalė e origjinės latine (jo angleze) (LIBRARIUS) qė do tė thotė librashitės, (shitore librash).

I solla tė dy shembujt, me qėllim qė tė jetė sa mė e qartė,
se pse duhet pėrdorur tė dyja fjalėt. Megjithatė, kuptimėsia
e tė dyjave dallon shumė.
Unė i kam tė qarta kuptimet por po mė duket se gabim po i pėrdorim.Flm. pėr sqarimin e origjinės sė fjalės “bibliotekė”,natyrisht qė prej latinishtės shumė gjuhė e kanė origjinėn etj. mirėpo ke harruar me cekė kuptimin parėsor se biblioteka ėshtė edhe vend ku huazohen, lexohen dhe studiohen libra e materiale tjera.Te ne fjala librari pėrdoret pėr shitjen e librave,fletoreve,ēantave,lapsave,materialeve tė ndryshme pėr zyrė etj. E jo vetėm pėr libra.Ndėrsa “bibliotekė” kryesisht kemi tė bėjm me libra.A po e sheh dallimin, unė vetėm po them se ndoshta nė shqip tingėllon ma mire psh. Libraria kombėtare (National Library) e s“mund tė themi psh.Nė jetėn time shumė bibla kam lexuar ose Mami mė ka blerė shumė bibla nė Londėr..etj.Mos harro se ēdo njeri mund tė gaboj,shkenctar e gjuhėtar etj.Pėrshendetje dhe shėndet.
Dijedoni Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 05-05-06, 16:40   #44
Fshatari
 
Join Date: 12-07-05
Posts: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Default Flm

Quote:
Originally Posted by pokeri
Nuk do ta bėj rrafsh, por e ke saktė.

perfekt-i, mashk. (latinisht perfectus- i kryer)(gramatikė, i kryer, e
kryer pėr kohėn e foljeve)

perfeksion-i (latinisht perfectio-kryerje, pėrkryerje, pėrsosmėri)
Tani, a ėshtė fjalė shqipe, duhet thėnė po, por me etimologji
latine.
Faleminderit Poker pėr kėtė dhe shpjegimet tjera lidhur me kėtė temė.
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-05-06, 21:15   #45
Paradox_13
 
Paradox_13's Avatar
 
Join Date: 06-02-06
Posts: 13,724
Paradox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėm
Default

Paradox:Ket fjale shpesh e has ne rtv bile ka edhe nje program dokumentar te titulluar keshtu,e has ne shtyp,bile koheve te fundit e kam degjuar edhe ne nje kenge.
Paradox :Une e kuptoj ket fjale si diqka te vjeter,diqka qe rralle ndodh por ne fakte kuptimin e verrtet te kesaj fjale nese ka nje te tille nuk e di.
Pra me intereson te di kuptimin dhe domethenjen e kesaj fjale,dhe dua te di nese kjo eshte fjale shqipe por se besoj.
Ju falemnderit.


Paradox_13 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 23:22.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.