Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 18-05-19, 14:05   #3331
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,132
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

shum ma te zi se shkjau i shkines
po na dalin do dobiqa
ike bilbili qane ledines

jan mbushe trojet me iriqa
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 18-05-19, 15:50   #3332
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,132
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

https://www.botasot.info/aktuale-laj...lle-te-papare/
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-05-19, 15:51   #3333
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,132
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

te mos qajne shqiptart gjithmone
te mos lotojne te mos vajtojne
se serbia me aviona
behet gati me demona
me arme te rrepta me raketa
me i shkretue viset tona
qe n shqipni te mos mbetet jeta
sa te jen motet veq zezona
autori xheölal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-05-19, 06:36   #3334
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,132
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

qysh se dielli u nis me nxe
lshue armiqt jan mbi shqiptar
mos me i lene asklund mbi dhe
me i shpernda ne boten mbarė

e kah do me i qite ne hi
me i poshtrue e me i perqa
me i coptue me tradhti
me e shti hilen vllau me vlla

gjeten besa edhe mercenarė
e kan gjete edhe sherbtor
kan gjete pisa e tradhtar
me spiuna e puthador


prandaj sot shqipni s po ka
ka mbarue e u tha e u vyshkė

thue shqiptart te gjith i kan vra

disa tjere thue i kan ndryshkė

ndoshta prap si lule qelet
ndoshta mbi kjo perseri
ndoshta emjere gjithmone nuk ngelet
ndoshta shpresat kan me mbi
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-05-19, 07:14   #3335
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,132
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Pse na coptuat
pse na gjymtuat

pse na keni nda

na keni pre
na keni tha

pse
PSE na keni lene pa atdhe
na keni gri
na keni bė hi
nga atdheu na keni nda
na keni coptue
ne gjymtyrė
kraht na i keni shkurtue
lotet na i keni lene ne fytyrė
e syt e ballit
na i keni shterrue
pse
pse na keni gjymtue
pse
shqipnia etnike pse gjith me renkue
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-05-19, 07:21   #3336
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,132
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Dhe e tokė
e kokrra te zallit
na i keni nda
male fushe e boke
na i keni tha

na keni lene
pa miq e shoke
ne pike te hallit
si qyqe ne voter
kah do shpernda
nda vllau me vlla
motra me moter
pa voter

gjak e lot
neper kohė e mot

me ecė si prrue e va

ne renkim prore ai dhe
per shkak te vules tuaj
e dores tuaj plot hile
qe vendose megja i huaj
e dora kopile
me vula

te pa mshira
mbi dhe
qe ndale ne rrite
lule
e karajfile
fusha e male
bukuri kah do idile
qe ndane farefisin mbi dhe

per shkak te dores katile
qe na len pa atdhe

qė copton nje zemer
e nje d ashuri

nje te lashte e te bukur emer
te famshmen ilire shqiperi

mishin nga zemra na e keni coptue
gjaku me gjak e fisi me fis
plisi me plis
i keni nda
e roberue
ne gjak atdheun tone keni la
e votrat shkretue
autori xhelal ferizi autori ehst i lindur ne qytetin Mitrovice
shqiperia etnike verilindore
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-05-19, 07:23   #3337
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,132
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Qysh n' marrveshje t' shen stefanit
Ra Nokshiqi,i malsis
toke e vjeter e ilirianit
Normandia e shqipnis

e flett dhe e flet dhe toka
se ky emer esht nga noka
historia flet ma gjat
jan te fisit labeat
qe nder shekuj n- troje t- veta
kan jetue sa ke jeta
por se klysht e pansllavis
i rrembeu smundja e lakmis
per me ardhe andej nga stepat
me u permbys ilirve djepat
pe rme u sjelle vuajtje zezone
me u marr trojet autoktone
po shqiptart po ishin trima
gjithmone trima por jetima
ranė n' barot e ranė mbi topa
por se shit' i ka europa
he ajo veten e past vra
qysh s e leu punoj per shkja
per grqinė e per latin
tue coptue ilirinė
tash per nokajt pak po flasim
n' histori edhe do hasim
n' gjurme shqiptare te qendreses
te fuftes mendjes e te beses
ishin nokajt t' mbreht e azgana
mendje ndritur trima si zana
autokton gjithmone vendor
ilirian te lashte arbnor
e me tehun e taganit
i dolen para mark milanit
por si shqipet ne bregore
fort jan lshue mbi cernagore
ne log t' mejdanit rrfe trimnia
lshue aq rrept por si duhia
e jan pre me jatagana
trima te rrept e po r si zana
ju ka pri edhe paria
ali pasha nga gucia
por se nokajt me bajrak
trimerin e kishin n- gjak
kapedana si luana
nure kurti trim si zana
me rugovsit jan bashkue
krena shkje pe r me shkurtue
kadri bajri e qel shabani
larg n trimni ju ka shkue zani
ka marre bote e ka marre dhe
thue drangoj po ishin le
ali pasha prej gucie
thone ka pri me mendje e dije
jakup ferri i la me gjak
gjith ma i pari si bajrak
por nji vendas si luani
po ish trimi kurt aslani
adem smajli prej mekuli
thue me rrenj lisat i shkuli
neper mal e si stuhia
nuk po e ndalt e as ushtria
cernagorja e mark milanit
fort tue pre me teh t -taganit
bucajt mehajt e selima
t- rrept ne lufte por si vetima
te gjith t barotit flakė trimnie
djem te ilirve prej malsiee
brez pas brezi se jan le
thue jan rrite me u pre me shkje
e lavdia e jataganit
edhe motres t- zhuj selmanit
i takon per jete me e kndue
sa te ket diell pe r me ndrique
se ne ket lufte me gjak mejdani
preu sopata e preu tagani
motra e zhujes qafe kapricė
thone shtat shkje i preu sakicė
per nokshiqin flet trimnia
gjurmė e lufta e historia
autori xhelal ferizi
3
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-05-19, 08:06   #3338
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,132
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ku u trete moj ku na mbete
autori xhelal ferizi
po pse mikun moj e harrove

si i thenkan kesaj jete

po pse ike pse u largove

po si quhen moj keto mote

po ku mbeti fjala jote

po si quhet tash kjo vetmi

po si quhet ky shkrumb hi

pse u mbuluan motet n' harresa

kah u tret mbi lule vesa

ku mbet malli e kujtimi

ku mbet fjala e mallengjimi

tash je tretė si anonime

ka mbetė vetem penda ime
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-05-19, 08:09   #3339
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,132
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

edhe dielli esht vetmue
esht shkretue bukuria
nga atdheu shum jan largue
mosha te reja e rinia
autori i vargjeve shqiptare ne mergim xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-05-19, 08:14   #3340
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,132
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Xhelal Ferizi Liriku bishat veglat e bolshevizmit te fares rus e dhuna ebarbarve shkie e sllavo komunist barbar- edhe brigadat e mehmet shehut kan bere tmerre nepe r mirdite e malsi ne vendin e tradites duke dhnuar edhe femra shqiptare bukurine e ajkes shqiptare ne fisnkerine ne ajken e vendit ne veriun e shqiptarve ilirian

Pėlqej
· Pėrgjigju · 2 W

Xhelal Ferizi Liriku
Xhelal Ferizi Liriku oh coptue me jan pendė e varg---fjala ime tue denesė----qajė bilbil vajto nga larg----nga tradhtarėt e pa besė----shum ka vuajt e mjerė mirdita ---malet tona atje kreshnike ----e zezė nata e zezė dita -- i ka shkue shqipnisė etnike ------kan vuajt nanat mirditore --moter zezat ato te ' mjera ---shum kan vuajtė moshat arbnore ---qe i ka tha gjith stina e vera ---vuaj per buk vuaj prej tradhtarit---vuaj prej dhunes shekullore-- prej üushtuesit e barbarit---si gjithmone n kthetra mizore---autori xhelal ferizi

Pėlqej
· Pėrgjigju · 2 W · Redaktuar

Xhelal Ferizi Liriku
Xhelal Ferizi Liriku edhe sot andej armiku ---kah veriu shkreton tradhtari----prej atdheut shqiptari iku---n- per oborre mbet veq bari---- shkret ka mbete veriu i gjorė---mbet shqipnia andej pa plisa---pa malsor pa mirditor----shkret me druj e qiparisa -vetem qyqet andej ndjehen .---kan mbete shkret po kulla e stane----shkret oborroet andej lehen ---iken fiset iliriane--esht shkretue ajka e shqipnis---pa malsor ka mbete shqipnia----e shkretueme ne qdo fis----e mjerueme nga varfria autori xhelal ferizi

Pėlqej
· Pėrgjigju · 2 W · Redaktuar

Xhelal Ferizi Liriku
Xhelal Ferizi Liriku oh dhunue gjith pa ja nda --ato zana rracė e vjeter---her nen turk e he r nen shkja---nen bastard e nen lugeter ---vargu im per s a te jet jeta ---ty malsi ka me te kendue-----ty mirditė me shqipe t lehta--- neper shekuj perjetsue ---

Pėlqej
· Pėrgjigju · 2 W

Xhelal Ferizi Liriku
Xhelal Ferizi Liriku shum ka vuajt e shkretė malsia---malet tona heroike ---fiset trime iliria---nga hordhite t poshtra a rmike

Pėlqej
· Pėrgjigju · 2 W

Xhelal Ferizi Liriku
Xhelal Ferizi Liriku kulle me kulle ka shkue barbari---me qnjerzue vasha si zana---me poshtrue kah do tradhtari---per me i prish shqiptart azgana

Pėlqej
· Pėrgjigju · 2 W

Xhelal Ferizi Liriku
Xhelal Ferizi Liriku Xhelal Ferizi Liriku shum ka vuajt filja e maria--- mrika e bukur e bukura file---si zane mali edhe lucia---por si lulja karajfile---prandaj qane penda e poetit --per keto zana iliriane---e por si dridhja e termetit----dridhen vargjet albaniane

Pėlqej
· Pėrgjigju · 2 W · Redaktuar

Xhelal Ferizi Liriku
Xhelal Ferizi Liriku po si s pat kush ju mbrone n male---e a s ne fusha te dardanisė---po si armik dhunen s e ndale--per mbi zanat e shqipnisė

Pėlqej
· Pėrgjigju · 2 W

Xhelal Ferizi Liriku
Shkruaj njė koment...
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-05-19, 08:16   #3341
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,132
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Xhelal Ferizi Liriku shum ka vuajt filja e maria--- mrika e bukur e bukura file---si zane mali edhe lucia---por si lulja karajfile
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-05-19, 08:17   #3342
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,132
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

dhuna mbi viset e mirdites dhunimi i fermave shqiptare
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-05-19, 08:25   #3343
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,132
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Kur t'pushon

edhe ky i mallkuemi satan klan
faraon

kur te pushon kjo tradhėti
ndoshta toka ka me u pertri
e i pervuajturi vatan
kan me pase tjeter bukuri

ndoshta nje jete e re do te lulezon

fusha e grunaja do te kene hjeshi
ndoshta nje shprese tjeter e re
bashk me lulet ka me mbi
ndoshta nje tjeter fe
nje tjeter liri
nje diell tjeter ka me nxe

mendje tjeter kohe bese
ndoshta mund te vi

ndoshta ka me e shendritė
nje bukuri

ndoshta shpirtrat do te dalin prej ngatrrese
ndoshta do te jet ndryshe ajo dite

jetes per ti dhene ardhmeri

ndoshta eshtrat ne varre
ma nuk kan me u trazue
as buk nuk do te hahet me marre
e ardhmja ndoshta ka me u shpirtrue
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-05-19, 08:26   #3344
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,132
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

O ju zana t' lashtit vendit
gjithmonė dritė e fat tė keni
ti majlinda e kelmendit
por si gurė n- kala bedeni

krenaria e kombit mbarė
sa t' ket dielli dritė me nxe
kah ka botė fise e farė
kah do flasin tash pėr ne

per shqiptar kah do po flitet
se majlinda na nderoj
famė e madhe kah do sh'ndritet
bija e shqipes qė e lartsoj

me shtat zemra tu luftue
por si e rrepta gjeraqina
emrin shqipes tu i nderue
s' do te harrohet n: mote e stina

rrnofsh Majlindė moj bi shqiptare
edhe e krasniqes e rrept distria
dy shqiponja fluturimtare
qe n' fole i mbanė shqipnia

po keto jan zana kreshnike
me shtat zemra n' per mejdane
famė tu i dhanė shqipnisė e tnike
dy shqiponjat iliriane

Autori xhelal ferizi kushtuar mundėseve krenarise s e kombit; luaneshave shqiptaro iliriane

Ju kushtoj trimneshave shqiptare vargje me plot ndjenja kombtare e rrespekt , per keto legjenda te kombit trimnesha shqiptare , qe ane e mbane botes ngrisin krenarine tone nacionale, nderin e famen lartesuan e nderuan emrin e shqiptarit ne gjith boten , me kreshnikinė e zanave shqiptare,
duke deshmuar para gjith botes, se rraces shqiptare zanat ju japin gji e trimeri e krenari, e veqanti shkathtesie ,edhe pse komb i vogel , dhe agjenturat e luftojne nga te gjitha anet , ky komb nuk do te shembet, sepse esht komb me rrenje te veqanta , nga vet natyra, fuqi qe e din vetem sekreti biologjik i fuqise e i natyres me krijue diqka aq te veqant dhe me fuqi e veqanti force

Keto dy trimnesha iliriane e deshmuan s e kombi shqiptar
ne gjirin e vet ne folete e veta mbane shqiponja e trimnesha e trima trimnesha

prandaj autori xhelal ferizi
autori i diskriminuar
i thrret kombit shqiptar te mos bazohen ne disa tipa negativa e ne disa matrapaz
sepse kombi shqiptar ka vlera e njerz sokola e sokolesha

por vet kombi shqiptar pavardsisht nga matrapazet
duhet te krijoj unitetin dhe bashkimin e bashkpunimin
pa mvarsisht s e agjenturat e huaja dhe mercenaret
qe e luftojn ket komb per ta gjunjzuar
por ne gjakun e ne zakonet e shqiptarve nuk esht tradite gjunjezimi as dorzimi ne kurr nuk do te gjunjezohemi

para asnje agjenture e fashizmi e mercenarizimi e poshtersie agjentesh te ndyre
te jahstem e hajnat e agjentet spiun te mbrendshem

qe mundohem me e korit kombin shqiptar
por duhet te punojm te gjith shqiptaret ku do q e jan
te motivohemi nga keto trimeresha qe ngrisin lart famen tone rracen fisnike iliriane te nje kombi antik autokton sepse toka jone ka energji te jashtzakonshme e esht me plof fole zanash e trimerie me plot azgana e te shkatht guximtar e guximtare

me azgana e me azgane
me plot heroj e heroina qe i kan nga shtat zemra
dhe dridhin boten

Te mos deshprohen shqiptaret antik ilirian
e te mos ligshtohen kurr shqiptart
por pjesa e shendetshme patriotike
e bijve dhe bijave trima e bujar te ndertojn sistemin ndihmes te solidaritetit, luften e organizuar kunde rtradhtarve te behen ndihmes per shqiptaret e vertet
kunder te gjitha agjenturave
me motivin shqiptari per shqiptarin ,
shqiptari e ndihmon shqiptari

sepse armiqt po mundohen me na perqa
qe te na i humbin te gjitha traditat njerzore
prirjet talentet autoktonine nderin bujarine
vlerat duke na varfrua e na e shkatrruar eknomine
duke u munduar te ndertojne siteme egoiste
klanore ne mes te shqiptarve

duke u munduar te perflliqin gjithqka por shqiptaret gjalle mbi dhe nuk do te dorzohen
por do te krijojn sistem ndihme bujarie e patriotizmi
me motivin e krenarise nacionale

shquiptari e ndihmon shqiptarin
duke mos e lene me ra poshte krenarine tone te asnse personi qe flet shqip por te shkojm s e bashku perpara drejt fotoreve duke ndihmuar njeri tjetrin
per inat te gjith armiqve antishqiptar ku do q e jan
por edhe per motivin s e rraca jone ka vlera prirje talent shkathtesi natyrale ndersa agjenturat po mundohen te na poshtrojne
te na e mbushin atdheun me prostituta e me lypsar
duke u munduar te na e degradojne emrin tone e rracen tone te lashte azgane e krenare
iliriane te shkatht nga natyra

Nga gjiri i shqiptarve popull trim do te dalin me mija emija talent e talente tjere jo vetem te sporteve por te gjitha profileve -por autori xhelal ferizi kekron dhe i ben apel kombit shqiptar te organizohemi te gjith ku jemi dhe te kordinojme vlerat tona tradicionale duke mos e lene asnje shqiptar nen meshiren e armiqve

Politika jone dhe politikanet tane jan te shitur te agjenturat e huaja por kjo nuk duhet ta ligshtoj kombin shqiptar perkundrazi duhet ta motivoj q ete luftoj vet populli duke ndertuar sistem bujar e bashkpunues me formulen e motivin shqiptari e ndihmon shqiptarin
Kot e ke qdo dhe
e atdhe
lule lisa e barin
kot e ke qdo fe
e ide
nes e mbi dhe

shqiptari nuk e ndihmon shqiptarin

vargje dhe formule nacionale idel dhe deshire e autorit xhelal ferizi

autorin xhelal ferizi e kan penguar
dhe nuk e ndihmon askush ,
por autori xhelal ferizi nuk do te dorzohet

sepse nuk ehst ne gjakun dhe zakonin e shqiptarve dorzimi
paqin faqen e zeze te gjith ata qe shkelin mbi vlerat e shqiptarve
9
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-05-19, 07:36   #3345
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,132
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Gjithqka per nje atdhe tjeter me te bukur me te sigurt me te forte
e kan sabotuar sabotatoret dhe negativat
antikombtaret marionetat dembelet pisat profiteret hajnat anarkistat dyftyrshet
parazitet

sabotatoret negativat spiuna e profiter dhe ata q e zhgenjejne nje popull

shqiptaret vuajn prej shum agjenturave te huaja dinake ne prapaskena
por vuajn edhe prej klanorve te mbdrendhsem hajnave profiterist
profiteret e situatave genjeshtaret sabotues demagjogjia dhe rrena mashtrimi anarkia


se sa ne rrezik ishin shqiptaret dhe jan,

shqiptaret jan ne rrezik nga armiqt e shumt te cilet lobojne kunder interesave te shqiptarve
shqiptaret nuk kan fuqi dhe nuk po dijne te lidhin kordinimet lobimet bashkpunimet
e lidhjeve me kombe pe r lidhje miqise lobizmi interesash perparimi
dhe metoda

aleate
lidhje speciale si duhet lidhje lobiste
lidhje eknomike
lidhje force biznesi

me ata qe munden te na ndihmojne me ato vend eme ata miq

bashkpunimi i shqiptarve me miq nepe r bote nuk esht e thanun te behet vetem nepermes
autoriteve ministrive qeverise politikes partive etj
shqiptaret mund te punojn me firmat te lidhen me popuj me organizata pune fabrike inovacione bashkpunime te potencialit te pergjitshem ne adresat e progesiszmit
dhe te forcojne pozitat lidhjet lobizmat ne shum drejttime
te dobishmelidhja e forte me firma me organizata me ushtri me njerzit amerikan
me pasaniket me njerzit miq dashamir ete shqiptarve
me lidhje te forte shum te e forta jo vetem me ameriken
me ameirkan por me shum miq tjere miq ne bote miq te shqiptarve miq
te amerikes gjermanise
lidhjet te behen edhe me njerzit e forte dashamire te shqiptarve
me te pasurit e atyre vendeve ,e firma me shkence me organizata
me popullin amerikan gjerman anglez

me ushtarak me tjere me njerz patriot amerikan
anglez gjerman zvicrran e te gjith miqve ne bote qe duan te na ndihmojne e na eduan te miren ku do e kah do ku jan

forca e lidhjes me keto kombe perben nje garancion me te forte
por duhet lobim politik ekonomik shum i jahstzakonshem dhe vigjilent special
si lidhje e sigurt strategjike lidhje dhe bashskpunim
shum intelegjent strategjik pe rte forcuar atdheun

forcimi i pozites se shqiptarve duhet te behet nepermes shqiptarve te forte
te cilet i krijojne keto lidhje
duhet te behet lidhje per fuqi ne te gjitha format e lidhjeve te mundshme
duke shfrytzuar mundesine e s e natyrshmes lobiste
te gjith miqve dhe atyre q emund te na ndihmojne nepe r bote pe rte ndryshuar

sepse na ndihmon fati historia si viktima q ejemi dhe si kemi bere askuj keq
na ndihmon ku do na i hape dyert
e natyrshmja, pafajsia dhe e natyrshmja ju jep perparsi shqiptarve
per ti pasur te gjitha dyert e botes te hapura

shqiptaret nuk duhet te gozhdohen
ne do far izolimesh konzervatizma e provincializma primitivizma
por duhet te qelin vizionet largpamesite
strategjite kordinues e bahskpunuese
hapsirat e trurit per vizone ide te reja perparuese
avansime


kush dirigjon prapa krahve ne prapaskena politiken antishqiptare

kush e bjen n e kete situate te veshtire mjerimi varfrie kombin shqiptar
degjenerimet dhe sabotimet nga kush vijne
kush ehst skspert i njohurive dhe zbulimeve perse ndodhin keto sabotime
problemi te shqiptaret esht poashtu se ka nume rjo te vogel te negativave
negativat kan bere pune te kqia
dinaket e pa ndergjegje te pa pergjegjshem harbut hajnat korrupsionisttet
por edhe tradhtarete mercenaret q e punojn per sherbimme te huaja

profiteret mosmirnjohsit majmunet negativat e poshter po
e thejne kombin shqiptar dhe kombi shqiptar
nuk po ka fuqi e as organizim te dal prej kthetrave te negativave
negativet jan negativa ku do kan lene gjurme dhe si dinak e te pa ndergjegje
te pa edukate kombtare q e jan kan vepruar ne forma negative
shkatrrimi i shqiptarve vjen nga mos veprimi per te kordinuar bazen e shendetshme
bazen nacionale per organizim dhe bazen organizative rrespektin ndaj punes dhe
pe rte krijuar bazen materiale te fuqishme ekonomike
baza materiale esht diqka shum me rendesi ekonomia
vetedija pe rpunen dhe organizimin puna efikase dhe perparimi eknomik stadnardet dhe rrogat e fuqishme ,mund te behen shpetimi i shqiptarve


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 2 (0 Anėtarėt dhe 2 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 19:38.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.