Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
User Name
Password
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 29-04-06, 23:53   #1
Kodra
Super Moderator
 
Kodra's Avatar
 
Join Date: 05-05-05
Posts: 1,447
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Default Gabimet e Mediave Shqiptare !!!

**********
**********
**********
Pamja e ditės
Ēeku negocion heqjen e vizave pėr nė Bullgarinė29/04/2006Mediat nė Kosovė janė burimi mė i rėndėsishėm ,qė tė flitet gjuha e pastėr dhe pa gabime.Them burimi mė i rėndėsishėm sepse shkrimet ,raportet e tyre i lexojmė tė gjithė.

Ky shembull i lartėkuqėzuar tregon,qė me tė vėrtet duhet tė punohet ende, nė pėrgjegjėsin se cili duhet tė shkruaj tekstet.

T`i sjellim gabimet e mediave Kosovare nė kėtė temė!!!.


Kodra


__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 30-04-06, 02:06   #2
Gentiani
...
 
Gentiani's Avatar
 
Join Date: 27-06-04
Location: Luginen e dashurise !
Posts: 4,053
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Default

Ėshtė e vėrtetė qė nė mediat e informimit ndodhin shumė gabime, qoftė ng ato tė shkrimit e deri tek ato tė shtrembėrimeve tė ndryshme.

Pasi qė bėhet fjalė pėr mediume tė ndryshme informimi, duhet qė tė jenė mė serioz dhe pėrgjegjės nė shkrimet dhe raportet e tyre. Sė fundit ai qė e publikon atė shkrim, informatė etj, duhet ta kontrolloj, redaktoj para se ta publikoj, sepse nuk ėshtė duke e shkruar nė ndonjė forum, ku vjen moderatori dhe i korigjon shkrimin.

Nė anėn tjetėr mė duhet tė cekė, qė edhe mediat e shtetit shqiptarė ja kalojnė me gabime e stėrgabime mediave kosovare nė raportet, shkrimet e tyre.

Pasi qė gjindet nė arkivė, nuk mundem ta sjell atė shkrim, qė e pata lexuar tek shekulli, pėrndryshe medium informativ i pasur ėshtė nė pėrgjithėsi.

Titulli i informatės ishte: arrestohet - dhunon kunatėn!

njė klik tek titulli dhe vijon teksti i plotė- pas njė grindje rreth pronėsisė mes kunatit dhe kunatės, kunati e rrah kunatėn e tij dhe pėr kėte arrestohet.

hajde gazetar hajde!
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-04-06, 15:21   #3
Dijedoni
 
Join Date: 24-04-06
Location: Nė shtėpi
Posts: 18
Dijedoni i vlerėsuar jo keq
Default

Quote:
Originally Posted by Kodra
**********
**********
**********
Pamja e ditės
Ēeku negocion heqjen e vizave pėr nė Bullgarinė29/04/2006Mediat nė Kosovė janė burimi mė i rėndėsishėm ,qė tė flitet gjuha e pastėr dhe pa gabime.Them burimi mė i rėndėsishėm sepse shkrimet ,raportet e tyre i lexojmė tė gjithė.

Ky shembull i lartėkuqėzuar tregon,qė me tė vėrtet duhet tė punohet ende, nė pėrgjegjėsin se cili duhet tė shkruaj tekstet.

T`i sjellim gabimet e mediave Kosovare nė kėtė temė!!!.


Kodra
Pajtohem me juve,por ėshtė mirė t“i sjellim edhe gabimet e mediave Shqiptare,personalisht jam i shokuar me pėrdorimin e fjalėve tė huaja,turke e sidomos italiane.Tung nga Gjilani.
Dijedoni Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-04-06, 16:53   #4
Kodra
Super Moderator
 
Kodra's Avatar
 
Join Date: 05-05-05
Posts: 1,447
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Default

**********
**********
**********

Tė nderuar Gentiani dhe Dijedoni,pajtohem me ju,pėr ndryshimin e titullit tė temės !!.


Me respekt, ju pėrshėndet


Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-04-06, 17:30   #5
Dijedoni
 
Join Date: 24-04-06
Location: Nė shtėpi
Posts: 18
Dijedoni i vlerėsuar jo keq
Default

Quote:
Originally Posted by Kodra
**********
**********
**********

Tė nderuar Gentiani dhe Dijedoni,pajtohem me ju,pėr ndryshimin e titullit tė temės !!.


Me respekt, ju pėrshėndet


Kodra
Kodra,falemnderit qė je i mirėkuptueshėm dhe zemėrgjerė.Ta ngrisim tė gjithė sė bashku nivelin e gjuhės sonė mė tė bukur nė botė.Sė paku ėshtė pėr ne.I kisha lutė tė gjithė shqiptarėt tė mos tė pėrtojn dhe tė japin kontribut pėr shqipen tonė.Pėrshendetje dhe suksese nga Bekimi.
Dijedoni Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-05-06, 00:33   #6
etniku
 
etniku's Avatar
 
Join Date: 18-04-06
Location: gjilan
Posts: 28
etniku i vlerėsuar jo keq
Send a message via MSN to etniku Send a message via Yahoo to etniku Send a message via Skype™ to etniku
Default

dashta te kyqem ne ket teme pake edhe une ,gabimet ndodhin gjithkund por mos te behen gabime ne tekste shkollore ,e ne literatura ne ndryshme ku jane te dore te nxenesve brishtesin e tyre ,,qe te mos i kultivojne ato gabime apo kuptoni,,, por edhe ne media duhet me pase nje kujdes me te madhe ,te mundohemi te perdorim sa me shume gjuhen letrare edhe ne shtepit tona ... Eshte nje fenomen tek ne se edhe nese flet mire apo shkruan disi nuk ju pelqen rrethit .se nuk munde te jen pastaj te barrabarte ndihen me te ulet kaq kisha .vleresone ju tung..
etniku Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-05-06, 12:39   #7
Kodra
Super Moderator
 
Kodra's Avatar
 
Join Date: 05-05-05
Posts: 1,447
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Dijedoni
Kodra,falemnderit qė je i mirėkuptueshėm dhe zemėrgjerė.Ta ngrisim tė gjithė sė bashku nivelin e gjuhės sonė mė tė bukur nė botė.Sė paku ėshtė pėr ne.I kisha lutė tė gjithė shqiptarėt tė mos tė pėrtojn dhe tė japin kontribut pėr shqipen tonė.Pėrshendetje dhe suksese nga Bekimi.

**********
**********
**********

I nderuari Dijedoni,
vetėm kjo qė ke shkruar,e nėnvizuar me tė kuqe,duhet tė qėndroj,pėr tė vetmin fakt, se askushi nuk ėshtė i pėrkryer,por kjo arrihet me punėn e pėrbashkėt dhe asesi ndryshe.


Respektplotė

Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-05-06, 20:55   #8
Kodra
Super Moderator
 
Kodra's Avatar
 
Join Date: 05-05-05
Posts: 1,447
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Default

Kryetari Sejdiu thotė se prania e ardhshme nderkombetare nuk duhet tė ketė fuqinė qė e
ka UNMIK-u
Aktuale


Ekipi negociator i Kosovės diskutoi sot me shefin e UNMIK-ut Soren Jesen Petersen lidhur me procesin e zbatimit tė standardeve dhe formėn e pranisė ndėrkombėtare nė Kosovė, pas vendimit pėr statusin. Petersen tha se nė Kosovė do tė ketė njė prani tė lehtė ndėrkobmėtare, ndėrsa angazhimet e saj do tė pėrcaktohen nė bashkėpunim me institucionet vendore. Sipas kryetarit tė Kosovės Fatmir Sejdiu ndėrkaq, nė Kosovė edhe pėr njė kohė duhet tė ketė forca tė NATO-s qė do tė garantonin sigurinė, kurse prania civile nuk duhet tė ketė kompetencat e deritashme tė UNMIK-ut.


RTK15/05/200616:33:43


**********
**********
**********


Mendoj se fjalia :

- Sipas kryetarit tė Kosovės Fatmir Sejdiu ndėrkaq .......

do tė duhej tė ishte :

- Ndėrkaq, sipas kryetarit tė Kosovės Fatmir Sejdiu, ......Me shpresė se nuk kam gabuar


Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-07-06, 16:13   #9
Dea IS
 
Join Date: 24-01-06
Location: Aty ku dua
Posts: 103
Dea IS has disabled reputation
Default

Te njė e pėrditshme kosovare shkruan ēdo ditė; ēmimi 20 centė, ndersa do tė duhej tė ishte cent pa ė.
__________________
Po u tregoj vetem juve, mbajeni sekret
Dea IS Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-07-06, 21:05   #10
laliloli
 
laliloli's Avatar
 
Join Date: 18-03-05
Location: Kosovė
Posts: 9,232
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Send a message via ICQ to laliloli Send a message via MSN to laliloli
Default

Mendoj se fjalia :

- Sipas kryetarit tė Kosovės Fatmir Sejdiu ndėrkaq .......

do tė duhej tė ishte :

- Ndėrkaq, sipas kryetarit tė Kosovės Fatmir Sejdiu, ......Me shpresė se nuk kam gabuar


Kodra[/quote]

Kodra une kujtoj se edhe e para nuk eshte gabim,kohet e fundit shpesh e kam hasur kete forme
__________________
Rrespekto tė tjeret ,
ashtu siq dėshiron tė jesh i rrespektuar
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 27-07-06, 22:27   #11
Hattabi
Allahu Ekber
 
Hattabi's Avatar
 
Join Date: 24-11-05
Location: Nė Tokėn e dy Lumenjėve
Posts: 225
Hattabi i dashurHattabi i dashurHattabi i dashur
Send a message via MSN to Hattabi
Default

Sikur te ishte Fiks Fare emisioni ne TOP CHANEL besoj se do te ndryshonin mediat edhe gazatet per te mire .


Ne Shiqperi keta kan bere Revulucion aaa
__________________
" Njė grupė prej ummetit tim do tė jetė nė Xhihad deri nė orėn e Kijametit " ( Mutevatir )
Hattabi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-08-06, 16:48   #12
Kodra
Super Moderator
 
Kodra's Avatar
 
Join Date: 05-05-05
Posts: 1,447
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Default

**********
**********
**********

Quote:
Originally Posted by laliloli
Kodra une kujtoj se edhe e para nuk eshte gabim,kohet e fundit shpesh e kam hasur kete forme

**********
**********
**********

I nderuari lali,

pikėrisht se, mediat janė njėri ndėr burimet kryesore, tė reflektimit tė drejtė apo tė gabuar tė gjuhės,kam hapur kėtė temė.
Them, pikėrisht,sepse kur njeriu lexon shpesh tė gabuarėn, dikur mendon se ajo ėshtė e drejtė.Prandaj sa mė shumė qė kemi mundėsi ti korigjojmė gabimet tona,ėshtė mė lehtė,qė pasardhėsit tanė,ta mėsojnė gjuhėn drejtė.

Nė shembullin e mėsipėrm,fjalia :

Sipas Kryetarit tė Kosovės Fatmir Sejdiu ndėrkaq, .....

nuk e ka kuptimin e duhur, tė cilin duhet ta ketė njė fjali e tillė.Tė pėrshėndet


Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-09-06, 13:56   #13
Artisti
 
Artisti's Avatar
 
Join Date: 16-05-05
Posts: 6,572
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Default

Kryeministri Ēeku nesėr i pranishėm nė mbledhjen e Kėshillit tė Sigrumit AktualeKryeministri i Kosovės, Agim Ēeku, udhėton pėr nė Nju Jork, ku tė mėrkurėn, mė 13 shtator, do tė marrė pjesė nė mbledhjen e Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė pėr Kosovėn. Nė kėtė takim do tė marrė pjesė edhe shefi i UNMIK-ut, Joakim Ryker, i cili do tė raportojė pėr zhvillimet e fundit nė vendin tonė. Ky do tė jetė raportimi i parė i Rykerit nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė, prej se ėshtė emėruar nė kėtė post.
E po tash nganjeher gabojn te gjithe,po RTK po gabon si shpesh


jhahahahhahahahahahahahahahaha


.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-09-06, 15:07   #14
pokeri
 
pokeri's Avatar
 
Join Date: 13-12-05
Location: gjithandej
Posts: 1,769
pokeri has disabled reputation
Send a message via MSN to pokeri Send a message via Yahoo to pokeri
Default

Quote:
Originally Posted by Kodra
Aktuale


Ekipi negociator i Kosovės diskutoi sot me shefin e UNMIK-ut Soren Jesen Petersen lidhur me procesin e zbatimit tė standardeve dhe formėn e pranisė ndėrkombėtare nė Kosovė, pas vendimit pėr statusin. Petersen tha se nė Kosovė do tė ketė njė prani tė lehtė ndėrkobmėtare, ndėrsa angazhimet e saj do tė pėrcaktohen nė bashkėpunim me institucionet vendore. Sipas kryetarit tė Kosovės Fatmir Sejdiu ndėrkaq, nė Kosovė edhe pėr njė kohė duhet tė ketė forca tė NATO-s qė do tė garantonin sigurinė, kurse prania civile nuk duhet tė ketė kompetencat e deritashme tė UNMIK-ut.


RTK15/05/200616:33:43

Kodra

Teksti i mėsipėrm dėshmon se nė RTK (median e vetme publike nė Kosovė), nuk janė analfabetė vetėm shumica e gazatarėve por edhe pjesa dėrmuese e redaktorėve.

Pėrveē njohurive tė pakta tė zejes sė gazetarit, atyre u mungon edhe njė nivel elementar i tė shkruarit (folurit) tė gjuhės shqipe. Fatkeqėsisht!

Ky lajm pėrveē qė ėshtė vėrtetė me shumė gabime morfologjike, sintaksore, e logjike, nė fund tė fundit nuk arrin tė jetė as lajm, sepse nuk plotėson kriteret e duhura. T’ia bėjmė njė analizė tė thjeshtė.

Ekipi negociator i Kosovės diskutoi sot me shefin e UNMIK-ut Soren Jesen Petersen lidhur me procesin e zbatimit tė standardeve dhe formėn e pranisė ndėrkombėtare nė Kosovė, pas vendimit pėr statusin.

… procesi i zbatimit tė standardeve… Kjo fjali ėshtė tepėr origjinale sepse nė vete pėrmban shprehjen zbatim.

E nė asnjė dokument relevant nuk mund ta gjeni kėtė shprehje. Ka njė vit e mė shumė qė flitet pėr plotėsimin e standardeve, por asnjėherė pėr zbatimin e tyre. Gazetari-rja fut terminologji tė reja. Eureka!!!
Gazetari-rja nuk e ka kompletuar lajmin, sepse ka harruar apo nuk ka ditur tė pėrgjigjet nė pyetjen KU?. Pra lajmi ėshtė gjysmak, nė tė vėrtetė nuk ėshtė lajm fare.

__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-09-06, 10:00   #15
Artisti
 
Artisti's Avatar
 
Join Date: 16-05-05
Posts: 6,572
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Default

Qeveria e Serbisė vazhdon me fushatėn kundėr Ahtisarit Aktuale Deklarata e Grupit tė Kontaktit dhe diskutimet nė Kėshillin e Sugrumit nuk e kanė ndalur qeverinė e Serbisė nė fushatėn e saj tė ashpėr politike e diplomatike, me vlerėsimin se do tė ishte "mė e ndershme" qė kryenegociatori ndėrkombėtar pėr Kosovėn, Marti Ahtisari tė tėrhiqet nga negociatat. RTK25/09/200610:11:34mė gjėrėsisht


Une nuk e di kush e qysh punon ne RTK,po shikone gabimi i njejte sikur para do ditesh,apo ndoshta eshte kjo fjale "SUGRUM" shqip e une se kam lexu deri tash ?


.


__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 08:59.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.