Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
User Name
Password
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 08-08-06, 18:36   #1
Pause_Print_Scroll
iOi|KuMaNoVa DARDANI|iOi
 
Pause_Print_Scroll's Avatar
 
Join Date: 15-05-06
Location: ne ShQiPeRiNe e MADHE
Posts: 799
Pause_Print_Scroll
Send a message via MSN to Pause_Print_Scroll
Default Fjale te urta (Islame)

Fjale te urta (Islame)
Bismilah...
Te nderuar besimtar, ky link mund te na sherbeje qe te sjellim ketu fjale te urta, nga te paret tane te mire, nga Profeti a.s, e nga sahabet r.a., e te tjeret pas tyre qe i pasuan ne te mire.

shpresoj te kem mirekuptim dhe bashkepunim

p.s.:" Mendoj qe moderatoret duhet ta rezervojne kete teme vetem per muslimanet"

selam alejkum

P.P.S.

kumanova-on-line@hotmail.com


__________________
"....ky eshte profeti, Jezusi prej Nezareti te Galilese" [Bibla: Mateu- 21/9-11]... PROFETI!!!!si duket Mateu paska harruar se Ai eshte "Zot".
Pause_Print_Scroll Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 08-08-06, 18:39   #2
Pause_Print_Scroll
iOi|KuMaNoVa DARDANI|iOi
 
Pause_Print_Scroll's Avatar
 
Join Date: 15-05-06
Location: ne ShQiPeRiNe e MADHE
Posts: 799
Pause_Print_Scroll
Send a message via MSN to Pause_Print_Scroll
Default

Po filloj prap me librat e Ibn Kajjim el Xheuzijje, i cili ka permbledhur ne nje liber te Tij, fjale te te pareve tane te mire, si p.sh. Abdullah ibn Mesud.

Keto fjale jane te nxjerrura nga libri i tij El Feuaid, qe ne gjuhen arabe me kete fjale eshte per qellim dicka qe te kujtohet ne moment dhe e shkruan. Dhe ky liber eshte me dhjetra vollume e qe eshte perplot me el feuaid dhe nga e mer edhe emrin...

Thėnie tė Abdullah Ibn Mes'ud
el-Feuaid, f.162, e Ibn Kajjim el-XheuzijeNjė njeri nė shoqėrinė e Abdullah Ibn Mes'udit tha:"Nuk dėshiroj tė jem midis njerėzve tė Dorės sė Djathtė, por dėshiroj tė jem ndėr Mukerebun [ata qė do tė sillen mė afėr Allahut]". Abdullah Ibn Mes'ud tha:"Por ja ku ėshtė njė njeri i cili po tė vdiste, do tė dėshironte tė mos ringjallej [nga frika ndaj Allahut]". Kėtu e ka pasur pėr qėllim vetveten.


Njė ditė prej ditėsh, ai doli nga shtėpia dhe njerėzit i shkonin pas. Ai u tha atyre:"A mos po ju duhet diēka?" Thanė:"Jo, por duam tė ecim sė bashku me ty". Tha:"Kthehuni! Ngaqė kjo ėshtė ēnderuese pėr atė qė ndjek dhe njė fitne [sprovė] pėr atė qė ndiqet". Po ashtu tha:"Po tė dinit pėr mua ēfarė di pėr vetveten, do tė hidhnit rėrė mbi kokėn time"."Asnjeri prej jush s'bėn ta ndjekė verbėrisht [taklid] tjetrin pėr sa i pėrket fesė sė vet. Nėse ai [qė ndiqet] beson, beson edhe ai [qė ndjek]; nėse ai mohon, mohon edhe ai. Nėse duhet ta ndiqni verbėrisht ndonjėrin, atėherė merrni si shembull ata qė kanė vdekur, se vėrtet ata qė janė gjallė s'janė tė sigurt nga fitneja [sprova]".


"Kėrkoje zemrėn tėnde nė tre vende:


1- Kur tė dėgjosh Kur'an
2- Nė rrathėt e pėrkujtimit [tė Allahut] [vendtubimet e diturisė, mexhliset] dhe
3- Kur tė jesh i vetėm


Nėse nuk e gjen atė nė kėto vende, atėherė lute Allahun tė tė bekojė me dhėnien e njė zemre, se vėrtet nuk ke zemėr"."Vėrtet njerėzit janė bėrė tė zotė nė tė folur, kėshtu qė ai, veprat e tė cilit janė nė pėrputhje me tė folurit e vet do ta arrijė pjesėn e vet tė shpėrblimit; ai, veprat e tė cilit janė nė kundėrshti me tė folurėn e vet vetėm se e qorton vetveten".


"Vėrtet besoj qė njeriu harron diturinė qė ka poseduar njė herė e njė kohė pėr shkak tė njė mėkati qė ai bėn".


"Dituri s'ėshtė tė transmetosh/kallėzosh shumė, por dituri ėshtė frika [ndaj Allahut]".
"S'ka gjė mbi kėtė faqe tė dheut qė meriton tė burgoset mė gjatė sesa gjuha".Njė njeri i tha atij:"M'i mėso disa fjalė qė janė tė qarta e tė dobishme".

Ai tha:"Adhuro Allahun dhe mos i shoqėro ortakė. Paso Kur'anin pėr kudo qė tė drejton. Kushdo qė vjen me tė vėrtetėn, pranoje atė edhe nėse ėshtė i largėt dhe ti e urren; kushdo qė vjen me pavėrtetėsi, refuzoje edhe nėse ėshtė i afėrm dhe i dashur pėr ty"."Jini burime diturie, llamba udhėzimi tė lidhura pėr shtėpitė e juaja, drita tė natės, freskues tė zemrave, veshja mė e mirė/e pastėr, tė njohur nė qiej e tė panjohur pėr ata qė janė nė tokė"."Pėr sa kohė qė jeni nė namaz, ju po trokitni nė derėn e njė mbreti; kushdo qė troket nė derėn e njė mbreti, dera do t'i hapet"."Do tė ketė njerėz nga fundi i kohės tė quajtur el-Netan. Vepra mė e mirė e tyre do tė jetė fajėsimi i pandėrprerė i njėri-tjetrit"."Nėse njeriu dėshiron tė jetė i drejtė ndaj vetvetes, le tė sillet me tė tjerėt nė mėnyrėn qė dėshiron tė sillen tė tjerėt me tė".


selam alejkum

kumanova-on-line@hotmail.com
__________________
"....ky eshte profeti, Jezusi prej Nezareti te Galilese" [Bibla: Mateu- 21/9-11]... PROFETI!!!!si duket Mateu paska harruar se Ai eshte "Zot".
Pause_Print_Scroll Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-08-06, 14:13   #3
Pause_Print_Scroll
iOi|KuMaNoVa DARDANI|iOi
 
Pause_Print_Scroll's Avatar
 
Join Date: 15-05-06
Location: ne ShQiPeRiNe e MADHE
Posts: 799
Pause_Print_Scroll
Send a message via MSN to Pause_Print_Scroll
Default

Kėshilla e Aliut, radiallahu anhu
el-Istikame

Kumeil Ibn Zijad ka thėnė:"Ali ibn Ebi Talib mė mori pėr dore dhe mė ēoi drejt shkretėtirės. Kur e mbėrritėm atė, ai u ul, mori frymė thellė dhe tha:


"O Kumeil Ibn Zijad! Zemrat janė konteinerė, kėshtu qė mė e mira ndėr to ėshtė ajo qė ruan mė tė mirėn. Pra, mbaje mend kėtė qė po ta them.


Njerėzit janė tre llojesh: Dijetari qė ėshtė rabani1, ai qė mėson duke qenė nė shtegun e shpėtimit, dhe turma e ngatėrruar qė ndjek ēdonjėrin i cili thėrret – duke u lakuar me ēdo erė -, ata nuk janė tė ndriēuar me dritėn e dijes, e as qė mbėshtetėn nė vend tė sigurt.


Dija ėshtė mė e mirė se pasuria. Dija ėshtė njė mbrojtje pėr ty, ndėrsa je ti ai qė duhet ta mbrosh pasurinė. Zekati i dijes ėshtė vepra, ndėrsa harxhimi e pakėson pasurinė. Dashuria ndaj dijetarit ėshtė pjesė e fesė. Dija sjell bindje pėr dijetarin nė jetėn e tij dhe e bėn atė tė ketė reputacion pas vdekjes, ndėrsa dobia e pasurisė pushon kur ajo tė vdesė. Grumbulluesit e pasurisė kanė vdekur ndonėse ata ende janė tė gjallė, ndėrsa dijetarėt mbeten pėr sa kohė qė tė mbetet koha – vetet e tyre humbasin, por shembujt e tyre mbeten nė zemrat.


Kėtu, vėrtet kėtu [dhe ai tregoi nga gjoksi i tij], ka dije, vetėm sikur tė mund tė gjeja mbartės pėr tė. Por, nė vend tė kėsaj kam gjetur se ata kuptojnė shpejt, por s'janė besnikė. Ata pėrdorin atė ēfarė i pėrket fesė pėr pėrfundime tė kėsaj bote. Ata pėrpiqen tė pėrdorin dėshmitė e Allahut kundra librit tė Tij, duke ndjekur verbėrisht njerėzit e sė vėrtetės, por duke mos pasur mprehtėsi/depėrtim pėrsa i pėrket pranimit tė saj.


Dyshimi i shpon zemrat e tyre kurdo qė ngrihet ndonjė gjė e diskutueshme. Ata s'janė as kėshtu as ashtu. Ata nuk dinė ku gjendet e vėrteta, dhe nėse gabojnė, ata nuk e dinė pse. Ata kanė rėnė nxehtėsisht nė dashuri me diēka, gjendjen e sė cilės ata nuk e dinė, kėshtu qė ata bėhen njė sprovė pėr tė tjerėt.


Dhe vėrtet, e mira mė e mirė ėshtė pėr njeriun tė cilit Allahu ia ka dhėnė tė kuptuarit e fesė, ndėrsa personit i mjafton si injorancė qė ai nuk di rreth fesė sė tij. Personi i tillė ėshtė i dhėnė me pasion pas kėnaqėsive, i mėsuar me ndjekjen e dėshirave, apo ėshtė ai qė ėshtė dhėnė pas grumbullimit tė pasurisė. Njerėzit e tillė s'janė nga thirrėsit e fesė, por ata gjasojnė mė shumė me kopenė qė kullos. Dhe kėshtu dija vdes me vdekjen e atyre qė e mbartin atė.


O Allah, po! Toka s'do tė jetė pa atė qė qėndron i drejtė pėr Allahun me dėshmi, qė dėshmitė e Allahut dhe shenjat e qarta mos tė shfuqizohen. Ata janė tė cilėt janė tė pakėt nė numėr, por qė kanė mė sė shumti vlerė tek Allahu. Me ta, Allahu shpall dėshmitė e Tij midis bashkėkohasve tė tyre dhe kultivon ato nė zemrat e atyre qė janė tė ngjashėm me ta. Me ta, dija mėsyn dhe vjen nė dritėn e vėrtetė, kėshtu qė ata qė janė mėsuar me jetesė tė lehtė gjejnė vėshtirėsi nė tė. Ata gjejnė lehtė dhe ata janė tė qetė me atė qė u shkakton shtangie injorantėve. Ata jetojnė nė kėtė botė me trupat e tyre, ndėrsa shpirtrat e tyre janė tė ngjitur pėr gjėra mė tė larta. Ata janė pėrfaqėsuesit e Allahut nė tokėn e Tij dhe thirrėsit pėr nė fenė e Tij. Ah, sa do tė doja t'i shihja ata! Dhe kėrkoj faljen e Allahut pėr vete dhe pėr ty. Nėse do, mund tė shkosh".2

1. Rabani: Dijetar i cili vepron nė pajtim me dijen e tij dhe ka mprehtėsi tė depėrtojė nė gjendjet e njerėzve, kėshtu qė ai i ngre ata nė ēėshtjet parėsore tė dijes para ēėshtjeve mė tė detajuara dhe tė vėshtira.
2. Transmetuar nga Ebu Nu'ejm nė "Hiljetul-Eulija" [1/79-80], el-Hatib el-Bagdadi nė "el-Fekih uel-Mutefekih" [1/49-50] dhe Ibn Kethir nė "el-Bidajeh uen-Nihaje" [9/47]

www.mburoja.net
__________________
"....ky eshte profeti, Jezusi prej Nezareti te Galilese" [Bibla: Mateu- 21/9-11]... PROFETI!!!!si duket Mateu paska harruar se Ai eshte "Zot".
Pause_Print_Scroll Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-02-07, 08:59   #4
ssara
 
ssara's Avatar
 
Join Date: 13-02-07
Posts: 13,223
ssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėm
Default

Njeriu i zgjuara eshte ai cili i ben llogari te perpara se te vdes dhe qe vepron ato pune te cilat do ti nevojitenaij pas vdkjes
ssara Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-02-07, 09:02   #5
ssara
 
ssara's Avatar
 
Join Date: 13-02-07
Posts: 13,223
ssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėm
Default

Kjo bote eshte tre dite;dje, sot dhe neser.Dita e djeshme kaloi .E nesermja nuk dihet do te vije apo jo.Pra vlersoje diten e sotme.
ssara Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-02-07, 09:05   #6
ssara
 
ssara's Avatar
 
Join Date: 13-02-07
Posts: 13,223
ssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėm
Default

Ai njeri qe nuk ka dituri, nk ka asnje vlere as ne kete bote e as ne tjetren(ahiret).
ssara Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-02-07, 09:08   #7
ssara
 
ssara's Avatar
 
Join Date: 13-02-07
Posts: 13,223
ssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėm
Default

N.q.s nuk je zemer mir i humbet vlera mallit.Nese nuk e mban fjalen e dhene i humbet vlera shoqeris.
ssara Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-02-07, 10:39   #8
ssara
 
ssara's Avatar
 
Join Date: 13-02-07
Posts: 13,223
ssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėm
Default

'Kjo bote eshte krijuar per ju;Ndersa ju jeni krujuar per ahiretin;Ne ahiret nuk ka vend tjeter perveq Xhenetit dhe zjarrit te Xhenemit;
ssara Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-02-07, 17:58   #9
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Join Date: 09-11-06
Posts: 4,027
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Default

Proverba te bukura e terheqese e nderuara ssara. Mire se keni ardhur ne forumin dardan.

me rrespekt
albanian expert
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-02-07, 18:31   #10
ssara
 
ssara's Avatar
 
Join Date: 13-02-07
Posts: 13,223
ssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėm
Default

Falemenderit dhe mir se ju gjeta
kaloni mir
ssara Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-02-07, 17:45   #11
falma_lotin
 
falma_lotin's Avatar
 
Join Date: 05-02-07
Location: Ne doren e Zotit...
Posts: 770
falma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithė
Default

Falėnderimi i takon All-llahut, Zotit tė botėve. Paqa qoftė mbi tė dėrguarin e All-llahut, familjen e tij, shokėt e tij dhe kėdo qė e pason udhėzimin e tyre deri nė Ditėn e Gjykimit.


Nese nuk ja ve veshin atij qe per te mire te keshillon, ateher ti cdo shejtan kundershar e pason.

Duro padrejtėsinė qė tė ėshtė bėrė e mos tė interesojnė fjalėt e pasuesve qe te vijne.

Ruaju pasimit tė hapave tė shejtanit dhe largohu nga ēdo send i cila synon prishjen e moralit tėnd dhe dėgjimit tėnd, dhe largohu nga kjo sikur qe ikė nga luani.

Dėshmoj se nuk ka Zot tjetėr qė meriton tė adhurohet pos All-llahut,
__________________
Kurr mos e dashuroni njeriun qe per juve nuk e ka shkru Zoti ,sepse tere jeten do te ju shoqeroj LOTI....

(`*•.ø(`*•.ø ø.•*“)ø.•*“)
.*(`**♥falma_lotin.♥*“)*.
(ø.•*“(ø.•*“ `*•.ø)`*•.ø)
falma_lotin Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-02-07, 17:53   #12
falma_lotin
 
falma_lotin's Avatar
 
Join Date: 05-02-07
Location: Ne doren e Zotit...
Posts: 770
falma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithė
Default

Quote:
Originally Posted by ssara
Falemenderit dhe mir se ju gjeta
kaloni mir
SSARA Ju uroj mirė se ardhje nė forum!!
Shpresoj qė tė kalosh mirė nė mesin tonė?... Gjithashtu tė uroj krijimtari sa ma tė pasur dhe po shum magjepsėse ēaste tė mira nė shoqerinė ton dhe gėzohem qė te kem nė mesin tone ssara !!
__________________
Kurr mos e dashuroni njeriun qe per juve nuk e ka shkru Zoti ,sepse tere jeten do te ju shoqeroj LOTI....

(`*•.ø(`*•.ø ø.•*“)ø.•*“)
.*(`**♥falma_lotin.♥*“)*.
(ø.•*“(ø.•*“ `*•.ø)`*•.ø)
falma_lotin Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-02-07, 00:06   #13
gazi-de
mergimtari
 
gazi-de's Avatar
 
Join Date: 11-12-06
Location: ger
Posts: 32,037
gazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėm
Default

Enxhulle(Melaqe)ka edhe ne mesine tone,ata mendoje jane njerez te cilete afetesine dhe diturine qe kane,
nuke e mbajne ne vete po jau japin te tjerve,ALLAHU ju Bekofte.............
__________________
09.08.2009 syn ti me ben te ndihem mire ;)
gazi-de Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-02-07, 08:08   #14
ssara
 
ssara's Avatar
 
Join Date: 13-02-07
Posts: 13,223
ssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by falma_lotin
SSARA Ju uroj mirė se ardhje nė forum!!
Shpresoj qė tė kalosh mirė nė mesin tonė?... Gjithashtu tė uroj krijimtari sa ma tė pasur dhe po shum magjepsėse ēaste tė mira nė shoqerinė ton dhe gėzohem qė te kem nė mesin tone ssara !!

Pershendetje me te sinqeta per ty falma lotin..
Edhe un shpresoj se do te kalojme mire dhe jam shum lumtur qe jam ne mesin e tuaj.
shkrimet e tua i lexoj me endje.Besoj se edhe ne te ardhmen do te ket shkrime qe do te kontribojne ne mesimin ton te metutjeshem..
Te uroj gjithe te mirat ne jete .
Me respekt Sara
__________________
Koha ndryshon shume gjera , por nuk fshin asgje...
ssara Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-02-07, 08:36   #15
ssara
 
ssara's Avatar
 
Join Date: 13-02-07
Posts: 13,223
ssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėm
Default

'Sa ngrehet grada e te menquritaq shtohet edhe thjeshtesia'
"Grada e injorantit le te jete sa do e larte perseri njerezit me sy te ulur ka per ti pare'
Dashuria e vertet mes dy shokeve eshte ajo dashuri qe nga ajo nuk pret as dobi dhe as dem"
"Gjeja me e qmuar tek njeriu eshte mendja.Puna qe nuk ben te pendohesh eshte pune e drejte dhe e paster"
Vecoria me e mir tek njeriu eshte drejtesia ne momentin kur eshte i nevrikosur, kur eshte ngusht doreleshimi dhe kur ka mundesi te denoj dicka ta fali"
(Idrrizi a. s)


__________________
Koha ndryshon shume gjera , por nuk fshin asgje...
ssara Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 05:22.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.