Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
User Name
Password
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 24-11-09, 22:39   #31
GURI SYLAJ
Moderator
 
GURI SYLAJ's Avatar
 
Join Date: 21-03-05
Location: Gjermani
Posts: 10,714
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalor shqip-shqip

SREH apo STREHĖ ?

Kerkoj falje ,ishte gabim ne shkrimin e fjales!STREHĖ duhet te jet!
Strehe e shtepise ,strehohem etj!

Ose fjala tjeter GURI -Gardh,Garde ,Gardian ,gardine qe te gjitha kan te njejtin kuptim .
Force ,mbrojtje !
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 25-11-09, 01:05   #32
panta_rhei
 
panta_rhei's Avatar
 
Join Date: 16-03-06
Posts: 3,146
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalor shqip-shqip

Quote:
Originally Posted by GURI SYLAJ
Nje spjegim per fjalet SREHE dhe URREJTEJE !?

A mund te jene me kuptimet

Nuk te rrehe -S'trrehe
dhe
U rrejta!! U mashtrova!??
Pėr "strehė" mendoj se ke dhėnė njė shpjegim shumė logjik.

(Si duket as tek folja tjetėr "urrejtje" nuk do tė ndahemi nga RREha :).)
Pėr foljen "urrejtje", sipas mendimit tim, duhet tė vijė prej fjalės (apo zhargonit shqip) "me U RRE" pėrshembull "duke U RRE me njėri-tjetrin" qė mund tė thuhet edhe "duke URREjtė njėri-tjetrin... psh "Unė dua me U RRE me atė" ka kuptimin poashtu "Unė e U-RRE-j atė"... gjithsesi mendoj se e pėrfaqėson edhe qėllimin qė shprehė folja "urrej"... gjithnjė duke mos marrė parasysh deformimet gjatė kalimit tė kohės qė ka pėsuar gjuha gjatė "pėrpunimit" me toskėrishte "rre-hė" apo "rrahė".

Ishte thjeshtė mendimi im.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-11-09, 10:33   #33
Idila
Larguar
 
Join Date: 10-11-08
Location: Iliridė!
Posts: 11,047
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalor shqip-shqip

Quote:
Originally Posted by 4peace
*

Shpesh mė ka ra rasti t'i lexoj dy shprehje me kuptim tė njėjtė:

Shinė/shinat dhe (Shqipėri)
Binar/ėt (Kosovė...)

Cila, sipas jush, ėshtė mė e drejtė?


*
Shinat hekurudhore = shina - hekur - udhore
Binarė - Bi = dy - narė, me siguri ka tė bėje me dy shinat paralele.

Binarė, mė duket si fjalė e huazuar ....

__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-11-09, 14:42   #34
Oqeani
 
Oqeani's Avatar
 
Join Date: 03-02-08
Location: Nėn hijen qiellore
Posts: 24,373
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalor shqip-shqip

Quote:
Originally Posted by Idila
Shinat hekurudhore = shina - hekur - udhore
Binarė - Bi = dy - narė, me siguri ka tė bėje me dy shinat paralele.

Binarė, mė duket si fjalė e huazuar ....
Binar-i
Binarė-ėt

Binar-i - (qė janė nga dy, dyfish, dygjymtyrėsh)
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 27-11-09, 07:33   #35
GURI SYLAJ
Moderator
 
GURI SYLAJ's Avatar
 
Join Date: 21-03-05
Location: Gjermani
Posts: 10,714
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalor shqip-shqip

Bi (gr) Dy
sikur qe
Mono(gr) Nje

P.sh Binare .Binom,Bipolare etj
ose
Monom , Monogami , Monodrame etje
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-11-09, 08:35   #36
GURI SYLAJ
Moderator
 
GURI SYLAJ's Avatar
 
Join Date: 21-03-05
Location: Gjermani
Posts: 10,714
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalor shqip-shqip

...ose emri RROTE !?? qe don krahasu me RRETH !!
Keto jan vetem disa mendime qe kan te bejne jo me ndonje studim por thjeshte duke u nise nga thjeshtesia dhe lashtesia e Gjuhes se embel Shqipe.

A KE RROTE ??
Ke+ rr = KERR !!
Ose ( Ka + rrote !!
Karroce !!ose
qe rrotet
Qe+Rrotet
QERRE !

Rrota .Rruga, Rrjedha,Rradha......
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-03-10, 00:37   #37
YanYan
➫ ➬ ➩ ➪ ➭ ➮ ➯ ➱
 
YanYan's Avatar
 
Join Date: 02-05-07
Location: Shshshshshsh!
Posts: 3,445
YanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalor shqip-shqip

Kujt i thoni pasul?
__________________
Quod me nutrit, me destruit!
YanYan Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-03-10, 00:45   #38
Oqeani
 
Oqeani's Avatar
 
Join Date: 03-02-08
Location: Nėn hijen qiellore
Posts: 24,373
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalor shqip-shqip

Quote:
Originally Posted by YanYan
Kujt i thoni pasul?

Fasule, groshė .
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-03-10, 01:00   #39
YanYan
➫ ➬ ➩ ➪ ➭ ➮ ➯ ➱
 
YanYan's Avatar
 
Join Date: 02-05-07
Location: Shshshshshsh!
Posts: 3,445
YanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalor shqip-shqip

Quote:
Originally Posted by Oqeani
Fasule, groshė .
ma morri mendja. Flm Oqean!
__________________
Quod me nutrit, me destruit!
YanYan Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-05-11, 15:48   #40
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,975
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalor shqip-shqip

...kanė shku me mjellė tipin... = Janė ne vorrim !
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-05-11, 22:23   #41
Oqeani
 
Oqeani's Avatar
 
Join Date: 03-02-08
Location: Nėn hijen qiellore
Posts: 24,373
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalor shqip-shqip

Quote:
Originally Posted by Idila View Post
Shinat hekurudhore = shina - hekur - udhore
Binarė - Bi = dy - narė, me siguri ka tė bėje me dy shinat paralele.

Binarė, mė duket si fjalė e huazuar ....

Binarė

Minarė

Mi
Bi
Tri

Do thoja se janė tė termit latin.


Narė - po qė se nuk gabohemi do ishte fjalė turke !
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!

Last edited by Oqeani; 26-05-11 at 22:24.
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-05-11, 16:24   #42
Oqeani
 
Oqeani's Avatar
 
Join Date: 03-02-08
Location: Nėn hijen qiellore
Posts: 24,373
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalor shqip-shqip

Quote:
Originally Posted by Oqeani View Post
Binarė

Minarė

Mi
Bi
Tri

Do thoja se janė tė termit latin.


Narė - po qė se nuk gabohemi do ishte fjalė turke !

Korigjim -

Bi - latin - bis - dy herė

latinisht: binarius - qe janė nga dy
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!

Last edited by Oqeani; 29-05-11 at 16:24.
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 05-06-11, 16:54   #43
Dallandyshja_718
Malsore per jete!
 
Dallandyshja_718's Avatar
 
Join Date: 17-10-08
Location: Ne perendim... :D:)
Posts: 4,347
Dallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalor shqip-shqip

"Naltė, naltė e te kubeci (kobeci), poshtė poshtė e te bubrreci"

E degjova kėte shprehje por nuk e kuptova ku(o)beci,,,
A e keni degjuar ju kete fjale dhe c'do t'thote?

Faleminderit!
__________________
Me viēa nuk l’vrohet!
Dallandyshja_718 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-06-11, 16:09   #44
Fshatari
 
Join Date: 12-07-05
Posts: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalor shqip-shqip

Quote:
Originally Posted by Dallandyshja_718 View Post
"Naltė, naltė e te kubeci (kobeci), poshtė poshtė e te bubrreci"

E degjova kėte shprehje por nuk e kuptova ku(o)beci,,,
A e keni degjuar ju kete fjale dhe c'do t'thote?

Faleminderit!
Ti e paske pa kete fjale diku "Nalte, nalte, n'qiell", se ketu posht, ne fjalorin e gjuhes shqipe nuk e gjeta asgjekundi!
Mos e ke ngaterrue me fjalen "kotec" ? se kubec...
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-06-11, 22:14   #45
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
vjeshta's Avatar
 
Join Date: 01-05-05
Location: neutrale
Posts: 25,059
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalor shqip-shqip

Quote:
Originally Posted by Dallandyshja_718 View Post
"Naltė, naltė e te kubeci (kobeci), poshtė poshtė e te bubrreci"

E degjova kėte shprehje por nuk e kuptova ku(o)beci,,,
A e keni degjuar ju kete fjale dhe c'do t'thote?

Faleminderit!
Naltė ,naltė e tė kukubeci ,poshtė,poshtė e tė bubėrreci.


Kukubeci
-kukuvajka (qyqja) mashkullė .

Dallendyshe ,fluturo si ne mes se asnjeri prej ketyre dyve spo premtojka diqka te mire .


__________________
Faleminderit qe ekziston !

Last edited by vjeshta; 09-06-11 at 22:17.
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 23:14.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.