Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Tė ndryshme > Sporti
User Name
Password
Sporti Futbolli, Formula1, Basketboll, Tenis ....Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 29-10-04, 20:12   #1
LABI
Alone Ranger
 
Join Date: 05-01-04
Location: Kosove
Posts: 7,498
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Default Fitness Brogram -per nje trup ideal

. 10 minuta Nxemje duke vazhduar me stervitje kardiovaskulare (aerobie) per 30 minute deri ne 1 ore. (per ato individe qe sapo kane filluar mund ti duhet disa muaj deri ne 1 vit qe te krijojne rezistencen e duhur per te bere nje ore stervitje aerobie).

2. Nje program stervitjeje me pesha duhet te permbaje ushtrime per pjesen nga mesi e poshte dhe nga mesi e lart, me 2 seri nga 10-15 perseritje per cdo ushtrim Dy apo tre perseritjet e fundit te cdo serie duhet te jene me te veshtire. Nje sygjerim tjeter eshte te levizesh shpejt nga njeri ushtrim tek tjetri pa shume pushim ndermjet serive. Kjo do di shtoje programit nje komponent "aerobie", sepse rrit pulsin e zemres, dhe si perfundim do shpenzoje me shume kalori. Mos neglizhoni shumellojshmerine e ushtrimeve duke ndryshuar nga ushtrime ne makine te ndryshme te palestres dhe pesha te lira.

3. Gjithmone bej stretching midis ushtrimeve. Stretching midis ushtrimeve per nje kohe te shkurter dhe stretching ne fund te stervitjes eshte shume i dobishem. Kohezgjatje e stretching duhet te jete 10-30 sekonda per cdo ushtrim stretching dhe te pakten 10 minuta ne fund te stervitjes.

4. Ushtrime e barkut ndihmojne per te zhvilluar muskujt e barkut kur je duke djegur dhjamin e barkut me aerobi.


__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 29-10-04, 20:36   #2
LABI
Alone Ranger
 
Join Date: 05-01-04
Location: Kosove
Posts: 7,498
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Default Ushtrime per muskujt e barkut

Ushtrimi i muskujve tė drejtė tė barkut
Pėr kėtė ushtrim tė lehtė shtriheni nė shpinė mbi shtrojėn tuaj apo tepihun. Shkoni nė pozitėn fillestare (shih foton lartė). Do tė thotė, kėmbėt tuaja formojė njė kėnddrejtė nė gjunjė. Duart vendosni mbi qafė, nyjet (brrylat) tregojnė nga jashtė. Tėrhiqni mjekrėn nė drejtim tė gjoksit deri sa automatikisht tė ngriten shpatullat. Tani ndjeni tėrheqjen e muskujve tė barkut. Njė dridhje e lehtė ėshtė plotėsisht normale. Qėndroni tre deri nė pesė sekonda nė kėtė pozitė (shihe foton e poshtme). Lėshoni sė pari shpatullat e pastaj kokėn deri sa gati t`a arrini pozitėn fillestare. Kur t`i afrohen shpatullat dyshemesė (pak pa prekur), filloni pėrsėri me ngritjen e tyre. Pėrsėriteni ushtrimin deri sa tė mos mund t`i mbani mė shpatullat lartė.Ushtrimi pėr muskujt e pjerrėt
Shtrihuni me kėmbė nė formė kėnddrejte mbi tokė (shih foton e lartė). Lėvize nyjen (brrylin) e majtė te gjuri i djathtė (shih foton poshtė). Kthehu prapa gati deri nė pozitėn fillestare. Pėrsėrite ushtrimin pa e lėshuar shpatullėn plotėsisht nė tokė. Pas dhjetė herėsh ndėrro anėn tjetėr.


Ushtrimi i rregullt sjell sukses

Pėrparim tė dukshėm arrini nėse kėtė ushtrim e bėni ēdo tė dytėn ditė, por jo ēdo ditė, pasi qė pas ushtrimit muskujt kanė nevojė pėr ēlodhje. Nė fazėn e ēlodhjes trupi zhvillon muskujt, tė cilėt sė shpejti barkun tuaj do ta shėndrrojnė nė sexi-objekt shembullor

__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-10-04, 22:11   #3
LABI
Alone Ranger
 
Join Date: 05-01-04
Location: Kosove
Posts: 7,498
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Default Ushtrime per Gjokes

Ushtrime per gjokess (Pectoralis)

Gjoksi ndahet ne tri pjese ;

a)Pjesa Eperme
b)Pjesa e Mesme
c)Pjesa e Poshtme


Me poshte i keni te demostruara disa ushtrime per gjokes :

Ushtrime per pjesen e eperme te Gjoksit

Ushtrime per pjesen e mesme te gjoksitUshtrime per pjesen e poshtme te Gjokesit__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-10-04, 12:21   #4
LABI
Alone Ranger
 
Join Date: 05-01-04
Location: Kosove
Posts: 7,498
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Default

Te njejtat ushtrime mund te demonstrohen edhe me pesha nje doreshe (molleza), mirepo per fillestare nuk preferohet , deri sa ta fitojne qendrueshmerin dhe ekuilibrimin e forces dhe ushtrimit . Ne muajin e pare preferohet te ushtrohet me shufer , apo me makinaa te ndryshme ..

Ushtrime per pjesen e eperme te gjoksit


Ushtrime per pjesen e mesme te gjokistUshtrime per pjesen e poshtme te gjoksit

__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-10-04, 13:06   #5
LABI
Alone Ranger
 
Join Date: 05-01-04
Location: Kosove
Posts: 7,498
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Default Ushtrume per krahrore

Ushtrimet per krahrore - (deltoide)

Sikurse gjoksi nje ashtuu edhe muskujt e krahrorite, gjegjesishte muskuli deltoide nedahet ne tri pjese apo ane

a)Ana e perparme - e deltoidit qe lidhet me pjesen e eperme te gjokisit afer klavikulles .

b) Ana e mbrapme - e deltoidit qe lidhe muskujt e krahrorite me te shpines , gjegjesishte me muskulin trapezz te shpines

c) Ana laterale (periferike) e krahrorite - muskulit deltoide .

Ushtruime per anen e perparme te krahroriteUshtrime per anen e mbrapme te krahroriteUshtrime per anen laterale - anesore te krahrorite


Cdo ushtrime me radhe demonstrohet nga 3 - serii nga 8-10 ngritje
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 01-11-04, 21:30   #6
LABI
Alone Ranger
 
Join Date: 05-01-04
Location: Kosove
Posts: 7,498
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Default Ushtrime per muskujt biceps

Ushtrime per muskujt biceps


__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 01-11-04, 21:58   #7
LABI
Alone Ranger
 
Join Date: 05-01-04
Location: Kosove
Posts: 7,498
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Default Ushtrime per muskujt triceps

Ushtrime per muskujt tricepsI njejti ushtrime mund te ekzekutohet me ngritje mbi dure(apo pompave) me vendosje te duarve ne distance afer 15-20 cm


__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 05:21.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.