Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
User Name
Password
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 18-09-06, 22:58   #1
Kaci
 
Join Date: 07-12-04
Posts: 83
Kaci has disabled reputation
Send a message via MSN to Kaci
Default Fjalor shqip-shqip

Pershendetje te nderuar forumista

Po e hapi kete teme qe te i ndimojme njeri tjetrin ne fjale shqipe.

Psh mua me intereson ta di ne detaje se qka don te thot fjala KOMPLIMENT ???


__________________
Njė po e theme vetem:

DUANE NJERI-TJETRIN
Kaci Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 28-09-06, 13:15   #2
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
turisti's Avatar
 
Join Date: 25-07-04
Location: Mahalla e azganave p/n
Posts: 47,641
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Default

[quote=Kaci]Pershendetje te nderuar forumista

Po e hapi kete teme qe te i ndimojme njeri tjetrin ne fjale shqipe.

Psh mua me intereson ta di ne detaje se qka don te thot fjala KOMPLIMENT ???[/quote

Pershendetje i nderuar,per ty,temen dhe lexuesit.

Fjala -KOMPLIMENT- e ka prej ardhjen nga italisht/frangjisht dhe dmth: shprehja e nderimit me fjale dhe me levizjet,perkulja,fjala shkelqyese.

Te pershendes,
thjeshte & sinqerte,
TURISTI.
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-09-06, 03:44   #3
SoKoLi-i-Maleve
 
Join Date: 18-08-06
Posts: 1,196
SoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėm
Default

[quote=turisti]
Quote:
Originally Posted by Kaci
Pershendetje te nderuar forumista

Po e hapi kete teme qe te i ndimojme njeri tjetrin ne fjale shqipe.

Psh mua me intereson ta di ne detaje se qka don te thot fjala KOMPLIMENT ???[/quote

Pershendetje i nderuar,per ty,temen dhe lexuesit.

Fjala -KOMPLIMENT- e ka prej ardhjen nga italisht/frangjisht dhe dmth: shprehja e nderimit me fjale dhe me levizjet,perkulja,fjala shkelqyese.

Te pershendes,
thjeshte & sinqerte,
TURISTI.


shpesh here e ka kuptimin Kompliment-ton = perplotsim,
SoKoLi-i-Maleve Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-09-06, 12:52   #4
Fshatari
 
Join Date: 12-07-05
Posts: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Default

[quote=SoKoLi-i-Maleve]
Quote:
Originally Posted by turistishpesh here e ka kuptimin Kompliment-ton = perplotsim,
Fr. Complément = pėrplotėsim, shtesė Psh. Complément d'enquźte (shtesė nė njź anketė).
Fr. Compliment = pėrgėzim, kompliment, urim (bravo tė kjoft, thuhet nźpėr disa katune t'anes time).
Nuk duhet ngatėrruar "compliment" dhe "complément". Kanė kuptime krejt tė ndryshme; nuk janė sinonime.
Mes compliments, fshatari !
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 01-10-06, 07:21   #5
Kaci
 
Join Date: 07-12-04
Posts: 83
Kaci has disabled reputation
Send a message via MSN to Kaci
Default

Pershendetje antar te nderuar te dardania.de
Ju falenderoi per pergjigjje.

A mund te i themi nje personi "kompliment sa bukur jeni veshgur"

Ose

Nje kiengetari " Kompliment per kengen e fundit"

Une shpesh e ndegjoi keshtu " Kenga e fundit e juaja eshte per mrekulli dhe nuk eshte kompliment por nje realitet"

Ka ketu ndonje skjarim???

Kaci

www.stubllanet.com
__________________
Njė po e theme vetem:

DUANE NJERI-TJETRIN
Kaci Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-07-07, 17:27   #6
yllush_qiki
!!..qikilush..!!
 
yllush_qiki's Avatar
 
Join Date: 13-07-07
Location: !!..qa po t'han ty???...ku t'ma do kokrra e qefit mos t'ardht merzi..!!qy!!
Posts: 237
yllush_qiki me shokė shumeyllush_qiki me shokė shume
Default

besoj qe kompliment dmth lavdrat....pra kur dikush ta bon ni kompliment dmth qe te lavdron
__________________
!!...per KOSOVEN hip hip urra hip hip urra....jupiiiiiiiii...!!
yllush_qiki Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-07-07, 18:45   #7
UniCorN
 
Join Date: 16-01-06
Location: Diku..
Posts: 196
UniCorN me shokė shumeUniCorN me shokė shume
Default

Mua me intereson te dij kuptimin e ketyre fjaleve dialektore (ne bold)

Une nuk gėrrzhitem

Nuk mbes godare

Mos u tarahit

Une fiēiroj shumė
UniCorN Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-07-07, 18:47   #8
UniCorN
 
Join Date: 16-01-06
Location: Diku..
Posts: 196
UniCorN me shokė shumeUniCorN me shokė shume
Default

Quote:
Originally Posted by yllush_qiki
besoj qe kompliment dmth lavdrat....pra kur dikush ta bon ni kompliment dmth qe te lavdron
kompliment kam kuptimin e lajkes kur perdoret ne gjuhen shqipe...d.m.th kur te ben dikush lajka
UniCorN Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-07-07, 18:48   #9
UniCorN
 
Join Date: 16-01-06
Location: Diku..
Posts: 196
UniCorN me shokė shumeUniCorN me shokė shume
Default

Korrigjim: kompliment e ka kuptimin e lajkes kur perdoret ne gjuhen shqipe...d.m.th kur te ben dikush lajka
UniCorN Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-07-07, 10:22   #10
rilinda
 
rilinda's Avatar
 
Join Date: 29-06-04
Posts: 15,657
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Default E saktė!

Quote:
Originally Posted by UniCorN
Korrigjim: kompliment e ka kuptimin e lajkes kur perdoret ne gjuhen shqipe...d.m.th kur te ben dikush lajka
Kompliment-i m. (it. complimento- lajkė) fjalė tė mira lavdėruese, qė i thuhen dikujt ndėr sy pėr t'i bėrė qejfin; lajka.
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-07-07, 10:27   #11
^katunari^
 
^katunari^'s Avatar
 
Join Date: 18-04-07
Location: Ner DUD
Posts: 2,772
^katunari^ i pazėvėndėsueshėm^katunari^ i pazėvėndėsueshėm^katunari^ i pazėvėndėsueshėm^katunari^ i pazėvėndėsueshėm^katunari^ i pazėvėndėsueshėm^katunari^ i pazėvėndėsueshėm^katunari^ i pazėvėndėsueshėm^katunari^ i pazėvėndėsueshėm^katunari^ i pazėvėndėsueshėm^katunari^ i pazėvėndėsueshėm^katunari^ i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by UniCorN
Mua me intereson te dij kuptimin e ketyre fjaleve dialektore (ne bold)

Une nuk gėrrzhitem --- nuk me ha palla

Nuk mbes godare----- nuk mbes ne situate pa zgjidhje, pa rrugedalje

Mos u tarahit --- mos shetite pa qellime -rrugaq/qe

Une fiēiroj shumė
-mendoj shume -mendjen e kthjellte
__________________
Be Happy
^katunari^ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-07-07, 10:29   #12
Shqiptare
Besimtare!
 
Shqiptare's Avatar
 
Join Date: 22-09-05
Posts: 4,498
Shqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by ^katunari^
-mendoj shume -mendjen e kthjellte
Hajde thuni qe ky s'na shkon edhe neve te shehrit more
__________________
Zoti ynė, mos na i lako zemrat tona pasi na i drejtove, na dhuro mėshirėn Tėnde, pse vetėm Ti je dhuruesi i madh- (3:8 Kur'an)
Shqiptare Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-07-07, 10:33   #13
^katunari^
 
^katunari^'s Avatar
 
Join Date: 18-04-07
Location: Ner DUD
Posts: 2,772
^katunari^ i pazėvėndėsueshėm^katunari^ i pazėvėndėsueshėm^katunari^ i pazėvėndėsueshėm^katunari^ i pazėvėndėsueshėm^katunari^ i pazėvėndėsueshėm^katunari^ i pazėvėndėsueshėm^katunari^ i pazėvėndėsueshėm^katunari^ i pazėvėndėsueshėm^katunari^ i pazėvėndėsueshėm^katunari^ i pazėvėndėsueshėm^katunari^ i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Shqiptare
Hajde thuni qe ky s'na shkon edhe neve te shehrit more

hej, ishte sqarim i fjales fiqiroj shume , e me ka rreshqite pak ncnncnncnn
a su bo pa e komentu ti o "Seni i keq " a
__________________
Be Happy
^katunari^ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-07-07, 10:36   #14
Shqiptare
Besimtare!
 
Shqiptare's Avatar
 
Join Date: 22-09-05
Posts: 4,498
Shqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by ^katunari^
hej, ishte sqarim i fjales fiqiroj shume , e me ka rreshqite pak ncnncnncnn
a su bo pa e komentu ti o "Seni i keq " a
Katunar une e pata per postimin tand numer #11:

Une nuk gėrrzhitem --- nuk me ha palla

Nuk mbes godare----- nuk mbes ne situate pa zgjidhje, pa rrugedalje

Mos u tarahit --- mos shetite pa qellime -rrugaq/qe

Une fiēiroj shumė


Qyyy, po komentoj kur dueht me ta rit namin, qyyy
__________________
Zoti ynė, mos na i lako zemrat tona pasi na i drejtove, na dhuro mėshirėn Tėnde, pse vetėm Ti je dhuruesi i madh- (3:8 Kur'an)
Shqiptare Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-07-07, 10:38   #15
^katunari^
 
^katunari^'s Avatar
 
Join Date: 18-04-07
Location: Ner DUD
Posts: 2,772
^katunari^ i pazėvėndėsueshėm^katunari^ i pazėvėndėsueshėm^katunari^ i pazėvėndėsueshėm^katunari^ i pazėvėndėsueshėm^katunari^ i pazėvėndėsueshėm^katunari^ i pazėvėndėsueshėm^katunari^ i pazėvėndėsueshėm^katunari^ i pazėvėndėsueshėm^katunari^ i pazėvėndėsueshėm^katunari^ i pazėvėndėsueshėm^katunari^ i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Shqiptare
Katunar une e pata per postimin tand numer #11:

Une nuk gėrrzhitem --- nuk me ha palla

Nuk mbes godare----- nuk mbes ne situate pa zgjidhje, pa rrugedalje

Mos u tarahit --- mos shetite pa qellime -rrugaq/qe

Une fiēiroj shumė


Qyyy, po komentoj kur dueht me ta rit namin, qyyy
E di e di, keqkuptim krejt, me fal

t..... bre, nuk guxoj ma shume gerrma me shkru se prej qe te kan bo komandante , mos po ha dajak


__________________
Be Happy
^katunari^ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 09:01.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.