Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
User Name
Password
Gjuha Shqipe Drejtshkrimi i gjuhs, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet m t fundit n lidhje me gjuhsin.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 28-06-06, 13:34   #1
Kreshniku
 
Join Date: 27-06-06
Posts: 15
Kreshniku i vlersuar jo keq
Default Leksiku i gjuhs shqipe

Leksiku i gjuhs shqipe
Leksiku i gjuhs shqipe prbhet prej disa shtresash. Nj shtres t veant prbjn fjalt me burim vendas, t trashguar nga nj periudh e lasht indoevropiane (dit, nat, dimr, motr, jani, etj.), ose t formuara m von, me mjete t shqipes (ditor, dimror, i prnatshm).
Nj shtres tjetr, prbjn fjalt e huazuara nga gjuh t tjera, si pasoj e kontakteve t popullit shqiptar me popuj t tjer gjat shekujve. Fjalt e huazuara kan hyr nga greqishtja, greqishtja e vjetr dh e re, nga latinishtja dhe gjuht romane, nga sllavishtja dhe nga turqishtja.
Shqipja, me gjith huazimet e shumta, ka ruajtur origjinalitetin e saj, si gjuh e veant indoevropiane.Last edited by Bond; 28-06-06 at 14:31. Reason: Me shkronja te zmadhuara
Kreshniku Nuk sht n linj   Reply With Quote
Nyje Interesante
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 14:51.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.