Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
User Name
Password
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 24-03-07, 19:45   #1
Kontinenti
 
Join Date: 24-03-07
Posts: 76
Kontinenti i dashurKontinenti i dashurKontinenti i dashur
Default Drejtshkrimi

Zonja dhe zoterinj !
Vertet qe une jam nje anetar i ri, por tek ky forum shikoj shume gabime drejt-shkrimore, qe ne emertimet e tema te ndryshme te forumit.
Sipas mendimit tim, keto gabime duhet te rregullohen.
Gjuha shqipe i jep mundesine kujdo te shikoje jo vetem gabimet e tij (te gjithe gabijme) por edhe gabimet e te tjereve.
Psh, ne disa tema une pashe qe germen shqipe Ē disa e bejne si Q dhe kjo nuk eshte e drejte.
Drejtshkrimi eshte nje nder rregullat kryesore te gjuhes.
MEndoj se ka vend per diskutim dhe, sidomos per rregullimin e ketyre gabimeve.


Kontinenti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 24-03-07, 19:48   #2
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Join Date: 09-11-06
Posts: 4,027
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Default

O lal, bravo, fillove menjehere ti tek gjuha shqipe ė?

Ju thash, se Konten, do e kemi aktiv tek gjuha, se eshte i pasinuar mbas gjuhes shqipe.
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-03-07, 20:34   #3
Artisti
 
Artisti's Avatar
 
Join Date: 16-05-05
Posts: 6,572
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Kontinenti
Zonja dhe zoterinj !
Vertet qe une jam nje anetar i ri, por tek ky forum shikoj shume gabime drejt-shkrimore, qe ne emertimet e tema te ndryshme te forumit.
Sipas mendimit tim, keto gabime duhet te rregullohen.
Gjuha shqipe i jep mundesine kujdo te shikoje jo vetem gabimet e tij (te gjithe gabijme) por edhe gabimet e te tjereve.
Psh, ne disa tema une pashe qe germen shqipe Ē disa e bejne si Q dhe kjo nuk eshte e drejte.
Drejtshkrimi eshte nje nder rregullat kryesore te gjuhes.
MEndoj se ka vend per diskutim dhe, sidomos per rregullimin e ketyre gabimeve.

Fillo tė mėsohesh, tė vendosėsh e-sė kėto dy pikat e shqipes sė bukur, sepse po flet pėr drejtėshkrim !!!!!!.


.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-03-07, 20:37   #4
Artisti
 
Artisti's Avatar
 
Join Date: 16-05-05
Posts: 6,572
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Albanian eX|PerT
O lal, bravo, fillove menjehere ti tek gjuha shqipe ė?

Ju thash, se Konten, do e kemi aktiv tek gjuha, se eshte i pasinuar mbas gjuhes shqipe.

Ka ardhur koha qė miku yt, Kontinenti, tė t'i rishikojė kėto fjalė tuaja dhe tė t'a tregojė gabimin ku e ke bėrė.


.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-03-07, 20:39   #5
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Join Date: 09-11-06
Posts: 4,027
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Default

Me gjithe kenaqesi!
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-03-07, 20:43   #6
e_martumja
Merita
 
e_martumja's Avatar
 
Join Date: 13-04-05
Location: ne dhome me 4 qyshe qe gjindet ne katund
Posts: 19,517
e_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėm
Default

Kuku po dojsha mu ndal, mos me shkrru mo ne Forum, qysh ja futi kot une dhe bej shume gabime po me sakatojshit


Bash spo ma rrok hiq kur behet fjala per, xh, q, ē, ll, dh,etc... por teki i fundit ska dert qy, njeriu qe shkrrun dhe vepron gabon
__________________
Ka shume gjera qe i harrojme, por nje dite do te pendohem secili apo secila por do te jete pak vone.Sepse koha ec edhe ne me kohen duhet me ec, se berem at kot te jetojme.
e_martumja Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-03-07, 21:13   #7
gazi-de
mergimtari
 
gazi-de's Avatar
 
Join Date: 11-12-06
Location: ger
Posts: 32,037
gazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėm
Default

mire e ka more,po mua mu ka perzi ktejte,me duket qitashe ase nje gjuhe mire nuke e di..hghghg pore edhe gishtate po shkoje nga nje here keqe ne tastature....
__________________
09.08.2009 syn ti me ben te ndihem mire ;)
gazi-de Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-03-07, 23:26   #8
sunshine
 
sunshine's Avatar
 
Join Date: 29-11-06
Location: Gjermani
Posts: 328
sunshine i dashursunshine i dashursunshine i dashursunshine i dashur
Send a message via MSN to sunshine
Default

Quote:
Originally Posted by Kontinenti
Zonja dhe zoterinj !
Vertet qe une jam nje anetar i ri, por tek ky forum shikoj shume gabime drejt-shkrimore, qe ne emertimet e tema te ndryshme te forumit.
Sipas mendimit tim, keto gabime duhet te rregullohen.
Gjuha shqipe i jep mundesine kujdo te shikoje jo vetem gabimet e tij (te gjithe gabijme) por edhe gabimet e te tjereve.
Psh, ne disa tema une pashe qe germen shqipe Ē disa e bejne si Q dhe kjo nuk eshte e drejte.
Drejtshkrimi eshte nje nder rregullat kryesore te gjuhes.
MEndoj se ka vend per diskutim dhe, sidomos per rregullimin e ketyre gabimeve.
Shumė me vend e ke! Po sė pari duhet vet tė mos gabosh pėr tė i gjetur dikujt tjetėr gabime (nė krejt shkrimin nuk e ke asnjė ė !!!)
E sa pėr anėtarėt e forumit, po t'i vėmė gabimet nė peshorė duhet mbyllur forumin fare!

P.S. Shkronja ė fitohet me kombinimin e ALT 137, kurse ē - ALT 135!
Pėr tė gjithė ata qė jetojnė nė Gjermani, mund ta fusin edhe gjuhėn shqipe nė Taskleiste ku qėndron DE duke klikuar mbi tė me anėn e djathtė tė mausit, pastaj shėndrrohen shkronjat Ö-Ė dhe Ü- Ē!
sunshine Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-03-07, 04:24   #9
pleshti
Pickues
 
pleshti's Avatar
 
Join Date: 20-03-07
Location: Qaty ku o ngusht
Posts: 187
pleshti i njohur pėr tė gjithėpleshti i njohur pėr tė gjithėpleshti i njohur pėr tė gjithėpleshti i njohur pėr tė gjithėpleshti i njohur pėr tė gjithėpleshti i njohur pėr tė gjithė
Default

Hiq sma ka qejfi kur dikush mi qesh shkrimet e mia e per vete eshte duduk.Hajt more grahni me apo pa gramatike e drejtshkrim kryesorja kenaqnu duke u argetuar shqip.
pleshti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-03-07, 06:15   #10
Kontinenti
 
Join Date: 24-03-07
Posts: 76
Kontinenti i dashurKontinenti i dashurKontinenti i dashur
Default

Duhet te kuptoni nje gje.
Qe, per pikat e germes ė, jo se nuk i di, por ne qoftese une shkruaj nje emsazh te gjate, pikerisht kombinimi per berjen e germes ė, te ha shume kohe, pasi germa ė eshte teper e perdorur ne gjuhen shqipe.
Pra me kete dua te them se, per germen ė dhe germen ē, le ta quajme nje gabim te lejuar.
Ju shikoni fjalet qe nuk duan asnje lloj kombinimi dhe vendosen germa gabim.
Po kesaj cfar t'i themi?
Po nuk ju pelqeu....vazhdoni keshtu pra.
Kontinenti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-03-07, 10:27   #11
Artisti
 
Artisti's Avatar
 
Join Date: 16-05-05
Posts: 6,572
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Kontinenti
Duhet te kuptoni nje gje.
Qe, per pikat e germes ė, jo se nuk i di, por ne qoftese une shkruaj nje emsazh te gjate, pikerisht kombinimi per berjen e germes ė, te ha shume kohe, pasi germa ė eshte teper e perdorur ne gjuhen shqipe.
Pra me kete dua te them se, per germen ė dhe germen ē, le ta quajme nje gabim te lejuar.
Ju shikoni fjalet qe nuk duan asnje lloj kombinimi dhe vendosen germa gabim.
Po kesaj cfar t'i themi?
Po nuk ju pelqeu....vazhdoni keshtu pra.

Ēudi pas ēudie, sa lehtė thotė :

" Le ta quajmė gabim tė lejuar"

hmmmmm

lexoni pak mė poshtė se ēka thotė i nderuari KontinentiQuote:
Originally Posted by Kontinenti
Zonja dhe zoterinj !
Vertet qe une jam nje anetar i ri, por tek ky forum shikoj shume gabime drejt-shkrimore, qe ne emertimet e tema te ndryshme te forumit.
Sipas mendimit tim, keto gabime duhet te rregullohen.
Gjuha shqipe i jep mundesine kujdo te shikoje jo vetem gabimet e tij (te gjithe gabijme) por edhe gabimet e te tjereve.
Psh, ne disa tema une pashe qe germen shqipe Ē disa e bejne si Q dhe kjo nuk eshte e drejte.
Drejtshkrimi eshte nje nder rregullat kryesore te gjuhes.
MEndoj se ka vend per diskutim dhe, sidomos per rregullimin e ketyre gabimeve

Njerėzit tė cilėt pas katėr postimeve, sjellin kundėrhtėnie me vetėveten, pėr mua janė tė pabesueshėm.


Tė pėrshėndet Artisti
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-03-07, 13:56   #12
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Linka_pz's Avatar
 
Join Date: 08-03-07
Location: Ne Qytetin Historik
Posts: 12,345
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Default Kush punon gabon.......

Kontinenti flm per gabimet qe po na i gjen
Une e pranoj nga shembulli qe morre ti ka te bej pikerisht me mua ,mirepo
sidoqoft njeriu gabon edhe te falemderit shume sinqerish sepse ka te bej me doreshkrim eshte e drejt ,mirepo gabime posedoni edhe ju.

Mundesisht per shembullin qe e ke marr mund te bindesh duke ia hedhur nje sy postimeve te mia qe me shume kujdes i kam ndar keto dy shkronja ne tekstet e meparshme .


Te falem nderit per mirekuptim te pershendes shume edhe ne postimet e mia te ardhshme i pranoj, me shume respekt gabimet e mia.
.
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-03-07, 14:04   #13
Kontinenti
 
Join Date: 24-03-07
Posts: 76
Kontinenti i dashurKontinenti i dashurKontinenti i dashur
Default

Quote:
Originally Posted by Artisti
Ēudi pas ēudie, sa lehtė thotė :

" Le ta quajmė gabim tė lejuar"

hmmmmm

lexoni pak mė poshtė se ēka thotė i nderuari Kontinenti


Njerėzit tė cilėt pas katėr postimeve, sjellin kundėrhtėnie me vetėveten, pėr mua janė tė pabesueshėm.


Tė pėrshėndet Artisti

O Artisto, ti je komplet jashte asaj qe them une.
Ke thene aty lart qe njerzit si une jane te ''pabesueshem''.
O Artisto...po a e di ti se une nuk i kam dhene asnje lloj bese askujt ketu ne forumin tuaj?
Per germat ė dhe ē, kjo gje kuptohet, sepse ne asnje forum nuk shkruhet te gjitha mesazhet me ato germa, pasi ndertimi i tastieres ka veshtiresi per krijimin e tyre, sepse sidomos germa ė, eshte teper e perdorshme ne fjalet shqipe.
Dhe tek e fundit....perse e paske kaq inate ti drejtshkrimin?
Ti po deshe vazhdo ashtu sic e ke nisur. Nuk po ia ha buken askujt ti jo.
Kontinenti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-03-07, 14:09   #14
Kontinenti
 
Join Date: 24-03-07
Posts: 76
Kontinenti i dashurKontinenti i dashurKontinenti i dashur
Default

Quote:
Originally Posted by Linka_pz
Kontinenti flm per gabimet qe po na i gjen
Une e pranoj nga shembulli qe morre ti ka te bej pikerisht me mua ,mirepo
sidoqoft njeriu gabon edhe te falemderit shume sinqerish sepse ka te bej me doreshkrim eshte e drejt ,mirepo gabime posedoni edhe ju.

Mundesisht per shembullin qe e ke marr mund te bindesh duke ia hedhur nje sy postimeve te mia qe me shume kujdes i kam ndar keto dy shkronja ne tekstet e meparshme .


Te falem nderit per mirekuptim te pershendes shume edhe ne postimet e mia te ardhshme i pranoj, me shume respekt gabimet e mia.
.
Pershendetje Linka.
Gabime bejme te gjithe.
Kur une flas per drejtshkrimin, e kam fjalen jo per ato gabime ortografike qe na rreshkasin te gjithve, sepse edhe serveri nuk e lejon riparimin e gabimeve ortografike. (Zoterinjte administratore duhet ta riparojne kete gje).
Kur flas per drejtshkrimin e kam fjalen se, ne shqip nuk shkruhet p.sh qka apo qfare? Por shkruhet pa germen q e plot e plot te tilla.
Une e kuptoj shume mire se nga vjen kjo gje, sepse edhe ne mesazhin e me siperm, ju vete e dashur Linka keni perdour fjalen ''posedonte'' qe vertet nuk eshte aspak shqipe.
Sidoqofte, e perseris qe, e di shume mire shkakun apo prejardhjen e ketyre gjera.
Por kjo teme eshte hapur qe te ndihmojme njeri-tjetrin apo jo?
Kontinenti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-03-07, 14:11   #15
Kontinenti
 
Join Date: 24-03-07
Posts: 76
Kontinenti i dashurKontinenti i dashurKontinenti i dashur
Default

Quote:
Originally Posted by sunshine
Shumė me vend e ke! Po sė pari duhet vet tė mos gabosh pėr tė i gjetur dikujt tjetėr gabime (nė krejt shkrimin nuk e ke asnjė ė !!!)
E sa pėr anėtarėt e forumit, po t'i vėmė gabimet nė peshorė duhet mbyllur forumin fare!

P.S. Shkronja ė fitohet me kombinimin e ALT 137, kurse ē - ALT 135!
Pėr tė gjithė ata qė jetojnė nė Gjermani, mund ta fusin edhe gjuhėn shqipe nė Taskleiste ku qėndron DE duke klikuar mbi tė me anėn e djathtė tė mausit, pastaj shėndrrohen shkronjat Ö-Ė dhe Ü- Ē!
E dashur sunshine, germat ė, une nuk do t'i vendos kurre sepse nuk me premton koha.
Po qe se dini te lexoni shqip, fjalet qe duhet te kene germen ė, t'i lexoni ashtu sic thuhen pra me germen ė.


Kontinenti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 23:17.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.