Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
User Name
Password
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 16-01-05, 14:49   #1
ARVANITI
meditues...
 
ARVANITI's Avatar
 
Join Date: 25-12-04
Location: **Tiranė**
Posts: 1,468
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Default Kodi i Da Vincit --mashtrim apo i vertete

Per ata qe e kane lexuar kete roman te Dan Brown:

A mendoni se thelbi (tema baze) e ketij romani eshte e vertete?

Une per vete kodet e Da Vincit te "Mona Lisa" dhe "Darka e Fundit" (last supper) i vertetova shume lehte (te pakten nga interneti). Mendoj qe faktet qe ai paraqet jane te verteta?


Po ju si mendoni


__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 20-01-05, 12:48   #2
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 41,048
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default Re: Kodi i Da Vincit --mashtrim apo i vertete

Quote:
Originally Posted by ARVANITI
Per ata qe e kane lexuar kete roman te Dan Brown:

A mendoni se thelbi (tema baze) e ketij romani eshte e vertete?

Une per vete kodet e Da Vincit te "Mona Lisa" dhe "Darka e Fundit" (last supper) i vertetova shume lehte (te pakten nga interneti). Mendoj qe faktet qe ai paraqet jane te verteta?


Po ju si mendoni

Unė se paskam lexuar kėtė roman. Tė lutem mė thuaj nė ēfarė gjuhe ėshtė??
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-01-05, 17:17   #3
Honesty^uk.
KoordinatoR
 
Honesty^uk.'s Avatar
 
Join Date: 27-12-03
Location: London - Uk
Posts: 12,799
Honesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėm
Send a message via ICQ to Honesty^uk. Send a message via AIM to Honesty^uk. Send a message via MSN to Honesty^uk. Send a message via Yahoo to Honesty^uk.
Default Re: Kodi i Da Vincit --mashtrim apo i vertete

Quote:
Originally Posted by Murgesha
Quote:
Originally Posted by ARVANITI
Per ata qe e kane lexuar kete roman te Dan Brown:

A mendoni se thelbi (tema baze) e ketij romani eshte e vertete?

Une per vete kodet e Da Vincit te "Mona Lisa" dhe "Darka e Fundit" (last supper) i vertetova shume lehte (te pakten nga interneti). Mendoj qe faktet qe ai paraqet jane te verteta?


Po ju si mendoni

Unė se paskam lexuar kėtė roman. Tė lutem mė thuaj nė ēfarė gjuhe ėshtė??

Murgesha, romani eshte i shkruar ne anglisht por eshte perkthyer edhe ne shqip, biles vitin qe shkoi ka qene romani me i lexuar ne Shqiperi dhe ne Itali
__________________
“vetėdija e lartė e rėndon njeriun”
Honesty^uk. Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-01-05, 19:14   #4
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 41,048
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default Re: Kodi i Da Vincit --mashtrim apo i vertete

Quote:
Originally Posted by Honesty^uk.
Quote:
Originally Posted by Murgesha
Quote:
Originally Posted by ARVANITI
Per ata qe e kane lexuar kete roman te Dan Brown:

A mendoni se thelbi (tema baze) e ketij romani eshte e vertete?

Une per vete kodet e Da Vincit te "Mona Lisa" dhe "Darka e Fundit" (last supper) i vertetova shume lehte (te pakten nga interneti). Mendoj qe faktet qe ai paraqet jane te verteta?


Po ju si mendoni

Unė se paskam lexuar kėtė roman. Tė lutem mė thuaj nė ēfarė gjuhe ėshtė??

Murgesha, romani eshte i shkruar ne anglisht por eshte perkthyer edhe ne shqip, biles vitin qe shkoi ka qene romani me i lexuar ne Shqiperi dhe ne Itali

Tė falendėroj pėr informim Honesty, sigurisht se do ta gje dhe do ta lexoj.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-01-05, 17:28   #5
ARVANITI
meditues...
 
ARVANITI's Avatar
 
Join Date: 25-12-04
Location: **Tiranė**
Posts: 1,468
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Default

Ne shqip eshte nxjerre per here te pare ne muajin Nentor, ne Panairin Kombetar te Librit Shqip. Ne treg ka dy botime me perkthyes te ndryshem. Ne Kosove nuk e di a ka mberritur...

Per ate qe lexojne, ky liber eshte thesar i vertete.
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-04-05, 20:56   #6
bellezza
 
Join Date: 19-04-05
Posts: 37
bellezza has disabled reputation
Default

ciaoo, kam lexuar para disa muaj librin i cili njeherit eshte edhe bestseller , pra libri me i shitur ne europe dhe amerike ,i autorit DAN BROWN " THE DA VINCI CODE' ,i cili me te vertete esht e nje liber qe te le me goje hapur derisa e lexon. me leximin e librit sigurisht qe dalin shume pyetje te nje pas njeshme.sesa ka te vertete e sa trillime ne liber kete mund ta dine me mir e autori i librit i cili njeherit pos qe esht e vertete nje shkrimtar dhe studiues i madh i sekreteve me te medha boterore , sigurisht kesaj mund mund t i pergjigjen dhe t e mos i pergjigjen njerez te ndryshem sidomos teologe e te tjere .
uen personalisht nuk mund te pohoje se ato qe ka shkruar DAN BROWN jane te verteta por as te them qe jane trillime , mbas e cdo autore ka liri t e plot e te shkruja sic mendone ai vet e , derisa ne mesjete nje gje t e tille autoret nuk mund ta benin se denoheshin nga kisha , dhe kjo quhej OBSKURANTIZEM!.
edhe nje gje posikur te ishin at o qe jane shkruar trillime , sigurisht qe ky liber do konsiderohej fantastik, e nese do te ishin te verteta me pare do merrej si liber studiues shkencor .
por per fund dua te them s autori sigurisht qe ka marre disa fakte te cilat mbase ishin zhdukur nga kisha , per ate edhe reagimet e para vinin nga kisha ne pergjithesi ,
__________________
De vivis nihil nisi verum
bellezza Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-04-05, 21:11   #7
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 41,048
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default

Pata fatin para njė jave tė lexoj kėtė libėr.
Ende nuk jam e qetė nga pėrshtypja qė mė ka lėnė ky roman.
Dhe ska moment qė mė ven mendja tek ai libėr e mos ta pyes veten.
Ēka nėse ato qė ai ka shkruar janė tė vėrteta???
Ku mbetet mendja e gėnjyer njerėzore???
Dhe ēfarė ndikimi mund tė kishte kjo nė tė dyja fetė mė tė mėdha muslimanizmin dhe krishterizmin???

Janė kėto pyetjet qė mė mundojnė pas leximit tė atij libri.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-04-05, 22:06   #8
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
turisti's Avatar
 
Join Date: 25-07-04
Location: Mahalla e azganave p/n
Posts: 47,641
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Murgesha
Pata fatin para njė jave tė lexoj kėtė libėr.
Ende nuk jam e qetė nga pėrshtypja qė mė ka lėnė ky roman.
Dhe ska moment qė mė ven mendja tek ai libėr e mos ta pyes veten.
Ēka nėse ato qė ai ka shkruar janė tė vėrteta???
Ku mbetet mendja e gėnjyer njerėzore???
Dhe ēfarė ndikimi mund tė kishte kjo nė tė dyja fetė mė tė mėdha muslimanizmin dhe krishterizmin???

Janė kėto pyetjet qė mė mundojnė pas leximit tė atij libri.
Murgeshe e nderuar,

Kurefare ndikimi nuk do te lojne keto sende ne asnje feje,sepse para dhe pas ketyre sendeve,jeta eshte zhvilluar dhe ka vazhduar. Ēdo epoke ka pas liderat e vet,klikat e veta dhe mendimtaret e veta te cilet jane mundue me e kthye rrjedhen qysh i konvenon,por koha eshte faktor i pamohueshem,sepse prej ateherit deri me sot,asgje nuk eshte ndryshue,njerzit kan lind dhe kan vdek simbas rregullave qe jan me heret te caktuara dhe ne te cilat njeriu nuk ka ndikim.

Nese e lexon libren qe ta kam preferuar do ta ndijsh vehten te lumtur......

Ky ish vetem mendimi im,asgje me teper e as me pak dhe large ofendimeve per cilin do besimtar.

Me respekt,
TURISTI.
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-04-05, 21:10   #9
Auberoni
 
Join Date: 17-10-03
Posts: 512
Auberoni i dashurAuberoni i dashurAuberoni i dashur
Default

Quote:
Originally Posted by Murgesha
Pata fatin para njė jave tė lexoj kėtė libėr.
Ende nuk jam e qetė nga pėrshtypja qė mė ka lėnė ky roman.
Dhe ska moment qė mė ven mendja tek ai libėr e mos ta pyes veten.
Ēka nėse ato qė ai ka shkruar janė tė vėrteta???
Ku mbetet mendja e gėnjyer njerėzore???
Dhe ēfarė ndikimi mund tė kishte kjo nė tė dyja fetė mė tė mėdha muslimanizmin dhe krishterizmin???

Janė kėto pyetjet qė mė mundojnė pas leximit tė atij libri.

Besom, entuziazmi do te bjere kur te lexosh "Sekretet e Kodit te Da Vincit" nga Dan Burnstein.

Eshte vetem tregim. Fikcion. Asgje tjeter. Por, i thurrur mire. Te shtyen te mendosh se themelet mbi te cilat eshte ndertuar jeta, fare lehte mund te jene genjeshtra. Brown e spjegon sa e lehte eshte te besh kete.
Auberoni Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-04-05, 12:45   #10
ARVANITI
meditues...
 
ARVANITI's Avatar
 
Join Date: 25-12-04
Location: **Tiranė**
Posts: 1,468
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Default

Une te pakten e kam vertetuar personalisht se pikturat e Da Vincit, jane ashtu sic i ka pershkruar D. Brown-i.
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-04-05, 12:58   #11
ARVANITI
meditues...
 
ARVANITI's Avatar
 
Join Date: 25-12-04
Location: **Tiranė**
Posts: 1,468
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Default

Piramida e Luvrit
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-04-05, 12:59   #12
ARVANITI
meditues...
 
ARVANITI's Avatar
 
Join Date: 25-12-04
Location: **Tiranė**
Posts: 1,468
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Default

__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-04-05, 13:00   #13
ARVANITI
meditues...
 
ARVANITI's Avatar
 
Join Date: 25-12-04
Location: **Tiranė**
Posts: 1,468
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Default

__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-04-05, 13:01   #14
ARVANITI
meditues...
 
ARVANITI's Avatar
 
Join Date: 25-12-04
Location: **Tiranė**
Posts: 1,468
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Default

Shihni koke e padukshem
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-04-05, 13:02   #15
ARVANITI
meditues...
 
ARVANITI's Avatar
 
Join Date: 25-12-04
Location: **Tiranė**
Posts: 1,468
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Default

Si u be pastaj...


__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 05:26.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.