Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 10-08-19, 21:35   #3706
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,112
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Fenomenet qe po ndodhin me shqiptarė ne disa raste shum specifike , duhet te studjohen thell me ekspertiza mjeksore me shkencė te sakt ktu nuk kem t e bejm fare me njeri normal,
Keto specifika jan ose ka diqka fenomenale
qe po ndodhin e po shkaktohet diqka ne tru ,
sigurisht diqka e veqant
ose nen ndikimin e droges, ose diqka e devijuar e degjeneruar ktu esht
shum e thellė

shum katasrofale,
dhe ne po koritemi ne fakt imazhi po bjen qdo her
ne disa ndodhi gjithnji e mateper para botes
po kemi raste degraduese
ku nji dit ndoshta askush mbi dhe nuk don me na i pa sytė
nes e vazhdihet me keto dukuuri shemtuese
kto qmenduri nuk jan normale,
jan qrregullime psiqike njeriu normal ket veper nuk e bėn
ka disa vite qe un kam pas propozuar q e te behet nji testimi shkencorė

analiza, me te veanta per disa dukuri e shemtime
per dukrit makabre qe po ndodhin,

ne trojet shqiptare,
disa fenomene krimet ma te quditshme,
qe dikur as qe jan menduar te kombi jonė
,

ktu ka diqka te jashtzakonshme mshfet diqka ne gjak ne tru ne psiqikė

,
kombi dzuhet t e mobilizohet ne nje diqka q e konstaton
se qka po ndodhe ,
dhe ekspertat te angazhohen me shkence per ket qeshtje ,

duhen organizime speciale hukumtime
se si te zgjidhet ky problem nacion al,
nuk ka mundesi qe te ndodhin kshtu kto shemtime jashtnatyrore
ktu kemi te bejm ose ndonje ndikim droge ose ilaqi nga diqka
ose ne ushqim , me ndikime qe demton

ose ne pije , ose nje diqka
negative ka ktu,

ose ka njerz me defekte mentale
po arsyet duhet kerkuar vertet shkencorisht
deri sa nuk jemi dal para bote so kombi ma i qoroditur


tani duhet t e merren masat,


se shqiptari me keto shemtime vertet shum ult po bjen

ket gjė nuk e kisha menduar kurr ma parė

dhe rininė tonė per komb per emnin shqipni e atdhe e ideale

dhan jeten disa pasurinė q jan kto turpe e vepra ngama bizaret
, ku krimi po ben kerdi ne familje e poshtersia

kombi shteti duhet te marr masa menjiher , sa ma parė per kto dukuri,

dhe te kekrohet ndihma
nga institucionet ne amerikė se kjo nuk ėsht normale qka ndodhė kjo i tejkalon kufijt elogjikes njerzore te te gjitha kohrave ketu kemi t ebejm me nji prishje gjenetike shqiptari per femiun ka dhan jeten
per mikun per fqiun per farefisin q esht tash kjo prishje mentale kjo dukuri e zezė e kobit qe po na kervcnon si etni mbi dhe,

keshtu nuk ecet ma asnji hap ,

masat duhet te ndermerren te gjenden shkaqet e ktyre sjelljeve ,

dhe te behet diqka ne ket drejtim,

perndrysshe emri shqiptar do t e jet emri i urryer mbi dhe ,
nga e gjith bota ,
se si mund te ndodh ky turp kur ne jemi shquar perbesnikri e nderė e rraspekt e kanun,


q esht ky kob qe na kercnon,
me qfarosje un mendoj se diqka ka ktu diqka mshifet,


kta njerz ose jan nen ndikimin e ndonji ushqimi te demshem ose vet natyra i paska krijuar te tillė ose nen ndikimin e droges ose diqka jan diqka esht ne pyetje pa dyshim prandaj duhet te kekrohen dhe te hulumtohen shkaqet shkencorisht perse shqiptart bejn kso absurde dhe gjithnji e ma teper po shtohen kto bizari e perversitete katastrof kjo duhet alarm gjithkombtar dhe te tubohen te gjith ekspeerat te japin mendim ku jan shkaqet

se kjo shoqeri nuk mund te ec ma kshtu me ket trup mbi dhe neper boten e civilizuar
jo nuk mundemi nuk spjegohet ,


bota nuk don te na shoh me sy te mire nes e vazhdojn
vepra aq makabre sepse gjithnji e ma te shemtuar po dalin veprimet krimet poshtersirat,
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 11-08-19, 09:11   #3707
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,112
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Flliqesirat mbeturinat profiteret ata na prune ne kete deregje,
ata vepruan duke spiunuar njeri tjetrin
e me poshtersi me tradhti dyftyrsi me gjykata speciale ,

me duhet me ju ardh marre tur disa faqezive
qe deperonin veq per interesa neper uqk e ne eme rte uqk s
ata duhet me pas turp me i permen emrat e uqk

e me njollos UQK po mbeturina espiun kan hy ne uqk
disa profiter te ftyr po shihet qe ishin spiuna e disa fundrrina profter te pa bes e
tradhtar komunist te degjeneruar fundrrina
e di simbas pervojave ne jete se sa te poshter ishin disa manak fundrrina
te cilet ne perendim mshefesfin nuk guxonin me fole shqip a s me dale ne ansji aktivitet kombtar
as me i thene vetit shqiptar
por ne raste te caktuara pa prite pa kujtue ata dilnin ne skena profiter
kur ish puna per pare interesa etj dilnin ne skene aty ku i dirigjonte serbia #
shqiptaret kan vuajt dhe vuajn prej ketyre matrapoazve dyftyrsha


u pa paftyrsia e profoiterve se sa jan rexhisrtruar edhe si veteran te rrejshem
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-08-19, 09:11   #3708
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,112
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

gjithmone kombi shqiptar ka vuajt prej mbeturinave sepse nuk ka qene i aft te pastroj mbeturinat
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-08-19, 09:15   #3709
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,112
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

jemi dhunuar me shekuj prej helenve dhunues ardhacak
pushtues jemi dhunuar edhe prej romakve
me shekuj prej turqve prej serbve
prej bugarve

i vetmi shteg dhe shpetim i shqiptarve esht lidhja shpirtrore e vllazrore
aleate esht vllazeria me ameriken dhe rreshtimi me ameriken
si rreshtim i perjetshem
dhe shpetimtar i shqiptarve
serbia ruia po paguajn miljona per te mos ndodhe kjo ldihje
por te gjuith te shiturit qe e pengojn kete lidhje duhet pastruar

te shtrengoghemi fort e te mbahemi fort me ameriken
qe te forcohemi dhe te ju hakmerremi te gjith armiqve
qe ne ta kaluaren na kan shkatrruar e poshtrua
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-08-19, 11:17   #3710
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,112
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

https://www.rrokum.tv/?p=12926
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-08-19, 11:40   #3711
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,112
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Te dashur bahskkombas
kujdes popull shqiptar

kujdes bashkatdhetar te nderuar hapni mire syte
dhe mos bini viktime e mashtrueses

hysnije kastrati
mbajeni ne mend kete emer mire ajo e cila esht dikund andej kah zona e kamenices
ne kosove


ajo esht nje rrenacake e poshter

nje dyftyrshe q e prodhon me mija rrena ne sekond
dhe i ka pervetsuar mashtrimet ne menyre speciale
qe rrenen e han me buk rrenen e ka ne gjak
dhe rrenen e ka specializuar


mashtrimin tradhtine

esht shum mashtruese esht shum dyftyrshe shum dredharake

genjeshtare esht shum e pa bese shum dyftyrshe
e cila kurr nuk e mbane fjalen


ajo e ka lidhjen me nji rus

i cili e dirigjon per mashtrim kunde r kombit shqiptar
per te ju marr shqiptarve pare me mashtrimkujdes nga mashtruesja hysnije kastrati

nga genjeshtarja e pa ftyre mashtruese hysnije kastrati

rrenacakja shum e rrezikshme si rrenacake dhe shum e pa bese

shum e poshter mashtruesja hysnije kastrati

esht sherbyer me disa emisione televizive e disa gazeta

si plan per tu afirmuar emrin e saj mashtruese
por per mashtrim per te mashtruar opinionin


se si i ka shfrytzuar ajo a to media ajo e din dyftyrshja hysnije kastrati

paraqitet gjoja si dikush si mjeshter e diamantit
e arit q e eshte gjoja si talentuar per diamantin e floririn

por ajo esht vetem e talentit te faqe s s ezeze krimit mashtrimit rrenes
nje mashtruese e cila meriton burgun per mashtrim

ajo q e rrene qe mashtron njerzit
mashtron opinionin gazeten
kerkon afirmim ne gazete pe rte gjete viktima
ka fjale te bukura mashtruese

por esht a q e pa bese tradhtare genjeshtare mos i besoni hysnije kastratit

aq e rrezikshme fjalet i ka msuar permendsh se si duhet me mashtrue
me rrejte dhe esht dyftyrshe i ka msuar permendesh fjalet e mashtrimit

Hysnije kastrati ja mori ju merr pare njerzve dhe flori pastaj mshefet
e i gjene me mija aarsyetime rrenacake

e din me rrejt me mashtrime
din me qite lot krokodili pise ma e poshter rrenacake me e pa bese veshtire esht me gjete si ajo qenje e poshter dyftyrshepe r te mua ua dhene ma kurr paret as floririn
siq ja ka bere mashtrimin autorit xhelal ferizi

dhe genjen me mija her ne sekond

hysnije kastrati ansjiher nuk e mbane fjalen pe rqdo kohe dhe qdo sekond ajo e ka gati nga nje rrene gensjeshter

me mbiemrin e burrit turk mbiemeri iler

e cila jeton ne stamboll te turqis
dhe ka lidhje diqka edhe ne rome te italis
me nji dyqan floriri ajo genjen mashtron
he r pas here ajo vjen ne kosove e ne shqiperi
ndoshta pe rmashtrime
nuk e di, se sa njerez i ka mashtruar

por mua personalisht me ka mashtruar mi ka marr vlere ari flori


rreth nendmij euro ari qe sot e at dit me mija e mija rrena e mashtrime mi sajon e nuk mi
jepe dyftyrshja e degjenerueme qe premton qdo sekond rrejshem e rrene mashtron


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 3 (0 Anėtarėt dhe 3 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:23.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.